loader

Hlavná

Liečba

Posun 5 krčných stavcov, vlastnosti

Ľudská chrbtica je výkonná a pohyblivá kostra pozostávajúca z inertných segmentov, kĺbov a väzov. Krčná chrbtica je najzraniteľnejšou štruktúrou, ktorá často podlieha dislokáciám, subluxáciám a iným zraneniam. Chrbtica pozostáva z 24 stavcov, z ktorých 7 tvorí krčnú chrbticu. Presun krčka chrbtice v medzinárodnej klasifikácii chorôb 10. zvolania ICD-10 sa nazýva spondylolistéza.

Posun piateho krčka chrbtice je častejší ako u iných, pretože sa nachádza takmer uprostred krku. Tento segment úzko súvisí s hrdlom, hrtanom, hlasivkami a žľazami. Ak je 5 stavcov poškodený, pacient nakoniec stráca svoj hlas, bez zjavného dôvodu sa objaví tonzilída, hltan, abscesy a iné choroby krku a hltanu..

Stupne spondylolistézy

Moderná medicína rozlišuje 4 štádiá spondylolistézy alebo premiestnenie krčných stavcov. V prvej fáze sa stavca posunie o štvrtinu. Príznaky traumy môžu byť:

 • Nepriaznivé pocity v krku pri otáčaní hlavy;
 • Krátkodobé bolesti krku, ktoré rýchlo zmiznú;
 • lámanie chleba;
 • Tuhé krčné stavce, najmä v prvých hodinách po prebudení.

V druhej fáze sa pozoruje posun stavca o polovicu. Medzi príznaky zranenia patria:

 1. Zvýšená bolesť v krku a týlnej oblasti hlavy;
 2. Tuhosť v oblasti krku a ramien;
 3. Pokles krvného tlaku;
 4. slabosť.

Tretie štádium sa vyznačuje posunom chrbtového segmentu o 75% vzhľadom na susedné stavce. Príznaky fázy 3 sú:

 • Bolesť, ktorá sa stane trvalá;
 • Necitlivosť horných končatín;
 • Neúmyselné poklesy tlaku;
 • Nevoľnosť a závraty;
 • Poškodené videnie a sluch;
 • Bolesť v krku, chrapot.

Fáza 4 je charakterizovaná prolapsom chrbtice. Toto je najzložitejšia a najnebezpečnejšia forma. Fáza 4 sa vyznačuje výraznými zmenami a poruchami fungovania vnútorných orgánov a stavcovej štruktúry.

Včasná nevylúčená patológia úplne povedie k zdravotnému postihnutiu, paralýze a nezvratným procesom v práci mozgu a životne dôležitých orgánov..

Liečba 5 krčných stavcov

Poskytovanie prvej pomoci a jej aktuálnosť je kľúčovým bodom pri liečbe vysídlenia piateho krčného stavca. Na mieste, kde je pacient zranený, najmä ak dochádza k kompresii miechy, môže prvá pomoc zachrániť zdravie človeka a dokonca aj život. Druhým dôležitým bodom je správny transport pacienta do nemocnice, pri prevoze pacientov s premiestnením krčných stavcov sa používajú špeciálne upevňovacie prostriedky, aby nedošlo k ďalšiemu zhoršeniu zranenia..

Nasleduje redukcia segmentu, ktorá sa vykonáva pomocou trakcie podľa Glissonovej metódy alebo manuálne, v závislosti od stupňa poškodenia. Po umiestnení stavcov musí pacient na niekoľko mesiacov nosiť špeciálny korzet. Osoba s týmto druhom traumy pociťuje silnú bolesť, takže sa nemôžete obísť bez liekov, ktoré odstránia bolesť a jej príčiny..

Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú:

 1. lieky proti bolesti;
 2. Svalové relaxanciá. Kŕče môžu paralyzovať človeka a spôsobiť mu silnú bolesť. Na zmiernenie kŕčového efektu sa používajú svalové relaxanciá;
 3. Glucosteroids. Takéto lieky sa predpisujú v extrémnych prípadoch, keď vyššie uvedené metódy nie sú schopné zmierniť bolesť a opuch. Drogy sa podávajú striktne v dávke predpísanej lekárom, pretože v prípade predávkovania majú obrovský zoznam vedľajších účinkov;
 4. Blokovanie novokainu.

Na zotavenie z premiestnenia piateho krčka chrbtice sa používa celý rad opatrení, ako sú: fyzikálne procedúry, akupunktúra, manuálna terapia fyzickou terapiou a masáž.

Fyzioterapeutické postupy. Fyzikálne postupy môžu zmierniť bolesť, odstrániť kŕče vo svaloch a zlepšiť účinok užívania liekov. Medzi najúčinnejšie postupy patria:

 • Trakcia miechy;
 • Tlaková komora;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • fonoforézou;

Akupunktúra alebo akupunktúra. Je veľmi dôležité, aby postup vykonal špecialista vo svojom odbore. Znalosť špeciálnych aktívnych bodov a predstavenie tých najlepších ihiel, pán zbaví bolesti krčnej chrbtice, zlepší krvný obeh a celkový stav pacienta.

Fyzioterapia. Terapeutické cvičenia so premiestnením piateho krčka chrbtice by sa mali vykonávať pod dohľadom lekára. Účinok dosiahnutý pri správnej záťažovej terapii prevyšuje všetky očakávania. Závraty a necitlivosť končatín zmiznú, rovnako ako bolesť v zadnej časti hlavy a čeľuste. Terapeutická gymnastika zlepšuje prietok krvi do poškodených oblastí, čo výrazne zvyšuje účinok užívania liekov.

Manuálna terapia a masáže. Manuálna terapia znamená návrat kĺbov a kostných segmentov na miesto. Pred liečbou sa svaly a kĺby „zahrejú“ pomocou masážnych pohybov. Ľahkosť a neprítomnosť bolesti po relácii manuálnej terapie pociťujú všetci bez výnimky.

Kýla disku C5-C6

Zhrnutie: Hernia disku na úrovni C5-C6 vedie k bolesti v ramene, pod lopatkou, v krku, znecitliveniu prstov. Pre diagnostiku je nevyhnutná MRI. Najúčinnejšej konzervatívnej liečbe, chirurgickej liečbe kvôli veľkému percentu komplikácií je najlepšie sa vyhnúť.

Hernia disku s5-s6

Medzistavcová kýla je stav, pri ktorom je stredná časť medzistavcového kotúča vytlačená do miechového kanála. Prietrž je spravidla výsledkom opotrebovania tvrdého vonkajšieho plášťa medzistavcového disku, v dôsledku čoho sa tvorí trhlina, cez ktorú časť mäkkého vnútorného obsahu opúšťa priestor disku. Segment C5-C6 je jedným z najbežnejších miest výskytu medzistavcovej prietrže v krčnej chrbtici. Hlavným dôvodom objavenia sa medzistavcovej prietrže je starnutie, hoci v niektorých prípadoch môže medzistavcová prietrž vyplývať z traumy, imobilného životného štýlu, ťažkej fyzickej námahy, statických postojov atď..

