loader

Hlavná

Pažerák

Čo je to maternicová adenomyóza? Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Maternicová adenomyóza je choroba, ktorá môže zničiť ženské plány stať sa matkou. V poradí neplodnosti je táto choroba na druhom mieste, podľa rôznych zdrojov postihuje tri až pätnásť percent žien..

Ako ukazuje prax, hlavnou skupinou žien vystavených tejto chorobe sú ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Tento zákerný nepriateľ akejkoľvek ženy sa nazýva maternicová endometrióza alebo skrátka maternicová adenomyóza..

Čo je maternicová adenomyóza?

V ženskom tele, vo vnútri maternice, sa nachádza špeciálne tkanivo nazývané endometrium (to je to, čo opúšťa telo počas menštruácie). V dokonale fungujúcom tele pokrýva vnútro maternice a pripravuje sa na prijatie embrya. Ak k oplodneniu nedošlo, potom toto tkanivo opúšťa telo a na jeho mieste sa vytvára nové a tak ďalej v kruhu od menštruácie po menštruáciu..

V tele však dochádza k zlyhaniu a endometrium nezaberá iba vnútornú dutinu maternice, ale tiež začína prenikať do svalového tkaniva maternice, ako aj do pobrušnice a vaječníkov..

Nebezpečenstvo maternicovej adenomyózy

Pretože adenomyóza je choroba hlavného reprodukčného orgánu ženy, hlavným nebezpečenstvom, ktorému je žena vystavená pri tejto chorobe, je neplodnosť. Je potrebné poznamenať, že žena, ktorá už je tehotná, je vystavená riziku straty plodu a prežije ťažké narodenie.

Pri adenomyóze existuje vysoká pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva. V dôsledku postihnutých vajcovodov sa vajíčka stanú nepriechodnými, ale spermie sa môžu ľahko dostať do skúmaviek, kde dôjde k počatiu..

S progresiou choroby môže adenomyóza infikovať všetky okolité orgány a raz v krvi sa môže šíriť do celého tela.

Je pravdepodobné, že adenomyóza môže ovplyvniť nervové vlákna tkanív, čo povedie k rôznym chorobám. Pri adenomyóze existuje tiež riziko, že sa z tejto choroby vyvinie rakovina maternice.

Stupne choroby

V maternicovej endometrióze sa v priebehu choroby rozoznávajú štyri rôzne stupne vývoja choroby.

 1. Ochorenie priamo ovplyvňuje vnútornú vrstvu maternice.
 2. Ochorenie preniká do svalovej vrstvy maternice a nepôsobí viac ako na polovicu celej oblasti.
 3. Ovplyvňuje viac ako polovicu celej svalovej vrstvy maternice.
 4. Ochorenie presahuje svalovú vrstvu maternice, čo v budúcnosti znamená porážku všetkých okolitých orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Dnes je medicína na vysokej úrovni vývoja, odborníci nemôžu konečne určiť a pomenovať hlavný dôvod, prečo sa choroba začína vyvíjať u žien. Lekári navrhli niekoľko verzií výskytu adenomyózy.

Niektorí lekári vysvetľujú začiatok choroby tým, že endometriálne tkanivá prenikajú cez maternicu cez vajcovody, tento jav je celkom bežný a táto verzia má právo na existenciu, ak nie jedna, ale nevysvetľuje, ako sa potom choroba vyskytuje v maternici..

Iní experti naznačujú, že choroba s najväčšou pravdepodobnosťou začína zvyškami neúplne regresívneho embryonálneho tkaniva. Existuje mnoho ďalších rôznych názorov a teórií. Chcel by som poznamenať, že neexistuje žiadny dôkaz o akomkoľvek vysvetlení výskytu choroby..

Existujú však náznaky tzv. Rizikových skupín a faktory, ktoré ovplyvňujú nástup choroby.

Odborníci sa prakticky zhodujú v názore, že dedičnosť je zreteľne viditeľná, keď sa vyskytne choroba, ako je endometrióza maternice, je tiež preukázané, že choroba a množstvo ženských hormónov sú spojené ruka v ruke as týmto ochorením sa zvyšuje ich koncentrácia. Ochorenie môže začať s predĺženým stresovým obdobím, duševným, nervovým alebo fyzickým prepracovaním. Medzi rizikové faktory patria aj rôzne typy zranení, chirurgický zákrok, sexuálne prenosné choroby.

Príznaky adenomyózy maternice

Prvou vecou, ​​ktorú musíte venovať, je predĺženie menštruácie, zvyšuje sa tiež hojnosť menštruačného toku, čo vedie k nedostatku železa v krvi..

Vyjadruje sa to v príznakoch ako ospalosť, dýchavičnosť, závraty, únava, neschopnosť primerane posúdiť skutočný stav, narušená imunita..

Niekoľko dní pred menštruáciou sa objaví výtok, ktorý sa objaví aj na konci. Príznakom adenomyózy je výskyt bolesti, ktorá začína niekoľko dní pred nástupom menštruácie a končí niekoľko dní po jej nástupe..

Bolesť pri pohlavnom styku môže tiež naznačovať toto ochorenie, je to predovšetkým kvôli skutočnosti, že zápalové procesy prebiehajú vo vagíne. Niekto považuje neschopnosť otehotnieť dieťa za príznak choroby, hoci je to s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledok, ale tak či onak, mnohí sami o sebe nájdu adenomyózu, keď nemôžu otehotnieť..

Povaha symptómov sa dá určiť v závislosti od štádia, v ktorom sa choroba nachádza, ako aj od postihnutej oblasti. V každom prípade, ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, znamená to, že musíte navštíviť lekára a vykonať vyšetrenie. Priebeh adenomyózy sa vyznačuje rastom v neprítomnosti liečby a zhoršením stavu pacienta, zlepšenia sa vyskytujú počas tehotenstva.

Diagnostika maternicovej adenomyózy

Pri diagnostike choroby, ako je endometrióza maternice, existuje veľa problémov. Mnoho chorôb má podobné príznaky, ktoré sa vzájomne prelínajú, a aby sa jednoznačne určila prítomnosť adenomyózy, najmä v ranom štádiu vývoja choroby, lekári musia konať tak, že sa eliminujú..

Predovšetkým je potrebné vyšetrenie gynekológom, napriek tomu, že počas vyšetrenia je úlohou fantázie identifikovať endometriózu maternice, lekár môže zistiť odchýlky, napríklad pri odchýlke od veľkosti maternice, pretože pri chorobe sa maternica zväčšuje. Počas vyšetrenia lekár vyraďuje aj ďalšie choroby, ktoré majú príznaky podobné adenomyóze.

Ďalším typom diagnózy je ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého odborníci vylučujú choroby podobné priebehu.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) vám umožňuje zistiť, či je svalové tkanivo maternice zhrubnuté (čo je typické pre adenomyózu), aká uniformita má vnútorné tkanivo maternice a charakteristické ohniská choroby, vylúčené sú aj niektoré druhy chorôb vnútorných reprodukčných orgánov. Vzhľadom na to, že náklady na MRI sú vysoké, používa sa veľmi zriedka.

Hysteroskopia je jednou z účinných metód vyšetrenia, pretože lekár má možnosť pozrieť sa na samotné zameranie choroby a posúdiť stav orgánu..

