loader

Hlavná

Hlava

Psychológia chorôb: Krčný chrbtica

Siedma krčná chrbtica (C7) je najväčšou a najnižšou stavcami v krku. Na rozdiel od iných krčných stavcov má C7 veľký spinálny proces, ktorý vyčnieva dozadu na chrbát krku. Tento odstredivý proces je ľahko viditeľný a cítiteľný na spodku krku, čo z neho robí viditeľnú dominantu kostry..

C7 sa nachádza v chrbtici a vedie k 6. krku (C6) a nad prvým hrudníkom (T1)... [Prečítajte si nižšie]

Zadná časť tela je tenký krúžok z kostí, známy ako stavovcový oblúk. Vertebrálne oblúky obklopujú duté stavce a poskytujú svalové body na stavce C7. Jemné tkanivá, vrátane miechy a nervov, prechádzajú cez stavce a sú chránené chrbtovým oblúkom. Rozšírenia na oboch stranách chrbtového oblúka sú priečne procesy a v nich sú malé priečne diery. Každý priečny kanál poskytuje kanál pre nervy a stavcové tepny a žily, ktoré dodávajú krv do tkanív hlavy a krku.

Niekoľko kostných procesov sa rozprestiera od oblúka stavca a poskytuje dôležité body pripojenia svalov krku. Priečne procesy na obidvoch stranách C7 zaisťujú body na zavedenie svalov, ktoré vyrovnávajú chrbticu a ktoré rozširujú a ohýbajú krk. Odstredivý proces sa rozprestiera od zadnej časti oblúka a poskytuje body na spojenie svalov, ktoré sú umiestnené na krku, vrátane lichobežníka a spinálnych svalov. Na rozdiel od kučeravých spinálnych procesov stavcov C3-C6 sa procesy C7 podobajú T1 s spinovým procesom, ktorý je veľký, priamy a na konci vyrovnaný. Koniec nuchálneho väzu, ktorý podporuje svaly krku a spája lícnu kosť lebky s stavcom C7, je pripojený na koniec spinálneho procesu..

Posun krčných stavcov: ako sa zbaviť bolesti a byť zdravý

Posun, rotácia stavcov sa často stáva príčinou silnej bolesti. Ak je porucha lokalizovaná v krčnej oblasti, bolesť môže byť sprevádzaná známkami narušenia krvného zásobovania.

obsah

 • Máte stále alebo opakujúce sa bolesti hlavy??
 • Bolesť sa šíri na hrudník a golier.?
 • Cítite svalové napätie v krku?
 • Nálada sa často mení alebo existuje tendencia k depresii, apatia?
 • Majte závrat?

Toto sú hlavné znaky posunu krčných stavcov. Nájdite si 5 minút svojho času a zistite, ako situáciu napraviť. Analyzujeme všetky účinné spôsoby riešenia problému..

V tomto článku sa dozviete: prečo sa zmení stav stavcov, ako diagnostikovať, aké sú odrody a ako liečiť chorobu..

Hlavným problémom je to, že porušenia sa dlho neprejavujú. Po dlhšiu dobu si pacient nemusí uvedomiť, že v krčnej chrbtici prebiehajú deformačné procesy. Keď sa objaví silná bolesť a nepohodlie, ktoré narúšajú bežný život človeka, je to znakom značnej zaujatosti.

Čo je to posun krčka chrbtice??

Vysunutie alebo subluxácia krčných stavcov je porušením správnej polohy medzistavcového kĺbu. Spočiatku je posun krčných stavcov skrytý.

Medzi hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú pohyb stavcov, patria:

 • Dlhodobý pobyt v jednej, zlej polohe;
 • Pasívny životný štýl;
 • Prítomnosť medzistavcových prietrží;
 • Krehkosť kostného tkaniva;
 • nádory
 • osteochondróza.

Je dôležité vedieť, že posun je sprevádzaný zovretými nervovými koreňmi. To vedie k systematickým bolestiam hlavy, strate citlivosti pokožky rúk, prstov. Bolesti chrbta, bolesť na hrudníku.

Pri výraznom premiestnení je narušená práca orgánov, nervového systému a podporného aparátu.

Ak chcete pochopiť, aká je bolesť pri vysídlení stavca, ako sa prejavuje, pozrite si nasledujúce video:

Dôvody: Prečo dochádza k posunu stavcov

Je dôležité poznať dôvody, prečo kĺb krčnej chrbtice môže opustiť kĺbovú fossu. Poznanie hlavných priestorov vám umožňuje zastaviť proces a zabrániť jeho postupu..

 • Modřiny, poranenia miechy;
 • Poškodenie a deformácia medzistavcových platničiek;
 • Vrodená patológia;
 • Sedavý životný štýl alebo spánok bez vankúša;
 • podchladenie;
 • Predchádzajúce operácie
 • Vek;
 • Nadmerné cvičenie.

U novorodencov sa krčka chrbtice často vysúva. Prispieva k tomu prítomnosť zranení počas pôrodu, neopatrné zaobchádzanie s novorodencami.

Rodičia často držia hlavy nesprávne, čo môže poškodiť krčný región.

U dojčiat sú kosti chrbtice mäkké, aby sa zabránilo subluxáciám krčných stavcov, je dôležité:

 • sledovať polohu spánku;
 • vyhnúť sa zraneniam, pomliaždeninám a pádom;
 • Nenúťte dieťa sadnúť si, plaziť sa, vstávať skôr ako v deň splatnosti.

Možnými príznakmi poranenia stavcov dieťaťa bude neustále plač, sklopenie hlavy, asymetria pohybov končatín..

Posun prvého stavca (c1)

Porušenie pohybu 1 stavca alebo, ako sa tiež nazýva Atlanta, prináša osobe vážne zdravotné problémy. Vysídlenie spôsobuje zníženie diametrálnej veľkosti miechového kanála, čo mení činnosť vnútorných orgánov.

Mozgu sa začína nedostatočne zásobovať krvou, a tým aj kyslíkom. Možné problémy pri práci stredného ucha a centrálneho nervového systému. Spánok sa zhoršuje, objavuje sa podráždenosť. Môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy. Pri významnom skreslení môže pacient stratiť vedomie a pamäť. Táto situácia môže ohrozovať život..

Subluxácia druhého stavca (c2)

Axis - toto meno je druhým stavcom krčnej chrbtice.

S jeho subluxáciou dochádza k zúženiu miechového kanála. Možno rozvoj zápalu miechy alebo jej membrán. Výsledkom je bolesť v ušiach, dokonca je možná aj čiastočná strata sluchu. Nevylučuje sa zrak, nevoľnosť, strata pamäti a vedomia. Možno pozorovať jasné neurologické príznaky.

2 stavce sa môžu posunúť v dôsledku prítomnosti osteochondrózy, chirurgických operácií a poranení chrbta. Príčinou môže byť zhubný alebo benígny nádor, metastáza.

Posun tretieho stavca (c3)

Ak má osoba výtlak 3 stavcov, sú problémy s hrdlom, centrálnym nervovým systémom. Pacientka cíti v hrdle neustále šteklenie, sliznica hrtanu sa zapáli, je narušený spánok. Možná porucha sluchovej funkcie.

Posun štvrtého stavca (c4)

Táto patológia môže viesť k vážnym následkom až po ochrnutie..

Pri subluxácii 4 ostien sa nervové korene stlačia, miecha je stlačená, nie je ovplyvnená iba oblasť krku, ale je ovplyvnená aj celá horná časť chrbta..

Sú problémy so sluchom, zápachom. Osoba často pociťuje horúčku, nevoľnosť a iné príznaky.

Posun piateho stavca (c5)

5 stavca stláča nervový koreň po jeho premiestnení, čo zaisťuje fungovanie ramenných kĺbov. Vyskytujú sa choroby: myozitída, radikulopatia, spondylóza.

Charakteristické znaky posunu piateho stavca sú: chrapľavý hlas, bolesť hrdla v akútnej forme, zápal sliznice hrtanu. Existujú problémy s chôdzou a držaním tela.

Posun šiesteho stavca (c6)

Šiesty stavec tesne ohraničuje svaly chrbta. Subluxácia šiesteho krčného stavca spôsobuje výskyt angíny, bolesti na hrudníku, takže nie je možné dýchať. Tlak sa môže znížiť, impulz sa môže oslabiť.

Je dôležité vedieť, že takéto vysídlenie je často sprevádzané poškodením torakolumbálnej chrbtice. Pri poškodení je možná nielen znecitlivenie končatín, ale aj ochrnutie.

Subluxácia siedmeho stavca (c7)

V prípade posunutia siedmeho krčného stavca sú nervové zakončenie krku stlačené. Možná bolesť v oblasti horných končatín - od prstov po rameno. Bolesť sa šíri od krku po chrbát. Pocity neprechádzajú ani v pokoji.

Posun niekoľkých stavcov

Subluxácia stavcov na jednej strane sa nazýva schodisko. Schodiskové kombinované posunutie je posun stavcov v opačných smeroch. Hlavnými príčinami sú choroby kĺbov a osteochondróza. Diagnózu je možné vykonať iba po röntgenovom snímaní. Liečba takýchto zaujatostí je možná v rôznych štádiách.