Najčastejšie sa medzistavcová prietrž vyskytuje v dolnej časti chrbtice, v bedrovej oblasti sa však prietrž v krku dá ťažko nazvať zriedkavým javom. Ak medziobratlová hernia komprimuje koreň miechy, vedie to k objaveniu sa príznakov, ako sú bolesť, necitlivosť, slabosť svalov inervovaných postihnutým nervom atď. Prevažná väčšina pacientov s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou dobre reaguje na metódy konzervatívnej liečby. Ak po systematickej a dlhodobej konzervatívnej liečbe prietrže príznaky nezmiznú, môže sa pacientovi odporučiť chirurgický zákrok.

Anatómia medzistavcových platničiek

Aby sme pochopili, čo je medziobratlová hernia, je dôležité pochopiť, ako funguje chrbtica. Chrbtica pozostáva z 24 pohyblivých kostí, ktoré nazývame stavce. Krčka chrbtice vydrží váhu hlavy (približne 4,5 kg) a umožňuje nám naklápanie, naklápanie hlavy a poskytuje možnosť otáčania hlavy až o 180 stupňov. Existuje 7 krčných stavcov očíslovaných od C1 do C7. Stavce sú oddelené medzistavcovými platničkami, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a bránia tak, aby sa stavce navzájom otriasali. Vonkajší pevný obal disku sa nazýva vláknitý krúžok. Vnútorný obsah disku je podobný gélu a nazýva sa buničité jadro. Vo vnútri chrbtice je takmer po celej svojej dĺžke zvislá dutina tvorená oblúkmi stavcov - miechového kanála. Miecha a korene miechových nervov vystupujúce z nej sú umiestnené v tejto dutine. Na každej úrovni chrbtice pár miechových nervov opúšťa miechový kanál. Miecha a miechové nervy prenášajú impulzy z mozgu do tela a späť a sú zodpovedné za citlivosť a pohyblivosť rôznych častí tela.

Čo je medzistavcová prietrž?

Medzistavcová hernia sa objaví, keď sa časť gélového materiálu disku vytlačí trhlinou v tvrdej vonkajšej membráne disku do miechového kanála, kde sa nachádza miecha a korene miechových nervov, ktoré z nej vychádzajú. Ak prietrž stláča jeden z nervových koreňov, má človek špecifické príznaky: bolesť, necitlivosť, pocit brnenia, svalová slabosť atď. Medziobratlová kýla je niekedy taká veľká, že jej časť môže úplne zostať a zostať v mieche. Takáto hernia sa nazýva sekvestrovaná a voľný fragment disku sa nazýva sekvestrácia..

Príznaky hernie disku C5-C6

Príznaky medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice sa líšia v závislosti od miesta a veľkosti prietrže, ako aj od charakteristík tela konkrétneho pacienta. Pre herniu v segmente C5-C6 sú charakteristické tieto príznaky: slabosť v bicepse (svaly na prednej časti ramena) a extenzorové svaly zápästia; bolesť, necitlivosť a pocit mravčenia môžu vyžarovať do ruky zo strany palca. Symptómy medzistavcovej prietrže v krčnej chrbtici môžu vo všeobecnosti zahŕňať:

 • bolesť v krku;
 • pocit stuhnutosti v krku;
 • obmedzenie pohyblivosti v krku;
 • bolesti hlavy zvyčajne začínajú chrbtom hlavy;
 • závrat
 • vysoký krvný tlak, skoky v krvnom tlaku;
 • bolesť ramena;
 • znecitlivenie v ramene;
 • slabosť svalov ramien;
 • bolesť pod lopatkou alebo medzi lopatkami;
 • bolesť v paži;
 • necitlivosť, pocit brnenia v ruke;
 • svalová slabosť v paži;
 • bolesť v rukách, prstoch;
 • brnenie, znecitlivenie v ruke, prsty;
 • slabosť svalov ruky a prstov.

Okrem toho existujú príznaky, ktoré môžu naznačovať stlačenie medzistavcovej prietrže miechy samotnej. Stáva sa to veľmi zriedka, ale ak sa objavia, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Medzi tieto príznaky patrí:

 • silná slabosť v jednej alebo oboch rukách;
 • silná slabosť v ruke, ťažkosti so zachytávaním predmetov, tras;
 • silná slabosť jednej alebo oboch nôh;
 • ťažkosti s vykonávaním malých pohybov, napríklad pri upevňovaní košele na gombíky;
 • ťažkosti pri chôdzi; zhoršená chôdza;
 • porušenie kontroly močenia a / alebo pohybov čriev.

príčiny

Medzistavcová kýla môže byť následkom zranenia a môže sa vyskytnúť spontánne. Starnutie tiež hrá dôležitú úlohu pri tvorbe medzistavcových prietrží. Ako starneme, naše medzistavcové platničky vysychajú a stávajú sa krehkými. Tvrdý vonkajší obal disku môže stratiť integritu a už nemusí byť schopný držať gélovitý vnútorný materiál disku. Genetika, fajčenie a množstvo faktorov súvisiacich s povahou práce a koníčkov môže viesť k skorej degenerácii disku.

Medzistavcové kýly sa najčastejšie vyskytujú u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov. Medzi ľuďmi stredného a staršieho veku sú najviac ohrození tí, ktorí sa zaoberajú fyzickou prácou alebo pracujú so statickým zaťažením..

diagnostika

Diagnóza medzistavcovej prietrže začína konzultáciou s neurológom. Počas konzultácie lekár zhromaždí celú anamnézu pacienta a vykoná lekárske vyšetrenie, aby zistil príčinu bolesti a iných príznakov. Počas lekárskeho vyšetrenia lekár vykoná aj neurologické vyšetrenie, ktoré bude zahŕňať kontrolu reflexov, svalovej sily a citlivosti kože. Ak má lekár podozrenie na medziobratlovú kýlu u pacienta, môže pacienta odporučiť na ďalšie vyšetrenie. Takéto štúdie zahŕňajú:

