loader

Hlavná

Liečba

Možnosť úspešného IVF s adenomyózou

V dutine maternice sa nachádza vrstva špeciálnych buniek nazývaná endometrium. Ak v každom menštruačnom cykle nedošlo k počatiu, povrchová vrstva týchto buniek bola odmietnutá a uvoľnená von spolu s menštruačnou krvou. Z bazálnej vrstvy endometria vznikajú nové bunky. Pri príliš vysokých hladinách estrogénu - ženských pohlavných hormónov - však dochádza k zlyhaniu a endometriálne bunky začnú hlboko rásť do stien maternice. Vyskytne sa adenomyóza.

Ochorenie sa v žiadnom prípade nemôže uvoľniť alebo prejaviť silnou bolesťou počas ťažkej menštruácie, prieniku medzi menštruáciou a krvavým výtokom pred menštruáciou a po nej. Najnebezpečnejším a najkomplexnejším dôsledkom adenomyózy je potrat a neplodnosť. Ale v určitých štádiách ochorenia môže liečba zahájená včas prispievať k prirodzenému počatiu, zatiaľ čo v iných napomáha oplodnenie in vitro (IVF). Aby adenomyóza a IVF dosiahli pozitívny výsledok, liečba by sa mala začať v skorých štádiách ochorenia.

Adenomyóza: typy, štádiá, príznaky

Toto ochorenie má štyri štádiá:

 • Počiatočné, v ktorom endometrium práve začalo klíčiť a ešte nedosiahlo 1/3 hrúbky steny maternice..
 • Druhá fáza, keď endometrium preniklo do my myometria.
 • Tretia etapa - klíčenie endometria do takmer celej hĺbky steny.
 • Štvrtý, posledný - prienik endometriálnych buniek cez celú hrúbku stien maternice úplne s prístupom do brušnej dutiny a klíčením v pobrušnici a ďalších vnútorných orgánoch..

Ako pri iných chorobách, aj pri adenomyóze sa prvé dva štádiá liečia ľahšie a rýchlejšie. Adenomyóza nie je úplne vyliečená, pretože je vyvolaná vysokou hladinou estrogénu, ktorý je v ženskom tele prítomný až do vysokého veku. Aby však tehotenstvo konečne prebehlo s diagnostikou adenomyózy, musí byť liečba choroby rýchla a kvalitná..

Pri normálnom oplodnení by malo byť vajíčko schopné sa úplne pripevniť na stenu maternice. Pri adenomyóze sa endometrium vyvíja patologicky, čo bráni konsolidácii a ďalšiemu vývoju vajíčka. Napriek tomu má žena možnosť otehotnieť s adenomyózou - prirodzeným spôsobom aj pomocou IVF. Z tohto dôvodu je dôležitá nielen fáza, v ktorej bola choroba „zachytená“, ale aj jej typ.

Adenomyóza sa najčastejšie prejavuje v nasledujúcich typoch:

 • Difúzna - keď je celá dutina maternice obsadená patologicky zmeneným endometriom.
 • Ohnisko - v tomto prípade sa adenomyóza nachádza lokálne, vo forme samostatných útvarov - ohniská.
 • Nodulárna - s ňou sa vytvárajú v stenách maternice uzly rôznych veľkostí, ktoré sú zostavené do skupín alebo rozptýlené ďaleko od seba..

Najnepriaznivejšou možnosťou je difúzna adenomyóza, najmä v pokročilom štádiu. V tomto prípade nemusí vajce zakoreniť ani pri IVF. V iných prípadoch môže dôjsť k oplodneniu, ak ženské telo reaguje na vhodnú liečbu priaznivo..

Pri fokálnej a nodulárnej adenomyóze sa vykonáva drogová a chirurgická liečba. Ak po nich do jedného až dvoch rokov tehotenstvo nenastane a stav pacienta sa nezlepší, lekár sa môže uchýliť k oplodneniu in vitro..

Indikácie pre tento postup môžu tiež slúžiť ako adhezívny proces, neprítomnosť ovulácie, odmietnutie imunity. V týchto prípadoch môže byť poslednou nádejou ženy na umelé oplodnenie. Na to, aby hladké a tehotenstvo prebehlo, môže byť po komplexnom vyšetrení predpísanom lekárom potrebná ďalšia konzervatívna alebo chirurgická liečba. Najčastejšie sa predpisuje laparoskopické odstránenie ohnísk alebo uzlín adenomyózy, po ktorých nasleduje liečba liekmi. V dôsledku týchto postupov je účinnosť IVF od 35 do 60%, čo je dosť veľa pri takom závažnom ochorení, ako je maternicová adenomyóza..

IVF pre adenomyózu: šance a vlastnosti prípravy

≡ Domov → Endometrium → Endometrióza →

Endometrióza je chronické, pomaly progresívne ochorenie, pri ktorom sa bunky maternicovej sliznice nachádzajú mimo tela. Ochorenie sa vyvíja v priebehu rokov, vedie k vzniku chronickej bolesti panvy, narušuje menštruačný cyklus a vedie k neplodnosti. Podľa lekárskej literatúry je endometrióza zistená u 20-25% prípadov s diagnostickou laparoskopiou u neplodných žien..

Konzervatívna a chirurgická liečba nie je vždy dostatočne účinná, aby pacient mohol nezávisle počať a porodiť dieťa. Mnoho žien sa obracia na technológie asistovanej reprodukcie. IVF s endometriózou je často jedinou šancou stať sa matkou. V článku budeme analyzovať, kedy sa vykonáva oplodnenie in vitro a aké nuansy sa musia pri tejto chorobe zohľadniť.

Ako endometrióza ovplyvňuje IVF?

Účinnosť IVF priamo závisí od toho, ako funkčne je dokončené embryo do štádia blastocysty, ako aj od stavu endometria maternice..

Zdravé endometrium je potrebné nielen na implantáciu embrya, ale aj na normálny priebeh tehotenstva. Komplikácie po IVF teda vznikajú práve u žien, ktoré predtým trpeli gynekologickými chorobami, ktoré ovplyvňujú stav endometria..

V tomto ohľade sú ženy, ktorých prvé oplodnenie zlyhalo, povinne vyšetrené na prítomnosť chronickej endometriózy. Endometriálna hyperplázia môže tiež spôsobiť zlyhanie IVF.

Pojem adenomyóza

Čo je to a ako sa s tým vysporiadať? Adenomyóza je patologický stav maternice, pri ktorom nekontrolovateľne rastú endometriálne bunky, ktoré poškodzujú tenkú vrstvu spojivového tkaniva, ktorá oddeľuje endometrium od stien maternice, a potom rastie do svalovej vrstvy maternice, ktorá ju zahusťuje okolo adenomatóznych ložísk, čo vedie k deformácii jej vnútorného povrchu a formovaniu. sférická maternica. Každý vie, že počas menštruácie sa bunky vnútornej vrstvy endometria vylučujú a vylučujú z maternice cez genitálny trakt. Ale pri adenomyóze nie všetky bunky sú odstránené z maternicovej dutiny, a tým spôsobujú zápalový proces, tvorbu cystických novotvarov a adhézií, čo sa klinicky prejavuje výraznou bolestivou menštruáciou a intermenstruačným krvácaním. Dôvod vzniku tohto stavu zatiaľ nebol objasnený, ale tu sú faktory, ktoré vedú k jeho vzniku:

 • drobné gynekologické operácie, ktoré narušujú integritu vnútornej vrstvy maternice - kyretáž maternice, potrat...
 • traumatické narodenie
 • hormonálne zmeny
 • dedičná predispozícia.

Vykonajte IVF pre endometriózu

Ako už bolo uvedené, neexistujú priame kontraindikácie postupu pri tejto chorobe. Ak je však endometrióza stupňa 3 alebo 4, je potrebné starostlivo pristupovať k hodnoteniu stavu. V niektorých prípadoch je možný opačný účinok tehotenstva. Možné zhoršenie stavu ženy, ako aj skorá strata plodu.

Pozorovací vek počas IVF v spojení s endometriózou nehrá osobitnú úlohu. Nezáleží na tom, či je žena vo veku 25 rokov alebo 37 rokov, pri zachovaní reprodukčnej funkcie je zvláštnym momentom výlučne stupeň choroby.

IVF významne zvyšuje šance na otehotnenie pre ženu s endometriózou, ale pravdepodobnosť úspechu bude omnoho nižšia, ako keby sa tento postup vykonával bez tejto patológie.

efektívnosť

Pravdepodobnosť otehotnenia je dosť vysoká. Podľa prieskumu je to jedna z najúčinnejších metód na prekonanie rôznych druhov neplodnosti. Podľa štatistík je úspešnosť IVF 60%.

Musíte pochopiť, že šanca nemôže byť 100%. Preto môže byť v niektorých prípadoch potrebných niekoľko opakovaných cyklov oplodnenia. Príčinou zlyhania je často nesprávna príprava pacienta alebo prítomnosť gynekologických patológií. S endometriózou sa tiež znižuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Na úspešnosť IVF majú vplyv tieto faktory:

 • Vek;
 • príčina neplodnosti;
 • kvalita a množstvo získaných embryí;
 • životný štýl;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • dedičnosť.

