loader

Hlavná

Žalúdok

Maternicová adenomyóza

Adenomyóza alebo endometrióza je patologický proces, pri ktorom endometriálna vrstva rastie do abnormálnej veľkosti a jej bunky rastú do ďalších vrstiev maternice..

Ochorenie je nezhubné, ale pri absencii náležitej liečby vedie postupne k vzniku nádorov. Ako medzinárodný zoznam, v ktorom je uvedená klasifikácia chorôb, takáto choroba patrí do triedy chorôb genitourinárneho systému, a to k tým, ktoré sa vyskytujú v ženskom tele bez zápalového procesu..

Ochorenie je zvlášť nebezpečné pre ženy v plodnom veku, pretože spôsobuje problémy s počatím alebo neplodnosťou. Pozrime sa podrobne, čo to je - maternicová adenomyóza.

Dôvody vzhľadu

Odborníci poznamenávajú, že príčiny a mechanizmy výskytu patológie neboli doteraz úplne stanovené. S istotou hovoria jedna vec - choroba je závislá od hormónov, jej vývoj je často vyvolaný poruchami vo fungovaní imunitného systému..

Príčinou choroby môže byť mechanické poškodenie maternice, integrita jej vnútornej vrstvy. Kyretáž sa stáva príčinou rozvoja zápalového procesu, porušuje sa „ochranná“ vrstva medzi endometriom a svalmi. V dôsledku toho endometriálne bunky voľne prenikajú hlboko do procesu cyklickej funkcie.

Rizikové faktory

Odborníci identifikovali rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť rozvoja patológie:

 • dedičná predispozícia;
 • skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • nadváha, obezita;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • ťažké narodenie;
 • potraty, diagnostické kyretáž;
 • použitie ako antikoncepcie vaginálnej špirály, perorálnych látok;
 • choroby zápalových procesov v prílohách, maternici, krvácaní;
 • prenášané imunitné, alergické ochorenia, ktoré narušujú imunitný systém;
 • nízka životná úroveň;
 • fyzicky tvrdá práca;
 • stály stres, sedavý životný štýl;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, hypertenzia;
 • ekologický stav.

Čo sa deje v tele?

Endometrium je vnútorná vrstva maternice, ktorá za normálnych okolností nepresahuje genitálnu oblasť. Pri patologickom delení buniek sa môžu šíriť nielen do ďalších orgánov ženského reprodukčného systému (vaječníky, vajcovody, vagína), ale aj do iných tkanív tela - napríklad do gastrointestinálneho traktu, močového systému, pupku a pooperačných rán..

Endometrióza sa najčastejšie sústreďuje presne na genitálie a môže byť vonkajšia (ak sa pozoruje abnormálne bunkové delenie vo vaječníkoch alebo vo vagíne) a vnútorná, koncentrovaná v maternici. ICD 10 uvádza všetky typy endometriózy podľa umiestnenia:

 • Na vaječníkoch. Prítomnosť uzlov môže viesť k tvorbe endometriidných cýst. V medzinárodnej klasifikácii je tejto chorobe pridelené číslo 80.1;
 • Na vajcovodoch, ktoré môžu viesť k uzavretiu lúmenu skúmavky a neschopnosti otehotnieť. Číslo v klasifikácii - 80.2;
 • Na pobrušnici - číslo 80,3;
 • Vo vagíne a v oblasti medzi krkom maternice a konečníkom - číslo 80.4;
 • Na čreve, v dôsledku čoho sa môžu objaviť prekážky a problémy so stolicami - číslo 80,5;
 • Vo švoch po operácii - číslo 80,6, vyznačujúce sa krvácaním švu počas menštruácie;
 • V ostatných orgánoch a tkanivách tela - číslo 80.8.

Akonáhle sú na nesprávnom mieste, bunky vnútornej vrstvy maternice naďalej fungujú, akoby boli v maternici, to znamená, že odlupujú podľa menštruačného cyklu. To vedie k rozvoju zápalového procesu, ktorý musí byť urýchlene zastavený, inak to povedie nielen k poruchám orgánu, ale aj k jeho úplnému zastaveniu. Napríklad, ak sa endometriálne bunky dostanú do myometria, môže to viesť k degeneratívnym zmenám, takže adenomyóza tela maternice skôr alebo neskôr povedie k neschopnosti otehotnieť a porodiť dieťa..

Etapy a formy patológie

Závažnosť choroby je určená povahou, veľkosťou endometriálnych výrastkov a hĺbkou poškodenia pohlavných orgánov..

 • Difúzna forma - endometrium preniká do svalových vlákien maternice a zväčšuje sa v dĺžke, čím vytvára ohniská viacerých lézií. Patologický proces pomerne rýchlo ovplyvňuje celý povrch maternice. V pokročilom štádiu endometriálne bunky prenikajú maternicou cez a vystupujú do brušnej dutiny.
 • Nodulárna forma - vo vláknach maternice sa tvoria nerovnomerné uzly rôznych veľkostí. Okolo ložiskových lézií sa hromadí spojivové tkanivo, ktoré napína steny steny vytvorenej dutiny. Vytvárajú sa takzvané kapsuly, ktoré sa pri odhojení endometria plnia krvou. Bez výtoku sa krvné zrazeniny nachádzajú vo vnútri uzlín adenomyózy, čo spôsobuje predĺžený opuch svalových vlákien maternice. Krvné dutiny niekedy vybuchnú a spôsobia vnútorné krvácanie.
 • Ohnisková forma - endometriálne tkanivá rastú v hrúbke myometria vo forme viacerých ohnísk. Pri ohniskovej forme majú postihnuté oblasti jasné hranice. Vo vyspelých prípadoch je ložisková adenomyóza maternice život ohrozujúca. Patologické ložiská výrazne rastú, presahujúc maternicu, v dôsledku čoho sa v panvovej dutine tvoria fistuly..
 • Zmiešaná (difúzna-nodulárna) forma - súčasne kombinuje všetky príznaky vyššie uvedených patologických foriem.

