loader

Hlavná

Liečba

Stenóza miechového kanálu drieku: príznaky, diagnostika, liečba

Patologický stav, pri ktorom je zmenšená veľkosť kanála, sa nazýva stenóza miechy bedrovej chrbtice. V dôsledku zúženia lúmenu dochádza ku kompresii koreňov miechy, ktoré sú umiestnené v kanáliku. Príznaky patológie sa objavujú v mieste kompresie koreňov. Ochorenie pomaly postupuje, keď sa objavia prvé príznaky choroby, je potrebné uvažovať o liečbe. Povieme vám viac o príčinách patológie, symptómoch a liečbe stenózy.

Druhy stenózy

U zdravého človeka je predná veľkosť miechového kanálu na úrovni dolnej časti chrbta od 15 do 25 mm. Priečna veľkosť je 26-30 mm. Miecha na tejto úrovni končí, nachádza sa cop, tzv. Zväzok nervových koreňov miechy. Ak sa veľkosť prednej vrstvy zníži na 12 mm, nastane relatívna stenóza. Klinické prejavy zúženia kanála môžu alebo nemusia byť prítomné. Ak je zúženie 10 mm alebo menej, diagnostikuje sa absolútna spinálna stenóza, takže má vždy klinické príznaky.

Stenóza bedrovej oblasti je troch typov:

 1. Laterálna. S tým sú pozorované príznaky zúženia v oblasti medzistavcových foramen, v mieste výstupu nervového koreňa. Zmenšenie veľkosti pri tomto type stenózy je až 4 mm.
 2. Centrálna stenóza. Znižuje prednú veľkosť.
 3. Kombinovať. Všetky veľkosti sú zmenšené.

Prečo dochádza k stenóze?

Stenóza bedrovej chrbtice je získaná a vrodená. Vrodený je charakterizovaný štrukturálnymi znakmi stavcov: skrátenie oblúka stavca, zväčšenie jeho hrúbky, skrátenie nôh, zníženie výšky tela a ďalšie podobné zmeny..

Získaná stenóza je častejšia, príčiny jej výskytu môžu byť:

 • degeneratívne procesy v chrbtici: deformujúca spondylóza, osteochondróza, výčnelky, artróza, degeneratívna spondylolistéza, hernia medzistavcových platničiek, zhrubnutie väzov chrbtice;
 • zranenia
 • príčiny vyplývajúce z lekárskych zásahov;
 • iné choroby chrbta a chrbtice: ankylozujúca spondylitída, Pagetova choroba, reumatoidná artritída, akromegália, bedrové tumory.

Zriedkavo, ale stáva sa, že pacient súčasne získal a vrodené zúženie miechového kanála, sa vyznačuje narušením dodávky krvi do koreňov miechových nervov, venóznym výtokom..

Príznaky stenózy

Bedrová stenóza je časté ochorenie, s vekom má každá osoba degeneratívne zmeny v chrbtici. Najčastejšie u mužov nad 50 rokov.

Typické príznaky spinálnej stenózy sú:

 • Bolesť v bedrovej oblasti, krížovej kosti, chvostovej kosti, môže byť boľavá, nudná, dať do nohy. Nezávislé od postavenia tela.
 • Neurogénna intermitentná klaudikácia. Pri chôdzi je znecitlivenie, pocit bolesti, slabosť nôh. Bolesť sa objavuje na oboch stranách, nemá jasnú lokalizáciu. Pacienti niekedy opisujú stav, ktorý nie je taký bolestivý, ale nepríjemný, čo im bráni v pohybe. Bolesť vás núti sadnúť si, ísť do postele. Niektorí pacienti sa pohybujú v opičej polohe, pretože nemôžu priamo chodiť bez zvyšovania bolesti..
 • Brušná bolesť nôh sa vyskytuje na dvoch nohách súčasne. Nazývajú sa „v tvare lampy“, pretože sú pozorované vo forme pruhu po celej dĺžke nohy. Pásik môže byť pomerne široký kvôli skutočnosti, že niekoľko nervových koreňov je stlačených. To spôsobuje príznaky napätia Wassermana, Lasegu, ktoré je možné určiť zdvihnutím narovnanej nohy v rôznych pozíciách.
 • Pocit mravčenia, pálenia v nohách, plazivej husej kože a iných podobných pocitov.
 • Senzorické poškodenie nôh. Pacient nedokáže rozlíšiť nudný a ostrý dotyk. Môžu sa vyskytnúť zmeny v oblasti genitálií a slabín.
 • Neprítomnosť alebo redukcia Achillových, kolien alebo plantárnych reflexov.
 • Porušenie funkcií panvových orgánov: naliehavé močenie, zmena močenia, narušená potencia.
 • Drsný syndróm svalov nôh s malou fyzickou námahou. Oživenie svalových zväzkov bez bolesti.
 • Paréza v nohách. Pre pacienta je ťažké chodiť na pätách alebo na nohách. Slabosť môže byť zovšeobecnená.
 • Chudnutie v dôsledku dystrofických zmien svalov. Zmeny nastávajú pri dlhodobej kompresii nervových koreňov.

Niektoré z týchto príznakov (strata hmotnosti dolných končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) patria k neskorým príznakom lumbálnej spinálnej stenózy. V tomto prípade sa pacient nemôže obísť bez chirurgického zákroku.

Diagnóza choroby

Štúdia klinických symptómov je základom diagnózy stenózy. Lekár vykonáva neurologické vyšetrenie, ktoré odhaľuje zmenu reflexov, citlivosť, prítomnosť príznakov napätia, stratu hmotnosti končatín. Môžu byť predpísané ďalšie skúšobné metódy..

Rádiografia lumbosakrálnej, MRI a CT tohto oddelenia sa považuje za najviac informačnú. Metódy umožňujú vidieť zúženie, zmerať veľkosť kanála. Na potvrdenie diagnózy sa niekedy vyžaduje scintigrafia, myelografia, elektroneuromyografia..

Liečba stenózy

Konzervatívna liečba je účinná v počiatočnej fáze ochorenia. Pomôže v prípade relatívnej stenózy, ak neexistujú výrazné neurologické poruchy. Použitie liekov, masáží, fyzioterapeutických procedúr, fyzioterapeutických cvičení pri hľadaní lekárskej pomoci v počiatočnej fáze patológie prinesie pozitívny účinok.

Drogová terapia

Spočíva v užívaní liekov, ktoré sú rozdelené do niekoľkých skupín, z ktorých každá má svoj vlastný účel.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť bolesť, znížiť opuchy a zmierniť zápalový proces. Najčastejšie používané prostriedky: Ibuprofen, Ksefokam, Diclofenac, Revmoxicam. Existuje niekoľko foriem týchto liekov, sú dostupné vo forme tabliet, mastí, gélov, náplastí. To umožňuje používať tieto lieky na orálnu a topickú liečbu..