Pravdepodobnosť otehotnenia bude vysoká iba v prípade absencie rizikových faktorov a somatických patológií. V iných prípadoch bude potrebné vyliečiť existujúce choroby a zmeniť životný štýl, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Zistite, čo je nebezpečná cervikálna endometrióza.

protokoly

Pre IVF sa môže použiť niekoľko typov protokolov. Líšia sa iba do prijatia vajíčok. Potom sa scenár nezmení a je vždy rovnaký. V modernej praxi sa používajú dva hlavné typy protokolov: krátke a dlhé.

Krátky protokol trvá iba 2 týždne a začína v deň 4 cyklu. Na stimuláciu sa používajú hormonálne látky, ktoré zvyšujú ovariálnu aktivitu. Za normálnych podmienok by obidva vaječníky mali na tento účinok reagovať, aj keď v prirodzených podmienkach, vo väčšine prípadov, sa vytvorí jedna vaječná bunka.

Dlhý protokol trvá 1 mesiac. Protokol sa začína od 20. dňa. Uvádzajú sa prostriedky, ktoré neumožňujú produkciu luteinizačného hormónu. Po začiatku potlačenia jeho syntézy začína stimulácia ovulácie, ktorá trvá až 2 týždne.

Hlavnou úlohou všetkých protokolov je získavať zrelé vajíčka. Podľa štatistík je úspech s dlhým protokolom o niečo vyšší ako s krátkym protokolom..


Zvyčajne predpísané lieky

Liečba endometriózy pred IVF

Je potrebné si uvedomiť, že ak má žena plánujúca oplodnenie endometriózu, musí sa s ňou zaobchádzať, aby sa zvýšila šanca na úspech. Prvý - je nežiaduce vykonávať laparoskopiu. Každý chirurgický zákrok znižuje šance na oplodnenie. Mali by sa používať medikačné metódy. V tomto prípade nebude možné endometriózu úplne vyliečiť, bude však možné do štádia remisie zaviesť choroby, čo zvýši pravdepodobnosť úspešného tehotenstva..

Pozor! Ak sa prejaví vysoká závažnosť endometriózy a už existuje cystická lézia vaječníkov, IVF nemusí dať pozitívny výsledok ani po liečbe.

Pred uskutočnením IVF je preto potrebné starostlivo vyšetriť telo, aby sa vylúčili také patológie, ako je retrocervikálna endometrióza alebo iné choroby maternice..

Vlastnosti

Ak sa rozhodnete urobiť IVF, najprv pomocou špeciálnej analýzy a Dopplerografie panvových orgánov lekári určia folikulárnu rezervu pacienta. V závislosti od toho sa určuje taktika prípravy.

Ak je rezerva dostatočná, sú blokované v priemere 2 cykly, po ktorých začnú hormonálnu stimuláciu. Ak je rezerva nedostatočná, najprv sa vykoná ošetrenie, ktoré môže trvať až niekoľko mesiacov. Ak sú ukazovatele normálne, plynulý prechod na hormonálnu stimuláciu.

Samotný postup oplodnenia sa vykonáva podľa štandardnej schémy. Až potom, čo sa ukázalo všetko, prišlo tehotenstvo, na celé obdobie potrebuje žena podporu luteálnej fázy. Tým sa má zabrániť samovoľnému potratu..

Program IVF pre endometriózu

Ak má žena vonkajšiu endometriózu, lekári neodporúčajú ponáhľať sa s postupom. Najprv sa prijme súbor opatrení na zníženie klinických prejavov choroby a odstránenie fokusov. Po liečbe sa podáva rok, aby sa pokúsilo otehotnieť prirodzene.

Ak sa v poslednom roku početí nevyskytlo, lekári by mali vylúčiť relaps choroby a až potom vykonať IVF procedúru. Táto taktika je prijateľná, ak vek ženy nepresiahne 35 rokov. U žien nad tento vek sa nepoužívajú taktiky vyčkajte a uvidíte a IVF sa vykonáva po hormonálnej liečbe.

Vo všetkých potvrdených prípadoch endometriózy sa používajú dlhé protokoly, pretože to umožňuje získať väčší počet vysokokvalitných vajec. Úspešné tehotenstvo nie je vždy dosiahnuté ani po zákroku. Závisí to aj od individuálnych charakteristík ženského tela..

výcvik

Netrvá dlhšie ako mesiac a zahŕňa testy pre nastávajúcu matku aj pre otca dieťaťa.

 • úplné gynekologické vyšetrenie;
 • ultrazvuk
 • testy na syfilis, HIV a hepatitídu;
 • infekčné tampóny.

Muži musia byť vyšetrení na infekcie a podrobiť sa spermogramu. Na zistenie skutočnej príčiny, ktorá viedla k neplodnosti, sú potrebné analýzy. Na tomto pozadí sa vyberie najoptimálnejšia metóda IVF.

Všetko o príznakoch a príznakoch endometriózy maternice u žien.

Ako je IVF

Priame správanie začína hormonálnou stimuláciou. Je potrebné, aby žena dostatočne dozrela vajíčka. V čase ovulácie sa odstránia vajíčka, ktoré sa potom oplodnia spermiou partnera v laboratóriu.

Potom je oplodnené vajíčko v inkubátore asi 5 dní. Ak bolo oplodnenie úspešné, zárodok sa kontroluje na patológie. Potom sa embryo prenesie do maternice. Potom je žena opäť predpísaná hormonálna terapia, aby sa znížilo riziko potratu. Zistite, či je liečba endometriózy účinná.

Čo je to adenomyóza

Normálne je endometrium (vnútorná sliznica maternice) oddelené od stien orgánu tenkou vrstvou spojivového tkaniva a rastie iba vo vnútri dutiny orgánu. Adenomyóza je chronické ochorenie, pri ktorom nekontrolovateľne rastú endometriálne bunky, poškodzujú vrstvu spojivového tkaniva a prenikajú svalovým tkanivom maternice. Telo začne reagovať na inváziu - svalové tkanivo zhustne okolo ložiska prieniku cudzích buniek, takže maternica má guľový tvar a jej vnútorný povrch je zdeformovaný.

Bez ohľadu na umiestnenie endometriálne bunky rastú a telo ich v súlade s menštruačným cyklom odmietne. Ak sa zdravé bunky maternice počas menštruácie vylučujú krvou cez vagínu krvou, potom patologickým šírením, odmietnuté endometrium spôsobuje zápal, cysty a adhézie v postihnutých tkanivách a orgánoch. Táto skutočnosť vysvetľuje najbežnejšie príznaky adenomyózy - bolestivé, dlhé a ťažké obdobia a krvavé výboje medzi obdobiami.

Zaznamenávajú sa ďalšie príznaky adenomyózy:

 • ťažký premenštruačný syndróm;
 • akútna bolesť v predvečer menštruácie a počas pohlavného styku.

Adenomyóza, najmä v počiatočnom štádiu, sa môže vyskytnúť bez zjavných príznakov alebo rozmazaných, a potom je diagnostikovaná náhodne alebo pri kontakte s lekárom so sťažnosťami na následky choroby. Z ťažkej menštruácie sa môže vyvinúť anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyznačuje slabosťou, ospalosťou a znížením imunity. Na pozadí zhoršujúceho sa všeobecného stavu, bolesti a ťažkej PMS je pacient vystavený stresu a neuróze. A čo je najdôležitejšie, choroba v neskorších štádiách vedie k neplodnosti.

Lekári zatiaľ nemôžu presne povedať, čo spôsobuje túto chorobu. Predpokladá sa, že rozvoj adenomyózy môže vyvolať:

 • traumatické narodenie;
 • potraty, kyretáž a iné postupy, ktoré narúšajú integritu sliznice maternice;
 • hormonálne poruchy;
 • genetická predispozícia atď.

Je dôležité diagnostikovať a liečiť chorobu čo najskôr. Pri kontaktovaní lekára so sťažnosťami na bolesť v oblasti panvy a problémami s počatím je u polovice prípadov diagnostikovaná adenomyóza..

IVF na povinné zdravotné poistenie pre endometriózu

Ak chcete získať povolenie na vykonávanie IVF v rámci poistnej zmluvy, musíte kontaktovať svoju prenatálnu kliniku. Ďalej musíte podstúpiť úplné vyšetrenie. Okrem toho sa vyšetruje nielen žena, ale aj budúci otec dieťaťa.

IVF od CHI je možné získať, ak má žena tieto typy neplodnosti:

 • rúra;
 • krčka maternice;
 • maternice;
 • neplodnosť na pozadí myómov a endometriózy.

Vďaka endometrióze sa teda IVF môže robiť zadarmo podľa politiky, ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. Okrem dlhých vyšetrení budete tiež musieť stáť v rade a čakať. Čakací zoznam je navyše pomerne veľký, takže tento postup sa môže odložiť o niekoľko rokov. Ak sa zistia akékoľvek kontraindikácie postupu, bezplatná kvóta bude zamietnutá.

