loader

Hlavná

Pažerák

Adenomyóza: príznaky a liečba

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne systémové ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané patologickou proliferáciou endometriálnych tkanív mimo tela (vajcovody, vagína, vaječníky) a do ďalších vrstiev. Endometriotický rast je možné pozorovať pooperačné rany, pľúca, tráviace orgány a močové cesty.

Častejšie sa adenomyóza vyskytuje u pacientov v reprodukčnom období, najmä po 27 - 30 rokoch. Toto ochorenie sa často zdedí (geneticky). Po menopauze vnútorná endometrióza sama o sebe mizne.

Štádium a stupeň adenomyózy maternice

Vzhľadom na morfologický obraz patologického procesu sa rozlišujú tieto formy vnútornej endometriózy:

 • Nodulárna adenomyóza maternice. Endometrioidné bunky sú v myometrii vo forme adenomyómov (uzlov). Typicky sú uzlové útvary početné, majú dutinu naplnenú krvou. Okolo nich je husté spojivové tkanivo, ktoré sa vytvára na pozadí zápalu..
 • Fokálna adenomyóza. Táto forma patológie je charakterizovaná šírením endometriálnych buniek do okolitých tkanív s následnou tvorbou jednotlivých ohnísk.
 • Difúzna adenomyóza. Endometrioidné bunky napádajú myometrium. V tomto prípade nedochádza k tvorbe uzlov alebo zreteľných ohnísk.
 • Difúzna-nodulárna adenomyóza. Kombinácia difúznej a uzlovej vnútornej endometriózy.

Vzhľadom na distribúciu a hĺbku endometriotických rastov sa rozlišujú nasledujúce stupne adenomyózy:

 • 1 stupeň - je ovplyvnená submukózna vrstva dutiny maternice;
 • 2 stupne - súčasťou patologického procesu je časť svalovej vrstvy;
 • Stupeň 3 - endometriálne tkanivo rastie na veľkej polovici svalovej vrstvy maternice;
 • Stupeň 4 - endometriotické ložiská ovplyvňujú celú svalovú vrstvu. Patologický proces sa často šíri do susedných tkanív, orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Mechanizmus rozvoja vnútornej endometriózy je pomerne jednoduchý a spočíva v klíčení endometria do svalového tkaniva pod vplyvom určitých faktorov. Zároveň sú úplne zachované funkčné schopnosti tkanív. S prechodom ženského tela do menštruačnej fázy sa začínajú zväčšovať endometriálne bunky, v dôsledku čoho dochádza k implantácii oplodneného vajíčka. Endometrium, ktoré pučalo do myometria, funguje podľa podobného princípu.

Ak nedošlo k počatiu, endometriálne bunky opúšťajú dutinu maternice vo forme menštruačného krvácania. Svalová vrstva maternice nie je schopná vylučovať zarastené endometriálne bunky, v dôsledku čoho zostávajú v telovej dutine. Na tomto pozadí dochádza v myometrii k miernemu krvácaniu, ktoré vyvoláva zápalový proces.

Presné príčiny vzniku adenomyózy ešte neboli stanovené. Špecialisti identifikujú množstvo faktorov, ktoré spôsobujú rast endometriálnych buniek a ich následné zvyšovanie. Podľa štatistík väčšina pacientov s adenomyózou podstúpila potrat alebo podstúpila operáciu maternicovej dutiny. Stále sú ohrození pacienti starší ako 35 rokov.

Niektorí gynekológovia sa domnievajú, že genetický faktor môže vyvolať rozvoj adenomyózy. Pokiaľ však ide o túto teóriu, neexistuje jasné vyhlásenie. Ak jedna zo žien v rodine trpí vnútornou endometriózou, neznamená to, že predstavitelia budúcich generácií budú náchylní na rozvoj choroby..

Medzi ďalšie príčiny rozvoja maternicovej adenomyózy patrí:

 • Časté stresy, emočné nadmerné zaťaženie;
 • Predĺžená fyzická aktivita;
 • Neustále napätie, nadmerná aktivita;
 • Pasívny sedavý spôsob života, ktorý vedie k stagnácii krvi v panvových orgánoch;
 • Endokrinné poruchy;
 • Porušovanie nadobličiek a hypofýzy;
 • Hormonálna dysfunkcia.

Vývoj vnútornej endometriózy môže byť tiež zneužívaním solária a opaľovania. To platí najmä pre pacientov po 30 rokoch. V tomto veku je telo oveľa citlivejšie na ultrafialové žiarenie..

Známky a príznaky adenomyózy maternice

Najvýraznejším a najcharakteristickejším symptómom adenomyózy je predĺžené obdobie menštruácie (viac ako 7 dní). Výtok je hojný a sprevádzaný silnou bolesťou. Pri menštruačnom toku sa môžu vyskytnúť krvné zrazeniny. Pred menštruáciou a počas 3-4 dní po ich ukončení je možné pozorovať výtok nahnedlého odtieňa. U pacientov so závažnou adenomyózou sa objavuje medzistupňový výtok, po ktorom nasleduje výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesťové pocity s adenomyózou sa objavia 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Pokračujú celým cyklom a prechádzajú po 3 až 4 dňoch od ukončenia menštruačného toku. Lokalizácia bolesti závisí od zamerania zápalového procesu. Ak je isthmus poškodený a tvoria sa adhézie, v perineu sa objaví bolesť. Zápal v rohu maternice je sprevádzaný bolesťou v oblasti slabín. Väčšina žien sa však v predmenštruačnom období sťažuje na bolestivý pohlavný styk.

60% pacientov s adenomyózou má problémy s počatím. Neplodnosť je spôsobená mnohými komisármi vytvorenými na vajcovodoch. V dôsledku narušenia štruktúry endometria bránia postupu oplodneného vajíčka na miesto implantácie..

Ďalším príznakom adenomyózy je anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyskytuje v dôsledku veľkej straty krvi na pozadí ťažkej menštruácie. To vyvoláva výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Rýchla únava;
 • Neustála ospalosť;
 • dýchavičnosť;
 • Mdloby;
 • Všeobecná nevoľnosť;
 • Bolesť hlavy, závraty;
 • Bledosť kože;
 • Poruchy psychoemocionálneho stavu, neuróza spôsobená neschopnosťou otehotnieť, silnou bolesťou a ťažkou PMS.

V závislosti od závažnosti patológie sa môže závažnosť, intenzita a súbor klinických prejavov líšiť.

Ak hovoríme o príznakoch adenomyózy, ktoré sa určujú pri gynekologickom vyšetrení, medzi ne patrí zmena tvaru a veľkosti dutiny maternice. Pri difúznej adenomyóze sa maternica pred menštruáciou zväčšuje a stáva sa sférickou. Pri bežnom patologickom procese vyzerá orgán na 2 alebo 3 mesiace tehotenstva. Uzlová forma adenomyózy je sprevádzaná tvorbou malých tuberkúl, ktoré sú na stenách maternice. Pri komplexnej adenomyóze zodpovedá maternica veľkosti fibroidov a po menštruácii sa nevracia k normálu..

Diagnóza adenomyózy

Na diagnostikovanie vnútornej endometriózy sa konzultuje gynekológ, ktorý zahŕňa skúmanie sťažností pacienta, zhromažďovanie informácií z anamnézy a gynekologické vyšetrenie. Laboratórne a hardvérové ​​štúdie sú tiež predpísané..

Gynekologické vyšetrenie sa vykonáva pred menštruáciou. Detekcia uzlín, tuberozity alebo zväčšenej sférickej maternice v kombinácii s bohatými, predĺženými a bolestivými obdobiami, ako aj príznakmi anémie a bolesti pri sexuálnom kontakte, je dôvodom na podozrenie na vývoj adenomyózy..