Ak sa u Vás vyskytnú prvé príznaky, je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom.

Patológia môže viesť k nasledujúcim chorobám: arachnoiditída, osteomyelitída, absces miechy.

Odporúča sa neodkladať cestu k neurológovi a diagnostické opatrenia.

Vo videu je znázornená ukážka presunu stavcov:

diagnostika

Ktorého lekára kontaktovať?

Všetky choroby a zápalové procesy v chrbtici sú vykonávané neurológom. V prípade potreby sa pripája k ortopédovi alebo traumatológovi. Diagnostické premiestnenie krčnej chrbtice musí byť zverené skúsenému a kvalifikovanému lekárovi.

 • Bolesť v krku a ramenách;
 • závraty;
 • Dýchavičnosť, ktorá sa vyvíja v čase odpočinku;
 • Zaznamená sa znecitlivenie končatín.

Toto sú prvé príznaky posunutia alebo subluxácie krčných stavcov.

Musí navštíviť lekára. V prípade predčasného odvolania sa na odborníka sú možné vážne následky, predĺžená liečba.

Pri prvej návšteve lekár preštuduje anamnézu, zhromaždí anamnézu.

Ďalej lekár začne vyšetrovať a hmatať krčnú chrbticu.

Na stanovenie diagnózy je potrebné podstúpiť vyšetrenie:

 • röntgenový
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou alebo počítačová tomografia.

Keď vyšetrenie pacienta potvrdilo vysídlenie stavcov, predpisuje sa liečba a cvičebná terapia.

liečba

Je dôležité vedieť, že cervikálne subluxácie sú liečiteľné.

Existujú 2 metódy: chirurgické a konzervatívne.

Lekár sa rozhodne, ako liečiť pacienta na základe výsledkov počítačovej diagnostiky. V každom prípade sa lekár pokúša problém vyriešiť konzervatívnym spôsobom. Ak to zlyhá, je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Operácia odstráni problém, ale lekári sa snažia, pokiaľ je to možné, pomôcť pacientovi bez neho. To je spojené s vysokým rizikom zásahu..

Akýkoľvek chirurgický zásah do chrbtice môže mať následky.

Nezabudnite na dlhé obdobie obnovy ani po úspešnom dokončení operácie.

Po premiestnení stavcov môžete kontaktovať osteopat. Lekár sa špecializuje na manuálnu diagnostiku chorôb kostí, zisťuje svalové kŕče a bolesti. Pomocou rúk pôsobí na určité body ľudského tela a odstraňuje nepohodlie a bolesť. Takáto liečba nepoškodí pacienta a nemá takmer žiadne vedľajšie účinky..

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívne liečenie zahŕňa:

 • Užívanie liekov;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže
 • fyzioterapia
 • akupunktúra;
 • Návšteva chiropraktika alebo osteopata;
 • Nohavice;
 • Použitie špeciálnych simulátorov-masérov.

Iba komplexné ošetrenie vám umožní zbaviť sa posunu krčných stavcov.

operácie

V praxi je chirurgický zákrok predpísaný v prípade zlyhania konzervatívnej liečby.

Chirurgické postupy pri cervikálnom premiestnení sú potrebné na:

 • Vrodené chyby;
 • Poranenia chrbta;
 • modriny;
 • nehoda.

Operácia sa vykonáva: pomocou kolíkov lekár fixuje správnu polohu stavcov. V zriedkavých prípadoch sa uchyľujú k chirurgickým zákrokom, pretože proces regenerácie po operácii je dlhý. Komplikácie nie sú vylúčené.

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby a prevencie subluxácií krčných stavcov. Každému pacientovi je pridelený špecifický priebeh cvičenia..

Iba systematická a každodenná implementácia všetkých odporúčaní lekára vám umožní zbaviť sa choroby. Výučba sa môže konať doma aj v zdravotníckom zariadení. Cvičebná terapia je liečebný postup a prevencia progresie ochorenia.

Medzi hlavné úlohy komplexu fyzioterapeutických cvičení patrí normalizácia výživy mozgu, zlepšenie krvného obehu, zmiernenie bolesti, odstránenie príznakov.

Cvičenia sa musia vykonávať 20-30 minút denne, najmenej rok, aj keď sa cítite oveľa lepšie a zabudli ste, čo je bolesť krku.

Štandardná súprava cvičení pre pacientov s posunom krčných stavcov:

 1. Pomaly a plynulo otáča hlavu - doľava a doprava.
 2. Sklápanie hlavy - plynulý pohyb dopredu a dozadu.
 3. Položte ruky na čelo a zatlačte ich, maximalizujte odpor krčných svalov.
 4. Znížte, zdvihnite ramená a pripevnite ich na 20 sekúnd.
 5. Po dobu 25 minút, ležiace na pohodlnom povrchu, masírujte ramená a krk.

Počet opakovaní každého cvičenia nie je nižší ako 10.

Zefektívnite gymnastické cvičenia pomocou špeciálneho simulátora.

prevencia

Každý môže postupovať podľa určitých pravidiel, aby sa predišlo problémom s krčnými stavcami a nepríjemnými príznakmi..

 • Vylúčte silový šport;
 • Nepreťažujte chrbát;
 • Sledujte svoju polohu;
 • Žiť zdravý život;
 • Zapojte sa do tichých športov: joga, chôdza;
 • Jedzte správne a pravdepodobne na čerstvom vzduchu;
 • Nepoužívajte supercool.

Je dôležité sledovať denný režim - dostatok spánku, vyhnúť sa stresu.

Rodičom sa odporúča sledovať, ako: dieťa sedí pri stole; či leží v jednej póze; je to ťažké.

Simulátor Drevmass

Simulátor Drevmass je určený špeciálne pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou. Ide o drevené zariadenie s valčekmi, ktoré sa veľmi ľahko používa..

 • Liečba choroby, a nie eliminácia jej príznakov;
 • Zlepšuje sa krvný obeh;
 • Svalové kŕče sú znížené;
 • Svaly chrbtice sú posilnené;
 • Stimulujú sa nervové zakončenie;
 • Eliminuje bolesť, stuhnutosť, nepohodlie s posunom krčných stavcov.

Nespornou výhodou simulátora je to, že sa dá použiť na domácu prípravu. Stačí 5 minút denne, aby ste sa zapojili do maséra, aby ste si všimli zlepšenie zdravia.

 • Je zariadenie vhodné na pohyb stavcov?
 • Je bezpečné používať?
 • Potrebujem lekársku konzultáciu?

Toto nie je úplný zoznam otázok, ktoré môžu vzniknúť! Zariadenie je fyziologické a vyvíjajú ho lekári. Je klinicky testovaný a úspešne sa používa v rehabilitačných a klinických centrách na liečbu chrbtice..

Môžete vidieť podrobné recenzie o zariadení, jeho použití pri rôznych patológiách tu.

Ak máte ďalšie otázky, radi vám odpovieme - stačí odísť prihláška na strane. alebo objednať simulátor práve teraz a začnite trénovať.

Zdravé chrbát je ľahké!

Váš tím Drevmass

Kde je siedmy krčný stavca

Siedmy krčný stavca má významné rozdiely od ostatných. Zohľadňujú sa pri diagnostike rôznych patologických stavov. Spinálny proces môže zreteľne vyčnievať zozadu, čo umožňuje spočítať stavce krčnej a hrudnej chrbtice. Anatomická pamiatka sa u ľudí dá ľahko zistiť vyšetrením alebo sondovaním tkanív..

Vlastnosti štruktúry a umiestnenia

V krčnej chrbtici je sedem stavcov. Anatómia siedmeho krčného stavca obsahuje niekoľko funkcií, ktoré súvisia so skutočnosťou, že ide o „hranicu“ prechodu krčnej chrbtice na hrudník..

 • Malé otvory priečnych procesov siedmeho stavca krku, ktorými prechádzajú spätné žily. Vertebrálne tepny prechádzajú otvormi priečnej krčnej chrbtice 2-6, preto je ich priemer väčší.
 • Dlhý neriedený odstredivý proces, ktorý výrazne vyčnieva dozadu. Počas vyšetrenia to môžete cítiť prstami cez pokožku alebo vizuálne. Anatomická pamiatka sa používa ako „referenčný bod“ zostávajúcich krčných a hrudných stavcov.
 • Spodná hrana tela stavcov patrí do hrudnej kosti, je to naznačené bočnou fossou. V tomto bode sa prvé rebro pripojí k stavcom.
 • Z oblasti siedmeho krčného stavca - medzi c6-c7 alebo c7-th1 - existujú 2 páry koreňov miechy, z ktorých sa tvoria nervy, ktoré sú zodpovedné za pohyb stredných a ukazovákov. Na ostatných miestach hrebeňa odchádza iba jeden pár koreňov miechy.

Anatomické vlastnosti lokalizácie a štruktúry sa zohľadňujú pri vysokokvalitnej diagnostike a liečbe veľkého počtu chorôb.