Vykonáva sa v rôznych druhoch anestézie..

Ďalším typom diagnózy je kyretáž obsahu maternice, po zákroku sa údaje odosielajú na analýzu, ktorá už pravdepodobne pravdepodobne môže viesť k záveru o prítomnosti choroby alebo jej neprítomnosti. Počas tejto diagnózy sa používa anestézia.

Je potrebné poznamenať, že stopercentná diagnóza je možná iba po odstránení samotného orgánu. Lekári predpisujú liečbu podľa nepriamych príznakov, ak sú vylúčené iné choroby podobné ich príznakom a existuje dostatočný dôvod domnievať sa, že pacient má túto chorobu.

Liečba maternicovej adenomyózy

Liečba maternicovej endometriózy môže byť terapeutická alebo chirurgická (v závislosti od zložitosti ochorenia)..

Pri terapeutickej liečbe endometriózy maternice sa predpisujú lieky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so symptómami choroby, ale nevyliečia samotné ochorenie. Lieky pri liečbe adenomyózy sa líšia v tom, aké príznaky sprevádzajú ochorenie. Ak pacient trpí silnou bolesťou, predpisujú sa protizápalové lieky, ktoré sa musia užívať pred menštruáciou.

Ak je ochorenie sprevádzané ťažkým krvácaním a nepravidelnou menštruáciou, lekár môže predpísať na použitie rôzne antikoncepčné prostriedky, ako sú tablety alebo vnútromaternicové zariadenie..

V súčasnosti existuje na trhu veľa liekov, ktoré sa užívajú s adenomyózou maternice. O výbere konkrétneho lieku rozhoduje ošetrujúci lekár..

Chirurgická liečba adenomyózy maternice

Ako je uvedené vyššie, terapeutická liečba nelieči úplne samotné ochorenie, ale iba odstraňuje jeho príznaky a ďalší progres. Chirurgická liečba adenomyózy je operácia na odstránenie maternice. O operácii sa môže rozhodnúť ošetrujúci lekár v nasledujúcich prípadoch.

 • Ak terapeutická liečba zlyhá a krvácanie vedie k veľkým stratám krvi.
 • Ak má žena deti a neplánuje ďalšie tehotenstvo.
 • Podľa súhlasu pacienta, ak sa vek pri narodení blíži alebo sa končí.
 • Ak je pacientovi okrem endometriomu maternice diagnostikovaný veľký myóm.
 • Ak je ochorenie sprevádzané kritickou zmenou krčka maternice.

Prevencia adenomyózy maternice

Na prevenciu maternicovej adenomyózy je potrebná pravidelná návšteva lekára a lekárske vyšetrenie. Je potrebné venovať veľkú pozornosť menštruačným nezrovnalostiam, ako aj rôznym prepusteniam. Nepoužívajte samoliečbu, pretože následky môžu byť dosť vážne.

Maternicová adenomyóza: hormóny na liečbu

Medzi všetkými variantmi endometriózy sa osobitne rozlišuje lézia priamo svalovej vrstvy maternice. Táto patológia sa nazýva adenomyóza. Presné príčiny tohto procesu nie sú zatiaľ jasné, ale diskutuje sa o úlohe chronických infekcií a zápalových procesov v panve, ako aj o vplyve pohlavných hormónov. Medzi hlavné prejavy je možné rozlíšiť bolesťový syndróm, patologické výtoky z pohlavných ciest a neplodnosť.

Endometrióza: poškodenie steny maternice

Lekári považujú konkrétnu variantu endometriózy za priame poškodenie myometria (vrstvy maternicového svalu). Charakteristickým rysom tejto patológie je vytváranie endometriálnych miest (vnútorná výstelka maternice) na miestach atypických pre ňu. Endometrium má tendenciu podstúpiť zmeny v priebehu cyklu, v závislosti od koncentrácie hormónov. To vedie k rozvoju určitých príznakov - bolestivosti, nepohodlia a sekrétov. K dnešnému dňu neexistujú presné údaje o príčinách takejto patológie, vedci a odborníci predkladajú niekoľko rôznych verzií vysvetľujúcich, prečo sa vyskytuje endometrióza, a tiež hľadajú nové a účinnejšie spôsoby liečby..

Teórie vývoja, úloha infekcie

K dnešnému dňu sú najreálnejšími a najucelenejšími teóriami pôvodu endometriózy:

 • Teória implantácie, ktorá zahŕňa odlievanie endometriálnych buniek počas menštruácie do lúmenu vajcovodov alebo iných častí pohlavných orgánov. Nemôže však vysvetliť pôvod adenomyózy.
 • Epitelová metaplázia, pri ktorej sa predpokladá, že endometrióza sa vytvára vo forme ohnísk v miestach, kde zostali embryonálne tkanivá, a to aj v hrúbke maternicového myometria..
 • Indukčná teória vysvetľuje endometriózu ako vplyv nepriaznivých vonkajších vplyvov (napr. Infekcie) a vnútorných procesov.
 • Vyskytuje sa aj genetická teória, nedostatok hormónov a prostaglandínov..

Z rizikových faktorov je na prvom mieste infekcia, ktorá sa vyvíja v oblasti genitálií a močových ciest, ako aj vnútromaternicové zásahy, ktoré traumatizujú endometrium. Môže tiež ovplyvniť pôrodné traumy na vnútornú výstelku alebo telo maternice, dedičné predispozície alebo nerovnováha hormónov. Endometrióza sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré predtým mali infekciu pohlavných orgánov alebo existujú poruchy mikrobiálnej rovnováhy vagíny..

Funkcie maternice

Ak je zameraná presne na adenomyózu, môže mať k dispozícii tri varianty kurzu - difúzna lézia, nodulárne alebo ložiskové formy. Ak hovoríme o miere rozšírenia poškodenia, vyniká niekoľko možností - od najľahších až po vážne. Rozdeľujú sa podľa stupňa distribúcie ložísk vo svalovej vrstve maternice.

 • Endokardioidové ložiská prvého stupňa sa dostávajú do svalovej vrstvy orgánu
 • Druhý stupeň - maternica je ovplyvnená až do polovice myometria
 • Tretí stupeň - lézia sa rozširuje na celú svalovú vrstvu, maternica je ovplyvnená seróznou vrstvou
 • Štvrtý, najťažší stupeň sa nastaví, keď ložiskové ložiská klíčia maternicu a vystupujú do pobrušnice.

Aké sú prejavy: výtok, bolesť, neplodnosť

Najčastejšie je adenomyóza sprevádzaná prítomnosťou bolestivej menštruácie, pri ktorej je výtok dlhý a hojný. Tento stav sa vyvíja v dôsledku skutočnosti, že sa v maternicovom tkanive hromadí krv, čo vyvoláva zápalové zmeny a tvorbu intrauterinných adhézií. V menštruačnom cykle môžu byť nepravidelnosti s intermenštruačným špinením, krvácaním pred a po menštruácii, oneskorením a veľkou stratou krvi. Na pozadí problémov s endometriom je narušená tvorba adhézií, foriem neplodnosti v dutine, implantácia a ďalšie znášanie plodu. Možné potraty, narušenie vaječníkov a sekundárne poruchy hypofýzy. Bez liečby môžu prejavy endometriózy pokročiť, s nástupom tehotenstva a jeho úspešným predĺžením môžu všetky príznaky zmiznúť.

