loader

Difúzna adenomyóza

Diagnóza vyžadujúca okamžitú liečbu

Difúzna adenomyóza je choroba, v ktorej musíte veľmi dobre porozumieť. Ak dostanete podobnú diagnózu, je veľmi dôležité nájsť správnu možnosť liečby a je lepšie zistiť, ako sa jej výskytu vyhnúť..
Adenomyóza je veľmi nepríjemná ženská porucha. Vnútri maternice sú pokryté špeciálnymi bunkami, nazývajú sa endometrium. Povrch tejto vrstvy sa počas menštruácie neustále aktualizuje, a tak sa ženské telo pripravuje na tehotenstvo. Pri adenomyóze rastie dovnútra povlak nazývaný endometrium. Steny maternice zhustnú, a to sa stáva príčinou nepohodlia, poruchy menštruačného cyklu a krvácania. Postihnutá maternica pokračuje v menštruačnom cykle, ale napriek tomu je potrebné začať s liečbou čo najskôr, pretože zanedbaná forma vedie k narušeniu reprodukčného systému. Difúzna adenomyóza neumožňuje otehotneniu ženy a narodeniu dieťaťa. Bunky sa môžu šíriť do ďalších orgánov..

Odrody a štádiá

Rozlišujeme niekoľko typov, a to:

difúznuje to forma adenomyózy, pri ktorej nevznikajú žiadne jasné oblasti lézií. Endometrium rovnomerne preniká do tkaniva maternice. Jeho štruktúra zároveň nadobúda bunkový vzhľad a svetloružovú farbu.
uzlovýtento druh sa vyznačuje tvorbou tzv. uzlov, sú zvyčajne veľmi husté a tvoria sa vo veľkom počte. Vnútri sa získajú dutiny, ktoré sú naplnené krvou alebo tekutinou. Nodulárna adenomyóza je zvyčajne sprevádzaná myómom maternice.
ohniskovýrozrastanie pochádza z jedného miesta.
zmiešanýje to kombinácia rozptýlených a uzlových druhov.

Lekári rozlišujú štyri štádiá poruchy. Chcel by som poznamenať, že užívanie liekov samostatne môže liečiť iba difúznu adenomyózu 1. a 2. stupňa. Ak ste našli tretinu alebo štvrtinu, nezaobíde sa bez chirurgického zákroku. Pri fokálnej a nodulárnej forme ochorenia je možné zachrániť orgán, ale pri difúznej adenomyóze štvrtého stupňa je potrebné odstrániť maternicu a vaječníky..

Poďme analyzovať fázy podrobnejšie:

 1. V prvom štádiu klíčenie nastáva iba v hornej vrstve tkaniva. Inými slovami, choroba nespôsobuje parazitáciu tkanív pošvy. Vytvárajú sa na ňom iba malé depresie, ktoré si pri vyšetreniach najčastejšie nevšimnú.
 2. V druhom štádiu ochorenie dosiahne polovicu hornej vrstvy svalového tkaniva. Steny maternice sa zahusťujú a stráca svoju pružnosť. Ak ste v tehotenstve našli druhé štádium, je potrebné bezodkladne začať liečbu.
 3. V treťom štádiu ochorenie úplne preniká do tkanív. Štruktúra maternice sa mení, preniká hlboko do vnútra. V tomto stave žena nemôže otehotnieť, ak sa nepodrobí liečbe.
 4. Vo štvrtom štádiu ochorenie postihuje orgány mimo maternice. Táto etapa je najnovšia a najnebezpečnejšia..

Aké nebezpečenstvo predstavuje samotná patológia?

Pretože porucha má schopnosť rásť a ovplyvňovať ďalšie orgány, je často spojená s malígnymi nádormi..
Konzultácie s izraelským odborníkom

Jedným z nebezpečných momentov tohto ochorenia je to, že ho možno liečiť veľmi ťažko pomocou liekov a operácie sú veľmi ťažké, pretože je problematické pochopiť, kde končí zdravé tkanivo a začína sa postihnuté tkanivo..

S rozvojom difúznej adenomyózy počas menštruácie je tiež zaznamenané silné krvácanie, také hojné, že spôsobuje anémiu. Mnoho žien musí byť bezodkladne hospitalizovaných a operovaných, pretože nadmerné krvácanie ohrozuje ich životy..

Prenikanie choroby do iných orgánov môže spôsobiť mnoho komplikácií, napríklad obštrukciu čriev, vyplnenie pleurálnej kosti krvou a ďalšie..

Tvorba zhubných nádorov môže byť ďalším nebezpečenstvom, preto všetci zdravotnícki pracovníci radia, aby sa nesnažili liečiť ľudovými liekmi, ale aby sa ihneď obrátili na lekára..

Prevalencia choroby

Pravdepodobne každá žena po prečítaní si kladie otázku, ako veľmi ochorejú pri difúznej adonemióze. Lekári tvrdia, že táto patológia má spomedzi všetkých ostatných gynekologických porúch tretie miesto.

V rôznych zdrojoch je frekvencia ochorenia uvedená odlišne, pohybuje sa od 20 do 90%. Nebuďte prekvapení týmto rozptylom, pretože k štatistikám pacientov sa často pridávajú tzv. Asymptomatické formy poruchy. Tieto formy trpia asi štyridsaťpäť percent žien..

Najčastejšie sú ženy v reprodukčnom veku náchylné na adenomyózu, vyskytujú sa však aj choroby adolescentov a žien, ktoré podstúpili menopauzu. V poslednej dobe rastie počet pacientov. Dôvodom môže byť zníženie imunity obyvateľstva v dôsledku environmentálnych problémov alebo veľkého počtu stresových situácií.

Príznaky patológie

Stojí za pochopenie príznaky difúznej adenomyózy. Už sme povedali vyššie o asymptomatických prejavoch tohto ochorenia, je to názov situácie, keď nezažívate žiadne prejavy ochorenia, najčastejšie je diagnostikovaná gynekológom..

Existuje veľa príznakov tejto poruchy, vezmeme do úvahy najbežnejšie z nich:

 1. Najčastejším a prvým príznakom je príliš dlhý a bohatý mesačný cyklus. Ak ste si zrazu všimli nejaké zmeny za vami, okamžite vyhľadajte lekára, pretože takýto proces vedie k anémii.

Ťažká panvová bolesť môže naznačovať vývoj patológie

Následkom anémie je možné pripísať tieto príznaky:

 • Nadmerná ospalosť;
 • Slabosť v celom tele;
 • Časté choroby vrátane infekčných;
 • Časté bolesti hlavy, závraty, mdloby;
 • Neochota zapojiť sa do akejkoľvek činnosti.
 1. Malý výtok, nahnedlý, tzv. „Špinenie“. Zvyčajne existujú dva, tri dni pred začiatkom menštruácie a dva alebo tri dni po jej ukončení.
 2. Silná bolesť sa často vyskytuje u žien s difúznou adenomyózou žien, ktoré začínajú pred menštruáciou asi za niekoľko dní a končia dva alebo tri dni pred jej ukončením..
 3. Bolesť pri pohlavnom styku, najmä akútna, pred nástupom menštruácie.

Pri vyšetrení pacientov sa pozoruje zvýšenie maternice. Pri difúznej adenomyóze 1. stupňa sa u pacientov pozoruje tzv. Sférická maternica. Chcel by som poznamenať, že príznaky poruchy sa môžu líšiť v závislosti od štádia.

Aké sú dôvody

Bohužiaľ, konkrétne dôvody, prečo sa choroba vyvíja, sa ešte neskúmali. Bola však vyvinutá určitá technika, ktorá nám umožňuje sledovať dynamiku jej formovania. Z toho môžete rozlíšiť približné príčiny choroby:

 • Dedičná predispozícia k novotvarom a nádorom;
 • Neskoré narodenie a komplikácie, ktoré môžu nastať po nich;
 • Príliš skoro alebo príliš neskoro dozrievanie tela, a to puberta;
 • Príliš neskoro alebo príliš skoro pohlavný styk;
 • Početné oborti alebo chirurgické zákroky;
 • Rôzne zápalové procesy, hormonálna terapia a krvácanie z maternice;
 • Prítomnosť antikoncepcie vo vašom sexuálnom živote (okrem kondómov);
 • Problémy s hormonálnym pozadím, jeho nerovnováha;
 • Ochorenia z minulosti spojené s genitourinárnym systémom;
 • Častý stres v živote, minimálna fyzická aktivita alebo tvrdá fyzická práca;
 • Nedostatok osobnej hygieny a nepriaznivé prostredie v okolí.

