loader

Hlavná

Hlava

Hernia disku L4-L5

Zhrnutie: Hernia disku L4-L5 je výčnelok medzistavcovej platničky medzi 4. a 5. bedrovým stavcom. Príznaky sú bolesť v dolnej časti chrbta, slabina a noha na chodidlo. Jedinou diagnostickou metódou je MRI bedrovej chrbtice.

hernia disku l4-l5

Medzistavcová kýla sa objaví, ak je gélovité centrum medzistavcového disku pretlačené trhlinou vo vonkajšom obale disku. Bolesť chrbta alebo nohy, znížená citlivosť a pocit mravčenia môžu byť výsledkom zovretia prietrže miechy. Konzervatívna liečba medzistavcových prietrží, vrátane nenatiahnutej chrbtovej trakcie, terapeutických cvičení, rôznych typov masáží, užívania liekov proti bolesti a protizápalových liekov, vo väčšine prípadov stačí na to, aby sa človek vrátil do plného života. Existujú však situácie, keď pacient potrebuje operáciu.

Anatómia medzistavcových platničiek

Aby sme pochopili, čo je medziobratlová hernia, je dôležité mať nejakú predstavu o tom, ako funguje chrbtica. Ľudská chrbtica sa skladá z 24 mobilných kostí - stavcov. Bedrová chrbtica je nútená podporovať väčšinu telesnej hmotnosti. K dispozícii je 5 bedrových stavcov očíslovaných od L1 do L5. Takto sú stavce L4 a L5 dolnými bedrovými stavcami a tlak na ne je najväčší. Z tohto dôvodu je vertebrálny segment L4-L5 náchylný na rôzne druhy poškodenia vrátane vytvorenia medzistavcovej prietrže, a to aj z dôvodu svojej pohyblivosti..

Stavce sú oddelené medzistavcovými platničkami, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a bránia treniu stavcov proti sebe. Vonkajší obal medzistavcových platničiek sa nazýva vláknitý prsteň, vnútorný gélovitý materiál disku sa nazýva buničité jadro. V strede chrbtice je miechový kanál - dutá vertikálna trubica, v ktorej je umiestnená miecha a korene miechových nervov, ktoré z nej vychádzajú. Miecha a miechové nervy prenášajú nervové impulzy z mozgu do tela a späť, čím poskytujú rôzne oblasti citlivosti a mobility..

Medzistavcová hernia sa objaví, keď sa gélovité centrum disku vytlačí cez trhlinu vo vonkajšej membráne a vstúpi do miechového kanála, kde sa nachádza miecha a korene miechových nervov. Ak je medzistavcová prietrž v kontakte s nervovým tkanivom, môže to spôsobiť chemické podráždenie nervov. Bolesť je výsledkom zápalu miechy, stlačeného medzistavcovou prietržou. V priebehu času sa medziobratlová hernia časom znižuje, takže u pacienta môže dôjsť k čiastočnému alebo úplnému vymiznutiu príznakov. V niektorých prípadoch je medzistavcová prietrž taká veľká, že časť prietrže úplne zhasne a zostáva v miechovom kanáli. Väčšina medzistavcových hernií sa vytvára v bedrovej chrbtici, kde miechové nervy opúšťajú miechový kanál a potom sa znova spájajú do formy sedacieho nervu, ktorý vetví a inervuje dolné končatiny..

príznaky

Jedným z charakteristických syndrómov bolesti, ktoré sa prejavujú u pacientov s medziobratlovou kýlou v bedrovej chrbtici, je ischias. Príčinou ischias s medzistavcovou prietržou je štiepenie koreňov sedacieho nervu. Pri ischias je bolesť vyžarovaná z dolnej časti chrbta na jednu alebo obe nohy, niekedy dosahuje až na nohy a často je bolesť dolnej časti chrbta menej výrazná ako bolesť nohy. Najzávažnejšou bolesťou nôh je chodenie, státie a sedenie. Akcie ako trup, trup, trup môžu zhoršiť bolesť. Niekedy je bolesť sprevádzaná zníženou citlivosťou a mravenčením na nohe alebo nohe. U pacientov sa môžu tiež vyskytnúť svalové kŕče na chrbte alebo na nohe..

Okrem bolesti môže pacient pociťovať svalovú slabosť v nohe. Počas neurologického vyšetrenia v tomto prípade nemusia existovať kolenné ani Achillove reflexy. V závažných prípadoch je možné pozorovať paréziu chodidla v rôznej miere (noha sa pri chôdzi „spanks“) alebo strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním. Ak máte závažné oslabenie dolných končatín alebo problémy s ovládaním panvových funkcií, mali by ste sa bezodkladne poradiť s lekárom, pretože tieto príznaky sú charakteristické ohromnou komplikáciou hernie disku - syndróm chvosta koňa..

Okrem vyššie opísaných symptómov ischias sa prietrž na úrovni L4-L5 vyznačuje aj príznakmi, ako sú problémy s narovnaním palca v dôsledku svalovej slabosti a potenciálne príznak „visiacej nohy“. V hornej časti chodidla je cítiť necitlivosť a bolesť. Bolesť z dolnej časti chrbta často vyžaruje, vrátane zadku.

príčiny

Medzistavcová prietrž v dolnej časti chrbta sa môže objaviť v dôsledku zranenia alebo nesprávneho držania tela pri zdvíhaní ťažkých predmetov (sklopenie na rovných nohách) alebo sa môže vyskytnúť spontánne. Dôležitú úlohu pri formovaní prietrže zohráva starnutie. S vekom medzistavcové platničky strácajú vodu a živiny, stávajú sa menej elastickými a krehkejšími. Vonkajší obal disku tak môže „zoslabnúť“ a už nebude schopný držať vláknité jadro v strede. Genetická predispozícia, fajčenie, povaha práce a množstvo ďalších faktorov môže viesť k skorej degenerácii medzistavcových platničiek.

Medzistavcová kýla je najbežnejšia u ľudí vo veku 30 až 50 rokov, aj keď stredný a starší ľudia tiež často trpia medzistavcovou prietržou, najmä ak sa aktívne zapájajú do športu alebo pracujú tak, že si vyžadujú systematické zdvíhanie alebo statické držanie tela (práca s počítačom). šijací stroj, práca zvárača, chirurga atď.) Medzistavcová kýla bedrovej chrbtice je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta v kombinácii s bolesťou v dolnej končatine a je 15-krát častejšia ako prietrž krčnej chrbtice, aj keď s príchodom v našom počítačovom živote sa tento pomer mení, pretože sa zvyšuje počet prietrží krčnej chrbtice a podľa toho aj rané mŕtvice.

diagnostika

Diagnóza medzistavcovej prietrže začína návštevou neurológa. Lekár zhromaždí kompletnú anamnézu pacienta, informácie o zraneniach a chorobách a určí, či niektoré konkrétne vlastnosti životného štýlu pacienta môžu spôsobiť bolesť. Po zhromaždení informácií o pacientovi lekár vykoná lekárske vyšetrenie. Vyšetrenie sa vykonáva s cieľom určiť zdroj bolesti a určiť závažnosť príznakov, ako sú svalová slabosť a znecitlivenie, ak existujú.

Po vyšetrení a predbežnej diagnóze lekár spravidla pošle pacienta na rádiografické vyšetrenie. Takáto štúdia môže byť rádiografia, MRI (magnetická rezonancia), CT (počítačová tomografia), myelografia alebo elektromyografia. Na základe získaných údajov sa už vyrieši problém liečby existujúceho problému pacienta.

