loader

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta. Uskutočňuje sa konzervatívna terapia a ak je neúčinná, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok.

Všeobecné informácie o chorobe

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Stenóza je patologické zúženie miechového kanála. Vyvoláva inváziu do priestoru obsadeného koreňmi miechy a štruktúr miechy, kostí, chrupavky alebo mäkkých tkanív. Vyskytujú sa a vrodená stenóza. Je to kvôli nesprávnej štruktúre stavcov, napríklad skrátených alebo zosilnených oblúkov, zníženej výške stavcov..

Získaná stenóza miechového kanála sa vyskytuje na pozadí chorôb, ktoré sa už vyskytujú v tele:

 • deformujúca alebo ankylozujúca spondylartróza;
 • Forestierova choroba (difúzna idiopatická hyperostóza reumatoidného pôvodu);
 • spondylolistéza - posunutie nadstavca vo vzťahu k podložiu;
 • iatrogénna stenóza, ktorá sa vyznačuje adhéziou, tvorbou pooperačných jaziev;
 • osteochondrosis.

Stenóza sa často vyskytuje pri osifikácii herniálneho výčnelku, hypertrofii a kalcifikácii žltého väzu. V dôsledku zúženia miechy sa zvyšuje epidurálny tlak, vyvíja sa aseptický zápalový proces, zhoršuje sa prísun krvi do tkanív.

Patologická klasifikácia

Stenóza miechy môže byť počiatočná, progresívna, závažná. Pri zanedbateľnom stupni poškodenia jeho príznaky úplne chýbajú. Progresívna patológia je charakterizovaná zhoršením prenosu nervových impulzov. Prejavuje sa to prchavou alebo lokálnou bolesťou chrbta, svalovými kŕčmi. Ak je miechový kanál veľmi zúžený, potom sú problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, pravdepodobnosť paralýzy, náhle zastavenie dýchania sa zvyšuje.

Stenóza je klasifikovaná a závisí od jej umiestnenia. Je krčný, hrudný, lumbosakrálny.

relatívna

Relatívna stenóza je zúženie miechového kanála na 10-12 mm. V tejto fáze nie sú žiadne výrazné klinické prejavy, takže patológia je diagnostikovaná náhodou. Iba občas sa vyskytuje mierny diskomfort počas predĺženého pobytu na nohách. Zmiznú pri zmene polohy tela alebo po krátkom odpočinku. Liečba je konzervatívna a využíva prostriedky na zlepšenie krvného obehu.

absolútny

Pri absolútnej stenóze sa priemer miechového kanála zužuje na 4 až 10 cm. Objem krvi tečúcej do nervových tkanív sa znižuje a inervácia je frustrovaná. Bolesť je výraznejšia, horšia pri chôdzi. Oslabenie svalov dolných končatín.

Charakteristickým symptómom je zníženie intenzity bolesti pri drepe. Je to kvôli dočasnému odstráneniu faktorov, ktoré vyvolávajú zúženie kanála. Ale hneď ako sa človek narovná, znova sa objaví bolesť.

Absolútna stenóza sa prejavuje neurologickými poruchami: narušením citlivosti (pocity znecitlivenia, mravčenie, plazenie), stratou reflexov, svalovými kŕčmi. Precvičuje sa komplexný prístup k liečbe - užívanie drog, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia.

postranné

Pre laterálnu stenózu je charakteristické zúženie miechového kanála na 3 mm alebo viac. Takáto silná kompresia je vyjadrená v neurogénnej intermitentnej klaudikácii. Pri pohybe dochádza k akútnej bolesti, ktorá sa oslabuje, keď je telo naklonené dopredu. Osoba môže stále ísť do určitej vzdialenosti od nového záchvatu bolesti. Pri sedení sa objaví iba mierne nepohodlie.

Medzi typické príznaky patrí paréza (znížená svalová sila), zmyslové poruchy. Keď sa pri kompresii bedrových koreňov vyvinie „syndróm chvosta koňa“:

 • výskyt akútnych bolestivých piercingov;
 • strata plnosti močového mechúra, konečníka.

Bočná patológia sa stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Pacienti potrebujú urgentnú dekompresiu miechového kanála, v opačnom prípade môže zomrieť určitá oblasť miechy.

Metódy liečby stenózy

Pri výbere liečebnej metódy lekár zohľadňuje lokalizáciu patológie a stupeň zúženia miechy. Počas liečby sa odporúča pacientom nosiť ortopedické pomôcky. Pre cervikálnu patológiu sa používajú goliere Shants, pri ochoreniach hrudníka alebo bedier sa používajú polotuhé elastické obväzy s plastovými alebo kovovými vložkami. Stabilizujú stavce segmentov a bránia kompresii miechy a koreňov nervov.

Liečba drogami

V terapii sa lieky používajú na úplné odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu, zníženie zvýšeného tonusu kostrových svalov, obnovenie citlivosti a inervácie. Ak je to možné, pacient má predpísané externé prostriedky - Voltaren, Fastum, Arthrosilen. Akútnej bolesti sa však môžete zbaviť iba intramuskulárnym alebo periartikulárnym podaním liekov:

 • svalový relaxant Midokalm, ktorý obsahuje anestetický lidokaín;
 • glukokortikoidy Diprospan, Metylprednisolón, Triamcinolón v kombinácii s anestetikami Novokain, Lidokaín.

NSAID vo forme tabliet - Ketorol, Nise, Indometacín, Ketoprofén, Etorikoxib, Celekoxib - umožňujú zbaviť sa miernej bolesti..

