loader

Hlavná

Späť

Maternicová adenomyóza - čo to je

Ochorenie postihujúce reprodukčný systém žien

Maternicová adenomyóza - čo je to? Tento výraz sa vzťahuje na proces, v ktorom sa vnútorná výstelka maternice, endometria, začína začleňovať do iných tkanív, najčastejšie do svalovej vrstvy orgánu, myometria. Vo svojom jadre je to špeciálny prípad choroby známej ako endometrióza..

Je to endometrium, ktoré žije v mesačnom cykle, ktorý pozná každá žena. Unikátnou vlastnosťou tohto tkaniva je jeho schopnosť byť úplne odmietnutá telom, ak nedôjde k počatiu, a potom sa zotaviť a znova sa pripraviť na možné oplodnenie vajíčka..

Vďaka štrukturálnym vlastnostiam môžu byť endometriálne bunky za určitých podmienok mimo hraníc svojej prirodzenej polohy, zatiaľ čo sa začnú aktívne množiť. Také miesto môže byť okrem myometria:

 • vagína,
 • pobrušnice,
 • vajcovody,
 • močový mechúr a močovod,
 • črevá.

Toto sa nazýva endometrióza, ochorenie, ktoré je v medicíne klasifikované ako benígne a systémové..

Napriek tomu, že hovoríme o častiach nášho tela, ktoré by, zdá sa, nemali spôsobiť škodu - nie je tomu tak. Keď sú mimo obvyklých „biotopov“, bunky naďalej žijú v súlade s menštruačným cyklom. Začínajú sa zvyšovať v závislosti od produkcie hormónov, ale už nemajú príležitosť ísť von. Z tohto dôvodu dochádza k narušeniu krvného obehu, ktoré vedie k zápalu, ktorý zasa začína silne a deštruktívne meniť postihnutú oblasť. To všetko vedie k vážnym poruchám orgánu, v ktorom sú zabudované endometriálne tkanivá. Aké sú príznaky a liečba tohto zákerného stavu - povieme to ďalej.

Príčiny a predpoklady rozvoja choroby

Pri snahe zistiť všetko o maternicovej adenomyóze - čo to je, ako sa má liečiť, je tiež potrebné vedieť, prečo sa choroba vôbec vyskytuje. V súčasnosti bohužiaľ neexistuje jednotná uznávaná teória o tom, ktoré konkrétne mechanizmy spúšťajú proliferáciu buniek poškodzujúcich tkanivá. Lekári z celého sveta však zaznamenávajú nasledujúce možné predpoklady pre rozvoj patológie:

metapláziaSpontánna transformácia buniek.
dedičnosťŠtatistiky ukazujú priamy vzťah medzi pravdepodobnosťou ochorenia a výskytom rovnakej diagnózy u príbuzných.
Znížená imunitaUmožnenie existencie endometriálneho tkaniva aj v nevhodných podmienkach.
Hádzanie menštruačnej krvi na atypické miestaNeexistuje konsenzus o možných predpokladoch tohto javu, ale umožňuje to, aby sa endometriálne bunky objavili na miestach, kde je ich prítomnosť fatálna..
Zvýšené hladiny estrogénuTo môže vysvetľovať príčiny vyhynutia patogénnych prejavov u žien vo veku menopauzy..

Vedci tiež identifikovali niekoľko hlavných faktorov ovplyvňujúcich náchylnosť predstaviteľov krásnej polovice ľudstva k tejto patológii.

 • dedičnosť;
 • nadváha - kvôli veľkému počtu tukových buniek;
 • chirurgické zásahy reprodukčného systému;
 • použitie špirály alebo OK ako antikoncepčnej metódy;
 • nezvyčajne skorá alebo neskorá puberta;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • pravidelné alergie alebo náchylnosť na infekčné choroby - to naznačuje zníženie imunity;
 • neaktívny životný štýl;
 • zdôrazniť;
 • zlé environmentálne podmienky v oblasti bydliska.

Príznaky a symptómy

Patológia je veľmi zákerná - na dlhú dobu je možný úplne asymptomatický priebeh. Zistiť to pomáha buď pri pravidelnom vyšetrení, alebo pri objavení sa symptómov, keď už patológia nadobudla veľký rozsah. Ale zvyčajne, keď dievča začne hľadať odpoveď na otázku, maternicová adenomyóza - čo to je, potom príčinou záujmu je výskyt jedného alebo viacerých zjavných príznakov choroby. Tu sú niektoré z najbežnejších príznakov choroby:
Konzultácie s izraelským odborníkom

 • Dysmenorea - bolesť, ktorá sa objaví dva až tri dni pred začiatkom ďalšej menštruácie a pretrváva druhý alebo tretí deň po jej vzniku. Bolesť sa často spája so zmenou emocionálneho pozadia v dôsledku hormonálnej nerovnováhy - nadmerná podráždenosť, impulzivita.
 • Dlhodobé a / alebo extrémne ťažké menštruačné krvácanie, ktoré vedie k anémiám - slabosť, ospalosť, bolesti hlavy, bledosť a náchylnosť na časté vírusové infekcie..
 • Špinenie hnedého výboja z pohlavných ciest dva až tri dni pred začiatkom menštruácie a dva až tri dni po nich.
 • Výskyt silnej bolesti pri pohlavnom styku krátko pred začiatkom menštruácie.
 • Neplodnosť pri absencii iných patológií počas sexuálnej aktivity počas roka bez použitia antikoncepcie.
 • Spontánne potraty.

Diagnóza adenomyózy

Ak existuje pravdepodobnosť, že pacient, ktorý požiadal o toto ochorenie, ošetrujúci lekár potvrdí pomocou metódy vylúčenia. Ak je menštruácia bolestivá - príznak zistený u väčšiny pacientov so ženskými ochoreniami už má dôvod predpokladať prítomnosť patogénnych procesov v reprodukčnom systéme, je však potrebná diagnóza. Na vylúčenie ďalších možných patológií sa zvyčajne vykonáva nasledujúca diagnostika ademiózy:

Ultrazvuk panvy pomôže identifikovať ochorenie

 • Dynamický ultrazvuk panvových orgánov. Prvé vyšetrenie sa uskutoční tesne pred začiatkom menštruácie a druhé - päť až sedem dní po začiatku cyklu, porovnaním výsledkov..
 • Endoskopické vyšetrenie panvových orgánov spojené s odberom vzorky tkaniva na vyšetrenie.
 • Röntgenové vyšetrenie panvových orgánov.
 • Krvný test na hladinu CA-125. Tu musíte byť opatrní - ukazovateľ tiež ukazuje prítomnosť rakoviny vaječníkov.

Aké druhy chorôb sa nachádzajú

Študovať adenomyózu maternice a pochopiť, čo je dôležité vedieť - začlenenie endometria do myometria nastáva niekoľkými spôsobmi. Podľa toho, ako tento jav pokračuje, a klasifikujú sa typy chorôb. Rozlišujte difúzne, fokálne, uzlové a zmiešané typy penetrácie.

Difúzna adenomyóza materniceTkanivo vnútornej vrstvy nevytvára žiadne hromadenie rovnomerne rozložené po svalovej vrstve. Navonok to možno porovnať s výskytom „vreciek“ prenikajúcich z telovej dutiny do celej hrúbky stien. Zvyčajne sa to deje v dôsledku chirurgických zákrokov - potratov, diagnostických kyretáží a iných zásahov. Predpokladom rozvoja môže byť aj akýkoľvek dlhodobý zápal pri pôrode orgánu alebo patologický.
Fokálna maternicová adenomyózaPri tejto forme toku sa objavujú malé ohniská ako „ostrovy“ cudzieho tkaniva. Neexistuje jednoznačne stanovený počet takýchto prírastkov ani ich veľkosť - šírenie je normálne od malých po veľké. Počas hysteroskopie sú všetky jasne viditeľné..
Maternicová nodulárna adenomyózaPri tejto forme toku sa objavujú malé ohniská ako „ostrovy“ cudzieho tkaniva. Neexistuje jednoznačne stanovený počet takýchto prírastkov ani ich veľkosť - šírenie je normálne od malých po veľké. Počas hysteroskopie sú všetky jasne viditeľné..
Zmiešaný typ chorobysúčasne existuje rozptýlená a uzlová forma.

