loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je to maternicová adenomyóza? Príznaky, príčiny, diagnostika a liečba

Maternicová adenomyóza je choroba, ktorá môže zničiť ženské plány stať sa matkou. V poradí neplodnosti je táto choroba na druhom mieste, podľa rôznych zdrojov postihuje tri až pätnásť percent žien..

Ako ukazuje prax, hlavnou skupinou žien vystavených tejto chorobe sú ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Tento zákerný nepriateľ akejkoľvek ženy sa nazýva maternicová endometrióza alebo skrátka maternicová adenomyóza..

Čo je maternicová adenomyóza?

V ženskom tele, vo vnútri maternice, sa nachádza špeciálne tkanivo nazývané endometrium (to je to, čo opúšťa telo počas menštruácie). V dokonale fungujúcom tele pokrýva vnútro maternice a pripravuje sa na prijatie embrya. Ak k oplodneniu nedošlo, potom toto tkanivo opúšťa telo a na jeho mieste sa vytvára nové a tak ďalej v kruhu od menštruácie po menštruáciu..

V tele však dochádza k zlyhaniu a endometrium nezaberá iba vnútornú dutinu maternice, ale tiež začína prenikať do svalového tkaniva maternice, ako aj do pobrušnice a vaječníkov..

Nebezpečenstvo maternicovej adenomyózy

Pretože adenomyóza je choroba hlavného reprodukčného orgánu ženy, hlavným nebezpečenstvom, ktorému je žena vystavená pri tejto chorobe, je neplodnosť. Je potrebné poznamenať, že žena, ktorá už je tehotná, je vystavená riziku straty plodu a prežije ťažké narodenie.

Pri adenomyóze existuje vysoká pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva. V dôsledku postihnutých vajcovodov sa vajíčka stanú nepriechodnými, ale spermie sa môžu ľahko dostať do skúmaviek, kde dôjde k počatiu..

S progresiou choroby môže adenomyóza infikovať všetky okolité orgány a raz v krvi sa môže šíriť do celého tela.

Je pravdepodobné, že adenomyóza môže ovplyvniť nervové vlákna tkanív, čo povedie k rôznym chorobám. Pri adenomyóze existuje tiež riziko, že sa z tejto choroby vyvinie rakovina maternice.

Stupne choroby

V maternicovej endometrióze sa v priebehu choroby rozoznávajú štyri rôzne stupne vývoja choroby.

 1. Ochorenie priamo ovplyvňuje vnútornú vrstvu maternice.
 2. Ochorenie preniká do svalovej vrstvy maternice a nepôsobí viac ako na polovicu celej oblasti.
 3. Ovplyvňuje viac ako polovicu celej svalovej vrstvy maternice.
 4. Ochorenie presahuje svalovú vrstvu maternice, čo v budúcnosti znamená porážku všetkých okolitých orgánov.

Príčiny adenomyózy maternice

Dnes je medicína na vysokej úrovni vývoja, odborníci nemôžu konečne určiť a pomenovať hlavný dôvod, prečo sa choroba začína vyvíjať u žien. Lekári navrhli niekoľko verzií výskytu adenomyózy.

Niektorí lekári vysvetľujú začiatok choroby tým, že endometriálne tkanivá prenikajú cez maternicu cez vajcovody, tento jav je celkom bežný a táto verzia má právo na existenciu, ak nie jedna, ale nevysvetľuje, ako sa potom choroba vyskytuje v maternici..

Iní experti naznačujú, že choroba s najväčšou pravdepodobnosťou začína zvyškami neúplne regresívneho embryonálneho tkaniva. Existuje mnoho ďalších rôznych názorov a teórií. Chcel by som poznamenať, že neexistuje žiadny dôkaz o akomkoľvek vysvetlení výskytu choroby..

Existujú však náznaky tzv. Rizikových skupín a faktory, ktoré ovplyvňujú nástup choroby.

Odborníci sa prakticky zhodujú v názore, že dedičnosť je zreteľne viditeľná, keď sa vyskytne choroba, ako je endometrióza maternice, je tiež preukázané, že choroba a množstvo ženských hormónov sú spojené ruka v ruke as týmto ochorením sa zvyšuje ich koncentrácia. Ochorenie môže začať s predĺženým stresovým obdobím, duševným, nervovým alebo fyzickým prepracovaním. Medzi rizikové faktory patria aj rôzne typy zranení, chirurgický zákrok, sexuálne prenosné choroby.

Príznaky adenomyózy maternice

Prvou vecou, ​​ktorú musíte venovať, je predĺženie menštruácie, zvyšuje sa tiež hojnosť menštruačného toku, čo vedie k nedostatku železa v krvi..

Vyjadruje sa to v príznakoch ako ospalosť, dýchavičnosť, závraty, únava, neschopnosť primerane posúdiť skutočný stav, narušená imunita..

Niekoľko dní pred menštruáciou sa objaví výtok, ktorý sa objaví aj na konci. Príznakom adenomyózy je výskyt bolesti, ktorá začína niekoľko dní pred nástupom menštruácie a končí niekoľko dní po jej nástupe..

Bolesť pri pohlavnom styku môže tiež naznačovať toto ochorenie, je to predovšetkým kvôli skutočnosti, že zápalové procesy prebiehajú vo vagíne. Niekto považuje neschopnosť otehotnieť dieťa za príznak choroby, hoci je to s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledok, ale tak či onak, mnohí sami o sebe nájdu adenomyózu, keď nemôžu otehotnieť..

Povaha symptómov sa dá určiť v závislosti od štádia, v ktorom sa choroba nachádza, ako aj od postihnutej oblasti. V každom prípade, ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, znamená to, že musíte navštíviť lekára a vykonať vyšetrenie. Priebeh adenomyózy sa vyznačuje rastom v neprítomnosti liečby a zhoršením stavu pacienta, zlepšenia sa vyskytujú počas tehotenstva.

Diagnostika maternicovej adenomyózy

Pri diagnostike choroby, ako je endometrióza maternice, existuje veľa problémov. Mnoho chorôb má podobné príznaky, ktoré sa vzájomne prelínajú, a aby sa jednoznačne určila prítomnosť adenomyózy, najmä v ranom štádiu vývoja choroby, lekári musia konať tak, že sa eliminujú..

Predovšetkým je potrebné vyšetrenie gynekológom, napriek tomu, že počas vyšetrenia je úlohou fantázie identifikovať endometriózu maternice, lekár môže zistiť odchýlky, napríklad pri odchýlke od veľkosti maternice, pretože pri chorobe sa maternica zväčšuje. Počas vyšetrenia lekár vyraďuje aj ďalšie choroby, ktoré majú príznaky podobné adenomyóze.

Ďalším typom diagnózy je ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého odborníci vylučujú choroby podobné priebehu.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) vám umožňuje zistiť, či je svalové tkanivo maternice zhrubnuté (čo je typické pre adenomyózu), aká uniformita má vnútorné tkanivo maternice a charakteristické ohniská choroby, vylúčené sú aj niektoré druhy chorôb vnútorných reprodukčných orgánov. Vzhľadom na to, že náklady na MRI sú vysoké, používa sa veľmi zriedka.

Hysteroskopia je jednou z účinných metód vyšetrenia, pretože lekár má možnosť pozrieť sa na samotné zameranie choroby a posúdiť stav orgánu..

Vykonáva sa v rôznych druhoch anestézie..

Ďalším typom diagnózy je kyretáž obsahu maternice, po zákroku sa údaje odosielajú na analýzu, ktorá už pravdepodobne pravdepodobne môže viesť k záveru o prítomnosti choroby alebo jej neprítomnosti. Počas tejto diagnózy sa používa anestézia.

Je potrebné poznamenať, že stopercentná diagnóza je možná iba po odstránení samotného orgánu. Lekári predpisujú liečbu podľa nepriamych príznakov, ak sú vylúčené iné choroby podobné ich príznakom a existuje dostatočný dôvod domnievať sa, že pacient má túto chorobu.

Liečba maternicovej adenomyózy

Liečba maternicovej endometriózy môže byť terapeutická alebo chirurgická (v závislosti od zložitosti ochorenia)..

Pri terapeutickej liečbe endometriózy maternice sa predpisujú lieky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so symptómami choroby, ale nevyliečia samotné ochorenie. Lieky pri liečbe adenomyózy sa líšia v tom, aké príznaky sprevádzajú ochorenie. Ak pacient trpí silnou bolesťou, predpisujú sa protizápalové lieky, ktoré sa musia užívať pred menštruáciou.

Ak je ochorenie sprevádzané ťažkým krvácaním a nepravidelnou menštruáciou, lekár môže predpísať na použitie rôzne antikoncepčné prostriedky, ako sú tablety alebo vnútromaternicové zariadenie..

V súčasnosti existuje na trhu veľa liekov, ktoré sa užívajú s adenomyózou maternice. O výbere konkrétneho lieku rozhoduje ošetrujúci lekár..

Chirurgická liečba adenomyózy maternice

Ako je uvedené vyššie, terapeutická liečba nelieči úplne samotné ochorenie, ale iba odstraňuje jeho príznaky a ďalší progres. Chirurgická liečba adenomyózy je operácia na odstránenie maternice. O operácii sa môže rozhodnúť ošetrujúci lekár v nasledujúcich prípadoch.

 • Ak terapeutická liečba zlyhá a krvácanie vedie k veľkým stratám krvi.
 • Ak má žena deti a neplánuje ďalšie tehotenstvo.
 • Podľa súhlasu pacienta, ak sa vek pri narodení blíži alebo sa končí.
 • Ak je pacientovi okrem endometriomu maternice diagnostikovaný veľký myóm.
 • Ak je ochorenie sprevádzané kritickou zmenou krčka maternice.

Prevencia adenomyózy maternice

Na prevenciu maternicovej adenomyózy je potrebná pravidelná návšteva lekára a lekárske vyšetrenie. Je potrebné venovať veľkú pozornosť menštruačným nezrovnalostiam, ako aj rôznym prepusteniam. Nepoužívajte samoliečbu, pretože následky môžu byť dosť vážne.

Hlavné príznaky adenomyózy: aké sú príznaky ultrazvukovej patológie

Posledná aktualizácia článku 07.12.2019

Adenomyóza je chronické ochorenie charakterizované abnormálnym klíčením buniek endometria vo svalovej vrstve maternice. Patologický proces po celé roky môže byť asymptomatický, takže ochorenie sa často zistí počas plánovanej návštevy u gynekológa. Na potvrdenie diagnózy je povinné ultrazvukové vyšetrenie. Známky maternicovej adenomyózy sú jasne viditeľné, takže lekár okamžite vidí jasný klinický obraz choroby..

Mechanizmus rozvoja adenomyózy ešte nie je úplne objasnený. Existuje veľa verzií, ale nie sú klinicky potvrdené. Najsprávnejšou teóriou je hormonálna nerovnováha v ženskom tele sprevádzaná poruchami menštruačného cyklu. Gynekológovia poznamenávajú, že pri mechanickom poškodení maternice a zhoršenej tvorbe pohlavných hormónov je oveľa častejšie diagnostikovaná abnormálna proliferácia endometria..