Prípravky na liečenie stenózy miechyNázvy liekovTerapeutický účinok
Zlepšovače krvného tokuNicergolin, Vinpocetine, Pentoxifylline, Curantil, Xantinol Nicotinate, EufillinZlepšenie krvného obehu v postihnutej chrbtici, odstránenie nedostatku živín v nervových štruktúrach
Vitamíny B.Milgamma, Combilipen, Neurobion, NeuromultivitisObnovenie inervácie, zlepšenie periférneho nervového systému
Diuretiká (diuretiká)Furosemid, Veroshpiron, Hypothiazid, TrigrimUrýchlenie resorpcie zápalového opuchu spôsobujúce zúženie kanálu
Chondroprotektory systémuAlflutop, Rumalon, Chondrogard, Arthra, Structum, TeraflexPrevencia progresie patológií, proti ktorým sa vyvinula stenóza

Liečba ľudovými liekmi

Prostriedky pripravené podľa receptúr tradičnej medicíny sú pri liečení stenózy miechy neúčinné. Pomocou mastí nie je možné vylúčiť obklady, trenie, stlačenie miechy a nervové zakončenie. Lekári niekedy umožňujú použitie ľudových liekov s lokálne dráždivým a otepľujúcim účinkom, aby sa zbavili slabej bolesti v chrbte. Pripravujú sa podľa týchto receptov:

 • masť. V trecej miske rozdrvte lyžicu medu, šťavy z aloe a lanolínu, kým nie je charakteristická prasklina. Pridajte 2 kvapky éterických olejov z jedle, borovice, eukalyptu, čajovej lyžičky terpentínu. V malých dávkach pridajte 100 g lekárskej vazelíny;
 • obklad. Rozdrvte 2 veľké čerstvé listy lopúcha do hladka, pridajte 2-3 kvapky éterického oleja borievky a lyžicu silného medu. Miešajte, pripevnite sa na bolestivú oblasť na hodinu. Obal zafixujte filmom, vlnenou látkou, gázovým obväzom;
 • roztieranie. Nádoba z tmavého skla vyplní až polovicu objemu listami a koreňmi chrenu v rovnakom množstve. Ľahko umierajte, nalejte vodku k krku. Trvajte na tom, 2-3 mesiace pri izbovej teplote.

Upokojujúci bylinný čaj je tiež užitočný. Na jej prípravu je potrebné naliať 2 šálky vriacej vody na lyžičku hypericum a oregano. Po jednej hodine vypite 100 ml 2-krát denne.

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Triedy fyzioterapie začínajú po znížení závažnosti všetkých príznakov stenózy. Vykonávajú sa s miernou bolesťou, ale iba pod vedením rehabilitológa. Lekár ukazuje, ako správne dávkovať dávky, aby sa chrbtové svaly posilnili bez toho, aby sa súčasne poškodili disky a stavce.

Doma sa pacientom odporúča denné cvičenie. Ktoré z nich sú najúčinnejšie:

 • cervikálna stenóza. Sadnite si a položte pravú ruku na pravú tvár. Pokúste sa otočiť hlavu doprava, svojou dlaňou odolávať. Vykonajte cvičenie iným spôsobom;
 • stenóza hrudníka. Vstúpte na všetky štyri, zaokrúhlite chrbát, sklopte hlavu nadol a potom ju ohnite a zdvihnite bradu;
 • bedrová stenóza. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Držte v tejto polohe 5 sekúnd, vydýchnite a zaujmite východiskovú polohu. Vykonajte cvičenie pomocou pravej ruky a ľavej nohy..

Takéto cvičenia sa používajú nielen v konzervatívnej liečbe, ale aj v rehabilitačnej fáze po operácii.

Masáž a manuálna terapia

Pri liečbe stenózy miechy sa používajú rôzne typy masáží - vákuum (plechovka), akupunktúra (bodka), segmentové, spojivové tkanivo, thajčina. Ale klasika je najviac žiadaná. Masér pôsobí na svaly chrbta, nohy, ruky, najskôr ho hladí a potom hnetie, trie a vibruje. Po niekoľkých reláciách sa zlepšuje krvný obeh, obnoví sa optimálny svalový tonus, bolesť zmizne.

K chiropraktikovi sa zvyčajne pristupuje so stenózou vyvolanou osteochondrózou. Lekár ovplyvňuje nielen svaly a mäkké tkanivá. Opatrne nastaví posunuté stavce, natiahne chrbticu a zväčší vzdialenosť medzi segmentmi stavcov. Chiropraktik eliminuje nielen príznaky choroby, ale aj príčiny zúženia miechového kanála.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba stenózy vedie k zlepšeniu pohody iba u 32 - 45% pacientov. U ostatných pacientov je uvedený chirurgický zákrok. Pri výbere chirurgického postupu lekár zohľadňuje priemer zúženého miechového kanála, stupeň kompresie nervových koreňov a miechy. Uprednostňujú sa minimálne invazívne metódy, ktorých použitie môže výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..

Ako sa vykonáva chirurgická liečba?

Dekompresná laminektómia sa zvyčajne vykonáva spočívajúca v odstránení štruktúr, ktoré tlačia na korene miechy. Chirurg vykoná rez, rozšíri svalové tkanivo a excituje spinálne procesy stavcových oblúkov, žltého väzu a medzistavcových kĺbov. Potom spracuje chirurgické pole s antiseptikami a stehy.

Dekompresná laminektómia má množstvo významných nedostatkov. Najvýznamnejšou z nich je strata stability chrbtice v dôsledku odstránenia štruktúr, ktoré tvoria podporné stĺpiky. To vedie k nesprávnemu rozloženiu záťaže, zvyšuje pravdepodobnosť re-stenózy..

Preto sa v poslednom čase čoraz viac používajú iné metódy chirurgickej liečby:

 • stabilizačné operácie. Po laminektómii je operovaná chrbtica posilnená prednými alebo zadnými stabilizačnými systémami vyrobenými z kovových zliatin. Chirurgický zákrok nie je bez nedostatkov, pretože narúša biomechaniku susedných segmentov stavcov;
 • interspinózne fixačné systémy. Dekompresia zozadu sa vykonáva inštaláciou v interspinóznych priestoroch implantátov. To vám umožňuje stabilizovať chrbticu, pričom si zachováva schopnosť ohýbania a predlžovania v obslužných aj priľahlých segmentoch.

Umiestnenie implantátu je najúčinnejším a šetrným chirurgickým zákrokom. Výška medzistavcových otvorov sa zvyšuje, zaťaženie väzov klesá, medzistavcové kĺby sú nezaťažené.