Funkčný význam

Anatomické vlastnosti, ktoré má stavce krčnej oblasti, určujú funkčnú hodnotu štruktúry pohybového aparátu:

 • Podpora zvyšných stavcov - c7 je väčšia.
 • Ochrana dvoch párov koreňov, ktoré sú tvorené z vlákien miechy v oblasti c7 - patologické procesy, ktoré vedú k stlačeniu nervových vlákien, vedú k narušeniu motorickej funkcie rúk, prstov a k narušeniu citlivosti kože v horných končatinách..
 • Prevencia poškodenia miechy, ktorá prechádza v kostnom kanáli vytvorenom otvormi všetkých stavcov hrebeňa, vrátane c7.
 • Funkcia tlmenia nárazov, ktorá spočíva v „vyhladení“ úderov, otrasoch, náhlych pohyboch hlavy.

Na pozadí patologických zmien sa stáva zrejmým narušenie funkčného stavu siedmeho krčného stavca, ktoré je sprevádzané objavením sa vhodných klinických symptómov..

Možné patológie a vývojové abnormality

Siedmy krčný stavca, podobne ako iné štruktúry pohybového aparátu, je vystavený nepriaznivým faktorom s následným vývojom patologického procesu. Pre uľahčenie diagnostiky a liečby boli všetky choroby rozdelené do niekoľkých skupín:

 • vývojové abnormality, ktoré sú zvyčajne vrodeného pôvodu;
 • degeneratívna-dystrofická patológia;
 • autoimunitné procesy s rozvojom špecifického zápalu;
 • zranenia rôznej závažnosti.

Pre každú skupinu patologických procesov je zvolená liečba, ktorá má základné rozdiely, preto sa pri objektívnej diagnostike nevyhnutne zisťujú príčiny a povaha zmien. Ženy majú často zvýšenú tvorbu podkožného tkaniva v oblasti spinálneho procesu, ktorý sa nazýva „vdovský hrb“..

Vývojové abnormality

Vrodené malformácie často postihujú 7. krční chrbticu u dieťaťa. Medzi najbežnejšie patria:

 • Rozdelenie oblúkov, pri ktorých nedochádza k úplnému prerastaniu kostného kanála, kde prechádza miecha. Nedostatok spôsobuje myelomeningocele.
 • Tvorba ďalších rebier v siedmom krčku chrbtice, ktoré vo všeobecnosti môžu ovplyvniť anatómiu celého hrudníka, posúva štruktúry muskuloskeletálneho systému vo vzťahu k sebe navzájom.
 • Rozdelenie odstredivého procesu alebo jeho nedostatočný vývoj, v dôsledku čoho je ťažké určiť štruktúry vyšetrením alebo sondovaním kože - nedochádza k vyčnievaniu „tuberkulózy“..

Anomálie vývoja sa zistia po vizualizácii štruktúr pohybového aparátu.

Rozdelenie vertebrálnych oblúkov s rozvojom myelomeningokele vyžaduje plastickú chirurgiu.

Degeneratívna a dystrofická patológia

Na pozadí postupného zhoršovania výživy sa chrupavkové štruktúry chrbtice ničia narušením funkčného stavu jej oddelení a rozvojom zápalovej reakcie..

 • Osteochondróza s postupnou degeneráciou chrupavkových štruktúr vrátane medzistavcových platničiek a kĺbových povrchov procesov.
 • Kýla alebo výčnelok medzistavcových platničiek s výčnelkom.
 • Zvieranie a zápal koreňov miechy v oblasti výstupu z miechového kanála.
 • Posun susedných stavcov vo vzťahu k sebe.

Liečba degeneratívnej-dystrofickej patológie je komplexná. Zahŕňa použitie liekov niekoľkých farmakologických skupín: chondroprotektory, nesteroidné protizápalové lieky, vitamíny B. V prípade výrazných ireverzibilných zmien sa vykonáva chirurgický zákrok..

Autoimunitné procesy

Určité porušenia funkčného stavu imunitného systému sú charakterizované „chybnou“ produkciou protilátok proti ich vlastným tkanivám, ktorá je sprevádzaná vývojom špecifického zápalového procesu. Reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, reumatizmus sa vyznačujú zápalom štruktúr chrbtice s narušením ich funkčného stavu, obmedzenou pohyblivosťou. Deriváty glukokortikoidových hormónov sa používajú na zmiernenie zápalovej reakcie..

zranenia

Nadmerné mechanické namáhanie v oblasti siedmeho krčka chrbtice vedie k rôznym zraneniam. Modriny mäkkých tkanív, výrony alebo trhliny väzov, dislokácie, subluxácie kĺbov, zlomeniny kostných základov v oblasti krku sa odrážajú vo funkčnom stave chrbtice a miechy. Patológia je často sprevádzaná porušením koreňov miechy s rozvojom odrazenej bolesti, poskytnutím doprava alebo doľava, motorickými poruchami horných končatín, ako aj porušením citlivosti kože zodpovedajúcej lokalizácie..

U mužov sa častejšie diagnostikujú poškodenia štruktúry pohybového aparátu.

Diagnostické metódy 7 stavcov

Na spoľahlivú diagnostiku patologických zmien v 7. krčku chrbtice sa používajú nasledujúce zobrazovacie techniky:

 • Röntgenové žiarenie - „prenos“ pomocou röntgenových lúčov, ktorý sa vykonáva v priamej a bočnej projekcii. Výskum môže ukázať hrubé zmeny.
 • Počítačová tomografia je röntgenové skenovanie tkanív s vysokým rozlíšením so schopnosťou detegovať minimálne zmeny v tkanivách..
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je sken veľkých častí tela, pri ktorých sa vizualizácia vykonáva v dôsledku fyzikálneho účinku rezonancie jadier v silnom magnetickom poli. Pretože metóda má schopnosť súčasne skenovať veľký objem tkaniva, používa sa hlavne na diferenciálnu diagnostiku patológie rakoviny, vrátane identifikácie vzdialených metastáz..
 • Ultrazvukové vyšetrenie je bezpečná zobrazovacia metóda, ktorá sa používa hlavne na diagnostiku defektov počas vývoja plodu.

Na určenie príčin zmien v modernej medicíne sa používajú klinické testy krvi, moču, biochemické testy pečene alebo obličiek, elektrokardiogram, elektroencefalogram. Na základe výsledkov objektívnej diagnostiky sa stanoví diagnóza a vyberie sa vhodná liečba.

Ako je usporiadaná chrbtica? Aké stavce majú špeciálnu štruktúru?

Všeobecný opis chrbtice. Prvé, druhé, siedme krčné stavce, hrudné, bedrové, sakrálne a kostravé stavce. Príslušné oddelenia.

Štruktúra a funkcie chrbtice

Miecha alebo chrbtica je súčasťou kostry kmeňa a vykonáva ochranné a podporné funkcie miechy a koreňov miechových nervov vychádzajúcich z miechového kanála. Hlavnou zložkou chrbtice je stavca. Horný koniec chrbtice nesie hlavu. Kostra horných a dolných voľných končatín je pripevnená k kostre tela (chrbtica, hrudník) cez pásy. Výsledkom je, že chrbtica prenáša závažnosť ľudského tela na pás dolnej končatiny. Miechový stĺpec tak vydrží významnú časť závažnosti ľudského tela. Malo by sa poznamenať, že chrbtový stĺpec je veľmi odolný a je prekvapivo mobilný.

Ľudská chrbtica je dlhý zakrivený stĺp, ktorý pozostáva z radu stavcov ležiacich nad sebou. Najtypickejšie z nich sú:

 • krčné stavce (C - z krčka maternice Lat. - krk) - 7,
 • hrudník (Th - z hrudníka lat. hrudníka) - 12,
 • bedrovej (L - z Lat. lumbalis - bedrovej) - 5,
 • sakrálny (S - z lat. sacralis - sakrálny) - 5,
 • coccygeal (Co - z Lat. coccygeus - coccygeal) - 4.

U novonarodeného dieťaťa je počet jednotlivých stavcov 33 alebo 34. U dospelých sa dolné stavce spoja, aby spolu tvorili krížovú kosť a kostru..

Stavce rôznych oddelení sa líšia tvarom a veľkosťou. Všetky však majú spoločné črty. Každé stavce sa skladá z hlavných prvkov: umiestnených pred stavcom a za oblúkom. Oblúk a telo stavca tak obmedzujú široké stavce stavcov. Vertebrálne otvory všetkých stavcov tvoria dlhý stavcový kanál, v ktorom leží miecha. Na chrbtici medzi stavcami sú medzistavcové platne vyrobené z vláknitej chrupavky.

Procesy sa odchyľujú od oblúka stavca, nepárový spinálny proces je smerovaný dozadu. Vrchol mnohých spinálnych procesov je u ľudí ľahko pociťovaný pozdĺž stredovej línie chrbta. Po stranách chrbtového oblúka odchádzajú bočné procesy a dva páry kĺbových procesov: horný a dolný. S pomocou ich stavcov sú vzájomne prepojené. Na hornom a dolnom okraji oblúka v blízkosti jeho odchodu z tela stavca je zárez. Výsledkom je, že spodný výrez prekrývajúceho sa a horný výrez spodných stavcov tvorí medzistavcové priepasť, ktorým prechádza miechový nerv..