Adenomyóza je typ endometriózy. Interná adenomyóza postihuje iba dutinu, krčka maternice a vajcovody. Ak novotvary postihujú susedné orgány (črevá, močový mechúr), potom sa táto patológia nazýva externá endometrióza..

Príznaky adenomyózy

Príznaky adenomyózy maternice v klasickej verzii priebehu choroby sú celkom charakteristické. Túto patológiu možno vo väčšine prípadov predpokladať už len na základe takýchto prejavov.

Hlavné príznaky endometriózy maternice:

 1. Hlavným príznakom maternicovej adenomyózy je porušenie menštruačného cyklu ako hyperpolymenorea. Zároveň je menštruácia hojná, dlhá (trvajúca viac ako týždeň). Krvácanie z maternice je časté.
 2. Takmer vždy existuje algodismenorea - bolestivá menštruácia.
 3. Často sa pozorujú predmenštruačné krvácania - objavenie sa škvrnitých škvŕn („hlupákov“) niekoľko dní pred údajnou menštruáciou..
 4. Bolesť v dolnej časti brucha nie je vždy spojená s menštruáciou. Niekedy môžu mať takmer konštantnú povahu a vyžarovať až k spodnej časti chrbta a perineu. Toto sa zvyčajne vyskytuje pri bežnej endometrióze..
 5. Dyspareunia - bolesť alebo nepohodlie počas pohlavného styku.
 6. Primárna alebo sekundárna neplodnosť.
 7. Patológia tehotenstva - obvyklý potrat.
 8. Neuropsychiatrické poruchy sa vyskytujú takmer u všetkých pacientov. Medzi ne patrí podráždenosť, emocionálna labilita, poruchy spánku atď..

V niektorých prípadoch, najmä v skorých štádiách, môže mať ochorenie asymptomatický priebeh..

Etapy vývoja choroby

Adenomyóza sa vyvíja v štyroch po sebe nasledujúcich etapách.

 1. Prvá etapa - lézie nepresahujú vnútornú výstelku maternice, hĺbka klíčenia je malá. Stupeň 1 adenomyózy je vysoko liečiteľný.
 2. Druhé štádium - endometriálne tkanivá klíčia takmer do stredu hrúbky steny maternice a sú lokalizované v hlbších vrstvách svalového tkaniva. Stupeň 2 sa lieči konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom.
 3. Tretie štádium - endometrioidné tkanivo ovplyvňuje takmer celú svalovú vrstvu maternice. Adenomyóza stupňa 3 sa lieči hlavne chirurgickými metódami.
 4. Štvrté štádium - patologické ložiská siahajú za steny maternice a rastú smerom k iným orgánom brušnej dutiny..

Adenomyóza počas tehotenstva

Napriek skutočnosti, že adenomyóza je jednou z najbežnejších príčin neplodnosti, po včasnej komplexnej liečbe je u žien s týmto ochorením možné tehotenstvo. Častou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba ukončenia tehotenstva, preto sú tieto tehotné ženy pozorované vo vysoko rizikovej skupine. Starostlivé pozorovanie a včasná náprava vznikajúcich porušení vo väčšine prípadov pomáha predchádzať hrozným komplikáciám.

Paradoxné, ako sa môže zdať, v niektorých prípadoch sa tehotenstvo môže stať akýmsi „liečebným spôsobom“ adenomyózy, pretože ide o „fyziologickú menopauzu“ (známa skutočnosť je, že adenomyóza je stav závislý od hormónov a ustupuje s nástupom menopauzy). V takejto situácii sa ložiská adenomyózy stanú neaktívnymi a prestanú rásť. Je chybou veriť, že choroba zmizne.

Každý prípad tehotenstva komplikovaný adenomyózou si vyžaduje individuálny prístup. Pre každého takého pacienta je vypracovaný plán pozorovania a liečby, ktorý zohľadňuje veľké množstvo faktorov a dôležitá je forma a stupeň adenomyózy, prítomnosť komplikácií a kombinácia adenomyózy s inými patologickými procesmi v maternici, napríklad myóm. Ak adenomyóza pred začiatkom tehotenstva nespôsobila ženám sťažnosti a bola asymptomatická, jej tehotenstvo môže bezpečne pokračovať.

Niekedy sa tehotné ženy s adenomyózou obávajú účinkov choroby na stav plodu. Takéto obavy sú neopodstatnené - adenomyóza neohrozuje normálny vnútromaternicový vývoj plodu. Liečba tehotných žien s adenomyózou je zameraná na odstránenie hrozby potratu a predčasného ukončenia tehotenstva. Niekedy sa na tento účel používajú hormonálne lieky a nehormonálna terapia, podobne ako u žien s potratom a fibroidmi maternice..

Bohužiaľ, schopnosť lekára liečiť adenomyózu u tehotnej pacientky je obmedzená. Pravdepodobnosť úspechu sa zvyšuje, ak sa táto patológia zistí pred tehotenstvom, pretože arzenál terapeutických opatrení proti adenomyóze u tehotných žien je oveľa väčší. Ak žena, ktorá vie, že má adenomyózu, sa chce stať matkou, musí sa vopred poradiť s lekárom o vhodnej liečbe..

diagnostika

Na predpísanie bezpečnej liečby je potrebné prediskutovať plán s terapeutom, hematológom, endokrinológom a gastroenterológom. Pred operáciou je potrebná špeciálna príprava. Po prvé, súčasný zdravotný stav sa hodnotí pomocou rôznych krvných a močových testov. Stanovuje sa aj krvný typ a faktor Rh (počas operácie sa vyžaduje transfúzia). Znovu preskúmajte náter z pošvy, aby ste určili stav mikroflóry. Skontrolujte tiež stav srdca a pľúc.