Znaky spinálnej stenózyTaktika chirurgickej terapie
Kombinácia s spinálnou nestabilitouNestačí eliminovať kompresiu alebo inštalovať upevňovacie systémy. Tento spôsob chirurgickej liečby spôsobí zvýšenú nestabilitu, zvýšenú závažnosť bolesti. V takýchto prípadoch je jediným spôsobom, ako zlepšiť pohodu pacienta, použitie predného alebo zadného stabilizačného systému
Komplikácia medzistavcovej prietržeStenóza sa často vyvíja na pozadí 3. až 3. stupňa osteochondrózy, komplikovanej medzistavcovou prietržou. Táto kombinácia sa stáva indikáciou pre mikrodiscektómiu. Lekár vyreže medzistavcové kĺby, polovičné oblúky stavcov. V niektorých prípadoch sa používajú iné metódy chirurgickej liečby - otvorená alebo endoskopická discektómia s ďalšou inštaláciou implantátu B-Twin.

Rehabilitácia po operácii

Pacienti môžu vstávať z postele asi deň po operácii. Liečba sa uskutoční do 3 až 5 dní v nemocnici. Operovaný pacient berie analgetiká, ako aj lieky, aby zabránil rozvoju infekčného procesu. Pri správnom ošetrení sa stehy liečia za 7-10 dní. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa zvýšenému stresu v chrbtici po dobu 1-1,5 mesiaca, a to aj nosením polotuhých obväzov.

Ihneď po odstránení silnej bolesti lekár alebo cvičiteľ na rehabilitáciu zostaví súbor cvičení na urýchlené obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Tiež predpísané fyzioterapia, masáže. Po mesiaci si môžete urobiť plávanie, vodný aerobik, pilates, nordic walking.

Prevencia chorôb

Prevencia stenózy je včasná liečba chorôb, ktoré vyvolávajú jej rozvoj. Na tento účel je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie 1 - 2-krát ročne, vrátane röntgenového vyšetrenia. Včasná detekcia a následná liečba osteochondrózy alebo spondylartrózy pomôže predchádzať nebezpečnému zúženiu miechy, výskytu neurologických porúch.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Čo je to absolútna stenóza miechy?

Absolútna stenóza miechy je patológia, ktorá sa vyznačuje takmer úplným prekrytím lúmenu (priemer - 10 mm alebo menej). Miecha pociťuje vysoký krvný tlak, ktorý spôsobuje silné bolesti a neurologické poruchy. Dôvodov je veľa, v závislosti od nich, je predpísaná špecifická liečba.

Príčiny zúženia lúmenu kanála

Existuje niekoľko foriem choroby - vrodená a získaná.

Degeneratívna absolútna stenóza miechového kanálu vrodenej formy sa vyvíja v dôsledku prítomnosti anatomických znakov štruktúry chrbtice. V takýchto prípadoch je diagnostikovaná:

 • zväčšenie hrúbky chrbtového oblúka;
 • skrátenie výšky nôh a tela;
 • delenie miechy kosťou alebo prepážkou spojivového tkaniva (diastematomyelia).

Môže sa získať aj absolútna spinálna stenóza. Príčiny výskytu:

 • vývoj deformujúcej sa spondylartrózy, ktorá je doplnená hypertrofiou medzistavcových kĺbov a tvorbou kostných výrastkov;
 • prítomnosť osifikovanej prietrže medzistavcových platničiek;
 • rozvoj ankylóznej spondylitídy;
 • degeneratívna dystrofická spondylolistéza;
 • prítomnosť subarachnoidových adhézií a pooperačných jaziev prítomných v miechovom kanáli;
 • vstavané kovové štruktúry v mieche alebo mieche.

Zúženie lúmenu miechy, kde sa nachádza miecha, sa môže vyskytnúť na pozadí zmien súvisiacich s vekom, usadenín solí, prítomnosti nádoru podobného nádoru, cýst..

Klinický obraz a klasifikácia

Príznaky absolútnej spinálnej stenózy závisia od formy patológie a genézy. Všeobecné klinické prejavy choroby:

 • rýchla únava aj pri ľahkej fyzickej námahe;
 • znížená citlivosť kože v postihnutej oblasti a bolesť;
 • svalová slabosť alebo atrofia.

Vyššie uvedené príznaky sa nepovažujú za špecifické a môžu byť spojené s inými chorobami. Z tohto dôvodu by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu tela.

Klinický obraz je ovplyvnený, v ktorej oblasti zmien chrbtice sa vyskytli:

 • Na úrovni krčnej chrbtice. V rukách je znecitlivenie, parestézia, narušená funkcia dýchacích ciest. V závažnom prípade citlivosť celého tela od krčka maternice k dolným končatinám zmizne alebo sa výrazne zníži. Stenóza kanála v skupine krčných orgánov je považovaná za najnebezpečnejšiu, pretože cievy a dôležité tepny vychádzajúce do mozgu sú umiestnené v blízkosti.
 • Na úrovni hrudnej oblasti. Táto forma ochorenia je zriedkavá a vyskytuje sa s bolesťou, narušením urogenitálnych orgánov a zažívacieho traktu. Pacient pociťuje znecitlivenie horných končatín a ramenného pletenca.
 • Na bedrovej úrovni. Do oblasti dolných končatín a gluteálnej oblasti je silná bolesť. Nepohodlie - podľa typu radikulopatie (bolesti chrbta). Funkcia motora je narušená, môže sa ochrnúť nohy. V dôsledku poruchy funkcie močových a črevných orgánov dochádza k spontánnemu močeniu a vyprázdneniu.

Absolútna stenóza miechového drieku bedrovej alebo inej oblasti sa vyskytuje v niekoľkých fázach:

 1. Pri chôdzi majú lýtkové svaly silnú bolesť.
 2. Pozoruje sa mierna bolesť a zhoršená muskuloskeletálna funkcia (krívanie)..
 3. Človek sa nemôže pohybovať bez pomoci iných ľudí.
 4. Silná bolesť a silná krívanie.

Pretože absolútna spinálna stenóza postupuje rýchlo, je dôležité začať s liečením choroby už v počiatočnej fáze vývoja. Tým sa spomalí patológia, zníži sa riziko negatívnych následkov a potreba priradiť skupinu postihnutých.

