loader

Hlavná

Späť

Adenomyóza

Ultrazvukové vyšetrenie a MRI môžu diagnostikovať adenomyózu, ochorenie najcharakteristickejšie pre ženy v reprodukčnom veku. Vo väčšine prípadov nesprevádzajú konkrétne sťažnosti, čo komplikuje diagnostický proces. Preto je ultrazvuk efektívny a cenovo dostupný spôsob, ktorý vám umožní rýchlo a bezbolestne odhaliť problém.

A denomyózu prvýkrát opísal Carl von Rokitansky v roku 1860, po vynáleze mikroskopu: opísal prítomnosť endometriálnych žliaz v maternicovej stene. Pojmy endometrióza "a" adenomyóza "však navrhol až v roku 1892 Blair Bell. Neskôr, v roku 1896, bola navrhnutá klasifikácia endometriózy Von Recklinghausen..

Adenomyóza je častejšia u žien v reprodukčnom veku. Nachádza sa približne u 30% žien z celkovej populácie žien a 70% prípadov počas patologických histologických štúdií liekov po hysterektómii. Diagnóza tohto ochorenia je možná pomocou ultrazvukového skenovania alebo zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI), v tomto článku sa budeme zaoberať charakteristickými príznakmi adenomyózy ultrazvukom..

označenie

Adenomyóza je prítomnosť ektopických inklúzií endometriálnych žliaz v strome myometria. Prítomnosť týchto inklúzií vedie k hypertrofii a hyperplázii myometrického stromatu.

KLINICKÉ OPATRENIA

Väčšina pacientov nepodáva konkrétne sťažnosti. Medzi príznaky spojené s adenomyózou patrí dysmenorea, dyspareunia, chronická bolesť panvy a nazeterorrhagia. Adenomyóza je častejšia ako difúzna forma, ktorá sa šíri po celej hrúbke myometria (obr. 1). Vyskytuje sa aj fokálna forma známa ako adenomyóm (obrázok 2)..

Obr. 1. Adenomyóza - difúzna forma.

Obr. 2. Adenomyóza - fokálna forma.

Adenomyóza môže byť spojená s inými stavmi, ako je napríklad leiomyóm maternice, polyp endometria a endometrióza. Klinická diagnóza endometriózy je obtiažna, pretože neexistujú žiadne charakteristické príznaky tohto ochorenia. Difúzne zväčšená (zaoblená) maternica počas bimanálneho vyšetrenia však naznačuje adenomyózu.

DIAGNOSTICS

Diagnóza adenomyózy je potvrdená histologickým vyšetrením liekov po hysterektómii. Prítomnosť endometriálnych žliaz v strome myometria viac ako 2,5 mm od základnej vrstvy endometria potvrdzuje diagnózu. S ultrazvukom a MRI je možné stanoviť diagnózu. Posledná metaanalýza spoľahlivosti stanovenej diagnózy počas ultrazvukového vyšetrenia ukázala, že táto metóda má citlivosť 82,5% (95% spoľahlivý interval, 77,5-87,9) a špecificitu 84,6% (79,8-89,8). z pomeru pravdepodobnosti k pozitívnemu výsledku - 4,7 (3,1 - 7,0) a pomeru pravdepodobnosti k negatívnemu výsledku - 0,26 (0,18-0,39). Citlivosť a špecifickosť MRI v diagnostike adenomyózy sú podobné údajom z ultrazvuku a tvoria 77,5 a 92,5%. Pri vykonávaní transvaginálnej ultrasonografie sa snímač priamo dotýka tela maternice, čím poskytuje jasnú vizualizáciu zamerania adenomyózy. V prítomnosti fibroidov je možnosť ultrazvukového zobrazovania adenomyózy znížená a leiomyóm je vo všeobecnosti spojený s adenomyózou v 36 - 50% prípadov.

Ultrazvukové signály

Ultrazvukové príznaky adenomyózy počas transvaginálnej sonografie zahŕňajú nasledujúce:

1. Zvýšenie dĺžky tela maternice - charakteristickým znakom je zaoblený tvar maternice, ktorého dĺžka je zvyčajne väčšia ako 12 cm a nie kvôli maternicovým myómom (obrázok 3)..

Obr. 3. Maternica je okrúhleho tvaru, je tiež zobrazená fuzzy hranica endometria s myometriou..

2. Cysty s anechoickým obsahom alebo medzerami v strome myometria. Cysty s anechoickým obsahom vo vnútri myometria majú rôzne veľkosti a môžu vyplniť celú hrúbku myometria (obrázok 4). Cystickými zmenami mimo myometria môžu byť malé oblúkové žily a nie ložiská adenomyózy. Na diferenciáciu sa používa farebné dopplerografické mapovanie, prítomnosť krvi v týchto medzerách vylučuje adenomyózu..

Obr. 4. Aniónové cystické medzery za maternicovou stenou (šípka) s heterogénnou štruktúrou ozveny.

3. Utesnenie stien maternice môže vykazovať asymetriu predných a zadných stien, najmä s ohniskovou formou adenomyózy (obrázok 5)..

Obr. 5. Pri meraní hrúbky zadnej steny maternice pozorujeme jej zhrubnutie v porovnaní s prednou stenou (strmene) a vizualizuje sa heterogénna echa - štruktúra myometria.

4. Subendometrické lineárne pruhovanie. Invázia endometriálnych žliaz do subendometriálneho priestoru vedie k hyperplastickej reakcii vysvetľujúcej lineárne pruhovanie mimo endometriálnej vrstvy (obr. 6)..

Obr. 6. Lineárne pruhovanie (šípky) je mimo heterogénnej štruktúry M-echa.

5. Heterogénna štruktúra myometria. Toto je nedostatočne homogénna štruktúra myometria so zjavným porušením architektoniky (obrázky 1 a 4). Toto zistenie je charakteristickejšie pre adenomyózu..

6. Fuzzy hranice endometria s myometriom. Invázia myometria do žliaz vedie tiež k vzniku nejasného okraja medzi endometriom a myometriom. (Obr. 2 - 6).

7. Utesnenie prechodovej zóny. Toto je oblasť hypoechoického okraja okolo endometriálnej vrstvy, jeho veľkosť väčšia ako 12 mm naznačuje prítomnosť adenomyózy..

Hlavnými kritériami pre diagnostiku adenomyózy sú: prítomnosť zaoblenej maternice, cystické dutiny v stene myometria, lineárne pruhovanie v endometriálnej zóne. Na diferenciálnu diagnostiku leiomyómu maternice sa používa farebné Dopplerovo skenovanie. Pri hodnotení rýchlosti prietoku krvi v maternicových artériách v 82% prípadov adenomyózy majú artérie v okolí alebo okolo útvaru v myometrii pulzačný index viac ako 1,17 av 84% prípadov s diagnostikovaným myómom maternice - menej ako 1,17.