MRI je neinvazívna štúdia, ktorá využíva magnetické pole a rádiové vlny na vytvorenie trojrozmerných podrobných snímok kosti a mäkkého tkaniva chrbtice. Na rozdiel od röntgenovej snímky sú nervy a medzistavcové disky jasne viditeľné na MRI obrazoch. MRI môže určiť umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, ako aj prítomnosť alebo neprítomnosť kompresie nervového koreňa. Okrem toho môže MRI vykazovať rast kostí, nádory miechy alebo abscesy..

Myelografia je rádiografia používajúca kontrastné médium, ktoré sa injikuje do miechy počas punkcie miechy. Na obrázkoch získaných pomocou takejto štúdie môžete vidieť medzistavcovú prietrž, kostné výrastky, nádory miechy, abscesy. Kvalita snímok získaných týmto spôsobom je oveľa nižšia ako kvalita snímok MRI. Podávanie kontrastného média nemusí byť pre pacienta bezpečné. Myelografia ako hlavná diagnostická metóda sa používa v krajinách, ktoré si nemôžu dovoliť kúpiť dostatok zariadení MRI..

CT je bezpečná, neinvazívna štúdia využívajúca röntgenové lúče a počítač na získanie dvojrozmerných snímok chrbtice. CT je trochu podobná MRI, ale kvalita CT snímok je nižšia ako kvalita MRI snímok. CT sa často používa ako náhrada za MRI v prípadoch, keď je MR z nejakého dôvodu nemožná. Na CT nie je medzistavcový disk viditeľný a nie je možné určiť presné rozmery prietrže disku podľa CT.

Elektromyografia a štúdium nervového vedenia. EMG meria svalovú reakciu na elektrickú stimuláciu. Za týmto účelom sa do svalov umiestnia malé ihly a výsledky merania sa zaznamenajú na špeciálnom prístroji. Testovanie nervového vedenia je podobné EMG, ale meria sa, ako dobre nervy prenášajú elektrické signály z jedného konca nervu na druhý. Tieto testy môžu zistiť poškodenie nervov a svalovú slabosť. Testy sa používajú na diferenciálnu diagnostiku chorôb miechy..

Rádiografia využíva röntgenové lúče na snímanie kostného tkaniva pacienta, čo lekárovi pomôže určiť zmeny v umiestnení stavcov, artritídy, rastu kostí alebo zlomenín. Len pri tejto štúdii nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž..

liečba

Konzervatívna (nechirurgická) liečba medzistavcových prietrží môže zahŕňať lieky proti bolesti a protizápalové lieky, nezaťažujúcu trakciu chrbta, rôzne komplexy liečebných cvičení, rôzne typy liečebných masáží atď. So systematickým prístupom k liečbe sa už asi po 6 týždňoch vracia 80% ľudí s bolesťou dolnej časti chrbta. obvyklý spôsob života. Ak z nejakého dôvodu konzervatívna liečba nepomáha pacientovi, lekár môže odporučiť operáciu.

1) Konzervatívne metódy

Užívanie liekov: v závislosti od závažnosti situácie a závažnosti symptómov môže lekár predpísať použitie rôznych liekov proti bolesti a protizápalových liekov, svalových relaxancií (v prípade svalových kŕčov) a steroidov. Steroidy však môžu spôsobiť vážne komplikácie (diabetes mellitus), NSAID a žalúdočné a črevné vredy. V tomto prípade medikácia so strednou, veľkou veľkosťou medzistavcovej prietrže a tiež s úzkym miechovým kanálom zvyčajne neprináša výsledky..

Vykladanie chrbtovej trakcie: táto liečebná metóda vám umožňuje čiastočne obnoviť výživu a podľa toho aj stav medzistavcových platničiek, ako aj zmierniť alebo znížiť tlak na nerv prostredníctvom zväčšenia vzdialenosti medzi stavcami. Trakcia chrbtice je prakticky jedinou metódou liečby hernie disku, ktorá pôsobí na príčinu choroby. Od začiatku vývoja medzistavcovej prietrže je pokles medzistavcovej vzdialenosti (spinálna osteochondróza).

Terapeutická gymnastika: posilňuje hlboké svaly chrbta, podporuje rozvoj správneho držania tela a korzetu svalov.

Lekárska masáž: pomáha uvoľňovať svaly chrbta, zmierňuje svalové kŕče.

2) Chirurgické ošetrenie

Chirurgickú liečbu medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice možno odporučiť v troch prípadoch:

 • ak pacient slabo reaguje na komplexnú konzervatívnu liečbu;
 • ak má pacient po komplexnej konzervatívnej liečbe príznaky;
 • ak má pacient známky poškodenia nervov, ako je svalová slabosť alebo strata citlivosti na nohe. V iných prípadoch by lekári nemali odporúčať chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže.

Tento článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2016-11-22, 14:52.

Opis piateho bedrového stavca

Piate bedrové stavce (alebo L5) sú najväčšie a najnižšie z bedrových stavcov. L5 je posledným bedrovým stavcom a má väčšiu váhu ako akýkoľvek iný z 23 stavcov. L5 je teda najväčším a najsilnejším bedrovým stavcom, ako aj zraneniami najviac namáhanými stresom..

Vertebra L5 sa nachádza v chrbtici v bedrovej oblasti (spodná časť chrbta) pod stavcom L4 a nad krížovou čiarou... [Prečítajte si nižšie]

Bedrové stavce

Zadná časť tela je tenký krúžok z kostí, známy ako oblúk stavcov. Vertebrálny oblúk bedrovej oblasti je pomerne malý v porovnaní s jeho veľkým ventrálnym telom, ale výrazne hrubší a silnejší ako oblúky krčných a hrudných stavcov. V bedrovej oblasti zohrávajú chrbtové oblúky dôležitú úlohu, obklopujú a chránia veľa nervov prechádzajúcich cez trojuholníkové stavce. Z vertebrálneho oblúka prechádza niekoľko kostných procesov, ktoré poskytujú dôležité body pripojenia svalov, ktoré pohybujú dolnou časťou chrbta, bokov a panvy..

Priečne procesy

Dvojica tenkých kostnatých výčnelkov, rozprestierajúcich sa laterálne a zozadu k oblúku, poskytuje body uchytenia, ktoré stabilizujú chrbticu a ohýbajú bedrá v bedrovom kĺbe. Na rozdiel od priečnych procesov iných bedrových stavcov sú procesy L5 oveľa silnejšie. Predĺžuje zadnú časť k oblúku - točivý proces, ktorý je omnoho kratší a hrubší ako iné stavce. Spinálny proces spája mnoho svalov, ktoré spolupracujú na stabilizácii, laterálnom ohybe, rotácii a rozšírení tela. Nakoniec sú kĺbové procesy umiestnené nad a pod oboma stranami oblúka, čo pomáha stabilizovať chrbticu a spájať L5 s L4 a krížovú kosti. Ploché kĺby vytvorené medzi kĺbovými procesmi týchto susedných stavcov umožňujú kostiam pohybovať sa nezávisle pri zachovaní stability chrbtice..

Ako je usporiadaná chrbtica? Aké stavce majú špeciálnu štruktúru?