Miechový stĺp teda plní podpornú a ochrannú funkciu, pozostáva z stavcov, rozdelených do 5 skupín:

 1. Krčné stavce - 7
 2. Hrudné stavce - 12
 3. Bedrovej - 5
 4. Sakrálne - 5
 5. Coccygeal - 1-5 (zvyčajne 4)

Každý stavec má následne tieto kostné útvary:

 • telo (umiestnené vpredu)
 • oblúk (umiestnený za)
 • odstredivý proces (presunie sa späť)
 • priečne procesy (po stranách)
 • dva páry kĺbových procesov (priečne nad a pod)
 • horné a dolné zárezy (tvorené v mieste kĺbového procesu z tela)

Krčné stavce, štrukturálne vlastnosti prvého, druhého a siedmeho krčného stavca

Počet krčných stavcov u ľudí, tak ako u takmer všetkých cicavcov, je sedem.

Krčné stavce človeka sa líšia od ostatných v ich malej veľkosti a prítomnosti malého zaobleného otvoru v každom z priečnych procesov. Tieto otvory, ktoré sa navzájom prekrývajú, vytvárajú v prirodzenej polohe krčných stavcov jeden druh kostného kanála, v ktorom prechádza stavcová artéria zásobujúca mozog. Telo krčných stavcov je nízke, ich tvar sa približuje k obdĺžniku.

Kĺbové procesy majú zaoblený hladký povrch, v horných procesoch sú otočené dozadu a nahor, v dolných procesoch - dopredu a dole. Dĺžka odstredivých procesov sa zvyšuje od stavca II do VII, ich konce sú rozdvojené (s výnimkou stavca VII, ktorého odstredivý proces je najdlhší)..

Prvý a druhý krčný stavca sa kĺbovo spája s lebkou a znáša jeho závažnosť.

Prvý krčný stavca alebo atlas

Nemá odstredivý proces, jeho zvyškom je malý zadný tuber, vystupujúci na zadnom oblúku. Stredná časť tela, oddelená od atlasu, rástla do tela stavca II a formovala jeho zub.

Avšak zvyšky tela - bočné masy, z ktorých sa odchádzajú zadné a predné oblúky stavcov. Ten má predný tubercle.

Atlas nemá kĺbové procesy. Namiesto toho sú kĺbové fosílie umiestnené na hornom a dolnom povrchu bočných hmôt. Horné sa používajú na kĺbové spojenie s lebkou, dolné - s axiálnym (druhým krčným) stavcom.

Druhý krčný stavca je axiálny

Pri otáčaní hlavy sa atlas spolu s lebkou otáča okolo zuba, čo odlišuje II stavce od ostatných. Bočne od zubu na hornej strane stavca sú dva kĺbové povrchy smerujúce nahor a do strany. Spojili sa s atlasom. Na spodnom povrchu axiálneho stavca sú nižšie kĺbové procesy smerujúce dopredu a dole. Odstredivý proces je krátky a má rozdvojený koniec.

Siedmy krčný stavca (vyčnievajúci)

Má dlhý odstredivý proces, ktorý je cítiť pod kožou na spodnom okraji krku.

Krčné stavce (7) sú teda malé, veľkosť priečneho procesu je otvorená..

Prvý krčný stavca alebo atlas, ako aj druhý a siedmy krčný stavec majú špeciálnu štruktúru.

Hrudné stavce

K rebrám sa pripája dvanásť hrudných stavcov. To ponecháva odtlačok na ich štruktúru..

Na bočných povrchoch telies sú kĺbové jamy na kĺbové spojenie s hlavami rebier. Teleso prvého hrudného stavca má výklenok pre prvé rebro a polovicu výbežku pre hornú polovicu hlavy druhého rebra. A v stavci II je dolná polovica fosílií pre rebrá II a polovica fosílií pre III. Preto sa II a pod nimi ležiace rebrá, pozdĺž X, spájajú dve susedné stavce. K stavcom XI a XII sú pripevnené iba rebrá, ktoré im zodpovedajú v rade. Ich jamy sa nachádzajú na telách tých istých stavcov.

Na zosilnených koncoch priečnych procesov desiatich horných hrudných stavcov sú kostné fosílie. Zodpovedajúce rebrá sú s nimi spojené. Neexistujú také fosílie na priečnych procesoch hrudných stavcov XI a XII..

Kĺbové procesy hrudných stavcov sú umiestnené takmer v prednej rovine. Spinálne procesy sú omnoho dlhšie ako krčné stavce. V hornej časti hrudnej oblasti sú nasmerované horizontálne, v strednej a dolnej časti padajú takmer vertikálne. Tela hrudných stavcov sa zväčšujú v smere zhora nadol. Otvory pre stavce sú zaoblené.

Znaky hrudných stavcov:

 • na bočných plochách tela, ako aj na koncoch priečnych procesov 10 horných hrudných stavcov, sa nachádzajú kostné fosílie.
 • kĺbové procesy takmer vo frontálnej rovine
 • dlhé odstredivé procesy

Bedrové stavce

Päť bedrových stavcov sa líši od ostatných vo veľkých telesných veľkostiach, absencia kostných fosílií.

Priečne procesy sú relatívne tenké. Kĺbové procesy ležia takmer v sagitálnej rovine. Stavce stavcov majú trojuholníkový tvar. Vysoké, masívne, ale krátke odstredivé procesy sa nachádzajú takmer horizontálne. Štruktúra bedrových stavcov teda poskytuje väčšiu pohyblivosť tejto časti chrbtice.

Sakrálne a kostravé stavce

Nakoniec zvážte štruktúru sakrálnych stavcov u dospelých. Je ich 5 a spolu rastú a tvoria krížovú sieť, ktorá sa u dieťaťa stále skladá z piatich samostatných stavcov..

Je pozoruhodné, že proces osifikácie chrupavkových medzistavcových platničiek medzi sakrálnymi stavcami sa začína vo veku 13 - 15 rokov a končí sa iba vo veku 25 rokov. U novorodenca sú zadná stena sakrálneho kanála a oblúk bedrových stavcov V stále chrupavkovité. Fúzia polovice kostných oblúkov II. A III. Sakrálnych stavcov sa začína od 3., 4., III., IV. - 4 až 5 rokov..

Predná plocha krížovej kosti je konkávna, ktorá rozlišuje:

 • stredná časť tvorená telesami, ktorých hranice sú jasne viditeľné vďaka priečnym čiaram
 • potom dva rady okrúhlych sakrálnych otvorov (štyri na každej strane); oddeľujú strednú časť od bočnej.

Zadný povrch krížovej kosti je vypuklý a má:

 • päť pozdĺžnych hrebeňov vytvorených spojením procesov sakrálnych stavcov:
  • po prvé, odstredivé procesy, ktoré tvoria stredný hrebeň,
  • po druhé, kĺbové procesy, ktoré tvoria pravý a ľavý stredný hrebeň
  • a po tretie, priečne procesy stavcov tvoriace bočné hrebene
 • ako aj štyri páry dorzálnych sakrálnych otvorov umiestnených dovnútra od bočných hrebeňov a komunikujúcich so sakrálnym kanálom, ktorý je dolnou časťou miechového kanála.

Na bočných častiach krížovej kosti sú povrchy v tvare ucha na kĺbové spojenie s panvovými kosťami. Na úrovni ušovitých plôch sa za ňou nachádza sakrálna tuberozita, ku ktorej sú väzy pripojené..

V sakrálnom kanáli sú terminálne vlákna miechy a korene bedrových a sakrálnych miechových nervov. Cez panvové (predné) sakrálne otvory prechádzajú predné vetvy sakrálnych nervov a krvných ciev. Na druhej strane cez dorzálne sakrálne otvory - zadné vetvy tých istých nervov.

Coccyx je tvorený 1-5 (obyčajne 4) fúzovanými stavcami kostravy. Poistka zo stavovcových kôrovcov vo veku 12 až 25 rokov a tento proces prebieha zdola nahor.

Funkcie a štruktúra krčnej chrbtice

Krčná (krčná) chrbtica je najmobilnejšia horná časť chrbtice, pozostávajúca zo 7 stavcov. Stavce krčnej chrbtice, odlišné od segmentov iných oddelení, majú odlišný tvar a malú veľkosť. V krčných stavcoch sú priehlbiny, ktoré umožňujú priechod kapilár, ktoré dodávajú krv do mozgu. Preto ak z nejakého dôvodu dôjde ku kompresii týchto artérií, dôjde k závažným komplikáciám.

Anatómia krčnej chrbtice

Koľko stavcov v krčnej oblasti človeka? Krčná chrbtica obsahuje 7 pohyblivých stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky, ktoré poskytujú dobré tlmenie a vysokú pohyblivosť tejto časti..

Krčné stavce tvoria fyziologickú lordózu - prirodzené zakrivenie hrebeňa, ktorý má podobu písmena C, ktoré stojí pred vydutím. Vďaka tomuto typu stavcov krčnej oblasti sa označujú C1-C7, kde C1 je horný, najdôležitejší a C7 je extrémny siedmy stavec tejto časti stavcového stĺpca..

Štruktúra krčnej chrbtice osoby, schéma určovania má spoločné anatomické znaky s ostatnými oddeleniami. Akýkoľvek stavec, bez ohľadu na to, kde sa nachádza, má spoločnú štruktúru, ktorá predstavuje telo s oblúkom a 7 spinálnymi procesmi, hmatné počas hmatu krku..

