loader

Opis piateho bedrového stavca

Piate bedrové stavce (alebo L5) sú najväčšie a najnižšie z bedrových stavcov. L5 je posledným bedrovým stavcom a má väčšiu váhu ako akýkoľvek iný z 23 stavcov. L5 je teda najväčším a najsilnejším bedrovým stavcom, ako aj zraneniami najviac namáhanými stresom..

Vertebra L5 sa nachádza v chrbtici v bedrovej oblasti (spodná časť chrbta) pod stavcom L4 a nad krížovou čiarou... [Prečítajte si nižšie]

Bedrové stavce

Zadná časť tela je tenký krúžok z kostí, známy ako oblúk stavcov. Vertebrálny oblúk bedrovej oblasti je pomerne malý v porovnaní s jeho veľkým ventrálnym telom, ale výrazne hrubší a silnejší ako oblúky krčných a hrudných stavcov. V bedrovej oblasti zohrávajú chrbtové oblúky dôležitú úlohu, obklopujú a chránia veľa nervov prechádzajúcich cez trojuholníkové stavce. Z vertebrálneho oblúka prechádza niekoľko kostných procesov, ktoré poskytujú dôležité body pripojenia svalov, ktoré pohybujú dolnou časťou chrbta, bokov a panvy..

Priečne procesy

Dvojica tenkých kostnatých výčnelkov, rozprestierajúcich sa laterálne a zozadu k oblúku, poskytuje body uchytenia, ktoré stabilizujú chrbticu a ohýbajú bedrá v bedrovom kĺbe. Na rozdiel od priečnych procesov iných bedrových stavcov sú procesy L5 oveľa silnejšie. Predĺžuje zadnú časť k oblúku - točivý proces, ktorý je omnoho kratší a hrubší ako iné stavce. Spinálny proces spája mnoho svalov, ktoré spolupracujú na stabilizácii, laterálnom ohybe, rotácii a rozšírení tela. Nakoniec sú kĺbové procesy umiestnené nad a pod oboma stranami oblúka, čo pomáha stabilizovať chrbticu a spájať L5 s L4 a krížovú kosti. Ploché kĺby vytvorené medzi kĺbovými procesmi týchto susedných stavcov umožňujú kostiam pohybovať sa nezávisle pri zachovaní stability chrbtice..

Príznaky posunutia 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu

Lumbálna oblasť pozostáva z 5 stavcov, ktoré sú najväčšie v celej chrbtici. To znamená, že za hlavné zaťaženie zodpovedá bedrový kĺb. Štvrté a piate bedrové stavce sú veľmi dôležité pre celý organizmus. Zatiaľ čo hrudná oblasť je takmer nepohyblivá, celá štruktúra bedrovej chrbtice poskytuje rotáciu tela a naklápanie. Ak sú svaly dolnej časti chrbta dobre vyvinuté, poskytuje to dodatočnú podporu chrbtice, čím sa znižuje riziko rôznych zranení a umožňuje vám väčšie zaťaženie podpory. Presun bedrových stavcov v medzinárodnej klasifikácii chorôb 10. zvolania ICD-10 sa nazýva spondylolistéza.

príčiny

K posunu 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu môže dôjsť z rôznych dôvodov. Zranenie je celkom vážne, pretože je sprevádzané zlomeninou končatiny stavca. Často sa vyskytujú škody počas extrémnych aktivít, ako sú: automobilové a motto preteky, jazda na bicykli so skokmi a kaskadérskymi kúskami, krasokorčuľovanie, lyžovanie atď..

V dôsledku zlomeniny nohy prestanú kĺby segment držať a opäť opustí svoje obvyklé miesto dislokácie. Zranenie nemusí pacienta obťažovať veľmi dlho, ale s vekom sa môže prejaviť v plnej sile. Ak dôjde k posunutiu piateho stavca v bedrovej oblasti, potom sa v štvrtom segmente často vytvorí výčnelok a neskôr - medziobratlová kýla.

príznaky

Príznaky posunutia 4 stavcov bedrovej oblasti závisia od stupňa jeho posunu voči susedným segmentom. Čím väčšie je percento vytesnenia, tým závažnejšie sú príznaky poranenia. Bohužiaľ, vzácny pacient vyhľadá lekára v prvom štádiu bedrových stavcov. Počas zranenia sa segment chrbtice posunie najviac o 25%. Bolesť dolnej časti chrbta nie je výrazná a objavuje sa až po fyzickej námahe alebo zdvíhaní ťažkých predmetov.

V druhej fáze premiestnenia 4 stavcov bedrovej chrbtice pacient začína cítiť bolesť, ktorá je takmer konštantná a zosilňuje sa po dlhej prechádzke, státí alebo dlhšom sedení pri stole. V tejto fáze môže byť stavec posunutý z 25 na 50%.

Tretí stupeň predpojatosti sa vyznačuje veľkým posunom, 50 - 75%. Príznaky tohto štádia významne zhoršujú kvalitu života pacienta. Medzi hlavné príznaky patológie patrí:

 • Silná bolesť v dolnej časti chrbta, bedier, kolenných kĺbov, svalov rúk a nôh;
 • Znecitlivenie rúk a nôh;
 • Svalové kŕče na chrbte a končatinách;
 • Neschopnosť chodiť a stáť dlho;

Vo štvrtom štádiu vytesnenia 4 bedrových stavcov sa vyskytujú veľmi závažné zmeny v činnosti celého organizmu, ako napríklad: úplná destabilizácia práce vnútorných orgánov, možná úplná alebo čiastočná paralýza končatín, narušený krvný obeh a ďalšie smutné následky. Štvrtý stupeň zaujatosti sa môže liečiť chirurgicky, ak konzervatívna liečba nemá pozitívny účinok..

Niekedy sa tiež rozlišuje piaty stupeň posunu 4 a 5 stavcov bedrovej chrbtice. Vyznačuje sa prolapsom miechového segmentu a jeho úplnou dislokáciou. Vo fáze 5 dochádza k ochrnutiu dolných končatín a bolesti, ktorú nemožno tolerovať ani na sekundu. V tomto stave osoba naliehavo potrebuje operáciu na stabilizáciu chrbtice a uvoľnenie štipaných nervových koreňov a miechového kanála..

Ako liečiť herniu L4 L5

Medzistavcová prietrž je častou príčinou bolesti chrbta v dospelosti. Jeho vývoj priamo súvisí s naším životným štýlom a postojom k zdraviu. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je prietrž medziobratlovej platničky L4 L5, aké sú jej príznaky a liečba.

Hlavné príčiny prietrže

Stavce L4 L5 sú súčasťou bedrovej chrbtice. Kýla L4 L5 je teda umiestnená v driekovej chrbtici medzi 4 a 5 stavcami. Kde sa presne nachádza stavovec L5, pozri fotografiu nižšie.

Hlavné príčiny patológie sú tieto:

 • nesprávne držanie tela;
 • trauma do bedrových stavcov;
 • procesy prirodzeného starnutia;
 • fyzická aktivita (ťažká fyzická práca, športové preťaženie, nesprávne zdvíhanie, nadváha);
 • fyzická nečinnosť;
 • slabé chrbtové svaly alebo slabo rozvinutý pohybový aparát (slabé väzivá a svaly);
 • abnormality chrbtice;
 • zlá výživa a tkanivová dystrofia.

Výskyt prietrže medzi 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu je vyvolaný množstvom dôvodov. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti, keď medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu, tkanivá sú tenšie a objavujú sa praskliny a trhliny..

Je to kvôli zaťaženiu, ktoré prežíva naša chrbtica každý deň, nedostatku výživy chrupavkového tkaniva, ktoré vedie k jeho dystrofii, poraneniu miechy, ktoré môže spôsobiť nestabilitu alebo vytesnenie stavcov. Toto a oveľa negatívnejšie ovplyvňuje zdravie našej chrbtice..