Všeobecný opis chrbtice. Prvé, druhé, siedme krčné stavce, hrudné, bedrové, sakrálne a kostravé stavce. Príslušné oddelenia.

Štruktúra a funkcie chrbtice

Miecha alebo chrbtica je súčasťou kostry kmeňa a vykonáva ochranné a podporné funkcie miechy a koreňov miechových nervov vychádzajúcich z miechového kanála. Hlavnou zložkou chrbtice je stavca. Horný koniec chrbtice nesie hlavu. Kostra horných a dolných voľných končatín je pripevnená k kostre tela (chrbtica, hrudník) cez pásy. Výsledkom je, že chrbtica prenáša závažnosť ľudského tela na pás dolnej končatiny. Miechový stĺpec tak vydrží významnú časť závažnosti ľudského tela. Malo by sa poznamenať, že chrbtový stĺpec je veľmi odolný a je prekvapivo mobilný.

Ľudská chrbtica je dlhý zakrivený stĺp, ktorý pozostáva z radu stavcov ležiacich nad sebou. Najtypickejšie z nich sú:

 • krčné stavce (C - z krčka maternice Lat. - krk) - 7,
 • hrudník (Th - z hrudníka lat. hrudníka) - 12,
 • bedrovej (L - z Lat. lumbalis - bedrovej) - 5,
 • sakrálny (S - z lat. sacralis - sakrálny) - 5,
 • coccygeal (Co - z Lat. coccygeus - coccygeal) - 4.

U novonarodeného dieťaťa je počet jednotlivých stavcov 33 alebo 34. U dospelých sa dolné stavce spoja, aby spolu tvorili krížovú kosť a kostru..

Stavce rôznych oddelení sa líšia tvarom a veľkosťou. Všetky však majú spoločné črty. Každé stavce sa skladá z hlavných prvkov: umiestnených pred stavcom a za oblúkom. Oblúk a telo stavca tak obmedzujú široké stavce stavcov. Vertebrálne otvory všetkých stavcov tvoria dlhý stavcový kanál, v ktorom leží miecha. Na chrbtici medzi stavcami sú medzistavcové platne vyrobené z vláknitej chrupavky.

Procesy sa odchyľujú od oblúka stavca, nepárový spinálny proces je smerovaný dozadu. Vrchol mnohých spinálnych procesov je u ľudí ľahko pociťovaný pozdĺž stredovej línie chrbta. Po stranách chrbtového oblúka odchádzajú bočné procesy a dva páry kĺbových procesov: horný a dolný. S pomocou ich stavcov sú vzájomne prepojené. Na hornom a dolnom okraji oblúka v blízkosti jeho odchodu z tela stavca je zárez. Výsledkom je, že spodný výrez prekrývajúceho sa a horný výrez spodných stavcov tvorí medzistavcové priepasť, ktorým prechádza miechový nerv..

Miechový stĺp teda plní podpornú a ochrannú funkciu, pozostáva z stavcov, rozdelených do 5 skupín:

 1. Krčné stavce - 7
 2. Hrudné stavce - 12
 3. Bedrovej - 5
 4. Sakrálne - 5
 5. Coccygeal - 1-5 (zvyčajne 4)

Každý stavec má následne tieto kostné útvary:

 • telo (umiestnené vpredu)
 • oblúk (umiestnený za)
 • odstredivý proces (presunie sa späť)
 • priečne procesy (po stranách)
 • dva páry kĺbových procesov (priečne nad a pod)
 • horné a dolné zárezy (tvorené v mieste kĺbového procesu z tela)

Krčné stavce, štrukturálne vlastnosti prvého, druhého a siedmeho krčného stavca

Počet krčných stavcov u ľudí, tak ako u takmer všetkých cicavcov, je sedem.

Krčné stavce človeka sa líšia od ostatných v ich malej veľkosti a prítomnosti malého zaobleného otvoru v každom z priečnych procesov. Tieto otvory, ktoré sa navzájom prekrývajú, vytvárajú v prirodzenej polohe krčných stavcov jeden druh kostného kanála, v ktorom prechádza stavcová artéria zásobujúca mozog. Telo krčných stavcov je nízke, ich tvar sa približuje k obdĺžniku.

Kĺbové procesy majú zaoblený hladký povrch, v horných procesoch sú otočené dozadu a nahor, v dolných procesoch - dopredu a dole. Dĺžka odstredivých procesov sa zvyšuje od stavca II do VII, ich konce sú rozdvojené (s výnimkou stavca VII, ktorého odstredivý proces je najdlhší)..

Prvý a druhý krčný stavca sa kĺbovo spája s lebkou a znáša jeho závažnosť.

Prvý krčný stavca alebo atlas

Nemá odstredivý proces, jeho zvyškom je malý zadný tuber, vystupujúci na zadnom oblúku. Stredná časť tela, oddelená od atlasu, rástla do tela stavca II a formovala jeho zub.

Avšak zvyšky tela - bočné masy, z ktorých sa odchádzajú zadné a predné oblúky stavcov. Ten má predný tubercle.

Atlas nemá kĺbové procesy. Namiesto toho sú kĺbové fosílie umiestnené na hornom a dolnom povrchu bočných hmôt. Horné sa používajú na kĺbové spojenie s lebkou, dolné - s axiálnym (druhým krčným) stavcom.

Druhý krčný stavca je axiálny

Pri otáčaní hlavy sa atlas spolu s lebkou otáča okolo zuba, čo odlišuje II stavce od ostatných. Bočne od zubu na hornej strane stavca sú dva kĺbové povrchy smerujúce nahor a do strany. Spojili sa s atlasom. Na spodnom povrchu axiálneho stavca sú nižšie kĺbové procesy smerujúce dopredu a dole. Odstredivý proces je krátky a má rozdvojený koniec.

Siedmy krčný stavca (vyčnievajúci)

Má dlhý odstredivý proces, ktorý je cítiť pod kožou na spodnom okraji krku.

Krčné stavce (7) sú teda malé, veľkosť priečneho procesu je otvorená..

Prvý krčný stavca alebo atlas, ako aj druhý a siedmy krčný stavec majú špeciálnu štruktúru.

Hrudné stavce

K rebrám sa pripája dvanásť hrudných stavcov. To ponecháva odtlačok na ich štruktúru..

Na bočných povrchoch telies sú kĺbové jamy na kĺbové spojenie s hlavami rebier. Teleso prvého hrudného stavca má výklenok pre prvé rebro a polovicu výbežku pre hornú polovicu hlavy druhého rebra. A v stavci II je dolná polovica fosílií pre rebrá II a polovica fosílií pre III. Preto sa II a pod nimi ležiace rebrá, pozdĺž X, spájajú dve susedné stavce. K stavcom XI a XII sú pripevnené iba rebrá, ktoré im zodpovedajú v rade. Ich jamy sa nachádzajú na telách tých istých stavcov.

Na zosilnených koncoch priečnych procesov desiatich horných hrudných stavcov sú kostné fosílie. Zodpovedajúce rebrá sú s nimi spojené. Neexistujú také fosílie na priečnych procesoch hrudných stavcov XI a XII..

Kĺbové procesy hrudných stavcov sú umiestnené takmer v prednej rovine. Spinálne procesy sú omnoho dlhšie ako krčné stavce. V hornej časti hrudnej oblasti sú nasmerované horizontálne, v strednej a dolnej časti padajú takmer vertikálne. Tela hrudných stavcov sa zväčšujú v smere zhora nadol. Otvory pre stavce sú zaoblené.