Diagnostika a liečba

Najprv lekár skúma bolestivú oblasť, palpáty, identifikuje oblasti s ťažkým nepohodlím. Na potvrdenie diagnózy sa predpíšu inštrumentálne štúdie, ktorých výsledky odhalia sprievodné choroby: CT, MRI, myelografia, rádiografia..

Ak sa diagnóza potvrdí, predpíše sa chirurgická liečba. Lekárske metódy a terapeutické cvičenia sa používajú iba v období zotavenia po chirurgickom zákroku a sú neúčinné ako etiotropická liečba.

Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku pre absolútnu stenózu:

 • Postdiskektomického. V oblasti, kde sa chrbtový kanál čo najviac zúžil, je disk čiastočne alebo úplne odstránený. Ak existuje iba hernia podobný výčnelok, môže byť potrebná resekcia nádoru. Po úplnom vybratí disku sa na jeho miesto umiestni implantát..
 • laminektomie Vertebrálny oblúk (iba časť) sa odstráni, čo vytvára podmienky na uvoľnenie miechy. Priraďte operáciu traumatickej etiológii zúženia. Po odstránení časti oblúka sa na miesto umiestni implantát..

Niektorí ľudia majú strach z chirurgického zákroku, ale musíte pochopiť, že toto je jediný spôsob, ako sa touto diagnózou vyhnúť. Ak sa príslušné ošetrenie nevykoná, vzniknú negatívne následky, medzi ktoré patrí - nezvratná paralýza končatín.

Porucha príjmu potravy v bunkách miechy narušuje výmenu kyslíka v tejto oblasti, čo zvyšuje riziko vzniku mozgovej mozgovej príhody. Kritické zúženie kanálika v krčnej alebo hrudnej oblasti prispieva k fatálnemu výsledku v dôsledku narušenia dýchacích ciest a srdca.

Prevencia a prognóza

Úplné zotavenie po operácii nastane po niekoľkých mesiacoch. Nervy, ktoré boli nejaký čas v komprimovanom stave, by sa mali zotaviť a zaujať správnu anatomickú polohu.

Po chirurgickom zákroku mnohé recenzie potvrdzujú zníženie intenzity syndrómu bolesti a normalizáciu muskuloskeletálnej funkcie. V niektorých prípadoch však pretrváva menšie nepohodlie, ktoré sa dá odstrániť fyzioterapeutickými sedeniami..

Aby sa znížilo riziko zúženia medziobratlového kanála, odporúča sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • denné cvičenie, vylúčte sedavý spôsob života;
 • neskláňajte sa, držte chrbát rovno pri sedení;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • odstrániť zlé návyky;
 • liečiť provokujúce choroby.

Ak sa vyskytnú alarmujúce príznaky (bolesť, závraty, zhoršená funkcia motora, atď.), Nemusíte strácať čas a samoliečiť. Len lekár môže nájsť skutočnú príčinu klinických prejavov a predpísať účinnú liečbu.

Bedrová stenóza - domáca liečba

Akákoľvek stenóza miechy v lumbálnej oblasti predstavuje vysoké riziko vzniku paralýzy dolných končatín, dysfunkcie panvových orgánov, čriev atď. Preto ak máte podozrenie na stenózu bedrovej chrbtice, musíte čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Presnú príčinu takého vážneho ochorenia môže určiť iba skúsený neurológ. Doma je takmer nemožné diagnostikovať takúto chorobu. Hoci existuje mnoho špecifických klinických príznakov, ktoré naznačujú vývoj tejto patológie.

Aby ste pochopili, čo je stenóza miechy bedrovej chrbtice, musíte si preštudovať základy anatómie tejto časti pohybového aparátu. Bedrová chrbtica hraničí s krížovou oblasťou a oblasťou hrudníka. Pozostáva z piatich stavcov. Každý stavec má klenuté procesy. Spolu s telom stavcov tvoria oválnu dieru. Medzi stavcami sú chrupavkové medzistavcové platničky. Presne opakujú tvar stavovcov s klenutými procesmi. Preto má vnútro medzistavcových platničiek tiež oválny otvor. Celý chrbtový stĺp (až 2 sakrálne stavce) je dutý - vo vnútri je umiestnený oválny chrbtový kanál. V krčnej chrbtici sa spája oválnou dierou v lebke s intrakraniálnou dutinou, odkiaľ pochádza mozgomiešna tekutina. Pomocou tejto tekutiny sa nervový impulz prenáša do mozgových štruktúr a naopak.

V mieche je miecha a krvné cievy, ktoré ju živia. Jedná sa o veľké miechy a cievy. Aj pri malej stenóze miechy sa začína ischémia miechy. To negatívne ovplyvňuje inerváciu tela..

Pri inervácii sa párové radiálne nervy odchyľujú od miechy cez foraminálne bočné otvory v stavovcoch. Zahŕňajú senzorické a motorické axóny. Senzorický typ nervového vlákna je zodpovedný za signalizáciu z kože a svalových receptorov do mozgu. Nervový impulz je prenášaný pozdĺž motorických (motorických) axónov z mozgu so signálom o tom, čo treba urobiť.

Stenóza miechy je zúženie jej vnútorného lúmenu v dôsledku rastu kostného tkaniva alebo vytesnenia chrupavkových medzistavcových platničiek. Patológia sa prejavuje čiastočnou stratou určitých funkcií autonómneho nervového systému. Ďalej v článku sa zaoberáme hlavnými príčinami vývoja patológie, jej obvyklými typmi, klinickými prejavmi a metódami liečby doma..

Príčiny bedrovej stenózy

Existujú rôzne dôvody na vývoj stenózy bedrovej chrbtice, prietrže medzistavcovej platničky - jedna z nich. Všetky rizikové faktory sú rozdelené na:

 • traumatické (zlomeniny vrátane kompresie stavcov, praskliny, výrony tkaniva väziva a šliach, dislokácia stavcov atď.);
 • ortopedické (narušenie držania tela a zakrivenie chrbtice, obštrukcia panvovej kosti, syndróm krátkej nohy, ploché nohy, kliešť);
 • zápalové (infekčné a aseptické typy zápalových reakcií, vrátane tých, ktoré sú vyvolané prolapsom hernie vyčnievajúceho do lúmenu miechového kanálika, tuberkulózy, detskej obrny, syfilisu a iných infekcií);
 • degeneratívna dystrofia (jedná sa o vývoj osteochondrózy s vyčnievaním a extrúziou medzistavcových platničiek, ktoré nakoniec vedú k vzniku kýly, ktorá stláča duralové membrány miechy);
 • vertebrogénne (nestabilita polohy stavcov, retrolistéza, spondylolistéza, deformujúca osteoartritída medzistavcových kĺbov atď.);
 • vrodená (patológia vývoja tkanív miechy v intrauterinnom štádiu tvorby nervovej trubice plodu).