Formy choroby

Medzistavcová kýla je primárna a sekundárna. Primárne sa objavuje v dôsledku traumy alebo preťaženia chrbtice a sekundárne je vyvolané inými chorobami, stavcovými deformáciami, vývojovými abnormalitami..

K výronom medzistavcových platničiek môže dôjsť v oboch smeroch. V smere:

 • intraspinálna, keď je prietrž smerovaná do miechového kanála - delí sa postupne na paramedián (kompresia miechy z jednej alebo oboch strán), dorzálna stredná časť (kompresia miechy a zväzok nervov chvosta koňa) a formálna ( stlačenie nervových koreňov na výstupe z stavcov);
 • bočné, umiestnené napravo alebo naľavo od stavcov (plné kompresie nervu alebo ciev);
 • ventrálny (predný).

Hlavné príznaky

Najbežnejším príznakom, ktorým sa deteguje prietrž, je ischias. Vyvíja sa, keď sú zovreté korene sedacieho nervu. Bolesť dolnej časti chrbta sa prenáša na jednej alebo oboch nohách. Zosilňuje sa pri chôdzi a pri zmene polohy pri sedení alebo státí.

Pri nakláňaní, zdvíhaní alebo otáčaní tela je bolesť zosilnená. Niekedy je to sprevádzané pocitom znecitlivenia alebo brnenie v nohe alebo nohe, svalových kŕčov, pocitom svalovej slabosti..

Pri ťažkej prietrži sa pozoruje paréza chodidla (výprask pri chôdzi), problémy s močením alebo vyprázdňovaním.

Pozor! Cauda equina syndróm - závažná komplikácia prietrže.

Prítomnosť prietrže sa okrem iného prejavuje vo forme problémov s narovnaním palca v dôsledku oslabenia svalov a bolestí zasahujúcich do zadku a hornej časti chodidla..

Diagnostické opatrenia

Pri diagnostike kýly lekár analyzuje históriu pacienta, prítomnosť zranení a chorôb, životný štýl pacienta a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj patológie..

Potom sa vykoná lekárske vyšetrenie: určenie miesta bolesti, intenzita a závažnosť príznakov. Potom lekár predpíše rádiografické vyšetrenie: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu, myelografiu a elektromyografiu..

Röntgenové lúče sú najjednoduchšou a najbežnejšou diagnostickou metódou. Umožňuje určiť polohu stavcov, ich posunutie, veľkosť medzistavcových priestorov, kostné porasty alebo poranenia. Pri tejto metóde nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, ale jej príznaky sa dajú zistiť.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých tkanív a kostí chrbtice. Na obrázkoch sú zreteľne viditeľné nervové vlákna a krvné cievy. MRI a CT určujú umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, kompresiu koreňov nervov alebo krvných ciev, nádorov a kostných výrastkov..

Myelografia je röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do miechového kanála. Umožňuje detekovať prietrž, nádory a osteofyty (rast kostí), ale má nižšiu kvalitu ako MRI a CT. Používa sa ako alternatíva k CT a MRI..

Elektromyografia skúma nervové vedenie, meria, ako svaly reagujú na elektrickú stimuláciu. Môže sa použiť na určenie poškodenia nervov a svalovej slabosti..

Metódy liečby prietrže L4 L5

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže je symptomatická. Jeho cieľom je zastaviť syndróm bolesti, zmierniť zápal a zmierniť opuchy. Konzervatívna liečba zmierňuje stav pacienta, ale nezbavuje ho patológie.

Dôležité! Neoddeliteľnou súčasťou terapie je terapeutická gymnastika, fyzioterapia, terapeutická masáž a trakcia miechy.

Približne 80% pacientov sa zotaví v priebehu 6-8 týždňov a vráti sa do normálneho života..

Konzervatívna terapia

Podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (NSAID) sa uskutočňuje v akútnom období ochorenia. Ich úlohou je zmierniť bolesť, opuchy a zápaly. Ak pacient trpí silnou bolesťou a svalovým kŕčom, predpisujú sa svalové relaxanciá.

Pacientom v oslabenom stave a so zníženou chuťou do jedla sú predpisované vitamínovo-minerálne komplexy a chondroprotektory, ktoré zlepšujú celkovú postavu tela a bránia deštrukcii tkaniva chrupavky. Absolvujú kurzy počas celého roka. Trvanie a množstvo sa určujú individuálne v závislosti od stavu osoby..

Dôležité! Ak užívanie liekov proti bolesti neznižuje bolesť, podajte si injekcie so silnými liekmi proti bolesti.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Terapeutické cvičenie (LFK) je potrebné na posilnenie svalov hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu, tvorbu správneho držania tela a aktiváciu metabolických procesov v tkanivách..

Dôležité! Výber cvikov je individuálny a je predpísaný lekárom ortopéda alebo cvičebnej terapie.

Tu sú príklady cvičení, ktoré sa cvičia s prietržovou kýlou:

 1. Stojte o stenu, oprite sa pevne o chrbát hlavy, lopatky a zadok, dotiahnite lis. Zamknite a nechajte stát 'asi jednu minútu, potom relaxujte. Ak máte bolesti v stave napätia, uvoľnite sa a skráťte expozičný čas. Postupným posilňovaním svalov zvyšujte svoj postoj.
 2. Ležiaci na chrbte na rovnom pevnom povrchu, ruky po tele, potom si na nohách natiahnite prsty na nohách.
 3. V rovnakej ležiacej polohe roztiahnite ruky do strán, nohy sa ohýbajú na kolenách, chodidlách - na podlahe. Kolená striedavo pomaly posúvajte do strán, kým sa nedotknete podlahy.
 4. V rovnakej polohe zdvíhajte a spúšťajte panvu a opierajte sa o lopatky, aby sa vytvorila priama línia bokov so chrbtom..
 5. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát hore a dole.
 6. Vis na vodorovnej lište. Čas expozície je určený silou vašich rúk: čím dlhšie, tým lepšie.

Pozor! Pri cvičení dodržiavajte správnu techniku ​​a svoje vnútorné pocity, aby nespôsobovali komplikácie. Nemali by ste pociťovať nepohodlie alebo bolesť..

Toto nie je úplný zoznam cvičení. Ich typ a trvanie odbornej prípravy bude závisieť od závažnosti choroby. Pamätajte, že denná gymnastika, dokonca aj krátkodobá, bude efektívnejšia ako veľké cvičenie raz mesačne.

Chirurgický zákrok

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva vo výnimočných prípadoch..

Hlavné náznaky radikálnych opatrení:

 • konzervatívna liečba nie je účinná;
 • po hlavnej liečbe sa príznaky zosilnili;
 • poškodenie nervových vlákien alebo poškodenie (slabosť svalov, strata citlivosti nôh).

Pri chirurgickej liečbe sa používajú minimálne invazívne metódy: discektómia, laserová terapia, chemonukleolýza a nukleotómia..

Discectómia sa vykonáva stlačením stlačenia nervového koreňa. Jedná sa o operáciu s minimálnym zásahom, vykonáva sa pomocou endoskopických nástrojov. Potom už nie sú žiadne jazvy ani stopy. Obnova trvá 2 až 4 týždne, po ktorých môže pacient už ísť do práce. Táto operácia má v mnohých prípadoch pozitívny výsledok..

Laserová ablácia znižuje objem medzistavcových platničiek, vďaka čomu dochádza k zníženiu výtoku. Laser preniká cez kanylu do poškodeného medzistavcového disku a vyparuje potrebnú časť jadra disku.

Chemonukleolýza je spôsob zavedenia chemikálie do medzistavcového disku, ktorý zrieďuje jadro disku. Potom sa obsah odsaje cez kanylu. Táto metóda sa používa veľmi zriedka, nemôže sa použiť, ak už existujú oblasti odumretého tkaniva prietrže a chemická látka by nemala spadnúť mimo disk..