Diagnóza sa zisťuje na základe typických sťažností - bolesť, výtok, problémy s počatím a porodenie dieťaťa. Ich údaje sú doplnené ultrazvukom, invazívnymi štúdiami, hormonálnymi testami a hladinou CA-125 (zvýšená je jeho koncentrácia v prípade endometriózy)..

Metódy liečby: použitie hormónov, chirurgické metódy

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie určitých typov hormónov. Patria sem perorálna antikoncepcia (lieky s etinylestradiolom) s blokádou menštruácie, aby sa atypicky odstránili všetky ložiská endometria. Je zobrazený nepretržitý priebeh až 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Hestagénne hormóny môžu byť predpísané, čo vedie k atrofii ložiska endometriózy. Androgén sa tiež praktizuje s odstraňovaním endometriálnych ložísk, ale hormóny majú pri prijímaní tiež niekoľko vedľajších účinkov..

Môžu sa ukázať syntetické analógy hormónov gonadoliberínu vo forme kvapiek alebo spreja, ktoré inhibujú syntézu ich vlastných estrogénov. Majú tiež množstvo vedľajších účinkov a používajú sa prísne pod lekárskym dohľadom..

S neúčinnosťou konzervatívnych opatrení sa vykonáva chirurgická liečba. Uplatňuje sa v závažných prípadoch, pri adenomyóze je odstránenie maternice. Toto je jediný spôsob, ako radikálne vyriešiť problém, konzervatívna terapia iba dočasne zmierňuje príznaky, zriedka sa vyskytuje úplné vyliečenie. Avšak náznaky radikálnej intervencie sú veľmi prísne - ide o prítomnosť detí a vek ženy.

Veľa čítate a vážime si to!

Nechajte svoj e-mail, aby ste vždy dostávali dôležité informácie a služby na udržanie svojho zdravia

Maternicová adenomyóza

Adenomyóza alebo endometrióza je patologický proces, pri ktorom endometriálna vrstva rastie do abnormálnej veľkosti a jej bunky rastú do ďalších vrstiev maternice..

Ochorenie je nezhubné, ale pri absencii náležitej liečby vedie postupne k vzniku nádorov. Ako medzinárodný zoznam, v ktorom je uvedená klasifikácia chorôb, takáto choroba patrí do triedy chorôb genitourinárneho systému, a to k tým, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele bez zápalového procesu..

Ochorenie je zvlášť nebezpečné pre ženy v plodnom veku, pretože spôsobuje problémy s počatím alebo neplodnosťou. Pozrime sa podrobne, čo to je - maternicová adenomyóza.

Dôvody vzhľadu

Odborníci poznamenávajú, že príčiny a mechanizmy výskytu patológie neboli doteraz úplne stanovené. S istotou hovoria jedna vec - choroba je závislá od hormónov, jej vývoj je často vyvolaný poruchami vo fungovaní imunitného systému..

Príčinou choroby môže byť mechanické poškodenie maternice, integrita jej vnútornej vrstvy. Kyretáž sa stáva príčinou rozvoja zápalového procesu, porušuje sa „ochranná“ vrstva medzi endometriom a svalmi. V dôsledku toho endometriálne bunky voľne prenikajú hlboko do procesu cyklickej funkcie.

Rizikové faktory

Odborníci identifikovali rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť rozvoja patológie:

 • dedičná predispozícia;
 • skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • nadváha, obezita;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • ťažké narodenie;
 • potraty, diagnostické kyretáž;
 • použitie ako antikoncepcie vaginálnej špirály, perorálnych látok;
 • choroby zápalových procesov v prílohách, maternici, krvácaní;
 • prenášané imunitné, alergické ochorenia, ktoré narušujú imunitný systém;
 • nízka životná úroveň;
 • fyzicky tvrdá práca;
 • stály stres, sedavý životný štýl;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, hypertenzia;
 • ekologický stav.

Čo sa deje v tele?

Endometrium je vnútorná vrstva maternice, ktorá za normálnych okolností nepresahuje genitálnu oblasť. Pri patologickom delení buniek sa môžu šíriť nielen do ďalších orgánov ženského reprodukčného systému (vaječníky, vajcovody, vagína), ale aj do iných tkanív tela - napríklad do gastrointestinálneho traktu, močového systému, pupku a pooperačných rán..

Endometrióza sa najčastejšie sústreďuje presne na genitálie a môže byť vonkajšia (ak sa pozoruje abnormálne bunkové delenie vo vaječníkoch alebo vo vagíne) a vnútorná, koncentrovaná v maternici. ICD 10 uvádza všetky typy endometriózy podľa umiestnenia:

 • Na vaječníkoch. Prítomnosť uzlov môže viesť k tvorbe endometriidných cýst. V medzinárodnej klasifikácii je tejto chorobe pridelené číslo 80.1;
 • Na vajcovodoch, ktoré môžu viesť k uzavretiu lúmenu skúmavky a neschopnosti otehotnieť. Číslo v klasifikácii - 80.2;
 • Na pobrušnici - číslo 80,3;
 • Vo vagíne a v oblasti medzi krkom maternice a konečníkom - číslo 80.4;
 • Na čreve, v dôsledku čoho sa môžu objaviť prekážky a problémy so stolicami - číslo 80,5;
 • Vo švoch po operácii - číslo 80,6, vyznačujúce sa krvácaním švu počas menštruácie;
 • V ostatných orgánoch a tkanivách tela - číslo 80.8.

Akonáhle sú na nesprávnom mieste, bunky vnútornej vrstvy maternice naďalej fungujú, akoby boli v maternici, to znamená, že odlupujú podľa menštruačného cyklu. To vedie k rozvoju zápalového procesu, ktorý musí byť urýchlene zastavený, inak to povedie nielen k poruchám orgánu, ale aj k jeho úplnému zastaveniu. Napríklad, ak sa endometriálne bunky dostanú do myometria, môže to viesť k degeneratívnym zmenám, takže adenomyóza tela maternice skôr alebo neskôr povedie k neschopnosti otehotnieť a porodiť dieťa..

Etapy a formy patológie

Závažnosť choroby je určená povahou, veľkosťou endometriálnych výrastkov a hĺbkou poškodenia pohlavných orgánov..

 • Difúzna forma - endometrium preniká do svalových vlákien maternice a zväčšuje sa v dĺžke, čím vytvára ohniská viacerých lézií. Patologický proces pomerne rýchlo ovplyvňuje celý povrch maternice. V pokročilom štádiu endometriálne bunky prenikajú maternicou cez a vystupujú do brušnej dutiny.
 • Nodulárna forma - vo vláknach maternice sa tvoria nerovnomerné uzly rôznych veľkostí. Okolo ložiskových lézií sa hromadí spojivové tkanivo, ktoré napína steny steny vytvorenej dutiny. Vytvárajú sa takzvané kapsuly, ktoré sa pri odhojení endometria plnia krvou. Bez výtoku sa krvné zrazeniny nachádzajú vo vnútri uzlín adenomyózy, čo spôsobuje predĺžený opuch svalových vlákien maternice. Krvné dutiny niekedy vybuchnú a spôsobia vnútorné krvácanie.
 • Ohnisková forma - endometriálne tkanivá rastú v hrúbke myometria vo forme viacerých ohnísk. Pri ohniskovej forme majú postihnuté oblasti jasné hranice. Vo vyspelých prípadoch je ložisková adenomyóza maternice život ohrozujúca. Patologické ložiská výrazne rastú, presahujúc maternicu, v dôsledku čoho sa v panvovej dutine tvoria fistuly..
 • Zmiešaná (difúzna-nodulárna) forma - súčasne kombinuje všetky príznaky vyššie uvedených patologických foriem.