Pomocou týchto procesov sú k stavcom pripojené potrebné štruktúry, aby sa zabezpečilo ich fungovanie. Medzi stavcami sú malé chrupavkové útvary - medzistavcové platničky. Vo vnútri všetkých stavcov je priechodný otvor, cez ktorý miechový kanál spája celý stĺpec miechy. Na tejto fotografii môžete vidieť, ako vyzerá krčná chrbtica..

Napriek všeobecným anatomickým príznakom majú krčné stavce určité štrukturálne rozdiely. V priečnych stavcoch, z ktorých sú 2 na stavce, existujú špeciálne otvory, ktoré umožňujú priechod kapilár, ktoré poskytujú výživu hlavnému orgánu centrálneho nervového systému. Predný otvor v krčných segmentoch je väčší ako otvor ostatných stavcov a ich veľkosť je menšia.

Svalová sústava krčnej chrbtice obsahuje 3 typy svalov: hlboké, stredné a povrchové. Krčné spojovacie membrány pozostávajú z 3 vrstiev oddelených tukovým tkanivom. Charakteristickým znakom týchto fascií je prítomnosť množstva nervových uzlín a svalových vlákien. V krčnej chrbtici je tiež zložitý obehový systém.

Opis každého stavca

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov, ktoré vykonávajú dôležitú funkčnú hodnotu. Celú krčnú chrbticu možno rozdeliť na dve časti:

 • horný - pozostáva z 1 a 2 segmentov;
 • dolná - zahŕňa od 3 do 7 segmentu, ktorý sa nachádza na hranici s 1 hrudným stavcom.

Na tomto obrázku môžete vidieť, ako krčná chrbtica so všetkými segmentmi vyzerá..

Pre lepšie pochopenie anatómie krčnej chrbtice je potrebné študovať štrukturálne vlastnosti všetkých stavcov zvlášť..

Prvý

Toto je najdôležitejší segment stavcov, ktorý sa nazýva Atlant. Vyjadruje sa lebkou a vytvára plynulý prechod z miechy do mozgu. C1 má výraznú štruktúru, nemá telo a procesy. Namiesto toho je prvý stavca krčnej chrbtice vybavený jedným oblúkom vpredu a jedným vzadu, medzi ktorými sú bočné masy..

Oblúk nachádzajúci sa za chrbtom vedie vertebrálnu artériu. Atlas je vybavený veľkým počtom kapilár a nervových uzlín, vyznačuje sa neštandardným tvarom a zvýšenou tvrdosťou, ktorá zaisťuje pohyby hlavy a prísun krvi do mozgu. Na obidvoch stranách stavca nie sú žiadne disky, a preto môže segment stavcov rásť spolu s lebkou..

druhý

Toto je druhý dôležitý stavec krčnej chrbtice nazývaný Axis. Zvláštnosťou jeho štruktúry je prítomnosť zubu, pomocou ktorého sa C2 pripája k Atlante a zabezpečuje jej rotáciu spolu s lebkou. Ďalším štrukturálnym rysom tohto segmentu je jeho rozdvojenie a prítomnosť na stranách kĺbov, ktoré pôsobia ako medzistavcové pripojenie.

Tretia až piata

Štruktúra stavcov C3-C5 je rovnaká ako štruktúra segmentov iných častí chrbtice..

Sú akýmsi druhom podpory, zabezpečujú pohyblivosť krku a integritu miechy a slúžia ako vodiče stavcovej tepny, ktorá živí mozog. Tieto stavce segmenty, pomocou muskulo-ligamentous aparát, poskytujú schopnosť pohybovať hlavou dozadu a dopredu, po stranách, v kruhu.

šiesty

Krčkový segment C6 sa zvyčajne nazýva karotický tuber. Je to preto, že je konvexnejšia ako iné stavce a nachádza sa vedľa krčnej tepny. S rozvojom krvácania je artéria určite pritlačená proti krčnému tuberkulu. C6 je najrozvinutejším a naj mobilnejším stavcom, okolo ktorého sa obvykle ukladajú soli..

siedmy

Najnižšia časť stavcov krčnej chrbtice má tiež určité štrukturálne rozdiely. Jeho hlavnou črtou je prítomnosť nie 2, ale 4 nervových koreňov. Tento segment má tiež najväčší objem, neobsahuje priechodné otvory, ktoré umožňujú prejsť odstredivými procesmi. Pomocou malej fosílie sa C7 spojí s prvým hrudným stavcom.

Krčná funkcia

Ako viete, počet stavcov v krčnej chrbtici je 7. Každý z týchto prvkov má svoj vlastný dôležitý funkčný účel:

 • C1 - zabezpečuje normálne fungovanie hypofýzy. Poškodenie segmentov spôsobuje migrény, závraty a mdloby..
 • C2 - kontroluje sluchové a vizuálne funkcie osoby. Porážka stavcov ohrozuje výskyt múch a závoja pred očami, skok v krvnom tlaku, bolesť v ušiach alebo očiach..
 • C3 - je zodpovedný za funkciu tváre nervu tváre. Porušenie sa prejavuje hučaním v ušiach, problémami so zubami.
 • C4 - súvisí s miestom miechy, ktorá je zodpovedná za stav orgánov hlavy. Zovreté nervy vedú k strate sluchu, popraskaným perám, neuralgii tváre.
 • C5 - je zodpovedný za fungovanie hlasiviek, ramenných svalov. S rozvojom patológií dochádza k bolestiam v krku, strate hlasu, chrapotu.
 • C6 - vykonáva rovnaké funkcie ako C5.
 • C7 - je zodpovedný za normálne fungovanie štítnej žľazy. Poškodenie segmentu sa prejavuje endokrinnými patológiami, čo je porušením psychoemotačného stavu.

Krčná chrbtica nie je zodpovedná iba za pohyblivosť hlavy a spája mozog s miechou, ale tiež zaisťuje prietok krvi do mozgu..

choroby

Kvôli vysokej mobilite sú stavce krčnej chrbtice náchylné na zranenia a rôzne patologické procesy. Poškodenie je zvyčajne spôsobené priamym úderom alebo zranením krčnej chrbtice (nadmerné vychýlenie krku pri potápaní, dopravná nehoda).

Poranenie krčnej oblasti predstavuje hrozbu pre ľudský život a často vedie k smrti. Bežné sú aj také patológie krčných stavcov a diskov:

Menej časté môžu byť tieto choroby:

 • torticollis;
 • radiculitis;
 • fibromyalgia;
 • onkologické formácie;
 • osteoporóza a niektoré ďalšie.

Akákoľvek choroba krčnej chrbtice ohrozuje rozvoj závažných komplikácií, ktoré môžu viesť k invalidite alebo smrti. Preto je potrebné problémy včas odhaliť a liečiť. Ihneď ako sa objavia prvé príznaky patologického stavu, mali by ste ísť do nemocnice a podrobiť sa komplexnej diagnostike.

Väčšina chorôb sa prejavuje bolesťou v krku a ramenách, siahajúcimi po lopatkách alebo horných končatinách, migrénami a závratmi, ako aj neurologickými poruchami, problémami s pamäťou a koordináciou..

záver

Krčná chrbtica obsahuje 7 stavcov rôznych segmentov rôznych veľkostí a tvarov. Prvé 2 stavce sú najdôležitejšie a nesú lekárske názvy Atlant a Axis. Každý zo segmentov plní dôležitú úlohu, poskytuje mobilitu hlavy, ako aj niektoré ďalšie funkcie. Vďaka svojej pohyblivosti je táto časť chrbtice často vystavená patologickým procesom, ktoré môžu významne skomplikovať život človeka..

Príznaky a liečba kýly krčnej chrbtice: je možné urobiť bez chirurgického zákroku liekmi, gymnastikou, masážou?

Disková hernia krčnej chrbtice je zanedbávanou formou degenerácie krčných medzistavcových segmentov, ktorá bola komplikovaná premiestnením pulpózneho jadra disku tým, že presahovala anatomické hranice. Ochorenie je charakterizované závažnými neurologickými a reflexnými prejavmi, vrátane mozgového typu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že v tejto časti sa hrebeň spája s hlavou a miecha prechádza do hlavy a tu sa koncentruje hustá neurovaskulárna sieť. Patologický proces je hlavne komplikáciou dlhodobej osteochondrózy SHO, ktorej príznaky sa dlhodobo ignorujú.

MRI krčnej chrbtice.

Pred sto rokmi patrila v oblasti videnia neurológov patológia s takouto závažnou lokalizáciou do kategórie ojedinelých prípadov, a to hlavne o staršie osoby. Dnes je krčná medzistavcová prietrž jednou z najbežnejších diagnóz všetkých možných problémov s chrbticou. Teraz sa to, bohužiaľ, príliš často týka zdatnej populácie. Diagnóza „krčnej kýly chrbtice“ prevažuje u ľudí vo veku 20 - 55 rokov. Miera výskytu u mužov a žien je približne rovnaká: 52% pacientov sú muži, 48% ženy.