Vitamíny skupiny B. Majú analgetický účinok, majú pozitívny účinok na nervové bunky. Táto skupina liekov zahŕňa Neurovitan, Neurorubin, Milgamma, Combilipen.

Svalové relaxanciá. Používa sa na zmiernenie svalového kŕča a napätia. Môžete použiť Midokalm alebo Tizanidín.

Dekongestanty: Diacarb, Cyclo-3-Fort, L-lyzín aescinát.

Cievne činidlá. Tieto lieky sú určené na zlepšenie výživy nervových koreňov a prietoku krvi. Pentoxifyline, Curantil poskytuje optimálny venózny odtok. Môžu sa použiť Cavinton, Detralex, Nicergoline, Venoplant.

Na odstránenie silného syndrómu bolesti sa používa opuch, lekárska blokáda s použitím hormónov a anestetík..

Fyzioterapia a masáže

Fyzioterapia sa používa spolu s liečbou. Fyzioterapeut vyberie najlepšiu voľbu pre fyzioterapiu, berúc do úvahy stupeň patológie, indikácie a kontraindikácie pre konkrétny postup. Často používaná magnetoterapia, bahenná terapia, elektroforéza rôznymi liekmi, vystavenie sínusovým modulovaným prúdom.

Masážne procedúry sú tiež predpísané ako súčasť komplexnej liečby bedrovej stenózy. Ak nedochádza k silnej bolesti, je možné použiť terapeutické cvičenia..

Chirurgické ošetrenie

Neúčinnosťou konzervatívnej liečby je výskyt parézy, zvýšenie neurologických príznakov, narušenie funkcie panvových orgánov, chirurgická liečba stenózy. Účelom chirurgického zákroku je uvoľniť nervové korene z kompresie. Moderná chirurgia umožňuje rozsiahle otvorené a endoskopické operácie s minimálnym poškodením tkaniva..

Najbežnejšie sa používajú tieto chirurgické metódy:

Dekompresná laminektómia. Počas operácie sa odstráni časť stavcového oblúka, časť žltého ligamentu, spinálny proces a medzistavcové kĺby. To vám umožní rozšíriť miechový kanál a eliminovať kompresiu nervových koreňov miechy. Táto metóda je dosť traumatická, v súčasnosti sa takmer nikdy nepoužíva.

Stabilizačné operácie. Vykonávajú sa navyše, aby sa posilnila podporná funkcia chrbtice. Na tento účel sa inštalujú špeciálne kovové platne, na ktorých je chrbtica po operácii zosilnená.

Mikrochirurgická dekompresia s inštaláciou dynamických fixačných systémov. Takáto operácia poskytuje posilnenie chrbtice po odstránení stenózy pri súčasnom zachovaní možnosti predĺženia a ohnutia chrbtice. Je to fyziologickejšie ako stabilizačné operácie..

Ak príčinou zúženia kanálu bola prietrž disku, použijú sa operácie na jeho odstránenie. Ide o endoskopickú mikrodisektómiu, laserové odparovanie jadra, endoskopickú mikrodisektómiu. Môžu byť kombinované s laminektómiou..

Chirurgická liečba najčastejšie prináša uzdravenie. Po operácii je však potrebné absolvovať rehabilitačný kurz, dodržiavať jemný režim a jasne dodržiavať odporúčania lekára..

Rehabilitácia po operácii

Aby sa po operácii zotavilo rýchlejšie, zbavilo sa bolesti, urýchlilo sa hojenie rán, je potrebné posilniť chrbticu. Reflexológia a fyzioterapia sú užitočné na dosiahnutie výsledkov. Účelom rehabilitačnej liečby je naučiť sa ovládať bolesť chrbtice, zabrániť recidíve patológie.

Lekár odporučí nasledujúce metódy:

 • Rekreáciu. V pooperačnom období je potrebné nosiť fixačný korzet, viac odpočívať, aby nevyvolával bolesť.
 • Správna póza. Lekár vám pomôže vybrať si pózu z práce, spánku, odpočinku. Malo by vylúčiť bolesť a uvoľniť chrbticu..
 • Použitie ľadu. Znižuje prietok krvi, obmedzuje krvné cievy, zmierňuje kŕče, odstraňuje bolesti.
 • Tepelné spracovanie. Teplo zvyšuje prietok krvi, rozširuje krvné cievy.
 • Ultrazvuk. Fyzioterapiou môžete zlepšiť prísun krvi do problémovej oblasti.
 • Elektrická stimulácia. Pomáha zlepšovať vedenie nervov.
 • Masáž. Pomáha uvoľňovať svaly, redukuje bolesť, zlepšuje krvný obeh tkanív.
 • Spoločný rozvoj a rozšírenie. Ich vykonávanie je bolestivé, ale vyžaduje sa.
 • Fyzioterapia. Pomôže to obnoviť flexibilitu chrbtice. Program sa vyberá individuálne.

Pomáha zotaviť sa po operácii. Je lepšie sa zapojiť na čerstvý vzduch, ktorý zvýši produkciu endorfínov, zlepší prívod krvi do svalov a nervového tkaniva. Aeróbne cvičenia pomáhajú dobre: ​​triedy na steppere, bežeckom páse, rotopede.

Rehabilitačný špecialista prispôsobí režim, životný štýl a upozorní na nedostatky, aby v budúcnosti zabránil recidíve choroby. Cvičenie v oblasti prevencie bude potrebné robiť pravidelne, potom už nebudú problémy s chrbticou.

Spinálna stenóza

Štruktúry zapojené do tvorby stenózy.

Chrbtica pozostáva z 26 kostí a siaha od lebky po panvu. “24 z nich sa nazýva stavce. 7 stavcov v krčnej oblasti, 12 v oblasti hrudníka, 5 bedrových stavcov, krížová kostra pozostáva z piatich fúzovaných stavcov a najspodnejšia časť kostrče pozostáva z 3-5 nedostatočne rozvinutých stavcov. Chrbtica je stĺpec 26 kostí, ktoré siahajú v línii od spodnej časti lebky po panvu. Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi stavcami, ktoré vykonávajú väzobné aj tlmiace funkcie. Chrbtica je hlavnou oporou horného tela, ktorá umožňuje osobe stáť, otáčať sa, ohýbať a chrbtica spoľahlivo chráni aj miechu pred poškodením. Najčastejšie pri stenóze sú ovplyvnené nasledujúce štruktúry:

 • Medzistavcové platničky - chrupavkové tkanivo s gélovitou látkou umiestnenou medzi stavcami a vykonávajúce odpisové funkcie.
 • Fazetové kĺby - spojte stavcové oblúky navzájom (oblúky sa nachádzajú na konci tela stavca). Tieto kĺby pomáhajú lepšie opraviť stavce medzi sebou a umožňujú telu odchýliť sa od chrbta.
 • Medzistavcové drieky - priestor medzi stavcami, cez ktorý nervové korene vystupujú a inervujú určité časti tela..
 • Oblúk stavcov - časť stavcov v zadnej časti stavcov, ktorá sa podieľa na tvorbe zadnej steny miechového kanála.
 • Ligamenty - elastické spojivové tkanivové útvary, ktoré fixujú stavce a nedovoľujú kĺzavým stavcom. Pomerne často sa na tvorbe stenózy, ktorá sa tiahne po celej chrbtici, podieľa veľký žltý väz.
 • Nohy - časť stavcov tvoriacich steny miechového kanála.
 • Miecha a korene sú pokračovaním centrálneho nervového systému, ktorý siaha od mozgu až po lumbálny miechový kanál, ktorý ho chráni ako obal. Miecha sa skladá z nervových buniek a ich zhlukov. Miecha sa spája so všetkými časťami tela pomocou 31 párov koreňov, ktoré opúšťajú miechu a vystupujú z chrbtice..
 • Synoviálne membrány sú tenké membrány, ktoré produkujú tekutinu (synoviálnu) potrebnú na mazanie vo vnútri kĺbu.
 • Oblúk stavcov - kruh pozostávajúci z kostného tkaniva, ktoré tvorí kanál, ktorým miecha prechádza kruh kosti okolo kanála, cez ktorý prechádza miecha..
 • Konský chvost (Cauda equina) - zväzok koreňov, ktoré pochádzajú z bedrovej chrbtice, kde končí miecha, a tieto korene zabezpečujú inerváciu dolnej časti tela..

Príčiny stenózy

Normálny miechový kanál poskytuje dostatočný priestor pre miechu a cauda equinu. Zúženie kanála, ku ktorému dochádza pri spinálnej stenóze, môže byť vrodené alebo získané. Od narodenia majú niektorí ľudia úzky miechový kanál alebo je zakrivenie chrbtice, čo vedie k tlaku na nervy mäkkých tkanív alebo väzov. V prípade ochorenia, ako je napríklad achondroplasia, nastáva abnormálna tvorba kostného tkaniva stavcov, zhrubnutie a skrátenie stehien stavcov, čo vedie k zúženiu miechy..

Zo získaných príčin existujú nasledujúce dôvody..

Degeneratívne choroby

Stenóza miechy sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku degeneratívnych zmien, ku ktorým dochádza v dôsledku starnutia tela. Degeneratívne zmeny však môžu byť spôsobené morfologickými zmenami alebo zápalovým procesom. Ako telo starne, väzivo zhustne a vápenatie (tvorba zásob vápenatých solí vo väzoch). Rastú tiež v oblasti stavcov a kĺbov - tieto výrastky sa nazývajú osteofyty. Ak trpí jedna časť chrbtice, dochádza k nárastu zaťaženia neporušenej časti chrbtice. Napríklad pri herniovanom disku dochádza ku kompresii koreňa alebo miechy. Keď sa objaví hypermobilita miechového segmentu, kapsuly fazetových kĺbov sa zosilnia v dôsledku úsilia o stabilizáciu segmentu, čo môže tiež viesť k tvorbe osteofytov. Tieto osteofyty redukujú priestor medzistavcových foramen a komprimujú nervové korene.

Spondylolistéza je stav, keď sa jeden stavovec plazí smerom k druhému. Spondylolistéza sa vyskytuje v dôsledku degeneratívnych zmien alebo zranení alebo je veľmi zriedka vrodená. Porucha biomechaniky chrbtice v dôsledku listéz môže viesť k tlaku posuvného stavca a spolu s ním aj k disku, tlaku na miechu alebo korene..

Degeneratívne zmeny chrbtice súvisiace s vekom sú najbežnejšou príčinou stenózy miechy. Stenóza je často spôsobená dvoma formami artritídy (osteoartróza a reumatoidná artritída)..

Osteoartritída je najbežnejšou formou artritídy a spravidla sa vyskytuje u ľudí stredného veku a starších ľudí. Je to chronický degeneratívny proces, do ktorého sa môže zapojiť mnoho kĺbov tela. Pri tomto ochorení dochádza k opotrebovaniu a riedeniu povrchovej vrstvy chrupavkového tkaniva kĺbov a často dochádza k osteofytom a nadmernému rastu kĺbov v kosti a k ​​zníženiu funkčnosti kĺbov. Ak sú do procesu zapojené fazetové kĺby a disky, vyskytuje sa stav nazývaný spondylóza, ktorý môže byť sprevádzaný degeneráciou diskov rastom kostí, čo môže viesť k zúženiu chrbtového kanála a medzistavcových predných končatín..

Reumatoidná artritída - obvykle postihuje ľudí v staršom veku ako osteoartritída a je spojená so zápalom a zhrubnutím mäkkých tkanív (synoviálnych membrán) kĺbov. A hoci reumatoidná artritída často nespôsobuje stenózu miechy, poškodenie väzov kostí kĺbov môže byť dosť vážne a začína synovitídou. Reumatoidná artritída postihuje segmenty s nadmernou pohyblivosťou (napríklad krčná chrbtica), najmä.
Iné stavy, ktoré nie sú spojené s degeneratívnymi zmenami v tele, sú nasledujúce stavy:
Nádory chrbtice sú nadmerný rast tkaniva, ktorý môže vyvíjať priamy tlak na miechu alebo zúžiť miechu. Rast nádoru môže ďalej viesť k resorpcii kosti alebo fragmentácii kosti..

Zranenia vertebrálnych zlomenín môžu spôsobiť zúženie kanála a pri komplikovaných zlomeninách môže dôjsť k pôsobeniu fragmentov kosti na miechu alebo korene..

Pagetova choroba je chronické ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje abnormálnym rastom kostí, ktoré sa stáva hustým a krehkým (čo zvyšuje riziko zlomenín). Výsledkom je artritída bolesti kĺbov. Ochorenie sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti tela, ale najčastejšie v chrbtici. Štrukturálne zmeny v kostnom tkanive chrbtice môžu viesť k zúženiu miechy a spôsobiť vážne neurologické príznaky.

Fluoróza je nadmerná hladina fluoridu v tele. Môže sa vyskytnúť vdýchnutím priemyselných plynov a prachu, požitím potravín s vysokým obsahom fluóru alebo náhodným požitím potravín s vysokým obsahom fluoridových insekticídov. Nadbytok fluoridu môže spôsobiť zhutnenie väzov alebo zmäkčenie kostí a degeneratívne zmeny vedúce k spinálnej stenóze.