Hlavnou metódou diagnostiky adenomyózy je ultrazvuk. Najpresnejšie výsledky štúdie môžete získať (85 - 90%) pomocou transvaginálnej diagnózy (cez vagínu). Ultrazvukové vyšetrenie ako aj vyšetrenie na stoličke sa vykonávajú v predvečer menštruácie. Medzi príznaky adenomyózy na ultrazvuku patria rôzne hrúbky stien maternice, sférický a zväčšený tvar orgánu, prítomnosť cystických útvarov s priemerom viac ako 3 mm, ktoré sa objavujú v stene maternice pred menštruáciou..

Diagnóza difúznej formy adenomyózy ultrazvukom je omnoho ťažšia. Na tento účel sa používa metóda hysteroskopického vyšetrenia. Hysteroskopia okrem toho eliminuje hyperpláziu endometria, polypózu, fibroidy maternice, zhubné nádory a iné gynekologické patológie..

Ako súčasť diferenciálnej diagnostiky je možné predpísať MRI, ktorá umožňuje detekovať zmeny v štruktúre myometria, zhrubnutie maternicových stien a ložiská šírenia endometrioidných tkanív v myometrii. MRI tiež umožňuje vyhodnotiť štruktúru a hustotu uzlov.

Na identifikáciu hormonálnych porúch, zápalových procesov a príznakov anémie pri adenomyóze sú predpísané laboratórne testy krvi a moču..

Ako liečiť adenomyózu

Liečbu adenomyózy predpisuje lekár na základe výsledkov laboratórnej diagnostiky a komplexného vyšetrenia. Terapia vnútornej endometriózy sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych (liekov), chirurgických alebo kombinovaných metód. Výber taktiky terapeutických účinkov závisí od štádia a formy patologického procesu. Zohľadňuje sa aj stupeň distribúcie endometriálnych rastov, vek a celkový stav pacienta, ako aj potreba udržiavať reprodukčnú funkciu (možnosť následného počatia)..

Liečba adenomyózy sa začína použitím konzervatívnych metód. V tomto prípade je možné predpísať tieto lieky:

 • Hormonálne lieky;
 • Lieky na zastavenie zápalu;
 • Vitamínové komplexy;
 • Prípravky na normalizáciu činnosti pečene;
 • Lieky na zvýšenie imunity (imunostimulanty).

Všetkým pacientom je predpísaná liečba anémie s nedostatkom železa. Podľa svedectva je žena poslaná na konzultáciu s psychoterapeutom, ktorý môže odporučiť užívanie sedatív alebo antidepresív..

Ak použitie konzervatívnych metód neprinieslo pozitívne výsledky, je indikovaná chirurgická liečba. Existujú dve oblasti chirurgickej liečby adenomyózy:

 • Intervencia šetriaca orgány - zameraná na koaguláciu endometriálnych rastov;
 • Radikálna chirurgia (hysterektómia, panhisterektómia, supravaginálna amputácia) - spočíva v odstránení maternice a dodatkov..

Medzi základné faktory pri menovaní chirurgického zákroku so zachovaním orgánu patrí prítomnosť hnisania, stupeň hyperplázie a počet vytvorených adhézií. Otázka výberu takéhoto spôsobu liečby sa zvažuje až potom, čo pacient podstúpil hormonálnu liečbu (90 dní), čo neprinieslo výsledky a či existujú obmedzenia týkajúce sa použitia hormonálnych látok..

Ak po liečbe liekom adenomyóza pokračuje a vek ženy presahuje 40 rokov, lekár rozhodne o vhodnosti radikálnej operácie. Chirurgia tohto typu môže byť predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Neúčinná hormonálna terapia a predchádzajúci chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov;
 • Vývoj difúznej adenomyózy tretieho stupňa;
 • Progresia nodulárnej formy vnútornej endometriózy v kombinácii s myómom.

Po operáciách na konzerváciu orgánov a liekovej terapii sa u každého piateho pacienta diagnostikuje relaps adenomyózy v prvom roku. Do 5 rokov sa miera recidívy zvýši na 70%. U žien v premenopauzálnom období je prognóza vnútornej endometriózy priaznivejšia z dôvodu postupného blednutia ovariálnej aktivity. Relaps adenomyózy po radikálnej operácii nemožný.

Tehotenstvo s adenomyózou maternice

Ak sa diagnostikuje adenomyóza u ženy, ktorá plánuje otehotnieť, pokusy o otehotnenie sa odporúčajú najskôr 6 - 8 mesiacov po zásahu zachovania orgánov alebo po ukončení konzervatívnej liečby..

Ak je adenomyóza diagnostikovaná u tehotnej pacientky, počas prvého trimestra sa ukáže, ako užíva gestagény. Potreba hormonálnej terapie v druhom a treťom trimestri gravidity je stanovená na základe laboratórnych krvných testov na hladiny progesterónu..

Tehotenstvo je fyziologická menopauza, ktorá je sprevádzaná závažnými hormonálnymi zmenami. To priaznivo ovplyvňuje priebeh patológie, čím sa znižuje miera hyperplázie endometria. Niektoré ženy sú po pôrode úplne vyliečené.

Aké je riziko adenomyózy

Pri absencii včasnej terapie alebo negramotnej taktiky terapeutického účinku môže endometriálna adenomyóza vyvolať rozvoj mnohých nepriaznivých komplikácií:

 • Vznik chronickej akútnej anémie;
 • Šírenie ohnísk adenomyózy na iné tkanivá, orgány (hemotorax, črevná obštrukcia);
 • Zhubný nádor (zhubná degenerácia) patologických endometriálnych buniek.

Aby sa zabránilo rozvoju vnútornej endometriózy a jej dôsledkom, žena by mala navštíviť gynekológa najmenej dvakrát ročne a ak sa zistia príznaky adenomyózy, konzultujte s lekárom..

Maternicová adenomyóza na ultrazvuku a MRI

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

adenomyóza

Maternicová adenomyóza je bežné ochorenie ženského reprodukčného systému, ktorého podstatou je klíčenie sliznice genitálneho orgánu v myometrii. Svalová vrstva je v tomto prípade nerovnomerná, hrboľatá, s jednou alebo viacerými oblasťami zhutnenia. Prítomnosť týchto defektov vedie k zlyhaniu tela, má negatívny vplyv na sexuálne schopnosti a reprodukčný stav žien. Napriek benígnemu pôvodu stavu nie je vylúčené riziko komplikácií. Možný relaps ochorenia.

Adenomyóza a endometrióza - aký je rozdiel?

V lokalizácii patologického procesu. Pri endometrióze rastie sliznica maternice mimo tela. Môže sa dokonca rozšíriť až do brušnej dutiny. Pri adenomyóze endometrium rastie do svalov maternice. Hĺbka klíčenia v rôznych klinických prípadoch je rôzna.

klasifikácia

V závislosti od hĺbky lézie je adenomyóza maternice 1, 2, 3 a 4 stupne. Charakteristiky každej z nich:

 • 1 stupeň procesu - klíčenie endometria do svalovej vrstvy maternice nepresahuje 1/3 jeho hrúbky. Predispozičným faktorom je narušenie krvného zásobovania ženských pohlavných orgánov, ktoré sa pozoruje počas menštruácie. Sprievodným faktorom je zvýšenie koncentrácie estrogénu v krvi. Už pri prvom stupni choroby je imunitný stav ženy výrazne oslabený.
 • 2. stupeň procesu - klíčenie endometria do svalovej vrstvy dosahuje ½ hrúbky myometria. Prevládajúcim symptómom tejto fázy patologického procesu je výskyt hnedého vaginálneho výtoku v intermenštruačnom období. Žena má navyše niekoľko porúch autonómneho systému naraz - bolesti hlavy, nevoľnosť, zvýšenie celkovej telesnej teploty.
 • 3 stupne procesu - klíčenie endometria do svalovej vrstvy presahuje ½ celkovej hrúbky myometria. V tejto fáze si pacient všimne vážne nepohodlie v suprapubickej oblasti.
 • 4. stupeň procesu - endometrium rastie do svalovej vrstvy maternice, naďalej sa šíri do tkanív brušnej dutiny. Prevládajúcim symptómom je bolesť.