VÝSLEDKY

Adenomyóza sa vyskytuje hlavne u žien v reprodukčnom veku. Väčšina žien nemá konkrétne sťažnosti. Príznaky charakteristické pre adenomyózu sú: prítomnosť chronickej bolesti panvy a patologické krvácanie z maternice. Diagnóza adenomyózy pomocou ultrazvuku sa dá porovnať s diagnostickými schopnosťami MRI. Je to účinná, bezpečná a lacná metóda vyšetrenia..

Ultrazvuk GE Voluson E8 pre vynikajúce zobrazovanie a výskum v oblasti pôrodníctva / gynekológie. Iba tie najlepšie ponuky od RH.

Známky tvorby adenomyózy na ultrazvuku

Maternicová dutina u žien je potiahnutá špeciálnym tkanivom - funkčnou vrstvou endometria, každý mesiac je táto vrstva odmietnutá a na jej mieste rastie nová. Keď dôjde k odmietnutiu, žena začne mať menštruačné krvácanie. Po úplnom odmietnutí celej vrstvy na svojom mieste začne nový cyklus rásť, a tak každý nový cyklus. Pri ochorení, ako je adenomyóza, endometrium namiesto správneho rastu vo vnútri dutiny rastie náhodne, čo môže spôsobiť bolestivé pocity a niekedy vedie k neschopnosti otehotnieť..

Ultrazvuk je jednou z hlavných metód detekcie príznakov adenomyózy. Použitie ultrazvuku je konkrétne kvôli mnohým výhodám, vďaka ktorým obchádza iné typy prístrojovej diagnostiky..

O adenomyóze

Ako už bolo uvedené, adenomyóza je ochorenie charakterizované proliferáciou endometria do ďalších vrstiev maternice. Zvyčajne trpia touto chorobou dievčatá a ženy od 25 rokov. Presný dôvod, prečo sa toto ochorenie vyvíja, nie je známy, podľa súčasných teórií sa však predpokladá, že sa vyvíja v dôsledku narušenia bariéry medzi svalovou vrstvou a endometriom. Príčiny adenomyózy môžu byť:

 • pôrod vrátane cisárskeho rezu;
 • zápalové ochorenia;
 • lekárske manipulácie:
  • potraty
  • škrabanie;
  • odstránenie uzlov v maternici;
  • chirurgické zákroky.

Je však potrebné povedať, že adenomyóza sa môže vyvinúť aj u tých, ktorí sa nikdy predtým nezaoberali vyššie uvedenými príznakmi a môžu sa vyvinúť veľmi skoro. Táto vlastnosť je spojená s abnormálnym vývojom in utero. Ultrazvukom sa dobre diagnostikujú patológie abnormalít vývoja vnútorných pohlavných orgánov.

Ďalším znakom rozvoja spontánnej adenomyózy na pozadí absolútneho zdravia je zvýšenie tlaku vo vnútri maternice kvôli nedostatočnému otvoreniu krčka maternice počas menštruácie. Súčasne vysoký tlak poškodzuje bariéru, ktorá oddeľuje endometrium a svalovú vrstvu. Táto patológia, ktorá sa vyvíja, môže ovplyvniť rôzne časti ženského reprodukčného systému..

Vonkajšia adenomyóza teda ovplyvňuje:

A ak sa vyvíja vnútorná adenomyóza, je to postihnuté hlavne:

 • telo maternice,
 • supravaginálna časť krčka maternice.

Adenomyóza má niekoľko druhov:

 • endometriálne tkanivo sa môže hromadiť v hrúbke svalu a potom sa táto forma nazýva - fokálna;
 • keď rast nastane rovnomerne a nie je možné izolovať jedno zameranie - je to rozptýlená forma;
 • niekedy endometriálne tkanivo, ktoré je zabudované vo svalovom tkanive, sú uzly, táto forma sa nazýva nodulárna.

Ultrazvuk v diagnostike adenomyózy a jej príznakov veľmi dobre umožňuje určiť, ktorá forma pred lekárom, vďaka dostatočne vysokej diagnostickej presnosti.

Ultrazvuková adenomyóza sa môže zamieňať s myómom maternice. To platí najmä v prípadoch, keď sa adenomyóza vyskytuje v nodulárnej forme, pretože endometriálne tkanivo môže rásť do myómu. Niekedy sú obe tieto choroby prítomné u pacienta súčasne a je celkom ťažké rozlíšiť pomocou výhradne ultrazvukových metód na štúdium adenomyózy..

Bolo tiež zistené, že adenomyóza s časom, najmä bez riadneho liečenia, sa mení na endometriózu, ktorá sa vyznačuje vývojom endometriálnych buniek mimo normálneho umiestnenia tejto vrstvy..

Aj keď sú obe tieto choroby benígne, nezabudnite na komplikácie, ktoré narúšajú graviditu a spôsobujú veľa nepohodlia počas cyklu a počas pohlavného styku..

Príznaky a príznaky adenomyózy

U rôznych pacientov sa môže vyskytnúť adenomyóza. Medzi príznaky tejto choroby patrí:

 • Pain. Vyskytuje sa buď v intermenštruačnom období, alebo počas menštruácie. Bolesť môže mať rôznu intenzitu, od úplnej bezbolestnosti až po silnú dýku. Ďalším dôležitým bodom - bolesť zle tlmia lieky proti bolesti;
 • Bolesť pri sexe;
 • Dlhé obdobia, ktoré často presahujú trvanie 7 dní;
 • Ťažké krvácanie počas menštruácie s veľkým počtom krvných zrazenín;
 • V priebehu cyklu môže žena zistiť špinenie alebo špinavé škvrny, ktoré sa môžu zvýšiť pred menštruáciou alebo po nej..

Prečo sa ultrazvuk používa pri diagnostike adenomyózy??

 1. Ultrazvukové metódy sa objavili nedávno, v polovici minulého storočia, ale rýchlo sa rozšírili. A taká metóda v gynekológii sa veľmi dobre zakorenila. Faktom je, že ultrazvukové vlny nepoškodzujú svoju povahu. Živým príkladom použitia ultrazvuku sú netopiere, ktoré týmto žiarením nepoškodzujú seba ani iné živé veci. Samotné zariadenie pracuje na princípe piezoelektrického efektu. To znamená, že ultrazvukové vlny danej frekvencie sú emitované meničom (senzorom), potom sa odrážajú z tkanív a vnútorných orgánov a vracajú sa a zaregistrujú sa u rovnakého meniča..
 2. Ďalšou výhodou ultrazvuku je rýchlosť. Ultrazvukové vyšetrenie na diagnostikovanie adenomyózy netrvá dlhšie ako 10 - 30 minút a výsledky, ktoré už dešifroval diagnostický lekár, sa získajú za niekoľko minút po čakaní..
 3. Ďalšou významnou výhodou je nedostatok prípravy na štúdiu alebo jej minimálna potreba. To vám umožní vykonať ultrazvuk na adenomyózu ihneď po vyšetrení a komunikácii s gynekológom. To sa však nevzťahuje na všetky ultrazvukové metódy. Niektoré nuansy sa zvýraznia o niečo neskôr..
 4. Prevalencia ultrazvuku je pomerne vysoká a samotné prístroje, nielenže sú ďaleko od najdrahších, sú tiež kompaktné, ktoré môže lekár vziať so sebou na vyšetrenie pacientov, ktorí nie sú prenosní alebo ktorí nie sú schopní prísť do diagnostického centra alebo kliniky. Ihneď stojí za zmienku nízke náklady na vykonanie štúdií adenomyózy pomocou ultrazvuku, vďaka čomu je ultrazvuk jedným z najdostupnejších.