K osifikácii zadného pozdĺžneho ligamentu dochádza nahromadením kalcifikácií v ligamente, ktorý sa tiahne po celej chrbtici. Tieto usadeniny vápnika skutočne premieňajú väzivové tkanivo na kosť. A tieto usadeniny vápnika môžu vyvíjať tlak na nervy v miechovom kanáli.

príznaky

Priestor vo vnútri miechového kanála sa môže zúžiť, čo môže byť asymptomatické. Ak však zúženie vyvolá tlak na miechu, cauda equinu alebo nervové korene, objavia sa príznaky, ktoré pomaly progredujú. Krk alebo spodná časť chrbta môžu alebo nemusia bolieť. Častejšie sa u pacientov vyskytujú necitlivosť, slabosť, kŕče alebo rozliata bolesť v rukách alebo nohách. Ak zúžené miesto vytvára tlak na nervový koreň, môžu sa u pacientov objaviť bolesti vyžarujúce na nohu (lumbosakrálna ischias). Squatting alebo ohnutie chrbtice môže zmierniť bolesť (pri ohýbaní sa medzi chrbticami zvyšuje stav chrbtice. Preto sa odporúčajú cvičenia na ohýbanie chrbtice spolu s cvičeniami na silový tréning).

Pacienti s ťažšou stenózou môžu mať problémy s funkciou čriev, močového mechúra alebo dolnej končatiny. Napríklad syndróm cauda equina je zriedkavá, ale veľmi závažná forma spinálnej stenózy. Ponytail syndróm sa vyskytuje v dôsledku kompresie na štruktúrach chvosta a symptómy môžu zahŕňať zhoršenú kontrolu čriev, funkciu močového mechúra, erektilnú dysfunkciu alebo bolesť, slabosť a narušený pocit v dolných končatinách. Cauda equina syndróm je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

diagnostika

Lekár môže na diagnostikovanie stenózy miechy a na vylúčenie iných chorôb použiť rôzne prístupy:
Anamnéza choroby - pacient podrobne popisuje príznaky, výskyt poranení v anamnéze, existujúce choroby, ktoré môžu spôsobovať stenózu miechy.
Fyzikálne vyšetrenie - lekár vyšetrí pacienta, stanoví prítomnosť obmedzení pohybov v končatinách, kontroluje bolesť pri hyperextenzii chrbtice, neurologické ukazovatele, ako je citlivosť, svalová sila v reflexnej činnosti končatín.

Röntgenové lúče vám umožňujú získať dvojrozmerný obraz chrbtice. Rádiografia môže byť predpísaná ako prvá výskumná metóda, najmä pri diagnostike zranení alebo nádorov. Rádiografia vám umožňuje vizualizovať štruktúru stavcov, konfiguráciu kĺbových povrchov na detekciu kalcifikácií..

MRI využíva silné magnetické pole, ktoré prechádza telom, vstupuje do skenera a podlieha počítačovému spracovaniu. MRI umožňuje skenovať tkanivové rezy, ktoré sa potom konvertujú na dvoj alebo trojrozmerný obrázok. MRI je obzvlášť dôležité na získanie informácií o stave mäkkých tkanív, ako sú medzistavcové platničky alebo väzivo. Okrem toho sú vizualizované miechy, nervové korene a okolité tkanivá, čo umožňuje diagnostiku zväčšenia tkaniva, degenerácie alebo nádorov..

Počítačová tomografia (CT) - X-ray prechádza tkanivom v rôznych uhloch a vstupuje do skenera a je analyzovaný počítačom. Rovnako ako MRI je možné získať dvojrozmerný obraz tkanív vo vrstvách. CT dokáže lepšie zviditeľniť kostné štruktúry, ale tiež umožňuje vidieť mäkké tkanivo. CT vám umožňuje vizualizovať miechový kanál a štruktúry, ktoré ho obklopujú.

Myelografia je typ rádiografie, ale iba pri myelografii sa kontrastná látka vstrekne do miechového kanála. To vám umožní vizualizovať prítomnosť stenózy nádoru, osteofytov alebo príznakov tlaku na miechu herniovaných diskov..

Skenovanie rádioizotopmi (scintigrafia) Rádioizotop zavedený do krvi je selektívne distribuovaný v tkanivách so zvýšeným metabolizmom. Táto metóda umožňuje diagnostikovať zlomeniny, nádory, infekcie. Skenovanie rádioizotopmi sa vykonáva na potvrdenie diagnózy, ale vo svojej čistej forme neumožňuje rozlíšiť choroby.

Liečba stenózy

Konzervatívne liečby

Liečba drogami

NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ako sú aspirín, naproxén, ibuprofén, indometacín, pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť opuchy a bolesti..

Kortikosteroidné injekcie do membrán pokrývajúcich miechu môžu zmierniť zápal a bolesť nôh.
Injekcie s anestetikami nazývané blokády vám umožňujú na chvíľu zmierniť bolesť.

Obmedzenie motorickej aktivity v závislosti od príslušných nervov.

Cvičebná terapia. Fyzikálne cvičenia vybrané lekárom cvičebnej terapie pomáhajú zväčšiť rozsah pohybov v chrbtici, posilňujú svaly brucha a chrbta, čo pomáha stabilizovať chrbticu. V niektorých prípadoch sa môže odporučiť aeróbne cvičenie (napríklad plávanie alebo jazda na bicykli), ale s postupným zvyšovaním cvičenia.

Korzety. Možno pomocou korzetu na krátku dobu na fixáciu chrbtice a zníženie bolesti. Korzety sú spravidla relevantné u starších pacientov so slabými brušnými svalmi as degeneratívnymi zmenami v niekoľkých častiach chrbtice..

Manuálna terapia Táto liečebná metóda je založená na princípe, že zníženie rozsahu pohybu v segmentoch chrbtice vedie k zhoršenej funkcii a spôsobuje bolesť. Úlohou manipulácie s chiropraktikom je obnoviť rozsah pohybov v chrbtici, odstrániť svalové bloky. Manuálna terapia tiež využíva trakčné techniky (trakcia miechy) na zníženie kompresie na nervových štruktúrach miechy. Výskum ukázal, že manuálna terapia je rovnako účinná ako iná konzervatívna liečba stenózy miechy..

Akupunktúra - táto metóda liečby je stimulácia určitých častí tela rôznymi metódami, najčastejšie je to zavádzanie tenkých ihličiek, ktoré prenikajú cez pokožku. Štúdie ukázali, že akupunktúra môže dosiahnuť dobré výsledky, najmä s bolesťou dolnej časti chrbta.

Ordinácie. V mnohých prípadoch stavy, ktoré viedli k stenóze, nemôžu byť odstránené konzervatívnymi liečebnými metódami, hoci je možné syndróm bolesti odstrániť pomocou konzervatívnych liečebných metód na chvíľu. Preto je v prvom rade vždy predpísané konzervatívne liečenie. Ak sa však vyskytnú príznaky, ako je slabosť nôh s narušením chôdze, narušená funkcia močového mechúra a čriev, potom je potrebná pohotovostná operácia. Okrem toho absencia účinku konzervatívnej liečby je dôležitá pre voľbu chirurgickej liečby. Cieľom chirurgického ošetrenia je eliminovať kompresiu miechy a koreňov a odstrániť prebytočné tkanivo, ktoré spôsobuje kompresiu nervových štruktúr. Najbežnejšou operáciou je dekompresná laminektómia, ktorá sa vykonáva ako s fixáciou, tak bez fixácie stavcov..