Nukleotómia je mechanická redukcia buničitého jadra medzistavcových platničiek. Obsah sa nasáva cez kanylu pomocou špeciálnych nástrojov..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok má minimálnu úroveň rizika. Pred operáciou sa pacientovi podávajú antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Komplikácie po operácii môžu byť opuch alebo krvácanie..

Dôležité! Fyzikálna aktivita po operácii je kontraindikovaná počas 2-4 týždňov. Lekár niekedy predpisuje nosenie ortopedického korzetu. Po operácii je možná mierna bolesť chrbta po dobu niekoľkých týždňov. Ak sú dostupné, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pacient by nemal dlho sedieť a ohýbať sa.

Po operácii sa pacient podrobuje pravidelnému vyšetreniu lekárom, aby sa monitorovali výsledky liečby..

Alternatívne metódy

Liečebná masáž má relaxačný a tonizujúci účinok na chrbtové svaly.

Trakcia chrbtice bez záťaže je presne metóda, ktorá pôsobí priamo na príčinu choroby. Procedúra obnovuje výživu a zlepšuje stav medzistavcových platničiek. V dôsledku zväčšenia medzistavcového priestoru je kompresia nervového koreňa znížená alebo úplne eliminovaná.

Trakcia alebo trakcia môžu byť rôznych typov:

 1. Na klinike sa pomocou špeciálneho vybavenia vykonáva trakcia pod vodou. V dôsledku vody sa z chrbtice odstraňuje napätie. Výhodou postupu sú minimálne kontraindikácie. Je predpísaný dokonca aj pre pacientov s komplikáciami..
 2. Pohon na špeciálnych lôžkach alebo pohovkách sa vykonáva vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Vo zvislej polohe dochádza k trakcii v dôsledku hmotnosti pacienta a vo vodorovnej polohe - pomocou rúk alebo závažia.
 3. Na domáce použitie sú k dispozícii ortopedickí tréneri malých rozmerov. Je lepšie ich používať podľa odporúčania lekára..

Simulátor Evminov je rovná doska s vodorovnou lištou pripevnenou hore. Doska je pripevnená v určitom uhle k stene. Lekár vám predpíše cvičebný program v závislosti od závažnosti ochorenia..

záver

Počas života, pod vplyvom gravitácie, sa naše stavce postupne sploštili a stlačili medzistavcové platničky. Ak sa nestaráte o svoje zdravie, v období 30 - 50 rokov existuje vysoké riziko vzniku kýly chrbtice. Toto je nezvratný proces a odstránenie kýly navždy ešte nie je možné. Aplikácia primeranej liečby zmierňuje príznaky a zabraňuje komplikáciám..

Aké sú znaky diagnózy „hernia disku L4 L5“?

Aká je diagnóza hernie disku L4 L5? List označuje chrbticu, v tomto prípade je to „L“, to znamená bedrové, od anglického „bedrovej“. Čísla označujú číslo stavcov: 4 a 5. Takáto diagnóza teda znamená, že prietrž je medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej časti..

46% všetkých prípadov medzistavcovej prietrže v lumbosakrálnej oblasti sa vyskytuje na 4. a 5. stavci. Čo sa deje v tele? Bedrový koreň 15, ktorý sa rozprestiera medzi týmto stavcom a krížovou kosti, je stlačený. Prečo sa to deje? Hlavnou príčinou choroby je sedavý sedavý spôsob života. U mužov sa spravidla diagnostikuje taká prietrž. Pri konštantnom ohýbaní chrbtice, jej stlačovaní a vystavení vibráciám sa objavujú mikrotraumy, ktoré môžu tiež vyvolať vývoj hernie disku 14 l5. V niektorých prípadoch je príčinou vážne poškodenie miechy. V dôsledku neustáleho stláčania koreňa miechy sa vyvíja ischémia, ktorá vedie k následnému vývoju choroby.

Aká je symptomatológia ochorenia?

Kýla s týmto usporiadaním sa prejavuje takto:

 1. V oblasti bedrovej oblasti (t. J. Spodná časť chrbta) sa objavuje periodická intermitentná bolesť. Bolesť je bolesť, streľba charakteru.
 2. S rozvojom choroby sa zvyšuje bolesť spôsobená kompresiou koreňa, ako aj tvorbou prietrže na medzistavcovej platničke..
 3. Pozícia pacienta sa mení: bedrová lordóza je vyhladená (s možným prechodom na kyphosis). Je to kvôli túžbe tela znížiť intenzitu bolesti..
 4. Keď sú interspinálne priestory a paravertebrálne svaly prehmatané, pacient, ktorý má herníciu disku 14, prežije bolesť.
 5. Pozoruje sa výskyt stavovcov: pri poklepaní na medzeru medzi pacientmi sa objaví bolesť v nohách.
 6. Jasný prejav príznaku Lasegu: pacient s týmto typom prietrže, ležiaci na chrbte, nemôže zdvihnúť narovnanú nohu bez toho, aby pociťoval bolesť. V tomto prípade sa objaví bedrová bolesť, rovnako ako bolesť v radiálnom dermatóme. Niektorí pacienti sa cítia znecitlivení alebo majú pocit, že sa na koži plazia husi. Ohýbanie nohy pri príznakoch kolena okamžite zmizne.
 7. Mramorová pokožka a nadmerné potenie sú vegetatívnymi príznakmi.

Hlavné klinické prejavy prietrže sú tri:

Najprv bolesť v nohách a dolnej časti chrbta.

Po druhé, znecitlivenie nôh.

Po tretie, pocit slabosti v extenzore chodidla.
Kýla l4 l5 môže vyvolať bolesť od bedrovej alebo gluteálnej oblasti, ktorá sa šíri do krížovej kosti, rovnako ako pozdĺž povrchu stehennej strany a až po prvý prst na nohe na dolnej časti nohy. Ak sa bolesť začne šíriť pod kolenom, naznačuje to výskyt radiálneho syndrómu, ktorý sa objaví, keď prietrž dosiahne určitú veľkosť a ovplyvní koreň miechy..

Pri prietrži s takouto lokalizáciou sa môže znecitlivenie objaviť na rovnakom mieste ako bolesť. Pri zníženej citlivosti sa znižuje citlivosť na bolesť a teplotu. Je možná suchá pokožka, jej ochladzovanie a tiež potenie.

Slabosť pri predlžovaní chodidla sa prejavuje v skutočnosti, že pacient nemôže stáť na pätách alebo keď je v tejto polohe prst jednej nohy menší ako druhý.

Hernia medziobratlového disku l4 l5 sa presne diagnostikuje iba pomocou magnetickej rezonancie, rádiografie alebo myelografie. Liečbu má predpisovať neurochirurg..

Liečba hernie disku l4 l5 je dostupná pre každého

Pri predpisovaní liečby sa lekár zameriava nielen na prietrž, ale aj na šírku miechového kanála, polohu prietrže vzhľadom na koreň miechy, ako aj na ďalšie početné faktory. Chirurgia sa používa iba v 5% prípadov.

Najskôr je pri liečbe takého kýla potrebné liečiť nervové korene miechy. Existuje niekoľko metód:

 1. Odstránenie prietrže, t.j. mikrodiscektómia;
 2. Nukleoplastika (minimálne invazívna chirurgická metóda);
 3. Nukleoplastika studenej plazmy;
 4. Endoskopická transformácia s oddelenými kýlami;
 5. Umiestnenie implantátu a špeciálneho implantátu.

Hernia disku záchranca l4 l5 (vyčnievajúca vpravo alebo vľavo od chrbtice), rovnako ako iné typy, sa dá liečiť fyzioterapiou. Vďaka cvičebnej terapii sa príznaky stávajú menej výraznými, v niektorých prípadoch sa príznaky úplne odstránia.