 • röntgen. Rádiografia nezistila medzistavcovú prietrž, preto sa nepoužíva na diagnostikovanie prietrže. Rádiografia však môže naznačovať ďalšie príčiny bolesti a ďalšie príznaky, ktoré zahŕňajú infekcie, nádory, kostné výrastky, vytesnenie stavcov alebo zlomeniny stavcov;
 • počítačová tomografia (CT). Počítačová tomografia umožňuje získať dvojrozmerné obrazy nielen kosti, ale aj mäkkého tkaniva chrbtice. Kvalita získaných snímok v porovnaní s obrázkami MRI je však stále veľmi žiaduca, preto sa CT snímky zvyčajne používajú v prípadoch, keď z nejakého dôvodu nie je možné MRI;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Na vytvorenie obrázkov MRI sa používajú rádiové vlny a silné magnetické pole. MRI umožňuje získať vysoko kvalitné trojrozmerné obrázky kosti a mäkkého tkaniva chrbtice. Pomocou tejto metódy môžete určiť veľkosť a umiestnenie medzistavcovej prietrže, ako aj skutočnosť, že sa prihodí kýla koreňa miechy;
 • Myelografia. Pod pojmom myelografia sa rozumie rádiografia so zavedením farbiva do miechového kanála. Takáto štúdia môže odhaliť prítomnosť medzistavcovej prietrže a ďalších problémov v miechovom kanáli, kvalita získaných snímok však bude nízka. Myelografia na diagnostiku medzistavcovej prietrže sa používa zriedka;
 • štúdie elektromyografie (EMG) a vedenia nervov. Tieto testy merajú silu elektrického impulzu, ktorý prenáša konkrétny nerv a pomáha určiť, ktorý z nervov a na ktorom mieste bol poškodený..

liečba

Vo väčšine prípadov medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice majú pacienti dostatok konzervatívnych liečebných metód na zmiernenie bolesti a iných symptómov. Konzervatívne metódy na liečbu prietrže sa môžu líšiť. Tu je niekoľko z nich:

 • užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (s veľkými kýlami disku alebo úzkym miechovým kanálom nie sú účinné),
 • vykladanie chrbtovej trakcie - umožňuje zmierniť bolesť a obnoviť výživu medzistavcových platničiek;
 • terapeutické cvičenia - zamerané na posilnenie malých chrbtových svalov, zlepšenie tónu chrbtových svalov, vytvorenie svalového korzetu;
 • liečebná masáž - pomáha uvoľňovať svaly, zmierňuje svalové kŕče.

Na zlepšenie účinku je možné použiť hirudoterapiu, reflexológiu, rôzne techniky práce so sakroiliakálnym kĺbom..

Chirurgická liečba medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice by sa mala používať mimoriadne zriedka, iba v núdzových prípadoch. Percentuálny podiel komplikácií po operácii krčnej chrbtice je oveľa vyšší ako v bedrovej oblasti. V extrémnych prípadoch môžete urobiť medzistavcovú prietrž. Neodporúčame výmenu medzistavcových platničiek kvôli nestabilite umelých medzistavcových platničiek v pohyblivej krčnej chrbtici..

Čím skôr sa diagnostikuje kýla krčnej chrbtice, tým nižšie je percento pacientov so zdravotným postihnutím.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2016-11-08, 16:31

Funkcie prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je ochorenie postihujúce medzistavcové platničky, ktoré v dôsledku vývoja patológie vyčnieva a štiepi prvky obehového systému, nervového systému a miechy. V dôsledku toho sa na týchto oddeleniach vyvinú poruchy obehového systému, čo spôsobuje charakteristické príznaky. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby existuje riziko závažných komplikácií. Preto sa nemôžete spoliehať na články, ktoré obsahujú slová „Žijem dobre s kýlou chrbtice bez toho, aby som použil zákopový obojok, operácie a lieky“. Bez klasického alebo chirurgického ošetrenia nie je možné sa uzdraviť.

Hlavné príznaky

1-2 stavce

Medzi týmito stavcami môže lézia medzistavcovej platničky v dôsledku kýly v krčnej chrbtici viesť k rozvoju nasledujúcich príznakov:

 • psychóza
 • Zhoršená koordinácia;
 • závraty;
 • tinitus;
 • Bolesti hlavy na jednej strane;
 • Poruchy spánku.

Takéto "týlne" príznaky môžu mať konštantný, predĺžený alebo periodicky sa vyskytujúci priebeh. Liečba kýly krčnej chrbtice sa v takýchto prípadoch najlepšie začína v počiatočnej fáze. Pre kýlu tohto oddelenia je nebezpečná strata času na ošetrenie v počiatočných fázach.

2-3 stavce

Z tejto oblasti začína inervácia prívodom krvi do čela, jazyka a očí. Je dôležité vyliečiť kýlu tohto oddelenia, pretože príznaky choroby môžu spôsobiť nestabilitu duševného stavu. Symptómy sa prejavujú nasledovne:

 • Záchvaty paniky;
 • husia koža;
 • Potenie v oblasti hlavy;
 • Najmenšie miesta, „husacie hrbole“ pred očami;
 • bolesti hlavy;
 • torticollis;
 • nervozita;
 • Zhoršenie chuti;
 • depresie.

Mnohí nevenujú pozornosť prejavujúcim sa príznakom medzistavcovej prietrže, kým nezačnú ovplyvňovať kvalitu života. Metódy liečby závisia od štádia choroby..

3-4 stavce

Medzistavcová hernia v krčnej oblasti vykazuje príznaky v závislosti od zanedbania a lokalizácie patológie. Z prezentovanej časti sa vynára nervový koreň, ktorý dokáže inervovať zuby, kosti tváre, vonkajšie ucho a líca. Zovretie tohto nervu prietržom na krčku maternice vedie k rozvoju:

 • Trigeminálna neuralgia;
 • Poškodenie sluchu, zrak;
 • Oslabenie čuchu.

Takéto príznaky sú často zamieňané s bolesťami zubov, problémami inej povahy. Nesprávne vyšetrenie môže viesť k rozvoju patológie a dlhodobej bolesti, ktorú je ťažké odstrániť pomocou konvenčných liekov proti bolesti..

4-5 stavce

Z tejto oblasti medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice pokračuje inervácia nazoslabiálneho trojuholníka. Porušenie tohto oddelenia vedie k rozvoju takých príznakov, ako sú:

 • bolesti hlavy;
 • Ochrnutie svalov na jednej strane tváre;
 • Zvýšené choroby ucha, nosa;
 • Neschopnosť zdvihnúť zbrane rôznymi smermi;
 • Krk je ťažké nakloniť hlavu dozadu a do strán;
 • Predĺženie ramena v ohybe je ťažké alebo oslabené.

Vzhľadom na to, že krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje častými relapsmi iných chorôb, mnohé z nich nevenujú pozornosť hlavným príznakom patológie, a preto často chýba čas na liečbu. Ako liečiť prietrž, môže to povedať iba lekár.

5-6 stavcov

Z tejto časti pochádzajú nervové korene ovplyvňujúce fungovanie hltanu, hltanu a hlasiviek. Primerane sa teda prejavuje priškrtená prietrž v krčnej chrbtici:

 • Relapsy očných chorôb so zvýšenou frekvenciou;
 • Stále bolesti v krku;
 • chrapot;
 • Relapsy orálnych chorôb;
 • Mierne chvenie a znecitlivenie rúk;
 • Porušenie extenzie-flexia zápästia;
 • Ochabnutá ochrnutie ruky;
 • Pocit cudzieho tela v hrdle;
 • Brnenie, pálenie, znecitlivenie predlaktia;
 • Slabé bicepsy;
 • Bolesť v ramene od ramena po palec.