Aký deň cyklu robia ultrazvuk s adenomyózou

Ultrazvuk je jednou z hlavných metód v diagnostike maternicovej adenomyózy, ale najlepšie je nerobiť to sami, ale po konzultácii a vyšetrení gynekológom, ktorý vysvetlí všetky vlastnosti nadchádzajúcej procedúry. Pri adenomyóze sa zväčšuje veľkosť maternice, gynekológ môže mať podozrenie na toto:

 • pri bimanual vyšetrení, keď je jedna ruka položená na žalúdok v projekcii maternice a druhá je vložená do vagíny.
 • Potom sa vykoná vyšetrenie v zrkadlách, v ktorom môžete zistiť prítomnosť ložísk vo vagíne a krčku maternice. Po všetkých manipuláciách je zvyčajne predpísaný ultrazvuk..

Dôležitým bodom pri vykonávaní ultrazvuku na identifikáciu príznakov adenomyózy je správny výber dňa zákroku. Niekedy môže lekár predpísať bez výberu deň, ale je to veľmi zriedkavé.

 • Prvý ultrazvuk sa často predpisuje v 8. - 12. deň cyklu, najlepšie bezprostredne po ukončení menštruácie. Toto je opodstatnené prítomnosťou najtenšej vrstvy endometria, za ktorú sa nič nemôže „schovať“..
 • Nasledujúci postup sa uskutočňuje v dňoch 21 až 24 cyklu. To vám umožní porovnať rast endometria v dynamike a zistiť výsledné ložiská.

Ultrazvuková príprava

Ultrazvuk na adenomyózu možno vykonať bez predbežnej prípravy, ale je stále vhodné pripraviť ju. Po výbere dňa musíte dodržiavať diétu, ktorá vyžaduje vylúčenie všetkých výrobkov tvoriacich plyn: čerstvého pečiva, čerstvej zeleniny (kapusta, strukoviny, repa atď.) A ovocia (banán, melón, jablká, hrozienka atď.). Dôvod, prečo by ste sa mali držať tejto stravy, je nasledujúci:

 • plyny v črevách môžu vytlačiť vnútorné pohlavné orgány, čo vedie k skresleniu výsledkov;
 • plyn nahromadený v čreve môže byť prekážkou pre ultrazvukové vlny, čo tiež vedie k skresleniu.

Pred samotnou štúdiou musí pacient vyprázdniť močový mechúr, kvôli čomu niekedy môže lekár požiadať pacienta, aby išiel na záchod, a tiež vykonať záchod pohlavných orgánov, ako pri rutinnom gynekologickom vyšetrení na kresle.

Ako sa vykonáva ultrazvuk na identifikáciu príznakov adenomyózy maternice?

Ultrazvuk sa vykonáva v polohe na chrbte. Lekár kladie na ultrazvuk špeciálny kondóm, ktorý má charakteristické charakteristické znaky. Potom je toto všetko namazané gélom, ktorý vykonáva dve funkcie:

 • zjemňuje úvod do vagíny;
 • zlepšuje vedenie ultrazvukových vĺn.

Procedúra zvyčajne nespôsobuje bolesť.

Čo ukazuje ultrazvuk pri maternicovej adenomyóze?

Známky adenomyózy maternice na ultrazvuku sa môžu líšiť v závislosti od štádia vývoja choroby.

 1. Po prvé, tvar sa mení z menších, sotva viditeľných zmien, na veľmi silnú deformáciu, ktorá je niekedy ešte charakteristickejšia pre endometriózu. Zahusťovanie maternice môže byť dosť nerovnomerné. Okrem toho, pri kombinácii maternicových fibroidov s adenomyózou môže deformácia pripomínať tehotenstvo približne šesť týždňov..
 2. Ďalším príznakom adenomyózy na ultrazvukovom vyšetrení bude prítomnosť cystických dutín a inklúzií v stenách maternice. Vďaka tomu je štruktúra heterogénna. Zvýši sa echogenita. Okrem toho cystické dutiny budú indikovať nodulárnu formu priebehu choroby. Zarastanie je tiež charakterizované nerovnomerným vydutím na vnútornej strane maternice.

Všetky tieto príznaky na ultrazvuku môžu ukázať nielen prítomnosť adenomyózy, ale tiež, v závislosti od závažnosti niektorých z nich, stanoviť formu ochorenia. Môžu byť potrebné ďalšie výskumné metódy, ako napríklad počítačové alebo magnetické rezonancie..

Fázy choroby

Adenomyóza má štyri štádiá:

 1. Keď endometrium práve začína rásť do steny maternice;
 2. Penetrácia endometria do asi polovice hrúbky steny maternice;
 3. Potom endometriálne tkanivo už úplne klíčí;
 4. V tomto štádiu sa klíčenie vyskytuje v okolitých orgánoch a pobrušnici.

V závislosti od štádia sa zvyšuje presnosť stanovenia formy ochorenia, avšak liečba bude ťažšia.

Kde je štúdia a recenzie

Ultrazvuk na zistenie príznakov adenomyózy maternice sa môže vykonávať v súkromných a štátnych diagnostických centrách, na klinikách. Uprednostňovať by sa mali vždy tie miesta, kde sa ultrazvuková diagnostika zaoberá odborníkom v oblasti gynekológie..

Recenzia pacientov aj lekárov o ultrazvukovej diagnóze adenomyózy sú pozitívne vzhľadom na charakteristiky oboch ultrazvukových metód všeobecne a konkrétne trasvaginálne vyšetrenie.

Fokálna adenomyóza

Fokálna adenomyóza je forma genitálnej endometriózy. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytuje u žien po 40 rokoch na pozadí opakovaných inštrumentálnych potratov, iných chirurgických vnútromaternicových zásahov..

Toto chronické ochorenie indukuje rozvoj leiomyómu maternice, významne znižuje kvalitu života ženy a zostáva nevyriešeným problémom modernej gynekológie..

Fokálna adenomyóza maternice - čo to je?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza - benígny rast bazálnej vrstvy endometria do myometria s tvorbou endometriálnych ložísk v hrúbke maternicovej steny.