Znaky hrudných stavcov:

 • na bočných plochách tela, ako aj na koncoch priečnych procesov 10 horných hrudných stavcov, sa nachádzajú kostné fosílie.
 • kĺbové procesy takmer vo frontálnej rovine
 • dlhé odstredivé procesy

Bedrové stavce

Päť bedrových stavcov sa líši od ostatných vo veľkých telesných veľkostiach, absencia kostných fosílií.

Priečne procesy sú relatívne tenké. Kĺbové procesy ležia takmer v sagitálnej rovine. Stavce stavcov majú trojuholníkový tvar. Vysoké, masívne, ale krátke odstredivé procesy sa nachádzajú takmer horizontálne. Štruktúra bedrových stavcov teda poskytuje väčšiu pohyblivosť tejto časti chrbtice.

Sakrálne a kostravé stavce

Nakoniec zvážte štruktúru sakrálnych stavcov u dospelých. Je ich 5 a spolu rastú a tvoria krížovú sieť, ktorá sa u dieťaťa stále skladá z piatich samostatných stavcov..

Je pozoruhodné, že proces osifikácie chrupavkových medzistavcových platničiek medzi sakrálnymi stavcami sa začína vo veku 13 - 15 rokov a končí sa iba vo veku 25 rokov. U novorodenca sú zadná stena sakrálneho kanála a oblúk bedrových stavcov V stále chrupavkovité. Fúzia polovice kostných oblúkov II. A III. Sakrálnych stavcov sa začína od 3., 4., III., IV. - 4 až 5 rokov..

Predná plocha krížovej kosti je konkávna, ktorá rozlišuje:

 • stredná časť tvorená telesami, ktorých hranice sú jasne viditeľné vďaka priečnym čiaram
 • potom dva rady okrúhlych sakrálnych otvorov (štyri na každej strane); oddeľujú strednú časť od bočnej.

Zadný povrch krížovej kosti je vypuklý a má:

 • päť pozdĺžnych hrebeňov vytvorených spojením procesov sakrálnych stavcov:
  • po prvé, odstredivé procesy, ktoré tvoria stredný hrebeň,
  • po druhé, kĺbové procesy, ktoré tvoria pravý a ľavý stredný hrebeň
  • a po tretie, priečne procesy stavcov tvoriace bočné hrebene
 • ako aj štyri páry dorzálnych sakrálnych otvorov umiestnených dovnútra od bočných hrebeňov a komunikujúcich so sakrálnym kanálom, ktorý je dolnou časťou miechového kanála.

Na bočných častiach krížovej kosti sú povrchy v tvare ucha na kĺbové spojenie s panvovými kosťami. Na úrovni ušovitých plôch sa za ňou nachádza sakrálna tuberozita, ku ktorej sú väzy pripojené..

V sakrálnom kanáli sú terminálne vlákna miechy a korene bedrových a sakrálnych miechových nervov. Cez panvové (predné) sakrálne otvory prechádzajú predné vetvy sakrálnych nervov a krvných ciev. Na druhej strane cez dorzálne sakrálne otvory - zadné vetvy tých istých nervov.

Coccyx je tvorený 1-5 (obyčajne 4) fúzovanými stavcami kostravy. Poistka zo stavovcových kôrovcov vo veku 12 až 25 rokov a tento proces prebieha zdola nahor.

Ľudská chrbtica: štruktúra, číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek


Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa. Funkcia chrbtice absorbujúca náraz pomáha pri realizácii tvaru písmena S. Chráni vnútorné orgány pred nadmerným zaťažením a poškodením. Opisujeme, ako je usporiadaná ľudská chrbtica a aké číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek akceptujú lekári..

Hlavné komponenty chrbtice

Miecha je komplexný systém. Skladá sa z 32-34 stavcov a 23 medzistavcových platničiek. Stavce idú postupne, spájajú sa navzájom zväzkami. Medzi susednými stavcami je chrupavková výstelka vo forme disku, ktorá tiež spája každú dvojicu susedných stavcov. Táto podložka sa nazýva medzistavcové alebo medzistavcové platničky.

V strede každého stavca je otvor. Pretože stavce sú navzájom spojené, vytvorte chrbticu, a preto diery umiestnené nad sebou vytvárajú druh miechy pre miechu pozostávajúci z nervových vlákien a buniek..

Ľudská chrbtica

Miechový stĺp pozostáva z piatich častí. Ako sú miechy umiestnené na obrázku.

Oddelenie krčka maternice

Zahŕňa sedem stavcov. Svojim tvarom pripomína písmeno „C“ s predným konvexným oblúkom nazývaným krčka lordóza. V bedrovej oblasti je podobný druh lordózy.

Každé stavce má svoje vlastné meno. V krčnej chrbtici sa im prideľujú mená C1-C7 podľa prvého písmena latinského názvu tohto oddelenia..

Obratle C1 a C2 si zaslúžia osobitnú pozornosť - atlas a epistrofia (alebo os). Ich vlastnosti sú v inej štruktúre ako ostatné stavce. Atlas sú dva oblúky spojené bočným zhrubnutím kosti. Otáča sa okolo procesu podobného zubu, ktorý sa nachádza pred epistrofiou. Vďaka tomu môže človek robiť rôzne pohyby hlavy.

Hrudné (hrudné) oddelenie

Neaktívne chrbtice. Pozostáva z 12 stavcov, ktorým sú priradené čísla od T1 do T12. Niekedy sú označené písmenami Th alebo D.

Stavce hrudnej oblasti sú umiestnené v tvare písmena C, konvexne dozadu. Toto fyziologické ohýbanie chrbtice sa nazýva „kyfóza“..

Táto chrbtica sa podieľa na tvorbe zadnej steny hrudníka. Rebrá sú pripevnené k priečnym procesom stavcov hrudnej oblasti pomocou kĺbov a pred nimi sa pripevňujú k hrudnej kosti, pričom tvoria pevný rám..

bedrový

Má mierne predné zahnutie. Vykonáva spojivovú funkciu medzi hrudnou oblasťou a krížovou kosti. Stavce tohto oddelenia sú najväčšie, pretože čelia veľkým zaťaženiam spôsobeným tlakom vyvíjaným na hornú časť tela.

Bedrová oblasť sa obvykle skladá z 5 stavcov. Tieto stavce sa nazývajú L1-L5.

  Existujú však dva typy abnormálneho vývoja drieku:

 • Fenomén, keď je prvý sakrálny stavec oddelený od krížovej kosti a má formu bedrového stavca, sa nazýva lumbarizácia. V tomto prípade je v bedrovej oblasti 6 stavcov.
 • Existuje tiež taká anomália, ako je sakralizácia, keď sa piaty bedrový stavca prirovná k prvému sakrálnemu a čiastočne alebo úplne sa spojí s krížovou kosťou, zatiaľ čo v bedrovej oblasti zostávajú iba štyri stavce. V tejto situácii je narušená pohyblivosť chrbtice v bedrovej oblasti a na stavce, medzistavcové platničky a kĺby sa kladú zvýšené zaťaženia, čo prispieva k ich skorému opotrebovaniu..
 • Sakrálne oddelenie (sacrum)

  Podpera hornej časti chrbtice. Skladá sa z 5 fúzovaných stavcov S1-S5, ktoré majú jedno spoločné meno - krížovú kosti. Kôra je nehybná, telá jej stavcov sú výraznejšie v porovnaní so zvyškom a procesy sú menej výrazné. Výkon a veľkosť stavcov sa znižuje z prvej na piatu.