6-7 stavcov

Táto medzera má nervové korene, ktoré ovplyvňujú funkcie ramena, krku a mandlí. S kýlou chrbtice sa v tejto časti rozvíja:

 • Kríže;
 • dýchavičnosť;
 • Chronický kašeľ
 • chrapot;
 • Slabosť Tricepsu;
 • Pálenie a brnenie z ramena na stredný prst.

Túto symptomatológiu pacienti často ignorujú aj dlho, kým nenastane zhoršenie. Komplikácie prietrže krčnej chrbtice tejto časti môžu významne ovplyvniť výkon osoby. Preto sa nemusíte čudovať, ako žiť s herniou. Predovšetkým je lepšie si kúpiť zákopový obojok, ktorý vám lekár pomôže pri výbere. Používa sa tiež vtedy, keď sa pacient po odstránení kýly podrobí rehabilitácii..

7-8 stavce

Táto oblasť predstavuje spojenie hrudnej a krčnej chrbtice. Tu dochádza k inervácii ramien, lakťov a štítnej žľazy. Preto zovretá medzistavcová prietrž v krčnej oblasti uvedenej medzery vedie k:

 • Častá bronchitída;
 • Bolesť ramien a ramien;
 • Častá artróza, burzitída;
 • Letargia na podanie ruky;
 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Porušenie jemných pohybových schopností rúk;
 • Zmena citlivosti z malého prsta na lopatku.

Väčšina z vyššie uvedených príznakov prietrže krčnej chrbtice môže byť príznakom iných chorôb, vrátane nádorov malígnej a benígnej povahy, zápalu koreňov miechy. Takéto patológie medzistavcových platničiek a okolitých orgánov, tkanív sa dajú rozlíšiť iba pomocou závažných diagnostických opatrení vrátane MRI a počítačovej tomografie, ultrazvuku, krvných testov atď..

Komplikácie a ďalšie príznaky krčnej prietrže

Na pozadí kýly v krčnej chrbtici sa často vyvíjajú príznaky a choroby rôznej povahy. Je to vo väčšej miere spôsobené skutočnosťou, že v procese patológie sú nervové korene a krvné cievy vystavené najväčšiemu negatívnemu dopadu. Z toho vyplývajú všetky následné komplikácie. Z uvedených komplikácií je možné pochopiť nebezpečenstvo tejto choroby a jej následky pre človeka..

Cievna mozgová príhoda

Kýla môže viesť k ochoreniu, ako je ischemická mŕtvica. Predpovedanie takýchto dôsledkov je takmer nemožné. Takáto komplikácia sa vyvíja v dôsledku zovretia stavcovej artérie, ktorá prechádza v blízkosti miechy. Krvná zásoba mozgu je cez ňu.

So znížením prietoku krvi cez túto tepnu začnú trpieť rôzne časti mozgu. Pri dlhodobej expozícii tohto charakteru existuje riziko úmrtia mozgových buniek. V tomto prípade to môže byť nielen kýla, ale aj mäkké útvary, edematózne tkanivá, svaly v postihnutej oblasti. Kvôli bolesti sa začínajú sťahovať, čo spôsobuje ďalšie zaťaženie tepny. Vo všeobecnosti sa pozorujú tieto príznaky:

 • Hluk v ušiach;
 • ospalosť;
 • Zmätok, spomalenie vedomia;
 • Zvracanie s nevoľnosťou;
 • Bolesť hlavy a závraty;
 • Dvojité videnie „muchy“.

Aj keď prietrž krčnej chrbtice (lekár určuje príznaky liečby) sa vytvára postupne a pacient na začiatku pociťuje v postihnutej oblasti iba tupú bolesť, komplikácie tohto účinku sa môžu objaviť už v počiatočnom štádiu v latentnej forme. Takáto patológia môže dokonca viesť k smrti.

paralýza

Ďalšou nezvratnou komplikáciou, ktorá spôsobuje prietrž krčnej chrbtice, sú symptómy živé. Vo všeobecnosti je paralýza jednej alebo dvoch rúk spojená s atrofiou nervu miechy umiestnenej v cervikálnej oblasti. Pretože nervové bunky potrebujú živiny, kyslík a ďalšie stavebné prvky, ich nedostatok vedie k smrti veľkého počtu koncov. Toto vo väčšej miere ovplyvňuje citlivosť viacerých orgánov. Táto komplikácia sa často vyskytuje, ak sa vyvinie dorzálna hernia, pri ktorej sa v zadnej časti chrbtice objaví výčnelok..

Táto komplikácia sa vyskytuje pomerne zriedka, pretože telesné systémy majú svoje vlastné rezervné pohyby. Umožňujú obísť prekážky a organizovať takmer normálne prísun krvi. Ale v niektorých prípadoch, ak je kompresia krvných ciev príliš silná a rozsiahla, je stále možná atrofia mnohých nervových vlákien..

Dôležité! Akákoľvek komplikácia prietrže krku sa objavuje postupne. Pred akoukoľvek chorobou existuje ďalšia symptomatológia na dlhú dobu, ktorá je známa vopred. To vám umožní identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice vyžaduje ošetrenie v prvom štádiu.

Cervikálna ischias

Keď sa kýla začína tvoriť, tkanivo nie je touto patológiou okamžite ovplyvnené. V priebehu času však výstupok disku vedie k zúženiu krvných ciev, nervových zakončení a tkanív. Zvýšenie prietrže vedie k rozvoju zápalu, ktorý je zosilnený svalovým kŕčom.

S predĺženým zápalovým procesom sa vyvíja cervikálna radikulitída. Je to skôr bolestivé ochorenie, ktoré sa ťažko lieči a nemôže sa úplne vyliečiť. Čím dlhšie zápalový proces trvá, tým väčšia je šanca na rozvoj radikulitídy.

Iné dôsledky

Kýla medzistavcovej platničky krčnej chrbtice môže vyvolať vývoj rôznych patológií, ktoré ovplyvňujú zdravie pacienta a jeho vitálne funkcie. Ďalšími dôsledkami sú nasledujúce komplikácie prietrže prietrže:

 • Strata citlivosti;
 • Zhoršená chôdza;
 • Zhoršený prietok krvi mozgom;
 • Poškodenie pamäte.

Toto nie je úplný zoznam komplikácií a sprievodných symptómov zdĺhavého stavu s herniou krčnej chrbtice. Dôsledky takýchto symptómov môžu byť sprievodné choroby, ktoré sú ireverzibilné a nedajú sa liečiť..

liečba

Ako liečiť krčnú prietrž? Liečba sa môže podmienečne rozdeliť na klasickú a chirurgickú. V počiatočnom štádiu sa lekári snažia nepredpisovať chirurgický zákrok, snažia sa obmedziť iba na lieky, fyzioterapiu a korekciu životného štýlu. Ak sú komplikácie alebo prietrž krčných stavcov už veľké, ostáva iba vykonať chirurgický zákrok..