Tieto opatrenia nie sú vždy potrebné, ale vyhýbajú sa komplikáciám a negatívnym následkom..

Diagnostické metódy pre adenomyózu:

 • gynekologické vyšetrenie;
 • colposcopy;
 • Ultrazvuk panvových orgánov;
 • štúdium náterov;
 • laparoskopia, hysteroskopia.

Známky adenomyózy ultrazvukom:

 • zväčšené veľkosti orgánov;
 • heterogénna štruktúra svalovej vrstvy alebo heterogénna echogenicita;
 • fuzzy hranice medzi myometriom a endometriom;
 • prítomnosť cudzích ložísk vo svalovej vrstve;
 • ostré zhrubnutie jednej steny maternice.

Pri vyšetrení na gynekologickom kresle lekár diagnostikuje zväčšenie maternice a jej zaoblený tvar. Potvrďte, že diagnóza umožňuje hysteroskopiu. Ukazuje body na endometriu, ktoré zodpovedajú oblastiam, kde tkanivo vyrástlo do svalovej vrstvy..

Niekedy sa pre diagnostiku obráťte na zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. MRI je indikovaná, keď ultrazvukové vyšetrenie nenájde spoľahlivé príznaky adenomyózy. Najčastejšie sa to vyskytuje pri nodulárnej forme kombinovanej s myómom maternice. Táto metóda umožňuje diferenciálnu diagnostiku, to znamená rozlíšiť uzly adenomyózy od fibroidov.

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, aby to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Liečba adenomyózy

Pretože endometrióza závisí od obsahu estrogénu v krvi (takto sa situácia zlepšuje počas tehotenstva, keď sa vytvára fyziologicky nízka hladina estrogénu), jeho liek je zameraný na potlačenie sekrécie estrogénu..

Zameranie endometriózy reaguje na zmeny hladiny pohlavných hormónov v podobnom, ale nie identickom s normálnym endometriom. Metyltestosterón a iné androgénne lieky (okrem danazolu), ako aj dietylsilbestrol na endometriózu sa v súčasnosti nepoužívajú, pretože sú neúčinné, majú veľa vedľajších účinkov a majú nepriaznivý vplyv na plod počas tehotenstva počas liečby..

Lieky používané pri liečbe adenomyózy

1) Perorálne kontraceptíva - napodobňujú tehotenstvo, spôsobujú amenoreu a rozhodujúcu reakciu normálneho endometria a ložiskových plôch endometriózy. Pri takomto ošetrení často dochádza k nekróze ohnísk endometriózy a ich úplné vymiznutie. Na liečbu môžete použiť akékoľvek perorálne kontraceptíva obsahujúce najmenej 0,03 mg etinylestradiolu. Začínajú v nepretržitom režime 6 až 12 mesiacov. U 60 až 95% pacientov sa pozoruje zníženie bolestivých období a bolesti v dolnom bruchu. Miera tehotenstva bezprostredne po liečbe dosahuje 50%. Miera recidívy je 17-18% a každý rok sa zvyšuje o 5-6%.

2) Progestogény - celkom efektívne, s lacnejšími nákladmi (ako napríklad danazol). Príčina atrofie ložiska endometria. Spravidla sa používajú tieto lieky:

 • Gestrinón - 1,25 - 2,5 mg 2-krát týždenne; inhibuje rast ohnísk endometriózy, ale nevedie k ich vymiznutiu. Vedie k lekárskej amenoree. Menštruácia sa obnoví mesiac po ukončení liečby.
 • Dydrogesterón - 10 mg 203-krát denne
 • Medrogxiprogesterón - najviac študovaný pre endometriózu - sa používa nasledovne: v dávke 30 mg / deň eliminuje bolesť; môže byť zvýšená špinením.

Vedľajšie účinky tejto skupiny liekov zahŕňajú: nevoľnosť, prírastok na hmotnosti. Je možné krvavé vypúšťanie, ktorého úľavu sa často predpisuje estrogén v krátkych cykloch.

3) Androgény. Danazol - zabraňuje rastu starých ohnísk a spôsobuje amenoreu a nové ložiská endometriózy. Spôsobuje predĺženú remisiu pri endometrióze a je účinný pri mnohých autoimunitných chorobách. Priradiť v dávke 800 mg / deň alebo 600 mg / deň. Najprv sa používa v dávke 200 mg 2-krát denne, potom sa zvyšuje, až kým nenastane amenorea lieku a nezačnú sa prejavovať príznaky choroby. Tento liek má závažné vedľajšie účinky: prírastok na váhe, znížený sexuálny apetít, kozmetické defekty (akné, vyrážka). Môže poškodiť pečeňové bunky, a preto je kontraindikovaný pri ochoreniach pečene. Zrušené na začiatku tehotenstva, pretože riziko virilizácie ženského plodu (výskyt mužských pohlavných znakov) je extrémne vysoké.

4) Analógy gonadoliberínu. Patria sem: leuprorelín, buserilín, nafarelín, histrelín, goserelín atď. Spôsob aplikácie: intranazálne (kvapky alebo sprej), subkutánne alebo intramuskulárne. Liečba sa má vykonávať, až kým hladina estradiolu v krvnom sére nedosiahne 20 - 40 pg / ml. Určite kontrolujte etinylestradiol v krvi, pretože jeho ďalšie zníženie môže viesť k osteoparóze. Medzi komplikácie patrí: atrofická vaginitída, znížená sexuálna motivácia a osteoparóza. Na prevenciu poslednej komplikácie je potrebné ukončiť súčasne s estrogénmi a progestogénmi. Osteoparóza zostáva naliehavým problémom pri liečbe týmito drogami (najbežnejšou aplikáciou v našej krajine je buserilín), pretože liečba často trvá viac ako 6 mesiacov, zatiaľ čo hustota kostí tesne po 6 mesiacoch. začína klesať.

