loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Existuje veľké množstvo chorôb žlčníka, ktoré môžu poškodiť orgán. Popri patológiách, ktoré sa vyskytujú u človeka od okamihu narodenia, môžu z času na čas vzniknúť choroby, ktoré sa môžu získať v procese života. Ich vývoj vyvoláva veľa dôvodov: od získania akejkoľvek infekcie do tela až po dopad nepriaznivého prostredia. Jedným takým ochorením je adenomyomatóza žlčníka.

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Adenomyomatóza žlčníka je choroba, pri ktorej sa na stenách orgánu objavujú benígne útvary. Veľkosť polypu obvykle nepresahuje 2 cm, pričom táto formácia preniká do všetkých vrstiev škrupiny orgánu. Navyše to, čo je ademiomatóza, mnohí nevedia, pretože patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Choroba má niekoľko názvov, medzi najbežnejšie - adenóm, divertikulárnu. Adenomyomatóza je diagnostikovaná vo väčšej miere v dospelej časti populácie, detský organizmus je menej náchylný na výskyt takýchto chorôb..

Rozlišujú sa tri typy chorôb:

Pri lokálnom poškodení orgánu v dolnej časti sa vytvorí hyperplázia s veľkosťou asi 2 cm. Segmentová forma sa vyznačuje zvýšenou pórovitosťou, výskytom dutín a hlbokou kryptou a prenikaním do plášťa stien pankreasu. Difúzna alebo, ako sa tiež nazýva, všeobecná forma patológie sa prejavuje objavením veľkého počtu pórov v dôsledku zhutnenia stien orgánu..

Príčiny vzniku ademiomatózy

Choroby v tejto oblasti ešte neboli úplne preskúmané. Steny žlčníka sú deformované, keď sa objavia žľazové formácie, a tento proces môže viesť k prejavu adenomyomatóznej hyperplázie všetkých vrstiev ich svalov. Hyperplastické formácie sa považujú za benígne. Medzi odborníkmi existuje určitý názor, že abnormálne vysoký tlak v orgáne je stimulátorom rozvoja adenomyomatózy žlčníka, najmä ak dôjde k všeobecnej verzii jeho prejavu. Príčiny choroby, okrem vnútorného tlaku v orgáne, môžu byť spojené s odchýlkami vo vývoji močového mechúra. Okrem toho sa v mnohých prípadoch táto patológia prejavuje, keď žlči stagnuje a neobehuje úplne. To je charakteristické pre cholecystitídu, pri ktorej sa najčastejšie prejavuje adenomyóza. Priebeh ochorenia zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov. Takéto choroby, ak sa vyskytnú, pokračujú bez povšimnutia a sú väčšinou zistené náhodou.

Príznaky adenomyomatózy žlčníka

Adenomyomatóza vo väčšine prípadov prebieha bez povšimnutia pacienta. Klinické prejavy nie sú identifikované. U pacientov, ktorí majú iné choroby žlčníka, sú však charakteristické niektoré príznaky. Prejavy sa podobajú symptómom žlčníkových kameňov, najmä s vývojom pečeňovej koliky:

 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • ťažkosť v žalúdku;
 • nevoľnosť.

Adenomyomatóza sa vyskytuje aj u pacientov, ktorí majú ochorenie, ako je cholecystitída. V prípade tohto ochorenia môžu príznaky lokálnej adenomyomatózy zhoršiť celkový obraz priebehu choroby. Liečba v tomto prípade sa nebude líšiť od obvyklej liečby.

diagnostika

Ultrazvuková diagnostika sa najčastejšie používa na identifikáciu benígnych lézií žlčníka. Zahusťovanie steny je diagnostikované u pacientov, u ktorých dosahuje 2 cm, v prípadoch s menším priemerom je takmer nemožné ju identifikovať, ultrazvuk môže ukázať iba počet polypov. Adenómy sa zisťujú iba počas operácie, niekedy úplne náhodou. Diagnóza pomocou MRI tiež pomáha odhaliť ochorenie v skorom štádiu. Takmer vždy, na diagnostikovanie akýchkoľvek ochorení žlčníka, sa vykonáva ultrazvuk, počas vyšetrenia môže lekár zistiť polypy a prijať ďalšie opatrenia, napríklad cholecystografiu. Týmto spôsobom sú dutiny vyplnené špeciálnym riešením, po ktorom je možné podrobnejšie vidieť celkový obraz patologických zmien..

Liečebné vlastnosti

Adenóm žlčníka sa často nelieči chirurgicky. Ultrazvuková diagnostika sa vykonáva iba v ojedinelých prípadoch, keď sú klinické príznaky najvýraznejšie. Pri biliárnej cirhóze pečene sa vykonáva aj bodová diagnostika žlčových ciest, aby sa vyhodnotil ich stav. Napriek skutočnosti, že vzdelávanie sa považuje za neškodné, existujú situácie, keď lekári majú dôvod na obavy aj v malej veľkosti. Týmto pacientom sa odporúča nepretržité sledovanie odborníkom, po ktorom sa na základe jeho záveru môže rozhodnúť o odstránení orgánu.

Pred touto radikálnou metódou sa zvyčajne predpisujú lieky na zmiernenie bolesti a normalizáciu odtoku žlče, najmä v prípadoch, keď má osoba ochorenie, ako je cholecystitída. Ak liečba touto metódou nemá žiadny účinok, príznaky sa objavujú v akútnejších formách, potom bude nevyhnutný taký krok, ako je odstránenie orgánov..

Vývoj patológie, ako je adenomyomatóza žlčníka, obvykle ustúpi bez určitých príznakov. Okrem toho sa ochorenie považuje za veľmi zriedkavé a pri absencii akútnych prejavov si nevyžaduje liečbu. V prípade zistenia benígnych nádorov by však odborníci mali pravidelne sledovať, aby sa zabránilo prechodu choroby do závažnejšieho štádia..

Adenomyomatóza žlčníka

Adenomyomatóza žlčníka

Adenomyomatóza (AMM) žlčníka je ochorenie, ktoré je zriedkavé (1% z počtu chorôb GIT). Zistené počas diagnózy. Kurz je asymptomatický. Medicína spája patológiu tohto druhu s benígnou formou zmeny cholecystis.

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Idiopatické poškodenie svalov, slizníc stien orgánu sa nazýva adenomyomatóza žlčníka. Zahusťovanie je benígne. Rast môže dosiahnuť až 2 cm Typy tkanivovej hypertrofie: žľazová, papilárna. V dôsledku fúzie vrstiev sa tvoria komisúry, uzly, ktoré znižujú kontraktilnú funkciu žlčníka. Hlavnou lokalizáciou polypov je dno cholecystis. Na celom povrchu žlčníka (GI) sa môže objaviť prerastanie..

Charakteristickým rysom patológie je to, že sa vyvíja, tečie bez príznakov. Počas diagnostických postupov je možné identifikovať. Iné názvy - polypóza, divertikulóza.

klasifikácia

Moderná medicína odstupňuje chorobu podľa výskytu patológie a výsledkov histologického vyšetrenia.

 • Miestne. Zahrnuté sú svaly dna žlčníka. Ohnisková lézia zhrubnutá nie viac ako 2 cm.
 • Segmentované (krúžok). Hyperplasia sa vyskytuje na časti orgánu. Vyznačuje sa prítomnosťou cysty, pórovitosťou tkaniva v mieste lézie..
 • Zovšeobecnené (rozptýlené). Zmeny sú rovnomerne rozložené po celej svalovej membráne. V krku, tele a spodnej časti orgánu sa nachádzajú cystické útvary. Zníženie pankreatitídy je znížené, čo vyvoláva rozvoj cholecystitídy, cholelitiázy.

Ring AMM - stredný pohľad medzi lokálnymi a difúznymi léziami.

Formy uzlov na histologickom základe:

 • Adenómy sú benígne formácie glandulárneho epitelu na sliznici orgánov. Rizikom poruchy je mutácia uzla na rakovinový nádor.
 • Papilómy - vyskytujú sa na slizniciach. Zriedkavo dochádza k malígnej transformácii.
 • Cystadenomy - cysty, ktoré sú naplnené tekutinou, ale zároveň sú nezhoubné.
 • Adenomyóza - hyperplázia epitelu žlčníka. Rizikom zmien je výskyt cýst, polypov, adenómov.

Dôvody, mechanizmus pôvodu patológie, boli málo preskúmané. V 50% prípadov je kombinovaná s chronickou cholecystitídou, cholelitiázou.

diagnostika

Účelom diagnostiky je identifikovať porušenia pomocou inštrumentálneho vyšetrenia žlčových orgánov:

 • Ultrazvukové vyšetrenie žlčníka. Diagnóza odhaľuje: zhrubnutie stien gastrointestinálneho traktu z 6 - 8 mm na 10 - 20 mm, adenomyomatóza, polypoidné imobilné echostruktúry (adenómy), zväčšené cysty dutiny (Rokitansky-Ashoffov syndróm). Formu patológie môže určovať umiestnenie hypertrofovaných tkanív orgánov. Ultrazvuk skúma žlčníka v reálnom čase, čo vám umožňuje stanoviť diagnózu s vysokou presnosťou.
 • Röntgenové vyšetrenie. Metóda je relevantná pre pokročilou formu choroby, pretože na obrázkoch sú viditeľné iba veľké zmeny v JP.
 • Magnetická rezonancia. Je to informatívny spôsob výskumu. MRI rozlišuje zhubné útvary od benígnych výrastkov (hladké obrysy). Táto metóda pomáha pri identifikácii AMM pomocou reťazca polypov, ktoré obklopujú cholecystis - „perlový náhrdelník“. Toto je charakteristický znak patológie..
 • Endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia. Táto metóda umožňuje diagnostikovať s vysokou spoľahlivosťou. ERCP v dôsledku kombinácie endoskopických a rádiologických prístrojov odhaľuje presný súčasný stav cholecystis. Patológia sa zistí počas chirurgického zákroku na žlčníku. Diagnóza choroby sa stáva náhodou.