Klasická terapia

Klasická terapia pozostáva z liekov, fyzioterapie a ďalších techník. Drogová liečba prietrže je primárne zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu a obnovenie výživy. Vitamínové prípravky sa tiež bežne predpisujú. Používajú sa najmä tieto kategórie liekov:

 • NSAID sú nesteroidné protizápalové lieky. Predstavuje diklofenak, ibuprofén, nimesulid a iné podobné látky..
 • Hormonálne protizápalové lieky - hydrokortizón;
 • Lieky proti bolesti - ketonal, nimesulid atď. Tiež sa používajú blokády novokainu..
 • Vitamínové prípravky - so zaujatosťou pre vitamíny skupiny B, C atď. To znamená obnoviť fungovanie krvného zásobovania a nervového systému v krčných stavcoch a nielen.
 • Chondroprotektory - lieky na obnovu kostí a chrupavky. Zastúpené chondroxidom, chondrolonom, glukozamínom, Rumalonom, Elbonou atď..
 • Svalové relaxanciá - Tolperizon, Sirdalud, Tizalud.

Fyzioterapia sa vykonáva bez problémov. Používajú sa hlavne masáže, terapeutické cvičenia, elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, manuálna terapia, parafínové kúpele a pod. Niektoré postupy zahŕňajú užívanie drog. Cvičebnú terapiu nie je možné vykonať so zhoršením stavu. Masáž herniou krčnej chrbtice môže byť zverená iba odborníkom, inak existuje riziko zhoršenia patológie a stavu pacienta. V nemocnici sa niekedy používa trakcia alebo predĺženie krku. Používa sa tiež zákopový golier, ktorý umožňuje upevnenie krku v anatomicky správnej polohe. Možno v tom budete musieť na chvíľu spať..

Má sa začať s liečbou chrbtice stanovením denného režimu s normalizáciou pokoja a období aktivity, závažnosti fyzickej aktivity, výživy atď. Obzvlášť dôležité je normalizovať presne fyzickú aktivitu, ktorá pomôže obnoviť normálne podmienky fungovania tela. Liečba príznakov prietrže krčnej chrbtice by sa mala vykonávať súbežne s alternatívnymi metódami. Dobré výsledky nebudete môcť dosiahnuť jednotlivo..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba krčnej kýly chrbtice sa môže predpísať, ak existujú príznaky narušenej mozgovej cirkulácie a funkcie mozgu. Odstránenie prietrže miechy sa vykonáva jedným zo spôsobov, ako si lekár vyberie:

 • Osteosyntéza a predná discektómia;
 • Zadná discektómia s krčnou prietržou;
 • Endoskopická mikrodiscektómia.

Posledný typ operácie krčnej prietrže sa týka menej traumatických manipulácií, ale táto metóda sa nepoužíva pre veľké kýly. Počas procedúry sa uskutoční malý rez, prostredníctvom ktorého sa uskutočnia potrebné manipulácie na odstránenie patológie. Odstránením prietrže krčnej chrbtice je stupeň rizika významný pre zdravie pacienta, a preto nikto nemôže o výsledku operácie hovoriť s úplnou istotou. Vysvetľuje sa to zvolenou metódou chirurgického zákroku, komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Ďalej je rehabilitácia vykonaná po odstránení prietrže. Zotavenie a jeho trvanie závisí od typu operácie, zručnosti lekára, ako aj od vedomia operovaného pacienta. Možno budete potrebovať kapucňu v nemocnici alebo nosiť zákopový golier.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice v skorých štádiách, lekár vám povie lepšie. Liečba sa musí začať pri prvých príznakoch. To umožní upustiť od klasických metód a poraziť chorobu v skorých štádiách, keď sa komplikácie ešte nevyvinuli. Pamätajte, že najlepšou liečbou chrbtice je prevencia chorôb. Kýla v krčnej chrbtici, čo robiť, pri ktorej lekár hovorí, že sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Disková herniácia krčnej chrbtice je ochorenie našej doby

Kýla krčnej chrbtice sa prejavuje výraznými symptómami. Výskyt prietrže v tomto oddelení sa považuje za najnebezpečnejší, pri absencii liečby má mimoriadne negatívne následky až do úplného ochrnutia. Preto choroba vyžaduje okamžitú liečbu..

Medzistavcová prietrž sa vytvára ztenčením miechy a pretrhnutím vláknitého prstenca, cez ktorý vyčnieva jadro disku. V cervikálnej časti sa hernie tvoria menej často ako v bedrovej oblasti, ale táto patológia má zložitejší priebeh a je ťažké ju liečiť..

Hernia krčka maternice

Krčka chrbtice má veľkú pohyblivosť, pozostáva zo 7 stavcov. Miechové nervy prechádzajú otvormi medzi laterálnymi procesmi stavcov. V stavcoch 4, 5, 6 majú tieto otvory tvar trojuholníka, takže sa štípané nervy vyskytujú oveľa častejšie. Toto vysvetľuje vzhľad prietrže u stavcov 4-6.

Toto ochorenie najčastejšie postihuje pacientov starších ako 60 rokov, v ohrození sú ľudia zapojení do športu, ako sú: box, tanec, zápas.

príčiny

Herniové hernie sa objavujú z rôznych dôvodov. Najbežnejšie príčiny sú:

 • Osteochondróza, pri ktorej vláknitý kruh nedostáva dostatok výživy a stáva sa tenší
 • Spondylóza (zápal kĺbu medzi stavcami)
 • Poranenia krku
 • Ostré pohyby hlavy
 • Dlhodobý pobyt na jednom pracovnom mieste súvisiaci s odbornými činnosťami
 • Vrodené chyby chrbtice
 • Zlá výživa, pri ktorej je metabolizmus narušený, tkanivá nedostávajú dostatok výživy.
 • Sedavý spôsob života, ktorý vedie k rozvoju svalovej slabosti.
 • Zhoršené držanie tela
 • Choroby chrbtice (skolióza, spondylóza)
 • Degeneratívne zmeny chrbtice súvisiace s vekom
 • Choroby kostného systému (osteoporóza)
 • Infekčné choroby (detská obrna)

Príznaky choroby

Kýla krčnej chrbtice sa prejavuje výraznými symptómami. Bežné príznaky sú:

 • nepohodlie v krku;
 • znížená pohyblivosť krčnej chrbtice;
 • bolesť hlavy;
 • bolesť v krku, akútna alebo boľavá v prírode;
 • nevoľnosť, mdloby;
 • zmena koordinácie pohybov;
 • hluk v ušiach;
 • brnenie v rukách;
 • znecitlivenie rúk;
 • svalová slabosť horných končatín.