V závislosti od lokalizácie patologického procesu dochádza k adenomyóze krčka maternice a tela tohto orgánu. Podľa typu progresie patologického procesu má ochorenie fokálnu, uzlovú alebo difúznu formu. V prvom prípade endometriálne bunky obsahujú obmedzené, oddelené segmenty svalovej vrstvy maternice, v druhom prípade sú nádory podobné malým fibroidom. Difúzna forma poruchy je charakterizovaná neprítomnosťou jasných hraníc klíčenia endometria. Vo vnútri maternicových stien sú vizualizované rozsiahle pečate bez výrazných kontúr.

príznaky

Klinické prejavy maternicovej adenomyózy sa prakticky nelíšia od príznakov spojených s endometriózou. Pacient má obavy:

 • Bolesť v pokoji, počas intimity, počas menštruácie.
 • Menštruačné nepravidelnosti - menštruácia sa vyskytuje v rozpore s obvyklými dátumami, miera straty krvi prekračuje povolenú mieru o polovicu.
 • Prítomnosť veľkých zrazenín v vylučovanej krvi. Fragmenty vyzerajú podobne ako pečeň.
 • Všetky príznaky zodpovedajúce vývoju anémie. Anémia je dôsledkom ťažkej dlhodobej menštruácie. Príznaky anémie - znížený tlak, slabosť, výskyt rán a prasklín v blízkosti úst, závraty, zvýšená strata vlasov.
 • Problémy s pohybmi čriev a močením (oneskorená alebo zvýšená naliehavosť). Vyskytujú sa pri rozsiahlej adenomyóze, keď hypertrofická maternica nachádzajúca sa medzi konečníkom a močovým mechúrom stláča orgány..

Ďalšími príznakmi adenomyózy sú hormonálne nerovnováhy a následné zníženie libida, podráždenosť, poruchy spánku a ďalšie neurologické príznaky..

príčiny

Existuje asi 10 hlavných faktorov, ktorých prítomnosť zvyšuje riziko vzniku adenomyózy. Priame príčiny klíčenia endometria do svalovej vrstvy maternice však ešte neboli stanovené. Gynekológovia zistili, že patológia sa vyskytuje rovnako často u pôrodu aj u žien bez pohlavia. Okrem toho sú vekové hranice pacientov s identifikovanými prípadmi maternicovej adenomyózy staré 18 až 55 rokov. Tento faktor umožňuje spojiť pravdepodobnosť rozvoja choroby so stavom hormonálneho pozadia a sexuálnej aktivity..

Žiadne tehotenstvo do 30 rokov

Negatívne ovplyvňuje stav hormonálnej rovnováhy. Ak žena nemá pôrodnú anamnézu a nemá pravidelný sexuálny život, riziko rozvoja adenomyózy sa zdvojnásobí..

Tubálna excízia

U žien, ktoré podstúpili chirurgický zákrok na odstránenie jednej alebo obidvoch vajíčkovodov, je vysoká pravdepodobnosť proliferácie endometria do svalovej vrstvy maternice. V tomto prípade nezáleží na premlčacej dobe chirurgického zákroku.

Neskoré prvé narodenie

Po 30 rokoch prechádza ženské telo určitými zmenami. Ovplyvňujú aspekt štruktúry orgánov. V dôsledku toho sa v bunkách maternicového tkaniva môže vyskytnúť určitá prestavba. Dôvod je nasledujúci: pre ženy nad 40 rokov je pôrod záťažou.

Potrat alebo potrat

Predchádzajúce prípady potratov negatívne ovplyvňujú štruktúru maternice a hormonálne pozadie ženy. Telo je pripravené na plod po oplodnení - žľazy saturujú krv vysokou koncentráciou biologicky aktívnych látok. Tieto hormóny prispievajú k zahusťovaniu endometria, môžu prispievať k rozvoju adenomyózy. Počas kyretáže maternicovej dutiny tiež dochádza k poškodeniu jej vrstiev, ktoré slúži ako priaznivá podmienka pre rast endometria. V mnohých ohľadoch záleží na činnosti gynekológa pri práci s nástrojom..

Maternicová chirurgia

Odložené chirurgické zákroky naznačujú porušenie integrity pohlavných orgánov. Ihneď počas operácie padajú endometriálne častice do sekcií tkanivovej disekcie, ktoré sa tu zachytávajú a rastú. Tento proces trvá 2 až 3 mesiace až niekoľko rokov. Žena sa často učí o prítomnosti patológie iba pri vyšetrení neplodnosti alebo iných problémoch spojených s genitourinárnym systémom..

Traumatická a dlhodobá práca

V obidvoch prípadoch je narušená štruktúra endometria, čo zvyšuje riziko nekontrolovateľnej proliferácie. Zaťažený pôrod tiež zahŕňa viacnásobné poškodenie tkanív pohlavných orgánov - tela maternice, jej krčnej oblasti, krčka maternice. Narušenie integrity sliznice maternice a svalovej vrstvy vedie k vstupu endometriálnych buniek do výsledných rán. Tam endometriálne častice rastú, delia sa a kondenzujú steny orgánov.

Nadváha a obezita

Samotná nadváha nepredstavuje ohrozenie rozvoja maternicovej adenomyózy. Riziko proliferácie endometria vo svaloch pohlavných orgánov sa zvyšuje v dôsledku nerovnováhy v hormonálnej rovnováhe, problémov s endokrinným systémom, ktorý spôsobuje obezitu..

Vaječníková cysta

Nezhubný novotvar párového ženského orgánu prispieva k nerovnováhe estrogénu v tele. Dôvodom je zlyhanie vaječníkov, ktoré produkujú biologicky aktívne látky v nedostatočnom množstve. Hormonálna nerovnováha je priaznivým predpokladom pre vznik ložísk adenomyózy.

Dlhodobé používanie hormonálnych kontraceptív

Dlhodobé používanie perorálnych kontraceptív negatívne ovplyvňuje ovariálnu aktivitu. Drogy inhibujú tvorbu hormónov, čo vedie k rozvoju ich nerovnováhy v tele. To sa stáva priaznivým stavom pre klíčenie endometria do svalovej vrstvy maternice. Aby sa minimalizovalo riziko vzniku tejto komplikácie, neodporúča sa používať perorálnu antikoncepciu bez predpisovania lekára alebo prekročenia predpísanej dávky..

Dedičná predispozícia

Jeden z bežných príčinných faktorov rozvoja adenómózy maternice. Ochorenie nastáva v dôsledku génovej mutácie. Ak blízki príbuzní utrpeli gynekologické ochorenie daného typu, ktorý bol na menovaní lekára, mali by ste o tomto faktore informovať špecialistu..

Možné komplikácie

Adenomyóza môže viesť k priťažujúcim následkom spojeným so zdravotným stavom ženy alebo vývojom plodu. Na pozadí klíčenia endometria vo svalovej vrstve maternice sa u pacienta môže vyskytnúť:

 • Adhezívny proces vo vnútri panvových orgánov a brušnej dutiny. Podporuje rozvoj mimomaternicového tehotenstva, črevnej obštrukcie.
 • Neplodnosť v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, zlyhania maternice.
 • Znížené libido (dôsledok hormonálnej nerovnováhy v tele).
 • Anémia v dôsledku masívnej straty krvi.
 • Potrat. Výsledok nesprávnej kontraktilnej schopnosti maternice, zlyhanie endometria.

Táto choroba tiež spôsobuje výskyt psychologických problémov, ktoré sú spojené so všeobecným zhoršením pohody, neplodnosťou. Rast endometria do svalovej vrstvy maternice zriedka vedie k rozvoju zhubného nádoru tohto orgánu. Odborníci však neviedli k priamemu vzťahu medzi výskytom týchto dvoch procesov..