Cervikálna hernia ako celok v štruktúre všetkých chorôb ľudského tela zaujíma 5. miesto v počte hospitalizácií, 3. miesto v potrebe chirurgickej liečby. Podľa údajov z autoritatívnych zdrojov najmenej 20% ľudí s herniami pri lokalizácii krčka maternice trpí závažnými stavovými neurologickými poruchami, ktoré často vedú k invalidite. Vyskytuje sa približne 35% až 40% chronickej bolesti, vďaka ktorej pacienti žijú v neustálom a emocionálnom strese.

Rizikovú skupinu tvoria ľudia trpiaci systémovými chorobami spojivového tkaniva, obezitou a rôznymi metabolickými poruchami, diabetes mellitus, ortopedické patológie. Profesionálni športovci, administratívni pracovníci, učitelia, obrábacie stroje, krajčírky, kreslíri a iné osoby, ktoré majú krčný región po dlhú dobu v imobilizovanej polohe alebo vykonávajú jednotné monotónne pohyby, sú vysoko citlivé na premiestnenie fragmentu disku v SHO.

Čo je kýla krčnej chrbtice

Aká je podstata diagnózy? Pri lokálnych patologických zmenách v medzistavcovej platničke, ktoré viedli k prolapsu buničitého jadra, ku ktorým došlo v dôsledku narušenej integrity vláknitého prstenca disku. Procesu tvorby hernie predchádza prebiehajúca degeneratívna-dystrofická patogenéza v konkrétnom segmente stavovcov. Pozrime sa však na to, ako sa v skutočnosti všetko deje, aby bolo jasnejšie. Postupne pristupujte k hlavnej veci, počnúc krátkym výletom do anatómie.

 • Medzistavcové platničky v krčnej mieche sú iba 5 a stavce - 7. Sú umiestnené medzi každým po sebe idúcim párom stavcov a navzájom ich spájajú. Medzi 1 a 2 stavcami (Atlas a Axis) nie je disk prirodzene zabezpečený, nie je. K patológii teda môže dôjsť na úrovniach ako C2-C3, C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7. Najčastejšie sa vyvíja v segmentoch C5-C6 a C6-C7.
 • Každý diskový prvok sa skladá zo želé podobnej látky (buničité jadro), ktorá je uzavretá v kruhovom vláknitom okraji (vláknitý prstenec). Disk vykonáva funkciu odpisovania, absorbuje a spláca údermi do chrbtice, otras mozgu v čase fyzickej aktivity osoby. Spolu s ďalšími konštrukčnými prvkami poskytuje vrchole hrebeňa potrebný potenciál mobility a flexibility..
 • Hlavné zloženie disku predstavuje voda (80%) a kolagénové vlákna (15%) ponorené do matrice proteoglykánov. Kolagén dodáva disku elasticitu a zachováva si proteoglykány (kyselina hyalurónová). A proteoglykány sú zodpovedné za priťahovanie, kontrolu rovnováhy vody a vytváranie potrebného intradiskálneho tlaku. Normálny pomer všetkých uvedených štruktúrnych látok je možný iba pri dobrom metabolizme na úrovni stavcov a pri plnom dodaní živín k nim..
 • Štruktúra disku sa tiež vyznačuje avaskularitou alebo absenciou vlastnej obehovej siete. Preto sa jeho výživa dodáva výlučne v dôsledku krvných ciev susedných stavcov, ktoré vstupujú cez okrajovú uzatváraciu platňu. Pri určitej úrovni stavcov od C2 do C7 môže byť inhibovaný krvný obeh a metabolizmus. Napríklad v dôsledku neustáleho fyzického preťaženia alebo sedavého životného štýlu, pravdepodobne s obezitou, autoimunitnými patológiami alebo po miestnom zranení. V dôsledku toho sa vyvíja osteochondróza.
 • Pretože osteochondróza v stavovcoch znižuje prietok krvi a permeabilita okrajovej doštičky (skleróza) je narušená, dôležité metabolity sa neprenášajú na disk, ako sme povedali, v správnych množstvách. To vedie k postupnému znižovaniu špecifického obsahu tekutín vo vláknitých a buničitých tkanivách, to znamená k strate ich hlavnej zložky - vody. Dehydratácia slúži ako stimul na riedenie, vyrovnávanie a ťahanie medzistavcovej podložky.
 • Potom sa na degenerovanom krúžku zvnútra objavia praskliny, zatiaľ čo jadro buničiny zmení svoju obvyklú polohu. Želé podobná látka klesá a pohybuje sa do chybnej časti prstenca. V dôsledku toho sa vytvorí deformácia disku v určitom smere, vyčnievajúca za hranice stavcov..
 • Krčka sa najskôr objaví mierne, ale kým sa prstenec nezlomí, kýla sa nevytvorí. Toto rané štádium sa nazýva vyčnievanie. Akonáhle je výčnelok diagnostikovaný, znamená to, že všetky predpoklady a priaznivé podmienky pre vzhľad kýly sú už vytvorené. Ak sa procesy degenerácie v štádiu prietrže nezastavia včas, vláknitý kruh sa naďalej zrúti. Jadro je stále viac a viac rozmiestnené na periférii, má kompresiu v slabej oblasti prstenca.

Kýla a kakaové osteofyty.

Nakoniec dôjde k roztrhnutiu prstencovej štruktúry, pričom fragment želé chrupavky vypadne cez vytvorenú medzeru. Otvorený prolaps časti buničitého jadra do medzistavcového priestoru cez periférny priechodný otvor a je prietržom krčnej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrží v krku

Povedali sme, že disky môžu byť v stave kýly a skutočnej kýly. V štádiu výčnelku v cervikálnej oblasti sa chrupavková vrstva považuje za malú až 0,2 cm a zodpovedá štádiu 1 patológie. Vypukliny väčšie ako 0,2 cm sú klasifikované ako stredné a veľké veľkosti (2, 3, 4 lyžice). Preto uvádzame presnejší popis každej fázy.

 • Fáza 1 - integrita disku je zachovaná, veľkosť vydutia až 2 mm vrátane.
 • Etapa 2 - stredná závažnosť, narušená integrita vláknitého prstenca, výčnelok sa zvýši z 2 mm na 4 mm.
 • Etapa 3 - tvrdý stupeň, krúžok je roztrhaný, diskový posun je silný, rovná sa 4-6 mm.
 • Etapa 4 (extrúzia alebo sekvestrácia) - kriticky závažný stupeň deformácie, ktorá môže v každom okamihu viesť k sekvestrácii. Veľkosť prietrže v tejto fáze je> 6 mm, môže dosiahnuť až 8 mm alebo viac.

Sekvestrácia je nebezpečná forma choroby, keď dôjde k úplnému oddeleniu previsnutej časti chrupavky od disku s kúskom mŕtvej chrupavky, ktorá sa dostane do priestoru stavcov. Takáto patogenéza môže spôsobiť vážne nezvratné poškodenie nervu v krátkom časovom období vrátane jeho smrti, čo vedie k paralýze..

Všeobecne sa všetky prolapy disku na úrovni krku, ktoré sú väčšie ako 4 až 6 mm, považujú za klinicky mimoriadne neúspešné, pretože vážne narušujú mozgový obeh, inhibujú a narušujú jednotu dvoch hlavných častí centrálneho nervového systému - mozgu a miechy..

Neprijateľne veľké rozmery (> 4 mm) v tomto oddelení sú spojené s najvyšším rizikom čiastočnej / úplnej imobilizácie ramien, nôh, ako aj ochrnutia trupu z postihnutej oblasti a zospodu. Okrem parézy a ochrnutia sa s vysokou frekvenciou vyvíja aj ťažká dysfunkcia genitourinárnych a reprodukčných orgánov.

Druhová diverzita takejto diskovej lézie v cervikálnej oblasti je podobná bedrovým a hrudným herniálnym výčnelkom. Patologické zameranie je klasifikované podľa jeho umiestnenia (smeru) vzhľadom na miechový kanál a stavce. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú tieto typy hernií SHO:

 • bočné alebo bočné - umiestnené prísne po stranách stavcov;
 • predný alebo ventrálny - rast predný, to znamená s orientáciou v opačnom smere od miechového kanála (menej nebezpečný pohľad);
 • zadný alebo stredný - vydutý komponent je zreteľne otočený do stredu miechového kanálu (najnebezpečnejšia forma);
 • posterolaterálny alebo paramediánsky - deformovaný prvok je odklonený niekoľko stupňov na stranu od strednej osi vedúce priamo k miechovému kanálu.

Bočné a posterolaterálne lokalizácie predstavujú približne 85%, stredné a ventrálne lokalizácie - 15%. Bohužiaľ relatívne priaznivé umiestnenie prietrže krku - prednej - je medzi pacientmi najmenej bežné (5%)..