Čo je choroba nebezpečná??

V súčasnosti čelí mnoho žien rôznym prejavom endometriózy. Napriek tomu, že v podstate ide o benígny proces, ktorý niekedy trvá mnoho rokov, kým sa nezistí, a to aj od samotného narodenia osoby, stále sa oplatí ignorovať tento problém. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov liečby adenomyózy maternice a po stanovení diagnózy by sa mali užiť okamžite.

Je dôležité identifikovať a začať s liečbou tohto ochorenia včas, pretože existuje možnosť vzniku malígneho nádoru

Je dôležité pochopiť, že v každom prípade existuje malé, ale napriek tomu riziko degenerácie endometria do zhubného tkaniva, čo ohrozuje onkológiu, ktorá môže ohroziť celú životnú činnosť tela..

Pri veľkom raste postihnutej oblasti sa zvyšuje aj anémia a jej chronická forma, pretože telo začína trpieť neustálym krvácaním. To, samozrejme, negatívne ovplyvňuje výkon, náladu a život ženy. Tento stav je veľmi zákerný, pretože nie je možné okamžite nájsť jeho zdroj. Málo predstaviteľov krásnej polovice ľudstva bude uvažovať o návšteve gynekológa so zvýšenou únavou alebo podráždenosťou a medzitým sa bude vyvíjať patológia..

Rast endometriálnych buniek do iných orgánov malej panvy alebo brušnej dutiny je nebezpečný. Napríklad je možné vyvinúť črevnú obštrukciu s léziami gastrointestinálneho traktu alebo objaviť sa hemotorax s léziami v pleurálnej dutine..

Maternicová adenomyóza a tehotenstvo môžu tiež viesť k nepríjemným následkom pre matčino telo, nehovoriac o problémoch s počatím, pretože samotné ochorenie zvyšuje riziko neplodnosti - o tom sa budeme baviť neskôr..

Vplyv choroby na tehotenstvo a pôrod

Endometrióza vo všetkých formách často vedie k neplodnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že takáto komplikácia sa vyskytuje v polovici prípadov. Existujú však ešte ďalšie sklamajúce závery - až 80% pravdepodobnosť nemožnosti počatia. Existuje niekoľko mechanizmov, ktoré vedú k zablokovaniu plodnosti. Každý prípad je jedinečný a vyžaduje si integrovaný prístup k liečbe. Môžu zasahovať do počatia:

 • Neschopnosť plniť transportnú funkciu vajcovodmi - v dôsledku adhézií alebo zníženej motorickej aktivity. V tomto prípade sa vajíčko nemôže dostať ďalej z vaječníka.
 • Hormonálne poruchy, pri ktorých nedochádza k ovulácii - vajíčko jednoducho nedospieva.
 • Autoimunitné procesy, ktoré inhibujú spermie alebo blokujú prirodzené uchytenie už oplodneného vajíčka a jeho ďalší vývoj.
 • Zvýšená kontraktilita myometria môže spôsobiť skoršie ukončenie tehotenstva.
 • Bolesť pri pohlavnom styku ovplyvňujúcom všeobecne sexuálny život.

Neplodnosť nie je vždy spôsobená iba jednou z vyššie uvedených patológií - je možné ovplyvniť niekoľko faktorov naraz. Prostredníctvom úsilia modernej medicíny je možné úplné obnovenie všetkých funkcií reprodukčného systému, ale najväčšia šanca na takýto výsledok je, ak od začiatku obdobia neplodnosti neprejdú ďalšie tri roky..

Ale už dlho očakávané tehotenstvo prišlo. Nezáleží na tom, aké zvláštne to môže znieť, v niektorých prípadoch existuje šanca, že po narodení sa môžete starať o chorobu oveľa menej. Vnútromaternicový vývoj dieťaťa v skutočnosti spôsobuje prirodzenú menopauzu, ktorá zasa prispieva k oslabeniu aktivity ložisiek choroby. Ochorenie prestáva postupovať, ale nezmizne navždy.

Dievčatá sa často chcú dozvedieť všetko o adenomyóze maternice - čo to je, ako to ovplyvňuje priebeh tehotenstva, keď sa diagnóza zisťuje pri počiatočnom vyšetrení na prenatálnej klinike. Pre tých, ktorým sa šťastne podarilo počať dieťa, je tu veľká správa - choroba nemá žiadny vplyv na vývoj plodu. V priebehu tehotenstva je však potrebné zvážiť niekoľko bodov:

 • Zvýšené riziko potratu. Včasný lekársky zásah vám však najčastejšie umožňuje zachrániť dieťa.
 • Potrat môže viesť k prudkému zhoršeniu patológie.
 • Pôrod prirodzene funguje dobre, ale po nich sa zvyšuje riziko krvácania.
 • Po pôrode alebo spontánnom potratu je potrebné pokračovať v užívaní všetkých predpísaných liekov, inak sa stav môže zhoršiť.

Aké liečby sú k dispozícii?

Je dôležité pochopiť, že tu nehovoríme o porážke samostatného orgánu, ale o procesoch systému, ktoré prebiehajú v tele po dlhú dobu. Pri predpisovaní liečby je veľmi dôležité brať do úvahy všetky aspekty nástupu a vývoja ochorenia u každého konkrétneho pacienta..

Jednou z liečebných metód je liečba

Pri výbere terapeutickej stratégie by lekár mal venovať pozornosť mnohým faktorom, napríklad:

 • vek a všeobecné zdravie - prítomnosť sprievodných patológií, úroveň imunity;
 • náladu pacienta na prítomnosť alebo neprítomnosť vlastných detí v budúcnosti;
 • úroveň šírenia patologického procesu;
 • riziko komplikácií.

Všeobecný liečebný režim je dnes vo väčšine prípadov rovnaký a je založený na zásade zvyšovania radikálnej intervencie.

Najprv sa navrhnú konzervatívne metódy na boj proti tejto chorobe. Výber liečebného režimu je pre každú ženu individuálny, ale nevyhnutne zahŕňa hormonálne lieky doplnené protizápalovými nehormonálnymi liekmi. Pri nedostatočnej hladine hemoglobínu sa tiež predpisuje vhodná strava a vitamíny na obnovenie normálnej hladiny železa v tele. Možné vymenovanie:

 • lieky, ktoré podporujú pečeň a obnovujú imunitný systém;
 • látky, ktoré pomáhajú normalizovať náladu - sedatíva na reguláciu hormonálnych hladín;
 • relaxačné procedúry;
 • fyzioterapia.

Ak terapeutický účinok neprináša výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok. Najčastejšie sa vykonávajú operácie na uchovávanie orgánov, pri ktorých sa odstráni väčšina postihnutých oblastí a časom sa obnoví reprodukčná funkcia. Operácia je predpísaná pre masívne krvácanie, prítomnosť adhézií alebo veľkých cýst - v prípadoch, keď sú možnosti konzervatívneho prístupu obmedzené..

Príležitostne, zvyčajne, ak je vek pacienta vyšší ako 40 rokov alebo existuje vysoké riziko degenerácie tkaniva pri malígnych ochoreniach, uskutoční sa radikálna operácia, pri ktorej sa úplne odstránia postihnuté orgány. Takáto operácia sa vykonáva aj v prípade priameho ohrozenia života pacienta..

Úspech tradičnej medicíny

Maternicová adenomyóza - je možné liečbu ľudovými liekmi? Záujem o tradičné spôsoby liečenia každý rok iba rastie. Existuje veľa receptov určených na to, aby úplne zastavili vývoj choroby, ak nie úplne opačne. Je však veľmi dôležité porozumieť - aj najlepší ľudový liek bude zbytočný a dokonca nebezpečný, ak ho sami určíte.