Riziko a prognóza chirurgickej liečby

Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikom počas celkovej anestézie a riziko je vysoké u starších pacientov. Rizikom samotnej operácie spinálnej stenózy je možné poškodenie durálnych membrán, infekčných komplikácií, trombózy. Prítomnosť sprievodnej somatickej patológie je faktorom ovplyvňujúcim možnosť chirurgickej liečby. Výsledkom chirurgickej liečby je spravidla rýchla regresia symptómov, pretože sa eliminujú príčiny tlaku na nervové štruktúry. Ale v niektorých prípadoch môžu príznaky pretrvávať aj po operácii. Toto sa zvyčajne stáva, keď v predoperačnom období došlo k predĺženiu kompresie na nervoch alebo mieche a došlo k poškodeniu štruktúry nervov. Dlhodobé výsledky chirurgickej liečby závisia od stupňa degeneratívnych zmien v chrbtici a od užitočnosti rehabilitácie.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Liečba spinálnej stenózy: opis metód

Diagnostické metódy

Na zistenie príčin vzniku patológie lekár najskôr požiada pacienta podrobne o rušivých príznakoch, anamnéze choroby, o predpokladoch pacienta o tom, aké faktory by mohli ovplyvniť vývoj patológie. Chirurg vizuálne určí, či má pacient preferované polohy, v ktorých sa cíti lepšie. Ďalej skúma chrbát hmatom, pričom si všíma očividné bolestivé oblasti. Po fyzickom vyšetrení lekár predpíše smer nevyhnutného vyšetrenia chrbtice, medzi ktoré:

 1. X-ray je hlavná diagnostická metóda, ktorá umožňuje pomocou RTG lúčov určiť akékoľvek zmeny v kostiach chrbtice (posun, deformácia, narušenie integrity, prítomnosť výrastkov). Obrázok je urobený v predných a bočných projekciách.
 2. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) je moderný, bezbolestný spôsob podrobného skenovania stavu všetkých tvrdých a mäkkých tkanív chrbtice pomocou javu magnetickej rezonancie. Vzhľadom na vysoké náklady a existujúce kontraindikácie (používajú sa zariadenia využívajúce silné magnetické pole) sa diagnostika MRI nezobrazuje vo všetkých prípadoch..
 3. Kontrastná myelografia - farbiaca látka sa vstrekne do priestoru obklopujúceho miechu a pomocou röntgenového snímania sa urobí obrázok - myelogram, ktorý v reálnom čase umožňuje lekárovi posúdiť stav miechy, jej membrán, nervových koreňov a krvných ciev. Po myelografii sa pacientovi spravidla pridelí nasledujúce vyšetrenie - CT.
 4. Počítačová tomografia (CT) je tomografický (vrstvený obraz vnútornej štruktúry) metóda skúmania vnútorných orgánov. Umožňuje relatívne neškodné vyhodnotenie stavu kosti a chrupavkového tkaniva a identifikuje zúženie lúmenu kanálu.

Postup MRI vám umožňuje podrobne vyhodnotiť stav miechy, miechových diskov a koreňov nervov

Ak pacient neustále pociťuje bolesť chrbta, zintenzívňuje sa v noci a nemožno ho zastaviť pomocou bežných liekov proti bolesti, je potrebné, aby lekár vylúčil prítomnosť benígnych alebo onkologických nádorov. Vykonanie takejto diferenciálnej diagnózy vám umožní nevynechať drahocenný čas na začatie primeranej liečby.

Dôvody rozvoja nebezpečnej patológie

 • abnormálny vývoj chrupavky, určujúci výskyt achondroplasie a diastematomyelie;
 • vrodený patologický vývoj stavcov vo forme zníženia ich výšky, skrátenia veľkosti a zvýšenej hrúbky oblúkov;
 • nedostatok včasnej liečby degeneratívnych zmien v tkanivách axiálneho skeletu, ktoré spôsobili rozvoj osteochondrózy, spondylartrózy, spondylózy a iných typov chorôb;
 • zranenie chrbtice v dôsledku pádu z výšky, povolanie profesionálnych a amatérskych športov, dopravné nehody, výkon úradných povinností;
 • narušenie metabolických procesov v tele pacienta, ktoré predurčilo hromadenie metabolických produktov a degeneratívne zmeny v tkanivách axiálneho skeletu;
 • osifikácia hrudných výčnelkov, patologický stav žltého väzu chrbtice;
 • rozvoj komplikácií po minimálne invazívnych a radikálnych stavcoch;
 • vysoký výskyt traumatických hematómov;
 • Pagetova choroba a diagnostika benígnych a rakovinových nádorov v chrbtici;
 • infekčné choroby.

Príznaky nebezpečnej choroby a jej liečebný režim určujú vnútorné a vonkajšie príčiny vzniku choroby. Včasné odstránenie negatívnych faktorov, rovnako ako v prípade patológie ľavej vertebrálnej artérie, poskytuje príležitosť vyhnúť sa smrti.

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Degeneratívne-dystrofické procesy v chrbtici trvajú roky, ale v dôsledku progresie zmien kostí a chrupavky rastie spojivového tkaniva zužuje priestor, v ktorom sa nachádza miecha. Patologický kód podľa ICD 10 je M48.0. Existujú dve možnosti vzniku choroby - primárna a sekundárna. Čo to je? To znamená, že tento proces sa môže spočiatku vyskytovať v maternici kvôli patológii stavcov počas tehotenstva. Sekundárna spinálna stenóza je získaná patológia spojená s poškodením degeneratívnych-dystrofických alebo traumatických ochorení chrbtice..

Čo znamená pojem „stenóza“? Toto je patologické zúženie medzistavcového priestoru v dôsledku kompresie miechy kostnými chrupavkami alebo rastmi spojivového tkaniva. Čím výraznejší je tento problém, tým jasnejší je klinický obraz choroby. Patológia pokrýva všetky segmenty chrbtice - od krčka maternice po sakrálnu.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť. Viac tu...

Z hodnotení pacientov vyplýva, že bolestivé príznaky sa vyskytujú častejšie v bedrovej oblasti, menej často - s poškodením hrudnej oblasti. Ak čítate fórum ľudí trpiacich stenózou, hlavné príčiny patológie sú výlučne sekundárne. Príznaky patológie sa častejšie pozorujú v dôsledku dorzopatie chrbtice, zranení v dôsledku nehôd alebo v dôsledku neúspešných operácií..

terapia

Existujú dva tradičné prístupy k liečbe choroby - konzervatívne a chirurgické. V prvom prípade je liečba zameraná na zmiernenie príznakov patológie - bolesť, svalové kŕče, neurologické poruchy. Na tento účel sa používajú tieto skupiny liekov:

 • periférne vazodilatátory;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • glukokortikoidy krátkeho priebehu na zmiernenie opuchu medzistavcových priestorov;
 • jednoduché a narkotické analgetiká;
 • svalové relaxanciá.