Adenomyóza je typ endometriózy. Interná adenomyóza postihuje iba dutinu, krčka maternice a vajcovody. Ak novotvary postihujú susedné orgány (črevá, močový mechúr), potom sa táto patológia nazýva externá endometrióza..

Príznaky adenomyózy

Príznaky adenomyózy maternice v klasickej verzii priebehu choroby sú celkom charakteristické. Túto patológiu možno vo väčšine prípadov predpokladať už len na základe takýchto prejavov.

Hlavné príznaky endometriózy maternice:

 1. Hlavným príznakom maternicovej adenomyózy je porušenie menštruačného cyklu ako hyperpolymenorea. Zároveň je menštruácia hojná, dlhá (trvajúca viac ako týždeň). Krvácanie z maternice je časté.
 2. Takmer vždy existuje algodismenorea - bolestivá menštruácia.
 3. Často sa pozorujú predmenštruačné krvácania - objavenie sa škvrnitých škvŕn („hlupákov“) niekoľko dní pred údajnou menštruáciou..
 4. Bolesť v dolnej časti brucha nie je vždy spojená s menštruáciou. Niekedy môžu mať takmer konštantnú povahu a vyžarovať až k spodnej časti chrbta a perineu. Toto sa zvyčajne vyskytuje pri bežnej endometrióze..
 5. Dyspareunia - bolesť alebo nepohodlie počas pohlavného styku.
 6. Primárna alebo sekundárna neplodnosť.
 7. Patológia tehotenstva - obvyklý potrat.
 8. Neuropsychiatrické poruchy sa vyskytujú takmer u všetkých pacientov. Medzi ne patrí podráždenosť, emocionálna labilita, poruchy spánku atď..

V niektorých prípadoch, najmä v skorých štádiách, môže mať ochorenie asymptomatický priebeh..

Etapy vývoja choroby

Adenomyóza sa vyvíja v štyroch po sebe nasledujúcich etapách.

 1. Prvá etapa - lézie nepresahujú vnútornú výstelku maternice, hĺbka klíčenia je malá. Stupeň 1 adenomyózy je vysoko liečiteľný.
 2. Druhé štádium - endometriálne tkanivá klíčia takmer do stredu hrúbky steny maternice a sú lokalizované v hlbších vrstvách svalového tkaniva. Stupeň 2 sa lieči konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom.
 3. Tretie štádium - endometrioidné tkanivo ovplyvňuje takmer celú svalovú vrstvu maternice. Adenomyóza stupňa 3 sa lieči hlavne chirurgickými metódami.
 4. Štvrté štádium - patologické ložiská siahajú za steny maternice a rastú smerom k iným orgánom brušnej dutiny..

Adenomyóza počas tehotenstva

Napriek skutočnosti, že adenomyóza je jednou z najbežnejších príčin neplodnosti, po včasnej komplexnej liečbe je u žien s týmto ochorením možné tehotenstvo. Častou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba ukončenia tehotenstva, preto sú tieto tehotné ženy pozorované vo vysoko rizikovej skupine. Starostlivé pozorovanie a včasná náprava vznikajúcich porušení vo väčšine prípadov pomáha predchádzať hrozným komplikáciám.

Paradoxné, ako sa môže zdať, v niektorých prípadoch sa tehotenstvo môže stať akýmsi „liečebným spôsobom“ adenomyózy, pretože ide o „fyziologickú menopauzu“ (známa skutočnosť je, že adenomyóza je stav závislý od hormónov a ustupuje s nástupom menopauzy). V takejto situácii sa ložiská adenomyózy stanú neaktívnymi a prestanú rásť. Je chybou veriť, že choroba zmizne.

Každý prípad tehotenstva komplikovaný adenomyózou si vyžaduje individuálny prístup. Pre každého takého pacienta je vypracovaný plán pozorovania a liečby, ktorý zohľadňuje veľké množstvo faktorov a dôležitá je forma a stupeň adenomyózy, prítomnosť komplikácií a kombinácia adenomyózy s inými patologickými procesmi v maternici, napríklad myóm. Ak adenomyóza pred začiatkom tehotenstva nespôsobila ženám sťažnosti a bola asymptomatická, jej tehotenstvo môže bezpečne pokračovať.

Niekedy sa tehotné ženy s adenomyózou obávajú účinkov choroby na stav plodu. Takéto obavy sú neopodstatnené - adenomyóza neohrozuje normálny vnútromaternicový vývoj plodu. Liečba tehotných žien s adenomyózou je zameraná na odstránenie hrozby potratu a predčasného ukončenia tehotenstva. Niekedy sa na tento účel používajú hormonálne lieky a nehormonálna terapia, podobne ako u žien s potratom a fibroidmi maternice..

Bohužiaľ, schopnosť lekára liečiť adenomyózu u tehotnej pacientky je obmedzená. Pravdepodobnosť úspechu sa zvyšuje, ak sa táto patológia zistí pred tehotenstvom, pretože arzenál terapeutických opatrení proti adenomyóze u tehotných žien je oveľa väčší. Ak žena, ktorá vie, že má adenomyózu, sa chce stať matkou, musí sa vopred poradiť s lekárom o vhodnej liečbe..

diagnostika

Na predpísanie bezpečnej liečby je potrebné prediskutovať plán s terapeutom, hematológom, endokrinológom a gastroenterológom. Pred operáciou je potrebná špeciálna príprava. Po prvé, súčasný zdravotný stav sa hodnotí pomocou rôznych krvných a močových testov. Stanovuje sa aj krvný typ a faktor Rh (počas operácie sa vyžaduje transfúzia). Znovu preskúmajte náter z pošvy, aby ste určili stav mikroflóry. Skontrolujte tiež stav srdca a pľúc.

Tieto opatrenia nie sú vždy potrebné, ale vyhýbajú sa komplikáciám a negatívnym následkom..

Diagnostické metódy pre adenomyózu:

 • gynekologické vyšetrenie;
 • colposcopy;
 • Ultrazvuk panvových orgánov;
 • štúdium náterov;
 • laparoskopia, hysteroskopia.

Známky adenomyózy ultrazvukom:

 • zväčšené veľkosti orgánov;
 • heterogénna štruktúra svalovej vrstvy alebo heterogénna echogenicita;
 • fuzzy hranice medzi myometriom a endometriom;
 • prítomnosť cudzích ložísk vo svalovej vrstve;
 • ostré zhrubnutie jednej steny maternice.

Pri vyšetrení na gynekologickom kresle lekár diagnostikuje zväčšenie maternice a jej zaoblený tvar. Potvrďte, že diagnóza umožňuje hysteroskopiu. Ukazuje body na endometriu, ktoré zodpovedajú oblastiam, kde tkanivo vyrástlo do svalovej vrstvy..