Laboratórne testy neukazujú vývoj choroby. Dôvodom je absencia zápalového procesu, nedochádza k porušeniu odtoku žlče. Všetky diagnostické opatrenia môžu zistiť prítomnosť patológie..

Príčiny vzniku adenomyomatózy

Vedci nenašli dôvod na výskyt divertikulózy. Etiológia a patogenéza sú zle známe. Podmienky ochorenia môžu byť rôzne:

 • Stagnujúce procesy v žlčníku, ktoré vedú k sedimentu. Hlavnými zložkami biliárnej suspenzie sú cholesterol, bilirubín. Ničia sliznicový povrch orgánu. V pokročilých situáciách sú bunky svalového tkaniva poškodené..
 • Zvýšený tlak v dutine žalúdka. Chronický tlak spôsobuje poškodenie epitelových buniek. Na obnovenie štruktúry tkanív sa začína proces regenerácie. Kamene v cholecystis zväčšujú povrch rany vnútornej vrstvy. Syndróm bolesti, ktorý spúšťa kamene, spôsobuje zníženie hladkých svalov žalúdka. Tlak orgánov sa zvyšuje ešte viac.

Kombinácia všetkých faktorov stimuluje patologické množenie tkanív, čo vedie k zhrubnutiu stien cholecystis..

Môže vyvolať nástup choroby:

 • porušenie stravy, čo vedie k stagnácii žlče;
 • stresujúce podmienky nepriaznivo ovplyvňujú pohybové schopnosti všeobecného lekára;
 • abnormálny vývoj žlčníka, kanálikov;
 • dedičné choroby žlčových ciest;
 • cholecystitída (chronická, akútna);
 • infekcia tela parazitmi;
 • ZhKB, čo vedie k zablokovaniu bežných žlčovodov;
 • hormonálne zmeny.

Podľa štatistík sú ženy náchylnejšie k polypóze.

Príznaky adenomyomatózy žlčníka

Klinické prejavy patológie sa vyskytujú na pozadí iných chorôb cholecystis, žlčových ciest. Sú podobné príznakom cholelitiázy. So silným množením polypov sa prejavuje zovšeobecnená forma:

 • nevoľnosť
 • bolesť pod rebrámi na pravej strane;
 • ťažkosti a nepohodlie v bruchu.

Akútny stav, intoxikácia nastáva na pozadí cholecystolitiázy s biliárnou kolikou.

Asymptomatický kurz

Ochorenie sa vyvíja a prebieha najmä bez charakteristických príznakov, nespôsobuje zápal v orgánoch. Klinické analýzy za týchto okolností nebudú účinné..

Ako sa odhalí patológia:

 • s prístrojovým vyšetrením žlčníka;
 • s chirurgickým zákrokom na orgáne.

AMM často sprevádza cholecystitídu, cholelitiázu a je diagnostikovaná náhodne v diagnostickej štúdii.

Liečebné vlastnosti

Neexistujú žiadne lieky na adenomyomatózu. Neexistujú žiadne príznaky choroby. Lekárske stretnutia sa vo väčšine prípadov nestávajú. Pacientovi sa odporúča, aby ho sledoval gastroenterológ, onkológ. Ultrazvukové vyšetrenie orgánu sa musí vykonávať každých 6 alebo 12 mesiacov. Ak sa vyžaduje terapia, metódy liečby závisia od priebehu AMM, počtu a typu novotvaru.

Pri silnej bolesti v pravej hypochondrii je pacientovi predpísaná lieková terapia. Jeho cieľom je zmierniť zápal a zmierniť kŕče v orgáne. V zriedkavých prípadoch sa adenomatóza žlčníka lieči operatívne.

 • Nedostatok účinku liekovej terapie, prítomnosť cholelitiázy, cholecystitída.
 • Nezhubné formácie s rizikom ich premeny na zhubný nádor. Adenokarcinóm je forma patológie žlčníka invazívneho druhu. Bunky novotvaru mutujú na pozadí neustáleho zápalového procesu.

Ľudia s divertikulózou potrebujú pravidelnú lekársku starostlivosť. Monitorovanie je potrebné na včasnú diagnostiku prechodu choroby do onkologickej formy a na vedenie terapie.

AMM - benígny rast stien močového mechúra. Proces môže ovplyvniť celý orgán alebo jeho časť. Pokračuje bez výrazných príznakov, takže nie je potrebná liečba. Ak sú novotvary nájdené, je potrebné ich stav monitorovať odborníkmi. Existuje možnosť, že nádor bude zhubný.

Vo väčšine prípadov je polypóza spoločníkom početnej cholecystitídy, cholelitiázy. Keď patológia prechádza do závažného štádia, lekári odporúčajú cholecystektómiu.

Adenomyomatóza je zriedkavé ochorenie, diagnostikuje sa 1-2% ľudí na svete. Patológia sa vyvíja u pacientov starších ako 40 rokov. Ženy sú náchylnejšie na adenóm žlčníka.

video

Príčiny, príznaky a liečba adenomyomatózy žlčníka

Adenomyomatóza žlčníka je zriedkavá patológia, ktorá vedie k rozvoju nezápalového benígneho zhrubnutia steny tráviaceho orgánu. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie asymptomatické, a preto sa často vyskytuje náhodne u pacientov počas chirurgickej liečby iných chorôb žlčníka. Patologický proces môže viesť k poškodeniu celého orgánu alebo k nemu môže dôjsť v samostatnej oblasti.

Príčiny patológie

Etiológia a patogenéza choroby nie sú dobre známe. Odborníci sa domnievajú, že benígne poškodenie žlčníka sa vyskytuje na pozadí zvýšeného tlaku vo vnútri zažívacieho orgánu. V priebehu času spôsobuje patologický proces proliferačnú deformáciu stien žlčníka. Výsledkom je vznik cystických dutín a hlbokých kryptov v stene..

Dôležité! V detstve sa adenomatóza nevyskytuje.

Táto choroba je diagnostikovaná s rovnakou frekvenciou u mužov a žien vo veku 40 - 50 rokov. Niekoľko štúdií ukázalo, že benígne ochorenie je častejšie u pacientov, ktorí majú v anamnéze ochorenie žlčníkových kameňov alebo cholecystitídu..

Moderná klasifikácia

V závislosti od lokalizácie patologického procesu sa rozlišujú tieto typy adenomyomatózy žlčníka:

 • Všeobecná forma. Charakteristické je zahusťovanie celej svalovej vrstvy steny orgánov, čo vedie k rozvoju pórovitosti, cystických dilatovaných dutín;
 • Segmentovaný formulár. Toto ochorenie sa vyznačuje zvýšenou pórovitosťou, výskytom jednotlivých dutín v stene žlčníka;
 • Miestny formulár. Benígne zhrubnutie sa vyvíja v oblasti spodnej časti orgánu. Priemer hyperplázie nepresahuje 2 cm.

Popri adenomyomatóze sa môžu v žlčníku vyvinúť aj jednoduché alebo viacnásobné benígne nádory. Existujú také typy novotvarov:

 • Adenóm žlčníka;
 • adenomyóza;
 • papilloma;
 • cystadenom.

Dôležité! Benígne lézie zriedka podliehajú malignite. Avšak u 1-3% pacientov sa môže vyvinúť adenokarcinóm.

Klinický obraz

Ochorenie je charakterizované asymptomatickým priebehom, zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov. Niektorí pacienti však zaznamenávajú výskyt nepohodlia v pravej hypochondrii, zatiaľ čo nepohodlie nie je spojené s jedlom.

V zriedkavých prípadoch je na bruchu ťažkosti, na pravej strane sú bolesti pri ťahaní a boľaní. Ak je diagnostikované benígne zhrubnutie u pacientov s cholecystitídou alebo ochorením žlčníka, potom je charakteristický vývoj syndrómu intenzívnej bolesti..

Diagnostické opatrenia

Adenomyomatóza sa obvykle diagnostikuje náhodne počas chirurgického zákroku alebo ako súčasť komplexnej štúdie žlčníka. Počas ultrazvukového vyšetrenia lekár odhalí zhutnenie steny orgánov do 8 mm, výskyt špecifických dutín.

V rámci orálnej cholecystografie je možné zistiť malé defekty výplne, ktoré majú zaoblený tvar. V posledných rokoch sa na diagnostiku adenomyomatózy často používajú MRI alebo MRCP. Tieto štúdie nám umožňujú posúdiť štruktúru a stav orgánov a žlčovodov.

Terapeutické funkcie

Ak neexistujú závažné príznaky, chirurgická liečba pacientov sa nevykonáva. Malignita benígnej formácie je mimoriadne zriedkavá, preto je indikované iba ľudské pozorovanie, preto je indikované pravidelné ultrazvukové vyšetrenie.

Ak sa u pacienta vyvinie výrazný syndróm bolesti v pravej hypochondrii, predpíšte antispasmodikum (Drotaverin, Papaverine). Pri absencii účinku liekovej terapie, vzniku pečeňovej koliky, pacient má v anamnéze ochorenie žlčníkových kameňov alebo cholecystitídu, je indikovaná operácia na odstránenie žlčníka.