Komplex cvičebnej terapie zahŕňa cvičenia brucha, ktoré posilňujú brušné svaly. Takéto cvičenia sú predpísané na zníženie zaťaženia chrbta jeho presunutím do oblasti lisovania. Kliešte s takou kýlou posilňujú miechové svaly a pomáhajú udržiavať medzistavcové platničky v správnej polohe. Cvičenie „Kolená - hrudník“ je predpísané, aby poskytlo pružnosť bedrovým svalom. Stredná kýla disku l4 l5 (podobne ako iné typy), orientovaná do stredu duralového vaku, spôsobuje menšie problémy pri ohybe, keď ich pacient vykoná z východiskovej polohy a sedí na stoličke.

Všetky ošetrené cviky sú pomerne jednoduché a účinné, treba však poznamenať, že ich musí predpísať vysokokvalifikovaný lekár s uvedením požadovaného počtu. V opačnom prípade sa môže pri nesprávnom zaťažení vyskytnúť porušenie prietrže, čo situáciu len výrazne zhorší..

Hnačka dorzálneho disku l4 l5 (alebo zadná), spolu s ďalšími typmi bedrových hernií v extrémnych prípadoch, sa môže liečiť chirurgickým zákrokom, ktorý má výhody aj nevýhody..

Výhody chirurgickej liečby:

 1. Analgetický účinok sa objavuje rýchlo. Hneď nasledujúci deň po operácii pacienti pociťujú oslabenie bolesti v dolných končatinách, v mieste operácie cítia iba slabú bolesť. V porovnaní s konzervatívnymi druhmi liečby, ktoré na dosiahnutie tohto účinku vyžadujú mesiac až rok, je to veľmi rýchle..
 2. Chirurgické ošetrenie je radikálne. Pacient sa zbavuje bolesti po mnoho rokov, ako aj mučenia počas exacerbácie choroby.

Nevýhody chirurgickej liečby:

 1. V 5 percentách je možné recidívu, to znamená výskyt prietrže na už prevádzkovanom disku z rovnakej strany. Pri relapsoch pacient zvyčajne potrebuje re-hospitalizáciu.
 2. Existuje riziko zápalových komplikácií. Vynikajúcou profylaxiou proti zápalu je však podávanie antibiotík na krátku dobu (až tri dni)..

Ak je u pacienta diagnostikovaná herniovaná platňa l4 l5, potom liečba pomôže zbaviť sa bolesti a opäť sa bude cítiť ako normálny zdravý človek..

Na záver je potrebné rozptýliť mýtus, že počas operácie pravdepodobne dôjde k poškodeniu miechy. To jednoducho nie je možné, pretože stavce bedier 4 a 5 sú umiestnené pod miechou, takže počas operácie zostane neporušený..

Nikdy neliečte. Obráťte sa na svojho lekára.!

Príznaky a liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice: robí niečo iné ako chirurgický zákrok?

Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly. Patológia často postihuje ľudí v produktívnom veku - 25 - 50 rokov. V prevažnej časti pacientov je patogenéza dôsledkom pokročilej osteochondrózy, v dôsledku ktorej sa disky medzi bedrovými stavcami vyrovnajú a vydutia. To všetko je sprevádzané zápalom, opuchom, mechanickým kompresiou nervových koreňov a miechy, čo spôsobuje hroznú bolesť pozdĺž postihnutých nervov..

Ochorenie nie je len psychicky dosť vyčerpávajúce, ale tiež znemožňuje normálne vykonávať základné fyzické úlohy. Odcudzenie osoby zo sociálnych, domácich a profesionálnych oblastí činnosti. Vzhľadom na vysoký záujem pacientov o zotavenie sme pripravili užitočný materiál o hlavných metódach liečby hernií bedrovej / bedrovej časti tela a o tom, aký účinok sa od nich dá skutočne očakávať. Podľa tradície najskôr predstavujeme prípad týkajúci sa špecifík a štádií samotnej choroby.

Čo je bedrová prietrž?

Bedrový sval obsahuje 5 stavcov (L1, L2, L3, L4, L5), medzi nimi sú medzistavcové platničky. Každý disk je predstavovaný vláknitou chrupavkovou sústavou pozostávajúcou z vláknitého prstenca (zaberajúceho obvodovú časť stavca) a vláknitého jadra, ktoré je umiestnené vnútri tohto prstenca. Vláknitý prvok je vláknité spojivové tkanivo ako šľacha, ktoré vytvára vrstvy vo forme krúžkov. Celulózna zložka je chrupavkové tkanivo gélovej konzistencie pozostávajúce z vody (80%) a kolagénových vlákien.

Všeobecne platí, že disk akéhokoľvek oddelenia, nielen bedrovej časti, je primárne zodpovedný za funkcie absorbujúce náraz, to znamená, že absorbuje a zjemňuje zaťaženie chrbtice v čase fyzickej aktivity. Podporuje tiež optimálnu flexibilitu a podporu miechového systému na každej úrovni..

Kýla sa začína tvoriť v dôsledku progresívnych degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici, ktoré ovplyvnili ktorýkoľvek z prvkov medzi dvoma susednými stavcami. V našom prípade sa napríklad medzi bedrovými stavcami, napríklad, medzi kostnými telesami L4 a L5, najčastejšie určujú lézie. Bežnou lokalizáciou je aj L5-S1, avšak tu je už vytvorená lézia disku medzi posledným bedrovým stavcom a prvým sakrálnym stavom..

Traumatický faktor môže tiež prispievať k rozvoju choroby, ale etiologický základ stále častejšie tvorí degeneratívna-dystrofická patológia (osteochondróza). Degenerácia disku sa vytvára na základe zhoršeného bunkového metabolizmu v konkrétnej stavcovej zóne, kvôli ktorej dochádza k nedostatkom výživy. Výsledkom je, že medzistavcová výstelka začína strácať vlhkosť a riedka, na vláknitom krúžku sa tvoria trhliny. Vláknité jadro sa pohybuje do defektu prstenca, deformuje a vyčnieva disk za anatomické orientačné body. Potom dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, cez ktorý vyjde želatínový fragment - častejšie v miechovom kanáli. Toto je prietrž bedrovej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrhov v dolnej časti chrbta

Patogenéza sa zvyčajne delí na druhy podľa lokalizácie, povahy a stupňa výčnelku. Lokalizácia zaostrenia môže byť stanovená v priebehu diagnózy na jednej alebo viacerých úrovniach naraz:

Ako sme už uviedli, najväčší počet prípadov pripadá na posledné dve úrovne (asi 90%). Tieto oblasti trpia častejšie ako iné, pretože sú nielen vysoko pohyblivé, ale sú aj základom chrbtice a každý deň preberajú väčšinu vertikálneho zaťaženia..

Hrudné útvary v dolnej časti chrbta podľa charakteru výčnelku, to znamená v smere deformácie voči zónam chrbtice, sú nasledujúcich typov:

 • predné - vyčnievajúce z predných stavovcov (zriedkavé a klinicky priaznivé);
 • chrbát - nasmerovaný do miechového kanálu (častý a jeden z najnebezpečnejších, pretože spôsobuje silnú neurologickú bolesť a môže spôsobiť kompresiu miechy);
 • bočné - vyčnievajúce bočné z miechového kanála, tj z boku - doprava alebo doľava (tiež nebezpečné a rozšírené, porušujú korene miechy prechádzajúce cez foraminálny otvor);
 • Schmorlova kýla - s nimi je vyduté chrupavkové tkanivo vtlačené do hubovitých štruktúr susedného stavca, čo môže spôsobiť deštrukciu kostného tela a zlomenie kompresie (lézia v bedrovej oblasti je zriedkavá, a ak sa vyskytuje, potom väčšinou v oblasti L2-L3).

Schmorlova kýla na MRI.

Ochorenie je tiež klasifikované podľa závažnosti, a to klinického štádia jeho vzniku od počiatočného po posledné štádium.