Niekedy sa pre diagnostiku obráťte na zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. MRI je indikovaná, keď ultrazvukové vyšetrenie nenájde spoľahlivé príznaky adenomyózy. Najčastejšie sa to vyskytuje pri nodulárnej forme kombinovanej s myómom maternice. Táto metóda umožňuje diferenciálnu diagnostiku, to znamená rozlíšiť uzly adenomyózy od fibroidov.

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, aby to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Liečba adenomyózy

Pretože endometrióza závisí od obsahu estrogénu v krvi (takto sa situácia zlepšuje počas tehotenstva, keď sa vytvára fyziologicky nízka hladina estrogénu), jeho liek je zameraný na potlačenie sekrécie estrogénu..

Zameranie endometriózy reaguje na zmeny hladiny pohlavných hormónov v podobnom, ale nie identickom s normálnym endometriom. Metyltestosterón a iné androgénne lieky (okrem danazolu), ako aj dietylsilbestrol na endometriózu sa v súčasnosti nepoužívajú, pretože sú neúčinné, majú veľa vedľajších účinkov a majú nepriaznivý vplyv na plod počas tehotenstva počas liečby..

Lieky používané pri liečbe adenomyózy

1) Perorálne kontraceptíva - napodobňujú tehotenstvo, spôsobujú amenoreu a rozhodujúcu reakciu normálneho endometria a ložiskových plôch endometriózy. Pri takomto ošetrení často dochádza k nekróze ohnísk endometriózy a ich úplné vymiznutie. Na liečbu môžete použiť akékoľvek perorálne kontraceptíva obsahujúce najmenej 0,03 mg etinylestradiolu. Začínajú v nepretržitom režime 6 až 12 mesiacov. U 60 až 95% pacientov sa pozoruje zníženie bolestivých období a bolesti v dolnom bruchu. Miera tehotenstva bezprostredne po liečbe dosahuje 50%. Miera recidívy je 17-18% a každý rok sa zvyšuje o 5-6%.

2) Progestogény - celkom efektívne, s lacnejšími nákladmi (ako napríklad danazol). Príčina atrofie ložiska endometria. Spravidla sa používajú tieto lieky:

 • Gestrinón - 1,25 - 2,5 mg 2-krát týždenne; inhibuje rast ohnísk endometriózy, ale nevedie k ich vymiznutiu. Vedie k lekárskej amenoree. Menštruácia sa obnoví mesiac po ukončení liečby.
 • Dydrogesterón - 10 mg 203-krát denne
 • Medrogxiprogesterón - najviac študovaný pre endometriózu - sa používa nasledovne: v dávke 30 mg / deň eliminuje bolesť; môže byť zvýšená špinením.

Vedľajšie účinky tejto skupiny liekov zahŕňajú: nevoľnosť, prírastok na hmotnosti. Je možné krvavé vypúšťanie, ktorého úľavu sa často predpisuje estrogén v krátkych cykloch.

3) Androgény. Danazol - zabraňuje rastu starých ohnísk a spôsobuje amenoreu a nové ložiská endometriózy. Spôsobuje predĺženú remisiu pri endometrióze a je účinný pri mnohých autoimunitných chorobách. Priradiť v dávke 800 mg / deň alebo 600 mg / deň. Najprv sa používa v dávke 200 mg 2-krát denne, potom sa zvyšuje, až kým nenastane amenorea lieku a nezačnú sa prejavovať príznaky choroby. Tento liek má závažné vedľajšie účinky: prírastok na váhe, znížený sexuálny apetít, kozmetické defekty (akné, vyrážka). Môže poškodiť pečeňové bunky, a preto je kontraindikovaný pri ochoreniach pečene. Zrušené na začiatku tehotenstva, pretože riziko virilizácie ženského plodu (výskyt mužských pohlavných znakov) je extrémne vysoké.

4) Analógy gonadoliberínu. Patria sem: leuprorelín, buserilín, nafarelín, histrelín, goserelín atď. Spôsob aplikácie: intranazálne (kvapky alebo sprej), subkutánne alebo intramuskulárne. Liečba sa má vykonávať, až kým hladina estradiolu v krvnom sére nedosiahne 20 - 40 pg / ml. Určite kontrolujte etinylestradiol v krvi, pretože jeho ďalšie zníženie môže viesť k osteoparóze. Medzi komplikácie patrí: atrofická vaginitída, znížená sexuálna motivácia a osteoparóza. Na prevenciu poslednej komplikácie je potrebné ukončiť súčasne s estrogénmi a progestogénmi. Osteoparóza zostáva naliehavým problémom pri liečbe týmito drogami (najbežnejšou aplikáciou v našej krajine je buserilín), pretože liečba často trvá viac ako 6 mesiacov, zatiaľ čo hustota kostí tesne po 6 mesiacoch. začína klesať.

O tom, aký liek bude predpisovať, lekár rozhodne v závislosti od závažnosti adenomyózy a prítomnosti kontraindikácií. Akákoľvek samoliečba adenomyózy je v podstate nemožná a hlúpe.

Chirurgická liečba adenomyózy

Chirurgia je jednou z metód liečby adenomyózy. Operácia sa vykonáva iba v prítomnosti priamych indikácií po predbežnom lekárskom a fyzioterapeutickom ošetrení..

Všeobecné indikácie pre chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • neúčinná hormonálna terapia počas šiestich alebo viac mesiacov;
 • adhezívne procesy (prítomnosť kordov zo spojivového tkaniva medzi orgánmi);
 • kombinácia adenomyózy s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • masívne krvácanie s adenomyózou, ktoré nie je možné liečiť;
 • sprievodné ochorenia, pri ktorých je hormonálna terapia kontraindikovaná;
 • vysoké riziko rakoviny (rakovina).

Bežné kontraindikácie chirurgickej liečby sú:

 • odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom;
 • chronické choroby v akútnom štádiu;
 • infekčné choroby;
 • porušenia hemostatického systému (biologický systém, ktorý udržuje krv v tekutom stave a v prípade narušenia integrity krvných ciev, ktoré zastavujú krvácanie);
 • znížená imunita;
 • celkové vyčerpanie tela;
 • ťažká anémia (anémia).

V závislosti od objemu zásahu sa chirurgická liečba delí na:

 • chirurgické zákroky na ochranu orgánov;
 • radikálna operácia.

Podľa typu prístupu k chirurgickému zákroku existujú:

 • laparotómia - vyreže sa brušná stena, aby sa dostali do brušných orgánov;
 • laparoskopia - chirurgia pomocou špeciálnych nástrojov pomocou malých rezov do brucha pod kontrolou video endoskopu;
 • vaginálna chirurgia - prístup k maternici cez vagínu bez poškodenia integrity kože.

Pri výbere metódy chirurgickej liečby sa berú do úvahy:

 • vek ženy;
 • stupeň poškodenia;
 • túžba ženy mať deti;
 • trvanie choroby;
 • kombinácia adenomyózy s inými chorobami maternice;
 • závažnosť príznakov.

Radikálna chirurgia

Pri radikálnej operácii sa úplne odstránia vnútorné ženské pohlavné orgány (maternica a vaječníky). Táto liečebná metóda umožňuje úplne odstrániť chorobu a jej šírenie mimo maternicu. Radikálna chirurgia je extrémna liečba.