Napriek širokému výberu liekov na zastavenie prejavov choroby nie je ich účinnosť ani zďaleka ideálna. Je to kvôli organickej povahe stenózy. Radikálne ovplyvniť rast kostí a chrupaviek, ktoré stláčajú miechu, pomocou liekov nebude fungovať. Preto je v 75 - 80% prípadov potrebná prevádzková korekcia, pretože konzervatívne opatrenia nemôžu ani zlepšiť kvalitu života pacienta..

Chirurgická liečba zahŕňa tieto typy intervencií:

 • dekompresívna laminektómia;
 • inštalácia interspinóznych upevňovacích systémov;
 • stabilizačné operácie na chrbtici;
 • mikrodisektómia s resekciou artikulárnych procesov.

O tom, ako liečiť konkrétneho pacienta, sa rozhodne spoločne neurológ a neurochirurg. Často sa na začiatku používajú konzervatívne taktiky a s nedostatočným účinkom alebo závažným deštruktívnym procesom sa vykonáva operácia. Konzervatívna terapia môže byť doplnená ľudovými liečivami, ale táto technika iba zmierni syndróm bolesti..

Liečba bez chirurgického zákroku

Nasledujúca tabuľka popisuje hlavné príznaky choroby, ako aj možnosť ich zastavenia drogami.

Syndróm bolesti Meloxikam, diklofenak, nimesulid tolperison, tizanidín Neuplatňuje sa Anxiolytiká - alprazolam, antidepresíva (Rexetín) Intermitentná klaudikácia naproxén, indometacín, ketokonolak tolperisón aktovegín, trinacín Trinentín Trinentín, Trentín, Trentín, Trentín, Trin Gliatilínové anxiolytiká, metabolické stimulanty mozgu (glycín, piracetam) Inkontinencia moču a stolice Ketorolac Neaplikovateľné Actovegin, Trental Antispasmodics - Drotaverin, Papaverine, Tolterodyne

Príznaky stenózy

Stenóza sa prejavuje určitými príznakmi, najčastejšie sa vyskytujú tieto príznaky:

 • Bolesť matnej, boľavej povahy v dolnej časti chrbta, chvostovej kosti a krížovej kosti, ktoré nie sú ovplyvnené polohou tela. Charakteristické znamenie - bolesť môže dať na nohu.
 • Prerušovaná klaudikácia neurogénnej povahy. Môže sa prejaviť znížená citlivosť končatín, slabosť končatín. Bolesť sa môže pri chôdzi pri zohnutí alebo naklonení zmenšiť..
 • "Lampa" bolesť v dvoch nohách súčasne.
 • Brnenie, pálenie, husacie topánky.
 • Senzorické poruchy nôh, slabín, v oblasti genitálií.
 • V neskorších fázach - porušenie funkcií panvových orgánov: črevá, močový mechúr, pohlavné orgány. U mužov je potencia zhoršená. Môže dôjsť k akútnemu nutkaniu na močenie alebo k jeho oneskoreniu, k narušeniu črevných pohybov.
 • Zvlnenie svalov svalom s malou fyzickou námahou (Crumpy syndróm).
 • Paréza vo svaloch nôh, ťažkosti so snahou stáť na špičkách, na pätách.
 • Pri dlhotrvajúcom stlačení nervových koreňov dochádza k atrofii svalov a je zrejmá strata hmotnosti.

Aká je relatívna stenóza bedrovej a krčnej chrbtice

Relatívna stenóza (stupeň zúženia kanála od 12 do 10 mm) je sprevádzaná nasledujúcimi neurologickými prejavmi:

Bolesťové syndrómy; motorické poruchy;.

Spinálna stenóza je sprevádzaná intermitentným klaudikačným syndrómom. Tento symptóm možno považovať za prvé príznaky choroby. Vyskytuje sa u väčšiny pacientov bez ohľadu na umiestnenie kompresie miechy.

Patogenetická súvislosť v patológii je prechodný ischemický atak. S tým dôjde k zúženiu ciev nielen chrbtice, ale aj iných orgánov. Pri pohybe do vertikálnej polohy sa bolesť zosilňuje.

Pri zmene polohy sa tiež aktivujú príznaky venóznej hypertenzie a prekrvenia mozgovomiechového moku. Ak má pacient opuchy dolných končatín, zväčší sa vo zvislej polohe.

Špecifickým neurologickým príznakom choroby je posturálna dysbázia. Vyznačuje sa tým, že prerušovaná klaudikácia sa objavuje nielen pri chôdzi, ale aj v stoji, s predĺžením chrbtice..

Relatívna spinálna stenóza je charakterizovaná nasledujúcimi neurologickými prejavmi:

Znecitlivenie končatín; Slabosť nôh; Zhoršená koordinácia pohybov v dôsledku patológie nervových impulzov; Zmeny v citlivosti končatín; Parestézia v nohách; Citlivé poruchy bez straty sily v nohách; Poruchy panvy a ataxia.

U 10% pacientov nie sú príznaky choroby v počiatočných štádiách výrazné. Hrudná myelopatia je jediný marker, ktorý neuropatológom umožňuje stanoviť diagnózu stenózy miechy..

Čo je hrudná myelopatia?

Hrudná myelopatia je intermitentný klaudikačný syndróm kombinovaný s bolesťou na hrudníku, bruchu a bokoch. Takéto príznaky môžu byť počiatočnou predzvesťou absolútnej stenózy miechového kanála. Pokiaľ sa miecha nelieči, časom sa bude silnejšie komprimovať..

Hrudná myelopatia u väčšiny pacientov je kaudogénna - spojená s poškodením koreňov cauda equina.

Konzervatívna liečba a chirurgický zákrok na bedrovú stenózu

Stenóza miechy vyžaduje okamžitú liečbu. Pri malom stupni kompresie miechy sa môže liečba použiť na odstránenie:

Kompresia neurovaskulárnych štruktúr; Napätie svalovo-väzivového aparátu; Hypoxia nervových koreňov; Arteriálna a žilová nedostatočnosť; Poruchy metabolizmu; Demyelinácia nervov; Patologická inervácia orgánov; Poruchy cirkulácie mozgovomiechového moku; Nestabilita chrbtice..

Nie je možné vylúčiť vyššie uvedené príznaky samostatne doma, a preto pri zúžení chrbtice alebo radikálových kanálov je potrebná hospitalizácia.