Tehotenstvo s adenomyózou

Prítomnosť ohnísk zhutnenia vo vnútri steny maternice negatívne ovplyvňuje kontraktilitu orgánu. Pri adenomyóze je riziko absencie dieťaťa zvýšené v dôsledku absencie placenty. Neschopnosť genitálneho orgánu natiahnuť sa v súlade s rastom a vývojom plodu vedie k klesajúcemu tehotenstvu. Ženy s adenomyózou, ktoré nosili dieťa bez výskytu sprievodných komplikácií, dostali cisársky rez. Patogénne ložiská sa často eliminujú okamžite po extrakcii plodu.

Ktorého lekára kontaktovať

Keď sa objavia primárne príznaky - bolesť, menštruačné nepravidelnosti - musíte navštíviť gynekológa - endokrinológa. Elimináciu chorôb ženského reprodukčného systému, ktoré zahŕňajú uterinnú adenomyózu, vykonáva lekár tohto profilu. Lekár predpíše množstvo potrebného výskumu a potom liečbu doplní. Okrem použitia iných metód zahŕňa aj prechod hormonálnou terapiou.

diagnostika

Aby sa vylúčila prítomnosť iných patológií a urobila sa spoľahlivá diagnóza, lekár nariadi pacientovi podrobiť sa rozsiahlej diagnóze. Najviac informatívne typy tohto:

 • Klinický krvný test.
 • Všeobecná analýza moču.
 • MRI alebo CT.
 • Koagulácia krvi.
 • Pečenie moču (umožňuje vám identifikovať patogénnu mikroflóru prítomnú v tele v latentnej forme).
 • Biochemický krvný test, hladiny hormónov.
 • Gynekologické vyšetrenie.
 • Ultrazvuk maternice a dodatky.
 • Hlasovanie. V tejto fáze je dôležité, aby žena nahlásila všetky operácie, choroby a prípady potratov.
 • Hysteroskopia (vyšetrenie stavu maternice).
 • Laparoskopia. Metóda vyšetrenia panvovej dutiny zavedením špeciálnych nástrojov vybavených mikroskopickou kamerou.
 • Biopsia s následným histologickým vyšetrením. Lekár odmieta malú časticu novotvaru, umiestni ju do špeciálneho roztoku, pošle vzorku tkaniva na analýzu. Cieľom štúdie je vylúčiť zhubný pôvod uzlov.

Lekár môže predpísať ďalšie typy diagnostiky, ktoré súvisia s charakteristikami klinického prípadu..

liečba

Priamo to závisí od stupňa adenomyózy, pretože pri plánovaní optimálneho liečebného programu sa berie do úvahy hĺbka klíčenia endometria do svalovej vrstvy maternice..

Konzervatívna terapia zahŕňa:

 • Priebeh hormonálnej liečby. Predpíšte perorálnu antikoncepciu.
 • Analgetické podávanie.
 • Prijímanie imunomodulátorov.
 • Vitamínová terapia.
 • Použitie nesteroidných protizápalových liekov.

Konzervatívna terapia vám umožňuje zastaviť nepríjemné pocity v suprapubickej oblasti, normalizovať menštruačný cyklus, posilniť ochranné vlastnosti tela. Tiež lieky používané ako súčasť lekárskeho ošetrenia, správna hormonálna rovnováha, potláčajú vnútromaternicové zápalové procesy.

Počas liečby sa odporúča pacientovi dodržiavať diétu. Jeho podstatou je odmietnutie ťažkého jedla, ktoré vám umožňuje nepreťažovať črevá (pri preplnenosti komprimuje maternicu a bolesť zosilňuje). Chirurgické odstránenie lézií ženských pohlavných orgánov - nevyhnutné opatrenie pre neúčinnosť konzervatívneho účinku na zdravotný problém.

Operácia sa tiež uskutočňuje rýchlym rastom vnútromaternicových nádorov. Počas operácie sa eliminuje iba lézia alebo celá maternica. Závisí to od formy choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta, od jej plánov narodenia dieťaťa. Napriek konzervatívnej liečbe a pokusom eliminovať chorobu minimálne invazívnym spôsobom sa v 80% prípadov adenomyózy stále vyskytujú indikácie na úplné odstránenie orgánov..

prevencia

Aby sa minimalizovalo riziko rozvoja adenomyózy, žena by mala:

 1. Udržiavajte stály sexuálny život, vyhýbajte sa príliš dlhým intervalom medzi intimáciami.
 2. Nepoužívajte vnútromaternicové zariadenie dlhšie, ako je určené.
 3. Neužívajte perorálnu antikoncepciu bez súhlasu gynekológa a endokrinológa.
 4. Ak nechcete otehotnieť, použite antikoncepciu. Nevyvolávajte potrat.

Maternicová adenomyóza je časté ochorenie ženského reprodukčného systému. Dôvody rastu endometria nie sú presne stanovené. Špecialisti určili iba niekoľko faktorov, ktorých relevantnosť pacient spadá do tzv. Rizikovej skupiny pre výskyt porušenia. S dedičnou predispozíciou k rozvoju tejto patológie by žena nemala každé 3 mesiace navštíviť gynekológa, aby rehabilitovala reprodukčný orgán. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická, špecifický druh zákroku je predpísaný lekárom.

Adenomyóza: príznaky, príčiny, komplikácie a moderná liečba

Adenomyóza je stav spojený s nárastom endometriálneho tkaniva výstelky maternice zvnútra do svalov orgánu. To spôsobuje, že steny maternice sú hustejšie a hustejšie, čo vedie k ťažkému a dlhotrvajúcemu menštruačnému krvácaniu, bolesti počas menštruácie a pohlavnému styku. Adenomyóza je jednou z najbežnejších patológií, ktoré zasahujú do počatia a nosenia plodu. Každý tretí pacient, ktorý čelí neplodnosti, sa dozvie, že má maternicovú adenomyózu.

Čo je to adenomyóza a ako sa líši od endometriózy

Endometrium je vrstva, ktorá lemuje vnútro maternice. Ak dôjde k otehotneniu, do endometria sa implantuje oplodnené vajíčko, ktoré ho vyživuje a chráni. Ak nedošlo k otehotneniu, endometrium sa vylučuje menštruačným tokom. Táto látka sa teda aktualizuje každý mesiac..

"data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?fit=450%2C300&ssl=1?v= 1572898613 "data-large-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?fit=827%2C550&ssl=1?v = 1572898613 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?resize=895%2C595 "alt =" adenomyosis "width = "895" height = "595" srcset = "https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?w=895&ssl=1 895w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?w=450&ssl=1 450w, https://i1.wp.com/ medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/10/adenomioz.png?w=768&ssl=1 768w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content /uploads/2017/10/adenomioz.png?w=827&ssl=1 827w "size =" (max-width: 895px) 100vw, 895px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Za určitých podmienok, ktoré budeme posudzovať nižšie, zostáva tkanivo endometria v tele, rastie vo svaloch maternice alebo ďalej. V týchto prípadoch sa vyskytne adenomyóza a endometrióza..

 • Adenomyóza - stav, pri ktorom endometriálne bunky rastú do maternicových vrstiev a poškodzujú orgán.
 • Endometrióza - stav, pri ktorom endometrioidné tkanivo rastie mimo maternice.

Endometrióza a adenomyóza sú dva stavy metaplázie, čo znamená, že postihnuté bunky sú implantované do orgánov. V prípade adenomyózy to spôsobuje abnormálny rast buniek maternice.

Adenomyóza a endometrióza majú podobné príčiny, preto sa často vyvíjajú spoločne.