  Tvar sakrálnej oblasti je podobný trojuholníku. Nachádza sa na spodnej časti chrbtice a krížová kosť ho ako klin spája s kosťami panvy..

  Coccygeal department (coccyx)

  Kondenzovaná kosť zo stavcov 4-5 (Co1-Co5). Zvláštnosťou stavcov chvostovej kosti je to, že nemajú bočné procesy. V ženskej kostre sa stavce vyznačujú určitou pohyblivosťou, ktorá uľahčuje proces rozmnožovania.

  Tvar kostrče pripomína pyramídu, základňa sa otočila. V skutočnosti je chvostová kosť zvyškom zmiznutého chvosta.

  Štruktúra ľudskej chrbtice, číslovanie diskov, stavcov, PDS

  Medzistavcové platničky

  Disky pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Medzistavcové platničky sa oddelia od kostného tkaniva stavcov pomocou tenkej hyalínovej chrupavky. Medzistavcové platničky spolu s väzmi spájajú chrbticu do jedného celku. Spoločne tvoria 1/4 výšky celého chrbtového stĺpca.

  Ich hlavnými funkciami sú podpora a tlmenie nárazov. Keď sa chrbtica pohybuje, kotúče pod tlakom stavcov menia svoj tvar, čo umožňuje stavcom bezpečne sa približovať alebo sa od seba vzdialiť. Medzistavcové platničky teda absorbujú chvenie a chvenie, ktoré sa vyskytujú nielen na chrbtici, ale aj na mieche a mozgu.

   Výška sa líši v závislosti od umiestnenia disku:

 • v krčnej oblasti dosahuje 5 až 6 mm,
 • v hrudi - 3 - 5 mm,
 • av bedrovej oblasti - 10 mm.
 • Ako už bolo spomenuté na začiatku, telo má 23 medzistavcových platničiek. Spojujú jednotlivé stavce spolu, s výnimkou prvých dvoch krčných chrbtíc (atlas a epistrofia), fúzovaných stavcov sakrálneho a kostrčového.

  Segmenty stavcov

  Keďže choroby chrbtice môžu ovplyvniť nielen kostné štruktúry - stavce, ale aj medzistavcové platničky, cievy, väzivo, nervové korene siahajúce od miechy cez medzistavcové (foraminálne) otvory, paravertebrálne svaly, je potrebné, aby odborníci a pacienti jasne opísali lokalizáciu patológie. spinálne štruktúry na predstavenie takého druhu ako segment stavovca (PDS).


  Segment stavca obsahuje 2 susedné stavce a 1 medzistavcový disk medzi nimi.

   Náš chrbtový stĺp sa skladá z 24 segmentov stavcov:

  Ako prebieha číslovanie?

  Číslovanie segmentov stavcov a podľa toho aj ich medzistavcových platničiek začína v najvyššom bode krčnej chrbtice a končí na hranici bedrovej k sakrálnej premene..

  Označenie segmentov stavcov je vytvorené z názvov susedných stavcov, ktoré tvoria tento segment. Najprv sa označí horná stavca, potom sa spojovníkom zapíše číslo dolného stavca.

   Napríklad:

 • segment stavca - motor, vrátane prvého a druhého stavca krčnej chrbtice, je označený ako C1-C2,
 • Segment stavcov, vrátane tretieho a štvrtého hrudného stavca, sa označuje ako T3-T4 (Th3-Th4 alebo D3-D4).,
 • najnižší segment stavcov vrátane piateho bedrového kĺbu a prvého sakrálneho stavca sa označuje ako L5-S1.
 • Ak lekár pri opise obrazu získaného pri diagnostickom vyšetrení bedrovej chrbtice pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie indikuje „medziobratlovú herniu L4-L5“, malo by sa rozumieť, že sa zistí prietrž disku uloženého medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom.

  Aké je nebezpečenstvo medziobratlovej kýly v segmente L4 L5 a ako s ňou zaobchádzať?

  Hernia disku L4 L5 je jednou z najbežnejších a najnebezpečnejších medzistavcových prietrží a vyžaduje včasné ošetrenie. Lekár predpisuje konzervatívnu terapiu av prípade jej neúčinnosti chirurgický zákrok. Súbor preventívnych opatrení pomôže zabrániť opätovnému vytvoreniu prietrže.

  Všeobecné charakteristiky patológie

  Kýla L4-L5 je najčastejšie diagnostikovanou patológiou bedrovej chrbtice. Približne 50% všetkých prípadov výskytu medzistavcových prietrží je v tomto konkrétnom segmente. Pri tvorbe výčnelkov v tejto oblasti hrozí nadmerné upnutie nervu L5, dochádza k narušeniu inervácie dolných končatín, ich citlivosť sa znižuje, vyvíja sa svalová atrofia.

  Medzi prvé príznaky hernie disku L4 L5 sa rozlišujú bolesti v oblasti bedier alebo bolesť v oblasti bedier, ktoré sa periodicky rozširujú až k dolným koncom. V tomto prípade pacient pravidelne pociťuje znecitlivenie nohy, nemôže úplne ohnúť nohu na koleno a šliapať po celej nohe..

  príčiny

  Bedrová chrbtica sa každý deň podrobuje obrovskému zaťaženiu, pretože preberá váhu celého tela. Miecha tiež pomáha telu otáčať sa rôznymi smermi. Zároveň je to posledný segment stavcov, ktorý pozostáva z stavcov L4-L5 a ktorý najviac zaťažuje.

  Hernia môže viesť aj k najmenšej podvýžive disku alebo k patologickej zmene štruktúry jej tkanív. Najmä riziko rozvoja patológie sa zvyšuje v starobe, pretože do tejto doby sa medzistavcové platničky stávajú krehkejšími a slabšími..

  Medzi hlavné faktory, ktoré môžu vyprovokovať vytvorenie medzistavcovej prietrže, sa rozlišuje:

  • skolióza;
  • osteochondrosis;
  • dysplázia;
  • rôzne zranenia chrbta a končatín;
  • genetická predispozícia;
  • podchladenie;
  • sedavý spôsob života;
  • zvýšená fyzická aktivita.

  K rozvoju prietrže môže prispieť aj značné zaťaženie chrbtice, napríklad pri zdvíhaní ťažkého predmetu v nepohodlnej polohe..

  Druhy medzistavcových prietrží

  Pred začatím liečby sa musí pacient podrobiť vyšetreniu, aby sa určilo lokalizovanie patológie a jej typu. Kýla disku na úrovni stavcov L4 L5 sa môže vyskytovať v týchto formách:

  • Dorsal, ktorý sa ďalej delí na zadnú, strednú a strednú. Prejavuje sa to slabosťou svalov, zhoršenou sexuálnou funkciou, zníženou citlivosťou dolných končatín, neschopnosťou kontrolovať proces močenia a defekácie..
  • Mediálne. Vo verte sa vyvíja prietrž.
  • Zadarmo. Jadro vyčnieva cez zadný pozdĺžny väz bez straty anatomického spojenia s diskom.
  • Pohybu. Pohyb hernie sa vyskytuje počas cvičenia.
  • Paramedianní. Kýla vyčnieva zo strany a stláča nervové korene, ktoré spôsobujú silnú bolesť, ktorá spôsobuje zadok a zadok stehna..
  • Foraminal. Znamená prasknutie vláknitého prstenca vpred, čo vedie k bolesti prietrže a slabému brnenie v končatinách počas kýchania alebo kašľa..
  • Sequestral. Najnebezpečnejší typ prietrže, ktorý môže viesť k ochrnutiu dolných končatín.