S vysokým stupňom pravdepodobnosti môžu nasledujúce vývojové faktory sprevádzať vývoj stenózy miechového drieku bedrovej chrbtice:

 • ťažká fyzická práca so zdvíhaním významných váh;
 • nedostatok pravidelnej fyzickej námahy na svalovú kostru chrbta a dolnú časť chrbta v dostatočnom objeme - vedie k narušeniu difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek a k rozvoju osteochondrózy;
 • fajčenie a pitie alkoholu - narušiť mikrocirkuláciu krvi v oblasti paravertebrálnych svalov;
 • sedavá práca;
 • nesprávna organizácia práce a lôžka;
 • zvyk vyhýbať sa a prenášať ťažké veci do jednej ruky;
 • nesprávny výber obuvi pre šport a každodenné nosenie;
 • nádory vnútorných orgánov brušnej dutiny;
 • adhezívne ochorenie a dislokácia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy;
 • pády, nehody, prenikajúce rany, infekcie počas operácie na chrbtici.

Pri stenóze miechy sú v prvom rade vždy vylúčené hernie a hemangiómy. Potom vykonajte vyšetrenie brušnej dutiny, aby ste vylúčili rast nádorov. Diagnózu by mal vykonávať kvalifikovaný neurológ alebo vertebroológ. Iba títo lekári majú dostatočnú úroveň odbornej prípravy, aby určili, ktoré faktory viedli k rozvoju stenózy a ktorá liečba pomôže vyhnúť sa chirurgickému zákroku..

Druhy stenózy bedrovej chrbtice

U dospelých sa zvyčajne vyvinie sekundárna stenóza miechy v lumbálnej oblasti, ktorá je vyvolaná negatívnym účinkom vonkajších faktorov (trauma) alebo vnútorných (choroba). Primárna forma patológie môže byť iba vrodená kvôli vnútromaternicovej malformácii.

Degeneratívna stenóza drieku môže byť pozorovaná pri reumatických patologických stavoch (ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes) a u starších pacientov. Zníženie výšky medzistavcových platničiek so zväčšením oblasti, ktorú zaberá (výčnelok), je veľmi častým faktorom pri vývoji relatívnej stenózy miechového kanála bedrovej oblasti a najbežnejšou lokalizáciou je disk L5-S1..

Bočná stenóza bedrovej chrbtice je typ patológie, ktorá sa vyznačuje laterálnym stláčaním duralových membrán miechy. Vo väčšine prípadov má laterálna stenóza bedrovej chrbtice negatívny vplyv na radikálne nervy, vyvoláva príznaky radikulitídy a bedrovej ischialgie..

Spinálna stenóza lumbálnej chrbtice sa môže vyvinúť na pozadí osteochondrózy, posunu stavcov, zakrivenia chrbtice atď. Plnú spinálnu stenózu bedrového kĺbu je možné liečiť iba vtedy, ak je vylúčené základné ochorenie, ktoré ho vyvoláva.

Absolútna stenóza bedrovej chrbtice je úplným zablokovaním kanála so stlačením miechy. Sprevádza ju prudká strata funkcie dolných končatín, panvových a brušných orgánov. Rozvíja sa paralýza, človek môže spadnúť. V závažných prípadoch môže absolútna stenóza miechového drieku v bedrovej oblasti viesť k úmrtiu v prípade bolestivého šoku. Vyžaduje sa pohotovostná operácia. Absolútna stenóza je najčastejšie výsledkom traumatických účinkov, napríklad vytesnenia stavcov, zlomenín kompresie atď..

Stenóza lumbosakrálnej chrbtice

U pomerne mladých ľudí, ktorí vedú sedavý sedavý spôsob života, je stenóza lumbosakrálnej oblasti často diagnostikovaná na úrovni L5-S1. Tento medziobratlový disk zodpovedá za podmienené ťažisko ľudského tela. Ak sa osoba nezúčastňuje na telesnej výchove a porušuje pravidlá osobnej hygieny, potom sa chrupavka vláknitého prstenca rýchlo podrobí degeneratívnemu procesu. Stratí svoju elasticitu. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa sploštia a začnú vyvíjať tlak na duralové membrány miechy. S výrazným stupňom vyčnievania alebo s prolapsom dorzálnej medzistavcovej hernie sa pozoruje stenóza lumbosakrálnej chrbtice. Môže dokonca vyvolať syndróm hyperaktivity močového mechúra, dyspláziu prostatického tkaniva (u mužov) a močovú inkontinenciu (u žien) s miernym zúžením..

Známky a príznaky spinálnej stenózy

Prvé príznaky stenózy bedrovej chrbtice sa zvyčajne objavujú vo výške základného ochorenia. Náhla slabosť začína vo svaloch nôh, kŕče v lýtkových svaloch, podráždené črevo a rýchle močenie.

Postupne sa zvyšujú príznaky lumbálnej stenózy. Ak kompresia na mieche neklesne, pacientova pohoda sa rýchlo zhoršuje.

Hlavné klinické príznaky spinálnej stenózy bedrového kĺbu:

 • ostrá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa môže šíriť po celej oblasti slepice, všetky povrchy stehien a dolných končatín;
 • svalová slabosť, pocit, že nohy sú bavlnené a neposlúchajú;
 • nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie;
 • následné oneskorenie močenia v dôsledku ochrnutia svalovej steny močového mechúra;
 • kŕče vo svaloch nôh;
 • ťažkosti s akýmkoľvek pohybom tela (zákruty, zákruty);
 • bolesti hlavy v dôsledku zvýšeného tlaku mozgovej miechy a sekundárnej intrakraniálnej hypertenzie;
 • závraty, nevoľnosť, vo výške bolesti sú možné záchvaty mozgového zvracania.