Tieto príznaky sú charakteristické pre iné patológie (nádory miechy, osteochondróza). Na objasnenie diagnózy je potrebná diferenciálna diagnostika.

lokalizácia

V krčnej prietrži sa vyskytuje medzi stavcami c4-c5, c5-c6 a c6-c7. Najzriedkavejšia vertebrálna prietrž je c4-c5.

Kýla krčných stavcov c4-c5

V tejto časti sú nervy, ktoré idú na pery a nos. Poškodenie tejto oblasti sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy;
 • ušné choroby;
 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • nemožnosť naklonenia krku do strany;
 • pre pacienta je ťažké zdvihnúť ruky do strán, uvoľniť ich v lakťoch, zdvíhať závažia;
 • môže dôjsť k zhoršeniu dlhodobého videnia a sluchu.

Cervikálna hernia c5-c6

Medzi týmito stavcami je koniec nervu, ktorý je zodpovedný za fungovanie hlasiviek, hltanu. Ak dôjde k zničeniu vláknitého prstenca, zhorší sa tým funkcia prehĺtania a rozprávania.

Pacient má nasledujúce príznaky:

 • zachrípnutý hlas;
 • častý zápal hrtanu;
 • hrudka v krku.
 • Ako choroba postupuje, príznaky sa zvyšujú. Pacient cíti znecitlivenie rúk, tras, svalovú slabosť. Okrem toho pacient trpí stálou bolesťou v ramenách od ramena po špičku prstov.

Hernia disku c6-c7

Prichádzajú zakončenie nervov zodpovedných za fungovanie ramien a krku. Ak sú stavce v tejto oblasti poškodené, objavia sa nasledujúce príznaky:

 • pretrvávajúci kašeľ;
 • dýchavičnosť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • husky hlas;
 • brnenie chrbta paže, slabosť tricepsov.

prísnosť

Patologické zmeny medzistavcových platničiek prechádzajú štyrmi fázami:

 • disk sa riedi;
 • disky vypadávajú, ich štruktúra sa mení (prolaps);
 • vláknitý kruh sa zlomí, ale jadro zostáva v rámci svojich limitov (výstupok);
 • obsah disku presahuje krúžok, vstupuje do miechového kanála a stlačuje nervové zakončenie (extrúzia).
  Najnebezpečnejšie sú štádiá 3 a 4 choroby, hrozí im postihnutie.

V závislosti od smeru vyčnievania je prietrž rozdelená na:

 • predné Kýla sa vydúva smerom dopredu, bez príznakov. Tento typ patológie je z hľadiska terapie najpriaznivejší.
 • Bočné (bočné). Vedie do strany, zvyčajne cez otvory v koreňoch miechového nervu..
 • Zadná (chrbtová). Vypučuje sa smerom dozadu v smere miechy, čo môže spôsobiť jej stlačenie. Dorsálna hernia sa považuje za najnebezpečnejšiu.

diagnostika

Liečba kýly sa nemôže začať bez diagnózy. Choroba by sa mala odlišovať od iných patológií chrbtice (nádory, zápaly nervových zakončení). Na tento účel sa používajú tieto typy diagnostiky: röntgen chrbtice, MRI, CT, myelogram (röntgen s kontrastom).

liečba

Cervikálna kýla sa lieči konzervatívne. Najprv musíte odstrániť bolesti syndróm pomocou liekov. Potom je predpísaná fyzioterapia na zmiernenie zápalu a odstránenie kompresie nervových zakončení. V akútnom období sa odporúča nosiť Shants golier, ktorý odstraňuje záťaž zo chrbtice a nesie hlavu v správnej polohe. Ak má pacient silnú bolesť, vykoná sa blokáda novokainu.

Opraviť účinok liečby pomáha cvičiť terapiu, masáže, akupunktúru. Je dôležité dodržiavať režim práce a odpočinku a dodržiavať správnu výživu.

Chirurgická liečba sa používa v prípade veľkej prietrže, ak existujú príznaky cerebrovaskulárnej príhody. Operácie krčnej chrbtice majú často určité následky, preto sa na túto metódu liečby obracajú iba v extrémnych prípadoch.

Užitočné video

Nižšie sa môžete dozvedieť viac o prietrži krčnej chrbtice

záver

Kýla krčnej chrbtice je veľmi nebezpečná podmienka. Hlavným dôvodom jeho výskytu je sedavý spôsob života. Dôsledky choroby sa často stávajú mŕtvicou, ochrnutím rúk alebo celého tela. Je možné zabrániť výskytu ochorenia tým, že povedie aktívny životný štýl, zavedie správnu výživu, optimalizuje fyzickú aktivitu.

Vážení čitatelia, ak ste sa stretli s týmto problémom a máte skúsenosti s liečením tejto choroby, zdieľajte ju v komentároch k tomuto článku!

Kýla C5 c6 krčnej chrbtice pri osteochondróze

Osteochondróza krčnej chrbtice c4c6 so stlačením koreňov nervu

Cervikálna osteochondróza spôsobená anatomickými vlastnosťami štruktúry chrbtice v tejto časti má mnoho komplikácií spojených s kompresiou nervových koreňov - radikulopatiou. Príznaky takýchto prejavov osteochondrózy závisia od toho, ktorý z nervových zakončení je narušený, a preto bola narušená inervácia orgánu..

patogenézy

Krčka chrbtice má 7 stavcov a 8 párov koreňov nervov vychádzajúcich z miechy medzi stavcami práve tam, kde je umiestnené chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek. Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek vedú k rôznym príčinám radiálnej kompresie. Zvážte niekoľko hlavných dôvodov:

 1. Pri deštrukcii diskov v dôsledku osteochondrózy dochádza k zníženiu výšky diskov, vďaka čomu môžu stavce prísť do styku s pohybom, poškodiť kostné tkanivo a zovrieť nervové zakončenie..
 2. Metabolická porucha vedie k vysušeniu a prasknutiu vláknitého prstenca, zatiaľ čo vláknité jadro disku, ktoré sa snaží vypuknúť, vytvára výčnelok, ktorý komprimuje nervové korene..
 3. S úplným roztrhnutím vláknitého prstenca dôjde k vypuknutiu jadra a vytvoreniu medzistavcovej prietrže, ktorá môže spôsobiť kompresiu koreňov a krvných ciev..
 4. Nestabilita krčnej chrbtice v dôsledku osteochondrózy vedie k tvorbe kostných hrotov v kĺboch ​​stavcov - osteofytov, ktorých úlohou je kompenzovať nedostatok chrupavkového tkaniva a fixovať polohu chrbtice. Radiklopatia často spôsobuje osteofyty.
 5. Pri exacerbácii osteochondrózy v krčnej oblasti sa v mäkkých tkanivách vyskytuje zápalový proces. Výsledný opuch je príčinou kompresie nervových koreňov tohto segmentu.