Fokálna adenomyóza - lokálna forma adenomyózy - sa javí ako jediné alebo viacnásobné zameranie ektopických žliaz a endometriálnej strómy obklopenej zmenenými vláknami hladkého svalstva..

Inými slovami, pri fokálnej adenomyóze endometriálne tkanivo neovplyvňuje celú maternicu, ale obmedzenú plochu steny maternice..

Formy adenomyózy:

 • difúznu
 • ohniskový
 • uzlový
Výskyt rôznych foriem adenomyózy

Mnohí autori považujú fokálnu adenomyózu za predchodcu bežného difúzneho procesu.

Difúzna fokálna forma adenomyózy

Izolovaná fokálna adenomyóza je pomerne zriedkavá (nie viac ako 7% všetkých prípadov ochorenia). Oveľa častejšie sa pozoruje zmiešaná difúzna-fokálna forma adenomyózy 2 - 3 stupňa, keď sa veľké lokálne endometriálne ložisko kombinuje s malými léziami roztrúsenými po celej myometrii..

Aké je nebezpečenstvo klíčenia endometria v myometrii?

Pri zvyšovaní jej životaschopnosti sa v ektopických endometriálnych bunkách vyvíjajú vlastnosti, ktoré sú agresívne voči okolitým tkanivám:

 • Na oslabenie miestnej imunity produkujú vo veľkých množstvách prostaglandíny - bioaktívne látky, ktoré vyvolávajú zápaly, opuchy a bolesti..
 • Aby sa udržal ich aktívny rast, tkanivá adenomického zamerania autonómne syntetizujú estrogény a vytvárajú miestnu hormonálnu nerovnováhu (miestny estrogenizmus)..
 • Aby sa zabránilo úplnej hormonálnej kontrole, adenomyotické tkanivo sa stáva necitlivé na progesterón - hormón, ktorý potláča proliferačný rast žliaz v ohnisku choroby..

Súčasne zostáva endometrioidné tkanivo analógom sliznice maternice, takže sa počas menštruácie „menštruuje“. Časť krvavého produktu sa vypúšťa do maternicovej dutiny pozdĺž endometriotických pasáží, čo vyvoláva rozmazanie „čokoládových“ sekrétov, ktoré sú dlhé a vedú k sekundárnej anémii. Druhá časť - hromadí sa v lúmene ektopických žliaz a vytvára veľkú cystu (cystická forma fokálnej adenomyózy)..

Endometrioidné tkanivo je náchylné na infiltráciu. Dokonca aj minimálna adenomyóza maternice v 40-50% prípadov je kombinovaná s retrocervikálnou alebo extragenitálnou endometriózou čreva, inými štruktúrami malej panvy..

Invázia mimomaternicového endometria dezorganizuje myometrium. Súvisiaci chronický zápal a estrogén indukujú zhutnenie, zväčšenie a transformáciu svalových vlákien, tvorbu leiomyomatóznych uzlín a šnúr hladkého svalstva..

Difúzna fokálna adenomyóza v 80-90% prípadov je kombinovaná s mnohopočetným myómom maternice

Vnútromaternicový patologický proces porušuje celkový imunitný a hormonálny stav ženy. U pacientov s adenomyózou sa zisťujú štrukturálne a funkčné poruchy vaječníkov, hyperplázia endometria, dysfunkcia centier neuroendokrinnej regulácie, autoimunitné, neurotické a metabolické poruchy..

Príčiny fokálnej adenomyózy

Medzi mnohými hypotézami o výskyte endometriózy pri vývoji adenomyózy hrá hlavnú úlohu:

 • Genetická predispozícia - vrodená tendencia prenikania endometriálnych častíc do myometria v určitých štádiách menštruačného cyklu.
 • Posun endometria cez poranené myometrium počas mechanického alebo zápalového poškodenia prechodnej alebo prechodnej myometriálnej zóny (Junctional Zone, JZ), ktorá je vystavená endometriu, je prirodzenou bariérou medzi tkanivami sliznice a svalu maternicovej steny..

95% pacientov s adenomyózou malo v minulosti lekárske potraty. 75% - bolo podrobených oddelenému diagnostickému kyretáži sliznice maternice. 3% - intrauterínne antikoncepčné prostriedky sa používali po dlhú dobu, ktorých nosenie bolo komplikované chronickou endo- a / alebo myometritídou.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy:

 • Gynekologická chirurgia: inštrumentálne potraty, cisársky rez, hysteroresektoskopia, slepá diagnostická kyretáž, manuálna prehliadka dutiny maternice, atď..
 • Nedostatočná inštalácia a / alebo dlhodobé nosenie vnútromaternicových antikoncepčných systémov.
 • Zápal pohlavných orgánov.
 • „Rodinná“ adenomyóza - vrodená náchylnosť na chorobu zdedená blízkymi príbuznými.
 • Imunita je narušená.
 • Chronický stres.
 • Poruchy metabolizmu, obezita.
 • vysoký tlak.
 • Endokrinné choroby vrátane cukrovky.
 • Gastrointestinálna patológia.
 • Chronická tonzilitída.
 • Zlá ekológia, zlé lekárske a sociálne prostredie.
 • alkohol.
 • Hypodynamia.
Späť na obsah

Príznaky fokálnej adenomyózy

 • Syndróm panvovej bolesti: pretrvávajúci, nesúvisiaci s menštruáciou, bolesťami v dolnom bruchu, vyžarujúcimi do spodnej časti chrbta a / alebo konečníka..
 • Bolestivá menštruácia.
 • Bolestivý styk.
 • Špinavý krvavý (hnedý alebo „čokoládový“) výtok z pohlavných orgánov: acyklický kontakt, pred a / alebo po menštruácii.
 • Ťažká menštruácia (hypermenorea).
 • Niekedy: dysfunkčné maternicové krvácanie.
 • Niekedy: posthemoragická (sekundárna) anémia.
 • Spontánne potraty, predčasný pôrod, abnormálne popôrodné krvácanie.
 • neplodnosť.

Môže byť fokálna adenomyóza asymptomatická?
ÁNO!
U 12% pacientov je ochorenie detegované náhodne, ultrazvukom pri rutinnom vyšetrení.

Diagnóza fokálnej adenomyózy

Až 80% prípadov fokálnej adenomyózy sa diagnostikuje v neskorom reprodukčnom veku alebo pri premenopauze. Skutočné trvanie choroby od začiatku jej vývoja až po detekciu je však takmer nemožné určiť.

Diagnóza adenomyózy začína dôkladným zhromaždením sťažností a objektívnym gynekologickým vyšetrením pacienta.

Primárnou inštrumentálnou metódou na identifikáciu akejkoľvek vnútromaternicovej patológie zostáva ultrazvuk - ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov pomocou vaginálneho meniča (transvaginálny ultrazvuk)..