K vývoju patológie prispievajú tieto faktory:

 • genetická dedičnosť;
 • oneskorené potraty a potraty sú časté;
 • infekčné a zápalové procesy, gynekologické choroby;
 • operácie na maternici (laparoskopia);
 • hormonálne poruchy;
 • vrodené malformácie pohlavných orgánov;
 • endokrinné a autoimunitné patológie.

Ohrozené sú ženy s nadváhou a nízkou hmotnosťou. Okrem toho môže byť príčinou rozvoja patológie závažná fyzická námaha a neustále stresové stavy. Pri menopauze sa zriedkavo vyvinie adenomyóza.

Známky a príznaky adenomyózy

Mnoho žien ani netuší podozrenie na prítomnosť adenomyózy, pretože v počiatočnom štádiu je choroba asymptomatická. Gynekológ zvyčajne detekuje patológiu počas rutinného vyšetrenia. Po potvrdení diagnózy ultrazvukom je pacientovi predpísaná potrebná liečba.

Hlavné príznaky adenomyózy maternice:

 • dlhá a ťažká menštruácia;
 • nadúvanie, nepríjemné pocity v dolnej časti brucha;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • zväčšenie objemu brucha v dôsledku deformácie maternice;
 • menštruačné zlyhanie;
 • problémy s počatím;
 • celková slabosť, závraty, anémia.

S progresiou ochorenia, zhoršujú sa prejavy a príznaky, menštruácia sa stáva silnejšou, je možné náhle krvácanie s veľkým únikom krvi. Bolesť môže byť taká intenzívna, že žena môže stratiť vedomie. Je nebezpečné, že v priebehu času ochorenie spôsobí neplodnosť, ktorú ženy liečia celé roky. Symptómy a liečba adenomyózy maternice závisia od štádia ochorenia.

Diagnostické metódy

V prípade akýchkoľvek nepríjemných príznakov sa musíte okamžite dohodnúť s gynekológom a podrobiť sa dôkladnej diagnóze. Najdôležitejšou diagnostickou metódou je transvaginálny ultrazvuk. Toto vyšetrenie pomáha presne určiť formu patológie a lokalizáciu endometrioidných ložísk..

Diagnostika môže zahŕňať aj:

 • Vaginálne gynekologické vyšetrenie. Pri hmatu lekár poznamenáva, že maternica je zväčšená, má guľový tvar.
 • Kolposkopia. To umožňuje vyšetriť dutinu maternice 5- až 30-násobne.
 • Hysteroskopia. Štúdia sa vykonáva na identifikáciu endometrióznych ložísk a zahusťovaní v tele maternice pomocou optickej sondy.
 • CT sken. Umožňuje odlíšiť adenomyózu od iných možných patológií.
 • MRI Priradiť získať jasnejšie informácie o veľkosti a lokalizácii patologických ohnísk.
 • Diagnostická laparoskopia. Minimálne invazívny zásah na objasnenie diagnózy.

Konečná diagnóza sa vykoná až po dôkladnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení. Ultrazvukové vyšetrenie sa považuje za vedúcu diagnostickú metódu, pri ktorej sú viditeľné ozveny adenomyózy. Pomocou ultrazvuku sa odhalia oblasti zhrubnutia alebo zmeny štruktúry svalového tkaniva maternice. Diagnóza, ktorá vedie štúdiu, na monitore jasne vidí echografické príznaky adenomyózy, čo mu pomáha pri presnej diagnóze.

Ozveny adenomyózy na ultrazvuku:

 • sférický nafúknutý tvar maternice, medzi vrstvami nie sú žiadne jasné hranice;
 • maternica je značne zväčšená, rovnako ako v šiestom týždni tehotenstva;
 • zhrubnutie stien pohlavných orgánov;
 • viacnásobné útvary v stenách dutiny.

Výhodou ultrazvukového vyšetrenia je to, že netrvá dlhšie ako 15 minút a lekár výsledky dešifrovania dostane takmer okamžite. Je rovnako dôležité, aby sa ultrazvukové vyšetrenie mohlo vykonať bez predchádzajúcej prípravy ihneď po vyšetrení na gynekologickom kresle.

Ak existuje podozrenie na adenomyózu, aby sa presnejšie zistil klinický obraz choroby, je dôležité zvoliť si deň vyšetrenia. Na sledovanie dynamiky patologického procesu je prvý ultrazvuk predpísaný ihneď po menštruácii v 8. až 12. deň cyklu. V súčasnosti je vrstva endometria čo najtenšia, všetky zmeny v jej štruktúre sú viditeľné. Opakovaný ultrazvuk sa vykonáva 21-24 dní cyklu. To vám umožní sledovať dynamiku rastu endometriálnych buniek a identifikovať výsledné ložiská.

Známky adenomyózy na ultrazvuku - čo to je, aké funkcie by mali varovať?

V závislosti od štádia choroby sa parametre maternice menia. V počiatočnej fáze je mierne zvýšená, v pokročilých prípadoch je silne zdeformovaná. Hustotou zhrubnutia stien maternice sa dá posúdiť aj stupeň choroby. Prítomnosť dutín a inklúzií v stenách maternice spôsobuje heterogénnosť štruktúry maternicových tkanív, pozoruje sa zvýšená echogenicita. Všetky tieto príznaky nielen naznačujú prítomnosť adenomyózy, ale tiež pomáhajú určiť formu a štádium choroby. Pozri fotografiu.

Liečebné metódy

Po dôkladnej diagnóze vyberie lekár pre pacienta individuálnu liečbu. V závislosti od stupňa rozvoja patológie sa používajú konzervatívne a operatívne metódy liečby adenomyózy. V počiatočných štádiách ochorenia je predpísaná hormonálna terapia. Cieľom konzervatívnej liečby je znížiť rýchlosť rastu patologických ohnísk, ako aj korigovať hormonálnu rovnováhu a eliminovať klinické príznaky choroby..

Závažnosť choroby je určená povahou a veľkosťou endometriálnych výrastkov, hĺbkou poškodenia pohlavných orgánov..

Na liečbu sa používajú hlavne kombinované lieky na kontrolu pôrodnosti obsahujúce progesterón a estrogén. Najefektívnejšie sú: Janine, Yarina, Regulon.

Ak lieková terapia neprináša pozitívne výsledky, odporúča sa chirurgický zákrok, počas ktorého sa odstránia patologické ložiská. V anestézii sa uskutoční plánovaná laparoskopia. Jedná sa o jemnú operáciu, po ktorej sa žena rýchlo zotaví a nasledujúci deň môže začať denné záležitosti. V závažných prípadoch môže byť potrebná radikálna operácia - amputácia maternice. Hysterektómia sa zvyčajne predpisuje ženám, ktoré dosiahli vek menopauzy..

Mladí pacienti sú predpisovaní predovšetkým hormonálnou liečbou, ktorá im umožňuje obnoviť hladiny hormónov, stabilizovať menštruačný cyklus a pripraviť sa na tehotenstvo. Chirurgický zákrok je predpísaný iba pri častých recidívach. Ženy s nulovou svižnosťou podstupujú operácie na zachovanie orgánov s maximálnou schopnosťou zachovať reprodukčné funkcie.

Ženy po 40 rokoch, najmä počas menopauzy, sú predpísané komplexnou liečbou. To znamená kombinovať terapeutickú a chirurgickú liečbu.

Pri kombinovanej terapii sa predpisujú hormonálne a protizápalové lieky. V takom prípade závisí výber liekov od veku ženy v menopauze. Veľký význam má výskyt patologických ohnísk, závažnosť symptómov a prítomnosť chronických chorôb. Pri rozsiahlom poškodení maternice sa vykonáva laparotómia. Ženy po menopauze s častým relapsom sa odporúča hysterektómia.

Ako pomocná terapia sa používa liečba ľudovými liekmi. Z liečivých bylín sa vyrábajú rôzne odvary a infúzie, ktoré sú určené na vnútorné aj vonkajšie použitie. Najčastejšie používané: maternica borovicová, bažina bahenná, červená kefa, žihľava. Ale nelimitujte sa, skôr ako začnete užívať nejaké lieky, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

K dnešnému dňu nie je adenomyóza veta. Adekvátne a včasné ošetrenie vám umožní rýchlo obnoviť zdravie žien. Podľa recenzií žien sa po správne vybranom priebehu hormonálnej terapie podarí rýchlo otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. Nezabudnite pravidelne navštevovať gynekológa a včas liečiť infekčné a zápalové ochorenia. Rovnako dôležité je viesť zdravý životný štýl, byť opatrný a venovať sa zdraviu.

Čo sú ozveny adenomyózy: ako sa vykonáva diagnóza a kedy je potrebná hysterosalpingogarfia

Táto hormonálne závislá benígna patológia je typom endometriózy..

Počas patologického procesu prenikajú endometriálne bunkové štruktúry do svalového tkaniva genitálneho orgánu a menia ho na žľazové tkanivo..

Normálne má žena endometrium každý mesiac na začiatku cyklu malú hrúbku, pretože je zastúpená iba rastovou vrstvou..

Potom endometrium začína rásť a vytvárať priaznivé podmienky pre prichytenie vajíčka plodu.

Podstata patológie

Ak k oplodneniu nedôjde, začne menštruácia a väčšina endometria sa vylučuje.

S adenomyózou endometriálne bunky rastú vo vnútri maternice, a to sa nevyskytuje na celom povrchu, ale bodovo.

V tomto prípade genitálny orgán mení svoju štruktúru a je zdeformovaný.

To vedie k narušeniu funkčnosti orgánu ak klinickým prejavom spojeným hlavne s menštruačným cyklom.

V závislosti od histológie môže byť adenomyóza:

 1. Difúzne - viacnásobné ložiskové útvary, ktoré sú rozptýlené po rozsiahlej oblasti maternice, čo spôsobuje jej tuberozitu. Ich usporiadanie je v tomto prípade jednotné.
 2. Ohnisko - veľké jednotlivé lézie, ktoré zaberajú malú oblasť tkaniva maternice.
 3. Nodulárne - veľké nádory, ktoré sa často kombinujú s prítomnosťou fibroidov.

Adenomyóza sa tiež klasifikuje podľa závažnosti.

Existujú 4 stupne patológie:

 1. Prvý stupeň - endometria nerastie príliš veľa, a je pozorovaný v submikózovej vrstve pohlavných orgánov.
 2. Druhý stupeň - zmeny ovplyvňujú polovicu svalovej hmoty maternice.
 3. Tretí stupeň - väčšina svalových vlákien je zapojená do patologického procesu.
 4. Štvrtý stupeň - endometrium rastie natoľko, že opúšťa myometrium a môže sa šíriť do ďalších orgánov vrátane žlčníka, ktoré sa nachádzajú v panvovej oblasti. V tomto prípade je funkčnosť postihnutých orgánov narušená.

Čo sú príznaky ozveny?

Ultrazvuk sa najčastejšie používa na diagnostiku adenomyózy..