Recenzie lekárov

Názor expertka Borovikova Olga IVF je skvelý spôsob, ako otehotnieť pre tých, ktorí to nemôžu robiť dlho. Nepochybne to nie je všeliek a ukázalo sa, že to nie je v 100% prípadov, ale výrazne to zvyšuje šance. Nanešťastie akákoľvek gynekologická patológia znižuje pravdepodobnosť úspechu. Preto je dôležité vždy podstúpiť včasné vyšetrenie gynekológom a venovať sa zdraviu.

Spätná väzba od odborníka Borovikov Olga Endometrióza je pomerne častá patológia, ktorá môže viesť k neplodnosti. Moderní gynekológovia v tomto prípade odporúčajú postup IVF. V tomto prípade má žena šancu porodiť. Ale na tento účel sa musíte zbaviť exacerbácie endometriózy. Inak k implantácii embrya nedôjde. Podľa mojej osobnej skúsenosti, asi 30% pacientov s endometriózou po IVF úspešne nosí dieťa.

výcvik

Príprava na tento postup má svoje vlastné charakteristiky. Pre začiatočníkov sa lekári musia uistiť, že všetky konzervatívne metódy boli použité a zlyhali.

Inak, ak je pacient mladší ako 35 rokov, ide o vonkajšiu endometriózu, ktorej stupeň je 1 - 2, možno predpísať nový liečebný postup, ako aj laparoskopiu. Potom bude dvojici daných ďalších 12 mesiacov na nezávislé pokusy o počatie. Ak to nebude mať žiadny účinok, začnú sa pripravovať na IVF.

Účinnosť IVF pri endometrióze a adenomyóze

Dnes je endometrióza diagnostikovaná u 7% spravodlivejšieho pohlavia vo vekovej kategórii od 15 do 50 rokov. U žien, ktoré sa obracajú na lekára o neschopnosti otehotnieť, sa patológia zistí vo viac ako 35% prípadov. Okrem toho sa v každom piatom prípade používa na endometriózu IVF.

V chronicky zanedbávanej forme spôsobuje patológia nezvratné adhézne procesy, pri ktorých je počatie nemožné. Pri použití postupu oplodnenia in vitro sa šanca na úspešné tehotenstvo mnohokrát zvyšuje, pretože oplodnené vajíčko sedí priamo v maternici..

Vplyv endometriózy na reprodukčný systém

Akákoľvek nerovnováha v ženskom reprodukčnom systéme môže spôsobiť nezvratné procesy..

Rast vnútornej výstelky endometria maternice vyvoláva zápal, ktorý ďalej prispieva k vzniku adhézií, neplodnosti.

Príčiny endometriózy nie sú úplne známe, ale hlavné predpoklady pre jej vývoj sú:

 • hormonálna nerovnováha;
 • traumatické porušenie maternicového endometria kyretážou, potratom;
 • nekontrolované nosenie vnútromaternicového zariadenia a užívanie antikoncepcie.

Patológia je charakterizovaná neobjasnenými symptómami, ktorých hlavnými príčinami sú zlyhanie cyklu, acyklické krvácanie, problémy v procese nosenia dieťaťa a neplodnosť. Aj pri úspešnom počatí je choroba príčinou spontánneho potratu, absencie placenty, abnormalít vo vývoji plodu..

Patologická zmena v endometriu znižuje pravdepodobnosť pripojenia vajíčka plodu k stenám maternice, zápalové zameranie v brušnej dutine vedie k tvorbe adhézií a spôsobuje upchatie rúrok. Dochádza k porušeniu plodnosti, ovulácie, menštruácie.

Reprodukčný systém sa môže zlepšiť hormonálnou liečbou iba v jednej tretine prípadov endometriózy. Terapia začala v prvých štádiách vývoja patológie vám umožňuje obnoviť cyklus, normalizovať ovuláciu a umožniť počatie. V iných prípadoch hormonálna liečba neprináša výsledky, používa sa chirurgické čistenie, ktoré eliminuje patologické množenie tkanív, ale neprispieva k oplodneniu, pretože proces adhézie zostáva.

Je možné urobiť IVF s endometriózou

Endometrióza s IVF sa uskutočňuje až po predbežnej liečbe. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Prvých 3 - 6 mesiacov po diagnostikovaní choroby sa uskutoční konzervatívna hormonálna liečba. Používajú sa aj symptomatické protizápalové, antibakteriálne, sedatíva a iné lieky zamerané na zastavenie bolestivosti a zmiernenie zápalu..
 2. Ak po tomto období endometrium neprestane rásť, choroba sa zhorší adhéznym procesom, použije sa chirurgická liečba. Spočíva v chirurgickom škrabaní patologicky zarastených endometriálnych tkanív. Paralelne sa vykonáva štúdia materiálu na identifikáciu príčiny patológie.

Až potom IVF. Pred transplantáciou vajíčka by sa mali úplne obnoviť funkcie reprodukčného orgánu, skúmaviek a vaječníkov.

V prípade endometriózy nie je vždy opodstatnené oplodnenie in vitro. Úspešné tehotenstvo z dôvodu patológie sa môže ukončiť, zvyšuje sa riziko spontánneho potratu.

Šance na úspešný IVF

Adenomyóza a IVF sú kompatibilné pojmy, ale s touto patológiou je pravdepodobnosť úspešného oplodnenia výrazne znížená:

 • v prvom a druhom štádiu endometriózy nie je úspešné uchytenie vajíčka pozorované u viac ako 30% žien;
 • na treťom a štvrtom - maximálne 14%.

Úspešná koncepcia závisí nielen od stupňa choroby. Dôležité sú aj tieto faktory:

 • všeobecné zdravie ženy;
 • Vek;
 • životný štýl, zlé návyky;
 • pozadie a sprievodné choroby.

Oplodnenie in vitro je dnes najúčinnejším spôsobom otehotnenia s neplodnosťou. Po liečbe endometriózy sa lekári uchyľujú k taktike vyčkávania a sledovania, keď ženám po dobu 12 mesiacov odporúčajú sexuálny život bez antikoncepcie. Ak tehotenstvo nenastane po roku, je predpísané IVF alebo inseminácia (so zachovanou priechodnosťou trubice).

Príprava na IVF s endometriózou

Je potrebné pripraviť sa na IVF s adenomyózou vopred, pretože od toho závisí pravdepodobnosť počatia. Protokol je vypracovaný so zreteľom na všeobecný stav zdravia ženy, prítomnosť patologických procesov, prácu reprodukčného systému..

Prípravné protokoly sa delia na dlhé a super dlhé. Ich cieľom je stimulovať ovuláciu, aby produkovala čo najviac kvalitných vajec..

V rámci tohto prípravku sa žene podávajú agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, gonadotropín. Tieto hormonálne lieky sú potrebné na obnovenie ovulácie. Terapia trvá do okamihu, keď odborníci dokážu získať potrebné vaječné bunky.

Vykonáva sa ultrazvuk denne. Len čo folikuly dosiahnu 18 - 20 mm, je na začiatok ovulácie predpísaný hormón hCG. V nasledujúcich 36 hodinách špecialista zbiera vajíčka prostredníctvom punkcie vaječníkov. Postup sa opakuje, až kým sa nezíska požadovaný biomateriál..

Ak rast endometriálneho tkaniva dosiahol 3. alebo 4. stupeň, predpíše sa veľmi dlhý protokol, v rámci ktorého sa vykonáva zodpovedajúca hormonálna stimulácia. Trvá to maximálne šesť mesiacov.

Funkcie postupu

Hnojenie in vitro nie je vždy predpísané ihneď po stanovení diagnózy choroby. Vykonáva sa na základe týchto nuancií:

 1. V počiatočnom štádiu patológie sa vyberajú taktiky vyčkávania a videnia na jeden rok. V tomto okamihu sa pár pokúša otehotnieť.
 2. Ak je diagnostikovaná obštrukcia rúrok, uskutoční sa predbežná stimulácia ovulácie a potom inseminácia vykonávaná spermií partnera. Táto metóda je najúspešnejšia v polovici všetkých prípadov..
 3. Neočakávaná taktika sa nevyužíva u žien starších ako 35 rokov. Vo veku 40 - 45 rokov sa IVF predpisuje okamžite po laparoskopii a predbežnej hormonálnej liečbe.
 4. V posledných fázach vývoja endometriózy sa používajú veľmi dlhé protokoly po dobu až 6 mesiacov. Počas tejto doby je ovulácia stimulovaná, odborníci dosahujú veľké množstvo zdravých vajíčok, takže šance na úspešné počatie sa zvyšujú.

Zohľadňuje sa aj folikulárna rezerva. Je určený hormónom proti Muller (AMH) a počtom antrálnych folikulov. Aby bola implantácia úspešná, je možné predpísať lieky na obnovenie toku krvi v maternici, čo je dôležité pre nesenie embryí..

Výsledok bude

V priemere je úspech in vitro oplodnenia endometriózou 14–50%. Šance sú vyššie u žien s dobrou priechodnosťou trubice a veľkou folikulárnou rezervou.