Pri miernom stupni stenózy nemusia byť klinické príznaky veľmi výrazné. Môže to byť opakujúci sa syndróm dráždivého čreva, kŕče nôh (najmä po ťažkej fyzickej námahe), tupá a ťažká bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a boky..

Ak sa v bedrovej oblasti objavia akékoľvek problémy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Včasná diagnóza umožní účinnú liečbu pomocou konzervatívnych metód.

Dôsledky spinálnej stenózy

Dôsledky stenózy miechy bedrovej chrbtice môžu byť najviac nepredvídateľné a negatívne. Vzhľadom na to, že miecha je zodpovedná za všetky funkcie a životaschopnosť ľudského tela, je zrejmé, že od porušenia tohto procesu nemožno očakávať nič dobré..

Najčastejšie následky pri absencii včasnej liečby stenózy miechového kanála:

 • paréza alebo ochrnutie dolných končatín - človek stráca schopnosť samostatne sa pohybovať, je zdravotne postihnutý;
 • narušenie fungovania vnútorných orgánov brušnej dutiny (môže sa začať proces tvorby kameňov v žlčníku v dôsledku stagnácie žlče, črevá budú ochrnuté, močový mechúr nebude fungovať);
 • muži začínajú mať problémy s erekciou a potenciou, ženy majú problémy s počatím a rodením detí;
 • s úplnou atrofiou miechy môže dôjsť k úmrtiu.

Po odstránení stenózy je potrebné zastaviť následky pomocou kvalifikovaného rehabilitačného kurzu. Napríklad, ak boli dolné končatiny ochrnuté a potom pomocou špeciálnych cvičení, reflexológie, masáže a fyzioterapie, môžete postupne obnoviť autonómny nervový systém. To si, samozrejme, vyžaduje trochu úsilia. Rehabilitácia je však potrebná pod vedením skúseného lekára. V tomto prípade je možné úplne eliminovať všetky negatívne následky stenózy miechového kanála..

Ako liečiť stenózu chrbtice bedrovej

Pred liečením stenózy miechy bedrovej chrbtice je potrebné zistiť príčinu jej výskytu. Hlavná liečba bedrovej stenózy by mala byť zameraná na obnovenie normálnej priechodnosti miechového kanála. Pokiaľ ide o diskovú prietrž, potom sa musí opraviť a mala by sa vykonať komplexná liečba osteochondrózy. Ak je príčinou nádor, musí sa chirurgicky odstrániť. Ak sa stenóza vyvíja na pozadí zápalového procesu a edému durálnych membrán miechy, je dôležité vykonať etiotropickú liečbu..

Liečba stenózy miechy v bedrovej oblasti na pozadí degeneratívnych dystrofických zmien v chrupavkových medzistavcových platničkách sa môže vykonávať doma. Na tento účel sa odporúča použiť individuálne navrhnutý komplex liečebných cvičení. Je tiež potrebné zúčastniť sa masážnych a reflexologických stretnutí. Vynikajúce výsledky sa dosahujú laserovým ošetrením postihnutých oblastí medzistavcových platničiek..

Liečba stenózy chrbtice bedrovej chrbtice sa má vykonávať pod dohľadom skúseného lekára. Musí to byť neurológ alebo vertebroológ. Títo odborníci neustále monitorujú stav pacienta. Ak zistia negatívny trend (zhoršenie), potom sa priebeh liečby a taktika jeho použitia upravia včas..

Neodporúčame odďaľovať liečbu stenózy miechového kanála, pretože toto ochorenie sa vyznačuje pomerne rýchlym progresívnym priebehom. A ak sa dnes stále cítite dobre, zajtra sa ráno môže zobudiť s ochrnutými nohami. Toto nie je jednoduché ochorenie. Vyžaduje si to ošetrenie špecialistami.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Stenóza miechy - príznaky a liečba

Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Stenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene). Stenóza miechy sa spravidla zisťuje na úrovni dolných bedrových stavcov, menej často v krčnej a hrudnej chrbtici..

Vertebrálny (spinálny) kanál je priestor vo vnútri chrbtice, ktorý je tvorený stavcovými telieskami a medzistavcovými platničkami vpredu a chrbtovými oblúkmi spojenými žltými väzmi zo strán a zozadu. Na priereze má trojuholníkový alebo oválny tvar. [1]

Miechový kanál pozostáva z: miechy s koreňmi obklopenými škrupinami mozgu, ako aj z tukového a voľného spojivového tkaniva s tepnami, žilami a nervami. Spárované nervové korene obklopujúce dura mater, z ktorých každý siaha cez miechový kanál cez jeho otvor, opúšťajú miechu. Miecha siaha od veľkých týlových končatín k druhému bedrovému stavcu. Pod druhým bedrovým stavcom v miechovom kanáli je „poníkový chvost“ - zväzok koreňov štyroch dolných bedrových bedier, piatich sakrálnych a cocycyleálnych koreňov miechy..

Funkcie miechy:

 1. vedenie - vedenie nervového impulzu od stredu k periférii a naopak;
 2. reflex - tvorba reakcie nervového systému na podráždenie.

Stenóza je vrodená a získaná. Vrodená (primárna) sa tvorí 3 až 6 týždňov fetálneho vývoja ľudského embrya. Príčinou tejto poruchy môžu byť genetický faktor, ako aj infekčné a toxické faktory ovplyvňujúce tvorbu chrbtice.

Príčiny vrodenej stenózy:

 • Vrodená chondrodystrofia (achondroplasia) - porucha vnútromaternicového rastu kostí, pri ktorej sa miechový kanál zužuje z dôvodu fúzie stavcov, skrátenia a zhrubnutia stavcových oblúkov.
 • Diastematomyelie - oddelenie miechy vnútorným septom, ktoré pozostáva z chrupavky alebo kostného tkaniva, rozdvojenia miechy.