Princíp tejto štúdie spočíva v tom, že ultrazvuk generuje ultrazvukové vlny, ktoré prenikajú do ľudského tkaniva.

Odrážajú sa z orgánov a vracajú sa do prijímača. Pretože orgány odrážajú ultrazvuk rôznymi spôsobmi, vlny, ktoré sa zhromažďujú v prijímači, sú tiež rôzne..

Toto umožňuje zariadeniu generovať reliéf obrazu skúmaného orgánu na monitore a zobrazovať patologické procesy, ktoré sa v ňom vyskytujú..

Takže akékoľvek príznaky patológie v orgánoch, ktoré sú zobrazené na monitore počítača, sa nazývajú echografické príznaky. Inými slovami, jedná sa o charakteristické ultrazvukové príznaky choroby..

Znaky ozveny môžu zistiť iba kvalifikovaní a kvalifikovaní špecialisti.

Symptomatické prejavy

Toto ochorenie je asymptomatické..

Vo väčšine prípadov si ženy nevšimnú prítomnosť akýchkoľvek patologických príznakov, s výnimkou:

 • ťažké menštruačné krvácanie;
 • predĺžená menštruácia;
 • prítomnosť veľkých krvných zrazenín v menštruačnej krvi.

Takéto zmeny v menštruačnom cykle vedú k významnej strate krvi, čo vedie k anemickému syndrómu.

Zároveň sa žena môže sťažovať na slabosť, závraty a iné príznaky nedostatku hemoglobínu.

V niektorých prípadoch adenomyózy môže mať žena pri pohlavnom styku nepríjemné pocity..

Začaté formy adenomyózy sa prejavujú intermenštruačným krvácaním alebo mazaninami, ktoré sa objavujú niekoľko dní pred nástupom menštruácie a trvajú niekoľko dní po ich ukončení..

Pokiaľ ide o syndróm bolesti, je to tiež známka zanedbávanej formy patológie. Bolesť sa objaví niekoľko dní pred nástupom menštruácie, celé menštruačné obdobie pretrváva a pretrváva niekoľko dní po ňom..

V tomto prípade má bolesť pomerne jasnú lokalizáciu, ktorá vám umožňuje dostať sa pred presné umiestnenie zamerania patológie. Klinika ochorenia samozrejme závisí nielen od závažnosti priebehu adenomyózy a od jej stupňa, ale aj od typu patológie..

Aby sa nevynechal začiatok rozvoja adenomyózy, každá žena v plodnom veku by mala absolvovať plánované preventívne vyšetrenie u gynekológa každých šesť mesiacov..

Kľúčové ozveny

Lekári rozlišujú tieto ozveny adenomyózy:

 1. Steny maternice sú asymetrické - monitor ukazuje, že jedna zo stien genitálneho orgánu je tenšia ako druhá. Tieto odchýlky sa dajú vypočítať ako v mm, tak aj v cm, čo závisí od stupňa choroby..
 2. Veľkosť maternice presahuje normu. Zvýšenie maternice sa považuje za normálne, iba ak je žena tehotná, vo všetkých ostatných prípadoch ide o patológiu. V prípade adenomyózy sa môže rozmnožovací orgán zväčšiť na veľkosti, ktoré zodpovedajú 5 až 6 týždňom tehotenstva.
 3. Zväčšenie veľkosti stien orgánu (predné a zadné). Maternica by nemala mať tvar guličky, je skôr ako hruška. Ale s adenomyózou v dôsledku zväčšenia stien sa jej tvar stáva sférickým.

Kvalifikovaný a skúsený ultrazvukový lekár si nemôže nevšimnúť ozveny adenomyózy, a preto presnosť takejto diagnózy je 90%.

Diagnostické metódy

Aby bola liečba patológie čo najúčinnejšia, mal by sa liečebný režim prediskutovať s kompetentným odborníkom, ktorý v prvom rade odporučí ženu na diagnostiku..

Diagnóza adenomyózy je nasledovná:

 • vyšetrenie na gynekologickom kresle. Na základe tejto štúdie môže lekár vidieť okrúhlosť maternice a jej zväčšenie.

Na presnú diagnostiku sú však potrebné ďalšie štúdie:

 1. ultrazvuk Poskytuje presnejší a rozšírenejší obraz. Odporúča sa vykonávať v predvečer menštruácie. Počas štúdie sa odhalí lokalizácia zamerania patológie, odhaduje sa veľkosť pohlavných orgánov a vo zvlášť zanedbaných prípadoch je možné pozorovať rozšírenie patologického procesu na ďalšie orgány nachádzajúce sa v oblasti panvy..
 2. MRI Používa sa na diferenciálnu diagnostiku. V tomto prípade lekár dostane podrobný obraz tvaru a štruktúry maternice, vizualizuje ložiská endometriálnej inzercie do myometria a zisťuje aj hustotu nodulárnych formácií a ich štruktúru.
 3. Kolposkopia. Krčka maternice sa vyšetrí. Pomocou špeciálneho zariadenia je možné zobraziť organ v 30-násobnom zväčšení..
 4. Laboratórne štúdie náterov. Nevyhnutné na identifikáciu komplikácií choroby, ako aj na vylúčenie patológií pozadia.
 5. Laparoskopické vyšetrenie. Pomocou optického zariadenia sa študuje stav vnútorných orgánov. Zároveň je možné odobrať biologický materiál na vykonanie ďalšej histologickej analýzy. Táto štúdia sa najčastejšie predpisuje v prípadoch, keď existuje podozrenie na kombináciu adenomyózy s endometriózou v brušnej dutine..
 6. Hysteroskopia. Toto je ďalšia z výskumných metód, počas ktorých je možné získať biologický materiál na histológiu. Podobne ako laparoskopia, hysteroskopia umožňuje nielen diagnostikovať patológiu, ale aj vykonávať liečbu. Sú to minimálne invazívne techniky, ktoré môžu skrátiť dobu zotavenia a prakticky nesprevádzajú komplikácie.

Kedy je potrebná hysterosalpingogarpia?

Táto štúdia nie je základná, používa sa na vylúčenie iných patológií maternice..

Pokiaľ ide o adenomyózu, v priebehu takejto štúdie sa dajú zistiť iba nepriame príznaky patológie.

Indikácie pre štúdiu:

 • upchatie vajcovodov;
 • rozšírenie krčka maternice;
 • patológia pri vývoji genitálneho orgánu alebo jeho príloh;
 • myomatóznych novotvarov;
 • rakovina endometrioidu;
 • polypóza;
 • adenomyóza.

Ultrazvukový postup

Hlavnou metódou diagnostiky adenomyózy je ultrazvuk (postup je zobrazený na fotografii)..

Najpresnejšie výsledky je možné získať pomocou transvaginálneho ultrazvukového vyšetrenia, ktoré sa vykonáva v predvečer menštruácie..

Skutočnosť, že pacient má adenomyózu, je indikovaná sférickou formou pohlavných orgánov, jej zvýšením, rozdielom v hrúbke stien, ako aj cystickými neoplazmami, ktoré majú veľkosť 3 mm alebo viac..

Ultrazvuk s difúznou adenomyózou nie je taký účinný, preto sa v tomto prípade odporúča hysteroskopia.

Možnosti liečby

 1. Paliatívna terapia. Táto liečba nemá priamy vplyv na samotné ochorenie a je iba symptomatická. V tomto prípade sú predpísané protizápalové lieky a lieky proti bolesti, ktoré zastavujú príznaky choroby.
 2. Hormonálna liečba: Predepisujú sa perorálne kontraceptíva a iné hormonálne látky, ktoré prispievajú k normalizácii menštruačného cyklu a tiež zabezpečujú syntézu pohlavných hormónov..
 3. Minimálne invazívny chirurgický zákrok, laparoskopia a hysteroskopia. Sú to zásahy, ktoré sú činnosťami na zachovanie orgánov a pozostávajú z kyretáže alebo ablácie. Musím povedať, že v niektorých prípadoch si takáto liečba dočasne zachováva účinok a je možné relapsu choroby.
 4. hysterektómia Toto je najbežnejšia a najúčinnejšia metóda na odstránenie choroby. Vykonáva sa niekoľkými spôsobmi - odstránenie iba tela maternice, odstránenie maternice pomocou krčka maternice, odstránenie maternice a hornej časti pošvy. V niektorých prípadoch je potrebné odstrániť nielen pohlavný orgán, ale aj dodatky, skúmavky a susedné orgány zapojené do patologického procesu..

Záver a závery

Diagnóza adenomyózy by mala byť veľmi dôkladná a mala by ju vykonávať výlučne kvalifikovaná odborníčka..

Ide o závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje riadne a primerané ošetrenie a výber optimálneho liečebného režimu je možný iba na základe laboratórnych, inštrumentálnych a hardwarových štúdií..

Užitočné video

Z videa sa dozviete viac o adenomyóze chorôb:

adenomyóza

Adenomyóza „Máte vo svojej maternici adenomyózu“ - tento záver často počujú ženy (najmä po 27 - 30 rokoch) počas ultrazvukového vyšetrenia alebo po vyšetrení na stoličke. Veľmi zriedkavo sú pacienti podrobne vysvetľovaní, čo je toto ochorenie.

Poďme to pochopiť.

Adenomyóza sa niekedy nazýva „vnútorná endometrióza“, čo toto ochorenie prirovnáva k rôznym endometriózam. Väčšina vedcov verí, že hoci sú tieto choroby podobné, stále sú to dva rôzne patologické stavy..

Čo je to adenomyóza?

Dovoľte mi pripomenúť, že dutina maternice je lemovaná sliznicou nazývanou endometrium. Endometrium rastie počas menštruačného cyklu, pripravuje sa na prijatie oplodneného vajíčka a ak nedôjde k otehotneniu, povrchová vrstva (tiež nazývaná „funkčná“) sa odmietne, čo je sprevádzané krvácaním (tento proces sa nazýva menštruácia). Maternicová vrstva endometria zostáva v maternicovej dutine, z ktorej endometrium začína opäť rásť v ďalšom menštruačnom cykle..

Endometrium je oddelené od svalovej vrstvy maternice špeciálnou tenkou vrstvou tkaniva, ktorá tieto vrstvy oddeľuje. Za normálnych okolností môže endometrium rásť iba smerom k maternicovej dutine, len sa počas menštruačného cyklu zosilňuje. Pri adenomyóze sa stáva, že na rôznych miestach klíčí endometrium, ktoré rozdeľuje tkanivo (medzi endometrium a sval) a začína vniknúť do svalovej steny maternice..

Dôležité! Endometrium nerastie do steny maternice po celú dobu, ale iba na miestach. Kvôli prehľadnosti uvediem príklad. Sadenice ste vysadili v lepenkovej krabici a ak ste ich dlhšiu dobu netransplantovali do zeme, cez ňu vyklíčili jednotlivé korene. Takže vo forme samostatných „koreňov“, ktoré vstupujú do svalovej steny maternice, endometrium rastie.