Adenomyomatóza je patológia, ktorá sa vyskytuje u 1 - 2% ľudí na planéte a vyvíja sa najmä u pacientov starších ako 40 rokov. Ochorenie zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov, vo väčšine prípadov si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Adenomyomatóza žlčníka

1. Synonymum:
• Adenomyomatózna hyperplázia, divertikulárna choroba žlčníka

2. Vymedzenie pojmov:
• Spoločný koncept, ktorý kombinuje nenádorové nezápalové ochorenia steny žlčníka:
o Cholesterol: patologické subepiteliálne depozity triglyceridov a esterov cholesterolu
o Adenomyomatóza: fokálne alebo segmentálne zhrubnutie steny žlčníka v dôsledku proliferácie sliznice, hypertrofie a proliferácie svalovej vrstvy a invázie prebytočnej sliznice do Rokytansky-Aschoffových dutín vytvorených zosilnenou svalovou vrstvou:
- Tieto dutiny môžu obsahovať žlč, kryštály cholesterolu, kaly a malé kamene
• Aj keď sa cholesterol a adenomyomatóza posudzujú spoločne, majú rôzne etiológie, sú sprevádzané rôznymi klinickými prejavmi a mali by sa považovať za rôzne choroby.

b) Metódy vizualizácie:

1. Všeobecná charakteristika:
• Hlavné diagnostické príznaky:
o Cholesterol: niekoľko malých vločiek cholesterolu, ktoré sú zvyčajne v radiačných štúdiách neviditeľné, môže spôsobiť nodulárnu stenu žlčníka.
o Adenomyomatóza: fokálne alebo segmentálne zhrubnutie steny žlčníka intramurálnymi hyperechoickými ložiskami, sprevádzané dozvukom a artefaktmi, ako napríklad „chvost kométy“.
• Lokalizácia:
o Stena žlčníka:
- Cholesterol: subepiteliálne
- Adenomyomatóza: epitel a svalová vrstva sliznice
• morfológia
o Adenomyomatóza: tri morfologické typy:
- Difúzne
- Ohnisko:
Fundal (adenomyoma): uzol prolapsujúci do lúmenu žlčníka formy z Rokitansky-Aschoff sinus
Segmentálny (ako presýpacie hodiny): prstencové zhrubnutie rozdeľuje žlčník do samostatných komunikačných dutín

2. Ultrazvuk s adenomyomatózou žlčníka (hyperplastická cholecystóza):
• Ultrazvuk v čiernej a bielej farbe:
O spoločnosti Cholesterol:
- Viacero malých hyperechoických polypov žlčníka sa môže javiť ako slabo viditeľné uzlíky steny
- Rozmery obyčajne (vľavo) Na pozdĺžnej ultrazvukovej sekcii žlčníkom sa zisťuje viac hyperechoických ložísk s artefaktom v tvare písmena V, ako napríklad „chvost kométy“..
(Vpravo) U toho istého pacienta určuje farebné dopplerovské ultrazvukové zobrazenie charakteristický farebný „chvost komety“, „blikajúci“ artefakt v kombinácii s drsnosťou povrchu obsahu Rokytansky-Ashoffových dutín (kamene)..

3. CT sken na zistenie adenomyomatózy žlčníka (hyperplastická cholecystóza):
• CT s vylepšením kontrastu:
O adenomyomatóze:
- zahusťovanie steny žlčníka (segmentové, difúzne, v spodnej časti)
- Cystické nekontrastné priestory v hrúbke steny žlčníka, ktoré zodpovedajú intramurálnej divertikle
- deformácia typu presýpacích hodín (segmentový typ)
- Nízka citlivosť s malými ((vľavo) U pacienta s adenomyomatózou v pozdĺžnom ultrazvukovom úseku sa v zosilnenej stene žlčníka zistí viac cystických priestorov, ktoré sa po patologickom vyšetrení ukážu ako vyplnené žlčovými Rokytansky-Ashoffovými dutinami..
(Vpravo) Na pozdĺžnom ultrazvukovom úseku sa zisťuje solitérna izoechoická polyp a adenomyomatóza dna žlčníka..

c) Diferenciálna diagnóza adenomyomatózy žlčníka (hyperplastická cholecystóza):

1. Karcinóm žlčníka:
• Polypoidový objemový útvar> 1 cm
• Infiltratívne a fuzzy obrysy
• Vyvinula vlastnú vaskulárnu sieť
• Vo väčšine prípadov sú sprevádzané kamienkami žlčníka
• Invázia do susedného pečeňového parenchýmu a metastatická lymfadenopatia regionálnych lymfatických uzlín

2. Adenomatózny polyp:
• Môže simulovať fokálnu formu adenomyomatózy
• Zvyčajne osamelý, 5-15 mm
• Pevný, neliaty liaty polyp
• Zvyčajne avaskulárne alebo so slabo rozvinutou vaskulatúrou

3. Difúzne zhrubnutie steny žlčníka:
• spojené so systémovým ochorením (napr. Hepatitída, cirhóza, kongestívne zlyhanie srdca atď.)
• Difúzna lézia steny žlčníka
• Priebeh hypoechoickej steny žlčníka
• Nedostatok artefaktov, ako je „chvost kométy“ alebo intramurálne cystické priestory

4. Chronická cholecystitída:
• Celkové zhrubnutie steny žlčníka
• Znížená klírens žlčníka
• Prítomnosť kameňov v dutine žlčníka
• Nedostatok artefaktov vyradených múrom, napríklad „chvost kométy“ alebo intramurálne cystické priestory

5. Emfyzematózna cholecystitída:
• Intramurálny plyn môže simulovať ukladanie cholesterolu
• „Špinavý“ tieň, nedostatok odrazu a artefakty, ako napríklad „chvost kométy“
• Klinika pre všeobecné choroby

(Vľavo) V CT s vylepšením kontrastu sa zúženie vytvorí na koronálnom tomograme v strednej časti žlčníka, ktorý je výsledkom segmentovej adenomyomatózy. V stene zosilneného segmentu sa zistia malé cysty.
(Vpravo) Pri MRI v režime T2 HASTE sa v dolnej časti žlčníka zistí akumulácia tekutých intramurálnych divertikúl (príznak „perlového náhrdelníka“ charakteristický pre adenomyomatózu žlčníka)..

1. Všeobecná charakteristika:
• Cholesterol: hyperplázia klkov sliznice sprevádzaná zachytením nadmerného množstva triglyceridov a esterov cholesterolu epitelovými makrofágmi:
o „Jahodový“ žlčník: nahé oko vidno nahromadenie lipidov; žlté usadeniny cholesterolu na pozadí hyperemickej sliznice pripomínajú jahody
• Adenomyomatóza: nadmerná proliferácia povrchového epitelu s invagináciou do zosilnenej vlastnej svalovej doštičky vedie k tvorbe divertikúl, ktoré sa nazývajú dutiny Rokytansky-Ashoff:
o Sínusy Rokytansky-Ashoff môžu byť naplnené žlčou, kryštálmi cholesterolu, kalmi alebo kamienkami.
• kamene sú prítomné takmer v 90% prípadov (cholesterol)

2. Makroskopické chirurgické vlastnosti:
• Fokálne alebo difúzne zhrubnutie steny žlčníka pri absencii zápalových zmien
• Adenomyomatóza: difúzne alebo segmentové zhrubnutie steny žlčníka s viacerými cystickými priestormi

3. Mikroskopia:
• Cholesterol:
o V hrúbke pretiahnutých klkov penové makrofágy naplnené lipidmi → malé žlté subepiteliálne uzly → spájajúce sa uzly = polypy:
- 2/3: uzly 35 rokov
• Rod:
O Cholesterole: W> M
O adenomyomatóze: F> M

3. Epidemiológia:
o Cholesteróza je častejšia, frekvencia je 12%
o Adenomyomatóza je relatívne zriedkavejšia, frekvencia 5%

4. Priebeh a predpoveď:
• Toto je zvyčajne náhodný nález.
• Pri správnej diagnóze a asymptomatickom priebehu nemá klinický význam
• Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje potvrdzujúce spojenie adenomyomatózy s rakovinou žlčníka

5. Liečba adenomyomatózy žlčníka (hyperplastická cholecystóza):
• S rozvojom príznakov - cholecystektómia

e) Diagnostická poznámka:

1. Je potrebné poznamenať:
• Malo by byť podozrenie na chronickú cholecystitídu.

2. Tipy na interpretáciu obrázkov:
• Cholesterol: zvyčajne prebieha skryto, viacnásobné malé polypy môžu spôsobiť nepravidelnosti v stene žlčníka.
• Adenomyomatóza:
o Fokálne alebo difúzne zhrubnutie steny intramurálnymi cystickými priestormi
o Reverb a artefakty, ako napríklad „chvost kométy“
o V ohniskových formách deformácia typu „presýpacích hodín“ a adenomyóm dna žlčníka.