Príznaky a bolesti pri kýle krčnej chrbtice

Patologické zameranie v SHO je zvyčajne sprevádzané lokálnou bolesťou vo všetkých, ktorá môže uvoľňovať určité časti tela inervované krčnými stavcami. Bolesť, v závislosti na zanedbávaní prietrže, môže byť neznesiteľná alebo mierna tolerancia. Okrem toho to môže byť buď streľba, pálenie alebo bolesť. Symptomatické spektrum je dosť rôznorodé, pacienti sa sťažujú najmä na:

 • akútny bolestivý syndróm v oblasti krku a goliera, zhoršený zákrutami a naklonením hlavy;
 • tuhosť pohybov, kŕče v krku, napätie krčných svalov;
 • časté závraty a silné bolesti hlavy, väčšinou jednostranné v týlnej časti hlavy;
 • bolesť a parestézia vo forme plazenia, mravčenia, necitlivosti atď., neprirodzených znakov v rukách (viac na zápästiach, prstoch, predlaktí);
 • slabosť, paréza jednej z horných končatín, ťažkosti pri zdvihnutí ruky;
 • bolesť v ramene, v oblasti lopatiek, bránica, občas v nohe;
 • bolesť, znecitlivenie v jednej polovici tváre;
 • nepohodlie a hučanie v ušiach;
 • zachrípnutie, pocit bolesti a cudzieho tela v krku;
 • muchy pred očami, znížená zraková ostrosť a rozmazané videnie, iné poruchy zraku;
 • vestibulárne poruchy, napríklad trasenie, nestabilita chôdze;
 • slabá pamäť, rozptyľovanie, zvýšená únava;
 • podráždenosť, depresívna nálada, depresia;
 • ľahký spánok alebo nespavosť;
 • skoky v krvnom tlaku, častejšie krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať pri závažnej patogenéze s kompresiou krčnej artérie, ktorá živí mozog.

Patológia u väčšiny ľudí vyvoláva neznesiteľné bolesti, ktoré sa v dominantných prípadoch vyskytujú v hornej časti chrbta, pažiach a hlave.

Diagnóza krčnej chrbtice

Keď pacient navštívi kliniku, neurológ najskôr zhromaždí a analyzuje jeho históriu. Potom nasleduje testovanie SHO pomocou špeciálnej taktiky hardvérového vyšetrenia chrbtice. Non-hardvérová diagnostika je založená na neurologických testoch, ktoré zahŕňajú kontrolu problémovej oblasti chrbta pomocou motorických a palpačných techník, vďaka ktorým je stanovená:

 • prítomnosť a stupeň neurologického deficitu;
 • - závislosť a povahu syndrómu bolesti počas určitých pohybov krku, končatín atď.;
 • konzistencia reflexnej reakcie a objem amplitúdy pohybov krčnej hladiny v rôznych fyziologických smeroch;
 • narušenie citlivosti častí tela spojených s SHO (ruky, zóna tváre atď.).

Na základe sťažností a neurologických testov môže špecialista vopred urobiť diagnózu, navyše počas počiatočného vyšetrenia. Liečba však nebude predpísaná dovtedy, kým nebudú podozrenia na herniu potvrdené výsledkami zobrazovania hardvéru. Všeobecne zavedeným diagnostickým štandardom s cieľom detegovať patológiu a získať spoľahlivé podrobné informácie o klinike s kýlovými výstupkami je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Prostredníctvom objemovo vrstvených MRI obrazov v rôznych projekciách sa spravidla fakty o:

 • vývoj a stupeň štrukturálnych zmien medzistavcových platničiek v ktorejkoľvek fáze;
 • lokalizácia poškodeného fibri-chrupavkového obloženia av prípade sekvestrácie - číslo, miesto sekvestrácie;
 • špecifiká vydutého rastu (smerový vektor);
 • presné veľkosti vzdelania do jedného milimetra;
 • prítomnosť a závažnosť zovretia, stlačenia komponentov nervových uzlín, artérií, miechového kanála a miechy;
 • intra a paravertebrálny edém, zápal, atrofia;
 • stav svalového tkaniva, väzov, šliach, medzistavcových kĺbov;
 • prítomnosť / neprítomnosť sprievodných chorôb na skúmanej časti chrbtice - stenóza, artróza, nádory, problémy s krvným zásobovaním atď..

X-ray neodráža plne klinický obraz, pretože iba vizualizuje tvar a polohu kostných prvkov chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami, osteofyty. Rádiografia neukazuje mäkké tkanivá, medzi ktoré patria krčné disky, miecha, nervové plexy, vaskulárne a svalovo-ligamentové štruktúry. Metóda prierezovej počítačovej tomografie, hoci predpokladá použitie vyspelejších rádioaktívnych technológií ako konvenčné röntgenové lúče, nie je informačná, pokiaľ ide o hodnotu klinických príznakov získaných pri diagnostike tohto ochorenia.

K krčnej prietrži sa nedospeje k záveru iba na základe röntgenových snímok alebo CT snímok, jedná sa o dve pomocné taktiky, ktorých vhodnosť sa v každom prípade určuje individuálne. Iba MRI môže dôkladne preskúmať problémovú oblasť. Významnou výhodou je aj zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - pracuje na javoch nukleárnej magnetickej rezonancie a na rozdiel od zariadení s ionizujúcim žiarením nemá nepriaznivý vplyv na ľudské telo..

Pravda o liečbe: analýza efektívnosti všetkých taktík

Pomáhajú lieky

V akútnom období lekári predpisujú lieky proti bolesti, zápalu a opuchu lokálneho a vnútorného použitia, aby zastavili bolestivé prejavy choroby. Základom takejto liekovej terapie sú NSAID:

Okrem nesteroidných protizápalových liekov proti bolesti predpisujú odborníci lieky zo série analgetík:

Ak sa klinický obraz zhoršuje svalovou hypertonicitou, odporúča sa uvoľniť svalové relaxanciá na uvoľnenie spastických svalových štruktúr. Medzi najpoužívanejšie svalové relaxanciá patria Midokalm a Siralud.

Pri konštantnej oslabujúcej bolesti, ktorú NSAID a analgetiká nedokážu zvládnuť, sa vykonáva prechod na liečbu silnými hormonálnymi alebo anestetikami. Patria medzi ne glukokortikoidy, lidokaín a novokaín. Na základe silných hormónov obsahujúcich a anestetík, iba podľa predpisu lekára, vykonáva pacient v špecializovaných podmienkach blokádu chrbtice. Vo veľmi blízkej budúcnosti by sa mala osoba s tak kriticky nebezpečnou diagnózou podrobiť operácii.

Všetky tieto lieky pôsobia čisto symptomaticky: nenastane žiadny účinok, pokiaľ ide o zníženie hernálnej zložky. V skutočnosti iba dočasne zmierňujú bolesť a blokujú prenos impulzov neuro bolesti v problémovom poli. Majú tiež mierny protizápalový účinok. Všetky medzistavcové deformácie a degenerácie stále nezmiznú.

Všimnite si, že byť obmedzený iba na lekársku metódu liečby, aj keď pomáha zmierňovať príznaky bolesti, je výškou bezohľadnosti. Kýla krčnej chrbtice s týmto prístupom si čoskoro určite pripomenie samu seba a nabudúce bude mať jasnejší prejav. Najhoršie však je, že medzistavcové patogenézy, ktoré žijú iba na lieky proti bolesti, budú aktívne postupovať, zvyšujú riziko zdravotného postihnutia každý deň..

Dosiahnutie pretrvávajúcej remisie liečivovým režimom v komplexnej kombinácii s inými konzervatívnymi metódami, ako ukazujú pozorovania, nie je vždy dosiahnuteľné. Ak pôvodne predpísaná komplexná liečba po dobu 3 mesiacov, najviac 6 mesiacov, neviedla k hmatateľnému a trvalému zlepšeniu, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok.

Dlhodobé vnútorné podávanie liekov proti bolesti alebo injekčnej metódy ich podávania je spojené s rozvojom vedľajších účinkov - žalúdočné vredy, ochorenia pečene a obličiek, hematopoetické a imunitné systémy. Vonkajšie látky - gély, krémy, masti - majú menej negatívnych reakcií. Ale čo sa týka sily analgetického účinku, sú významne horšie ako orálne lieky a injekcie..

Nie je možné povedať pár slov o populárnych chondroprotektoroch, ktorých účinok je zameraný na zlepšenie metabolizmu a zlepšenie výživy v kostných chrupavkových štruktúrach. Pamätajte, že ich prínosy sa klinicky potvrdzujú výlučne pri osteochondróze, ktorá neprešla do kýly krčnej chrbtice. Je prípustné používať tieto lieky s malými výčnelkami ako prevenciu ďalšej degenerácie krčka medzistavcovej platničky. Ale! Pri už uskutočnenej hernii sú chondroprotektory neúčinné alebo vôbec nefungujú. Keď už došlo k globálnej reorganizácii obsahu disku do ireverzibilného (!) Neživotaschopného stavu, nenesú terapeutické a preventívne prínosy.

Účinok gymnastických cvičení

Zbavte sa choroby pomocou špeciálnych gymnastických cvičení pre krk, samozrejme, nebude fungovať. Nabíjanie, ani to najlepšie, nie je schopné „vytiahnuť“ vláknitý prvok späť alebo ho zničiť bez stopy, „opláštiť“ medzeru na vláknitom krúžku. Toto je možné vykonať čisto počas chirurgickej liečby.