Pred začatím postupu je dôležité získať zdravé vajíčko a pripraviť dutinu maternice na úspešné uchytenie embrya. Na tento účel vždy používajú veľmi dlhý alebo dlhý protokol IVF, ovariálnu hyperstimuláciu, takže reprodukčný systém ženy je pripravený na tehotenstvo..

Ale ani potom nie je vždy možné zachrániť dieťa. Všetko záleží na vlastnostiach tela matky, jej veku, prítomnosti chronických chorôb, vrodených malformáciách maternice a ďalších orgánov..

Je prísne zakázané vykonávať umelú insemináciu pri ťažkom diabete, zlyhaní pečene, ulceróznej kolitíde, duševných poruchách a anatomických anomáliách pohlavných orgánov..

Bohužiaľ, postup IVF nie vždy vedie k výsledku, preto vám odporúčame oboznámiť sa s nuansami menštruácie po neúspešnom IVF..

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou postupu, ktorý umožňuje predpísať IVF ženám s diagnostikovanou endometriózou, je možnosť otehotnenia pri relatívne krátkej príprave. Po 3 týždňoch sa uskutoční dlhý protokol, po ktorom je už možná implantácia embrya.

V staršom veku a za prítomnosti 3 - 4 stupňa adenomyózy sa používa veľmi dlhý protokol, ktorý zahŕňa použitie rovnakých liekov, ale až 3 - 6 mesiacov..

Nevýhodou tohto postupu je prítomnosť kontraindikácií. IVF nie je možné predpísať na problémy s pečeňou, obličkami, žalúdkom a cukrovkou závislou od inzulínu.

S priaznivým priebehom endometriózy sa tehotenstvo často objavuje prirodzene do 8 až 12 mesiacov po liečbe. Len ak sa tak nestane, použije sa IVF postup, inseminácia (injekcia spermy injekčnou striekačkou) alebo ICSI.

Významným problémom oplodnenia in vitro u žien s endometriózou je nízka kvalita oocytov, embryí, ako aj chybná implantácia. Šanca na počatie sa zvyšuje, ak sa liečba liekmi, ktoré inhibujú rast endometriálnych formácií, vykonáva po dobu 3 až 6 mesiacov..

Umelá transplantácia už oplodneného vajíčka je niekedy jediným spôsobom, ako sa žena môže stať matkou. Doteraz sa touto technikou narodilo viac ako 7 miliónov ľudí. Procedúra umožňuje počatie nielen pri endometrióze, ale aj pri iných chorobách maternice, obštrukcii trubíc..

Adenomyóza a IVF

Existuje vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou? To je problém, ktorý sa obáva mnohých moderných žien. Môžem otehotnieť s adenomyózou? Zodpovedá vedúca lekárka kliniky MAMA - Viktoria Viktorovna Zaletová.

Podľa štatistík môže každá druhá žena v reprodukčnom veku zažiť adenomyózu. To znamená, že mnohí z nás môžu mať ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože odpoveď na otázku, či je možné tehotenstvo s adenomyózou, je často v zodpovednosti reprodukčných lekárov, nie gynekológov. Čo je to adenomyóza a aké je jej hlavné nebezpečenstvo pre nastávajúce matky? Zistíme to hneď teraz.

Čo je to adenomyóza?

Adenomyóza je ochorenie, pri ktorom vnútorná vrstva sliznice maternice - endometria - rastie do svalovej vrstvy steny maternice - myometria. Adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, odborníci ju nazývajú genitálna endometrióza. Je nepríjemné, že okrem negatívnych účinkov na maternicu endometrióza zhoršuje aj kvalitu zrelých vajíčok. Vajcia trpia hormonálnou nerovnováhou a oxidačným stresom, aktívnou produkciou bio-látok, ktoré poškodzujú genetický aparát oocytov.

Ak sa obrátime na latinčinu, pretože všetci vieme, že názvy moderných chorôb majú takmer vyčerpávajúce vysvetlenie vo svojej latinskej interpretácii, zistíme, že „adeno“ je železo, „myo“ je svalové tkanivo a „oz“ je degeneratívna zmena. Adenomyóza je teda glandulárna degenerácia svalového tkaniva.

Je ľahké uhádnuť, že pri zmenenom svalovom tkanive maternice sa môžu vyskytnúť ťažkosti s nástupom a vznikom tehotenstva - pre embryo nie je také ľahké získať oporu v patologicky zmenenej oblasti tkaniva maternice. Adenomyóza môže byť tiež lokalizovaná na krčku maternice - to je endometrióza krčka maternice. To znamená, že tehotenstvo nemusí nastať, pretože oplodnené vajíčko jednoducho nemôže prežiť v takom stresujúcom prostredí. Napriek tomu s pomocou lekárov s adenomyózou môžete otehotnieť, musíte vyhľadať pomoc špecializovaných reprodukčných lekárov..

Ak ešte neplánujeme tehotenstvo, je stále potrebné pravidelne navštíviť gynekológa - koniec koncov sa adenomyóza (rovnako ako akékoľvek iné gynekologické choroby) nemusí prejaviť žiadnym spôsobom, ale pri každej menštruácii v tele sa rozširuje stále viac. A každá choroba je lepšie „chytiť“ v ranom štádiu vývoja. Čomu by sme teda mali venovať pozornosť, aby sme nevynechali „rušivé výzvy“ adenomyózy?

Príznaky adenomyózy

Adenomyózu je potrebné okamžite vylúčiť a poradiť sa so špecialistom, ak:

 • máme ťažké a dlhotrvajúce menštruačné krvácanie
 • počas menštruačného obdobia máme silnú kŕčovú bolesť
 • pravidelne a najmä pravidelne cítime tlak, napätie a nepríjemnú plnosť v podbrušku
 • krvácanie narúša mimo menštruačného obdobia

Každý z nás by mal vedieť o možných príčinách adenomyózy. V modernej gynekológii sa toto ochorenie čoraz viac pripisuje hormonálnym poruchám v ženskom tele. Dedičský faktor a negatívny vplyv na životné prostredie majú váhu. Kombinácia týchto faktorov zvyšuje riziko vzniku choroby, a preto znižuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Všimnite si, že hormonálne poruchy majú vo väčšine prípadov nepriaznivý vplyv na schopnosť každého z nás otehotnieť, pretože vyvolávajú porušenie menštruačného cyklu a ovulácie. S istotou však znova hovoríme, že s adenomyózou je možné otehotnieť, odpoveď na otázku, či je možné tehotenstvo s adenomyózou, má veľmi často pozitívnu odpoveď. Je potrebné presne diagnostikovať, podstúpiť liečbu a všetko dopadne.

Priebeh liečby

Výber možnej účinnej liečby závisí od stupňa rozvoja adenomyózy v našom tele. Adenomyóza v počiatočných štádiách zvyčajne nie je nezávislou príčinou neplodnosti, to znamená, že pri počiatočnej adenomyóze môžete otehotnieť. Hormonálna a protizápalová terapia môže stačiť na vytvorenie podmienok pre implantáciu embryí. V ťažkých formách so zmenou dutiny maternice je miera gravidity nízka. Je tehotenstvo možné pri ťažkých formách adenomyózy - sotva, ale ženy s takou sklamanou prognózou by nemali stratiť nádej na materstvo - lekár často odporúča alternatívny program využívajúci náhradnú matku..

konečne

Mnoho gynekologických chorôb, vrátane adenomyózy, môže komplikovať prognózu počatia dieťaťa a tehotenstva. Včasná a dobre zvolená terapia pomáha ženám nielen prekonávať nepríjemné diagnózy, ale tiež sa znova a znova stávajú šťastnými matkami zdravých detí. Preto treba pamätať na to, že existuje vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou. Moderná reprodukčná veda nás učí, že s adenomyózou môžete otehotnieť po ukončení liečby a včas pre program IVF..

Úspešný IVF program pre endometriózu

U žien hľadajúcich liečbu IVF na prekonanie neplodnosti jedna z piatich vykazuje známky endometriózy. Predpokladá sa, že to je znakom našej doby: zhoršovanie životného prostredia, znížená imunita, opakované potraty, chronický stres vedú k vzniku tohto ochorenia alebo k jeho rýchlemu progresiu..

Endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktoré sa objavuje na pozadí narušenej imunity. Príznaky choroby závisia od toho, kde začína endometrium (maternicová sliznica) rásť - v skúmavkách, na krčku maternice, na vaječníkoch, na pobrušnici atď..

Diagnostika a liečba endometriózy

Podľa moderných lekárskych štandardov je na presnú diagnostiku endometriózy, laparoskopie alebo hysteroskopie nevyhnutné vidieť ložiská, vykonať biopsiu a vykonať mikroskopické vyšetrenie. Ale často sú sťažnosti a priebeh choroby také špecifické, že diagnóza sa oprávnene robí podľa klinického obrazu.

Endometrióza často znižuje šance na počatie a tehotenstvo. Je to kvôli rôznym komplikáciám, ktoré sprevádzajú endometriózu alebo sú jej súčasťou. U 80% pacientov dochádza k adhézii a deformácii vajcovodov. K jemnejším zmenám patrí zníženie hladiny LH v krvi a folikulov samotných. Okrem toho stúpa hladina ženského pohlavného hormónu estradiolu, čo zhoršuje funkciu luteum v tele..