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • progresia ochorenia po 40 rokoch;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby a chirurgickej liečby konzervujúcej orgány;
 • stupeň adenomyózy difúzne-nodulárnej formy III. stupňa v kombinácii s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • vysoké riziko rakoviny;
 • adenomyóza s výraznými príznakmi;
 • liečba pacientov, ktorí neplánujú otehotnieť.

V závislosti od objemu odstráneného tkaniva:

 • medzisúčetová hysterektómia - odstránenie maternice so zachovaním krčka maternice, vaječníkov, vajcovodov;
 • celková hysterektómia - odstránenie maternice a krčka maternice so zachovaním vajcovodov a vaječníkov;
 • hysterosalpingo-ovariektómia - odstránenie maternice vaječníkmi a maternicovými (vajcovými) trubicami pri zachovaní krčka maternice;
 • radikálna hysterektómia - odstránenie maternice, vaječníkov, vajcovodov, krčka maternice, hornej vagíny, lymfatických uzlín a okolitých panvových vlákien.

Pri prevádzkovom prístupe rozlišujte:

 • laparotomická hysterektómia (brušná chirurgia);
 • laparoskopická hysterektómia;
 • vaginálna hysterektómia (kolpohysterektómia).

Po odstránení maternice sa môže vyskytnúť post-hysterektomický syndróm - komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú po odstránení maternice so zachovaním jedného alebo dvoch vaječníkov. Mechanizmus vývoja je porušením mikrocirkulácie vaječníkov a výskytom zón ischémie (zóny so zníženým prísunom krvi). Syndróm sa prejavuje znížením pracovnej kapacity, zvýšenou únavou, letargiou, depresiou, búšením srdca, zvýšeným tlakom, zvýšeným potením a tendenciou k opuchom..

Chirurgia orgánov

Princípom chirurgického zákroku na zachovanie orgánov je excidovať, kauterizovať lézie so zachovaním orgánu. Operácie sa vykonávajú laparoskopickou metódou, tj pomocou špeciálnych nástrojov prostredníctvom malých rezov v bruchu. Táto metóda sa úplne nezbavuje choroby, ale zachováva si plodnú funkciu žien. Preto je tento typ chirurgického zákroku indikovaný pre ženy plánujúce tehotenstvo..

Indikácie pre chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov sú:

 • adenomyóza fázy II - III s hyperpláziou (zvýšenie objemu tkaniva v dôsledku zvýšenia počtu buniek) endometria;
 • adhézie v oblasti vajcovodov;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť somatických chorôb, pri ktorých nie je možná dlhodobá hormonálna liečba - diabetes mellitus, epilepsia, závažné patologické nálezy pečene a iné;
 • cysty (patologické dutiny s obsahom) vaječníkov;
 • túžba ženy mať v budúcnosti deti;
 • závažné príznaky adenomyózy;
 • mladý vek pacienta;
 • hnisavé procesy ženských pohlavných orgánov.

Pri laparoskopii sa používa akútna metóda excitácie tkaniva pomocou skalpelu alebo kauterizácie (koagulácie) pomocou rôznych druhov energie..

Počas operácie použite:

 • elektrokoagulácia - pomocou špeciálnych elektrických nástrojov sa vykonáva kauterizácia (koagulácia) ohnísk adenomyózy vplyvom konštantného elektrického prúdu na ne;
 • laserová koagulácia - kauterizácia ohnísk adenomyózy pod vplyvom chirurgického lasera;
 • zrážanie plazmy argónom - deštrukcia tkaniva pri vystavení rádiovej vlne zosilnenej inertným plynom - argón;
 • laserové vŕtanie (holmium laser) - tvorba kanálov v myometrii, ktoré bránia šíreniu patológie, je vhodná na liečbu difúznej adenomyózy.

Ľudové lieky

Popri liečení drogami (so súhlasom lekára) sa môžu použiť aj liečivá na liečbu adenomyózy. Existuje mnoho rastlinných prípravkov, ktoré sa musia užívať nielen na terapeutické účely, ale aj na celkové posilnenie tela, zvyšujú imunitu. Je dôležité si uvedomiť, že o akejkoľvek alternatívnej liečbe by sa malo rokovať so svojím lekárom.

Recepty odvarov a nálevov:

 • Listy skorocelu (jedna lyžica) sa musí nasekať a potom naliať strmá vriaca voda. Trvajte na tomto vývare najmenej dve hodiny. Spôsob podania: Vývar sa rozdelí na 4 dávky. Prvý je nevyhnutne na lačný žalúdok a zvyšok - počas dňa sa odvar nemusí spájať s jedlom.
 • Žihľava vývar pomôže zastaviť menštruačné krvácanie, zmierniť zápal v maternici a urýchliť metabolizmus. Príprava vývaru: je potrebné naliať dve polievkové lyžice žihľavy pohárom vriacej vody. Nechajte variť a vychladnúť. Spôsob podania: obsah skla rozdeľte na štyri alebo päť recepcií, použite počas dňa.
 • Liečivé vlastnosti čerstvej stolovej repy. Spôsob podania: pred jedlom si každé ráno vezmite sto gramov čerstvej šťavy.
 • Na posilnenie myometria by sa malo odobrať odvar z vrecka pastiera. Príprava: nalejte jednu polievkovú lyžicu pohára (jednej) vriacej vody. Trvajte na tom, jednu hodinu. Spôsob podania: trvať najmenej štyrikrát denne, jednu celú lyžicu. Dôležité - pol hodiny pred jedlom.
 • Viburnum kôra je ďalším jedinečným liekom na boj proti adenomyóze. Príprava: Kôra z kaliny (jedna polievková lyžica) sa naleje aj do jednej poháriky vriacej vody, trvať na tom asi hodinu. Spôsob podania: iba tri polievkové lyžice dvakrát denne, nie je potrebné spájať sa s jedlom.

Dekorácie bylín na boj proti adenomyóze sa však môžu použiť na výkop. Príklad najúčinnejšieho receptu: dubová kôra, imelo, eukalyptus, pivónia, rebríček a nechtík sa odoberajú v rovnakých dávkach, potom sa zmes naleje vriacou vodou a musí sa vylúhovať jednu hodinu. Môže sa používať denne na výkop.

Dámske recenzie

Julia 33 g, Soči

Adenomyóza bola zistená po narodení dieťaťa. Prešiel rok a pol, v dolnej časti brucha sa začala silná bolesť. Doktor urobil diagnózu. Zaobchádzalo ma s nekonvenčnými metódami. Po priebehu bylinnej tinktúry bolesť zmizla. O rok neskôr sa znova objavila, myslím na hirudoterapiu.

Antonina 35 L, Moskva

Endometrióza bola diagnostikovaná pred 10 rokmi. Lekár varoval, že choroba nie je úplne liečená. Antikoncepcia píly Janine. Porodila som pred tromi rokmi. Tehotenstvo bolo ťažké, teraz pijem znova Janine. Všetko je normálne, bez bolesti.