V odpovedi na výskyt endometriálneho tkaniva vo svale maternice začína reagovať na inváziu. Prejavuje sa to reaktívnym zahusťovaním jednotlivých zväzkov svalového tkaniva okolo invázneho endometria. Sval, ako to bolo, sa snaží obmedziť ďalšie šírenie tohto procesu rastu..
Pretože sa svalová veľkosť zväčšuje, potom sa maternica začína zväčšovať a získava guľovitý tvar.

Aké sú formy adenomyózy

V niektorých prípadoch implantované endometriálne tkanivo tvorí ložiská jeho akumulácie v hrúbke svalu, potom sa hovorí, že ide o „adenomyózu - fokálnu formu“. Ak sa jednoducho zavedie endometrium do maternicovej steny bez vytvorenia ohnísk, hovorí sa o „difúznej forme“ adenomyózy. Niekedy existuje kombinácia difúznych a nodulárnych foriem adenomyózy.

Stáva sa tiež, že endometrium, ktoré preniklo do steny maternice, tvorí uzly veľmi podobné uzlom maternicových myómov. Ak sú maternicové fibroidy spravidla reprezentované zložkami svalov a spojivového tkaniva, potom v uzlinách adenomyózy prevláda žľazová zložka a spojivové tkanivo. Táto forma adenomyózy sa nazýva „nodálna“..

Je veľmi ťažké rozlíšiť uzol myómu maternice od uzlovej formy adenomyózy ultrazvukom. Ďalej sa predpokladá, že endometriálne tkanivo môže napadnúť existujúce myomatózne uzliny. Pomerne často môžete vidieť kombináciu adenomyózy a maternicových fibroidov. Napríklad na pozadí difúznej adenomyózy existujú uzliny maternicových fibroidov.

V dôsledku diagnózy je veľmi dôležité urobiť správnu diagnózu a jasne určiť, čo presne je prítomné v nodulárnej forme maternicových fibroidov alebo adenomyózy maternice. Liečba maternicových fibroidov a adenomyózy je prakticky rovnaká, ale jej účinnosť je rôzna, čo ovplyvní prognózu liečby..

Čo spôsobuje adenomyózu?

Presná príčina vzniku adenomyózy ešte nie je známa. Predpokladá sa, že všetky faktory, ktoré porušujú bariéru medzi endometriom a svalovou vrstvou maternice, môžu viesť k rozvoju adenomyózy..

Čo presne:

Kyretáž a potrat

zlé myómy maternice (najmä pri otvorení dutiny maternice)

Pôrod Zápal maternice (endometritída) Iné operácie na maternici


Súčasne, ale veľmi zriedkavo, sa vyskytuje adenomyóza u žien, ktoré sa nikdy nepodrobili vyššie opísaným zásahom a chorobám, ako aj u mladých dospievajúcich dievčat, ktoré len nedávno začali s obdobím..
V týchto zriedkavých prípadoch sa navrhujú dva dôvody..

Prvý dôvod súvisí s výskytom porušení počas vnútromaternicového vývoja dievčaťa, čo vedie k tomu, že endometrium bez vonkajších faktorov sa zavádza do steny maternice..

Druhým dôvodom je to, že u mladých dievčat sa cervikálny kanál nemusí počas menštruácie dobre otvoriť. Svalové kontrakcie maternice počas menštruácie v prítomnosti krčka maternice vyvolávajú vo vnútri maternice veľmi vysoký tlak, ktorý môže mať traumatický účinok na endometrium, menovite bariéru oddeľujúcu endometrium a vrstvu maternicového svalu. V dôsledku toho môže dôjsť k zavedeniu endometria do maternicovej steny..

Okrem toho môže tento mechanizmus zohrávať úlohu pri vývoji endometriózy, pretože keď je odtok menštruačných sekrétov z maternice obtiažny, pod vysokým tlakom tieto sekréty prechádzajú potrubím vo veľkom počte do brušnej dutiny, kde sa na peritoneum implantujú endometriálne fragmenty..

Ako sa prejavuje adenomyóza??

U viac ako polovice žien je adenomyóza asymptomatická. Medzi najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy patrí bolestivá a ťažká, ako aj dlhotrvajúca menštruácia, často s zrazeninami, s dlhým obdobím nahnedlého špinenia, bolesť pri pohlavnom styku, niekedy intermenštruačné špinenie. Bolesť s adenomyózou je často dosť silná, spastická, rezná, niekedy môže byť „dýka“. Takéto bolesti sa zle ošetrujú konvenčnými liekmi proti bolesti. Intenzita bolesti počas menštruácie sa môže s vekom zvyšovať.

Diagnóza adenomyózy

Diagnóza „adenomyózy“ sa najčastejšie zisťuje ultrazvukom. Zároveň lekár vidí „zväčšenú maternicu, heterogénnu štruktúru myometria (píšu tiež„ heterogénnu echogenicitu “), absenciu jasnej hranice medzi endometriu a myometriu,„ zárez “v oblasti tejto hranice, prítomnosť ložísk v myometrii.

Lekár môže popísať ostré zhrubnutie jednej zo stien maternice v porovnaní s druhou. Toto sú najbežnejšie ultrazvukové popisy adenomyózy, ktoré si môžete prečítať vo svojom závere. Počas vyšetrenia na stoličke môže lekár povedať, že maternica je zväčšená, veľmi dôležité slovo „maternica je okrúhla“.

Diagnóza „adenomyózy“ sa často robí aj počas hysteroskopie. Počas tohto postupu sa pozorujú tzv. „Pohyby“ - jedná sa o červené bodky v endometriu, ktoré presne zodpovedajú miestam, kde sa endometrium vložilo do steny maternice..

Menej často sa MRI používa na potvrdenie diagnózy. Táto metóda sa najviac prejavuje v prípadoch, keď sa pri použití ultrazvuku nedá spoľahlivo rozlíšiť nodulárna forma adenomyózy a maternicové fibroidy. Toto je dôležité pri plánovaní taktiky liečby..

Dôležité! Keďže adenomyóza u viac ako polovice žien je asymptomatická a väčšina žien žije svoj život, nevie, že mala adenomyózu (adenomyóza, ako sú maternicové myómy a endometrióza, ustupuje po menopauze) - nemali by ste sa okamžite obávať, ak počas vyšetrenie dostanete túto diagnózu.
Toto je pomerne bežná situácia - prichádzate na rutinné vyšetrenie alebo si sťažujete na vaginálny výtok - súčasne vykonávate ultrazvukové vyšetrenie a diagnostikujete adenomyózu, napriek tomu, že nemáte žiadne príznaky charakteristické pre toto ochorenie. Lekár musí opísať zmeny, ktoré videl, ale to neznamená, že musíte naliehavo začať liečbu.

Adenomyóza je veľmi častým „stavom“ maternice, ktorý sa počas života nemusí prejavovať žiadnym spôsobom a nemusí sa po menopauze samostatne zhoršovať. Nikdy nemôžete naraziť na príznaky tohto ochorenia..

Adenomyóza sa vo väčšine prípadov vyznačuje stabilným asymptomatickým priebehom bez progresie ochorenia, pokiaľ sa nevytvoria ďalšie faktory vo forme potratu a kyretáže..

U väčšiny žien existuje adenomyóza ako „pozadie“ a nevyžaduje serióznu liečbu, iba preventívne opatrenia, ktoré popíšem ďalej.

Adenomyóza ako vážny problém je spravidla menej bežná, v tejto situácii sa okamžite prejavuje ako symptómy a má progresívny priebeh. Takáto adenomyóza vyžaduje liečbu.

Liečba adenomyózy

Adenomyózu nemožno úplne vyliečiť, pokiaľ sa samozrejme nezohľadňuje odstránenie maternice. Toto ochorenie nezávisle ustupuje po nástupe menopauzy. Až do tohto bodu môžeme dosiahnuť miernu regresiu adenomyózy a zabrániť ďalšiemu rozvoju choroby.

V skutočnosti sa rovnaké prístupy používajú pri liečbe adenomyózy ako pri liečbe maternicových fibroidov..

Pretože adenomyóza po menopauze ustupuje, používajú agonisty GnRH (depa buserelínu, zoladex, lucrín atď.). Tieto lieky vytvárajú reverzibilný stav menopauzy, čo vedie k regresii adenomyózy a eliminácii symptómov choroby. Je dôležité si uvedomiť, že po ukončení liečebného cyklu a obnovení menštruačnej funkcie sa adenomyóza vo veľkej väčšine prípadov rýchlo opakuje, preto je potrebné po hlavnom liečebnom cykle prejsť na hormonálnu antikoncepciu alebo vytvoriť Mirenovu špirálu..
To stabilizuje výsledky dosiahnuté hlavným liečebným cyklom..

Embolizácia maternice má zmiešaný účinok na adenomyózu. Existujú publikácie, v ktorých sa prítomnosť adenomyózy nazýva aj príčinou neúčinnosti EMA a ktorá sa vykonáva na liečenie fibroidov maternice. Existujú však publikácie popisujúce vysokú účinnosť EMA vo vzťahu k adenomyóze. Urobili sme EMA v prítomnosti adenomyózy a mali sme dobré výsledky. Poznamenal som, že ak je tkanivo adenomyózy dobre zásobené krvou, potom bola EMA účinná a ak prietok krvi v oblasti adenomyózy bol nedostatočný - neexistoval žiadny účinok.

Chirurgické metódy zahŕňajú odstránenie tkaniva adenomyózy so zachovaním maternice a radikálne riešenie problému - amputácia maternice. K chirurgickým metódam liečby by sa malo pristupovať iba v extrémnych prípadoch, keď nič nepomáha.
Príznaky adenomyózy sú dobre zmiernené vnútromaternicovým zariadením Mirena. Je stanovená na 5 rokov. Na pozadí tejto špirály je menštruácia nízka alebo úplne zmizne, bolesť môže zmiznúť.

Hormonálna antikoncepcia môže zabrániť adenomyóze a zastaviť jej progresiu v skorých štádiách ochorenia. Na dosiahnutie čo najväčšieho účinku sa antikoncepcia najlepšie užíva podľa predĺženého režimu - 63 + 7 - to znamená, tri balenia v rade bez prestávky a až potom 7-dňová prestávka, potom opäť 63 dní po užití lieku..

Adenomyóza a neplodnosť

Podľa západných autorov neexistuje dokázaný vzťah medzi adenomyózou a neplodnosťou, to znamená, že sa predpokladá, že izolovane adenomyóza neovplyvňuje pravdepodobnosť otehotnenia. Adenomyóza sa však často kombinuje s inými patologickými stavmi, napríklad s endometriózou alebo maternicovým myómom, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť ženy..