Patologická klasifikácia

V medicíne sa rozlišujú 3 typy adenomyózy: lokálna adenomyóza, fokálny adenomyóm a difúzna adenomyóza. Aký druh choroby u pacienta možno určiť podľa rozsahu a hĺbky procesu:

 • Lokálna (fokálna, fokálna) adenomyóza - endometrium rastie na jednom konkrétnom mieste maternice.
 • Adenomyóm je forma lokálnej adenomyózy, je však rozsiahlejšia a vedie k významnému zvýšeniu hmotnosti maternice alebo benígneho nádoru, podobne ako fibroidy maternice. S adenomyómom endometrium hlboko rastie vo vnútri maternicového tkaniva.
 • Difúzna adenomyóza - proces sa šíri po celej maternici.

Pri výbere stratégie liečby choroby je dôležitá klasifikácia typu adenomatózy. Prvé dva prípady nevyžadujú hysterektómiu (odstránenie maternice). Pri difúznej adenomyóze budete musieť orgán odstrániť.

Príčiny adenomyózy

Presná príčina porušenia nie je známa, ukázalo sa však, že podnetom pre adenomyózu je zvýšená hladina hormónu estrogénu. Adenomyóza zvyčajne vymizne rok po menopauze, keď hladiny estrogénu prirodzene klesajú.

Existuje niekoľko teórií o príčinách adenomyózy:

 • Teória 1. Patologické tkanivo sa kladie na steny maternice u dievčat ešte pred narodením, potom sa vyvíja v období pôrodu;
 • Teória 2. Invazívne (prenikanie) do svalov maternice je rast abnormálnych endometriotických tkanív (adenomyóm) spojený s poškodením maternicového tkaniva počas gynekologických operácií (napríklad počas cisárskeho rezu, chirurgického prerušenia tehotenstva, diagnostického kyretáže);
 • Teória 3. Pri popôrodnom zápale maternice sa zvyšuje počet makrofágov a cytokínov v myometrii (svalová vrstva maternice), čo vedie k rastu tkanív v tejto oblasti, ako je to pri adenomyóze..
 • Teória 4. Niektorí vedci sa domnievajú, že myometrium môže obsahovať látky, ktoré stimulujú rast migračných tkanív..
 • Teória 5. Predpokladá šírenie a akumuláciu patologických buniek vo vrstvách maternice cez lymfatický systém alebo prostredníctvom kmeňových buniek..

Existuje veľa overených teórií o príčine adenomyózy, ale dovtedy štúdie a získané výsledky neumožňujú vyvodiť jediný záver o príčinách adenomyózy..

Rizikové faktory pre adenomyózu

Gynekológovia identifikovali faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku tohto stavu:

 • Vek od 40 do 50 rokov (pred menopauzou);
 • Anamnéza niekoľkých pôrodov, hoci sa toto ochorenie často vyskytuje aj u žien bez svalu, odhalila pri skríningu neplodnosti..
 • Maternicová chirurgia - cisársky rez, fibroidná chirurgia, potrat.

Príznaky adenomyózy

Príznaky tohto stavu môžu byť také mierne, že si ich ženy dlho nevšimnú. Podmienka môže byť vážna.

Najbežnejšie príznaky sú:

 • predĺžená menštruácia (viac ako 5 dní), bolesť počas menštruácie, dysmenorea;
 • zvýšené menštruačné krvácanie (menorágia);
 • výskyt krvných zrazenín v menštruačnom prúde;
 • nízky hemoglobín (anémia);
 • príznaky problémov s močovým mechúrom: ťažkosti s močením (dysúria), krv v moči (hematúria);
 • zväčšené brucho v dôsledku rastu maternice.

S touto patológiou je spojené množstvo syndrómov bolesti:

 • bolesť pri pohlavnom styku (dyspareunia);
 • bolesť brucha;
 • znecitlivenie periférneho nervu alebo slabosti (neuropatia), ktorá spôsobuje bolesť nôh alebo čriev (dyschezia).

Diagnóza choroby

Kompletné lekárske vyšetrenie pomáha určiť najlepší priebeh liečby. Urobiť to:

  • Klasické gynekologické vyšetrenie, pri ktorom gynekológ určuje kvalitu a objem tkaniva maternice. U mnohých žien s adenomyózou maternica dvakrát až trikrát prevyšuje normálnu veľkosť.
  • Ultrazvuk maternice. Potvrdzuje diagnózu a vylučuje možnosť prítomnosti nádorov v maternici.
  • Hemoglobínový krvný test.
  • Testy s pohlavnými hormónmi.
  • Cytologický náter (s výnimkou onkológie.
  • MRI sken. Toto veľmi drahé vyšetrenie je predpísané iba v prípadoch, keď lekár nemohol pomocou ultrazvuku urobiť presnú diagnózu. Môže to byť napríklad pri veľmi veľkom množstve tukového tkaniva prítomnosť veľkých jaziev z operácií v maternici. MRI využíva magnetické a rádiové žiarenie, takže postup sa nedá dodržať s pravdepodobnosťou tehotenstva, prítomnosti kardiostimulátorov alebo kovových protéz v tele..

Hlavná štúdia adenomyózy je samozrejme ultrazvuk maternice. Ultrazvuk poskytuje presnú identifikáciu adenomyózy s koeficientom citlivosti 83% a indexom špecificity 85%. V MRI tieto ukazovatele nie sú o moc vyššie: senzitivita je 88%, špecifickosť - 93%.

Moderné možnosti liečby adenomyózy

Ženy s miernymi formami tohto stavu často nepotrebujú liečbu, ale mali by byť neustále monitorované gynekológom. Adenomatózne tkanivo môže rásť rýchlo a tento okamih sa nesmie vynechať..

Pri významných problémoch sa liečba predpisuje na zníženie príznakov adenomyózy:

 • Protizápalové lieky. Lieky znižujú krvácanie v kritických dňoch a zmierňujú bolesť počas menštruácie. Tablety sa užívajú dva až tri dni pred začiatkom menštruácie a liečba sa má ukončiť na konci krvácania. Počas tehotenstva nemôžete používať protizápalové lieky.
 • Hormonálne lieky. Patria sem perorálne kontraceptíva (antikoncepčné pilulky), antikoncepcia progestínu (perorálne, injekčné alebo intrauterinné zariadenie) a analógy GnRH. Hormóny pomáhajú kontrolovať zvýšené hladiny estrogénov, ktoré prispievajú k príznakom adenomyózy. Vnútromaternicové zariadenia, ako je IUD Mirena, môžu byť inštalované až päť rokov.
 • Endometriálna ablácia. Zahŕňa metódy na odstránenie alebo zničenie endometria (tkanivová výstelka v dutine maternice). Toto je ambulantná procedúra s krátkym časom zotavenia. Procedúra je účinná, ale nie je predpísaná pre všetkých, pretože adenomyóza často prenikne hlboko do svalu. V tomto prípade ablácia nepomôže..
 • Embolizácia maternicovej tepny (hlavnej cievy zásobujúcej orgán krvou). Tento postup zastaví prívod krvi do patologických oblastí, v dôsledku čoho sa orgán vráti do svojej normálnej veľkosti. Emulácia maternicovej tepny sa bežne používa na liečbu iného stavu, fibroidov maternice. Táto patológia má podobné príčiny..
 • Zaostrené ultrazvukové chirurgie s MRI (MRgFUS). MRgFUS používa presne zamerané vysoko intenzívne vlny na odparenie patologického tkaniva. Tento postup sa považuje za veľmi efektívny, ale jeho vykonávanie nie je vždy opodstatnené. Táto metóda je veľmi nákladná, vyžaduje si globálny prieskum a má veľa kontraindikácií..
 • Hysterektómii. Jediným spôsobom, ako úplne vyliečiť adenomyózu, je podstúpiť hysterektómiu - úplné chirurgické odstránenie maternice. Táto metóda je, samozrejme, indikovaná iba v najzávažnejších prípadoch a u žien, ktoré neplánujú mať viac detí. V tomto prípade nie sú odstránené vaječníky..