Dôvody získanej (sekundárnej) stenózy:

 1. traumatické premiestnenie stavcov a ich fragmentov, intranazálne hematómy;
 2. degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových kĺboch ​​vo forme rastu kostí smerovaných do miechového kanálu (fazetová artropatia);
 3. prolaps medzistavcovej prietrže, jej osifikáciu alebo sekvestráciu v dôsledku dispatie;
 4. predné posunutie stavcov (spondylolistéza) v dôsledku anatomického defektu stavcového oblúka;
 5. zhrubnutie a kalcifikácia žltých väzov chrbtice v dôsledku ich zápalu alebo dystrofie;
 6. zhrubnutie kapsuly medzistavcových kĺbov v dôsledku ich zápalu pri ankylozujúcej spondylitíde a iných zápalových procesoch;
 7. zdrsnenie predného pozdĺžneho väzu (Forestierova choroba);
 8. kongestívne množstvo žíl vo vnútri miechového kanála;
 9. zmeny v jazde a zavedenie oceľových štruktúr vo vnútri miechového kanála v dôsledku operácií na chrbtici;
 10. nádory a cysty v miechovom kanáli atď..

Tvorbu spinálnej stenózy často ovplyvňujú vrodené aj získané faktory. Väčšinou starí ľudia trpia stenózou, pretože majú v súvislosti s vekom podmienené degeneratívne choroby chrbtice. Frekvencia ochorenia sa výrazne zvyšuje u ľudí nad 50 rokov a v tejto vekovej skupine je od 1,8 do 8%. [2] Najbežnejšou získanou stenózou miechového kanála je posledné štádium spinálnej osteochondrózy, keď rastie kostné tkanivo stavovcov a osteofytov..

U mnohých ľudí bez vrodených porúch vývoja chrbtice existuje ústavne anatomicky užší chrbtový kanál, ako je priemer. Normálna hĺbka miechy v bedrovej oblasti je 13 - 25 mm, v krčku - 15 - 20 mm.

V krčnej chrbtici môže byť táto vlastnosť kostnej štruktúry kanála detegovaná na postranných röntgenových snímkach vypočítaním a vyhodnotením indexu M.N. Čajkovského. Čajkovskij index je pomer veľkosti sagitálnej časti miechy a veľkosti sagitálnej časti tela stavcov na úrovni tohto konkrétneho stavca, s výnimkou okrajových rastov kostí. Na röntgenovom snímaní sa zmeria sagitálny priemer miechového kanála (a) a sagitálna veľkosť tela stavcov (b), prvé číslo sa vydelí druhým (a: b).

Meranie sagitálnej veľkosti miechy a stavcov

 • 0,9 až 1,1 - miechový kanál normálnej hĺbky;
 • menej ako 0,85 (podľa niektorých autorov - 0,75) - konštitučne úzky miechový kanál.

Príznaky spinálnej stenózy

Stenóza stavcov sa vyvíja pomaly a môže trvať mnoho rokov. Príznaky stenózy miechy v bedrovej a hrudnej oblasti postupne zvyšujú bolesť v chrbte, na nohách, ktorá sa na začiatku objavuje inkluzívne pri chôdzi. Bolestivé pocity bez jasnej lokalizácie sú chorým často označované ako nepríjemný pocit. Pri chôdzi dochádza k nárastu slabosti nôh (neurogénna intermitentná klaudikácia), ktorá núti človeka zastaviť sa, sadnúť si alebo dokonca ľahnúť. Ľahké ohýbanie kolien a bokov, ako aj to, že telo súčasne nakláňate dopredu, uľahčuje chôdzu. To môže tiež vysvetliť skutočnosť, že osoba so stavcovou stenózou sa nesťažuje na nevoľnosť, ak jazdí dlhú dobu. [3]

Charakteristické sú citlivé poruchy - znížená citlivosť, husacie kožušiny a znížená citlivosť na dolných končatinách.

Príznaky sa objavujú na jednej alebo oboch stranách. Funkcia panvových orgánov je často narušená (oneskorenie alebo náhle nutkanie na močenie, vyprázdnenie, znížená potencia). Ak sú nervové korene stlačené po dlhú dobu na bedrovej úrovni, dolné končatiny postupne schudnú.

Ak sa stenóza vyvíja na hrudnej úrovni, spastické javy sa zvyšujú na nohách.

Stenóza miechy na krčkovej úrovni často prebieha nepostrehnuteľne, príznaky choroby sa objavujú už v pokročilom štádiu choroby. Sú to silné bolesti v krku, jednostranné aj bilaterálne, siahajúce až po lopatky, plecia, ramená, krk. Bolesť sa môže vyskytnúť v celom tele vo forme bolestivých kŕčov. Bolesť sa zosilňuje určitými pohybmi krku, zatiaľ čo v rukách je slabosť a necitlivosť, pocit husacích koží. V nohách sa môže vyskytnúť pocit „bavlny“, človek často zakopne. Charakteristické sú zápcha a zadržiavanie moču. Postupné stláčanie miechy na dolnej krčnej úrovni vedie k rozvoju letargie v náručí a spastického stavu svalov v nohách. Ak je kompresia na úrovni 3 - 4 krčného stavca, môže dôjsť k porušeniu dýchacích funkcií a spastických javov v pažiach a nohách. [4]

Patogenéza spinálnej stenózy

Okolo miechy a koreňov by malo normálne zostať voľný (rezervný) priestor, v ktorom je dôležitý každý milimeter. V rezervnom priestore sú plavidlá. Ak kosti, chrupavka alebo mäkké tkanivové štruktúry napadnú miechu, rezervný priestor sa zmenší alebo zmizne. Ak je lúmen miechy patologicky zužujúci sa, dochádza k porušeniu krvného obehu miechy a koreňov a je narušená cirkulácia mozgomiechového moku. [5] Cievky a nervové prvky - miecha alebo korene - sú stlačené. Vo miechovom kanáli stúpa tlak, pretože vaskulárne lôžko trpí chronickou stagnáciou. Nervovým prvkom neustále chýba prísun krvi a nedostatok kyslíka, v dôsledku čoho je ich funkcia vážne narušená. Dlhodobá podvýživa nervových prvkov je sprevádzaná proliferáciou tkaniva jazvy, tvorbou adhézií (jazvová komurálna epiduritída) [6], ktorá ďalej komprimuje obsah miechového kanála..

