loader

Hlavná

Pažerák

Adenomyomatóza adenomyózy žlčníka čo to je

Adenomyomatóza žlčníka je zriedkavá patológia, ktorá vedie k rozvoju nezápalového benígneho zhrubnutia steny tráviaceho orgánu. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie asymptomatické, a preto sa často vyskytuje náhodne u pacientov počas chirurgickej liečby iných chorôb žlčníka. Patologický proces môže viesť k poškodeniu celého orgánu alebo k nemu môže dôjsť v samostatnej oblasti.

Príčiny patológie

Etiológia a patogenéza choroby nie sú dobre známe. Odborníci sa domnievajú, že benígne poškodenie žlčníka sa vyskytuje na pozadí zvýšeného tlaku vo vnútri zažívacieho orgánu. V priebehu času spôsobuje patologický proces proliferačnú deformáciu stien žlčníka. Výsledkom je vznik cystických dutín a hlbokých kryptov v stene..

Dôležité! V detstve sa adenomatóza nevyskytuje.

Táto choroba je diagnostikovaná s rovnakou frekvenciou u mužov a žien vo veku 40 - 50 rokov. Niekoľko štúdií ukázalo, že benígne ochorenie je častejšie u pacientov, ktorí majú v anamnéze ochorenie žlčníkových kameňov alebo cholecystitídu..

Moderná klasifikácia

V závislosti od lokalizácie patologického procesu sa rozlišujú tieto typy adenomyomatózy žlčníka:

 • Všeobecná forma. Charakteristické je zahusťovanie celej svalovej vrstvy steny orgánov, čo vedie k rozvoju pórovitosti, cystických dilatovaných dutín;
 • Segmentovaný formulár. Toto ochorenie sa vyznačuje zvýšenou pórovitosťou, výskytom jednotlivých dutín v stene žlčníka;
 • Miestny formulár. Benígne zhrubnutie sa vyvíja v oblasti spodnej časti orgánu. Priemer hyperplázie nepresahuje 2 cm.

Popri adenomyomatóze sa môžu v žlčníku vyvinúť aj jednoduché alebo viacnásobné benígne nádory. Existujú také typy novotvarov:

 • Adenóm žlčníka;
 • adenomyóza;
 • papilloma;
 • cystadenom.

Dôležité! Benígne lézie zriedka podliehajú malignite. Avšak u 1-3% pacientov sa môže vyvinúť adenokarcinóm.

Klinický obraz

Ochorenie je charakterizované asymptomatickým priebehom, zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov. Niektorí pacienti však zaznamenávajú výskyt nepohodlia v pravej hypochondrii, zatiaľ čo nepohodlie nie je spojené s jedlom.

V zriedkavých prípadoch je na bruchu ťažkosti, na pravej strane sú bolesti pri ťahaní a boľaní. Ak je diagnostikované benígne zhrubnutie u pacientov s cholecystitídou alebo ochorením žlčníka, potom je charakteristický vývoj syndrómu intenzívnej bolesti..

Diagnostické opatrenia

Adenomyomatóza sa obvykle diagnostikuje náhodne počas chirurgického zákroku alebo ako súčasť komplexnej štúdie žlčníka. Počas ultrazvukového vyšetrenia lekár odhalí zhutnenie steny orgánov do 8 mm, výskyt špecifických dutín.

V rámci orálnej cholecystografie je možné zistiť malé defekty výplne, ktoré majú zaoblený tvar. V posledných rokoch sa na diagnostiku adenomyomatózy často používajú MRI alebo MRCP. Tieto štúdie nám umožňujú posúdiť štruktúru a stav orgánov a žlčovodov.

Terapeutické funkcie

Ak neexistujú závažné príznaky, chirurgická liečba pacientov sa nevykonáva. Malignita benígnej formácie je mimoriadne zriedkavá, preto je indikované iba ľudské pozorovanie, preto je indikované pravidelné ultrazvukové vyšetrenie.