Komplikácie adenomyózy

Ženy s adenomyózou by mali byť pravidelne vyšetrované, a ak gynekológ považuje za potrebné začať liečbu, neodkladajte užívanie tabliet alebo procedúr..

 • Rozširovanie adenomatózneho tkaniva bude mať za následok ťažké krvácanie z maternice, bolesť panvy a ďalšie problémy, napríklad nepríjemné pocity počas pohlavného styku..
 • Ženy s adenomyózou majú zvýšené riziko vzniku anémie. Anémia je ochorenie spôsobené nedostatkom železa, bez ktorého telo nemôže reprodukovať dostatočný počet červených krviniek, ktoré do tkanív tela prenášajú kyslík. Výsledkom bude únava, závraty a zlá nálada..
 • Hormonálne ochorenie je tiež spojené s bezdôvodnou úzkosťou, depresiou a podráždenosťou..

Ako súvisia adenomyóza a neplodnosť??

Táto patológia určite znižuje mieru plodnosti, čo vedie k neplodnosti. Pri adenomyóze začína myometrium, ktoré je tkanivom hladkého svalstva maternice, rásť, zhustne a stáva sa drsnejším. V priebehu času tkanivo „napučiava“ natoľko, že upcháva vajcovody spojené s intersticiálnou časťou myometria.

Čiastočné zablokovanie priechodu medzi maternicou a vajcovody znižuje pravdepodobnosť otehotnenia, pretože spermie nemôžu preniknúť do vajíčka..

Japonskí vedci (údaje z reprodukčného endokrinologického výboru japonskej spoločnosti OB / GYN) tvrdia, že pacienti s adenomyózou sú zaručení:

 • potrat v 50% prípadov;
 • predčasný pôrod v 24,4% prípadov;
 • pomalý vývoj plodu - takmer v 12% prípadov.

Tieto čísla naznačujú, že patológia identifikovaná pred počatím sa musí liečiť.

Prognóza liečby

Adenomyóza neohrozuje život, ale vyvoláva nepríjemné príznaky. Správna liečba pomôže zmierniť stav a zachovať orgán.

Zhodujúce sa poruchy, riziká:

 • Asi 40 - 50% pacientov s adenomyózou má pravdepodobne aj endometriózu.
 • U 50% pacientov s adenomyózou sú fibroidy detekované súčasne.
 • U každej piatej ženy s diagnózou endometriózy po 30 rokoch sa rozvinie adenomyóza alebo zostáva vysoké riziko vzniku choroby..

Tieto patológie majú podobné príčiny. Táto skutočnosť opäť potvrdzuje potrebu pravidelného gynekologického vyšetrenia a dôležitosť liečby.

Kde získať diagnózu a liečbu maternicovej adenomyózy v Petrohrade, cena

Takéto vyšetrenie môžete absolvovať v Petrohrade na modernej klinike Diana. Tu môžete zložiť všetky testy. Po získaní výsledkov ultrazvukových a hormónových testov skúsený gynekológ predpíše jemné ošetrenie. Ultrazvukový výskum sa vykonáva pomocou nového expertného importného prístroja.

Náklady na vyšetrenie a konzultácie s lekárom nie sú zaťažujúce. Napríklad ultrazvuk maternice stojí 1 000 rubľov.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter

Maternicová adenomyóza - čo to je, príznaky a formy patológie

Maternicová adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, keď sa sliznica zavedie do iných guličiek orgánu a vyvolá v nich štrukturálne zmeny..

Symptómy sú charakterizované výskytom nepohodlia počas pohlavného styku, bolestivých období a krvácaním počas menštruačného cyklu..

Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, pretože hormóny ovplyvňujú jeho vzhľad a vývoj. Liečba je dlhá, lekári využívajú rôzne metódy - lieky, chirurgický zákrok, fyzioterapia, tradičná medicína.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza je patologický stav, pri ktorom sú endometriálne bunky (sliznica) obsiahnuté v tkanivách svalovej gule orgánu. V prístupnom jazyku vnútorná vrstva zväčšuje svoju plochu vďaka zavedeniu do maternicových svalov.

Napriek tomu, že endometrium mení svoju obvyklú lokalizáciu, stále podľahne cyklickým zmenám - odlupuje sa na začiatku cyklu a do konca sa úplne zotavuje..

Počas odmietnutia ovplyvňuje endometriálne tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti, čo vedie k ich zápalu a objaveniu sa bolesti u žien..

Dôležité! Adenomyóza je patológia maternice, ak sliznica rastie inde (krčka maternice, vaječníky), potom sa choroba nazýva endometrióza..

Podľa výskytu patologických inklúzií sa rozlišujú tri typy patológie - nodulárne, ložiskové a difúzne..

Ohnisko sa vyznačuje výskytom jednotlivých ostrovčekov tkaniva endometria v myometrii a difúzna adenomyóza absorbuje celý povrch maternice. So zviazaným tvarom v guľkách tela sa vytvárajú uzly rôznych veľkostí, vyplnené krvavým obsahom.

Najčastejšie v gynekológii je adenomyóza diagnostikovaná u pacientov po 35 rokoch, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je zaujímavé, že v období menopauzy sa samotné ochorenie vylieči.

S vekom vaječníky prestávajú fungovať, koncentrácia estrogénu v krvi sa významne znižuje a zmeny v endometriu ustávajú. Pretože hormonálna stimulácia sliznice zmizne, prestane rásť a patológia ustupuje.

príčiny

Príčiny adenomyózy nie sú známe, ale identifikujú sa rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju choroby:

 • menštruácia, ktorá sa začala skôr ako 12 rokov alebo neskôr ako 16 rokov;
 • obezita - s nadmernou hmotnosťou v ženskom tele sa zvyšuje množstvo estrogénu, čo vedie k rastu endometria;
 • použitie orálnej antikoncepcie alebo iných liekov obsahujúcich ženské pohlavné hormóny;
 • oneskorený alebo skorší nástup sexuálnej aktivity;
 • vnútromaternicová manipulácia;
 • prítomnosť podobnej choroby u blízkych príbuzných;
 • časté infekcie.

Medzi endometriom a myometriou je tenká priehradka, ktorá zabraňuje šíreniu sliznice, ale je veľmi ľahké ju poškodiť..

Preto sa operácie v maternicovej dutine, ako sú kyretáž, umiestnenie špirály, nepresná manuálna revízia po pôrode a potraty, stali bežnými príčinami adenomyózy..

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť vrodená adenomyóza, ktorá je spôsobená poruchami v období vnútromaternicového vývoja. Dôvodmi môžu byť poruchy endokrinného systému nastávajúcej matky, choroba tehotnej ženy, ako aj genetické vlastnosti plodu..

Je známe, že ženský hormón produkovaný vo vaječníkoch, estrogén, ovplyvňuje rast endometria. Preto stavy tela, ktoré vedú k zvýšeniu jeho hladiny v krvi, vyvolávajú proliferáciu, to znamená aktívny rast sliznice maternice..

Nemôžeme však povedať, že toto je príčina choroby, pretože nie vždy nasýtenie estrogénmi vedie k klíčeniu endometria do hlbších vrstiev maternice..

Fáza a forma

Rôzne formy a štádiá choroby sa rozlišujú v závislosti od toho, ako sa choroba chová, koľko rástla v guľôčkach maternice a koľko patologického tkaniva obsadila..

Existujú tri rôzne formy adenomyózy - fokálna, nodulárna a difúzna. Ich klinické obrázky sa prakticky nelíšia, ale štrukturálne zmeny v orgánoch sa líšia.

Uvažovaná adenomyóza krčka maternice môže byť buď samostatná choroba, alebo sa môže prejaviť v spojení s poškodením tela orgánu..

Pri tejto lokalizácii procesu je častým príznakom špinenie, ktoré sa objaví po pohlavnom styku. Ochorenie je pomerne zriedkavé, ale jeho priebeh je zvyčajne rýchlejší ako pri maternicovej adenomyóze.