O tom, aký liek bude predpisovať, lekár rozhodne v závislosti od závažnosti adenomyózy a prítomnosti kontraindikácií. Akákoľvek samoliečba adenomyózy je v podstate nemožná a hlúpe.

Chirurgická liečba adenomyózy

Chirurgia je jednou z metód liečby adenomyózy. Operácia sa vykonáva iba v prítomnosti priamych indikácií po predbežnom lekárskom a fyzioterapeutickom ošetrení..

Všeobecné indikácie pre chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • neúčinná hormonálna terapia počas šiestich alebo viac mesiacov;
 • adhezívne procesy (prítomnosť kordov zo spojivového tkaniva medzi orgánmi);
 • kombinácia adenomyózy s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • masívne krvácanie s adenomyózou, ktoré nie je možné liečiť;
 • sprievodné ochorenia, pri ktorých je hormonálna terapia kontraindikovaná;
 • vysoké riziko rakoviny (rakovina).

Bežné kontraindikácie chirurgickej liečby sú:

 • odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom;
 • chronické choroby v akútnom štádiu;
 • infekčné choroby;
 • porušenia hemostatického systému (biologický systém, ktorý udržuje krv v tekutom stave a v prípade narušenia integrity krvných ciev, ktoré zastavujú krvácanie);
 • znížená imunita;
 • celkové vyčerpanie tela;
 • ťažká anémia (anémia).

V závislosti od objemu zásahu sa chirurgická liečba delí na:

 • chirurgické zákroky na ochranu orgánov;
 • radikálna operácia.

Podľa typu prístupu k chirurgickému zákroku existujú:

 • laparotómia - vyreže sa brušná stena, aby sa dostali do brušných orgánov;
 • laparoskopia - chirurgia pomocou špeciálnych nástrojov pomocou malých rezov do brucha pod kontrolou video endoskopu;
 • vaginálna chirurgia - prístup k maternici cez vagínu bez poškodenia integrity kože.

Pri výbere metódy chirurgickej liečby sa berú do úvahy:

 • vek ženy;
 • stupeň poškodenia;
 • túžba ženy mať deti;
 • trvanie choroby;
 • kombinácia adenomyózy s inými chorobami maternice;
 • závažnosť príznakov.

Radikálna chirurgia

Pri radikálnej operácii sa úplne odstránia vnútorné ženské pohlavné orgány (maternica a vaječníky). Táto liečebná metóda umožňuje úplne odstrániť chorobu a jej šírenie mimo maternicu. Radikálna chirurgia je extrémna liečba.

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu adenomyózy sú:

 • progresia ochorenia po 40 rokoch;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby a chirurgickej liečby konzervujúcej orgány;
 • stupeň adenomyózy difúzne-nodulárnej formy III. stupňa v kombinácii s myómom maternice (benígny nádor svalovej vrstvy maternice);
 • vysoké riziko rakoviny;
 • adenomyóza s výraznými príznakmi;
 • liečba pacientov, ktorí neplánujú otehotnieť.

V závislosti od objemu odstráneného tkaniva:

 • medzisúčetová hysterektómia - odstránenie maternice so zachovaním krčka maternice, vaječníkov, vajcovodov;
 • celková hysterektómia - odstránenie maternice a krčka maternice so zachovaním vajcovodov a vaječníkov;
 • hysterosalpingo-ovariektómia - odstránenie maternice vaječníkmi a maternicovými (vajcovými) trubicami pri zachovaní krčka maternice;
 • radikálna hysterektómia - odstránenie maternice, vaječníkov, vajcovodov, krčka maternice, hornej vagíny, lymfatických uzlín a okolitých panvových vlákien.

Pri prevádzkovom prístupe rozlišujte:

 • laparotomická hysterektómia (brušná chirurgia);
 • laparoskopická hysterektómia;
 • vaginálna hysterektómia (kolpohysterektómia).

Po odstránení maternice sa môže vyskytnúť post-hysterektomický syndróm - komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú po odstránení maternice so zachovaním jedného alebo dvoch vaječníkov. Mechanizmus vývoja je porušením mikrocirkulácie vaječníkov a výskytom zón ischémie (zóny so zníženým prísunom krvi). Syndróm sa prejavuje znížením pracovnej kapacity, zvýšenou únavou, letargiou, depresiou, búšením srdca, zvýšeným tlakom, zvýšeným potením a tendenciou k opuchom..

Chirurgia orgánov

Princípom chirurgického zákroku na zachovanie orgánov je excidovať, kauterizovať lézie so zachovaním orgánu. Operácie sa vykonávajú laparoskopickou metódou, tj pomocou špeciálnych nástrojov prostredníctvom malých rezov v bruchu. Táto metóda sa úplne nezbavuje choroby, ale zachováva si plodnú funkciu žien. Preto je tento typ chirurgického zákroku indikovaný pre ženy plánujúce tehotenstvo..

Indikácie pre chirurgický zákrok na konzerváciu orgánov sú:

 • adenomyóza fázy II - III s hyperpláziou (zvýšenie objemu tkaniva v dôsledku zvýšenia počtu buniek) endometria;
 • adhézie v oblasti vajcovodov;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť somatických chorôb, pri ktorých nie je možná dlhodobá hormonálna liečba - diabetes mellitus, epilepsia, závažné patologické nálezy pečene a iné;
 • cysty (patologické dutiny s obsahom) vaječníkov;
 • túžba ženy mať v budúcnosti deti;
 • závažné príznaky adenomyózy;
 • mladý vek pacienta;
 • hnisavé procesy ženských pohlavných orgánov.

Pri laparoskopii sa používa akútna metóda excitácie tkaniva pomocou skalpelu alebo kauterizácie (koagulácie) pomocou rôznych druhov energie..