Diagnostika - kľúčové body

Ultrazvukové vyšetrenie pomôže identifikovať patológiu

Pri diagnostikovaní poruchy by mal potenciálny pacient podstúpiť určitý súbor vyšetrení:

 • Získajte vyšetrenie gynekológa. Je to on, kto bude schopný určiť prítomnosť a veľkosť patológie, ako aj to, či sú steny maternice zosilnené. Pomocou tejto kontroly môžete získať veľa dôležitých informácií..
 • Hysteroskopia. Tento postup sa vykonáva v celkovej anestézii. Do pošvy sa vloží optické zariadenie, z maternice sa odoberie vzorka epitelu a uskutoční sa biopsia. Ak je to potrebné, môžete sa zbaviť alebo poleptať polypy.
 • Ultrazvukový postup. Najjednoduchšia a najbolestnejšia metóda overovania. Vďaka moderným technológiám má lekár možnosť podrobne vidieť patológie, ak existujú.
 • Špeciálny postup, pri ktorom sa určitá kompozícia vstrekne do vagíny, aby sa zistilo upchatie rúrok..
 • MRI Používa sa iba v prípadoch, keď nie je možné rozpoznať chorobu inými metódami..
 • Laparoskopia. Pomocou tohto postupu môžete rozpoznať fázu a formu.
 • Pomocou bimanálnej štúdie môžete vyhodnotiť stav vaječníkov a vajcovodov.
 • Pri odstraňovaní náterov sa určuje prítomnosť vírusov v tele, ako aj ich typy.
 • Vykonávanie všeobecnej štúdie orgánov. Pomôže to pochopiť, či choroba rozšírila svoje ložiská do iných orgánov..

Všetky tieto postupy a štúdie vám umožňujú odhaliť ochorenie v skorých štádiách, čo vám umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku..

Liečba chorôb

Pred začatím liečby je potrebné vziať do úvahy individuálne charakteristiky pacienta. Zvyčajne venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

 • Veková kategória pacienta, jej túžba po narodení dieťaťa;
 • Zanedbávanie a možnosť komplikácií;
 • Celkový zdravotný stav a stav tela (ďalšie choroby alebo problémy s imunitným systémom);
 • Časový harmonogram vývoja.

Existujú tri spôsoby liečby:

 • Konzervatívny. Táto metóda zahŕňa rôzne lieky a vitamíny. Pomáhajú udržiavať imunitu, zlepšujú fungovanie orgánov a zbavujú sa anémie. Cvičí sa tiež fyzioterapia a resorpcia. Táto metóda neprinesie rýchly účinok. Ženy niekedy musia užívať lieky až po menopauzu. Toto ochorenie často samo zmizne po skončení menštruačného cyklu.
 • Chirurgická. Používa sa v posledných štádiách difúznej adenomyózy. Na chirurgickú liečbu existujú dve možnosti: radikál, a to odstránenie maternice a vaječníkov, zachovanie orgánov, pri ktorých sa snažia odstrániť ložiská. Liek Radical sa používa iba v prípadoch, keď existuje pravdepodobnosť vzniku zhubných nádorov a ak ochorenie progreduje, u žien starších ako štyridsať rokov..
 • Kombinovať. Používa sa týmto spôsobom: konzervatívny sa predpisuje ako prvý av tých prípadoch, ak to nepomáha, používa sa chirurgický zákrok.

Je možné zbaviť sa choroby navždy?

Bohužiaľ, choroba je opakovane chronická, takže je vždy možné, že sa choroba po liečbe vráti.

Lekári tvrdia, že štatistika návratu choroby pri neradikálnej liečbe je asi 20%, pri opakovanom liečení asi 7-krát pravdepodobnosť ochorenia stúpa na 74%.

Kombinovaná terapia, tj kombinácia chirurgického zákroku (operácie na zachovanie orgánov) a liekov, zvyčajne vykazuje dobré výsledky. To však nevylučuje relaps.

U pacientov, ktorí boli liečení radikálnymi metódami, tj úplným odstránením vaječníkov a maternice, sa choroba nevrátila.

Je možné otehotnieť s chorobou??

Najčastejšie je toto ochorenie spojené s neplodnosťou, pretože jeho príčinou je druhé najdôležitejšie ochorenie..

Pri správnom ošetrení sa zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia

Podľa štatistík je každý druhý alebo tretí pacient s týmto ochorením neplodný. Príčiny neplodnosti sú:

 • Hormonálne zmeny;
 • Deformácia vajcovodov, porušenie ich transportnej funkcie;
 • Nepriaznivé prostredie na oplodnenie vajíčka, väčšinou spermie jednoducho neprežijú;
 • Bolesť pri pohlavnom styku, nedostatok sexuálneho života;
 • Predčasné prerušenie tehotenstva.

Ak vám bola diagnostikovaná táto porucha a v budúcnosti ste plánovali mať dieťa, nezúfajte. Dlhodobá terapia obnoví reprodukčnú funkciu. Pozitívny výsledok priamo závisí od trvania neplodnosti. Ak jeho trvanie nie je dlhšie ako tri roky, potom existuje nádej na uzdravenie.

Alternatívne metódy liečby

Napriek tomu, že veľa lekárov neodporúča použitie ľudových liekov, existuje množstvo druhov, ktoré súvisia s úradnou medicínou.

Na internete nájdete veľa alternatív alternatívnej liečby, ale mnohé z nich možno pripísať zbytočnej alebo dokonca škodlivej liečbe, takže nemusíte začať samostatnú liečbu..

V žiadnom prípade sa nesnažte nahradiť komplex liekov a postupov predpísaný gynekológom.

Tradičné typy sa najlepšie používajú po komplexnej terapii, ale iba možnosti schválené odborníkom.

Stručne povedané, rád by som poznamenal, že adenomyóza je stále nepreskúmaným ochorením, napriek tomu by sa ženy nemali vzdať, pretože s náležitým a včasným liečením sa dá liečiť. V štádiu liečby je dobrým znamením absencia bolesti. Dávajte pozor na seba, ak sa náhle objavia príznaky tejto poruchy, musíte sa bezodkladne prihlásiť k lekárovi. Sledujte svoj životný štýl, skúste ho viesť správne a podrobujte sa pravidelným skúškam. Koniec koncov, iba vy sami ste zodpovední za svoje zdravie. Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel vám pomôže zostať zdravým pre seba a svoje nenarodené deti..

Konečník je dôležitou súčasťou gastrointestinálneho traktu.

Adenomyóza: príznaky a liečba

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne systémové ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané patologickou proliferáciou endometriálnych tkanív mimo tela (vajcovody, vagína, vaječníky) a do ďalších vrstiev. Endometriotický rast je možné pozorovať pooperačné rany, pľúca, tráviace orgány a močové cesty.

Častejšie sa adenomyóza vyskytuje u pacientov v reprodukčnom období, najmä po 27 - 30 rokoch. Toto ochorenie sa často zdedí (geneticky). Po menopauze vnútorná endometrióza sama o sebe mizne.

Štádium a stupeň adenomyózy maternice

Vzhľadom na morfologický obraz patologického procesu sa rozlišujú tieto formy vnútornej endometriózy:

 • Nodulárna adenomyóza maternice. Endometrioidné bunky sú v myometrii vo forme adenomyómov (uzlov). Typicky sú uzlové útvary početné, majú dutinu naplnenú krvou. Okolo nich je husté spojivové tkanivo, ktoré sa vytvára na pozadí zápalu..
 • Fokálna adenomyóza. Táto forma patológie je charakterizovaná šírením endometriálnych buniek do okolitých tkanív s následnou tvorbou jednotlivých ohnísk.
 • Difúzna adenomyóza. Endometrioidné bunky napádajú myometrium. V tomto prípade nedochádza k tvorbe uzlov alebo zreteľných ohnísk.
 • Difúzna-nodulárna adenomyóza. Kombinácia difúznej a uzlovej vnútornej endometriózy.

Vzhľadom na distribúciu a hĺbku endometriotických rastov sa rozlišujú nasledujúce stupne adenomyózy:

 • 1 stupeň - je ovplyvnená submukózna vrstva dutiny maternice;
 • 2 stupne - súčasťou patologického procesu je časť svalovej vrstvy;
 • Stupeň 3 - endometriálne tkanivo rastie na veľkej polovici svalovej vrstvy maternice;
 • Stupeň 4 - endometriotické ložiská ovplyvňujú celú svalovú vrstvu. Patologický proces sa často šíri do susedných tkanív, orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Mechanizmus rozvoja vnútornej endometriózy je pomerne jednoduchý a spočíva v klíčení endometria do svalového tkaniva pod vplyvom určitých faktorov. Zároveň sú úplne zachované funkčné schopnosti tkanív. S prechodom ženského tela do menštruačnej fázy sa začínajú zväčšovať endometriálne bunky, v dôsledku čoho dochádza k implantácii oplodneného vajíčka. Endometrium, ktoré pučalo do myometria, funguje podľa podobného princípu.

Ak nedošlo k počatiu, endometriálne bunky opúšťajú dutinu maternice vo forme menštruačného krvácania. Svalová vrstva maternice nie je schopná vylučovať zarastené endometriálne bunky, v dôsledku čoho zostávajú v telovej dutine. Na tomto pozadí dochádza v myometrii k miernemu krvácaniu, ktoré vyvoláva zápalový proces.

Presné príčiny vzniku adenomyózy ešte neboli stanovené. Špecialisti identifikujú množstvo faktorov, ktoré spôsobujú rast endometriálnych buniek a ich následné zvyšovanie. Podľa štatistík väčšina pacientov s adenomyózou podstúpila potrat alebo podstúpila operáciu maternicovej dutiny. Stále sú ohrození pacienti starší ako 35 rokov.