Pretože výška stavcov v krčnej oblasti je oveľa menšia ako v hrudnej a bedrovej oblasti, korene sú v tesnej blízkosti, ako od diskov, tak od seba navzájom, a keď dôjde k jednému z kompresných faktorov, môže byť ovplyvnených niekoľko párov nervových procesov susedných segmentov. Najbežnejšia je teda osteochondróza c4C6, pri ktorej sa dva disky okamžite dostanú do deštruktívneho procesu - medzi 4 a 5, a tiež medzi 5 a 6 stavcami. Medzistavcové platničky zmenené chorobou vyvolávajú kompresiu nervových procesov c5 a c6, pretože korene sú očíslované pozdĺž stavca, nad ktorým sú umiestnené..

Príznaky radiálneho syndrómu

Komplex symptómov radikulárneho syndrómu krčnej chrbtice sa bežne nazýva radikulopatia. Sciatické segmenty c4 c5 a c4 c6 môžu mať prejavy chronického aj zhoršeného priebehu ochorenia.

Pri chronickom priebehom ochorenia, viac ako dva týždne, je v krku bolesť pri otočení hlavy a zmene polohy tela, ako aj bolesť rôznej intenzity, ktorá siaha po lakte, rameno, spodnú časť lebky. Často je bolesť nahradená necitlivosťou.

Zhoršený priebeh ischias je komplikovaný zápalovými procesmi v mäkkých tkanivách a ostrou bolesťou v krku s nemožnosťou otočiť hlavu.

Je tiež možné určiť, ktoré korene sa podrobujú kompresii počas osteochondrózy krčnej chrbtice so zameraním na súbor symptómov týkajúcich sa prejavov v orgánoch, ktoré sú korene inervované..

Kompresia koreňového segmentu c5 c5 c4 sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v predlaktí a na vnútornom povrchu ramena.
 • Scapular bolesť alebo necitlivosť.
 • Slabosť v ruke, niekedy nemožnosť vytlačiť ju do pästi.
 • Bolesti chrbta v lakťu.
 • Bolesť v zadnej časti hlavy alebo letargia bicepsu.

Pri stlačení koreňa c6, ktorý sa nachádza v segmente stavcov c5 c6, sa objavia tieto príznaky:

 • Bolesť alebo necitlivosť vonkajšieho povrchu ramena siahajúca až po palec.
 • Šijacia bolesť v srdci.
 • Vdýchnutie bolesti pľúc.
 • Necitlivosť alebo pálenie oblasti medzi lopatkami.

Pri polysegmentálnej osteochondróze môžu byť príznaky rozmazané alebo zmiešané. Často pri absencii sťažností pacienta na bolesť chrbta, s prevládajúcimi príznakmi vo vnútorných orgánoch, čo naznačuje porušenie ich inervácie. lekár nemôže urobiť správnu diagnózu.

Preto by sa pri najmenšom podozrení na porušenie pohybového aparátu mala vykonať dôkladnejšia diagnóza..

Diagnostické metódy

Diagnóza krčnej osteochondrózy segmentov c4c6 so stlačením nervových koreňov c5 a c6 sa stanoví po vyšetrení pacienta lekárom a získaní výsledkov štúdie fluoroskopie alebo počítačovej tomografie..

Ďalej je možné priradiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ktorého výsledky presnejšie odrážajú stav nervových koreňov a diskov krčnej chrbtice..

Zanechajte prosím komentár!

príznaky

„Radikulárny syndróm“, ktorý sa vo všeobecnosti vyvíja v krku, je lepšie známym iným slovom - radikulopatiou. V segmentoch uvažovaných v článku sú chronické aj akútne.

Pri chronickej forme choroby trvajúcej viac ako štrnásť dní sa u pacienta vyvíja nepríjemná bolesť pri otáčaní hlavy a zmene polohy tela. Okrem toho sa bolesť inervuje s rôznou intenzitou na nasledujúcich miestach - lakte, ramenách a tiež v spodnej časti lebky. Po čase sa citlivosť stráca, keď citlivosť mizne.

Pri akútnej forme ochorenia je rozvoj radikulopatie komplikovaný prítomnosťou zápalu a opuchov, ako aj ostrou bolesťou, keď otočíte hlavu - „to je pre pacienta stále neporiadok“..

Nepriaznivé pocity s osteochondrózou sú vždy

Je celkom možné identifikovať konkrétne korene podrobené stlačeniu. Je potrebné len identifikovať príznaky a prejavy vo vnútorných orgánoch, s ktorými sú komprimované korene spojené.

Ak hovoríme o segmente C4-C5, príznaky sú.

 1. Bolesť, ktorá je cítiť v lopatkách, predlaktie. Okrem toho bolí vnútorný povrch rúk..
 2. Strata ramien.
 3. Pocit slabosti. Problémy so zaťatím dlane do pästi.
 4. Akútna bolesť v lakťoch.
 5. Chrbát hlavy trpí bolesťou..
 6. Sval bicepsov sa cíti letargický.

Po stlačení chrbtice stavca C6 sa prejavuje ako.

 1. Bolesť alebo výrazné zníženie citlivosti ramien, ktoré inervuje rameno do palca.
 2. Bolí to pri vdychovaní do pľúc.
 3. "Stab" v srdci.
 4. „Horenie“ medzi lopatkami.

Obyčajná osteochondróza sa vyznačuje skutočnosťou, že príznaky sú zmiešané a je ťažké identifikovať konkrétne príznaky. Pacient nemá žiadne ťažkosti s nepohodlím, ako je bolesť, nepohodlie atď. V chrbte, orgánoch a na iných miestach, ale so všetkým tým sa choroba nezastaví a ďalej sa vyvíja. Problém je v tom, že pri poruchách inervácie orgánov a končatín je lekár v slepej uličke a urobí nesprávnu diagnózu..

Nebezpečenstvo choroby nie je možné žiadnym spôsobom minimalizovať.

Radikuloischémia - radikálovo-cievny syndróm. Vo väčšine prípadov sa zistí zmiznutím nepríjemnej bolesti. Namiesto toho sa u človeka vyvinie porucha motorického systému. Objavujú sa rýchlo a akútne, čo vám umožňuje okamžite určiť prítomnosť rádikuloémie. Ak sú postihnuté stavce C5-C6, pacient má slabiny v pleciach, pretože svaly sú horšie.

S cervikálnou osteochondrózou sa u pacienta môže rozvinúť spinálny syndróm. Vyskytuje sa v dôsledku vysokého tlaku prostredníctvom osteofytov alebo prietrže na krvných cievach alebo mieche. Smrteľná bolesť v krku a ramenách, paréza rúk a nôh, ako aj zmena citlivosti tela.

Ako liečiť vyčnievanie diskov C4, C5, C6, C7

Úspešný boj proti patológii uľahčuje použitie celého radu terapeutických opatrení. Výsledok ochorenia závisí od začiatku liečby..

Chirurgický zákrok

Lekári, ktorí sa podieľajú na liečbe výčnelku krčka maternice, uprednostňujú konzistentnú metódu riešenia tejto choroby. Na začiatku liečby sa používajú konzervatívne metódy. Operácia je priradená v prípade ich nízkej účinnosti..