Zhrnúť:

Adenomyóza je pomerne časté ochorenie, ktorého frekvencia dosahuje 60 - 70%

kruh napadajúceho tkaniva. V tomto prípade je u žien diagnostikovaná adenomyóza

Predpokladá sa, že rôzne lekárske manipulácie s maternicou vedú k rozvoju adenomyózy - kyretáž, potrat, cisársky rez, pôrod, operácie s maternicou, zápalový proces. Viac ako polovica žien má adenomyózu asymptomatickú. Adenomyóza sa najčastejšie diagnostikuje ultrazvukom a hysteroskopiou, ktorá sa často kombinuje s myómom maternice, s nodulárnou formou adenomyózy je ťažké ju odlíšiť od myomatózneho uzla, pričom liečba adenomyózy sa redukuje na vytvorenie reverzibilnej menopauzy, po ktorej nasleduje stabilizačná fáza vo forme hormonálnej antikoncepcie alebo inštalácie maternice. tepny v niektorých prípadoch účinná liečba adenomyózy, adenomyóza s najväčšou pravdepodobnosťou nevedie k neplodnosti samotnej.

Objasnenie ozveny adenomyózy maternice v ultrazvuku

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je pomerne časté gynekologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou a postupnou proliferáciou ložisiek endometria vo svalovej stene maternice. Zvyčajne sa začína rozvíjať u žien vo veku 35 - 40 rokov, ale to nevylučuje výskyt patológie v staršom veku, ktorý je plný neplodnosti..

Medzi mnohými diagnostickými metódami sú najzreteľnejšie viditeľné príznaky maternicovej adenomyózy na ultrazvuku, čo robí tento typ štúdie najspoľahlivejším, a teda aj dopytom..

Známky a príznaky adenomyózy

Presné príčiny choroby neboli doteraz identifikované. Odborníci spájajú začiatok patologických procesov s mnohými faktormi:

 1. Chirurgické manipulácie vrátane potratu, cisárskeho rezu alebo traumatického pôrodu;
 2. Genetická predispozícia;
 3. Iné gynekologické problémy;
 4. Vrodená tvorba ložísk adenomyózy počas embryonálneho vývoja;
 5. Hormonálne zmeny;
 6. Systematické stresové situácie a nadmerná fyzická aktivita;
 7. Nerealizovaná reprodukčná funkcia, neskoré tehotenstvo;
 8. Znížená obrana tela;
 9. Nepriaznivé podmienky prostredia;
 10. Nadváha, hypertenzia, alergické reakcie atď..

V počiatočnej fáze nespôsobuje vnútorná endometrióza špecifické príznaky.

Žena je spravidla nútená konzultovať s lekárom dlhodobú neschopnosť otehotnieť, ako aj prítomnosť nepriamych príznakov adenomyózy vo forme:

 • dlhá a ťažká menštruácia;
 • nadúvanie, nepríjemné pocity, intenzívna bolesť v dolnej časti brucha počas menštruácie, ako aj niekoľko dní pred a po nich;
 • špinenie hnedého výboja 3-5 dní pred a po kritických dňoch;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • nepravidelnosti v menštruačnom cykle;
 • prejavy anémie: celková slabosť, ospalosť, bledosť a peeling kože, závraty.

Výskyt ktoréhokoľvek z vyššie uvedených príznakov by mal byť dôvodom povinnej návštevy u gynekológa, aby sa podrobil potrebným diagnostickým opatreniam s cieľom predpísať najoptimálnejší liečebný režim..

Diagnostika maternicovej adenomyózy. Ultrazvukové vyšetrenie

Na diagnostikovanie adenomyózy sa môžu použiť rôzne diagnostické testy..

Takže v procese vaginálneho gynekologického vyšetrenia špecialista odhalí zväčšenie maternice a zmenu jej tvaru.

Použitie kolposkopie eliminuje zápalové a malígne procesy.

Na zistenie pohlavne prenosných infekcií, určenie mikroflóry a vykonanie onkocytologickej štúdie sa u ženy urobí náter.

Pomocou hysteroskopie sa diagnostikujú rôzne vnútromaternicové patológie a na účely histologického vyšetrenia sa odoberie vzorka tkaniva..

MRI sa týka najpresnejších a najmodernejších, ale najdrahších typov štúdií. Je predpísané, ak nie je možné diagnostikovať chorobu pomocou iných metód..

Ultrazvuková diagnostika vám umožňuje určiť prítomnosť a povahu choroby pomocou konkrétnych echografických príznakov spojených s adenomyózou. Okrem bezpečnosti a prakticky bez kontraindikácií si tento postup nevyžaduje prípravné opatrenia a trvá najviac 20 minút.

Na dosiahnutie čo najpresnejších výsledkov je naplánované ultrazvukové vyšetrenie na 8. - 12. deň cyklu. V tomto období je vrstva endometria najtenšia, čo nám umožňuje posudzovať všetky zmeny v jej štruktúre. Pre druhú štúdiu uskutočňovanú na stanovenie dynamiky rastu patologických ohnísk je vhodných 20 - 24 dní cyklu..

Ozveny adenomyózy

Existujú určité ozveny adenomyózy, ktoré umožňujú nielen identifikovať prítomnosť patologických procesov, ale tiež určiť ich povahu a štádium..

V prvých fázach je špecialista schopný vidieť:

 • prítomnosť „trubičiek“, ktoré sa nachádzajú od endometria po svalovú stenu maternice;
 • zmeny v bazálnej vrstve endometria: kruhy, ovály, zárezy;
 • patologické zmeny vo vnútornej vrstve maternicovej steny.

V budúcnosti sa podrobnejšie pozrieme na adenomyózu na ultrazvuk.

Takže v normálnom stave majú steny maternice rovnakú hrúbku. Pri adenomyóze špecialista sleduje svoju asymetriu. Hrúbka ľavej a pravej steny sa líši v milimetroch alebo centimetroch, v závislosti od stupňa patológie.

Maternica sa vyznačuje zväčšenou veľkosťou, ktorá je zvyčajne spojená s 5. až 6. týždňom tehotenstva, pričom sa postupne získava sférický tvar..

Zadná a predná stena orgánu sa zväčšujú nerovnomerne.

Ultrazvuk je tiež predpísaný na určenie formy ochorenia..

Pri difúznej forme sa teda pozorujú patologické poruchy v celej svalovej vrstve maternice. Ultrazvuk zároveň odhaľuje zmeny bazálnej vrstvy, jej hrúbku. Ako sa choroba vyvíja, zosilnené steny orgánu, patologické oblasti v myometrii sú viditeľné.

Ohnisková forma je charakterizovaná obmedzenými oblasťami klíčenia buniek endometria, ktoré sú na ultrazvuku viditeľné ako oblasti s nerovnými okrajmi.

Tvorba nádoru vo forme hustých uzlov je inherentná nodulárnej adenomyóze, ktorá na monitore vyzerá ako okrúhle alebo oválne zóny..

Identifikácia, ktoré fázy sú možné

Diagnóza choroby pomocou ultrazvukových vĺn je možná v ktorejkoľvek fáze jej vývoja. Malo by sa pamätať na to, že patologické procesy sa stávajú zreteľnejšími, pretože v neskorších štádiách sa vyvíjajú zmeny na stenách maternice..

Takže v prvom štádiu zmeny ovplyvňujú iba submukóznu vrstvu, v druhej polovici svaloviny, v tretej - ovplyvnená je viac ako polovica maternicovej myometria. Štvrté štádium sa vyznačuje rastom endometria až po seróznu vrstvu.

Nepresnosť diagnózy môže byť spôsobená rozvojom adenomyózy v kombinácii s myómom. V takýchto prípadoch si odborník zamieňa myomatózne nádory a ložiská adenomyózy.

V každom prípade ultrazvuk odkazuje na najspoľahlivejšie metódy a umožňuje vám určiť patologické zmeny v 90 - 95% prípadov bezprostredne po manipulácii..

Budeme veľmi vďační, ak ho ohodnotíte a zdieľate na sociálnych sieťach

Ozveny maternicovej adenomyózy: štádiá vývoja a prvé prejavy

Prvé príznaky adenomyózy maternice sa často zisťujú u žien stredného veku. Adenomyóza je choroba ženskej genitálnej oblasti, pri ktorej bunky endometria maternice rastú v svalovej vrstve..

Po uplynutí času lézia opuchne a veľkosť maternice sa zväčšuje, objavujú sa bolesti a charakteristické znaky.

Pretože adenomyóza je typom endometriózy, často sa nazýva endometrióza vnútorných pohlavných orgánov..

Adenomyóza je dosť záhadný stav, pretože príčiny a mechanizmy jej výskytu nie sú úplne objasnené..

Príčiny adenomyózy spočívajú v oslabení obranyschopnosti tela, pretože zdravý imunitný systém neumožňuje engraftovanie endometriálnych buniek v tkanivách, ktoré sú pre ňu nezvyčajné..

Taktiež sa sleduje genetický dedičný faktor jeho výskytu. V priebehu rokov telo stráca schopnosť samoregulácie, čo tiež prispieva k objaveniu sa príznakov adenomyózy a bolesti..

Známky adenomyózy

Príznaky adenomyózy maternice sú vymazané. Táto patológia je charakterizovaná asymptomatickým priebehom v skorých štádiách ochorenia. Určitý komplex symptómov sa však dá rozlíšiť, ktorý zahŕňa.

 • Intenzívna povaha bolesti, pocit ťažkosti v dolnom bruchu počas kritických dní. Je potrebné poznamenať, že bolesť je najbežnejším príznakom. Nie sú obmedzené iba na kritické dni, ale môžu sa vyskytnúť pred a po menštruácii.
 • Špinavý nahnedlý výtok. Tieto výboje sa vyskytujú v malom množstve niekoľko dní pred a po menštruácii..

Zmena cyklu v smere jeho skrátenia;

 • Zväčšenie objemu a tvaru maternice. Výsledkom je nepríjemný pocit ťažkosti v dolnej časti brucha, bolesť pri pohlavnom styku a pohybe čriev.
 • Bohatá menštruácia a ťažká PMS.
 • neplodnosť.
 • Adenomyóza často spôsobuje neplodnosť. Preto by sa príznaky tejto patológie mali s ťažkosťami s počatím vylúčiť.

Na začiatku ochorenia je možná absencia charakteristických symptómov. Žena vedie svoj obvyklý životný štýl a nespája možnú neplodnosť, bolesť, nezvyčajné príznaky a množstvo ďalších gynekologických problémov s adenomyózou. Preto sa najčastejšie počiatočné formy ochorenia diagnostikujú náhodne počas rutinných vyšetrení ultrazvukom alebo pri liečbe iných patológií..

Je potrebné poznamenať, že vo väčšine prípadov si žena všimne príznaky naznačujúce možnú patológiu genitálnej oblasti. Bolesť s adenomyózou môže byť taká intenzívna, že žena niekedy stráca vedomie.

Povaha krvavého výtoku počas menštruácie je tiež neobvyklá. Pozorujú sa bohaté obdobia, ktoré sa začínajú a končia špinením. Výskyt medzimenštruačného krvácania a špinenia hnedého výboja, nesúvisiaci s menštruáciou.

 • Bolesť rôznej intenzity tiež sprevádza výboj v strede cyklu. Čím častejšie je poškodená sliznica maternicovej dutiny, tým vyššie je riziko rozvoja adenomyózy v budúcnosti..
 • Kombinácia mechanického poškodenia s hormonálnymi poruchami vedie k poruche endometriálnych buniek. Začínajú rásť hlboko do tkanív, ktoré nie sú poskytované prírodou..
 • To platí najmä pre pacientky plánujúce tehotenstvo. Je známe, že choroba spôsobuje neplodnosť a čím skôr sa začne liečba, tým vyššia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku.