g) Zoznam použitej literatúry:
1. Revzin MV et al: Žlčník: Menej časté stavy žlčníka a nezvyčajné prejavy bežných patologických procesov žlčníka. Zobrazovanie brucha. Epub pred tlačou, 2014
2. Runner GJ a kol.: zhrubnutie steny Gallbladderu. AJR Am J Roentgenol. 202 (1): W1-W12, 2014
3. Pellino G a kol.: Postupný prístup a operácia adenomyomatózy žlčníka: malý prehľad. Hepatobiliárny pankreat Dis. 12 (2): 136-42, 2013
4. Meacock LM a kol.: Hodnotenie ochorenia žlčníka a žlčových ciest pomocou mikrobublinového ultrazvuku so zvýšeným kontrastom. Br J Radiol. 83 (991): 615 - 27, 2010
5. Ash-Miles J et al: Viac ako len kamene: obrazový prehľad bežných a menej obvyklých patológií žlčníka. Curr Probl Diagn Radiol. 37 (5): 189-202, 2008
6. Catalano OA a kol.: MR zobrazenie žlčníka: obrazová esej. Radiographics. 28 (1): 135 - 55; kvíz 324, 2008
7. Stunell Het al: Zobrazovanie adenomyomatózy žlčníka. J Med Imaging Radiat Oncol. 52 (2): 109-17, 2008
8. van Breda Vriesman AC a kol.: Difúzne zhrubnutie steny žlčníka: diferenciálna diagnostika. AJR Am J Roentgenol. 188 (2): 495-501, 2007
9. Boscak AR a kol.: Najlepšie prípady z AFIP: adenomyomatóza žlčníka. Radiographics. 26 (3): 941-6, 2006
10. Chýbajúce informácie: Patológia pankreasu, žlčníka, extrahepatálneho biliárneho traktu a oblasti ampulu. Oxford New York: Oxford University Press. 427-9, 2003
11. Owen CC a kol.: polypy žlčníka, cholesterolóza, adenomyomatóza a akútna akekulárna cholecystitída. Seminár Gastrointestinálny Dis. 14 (4): 178-88, 2003
12. Gore RM a kol.: Zobrazovacie benígne a malígne ochorenie žlčníka. Radiol Clin North Am. 40 (6) 1307-23, vi, 2002
13. Levy AD a kol.: Benígne nádory a nádorové lézie žlčníka a extrahepatické žlčové kanáliky: Radiologicko-patologická korelácia. Radiographics. 22: 387-413, 2002
14. Berk RN a kol.: Hyperplastické cholecystózy: cholesterolóza a adenomyomatóza. rádiológia 146 (3): 593 - 601, 1983

Redaktor: Iskander Milewski. Dátum vydania: 11/06/2019

Príčiny, príznaky a taktika liečby adenomyomatózy žlčníka

Benígny rast svalovej aj mukóznej vrstvy - adenomyomatóza žlčníka je v praxi gastroenterológov veľmi zriedkavý. Napriek neprítomnosti priameho ohrozenia života ľudí môže také zhrubnutie stien orgánu prispieť k narušeniu jeho fungovania a objaveniu sa tráviacich problémov. Preto odborníci s najmenším zhoršením zdravia v hepatocelulárnej zóne odporúčajú, aby sa ľudia včas poradili s lekárom, aby vykonali komplexné vyšetrenie vnútorných orgánov..

Všeobecný opis adenomyomatózy žlčníka

Samotné zhusťovanie dvoch vrstiev - svalu a sliznice v žlčníku a nezápalovej povahy, nastáva v dôsledku rýchleho rastu ich buniek. Povaha procesu je najčastejšie žľazová alebo papilárna. Súčasne funkcie orgánu netrpia dlho - zdravotný stav zostáva nezmenený.

Patologický proces však postupne zachytáva čoraz väčšiu oblasť - sliznica žlčníka narastá na hladké svaly s vytváraním dutín, porastov, uzlín alebo zúžení. Takýto rast bráni úplnému zníženiu stien štruktúry, čo narúša jeho činnosť.

Adenomyomatóza sa spravidla zaznamenáva v oblasti spodnej časti orgánu, menej často po celom svojom povrchu. Vlastná patológia sa objavuje veľmi zriedkavo, často sprevádza ďalšie ochorenia hepatobiliárneho systému. Predispozíciou k adenomyomatóze sú ženy vo veku 45 - 55 rokov. V lekárskej praxi sa nevyskytli žiadne prípady úrazov detí..

klasifikácia

Z dôvodu nízkej prevalencie adenomyomatózy žlčníka nie sú odborníci dobre oboznámení s týmto ochorením. Klasifikáciu však zostavili oni. Zahŕňa niekoľko základných kritérií na opis benígneho zhrubnutia stien orgánu:

Podľa stupňa rozšírenia adenomyomatózy sa stáva:

 • generalizované - jednotné zmeny v svalovej vrstve s výrazným znížením kontraktilnej funkcie a vznik náchylnosti na chronickú cholecystitídu a ochorenie žlčníkov;
 • segmentový - v oddelených veľkých oblastiach sa objavujú ložiská hyperplázie stien orgánu s prítomnosťou cystických dutín v nich alebo jeho zvláštna pórovitosť svalovej vrstvy;
 • lokálne - jednotlivé malé oblasti adenomyomatózy vo forme adenómov alebo papilomónov / cystadenomov.

Podľa počtu lézií:

 • jediné miesto zhrubnutia - najčastejšie lézia ovplyvňuje spodnú časť štruktúry;
 • roztrúsená adenomyomatóza - dutiny alebo cysty sliznice sú okamžite prítomné v niekoľkých oblastiach dutého orgánu.

Podľa histologickej štruktúry:

 • adenomyomatóza s benígnym priebehom procesu - riziko degenerácie na rakovinu je nízke;
 • malígna adenomyomatóza - v bunkách sliznice je diagnostikovaná tendencia k atypii, ich degenerácia na rakovinové ložisko.

príčiny

Odborníci zlyhajú, aby sa presne zistilo, prečo má osoba v tkanivách žlčníka adenomyotomatózu. Početné lekárske štúdie umožnili len identifikovať hlavné rizikové faktory takejto patologickej poruchy pri delení orgánových buniek:

 • zvýšený vnútrobrušný tlak - spôsobuje poranenie epitelových buniek a začína proces ich regenerácie;
 • prítomnosť piesku a kameňov v mechúre - samotné poškodzujú sliznicu, ale tiež dráždia hladké svaly a zvyšujú intravezikálny tlak;
 • stagnácia žlče - sediment vedie k tvorbe zrazenín, z ktorých potom vznikajú žlčové kamene;
 • nekorigovaná strava - menu často obsahuje ťažké, mastné jedlá a jedlo samotné sa koná v dlhých intervaloch, alebo je osoba náchylná k prejedaniu;
 • stres a neuróza - pôsobia ako platforma pre zlyhanie inervácie hladkých svalov, narušené fungovanie buniek;
 • dedičná predispozícia - v rodine už boli diagnostikované prípady adenomyomatózy alebo iných nádorových novotvarov tráviaceho systému.

Okrem toho odborníci považujú za vyvolávajúce faktory hormonálne poruchy v ľudskom tele, poškodenie helmintickými inváziami, ako aj choroby, ktoré už u ľudí existujú v hepatocelulárnej oblasti..

symptomatológie

Vo väčšine známych prípadov bola adenomyomatóza dlhodobo asymptomatická - nevyskytli sa žiadne ťažkosti zo žlčníka. Vysvetlenie tohto nedostatku symptómov je nezápalový charakter lézie tráviacej štruktúry.

Medzitým s generalizovanou formou adenomyomatózy začne človek pociťovať zvláštnu ťažkosť v oblasti dolného okraja rebier napravo, niekedy zozadu - projekciu orgánu pod okrajom lopatky. Bolesť je tupá, bolí v prírode - v dôsledku prasknutia stien močového mechúra v prípade stagnácie žlče.

Možno objavenie sa dyspeptických prejavov - nutkanie na nevoľnosť, grganie s horkosťou, dokonca zvracanie. Vyvolávajúcimi faktormi budú chyby vo výžive, vzpieraní alebo strese. Príznaky sa postupne zosilňujú a prejavujú čoraz častejšie..

Ak je adenomyomatóza príčinou žlčníkovej choroby alebo cholecystitídy, potom je v klinickom obraze symptomatológia hlavných chorôb - od sfarbenia výkalov až po zvýšenie teploty a biliárnu koliku. A iba vykonávanie diagnostických postupov dáva všetko na svoje miesto.

Diagnostika a liečba

Absencia charakteristických príznakov poškodenia žlčníka pri adenomyomatóze - príznaky proliferácie sliznice vedie k neskorej diagnóze patologického stavu. Jeho identifikácia je často výsledkom diagnostických opatrení pre ďalšie indikácie.

Kontrastná rádiografia bola po dlhú dobu vedúcou metódou na rozpoznávanie adenomyomatózy v hepatocelulárnej oblasti. Je však schopný dokázať iba už hrubé zmeny slizničného tkaniva močového mechúra.

Na včasnú diagnostiku lézií v močovom mechúre sa čoraz častejšie používa magnetická rezonancia. Odborníci pomocou tejto pomoci uvidia nielen počet zón adenomyomatózy, ale aj ich veľkosť, štádium patologického procesu. Charakteristickým rysom choroby pomocou MRI je „perlový náhrdelník“, ktorý tvoria polypy..

Takmer jediný spôsob, ako bojovať proti adenomyomatóze v žlčníku, je chirurgické odstránenie. K tejto metóde sa pristupuje, ak má osoba často silnú bolesť v pravej polovici brucha alebo ak je diagnostikovaná tendencia k malignite - vytvorenie ohniska rakoviny. Konzervatívne opatrenia, tj liečba drogami, neboli vyvinuté kvôli zvláštnostiam nástupu a priebehu choroby..

Pri adenomyomatóze odborníci spravidla odporúčajú pravidelný ultrazvuk brušných orgánov. Prognóza patológie je priaznivá, pretože neexistuje priame ohrozenie života pacientov.