Postupné štádium je charakteristické pre fokálnu endometriózu maternicového telesa, hĺbka procesu je štyri stupne.

Adenomyóza 1. stupňa

Pri prvom stupni adenomyózy sa môže poškodiť iba submukózna guľa, nie sú žiadne príznaky choroby, dievčatá môžu otehotnieť a bez problémov vydržať zdravé dieťa..

Prvá etapa je diagnostikovaná zriedka, zvyčajne je zaznamenaná náhodne pri preventívnych lekárskych vyšetreniach.

Adenomyóza 2 stupne

Druhá fáza sa vyznačuje poškodením svalovej gule na polovicu svojej hrúbky. Klinický obraz sa často neprejavuje, iba u zvlášť citlivých pacientov môže stupeň 2 spôsobiť menštruáciu a zhoršené zdravie počas menštruácie..

Ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, vám umožňuje diagnostikovať druhé štádium choroby.

Adenomyóza 3 stupne

V treťom stupni sa endometrium zavedie do viac ako polovice hĺbky myometria a spôsobuje zväčšenie veľkosti maternice. Vyskytujú sa klinické príznaky - krvácanie, bolesť.

Počas gynekologického vyšetrenia sú na maternici zaznamenané charakteristické zmeny. V dôsledku poškodenia orgánov a sprievodnej endometriózy je pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou 3. stupňa veľmi nízka..

Čoskoro sa vyvinie štvrté štádium, keď sliznica preniká do celého myometria a v závažných prípadoch presahuje maternicu..

Takéto zanedbávané prípady sa liečia iba odstránením celého orgánu, pretože je nemožné od seba oddeliť svaly a sliznice..

Difúzna adenomyóza

Pri difúznej maternicovej adenomyóze sa častice endometria šíria rovnomerne vo svalovej vrstve, nehromadí sa na jednom mieste, ale absorbujú celý povrch. Difúzna forma sa najčastejšie vyskytuje po poškodení septa medzi membránami maternice.

V počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať difúznu adenomyózu, pretože sa klinicky neprejavuje a ultrazvukové vyšetrenie nepreukazuje inklúziu do myometria..

Opak je fokálna forma, keď endometrium vytvára lézie vo svaloch maternice. Sú zreteľne viditeľné v ultrazvuku dokonca aj v počiatočných fázach vývoja..

Nodulárna forma adenomyózy

S nodulárnou formou adenomyózy v maternici vznikajú útvary z endometriálnych buniek, ktoré sa podobajú myomatóznym uzlinám. Zvyčajne ich je niekoľko naraz, ich dutiny sú vyplnené krvavou tekutinou, ktorá pripomína čokoládu.

Zápalný proces sa vyvíja v mieste uzlov, čo vedie k proliferácii spojivových buniek, takže patologické formácie sú obklopené hustým tkanivom.

Nodulárna adenomyóza maternice je najťažšou formou priebehu choroby, je takmer nemožné otehotnieť a porodiť s ňou dieťa, a dokonca aj po uzdravení je dosť ťažké urobiť.

Okrem toho sa počas diagnózy patológia často zamieňa s mnohými maternicovými fibroidmi..

príznaky

Najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy maternice sú patologické zmeny v menštruačnom cykle:

 • menštruácia trvá viac ako týždeň;
 • špinenie je veľmi hojné, v jednom cykle stratí dievča viac ako 200 ml krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • prítomnosť krvných zrazenín vo výtoku;
 • niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a po nich mierny hnedý prietok;
 • menštruácie - patologické krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou, ku ktorému môže dôjsť v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesť s adenomyózou sa objaví 2 až 3 dni pred menštruáciou a úplne zmizne iba niekoľko dní po začiatku výtoku.

Ich intenzita závisí od miesta a výskytu adenomyózy, bolestivé príznaky sa môžu vyskytnúť v dolnej časti brucha a vyžarovať do chrbta alebo perineum..

Pacienti sa často sťažujú na príznaky adenomyózy maternice, ako sú nepohodlie počas sexu alebo špinenie po pohlavnom styku..

Častým príznakom choroby je neplodnosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štrukturálnych zmien v endometriu, ako aj v dôsledku tvorby adhézií v maternicovej dutine. S sťažnosťou na nemožnosť mať deti sa pacienti zvyčajne obracajú na prenatálnu kliniku.

Niekedy môže dôjsť k implantácii vajíčok, ale vo viac ako 80% prípadov takéto tehotenstvo končí potratom.

V dôsledku významného menštruačného krvácania trpia pacienti aj príznakmi anémie:

 • neustály pocit ospalosti, únava;
 • únava, výrazné zníženie výkonu;
 • koža pacientov je bledá;
 • časté závraty;
 • mdloby
 • znížená imunita av dôsledku toho častý výskyt infekčných chorôb.

Gynekologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v maternici - difúzna adenomyóza vedie k jej zvýšeniu a v prítomnosti uzlov sa jej povrch stáva hľúzou.

Dôležité! Čím bližšie k menštruácii, tým väčšia maternica, po ukončení menštruácie sa jej veľkosť mierne zmenší.

Najviac informatívne príznaky, ktoré umožnia diagnostikovať adenomyózu, možno zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia (ultrazvuk)..

Je lepšie použiť transvaginálny senzor, ale pri pokročilých formách sú ozveny adenomyózy viditeľné aj na konvenčnom ultrazvuku:

 • maternica sa stáva ako guľa;
 • orgán rastie na veľkosť 6-7 týždňov tehotenstva, v ťažkých prípadoch a viac;
 • hrúbka steny maternice je nerovnomerná;
 • krátko pred menštruáciou sa v myometrii objavia útvary podobné cystám.

Keďže je choroba často asymptomatická, musí každé dievča navštíviť gynekológa dvakrát do roka na rutinné vyšetrenie. Takéto opatrenia pomôžu identifikovať patológiu na úplnom začiatku jej vývoja..

diagnostika

Hlavnými kritériami pre diagnostiku sú ozveny adenomyózy, ktoré sú viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia. Lekár môže mať podozrenie na chorobu už podľa sťažností pacienta, ako aj na základe údajov z gynekologického vyšetrenia..

Potom sa uskutoční niekoľko ďalších vyšetrení na diagnostikovanie adenomyózy:

 • ultrazvuk;
 • MRI
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálnych optických zariadení, ktoré sa vkladajú do orgánu pomocou krčka maternice;
 • hysterosalpingografia - röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva s použitím konkrétnych látok - kontrasty. Detekuje adhézie v maternici a jej doplnkoch.

V prípade silného krvácania sa vykonáva kyretáž, ktorá má nielen terapeutickú, ale aj diagnostickú hodnotu. Výsledné tkanivo je odoslané na histológiu, ktorá vám umožní určiť ich typ.

Diagnóza adenomyózy sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, údajov z dodatočných vyšetrení a vždy za prítomnosti echografických príznakov adenomyózy..

Môže sa vyliečiť adenomyóza

Je nemožné úplne vyliečiť adenomyózu bez odstránenia maternice, ale pomocou liekov, bylín, fyzioterapie môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie..

Keďže patológia závisí od hormónov a ostro reaguje na zmeny v ich koncentrácii v krvi, akýkoľvek nárast aktivity môže spôsobiť recidívu adenomyózy..

Dôležité! Nie každý musí túto chorobu vyliečiť. Ak adenomyóza nespôsobuje nepohodlie, lekár by mal byť neustále sledovaný lekárom, aby zachytil okamih rozvoja patológie..

Ako liečiť maternicovú adenomyózu

Liečba adenomyózy môže byť chirurgická alebo konzervatívna. Výber taktiky závisí od formy a rozšírenia choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho veku, napríklad po 40 rokoch sa uchyľujú hlavne k radikálnemu riešeniu problému (odstránenie maternice)..