Tradičná medicína radí pacientom, aby pravidelne podávali infúzie liečivých bylín. Pomáhajú tu známe protizápalové lieky - harmanček, šalvia, žihľava, výťažok z rebríčka. Hlinené obklady môžu mať tiež pozitívny vplyv na pohodu. Pijavice sa tiež osvedčili - vyrovnávajú sa s úlohou normalizovať krvný obeh, čo je veľmi dôležité, najmä ak je oblasť lézií veľká..

Je dôležité si uvedomiť, že akýkoľvek typ endometriózy je chronické ochorenie a postupom času progreduje. Ľudové lieky vám môžu pomôcť, ak ich používate pod dohľadom špecialistu spolu s predpísanými farmakologickými látkami, inak namiesto benefitu jednoducho začnete s ochorením.

Čo je to maternicová adenomyóza? Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Maternicová adenomyóza je choroba, ktorá môže zničiť ženské plány stať sa matkou. V poradí neplodnosti je táto choroba na druhom mieste, podľa rôznych zdrojov postihuje tri až pätnásť percent žien..

Ako ukazuje prax, hlavnou skupinou žien vystavených tejto chorobe sú ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Tento zákerný nepriateľ akejkoľvek ženy sa nazýva maternicová endometrióza alebo skrátka maternicová adenomyóza..

Čo je maternicová adenomyóza?

V ženskom tele, vo vnútri maternice, sa nachádza špeciálne tkanivo nazývané endometrium (to je to, čo opúšťa telo počas menštruácie). V dokonale fungujúcom tele pokrýva vnútro maternice a pripravuje sa na prijatie embrya. Ak k oplodneniu nedošlo, potom toto tkanivo opúšťa telo a na jeho mieste sa vytvára nové a tak ďalej v kruhu od menštruácie po menštruáciu..

V tele však dochádza k zlyhaniu a endometrium nezaberá iba vnútornú dutinu maternice, ale tiež začína prenikať do svalového tkaniva maternice, ako aj do pobrušnice a vaječníkov..

Nebezpečenstvo maternicovej adenomyózy

Pretože adenomyóza je choroba hlavného reprodukčného orgánu ženy, hlavným nebezpečenstvom, ktorému je žena vystavená pri tejto chorobe, je neplodnosť. Je potrebné poznamenať, že žena, ktorá už je tehotná, je vystavená riziku straty plodu a prežije ťažké narodenie.

Pri adenomyóze existuje vysoká pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva. V dôsledku postihnutých vajcovodov sa vajíčka stanú nepriechodnými, ale spermie sa môžu ľahko dostať do skúmaviek, kde dôjde k počatiu..

S progresiou choroby môže adenomyóza infikovať všetky okolité orgány a raz v krvi sa môže šíriť do celého tela.

Je pravdepodobné, že adenomyóza môže ovplyvniť nervové vlákna tkanív, čo povedie k rôznym chorobám. Pri adenomyóze existuje tiež riziko, že sa z tejto choroby vyvinie rakovina maternice.

Stupne choroby

V maternicovej endometrióze sa v priebehu choroby rozoznávajú štyri rôzne stupne vývoja choroby.

 1. Ochorenie priamo ovplyvňuje vnútornú vrstvu maternice.
 2. Ochorenie preniká do svalovej vrstvy maternice a nepôsobí viac ako na polovicu celej oblasti.
 3. Ovplyvňuje viac ako polovicu celej svalovej vrstvy maternice.
 4. Ochorenie presahuje svalovú vrstvu maternice, čo v budúcnosti znamená porážku všetkých okolitých orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Dnes je medicína na vysokej úrovni vývoja, odborníci nemôžu konečne určiť a pomenovať hlavný dôvod, prečo sa choroba začína vyvíjať u žien. Lekári navrhli niekoľko verzií výskytu adenomyózy.

Niektorí lekári vysvetľujú začiatok choroby tým, že endometriálne tkanivá prenikajú cez maternicu cez vajcovody, tento jav je celkom bežný a táto verzia má právo na existenciu, ak nie jedna, ale nevysvetľuje, ako sa potom choroba vyskytuje v maternici..

Iní experti naznačujú, že choroba s najväčšou pravdepodobnosťou začína zvyškami neúplne regresívneho embryonálneho tkaniva. Existuje mnoho ďalších rôznych názorov a teórií. Chcel by som poznamenať, že neexistuje žiadny dôkaz o akomkoľvek vysvetlení výskytu choroby..

Existujú však náznaky tzv. Rizikových skupín a faktory, ktoré ovplyvňujú nástup choroby.

Odborníci sa prakticky zhodujú v názore, že dedičnosť je zreteľne viditeľná, keď sa vyskytne choroba, ako je endometrióza maternice, je tiež preukázané, že choroba a množstvo ženských hormónov sú spojené ruka v ruke as týmto ochorením sa zvyšuje ich koncentrácia. Ochorenie môže začať s predĺženým stresovým obdobím, duševným, nervovým alebo fyzickým prepracovaním. Medzi rizikové faktory patria aj rôzne typy zranení, chirurgický zákrok, sexuálne prenosné choroby.

Príznaky adenomyózy maternice

Prvou vecou, ​​ktorú musíte venovať, je predĺženie menštruácie, zvyšuje sa tiež hojnosť menštruačného toku, čo vedie k nedostatku železa v krvi..

Vyjadruje sa to v príznakoch ako ospalosť, dýchavičnosť, závraty, únava, neschopnosť primerane posúdiť skutočný stav, narušená imunita..

Niekoľko dní pred menštruáciou sa objaví výtok, ktorý sa objaví aj na konci. Príznakom adenomyózy je výskyt bolesti, ktorá začína niekoľko dní pred nástupom menštruácie a končí niekoľko dní po jej nástupe..

Bolesť pri pohlavnom styku môže tiež naznačovať toto ochorenie, je to predovšetkým kvôli skutočnosti, že zápalové procesy prebiehajú vo vagíne. Niekto považuje neschopnosť otehotnieť dieťa za príznak choroby, hoci je to s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledok, ale tak či onak, mnohí sami o sebe nájdu adenomyózu, keď nemôžu otehotnieť..

Povaha symptómov sa dá určiť v závislosti od štádia, v ktorom sa choroba nachádza, ako aj od postihnutej oblasti. V každom prípade, ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, znamená to, že musíte navštíviť lekára a vykonať vyšetrenie. Priebeh adenomyózy sa vyznačuje rastom v neprítomnosti liečby a zhoršením stavu pacienta, zlepšenia sa vyskytujú počas tehotenstva.

Diagnostika maternicovej adenomyózy

Pri diagnostike choroby, ako je endometrióza maternice, existuje veľa problémov. Mnoho chorôb má podobné príznaky, ktoré sa vzájomne prelínajú, a aby sa jednoznačne určila prítomnosť adenomyózy, najmä v ranom štádiu vývoja choroby, lekári musia konať tak, že sa eliminujú..

Predovšetkým je potrebné vyšetrenie gynekológom, napriek tomu, že počas vyšetrenia je úlohou fantázie identifikovať endometriózu maternice, lekár môže zistiť odchýlky, napríklad pri odchýlke od veľkosti maternice, pretože pri chorobe sa maternica zväčšuje. Počas vyšetrenia lekár vyraďuje aj ďalšie choroby, ktoré majú príznaky podobné adenomyóze.

Ďalším typom diagnózy je ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého odborníci vylučujú choroby podobné priebehu.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) vám umožňuje zistiť, či je svalové tkanivo maternice zhrubnuté (čo je typické pre adenomyózu), aká uniformita má vnútorné tkanivo maternice a charakteristické ohniská choroby, vylúčené sú aj niektoré druhy chorôb vnútorných reprodukčných orgánov. Vzhľadom na to, že náklady na MRI sú vysoké, používa sa veľmi zriedka.

Hysteroskopia je jednou z účinných metód vyšetrenia, pretože lekár má možnosť pozrieť sa na samotné zameranie choroby a posúdiť stav orgánu..

Vykonáva sa v rôznych druhoch anestézie..