Napriek charakteristickým príznakom a bolesťou je konečná diagnóza možná iba po komplexnom vyšetrení s povinným ultrazvukom panvových orgánov pomocou vaginálnej sondy. Lekár, ktorý vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, vidí na obrazovke ozveny adenomyózy, ktoré pomáhajú určiť konkrétnu diagnózu..

Ozveny adenomyózy na ultrazvuku:

 • maternica je zväčšená a meria veľkosť šesťtýždňového tehotenstva;
 • opuchnutý a sférický tvar maternice;
 • výčnelky endometria vo vnútri maternice, ktoré je nerovnomerné;
 • zhrubnutie stien maternice;
 • vzdelávanie v stenách maternice rôznej veľkosti a konzistencie.

Formy a fázy

Adenomyóza má rôzne formy prejavov.

 • uzlový S touto formou sú uzly tvorené z žľazového tkaniva endometria, ktoré sú zase obklopené spojivovým tkanivom. Tieto uzlové útvary môžu obsahovať tekutinu, zvyčajne seróznu alebo zmiešanú s krvou. Prítomnosť krvi je spôsobená reakciou buniek uzlín na menštruačný cyklus ženy.
 • Difúzne. Táto forma sa vyznačuje úplným rozšírením adenomyózy v maternicovej dutine. Toto je najnebezpečnejší typ patológie vedúcej k neplodnosti..
 • Focal. Táto odroda je podobná uzlovej a prejavuje sa tvorbou samostatných ohnísk s endometriálnymi bunkami rôznych veľkostí..

Každá z foriem adenomyózy má svoje vlastné štádiá šírenia patologického procesu:

 1. povrchová penetrácia endometriálnych buniek do tretiny hrúbky maternice;
 2. klíčenie buniek endometria na polovicu svalovej vrstvy;
 3. engraftovanie endometriálnych buniek vo svalovej vrstve maternice o viac ako 50%.
 4. celková klíčivosť buniek sliznice maternice v jej hrúbke a mimo orgánu.
 5. S progresiou ochorenia sa zvyšujú príznaky patológie a bolesti. Čím jasnejšie sú príznaky a symptómy patológie, tým ľahšie je diagnostikovať pomocou konvenčného ultrazvuku.

Dôvody rozvoja

Adenomyóza sa stala relatívne nedávno nezávislou chorobou. Dôvody jeho rozvoja sú pre lekárov a vedcov stále záhadou..

Je pozoruhodné, že bunky adenomyózy reagujú na zmeny, ktoré sa vyskytujú v hormonálnom systéme za podmienok, ktoré sú im známe: množia sa a tvoria vrstvu, do ktorej by sa mali implantovať vajíčko..

Rozdiel je v tom, že tieto procesy sa vyskytujú vo svalovej vrstve maternice, a nie v jej sliznici. Počas menštruácie sa endometrium zbavuje buniek, ak nedošlo k otehotneniu. Vo svalovej vrstve nemôže dôjsť k odmietnutiu buniek.

To vedie ku krvácaniu, bolesti a zápalu. Mechanizmus správania endometriálnych buniek pri adenomyóze je dobre známy, ale to, čo presne vedie k tejto patológii, nie je známe..

Faktory rozvoja adenomyózy.

 • Genetická predispozícia. Dedičský faktor sa aktívne študuje, avšak nie všetky ženy, ktoré majú v rodine adenomyózu, sú choré.
 • Stres a nadmerná fyzická aktivita. Je známe, že fyzické a psychické prepracovanie, chronické stresy vedú k mnohým chorobám. Faktory pre rozvoj adenomyózy tiež zahŕňajú systematické vzpieranie.
 • Nadmerné vystavenie slnku a solárium.
 • Mechanické poškodenie sliznice maternice kyretážou, potratom, chirurgickými zákrokmi.
 • Sexuálny život počas menštruácie.

diagnostika

Identifikácia príznakov choroby je ťažká, pretože neexistujú žiadne špeciálne nástroje a výskumné metódy, ktoré by dokázali presne určiť adenomyózu. Diagnóza je vylúčením iných chorôb ženskej genitálnej oblasti, ktoré majú podobné príznaky.

Diagnostické metódy zahŕňajú.

 • Gynekologické vyšetrenie lekárom so zrkadlom. Na stanovenie zväčšenia maternice sa používa palpačná metóda..
 • Kolposkopia. Diagnózu vykonáva špeciálne zariadenie so systémom osvetlenia a zväčšovania zvaným kolposkop. Pomocou tejto metódy môžete eliminovať príznaky zápalových a malígnych patológií..
 • Mikroflóra, STI, onkocytologia. Pretože adenomyóza je často komplikovaná infekciami a prítomnosťou atypických buniek, na ich identifikáciu sa vykonávajú aj špeciálne nátery..
 • Krvné testy, rovnako ako močové testy. Výsledky týchto štúdií sú dôležité pri výbere metódy liečby..
 • Ultrazvuk panvových orgánov. Ultrazvuk sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, ktorá pomáha vizualizovať zmeny svalovej vrstvy maternice.
 • Ultrazvuk brucha. Štúdia sa môže vykonať s podozrením na endometriózu susedných orgánov..
 • Hysteroskopia. Curettage vám umožňuje získať zoškrabanie maternicovej sliznice na vykonanie histológie.
 • Laparoskopia. Najpresnejšia metóda výskumu. Umožňuje diagnostikovať a liečiť ložiská patológie.

Liečebné metódy

Ochorenie sa môže liečiť konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom. Výber liečebnej metódy závisí od formy a hĺbky lézie diagnostikovanej ultrazvukom a laparoskopiou, ako aj od veku pacienta..

Konzervatívna liečba zahŕňa liekovú terapiu:

 • hormonálne lieky;
 • lieky proti bolesti;
 • protizápalové lieky;
 • vitamínová terapia.

Fyzioterapeutické liečby poskytujú dobrý účinok..

Ako chirurgické ošetrenie sú:

 • kauterizácia ohnísk adenomyózy laparoskopiou;
 • elektrokoagulácia;
 • čiastočné alebo úplné odstránenie maternice a vaječníkov.

Fokálna adenomyóza maternice - čo to je?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza - benígny rast bazálnej vrstvy endometria do myometria s tvorbou endometriálnych ložísk v hrúbke maternicovej steny.

Fokálna adenomyóza - lokálna forma adenomyózy - sa javí ako jediné alebo viacnásobné zameranie ektopických žliaz a endometriálnej strómy obklopenej zmenenými vláknami hladkého svalstva..

Inými slovami, pri fokálnej adenomyóze endometriálne tkanivo neovplyvňuje celú maternicu, ale obmedzenú plochu steny maternice..

Mnohí autori považujú fokálnu adenomyózu za predchodcu bežného difúzneho procesu.

Difúzna fokálna forma adenomyózy

Izolovaná fokálna adenomyóza je pomerne zriedkavá (nie viac ako 7% všetkých prípadov ochorenia). Oveľa častejšie sa pozoruje zmiešaná difúzna-fokálna forma adenomyózy 2 - 3 stupňa, keď sa veľké lokálne endometriálne ložisko kombinuje s malými léziami roztrúsenými po celej myometrii..

Aké je nebezpečenstvo klíčenia endometria v myometrii?

Pri zvyšovaní jej životaschopnosti sa v ektopických endometriálnych bunkách vyvíjajú vlastnosti, ktoré sú agresívne voči okolitým tkanivám:

 • Na oslabenie miestnej imunity produkujú vo veľkých množstvách prostaglandíny - bioaktívne látky, ktoré vyvolávajú zápaly, opuchy a bolesti..
 • Aby sa udržal ich aktívny rast, tkanivá adenomického zamerania autonómne syntetizujú estrogény a vytvárajú miestnu hormonálnu nerovnováhu (miestny estrogenizmus)..
 • Aby sa zabránilo úplnej hormonálnej kontrole, adenomyotické tkanivo sa stáva necitlivé na progesterón - hormón, ktorý potláča proliferačný rast žliaz v ohnisku choroby..

Zároveň endometrioidné tkanivo zostáva analógom sliznice maternice, preto počas menštruácie „menštruuje“.

Časť krvavého produktu pozdĺž endometrioidných kanálikov sa vylučuje do maternicovej dutiny, čo spôsobuje špinenie „čokoládového“ výtoku, ťažké dlhé obdobia, čo vedie k sekundárnej anémii.

Druhá časť - hromadí sa v lúmene ektopických žliaz a vytvára veľkú cystu (cystická forma fokálnej adenomyózy)..

Endometrioidné tkanivo je náchylné na infiltráciu. Dokonca aj minimálna adenomyóza maternice v 40-50% prípadov je kombinovaná s retrocervikálnou alebo extragenitálnou endometriózou čreva, inými štruktúrami malej panvy..

Invázia mimomaternicového endometria dezorganizuje myometrium. Súvisiaci chronický zápal a estrogén indukujú zhutnenie, zväčšenie a transformáciu svalových vlákien, tvorbu leiomyomatóznych uzlín a šnúr hladkého svalstva..

Difúzna fokálna adenomyóza v 80-90% prípadov je kombinovaná s mnohopočetným myómom maternice

Vnútromaternicový patologický proces porušuje celkový imunitný a hormonálny stav ženy. U pacientov s adenomyózou sa zisťujú štrukturálne a funkčné poruchy vaječníkov, hyperplázia endometria, dysfunkcia centier neuroendokrinnej regulácie, autoimunitné, neurotické a metabolické poruchy..

Maternicová adenomyóza - príznaky a liečba: čo to je a ako liečiť ozveny a stupne

Maternicová dutina sa skladá z vnútornej (endometria), strednej a svalovej vrstvy. Keď bunky vnútornej vrstvy vstúpia do svalového tkaniva, rozvíja sa adenomyóza. V závislosti od stupňa implantácie endometriálnych buniek do svalovej oblasti lekári rozlišujú rôzne stupne patológie.

Funkcie choroby

Aby ste si túto chorobu nezamieňali s podobnými problémami, musíte pochopiť pojmy - endometrióza a maternicová adenomyóza - čo to je, prečo vznikajú, ako sa s nimi zaobchádza.

 • Ich hlavný rozdiel spočíva v lokalizácii patológie: prvá je ovplyvnená iba vnútornou vrstvou a druhá je skôr ako myóm a ovplyvňuje hlbšie svalové tkanivo..
 • Endometriálne bunky rastú spojivovým tkanivom a prenikajú do svalov.

Normálne by to nemalo byť, endometrium jednoducho zhustne pred menštruáciou, to znamená, že rastie v dutine maternice. Ak tehotenstvo nenastane, vrstva sa odmietne a cyklus sa opakuje znova.

Svalová vrstva je zhutnená na miestach, aby sa zabránilo ďalšej implantácii, čím sa vytvorí kapsula okolo endometriálnych buniek. V tomto prípade sa vytvárajú uzly alebo dutiny obklopené svalmi a spojivovým tkanivom, ktoré rastú a spôsobujú ženám úzkosť..