 1. Výčnelok, prolaps (1 polievková lyžica) - začiatok vývoja, posun disku je zanedbateľný, zvyčajne od 1 mm do 4 mm. Vláknitý prsteň je riedený, jeho vrstvy majú malé praskliny. Celistvosť zadnej strany prstenca je však zachovaná, preto je jadro posunuté na perifériu stále v rámci svojich limitov.
 2. Extrúzia (2 - 3 lyžice) - spravidla konečná kýla s rozmermi viac ako 5 mm. Vláknitý okraj sa zlomí, jadro sa zlomí cez defekt a visí kvapka v medzistavcovom priestore a drží na pozdĺžnom ligamente. V závislosti od veľkosti priehybu, ktorý môže dosiahnuť 12 - 15 mm, sa extrúzia u rôznych ľudí pohybuje od strednej (5-8 mm) po ťažkú ​​fázu (9 mm alebo viac)..
 3. Sekvestrácia (4 polievkové lyžice) - kritický stupeň sprevádzaný fragmentáciou prvku na previsnutie jadra. Chrupavkovitý fragment (sekvestrácia), odtrhnutý od disku a najmä z jadra, vstupuje do miechového kanála s možnou migráciou pozdĺž anatomických expanzií stavcov. Sekvencii môže predchádzať akákoľvek fáza extrúzie, najvyššie riziko majú ľudia s tvarom väčším ako 8 mm. Fáza sekvestrácie je plná ochrnutia a závažných autoimunitných reakcií, v 80% až 90% prípadov vedie k invalidite.

Medzistavcová kýla v lumbosakrálnych segmentoch v ktorejkoľvek fáze môže poškodiť muskuloskeletálny systém aj vnútorné orgány. Neurovaskulárne útvary, ktoré sa vyskytujú v tejto oblasti, môžu byť podráždené, stlačené zdeformovaným diskom, dokonca aj v štádiu vyčnievania..

Príznaky a bolesti bedrovej prietrže

Prvé bolesti v počiatočnej fáze vývoja sú do značnej miery spôsobené podráždením a excitáciou receptorov bolesti, ktoré sú vybavené vonkajšími vrstvami vláknitého prstenca. Impulzy z nočných receptorov kruhu sa prenášajú do miechy pozdĺž vetiev synuvertebrálneho nervu, čo reflexne spôsobuje svalové kŕče v dolnej časti chrbta a imobilizáciu poškodeného úseku..

Sanogénne (ochranné) mechanizmy v budúcnosti, ako sa bude patológia vyvíjať, budú nahradené priamym poškodením prietrže priľahlého koreňa miechy a zodpovedajúceho nervového uzla. To znamená, že už dochádza k zápalu, opuchu a mechanickému stlačeniu špecificky miechových nervov v dolnej časti chrbtice. Klinický obraz vyvoláva radikulopatiu so syndrómom výraznej bolesti.

Príznaky choroby môžu spôsobovať neustále nepohodlie, niekedy neznesiteľné. U niektorých pacientov sa občas vyskytuje v tolerantnejšom prejave. Symptómy typické pre toto ochorenie sú:

 • bolesť v dolnej časti chrbta v kombinácii s bolesťou v jednej dolnej končatine (pocity v nohách sú zvyčajne výraznejšie);
 • jednostranná bolesť v jednom z zadku a s ňou spojená noha (súčasne sa prakticky nevyskytuje pravostranná a ľavostranná bolesť);
 • bolestivý syndróm, ktorý sa objavuje v dolnej časti chrbta alebo v glutálnej oblasti, potom sa pozdĺž nervu sakrálneho plexu rozširuje na stehno, dolnú časť nohy, chodidlo;
 • parestézia (znecitlivenie, mravčenie atď.) v dolných končatinách, stehnách, slabinách, zadku;
 • zvýšená parestézia a príznaky bolesti v zvislej polohe s motorickou aktivitou v čase sedenia;
 • znížený potenciál rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta, ťažkosti pri chôdzi, slabosť chodidla (syndróm „visiacej nohy“), neschopnosť zdvihnúť prsty na nohách alebo ich pohybovať;
 • porušenie postavenia kvôli bolesti a pocitu blokovania v chrbte, pacient sa v tomto ohľade začína silno sklopiť;
 • autonómne poruchy vo forme blanšírovania kože dolnej časti chrbta a nôh, výskyt bielych alebo červených škvŕn v týchto oblastiach;
 • v pokročilých prípadoch - inkontinencia moču a / alebo stolice, pretrvávajúca strata citlivosti nôh (je možná paralýza).

Znaky bolesti v posledných štádiách sú spravidla prudké pálenie alebo natáčanie v prírode žiarením do oblastí nachádzajúcich sa pod léziou. V počiatočných fázach prietrže zvyčajne spôsobuje nejednotnú matnú a boľavú bolesť chrbta.

Diagnóza bedrového kĺbu

Na stanovenie diagnózy sa používajú neurologické testy a inštrumentálne metódy výskumu. Testovanie neurologického stavu sa vykonáva neurológom, ortopédom alebo neurochirurgom. Špecialista počas počiatočného vyšetrenia na základe výsledkov testov zahŕňajúcich hodnotenie sily svalov a šľachových reflexov môže mať podozrenie na prietrž lumbálnej lokalizácie. Na potvrdenie diagnózy pacienta sa pošle vyšetrenie MSCT alebo MRI..

Niekedy pred CT / MRI predchádza röntgen, ktorý umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v kostnom tkanive spojené s patológiou a zúžením medzistavcového priestoru. Rôntgenové žiarenie si však nevie predstaviť samotný disk, miechu, neurovaskulárne útvary súvisiace s mäkkými tkanivami. Preto sa röntgenová snímka môže použiť iba v prvej fáze vyšetrenia. Objasní sa, či sa v stavcoch vyskytujú štrukturálne a pozičné odchýlky a či je potrebné pacienta vyšetriť pomocou informatívnejších zobrazovacích metód..

Najväčšia klinická hodnota v diagnostike je magnetická rezonancia. MRI kvalitatívne určuje stav diskov, ako aj:

 • lokalizácia, povaha, veľkosť vydutia;
 • prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň dislokácie želatínového jadra;
 • skutočnosť kompresie miechy a kompresie nervových ganglií;
 • šírka miechového kanála;
 • bezplatné sekvestrácie;
 • zhoršený prísun krvi;
 • všetky súvisiace patológie v skúmanej muskuloskeletálnej oblasti.

Pre neschopnosť podrobiť sa MRI sa pacientovi môže odporučiť multi-helikálne CT vyšetrenie - multislice skenovanie bedrovej oblasti röntgenovými lúčmi. CT v akejkoľvek podobe je však v porovnaní so schopnosťou MRI v spoľahlivosti diagnózy, v množstve informácií získaných na klinickom obraze, v bezpečí pre zdravie pacienta horšie..

Pravda o liečbe bedrovej kýly

Pomáhajú lieky?

Medzi lieky na lokálne a interné použitie, ktoré sa bežne používajú pri liečbe bolesti v dolnej časti chrbta, sú známe:

 • tradičné nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín atď.) - áno, účinné, ale viac pri zastavení bolesti a zápalu o 1-2 lyžice. diagnóza;
 • silné analgetiká (Ketorolac, Ketonal, atď.) - sú predpísané na silnú a dlhodobú bolesť na 2 až 3 lyžice, účinnosť sa odhaduje na 50/50 (po ukončení liečby sa zvyčajne bolesti znova obnovia);
 • opioidné prípravky (Tramadol, atď.) - predpisujú sa iba najťažším pacientom so strašnými a neznesiteľnými bolesťami počas prípravy na operáciu;
 • injekcie glukokortikoidných hormónov alebo lidokaínu do chrbtice - takéto blokády sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je exacerbácia bolesti neznesiteľná a konvenčné NSAID nefungujú (taká klinika naliehavo vyžaduje chirurgický zákrok).

Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré sa užívajú, sa nemôžu užívať dlho, pretože majú negatívny vplyv na fungovanie gastrointestinálneho traktu, obličiek, pečene, srdca a krvných ciev a krvotvorbu. Lokálne prípravky vo forme mastí sú jemnejšie, ale nemajú dostatočnú penetračnú schopnosť, aby normálne upokojili zapálený miechový nerv..