Niektorí gynekológovia sa domnievajú, že genetický faktor môže vyvolať rozvoj adenomyózy. Pokiaľ však ide o túto teóriu, neexistuje jasné vyhlásenie. Ak jedna zo žien v rodine trpí vnútornou endometriózou, neznamená to, že predstavitelia budúcich generácií budú náchylní na rozvoj choroby..

Medzi ďalšie príčiny rozvoja maternicovej adenomyózy patrí:

 • Časté stresy, emočné nadmerné zaťaženie;
 • Predĺžená fyzická aktivita;
 • Neustále napätie, nadmerná aktivita;
 • Pasívny sedavý spôsob života, ktorý vedie k stagnácii krvi v panvových orgánoch;
 • Endokrinné poruchy;
 • Porušovanie nadobličiek a hypofýzy;
 • Hormonálna dysfunkcia.

Vývoj vnútornej endometriózy môže byť tiež zneužívaním solária a opaľovania. To platí najmä pre pacientov po 30 rokoch. V tomto veku je telo oveľa citlivejšie na ultrafialové žiarenie..

Známky a príznaky adenomyózy maternice

Najvýraznejším a najcharakteristickejším symptómom adenomyózy je predĺžené obdobie menštruácie (viac ako 7 dní). Výtok je hojný a sprevádzaný silnou bolesťou. Pri menštruačnom toku sa môžu vyskytnúť krvné zrazeniny. Pred menštruáciou a počas 3-4 dní po ich ukončení je možné pozorovať výtok nahnedlého odtieňa. U pacientov so závažnou adenomyózou sa objavuje medzistupňový výtok, po ktorom nasleduje výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesťové pocity s adenomyózou sa objavia 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Pokračujú celým cyklom a prechádzajú po 3 až 4 dňoch od ukončenia menštruačného toku. Lokalizácia bolesti závisí od zamerania zápalového procesu. Ak je isthmus poškodený a tvoria sa adhézie, v perineu sa objaví bolesť. Zápal v rohu maternice je sprevádzaný bolesťou v oblasti slabín. Väčšina žien sa však v predmenštruačnom období sťažuje na bolestivý pohlavný styk.

60% pacientov s adenomyózou má problémy s počatím. Neplodnosť je spôsobená mnohými komisármi vytvorenými na vajcovodoch. V dôsledku narušenia štruktúry endometria bránia postupu oplodneného vajíčka na miesto implantácie..

Ďalším príznakom adenomyózy je anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyskytuje v dôsledku veľkej straty krvi na pozadí ťažkej menštruácie. To vyvoláva výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Rýchla únava;
 • Neustála ospalosť;
 • dýchavičnosť;
 • Mdloby;
 • Všeobecná nevoľnosť;
 • Bolesť hlavy, závraty;
 • Bledosť kože;
 • Poruchy psychoemocionálneho stavu, neuróza spôsobená neschopnosťou otehotnieť, silnou bolesťou a ťažkou PMS.

V závislosti od závažnosti patológie sa môže závažnosť, intenzita a súbor klinických prejavov líšiť.

Ak hovoríme o príznakoch adenomyózy, ktoré sa určujú pri gynekologickom vyšetrení, medzi ne patrí zmena tvaru a veľkosti dutiny maternice. Pri difúznej adenomyóze sa maternica pred menštruáciou zväčšuje a stáva sa sférickou. Pri bežnom patologickom procese vyzerá orgán na 2 alebo 3 mesiace tehotenstva. Uzlová forma adenomyózy je sprevádzaná tvorbou malých tuberkúl, ktoré sú na stenách maternice. Pri komplexnej adenomyóze zodpovedá maternica veľkosti fibroidov a po menštruácii sa nevracia k normálu..

Diagnóza adenomyózy

Na diagnostikovanie vnútornej endometriózy sa konzultuje gynekológ, ktorý zahŕňa skúmanie sťažností pacienta, zhromažďovanie informácií z anamnézy a gynekologické vyšetrenie. Laboratórne a hardvérové ​​štúdie sú tiež predpísané..

Gynekologické vyšetrenie sa vykonáva pred menštruáciou. Detekcia uzlín, tuberozity alebo zväčšenej sférickej maternice v kombinácii s bohatými, predĺženými a bolestivými obdobiami, ako aj príznakmi anémie a bolesti pri sexuálnom kontakte, je dôvodom na podozrenie na vývoj adenomyózy..

Hlavnou metódou diagnostiky adenomyózy je ultrazvuk. Najpresnejšie výsledky štúdie môžete získať (85 - 90%) pomocou transvaginálnej diagnózy (cez vagínu). Ultrazvukové vyšetrenie ako aj vyšetrenie na stoličke sa vykonávajú v predvečer menštruácie. Medzi príznaky adenomyózy na ultrazvuku patria rôzne hrúbky stien maternice, sférický a zväčšený tvar orgánu, prítomnosť cystických útvarov s priemerom viac ako 3 mm, ktoré sa objavujú v stene maternice pred menštruáciou..

Diagnóza difúznej formy adenomyózy ultrazvukom je omnoho ťažšia. Na tento účel sa používa metóda hysteroskopického vyšetrenia. Hysteroskopia okrem toho eliminuje hyperpláziu endometria, polypózu, fibroidy maternice, zhubné nádory a iné gynekologické patológie..

Ako súčasť diferenciálnej diagnostiky je možné predpísať MRI, ktorá umožňuje detekovať zmeny v štruktúre myometria, zhrubnutie maternicových stien a ložiská šírenia endometrioidných tkanív v myometrii. MRI tiež umožňuje vyhodnotiť štruktúru a hustotu uzlov.

Na identifikáciu hormonálnych porúch, zápalových procesov a príznakov anémie pri adenomyóze sú predpísané laboratórne testy krvi a moču..

Ako liečiť adenomyózu

Liečbu adenomyózy predpisuje lekár na základe výsledkov laboratórnej diagnostiky a komplexného vyšetrenia. Terapia vnútornej endometriózy sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych (liekov), chirurgických alebo kombinovaných metód. Výber taktiky terapeutických účinkov závisí od štádia a formy patologického procesu. Zohľadňuje sa aj stupeň distribúcie endometriálnych rastov, vek a celkový stav pacienta, ako aj potreba udržiavať reprodukčnú funkciu (možnosť následného počatia)..

Liečba adenomyózy sa začína použitím konzervatívnych metód. V tomto prípade je možné predpísať tieto lieky:

 • Hormonálne lieky;
 • Lieky na zastavenie zápalu;
 • Vitamínové komplexy;
 • Prípravky na normalizáciu činnosti pečene;
 • Lieky na zvýšenie imunity (imunostimulanty).

Všetkým pacientom je predpísaná liečba anémie s nedostatkom železa. Podľa svedectva je žena poslaná na konzultáciu s psychoterapeutom, ktorý môže odporučiť užívanie sedatív alebo antidepresív..

Ak použitie konzervatívnych metód neprinieslo pozitívne výsledky, je indikovaná chirurgická liečba. Existujú dve oblasti chirurgickej liečby adenomyózy:

 • Intervencia šetriaca orgány - zameraná na koaguláciu endometriálnych rastov;
 • Radikálna chirurgia (hysterektómia, panhisterektómia, supravaginálna amputácia) - spočíva v odstránení maternice a dodatkov..

Medzi základné faktory pri menovaní chirurgického zákroku so zachovaním orgánu patrí prítomnosť hnisania, stupeň hyperplázie a počet vytvorených adhézií. Otázka výberu takéhoto spôsobu liečby sa zvažuje až potom, čo pacient podstúpil hormonálnu liečbu (90 dní), čo neprinieslo výsledky a či existujú obmedzenia týkajúce sa použitia hormonálnych látok..

Ak po liečbe liekom adenomyóza pokračuje a vek ženy presahuje 40 rokov, lekár rozhodne o vhodnosti radikálnej operácie. Chirurgia tohto typu môže byť predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Neúčinná hormonálna terapia a predchádzajúci chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov;
 • Vývoj difúznej adenomyózy tretieho stupňa;
 • Progresia nodulárnej formy vnútornej endometriózy v kombinácii s myómom.

Po operáciách na konzerváciu orgánov a liekovej terapii sa u každého piateho pacienta diagnostikuje relaps adenomyózy v prvom roku. Do 5 rokov sa miera recidívy zvýši na 70%. U žien v premenopauzálnom období je prognóza vnútornej endometriózy priaznivejšia z dôvodu postupného blednutia ovariálnej aktivity. Relaps adenomyózy po radikálnej operácii nemožný.

Tehotenstvo s adenomyózou maternice

Ak sa diagnostikuje adenomyóza u ženy, ktorá plánuje otehotnieť, pokusy o otehotnenie sa odporúčajú najskôr 6 - 8 mesiacov po zásahu zachovania orgánov alebo po ukončení konzervatívnej liečby..

Ak je adenomyóza diagnostikovaná u tehotnej pacientky, počas prvého trimestra sa ukáže, ako užíva gestagény. Potreba hormonálnej terapie v druhom a treťom trimestri gravidity je stanovená na základe laboratórnych krvných testov na hladiny progesterónu..