Ďalším typom diagnózy je kyretáž obsahu maternice, po zákroku sa údaje odosielajú na analýzu, ktorá už pravdepodobne pravdepodobne môže viesť k záveru o prítomnosti choroby alebo jej neprítomnosti. Počas tejto diagnózy sa používa anestézia.

Je potrebné poznamenať, že stopercentná diagnóza je možná iba po odstránení samotného orgánu. Lekári predpisujú liečbu podľa nepriamych príznakov, ak sú vylúčené iné choroby podobné ich príznakom a existuje dostatočný dôvod domnievať sa, že pacient má túto chorobu.

Liečba maternicovej adenomyózy

Liečba maternicovej endometriózy môže byť terapeutická alebo chirurgická (v závislosti od zložitosti ochorenia)..

Pri terapeutickej liečbe endometriózy maternice sa predpisujú lieky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so symptómami choroby, ale nevyliečia samotné ochorenie. Lieky pri liečbe adenomyózy sa líšia v tom, aké príznaky sprevádzajú ochorenie. Ak pacient trpí silnou bolesťou, predpisujú sa protizápalové lieky, ktoré sa musia užívať pred menštruáciou.

Ak je ochorenie sprevádzané ťažkým krvácaním a nepravidelnou menštruáciou, lekár môže predpísať na použitie rôzne antikoncepčné prostriedky, ako sú tablety alebo vnútromaternicové zariadenie..

V súčasnosti existuje na trhu veľa liekov, ktoré sa užívajú s adenomyózou maternice. O výbere konkrétneho lieku rozhoduje ošetrujúci lekár..

Chirurgická liečba adenomyózy maternice

Ako je uvedené vyššie, terapeutická liečba nelieči úplne samotné ochorenie, ale iba odstraňuje jeho príznaky a ďalší progres. Chirurgická liečba adenomyózy je operácia na odstránenie maternice. O operácii sa môže rozhodnúť ošetrujúci lekár v nasledujúcich prípadoch.

 • Ak terapeutická liečba zlyhá a krvácanie vedie k veľkým stratám krvi.
 • Ak má žena deti a neplánuje ďalšie tehotenstvo.
 • Podľa súhlasu pacienta, ak sa vek pri narodení blíži alebo sa končí.
 • Ak je pacientovi okrem endometriomu maternice diagnostikovaný veľký myóm.
 • Ak je ochorenie sprevádzané kritickou zmenou krčka maternice.

Prevencia adenomyózy maternice

Na prevenciu maternicovej adenomyózy je potrebná pravidelná návšteva lekára a lekárske vyšetrenie. Je potrebné venovať veľkú pozornosť menštruačným nezrovnalostiam, ako aj rôznym prepusteniam. Nepoužívajte samoliečbu, pretože následky môžu byť dosť vážne.

Maternicová adenomyóza - príčiny vzhľadu u žien, forma a stupeň, sú jednoducho o komplexe

Dnes je i napriek vedeckému pokroku adenómóza maternice záhadnou chorobou, ktorej patogenéza a príčiny nie sú úplne objasnené. Výsledkom je, že mnoho žien, ktorým bola diagnostikovaná adenomyóza, čelí mnohým ťažkostiam..

A čo je to maternicová denomyóza?

Maternicová adenomyóza je abnormálna proliferácia endometria v maternici. Až donedávna gynekológia nerozpoznala adenomyózu ako samostatné ochorenie, považovala sa za druh enditriózy genitálií a nazývala sa genitálna endometrióza maternice alebo vnútorná endometrióza. Nedávno sa predpokladalo, že adenomyóza je nezávislé ochorenie.

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou

Vzhľadom na tradičný názor, že adenomyóza je typom endometriózy, uvádzame rozdiely medzi endometriózou a adenomyózou vo forme tabuľky..

endometrióza
genitálneExtragenital
interiérVonkajšie
Frekvencia v štruktúre choroby70%20-25%6-10%
lokalizáciaOhniská sú v tele maternice, v isthme a krčku maternice.Foci môže byť vo vagíne, vo vajcovodoch a vo vaječníkoch, v orgánoch hraničiacich s pohlavnými orgánmi (konečník, brušná dutina)..Feti endometrióza môže byť v močovom mechúre, v pupku, v dodatku, v dýchacom systéme, v pečeni, v obličkách, v pooperačných švoch.
príčinynevednoNajpravdepodobnejšou je teória implantácie..Možno „životaschopné“ endometriálne bunky vstupujú do krvného riečišťa (hematogénne požitie) alebo počas chirurgického zákroku a môžu sa vyvinúť v závažných štádiách endometriózy genitálií..
príznakyChronická bolesť panvy, bolestivá a predĺžená menštruácia, hnedý výboj pred a po cykleBolesť v oblasti brucha a dolnej časti chrbta, bolestivé obdobia, primárna neplodnosť, zápcha, krvácanie z maternice.Počas menštruácie sa v závislosti od miesta objaví bolesť, krv v moči alebo stolica.
diagnostikasonografialaparoskopiaMRI, CT, ultrazvuk, röntgen

Príčiny adenomyózy

Existuje dostatočné množstvo teórií, ktoré sa snažia vysvetliť vzhľad a mechanizmus rozvoja adenomyózy, ale príčiny choroby sú vo väčšine prípadov stále ťažké vysvetliť..

O výskyte tohto ochorenia žien sú nasledujúce predpoklady:

 • Zmeny hormonálneho pozadia sa pozorujú u niektorých pacientov s adenomyózou: „necitlivosť“ na pôsobenie progesterónu, LUF syndróm a iní. Štítna žľaza, vaječníky, ovplyvňujú hormonálne pozadie ženy, preto akékoľvek porušenie týchto orgánov môže viesť k ochoreniu, ale stav hormonálneho pozadia nie je vždy presným ukazovateľom choroby..
 • nerovnováha.
 • Patológie v medzibunkových reakciách tela.
 • Najuznávanejšia implantačná teória, ktorej hlavným ovplyvňujúcim faktorom je „retrográdna menštruácia“ - keď sa menštruačný tok z nejakého dôvodu pohybuje späť cez vejcovody a vstupuje do pobrušnice a ďalších orgánov - nie je vhodný pre adenomyózu, pretože sa vyvíja vo vnútri tela maternice a nie mimo nej.

Toto sú teórie, ktoré sa snažia pomocou vedeckých kritérií vysvetliť, čo presne ovplyvňuje adenomyózu maternice, ktorá je jej hlavnou príčinou a impulzom pre jej vývoj, ale u pacientov sa pozorujú zrejmé provokatívne faktory:

 • Genetická predispozícia k chorobám genitálneho nádoru.
 • Nadváha, hypertenzia, gastrointestinálne choroby, alergie, náchylnosť na infekčné choroby.
 • Časté gynekologické choroby (zápalové, vonkajšia endometrióza a iné).
 • Anamnéza periodických chirurgických zákrokov na maternici: kyretáž, potrat.
 • Mimomaternicové tehotenstvo.
 • Hormonálne lieky, použitie vnútromaternicových zariadení.
 • Iné patologické nálezy maternice (myómy, erózia krčka maternice).
 • V súčasnosti hrá zlá ekológia pri vývoji tohto ochorenia nevyhnutnú úlohu. Vo vyspelých krajinách s veľkým počtom podnikov sú diaľnice diagnostikované s vysokou úrovňou tejto choroby.
 • Plánovanie dieťaťa v neskoršom veku alebo neochota mať deti viedlo k tomu, že u mladých žien je toto ochorenie stále viac diagnostikované..

K klasifikácia

Vnútorná endometrióza je klasifikovaná podľa stupňa poškodenia a toho, ako môže „vyzerať“. Lokalizáciou ložísk je možné rozlíšiť adenomyózu v maternici a adenomyózu isthmu a krčka maternice..

Formy choroby

Rozlišujú sa tieto formy adenomyózy:

 • Difúzna forma, v ktorej sa endometrium prechádza cez svalovú membránu maternice, sa môže vyskytovať paralelne s nodulárnou formou (difúzna-nodulárna forma)..
 • Ohnisko - malé ohniská umiestnené v rôznych častiach maternice.
 • Nodulárna forma, v ktorej sa vo svalovej vrstve maternice tvoria endometriotické uzly naplnené krvou.
 • Cystická - zriedkavá a ťažká forma choroby, predpokladá sa, že cysty sa tvoria v dôsledku opakovaného krvácania..