Okrem toho početné štúdie vykonané na pacientoch, ktorí podstúpili IVF s endometriózou, ukázali, že počas IVF majú ženy s endometriózou zníženú kvalitu oocytov (vajíčka), ich schopnosť oplodniť sa a schopnosť výsledných embryí implantovať sa..

Nakoniec, keďže v tele s endometriózou existujú imunitné abnormality, v krvi a v peritoneálnej tekutine u žien sa často nachádzajú antispermové protilátky..

Pokiaľ ide o stav samotnej maternice, často sa zisťuje menejcennosť endometria (maternicová sliznica), ako aj autoimunitné procesy v nej..

Na boj proti endometrióze ako takej a ako príčine neplodnosti sa v súčasnosti používa kombinácia chirurgickej a hormonálnej liečby. Uskutočňuje sa laparoskopia, pričom sa maximálne odstránia ložiská endometriózy. Hormonálna terapia sa potom predpisuje na dočasné potlačenie produkcie estrogénu. Na tento účel sa používajú moderné lieky - analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny, napríklad Buserelin, Decapeptyl a ďalšie. Keďže lieky sú dostupné v rôznych formách, lekár má možnosť zmeniť spôsob podania, čo je z klinického hľadiska opodstatnené.

Najvýhodnejšia uložená forma liekov. Depot poskytuje konštantnú koncentráciu liečiva v krvi po dlhú dobu, čo je nevyhnutné na vymiznutie ložiska endometriózy. Štatistika vykonaná v mnohých centrách IVF (vrátane kliniky MAMA) ukazuje, že percento tehotenstva v cykle IVF po cykle hormonálnej liečby u pacientov s endometriózou sa výrazne zvyšuje.

Protokoly IVF pre endometriózu

V endometrióze sa zvyčajne používajú „dlhé“ alebo „veľmi dlhé“ protokolové schémy, hoci ako zvyčajne, prístup k výberu schémy zostáva prísne individuálny.

Pri použití „dlhého“ stimulačného protokolu sa podávanie agonistov začína 21. deň predchádzajúceho menštruačného cyklu. Používajú sa denné injekcie, napríklad Diferelín v dávke 0,1 mg, a jednorazové podávanie depotu Diferelínu v dávke 3,75 mg pod kožu brucha. Stimulácia superovulácie začína 3 až 5 dní menštruačného cyklu. Používajú sa denné intramuskulárne injekcie gonadotropínov v individuálne zvolených dávkach. Stimulácia sa uskutočňuje pod kontrolou hladiny hormónov a ultrazvuku, až kým hlavné folikuly nedosiahnu priemer 18 až 20 mm. V tento deň je predpísaná ovulačná dávka HCG. 35 až 36 hodín po zavedení CG sa uskutoční punkcia a odber vajíčok. Ich oplodnenie, rast v inkubátore a prenos embryí do maternice sa uskutočňuje podľa obvyklých pravidiel.

Podľa protokolu „extra dlhého“ sú agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny podávané niekoľko mesiacov (od 2 do 6). Každých 28 dní priraďte niekoľko injekcií (podľa klinického obrazu), napríklad Diferelin-Depot alebo Decapeptyl-Depot, a potom sa začne stimulácia superovulácie. Zároveň sa hlbšie potláča aktivita vaječníkov, čo je veľmi dôležité pre pacientov s endometriózou..

Štatistiky bohužiaľ naznačujú, že pri endometrióze dochádza k implantácii embryí o niečo menej často ako pri iných formách neplodnosti, napríklad tuberkulóza. To platí aj pre pacientov s 1 - 2 stupňom endometriózy. Dôvodom môže byť zníženie kvality oocytov (vajíčok) alebo skutočnosť, že endometrióza porušuje štruktúru maternicovej sliznice a spôsobuje hromadenie toxických látok pre embryo v maternicovej dutine..

Napriek naliehavosti problému neplodnosti u žien s endometriózou, najmä pri liečbe IVF, stále neexistuje zhoda v tom, ako vykonať hormonálnu a laparoskopickú liečbu pred IVF, o imunokorekcii, o vlastnostiach protokolu IVF atď..

Mnoho kliník IVF napriek tomu vykonáva klinické aj laboratórne štúdie zamerané na optimalizáciu tehotenstva s IVF u žien trpiacich endometriózou..

Ako otehotnieť s adenomyózou

Existuje pomerne veľa dôvodov, ktoré prispievajú k neschopnosti ženy otehotnieť a rodiť dieťa samo o sebe. Jednou z nich je adenomyóza..

Ako otehotnieť v podobnej situácii a zabezpečiť normálne znášanie plodu?

Tu je častá otázka, že ženy, ktoré čelia tejto chorobe, sa pýtajú svojich lekárov..

Dopad na tehotenstvo

Adenomyóza je forma endometriózy, ktorá sa šíri v dutine maternice. Ochorenie sa prejavuje klíčením endometria do svalovej vrstvy orgánu. Maternica stráca elasticitu. Kvôli prítomnosti hlbokých ohnísk endometriózy počas najbližšej menštruácie neopúšťajú bunky orgánov sliznice svoju dutinu, čo vedie k rozvoju lokálneho zápalu. Na pozadí týchto zmien sa proces počatia a implantácie embrya stáva problematickým.

Podľa rôznych zdrojov je endometrióza zistená u 15 - 60% žien, ktoré sa obrátili na špecializované kliniky pre neplodnosť.

Preto je veľmi dôležité začať s liečbou čo najskôr s identifikáciou tejto patológie, aby sa zvýšila pravdepodobnosť úspešného tehotenstva..

Pri adenomyóze závisí riziko neplodnosti od mnohých faktorov:

 • Závažnosť patologického procesu. Liečba akejkoľvek choroby je jednoduchšia v počiatočných fázach jej progresie. Adenomyóza nie je výnimkou. Včasná liečba pomáha zvýšiť vaše šance na otehotnenie.
 • Lokalizácia ložísk adenomyózy. Jednotlivé patologické oblasti pozdĺž periférie nemusia zhoršovať plodnosť. Rozsiahle ložiská v mieste implantácie embrya alebo pripevnenia budúcej placenty však predstavujú vážnu prekážku pri prenose plodu..
 • Individuálne vlastnosti tela. Existujú situácie, keď sa pri tej istej chorobe jedna žena dokáže otehotnieť a druhá nedokáže otehotnieť dieťa..

Ako môže otehotnieť s adenomyózou a úspešne porodiť dieťa, môže to povedať lekár. Po vyšetrení pacienta sú naplánované terapeutické taktiky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť otehotnenia.

Zásady liečby

Rozlišujú sa metódy konzervatívnej a operatívnej liečby..

Na konzervatívnu liečbu tohto ochorenia sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Perorálne kontraceptíva. S ich pomocou je potlačená aktivita ložísk adenomyózy.
 • Gestagény. Príčina amenorea, ktorá prispieva k atrofii patologických endometriálnych miest. Považované za účinnejšie ako perorálne kontraceptíva, ale majú viac vedľajších účinkov..
 • Androgény. Mužské hormóny, ktoré potláčajú ovariálnu aktivitu a podporujú regresiu adenomyózy.
 • Analógy gonadoliberínu.

V mnohých prípadoch je IVF najlepším riešením problému. Najmä v prípadoch, keď pacient súčasne vykazuje endometriózu na inom mieste. Vo väčšine prípadov môže použitie týchto liekov takmer úplne eliminovať adenomyózu.

Ako otehotnieť, ak konzervatívna liečba nie je úspešná? V tomto prípade budete musieť chirurgicky odstrániť ložiská endometriózy. To vám umožňuje obnoviť priechodnosť vajíčkovodov a zvýšiť šance na implantáciu embrya do maternice po oplodnení vajíčka..

Pri adenomyóze sa IVF uskutočňuje, ak:

 • konzervatívne alebo chirurgické metódy nedokázali obnoviť plodnosť;
 • žena potrebuje operáciu, ale odmieta ju;
 • chirurgická liečba adenomyózy je kontraindikovaná.

Riziká počas tehotenstva

Ak bola koncepcia úspešná a embryo bolo implantované, je potrebné starostlivo sledovať priebeh tehotenstva. Adenomyóza postihuje samotnú stenu maternice, ktorá má množstvo negatívnych dôsledkov na vývoj plodu..

Hlavné riziká, ktoré čakajú na ženu pri narodení dieťaťa, sú:

 • Strata elasticity maternice v dôsledku prítomnosti ložisiek adenomyózy a nahradenie normálneho tkaniva spojivovým tkanivom (na pozadí lokálneho zápalového procesu). To je plné prasknutia orgánu počas pôrodu (v prítomnosti rozsiahlych patologických oblastí)..
 • Tvorba zrastov v dutine maternice, ktoré bránia plodu zaujať fyziologickú polohu.
 • Nie je vylúčená možnosť predčasného prerušenia placenty alebo rozvoja placentárnej nedostatočnosti.
 • Nedostatok progesterónu v krvi môže spôsobiť potrat.