Tehotenstvo je fyziologická menopauza, ktorá je sprevádzaná závažnými hormonálnymi zmenami. To priaznivo ovplyvňuje priebeh patológie, čím sa znižuje miera hyperplázie endometria. Niektoré ženy sú po pôrode úplne vyliečené.

Aké je riziko adenomyózy

Pri absencii včasnej terapie alebo negramotnej taktiky terapeutického účinku môže endometriálna adenomyóza vyvolať rozvoj mnohých nepriaznivých komplikácií:

 • Vznik chronickej akútnej anémie;
 • Šírenie ohnísk adenomyózy na iné tkanivá, orgány (hemotorax, črevná obštrukcia);
 • Zhubný nádor (zhubná degenerácia) patologických endometriálnych buniek.

Aby sa zabránilo rozvoju vnútornej endometriózy a jej dôsledkom, žena by mala navštíviť gynekológa najmenej dvakrát ročne a ak sa zistia príznaky adenomyózy, konzultujte s lekárom..

Maternicová adenomyóza na ultrazvuku a MRI

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

Špecifickosť difúznej formy maternicovej adenomyózy

Difúzna adenomyóza je špeciálna forma endometriózy maternice, pri ktorej sa ložiská rovnomerne šíria v celom orgáne. Ochorenie sa zisťuje u žien v reprodukčnom veku, menej často u adolescentných dievčat. V menopauze prechádza adenomyóza opačným vývojom. Ak sa tak nestane, je potrebná odborná pomoc..

Difúzna adenomyóza je sprevádzaná poruchami menštruačného cyklu a môže viesť k neplodnosti. Liečba je možná konzervatívna a chirurgická. Včasná zahájená terapia zabraňuje vzniku nebezpečných komplikácií a udržuje reprodukčné zdravie..

Čo je to adenomyóza?

Adenomyóza je vnútorná genitálna endometrióza. ICD-10 je pod kódom N80.0. Pri tejto forme patológie je postihnutá iba maternica. Je možná kombinácia adenomyózy s vonkajšou endometriózou na vaječníkoch, vajcovodoch a peritoneu. Môže byť ovplyvnená rektaginálna septa, vagína, črevá a ďalšie orgány..

Adenomyóza sa delí na dve formy:

 • Difúzne - ložiská (heterotopia) sú rovnomerne rozložené po celej maternici;
 • V rôznych častiach orgánu sa tvoria uzlové (ložiskové) uzly;
 • Difúzny-nodulárny - na pozadí rovnomerne rozložených ohnísk sa zisťujú jednotlivé uzly.

Difúzna adenomyóza je častejšia ako iné formy. Podľa štatistík je zistená v 70% prípadov. Tok nie je príliš odlišný od uzlovej a zmiešanej formy. Rozdiel je iba v prístupoch k diagnostike a liečbe choroby.

V gynekológii existujú 4 štádiá difúznej endometriózy maternice:

 • I fáze. Základy adenomyózy nepresahujú bazálnu vrstvu maternice. V počiatočnom štádiu neprenikajú heterotopie do myometria;
 • II. Etapa. Patologické ložiská sa zisťujú vo svalovej vrstve maternice, ale nedosahujú seróznu vrstvu;
 • III. Etapa. Heterotopy zachytávajú celé myometrium do seróznej membrány;
 • IV etapa. Endometrióza presahuje maternicu a ovplyvňuje susedné orgány..

Závažnosť patológie určuje prognózu a ovplyvňuje výber metódy liečby.

Príčiny choroby

Vedci nedokázali zistiť presné príčiny vývoja choroby a sledovať mechanizmus tvorby endometriálnych ložísk. Predpokladá sa vplyv týchto faktorov:

 • Genetická predispozícia. Pozorovania ukazujú, že adenomyóza sa vyskytuje u niekoľkých generácií žien;
 • Imunologické zlyhanie. S rozvojom endometriózy sa deteguje zmena počtu imunokompetentných buniek, aktivácia aromatázového enzýmu a narušenie produkcie interleukínu. Obzvlášť dôležitá je inhibícia apoptózy - programovanej bunkovej smrti. Endometriálne ložiská získavajú schopnosť autonómneho rastu;
 • Hormonálne poruchy. Vývoj adenomyózy je založený na zvýšení hladín estrogénov s relatívnym deficitom progesterónu;

Jedným z dôvodov rozvoja adenomyózy je hormonálna nerovnováha v tele ženy.

 • Peritoneálna metaplázia počas vývoja plodu. Toto vysvetľuje skutočnosť, že adenomyóza sa zisťuje u dospievajúcich dievčat od prvej menštruácie;
 • Menštruačný reflux. Predpokladá sa, že reflux krvi počas menštruácie vedie k poklesu endometriálnych buniek v iných tkanivách ak rozvoju patológie. Táto teória sa jednoznačne nepotvrdila. Štúdie ukazujú, že 20% zdravých žien má menštruačný krvný reflux, ale nemá endometriózu.

Rizikové faktory rozvoja patológie:

 • Tehotenstvo končiace po pôrode;
 • Potraty a potraty s kyretážou v dutine maternice;
 • Lekárske a diagnostické zásahy do maternice: biopsia endometria, hysteroskopia, kyretáž atď..

Pri vysokom riziku rozvoja difúznej adenomyózy sú ženy, ktoré mali po pôrode kyretáž maternicovej dutiny. Riziko sa zvyšuje, ak medzi tehotenstvom a zákrokom uplynie menej ako 2 roky. Po prenose plodu sa maternica transformuje. Choroba preniká do steny a vytvára sa placenta. Plavidlá, ktoré zabezpečujú výživu plodu, rastú. Hranica medzi slizničnými a svalovými vrstvami maternice sa zmenšuje a podmienky rozvoja endometriózy.

Počas nasledujúcej menštruácie po narodení dieťaťa sa endometriálne bunky usadia v traumatizovaných oblastiach steny maternice. Zostávajú tam dlho a strácajú schopnosť apoptózy. K prirodzenej smrti buniek nedochádza. Vytvárajú sa fócie, pri ktorých dochádza k nekontrolovanému rastu buniek maternicovej sliznice. Toto sú heterotopy - endometriálne miesta umiestnené mimo základnej vrstvy.

Pri kyretáži maternicovej dutiny na pozadí predchádzajúceho tehotenstva sa zvyšuje riziko traumy orgánov. Základy endometriózy rastú do svalovej vrstvy, siahajú až po seróznu membránu a presahujú maternicu. S každým opakovaným tehotenstvom, ktoré sa končí pôrodom, potratom alebo potratom, choroba pokračuje..

Kyretáž v maternicovej dutine zvyšuje riziko difúznej adenomyózy.

Adenomyóza sa často kombinuje s myómom maternice a hyperplastickým procesom endometria. Je to kvôli všeobecným mechanizmom patológie a podobným rizikovým faktorom. Pri súčasnom zistení chorôb sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií - krvácanie z maternice, chronická bolesť panvy, neplodnosť..

Charakteristiky priebehu difúznej adenomyózy

Základy endometriózy sú zhluky buniek sliznice maternice. To vysvetľuje špecifiká priebehu choroby:

 • Cyklistika. Príznaky difúznej adenomyózy sa pravidelne opakujú každý mesiac - pred a počas menštruácie;
 • Citlivosť na hormonálne pozadie. Symptómy patológie sa objavujú iba v reprodukčnom období, keď vaječníky fungujú, a sliznica maternice sa mesačne aktualizuje. Pred prvou menštruáciou sa choroba nezistí. Počas menopauzy sa netvoria nové ložiská, ale už vytvorené môžu zostať;
 • Sklon k metastázam. Heterotopie rozšírené v panvových orgánoch, usadené vo vajcovodoch, na peritonea a vaječníkov, vedú k vzniku nových ložisiek..

Vývoj adenomyózy je založený na poškodení prechodovej vrstvy medzi endometriom a myometriou. Tu sa prvýkrát vytvárajú heterotopie. Pred menštruáciou sa zväčšujú. Počas menštruácie krvácajú, ale niet cesty pre krv. V maternicovom tkanive sa vyvíja aseptický zápal a pozoruje sa typický klinický obraz choroby..

Ako rozpoznať endometriózu maternice

Znaky difúznej formy adenomyózy:

 • Algodismenorea. Na pozadí proliferácie ohnísk je zaznamenaný výskyt bolesti počas menštruácie. Nepriaznivé pocity sú lokalizované v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta. Vyskytujú sa 1 - 2 dni pred začiatkom sekrécie a pretrvávajú v prvých dňoch cyklu. Po menštruácii bolesť ustupuje. Závažnosť nepríjemných symptómov sa môže líšiť. Podľa recenzií si niektoré ženy sťažujú iba mierne bolesti pri ťahaní dolného brucha, zatiaľ čo iné nemôžu prežiť toto obdobie bez použitia analgetík;
 • Polymenorrhea. Pre difúznu adenomyózu je charakteristická hojná a dlhotrvajúca menštruácia. Mesačné zvýšenie na 7 alebo viac dní. Častá výmena absorpčných vložiek;

Difúzna menštruácia je charakteristická pre difúznu adenomyózu.