Denomyóza 1 2 3 4 stupne

 • Fáza I - počiatočný priebeh patologického procesu je iba v najtenšej vrstve myometria (submukóznej) maternice..
 • Etapa II - choroba prechádza hlbšie do myometria, ktoré pozostáva z 3 vrstiev a zasiahne ho 2/3.
 • Etapa III - patologický proces sa šíri po celej hrúbke myometria a dosahuje seróznu membránu, ktorá ohraničuje močový mechúr..
 • Fáza IV - prehĺbenie patologického procesu, ktorý sa okrem maternice posiela k svojim „najbližším susedom“ a vyvíja sa do vonkajšej endometriozy genitálií..

S príznakmi adenomyózy

Príznaky adenomyózy sa nebudú vždy prejavovať v dôsledku skutočnosti, že vnútorná endometrióza nemusí byť v aktívnej forme a výskyt symptómov a príznakov je „príznakom“ už nie počiatočného štádia choroby, iba lekár môže zistiť prvý stupeň tejto patológie..

Typické príznaky adenomyózy:

 • Výskyt syndrómu bolesti, ktorý sa vyskytuje v spodnej časti brucha v perineu a ktorý sa vyvinie do chronickej bolesti panvy..
 • Krvácanie z maternice, pred a po menštruácii - pri adenomyóze je neustále pozorované malé množstvo hnedého výtoku, ktorého trvanie môže byť 7 dní alebo viac.
 • Menštruačné nepravidelnosti: predĺžené trvanie, silná bolesť a hojnosť.
 • Nízky hemoglobín.
 • neplodnosť.
 • Bez ohľadu na menštruačný cyklus môže počas intímneho vzťahu vzniknúť bolesť.
 • Maternica sa môže pred nástupom menštruácie významne zväčšiť.

Aké sú znaky menopauzálnej adenomyózy?

Už skôr sa predpokladalo, že adenomyóza je premenopauzálna choroba, ale v súčasnosti je choroba výrazne mladšia. V súčasnosti je diagnostikovaná vnútorná endometrióza u dospievajúcich a mladých dievčat.

Môže sa vyskytnúť adenomyóza pri menopauze, ale zriedkavo sa to stáva, pretože hladina estrogénu pri menopauze klesá a rast vnútornej výstelky maternice (endometria) sa zastaví, endometriotické ložiská nerastú a neklesajú..

Ale napriek skutočnosti, že menštruácia je mimoriadne dôležitá pre progresiu choroby, a v súčasnosti je jednou z metód liekovej liečby adenomyózy vytvorenie umelej menopauzy v ženskom tele (preto veľa žien dúfa, že adenomyóza po menopauze ich už nebude obťažovať), postmenopauzálne obdobie aj choroba.

Jednou z možných príčin objavenia sa ochorenia v takom neskorom veku je hormonálna substitučná terapia, pričom užívanie estrogénu zvyšuje riziko ochorenia. Najčastejšie ponúkajú postmenopauzálne ženy radikálnu terapiu - operáciu odstránenia maternice.

D diagnostika adenomyózy

V súčasnosti sú na správnu diagnostiku adenomyózy potrebné klinické skúšky. Gynekologické vyšetrenie a sťažnosti pacientov iba nepriamo naznačujú známky adenomyózy.

ZI (ultrazvuk)

Pri vyšetrení zohráva veľmi dôležitú úlohu vaginálne ultrazvukové zobrazenie (ultrazvuk), ktoré musí byť priradené ako prvé.

Ultrazvuk indikuje príznaky adenomyózy, musí sa vykonať niekoľko dní pred a po menštruácii, pričom veľká pozornosť sa venuje bazálnej vrstve endometria..

Rozlišujú sa tieto ozveny adenomyózy, charakteristické pre prvý stupeň:

 • Zistené "trubice" z endometria do myometria.
 • Zmena bazálnej vrstvy - vzhľad kruhov alebo oválov, vzhľad zárezov, nerovnosť hrúbky vrstvy.
 • Endometriálne defekty.

Ozvy adenomyózy prvého stupňa sú charakteristické pre všetky nasledujúce stupne. Ozveny adenomyózy druhého stupňa naznačujú zväčšenie hrúbky stien maternice, ale hrúbka maternice nie je zistená u všetkých pacientov, na rozdiel od tretieho stupňa..

Vďaka ultrazvuku môžete určiť formu adenomyózy:

 • Nodulárna adenomyóza na ultrazvuku sa prejavuje v hladkých okrúhlych alebo oválnych oblastiach stien maternice..
 • Znaky fokálnej maternicovej adenomyózy na ultrazvuku sú zóny s nerovnými okrajmi v stenách maternice..

Pravdepodobnosť stanovenia vnútornej endometriózy ultrazvukom sa pohybuje od 88 do 96%, v závislosti od stupňa choroby. Ako už bolo uvedené vyššie, prvý stupeň choroby zostáva pre správnu diagnózu najťažší..

Vďaka vyššie uvedenému je ultrazvuk (ultrazvuk) pomerne spoľahlivým diagnostickým zariadením, ale nikto nevylučuje možnosť chýb pri interpretácii údajov..

Najťažšie diagnostikovateľný je špeciálny prípad vnútornej endometriózy v kombinácii s viacerými myomatóznymi uzlami. V tomto prípade ultrazvuk neposkytuje potrebné informatívne údaje.

Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT)

CT nie je hlavným prístrojom na diagnostiku adenomyózy, ale je možné ju použiť ako ďalšiu metódu potvrdzujúcu ultrazvuk..

Pri vykonávaní CT sa používajú kontrastné látky. V závislosti od formy ochorenia sa rozlišujú tieto príznaky:

 • Fokálna forma adenomyózy je charakterizovaná heterogénnou štruktúrou myometria v dôsledku malých ohnísk rôznych tvarov, takže kontrastná látka spôsobuje, že myometrium vyzerá ako plást.
 • Difúzna forma je označená zväčšením maternice s rôznou hrúbkou steny a nejasnými kontúrami.
 • Pri nodulárnom tvare sa maternica zväčšuje, okrúhle ohniská sú v hrúbke myometria. Myomatózne uzly sa líšia v tom, že majú jasné hranice.

M magnetická rezonancia (MRI)

Diagnóza adenomyózy pomocou MRI je presnejšia a predstavuje alternatívu k ultrazvuku. Údaje MRI umožňujú určiť formy a stupeň adenomyózy s presnosťou 95%.

X zavlažovacia liečba adenomyózy

Princíp chirurgickej liečby maternicovej adenomyózy je maximálne odstránenie bolestivého zamerania, ale hlavným kritériom pre výber operácie je vek ženy a túžba zachovať reprodukčnú funkciu..

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • Operácia sa vykonáva s nodulárnou a difúznou formou vnútornej endometriózy.
 • Ak sa príznaky zhoršia a lieky nepomáhajú.
 • Ak pri 2 a 3 stupňoch adenomyózy dôjde k rastu myometria.
 • Prítomnosť ďalších gynekologických chorôb, pri ktorých liečbe je potrebná operácia - myóm, nádor vaječníkov a iné.

O chirurgii zachovania chirurgického zákroku

V moderných podmienkach často nie je úlohou poškodiť reprodukčný systém žien chirurgickou metódou liečby adenomyózy. Použite nasledujúce metódy:

 • Intersticiálna laserom indukovaná termoterapia (ILTT) sa používa na nodulárnu formu adenomyózy. Vplyv na uzly sa uskutočňuje premenou laserovej energie na teplo.
 • Resekcia (ablácia) endo- a myometria. Resekcia je minimálne invazívna liečba adenomyózy. Vykonáva sa pomocou resektoskopu, ktorý sa vkladá do pošvy. Činnosť zariadenia sa vykonáva pomocou elektrochirurgickej slučky, vďaka ktorej je odstránená endometriálna vrstva. Tento postup pripomína tradičné kyretáž.
 • Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS), používa sa v nodulárnej forme.
 • Embolizácia maternicovej artérie (EMA) - účinok pri liečbe sa dosiahne blokovaním maternicových tepien, po ukončení dodávky krvi by mali ohniská adenomyózy zomrieť.