Diagnostika adenomyomatózy v MRI a CT obrazoch žlčníka

Čo je dôležité vedieť o adenomyomatóze žlčníka

 • Prevalencia adenomyomatózy 2 - 5%.
 • U detí sa nenašiel.
 • Adenomyomatóza žlčníka - idiopatické nezápalové zhubné steny žlčníka bez nádoru..
 • Adenomyomatóza sa zvyčajne zisťuje náhodne u ľudí vo veku 40 - 50 rokov.
 • Rovnako bežné u mužov a žien.
 • Pravdepodobne zvýšený intravezikálny tlak vedie k zhrubnutiu stien žlčníka rovnakým spôsobom, ako divertikulóza hrubého čreva vedie k zhrubnutiu vnútornej steny čreva;
 • Je klasifikovaný ako typ hyperplastickej cholecystózy;
 • Hyperplázia sliznice, zhrubnutie svalovej vrstvy a divertikla (expanzia Rokytanského-Aschoffovho sínusu);
 • Rozlišujú sa tri formy adenomyomatózy žlčníka: generalizovaná adenomatóza (difúzna), segmentálna (prstencová) a lokalizovaná (adenomyóm, zvyčajne v spodnej časti)..

Aká diagnostická metóda sa má zvoliť pre adenomyomatózu žlčníka: CT, MRI, ultrazvuk

Metódy výberu

Pathognomonické znaky

 • Kruhové alebo úplné zhrubnutie steny žlčníka
 • Hladký vonkajší obrys
 • Malé cystické intramurálne zmeny
 • Zachytená alebo zvýšená schopnosť sťahovania bublín.

Hlavné príznaky adenomyomatózy žlčníka ultrazvukom

 • Kruhové alebo úplné zhrubnutie steny žlčníka hypo alebo hyperechoickými inklúziami;
 • Vymenovanie analógov cholecystokinínu vedie k výraznému zníženiu stien.

Čo ukáže obrázky MR-cholangiografie s adenomyomatózou

 • Séria divertiklov v zosilnenej stene žlčníka tvorí „perličkovú šnúru“ (zovšeobecnená forma);
 • Žlčník vo forme „hodiniek“ s kruhovým zhrubnutím steny a zúžením lúmenu (segmentový tvar);
 • Porucha vyplnenia v dolnej časti žlčníka (lokalizovaná forma);
 • Po zavedení kontrastu sa zaznamená jeho výrazná akumulácia v sliznici v skorej arteriálnej fáze.

Vyšetrite CT žlčníka pomocou adenomyomatózy

 • Kruhové alebo úplné zhrubnutie steny žlčníka
 • Hladký vonkajší obrys
 • Môžete definovať vrstvy stien.

Klinické prejavy adenomyomatózy

 • Príznaky adenomyomatózy žlčníka obvykle nie sú prítomné.
 • Nejasná bolesť v hornej časti brušnej dutiny vpravo
 • Príležitostne pretrvávajúca kolická bolesť spôsobená svalovou hypertrofiou.

Adenomatóza žlčníka. RCHP. Príznak „šnúry perál“ s kontrastnou výplňou dutín Rokytansky-Ashoff a zúžením lumenu na krku žlčníka..

Zásady liečby

 • V prípade príznakov adenomyomatózy žlčníka je indikovaná cholecystektómia..

Priebeh a predpoveď

 • Adenomyomatóza žlčníka - benígna choroba.

Adenómóm dna žlčníka. CT Hladké obrysy (dlhá šípka). Malé žlčníkové kamene (krátka šípka).

Čo by chcel vedieť lekár

 • Eliminujte chronickú cholecystitídu a rakovinu žlčníka;
 • Posúdiť kontraktilitu žlčníka.

Aké choroby majú príznaky podobné adenomyomatóze žlčníka?

Rakovina žlčníka

- Nerovnomerné zhrubnutie stien žlčníka s nerovnomernými vonkajšími kontúrami

- Včasná infiltrácia pečene

Chronická cholecystitída

- Typické typické klinické príznaky spojené s cholelitiázou

Tipy a chyby

Možná nesprávna diagnóza rakoviny žlčníka.

Zavolajte nám na 7 (812) 241-10-64 od 7:00 do 00:00 alebo zanechajte žiadosť na webe v ľubovoľnom vhodnom čase

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Existuje veľké množstvo chorôb žlčníka, ktoré môžu poškodiť orgán. Popri patológiách, ktoré sa vyskytujú u človeka od okamihu narodenia, môžu z času na čas vzniknúť choroby, ktoré sa môžu získať v procese života. Ich vývoj vyvoláva veľa dôvodov: od získania akejkoľvek infekcie do tela až po dopad nepriaznivého prostredia. Jedným takým ochorením je adenomyomatóza žlčníka.

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Adenomyomatóza žlčníka je choroba, pri ktorej sa na stenách orgánu objavujú benígne útvary. Veľkosť polypu obvykle nepresahuje 2 cm, pričom táto formácia preniká do všetkých vrstiev škrupiny orgánu. Navyše to, čo je ademiomatóza, mnohí nevedia, pretože patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Choroba má niekoľko názvov, medzi najbežnejšie - adenóm, divertikulárnu. Adenomyomatóza je diagnostikovaná vo väčšej miere v dospelej časti populácie, detský organizmus je menej náchylný na výskyt takýchto chorôb..

Rozlišujú sa tri typy chorôb:

Pri lokálnom poškodení orgánu v dolnej časti sa vytvorí hyperplázia s veľkosťou asi 2 cm. Segmentová forma sa vyznačuje zvýšenou pórovitosťou, výskytom dutín a hlbokou kryptou a prenikaním do plášťa stien pankreasu. Difúzna alebo, ako sa tiež nazýva, všeobecná forma patológie sa prejavuje objavením veľkého počtu pórov v dôsledku zhutnenia stien orgánu..

Príčiny vzniku ademiomatózy

Choroby v tejto oblasti ešte neboli úplne preskúmané. Steny žlčníka sú deformované, keď sa objavia žľazové formácie, a tento proces môže viesť k prejavu adenomyomatóznej hyperplázie všetkých vrstiev ich svalov. Hyperplastické formácie sa považujú za benígne. Medzi odborníkmi existuje určitý názor, že abnormálne vysoký tlak v orgáne je stimulátorom rozvoja adenomyomatózy žlčníka, najmä ak dôjde k všeobecnej verzii jeho prejavu. Príčiny choroby, okrem vnútorného tlaku v orgáne, môžu byť spojené s odchýlkami vo vývoji močového mechúra. Okrem toho sa v mnohých prípadoch táto patológia prejavuje, keď žlči stagnuje a neobehuje úplne. To je charakteristické pre cholecystitídu, pri ktorej sa najčastejšie prejavuje adenomyóza. Priebeh ochorenia zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov. Takéto choroby, ak sa vyskytnú, pokračujú bez povšimnutia a sú väčšinou zistené náhodou.

Príznaky adenomyomatózy žlčníka

Adenomyomatóza vo väčšine prípadov prebieha bez povšimnutia pacienta. Klinické prejavy nie sú identifikované. U pacientov, ktorí majú iné choroby žlčníka, sú však charakteristické niektoré príznaky. Prejavy sa podobajú symptómom žlčníkových kameňov, najmä s vývojom pečeňovej koliky:

 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • ťažkosť v žalúdku;
 • nevoľnosť.

Adenomyomatóza sa vyskytuje aj u pacientov, ktorí majú ochorenie, ako je cholecystitída. V prípade tohto ochorenia môžu príznaky lokálnej adenomyomatózy zhoršiť celkový obraz priebehu choroby. Liečba v tomto prípade sa nebude líšiť od obvyklej liečby.

diagnostika

Ultrazvuková diagnostika sa najčastejšie používa na identifikáciu benígnych lézií žlčníka. Zahusťovanie steny je diagnostikované u pacientov, u ktorých dosahuje 2 cm, v prípadoch s menším priemerom je takmer nemožné ju identifikovať, ultrazvuk môže ukázať iba počet polypov. Adenómy sa zisťujú iba počas operácie, niekedy úplne náhodou. Diagnóza pomocou MRI tiež pomáha odhaliť ochorenie v skorom štádiu. Takmer vždy, na diagnostikovanie akýchkoľvek ochorení žlčníka, sa vykonáva ultrazvuk, počas vyšetrenia môže lekár zistiť polypy a prijať ďalšie opatrenia, napríklad cholecystografiu. Týmto spôsobom sú dutiny vyplnené špeciálnym riešením, po ktorom je možné podrobnejšie vidieť celkový obraz patologických zmien..

Liečebné vlastnosti

Adenóm žlčníka sa často nelieči chirurgicky. Ultrazvuková diagnostika sa vykonáva iba v ojedinelých prípadoch, keď sú klinické príznaky najvýraznejšie. Pri biliárnej cirhóze pečene sa vykonáva aj bodová diagnostika žlčových ciest, aby sa vyhodnotil ich stav. Napriek skutočnosti, že vzdelávanie sa považuje za neškodné, existujú situácie, keď lekári majú dôvod na obavy aj v malej veľkosti. Týmto pacientom sa odporúča nepretržité sledovanie odborníkom, po ktorom sa na základe jeho záveru môže rozhodnúť o odstránení orgánu.

Pred touto radikálnou metódou sa zvyčajne predpisujú lieky na zmiernenie bolesti a normalizáciu odtoku žlče, najmä v prípadoch, keď má osoba ochorenie, ako je cholecystitída. Ak liečba touto metódou nemá žiadny účinok, príznaky sa objavujú v akútnejších formách, potom bude nevyhnutný taký krok, ako je odstránenie orgánov..

Vývoj patológie, ako je adenomyomatóza žlčníka, obvykle ustúpi bez určitých príznakov. Okrem toho sa ochorenie považuje za veľmi zriedkavé a pri absencii akútnych prejavov si nevyžaduje liečbu. V prípade zistenia benígnych nádorov by však odborníci mali pravidelne sledovať, aby sa zabránilo prechodu choroby do závažnejšieho štádia..