Jedinou možnou metódou je niekedy chirurgická liečba. Tieto situácie zahŕňajú:

 • žiadosť o lekársku pomoc v neskorých štádiách choroby;
 • veľká veľkosť výčnelku;
 • porušenie medzistavcového nervu;
 • rýchly rozvoj patológie;
 • prítomnosť závažných neurologických príznakov v kombinácii s nedostatočnou odpoveďou na konzervatívne metódy liečby.

Drogová terapia

Predpis liekov na výčnelok krčnej chrbtice je nevyhnutný bez ohľadu na veľkosť výčnelku. Pre každého pacienta sa používa individuálny prístup v závislosti od obdobia ochorenia, prítomnosti a závažnosti sťažností.

Podľa normy sa môžu používať tieto skupiny liekov:

 1. NSAID (Movalis, Celecoxib, Indometacín, Meloxicam, Ortofen). Majú výrazný analgetický účinok, pomáhajú znižovať opuch v mieste lézie. Nevyhnutné v akútnom období ochorenia.
 2. Svalové relaxanciá (baklofén, toperizol). Zmierňujú svalové kŕče, znižujú intenzitu bolesti a prispievajú k obnoveniu aktívnych pohybov.
 3. Cievne látky (Vinpocetine, Cinnarizine). Zlepšujú mikrocirkuláciu v ohnisku patologického procesu, bránia možným trofickým poruchám, v miestach kompresie nervových štruktúr.
 4. Vitamínové prípravky. Podporujú normálny metabolizmus, zvyšujú regeneračné schopnosti chrupavkového tkaniva a zlepšujú trofizmus..

Fyzikálna terapia je nevyhnutným bodom pri liečbe výčnelkov. Cieľom je posilniť svalový korzet krčnej chrbtice, obnoviť pohyblivosť stavcov a zabrániť možným komplikáciám..

Výber cvikov by sa mal vykonávať za účasti lekára, ktorý bude brať do úvahy individuálne vlastnosti pacienta - prítomnosť sprievodných chronických chorôb, aktivitu patologického procesu, vek, intenzitu ťažkostí. Terapeutické gymnastiky je možné predpísať iba vtedy, keď exacerbácia choroby ustúpi.

Kurzy sa konajú v skupine alebo jednotlivo, pod dohľadom odborníka. Každé cvičenie by sa malo pacientovi vopred vysvetliť. Na tento účel je možné použiť video alebo fotografiu, osobný príklad trénera.

Pri vykonávaní terapeutických cvičení by pohyby pacienta mali byť pomalé, hladké a presné. Ak sa vyskytne bolesť, úloha by sa mala prerušiť..

Iné konzervatívne metódy

Na zvýšenie účinnosti liečby je možné predpísať ďalšie metódy boja proti tejto chorobe.

metódaPravidlá uplatňovaniapredpoveďkontraindikácie
fyzioterapiaKeď sa najčastejšie používa výčnelok krčnej chrbtice: ultrazvuk, UHF, magnetoterapia, elektroforéza. Na dosiahnutie trvalého pozitívneho účinku je potrebná liečebná kúra. Počet procedúr je najmenej 10. Terapeutický účinok by mal byť nasmerovaný striktne do postihnutej oblasti. Metóda je zakázaná s exacerbáciou patologického procesu.V dôsledku fyzioterapie sa zvyšuje schopnosť regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšujú sa trofické procesy, znižuje bolesť.1. Súvisiace onkologické procesy. 2. Patológia kardiovaskulárneho systému v štádiu dekompenzácie. 3. Akútne obdobie infekčných chorôb.
masážKurz by mal pozostávať z 10 - 15 hodín, ktoré by mal viesť skúsený odborník. Počas exacerbácie sa masáž nevykonáva.Pri správnej technike pomáha masáž posilňovať svaly krku, obnovuje mikrocirkuláciu, zmenšuje veľkosť výčnelku.1. Prítomnosť zhubných nádorov. 2. Aktívna forma tuberkulózy. 3. Porušenie hemostázy. 4. Nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha. 5. Osteomyelitída. 6. ARI (výtok z nosa, kašeľ, bolesť v krku).
akupunktúraVykonáva sa ručne. Vykonáva ju iba skúsený odborník.Po ukončení procedúr sa krvný obeh v postihnutej oblasti zlepší, zníži sa intenzita bolesti, zlepší sa stav svalov a zvýši sa regeneračná schopnosť chrupavky..1. Poruchy zrážania krvi. 2. Onkologické choroby. 3. Akútne obdobie infekčných chorôb. 4. Vek pacienta je viac ako 70 rokov. 5. Kožné lézie v mieste ihly.

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky choroby, musíte sa kvôli dôkladnému vyšetreniu obrátiť na neurológa. V prvom rade lekár zbiera podrobnú anamnézu, študuje príznaky a vykonáva externé vyšetrenie pacienta. Skontroluje sa citlivosť kože, sila svalov a reflexy, po ktorých sa predpíšu ďalšie štúdie. Diagnóza krčnej prietrže medzi piatym a šiestym stavcom sa vykonáva nasledujúcimi metódami:

 • röntgenový Umožňuje vám určiť nepriame príznaky choroby, odlíšiť prietrž od nádorových nádorov, infekcií, patológií kostí.
 • MRI Zobrazovacie snímky z magnetickej rezonancie vám umožňujú študovať kosť a mäkké tkanivo chrbtice na trojrozmernom vysokokvalitnom obrázku. MRI ukazuje miesto, veľkosť prietrže, ako aj prítomnosť stlačeného nervu.
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Štúdia vám umožňuje vidieť dvojrozmerný obraz kosti a mäkkého tkaniva chrbtice, takže môžete diagnostikovať nielen prietrž, ale aj iné poškodenie tkaniva. Určené, keď nie je možné MRI.

Ďalej môžu byť predpísané ďalšie inštrumentálne diagnostické metódy: myelografia, EMG, ultrazvuk a iné. Pretože príznaky medzistavcovej prietrže sú vhodné pre mnoho chorôb, je vždy potrebná diferenciálna diagnostika.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

V závislosti od toho, ktorým smerom vyčnieva stred disku (buničité jadro), herniovaný disk L5 S1 môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jadro sa tiahne doprava alebo doľava od miechy

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba kýly bedrovej chrbtice je pre mnohých našich súčasníkov naliehavým problémom. Výskyt prietrže prispieva k sedavému životnému štýlu, slabému korzetu svalov, zlej výžive chrupavky.
Sekretovaná hernia diskuvideoSekretovaná hernia disku. Otázka odpoveď.Sekretovaná hernia diskunadpisKýlové prietrže sa klasifikujú na základe stupňa pretrhnutia a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz.
Príznaky ventrálnej prietržeVýčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.