Endometrióza je závažné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v latentnej forme. Túžba ženy chrániť sa spočíva iba v pravidelných gynekologických vyšetreniach a úspešných skúškach. Patológia predstavuje hrozbu pre reprodukčnú funkciu. V súlade s odporúčaniami lekára je samoobsluha jedinou cestou k zdraviu.

prevencia

Prevencia adenomyózy maternice spočíva predovšetkým v pravidelných návštevách gynekológa. Odborník môže tieto príznaky správne interpretovať včas a predpísať vhodnú liečbu.

 1. Ultrazvuk panvy, 1-2 krát ročne.
 2. Gynekológovia sa domnievajú, že stres a neustále prepracovanie značne ovplyvňujú zdravie žien a samozrejme môžu viesť k rozvoju adenomyózy. Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, musí žena: viac odpočívať, relaxovať v kúpeli, zúčastniť sa na masáži, častejšie v pokojnej a pohodlnej atmosfére.
 3. Udržiavanie tela v čistote. Dievčatá, ktoré ignorujú pravidlá osobnej hygieny už od útleho veku, sú náchylnejšie na tento druh choroby. A tiež tí, ktorí majú sex v detstve a dospievaní.

Starostlivý prístup k vášmu zdraviu je hlavným spôsobom, ako predchádzať nielen adenomyóze, ale aj iným rovnako nebezpečným chorobám.

predpoveď

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom zániku funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje. U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Liečba maternicovej adenomyózy

Adenomyóza je benígna patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku rastu maternicového endometria do hlbokých vrstiev jeho stien. Je ťažké samostatne rozpoznať vnútornú endometriózu. Objavujú sa príznaky charakteristické pre väčšinu gynekologických chorôb. Liečba adenomyózy zahrnuje odstránenie zápalu a potlačenie sekundárnej infekcie. Lekári na klinike ABC zápasia s hlavnou príčinou, takže pre pacientov je predpísaných množstvo testov. Zmeny sú často spojené s hormonálnou dysfunkciou. Nápravné lieky sa vyberajú individuálne, pričom sa berú do úvahy výskumné údaje.

Použitím analgetík získate dočasnú úľavu a choroba postupuje. Nezamietajte dispenzárne vyšetrenie, pretože včasná diagnostika znižuje riziko komplikácií.

Beh adenomyózy spôsobuje silné krvácanie s kŕčmi. Pacient je odvezený do nemocnice pomocou sanitky pre pohotovostnú operáciu. Nie je však vždy možné uložiť maternicu.

Vymazaná forma je charakteristická pre adenomyózu 1. stupňa. Poškodenie svalov glandulárnym tkanivom je lokálne. Obdobie je vhodné pre endokrinnú terapiu. V nasledujúcich fázach sú zapojené základné svalové vlákna. 4. stupeň - zovšeobecnené so sprievodnými odchýlkami biochemických parametrov, genitourinárneho systému. Pre ženy v reprodukčnom veku končí neplodnosť.

Pokshubina Svetlana Dmitrievna

Vedúci gynekologického oddelenia lekárskeho strediska "Klinika ABC". Vysoko kvalifikovaný gynekológ a pôrodník. Špecializuje sa na diagnostiku, liečbu chorôb a patológií ženského reprodukčného systému. Uskutočnilo sa veľké množstvo gynekologických operácií. Operácia gynekológa od 20 rokov

Stupina Svetlana Vadimovna

Lekár s celkovou praxou 11 rokov. Špecializuje sa na liečbu laktostázy a laktačnej mastitídy konzervatívnymi a chirurgickými metódami, ako aj na chirurgickú liečbu benígnych nádorov prsníka (fibroadenómy, cysty, intraduktálne papilomómy atď.)..

Zarayskaya Zoya Petrovna

Vysoko kvalifikovaná gynekológka, rozsiahle skúsenosti s liečbou základných gynekologických patológií a lekárske ukončenie tehotenstva. Uskutočnilo sa veľké množstvo gynekologických operácií. 10 rokov pracovala na gynekologických klinikách.

Čo prispieva k adenomyóze?

Interná adenomyóza je choroba neznámej etiológie, ktorá má nádorový charakter. Boli stanovené provokujúce faktory spojené s rušením zvonku alebo fyziologickou chybou:

 1. Resekcia vajcovodov, vaječníkov. Poškodená hormonálna funkcia, menštruačný cyklus, zmeny v štruktúre pohlavných orgánov.
 2. Kyretáž, potrat. Sliznica je poškodená, časti zosilneného endometria, ktoré sa objavili počas prípravy tela na plod, môžu zostať.
 3. Komplikovaný pôrod. Keď dôjde k prasknutiu, endometriálne bunky skončia na neobvyklých miestach, kde sa naďalej delia..
 4. Endokrinná obezita.
 5. Deficit estrogénov v ovariálnej cysti.
 6. Genetická predispozícia.

Chronická adenomyóza sa vyvíja pomaly, určuje sa roky po gynekologických operáciách. Aby ste tento proces nevynechali, musíte pravidelne navštíviť gynekológa.

Toto ochorenie nemá vekovú tendenciu, postihuje ženy vo veku 18 - 65 rokov. Počet narodení alebo ich neprítomnosť neovplyvňuje riziko a závažnosť kurzu.

Mazanie hraníc tkaniva spôsobuje zápal. Dlhodobé infekcie pohlavných orgánov sú priamou príčinou atypického endometriálneho rastu. Liečba inhibuje posun sliznice. Paralelne sa určuje úroveň zlyhania sekrécie hormónov: hypofýza, nadobličky, vaječníky, štítna žľaza..

Charakteristické znaky

Príznaky vnútornej endometriózy závisia od stupňa poškodenia, zvyšujú sa úmerne k ich objemu. V prvých fázach je ľahké zamieňať sa s nerovnováhou hormónov:

 • skrátenie intervalu medzi menštruáciou
 • silné krvácanie počas cyklu
 • bolesť, kŕč v bruchu
 • labilita psychiky: depresia, rozptýlenie, podráždenosť

Skúsení gynekológovia nášho lekárskeho strediska robia predbežnú diagnózu po bimanualnom vyšetrení v zrkadlách. Stanovujú sa objektívne príznaky: transformácia krčka maternice, zväčšenie maternice. Ak sa pacient pri zbere anamnézy sťažuje na intermenštruačný hnedý výboj, bolestivý pohlavný styk, potom je to progresívna adenomyóza..

Chronická adenomyóza je sprevádzaná anémiou s nedostatkom železa v dôsledku nadmernej straty krvi počas cyklu. Všetky orgány zažívajú hladovanie kyslíkom, regenerácia sa spomaľuje. Navonok sa to prejavuje bledosťou kože, závratmi, muchy pred očami, zvýšeným srdcovým rytmom a dýchaním..

Závažnosť adenomyózy

Liečba maternicovej adenomyózy sa uskutočňuje radikálnymi a konzervatívnymi metódami. Výber prístupu závisí od formy atypickej morfológie. Existuje niekoľko typov patológie:

 1. Obmedzený rast v susedných tkanivách - fokálne.
 2. Rozptýlené alebo zoskupené kapsuly naplnené krvou a pokryté spojivovým tkanivom (podobné fibroidom) - nodulárne.
 3. Výmena svalových vlákien po celom obvode maternice je difúzna.
 4. Variácie uzlového, ložiskového, difúzneho tvaru - kombinované.