  Herniate disky môžu byť primárne a sekundárne. Prvý vznikajú v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity alebo po zranení chrbta, ktoré sa tvoria v dôsledku vyvíjajúcich sa degeneratívnych zmien v chrbtici..

  Príznaky hernie disku L4-L5

  Jedným z hlavných príznakov medzistavcovej prietrže je ischias. Anomálie znamená zovretie koreňov sedacieho nervu a spôsobuje bolesť v bedrovej oblasti, ktorá okamžite prechádza do jednej alebo oboch nôh..

  Niekedy nepohodlie v končatine obťažuje pacienta ešte viac ako nepohodlie v chrbte. Toto je obzvlášť pociťované pri chôdzi, pri ohýbaní alebo otáčaní tela. Bolesť môže byť sprevádzaná mravenčaním alebo silnou necitlivosťou, ako aj svalovými kŕčmi v chrbte a nohách..

  Okrem bolesti môže u človeka tiež dôjsť k oslabeniu končatín. V takom prípade pacient nemá pri vyšetrení na recepcii neurológa Achillovo a kolenné reflexy. V pokročilých prípadoch sa rozvíja noha, dochádza k strate kontroly nad pohybmi čriev a močeniu. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj nebezpečného syndrómu konského chvosta..

  Kýla segmentu L4 L5 sa tiež líši v tom, že človek nemôže narovnať veľký prst kvôli oslabeniu svalových väzov. Necitlivosť sa šíri do hornej časti chodidla a bolesť z dolnej časti chrbta dáva zadok.

  Medzi bežné znaky vývoja anomálií patria:

  • pálenie a znížená citlivosť končatín, ako aj svalové napätie v postihnutej oblasti;
  • zvýšené nepohodlie počas pohybu, zmena polohy tela, počas pohybov čriev a močenie;
  • úľavu od bolesti v pokoji;
  • odchýlky od autonómneho systému: opuch, nadmerné potenie.

  Intenzita bolesti závisí od veľkosti nádoru. Ak je prietrž malá, pacient sa obáva iba mierneho nepohodlia. V pokročilom prípade si pacient sťažuje na pokročilejšie neurologické príznaky.

  diagnostika

  Diagnóza patológie sa začína konzultáciou s neurológom. Špecialista by mal vykonať prieskum a vyšetrenie pacienta, preštudovať anamnézu, zhromaždiť úplné informácie o výskyte zranení a rôznych chorôb..

  Po predbežnej diagnóze sa pacient musí podrobiť všeobecným vyšetreniam krvi a moču, musí sa podrobiť rádiografickému vyšetreniu: CT, MRI, elektromyografia alebo myeloidafia. Výsledky určia taktiku ďalšieho liečenia..

  Hernia disku L4 L5

  Taktika liečby v závislosti od veľkosti prietrže

  Na to, aby terapia mala pozitívny účinok a zlepšila celkový stav pacienta, je potrebné poznať veľkosť prietrže. Na základe toho sa určujú ďalšie taktiky liečby:

  • Vypuknutie do 5 mm nevyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Ako terapia sa vykonáva špeciálne rehabilitačné cvičenie. Obzvlášť užitočné budú cvičenia zamerané na napínanie chrbtice..
  • Kýla, ktorej parametre nepresahujú 8 mm, sa dá ľahko konzervovať. Užívanie liekov, masáž a fyzioterapia, ako aj terapeutické cvičenia pomôžu zmierniť nepohodlie a zlepšiť celkový stav pacienta..
  • V nemocnici je potrebné prísne dodržiavať prietrž do 12 mm. Pacientovi sa odporúča odpočinok na lôžku a užívanie liekov proti bolesti. Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, ak má osoba príznak stlačenia koreňov miechy.
  • Ak formácia dosiahla veľkosť väčšiu ako 12 mm, je indikovaná súrna hospitalizácia a chirurgický zákrok.

  Bez ohľadu na veľkosť prietrže, už na začiatku liečby, je pacientovi úplne zakázané zdvíhanie závaží.

  Konzervatívna terapia

  V prvých dňoch liečby je nevyhnutné prísne dodržiavať pokojný odpočinok, aby sa zabezpečil pokoj v chrbtici. Súčasne musíte začať s liekom:

  • analgetiká: Paracetamol;
  • svalové relaxanciá: Midokalm, Xeomin;
  • nesteroidné protizápalové lieky: nimesil, diklofenak;
  • kortikosteroidy: dexametazón;
  • chondroprotektory: Chondroxide, Teraflex;
  • angioprotektory: Actovegin;
  • Vitamínové komplexy: Milgamma.

  Po zastavení bolesti by ste mali začať vykonávať fyzioterapiu a liečebné cvičenia, kúpať sa v bazéne a podrobiť sa špeciálnej masáži..

  Počas terapie a počas rehabilitačného obdobia je nevyhnutné používať pevný korzet. Na konci liečby sa pri zdvíhaní ťažkých predmetov vyžaduje podporný korzet.

  fyzioterapia

  Cvičenia telesného cvičenia sú zamerané na zníženie napätia chrbtových svalov a ich posilnenie. Je potrebné si uvedomiť, že potrebnú skupinu cvičení by mal vyberať a predpisovať odborník. Triedy musia byť pod dohľadom školiteľa..

  Spomedzi odporúčaných cvikov lekári rozlišujú kliky a sklony od miesta na sedenie. Kategoricky odmietnuť je z drepov, výpadov a kopov.

  Chirurgický zákrok

  Hlavným cieľom chirurgického zákroku je uvoľniť časť miechy alebo nervových koreňov pod tlakom kýly. Medzi hlavné prevádzkové metódy patria:

  • Microdisectomy. Najbolestivejšia a najúčinnejšia metóda. Počas operácie sa prietrž odstraňuje s minimálnym zásahom do tela pacienta.
  • Implantácia. Lekár umiestni umelý implantát namiesto odstráneného tkaniva.
  • Endoskopické odstránenie. Výhodou zásahu je malá veľkosť vpichov, ako aj schopnosť kontrolovať priebeh expozície na špeciálnom monitore..
  • Nucleoplasty. Do medziobratlového disku je vložená špeciálna elektróda na prenos impulzov. Výsledkom je, že prietrž hernie sa zmenšuje a nervové korene sa uvoľňujú v dôsledku odparovania tkaniva jadra..

  Chirurgický zákrok je nevyhnutný, keď prietrž dosiahne veľkú veľkosť a konzervatívna terapia neprináša výsledky. Operácia pomôže v krátkom čase obnoviť vodivosť nervových impulzov a zbaviť nepohodlia chrbta a končatín..

  Ani chirurgický zákrok nezaručuje, že sa prietrž nebude opakovať.