Radikálna chirurgia

Ak žena nemá záujem o zachovanie možnosti otehotnenia alebo ak ide o ženy pred a po menopauze, ošetrujúci lekár navrhuje vykonať amputáciu alebo hysterektómiu..

Na odstránenie maternice sa používajú rôzne možnosti:

 • Laparotómia - operácia sa vykonáva pomocou brušnej incízie, používa sa na predĺženú progresiu vnútornej endometriózy s poškodením susedných orgánov, s veľkým nárastom maternice, ak existuje vysoká pravdepodobnosť prechodu na malígnu formu a ak nie je možné vykonať miernejšie operácie.
 • Laparoskopia sa používa najčastejšie, má však niekoľko kontraindikácií - veľkú maternicu (väčšiu ako v 12. týždni tehotenstva), zhubné nádory, rozsiahle rozšírenie endometriózy..

Laparoskopia sa vykonáva pomocou rôznych technológií, v každom prípade existujú výhody a nevýhody:

 • Subvaginálna amputácia maternice (laparoskopická supracervikálna hysterektómia) sa vykonáva tromi punkciami, zatiaľ čo pahýly krčka maternice a väzov maternice sa zachovávajú. Má skratku LSH.
 • Klasická intrafasciálna hysterektómia (CISH) je modifikovanou verziou LSH, ktorej výhodou je výrazné zníženie pooperačnej bolesti..
 • Celková laparoskopická hysterektómia (TLH) je v porovnaní s LSH nebezpečnejšou operáciou.

P pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku na odstránenie maternice musia pacienti dodržiavať potrebné odporúčania.

Rehabilitácia s laparotómiou a laparoskopiou je iná. Laparoskopia je u pacientov celkom ľahko tolerovateľná, k domovu môže dôjsť po 2 až 3 dňoch. Aby sa predišlo komplikáciám a znížili sa následky, odporúča sa vstať z postele 4-5 hodín po laparoskopii. Laparotómia je menej dobre tolerovaná;.

Po prepustení z nemocnice musíte pravidelne navštíviť gynekológa a urobiť ultrazvuk raz ročne. Sprievodné ochorenia: diabetes mellitus, anémia, hypertenzia a iné majú veľmi silný vplyv na zotavenie ženy. Ak sa okrem maternice odstránia aj vaječníky, je nevyhnutne predpísaná hormonálna substitučná terapia. Odstránenie maternice (so zachovaným krkom) neovplyvní intímny život, ale menštruácia zmizne.

Dôležité! Operácie na zachovanie orgánov nevyliečia adenomyózu, relapsy sa môžu objaviť po 1 - 2 rokoch. Hormonálna terapia je predpísaná na prevenciu recidívy..

Liečba bez chirurgického zákroku

V súčasnosti nie všetky ženy majú indikáciu na chirurgický zákrok, okrem toho nie každý súhlasí s chirurgickým zákrokom, takže hormóny, potravinové doplnky a ľudové liečivá sa stávajú alternatívou.

Keď už hovoríme o účinnosti akéhokoľvek lieku, môžeme okamžite povedať, že ani jeden z nich nemôže zničiť adenomyózu na bunkovej úrovni, lieky majú len nepriamy vplyv na mechanizmus rozvoja choroby..

Bez ohľadu na dĺžku liečby liekmi sa môže choroba opakovať, pretože vnútorná endometrióza je chronické ochorenie.

Metóda konzervatívnych liekov

Hormonálna terapia je hlavnou konzervatívnou liečbou..

Existuje názor, že ak endometriotické ložiská aktívne „nerastú“ a neexistujú žiadne príznaky, ktoré bránia normálnemu životu, hormonálna liečba by sa nemala začať, pretože ochorenie môžete vyprovokovať iba.

Hlavné hormonálne lieky sú:

 • Perorálne kontraceptíva - Zhannin, Yarina, Regulon a ďalšie. Zastavujú činnosť hormónov zodpovedných za ovuláciu - spôsobuje to anovuláciu, zatiaľ čo patologické ložiská nerastú, bolestivé príznaky prechádzajú.
 • Progestogény - Byzanne, Duphaston a ďalšie. Ako syntetické analógy progesterónu gestagény potláčajú aktivitu estrogénu, čo vedie k menšiemu zvýšeniu endometria. Prijímané šesť mesiacov cyklicky alebo nepretržite.
 • Antigonadotropíny - danazol a ďalšie. Predtým bol Danazol veľmi často predpisovaný, najmä na dosiahnutie tehotenstva, ale teraz sa kvôli vysokému androgénnemu účinku a iným vedľajším účinkom takmer nikdy nepoužíva. Účinok lieku vedie k vymiznutiu menštruácie, ložiská nemôžu rásť kvôli nedostatku potrebných hormónov a po vysadení liekov menštruácia pokračuje..
 • AGnRH - zoladex, dipherelin, sinarel a ďalšie. Vďaka vysokej cene je AGnRH neprístupná pre väčšinu pacientov, výsledkom je vytvorenie „umelej menopauzy“. Všetky príznaky menopauzy sú u týchto liekov vlastné, navyše sú prísne kontraindikované u žien so sklonom k ​​osteoporóze, pretože pod vplyvom AGnRH sa stav kostí zhoršuje.
 • Inhibítory aromatázy - pred použitím týchto liekov by sa mala funkcia vaječníkov „zapnúť“, a preto sú vhodnejšie pre ženy po menopauze..

Je dôležité pochopiť, že po liečbe adenomyózy hormonálnymi liekmi sa pravdepodobnosť recidívy ochorenia zvyšuje každý rok a druhý cyklus je niekedy kontraindikovaný alebo neúčinný. Alternatívou hormonálnych liekov sú potravinové doplnky: indiol, epigalát a ďalšie.

Isoterapia adenomyózy

Hlavné metódy fyzioterapie pre vnútornú endomeriózu:

 • Liečba pijavíc (hirudoterapia) - podľa recenzií veľmi kontroverzná metóda.
 • Použite nízkofrekvenčné prúdy (elektroforéza).
 • Magnetoterapia je indikovaná po operácii.
 • Príjem radónových, jód-brómových kúpeľov, ale terpentínové a sulfidové kúpele sa nemôžu použiť. Radónové kúpele pomáhajú normalizovať hormonálnu rovnováhu, majú priaznivý vplyv na adhézie.

Pozor! Nemôžete použiť liečebné bahno, navštívte kúpeľný dom, saunu, masáž v bedrovej oblasti.

Odporúčaná výživa

Výživa pri adenomyóze, tak ako pri iných chorobách, je založená na všeobecných zásadách zdravej výživy:

 • Vylúčenie nezdravého jedla - sladkosti, sóda, rýchle občerstvenie atď..
 • Z alkoholu sa odporúča používať iba červené víno v obmedzenom množstve.
 • Zelenina, ovocie, zelenina by mali byť bohaté (jablká, citrusové plody, cibuľa, brokolica).
 • Niektoré zdroje odporúčajú vylúčiť mliečne výrobky, mastné mäso.
 • Musíte konzumovať dostatočné množstvo bielkovinového jedla as množstvom hemoglobínu.
 • Vzdajte kávu na zelený čaj.
 • Používajte vitamíny B..

Maternicová denomyóza a tehotenstvo

Väčšina lekárov verí, že tehotenstvo s adenomyózou je najlepším spôsobom liečby..

Nie je veľa informácií o vplyve vnútornej endometriózy na tehotenstvo. Spravidla platí, že ak žena otehotnie sama bez toho, aby brala lieky a chirurgický zákrok, potom sa dieťa narodí pokojne, ale ak k tehotenstvu došlo počas užívania liekov, nemali by ste náhle prestať užívať lieky, pretože to môže spôsobiť potrat..