Adenomyomatóza žlčníka

Adenomyomatóza žlčníka - idiopatické nezápalové zhubné steny žlčníka bez nádoru..

Adenóm žlčníka je benígna formácia v orgáne, ktorá je súborom prvkov alebo jednoduchých, žľazových alebo papilárnych výrastkov. Tento polyp dosahuje priemer dva centimetre. Pre túto chorobu existujú rôzne literárne názvy: adenomyóm, divertikulárna choroba, cystická cholecystitída.
Ultrazvukové vyšetrenie stanoví, že stena orgánu môže dosiahnuť 1 cm, v tomto prípade je svetlá výška zanedbateľná.
Adenomatóza sa vyznačuje tým, že pri tomto ochorení rastú membrány slizníc žlčníka, svalová vrstva zhustne a tvorí sa divertikula vnútri steny. Existujú tri formy choroby: lokalizovaná, segmentálna a difúzna.
V miestnej forme je ovplyvnené dno orgánu, kde sa tvorba hyperplázie nachádza v priemere dvoch centimetrov. So zvyšujúcou sa segmentovou pórovitosťou sa v stenách žlčníka objavujú dutiny. To pomáha zmenšovať jeho dutinu v mieste tohto útvaru. Ak zhustne celá svalová vrstva orgánov, dôjde k poréznosti a cystickým rozšíreným dutinám, potom je to difúzna forma.

Adenomyomatóza žlčníka. Ultrazvuk od teórie k praxi. Prednáška pre lekárov. Profesor V.A. Izranov

Prednáška pre lekárov „Adenomyomatóza žlčníka“. Od teórie k praxi. Prednášku pre lekárov vedie profesor V. A. Izranov.

Na prednáške boli prerokované nasledujúce otázky:

 • Adenomyomatosis
  • Benígny stav spôsobený zhrubnutím steny močového mechúra v dôsledku invázie biliárneho epitelu do svalovej vrstvy (Rokytansky-Aschoff -1 dutiny) v kombinácii s proliferáciou hladkého svalstva (2). Postihnuté oblasti sú zhrubnutie steny močového mechúra vnútornými cystickými dutinami
  • A - Základná adenomyomatóza
  • B - segmentová adenomyomatóza ako presýpacie hodiny. Oba príklady ukazujú znížený obrys močového mechúra, zhrubnutie steny a hypertrofiu hladkého svalstva..
 • Fokálna adenomyomatóza
  • Fokálna adenomyomatóza. Časti zosilnenej steny s hyperechoickými inklúziami. Artefakty typu „kometový chvost“ sú patognomonické ultrazvukové príznaky spôsobené cystickými dutinami (Rokytansky-Ashoffove dutiny) naplnené kryštálmi cholesterolu.
 • Základný adenómóm
  • Veľké ložiská adenomyomatózy podľa typu formácie sa nazývajú adenomyómy. Najčastejšou lokalizáciou je oblasť dna, hlavným echografickým príznakom sú cystické dutiny v stene (Ashof-Rokytansky sinus). Dutiny sú hypoechoické, ak obsahujú žlč; niekedy dutiny s hyperechoickým vnútorným obsahom (kaly, malé kamene alebo kryštály cholesterolu)
 • Segmentálna adenomyomatóza
  • Intraluminálne obliterovanie dutiny močového mechúra v dôsledku zóny zmiešanej echogenicity podľa typu formácie Hlavnými echografickými symptómami sú prítomnosť cystických dutín ako súčasti formácie (Aschoff-Rokytansky dutiny) alebo artefakty typu „chvost komety“.
 • Adenomyomatosis. Základná adenomyomatóza v kombinácii s niekoľkými malými kameňmi
 • Adenomyomatosis. Artefakt chvosta kométy

Ultrazvuková diagnostika polypov žlčníka

Histologická klasifikácia nádorov žlčníka zahŕňa benígne a malígne novotvary epiteliálneho a neepiteliálneho pôvodu, epitelové abnormality a veľkú skupinu nádorových procesov vo forme cholesterózy, hyperplastických a vláknitých polypov, adenomyomatóznej hyperplázie, mukozálnych heterotopií..

Benígne nádory žlčníka zahŕňajú adenómy rôznych histologických štruktúr, ktoré predstavujú tvorbu žľazovej štruktúry a pozostávajú z tkaniva pripomínajúceho epitel žlčovodov a formujúce papilárne výrastky..

Polypy žlčníka sú prevažne stromálne útvary, obvykle pokryté jednovrstvovým epitelom. V závislosti od charakteristík strómy sa polypy delia na cholesterol, lymfoid a vláknitý.

Adenomyomatóza žlčníka je charakterizovaná proliferáciou epitelu s pseudo-železnými štruktúrami, Rokytansky-Aschoffovými dutinami a tiež hyperpláziou svalovej membrány. Existujú tri typy adenomyomatózy: difúzna, segmentálna a lokálna. Difúzny typ, do ktorého je celý proces močového mechúra zapojený, je pomerne zriedkavý. Vzácny je aj segmentový typ, pri ktorom je zvyčajne postihnutá stredná tretina tela žlčníka. Najbežnejšia je lokalizovaná (ložisková) forma. Vyznačuje sa kruhovým zhrubnutím steny bližšie k spodku, čo niekedy simuluje rakovinu žlčníka.

Najbežnejšou histologickou formou polypoidných štruktúr je cholesteróza žlčníka. Podľa M. Gebela tvoria cholesterolové polypy 95 až 99% všetkých prípadov. Cholesteróza je hromadenie čistého cholesterolu, jeho esterov a žlčových kyselín v submukóznej vrstve steny žlčníka vo forme výrastkov..

Medzi zhubné nádory žlčníka patrí adenokarcinóm, karcinosarkóm, karcinoid, poškodenie metastatickými orgánmi. Tvoria asi 1% všetkých polypoidných útvarov. Skutočná diagnóza sa často stanovuje už počas operácie, ktorá sa týka napríklad početnej cholecystitídy, a v niektorých prípadoch až po histopatologickom vyšetrení chirurgického materiálu. Morfologicky malígny nádor žlčníka obyčajne zodpovedá adenokarcinómu, ale môže byť tiež skvamózny a nediferencovaný..

Ultrazvuková metóda je zďaleka najinformatívnejší nástroj na diagnostikovanie chorôb žlčníka, vrátane jeho nádorov a nádorových lézií. Dostatočne vysoká frekvencia detekcie týchto zmien v populácii, rozmanitosť morfologických foriem zahrnutých do pojmu „polyp“ žlčníka, si vyžaduje predovšetkým podrobný a diferencovaný prístup v ultrazvukovej diagnostike týchto formácií a na základe tohto vývoja algoritmu na vyšetrenie a dynamické monitorovanie pacientov v tejto skupine..

ZOZNAM POTREBNÝCH LIEKOVÝCH ZARIADENÍ

Ultrazvukové diagnostické prístroje v reálnom čase. Senzor je konvexný, sektorový alebo lichobežníkový s frekvenciou 3,5 až 5,0 MHz. Stresový test vyžaduje choleretické činidlo - nikotín alebo kyselinu chenodeoxycholovú (henofalk)..

TECHNOLÓGIE POUŽITIA METÓDY

Metóda je založená na konvenčnom ultrazvukovom vyšetrení brušných orgánov.

Predbežná príprava na ultrazvuk biliárneho systému a priľahlých anatomických oblastí:

-štúdia sa vykonáva nalačno, 8-12 hodín po poslednom jedle, aby sa zabránilo kontrakcii žlčníka a funkčným zmenám v krvnom obehu portálu;

-Je potrebné dodržiavať diétu s obmedzením na výrobky, ktoré spôsobujú tvorbu plynu (hnedý chlieb, mliečne výrobky, surová zelenina a ovocie) počas 1-3 troch dní. Ak je to potrebné, predpíšte pacientom s nadúvaním polyenzymatické prípravky (mesim forte, kreon v dávke 1 - 2 kapsuly 3-krát denne) a aktívne uhlie alebo espumisan;

-povinné vylúčenie ďalších predchádzajúcich diagnostických postupov, ktoré bránia vizualizácii (röntgenové a endoskopické vyšetrenie žalúdka a hrubého čreva, laparoskopické zásahy).

Pohotovostné štúdie sa vykonávajú bez prípravy

Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov začína v polohe pacienta na chrbte. Doplňte štúdiu do pozícií na ľavej a pravej strane, stojacich vo výške hlbokého dychu. Technológia pre štúdium žlčového systému zahŕňa skenovanie v niekoľkých rovinách: pozdĺžne, priečne a šikmé. Na vizualizáciu žlčníka je senzor umiestnený v pravej hypochondrii. V prípade vysokého postavenia hrubého čreva sa štúdia vykonáva prostredníctvom medzirezortných priestorov. Žlčník sa zvyčajne nachádza na dorzálnom povrchu pečene. Rozlišuje dno, telo a krk, ktorý prechádza do cystického kanálu. Pri pozdĺžnom skenovaní je žlčník viditeľný ako echo-negatívny oválny, podlhovastý alebo hruškovitý útvar s dĺžkou 4 až 9,5 cm široký až 3 až 3,5 cm s tenkými (až 1,5 až 2 mm) steny. Normálne je obsah močového mechúra homogénny, anechoický.