Ak sa u pacienta vyvinie výrazný syndróm bolesti v pravej hypochondrii, predpíšte antispasmodikum (Drotaverin, Papaverine). Pri absencii účinku liekovej terapie, vzniku pečeňovej koliky, pacient má v anamnéze ochorenie žlčníkových kameňov alebo cholecystitídu, je indikovaná operácia na odstránenie žlčníka.

Adenomyomatóza je patológia, ktorá sa vyskytuje u 1 - 2% ľudí na planéte a vyvíja sa najmä u pacientov starších ako 40 rokov. Ochorenie zriedka vedie k rozvoju závažných symptómov, vo väčšine prípadov si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Adenomyomatóza (AMM) žlčníka je ochorenie, ktoré je zriedkavé (1% z počtu chorôb GIT). Zistené počas diagnózy. Kurz je asymptomatický. Medicína spája patológiu tohto druhu s benígnou formou zmeny cholecystis.

Čo je to adenomyomatóza žlčníka

Idiopatické poškodenie svalov, slizníc stien orgánu sa nazýva adenomyomatóza žlčníka. Zahusťovanie je benígne. Rast môže dosiahnuť až 2 cm Typy tkanivovej hypertrofie: žľazová, papilárna. V dôsledku fúzie vrstiev sa tvoria komisúry, uzly, ktoré znižujú kontraktilnú funkciu žlčníka. Hlavnou lokalizáciou polypov je dno cholecystis. Na celom povrchu žlčníka (GI) sa môže objaviť prerastanie..

Charakteristickým rysom patológie je to, že sa vyvíja, tečie bez príznakov. Počas diagnostických postupov je možné identifikovať. Iné názvy - polypóza, divertikulóza.

klasifikácia

Moderná medicína odstupňuje chorobu podľa výskytu patológie a výsledkov histologického vyšetrenia.

 • Miestne. Zahrnuté sú svaly dna žlčníka. Ohnisková lézia zhrubnutá nie viac ako 2 cm.
 • Segmentované (krúžok). Hyperplasia sa vyskytuje na časti orgánu. Vyznačuje sa prítomnosťou cysty, pórovitosťou tkaniva v mieste lézie..
 • Zovšeobecnené (rozptýlené). Zmeny sú rovnomerne rozložené po celej svalovej membráne. V krku, tele a spodnej časti orgánu sa nachádzajú cystické útvary. Zníženie pankreatitídy je znížené, čo vyvoláva rozvoj cholecystitídy, cholelitiázy.

Ring AMM - stredný pohľad medzi lokálnymi a difúznymi léziami.

Formy uzlov na histologickom základe:

 • Adenómy sú benígne formácie glandulárneho epitelu na sliznici orgánov. Rizikom poruchy je mutácia uzla na rakovinový nádor.
 • Papilómy - vyskytujú sa na slizniciach. Zriedkavo dochádza k malígnej transformácii.
 • Cystadenomy - cysty, ktoré sú naplnené tekutinou, ale zároveň sú nezhoubné.
 • Adenomyóza - hyperplázia epitelu žlčníka. Rizikom zmien je výskyt cýst, polypov, adenómov.

Dôvody, mechanizmus pôvodu patológie, boli málo preskúmané. V 50% prípadov je kombinovaná s chronickou cholecystitídou, cholelitiázou.

diagnostika

Účelom diagnostiky je identifikovať porušenia pomocou inštrumentálneho vyšetrenia žlčových orgánov:

 • Ultrazvukové vyšetrenie žlčníka. Diagnóza odhaľuje: zhrubnutie stien gastrointestinálneho traktu z 6 - 8 mm na 10 - 20 mm, adenomyomatóza, polypoidné imobilné echostruktúry (adenómy), zväčšené cysty dutiny (Rokitansky-Ashoffov syndróm). Formu patológie môže určovať umiestnenie hypertrofovaných tkanív orgánov. Ultrazvuk skúma žlčníka v reálnom čase, čo vám umožňuje stanoviť diagnózu s vysokou presnosťou.
 • Röntgenové vyšetrenie. Metóda je relevantná pre pokročilou formu choroby, pretože na obrázkoch sú viditeľné iba veľké zmeny v JP.
 • Magnetická rezonancia. Je to informatívny spôsob výskumu. MRI rozlišuje zhubné útvary od benígnych výrastkov (hladké obrysy). Táto metóda pomáha pri identifikácii AMM pomocou reťazca polypov, ktoré obklopujú cholecystis - „perlový náhrdelník“. Toto je charakteristický znak patológie..
 • Endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia. Táto metóda umožňuje diagnostikovať s vysokou spoľahlivosťou. ERCP v dôsledku kombinácie endoskopických a rádiologických prístrojov odhaľuje presný súčasný stav cholecystis. Patológia sa zistí počas chirurgického zákroku na žlčníku. Diagnóza choroby sa stáva náhodou.

Laboratórne testy neukazujú vývoj choroby. Dôvodom je absencia zápalového procesu, nedochádza k porušeniu odtoku žlče. Všetky diagnostické opatrenia môžu zistiť prítomnosť patológie..

Príčiny vzniku adenomyomatózy

Vedci nenašli dôvod na výskyt divertikulózy. Etiológia a patogenéza sú zle známe. Podmienky ochorenia môžu byť rôzne:

 • Stagnujúce procesy v žlčníku, ktoré vedú k sedimentu. Hlavnými zložkami biliárnej suspenzie sú cholesterol, bilirubín. Ničia sliznicový povrch orgánu. V pokročilých situáciách sú bunky svalového tkaniva poškodené..
 • Zvýšený tlak v dutine žalúdka. Chronický tlak spôsobuje poškodenie epitelových buniek. Na obnovenie štruktúry tkanív sa začína proces regenerácie. Kamene v cholecystis zväčšujú povrch rany vnútornej vrstvy. Syndróm bolesti, ktorý spúšťa kamene, spôsobuje zníženie hladkých svalov žalúdka. Tlak orgánov sa zvyšuje ešte viac.

Kombinácia všetkých faktorov stimuluje patologické množenie tkanív, čo vedie k zhrubnutiu stien cholecystis..

Môže vyvolať nástup choroby:

 • porušenie stravy, čo vedie k stagnácii žlče;
 • stresujúce podmienky nepriaznivo ovplyvňujú pohybové schopnosti všeobecného lekára;
 • abnormálny vývoj žlčníka, kanálikov;
 • dedičné choroby žlčových ciest;
 • cholecystitída (chronická, akútna);
 • infekcia tela parazitmi;
 • ZhKB, čo vedie k zablokovaniu bežných žlčovodov;
 • hormonálne zmeny.

Podľa štatistík sú ženy náchylnejšie k polypóze.

Príznaky adenomyomatózy žlčníka

Klinické prejavy patológie sa vyskytujú na pozadí iných chorôb cholecystis, žlčových ciest. Sú podobné príznakom cholelitiázy. So silným množením polypov sa prejavuje zovšeobecnená forma:

 • nevoľnosť
 • bolesť pod rebrámi na pravej strane;
 • ťažkosti a nepohodlie v bruchu.

Akútny stav, intoxikácia nastáva na pozadí cholecystolitiázy s biliárnou kolikou.

Asymptomatický kurz

Ochorenie sa vyvíja a prebieha najmä bez charakteristických príznakov, nespôsobuje zápal v orgánoch. Klinické analýzy za týchto okolností nebudú účinné..

Ako sa odhalí patológia:

 • s prístrojovým vyšetrením žlčníka;
 • s chirurgickým zákrokom na orgáne.

AMM často sprevádza cholecystitídu, cholelitiázu a je diagnostikovaná náhodne v diagnostickej štúdii.

Liečebné vlastnosti

Neexistujú žiadne lieky na adenomyomatózu. Neexistujú žiadne príznaky choroby. Lekárske stretnutia sa vo väčšine prípadov nestávajú. Pacientovi sa odporúča, aby ho sledoval gastroenterológ, onkológ. Ultrazvukové vyšetrenie orgánu sa musí vykonávať každých 6 alebo 12 mesiacov. Ak sa vyžaduje terapia, metódy liečby závisia od priebehu AMM, počtu a typu novotvaru.