Presnosť ultrazvukovej diagnostiky difúznej fokálnej formy adenomyózy 1 - 3 stupne dosahuje 96%

Napriek vysokej informačnej hodnote ultrazvuku sa pri interpretácii výsledkov výskumu často vyskytuje množstvo problémov - je ťažké rozlíšiť fokálnu adenomyózu od difúznej fokálnej alebo nodulárnej, od fibroidov alebo malformácie maternice..

Echografia maternice s adenomyózou by sa mala vykonávať dynamicky: niekoľko dní pred a po menštruácii..

Ozveny príznaky fokálnej adenomyózy

Podľa výsledkov ultrazvuku sa dá predpokladať iba choroba. V rámci ďalšieho vyšetrenia a objasnenia diagnózy MRI.

Sľubným smerom na overenie fokálnej adenomyózy je MR spektroskopia, ktorá vyhodnocuje charakteristiky metabolizmu v mieste choroby.

Hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou a histologickým vyšetrením odstránených tkanív
pri fokálnej adenomyóze sa primárne vykonáva vylúčenie / potvrdenie benígnej (hyperplázia, polyp) alebo malígnej (adenokarcinómovej) patológie endometria kombinovanej s adenomyózou.

Ak si hysteroskopia nereguluje príznaky adenomyózy, nevylučuje to možnosť fokálneho endometrioidného procesu v hrúbke myometria..

Fokálna adenomyóza maternice - liečba

Výber liečebnej metódy pre fokálnu adenomyózu často predstavuje veľký problém a vo veľkej miere závisí od veku pacienta, prevalencie adenomyózy, závažnosti klinických prejavov a prítomnosti sprievodných pohlavných a somatických ochorení..

Stupeň alebo stupeň rozšírenia adenomyózy

adenomyózapřevládání
1 stupeň
minimálna
Endometriálna invázia myometria je obmedzená na prechodnú (JZ) zónu
2 stupne
svetlo
Klíčenie endometrioidného tkaniva v myometrii je obmedzené na polovicu hrúbky steny maternice
3 stupňa
moderovať
Porážka celej hrúbky steny maternice k seróznej (vonkajšej) membráne maternice bez klíčenia v nej.
4 stupne
ťažký
Invázia patologického procesu do seróznej membrány a za maternicu

Taktika liečby adenomyózy je vždy koordinovaná s pacientom a v prvom rade nie je založená na výsledkoch ultrazvuku, ale na sťažnostiach a objektívnom klinickom obraze..

Fokálna adenomyóza 1 a 1 - 2 stupne - liečba

Mnohí odborníci sa domnievajú, že ak pacient nemá sťažnosti na zdravie, neexistujú žiadne klinické prejavy údajného (nepotvrdené histologickým) ochorením, potom nie je predpísaná hormonálna liečba. Vyšetrenie gynekológa a ultrazvuková kontrola sa odporúča raz za 6 mesiacov.

Mnohí vedci súčasne trvajú na vhodnosti dlhodobej obmedzujúcej liečby miernych foriem adenomyózy nízko dávkovými monofázickými perorálnymi kontraceptívami alebo čistými gestagénmi (orálnymi, intrauterinnými) s minimálnou záťažou (dienogest, levonorgestrel) až do plánovaného tehotenstva alebo do začiatku prirodzenej menopauzy..

Fokálna adenomyóza 2 a 2 - 3 stupne - liečba

Liečba fokálnej adenomyózy mierneho až stredného stupňa závisí od formy a závažnosti klinických prejavov choroby..

Analgetiká, NSAID sa používajú na liečenie menšej bolesti..

V prípade výraznejších príznakov sa vykonáva konzervatívna hormonálna terapia..

Prípravky na liečenie fokálnej adenomyózy

(podľa odporúčaní medzinárodných klinických spoločenstiev sa vyžaduje konzultácia s ošetrujúcim lekárom)

Terapia v prvom štádiu nevyžaduje histologické potvrdenie diagnózy. použiteľné:

 • Jednofázový COC v nepretržitom režime:
  droga voľby - „Janine“ (dienogest + etinylestradiol).
  Generiká: „Silo“, „Bonade“, „Dieziklen“
 • Progestogény v nepretržitom režime:
  droga voľby - "Vizanna" (dienogest).

Sťažnosti pacientov: panvovej bolesti, predĺženej ťažkej menštruácie.

Výsledky ultrazvuku: v ľavom rohu maternice bližšie k vonkajšiemu (seróznemu) integumentu bola nájdená heteroechoická formácia 3,5 x 5,3 x 4,2 cm s jemným obsahom vo vnútri, s hyperechoickým periférnym okrajom do 2 cm. Deformácia vonkajšieho myometria. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: potvrdená fokálna adenomyóza.

Bola navrhnutá chirurgická liečba, ktorú pacient odmietol.

Pridelených: liek „Vizanna“ v nepretržitom režime.

Klinický účinok: pozitívne.

Terapia druhého stupňa je predpísaná, ak je terapia prvého stupňa neúčinná alebo netolerantná:

 • LNG-Navy "Mirena" (levonorgestrel)
 • Kurz A-GnRH nie viac ako 24 týždňov:
  Výber odborníkov - Diferelín (Triptorelín)
  Generiká: Decapeptil Depot, Triptorelin Long
  Populárny A-GnRH: Zoladex (Gozorelin), Buserelin.

Ohnisková, difúzna ohnisková vzdialenosť
adenomyóza 3, 3 až 4 stupne - liečba

Stredne ťažká a ťažká izolovaná adenomyóza je mimoriadne zriedkavá. Častejšie sa kombinuje s myómom maternice, patológiou vaječníkov, hyperpláziou endometria a / alebo myometriom, je sprevádzaná závažnými symptómami a je okamžite liečená.

Sťažnosti pacientov: silná panvová bolesť.

Výsledky ultrazvuku: Na ľavom rebre maternice v dolnej tretine myometria bola nájdená heteroechoická hmota merajúca 4,3 x 5,1 x 3,5 cm s vonkajšou zónou so zvýšenou echogenitou. Deformácia vonkajšieho myometria s vydutím v brušnej dutine. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: pravdepodobne fokálna adenomyóza.

Konzervatívna chirurgická liečba: úspešná terapeutická laparoskopia zachovávajúca orgán s excíziou patologického zamerania a následnou obnovou steny maternice.

Histologická diagnóza: fokálna adenomyóza.

Prevádzka je nevyhnutnosťou?

Indikácie pre chirurgickú liečbu fokálnej adenomyózy:

 • Neúčinnosť konzervatívnej liečby.
 • Menštruačné alebo acyklické krvácanie z maternice spojené s adenomyózou, ktoré vedie k anémii, rezistentné na lieky.
 • Chronická bolesť panvy, dyspareunia, výrazné zníženie životnej úrovne, rezistentná na liečbu drogami.
 • Adenomyóza v kombinácii s inou gynekologickou patológiou, ktorá si vyžaduje chirurgickú liečbu.
 • Difúzna-uzlová adenomyóza 3 - 4 stupne.
 • Adenomyóza spojená s dysfunkciou orgánov susediacich s maternicou.