  Alternatívne metódy expozície

  Ak sa k hlavnému liečebnému komplexu pridajú alternatívne metódy, kýlová terapia bude oveľa účinnejšia. Pacientovi sa preto odporúča uchýliť sa k takýmto technikám:

  • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Postup je indikovaný pre všetky typy medzistavcových prietrží. V skorých štádiách vývoja choroby je možná úplná liečba. V zanedbanej podobe pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky.
  • Ozónová terapia - zavedenie ozónových prípravkov v postihnutých oblastiach. Nástroj znižuje množstvo prietrže a má analgetický účinok.
  • Homeosiniatria - injekcie homeopatických liekov do konkrétnych miest, ktoré sú zodpovedné za stav postihnutého tkaniva. Zastavuje rozvoj degeneratívnych procesov v chrbtici, zlepšuje krvný obeh a dodáva živinám mäkké tkanivá.

  Možné komplikácie a prognózy

  Vertebrálna hernia L4 L5 sa môže stať celkom nebezpečnou chorobou, ak prechádza do zanedbanej formy a spôsobuje komplikácie. Anomálie teda môže viesť k:

  • opuch alebo nekróza tkanív umiestnených vedľa postihnutej oblasti;
  • zápal miechy;
  • pretrhnutie vláknitého prstenca;
  • prolaps pulpózneho jadra.

  Pri včasnom začatí kvalifikovanej liečby je prognóza priaznivá. Hlavné je dodržiavať všetky pokyny a odporúčania svojho lekára. Pacient by mal vylúčiť akékoľvek vážne zaťaženie chrbtice, snažiť sa zdvíhať ťažké predmety a nezdržať sa dlho v nepohodlnej polohe..

  Ak vás špecialita a pracovný profil núti viesť sedavý životný štýl, mali by ste uvažovať o zmene profesionálnych aktivít. Odporúča sa tiež nosiť špeciálny obväz, aj keď sa nepohodlie prestalo obťažovať. Aby ste zabránili vzniku opuchov, musíte piť viac čistej vody a znížiť spotrebu rôznych prísad a solí.

  Hernia segmentu L4 L5 nie je veta. Včasná zahájená liečba zvyšuje šance človeka na uzdravenie a zbavenie sa väčšiny nepríjemných príznakov bez toho, aby sa uchylovala k operácii. Následné dodržiavanie odporúčaného cvičebného režimu a správna vyvážená výživa pomáhajú obnoviť poškodené tkanivo takmer o 80%.

  Ako liečiť herniu L4 L5

  Medzistavcová prietrž je častou príčinou bolesti chrbta v dospelosti. Jeho vývoj priamo súvisí s naším životným štýlom a postojom k zdraviu. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je prietrž medziobratlovej platničky L4 L5, aké sú jej príznaky a liečba.

  Hlavné príčiny prietrže

  Stavce L4 L5 sú súčasťou bedrovej chrbtice. Kýla L4 L5 je teda umiestnená v driekovej chrbtici medzi 4 a 5 stavcami. Kde sa presne nachádza stavovec L5, pozri fotografiu nižšie.

  Hlavné príčiny patológie sú tieto:

  • nesprávne držanie tela;
  • trauma do bedrových stavcov;
  • procesy prirodzeného starnutia;
  • fyzická aktivita (ťažká fyzická práca, športové preťaženie, nesprávne zdvíhanie, nadváha);
  • fyzická nečinnosť;
  • slabé chrbtové svaly alebo slabo rozvinutý pohybový aparát (slabé väzivá a svaly);
  • abnormality chrbtice;
  • zlá výživa a tkanivová dystrofia.

  Výskyt prietrže medzi 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu je vyvolaný množstvom dôvodov. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti, keď medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu, tkanivá sú tenšie a objavujú sa praskliny a trhliny..

  Je to kvôli zaťaženiu, ktoré prežíva naša chrbtica každý deň, nedostatku výživy chrupavkového tkaniva, ktoré vedie k jeho dystrofii, poraneniu miechy, ktoré môže spôsobiť nestabilitu alebo vytesnenie stavcov. Toto a oveľa negatívnejšie ovplyvňuje zdravie našej chrbtice..

  Formy choroby

  Medzistavcová kýla je primárna a sekundárna. Primárne sa objavuje v dôsledku traumy alebo preťaženia chrbtice a sekundárne je vyvolané inými chorobami, stavcovými deformáciami, vývojovými abnormalitami..

  K výronom medzistavcových platničiek môže dôjsť v oboch smeroch. V smere:

  • intraspinálna, keď je prietrž smerovaná do miechového kanála - delí sa postupne na paramedián (kompresia miechy z jednej alebo oboch strán), dorzálna stredná časť (kompresia miechy a zväzok nervov chvosta koňa) a formálna ( stlačenie nervových koreňov na výstupe z stavcov);
  • bočné, umiestnené napravo alebo naľavo od stavcov (plné kompresie nervu alebo ciev);
  • ventrálny (predný).

  Hlavné príznaky

  Najbežnejším príznakom, ktorým sa deteguje prietrž, je ischias. Vyvíja sa, keď sú zovreté korene sedacieho nervu. Bolesť dolnej časti chrbta sa prenáša na jednej alebo oboch nohách. Zosilňuje sa pri chôdzi a pri zmene polohy pri sedení alebo státí.

  Pri nakláňaní, zdvíhaní alebo otáčaní tela je bolesť zosilnená. Niekedy je to sprevádzané pocitom znecitlivenia alebo brnenie v nohe alebo nohe, svalových kŕčov, pocitom svalovej slabosti..

  Pri ťažkej prietrži sa pozoruje paréza chodidla (výprask pri chôdzi), problémy s močením alebo vyprázdňovaním.

  Pozor! Cauda equina syndróm - závažná komplikácia prietrže.

  Prítomnosť prietrže sa okrem iného prejavuje vo forme problémov s narovnaním palca v dôsledku oslabenia svalov a bolestí zasahujúcich do zadku a hornej časti chodidla..

  Diagnostické opatrenia

  Pri diagnostike kýly lekár analyzuje históriu pacienta, prítomnosť zranení a chorôb, životný štýl pacienta a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj patológie..

  Potom sa vykoná lekárske vyšetrenie: určenie miesta bolesti, intenzita a závažnosť príznakov. Potom lekár predpíše rádiografické vyšetrenie: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu, myelografiu a elektromyografiu..

  Röntgenové lúče sú najjednoduchšou a najbežnejšou diagnostickou metódou. Umožňuje určiť polohu stavcov, ich posunutie, veľkosť medzistavcových priestorov, kostné porasty alebo poranenia. Pri tejto metóde nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, ale jej príznaky sa dajú zistiť.

  Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých tkanív a kostí chrbtice. Na obrázkoch sú zreteľne viditeľné nervové vlákna a krvné cievy. MRI a CT určujú umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, kompresiu koreňov nervov alebo krvných ciev, nádorov a kostných výrastkov..

  Myelografia je röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do miechového kanála. Umožňuje detekovať prietrž, nádory a osteofyty (rast kostí), ale má nižšiu kvalitu ako MRI a CT. Používa sa ako alternatíva k CT a MRI..

  Elektromyografia skúma nervové vedenie, meria, ako svaly reagujú na elektrickú stimuláciu. Môže sa použiť na určenie poškodenia nervov a svalovej slabosti..

  Metódy liečby prietrže L4 L5

  Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže je symptomatická. Jeho cieľom je zastaviť syndróm bolesti, zmierniť zápal a zmierniť opuchy. Konzervatívna liečba zmierňuje stav pacienta, ale nezbavuje ho patológie.