Pri silnej bolesti v pravej hypochondrii je pacientovi predpísaná lieková terapia. Jeho cieľom je zmierniť zápal a zmierniť kŕče v orgáne. V zriedkavých prípadoch sa adenomatóza žlčníka lieči operatívne.

 • Nedostatok účinku liekovej terapie, prítomnosť cholelitiázy, cholecystitída.
 • Nezhubné formácie s rizikom ich premeny na zhubný nádor. Adenokarcinóm je forma patológie žlčníka invazívneho druhu. Bunky novotvaru mutujú na pozadí neustáleho zápalového procesu.

Ľudia s divertikulózou potrebujú pravidelnú lekársku starostlivosť. Monitorovanie je potrebné na včasnú diagnostiku prechodu choroby do onkologickej formy a na vedenie terapie.

AMM - benígny rast stien močového mechúra. Proces môže ovplyvniť celý orgán alebo jeho časť. Pokračuje bez výrazných príznakov, takže nie je potrebná liečba. Ak sú novotvary nájdené, je potrebné ich stav monitorovať odborníkmi. Existuje možnosť, že nádor bude zhubný.

Vo väčšine prípadov je polypóza spoločníkom početnej cholecystitídy, cholelitiázy. Keď patológia prechádza do závažného štádia, lekári odporúčajú cholecystektómiu.

Adenomyomatóza je zriedkavé ochorenie, diagnostikuje sa 1-2% ľudí na svete. Patológia sa vyvíja u pacientov starších ako 40 rokov. Ženy sú náchylnejšie na adenóm žlčníka.

video

Adenomyomatóza žlčníka je zhrubnutie stien orgánu v dôsledku benígneho rastu svalovej a slizovej vrstvy. Adenomyomatóza sa bežne nazýva divertikulóza alebo polypóza. Zahusťovanie stien môže byť až dva centimetre, povaha výrastkov je glandulárnej alebo papilárnej povahy. Zároveň nedochádza k zápalovým reakciám, netrpia orgánové funkcie, pacienti dlhodobo nepredkladajú žiadne sťažnosti. Svaly a sliznice žlčníka sa podieľajú hlavne na patologickom procese, zatiaľ čo sliznica rastie do svalovej vrstvy a vytvára dutiny. Vonkajší epitel sliznice rastie do hladkých svalov a vytvára uzliny a zúženia, ktoré znižujú kontraktilitu žlčníka. Rast sa zvyčajne zaznamenáva v oblasti dna žlčníka, môžu sa však šíriť po celom povrchu orgánu. Táto patológia sama o sebe je extrémne detekovaná, pretože vo väčšine prípadov sa neprejavuje. puzyr.info/adenomiomatoz/

Moderná klasifikácia choroby

Adenomyomatóza moderných vedcov bola pre svoju nízku prevalenciu a nízke percento diagnózy málo študovaná..

Moderná klasifikácia choroby je založená na prevalencii patologického procesu a histológie proliferácie.

prevalencia patologického procesu sa rozlišuje:

 • Všeobecná forma - charakterizovaná rovnomerným rozdelením zmien v oblasti svalov. Cystické dutiny sa zaznamenávajú vo svalovej vrstve v dolnej časti, tele a krku žlčníka. Táto forma sa vyznačuje znížením kontraktilnej funkcie žlčníka, čo v priebehu času vedie k chronickej cholecystitíde alebo žlčníkovej chorobe..
 • Lokálna forma - je charakterizovaná zapojením sa do procesu iba svalovej vrstvy v dolnej časti žlčníka. V tomto prípade sa zaznamená fokálne zhrubnutie svalovej steny vo forme hypoplázie nepresahujúcej 2 cm..
 • Segmentovaná forma - predstavuje prechodnú možnosť medzi všeobecnou a miestnou formou. V segmentovom variante sa hyperplázia vyskytuje v určitej oblasti žlčníka, objavujú sa jednotlivé cystické dutiny alebo sa vyskytuje malá pórovitosť..