Gravidita sa najčastejšie vyskytuje pri závažných formách choroby, keď sa oplodnené vajíčko nemôže pripevniť na steny maternice. Potraty s adenomyózou sa vyskytujú v skorých štádiách.

A denomyóza a neplodnosť

Príčinou neplodnosti pri adenomyóze môžu byť hormonálne poruchy, poškodenie maternice.

Problémy s počatím nie vždy vznikajú a vôbec nie. Ak žena nemôže otehotnieť kvôli adenomyóze, je preukázaná iba hormonálna terapia alebo chirurgické zákroky zachovávajúce orgány. Najčastejšie predpisované Dufaston, Byzanne. Duphaston nie je antikoncepčný prostriedok a zvyšuje tehotenský hormón (progesterón). Vizanne spôsobuje umelou menopauzu, na pozadí odvykania od drog sa často dosiahne tehotenstvo.

prevencia

Pokiaľ ide o prevenciu gynekologických ochorení (vrátane adenomyózy), je potrebné spomenúť predovšetkým pravidelnú návštevu gynekológa. Každú mladú ženu musí vyšetriť tento špecialista raz ročne.

Odporúčania gynekológa o prevencii vnútornej endometriózy:

 1. Počas menštruácie by žena mala opustiť veľkú fyzickú námahu.
 2. Pri miernych panvových bolestiach by sa žena mala viac odpočívať, relaxovať a vyhnúť sa stresu.
 3. Nemôžete sa intenzívne opaľovať, prebytok slnečnej energie spôsobuje túto chorobu.
 4. Včasné tehotenstvo je najlepšou prevenciou tohto ochorenia.

Adenomyóza: príznaky a liečba

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne systémové ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané patologickou proliferáciou endometriálnych tkanív mimo tela (vajcovody, vagína, vaječníky) a do ďalších vrstiev. Endometriotický rast je možné pozorovať pooperačné rany, pľúca, tráviace orgány a močové cesty.

Častejšie sa adenomyóza vyskytuje u pacientov v reprodukčnom období, najmä po 27 - 30 rokoch. Toto ochorenie sa často zdedí (geneticky). Po menopauze vnútorná endometrióza sama o sebe mizne.

Štádium a stupeň adenomyózy maternice

Vzhľadom na morfologický obraz patologického procesu sa rozlišujú tieto formy vnútornej endometriózy:

 • Nodulárna adenomyóza maternice. Endometrioidné bunky sú v myometrii vo forme adenomyómov (uzlov). Typicky sú uzlové útvary početné, majú dutinu naplnenú krvou. Okolo nich je husté spojivové tkanivo, ktoré sa vytvára na pozadí zápalu..
 • Fokálna adenomyóza. Táto forma patológie je charakterizovaná šírením endometriálnych buniek do okolitých tkanív s následnou tvorbou jednotlivých ohnísk.
 • Difúzna adenomyóza. Endometrioidné bunky napádajú myometrium. V tomto prípade nedochádza k tvorbe uzlov alebo zreteľných ohnísk.
 • Difúzna-nodulárna adenomyóza. Kombinácia difúznej a uzlovej vnútornej endometriózy.

Vzhľadom na distribúciu a hĺbku endometriotických rastov sa rozlišujú nasledujúce stupne adenomyózy:

 • 1 stupeň - je ovplyvnená submukózna vrstva dutiny maternice;
 • 2 stupne - súčasťou patologického procesu je časť svalovej vrstvy;
 • Stupeň 3 - endometriálne tkanivo rastie na veľkej polovici svalovej vrstvy maternice;
 • Stupeň 4 - endometriotické ložiská ovplyvňujú celú svalovú vrstvu. Patologický proces sa často šíri do susedných tkanív, orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Mechanizmus rozvoja vnútornej endometriózy je pomerne jednoduchý a spočíva v klíčení endometria do svalového tkaniva pod vplyvom určitých faktorov. Zároveň sú úplne zachované funkčné schopnosti tkanív. S prechodom ženského tela do menštruačnej fázy sa začínajú zväčšovať endometriálne bunky, v dôsledku čoho dochádza k implantácii oplodneného vajíčka. Endometrium, ktoré pučalo do myometria, funguje podľa podobného princípu.

Ak nedošlo k počatiu, endometriálne bunky opúšťajú dutinu maternice vo forme menštruačného krvácania. Svalová vrstva maternice nie je schopná vylučovať zarastené endometriálne bunky, v dôsledku čoho zostávajú v telovej dutine. Na tomto pozadí dochádza v myometrii k miernemu krvácaniu, ktoré vyvoláva zápalový proces.

Presné príčiny vzniku adenomyózy ešte neboli stanovené. Špecialisti identifikujú množstvo faktorov, ktoré spôsobujú rast endometriálnych buniek a ich následné zvyšovanie. Podľa štatistík väčšina pacientov s adenomyózou podstúpila potrat alebo podstúpila operáciu maternicovej dutiny. Stále sú ohrození pacienti starší ako 35 rokov.

Niektorí gynekológovia sa domnievajú, že genetický faktor môže vyvolať rozvoj adenomyózy. Pokiaľ však ide o túto teóriu, neexistuje jasné vyhlásenie. Ak jedna zo žien v rodine trpí vnútornou endometriózou, neznamená to, že predstavitelia budúcich generácií budú náchylní na rozvoj choroby..

Medzi ďalšie príčiny rozvoja maternicovej adenomyózy patrí:

 • Časté stresy, emočné nadmerné zaťaženie;
 • Predĺžená fyzická aktivita;
 • Neustále napätie, nadmerná aktivita;
 • Pasívny sedavý spôsob života, ktorý vedie k stagnácii krvi v panvových orgánoch;
 • Endokrinné poruchy;
 • Porušovanie nadobličiek a hypofýzy;
 • Hormonálna dysfunkcia.

Vývoj vnútornej endometriózy môže byť tiež zneužívaním solária a opaľovania. To platí najmä pre pacientov po 30 rokoch. V tomto veku je telo oveľa citlivejšie na ultrafialové žiarenie..

Známky a príznaky adenomyózy maternice

Najvýraznejším a najcharakteristickejším symptómom adenomyózy je predĺžené obdobie menštruácie (viac ako 7 dní). Výtok je hojný a sprevádzaný silnou bolesťou. Pri menštruačnom toku sa môžu vyskytnúť krvné zrazeniny. Pred menštruáciou a počas 3-4 dní po ich ukončení je možné pozorovať výtok nahnedlého odtieňa. U pacientov so závažnou adenomyózou sa objavuje medzistupňový výtok, po ktorom nasleduje výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesťové pocity s adenomyózou sa objavia 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Pokračujú celým cyklom a prechádzajú po 3 až 4 dňoch od ukončenia menštruačného toku. Lokalizácia bolesti závisí od zamerania zápalového procesu. Ak je isthmus poškodený a tvoria sa adhézie, v perineu sa objaví bolesť. Zápal v rohu maternice je sprevádzaný bolesťou v oblasti slabín. Väčšina žien sa však v predmenštruačnom období sťažuje na bolestivý pohlavný styk.

60% pacientov s adenomyózou má problémy s počatím. Neplodnosť je spôsobená mnohými komisármi vytvorenými na vajcovodoch. V dôsledku narušenia štruktúry endometria bránia postupu oplodneného vajíčka na miesto implantácie..

Ďalším príznakom adenomyózy je anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyskytuje v dôsledku veľkej straty krvi na pozadí ťažkej menštruácie. To vyvoláva výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Rýchla únava;
 • Neustála ospalosť;
 • dýchavičnosť;
 • Mdloby;
 • Všeobecná nevoľnosť;
 • Bolesť hlavy, závraty;
 • Bledosť kože;
 • Poruchy psychoemocionálneho stavu, neuróza spôsobená neschopnosťou otehotnieť, silnou bolesťou a ťažkou PMS.

V závislosti od závažnosti patológie sa môže závažnosť, intenzita a súbor klinických prejavov líšiť.