U mladých žien, ktoré majú záujem o zachovanie plodnosti, sa podľa možnosti vykonáva rekonštrukčná plastická chirurgia chrániaca orgány. Optimálny chirurgický prístup - laparoskopický.

U žien v období pred a po menopauze sa vykonáva supravaginálna alebo úplná (úplná) amputácia maternice - hysterektómia.

Hysterektómia - nepriaznivý výsledok neskorej diagnózy alebo nedostatočnej liekovej terapie adenomyózy

Úplné odstránenie maternice je nevyhnutné opatrenie, smutný výsledok neskorej návštevy lekára u lekára, nesprávny výber konzervatívnej liečby alebo osobné dôvody pacienta na odmietnutie odporúčanej hormonálnej liečby..

Každá žena, ktorá nedodržiava lieky predpísané na liečbu adenomyózy, by si mala byť vedomá možných negatívnych dôsledkov takéhoto rozhodnutia..

Možné dlhodobé následky hysterektómie Späť na obsah

Tehotenstvo s fokálnou adenomyózou

Fokálna adenomyóza vedie k endometriálnej a myometriálnej dysfunkcii, preto sa často stáva príčinou pôrodnej patológie: spontánne potraty v skorých štádiách, predčasný pôrod, popôrodné krvácanie.

Adenomyóza hrá dôležitú úlohu pri rozvoji neplodnosti u žien. Avšak tehotenstvo s takouto diagnózou je možné. Vyšetrenie a konzervatívna chirurgická liečba neplodnosti u pacientov s fokálnou adenomyózou sa vykonáva ako u neplodnosti neznámeho pôvodu..

Lekárska laparoskopia zvyšuje reprodukčnú schopnosť, zvyšuje šance na spontánne tehotenstvo a zlepšuje výsledky IVF.

Možné tehotenstvo s adenomyózou

Všimnite si, že liečba adenomyózy dienogestom a A-GnRH neznižuje ovariálnu rezervu vaječníkov, nemá negatívny vplyv na plodnosť pacienta po ukončení liečby. 3 až 6 mesiacov užívania A-GnRH pred zákrokom ART zvyšuje frekvenciu klinického tehotenstva 4-krát.

Prevencia fokálnej formy adenomyózy

Vzhľadom na komplexnú, neúplne študovanú patogenézu endometriálneho ochorenia nie sú zaručené žiadne metódy prevencie na zmiernenie fokálnej adenomyózy..

Opatrenia, ktoré znižujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy: Prevencia gynekologických chorôb

 • Plánovanie tehotenstva (potrat).
 • Vyvarujte sa neprimeraných chirurgických vnútromaternicových zásahov, operácií na maternici.
 • Primeraná liečba zápalových gynekologických ochorení.
 • Včasná implementácia reprodukčného plánu, prirodzený pôrod.
 • Hormonálna orálna antikoncepcia.
 • Bariérová antikoncepcia (chránený pohlavný styk), sexuálna hygiena (zabránenie pohlavne prenosným infekciám).
 • Zdravý životný štýl.
 • Boj proti obezite, udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.
 • Fyzická aktivita.
 • Dispenzárne vyšetrenie u gynekológa 1 krát za 12 mesiacov.

Adenomyóza: príznaky a liečba

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne systémové ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané patologickou proliferáciou endometriálnych tkanív mimo tela (vajcovody, vagína, vaječníky) a do ďalších vrstiev. Endometriotický rast je možné pozorovať pooperačné rany, pľúca, tráviace orgány a močové cesty.

Častejšie sa adenomyóza vyskytuje u pacientov v reprodukčnom období, najmä po 27 - 30 rokoch. Toto ochorenie sa často zdedí (geneticky). Po menopauze vnútorná endometrióza sama o sebe mizne.

Štádium a stupeň adenomyózy maternice

Vzhľadom na morfologický obraz patologického procesu sa rozlišujú tieto formy vnútornej endometriózy:

 • Nodulárna adenomyóza maternice. Endometrioidné bunky sú v myometrii vo forme adenomyómov (uzlov). Typicky sú uzlové útvary početné, majú dutinu naplnenú krvou. Okolo nich je husté spojivové tkanivo, ktoré sa vytvára na pozadí zápalu..
 • Fokálna adenomyóza. Táto forma patológie je charakterizovaná šírením endometriálnych buniek do okolitých tkanív s následnou tvorbou jednotlivých ohnísk.
 • Difúzna adenomyóza. Endometrioidné bunky napádajú myometrium. V tomto prípade nedochádza k tvorbe uzlov alebo zreteľných ohnísk.
 • Difúzna-nodulárna adenomyóza. Kombinácia difúznej a uzlovej vnútornej endometriózy.

Vzhľadom na distribúciu a hĺbku endometriotických rastov sa rozlišujú nasledujúce stupne adenomyózy:

 • 1 stupeň - je ovplyvnená submukózna vrstva dutiny maternice;
 • 2 stupne - súčasťou patologického procesu je časť svalovej vrstvy;
 • Stupeň 3 - endometriálne tkanivo rastie na veľkej polovici svalovej vrstvy maternice;
 • Stupeň 4 - endometriotické ložiská ovplyvňujú celú svalovú vrstvu. Patologický proces sa často šíri do susedných tkanív, orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Mechanizmus rozvoja vnútornej endometriózy je pomerne jednoduchý a spočíva v klíčení endometria do svalového tkaniva pod vplyvom určitých faktorov. Zároveň sú úplne zachované funkčné schopnosti tkanív. S prechodom ženského tela do menštruačnej fázy sa začínajú zväčšovať endometriálne bunky, v dôsledku čoho dochádza k implantácii oplodneného vajíčka. Endometrium, ktoré pučalo do myometria, funguje podľa podobného princípu.

Ak nedošlo k počatiu, endometriálne bunky opúšťajú dutinu maternice vo forme menštruačného krvácania. Svalová vrstva maternice nie je schopná vylučovať zarastené endometriálne bunky, v dôsledku čoho zostávajú v telovej dutine. Na tomto pozadí dochádza v myometrii k miernemu krvácaniu, ktoré vyvoláva zápalový proces.

Presné príčiny vzniku adenomyózy ešte neboli stanovené. Špecialisti identifikujú množstvo faktorov, ktoré spôsobujú rast endometriálnych buniek a ich následné zvyšovanie. Podľa štatistík väčšina pacientov s adenomyózou podstúpila potrat alebo podstúpila operáciu maternicovej dutiny. Stále sú ohrození pacienti starší ako 35 rokov.