Vzhľadom na všetky tieto riziká potrebuje žena s anamnézou adenomyózy počas tehotenstva nepretržité sledovanie. Často potrebuje lekársku pomoc, aby znížila riziko potratu a zabezpečila normálny vývoj dieťaťa.

S adenomyózou je ťažké otehotnieť, ale je to možné. Pri liečbe tohto ochorenia kontaktujte kliniku „AltraVita“. Naši lekári majú bohaté skúsenosti s liečbou pacientov s rôznymi formami endometriózy. Prevažná väčšina z nich dokáže takým spôsobom dosiahnuť tehotenstvo.

IVF pre endometriózu: je možné robiť, šance, recenzie pacientov, ktorí uspeli

Maternicová adenomyóza je choroba, pri ktorej endometriálne bunky rastú a rastú do svalovej vrstvy maternice, v dôsledku čo rastú a deformujú sa. Adenomyóza často spôsobuje neplodnosť, pretože nadmerné zarastanie endometria sa uvoľní a nedovolí embryu získať oporu v maternici. Je možné otehotnieť s adenomyózou av ktorých prípadoch je potrebné vykonať IVF?

Adenomyóza je diagnostikovaná u 5 - 10% všetkých pacientov, ktorí sa poradia s gynekológom. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku. U žien s ťažkosťami neplodnosti v kombinácii s panvovými bolesťami je diagnostikovaná adenomyóza v 30 - 50% prípadov.

Presné príčiny choroby sú stále neznáme, adenomyózu je ťažké identifikovať a nedá sa úplne vyliečiť. S touto diagnózou je však možné otehotnieť. Najskôr je predpísaná liečba, ak jej nepomôže, lekár ju pošle na IVF.

Úspech IVF s rôznymi typmi adenomyózy

Existujú štyri štádiá choroby, ktoré sa líšia hĺbkou klíčenia endometria do stien maternice. Ak sú v prvom štádiu príznaky adenomyózy nasledujúce: endometrium ešte nepreniklo do maternice hlbšie ako jedna tretina, potom na štvrtej úrovni rastú jej bunky cez steny maternice do pobrušnice. Prvé 2 štádiá adenomyózy sa liečia ľahšie a potom existuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Okrem toho možnosť úspešného počatia, a to aj po IVF, závisí od typu adenomyózy.

Existujú 3 typy adenomyózy:

 • Difúzna adenomyóza - endometrium zaberá celú dutinu maternice;
 • Fokálna adenomyóza - endometrium rastie v maternici vo forme zhlukov (fokusov);
 • Nodulárna adenomyóza - endometrium tvorí uzly rôznych veľkostí v stenách maternice.

Najmenej zo všetkých šancí na počatie s 3-4 stupňami difúznej formy adenomyózy. V týchto prípadoch bude spor o úspech IVF, pretože je nepravdepodobné, že by sa vajíčko zakorenilo.

Liečba adenomyózy pred IVF

Ako liečiť maternicovú adenomyózu? Pred použitím IVF lekári odporúčajú podstúpiť liečbu. Liečba tohto ochorenia spočíva v užívaní hormonálnych liekov, ktoré potláčajú rast endometria. Táto terapia pomáha pri počiatočnom stupni adenomyózy, trvá 4 až 6 mesiacov.

Pri nodulárnych formách choroby, často kombinovaných s myómom maternice, sa používa chirurgický zákrok. Iba 35% žien môže otehotnieť po liečbe samotnej, zvyšok sa odporúča vyhľadať IVF.

Čo je indikáciou IVF pri adenomyóze?

Lekári odchádzajú pacientov na IVF v týchto prípadoch:

 • Ak do 2 rokov po liečbe nedošlo k otehotneniu;
 • Ak sa v panvových orgánoch vyskytuje adhézny proces, ktorý spôsobuje upchatie vajcovodov;
 • Ak adenomyóza viedla k nedostatočnej ovulácii;
 • Ak je narušená imunitná reakcia tela, čo znamená neschopnosť fixovať embryo v maternici.

Tehotenstvo s adenomyózou

U pacientov s ľahkým poškodením svalovej vrstvy maternice bez hormonálnych abnormalít môže dôjsť k tehotenstvu s adenomyózou. Ale aj keď došlo k počatiu, je príliš skoro vydýchnuť a relaxovať. Vnútorná endometrióza - maternicová adenomyóza - je zákerné ochorenie, ktoré môže u tehotných žien spôsobiť rôzne patológie a dokonca vyvolať potrat. Preto by pacienti s touto diagnózou mali byť sledovaní gynekológmi počas celého tehotenstva..

Počas tehotenstva (kedykoľvek) spôsobuje adenomyóza zvýšenú kontraktilitu pohlavných orgánov. V dôsledku poškodenia svalovej vrstvy dochádza k zhrubnutiu určitých oblastí, ktoré hrozí odmietnutím vajíčka plodu, a v 2 - 3 trimestri môže spôsobiť predčasné oddelenie placenty..

V dôsledku hormonálnej nerovnováhy pri maternicovej endometrióze dodávajú vaječníky nedostatočné množstvo progesterónu, čo je východiskovým bodom pre rozvoj hypertonicity. Ak nepoužívate podpornú liečbu, tehotenstvo môže skončiť. U žien s adenomyózou počas tehotenstva existuje riziko fetálnej hypoxie. Ak sa embryo viaže na miesto, kde je lokalizované zameranie choroby, je narušený krvný obeh.

Riziko komplikácií je prítomné počas tehotenstva, preto by sa budúca matka, u ktorej je diagnostikovaná vnútorná endometrióza, mala poradiť s lekárom pri prvých príznakoch zlého zdravotného stavu..

Existuje názor, že tehotenstvo je druh liečby adenomyózy maternice. S počatím počatia pacient prestane menštruovať a ovulačná funkcia vaječníkov je zachovaná. Menštruácia prestáva prichádzať mesačne a pre genitálny orgán sa vytvára umelý pocit menopauzy.

Fócie endometria nielen prestávajú fungovať, ale tiež klesajú vo veľkosti. Existujú prípady, keď tehotenstvo a následné dlhodobé dojčenie bez menštruácie viedlo k uzdraveniu.

Príprava na IVF s adenomyózou

Príprava na IVF závisí od formy a štádia choroby, veku ženy a folikulárnej rezervy jej tela. V prvej fáze sa vykonáva laparoskopický zásah, ktorý zahŕňa:

 • Rozdelenie adhézií s cieľom obnoviť priechodnosť vajcovodov;
 • Odstránenie ložiska endometriózy s uzlovou formou choroby.

Druhou fázou je príjem hormonálnych liekov pacientom, aby sa dočasne zastavila produkcia estrogénu. O tom, ako dlho bude hormonálna terapia trvať pred IVF, rozhodne lekár.

Po zákroku IVF u pacientov s adenomyózou sa tehotenstvo vyskytuje v 30 - 60% prípadov. Úspech IVF závisí od štádia ochorenia, takže čím skôr začnete s liečbou, tým väčšia je pravdepodobnosť počatia. S anovuláciou, adhéziou a zníženou imunitnou odpoveďou je najlepšie okamžite sa uchýliť k IVF.

Endometrióza a IVF - kompatibilné alebo nie

Je to endometrióza, ktorá slúži ako najbežnejšia indikácia IVF. Ak teda vyvstane otázka, či je možné pomocou takejto diagnózy oplodniť in vitro, odpoveď bude áno. Áno, aj pri takejto chorobe je možné vykonať umelú insemináciu. A vo väčšine prípadov bude postup úspešný.

Ak bola patológia zistená v počiatočnom štádiu vývoja, stačí podstúpiť hormonálnu liečbu a vykonať škrabanie. Špeciálne predpísané lieky pomôžu obnoviť reprodukčné orgány a zmierniť príznaky choroby.

Cvičenia posilnia steny maternice a zvýšia jej elasticitu. V tomto prípade sa IVF nevyžaduje a pár bude môcť počať dieťa sám. Musíme si však uvedomiť, že takéto liečenie by nemalo trvať dlhšie ako jeden rok. Po pol roku sa terapia môže opakovať..

V prípade, že dievča podstúpilo liečbu hormonálnymi liekmi, ale nepodarilo sa mu otehotnieť, odporúča sa vykonať oplodnenie in vitro. Ak je dievča staršie ako 30 rokov, ošetrujúci lekár odporúča okamžite sa uchýliť k štandardnému protokolu pre umelé počatie.

Dôvodom je skutočnosť, že ženy staršie ako 30 rokov otehotnajú samy po tom, čo podstúpili takéto ochorenie, je mimoriadne ťažké. Preto je lepšie neriskovať a okamžite zvoliť IVF pre maternicový myóm.

Hnojenie in vitro u pacientov s touto diagnózou sa vykonáva podľa štandardného programu. Dievča si môže nezávisle zvoliť, ktorý protokol je k nej bližší - dlhý alebo super dlhý.