Liečebný proces

V závislosti od štádia ochorenia, povahy a závažnosti jeho priebehu je liečba predpísaná konzervatívnou metódou alebo chirurgicky. Prvý zahŕňa fyzioterapeutické procedúry, masáže, použitie liekov proti bolesti v kombinácii s glukokortikoidovými hormónmi..

Operácia sa vykonáva vo výnimočných prípadoch, keď je bolesť chrbta a nôh neznesiteľná, zhoršuje sa fungovanie panvových orgánov a motorická aktivita je nemožná. Chirurgický zásah spočíva v eliminácii kompresie miechy a nervových zakončení..

Akákoľvek operácia v oblasti chrbtice má však vysoký stupeň rizika, dlhé trvanie a invazívnosť. Môže ju preto vykonávať iba kvalifikovaný odborník.

Dôsledky choroby

Táto informácia je dôležitá, pretože v niektorých prípadoch začína a pretrváva stenóza takmer asymptomaticky. Prejavy, ktoré pacient pozoruje a reaguje, sa začínajú v čase, keď už choroba pretekala do chronickej formy

Masážne ceny

Ak je choroba zachytená v ranom štádiu, môžete sa jej príznakov zbaviť a konzervatívnymi metódami sa do šiestich mesiacov môžete takmer úplne zotaviť. Maximálne, keď je choroba na pokraji prechodu na chronickú formu, liečba bude trvať rok.

Ak sa stenóza nelieči roky, existuje menšia pravdepodobnosť zmiernenia príznakov a zmiernenia následkov..

Možné komplikácie stenózy.

Tekutina - nadmerný tlak tekutiny v mieche.

 • Problémy s dýchaním až do zastavenia a smrti.
 • prevencia

  Preventívne opatrenia nie sú vždy účinné, najmä pri vrodenej alebo kombinovanej stenóze..

  Napriek tomu je nevyhnutné monitorovať dodržiavanie priameho postoja kedykoľvek, najmä pri sedení.

  Tri jednoduché pravidlá pre dokonalé držanie tela

  Ceny ortopedických korzetov a korektorov držania tela

  1. Odporúča sa aj nepretržitá správna výživa, aby sa zabránilo obezite a nedostatku vitamínov..
  2. Počas dňa môžete vykonávať preventívne zahrievacie a napínacie cvičenia na krk..
  3. Prejdite na preventívnu diagnostiku.

  Ak sa objavia prvé alarmujúce príznaky, včas informujte lekára, čo naznačuje akékoľvek zmeny v tele.

  Stenóza krčnej chrbtice je závažná patológia, ktorá je dostatočne rozšírená, takže každý, kto sa stará o svoje zdravie, sa môže postarať o jej prevenciu všetkými možnými spôsobmi. A v prípade diagnostikovania choroby je potrebné okamžite začať liečbu, aby sa príznaky zbavili a opäť viedli zdravý a plný život.

  Video - Degeneratívna stenóza krčnej chrbtice

  Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

  Zobraziť všetky kliniky v Moskve

  Zobraziť všetkých moskovských odborníkov

  Definícia choroby. Príčiny choroby

  Stenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene). Stenóza miechy sa spravidla zisťuje na úrovni dolných bedrových stavcov, menej často v krčnej a hrudnej chrbtici..

  Vertebrálny (spinálny) kanál je priestor vo vnútri chrbtice, ktorý je tvorený stavcovými telieskami a medzistavcovými platničkami vpredu a chrbtovými oblúkmi spojenými žltými väzmi zo strán a zozadu. Na priereze je trojuholníkový alebo oválny.

  Miechový kanál pozostáva z: miechy s koreňmi obklopenými škrupinami mozgu, ako aj z tukového a voľného spojivového tkaniva s tepnami, žilami a nervami. Spárované nervové korene obklopujúce dura mater, z ktorých každý siaha cez miechový kanál cez jeho otvor, opúšťajú miechu. Miecha siaha od veľkých týlových končatín k druhému bedrovému stavcu. Pod druhým bedrovým stavcom v miechovom kanáli je „konský chvost“ - zväzok koreňov štyroch dolných bedrových bedier, piatich sakrálnych a coccygeal koreňov miechy..

  1. vedenie - vedenie nervového impulzu od stredu k periférii a naopak;
  2. reflex - tvorba reakcie nervového systému na podráždenie.

  Stenóza je vrodená a získaná. Vrodená (primárna) sa tvorí 3 až 6 týždňov fetálneho vývoja ľudského embrya. Príčinou tejto poruchy môžu byť genetický faktor, ako aj infekčné a toxické faktory ovplyvňujúce tvorbu chrbtice.

  Príčiny vrodenej stenózy:

  • Vrodená chondrodystrofia (achondroplasia) - porucha vnútromaternicového rastu kostí, pri ktorej sa miechový kanál zužuje z dôvodu fúzie stavcov, skrátenia a zhrubnutia stavcových oblúkov..
  • Diastematomyelia - oddelenie miechy vnútorným septom, ktoré pozostáva z chrupavkového alebo kostného tkaniva, rozdvojenia miechy.

  Dôvody získanej (sekundárnej) stenózy:

  1. traumatické premiestnenie stavcov a ich fragmentov, intranazálne hematómy;
  2. degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových kĺboch ​​vo forme rastu kostí smerovaných do miechového kanálu (fazetová artropatia);
  3. prolaps medzistavcovej prietrže, jej osifikáciu alebo sekvestráciu v dôsledku dispatie;
  4. predné posunutie stavcov (spondylolistéza) v dôsledku anatomického defektu stavcového oblúka;
  5. zhrubnutie a kalcifikácia žltých väzov chrbtice v dôsledku ich zápalu alebo dystrofie;
  6. zhrubnutie kapsuly medzistavcových kĺbov v dôsledku ich zápalu pri ankylozujúcej spondylitíde a iných zápalových procesoch;
  7. zdrsnenie predného pozdĺžneho väzu (Forestierova choroba);
  8. kongestívne množstvo žíl vo vnútri miechového kanála;
  9. zmeny v jazde a zavedenie oceľových štruktúr vo vnútri miechového kanála v dôsledku operácií na chrbtici;
  10. nádory a cysty v miechovom kanáli atď..

  Tvorbu spinálnej stenózy často ovplyvňujú vrodené aj získané faktory. Väčšinou starí ľudia trpia stenózou, pretože majú v súvislosti s vekom podmienené degeneratívne choroby chrbtice. Frekvencia ochorenia sa výrazne zvyšuje u ľudí nad 50 rokov a v tejto vekovej skupine je od 1,8 do 8%. Najbežnejšou získanou stenózou miechového kanála je posledné štádium spinálnej osteochondrózy, keď rastie kostné tkanivo stavovcov a osteofytov..

  U mnohých ľudí bez vrodených porúch vývoja chrbtice existuje ústavne anatomicky užší chrbtový kanál, ako je priemer. Normálna hĺbka miechy v bedrovej oblasti je 13 - 25 mm, v krčku - 15 - 20 mm.