Život pacienta iba samotnými liekmi, ktorým sa v prípade potreby zabráni operácii, bude pre pacienta drahý. Je to slepá ulička, ktorá nevyhnutne vedie k invalidite v dôsledku progresívnej kýly, nezvratnej atrofie nervového tkaniva a okrem toho, že sa vyskytnú ďalšie zdravotné problémy. Nedá sa povedať, že nekontrolované užívanie drog je návykové av niektorých prípadoch je to úplný nedostatok účinku.

Lekári musia pacientom predpisovať lieky zo série chondroprotektorov. Chondroprotektory zlepšujú výživu chrupavky disku, ale opäť, ak disk ešte nie je kriticky zdeformovaný. Preto sú chondroprotektívne látky vhodné na izolovanú osteochondrózu alebo na vyčnievanie medzistavcových L-diskov, v iných prípadoch nefungujú..

Účinok gymnastických cvičení

Je možné udržať prietrž pod kontrolou pomocou špeciálnych fyzických cvičení v bedrovej oblasti? Gymnastické cvičenia by mali byť odporúčané skúseným rehabilitológom, ktorý má v rukách váš obraz MRI a je plne oboznámený s vašimi fyzickými údajmi a zdravotným stavom. Prvý kurz by sa mal uskutočňovať pod dohľadom lekára pri záťažovej terapii. Autotestovanie gymnastických zázračných cvičení z internetu je spojené so zvýšením a / alebo premiestnením hrudnej hmoty v nebezpečnej zóne so zvýšením neurologického deficitu.

Priaznivým účinkom gymnastických cvičení, navrhnutých individuálne pre každého pacienta, je zvýšenie krvného obehu v postihnutej oblasti, posilnenie a uvoľnenie svalov, vyrovnanie stavcov a zväčšenie medzistavcových priestorov. Pravidelné a správne naplánované cvičenia prispievajú k zníženiu frekvencie relapsov ak zlepšeniu motorických schopností. Dobrým doplnkom cvičebnej terapie budú triedy v bazéne pod dohľadom inštruktora plávania a aqua gymnastiky.

V akútnom období je však kontraindikované angažovať sa, až kým príznaky exacerbácie neodstránia pokoj a lieky. Okrem toho môže fyzický dopad (najmä trakcia) na spodnú časť chrbta s veľkými kýlami (> 8 mm), dokonca aj na terapeutické účely, spôsobiť viac škody ako úžitku. Odborníci preto zdôrazňujú, že títo pacienti musia najskôr vykonať herniu čo najskôr a až potom, čo sa fyzioterapeutickými cvičeniami zapoja do produktívneho obnovenia pohybového ústrojenstva a centrálneho nervového systému..

Dopad na masáž

Masážna taktika je zameraná na zlepšenie tkanivového trofizmu (zvýšenie prietoku krvi a odtoku lymfy, zásobovanie buniek výživou a kyslíkom), uvoľnenie svalového napätia, zabránenie atrofii a zníženie tlaku na medzistavcové platničky. V akútnych obdobiach choroby je zakázané ako v prípade cvičebnej terapie prísť do styku. Masážne a manuálne procedúry sú vykonávané striktne podľa indícií na vysokej úrovni odborníkom v odbore „neurológia-ortopédia“, keďže prietrž je nezhodná.

Akákoľvek reflexológia by sa mala vykonávať veľmi starostlivo a profesionálne, bez zášklbov, skrútení, nadmerného tlaku na chrbticu, aby sa ešte viac nepoškodil slabý disk a aby sa výčnelok nesmeroval nepriaznivým smerom. Z rovnakého dôvodu je nežiaduce používať všetky druhy taktík na zníženie prietrže, účinok môže byť úplne opačný..

Masáž pre túto oblasť má mnoho kontraindikácií: vyduté výčnelky (3 lyžice), sekvestráciu, hypertenziu, ochorenie obličiek atď. Masážne techniky, ak nie sú kontraindikované, by sa mali posudzovať výlučne v kontexte základného liečebného procesu, a nie ako jediná liečebná metóda. Masáž, manuálna terapia nie je všeliekom, nedokáže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku, ale môže byť veľmi užitočná pri „mladej“ prietrži, ktorá sa len objavuje. Masáž má neoceniteľné výhody pri obnove chrbtice po operácii..

Fyzioterapia bedrového kĺbu

Fyzioterapeutické sedenia sú jednou zo súčastí preventívnej liečby. Fyzioterapeutické postupy nebudú viesť k úplnému uzdraveniu, zvrátenie deštrukcie medzibunkových chrupavkových medzistavcových výsteliek tiež nie je v ich silách. Avšak je celkom dosiahnuteľné zastaviť progresiu fibro-chrupavky a degenerácie kostí v projekcii bedrovej bedrovej kosti pomocou fyzioterapie. Remisia sa dosiahne znížením opuchov okolo postihnutého disku, obnovením dobrého krvného obehu a znížením svalovej hypertonicity.

Elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapia, pulzná terapia, ultrazvuk, laserová terapia, elektromyostimulácia sú štandardné postupy odporúčané v určitej kombinácii ľuďom s takouto diagnózou. Koľko pacientov pomohlo zmierniť alebo úplne odstrániť bolestivé príznaky? Štatistiky sú sklamaním. Iba 50% ľudí po absolvovaní bedrovej fyzioterapie uvádza výraznú a pretrvávajúcu úľavu.

V približne 10% prípadov sa fyzioterapia nezlepšuje alebo zhoršuje. A až 40% ľudí trpí úplným fiaskom z fyzioterapie, ktorý sa sťažuje na výskyt a zosilnenie bolesti. Ide o to, že fyzioterapeutické metódy sú väčšinou založené na zásadách hlbokého zahrievania mäkkých tkanív alebo elektrickej neuromuskulárnej stimulácie. Takéto fyziomanipulácie nemusia prispievať k eliminácii, ale naopak, zvyšujú opuchy na zapálenom nervovom kmeni, čo vyvoláva zvýšenie bolestivých symptómov..

Komplikácie a následky medzistavcovej prietrže

Bedrová, lumbosakrálna hernia chrbtice s nesprávnou a predčasnou liečbou vedie k narušeniu inervácie panvových orgánov, svalov dolných končatín a zvýšeniu neurologického deficitu. Najnepriaznivejším dôsledkom, častejším pri 3-4 lyžiciach, je syndróm chvosta koní, ktorý sa prejavuje:

 • bolestivá intenzívna radiálna bolesť;
 • periférna paralýza alebo paréza nôh s prevahou v distálnych úsekoch;
 • strata všetkých typov citlivosti a reflexov v dolných končatinách a perineu;
 • závažné poruchy funkcií sigmoidu a konečníka, močových ciest, reprodukčných systémov mužov a žien (fekálna inkontinencia, nekontrolované močenie, impotencia, neplodnosť atď.).

Ak sa zistí najmenej jeden z uvedených príznakov lézie konského chvosta, pacient potrebuje neurochirurgickú liečbu čo najskôr. Žiadna konzervatívna taktika v tomto prípade nezachráni! Prognóza zotavenia nervovej inervácie a funkčných porúch bude úplne závisieť od toho, koľko času uplynulo od momentu, keď sa syndróm objavil po operácii..

záver

Nie je možné obnoviť integritu vláknitého prstenca a zmenšiť veľkosť vytvorenej prietrže pomocou taktiky konzervatívnej liečby. Symptomatológia lumbálnych hernií je ťažké zvládnuť konzervatívne v pokročilých štádiách, pretože zdroj bolestivého stavu nezmizne. V skutočnosti neexistuje jediný pacient, ktorý by sa pri takej závažnej diagnóze zbavil prietrže a jej následkov bez chirurgického zákroku..