Čo je to adenomyóza

Normálne je endometrium (vnútorná sliznica maternice) oddelené od stien orgánu tenkou vrstvou spojivového tkaniva a rastie iba vo vnútri dutiny orgánu. Adenomyóza je chronické ochorenie, pri ktorom nekontrolovateľne rastú endometriálne bunky, poškodzujú vrstvu spojivového tkaniva a prenikajú svalovým tkanivom maternice. Telo začne reagovať na inváziu - svalové tkanivo zhustne okolo ložiska prieniku cudzích buniek, takže maternica má guľový tvar a jej vnútorný povrch je zdeformovaný.

Bez ohľadu na umiestnenie endometriálne bunky rastú a telo ich v súlade s menštruačným cyklom odmietne. Ak sa zdravé bunky maternice počas menštruácie vylučujú krvou cez vagínu krvou, potom patologickým šírením, odmietnuté endometrium spôsobuje zápal, cysty a adhézie v postihnutých tkanivách a orgánoch. Táto skutočnosť vysvetľuje najbežnejšie príznaky adenomyózy - bolestivé, dlhé a ťažké obdobia a krvavé výboje medzi obdobiami.

Zaznamenávajú sa ďalšie príznaky adenomyózy:

 • ťažký premenštruačný syndróm;
 • akútna bolesť v predvečer menštruácie a počas pohlavného styku.

Adenomyóza, najmä v počiatočnom štádiu, sa môže vyskytnúť bez zjavných príznakov alebo rozmazaných, a potom je diagnostikovaná náhodne alebo pri kontakte s lekárom so sťažnosťami na následky choroby. Z ťažkej menštruácie sa môže vyvinúť anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyznačuje slabosťou, ospalosťou a znížením imunity. Na pozadí zhoršujúceho sa všeobecného stavu, bolesti a ťažkej PMS je pacient vystavený stresu a neuróze. A čo je najdôležitejšie, choroba v neskorších štádiách vedie k neplodnosti.

Lekári zatiaľ nemôžu presne povedať, čo spôsobuje túto chorobu. Predpokladá sa, že rozvoj adenomyózy môže vyvolať:

 • traumatické narodenie;
 • potraty, kyretáž a iné postupy, ktoré narúšajú integritu sliznice maternice;
 • hormonálne poruchy;
 • genetická predispozícia atď.

Je dôležité diagnostikovať a liečiť chorobu čo najskôr. Pri kontaktovaní lekára so sťažnosťami na bolesť v oblasti panvy a problémami s počatím je u polovice prípadov diagnostikovaná adenomyóza..

IVF pre rôzne typy chorôb

Existujú 4 formy adenomyózy:

Fokálna forma choroby sa prejavuje bodovou léziou maternicovej dutiny.

Difúzna forma je charakterizovaná klíčením endometria do stien orgánu vo forme slepých vreciek. Sú možné vrecká s rôznou hĺbkou, možné sú fistuly v panvovej dutine. V tomto prípade prebieha patologický proces rovnomerne v celej dutine bez toho, aby sa tvorili číre ohniská. Toto je najťažší typ liečby adenomyózy..

Nodulárna adenomyóza sa vyznačuje klíčením glandulárneho epitelu do svalového tkaniva, pričom sa vytvárajú husté uzly, ktoré sú vyplnené krvou alebo exsudátom..

Difúzne-uzlová forma je predstavovaná kombináciou difúzneho a uzlového.

Podľa hĺbky prenikania endometria do svalového tkaniva sa rozlišujú 4 stupne:

 • I. stupeň - je ovplyvnená submukózna vrstva;
 • II stupeň - je ovplyvnená menej ako polovica hĺbky svalovej vrstvy;
 • III. Stupeň - je ovplyvnená viac ako polovica hĺbky svalovej vrstvy;
 • IV stupeň - je ovplyvnená celá svalová vrstva, je zahrnutá serózna vrstva orgánu, je možný prienik do pobrušnice a susedných orgánov.

Čím je štádium adenomyózy menšie, tým menej je poškodená maternica, čo znamená, že existuje väčšia šanca na návrat reprodukčného zdravia a úspech IVF. Najvýhodnejšia prognóza pre počiatočné stupne, najmä nodulárne a ložiskové formy choroby.

Ťažšie pri štádiách 3 a 4 choroby. Čím je povrch maternice deformovaný, tým ťažšie je, aby sa vajíčko v epiteli fixovalo aj po vyliečení z adenomyózy a pomocou IVF. Pri posledných stupňoch difúznej formy existuje len malá šanca - liečba závažných prípadov zahŕňa chirurgický zákrok až po odstránenie maternice a dokonca aj vaječníkov..

Aké sú šance na počatie a úspešné zameranie?

Úspech pri IVF závisí od toho, aká je bežná endometrióza. Fáza ochorenia je dôležitá.
Prvá a druhá etapa.

Najvyššiu šancu na otehotnenie až do 30% možno očakávať v prvom alebo druhom štádiu choroby. Vyznačujú sa malými jednotlivými léziami vaječníkov. Hlboké vrstvy maternicového tkaniva nie sú ovplyvnené.

Šanca na oplodnenie je v treťom štádiu choroby znížená na 14%. Vaječníky sú ovplyvnené bilaterálne, adhézie sa vyvíjajú aktívne a zachytávajú myometrium alebo tkanivá brušnej dutiny..

Štvrtá fáza endometriózy je najťažšia. Do procesu priľnavosti sa podieľa nielen maternica, ale aj črevá a močový mechúr. Vaječníky sú postihnuté veľkými cystami. V tomto stave sa tehotenstvo vyskytuje iba v 8% prípadov IVF.

Úspešné uloženie plodu tiež do značnej miery závisí od stupňa vývoja choroby. A čím horší je stav pacienta, tým ťažšie je znášať plod.

Liečba adenomyózy pred zákrokom

Pre adekvátnu liečbu choroby pred IVF je potrebné zistiť, akú formu patológia zaujala a ako ďaleko to prešlo. Na diagnostiku sa používajú tieto metódy:

 • gynekologické vyšetrenie (so zrkadlami);
 • kolposkopia, diagnostická hysteroskopia so vzorkovaním pre histológiu;
 • ultrazvuk
 • MRI s podozrením na fibroidy;
 • analýza vaginálnej mikroflóry.

V závislosti od získaných výsledkov sú pred IVF predpísané dva typy liečby adenomyózy: konzervatívny a chirurgický. Konzervatívna terapia je redukovaná na užívanie hormonálnych liekov na potlačenie tvorby estrogénu - steroidného hormónu, ktorý najviac ovplyvňuje endometrium. Patologické endometrium reaguje na hormonálne účinky a postupne zomiera.

Liečba drogami sa vykonáva počas 3 až 12 mesiacov, čo spôsobuje amenoreu - absenciu menštruácie. Cyklus sa obnoví po vysadení liečiva spolu s návratom produkcie estrogénu k normálu.

Klinické odporúčania MAMA

Prevalencia endometriózy má významný vplyv na výsledok programov ART. Váš ošetrujúci lekár na klinike odporučí optimálny protokol IVF v závislosti od formy a stupňa ochorenia. V protokoloch IVF na klinike MAMA sa používa systém EVA. Systém EVA (pomoc pri vitalite embrya) je jedinečný systém, ktorý zvyšuje životaschopnosť embryí, je prvým protistresovým médiom pre embryá. Obsahuje oligonukleotidy - nanomolekuly, ktoré prirodzene stimulujú ochranné funkcie embryonálnych buniek. Ak je embryo oslabené, potom v prítomnosti oligonukleotidov dostáva podporu na jemnej molekulárnej úrovni a v jeho bunkách sa začína celá kaskáda biosyntéz potrebných na zdravý vývoj. Znovu upozorňujeme, že včasné používanie programov ART u pacientov s endometriózou zlepšuje výsledky a zvyšuje účinnosť liečby. Opäť vás žiadame, aby ste sa dobre starali o svoje zdravie, v prípade alarmujúcich príznakov vás žiadame, aby ste sa dohodli na schôdzke s reproduktológom, aby ste sa poradili s reproduktorom na klinike MAMA. cez internet tu.

Urobte prvý krok - dohodnite si stretnutie!

alebo zavolajte na číslo 8 800 550-05-33

bezplatný telefón v Rusku

Príprava na IVF

V prvej fáze prípravy na IVF sa obaja partneri vyšetria na príčiny neplodnosti. Ak má za následok neplodnosť adenomyóza, nasledujúce kroky ovplyvňujú tieto faktory:

 • prítomnosť ovulácie;
 • priechodnosť vajcovodov;
 • autoimunitné procesy na sliznici;
 • stav vaječníkov a maternice;
 • vek potenciálnej matky;
 • obdobie, počas ktorého sa pozoruje neplodnosť.

Ak vyšetrenie na IVF odhalilo adenomyózu v skorých štádiách, vek vám umožní čakať a nezistia sa žiadne ďalšie abnormality, choroba sa lieči podľa indícií a naznačuje, že potenciálni rodičia čakajú rok. Existuje možnosť obnovenia reprodukčnej funkcie a prirodzeného počatia.