Niektorí gynekológovia sa domnievajú, že genetický faktor môže vyvolať rozvoj adenomyózy. Pokiaľ však ide o túto teóriu, neexistuje jasné vyhlásenie. Ak jedna zo žien v rodine trpí vnútornou endometriózou, neznamená to, že predstavitelia budúcich generácií budú náchylní na rozvoj choroby..

Medzi ďalšie príčiny rozvoja maternicovej adenomyózy patrí:

 • Časté stresy, emočné nadmerné zaťaženie;
 • Predĺžená fyzická aktivita;
 • Neustále napätie, nadmerná aktivita;
 • Pasívny sedavý spôsob života, ktorý vedie k stagnácii krvi v panvových orgánoch;
 • Endokrinné poruchy;
 • Porušovanie nadobličiek a hypofýzy;
 • Hormonálna dysfunkcia.

Vývoj vnútornej endometriózy môže byť tiež zneužívaním solária a opaľovania. To platí najmä pre pacientov po 30 rokoch. V tomto veku je telo oveľa citlivejšie na ultrafialové žiarenie..

Známky a príznaky adenomyózy maternice

Najvýraznejším a najcharakteristickejším symptómom adenomyózy je predĺžené obdobie menštruácie (viac ako 7 dní). Výtok je hojný a sprevádzaný silnou bolesťou. Pri menštruačnom toku sa môžu vyskytnúť krvné zrazeniny. Pred menštruáciou a počas 3-4 dní po ich ukončení je možné pozorovať výtok nahnedlého odtieňa. U pacientov so závažnou adenomyózou sa objavuje medzistupňový výtok, po ktorom nasleduje výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesťové pocity s adenomyózou sa objavia 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Pokračujú celým cyklom a prechádzajú po 3 až 4 dňoch od ukončenia menštruačného toku. Lokalizácia bolesti závisí od zamerania zápalového procesu. Ak je isthmus poškodený a tvoria sa adhézie, v perineu sa objaví bolesť. Zápal v rohu maternice je sprevádzaný bolesťou v oblasti slabín. Väčšina žien sa však v predmenštruačnom období sťažuje na bolestivý pohlavný styk.

60% pacientov s adenomyózou má problémy s počatím. Neplodnosť je spôsobená mnohými komisármi vytvorenými na vajcovodoch. V dôsledku narušenia štruktúry endometria bránia postupu oplodneného vajíčka na miesto implantácie..

Ďalším príznakom adenomyózy je anémia s nedostatkom železa, ktorá sa vyskytuje v dôsledku veľkej straty krvi na pozadí ťažkej menštruácie. To vyvoláva výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Rýchla únava;
 • Neustála ospalosť;
 • dýchavičnosť;
 • Mdloby;
 • Všeobecná nevoľnosť;
 • Bolesť hlavy, závraty;
 • Bledosť kože;
 • Poruchy psychoemocionálneho stavu, neuróza spôsobená neschopnosťou otehotnieť, silnou bolesťou a ťažkou PMS.

V závislosti od závažnosti patológie sa môže závažnosť, intenzita a súbor klinických prejavov líšiť.

Ak hovoríme o príznakoch adenomyózy, ktoré sa určujú pri gynekologickom vyšetrení, medzi ne patrí zmena tvaru a veľkosti dutiny maternice. Pri difúznej adenomyóze sa maternica pred menštruáciou zväčšuje a stáva sa sférickou. Pri bežnom patologickom procese vyzerá orgán na 2 alebo 3 mesiace tehotenstva. Uzlová forma adenomyózy je sprevádzaná tvorbou malých tuberkúl, ktoré sú na stenách maternice. Pri komplexnej adenomyóze zodpovedá maternica veľkosti fibroidov a po menštruácii sa nevracia k normálu..

Diagnóza adenomyózy

Na diagnostikovanie vnútornej endometriózy sa konzultuje gynekológ, ktorý zahŕňa skúmanie sťažností pacienta, zhromažďovanie informácií z anamnézy a gynekologické vyšetrenie. Laboratórne a hardvérové ​​štúdie sú tiež predpísané..

Gynekologické vyšetrenie sa vykonáva pred menštruáciou. Detekcia uzlín, tuberozity alebo zväčšenej sférickej maternice v kombinácii s bohatými, predĺženými a bolestivými obdobiami, ako aj príznakmi anémie a bolesti pri sexuálnom kontakte, je dôvodom na podozrenie na vývoj adenomyózy..

Hlavnou metódou diagnostiky adenomyózy je ultrazvuk. Najpresnejšie výsledky štúdie môžete získať (85 - 90%) pomocou transvaginálnej diagnózy (cez vagínu). Ultrazvukové vyšetrenie ako aj vyšetrenie na stoličke sa vykonávajú v predvečer menštruácie. Medzi príznaky adenomyózy na ultrazvuku patria rôzne hrúbky stien maternice, sférický a zväčšený tvar orgánu, prítomnosť cystických útvarov s priemerom viac ako 3 mm, ktoré sa objavujú v stene maternice pred menštruáciou..

Diagnóza difúznej formy adenomyózy ultrazvukom je omnoho ťažšia. Na tento účel sa používa metóda hysteroskopického vyšetrenia. Hysteroskopia okrem toho eliminuje hyperpláziu endometria, polypózu, fibroidy maternice, zhubné nádory a iné gynekologické patológie..

Ako súčasť diferenciálnej diagnostiky je možné predpísať MRI, ktorá umožňuje detekovať zmeny v štruktúre myometria, zhrubnutie maternicových stien a ložiská šírenia endometrioidných tkanív v myometrii. MRI tiež umožňuje vyhodnotiť štruktúru a hustotu uzlov.

Na identifikáciu hormonálnych porúch, zápalových procesov a príznakov anémie pri adenomyóze sú predpísané laboratórne testy krvi a moču..

Ako liečiť adenomyózu

Liečbu adenomyózy predpisuje lekár na základe výsledkov laboratórnej diagnostiky a komplexného vyšetrenia. Terapia vnútornej endometriózy sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych (liekov), chirurgických alebo kombinovaných metód. Výber taktiky terapeutických účinkov závisí od štádia a formy patologického procesu. Zohľadňuje sa aj stupeň distribúcie endometriálnych rastov, vek a celkový stav pacienta, ako aj potreba udržiavať reprodukčnú funkciu (možnosť následného počatia)..

Liečba adenomyózy sa začína použitím konzervatívnych metód. V tomto prípade je možné predpísať tieto lieky:

 • Hormonálne lieky;
 • Lieky na zastavenie zápalu;
 • Vitamínové komplexy;
 • Prípravky na normalizáciu činnosti pečene;
 • Lieky na zvýšenie imunity (imunostimulanty).