 • Dyspareunia. Bolesť pri pohlavnom styku je spojená s narušenou kontraktilitou maternice a je zaznamenaná s pokročilými formami patológie, ako aj s prítomnosťou heterotopie na krčku maternice a vo vagíne. Pred menštruáciou sa zhoršuje nepohodlie;
 • Acyklické špinenie. Výrazným príznakom adenomyózy je výskyt tmavohnedého výtoku 1 až 2 dni pred menštruáciou. Prideľovanie pretrváva dva dni po menštruácii.

V rôznych gynekologických patologických stavoch sa vyskytujú početné, predĺžené a bolestivé obdobia. Bez úplného vyšetrenia na základe samotných príznakov nie je možné diagnózu stanoviť..

Difúzna adenomyóza bez liečby vedie k rozvoju komplikácií:

 • Krvácanie z maternice. S progresiou choroby sa mení architektonika maternice a zvyšuje sa odmietnutie sliznice. Menštruácia prechádza do krvácania, ktoré možno zastaviť hormonálnymi liekmi alebo chirurgicky;
 • Syndróm chronickej bolesti. Zvýšená bolesť počas menštruácie je dôvodom na užívanie analgetík. Ochorenie nevyhnutne progreduje a v priebehu času je potrebné zvyšovať dávky liekov..

Jednou z komplikácií difúznej adenomyózy môže byť chronická bolesť počas menštruácie, keď je žena nútená neustále brať lieky proti bolesti..

Adenomyóza je choroba, ktorá porušuje obvyklý rytmus života. Nemali by ste dúfať, že v priebehu času problém samo zmizne. Je možné zbaviť sa bolesti a zastaviť krvácanie z maternice konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom. Je dôležité začať liečbu včas. V pokročilých situáciách je adenomyóza ťažko liečiteľná a vyžaduje radikálne opatrenia.

Tehotenstvo a pôrod s difúznou adenomyózou

Difúzne zmeny v myometriu podľa typu adenomyózy vedú k neplodnosti. Podľa štatistík až 50% žien v reprodukčnom veku nemôže otehotnieť dieťa s touto patológiou. Dôvody sú tieto faktory:

 • Metastázy ohnísk. Rast heterotopie mimo maternice vedie k tvorbe adhézií v panvovej dutine a prekrývaniu lúmenu skúmaviek. Vajce sa nemôžu stretnúť so spermiami a počatie sa nestane. Riziko mimomaternicového tehotenstva stúpa;
 • Inhibícia ovulácie. Zmenené hormonálne pozadie narúša dozrievanie vajíčka a narúša počatie dieťaťa;
 • Imunologické poruchy. Procesy, ktoré sa vyskytujú počas adenomyózy, inhibujú aktivitu spermií, inhibujú ich progresiu cez pohlavný trakt a bránia stretnutiu s vajíčkom.

Adenomyóza sa zriedka stáva jedinou príčinou neplodnosti. Vyšetrenie obvykle odhalí sprievodnú patológiu..

Úspešné počatie dieťaťa nezaručuje normálne tehotenstvo. Problémy sa vyskytujú v rôznych gestačných obdobiach:

 • 1-2 týždne. Proces zavádzania vajíčka plodu do steny zmenenej maternice (implantácia) je prerušený. K potratu dôjde pred oneskorením menštruácie;
 • 3-16 týždňov. Tvorba choriónu je narušená na pozadí rozptýlených zmien v myometrii. Embryo umiera kvôli nedostatku kyslíka a živín a dôjde k potratu;
 • 16 - 36 týždňov. Placentárna nedostatočnosť sa vyvíja. Výživa plodu a jeho prísun kyslíka trpia. Vzniká hypoxia, fyzický vývoj sa spomaľuje. Zvyšuje sa riziko narodenia dieťaťa s nízkou telesnou hmotnosťou a neurologickou patológiou;

Adenomyóza negatívne ovplyvňuje placentu. V tomto prípade je vývoj plodu inhibovaný, pretože kyslík a živiny sú nedostatočné.

 • 22 - 36 týždňov. Porušenie kontraktilnej aktivity maternice na pozadí adenomyózy zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Pri pôrode sú zaznamenané abnormality kontrakcie maternice. Hrtan je zle otvorený, pokrok plodu cez pôrodný kanál je spomalený. Riziko krvácania sa zvyšuje. Všetky tieto faktory zvyšujú frekvenciu plánovaných a núdzových cisárskych rezov..

Malo by sa naplánovať tehotenstvo s difúznou adenomyózou. Odporúča sa dosiahnuť regresiu patológie pred počatím dieťaťa. Účinok liečby trvá až 2 roky.

Adenomyóza je jednou z indikácií oplodnenia in vitro. Žena je poslaná na IVF v prípade, že do 1,5 - 2 rokov po ukončení liečby nie je možné otehotnieť dieťa prirodzeným spôsobom. Po 35 rokoch sa toto obdobie skracuje na 1 rok. Po 40 rokoch môže lekár okamžite ponúknuť IVF po liečbe.

Metódy vyšetrenia na podozrenie z patológie

 • Inšpekcia gynekológa. Na zrkadlách sa nezistili žiadne zmeny. Pri dvojstrannom vyšetrení je maternica zväčšená, sférická, s rovnomernými stenami;
 • Ultrazvukový postup. V prospech difúznej adenomyózy sa prejavujú charakteristické znaky ozveny. V štruktúre orgánu sú detegované viacnásobné anechogénne a echopozitívne inklúzie. Zaznamená sa drsnosť hraníc medzi endometriom a myometriou. Nepriamo adenomyóza potvrdzuje zväčšenie veľkosti maternice. Echokardiografia difúznej formy adenomyózy je celkom špecifická, čo umožňuje rozlíšiť ju s myómom maternice a hyperpláziou endometria;
 • CT sken. Heterogenita myometria je charakteristická vznikom veľkého počtu ohnísk. Medzi heterotopiou a svalovou vrstvou maternice nie je jasná hranica. Myometrium má vzhľad plástu;
 • Magnetická rezonancia. Na obrázku MRI sú ložiská adenomyózy definované ako objemové útvary s nízkou intenzitou s rozmazanými kontúrami;
 • Biopsia aspirácie endometria. Umožňuje vám odobrať materiál na histologické vyšetrenie. Vykonáva sa ambulantne;
 • Hysteroskopia. Umožňuje vidieť maternicu zvnútra. Adenomyóza sa vyznačuje výskytom pasáží, zmenou reliéfu a hustotou steny. Foci s difúznou endometriózou sú rovnomerne rozmiestnené v celom orgáne. Počas hysteroskopie môžete odobrať tkanivá na biopsiu.

Na obrázku nižšie sú schematicky znázornené ložiská difúznej adenomyózy v maternici:

Liečba difúznej adenomyózy

Pozorovacie taktiky sú možné iba vtedy, ak žena túto chorobu neobťažuje. Žiadne menštruačné nepravidelnosti, žiadna bolesť počas menštruácie. Je to možné v počiatočných fázach vývoja choroby u mladých žien. Je však dôležité pamätať na to, že s vekom sa bude rozvíjať adenomyóza a objavia sa nepríjemné príznaky patológie.

Interná endometrióza je chronické ochorenie. Nie je možné sa ho zbaviť, s výnimkou odstránenia maternice. K regresii ohnísk dochádza iba počas menopauzy. Pred vstupom do menopauzy je žena nútená žiť s touto chorobou. Doktor dokáže iba zmierniť prejavy patológie, znížiť riziko komplikácií a zvýšiť šancu na úspešné tehotenstvo..

 • Hormonálna terapia má iba dočasný účinok. Pri užívaní agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa zaznamenáva určité zníženie rizika recidívy patológie. Ale aj na pozadí sa táto choroba môže vrátiť po 1-2 rokoch. Neexistuje žiadna kúzelná tabletka, ktorá by zaručovala odstránenie ložisiek v maternici;

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré sa používajú pri liečbe difúznej adenomyózy.

 • Ľudové lieky na adenomyózu sú neúčinné. Môžete skúsiť obnoviť hormonálne pozadie pomocou bylín, ale ich účinok na ľudské telo sa neskúmal;
 • Strava a zmeny fyzickej aktivity neovplyvňujú priebeh choroby;
 • Účinnosť metód fyzioterapie, akupunktúry a hirudoterapie pri adenomyóze sa nepreukázala;
 • Chirurgická liečba difúznej adenomyózy je technicky náročná. Malé ložiská roztrúsené po celej maternici nemôžu byť odstránené..

Konzervatívna terapia zahŕňa užívanie liekov:

 • Hormonálne lieky. Používajú sa COC, modulátory receptorov progesterónu, progestogény, agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny a vnútromaternicové zariadenie Mirena. Cieľom terapie je zmenšiť veľkosť heterotopií, zbaviť sa neustálej bolesti a znížiť stratu krvi počas menštruácie. Na pozadí liečby sa stav ženy zlepšuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť otehotnenia. Priebeh liečby - od 3 mesiacov;
 • Nehormonálne lieky. Antispasmodiká a analgetiká sa používajú v krátkom kurze - iba počas menštruácie. Neovplyvňujú veľkosť ohniska. Zmierniť bolesť, uľahčiť celkový stav žien.