Počas operácie použite:

 • elektrokoagulácia - pomocou špeciálnych elektrických nástrojov sa vykonáva kauterizácia (koagulácia) ohnísk adenomyózy vplyvom konštantného elektrického prúdu na ne;
 • laserová koagulácia - kauterizácia ohnísk adenomyózy pod vplyvom chirurgického lasera;
 • zrážanie plazmy argónom - deštrukcia tkaniva pri vystavení rádiovej vlne zosilnenej inertným plynom - argón;
 • laserové vŕtanie (holmium laser) - tvorba kanálov v myometrii, ktoré bránia šíreniu patológie, je vhodná na liečbu difúznej adenomyózy.

Ľudové lieky

Popri liečení drogami (so súhlasom lekára) sa môžu použiť aj liečivá na liečbu adenomyózy. Existuje mnoho rastlinných prípravkov, ktoré sa musia užívať nielen na terapeutické účely, ale aj na celkové posilnenie tela, zvyšujú imunitu. Je dôležité si uvedomiť, že o akejkoľvek alternatívnej liečbe by sa malo rokovať so svojím lekárom.

Recepty odvarov a nálevov:

 • Listy skorocelu (jedna lyžica) sa musí nasekať a potom naliať strmá vriaca voda. Trvajte na tomto vývare najmenej dve hodiny. Spôsob podania: Vývar sa rozdelí na 4 dávky. Prvý je nevyhnutne na lačný žalúdok a zvyšok - počas dňa sa odvar nemusí spájať s jedlom.
 • Žihľava vývar pomôže zastaviť menštruačné krvácanie, zmierniť zápal v maternici a urýchliť metabolizmus. Príprava vývaru: je potrebné naliať dve polievkové lyžice žihľavy pohárom vriacej vody. Nechajte variť a vychladnúť. Spôsob podania: obsah skla rozdeľte na štyri alebo päť recepcií, použite počas dňa.
 • Liečivé vlastnosti čerstvej stolovej repy. Spôsob podania: pred jedlom si každé ráno vezmite sto gramov čerstvej šťavy.
 • Na posilnenie myometria by sa malo odobrať odvar z vrecka pastiera. Príprava: nalejte jednu polievkovú lyžicu pohára (jednej) vriacej vody. Trvajte na tom, jednu hodinu. Spôsob podania: trvať najmenej štyrikrát denne, jednu celú lyžicu. Dôležité - pol hodiny pred jedlom.
 • Viburnum kôra je ďalším jedinečným liekom na boj proti adenomyóze. Príprava: Kôra z kaliny (jedna polievková lyžica) sa naleje aj do jednej poháriky vriacej vody, trvať na tom asi hodinu. Spôsob podania: iba tri polievkové lyžice dvakrát denne, nie je potrebné spájať sa s jedlom.

Dekorácie bylín na boj proti adenomyóze sa však môžu použiť na výkop. Príklad najúčinnejšieho receptu: dubová kôra, imelo, eukalyptus, pivónia, rebríček a nechtík sa odoberajú v rovnakých dávkach, potom sa zmes naleje vriacou vodou a musí sa vylúhovať jednu hodinu. Môže sa používať denne na výkop.

Dámske recenzie

Julia 33 g, Soči

Adenomyóza bola zistená po narodení dieťaťa. Prešiel rok a pol, v dolnej časti brucha sa začala silná bolesť. Doktor urobil diagnózu. Zaobchádzalo ma s nekonvenčnými metódami. Po priebehu bylinnej tinktúry bolesť zmizla. O rok neskôr sa znova objavila, myslím na hirudoterapiu.

Antonina 35 L, Moskva

Endometrióza bola diagnostikovaná pred 10 rokmi. Lekár varoval, že choroba nie je úplne liečená. Antikoncepcia píly Janine. Porodila som pred tromi rokmi. Tehotenstvo bolo ťažké, teraz pijem znova Janine. Všetko je normálne, bez bolesti.

Endometrióza je závažné ochorenie, ktoré sa často vyskytuje v latentnej forme. Túžba ženy chrániť sa spočíva iba v pravidelných gynekologických vyšetreniach a úspešných skúškach. Patológia predstavuje hrozbu pre reprodukčnú funkciu. V súlade s odporúčaniami lekára je samoobsluha jedinou cestou k zdraviu.

prevencia

Prevencia adenomyózy maternice spočíva predovšetkým v pravidelných návštevách gynekológa. Odborník môže tieto príznaky správne interpretovať včas a predpísať vhodnú liečbu.

 1. Ultrazvuk panvy, 1-2 krát ročne.
 2. Gynekológovia sa domnievajú, že stres a neustále prepracovanie značne ovplyvňujú zdravie žien a samozrejme môžu viesť k rozvoju adenomyózy. Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, musí žena: viac odpočívať, relaxovať v kúpeli, zúčastniť sa na masáži, častejšie v pokojnej a pohodlnej atmosfére.
 3. Udržiavanie tela v čistote. Dievčatá, ktoré ignorujú pravidlá osobnej hygieny už od útleho veku, sú náchylnejšie na tento druh choroby. A tiež tí, ktorí majú sex v detstve a dospievaní.

Starostlivý prístup k vášmu zdraviu je hlavným spôsobom, ako predchádzať nielen adenomyóze, ale aj iným rovnako nebezpečným chorobám.

predpoveď

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom zániku funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje. U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Difúzna adenomyóza

Difúzna adenomyóza maternice je ochorenie, u ktorého vývoja sa vyskytuje patologický rast sliznice maternice. Ak nedetegujete ochorenie včas a neprechádzate vhodným liečebným cyklom, môže to následne viesť k rozvoju nádorového procesu alebo neplodnosti..

Podstata patológie

Adenomyóza by sa mala považovať za typ endometriózy. Tento patologický proces je spôsobený skutočnosťou, že pod vplyvom určitých faktorov endometriálne bunky rastú nielen vo svalovej vrstve maternice, ale aj v jej sliznici..

Malo by byť zrejmé, že endometriálne bunky pri tomto ochorení fungujú rovnako ako v neprítomnosti patológie. Avšak v druhej polovici menštruačného cyklu sa zväčšujú, aby prijali embryo.