Vyskytuje sa nodulárna, zmiešaná a difúzna adenomyóza maternice. Adenomyóm sa svojím vzhľadom podobá benígnym myomatóznym uzlinám, čo spôsobuje ťažkosti pri presnej diagnóze.

príčiny

Presné príčiny choroby nie sú známe, existujú však vedecké predpoklady a faktory, ktoré môžu slúžiť ako mechanizmus, ktorý spúšťa patologické procesy..

Predpokladá sa, že ak je vnútorná vrstva maternice poškodená počas potratu, po pôrode a gynekologických vyšetreniach, bunky prenikajú hlbšie a zostávajú, než spôsobujú uzly. Zároveň je však nevysvetliteľná skutočnosť, že k patológii dochádza u mladých dievčat, ktoré nemajú sexuálny život a nikdy otehotneli. Takéto prípady sa niekedy vyskytujú..

Druhým možným dôvodom je zle otvorený krk počas menštruácie. Táto vlastnosť tela vytvára zvýšený tlak v dutine. V tomto prípade sa menštruačná krv privádza potrubím do brušnej dutiny alebo do svalovej vrstvy.

Pri odbere anamnézy by sa mali zohľadniť tieto faktory:

 • ťažká fyzická aktivita, vyčerpanie tela;
 • prítomnosť takýchto chorôb na strane matky;
 • poruchy imunity;
 • komplikované narodenie;
 • zlá výživa;
 • dlhodobé používanie antikoncepcie;
 • hormonálne pozadie;
 • prítomnosť vnútromaternicového zariadenia;
 • časté potraty;
 • diagnostické kyretáž v minulosti.

V každom jednotlivom prípade lekár analyzuje údaje zo slov pacienta, prítomných symptómov a liečby sa predpisuje individuálne.

Dôležité! Príčiny adenomyózy môžu byť kombináciou niekoľkých faktorov. Preto je potrebné oznámiť gynekológovi všetky dostupné údaje o vašom zdraví.

Hlavné prejavy

Dlhá a bolestivá menštruácia je jedným zo znakov adenomyózy. Krvácanie môže viesť k anémii a anémii, ktorá následne vyčerpáva telo..

Ak medzi menštruáciou dôjde k hnedému špineniu, je to príležitosť konzultovať s lekárom.

 • V prípade krvácania uprostred cyklu je potrebné navštíviť gynekológa a zistiť príčinu. Vo väčšine prípadov tento príznak naznačuje prítomnosť patológie.
 • Silná bolesť pred nástupom menštruácie naznačuje adhezívny proces spôsobený chorobou alebo degeneratívnymi zmenami v isthme. Takáto patológia spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku, najmä krátko pred menštruáciou. Bolesť môže byť tiež daná do konečníka. Pri návšteve gynekológa je potrebné podrobne opísať bolesť, aby sa ľahšie diagnostikovala choroba.

Adenomyóm prispieva k zväčšeniu maternice pred menštruáciou. Difúzna adenomyóza maternice sa zisťuje na základe sférického tvaru orgánu. Uzlová forma adenomyózy je diagnostikovaná hmatom a ultrazvukom.

Stupne adenomyózy sa vyznačujú prevalenciou procesu:

 • prvý stupeň sa zisťuje náhodným vyšetrením a často nemá príznaky, je ovplyvnená vnútorná submukózna vrstva;
 • druhý - proces sa rozšíril do svalového tkaniva o 30%;
 • svaly tretieho maternice sú postihnuté 70 - 80%;
 • po štvrté, endometriálne bunky prenikli cez celú svalovú vrstvu a rozšírili sa do brušnej dutiny.

Prvé dve etapy sa nemusia cítiť, niekedy sa prejavujú škvrnami, ktorým sa žena nemusí venovať.

Dôležité! Stupeň adenomyózy sa nie vždy zhoduje s existujúcimi príznakmi. Pri bežiacom procese nemusia byť pozorované vonkajšie znaky.

V prítomnosti oboch patológií sa maternica neustále zväčšuje, to znamená, že po menštruácii sa nevracia na svoju obvyklú veľkosť. Krvácanie môže byť prítomné v oboch formách..

Patológia je často diagnostikovaná s ovariálnou endometriózou. V tomto prípade sa syndróm bolesti zmení, bolesť je neustále prítomná v oblasti príveskov, dáva dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti.

Predmenštruačný syndróm je ťažký, je veľmi pravdepodobné, že dôjde k procesu adhézie, ktorý ovplyvňuje činnosť čreva a močového mechúra. Vaječníky pri palpácii sú bolestivé a zväčšené, čo naznačuje prítomnosť cýst vyžadujúcich chirurgické ošetrenie. Diagnóza sa vykonáva rovnakými metódami ako fokálna lézia..

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe ultrazvuku, MRI a hysteroskopického vyšetrenia. Difúzny proces sa musí odlíšiť od uzlovej formy. Myomatózne uzliny sa musia rozlišovať, pretože sú dôležité pre správne ošetrenie.

Hysteroskopia vám umožní vidieť vnútornú dutinu maternice a pasáže, pozdĺž ktorých endometrium preniká do svalovej vrstvy. Vyzerajú ako červené bodky. Nasleduje ultrazvuková diagnostika, výhodne transvaginálna metóda. Ultrazvuk určuje echogenicitu maternice..

 • steny maternice majú nerovnomernú hrúbku;
 • objem orgánu je zväčšený;
 • maternica okrúhla.

Pri rozptýlenej forme, ktorá zasahuje celú sliznicu, dochádza k zmenám farby - je to heterogénne.

Ak sa vyšetrenie uskutoční pred začiatkom menštruácie, lekár môže zistiť malé cysty do veľkosti 5 mm..

Ozveny adenomyózy môžu stanoviť diagnózu s presnosťou 90%. Je ťažšie rozlíšiť nodulárnu formu od fibroidov, preto sa na tieto účely používa zariadenie MRI.

Magnetická rezonancia je presnejší diagnostický nástroj, ktorý umožňuje určiť hrúbku steny. Ak presahuje 12 mm, je potrebné ďalšie potvrdenie diagnózy..

Dôležité! Rozdiel v hrúbke myometria a zahustených oblastiach by nemal prekročiť 40%. Minimálna hrúbka a zväčšená plocha by sa nemali líšiť o viac ako 5 mm.

Stupeň ochorenia je ľahšie diagnostikovateľný pomocou MRI skenovania, pretože hĺbka lézie je jasne viditeľná. Ak nie je možné pri diagnostike ultrazvukom zistiť rozdiely, potom je možné pomocou MRI presne zistiť.

Existujú tri typy chorôb:

 • difúzne, rovnomerne rozložené v procese maternicovej dutiny;
 • nodulárne (fokálne), v ktorých sú uzavreté kapsuly naplnené krvou alebo hnedou tekutinou;
 • zmiešané, v prítomnosti uzlových a rozptýlených prvkov.

Aká je nebezpečná maternicová adenomyóza pre ženu, sa dá určiť na základe dostupných pozorovaní a štatistík:

 • pravdepodobnosť rozšírenia endometriálnych buniek v tele je vysoká;
 • tretina prípadov je komplikovaná dlhotrvajúcim krvácaním, ktoré vedie k oslabeniu a vyčerpaniu tela;
 • existujú prípady črevnej obštrukcie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok;
 • choroba môže ľahko skončiť smrťou, ak je pohrudnica plná krvi;
 • proces môže degenerovať na zhubný;
 • neplodnosť alebo potrat je častým javom v dôsledku zlého stavu sliznice maternice.

Presný počet prípadov nie je možné nazvať, pretože nie je vyšetrených viac ako polovica žien, presnejšiu diagnózu má ešte menší počet. Na základe dostupných údajov je 25 až 90% žien chorých alebo náchylných na patológiu.

Liečebné metódy

Je ťažké liečiť patológiu konzervatívnou metódou, najmä difúznou formou.

Na zmiernenie príznakov a zastavenie procesu lekári používajú tieto lieky:

 • imunomodulačné - na posilnenie tela;
 • hormonálne - normalizovať endokrinné funkcie;
 • lieky na liečenie anémie;
 • protizápalové lieky;
 • vitamíny a minerálne komplexy;
 • fyzioterapia.

Liečba sa vyberá v závislosti od veku ženy.

 1. Pri plánovaní tehotenstva nemôžete použiť radikálne metódy - odstránenie vaječníkov alebo maternice, takže lekári najčastejšie používajú komplexnú liečbu založenú na čiastočnom odstránení postihnutých tkanív a hormónov..
 2. O tom, ako liečiť adenomyózu v každom prípade, lekár rozhodne, pričom pacient musí súhlasiť so stanoviskom odborníka.

Nie je možné úplne vyliečiť túto chorobu. Recidívy sa môžu opakovať, aj keď s menšou frekvenciou. Pozorovanie gynekológa by malo byť konštantné, aby sa zabránilo degenerácii tkaniva.

Hlavné príznaky adenomyózy maternice, príznaky 4 štádií choroby a správna liečba

Endometrióza maternice alebo vnútorná endometrióza v lekárskej praxi je porovnateľná s adenomyózou. Tieto dve choroby však majú podobnú etiologickú a vývojovú povahu, preto sú často diagnostikované súčasne.

Maternicová adenomyóza je pomerne časté ochorenie, ktoré je nebezpečné s komplikáciami, preto sa osobitná pozornosť venuje štúdiu príznakov a liečebných znakov..

Povieme vám, koľko štádií má toto ochorenie, že ide o ozveny adenomyózy maternice, aké sú znaky liečby?

Etiológia choroby stále zostáva v štádiu štúdia, preto sa pri určovaní príčin rozvoja riadi niekoľkými teóriami..

Ochorenie sa častejšie stretáva u žien, ktoré rodia staršie ako 35 rokov. Provokujúce faktory - chirurgické zásahy do orgánov reprodukčného systému.

Etapy vývoja a prvé prejavy

V lekárskej praxi existujú štyri štádiá vývoja choroby, z ktorých každá je sprevádzaná vlastnými charakteristikami.

 1. V prvej fáze endometrium plytko preniká do maternice a ovplyvňuje jej submukózne vrstvy.
 2. Penetrácia endometria a zapojenie do patológie svalovej vrstvy nie viac ako polovica jej hrúbky.
 3. Tretie štádium sa diagnostikuje, ak sa zistí nadmerný rast endometria pri viac ako 50% hrúbky svalovej vrstvy..
 4. Pri hlbokej lézii sa vyskytujú zmeny vo všetkých vrstvách maternice, u pacienta je diagnostikovaná posledná fáza adenomyózy.

Choroba v prvom štádiu vývoja sa nedá určiť samostatne, pretože plytké lézie slizničných vrstiev maternice nie sú sprevádzané výraznými prejavmi..