Ak má ultrazvukové zariadenie režim farebného Dopplerovho mapovania a Dopplera energie, mali by ste použiť nasledujúce odporúčania. Najskôr vykonajte štúdiu v režime B a potom prejdite k Dopplerovým metódam. Pomocou Dopplerovho ultrazvuku s pulznou vlnou sa stanoví prietok krvi, diferencujú sa cievy so spektrami arteriálneho a venózneho prietoku krvi, nasleduje kvantitatívne vyhodnotenie kriviek rýchlosti prietoku krvi. Parametre Dopplerovej štúdie: filter 800, opakovacia frekvencia impulzov 4 - 5 kHz, kontrolný objem 1 mm.

Na diferenciálnu diagnostiku zaoblených polypov a zubného kameňa žlčníka sa vykonávajú polohové testy. Vizualizácia žlčníka sa vykonáva počas otočení pacienta zo strany na stranu a v stojacej polohe. Senzor niekedy vykonáva sériu krátkych lisovacích pohybov na prednej brušnej stene v projekcii žlčníka. Ak je to potrebné, pacient zaujme polohu kolena.

Ak sú pozičné testy neúčinné, mal by sa vykonať choleretický test. Pacient berie dovnútra choleretikum nikotín, ktorého dávka je 25 mg / kg, to znamená v priemere 2 000 mg (4 tablety) alebo kyselina chenodeoxycholová (henofalk) v dávke 10 mg / kg telesnej hmotnosti. V priemere je táto dávka 750 mg (3 kapsuly). Po 2,5 - 3 hodinách sa opakuje ultrazvukové vyšetrenie žlčníka. Hlavným cieľom je dosiahnuť posunutie kameňov prilepených na stene žlčníka.

Pri identifikácii polypoidných útvarov žlčníka sa analyzoval počet, veľkosť, tvar, echogenicita, prítomnosť alebo neprítomnosť akustického tieňa, štruktúra, obrysy, stehno intraluminálnych orgánov. Je vhodné použiť štandardný protokol, ktorý umožňuje ultrazvukové monitorovanie pacientov s touto patológiou:

1, niekoľko kusov, veľa

okrúhle, nepravidelné v tvare prsta

nízka, stredná, vysoká

hladký, nerovný, hrboľatý

áno (mierne, výrazné) / nie

široký, úzky, neurčitý

V stene

áno / nie, hodnotenie ťažké

prietok krvi v polypu: áno / nie v dolnej časti polypu: áno / nie

V prípade následného dynamického pozorovania alebo makroskopického a histopatologického vyšetrenia po cholecystektómii musí protokol naznačovať lokalizáciu polypu vo vzťahu k anatomickým častiam žlčníka (krk, telo, spodok)..

Ultrazvukové vyšetrenie pečene, sleziny, pankreasu a lymfatických uzlín sa vykonáva podľa všeobecne akceptovanej metódy..

INTERPRETÁCIA VÝSLEDKOV ULTRENDOVEJ DIAGNOSTIKY VÝCHOVY POLYPHOIDU GALL.

Polypoidné útvary žlčníka sú vizualizované ako parietálne imobilné echogénne štruktúry vyčnievajúce zo steny žlčníka. Tieto štruktúry svojou hustotou obvykle zodpovedajú tkanivu pečene. Malé formácie môžu byť hyperechoické. Nedávajú akustický tieň a sú lokalizované v rôznych anatomických častiach žlčníka. Ich veľkosť zriedka prekračuje priemer 1 cm. Porážka môže byť jednoduchá alebo viacnásobná. Na záver ultrazvuku sa všetky formácie s takýmito sonografickými príznakmi zvyčajne nazývajú polyp alebo polypóza žlčníka..

Polypy s veľkosťou 2 až 5 mm môžu byť echogénnejšie. Niekedy je ťažké rozlišovať s malými kameňmi pripevnenými k stene žlčníka. Pri vykonávaní choleretického testu je zvyčajne možné dosiahnuť posunutie kameňov prilepených na stene žlčníka. Polypy po užití choleretík zostávajú nehybné (Obr. 1-2).

Cholesteróza je najbežnejšou morfologickou formou polypoidných formácií žlčníka (42 - 99%). Cholesteróza je zaradená do skupiny benígnych ne-neoplastických nezápalových chorôb, prípady malignity nie sú opísané. Analýza ultrazvukového obrazu cholesterózy žlčníka umožnila rozlíšiť echografické znaky charakteristické pre jeho rôzne morfologické varianty:

1) malé inklúzie cholesterolu, ktoré tvoria difúznu sieťku v hrúbke submukóznej vrstvy s veľkosťou 1 až 2 mm, vyzerajú ako lokálne zhrubnutie alebo zhustenie steny žlčníka a v niektorých prípadoch spôsobujú dozvuk (echografický príznak „chvost komety“);

2) polypoidnú formu cholesterózy môžu predstavovať výrastky pochádzajúce priamo zo submukóznej vrstvy.

Majú nasledujúce ultrasonografické vlastnosti: priemer nie viac ako 2-4 mm, široká základňa, hladký obrys. Tieto polypy sú zvyčajne hyperechoické. Pri bežnej cholesteróze sa vizualizuje viac hyperechoických útvarov, ktoré poskytujú obraz žlčníka „jahody“;

3) najčastejšie majú cholesterolové polypy žlčníka veľkosť 4 až 10 mm. Tieto polypy sa zvyčajne nachádzajú na tenkom stonku, majú rovnomerný obrys, echogenicita zodpovedá tkanivu pečene a nedávajú akustický tieň;

4) veľké polypy (viac ako 11 mm) sú hypoechoické, majú vrúbkovaný obrys. V dôsledku ich relatívne veľkých rozmerov je ich posun v lúmeni žlčníka obmedzený, v dôsledku čoho sa javia so širokou základňou, hoci sú skutočne umiestnené na tenkej nohe..

Pri cholesteróze je pravdepodobnosť výskytu viacerých lézií významne vyššia (obr. 3-4).

Neoplastické polypy zahŕňajú adenóm, ktorý môže mať atypickú hyperpláziu a môže byť malígny. Ultrazvukové vyšetrenie odhalí adenóm vo forme polypoidnej formácie, ktorá je s väčšou pravdepodobnosťou jednoduchá a nízka echogenita. Echografické rizikové faktory pre adenóm sú prstovitý, nerovný a hľuzový obrys, ako aj široký a neurčitý základ..

Hyperplastické a vláknité polypy žlčníka, abnormality epitelu, ložisková forma adenomyomatózy majú spravidla typické ultrazvukové príznaky: veľkosti do 10 mm, okrúhly tvar, echogenicita, priblíženie sa k pečeňovému tkanivu, homogénna štruktúra, hladké obrysy, úzka noha.

Farebné dopplerovské mapovanie umožňuje rozlíšiť nádorové hmoty od zrazeniny žlče alebo hnisu, ktorá vyplňuje lúmen žlčníka. Vo vnútri nádorovej hmoty je určený prietok krvi. Charakteristiky prietoku krvi nie sú veľmi dôležité, pretože väčšina vedcov neidentifikovala špecifické parametre, ktoré umožňujú rozlíšiť zhubné nádory od nezhubných. Ak veľkosť útvaru neprekročí 1 cm, v niektorých prípadoch je možné zaregistrovať prietok krvi iba v jeho nohe.

Z 12 pacientov, s ktorými sme uskutočnili Dopplerovu štúdiu, 2 overené adenómy a 10 - polypoidná forma cholesterózy. Nebolo možné zaregistrovať prietok krvi v cholesterolových polypoch pomocou Dopplerových metód. Známky vaskularizácie zistené v adenómoch žlčníka.

Povaha nôh polypu sa v onkologickej praxi tradične zohľadňuje ako symptóm, ktorý sa často spája s malígnym charakterom choroby. Spravidla sú polypy umiestnené na tenkom stonku. Niekedy je možné identifikovať echografický príznak „plameňa sviečky“ - pri ultrazvukovom vyšetrení žlčníka sa triaška vo forme plameňa sviečky. Tento jav sa pozoruje u polypov s malými rozmermi podlhovastého tvaru a naznačuje ich tenkú nohu. Veľké polypy s tenkými nohami môžu vytvárať dojem širokej základne. Mala by sa zohľadniť možnosť falošne pozitívnej diagnózy širokej základne s veľkými polypmi..

Veľký význam sa prikladá monitorovaniu ultrazvukom, ktoré vám umožňuje analyzovať dynamiku echografického obrazu polypoidných útvarov žlčníka. Podľa dynamického pozorovania polypy žlčníka u väčšiny pacientov nemajú tendenciu zvyšovať sa alebo sú zanedbateľné.

Z praktického hľadiska by lekár mal pamätať na potrebu diferenciálnej diagnózy cholesterózy s inými histologickými variantmi zmien vo žlčníku - hyperplastickými a vláknitými polypmi, adenomyomatózou, benígnymi nádormi av zriedkavých prípadoch malígnymi léziami orgánov..

Rakovina žlčníka

Rakovina žlčníka je pomerne zriedkavá patológia, incidencia je 1-2: 100 000 populácie. Ultrazvuková rakovina žlčníka môže detekovať polypoidové hmoty vo vnútri lúmenu žlčníka, difúzne alebo lokálne zhrubnutie jeho steny alebo tumoru, ktoré nahrádza normálny žlčník. Medzi pridružené ultrazvukové príznaky patria žlčové kamene, porcelánový žlčník. Často sa často zisťuje klíčenie v pečeni, obštrukcia žlčových ciest, metastázy do lymfatických uzlín okolo spoločného žlčového kanálika alebo v oblasti hlavy pankreasu. Toto ochorenie sa zvyčajne zisťuje vo veku 67 - 70 rokov a oveľa častejšie u žien ako u mužov. Kombinácia ochorenia žlčníka a rakoviny žlčníka sa vyskytuje v 70 - 90% prípadov. Predoperačná diagnóza rakoviny žlčníka je komplikovaná zápalovými zmenami v stene žlčníka, cholelitiázou. Prevládajú difúzne formy rakoviny žlčníka (73 - 90%), ktoré sú sonograficky zle rozpoznané. Spravidla je včasná diagnóza rakoviny žlčníka možná v prípadoch, keď dochádza k rastu polypoidov. Identifikácia polypóznych útvarov veľkých rozmerov (viac ako 1,52 cm) v lúmene žlčníka umožňuje podozrenie na prítomnosť zhubného nádoru..