V dôsledku toho sa vyvíja motorická, senzorická, autonómna a trofická porucha. Kompresia koreňov často spôsobuje silnú bolesť.

Klasifikácia a štádiá vývoja spinálnej stenózy

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje stenóza centrálneho a laterálneho kanála miechy..

Centrálna stenóza - zmenšenie prednej veľkosti miechového kanála.

 • relatívna stenóza - predná veľkosť je menšia ako 12 mm.
 • absolútne - menej ako 10 mm.

Bočná stenóza - zmenšenie veľkosti medzistavcových končatín na 4 mm alebo menej.

Ak sa znížia všetky veľkosti miechového kanála, je to možné kombinovaná stenóza.

Komplikácie spinálnej stenózy

Komplikácie stenózy miechového kanála sa zaznamenávajú v dôsledku ďalšieho poranenia miechy - pád z výšky, dopravy, športového zranenia, atď. Zvyšuje sa kompresia miechy s hematómom, jazvami, vysunutým stavcom alebo jeho fragmentom. Komplikácie s neurčenou diagnózou „stavcovej stenózy“ môžu byť spôsobené manuálnymi liečebnými procedúrami, ktoré sa často používajú na bolesť chrbtice..

Ale komplikácie chirurgickej liečby stenózy sú oveľa častejšie. Najťažšie z nich sú:

 1. pomaly postupujúce adhézie v miechovom kanáli, navyše komprimujúce miechu a korene;
 2. paréza, ochrnutie končatín;
 3. poruchy panvy v dôsledku poškodenia koreňov miechy chirurgickým nástrojom.

Zápalové procesy v stavcoch, membránach a mieche sú zriedkavé, pretože antibiotiká sa po operácii často používajú. Komplikácie operácií majú často závažnejšie následky ako samotná choroba. [7]

Diagnóza spinálnej stenózy

Ak sa objavia charakteristické sťažnosti, sú potrebné ďalšie vyšetrovacie metódy, ktoré nielen zmerajú veľkosť miechového kanála, ale tiež identifikujú príčiny, ktoré spôsobujú kompresiu nervových prvkov vo vnútri miechového kanála..

 • röntgenová snímka lumbosakrálnej chrbtice;
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Na posúdenie stavu miechy a vedenia nervov sa používajú:

 • electroneuromyography;
 • myelografia;
 • scintigrafia. [8] [9]

Vertebrálna stenóza je diagnostikovaná celkovým počtom identifikovaných príznakov zúženia miechového kanála v prítomnosti charakteristických klinických údajov..

Liečba spinálnej stenózy

Konzervatívna liečba sa používa v ranom štádiu ochorenia (menšia stavcová stenóza), keď je narušená iba bolesť v dolnej časti chrbta a nôh a nie sú tam žiadne výrazné neurologické poruchy..

 1. nesteroidné protizápalové lieky (tablety, kapsuly, injekcie, gély, náplasti) pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť;
 2. svalové relaxanciá - lieky, ktoré zmierňujú svalové napätie;
 3. Vitamíny B;
 4. vaskulárne a diuretiká;
 5. blokády liekov s lokálnymi anestetikami a hormónmi sú účinné pri zmierňovaní bolesti a opuchov.
 1. elektroforéza;
 2. amplipulse;
 3. magnetoterapia;
 4. terapia vodou a bahnom.

Zobrazené sú cvičenia zamerané na fyzioterapiu a ľahká masáž..

S spinálnou stenózou v ktorejkoľvek fáze manuálna terapia je kontraindikovaná!

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, bolesť a paréza sa zhoršujú, sú narušené funkcie panvových orgánov, čo je indikácia chirurgickej liečby (otvorené a endoskopické operácie), ktorej účelom je zmierniť kompresiu miechy a koreňov nervov..

 • dekompresná laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka, spinálny proces, časť žltého väzu, medzistavcové kĺby, ktoré je doplnené stabilizačnou operáciou s použitím kovových dosiek, ktoré spevňujú chrbticu;
 • mikrochirurgická dekompresia a inštalácia systémov interspinóznej dynamickej fixácie, ktorá vám umožní ušetriť možnosť flexie a predĺženia chrbtice;
 • discektómia, endoskopická mikrodiscektómia, laserové odparenie postihnutého disku a ďalšie operácie odstraňovania prietrže, niekedy dopĺňajú laminektómiu. [Jedenásť]

Chirurgická liečba spravidla vedie k uzdraveniu. Po operácii potrebujú pacienti dlhodobú rehabilitačnú liečbu na rehabilitačnom oddelení a v sanatóriu. Niektorí pacienti po operácii majú komplikácie - zvýšené zjazvenie miechy, čo vedie k sekundárnej stenóze. Existujú komplikácie vo forme zápalu, poškodenia koreňov a nervov s klinikou parézy rúk a nôh, zhoršenej funkcie panvových orgánov. [12]

Prognóza. prevencia

Prognóza priebehu tohto ochorenia závisí od príčiny, charakteristík priebehu a trvania ochorenia. Prognóza je priaznivá s včasnou diagnózou ochorenia, v závislosti od príčiny, v skorých štádiách je vždy možné zvoliť pre pacienta adekvátnu konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je to prevencia silnej bolesti a závažných neurologických komplikácií. Neočakávaná diagnóza, hrubé manuálne zásahy, komplikácie operácií zhoršujú prognózu, čo vedie k pretrvávajúcemu zdravotnému postihnutiu pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je to laparoskopia pupočnej kýly?Laparoskopická hernia sa nazýva hernioplastika. V Medical Center +31 hernioplastiku vykonávajú skúsení odborníci. Cena pupočníkovej hernie laparoskopie, ktorá sa vykonáva s nami, je pomerne rozumná a dostupná pre široké spektrum pacientov..
Ezofágová prietrž (hiátová prietrž, bráničná prietrž) je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom je počiatočná abdominálna časť tráviacej trubice premiestnená do hrudnej dutiny prostredníctvom pažeráka cez bránicu..
Gymnastika chrbtice môže zmierniť utrpenie pri rôznych chorobách lumbosakrálnej oblasti. Tiež sa úspešne používa na prevenciu poranení, regenerácie svalov, elimináciu posunov stavcov celého bedrového kruhu..