  V krčnej chrbtici môže byť táto vlastnosť kostnej štruktúry kanála detegovaná na postranných röntgenových snímkach vypočítaním a vyhodnotením indexu M.N. Čajkovského. Čajkovskij index je pomer veľkosti sagitálnej časti miechy a veľkosti sagitálnej časti tela stavcov na úrovni tohto konkrétneho stavca, s výnimkou okrajových rastov kostí. Na röntgenovom snímaní sa zmeria sagitálny priemer miechového kanála (a) a sagitálna veľkosť tela stavcov (b), prvé číslo sa vydelí druhým (a: b).

  Meranie sagitálnej veľkosti miechy a stavcov

  • 0,9 až 1,1 - miechový kanál normálnej hĺbky;
  • menej ako 0,85 (podľa niektorých autorov - 0,75) - konštitučne úzky miechový kanál.

  príznaky

  Symptómy patológie nie sú príliš charakteristické. Nezjavujú sa náhle, ale pomaly sa zvyšujú v priebehu niekoľkých mesiacov. Bežné, nešpecifické príznaky zahŕňajú:

  • bolesť chrbta (bedrovej) s návratom na nohy (bedrová ischialgia). Najprv je cítiť bolesť v stehennej kosti, potom v celej končatine;
  • tuhosť v dolnej časti chrbta, neschopnosť úplne sa pohybovať;
  • svalové napätie v dolnej časti chrbta.

  Hlavnými príznakmi sú bolesť a napätie v dolnej časti chrbta.

  Ceny za lumbosakrálny korzet

  S vývojom patológie sa môžu objaviť tieto skutočnosti:

  • dyzestézia;
  • slabosť nôh;
  • pálenie, husacie kožušiny, „bavlna“ v nohách;
  • dysfunkcia močového mechúra a konečníka;
  • zhoršená sexuálna funkcia u mužov.

  Povaha lokalizácie

  Podľa povahy lokalizácie rozlišujú:

  • stenóza krčnej chrbtice;
  • degeneratívne ochorenie;
  • patológia stavcovej tepny;
  • lumbálna oblasť.

  Stenóza krčnej chrbtice

  Stenóza krčnej chrbtice je deformujúci proces, ktorý je spôsobený zraneniami a dystrofickými zmenami v štruktúre tohto oddelenia.

  Je dosť ťažké diagnostikovať takéto zmeny v ranom štádiu vývoja. Vo väčšine prípadov sa choroba vyvíja veľmi pomaly - počas niekoľkých rokov. V prípade, že choroba dosiahne kritickú úroveň, choroba sa lieči iba operačne. Do muskuloskeletálneho systému sa zavádza špeciálny implantát, ktorý sa pevne obopína okolo kostného tkaniva a neumožňuje jeho ďalšie poškodenie..

  Degeneratívny typ patológie

  Degeneratívne zmeny v chrbtici

  Degeneratívna stenóza miechy je chronická forma choroby, ktorá vedie k zúženiu priemeru miechy. Okrem toho, že proces rozvoja patológie vedie k zúženiu lúmenu, sa aj stavovce začnú deformovať. Hlavnou rizikovou skupinou sú starší ľudia. Zároveň je však možné diagnostikovať spinálnu stenózu u mladých ľudí, ak na to existuje genetická predispozícia alebo došlo k poškodeniu pohybového aparátu..

  Najvýraznejším príznakom tohto typu lézie je bolesť v bedrovej oblasti. Väčšina pacientov s touto progresiou patológie spája výskyt bolesti s chronickou únavou, preto sa včas nekonzultujte s lekárom.

  Hlavné faktory vyvolávajúce progresiu patológie:

  • infekčné choroby;
  • artróza a artritída;
  • prietrže a zranenia;
  • zhubné alebo benígne nádory.

  Degeneratívna stenóza miechy sa diagnostikuje vyšetrením, objasnením anamnézy, ako aj pomocou inštrumentálnych diagnostických metód. Iba na základe získaných výsledkov môže lekár diagnostikovať.

  Vertebrálna stenóza

  Vertebrálna stenóza sa v niektorých zdrojoch nazýva extravazálna kompresia venóznej tepny. Táto forma patológie je najnebezpečnejšia, pretože vedie k narušeniu krvného obehu v mozgu. V dôsledku tohto procesu sa môže začať hypoxia neurónov, čo vedie k ischemickej mozgovej príhode..

  V tomto prípade sú pozorované nasledujúce príznaky:

  • poruchy videnia;
  • bolesť vo všetkých častiach chrbtice;
  • dynamická ataxia - narušená motorická funkcia, neschopnosť udržať rovnováhu vo vlastnom tele (narušená centrálna nervová sústava);
  • časté závraty;
  • nestabilita pri jasnom svetle.

  Príznaky sa môžu zvýšiť ostrým otočením hlavy alebo krku..

  Liečba by sa mala začať okamžite, pretože riziko vzniku mozgovej príhody je dosť vysoké. To platí najmä pre ľudí s chorobami kardiovaskulárneho systému a zlým zdravotným stavom..

  Stenóza bedrového kĺbu

  Stenóza bedrového kĺbu

  Bedrová stenóza je najbežnejšou patológiou. Hlavnými príčinami zúženia kanála sú degeneratívne deformácie chrbtice súvisiace s vekom. V závislosti od stupňa rozvoja patológie a celkového stavu pacienta sa používajú lieky s princípmi záťažovej terapie alebo chirurgický zákrok. V každom prípade si takéto porušenie vyžaduje okamžitú liečbu, pretože sa môžu vyvinúť zdravotné a život ohrozujúce komplikácie..

  Prvým a najpravdepodobnejším znakom vývoja patologického procesu je bolesť v bedrovej oblasti. Ako sa ochorenie vyvíja, môžu sa vyskytnúť vyššie uvedené príznaky..

  Zároveň by sa však malo chápať, že bolesť v bedrovej oblasti neznamená vždy stenózu. Pre presnú diagnózu musíte konzultovať s lekárom a postupovať podľa jeho odporúčaní pri liečbe. Je neprijateľné používať akékoľvek ľudové prostriedky.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Autor článku: Nadezhda NikolaevnaObmedzená slabina prietrže (ICD - 10 K40.3 - K 45,8) je častou komplikáciou, ktorá sa vyskytuje u 10 - 20% všetkých prípadov choroby.
  Miechová kýla - vrodená anomálie chrbtice a miechy sa vyskytuje v dôsledku stavcov, ktoré nie sú navzájom spojené, medzi nimi lúmen a časť miechy s formami nervových koreňov, vyčnievajúce medzi stavcami.
  Vytvorenie určitého tesnenia pod kožou sa často označuje ako hrbol pod kožou. Napriek pochybnej lekárskej terminológii ide o celkom presný popis novotvaru.