Predstavujeme klinické pozorovanie preukazujúce variant polypoidnej formy rakoviny žlčníka (obr. 7)..

Vizualizované nevypovedateľné útvary v blízkosti steny s heterogénnou štruktúrou s vrúbkovanými kontúrami do veľkosti 42 mm v kombinácii so znakmi početnej cholecystitídy. Výsledok histologického vyšetrenia: adenokarcinóm stredného stupňa diferenciácie.

Ultrazvukové vyšetrenie by malo rozlíšiť rakovinu žlčníka s najbežnejšími chorobami žlčníka zápalovej povahy, s xanthogranulomatóznou cholecystitídou, adenomyomatózou, inými malígnymi nádormi hepatobiliárneho traktu a metastázami..

Podľa I. Braghetta a kol. (1999), A.D. Levy a kol. (2001), M. Gebel (1999, 2001), ultrasonografia, podobne ako iné moderné metódy radiačnej diagnostiky, nezistila často rakovinu žlčníka v skorých štádiách.

Ak pacient pri ultrazvukovom vyšetrení odhalil zhubné nádory s rôznou lokalizáciou, metastatickým poškodením pečene a lymfatických uzlín, tvorbou steny žlčníka môžu byť tiež metastázy.

Iné primárne zhubné nádory a neepiteliálne nádory sú mimoriadne zriedkavé a na ultrazvuku vyzerajú ako rakovina žlčníka..

Metastatická choroba žlčníka

Metastatická lézia žlčníka, hoci sa považuje za kazuistiku, je oveľa bežnejšia ako echografia. Najčastejšie melanóm metastázuje do žlčníka (až do 50 - 60% prípadov) (Vesnin A. G. a kol., 1999; Mc Gahan J., Goldberg B., 1997)..

Ultrazvukové metastázy do steny žlčníka sa môžu javiť ako malé lokálne
zahusťovadlá alebo ako polypoidné útvary. Podľa echografických znakov je metastatická lézia zvyčajne nerozoznateľná od infiltračného variantu rakoviny žlčníka (obr. 8). Ultrazvukový obraz metastáz melanómu je charakterizovaný prítomnosťou viacerých alebo jednotlivých parietálnych endofytických porastov s veľkosťou od 2 do 45 mm. Ich tvar je guľatý alebo sploštený, kontúry sú jemne zúbkované alebo hladké. Štruktúra je homogénna a izoochogénna, zriedkavo hyperechoická. Dopplerografia určuje príznaky vaskularizácie formácií.

Sonografické hodnotenie rizika zhubného rastu polypoidných formácií žlčníka

Pri hodnotení malígneho rastu a malignity polypoidných útvarov žlčníka sa zisťujú také príznaky, ako je ich počet, veľkosť, vlastnosti bázy (stehien), rastový vzorec, echogenicita. Malígny charakter sa dá predpokladať v nasledujúcich prípadoch: priemer presahuje 1 cm, všetky vrstvy steny žlčníka sú zapojené do polypovej štruktúry, okolo dna polypu je zhrubnutie steny. Posledné dva príznaky sa dajú zistiť iba skenovaním s vysokým rozlíšením. Nepriaznivé prejavy zahŕňajú rýchle zväčšenie veľkosti útvaru. Znížená echogenita a nerovnomerný obrys sú rizikovými faktormi neoplastických formácií. Mnohonásobnosť polypov žlčníka nie je hrozbou.

Monitorovanie ultrazvukom hodnotí rastový trend polypov žlčníka. Navrhujeme zvážiť neprítomnosť rastu ako zvyšné rozmery alebo ich zmenu o 1 mm (táto hodnota je v rámci chyby merania). Pomalý rast - zvýšenie priemeru polypu najviac o 2 mm za rok. Rýchly rast - zvýšenie priemeru polypu o 2 mm alebo viac v priebehu 1 roka.

MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE A CHYBY

Pri použití tejto metódy neexistujú žiadne komplikácie..

Príčinami falošne pozitívnych nálezov ultrazvuku „polyp alebo polypóza žlčníka“ sú buď záhyby steny žlčníka v dôsledku pericholecystitídy alebo malé kamene cholesterolu prilepené na stene močového mechúra..

Falošne negatívne výsledky diagnostiky polypoidných formácií žlčníka sú obvykle subjektívne a súvisia s nedostatočnou kvalifikáciou lekára. V niektorých prípadoch je príčinou falošne negatívnych výsledkov zlá vizualizácia žlčníka.

KONTRAINDIKÁCIE NA POUŽITIE

Ultrazvukové vyšetrenie žlčníka, ktoré je pre pacienta bezpečné a nezaťažujúce, nemá žiadne kontraindikácie na použitie. Existujú obmedzenia iba na choleretický test používajúci henofalk. Požitie kyseliny chenodeoxycholovej (henofalk) je kontraindikované u pacientov s akútnou početnou a nepočítavou cholecystitídou, akútnou hepatitídou, obštrukčnou žltačkou, choledocholitiázou a akútnou pankreatitídou..

Taktika na riadenie pacientov s polypmi žlčníka

Racionálne riadenie pacientov s polypmi žlčníka určenými chirurgom, gastroenterológom a, ak je to potrebné, onkológom, spočíva v pravidelnom monitorovaní ultrazvukom a včasnej chirurgickej liečbe v prítomnosti alebo objavení sa vhodných indikácií. Metóda výberu je laparoskopická cholecystektómia.

Indikácie pre chirurgickú liečbu pacientov s ultrazvukovým zobrazením „polyp alebo polypóza žlčníka“ (vyvinuté na základe analýzy svetovej literatúry a výsledkov našich vlastných údajov):

- kombinácia s kameňmi žlčníka;

- veľkosť polypu žlčníka je viac ako 1 cm, najmä ak je polyp jednoduchý;

- rýchly rast (viac ako 2 mm ročne);

- prítomnosť závažných klinických príznakov;

- kombinácia s familiárnou polypózou hrubého čreva.

Niektorí autori považujú pacienta za viac ako 60 rokov kvôli indikáciám cholecystektómie u polypov žlčníka, aj keď tento názor je často kritizovaný. V literárnych prameňoch nebolo možné nájsť náznaky toho, že prítomnosť viacerých polypov žlčníka je indikáciou chirurgickej liečby..

Kontrolné ultrazvukové vyšetrenie pacientov s ultrazvukovým zobrazením „polypov alebo polypózou žlčníka“ s veľkosťou lézií s priemerom menším ako 1 cm a bez indikácie pre chirurgickú liečbu by sa malo vykonať najskôr po 1 mesiaci, potom po 3 mesiacoch, potom po 6 mesiacoch. a v budúcnosti - raz ročne (obr. 9). Ak má pacient indikácie pre chirurgickú liečbu, ale chirurgický zákrok odmietne, mali by sa vykonať ultrazvukové vyšetrenia najmenej dvakrát ročne. Na zlepšenie kvality dynamického monitorovania ultrazvukom alebo na uľahčenie následného histologického overenia po cholecystektómii by sa získané údaje o ultrazvuku mali zostaviť podľa štandardizovaného protokolu. Schéma protokolu je uvedená vyššie (pozri s. 9). Pozorovanie pacientov s týmto profilom vyžaduje ultrazvukové monitorovanie, ktoré umožňuje identifikovať rýchlo rastúce polypy, ako aj progresívne zmeny v stene žlčníka s následnou korekciou taktiky riadenia tejto skupiny pacientov v závislosti od výsledkov sonografického vyšetrenia..

Ultrasonografia je najlepšou diagnostickou metódou na identifikáciu a monitorovanie pacientov s polypoidnými formami žlčníka..

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

- kombinácia s kameňmi žlčníka;

- veľkosť polypu žlčníka je viac ako 1 cm, najmä ak je polyp jednoduchý;

- prítomnosť závažných klinických príznakov;

- kombinácia s familiárnou polypózou hrubého čreva;

- nad 60 rokov (neuznaný všetkými autormi).

2 LCE - laparoskopická cholecystektómia.

3 Rýchly rast - zvýšenie veľkosti polypu o 2 mm alebo viac v priebehu 1 roka.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla tohto druhu je druh zhutnenia orgánov orgánov brušnej dutiny, ktorá vyčnieva v oblasti pupočného prstenca..Charakteristickým rysom tohto „vyvýšenia“ je to, že sa môže meniť veľkosť v závislosti od polohy zaujatej pacientom, najmä pri ležaní.
Kýla je veľmi časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja na pozadí osteochondrózy. Čo spôsobuje kýlu? V tomto prípade dochádza k opotrebovaniu medzistavcovej chrupavky. Okrem toho pod vplyvom zaťaženia začne prasknúť chrupavkový krúžok medzistavcového disku a jeho jadro, ktoré je jeho obsahom, sa posunie na stranu.
Masáž je wellness procedúra, ktorá zlepšuje stav tkanív, udržuje svalový tonus, obnovuje krvný obeh. Masáž krčných stavcov je dnes jedným zo spôsobov liečby osteochondrózy, pohybového ústrojenstva, traumy a dokonca nespavosti.