Chirurgická liečba je predpísaná pre zlyhanie konzervatívnej liečby. Možnosti sú nasledujúce:

 • Embolizácia maternicových tepien. Zastavenie toku krvi v cievach vedie k regresii ohnísk. Používa sa na zastavenie krvácania z maternice, ako aj s kombináciou adenomyózy a mnohopočetných maternicových fibroidov;
 • Endometriálna ablácia Uskutoční sa úplné vyrezanie funkčnej a bazálnej vrstvy endometria s následnou koaguláciou tkanív. Účinnosť s umiestnením ohnísk v hĺbke 5 mm je 90%;

Pri chirurgickej liečbe difúznej adenomyózy sa často používa metóda ablácie endometria..

 • Resekcia endometria a myometria. Vykoná sa úplná excízia slizničnej vrstvy maternice a čiastočne svalového tkaniva;
 • Endochirurgická elektrokoagulácia. Vystavenie tkaniva maternice elektrickým prúdom vám umožní odstrániť blízke ložiská adenomyózy.

Ablácia a resekcia tkaniva sa ponúkajú vo veku blízkom menopauze. Procedúra zahŕňa odstránenie bazálnej vrstvy sliznice maternice a vedie k neplodnosti.

Hysterektómia je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť adenomyózy. Radikálna chirurgia nie je metódou voľby. Vykonáva sa podľa prísnych pokynov:

 • Postmenopauzálna adenomyóza;
 • Šírenie procesu do seróznej membrány maternice a do susedných orgánov (adenomyóza stupňa III-IV);
 • Kombinácia adenomyózy s myómom maternice a / alebo hyperpláziou endometria;
 • Opakujúce sa krvácanie z maternice u žien starších ako 40 rokov, ktoré neplánujú deti;
 • Nedostatok účinku pri iných ošetreniach.

Výber liečebného režimu je určený závažnosťou ochorenia, stupňom prevalencie procesu a vekom ženy. Ovplyvňuje aj sprievodná patológia. Konečné rozhodnutie sa prijme po úplnom vyšetrení pacienta.

Maternicová adenomyóza - difúzne a nodulárne, symptómy a príznaky, liečebný algoritmus, ľudové liečivá

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Čo je to adenomyóza?

Vnútorná endometrióza (adenomyóza) je ochorenie maternice, pri ktorom endometrium, jeho vnútorná sliznica, rastie do ďalších vrstiev orgánu..

Adenomyóza je špeciálny prípad endometriózy, systémovej benígnej choroby, pri ktorej sa endometriálne bunky množia mimo sliznicu maternice..

V tomto prípade novým umiestnením endometriálnych buniek môžu byť vnútorné alebo vonkajšie pohlavné orgány - maternica, vajcovody, vaječníky, vagína (endometrióza pohlavných orgánov) a ďalšie orgány a tkanivá tela - gastrointestinálny trakt, močový systém, pľúca, pupok, pooperačné rany atď. (extragenitálna endometrióza).

Genitálna endometrióza sa zasa delí na vonkajšiu (endometrióza vaječníkov a vagíny) a vnútornú endometriózu maternice (adenomyóza)..

Keď sú mimo maternicovej sliznice, endometriálne bunky naďalej fungujú v súlade s mesačným cyklom - to spôsobuje lokálne zápalové javy a potom degeneratívne zmeny, ktoré vážne porušujú činnosť orgánu, ktorý obývali..

Výraz „adenomyóza“ teda doslova znamená glandulárnu degeneráciu svalového tkaniva („adeno“ - žľaza, „myo“ - svalové tkanivo, prípona „oz“ - degeneratívne zmeny). Pod vplyvom aktivity endometriálnych žľazových buniek, ktoré prenikli do myometria, prechádza vrstva maternicového svalu vážnymi patologickými zmenami, ktoré vedú k degenerácii orgánov..

Výrazy „endometrióza maternice“ a „adenomyóza“ sú registrované v medzinárodnej histologickej klasifikácii. Je však potrebné poznamenať, že podľa doslovného prekladu možno adenomyózu nazvať takú formu alebo stupeň maternicovej endometriózy, keď sa objavia vážne patologické zmeny v jej svalovej vrstve (nodulárna forma maternicovej endometriózy alebo difúzna adenomyóza 2-3 stupne)..

Čo je to difúzna, nodulárna a difúzna-nodulárna adenomyóza maternice?

Difúzna, nodulárna a difúzno-nodulárna (zmiešaná) adenomyóza - morfologické formy vnútornej maternicovej endometriózy.

Difúzna forma adenomyózy morfologicky predstavuje prítomnosť slepých vreciek v endometriu, prenikajúcich z maternicovej dutiny do rôznych hĺbok jej vrstiev (až po tvorbu fistúl v panvovej dutine)..

Uzlová forma adenomyózy sa vyznačuje prienikom glandulárneho epitelu do svalovej vrstvy maternice s tvorbou uzlov rôznych veľkostí. Uzly sú spravidla viacnásobné, naplnené krvou alebo čokoládou sfarbenou tekutinou, ktorá sa vytvára v dôsledku fungovania endometriálnych žliaz v súlade s rytmom menštruačného krvácania..

Endometriotické uzliny majú najčastejšie hustú konzistenciu, pretože okolo nich sa šíri spojivové tkanivo. Takéto uzly sú podobné benigným enkapsulovaným formáciám, ale endometriálne bunky sa môžu tiež nachádzať mimo rastu spojivového tkaniva podobného kapsulám.

Zmiešaná uzlovo-difúzna forma je morfologicky reprezentovaná oboma typmi prvkov.

Podľa toho, aké príznaky určuje stupeň adenomyózy tela maternice?
Čo je maternicová adenomyóza 1, 2, 3 a 4 stupňov?

Klasifikácia adenomyózy podľa stupňa prevalencie nie je medzinárodná, ale je pomerne výhodná, a preto sa často vyskytuje v domácej literatúre a vykonáva sa v praxi..

Závažnosť pri tejto klasifikácii je určená hĺbkou prenikania endometriálnych buniek do spodných vrstiev maternice (používa sa výhradne vo vzťahu k difúznej forme adenomyózy maternice)..
I. Difúzne výrastky endometriálnych buniek v submukóznej vrstve maternice.
II. Patologický proces prenikol do vrstvy maternicového svalu, ale nezachytával viac ako polovicu tejto vrstvy.
III. Svalová vrstva je zapojená do patologického procesu viac ako polovica.
IV. Rast endometriálnych buniek mimo svalovej vrstvy v seróznej membráne maternice, s ďalším prechodom do pobrušnice a postihnutím panvových orgánov..

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, že by to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Koľko žien trpí adenomyózou?

Prevalencia endometriózy je tretia medzi gynekologickými chorobami (po zápalových léziách v prílohách a maternicových fibroidoch)..

Výskyt endometriózy je asi 20 - 90% (podľa rôznych zdrojov). Takéto šírenie digitálnych údajov by nemalo byť podozrivé. Faktom je, že mnoho vedcov k týmto údajom pridáva subklinické (asymptomatické) formy choroby. Podľa klinických údajov predstavuje asymptomatická endometrióza až 45% všetkých prípadov patológie a je zistená v štúdii u žien, ktoré hľadajú pomoc kvôli neplodnosti. Pretože endometrióza vedie k neplodnosti, nie vždy je možné odhadnúť počet žien s endometriózou. Preto je nepresnosť údajov o výskyte patológie.

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, ale v niektorých prípadoch je diagnostikovaná u dospievajúcich, ako aj u žien v menopauze, ktoré užívajú substitučnú hormonálnu liečbu. Bolo to tak, že maximálny výskyt bol v neskorom reprodukčnom veku a premenopauze, ale existovali práce, ktoré vyvracajú toto tvrdenie..

V posledných desaťročiach došlo k značnému zvýšeniu výskytu endometriózy. To sa vysvetľuje na jednej strane porušením imunologického stavu obyvateľstva pod vplyvom mnohých príčin (problémy životného prostredia, stres atď.) A na druhej strane zavedením najnovších diagnostických metód, ktoré výrazne zvýšili detekciu nízkych a asymptomatických foriem (laparoskopia, NMR zobrazovanie). transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie).

Čo spôsobuje rozvoj adenomyózy?

Príčiny a hlavné mechanizmy rozvoja endometriózy (adenomyózy), žiaľ, nie sú doteraz úplne objasnené..