  Dôležité! Neoddeliteľnou súčasťou terapie je terapeutická gymnastika, fyzioterapia, terapeutická masáž a trakcia miechy.

  Približne 80% pacientov sa zotaví v priebehu 6-8 týždňov a vráti sa do normálneho života..

  Konzervatívna terapia

  Podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (NSAID) sa uskutočňuje v akútnom období ochorenia. Ich úlohou je zmierniť bolesť, opuchy a zápaly. Ak pacient trpí silnou bolesťou a svalovým kŕčom, predpisujú sa svalové relaxanciá.

  Pacientom v oslabenom stave a so zníženou chuťou do jedla sú predpisované vitamínovo-minerálne komplexy a chondroprotektory, ktoré zlepšujú celkovú postavu tela a bránia deštrukcii tkaniva chrupavky. Absolvujú kurzy počas celého roka. Trvanie a množstvo sa určujú individuálne v závislosti od stavu osoby..

  Dôležité! Ak užívanie liekov proti bolesti neznižuje bolesť, podajte si injekcie so silnými liekmi proti bolesti.

  Funkcie terapeutickej gymnastiky

  Terapeutické cvičenie (LFK) je potrebné na posilnenie svalov hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu, tvorbu správneho držania tela a aktiváciu metabolických procesov v tkanivách..

  Dôležité! Výber cvikov je individuálny a je predpísaný lekárom ortopéda alebo cvičebnej terapie.

  Tu sú príklady cvičení, ktoré sa cvičia s prietržovou kýlou:

  1. Stojte o stenu, oprite sa pevne o chrbát hlavy, lopatky a zadok, dotiahnite lis. Zamknite a nechajte stát 'asi jednu minútu, potom relaxujte. Ak máte bolesti v stave napätia, uvoľnite sa a skráťte expozičný čas. Postupným posilňovaním svalov zvyšujte svoj postoj.
  2. Ležiaci na chrbte na rovnom pevnom povrchu, ruky po tele, potom si na nohách natiahnite prsty na nohách.
  3. V rovnakej ležiacej polohe roztiahnite ruky do strán, nohy sa ohýbajú na kolenách, chodidlách - na podlahe. Kolená striedavo pomaly posúvajte do strán, kým sa nedotknete podlahy.
  4. V rovnakej polohe zdvíhajte a spúšťajte panvu a opierajte sa o lopatky, aby sa vytvorila priama línia bokov so chrbtom..
  5. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát hore a dole.
  6. Vis na vodorovnej lište. Čas expozície je určený silou vašich rúk: čím dlhšie, tým lepšie.

  Pozor! Pri cvičení dodržiavajte správnu techniku ​​a svoje vnútorné pocity, aby nespôsobovali komplikácie. Nemali by ste pociťovať nepohodlie alebo bolesť..

  Toto nie je úplný zoznam cvičení. Ich typ a trvanie odbornej prípravy bude závisieť od závažnosti choroby. Pamätajte, že denná gymnastika, dokonca aj krátkodobá, bude efektívnejšia ako veľké cvičenie raz mesačne.

  Chirurgický zákrok

  Chirurgické ošetrenie sa vykonáva vo výnimočných prípadoch..

  Hlavné náznaky radikálnych opatrení:

  • konzervatívna liečba nie je účinná;
  • po hlavnej liečbe sa príznaky zosilnili;
  • poškodenie nervových vlákien alebo poškodenie (slabosť svalov, strata citlivosti nôh).

  Pri chirurgickej liečbe sa používajú minimálne invazívne metódy: discektómia, laserová terapia, chemonukleolýza a nukleotómia..

  Discectómia sa vykonáva stlačením stlačenia nervového koreňa. Jedná sa o operáciu s minimálnym zásahom, vykonáva sa pomocou endoskopických nástrojov. Potom už nie sú žiadne jazvy ani stopy. Obnova trvá 2 až 4 týždne, po ktorých môže pacient už ísť do práce. Táto operácia má v mnohých prípadoch pozitívny výsledok..

  Laserová ablácia znižuje objem medzistavcových platničiek, vďaka čomu dochádza k zníženiu výtoku. Laser preniká cez kanylu do poškodeného medzistavcového disku a vyparuje potrebnú časť jadra disku.

  Chemonukleolýza je spôsob zavedenia chemikálie do medzistavcového disku, ktorý zrieďuje jadro disku. Potom sa obsah odsaje cez kanylu. Táto metóda sa používa veľmi zriedka, nemôže sa použiť, ak už existujú oblasti odumretého tkaniva prietrže a chemická látka by nemala spadnúť mimo disk..

  Nukleotómia je mechanická redukcia buničitého jadra medzistavcových platničiek. Obsah sa nasáva cez kanylu pomocou špeciálnych nástrojov..

  Minimálne invazívny chirurgický zákrok má minimálnu úroveň rizika. Pred operáciou sa pacientovi podávajú antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Komplikácie po operácii môžu byť opuch alebo krvácanie..

  Dôležité! Fyzikálna aktivita po operácii je kontraindikovaná počas 2-4 týždňov. Lekár niekedy predpisuje nosenie ortopedického korzetu. Po operácii je možná mierna bolesť chrbta po dobu niekoľkých týždňov. Ak sú dostupné, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pacient by nemal dlho sedieť a ohýbať sa.

  Po operácii sa pacient podrobuje pravidelnému vyšetreniu lekárom, aby sa monitorovali výsledky liečby..

  Alternatívne metódy

  Liečebná masáž má relaxačný a tonizujúci účinok na chrbtové svaly.

  Trakcia chrbtice bez záťaže je presne metóda, ktorá pôsobí priamo na príčinu choroby. Procedúra obnovuje výživu a zlepšuje stav medzistavcových platničiek. V dôsledku zväčšenia medzistavcového priestoru je kompresia nervového koreňa znížená alebo úplne eliminovaná.

  Trakcia alebo trakcia môžu byť rôznych typov:

  1. Na klinike sa pomocou špeciálneho vybavenia vykonáva trakcia pod vodou. V dôsledku vody sa z chrbtice odstraňuje napätie. Výhodou postupu sú minimálne kontraindikácie. Je predpísaný dokonca aj pre pacientov s komplikáciami..
  2. Pohon na špeciálnych lôžkach alebo pohovkách sa vykonáva vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Vo zvislej polohe dochádza k trakcii v dôsledku hmotnosti pacienta a vo vodorovnej polohe - pomocou rúk alebo závažia.
  3. Na domáce použitie sú k dispozícii ortopedickí tréneri malých rozmerov. Je lepšie ich používať podľa odporúčania lekára..

  Simulátor Evminov je rovná doska s vodorovnou lištou pripevnenou hore. Doska je pripevnená v určitom uhle k stene. Lekár vám predpíše cvičebný program v závislosti od závažnosti ochorenia..

  záver

  Počas života, pod vplyvom gravitácie, sa naše stavce postupne sploštili a stlačili medzistavcové platničky. Ak sa nestaráte o svoje zdravie, v období 30 - 50 rokov existuje vysoké riziko vzniku kýly chrbtice. Toto je nezvratný proces a odstránenie kýly navždy ešte nie je možné. Aplikácia primeranej liečby zmierňuje príznaky a zabraňuje komplikáciám..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
  Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
  Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.