Nechirurgický prístup môže byť opodstatnený iba v počiatočnom štádiu, keď je deformácia zanedbateľná a ešte neviedla k prasknutiu vlákien väzivového tkaniva disku, k poškodeniu nervových zakončení. Iba v počiatočnej forme je možné dosiahnuť stabilnú remisiu v dôsledku prebiehajúcej komplexnej terapie s pravidelnými liečebnými cyklami počas celého života. Inými slovami, konzervatívna liečba vytvorí podporný preventívny účinok v dôsledku stimulácie krvného obehu a metabolizmu, ktorý spomalí deštrukčné procesy a zabráni prechodu výbežku na extrúziu..

V predposlednej a poslednej etape strácajú konzervatívne metódy svoj význam. Pokiaľ by to nebolo žiaduce, nebudú môcť vytiahnuť prietrž späť, rozpustiť sekvestráciu a vypestovať zlomený kruh. V tejto súvislosti sú všetky nechirurgické metódy bezmocné. V neskorších štádiách je maximum, ako môžu pomôcť, zníženie intenzity syndrómu bolesti. A potom, ako ukazujú praktické skúsenosti, v ojedinelých prípadoch.

zistenie

 • Konzervatívna terapia nemôže byť alternatívou k chirurgickému zákroku, pretože neodstraňuje prietrž, ale má iba symptomatický účinok..
 • Podľa klinických pozorovaní má najmenej 40% pacientov liečených konzervatívnym spôsobom neuspokojivé výsledky. Po 6 až 12 mesiacoch sa na nich pracuje z dôvodu neúčinnosti predchádzajúcej liečby alebo vyvinutých komplikácií.
 • Pri ochorení 3 štádií a 4 štádií je indikovaný chirurgický zákrok (mikrodiscektómia, endoskopia). Vo fáze 4 je vzhľadom na vysoké riziko ireverzibilného poškodenia miechy a nervových zväzkov sekvestráciou naliehavo predpísaná operácia na odstránenie sekvestrácie a korekcie disku..
 • Ak je neinvazívny prístup pre 1-2 lyžice. patológia po dobu 6 mesiacov bola neúspešná v boji proti bolesti alebo progresii na MRI je zaznamenané, je vhodné zvážiť minimálne invazívnu metódu odstránenia prietrže (endoskopia, nukleoplastika).

Nástup príznakov straty citlivosti je zlým znakom, ktorý predpovedá začiatok paraplegie v blízkej budúcnosti. Aby sa predišlo dramatickému výsledku vo forme ochrnutia, z ktorého chirurgický zákrok nezachráni, je dôležité podrobiť sa neurochirurgickej operácii na obmedzený čas..

Štruktúra a choroby lumbosakrálnej chrbtice

Bolesť v bedrovej oblasti je bežným javom u ľudí v produktívnom veku a je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami bedrovej oblasti.

Bolesť lokalizovaná v bedrovej oblasti môže byť mechanická, infekčná (tuberkulóza), metabolická (osteoporóza), zápalová (ankylozujúca spondylitída), viscerálna (spôsobená chorobami vnútorných orgánov) a neoplastická (onkológia)..

Môžu naznačovať vývoj závažných chorôb, ktoré môžu viesť k dočasnému alebo dokonca zdravotnému postihnutiu..

Preto, ak máte nepríjemné pocity v bedrovej oblasti, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Včasná predpísaná liečba pomôže zbaviť sa choroby konzervatívnym spôsobom a zabrániť vzniku komplikácií.

Konštrukčné prvky bedrovej chrbtice

Bedrová chrbtica slúži na spojenie hrudníka a krížovej kosti. Pozostáva z piatich stavcov, ktoré sú v lekárskych dokumentoch označené písmenom L (L1-L5).

Obratle tohto oddelenia sú najmasívnejšie a na rozdiel od stavcov hrudných a krčných oblastí sa zriedka podrobujú degeneratívnym dystrofickým zmenám. Veľkosť stavcov sa zvyšuje z prvej na piatu, pretože dolná chrbtica má maximálne zaťaženie.

Štruktúra a funkcia stavcov bedrového kĺbu

Stavce sú kosti, ktoré sa podieľajú na tvorbe chrbtice. Telo stavca má valcový tvar a je charakterizované zvýšenou pevnosťou, pretože má najväčšie zaťaženie. Za ním je chrbtica - polkruh s procesmi, ktoré z nej vychádzajú.

Telo a oblúk tvoria stavcové stavce. Diery stavcov, ktoré sú umiestnené nad sebou, tvoria miechový kanál - nádobu miechy, krvných ciev a koreňov nervov. Začínajúc od 2 bedrových stavcov, diery sa postupne zužujú kvôli anatómii miechy.

Ligamenty sa tiež podieľajú na tvorbe miechového kanála, z ktorých najvýznamnejšie sú pozdĺžny zadný a žltý. Prvý spája stavce tela v chrbte a druhý spája blízke oblúky stavcov. Oblúk každého stavca má 7 procesov. Ligamenty a svaly sú pripojené k priečnym a spinálnym procesom a procesy dolných a horných kĺbov sa podieľajú na tvorbe fazetových kĺbov..

Funkcie bedrových stavcov:

 • Propulsion. Obratce krížovej a hrudnej oblasti sú neaktívne, čo je kompenzované stavcami dolnej časti chrbta. Sietra a stavce bedrovej chrbtice tvoria 5 segmentov stavcov, čo umožňuje osobe urobiť zákruty a sklony.
 • Tlmič nárazov. Bedrová lordóza, ktorá sa vytvára v detstve, je zodpovedná za vykonávanie tejto funkcie. Čím je osoba staršia, tým menej výrazná je tlmiaca funkcia..

Video: "Štruktúra bedrových stavcov"

Paravertebrálne svaly bedrovej chrbtice

Svaly umiestnené vedľa chrbtice sa nazývajú paravertebral. Pôsobia ako koordinovaný mechanizmus a uvedú telo do pohybu..

Ak sú paravertebrálne svaly v poriadku, pohyby sú prirodzené. Kombinácia svalov a väzov vytvára tzv. Korzet okolo chrbtice.

Paravertebrálne svaly sú rozdelené do dvoch skupín, z ktorých každá je zodpovedná za vykonávanie určitých funkcií.

Svaly sú:

 • Motor. Nechajte sa otáčať a nakláňať. Okrem toho brušné svaly nakláňajú telo dopredu a zadné svaly ho vychyľujú dozadu.
 • Stabilizuje. Podporujte chrbtový stĺp, držte ho pri pohybe v stabilnej polohe.

Ostré napínanie svalov alebo väzov, hromadenie únavy v dôsledku opakovaného alebo dlhodobého námahy - to všetko môže viesť k bolesti v bedrovej oblasti..

Video: „Vlastnosti štruktúry každej chrbtice“

Fyziologické ohyby bedrovej chrbtice

Miecha nie je rovná. Má niekoľko fyziologických ohybov, z ktorých jedným je bedrová lordóza. Presne ten istý ohyb sa nachádza v krčnej chrbtici (krčná lordóza).

Fyziologické ohýbanie drieku sa vytvára vo veku 5-6 mesiacov, keď sa dieťa učí sedieť. Telo sa teda prispôsobuje zvyšujúcim sa zaťaženiam chrbtice. Prítomnosť hrčiek (kyphosis a lordosis) umožňuje vykladanie pohybového aparátu.

Bežné patológie bedrovej chrbtice

Choroby bedrovej chrbtice sú náklady na vzpriamené držanie tela. Väčšinu času človek trávi, zaťažuje chrbát všeobecne a najmä dolnú časť chrbta, čo vedie k zlému krvnému obehu a nedostatku živín. Najbežnejšie bedrové patológie sú opísané nižšie..