S istotou môžeme len povedať, že endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktorého vývoj uľahčuje imunitný systém..
Medzi rizikové faktory rozvoja adenomyózy patria:

 • nepriaznivá dedičnosť endometriózy, ako aj benígnych a malígnych nádorov oblasti ženských pohlavných orgánov;
 • príliš skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • neskoré narodenie;
 • komplikované narodenie;
 • obezita;
 • rôzne manipulácie na maternici (potrat, diagnostické kyretáž);
 • použitie vnútromaternicového zariadenia;
 • použitie perorálnej antikoncepcie;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky, dysfunkčné krvácanie, najmä ak došlo k chirurgickým zákrokom a / alebo dlhodobej hormonálnej liečbe;
 • prítomnosť systémových extragenitálnych chorôb (hypertenzia, choroby gastrointestinálneho traktu);
 • časté infekčné choroby, alergické reakcie, naznačujúce narušenie funkcií imunitného systému;
 • nízky sociálno-ekonomický štatút;
 • ťažká fyzická práca;
 • stres, sedavý spôsob života;
 • žijúcich v environmentálne znevýhodnenom regióne.

Príznaky adenomyózy maternice

Hlavným a patognomickým (charakteristickým pre toto ochorenie) symptómom adenomyózy je hojné a / alebo predĺžené menštruačné krvácanie, ktoré vedie k anémii sekundárneho nedostatku železa..

Anémia sa zase prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť;
 • ospalosť;
 • sklon k rôznym infekčným chorobám;
 • bledú pokožku a viditeľné sliznice;
 • v závažných prípadoch - dýchavičnosť s malými fyzickými námahami;
 • závraty;
 • prudké zníženie výkonu a schopnosť primerane posúdiť ich vlastný stav.

Medzi patognomické príznaky adenomyózy patrí aj výskyt hnedého škvrnitého výtoku 2-3 dni pred začiatkom menštruácie a 2-3 dni po ňom..

Pri bežných formách adenomyózy sa môže vyvinúť metrorágia - krvácanie z maternice, ktoré sa vyskytuje uprostred menštruačného cyklu..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a spravidla mizne 2 až 3 dni po nástupe menštruácie (dysmenorea alebo algomenorea)..

Povaha a závažnosť bolesti závisí od lokalizácie procesu. Obzvlášť závažný syndróm bolesti sa pozoruje pri poškodení maternicového istmu, ako aj pri rozšírenej adenomyóze s rozvojom adhézií..

Adenomyóza sa často vyskytuje pri patológii, ako je napríklad ďalší maternicový roh, pri ktorom sa môže vyskytnúť endometrióza, ak sa klinika podobá akútnemu bruchu (menštruačná krv sa vrhá do panvovej dutiny a spôsobuje príznaky peritonitídy)..

Ožiarením bolesti je často možné zistiť lokalizáciu patologického procesu. Takže pri lézii maternicového rohu bolesť vyžaruje do zodpovedajúcej oblasti trieslovín a isthmusom do pošvy alebo konečníka..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je bolesť počas pohlavného styku, najmä v predvečer menštruácie (najčastejšie s poškodením maternicového svalu)..

Klinické vyšetrenie pacientov s adenomyózou určuje zvýšenie maternice, zvlášť výrazné pred menštruáciou a v prvých dňoch menštruačného cyklu. Difúzna forma je charakterizovaná „sférickou“ maternicou. Pri nodulárnej adenomyóze je niekedy možné vyšetriť uzly.

Je potrebné poznamenať, že závažnosť symptómov adenomyózy závisí do určitej miery od stupňa prevalencie procesu. Difúzna adenomyóza 1. stupňa je náhodným nálezom pri vykonávaní určitých vyšetrení a je asymptomatická. Pri difúznej adenomyóze druhého a tretieho stupňa, ako aj pri nodulárnej forme adenomyózy sa však závažnosť klinických príznakov nezhoduje vždy s mierou prevalencie procesu a veľkosťou uzlov..

Ako adenomyóza postupuje v kombinácii s myómom maternice?

Pravdepodobnosť kombinácie adenomyózy s myómom maternice je veľmi vysoká (podľa niektorých autorov až 85%), čo sa vysvetľuje podobnými mechanizmami rozvoja týchto patológií..

Zvýšenie maternice v takýchto prípadoch spravidla zodpovedá veľkosti fibroidov. Veľkosť orgánu sa po menštruácii nevráti k normálu, ako je to v prípade izolovanej difúznej adenomyózy.

Zostávajúce príznaky adenomyózy v kombinácii s myómom však nepodliehajú výrazným zmenám. Výnimkou sú fibroidy maternice so submukóznym usporiadaním uzlov, v takýchto prípadoch sa pozoruje ťažké acyklické krvácanie z maternice..

Kombinácia adenomyózy s myómom maternice je ťažko konzervatívna, takže práve pri tejto kombinácii patológií sa pacientom najčastejšie odporúča rozhodnúť o hysterektómii (odstránenie maternice)..

Znaky kombinácie adenomyózy s ovariálnou endometriózou

Adenomyóza sa často kombinuje s ovariálnou endometriózou, čo sa vysvetľuje šírením procesu z maternicovej dutiny do nich. Mnohí vedci naznačujú, že tvorba endometriálnych premnožení vaječníkov je spojená s hádzaním menštruačnej krvi cez vajcovody, ktoré obsahujú proliferujúce živé endometriálne bunky..

Podľa rozšírenia procesu sa rozlišujú štyri stupne ovariálnej endometriózy:
I. Bodové ohniská endometriózy na povrchu vaječníkov a na pobrušnici, vo výklenku medzi maternicou a konečníkom.
II. Jednostranná endometroidná cysta s veľkosťou nepresahujúcou 6 cm, adhezívny proces v oblasti koncov maternice bez postihnutia čreva.
III. Dvojstranné endometroidné cysty do veľkosti 6 cm, výrazné zrasty s postihnutím čriev.
IV. Veľké bilaterálne cysty, proces prechodu do močového mechúra a hrubého čreva, bežný proces priľnavosti.

S rozšírením endometriózy z dutiny maternice do vaječníkov sa celá skupina symptómov spája s príznakmi adenomyózy..

Po prvé, bolesť sa transformuje. Na rozdiel od adenomyózy má bolesť stály, pravidelne sa zvyšujúci charakter. Maximálny nárast bolesti je charakteristický nástupom menštruácie a obdobím ovulácie (odchod zrelého vajíčka z folikulov uprostred menštruačného cyklu). Bolesť s ovariálnou endometriózou je lokalizovaná v spodnej časti brucha, v projekcii maternice, bolí alebo ťahá v prírode, je daná do bedrovej oblasti, krížovej kosti a konečníka..

Pri adenomyóze v kombinácii s ovariálnou endometriózou je charakteristický výrazný menštruačný syndróm, ktorý je často sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním, končatinami za studena, prudkým poklesom pracovnej kapacity. V prvých dňoch menštruácie, subfebrilného stavu je možná zmena laboratórnych parametrov všeobecného krvného testu (zvýšenie počtu leukocytov a ESR)..

S vývojom procesu lepenia sa objavujú poruchy čriev a močového mechúra (zápcha, časté a bolestivé močenie)..

Pri klinickom vyšetrení odhaluje palpácia príloh ich nárast a bolesť, niekedy je možné vyšetriť cysty endometriotického vaječníka. Cysty sa spravidla skúšajú s veľkosťou väčšou ako 6 cm na boku a / alebo na chrbte maternice, ako nádorové útvary husto elastickej konzistencie, nepohyblivé v dôsledku vývoja adhézií, ostro bolestivé, najmä v predvečer a počas menštruácie..

Na presnú diagnózu sú potrebné rovnaké typy štúdií ako pri izolovanej adenomyóze.

Na základe toho, aké štúdie sú diagnostikované s adenomyózou?

Pre správnu diagnózu má zásadný význam zber anamnézy s určením existencie rizikových faktorov u daného pacienta (nepriaznivé dedičnosť, chirurgické manipulácie na maternici, rôzne somatické choroby atď.) A analýza ťažkostí (ťažká a / alebo predĺžená menštruácia, sprevádzaná závažnou menštruáciou). bolesť, bolesť pri pohlavnom styku, príznaky anémie).

Potom lekár vykoná fyzické vyšetrenie (vyšetrenie na gynekologickom kresle), počas ktorého sa v prípade adenomyózy spravidla zistí sférické zväčšenie maternice, čo zodpovedá 8 až 10 týždňom tehotenstva (zriedka viac). Inšpekcia sa najlepšie vykonáva v predvečer menštruácie, pretože v tomto okamihu je najvýraznejší nárast maternice. Pri nodulárnej forme adenomyózy je často možné sondovať uzly alebo tuberozitu povrchu maternice..

Dôkladná anamnéza s analýzou údajov, doplnená fyzikálnym vyšetrením, umožňuje spravidla vykonať predbežnú diagnostiku vnútornej endometriózy maternice (adenomyóza)..

Aby sa objasnila diagnóza, najmä aby sa určila lokalizácia a rozsah procesu, uskutočňujú sa ďalšie inštrumentálne štúdie na vyriešenie problému ďalšej taktiky liečby pre pacienta..

Zlatým štandardom pre testovanie na podozrenie na adenomyózu je ultrazvukové vyšetrenie. Okrem toho sa často používajú vyšetrovacie metódy, ako je jadrová magnetická rezonancia, hysterosalpingografia a hysteroskopia..

Aké sú ozveny adenomyózy??