Podľa histologického obrazu:

 1. S tvorbou adenómov - s vývojom patológie na sliznici rastú adenómy - benígne nádory z glandulárneho epitelu. Komplikácia je veľmi nebezpečná, pretože adenómy sa často degenerujú na malígny nádor.
 2. S tvorbou papilómov - novotvarov z buniek sliznice rastúcich na stonke. Papilómy zriedkavo zhubnú.
 3. S rozvojom cystadenomov - benígnych novotvarov, ktoré sú cystami naplnenými tekutinou.
 4. Adenomyóza je patologické zhrubnutie epitelu žlčníka. Je rizikovým faktorom pre vývoj adenómov, polypov a cystadenomov.

Príčiny choroby

Podľa predpokladov vedcov existuje niekoľko podmienok, za ktorých sa táto patológia vyvíja.

Na rozvoj adenomyomatózy sú potrebné tieto podmienky:

 • zvýšený tlak v orgánovej dutine - s lisovacím účinkom na sliznicu, sú poškodené epitelové bunky, obnovujú sa regeneračné procesy na obnovenie integrity tkaniva. Ak sa v orgánovej dutine nachádzajú kamene, zvyšuje sa stupeň poškodenia membrán a v dôsledku možného syndrómu bolesti sa môže vyskytnúť kŕč hladkých svalov, čo povedie k ešte väčšiemu zvýšeniu tlaku v žlčníku. Výsledkom je, že v dôsledku mnohých poškodení tkanív a neustáleho delenia buniek dochádza k patologickému množeniu slizníc a svalových vrstiev, čo vedie k zhrubnutiu stien žlčníka;
 • prekrvenie žlče - počas preťaženia žlčníka sa tvorí zrazenina, ktorej hlavnými zložkami sú cholesterol a bilirubín, ktoré poškodzujú bunky povrchového epitelu, av závažných prípadoch myocyty hladkého svalstva..

Rizikové faktory pre rozvoj adenomyomatózy žlčníka:

 • poruchy stravovania - prejedanie alebo dlhé prestávky medzi jedlami prispievajú k stagnácii žlče;
 • častý stres, neuróza - majú negatívny vplyv na pohyblivosť žlčníka;
 • hormonálne zmeny v tele;
 • zaťažené dedičnosť so sklonom k ​​ochoreniu žlčových ciest;
 • anomálie vo vývoji žlčových ciest - vedú k stagnácii žlčových ciest;
 • prítomnosť sedimentu, kameňov alebo veľkých parazitov vo žlčníku, ktoré spôsobujú zablokovanie cystického kanálika a poškodzujú sliznicu žlčníka;
 • akútna alebo chronická cholecystitída - pridanie zápalu má ďalší negatívny vplyv na integritu bunkových štruktúr žlčníka;
 • žena - podľa štatistík je choroba častejšia u žien ako u mužov.

Asymptomatický kurz

Pri zovšeobecnenej forme alebo so silným množením polypov sa zaznamenáva nepohodlie, ktoré sa prejavuje pocitom tiaže v pravej hypochondrii, tupými a boľavými bolesťami na pravej strane brucha. Je tiež možné objaviť sa dyspeptické poruchy - pocity nevoľnosti, zvracanie, horkú chuť v ústach. Ak sa táto patológia prejaví ako komplikácia žlčníkovej choroby alebo cholecystitídy, potom má klinika príznaky týchto chorôb: silná bolesť v pravom bruchu, príznaky intoxikácie, poruchy stolice, zvracanie, ktoré neprináša úľavu, zmena farby stolice a zakalenie moču. V závažných prípadoch je možný útok na žlčovú koliku.

diagnostika

Pretože je choroba latentná, najčastejšie sa adenomyomatóza zisťuje náhodne.