Ak k oplodneniu nedošlo, časť endometria prechádza počas menštruácie von. Svalová vrstva maternice nemá mechanizmus, ktorý by z tela odstránil nepotrebné tkanivá. Výsledkom je krvácanie, ktoré prispieva k rozvoju zápalového procesu. Takto sa vyvíja adenomyóza..

Známky adenomyózy maternice

Ako kľúčový znak patologického procesu odborníci identifikujú hojné alebo dlhotrvajúce špinenie na začiatku menštruačného cyklu, v dôsledku ktorého sa vyvíja anémia sekundárneho nedostatku železa, ktorá sa prejavuje zodpovedajúcimi symptómami..

Medzi príznaky difúznej maternicovej adenomyózy patrí aj výskyt rozmazaných sekrétov hnedého odtieňa niekoľko dní pred začiatkom nového menštruačného cyklu, ako aj po 2-3 dňoch po menštruácii..

Ak existuje častá forma adenomyózy, potom v strede cyklu sa u ženy vyvinie krvácanie z maternice.

Ďalším charakteristickým príznakom choroby je bolesť, ktorá sa pociťuje niekoľko dní pred menštruačným krvácaním a vymizne po 2 až 3 dňoch od začiatku menštruácie. Okrem toho môže bolesť pri pohlavnom styku obťažovať žena.

Príčiny choroby

Všeobecne sa uznáva, že difúzna adenomyóza sa môže vyvinúť na pozadí hormonálnych zmien v tele ženy. Ako je známe, hormón estrogén podporuje neprimeraný rast endometriálnych buniek.

Doteraz vedci nedokázali zistiť presnú príčinu tohto gynekologického ochorenia. Bolo možné zistiť iba aktívny vývoj patológie vyvolanej vysokou hladinou estrogénu v tele. Vďaka tomuto pozorovaniu sú odborníci schopní kontrolovať vývoj choroby tým, že predpisujú pacientom lieky, ktoré znižujú tvorbu tohto hormónu..

Patologická diagnostika

Špecialista predpisuje liečbu tohto ochorenia až potom, čo pacient prejde určitým súborom diagnostických postupov. V počiatočnom štádiu, v rozhovore so ženou, sa zhromažďuje história jej choroby, podáva sa počiatočné hodnotenie jej stavu a určuje sa štádium vývoja choroby..

Po rozhovore s pacientom lekár vykoná vizuálne vyšetrenie stavu pohlavných orgánov, počas ktorého sa v prípade choroby zistí sférický rast maternice, čo zodpovedá 8 až 10 týždňom tehotenstva. Takéto vyšetrenie je omnoho informatívnejšie, aby sa vykonalo v predvečer menštruačného krvácania, pretože počas tohto obdobia je najlepšie vidieť zvýšenie pohlavných orgánov..

No okrem vizuálneho vyšetrenia pacienta je pacientke predpísaná aj ultrazvuková vyšetrenie, ktoré vám umožní určiť lokalizáciu patologického procesu a mieru jeho prevalencie..

Terapia difúznej adenomyózy

K dnešnému dňu sa odborníci riadia osvedčenou metodológiou liečby difúznej adenomyózy pomocou špeciálnych liekov. Predstavujú ich najmä hormonálne lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na inhibíciu aktívnej produkcie estrogénu. Ošetrujúci lekár obvykle predpisuje takýmto pacientom orálnu antikoncepciu..

Predpísať lieky môže byť iba lekár, ktorý vyberie liek s minimálnym vedľajším účinkom. V žiadnom prípade by ste nemali liečivo nezávisle zrušiť alebo zmeniť jeho dávkovanie.

Drvivá väčšina hormonálnych liekov má vedľajší účinok, ktorý sa vyznačuje prírastkom na váhe. Aby priebeh liečby prebiehal s minimálnymi negatívnymi dôsledkami, mali by ste venovať väčšiu pozornosť svojmu zdraviu a venovať náležitú výživu..

Správne zvolený stravovací režim, príjem vitamínových komplexov, ako aj mierna fyzická aktivita zlepší zdravie každej ženy. Silný imunitný systém v kombinácii s liečebným cyklom vytvorí všetky nevyhnutné predpoklady, ktoré umožnia ženám v budúcnosti úspešne otehotnieť a porodiť zdravé potomstvo..

Možné komplikácie

Je dôležité pochopiť, že endometrióza sa môže presunúť aj do iných orgánov a tkanív. Ak tento proces ovplyvňuje maternicu, trubice a vaječníky, je pravdepodobnosť vzniku neplodnosti vysoká.

V prípade prechodu patologického procesu do konečníka alebo močového mechúra je to plné dysfunkcie močových ciest a tráviaceho systému. Ak sú postihnuté nervové plexy v bedrovej oblasti, bude žena trpieť neznesiteľnou bolesťou.
A nakoniec, celkom zriedka, ale stáva sa, že difúzna adenomyóza sa môže zmeniť na onkologickú formu.

Toto gynekologické ochorenie tak môže ovplyvniť celý rad orgánov a systémov a viesť k najzávažnejším následkom pre zdravie ženy. Preto je dôležité starostlivo zvážiť svoje zdravie a navštíviť gynekológa pri prvých príznakoch.