Ak hovoríme o príznakoch adenomyózy, ktoré sa určujú pri gynekologickom vyšetrení, medzi ne patrí zmena tvaru a veľkosti dutiny maternice. Pri difúznej adenomyóze sa maternica pred menštruáciou zväčšuje a stáva sa sférickou. Pri bežnom patologickom procese vyzerá orgán na 2 alebo 3 mesiace tehotenstva. Uzlová forma adenomyózy je sprevádzaná tvorbou malých tuberkúl, ktoré sú na stenách maternice. Pri komplexnej adenomyóze zodpovedá maternica veľkosti fibroidov a po menštruácii sa nevracia k normálu..

Diagnóza adenomyózy

Na diagnostikovanie vnútornej endometriózy sa konzultuje gynekológ, ktorý zahŕňa skúmanie sťažností pacienta, zhromažďovanie informácií z anamnézy a gynekologické vyšetrenie. Laboratórne a hardvérové ​​štúdie sú tiež predpísané..

Gynekologické vyšetrenie sa vykonáva pred menštruáciou. Detekcia uzlín, tuberozity alebo zväčšenej sférickej maternice v kombinácii s bohatými, predĺženými a bolestivými obdobiami, ako aj príznakmi anémie a bolesti pri sexuálnom kontakte, je dôvodom na podozrenie na vývoj adenomyózy..

Hlavnou metódou diagnostiky adenomyózy je ultrazvuk. Najpresnejšie výsledky štúdie môžete získať (85 - 90%) pomocou transvaginálnej diagnózy (cez vagínu). Ultrazvukové vyšetrenie ako aj vyšetrenie na stoličke sa vykonávajú v predvečer menštruácie. Medzi príznaky adenomyózy na ultrazvuku patria rôzne hrúbky stien maternice, sférický a zväčšený tvar orgánu, prítomnosť cystických útvarov s priemerom viac ako 3 mm, ktoré sa objavujú v stene maternice pred menštruáciou..

Diagnóza difúznej formy adenomyózy ultrazvukom je omnoho ťažšia. Na tento účel sa používa metóda hysteroskopického vyšetrenia. Hysteroskopia okrem toho eliminuje hyperpláziu endometria, polypózu, fibroidy maternice, zhubné nádory a iné gynekologické patológie..

Ako súčasť diferenciálnej diagnostiky je možné predpísať MRI, ktorá umožňuje detekovať zmeny v štruktúre myometria, zhrubnutie maternicových stien a ložiská šírenia endometrioidných tkanív v myometrii. MRI tiež umožňuje vyhodnotiť štruktúru a hustotu uzlov.

Na identifikáciu hormonálnych porúch, zápalových procesov a príznakov anémie pri adenomyóze sú predpísané laboratórne testy krvi a moču..

Ako liečiť adenomyózu

Liečbu adenomyózy predpisuje lekár na základe výsledkov laboratórnej diagnostiky a komplexného vyšetrenia. Terapia vnútornej endometriózy sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych (liekov), chirurgických alebo kombinovaných metód. Výber taktiky terapeutických účinkov závisí od štádia a formy patologického procesu. Zohľadňuje sa aj stupeň distribúcie endometriálnych rastov, vek a celkový stav pacienta, ako aj potreba udržiavať reprodukčnú funkciu (možnosť následného počatia)..

Liečba adenomyózy sa začína použitím konzervatívnych metód. V tomto prípade je možné predpísať tieto lieky:

 • Hormonálne lieky;
 • Lieky na zastavenie zápalu;
 • Vitamínové komplexy;
 • Prípravky na normalizáciu činnosti pečene;
 • Lieky na zvýšenie imunity (imunostimulanty).

Všetkým pacientom je predpísaná liečba anémie s nedostatkom železa. Podľa svedectva je žena poslaná na konzultáciu s psychoterapeutom, ktorý môže odporučiť užívanie sedatív alebo antidepresív..

Ak použitie konzervatívnych metód neprinieslo pozitívne výsledky, je indikovaná chirurgická liečba. Existujú dve oblasti chirurgickej liečby adenomyózy:

 • Intervencia šetriaca orgány - zameraná na koaguláciu endometriálnych rastov;
 • Radikálna chirurgia (hysterektómia, panhisterektómia, supravaginálna amputácia) - spočíva v odstránení maternice a dodatkov..

Medzi základné faktory pri menovaní chirurgického zákroku so zachovaním orgánu patrí prítomnosť hnisania, stupeň hyperplázie a počet vytvorených adhézií. Otázka výberu takéhoto spôsobu liečby sa zvažuje až potom, čo pacient podstúpil hormonálnu liečbu (90 dní), čo neprinieslo výsledky a či existujú obmedzenia týkajúce sa použitia hormonálnych látok..

Ak po liečbe liekom adenomyóza pokračuje a vek ženy presahuje 40 rokov, lekár rozhodne o vhodnosti radikálnej operácie. Chirurgia tohto typu môže byť predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Neúčinná hormonálna terapia a predchádzajúci chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov;
 • Vývoj difúznej adenomyózy tretieho stupňa;
 • Progresia nodulárnej formy vnútornej endometriózy v kombinácii s myómom.

Po operáciách na konzerváciu orgánov a liekovej terapii sa u každého piateho pacienta diagnostikuje relaps adenomyózy v prvom roku. Do 5 rokov sa miera recidívy zvýši na 70%. U žien v premenopauzálnom období je prognóza vnútornej endometriózy priaznivejšia z dôvodu postupného blednutia ovariálnej aktivity. Relaps adenomyózy po radikálnej operácii nemožný.

Tehotenstvo s adenomyózou maternice

Ak sa diagnostikuje adenomyóza u ženy, ktorá plánuje otehotnieť, pokusy o otehotnenie sa odporúčajú najskôr 6 - 8 mesiacov po zásahu zachovania orgánov alebo po ukončení konzervatívnej liečby..

Ak je adenomyóza diagnostikovaná u tehotnej pacientky, počas prvého trimestra sa ukáže, ako užíva gestagény. Potreba hormonálnej terapie v druhom a treťom trimestri gravidity je stanovená na základe laboratórnych krvných testov na hladiny progesterónu..

Tehotenstvo je fyziologická menopauza, ktorá je sprevádzaná závažnými hormonálnymi zmenami. To priaznivo ovplyvňuje priebeh patológie, čím sa znižuje miera hyperplázie endometria. Niektoré ženy sú po pôrode úplne vyliečené.

Aké je riziko adenomyózy

Pri absencii včasnej terapie alebo negramotnej taktiky terapeutického účinku môže endometriálna adenomyóza vyvolať rozvoj mnohých nepriaznivých komplikácií:

 • Vznik chronickej akútnej anémie;
 • Šírenie ohnísk adenomyózy na iné tkanivá, orgány (hemotorax, črevná obštrukcia);
 • Zhubný nádor (zhubná degenerácia) patologických endometriálnych buniek.

Aby sa zabránilo rozvoju vnútornej endometriózy a jej dôsledkom, žena by mala navštíviť gynekológa najmenej dvakrát ročne a ak sa zistia príznaky adenomyózy, konzultujte s lekárom..

Maternicová adenomyóza na ultrazvuku a MRI

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cvičenie hrá obrovskú a v mnohých prípadoch dokonca prvoradú úlohu pri liečbe herniovaných diskov. Lekári odporúčajú pripojiť terapeutickú gymnastiku ihneď po stanovení diagnózy k akejkoľvek fáze ochorenia - ale v závislosti od fázy a závažnosti príznakov sa vyberajú rôzne skupiny cvičení.
Pri mnohých wellness technikách sa chrbtici venuje veľká pozornosť. Predpokladá sa, že ľudské zdravie závisí od jeho stavu. Jóga je v tomto obzvlášť vážna. Táto starodávna duchovná prax sa stáva čoraz obľúbenejšou.
Čo je kýla u novorodencovKýla je patológia spojená s prolapsom brušnej dutiny a tvorbou herniálneho výčnelku. V dôsledku tohto ochorenia je narušená funkcia orgánov, existuje nebezpečenstvo poškodenia iných častí tela.