Laboratórne testy nie sú relevantné, pretože telo nemá príznaky zápalu a výtok žlče nie je vždy narušený..

Vedúca úloha pri diagnostike tohto ochorenia patrí medzi inštrumentálne metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie - už dlho sa považuje za jednu z hlavných metód diagnostiky adenomyomatózy. V súčasnosti je kontrastná rádiografia pre túto patológiu relevantná iba v neskorých štádiách choroby, pretože na rôntgenových lúčoch sa dajú zistiť iba hrubé zmeny v štruktúre orgánu, ktoré sa vyvíjajú v neskorých štádiách choroby..
 • Magnetická rezonancia je alternatívou k ultrazvuku. Napriek všetkému informačnému obsahu ultrazvuku mnoho lekárov uprednostňuje MRI. Použitím tejto techniky je možné vykonať diferenciálnu diagnostiku zhubných novotvarov z benígnych hladkých vrstiev. Ďalšou výhodou MRI je schopnosť detegovať ešte ďalší charakteristický znak adenomyomatózy - prítomnosť „perlového náhrdelníka“ na obrázku, ktorý je sekvenčne nakresleným súborom polypov obklopujúcich orgán..
 • Ultrazvukové vyšetrenie je najviac informatívne v diagnostike, pretože umožňuje vizualizáciu všetkých vnútorných zmien v reálnom čase. Ultrazvukom je možné diagnostikovať sprievodné patológie vo forme žlčníkovej choroby alebo cholecystitídy. Hlavné príznaky adenomyomatózy počas ultrazvuku je niekoľko. Prvým je zhrubnutie steny orgánov. (Stena žlčníka sa môže zhrubnúť o 1 - 2 cm alebo viac; zahusťovanie môže pokrývať celý orgán, čo naznačuje zovšeobecnenú formu, alebo zachytiť jednotlivé sekcie segmentovým tvarom. Ak sa zistí segmentový tvar, zahusťovanie sa môže zaznamenať v spodnej časti, tele alebo krku. žlčníka Je dôležité si uvedomiť, že pri zahusťovaní v dolnej časti žlčníka je možné podozrenie na prechod na malígny nádor. Deformácia v tele alebo krku je jedným z charakteristických znakov adenomyomatózy a nazýva sa syndróm „presýpacích hodín“ alebo „činka“. Ďalším znakom sú rozšírené dutiny Rokytanského-Aschoffa, ktoré sú dutinami vyplnenými žlčou, mikrolitmi alebo vločkami. Ďalší znak - cysty - útvary, ktoré sú dutinami vyplnené exsudátom.
 • Endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia - so zavedením kontrastného média do spoločného pečeňového kanálika sa pozoruje defektná výplň žlčníka..
 • Niekedy počas chirurgických zásahov do žlčníka v dôsledku choroby žlčníka alebo cholecystitídy lekári túto patológiu náhodne objavia.

Liečebné vlastnosti

S pridaním sprievodných chorôb vo forme žlčníkovej choroby alebo rozsiahlej cholecystitídy sa odporúča operácia na odstránenie žlčníka - cholecystektómia. V prípadoch, keď existuje najmenšie podozrenie na vývoj zhubných novotvarov, je jediným správnym riešením odstránenie žlčníka s následnou biopsiou..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vývoj osteochondrózy je založený na deštrukcii kostného tkaniva, medzistavcových kĺbov a väzov, ako aj okolitých mäkkých tkanív. Zápalná reakcia je tiež spojená s procesom degradácie, ktorý je sprevádzaný opuchom a podráždením nervových vlákien a krvných ciev.
Po operácii brucha je dôležité, aby sa pacient zotavil čo najskôr. Aby sa stehy liečili rýchlejšie a aby sa nepohybovali, nepociťoval sa pri pohybe nepohodlie, pacientovi sa predpíše špeciálna bandáž.
Akýkoľvek chirurgický zákrok si vyžaduje určité obdobie na zotavenie. Obzvlášť starostlivý proces je rehabilitácia po chirurgickom odstránení prietrže bedrovej chrbtice..