Difúzna adenomyóza

Diagnóza vyžadujúca okamžitú liečbu

Difúzna adenomyóza je choroba, v ktorej musíte veľmi dobre porozumieť. Ak dostanete podobnú diagnózu, je veľmi dôležité nájsť správnu možnosť liečby a je lepšie zistiť, ako sa jej výskytu vyhnúť..
Adenomyóza je veľmi nepríjemná ženská porucha. Vnútri maternice sú pokryté špeciálnymi bunkami, nazývajú sa endometrium. Povrch tejto vrstvy sa počas menštruácie neustále aktualizuje, a tak sa ženské telo pripravuje na tehotenstvo. Pri adenomyóze rastie dovnútra povlak nazývaný endometrium. Steny maternice zhustnú, a to sa stáva príčinou nepohodlia, poruchy menštruačného cyklu a krvácania. Postihnutá maternica pokračuje v menštruačnom cykle, ale napriek tomu je potrebné začať s liečbou čo najskôr, pretože zanedbaná forma vedie k narušeniu reprodukčného systému. Difúzna adenomyóza neumožňuje otehotneniu ženy a narodeniu dieťaťa. Bunky sa môžu šíriť do ďalších orgánov..

Odrody a štádiá

Rozlišujeme niekoľko typov, a to:

difúznuje to forma adenomyózy, pri ktorej nevznikajú žiadne jasné oblasti lézií. Endometrium rovnomerne preniká do tkaniva maternice. Jeho štruktúra zároveň nadobúda bunkový vzhľad a svetloružovú farbu.
uzlovýtento druh sa vyznačuje tvorbou tzv. uzlov, sú zvyčajne veľmi husté a tvoria sa vo veľkom počte. Vnútri sa získajú dutiny, ktoré sú naplnené krvou alebo tekutinou. Nodulárna adenomyóza je zvyčajne sprevádzaná myómom maternice.
ohniskovýrozrastanie pochádza z jedného miesta.
zmiešanýje to kombinácia rozptýlených a uzlových druhov.

Lekári rozlišujú štyri štádiá poruchy. Chcel by som poznamenať, že užívanie liekov samostatne môže liečiť iba difúznu adenomyózu 1. a 2. stupňa. Ak ste našli tretinu alebo štvrtinu, nezaobíde sa bez chirurgického zákroku. Pri fokálnej a nodulárnej forme ochorenia je možné zachrániť orgán, ale pri difúznej adenomyóze štvrtého stupňa je potrebné odstrániť maternicu a vaječníky..

Poďme analyzovať fázy podrobnejšie:

 1. V prvom štádiu klíčenie nastáva iba v hornej vrstve tkaniva. Inými slovami, choroba nespôsobuje parazitáciu tkanív pošvy. Vytvárajú sa na ňom iba malé depresie, ktoré si pri vyšetreniach najčastejšie nevšimnú.
 2. V druhom štádiu ochorenie dosiahne polovicu hornej vrstvy svalového tkaniva. Steny maternice sa zahusťujú a stráca svoju pružnosť. Ak ste v tehotenstve našli druhé štádium, je potrebné bezodkladne začať liečbu.
 3. V treťom štádiu ochorenie úplne preniká do tkanív. Štruktúra maternice sa mení, preniká hlboko do vnútra. V tomto stave žena nemôže otehotnieť, ak sa nepodrobí liečbe.
 4. Vo štvrtom štádiu ochorenie postihuje orgány mimo maternice. Táto etapa je najnovšia a najnebezpečnejšia..

Aké nebezpečenstvo predstavuje samotná patológia?

Pretože porucha má schopnosť rásť a ovplyvňovať ďalšie orgány, je často spojená s malígnymi nádormi..
Konzultácie s izraelským odborníkom

Jedným z nebezpečných momentov tohto ochorenia je to, že ho možno liečiť veľmi ťažko pomocou liekov a operácie sú veľmi ťažké, pretože je problematické pochopiť, kde končí zdravé tkanivo a začína sa postihnuté tkanivo..

S rozvojom difúznej adenomyózy počas menštruácie je tiež zaznamenané silné krvácanie, také hojné, že spôsobuje anémiu. Mnoho žien musí byť bezodkladne hospitalizovaných a operovaných, pretože nadmerné krvácanie ohrozuje ich životy..

Prenikanie choroby do iných orgánov môže spôsobiť mnoho komplikácií, napríklad obštrukciu čriev, vyplnenie pleurálnej kosti krvou a ďalšie..

Tvorba zhubných nádorov môže byť ďalším nebezpečenstvom, preto všetci zdravotnícki pracovníci radia, aby sa nesnažili liečiť ľudovými liekmi, ale aby sa ihneď obrátili na lekára..

Prevalencia choroby

Pravdepodobne každá žena po prečítaní si kladie otázku, ako veľmi ochorejú pri difúznej adonemióze. Lekári tvrdia, že táto patológia má spomedzi všetkých ostatných gynekologických porúch tretie miesto.

V rôznych zdrojoch je frekvencia ochorenia uvedená odlišne, pohybuje sa od 20 do 90%. Nebuďte prekvapení týmto rozptylom, pretože k štatistikám pacientov sa často pridávajú tzv. Asymptomatické formy poruchy. Tieto formy trpia asi štyridsaťpäť percent žien..

Najčastejšie sú ženy v reprodukčnom veku náchylné na adenomyózu, vyskytujú sa však aj choroby adolescentov a žien, ktoré podstúpili menopauzu. V poslednej dobe rastie počet pacientov. Dôvodom môže byť zníženie imunity obyvateľstva v dôsledku environmentálnych problémov alebo veľkého počtu stresových situácií.

Príznaky patológie

Stojí za pochopenie príznaky difúznej adenomyózy. Už sme povedali vyššie o asymptomatických prejavoch tohto ochorenia, je to názov situácie, keď nezažívate žiadne prejavy ochorenia, najčastejšie je diagnostikovaná gynekológom..

Existuje veľa príznakov tejto poruchy, vezmeme do úvahy najbežnejšie z nich:

 1. Najčastejším a prvým príznakom je príliš dlhý a bohatý mesačný cyklus. Ak ste si zrazu všimli nejaké zmeny za vami, okamžite vyhľadajte lekára, pretože takýto proces vedie k anémii.