Dôležitým faktorom je prítomnosť adhézií v panvových orgánoch a priechodnosť vajcovodov. Ak je pohyb vajíčka obtiažny, vykoná sa laparoskopia, počas ktorej sa excisujú komisie a uvoľnia sa vajcovody. Po období zotavenia je tiež možné otehotnieť samostatne.

Ak boli pokusy o otehotnenie samy osebe neúspešné, žena je opäť vyšetrená na adenomyózu. Pri recidíve, ako aj v 3. a 4. etape adenomyózy a vo veku nad 35 rokov sa okamžite predpíše dlhý alebo mimoriadne dlhý protokol IVF, počas ktorého sa najprv zníži hladina estrogénu a potom sa stimuluje ovulácia. Potom sa uskutočnia štandardné IVF manipulácie až po implantáciu embrya do maternice.

Ak bol prvý pokus o IVF neúspešný, nemôžete zúfalstva. Každý ďalší pokus zvyšuje šance na úspech, keď sa analyzujú predchádzajúce skúsenosti a lekár upraví liečebný program individuálne pre každého pacienta. Medzi pokusmi o IVF sa odporúča vydržať 2 mesiace a pripraviť sa na zvládnutie dôsledkov adenomyózy.

Ak je IVF úspešný, žena musí byť neustále sledovaná na prenatálnej klinike. Rozhodujúcim bude prvý trimester, keď sa vytvorí placenta, potom žena potrebuje hormonálnu podporu a nepretržité monitorovanie pomocou ultrazvuku. Budúca matka však musí byť opatrná a opatrná. Všetky zmeny a nepohodlie oznámte lekárke, ktorá je tehotná..

U žien hľadajúcich liečbu IVF na prekonanie neplodnosti jedna z piatich vykazuje známky endometriózy. Predpokladá sa, že to je znakom našej doby: zhoršovanie životného prostredia, znížená imunita, opakované potraty, chronický stres vedú k vzniku tohto ochorenia alebo k jeho rýchlemu progresiu..

Endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktoré sa objavuje na pozadí narušenej imunity. Príznaky choroby závisia od toho, kde začína endometrium (maternicová sliznica) rásť - v skúmavkách, na krčku maternice, na vaječníkoch, na pobrušnici atď..

Hlavné príčiny neplodnosti

Endometrióza sa považuje za jednu z príčin neplodnosti pri mnohých príznakoch:

 1. Prerušenie hormonálneho pozadia. Endometrióza vyvoláva zníženie hladiny luteinizačného hormónu. To zase vedie k problémom s vývojom folikulov. Hladina estrogénového hormónu naopak naopak stúpa a narúša fungovanie telieska (syntéza progesterónu)..
 2. Lepiace procesy. Pri endometrióze v dôsledku tvorby adhézií klesá priechodnosť vajcovodov, čo vedie k poruchám ovulácie a komplikuje prístup spermií k dozretým vajíčkam..
 3. Imunitné procesy. Keď je diagnostikovaná endometrióza, pacienti často odhalia tvorbu antispermálnych teliesok, ktoré bránia otehotneniu. Často sa často diagnostikujú aj zmeny sliznice maternice, čo komplikuje implantáciu embrya do maternice..

Ochorenie sa lieči komplexnou metódou, ale aj so znížením príznakov sa často opäť prejavuje vo forme relapsu. Podľa štatistík je výskyt tehotenstva prirodzene po liečbe iba jednou tretinou prípadov.

Protokoly IVF pre endometriózu

V endometrióze sa zvyčajne používajú „dlhé“ alebo „veľmi dlhé“ protokolové schémy, hoci ako zvyčajne, prístup k výberu schémy zostáva prísne individuálny.

Pri použití „dlhého“ stimulačného protokolu sa podávanie agonistov začína 21. deň predchádzajúceho menštruačného cyklu. Používajú sa denné injekcie, napríklad Diferelín v dávke 0,1 mg, a jednorazové podávanie depotu Diferelínu v dávke 3,75 mg pod kožu brucha. Stimulácia superovulácie začína 3 až 5 dní menštruačného cyklu. Používajú sa denné intramuskulárne injekcie gonadotropínov v individuálne zvolených dávkach. Stimulácia sa uskutočňuje pod kontrolou hladiny hormónov a ultrazvuku, až kým hlavné folikuly nedosiahnu priemer 18 až 20 mm. V tento deň je predpísaná ovulačná dávka HCG. 35 až 36 hodín po zavedení CG sa uskutoční punkcia a odber vajíčok. Ich oplodnenie, rast v inkubátore a prenos embryí do maternice sa uskutočňuje podľa obvyklých pravidiel.

Podľa protokolu „extra dlhého“ sú agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny podávané niekoľko mesiacov (od 2 do 6). Každých 28 dní priraďte niekoľko injekcií (podľa klinického obrazu), napríklad Diferelin-Depot alebo Decapeptyl-Depot, a potom sa začne stimulácia superovulácie. Zároveň sa hlbšie potláča aktivita vaječníkov, čo je veľmi dôležité pre pacientov s endometriózou..

Štatistiky bohužiaľ naznačujú, že pri endometrióze dochádza k implantácii embryí o niečo menej často ako pri iných formách neplodnosti, napríklad tuberkulóza. To platí aj pre pacientov s 1 - 2 stupňom endometriózy. Dôvodom môže byť zníženie kvality oocytov (vajíčok) alebo skutočnosť, že endometrióza porušuje štruktúru maternicovej sliznice a spôsobuje hromadenie toxických látok pre embryo v maternicovej dutine..

Napriek naliehavosti problému neplodnosti u žien s endometriózou, najmä pri liečbe IVF, stále neexistuje zhoda v tom, ako vykonať hormonálnu a laparoskopickú liečbu pred IVF, o imunokorekcii, o vlastnostiach protokolu IVF atď..

Mnoho kliník IVF napriek tomu vykonáva klinické aj laboratórne štúdie zamerané na optimalizáciu tehotenstva s IVF u žien trpiacich endometriózou..

Diagnostika a liečba endometriózy

Podľa moderných lekárskych štandardov je na presnú diagnostiku endometriózy, laparoskopie alebo hysteroskopie nevyhnutné vidieť ložiská, vykonať biopsiu a vykonať mikroskopické vyšetrenie. Ale často sú sťažnosti a priebeh choroby také špecifické, že diagnóza sa oprávnene robí podľa klinického obrazu.

Endometrióza často znižuje šance na počatie a tehotenstvo. Je to kvôli rôznym komplikáciám, ktoré sprevádzajú endometriózu alebo sú jej súčasťou. U 80% pacientov dochádza k adhézii a deformácii vajcovodov. K jemnejším zmenám patrí zníženie hladiny LH v krvi a folikulov samotných. Okrem toho stúpa hladina ženského pohlavného hormónu estradiolu, čo zhoršuje funkciu luteum v tele..

Okrem toho početné štúdie vykonané na pacientoch, ktorí podstúpili IVF s endometriózou, ukázali, že počas IVF majú ženy s endometriózou zníženú kvalitu oocytov (vajíčka), ich schopnosť oplodniť sa a schopnosť výsledných embryí implantovať sa..

Nakoniec, keďže v tele s endometriózou existujú imunitné abnormality, v krvi a v peritoneálnej tekutine u žien sa často nachádzajú antispermové protilátky..

Pokiaľ ide o stav samotnej maternice, často sa zisťuje menejcennosť endometria (maternicová sliznica), ako aj autoimunitné procesy v nej..

Na boj proti endometrióze ako takej a ako príčine neplodnosti sa v súčasnosti používa kombinácia chirurgickej a hormonálnej liečby. Uskutočňuje sa laparoskopia, pričom sa maximálne odstránia ložiská endometriózy. Hormonálna terapia sa potom predpisuje na dočasné potlačenie produkcie estrogénu. Na tento účel sa používajú moderné lieky - analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny, napríklad Buserelin, Decapeptyl a ďalšie. Keďže lieky sú dostupné v rôznych formách, lekár má možnosť zmeniť spôsob podania, čo je z klinického hľadiska opodstatnené.

Najvýhodnejšia uložená forma liekov. Depot poskytuje konštantnú koncentráciu liečiva v krvi po dlhú dobu, čo je nevyhnutné na vymiznutie ložiska endometriózy. Štatistika vykonaná v mnohých centrách IVF (vrátane kliniky MAMA) ukazuje, že percento tehotenstva v cykle IVF po cykle hormonálnej liečby u pacientov s endometriózou sa výrazne zvyšuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ganglia sa najčastejšie tvoria na chrbte ruky, menej často na dlaniach a prstoch. Priemer nádoru môže dosiahnuť 10 cm. Odstránenie hygrómu ruky sa považuje za najúčinnejší spôsob odstránenia problému a minimalizuje riziko opätovného vytvorenia nádoru.
Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.).
Výraz "kýla" znamená uvoľnenie orgánu alebo jeho časti za anatomickým umiestnením patologickým alebo fyziologickým otvorom pod kožou, do svalového priestoru alebo do susedných anatomických dutín.