Druhé štádium vývoja tiež často nesprevádza charakteristické príznaky, ale už v tejto fáze sa môžu vyskytnúť určité príznaky. Sú to menštruačné nepravidelnosti, predĺžený a rozsiahly výtok počas menštruácie, intermenštruačné krvácanie, premenštruačná bolesť brucha..

Tretie štádium adenomyózy sprevádzajú závažné príznaky a bolesť. Hlavné príznaky sú menštruačné nepravidelnosti, vážna strata krvi počas menštruácie a uprostred menštruačného cyklu..

Krvácanie s adenomyózou je doplnené intenzívnou a stálou bolesťou v dolnom bruchu, ktorá sa stáva jednoducho neznesiteľnou. Mnoho pacientov sa sťažuje na nevoľnosť, zvracanie, slabosť a časté závraty v dôsledku výraznej straty krvi.

Štvrté štádium adenomyózy sa vyznačuje rastom endometria v maternici a priľahlých orgánoch - močovom mechúre a konečníku..

Nezvratné procesy sú sprevádzané vývojom chronických zápalových procesov v tkanivách, čo sa prejavuje silnou bolesťou dolného brucha. Vo štvrtej fáze často dochádza k narušeniu činnosti postihnutých orgánov.

Ako rozpoznať chorobu

Aké bolesti sprevádzajú maternicovú adenomyózu, môže napríklad bolieť dolná časť chrbta? Ako endometrium rastie, intenzita bolesti sa mení, ktorá sa stáva boľavou.

Zmena polohy tela nepomáha zmierniť stav, dokonca ho bolí sedieť alebo si ľahnúť. Bolestivosť s adenomyózou je spojená so stláčaním nervových zakončení v dôsledku zápalových procesov v oblasti pohlavných orgánov a pobrušnice. Namiesto neustáleho bolestivého pocitu s maternicovou adenomyózou prichádzajú ostré spastické bolesti rôzneho trvania..

Charakteristickým príznakom choroby, ktorú nemožno prehliadnuť, je zmena charakteru výtoku, ktorý sa s rastúcim endometriom stáva stále tmavším..

Vzhľad výtoku gaštanovej farby signalizuje hlboké lézie svalových vrstiev maternice, keď krvavé častice podliehajú čiastočnému rozpadu skôr, ako zhasnú..

Vývoj adenomyózy je sprevádzaný porušením menštruačného cyklu, pri ktorom menštruácia trvá viac ako týždeň. Súčasne, niekoľko dní pred začiatkom menštruácie, je zaznamenaný výskyt tmavočerveného špinenia. Už v druhej fáze vývoja adenomyózy je možné pozorovať sekréciu krvi aj v období medzi menštruáciou..

Keď potrebujete navštíviť lekára

K maternicovej adenomyóze niekedy dochádza bez výrazných príznakov, ale častejšie sa pacienti stále stretávajú:

 1. Dlhá a hojná menštruácia, ktorá nepretržite trvá viac ako týždeň.
 2. Maternicové sekréty.
 3. Vzhľad špinavého hnedého (krvavého) výboja.
 4. Výskyt zrazenín (hrudiek) pri špinení počas menštruácie.
 5. Ťažká bolesť brucha počas menštruácie. Bolestivé pocity môžu mať kŕčovú alebo strihovú povahu..
 6. Bolestivosť počas pohlavného styku.
 7. Všeobecná nevoľnosť, horúčka do 37,2 stupňa.

Pozrite si video o prejavoch adenomyózy a metódach diagnostikovania choroby:

V nasledujúcom odseku si prečítajte, čo to je - echografické príznaky adenomyózy, aká dôležitá je včasná diagnostika choroby.

Známky ozveny

Čo je to - echo-príznaky adenomyózy? Lekári v diagnostike maternicovej adenomyózy ultrazvukom sa riadia výsledkami potrebných štúdií a hodnotením predložených echografických príznakov:

 • zväčšenie objemu maternice a získanie „sférického“ tvaru;
 • nerovnomerné a zubaté okraje endometria;
 • zaoblené inklúzie dosahujúce priemer 5 mm.

Teraz viete, podľa akých parametrov sa príznaky adenomyózy určujú ultrazvukom. V poslednom štádiu je zvýšenie objemu maternice také výrazné, že samotné ženy môžu cítiť okrúhlu formáciu vo vagíne bez štúdie ozveny..

Keď sa endometrium rozširuje v maternici, dochádza k nezvratným zmenám, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné následky. Včasná diagnostika a určenie správnej liečby zohráva dôležitú úlohu pri úspešnej liečbe adenomyózy maternice.

Liečebné metódy

Ako sa môžem zbaviť adenomyózy? Priradiť terapeutické a chirurgické metódy na liečbu maternicovej adenomyózy.

 • V prvom prípade je cieľom liečby normalizácia fungovania hormonálneho systému a zlepšenie imunity.
 • Tento prístup k liečbe je vhodný iba pre pacientov, ktorí majú v počiatočných štádiách vývoja adenomyózu..
 • Na odstránenie bolesti sa ženám odporúčajú pravidelné dávky nesteroidných protizápalových liekov.

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení ohnísk prerasteného endometria a obnovení maternice. Chirurgický zákrok sa vykonáva metódami:

 • elektrokoagulácia - odstránenie neoplazmy elektrickým prúdom;
 • embolizácia - účinok na novotvary blokovaním krvných ciev, zabezpečením ich normálneho krvného zásobenia.

Adenomyóza je pomerne závažné ochorenie, ktoré ignoruje príznaky, ktoré spôsobia rozvoj neplodnosti. Včasný prístup k odborníkom, pravidelné návštevy gynekológa pomôžu včas diagnostikovať chorobu a vyhnúť sa nezvratným komplikáciám..

Maternicová adenomyóza: príznaky, príznaky, stupne a liečba

Maternicová adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne ochorenie maternice, pri ktorom je diagnostikovaná patologická proliferácia vnútornej vrstvy sliznice orgánu (endometria) vo svalových štruktúrach orgánu..

Endometrium sa skladá z funkčnej vrstvy, ktorá spontánne odlupuje po ukončení menštruačného cyklu, a bazálnej vrstvy, ktorá sa podieľa na tvorbe nových bunkových štruktúr maternicovej výstelky, novej funkčnej vrstvy..

známky

Hlavné príznaky adenomyózy maternice:

 • Vzhľad špinenia uprostred menštruačného cyklu;
 • silná, dlhotrvajúca nepríjemná bolesť v dolnej časti brušnej oblasti.

Patologický rast bunkových štruktúr endometria môže ovplyvniť ďalšie vnútorné orgány, čo môže viesť k narušeniu ich fungovania a narušeniu homeostázy v tele..

Proliferácia endometriálnych častíc vedie k rozvoju chronických zápalových procesov, opuchu myometria, k silnému zhutneniu jej jednotlivých častí, čo následne povedie k výraznému zvýšeniu objemu maternice, s následným narušením funkcie orgánu..

V tomto prípade sa adenomyóza často stáva príčinou rozvoja sprievodných, sekundárnych ochorení a patológií, vedie k zníženiu ochranných funkcií imunitného systému, k narušeniu hormonálneho pozadia a k spomaleniu metabolických procesov v tele..

V miestach, kde endometriálne častice prenikajú, dochádza k bolestivému opuchu v dôsledku reakcie tela na prítomnosť cudzieho telesa. Ak štruktúry endometria preniknú do vaginálnej dutiny, sú fixované v cervikálnom kanáliku - diagnostikovaná adenomyóza krčka.

Ak neurčíte účinnú a účinnú liečbu včas, táto patológia môže spôsobiť neplodnosť..

príčiny

Dôvody, ktoré vedú k rozvoju maternicovej adenomyózy, nie sú úplne objasnené. V modernej medicíne existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú etiológiu tohto ochorenia. Patologická proliferácia endometria môže byť teda spôsobená:

 • hormonálna nerovnováha s výraznou zmenou koncentrácie pohlavných hormónov (estrogén, prolaktín, progesterón, FSH);
 • menštruačné nepravidelnosti;
 • zmeny súvisiace s vekom. Táto patológia je vo väčšine prípadov diagnostikovaná u žien po 30-45 rokoch;
 • reflux menštruačnej krvi s časticami endometria do vajcovodov, brušných orgánov;
 • genetická predispozícia;
 • dlhodobé vystavenie slnku pod spaľovacím lúčom slnka, nadmerné nadšenie pre solária, pri nesprávnom použití bahenné kúpele;
 • metabolické poruchy.

Ženy sú v ohrození po cisárskom reze, chirurgických zákrokoch v maternicovej dutine, peritoneálnych orgánoch.

Rozvoj adenomyózy je podporovaný častými stresovými situáciami, infekciami genitourinárneho traktu, vrátane chorôb prenášaných pohlavným stykom, nedodržiavaním osobnej hygieny, poranením pri narodení, komplikáciami inej povahy, sedavým životným štýlom, nedostatkom fyzickej aktivity, endokrinnou chorobou, ochorením imunitného systému Sedavý minimálna aktivita prispieva k vytváraniu kongescie v panvových orgánoch.

klasifikácia

Maternicová adenomyóza sa v závislosti od povahy a lokalizácie patologického procesu delí na:

 • Difúzne. Rast a invázia endometria sa vyskytuje rovnomerne v celom myometrii bez toho, aby sa tvorili ložiská prenikania.
 • Focal. Charakteristické ložiská prenikania endometria do iných vnútorných štruktúr maternice sú jasne viditeľné.
 • uzlový Diagnostikujte prítomnosť nodulárnych formácií v miestach penetrácie bunkových štruktúr endometria. Uzlom dominuje žľazová zložka a spojivové tkanivo, ktoré ich zakrýva zhora. Viacnásobné nodulárne lézie majú rôzny tvar, priemer, sú vyplnené tmavo hnedou krvou alebo exsudátom.
 • Zmiešané alebo kombinované. Ide o kombináciu nodulárnych a difúznych foriem adenomyózy.

V závislosti od hĺbky prieniku endometriálnych buniek môže mať toto ochorenie štyri stupne:

 • 1 stupeň. Endometriálne častice prenikajú do medzivrstvy.
 • 2 stupne. Vo svalovej vrstve orgánu sa diagnostikuje nerovnomerné zhutnenie a množenie endometria.
 • 3 stupňa. Vyznačuje sa poškodením svalovej vrstvy orgánu seróznou vrstvou..
 • 4 stupne (posledný). Endometrium preniká do brušnej dutiny, ovplyvňuje vaječníky, vajcovody.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Detské zdravotné stredisko „Ľudské zdravie“ ponúka účinnú liečbu slabinovej kýly u detí - bez chirurgického zákroku alebo chirurgického zákroku. Klinika sa nachádza v blízkosti stanice metra "Otradnoe" v NEAD Moskve.
Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc.
Mládež a krása v každom veku, školenia, semináre, konzultácie home> Blog> Cvičenie a gymnastika> Nabíjanie chrbtice: práca s bedrovou a krížovouNabíjanie chrbtice: práca s bedrovou a krížovouRekonštruktívna gymnastika pre lumbosakrálny región a veľmi dôležité tipy, ako si pomôcť s exacerbáciami.