Ak je ohnisko lokalizované blízko krku, vyvíja sa slabosť krčka. Poškodenie dna maternice vedie k procesu adhézie v prívodných trubiciach. Výsledkom je neplodnosť, pretože vajíčko sa nemôže stretnúť so spermiou. Tehotné ženy majú hrozbu potratu, predčasného prepustenia plodovej vody.

Pri menštruácii je zahustená sliznica odmietnutá, takže dochádza k väčšej strate krvi. Počet krviniek, ktoré nesú železo, prudko klesá. Nízka hladina hemoglobínu, anémia, hypoxia.

Slabá kontraktilná funkcia spomaľuje hemostázu. Pri rozsiahlom poškodení dochádza k veľkému krvácaniu. Strata 20% cirkulujúcej krvi je kritickým stavom s hemoragickým šokom. Liečba krvácavej adenomyózy sa vykonáva na jednotke intenzívnej starostlivosti s transfúziou darovanej krvi, hemostatikami.

Potvrdenie diagnózy

Liečba adenomyózy začína diferenciálnou diagnostikou. Pri konzultácii gynekológ zisťuje objektívne znaky skúmaním genitálneho traktu v zrkadlách a skúma maternicu cez prednú brušnú stenu. História ochorenia sa objasňuje: keď sa príznaky objavia, ich dynamika. Pacient sa sťažuje na PMS, nepohodlie počas sexuálneho styku. Guľový orgán s tuberozitou je hmatný. Ďalšou fázou je inštrumentálna diagnostika:

 1. Vaginálny ultrazvuk (panenská brušná). Neformálne pred menštruáciou sa zhoršujú príznaky: šnúry v smere k myometriu, cysty, zvlnená hĺbka endometria. Nezrovnalosti, oválne inklúzie sa interpretujú ako fokálna alebo nodulárna adenomyóza. Zohľadňujú sa echogenicita a sprievodné zmeny v genitálnom orgáne. Ovariálne bunky, urogenitálny systém sa skenujú, aby sa vylúčila vonkajšia endometrióza.
 2. Počítačová tomografia s kontrastným médiom. Poruchy sú natreté, ich štruktúra je lepšie viditeľná. Myóm sa líši od adenomyózy. Na obrazovke sa zobrazia tmavé výčnelky pripomínajúce polyp. Viditeľné sú tmavé škvrny zarasteného endometria akéhokoľvek tvaru a lokalizácie..
 3. Hysteroskopia v celkovej anestézii. Endoskopické vyšetrenie s optickou trubicou ponorenou cez krčný kanálik. Presnosť 99%, môžete si vziať materiál pre histológiu. Vykonáva sa v pochybných prípadoch, keď existuje podozrenie na nádor.

Na vyhodnotenie celkového stavu sa stanoví príčina adenomyózy, vykonávajú sa laboratórne testy. Klinické štúdie moču, krvi. Gynekologické nátery pre sexuálne prenosné infekcie. Štúdium hormonálneho panelu hypofýzy, štítnej žľazy, vaječníkov.

Konzervatívny prístup k adenomyóze

Liečba adenomyózy maternice pomocou liekov spomaľuje rast endometria, zmierňuje príznaky. Úplné zotavenie je skutočné, ak je príčinou narušenie endokrinného systému a choroba sa zistí v počiatočnej fáze. Spontánne to nerieši. Liečebný režim je určený na základe výsledkov vyšetrenia, sťažností ženy:

 1. NSAID - protizápalové lieky s analgetickými účinkami.
 2. Posilnenie imunity: vitamíny, imunostimulanty.
 3. Prípravky zo železa.
 4. Námorníctvo „Mirena“ zmierňuje bolesť, znižuje menštruačné krvácanie.
 5. Perorálne kontraceptíva potláčajú ovuláciu, zastavujú cyklus. Sliznica preto nie je kompaktná na prípravu na počatie.
 6. Progestogény inhibujú delenie endometria.
 7. Androgény zastavujú cyklus, anovulácia zastavuje rozvoj adenomyózy.

Odstrašujúca liečba nezaručuje žiadny relaps. Po vysadení lieku sa príznaky vrátia a je ťažké predvídať ďalší priebeh. Ak je plánovaná koncepcia, je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu, aby sa zachovala reprodukčná funkcia. Tehotné ženy by mali užívať gestagénové korektorky na tri trimestre, pričom musia dodržiavať dávkovanie určené pôrodníkom - gynekológom..

Fyzioterapia má pozitívny účinok: stabilizuje psychiku, zmierňuje bolesť a stimuluje regeneráciu. Akceptovaná magnetoterapia, masáže, radónové kúpele. Odporúča sa strava obohatená o vitamíny a bielkoviny. Existuje riziko malígneho nádoru, preto je potrebné odstrániť karcinogény: alkohol, fajčenie, vyprážané potraviny.

Dohodnite si telefonicky
+7 (495) 021-12-26 alebo vyplnením online formulára

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Chirurgická liečba adenomyózy

Operácia je indikovaná pri absencii účinku konzervatívnej liečby. Keď adenomyóza postupuje alebo myometrium rastie na pozadí, vytvára benígny nádor.

Odporúča sa včasná operácia zachovania orgánov s následným udržiavaním zdravia pomocou liekov. Odstráňte uzly prístupné laparoskopicky. Manipulácia prechádza niekoľkými vpichmi na bruchu pod kontrolou flexibilnej videokamery.

Príprava zahŕňa implementáciu röntgenového vyšetrenia pľúc, kardiogramu. Potrebujete konzultáciu s neurológom, kardiológom, chirurgom. Podávajú sa biochemické testy, laboratórne testy na HIV, syfilis, hepatitída. Ak sa zistia chronické choroby, vykoná sa kompenzačná liečba..

Medzi jemné manipulácie patrí ablácia (kauterizácia) laserom, elektrickým koagulátorom. Vhodný na povrchovú adenomyózu. Vaskulárna embolizácia sa používa, ak z nej cysta dostáva výživu. Táto metóda umožňuje dosiahnuť regresiu vzdelávania.

Sektorová excízia odstraňuje adenomyózu a adhézie, obnovuje prirodzenú štruktúru a priechodnosť vajcovodov. Odstránenie maternice je indikované úplným zničením jej prirodzenej štruktúry a znečistením fibroidmi. Táto metóda je zameraná na prevenciu zhubného procesu a na zachovanie života pacienta.

V našom lekárskom centre môžete získať konzultáciu s gynekológom. Ak chcete nahrávať, musíte sa spojiť telefonicky alebo prostredníctvom formulára so spätnou väzbou. Správca vyberie najvhodnejší čas pre vás.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rana na kĺbe prsta je typ deformácie, ktorej vzhľad často vedie k chorobám kĺbov. Pokúsime sa pochopiť príčiny vzhľadu a zvážiť bežné spôsoby ich odstránenia.Zdroje kĺbovej deformityĽudia, ktorí sa obracajú na reumatológov a ortopédov, sa často sťažujú, že sa na prste objaví hľuza ako kôra a bolí, a snažia sa zistiť, čo by to mohlo byť.
PrehľadHiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať.
Kýla je ochorenie, pri ktorom dochádza k úniku akéhokoľvek orgánu z brušnej dutiny pod kožu otvorom alebo slabým miestom v brušnej stene. Najčastejšie je taký orgán súčasťou čreva.