Bolo však dokázané, že triedy cvičebnej terapie zlepšujú pohodu a významne bránia rozvoju svalovej atrofie krčka a krčka maternice a horných končatín. Okamžite zdôraznite, že produktivita pôsobenia LH je výrazne znížená v predposlednej a poslednej fáze prietrže. Zvláštny telesný tréning napriek tomu po chirurgickom odstránení prietrže predstavuje najväčší príspevok k obnove muskuloskeletálneho potenciálu. Vo všeobecnosti je účinok fyzioterapeutických cvičení počas konzervatívnej liečby a v čase pooperačnej rehabilitácie spôsobený:

 • stimulácia krvného obehu;
 • aktivácia metabolických procesov;
 • zvýšiť produkciu živín potrebných na zachovanie funkcií stavcovej štruktúry;
 • posilňovanie, zvyšovanie vytrvalosti krčných svalov;
 • správny, jemný vývoj motorických a podporných funkcií krku;
 • zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, čo pomáha predchádzať alebo znižovať radiálnu / vaskulárnu kompresiu.

Aby však gymnastika skutočne mala zmysel, musíte si zaobstarať školiaci program od špecialistu, ktorý je špeciálne navrhnutý špeciálne pre vás, berúc do úvahy všetky charakteristiky klinického obrazu MR. Do úvahy sa berú aj ukazovatele veku a telesnej hmotnosti, úroveň fyzickej zdatnosti a súvisiace zdravotné problémy.

Odporúča sa absolvovať prvý kurz v miestnosti na cvičenie pod dohľadom profesionálneho inštruktora, aby sa dobre zvládla a zdokonalila technika každého cvičenia. Pri tréningu je dôležité dodržiavať 5 pravidiel:

 1. Pravidelnosť cvičebnej terapie.
 2. Postupné zvyšovanie zaťaženia.
 3. Hladké a upravené pohyby krku.
 4. Úplné zrušenie fyzických cvičení s výskytom najmenšej bolesti, zmeny citlivosti v ktorejkoľvek časti tela.
 5. Na základe odseku 5 neodkladne kontaktujte ošetrujúceho lekára, aby vykonal kvalitatívne vyšetrenie a upravil plán terapeutickej gymnastiky..

Veľmi sa neodporúča užívať a používať nezávisle od internetu, náhodne alebo na základe rady iných pacientov! V akútnej fáze je cvičebná terapia kontraindikovaná! Ak tieto pravidlá zanedbáte, pravdepodobnosť dosiahnutia katastrofických výsledkov je príliš vysoká. Dôsledky negramotnej kampane sú zhoršenie príznakov hernie SHO, zvýšenie relapsov, progresia vytesnenia disku, ešte väčšie zníženie lúmenu stavcov, štipnutie a smrť nervových zakončení, poškodenie miechy / mozgu, kompresia a zúženie krčnej sekvestrácie. V dôsledku toho sa konečný termín operácie nezmení, ale bude výrazne bližší.

Dopad na masáž

Hlavnou funkciou masáže je vytvorenie trofického efektu. To znamená, že masážne techniky umožňujú zvýšiť krvný obeh v zaujímavej časti, zabezpečiť najlepší odtok lymfy a príjem potrebných metabolitov a kyslíka do buniek tkanív. Ďalšou úlohou masáže je zabrániť atrofickým javom vo svalových štruktúrach a znížiť kompresiu vnútri disku. Všimli sme si však, že v žiadnom prípade špeciálne techniky na masírovanie krčka-goliera nemôžu odstrániť kýlu a znížiť jej objem..

Tento typ liečby sa odporúča prísne podľa indikácií, pretože nie pri všetkých typoch prietrží je rovnako užitočný. Najmä s opatrnosťou je predpísaný pre stredné a veľké výčnelky, nervové štipky v výčnelkoch krku. Takéto manipulácie s bežiacou, komplikovanou klinikou môžu mať presný opačný účinok, pretože týmto spôsobom je ľahšie otočiť veľkú hernálnu hmotu v nepriaznivom smere. Preto musí lekár pred predpísaním masáže zvážiť klady a zápory.

Na začiatku vývoja prietrže môže masáž slúžiť ako vynikajúce opatrenie na prevenciu progresie degeneratívnej-dystrofickej patogenézy na stále mierne modifikovanom disku. Zdôrazňujeme však, že ak im lekár dáva zelené svetlo, mal by ich vykonávať dobrý masér neurologického oddelenia. A nakoniec, ide o pomocnú terapeutickú taktiku, ktorej použitie má zmysel výlučne v kombinácii s inými základnými liečebnými programami.

Fyzioterapia krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické procedúry tiež neliečia prietrž, ale bojujú s komplexom svojich príznakov na rovnakom princípe ako masáž a cvičenie. Účelom štandardných fyzioterapeutických sedení (magnetoterapia, elektroforéza, laserová a ultrazvuková terapia) je zníženie opuchov okolo postihnutého medzistavcového disku, zvýšenie prietoku krvi do slabej časti a zmiernenie svalového napätia..

Ak je tento cieľ úplne dosiahnutý, pacient sa po fyzioterapii cíti oveľa lepšie, zaznamenáva zvýšenie rozsahu pohybov v krku, pretrvávajúce vymiznutie alebo zníženie bolesti a ďalšie predtým rušivé príznaky. Podľa klinických štúdií však účinok fyzioterapie zaznamenáva iba 50% pacientov s touto diagnózou. V mnohých prípadoch (až do 40%, spravidla s patológiou 3 až 4 lyžice), naopak, po liečbe fyzioterapiou dochádza k zhoršeniu pohody.

Komplikácie a následky choroby

Krčná chrbtica je najužšia časť stavcov, v ktorej prechádza najväčší vaskulárny kmeň tepny. Oddelenie obsahuje najväčšie tepny - ľavú, pravú stavcovú a bazilárnu, z ktorých každá tvorí až 6 skupín cievnych vetiev..

V zadnej časti krku sa nachádza tiež dôležitý zväzok krčných nervov (uzol), ktorý pozostáva z podjazykových, malých týlnych, veľkých zvukových, priečnych, supraklavikulárnych nervov..

Takže aj malé deformácie disku, premiestnenie stavcov v príliš úzkej oblasti husto preniknutej nervami a krvnými cievami, môžu spôsobiť skutočnú katastrofu:

 • upnutie tepien a koreňov nervov, neustále silné bolesti;
 • blokovanie cirkulácie prietoku krvi a mozgovomiechového moku medzi miechou a mozgom s hrubými mozgovo-vertobrogénnymi príznakmi;
 • neurotická povaha sluchových a zrakových porúch, častá strata vedomia, poruchy koordinácie;
 • závažné poruchy gastrointestinálneho traktu (nevoľnosť, vracanie, fekálna inkontinencia), močové systémy (nekontrolovaný výtok moču) a pohlavné orgány (impotencia, frigidita, neplodnosť);
 • svalová slabosť rúk, vrátane úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • inhibícia respiračných funkcií v dôsledku vážneho poškodenia miechy a nervových uzlín až do zastavenia dýchania;
 • nedostatočné prísun krvi do mozgu, čo môže viesť k mozgovej ischémii, mozgovej príhode.

záver

Ako viete, choroba je celkom nebezpečná a ťažko liečiteľná. Dúfať v priaznivý výsledok konzervatívnej liečby je možné iba s včasnou diagnostikou a primerane organizovaným terapeutickým prístupom. Neexistuje žiadna záruka, že príznaky a progresia komplexného medicínskeho problému v pokročilom štádiu sa môžu konzervatívne znížiť. Okrem toho treba mať na pamäti, že prietrž krčnej chrbtice sa podľa zavedených noriem môže konzervovať konzervatívnym spôsobom s veľkosťou do 6 mm..

Po chirurgickom odstránení jazva.

Diagnóza veľkých objemov hrozí zdravotným postihnutím, takže od prietrže 6 mm je nevyhnutne potrebné chirurgické odstránenie. Ak zanedbáte operáciu, keď je to potrebné, najhoršia vec, ktorá sa môže stať, je ochrnúť pacienta a nie je vylúčená mozgová príhoda. Paralýza - znamená „smrť“ nervového koreňa, a teda neschopnosť urobiť čokoľvek iné na obnovenie mobility pacienta. Z tohto dôvodu odporúčame, aby sa každý, kto sa stále snaží čo najlepšie obísť operáciu, neriadil rozprávkovými internetovými príbehmi nechirurgického liečenia, ale zdravým rozumom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia sa môže vyskytnúť u každej osoby, ktorá sa pre ňu vystavuje nadmernej fyzickej námahe alebo pre ňu zdvíha neprimerané závažia. Chirurgia na liečbu tohto ochorenia je radikálna metóda.
Kýla bielej línie brucha je nádor (lipóm), ktorý sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Liečba tohto ochorenia sa najčastejšie uskutočňuje pomocou chirurgického zákroku.
Kontraindikácie chirurgického riešenia problémuExistujú určité podmienky, za ktorých nie je operácia priradená: komplexné patológie vnútorných orgánov; závažný diabetes mellitus, sprevádzaný výrazným oslabením imunitného systému; obezita s komplikáciami vo forme chorôb kardiovaskulárneho systému; alergická reakcia na lieky na anestéziu.