Ihneď po stanovení diagnózy sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá sa snaží zachovať reprodukčné zdravie pacienta..

Hormonálne lieky sú predpísané, stabilizujú stav celého organizmu, bojujú proti zápalovým ložiskám. Ak lieky neprinášajú správny výsledok, sú spojené moderné chirurgické metódy liečby.

liečenie

Niekoľko skupín liekov je predpísaných na liečbu maternicovej adenomyózy, hormóny hrajú hlavnú úlohu, zvyšné lieky sú potrebné na symptomatickú liečbu.

Duphaston je medzi lekármi najobľúbenejší, s adenomyózou je jedným z prvých. Obsahuje progesterón, najmä nedostatok tohto hormónu vedie k proliferácii endometria.

Výhodou lieku je, že má málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ho bežne toleruje. Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne, dievčatá píšu, že po liečbe Duphastonom sa choroba už dlho necíti..

Dajte liek až po vymenovaní ošetrujúcim lekárom, pretože liek si vyžaduje výber presného dávkovania. Dĺžka kurzu sa pohybuje od jedného do niekoľkých mesiacov.

Ďalším liekom na liečenie tohto ochorenia je Janine, perorálna antikoncepcia. Má malý zoznam vedľajších účinkov, pretože obsahuje nízke koncentrácie syntetických hormónov.

Stačia však na začiatok pozitívneho výsledku, pretože ich telo aktívne vstrebáva. Janine obsahuje dve hlavné účinné látky - estrogén a gestagén, prvá bráni rastu endometriálneho tkaniva a druhá stimuluje vaječníky..

Súčasne s hormonálnou liečbou sa vykonáva pomocná terapia:

 • protizápalové lieky eliminujú zápal v maternici, bránia objaveniu nových adhézií, znižujú intenzitu bolesti;
 • výrobky obsahujúce železo sa používajú na prevenciu a liečbu anémie, ktorá sa vyvíja v dôsledku ťažkej menštruácie;
 • vitamíny komplexne posilňujú organizmus;
 • lieky, ktoré zvyšujú imunitnú silu pacienta;
 • lieky proti bolesti so syndrómom silnej bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami.

Lekári nezanedbávajú ani recepty tradičnej medicíny, ktorá v kombinácii s konzervatívnou liečbou poskytuje dobré výsledky..

chirurgický

K operatívnym metódam riešenia problému sa pristupuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša výsledky a choroba pokračuje. Existujú dva typy zákrokov - radikálny a chirurgický zákrok, ktorý vám umožní v budúcnosti zachrániť orgán a mať deti.

Lekári sa pokúšajú uchýliť k odstráneniu maternice iba v extrémnych prípadoch, najmä ak dievča nemá deti alebo ak jej vek nie je nižší ako 40 rokov..

Operácia sa vykonáva bez problémov, ak patológia dosiahla tretie štádium alebo je kombinovaná s myomatóznou léziou maternice. Odstránenie orgánov sa tiež dôrazne odporúča, ak existuje riziko endometriálnej degenerácie v rakovinových bunkách..

Endocoagulation je chirurgický zákrok, ktorý vám umožní zachrániť orgán. Postup sa vykonáva pomocou endoskopu. Do dutiny maternice sa zavádza komora, špeciálne kliešte a koagulačné zariadenie.

Postihnuté oblasti sa uhryzú a odstránia a okraje rany sa opatrne koagulujú. Táto liečba je dostupná iba v skorých štádiách choroby. V pokročilých prípadoch to nenadobudne účinnosť, pretože endometriálne tkanivá už majú čas sa výrazne prehĺbiť do svalov.

Aké je riziko adenomyózy

Vnútromaternicová endometrióza je nebezpečné ochorenie, ak sa nelieči, môže adenomyóza vyvolať výskyt nebezpečných komplikácií:

 • krvácanie z maternice - endometrium, exfoliačné, zanecháva povrch rany, ktorý silne krváca. V prípade proliferácie endometria sa môže menštruácia zmeniť na život ohrozujúce krvácanie;
 • rozšírenie patologického procesu v tele - prechod do iných orgánov, endometria vedie k narušeniu ich fungovania;
 • anémia - veľká strata krvi každý mesiac vedie k rozvoju anémie;
 • neplodnosť - v štruktúre endometria dochádza k patologickým zmenám, preto je oplodnené vajíčko v ňom takmer nemožné získať oporu. Aj keď došlo k implantácii, vajíčko plodu nie je bezpečne fixované, preto často dochádza k spontánnym potratom. Okrem toho je toto ochorenie vždy sprevádzané zápalom, ktoré vedie k adhéziám, ktoré bránia priechodu spermie a vajíčka cez vajcovody a maternicu..

Ak žena lieči problém, počúva lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, má veľkú šancu priviesť chorobu do remisie a zabudnúť na nepríjemné príznaky na dlhú dobu.

Pri správnej liečbe sa komplikácie vyskytujú zriedkavo, väčšina žien po liečbe otehotnie a rodí zdravé deti..

predpoveď

Patológia sa týka chorôb s chronickým priebehom, takže sa pravidelne opakuje. Adenomyózu sa môžete úplne zbaviť len odstránením celej maternice, ale v tomto prípade dievča stratí príležitosť mať deti.

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Prvý a druhý stupeň sa úspešne liečia liekmi a pri liečbe tretieho a štvrtého stupňa sa najčastejšie musíte uchýliť k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína umožňuje dievčaťám trpiacim adenomyózou počať a porodiť dieťa. Aby ste to dosiahli, musíte si naplánovať tehotenstvo a pred tým navštíviť lekára.

prevencia

Presné príčiny choroby zatiaľ neboli identifikované, preto neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Avšak udržiavaním imunity na správnej úrovni, vedením zdravého životného štýlu a pravidelnou návštevou gynekológa môže každá žena významne znížiť riziko patológie..

Nešpecifická prevencia zahŕňa:

 • správne používanie antikoncepčných prostriedkov, najmä tých, ktoré obsahujú hormóny;
 • normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie jeho porúch;
 • správne a včasné liečenie gynekologických chorôb;
 • udržiavanie obranyschopnosti tela;
 • kompletná strava obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • pravidelná fyzická aktivita zodpovedajúca stavu tela;
 • vyhýbanie sa stresu;
 • terapia endokrinným systémom.

Okrem toho sa odporúča vyhnúť sa manipuláciám, ktoré sa vykonávajú v maternicovej dutine, a to bez potratov, používať vnútromaternicovú antikoncepciu iba na odporúčanie lekára..

gestagény

Progestogény sú všeobecným názvom ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú oblasť genitálií. Cyklické zmeny v ňom vyvolávajú ich účinky na endometrium. A s patologickou koncentráciou účinných látok sa vyvíja adenomyóza.

Na liečenie tohto ochorenia lekári používajú syntetické analógy týchto hormónov, ktoré sa nazývajú progestíny..

Ich použitie vám umožňuje normalizovať ženské hormonálne pozadie a zastaviť rast endometria. A pri dlhodobom užívaní drog je sliznica reverzibilná.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Hoci patológia vedie k neplodnosti, po správnom ošetrení môže dievča otehotnieť.

Keďže choroba nikde nezmizne, ale iba sa na chvíľu upokojuje, takéto tehotné ženy majú zvýšené riziko potratu, preto by sa mali počas tehotenstva starostlivo sledovať..

Ženy v pozícii sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú podporovať tehotenstvo. Je však lepšie poradiť sa s lekárom pred tehotenstvom a predísť komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.? Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.

Service-med

Späť
zaobchádzanie v IzraeliUzamknutie liečby prietrže v IzraeliLiečba obštrukčnej kýly v Izraeli je presná diagnóza, jemné chirurgické techniky, pohodlné podmienky pobytu a transparentné stanovovanie cien.