Všetkým pacientom je predpísaná liečba anémie s nedostatkom železa. Podľa svedectva je žena poslaná na konzultáciu s psychoterapeutom, ktorý môže odporučiť užívanie sedatív alebo antidepresív..

Ak použitie konzervatívnych metód neprinieslo pozitívne výsledky, je indikovaná chirurgická liečba. Existujú dve oblasti chirurgickej liečby adenomyózy:

 • Intervencia šetriaca orgány - zameraná na koaguláciu endometriálnych rastov;
 • Radikálna chirurgia (hysterektómia, panhisterektómia, supravaginálna amputácia) - spočíva v odstránení maternice a dodatkov..

Medzi základné faktory pri menovaní chirurgického zákroku so zachovaním orgánu patrí prítomnosť hnisania, stupeň hyperplázie a počet vytvorených adhézií. Otázka výberu takéhoto spôsobu liečby sa zvažuje až potom, čo pacient podstúpil hormonálnu liečbu (90 dní), čo neprinieslo výsledky a či existujú obmedzenia týkajúce sa použitia hormonálnych látok..

Ak po liečbe liekom adenomyóza pokračuje a vek ženy presahuje 40 rokov, lekár rozhodne o vhodnosti radikálnej operácie. Chirurgia tohto typu môže byť predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Neúčinná hormonálna terapia a predchádzajúci chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov;
 • Vývoj difúznej adenomyózy tretieho stupňa;
 • Progresia nodulárnej formy vnútornej endometriózy v kombinácii s myómom.

Po operáciách na konzerváciu orgánov a liekovej terapii sa u každého piateho pacienta diagnostikuje relaps adenomyózy v prvom roku. Do 5 rokov sa miera recidívy zvýši na 70%. U žien v premenopauzálnom období je prognóza vnútornej endometriózy priaznivejšia z dôvodu postupného blednutia ovariálnej aktivity. Relaps adenomyózy po radikálnej operácii nemožný.

Tehotenstvo s adenomyózou maternice

Ak sa diagnostikuje adenomyóza u ženy, ktorá plánuje otehotnieť, pokusy o otehotnenie sa odporúčajú najskôr 6 - 8 mesiacov po zásahu zachovania orgánov alebo po ukončení konzervatívnej liečby..

Ak je adenomyóza diagnostikovaná u tehotnej pacientky, počas prvého trimestra sa ukáže, ako užíva gestagény. Potreba hormonálnej terapie v druhom a treťom trimestri gravidity je stanovená na základe laboratórnych krvných testov na hladiny progesterónu..

Tehotenstvo je fyziologická menopauza, ktorá je sprevádzaná závažnými hormonálnymi zmenami. To priaznivo ovplyvňuje priebeh patológie, čím sa znižuje miera hyperplázie endometria. Niektoré ženy sú po pôrode úplne vyliečené.

Aké je riziko adenomyózy

Pri absencii včasnej terapie alebo negramotnej taktiky terapeutického účinku môže endometriálna adenomyóza vyvolať rozvoj mnohých nepriaznivých komplikácií:

 • Vznik chronickej akútnej anémie;
 • Šírenie ohnísk adenomyózy na iné tkanivá, orgány (hemotorax, črevná obštrukcia);
 • Zhubný nádor (zhubná degenerácia) patologických endometriálnych buniek.

Aby sa zabránilo rozvoju vnútornej endometriózy a jej dôsledkom, žena by mala navštíviť gynekológa najmenej dvakrát ročne a ak sa zistia príznaky adenomyózy, konzultujte s lekárom..

Maternicová adenomyóza na ultrazvuku a MRI

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

Ultrazvuková adenomyóza

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).

Táto Zmluva o užívaní je verejným dokumentom správcu stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup, akým môžu návštevníci (ďalej len „návštevník“) používať stránky www.puchkovk.ru vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a iné použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora. Správca stránok môže túto zmluvu o používateľovi kedykoľvek zmeniť bez toho, aby o tom upozornil návštevníka stránky.

 • Návštevník stránky, ktorý zanecháva akékoľvek informácie, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú konkrétnej alebo určenej osoby (ďalej len „osobné údaje“), potvrdzuje, že si prečítal túto zmluvu s používateľmi a súhlasí s ňou..
 • V súvislosti so všetkými nahlásenými osobnými údajmi dáva návštevník správcovi úplný súhlas s ich spracovaním.
 • Správca stránky zaručuje návštevníkovi, že spracovanie a uloženie osobných údajov návštevníka bude vykonané v súlade s ustanoveniami federálneho zákona z 27. júna 2006 č. 152-FZ „o osobných údajoch“..
 • Návštevník stránky chápe a súhlasí s tým, že je zakázané poskytovať akékoľvek informácie správcovi, ktoré nesúvisia s cieľmi stránky. Týmito informáciami môžu byť informácie týkajúce sa zdravotného stavu, intímneho života, národnosti, náboženstva, politického, filozofického a iného presvedčenia návštevníka, ako aj informácie, ktoré sú obchodným, bankovým a iným tajomstvom návštevníka stránky..
 • Správca zaručuje návštevníkovi, že použije osobné údaje získané od návštevníka výlučne na účely obmedzené marketingovými, reklamnými, informačnými účelmi správcu, ako aj na analýzu a výskum návštevníkov webových stránok, ako aj na poskytnutie tovaru alebo služieb, ktoré sa nachádzajú priamo alebo nie, na stránke správcu.
 • Návštevník v súlade s časťou 1 čl. 18 spolkového zákona o reklame dáva správcovi súhlas s prijímaním reklamných správ na uvedených kontaktných informáciách.
 • Návštevník je výlučne zodpovedný za porušenie zákona pri používaní stránky správcu.
 • Správca nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade porušenia zákona návštevníkom, vrátane, nezaručuje, že obsah stránky spĺňa ciele návštevníka stránky..
 • Návštevník stránky je zodpovedný výlučne za to, že návštevník porušil práva a legitímne záujmy tretích strán pri používaní stránky správcu návštevníkom..
 • Správca má právo zakázať používanie stránky návštevníkom, ak existujú právne dôvody.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Príznaky pupočnej kýly (fotografia), liečba a možné komplikácie
Umbilická hernia je patologický stav, pri ktorom sa prostredníctvom defektu v brušnej stene, lokalizovaného blízko pupku, uvoľnia vnútorné orgány, ktoré sú pokryté vrstvou peritonea.
Profylaxia herniovej hernie môže byť primárna a sekundárna. Primárne znamená zníženie rizika herniového výčnelku u zdravých mužov a druhým je prevencia recidívy trieslovej prietrže po operácii.
Časopis bol vytvorený, aby vám pomohol v ťažkých časoch, keď sa vy alebo vaši blízki stretnete s nejakým zdravotným problémom!
Allegolodzhi.ru sa môže stať vaším hlavným pomocníkom na ceste k zdraviu a dobrej nálade!