Bedrovej osteochondrózy

Porušenie metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú počas osteochondrózy, spúšťa proces degenerácie chrupavky v medzistavcových platničkách. Bedrový disk sa zmenšuje na výšku a nemôže obnoviť svoju normálnu polohu, t. zohrávajú úlohu jari. Výsledkom je, že bedrové stavce prichádzajú do vzájomného kontaktu. Disk niekedy vyčnieva a praská, čo vedie k rozvoju komplikácií, ako je prietrž a kýla.

Typickými príznakmi bedrovej osteochondrózy sú bolesť a stuhnutosť..

Ak sú počas choroby štiepené nervové korene, situácia je komplikovaná:

 • je narušená citlivosť nôh: je pocit znecitlivenia, „bežiace husacie hrbole“;
 • bolesti sú intenzívnejšie, rozdávajú sa femorálne a panvové oblasti;
 • práca močového mechúra a konečníka sa zhoršuje.

Bedrový výčnelok

Pri osteochondóze strácajú medzistavcové platničky vlhkosť a prestávajú byť elastické. Niekedy vyčnievajú na stranu a vytvárajú výčnelky. V takýchto prípadoch sa príznaky degeneratívnych-dystrofických procesov zvyšujú: stuhnutosť a bolesť sú intenzívnejšie, inervácia rúk a vnútorných orgánov sa zhoršuje a zvyšuje sa riziko upchania koreňov nervov. V pokročilých prípadoch sa z výčnelku vyvinie medziobratlová hernia.

Bedrová hernia

Medzistavcové platničky sa skladajú z dvoch prvkov: mäkké vláknité jadro a hustá vláknitá membrána, ktorá ho obklopuje.

Keď chrupavkové tkanivo membrány vyschne a vyčnieva, zvyšuje sa pravdepodobnosť jeho prasknutia. Ak dôjde k prasknutiu, buničité jadro opustí obal a čiastočne opustí.

Vláknina niekedy komprimuje nervové korene, čo vyvoláva výskyt silnej ostrej bolesti, ako aj porušenie inervácie vnútorných orgánov alebo svalov, za fungovanie ktorých bol poškodený nerv zodpovedný. Môže to spôsobiť opuch, fekálnu alebo močovú inkontinenciu, zhoršené pocity nôh a ďalšie nepríjemné príznaky..

Za najnebezpečnejší typ choroby sa považuje tkanina, pri ktorej sa buničité tkanivo dostáva k miechovému kanálu. V tomto prípade sa zvyšuje riziko vzniku stenózy miechového kanála. Situáciu komplikuje skutočnosť, že dorzálna (zadná) hernia sa nachádza na neprístupnom mieste.

Vertebrálne osteofyty

Pri spondylóze sa tvoria osteofyty - patologické výrastky, ktoré sa vyskytujú na povrchu stavcov alebo v ich kĺbových procesoch. Tieto kostné formácie môžu mať formu háčikov alebo hrotov, majú odlišný pôvod a sú sprevádzané rôznymi príznakmi.

Osteofyty sa považujú za nebezpečné, pretože ich ostré hrany môžu deformovať chrupavkové tkanivá, ovplyvňovať krvné cievy a nervové korene. Vo veľkej väčšine prípadov príznaky chýbajú, takže pacient nemusí byť informovaný o existencii choroby.

Najzávažnejšou komplikáciou spondylózy je spinálna stenóza. V tomto prípade osteofyty vyvíjajú tlak na miechu, čo môže viesť k invalidite a úplnej strate citlivosti pod dolnou časťou chrbta..

ústrel

Lumbago alebo takzvaný bedrový kríž - choroba, ktorá vedie k rozvoju kompresie nervových koreňov dolnej časti chrbta. Lumbago sa zvyčajne vyskytuje po prudkom pohybe.

Osoba, ktorá sa stretne s týmto nepríjemným javom, zamrzne v jednej póze a nemôže sa pohybovať kvôli silnej bolesti a strnulosti. Príčinou bedrového kĺbu je svalové kŕče, ktoré vám nedovoľujú vykonať žiadnu akciu. Táto reakcia tela sa nazýva ochranná: kŕč zabraňuje poškodeniu nervového tkaniva, ktoré sa môže vyskytnúť pri vykonávaní ďalších pohybov.

Je potrebné poznamenať, že lumbago nie je nezávislé ochorenie. Uvádza prítomnosť iného patologického procesu v tele, napríklad spondylózy, osteochondrózy alebo medzistavcovej prietrže.

Je kontraindikované robiť akýkoľvek pohyb počas bedrového kĺbu. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je pokúsiť sa upokojiť, zaujať pohodlný postoj a dohodnúť si stretnutie s neurológom. Aby ste sa zbavili bolesti, môžete si vziať analgetikum..

Bedrová artróza

Bedrová artróza je choroba, pri ktorej dochádza k deštrukcii fazetových kĺbov bedrovej kosti. Nezápalové procesy a riziko zovretia nervového tkaniva sa nevyskytujú. Súčasne sa časť artrózy vyvíja na pozadí osteochondrózy a je sprevádzaná množstvom nepríjemných symptómov..

Typickými prejavmi choroby sú bolesť a pocit stuhnutosti. Fazetované kĺby sa o seba trú o seba, v dôsledku čoho je pre pacienta každý pohyb tela ťažký. Bedra strácajú mobilitu, ráno a večer sa objavuje silná bolesť.

V prvom prípade je dôvodom dlhodobý pobyt v jednej polohe, v druhom - zaťaženie, ktoré chrbtica prežila celý deň. Aby ste sa ráno zbavili bolesti, stačí sa aktívne pohybovať alebo robiť špeciálne cvičenia. Aby ste odstránili syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje po pracovnom dni, musíte si ľahnúť a úplne sa uvoľniť a vylúčiť všetky možné stresové faktory.

Bedrová lordóza

Keď sa fyziologické ohyby chrbtice odchyľujú od normy (sú príliš výrazné alebo naopak vyhladené), indikujú prítomnosť patológie vyžadujúcej lekársky zásah.

Poruchy sa zvyčajne vyskytujú v detstve, keď kostné tkanivo nie je dostatočne húževnaté a deformuje sa vplyvom silného zaťaženia. Napríklad touto patológiou sú postihnuté deti s nadváhou..

Bedrová lordóza môže byť v závislosti od svojho pôvodu:

 • Primárny. Je to netraumatické ochorenie. Vyvíja sa na pozadí zápalových procesov, nádorov, svalových ochorení a chrbtice.
 • Sekundárne. Vyskytuje sa s mechanickým poškodením, tj v dôsledku dislokácií a zranení..

Dôvodov, prečo sa choroba môže vyvinúť, je veľa. Faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj patologickej lordózy dolnej časti chrbta, sú obezita, poruchy systému väziva a pohybového aparátu. V detstve môže dôjsť k lordóze v dôsledku zranenia pri narodení, krivice, dysplázie bedrového kĺbu atď..

záver

 • Bedrová chrbtica je najmasívnejšia a má najmenší počet stavcov.
 • Najväčšie zaťaženie pôsobí na spodnú časť chrbta, na rozdiel od ostatných častí chrbtice.
 • Fyziologické ohyb v dolnej časti chrbta zvaný lordóza.
 • Najčastejšie choroby: osteochondróza, výčnelok, prietrž, artróza, patologická lordóza.

Vykonajte test a vyhodnotte svoje znalosti o tom, ako dobre ste zvládli materiál: Štruktúra bedrovej chrbtice. Funkcie a choroby bedrovej bedrovej kosti.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všeobecné informácieAnémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo.
Čo je spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice? Pri spondylartróze lumbosakrálnej chrbtice sú medzistavcové platničky poškodené a strácajú svoju elasticitu. Takéto procesy sú spôsobené degradáciou štruktúr kostného tkaniva, znížením hrúbky chrupavky a tvorbou kostných výrastkov - osteofytov..
Medzistavcová hernia je ochorenie chrbtice, pri ktorom môže dôjsť k silnému a predĺženému stlačeniu nervových koreňov a výstelky miechy, čo vedie k syndrómu jasnej bolesti.