Spomedzi všetkých typov ultrazvukového zobrazovania (ultrazvuk) je transvaginálne ultrazvukové skenovanie najznámejšie v oblasti adenomyózy. Diagnostická presnosť pri tejto vyšetrovacej metóde presahuje 90%.

Ak máte podozrenie na adenomyózu, je najlepšie vykonať echografiu v predvečer menštruácie (v 23. - 25. deň cyklu)..

V priebehu rokov vývoja ultrazvukovej diagnostiky sa všeobecne zistili nasledujúce patognomické ozveny vnútornej endometriózy (adenomyózy) maternice:
1. Zväčšenie prednej veľkosti maternice, v dôsledku čoho orgán získa guľovitý tvar.
2. Zvýšenie maternice až do 6 týždňov tehotenstva alebo viac.
3. Asymetria hrúbky steny.
4. Vzhľad menštruácie v predvečer menštruácie vo svalovej membráne maternice maternice cystických dutín s rozmermi 3 - 5 mm alebo viac.

Aká liečba je predpísaná pre adenomyózu maternice?

Adenomyóza nie je utrpenie samostatného orgánu, ale chronické systémové ochorenie tela. Preto je pri liečbe patológie potrebný čisto individuálny prístup, ktorý zohľadňuje všetky mechanizmy nástupu a vývoja choroby u konkrétneho pacienta..

Pri výbere spôsobu liečby sa teda berie do úvahy veľa faktorov, predovšetkým:

 • vek pacienta a jej túžba mať deti v budúcnosti;
 • lokalizácia a prevalencia patologického procesu;
 • závažnosť klinického obrazu a riziko komplikácií;
 • celkový stav tela (prítomnosť sprievodných chorôb, stav imunitného systému atď.);
 • trvanie adenomyózy.

Všetky lekárske opatrenia na boj proti adenomyóze možno klasifikovať takto:
I. Chirurgické ošetrenie:
 • radikál (odstránenie maternice a vaječníkov);
 • konzervácia orgánov (laparoskopia a excízia endometroidných ložísk).

II. Konzervatívne zaobchádzanie:
 • hormonálna terapia;
 • nešpecifická protizápalová terapia;
 • sedatívne (sedatívne) lieky;
 • vitamínová terapia;
 • udržiavanie funkcie pečene;
 • odstránenie anémie;
 • imunomodulátory;
 • absorbovateľná terapia;
 • fyzioterapia.

III. Kombinované ošetrenie.

Všeobecný algoritmus na liečbu pacientov s adenomyózou je nasledujúci: v prvom rade je predpísaná konzervatívna liečba, a ak je neúčinná alebo existujú kontraindikácie pri používaní hormonálnych liekov, obracajú sa na chirurgické metódy liečby..

V posledných rokoch sa na liečbu pacientov v reprodukčnom veku úspešne používajú endoskopické operácie na zachovanie orgánov. Hlavné znaky ich správania sú:

 • adenomyóza v kombinácii s hyperpláziou endometria;
 • fungujúce endometroidné ovariálne cysty (priemer viac ako 5 cm);
 • hnisavost 'maternicovych prisad postihnutych endometriózou;
 • adhézie v ampulách vajcovodov (hlavná príčina neplodnosti pri endometrióze);
 • neúčinnosť hormonálnej terapie (pri liečbe hormonálnych liekov neexistuje viac ako 3 mesiace žiadna pozitívna dynamika);
 • prítomnosť somatických chorôb, ktoré sú kontraindikáciami dlhodobej hormonálnej terapie (kŕčové žily a tromboflebitída, závažné ochorenie pečene, migréna, depresívne stavy, epilepsia, cerebrovaskulárna príhoda, obezita, diabetes mellitus, hypertenzia atď.).

Operácie na zachovanie orgánov nie sú radikálnou liečebnou metódou, pretože nie je možné izolovať všetky ložiská endometriózy, sú však metódou voľby pre ženy, ktoré chcú obnoviť a / alebo zachovať plodnosť..

Radikálna chirurgia s odstránením maternice a / alebo vaječníkov sa vykonáva, ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • progresívny priebeh choroby u žien starších ako 40 rokov;
 • absencia účinku kombinovanej liečby s činnosťami na zachovanie orgánov;
 • kombinácia nodulárnej formy adenomyózy alebo difúznej adenomyózy 3. stupňa s myómom maternice;
 • hrozba zhubnej transformácie.

Môže sa vyliečiť adenomyóza?

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom vyhynutí funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje.

U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice??

Adenomyóza je druhou hlavnou príčinou neplodnosti žien po zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov. A ak vezmete do úvahy aj to, že časť chronicky sa zhoršujúcej adnexitídy (zápalové procesy vo vaječníkoch) nie je spôsobená infekčným procesom, ale vnútornou endometriózou, potom je zrejmé spojenie medzi adenomyózou a neplodnosťou..

Podľa štatistických štúdií rôznych autorov je neplodnosť s adenomyózou diagnostikovaná v každom treťom alebo druhom prípade alebo dokonca častejšie (podľa niektorých správ dosahuje úroveň neplodnosti 60 až 80%)..

Mechanizmy výskytu neplodnosti pri adenomyóze sa u rôznych pacientov líšia, a preto sa budú prognostická a liečebná taktika líšiť.

Uvádzame najčastejšie príčiny neplodnosti u pacientov s vnútornou endometriózou maternice (v zostupnom poradí pozorovacích frekvencií):
1. Narušenie transportnej funkcie vajcovodov v dôsledku adhézií alebo zníženia ich motorickej aktivity, aby sa vajíčko nemohlo dostať z vaječníka do maternicovej dutiny..
2. Patologické zmeny v hormonálnej sfére, ktoré bránia ovulácii (dozrievanie vajíčka a jeho únik z folikulov). Niektorí autori považujú tento dôvod za hlavný dôvod výskytu neplodnosti pri adenomyóze.
3. Autoimunitné reakcie vedúce k deaktivácii spermií v maternicovej dutine, ako aj k prevencii implantácie oplodneného vajíčka a ďalšieho rozvoja embrya.
4. Prerušenie tehotenstva v skorých štádiách kvôli zvýšenej kontraktilite myometria spôsobenej zápalovými javmi vo svalovej vrstve maternice..
5. Bolestivosť počas pohlavného styku, čo sťažuje pravidelný sex.

Neplodnosť pri adenomyóze môže byť často spôsobená niekoľkými dôvodmi naraz, preto je na obnovenie reprodukčnej funkcie potrebná dlhodobá komplexná liečba. Úspešnosť liečby veľmi závisí od dĺžky obdobia neplodnosti. Najlepšie výsledky sa teda dosiahnu, ak jeho trvanie nepresiahne 3 roky.

Adenomyóza teda veľmi často vedie k neplodnosti, avšak včasná komplexná liečba dáva šancu obnoviť schopnosť otehotnenia.

Adenomyóza a tehotenstvo. Existujú nejaké šance vydržať a porodiť zdravé
dieťa?

Aké sú populárne spôsoby liečby internej endometriózy
(adenomyóza) maternice? Je možné liečiť ľudskú adenomyózu
prostriedky?

Existuje mnoho rôznych metód alternatívnej liečby adenomyózy, niektoré z nich sú uznávané ako oficiálne lieky a môžu byť zahrnuté do komplexnej liečby patológie..

Sieť av skutočnej kvázi-lekárskej literatúre však obsahuje mnoho zbytočných a dokonca aj mimoriadne škodlivých tipov, takže skôr ako začnete používať niektorý z populárnych receptov na liečbu adenomyózy, musíte sa poradiť s lekárom. V žiadnom prípade nemôžete nahradiť liečbu predpísanú lekárom alternatívnymi metódami.

Adenomyóza je choroba, ktorá je náchylná na recidívu, takže je veľmi ťažké ju úplne vyliečiť, a to pomocou oficiálnej aj tradičnej medicíny..

Úradné lieky však zaručujú, že komplexná liečba vnútornej maternicovej endometriózy môže zlepšiť kvalitu života, prerušiť proces a minimalizovať riziko komplikácií. S včasným začiatkom adekvátnej liečby sú šance na udržanie reprodukčnej funkcie dosť vysoké.

Preto by ste pri adenomyóze mali najskôr vyhľadať pomoc od úradného lekárstva. Po konzultácii s lekárom môžete na liečbu adenomyózy použiť tradičné metódy liečby schválené tradičnou medicínou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Niekedy si ľudia stredného a staršieho veku všimnú na svojich rukách malé pečate, ktoré sa objavujú v dôsledku artrózy. Tvorba týchto kužeľov je spôsobená zraneniami, genetikou a metabolickými poruchami.
Psoriáza je systémové ochorenie, pri ktorom je postihnutá predovšetkým koža. Patologické reakcie tela je však možné šíriť aj do vnútorných orgánov a kĺbov.
Fyzioterapia je indikovaná na osteochondrózu akejkoľvek lokalizácie - krčka maternice, hrudníka, drieku, lumbosakralu. Vykonávanie niekoľkých sedení pomáha zmierňovať bolesť, odstraňuje kŕče počas nakláňania a otáčania tela, zvyšuje rozsah pohybov v postihnutej časti chrbtice.