Ťažká panvová bolesť môže naznačovať vývoj patológie

Následkom anémie je možné pripísať tieto príznaky:

 • Nadmerná ospalosť;
 • Slabosť v celom tele;
 • Časté choroby vrátane infekčných;
 • Časté bolesti hlavy, závraty, mdloby;
 • Neochota zapojiť sa do akejkoľvek činnosti.
 1. Malý výtok, nahnedlý, tzv. „Špinenie“. Zvyčajne existujú dva, tri dni pred začiatkom menštruácie a dva alebo tri dni po jej ukončení.
 2. Silná bolesť sa často vyskytuje u žien s difúznou adenomyózou žien, ktoré začínajú pred menštruáciou asi za niekoľko dní a končia dva alebo tri dni pred jej ukončením..
 3. Bolesť pri pohlavnom styku, najmä akútna, pred nástupom menštruácie.

Pri vyšetrení pacientov sa pozoruje zvýšenie maternice. Pri difúznej adenomyóze 1. stupňa sa u pacientov pozoruje tzv. Sférická maternica. Chcel by som poznamenať, že príznaky poruchy sa môžu líšiť v závislosti od štádia.

Aké sú dôvody

Bohužiaľ, konkrétne dôvody, prečo sa choroba vyvíja, sa ešte neskúmali. Bola však vyvinutá určitá technika, ktorá nám umožňuje sledovať dynamiku jej formovania. Z toho môžete rozlíšiť približné príčiny choroby:

 • Dedičná predispozícia k novotvarom a nádorom;
 • Neskoré narodenie a komplikácie, ktoré môžu nastať po nich;
 • Príliš skoro alebo príliš neskoro dozrievanie tela, a to puberta;
 • Príliš neskoro alebo príliš skoro pohlavný styk;
 • Početné oborti alebo chirurgické zákroky;
 • Rôzne zápalové procesy, hormonálna terapia a krvácanie z maternice;
 • Prítomnosť antikoncepcie vo vašom sexuálnom živote (okrem kondómov);
 • Problémy s hormonálnym pozadím, jeho nerovnováha;
 • Ochorenia z minulosti spojené s genitourinárnym systémom;
 • Častý stres v živote, minimálna fyzická aktivita alebo tvrdá fyzická práca;
 • Nedostatok osobnej hygieny a nepriaznivé prostredie v okolí.

Diagnostika - kľúčové body

Ultrazvukové vyšetrenie pomôže identifikovať patológiu

Pri diagnostikovaní poruchy by mal potenciálny pacient podstúpiť určitý súbor vyšetrení:

 • Získajte vyšetrenie gynekológa. Je to on, kto bude schopný určiť prítomnosť a veľkosť patológie, ako aj to, či sú steny maternice zosilnené. Pomocou tejto kontroly môžete získať veľa dôležitých informácií..
 • Hysteroskopia. Tento postup sa vykonáva v celkovej anestézii. Do pošvy sa vloží optické zariadenie, z maternice sa odoberie vzorka epitelu a uskutoční sa biopsia. Ak je to potrebné, môžete sa zbaviť alebo poleptať polypy.
 • Ultrazvukový postup. Najjednoduchšia a najbolestnejšia metóda overovania. Vďaka moderným technológiám má lekár možnosť podrobne vidieť patológie, ak existujú.
 • Špeciálny postup, pri ktorom sa určitá kompozícia vstrekne do vagíny, aby sa zistilo upchatie rúrok..
 • MRI Používa sa iba v prípadoch, keď nie je možné rozpoznať chorobu inými metódami..
 • Laparoskopia. Pomocou tohto postupu môžete rozpoznať fázu a formu.
 • Pomocou bimanálnej štúdie môžete vyhodnotiť stav vaječníkov a vajcovodov.
 • Pri odstraňovaní náterov sa určuje prítomnosť vírusov v tele, ako aj ich typy.
 • Vykonávanie všeobecnej štúdie orgánov. Pomôže to pochopiť, či choroba rozšírila svoje ložiská do iných orgánov..

Všetky tieto postupy a štúdie vám umožňujú odhaliť ochorenie v skorých štádiách, čo vám umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku..

Liečba chorôb

Pred začatím liečby je potrebné vziať do úvahy individuálne charakteristiky pacienta. Zvyčajne venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

 • Veková kategória pacienta, jej túžba po narodení dieťaťa;
 • Zanedbávanie a možnosť komplikácií;
 • Celkový zdravotný stav a stav tela (ďalšie choroby alebo problémy s imunitným systémom);
 • Časový harmonogram vývoja.

Existujú tri spôsoby liečby:

 • Konzervatívny. Táto metóda zahŕňa rôzne lieky a vitamíny. Pomáhajú udržiavať imunitu, zlepšujú fungovanie orgánov a zbavujú sa anémie. Cvičí sa tiež fyzioterapia a resorpcia. Táto metóda neprinesie rýchly účinok. Ženy niekedy musia užívať lieky až po menopauzu. Toto ochorenie často samo zmizne po skončení menštruačného cyklu.
 • Chirurgická. Používa sa v posledných štádiách difúznej adenomyózy. Na chirurgickú liečbu existujú dve možnosti: radikál, a to odstránenie maternice a vaječníkov, zachovanie orgánov, pri ktorých sa snažia odstrániť ložiská. Liek Radical sa používa iba v prípadoch, keď existuje pravdepodobnosť vzniku zhubných nádorov a ak ochorenie progreduje, u žien starších ako štyridsať rokov..
 • Kombinovať. Používa sa týmto spôsobom: konzervatívny liek sa predpisuje ako prvý av tých prípadoch, ak nepomáha, používa sa chirurgický zákrok.

Je možné zbaviť sa choroby navždy?

Bohužiaľ, choroba je opakovane chronická, takže je vždy možné, že sa choroba po liečbe vráti.

Lekári tvrdia, že štatistika návratu choroby pri neradikálnej liečbe je asi 20%, pri opakovanom liečení asi 7-krát pravdepodobnosť ochorenia stúpa na 74%.

Kombinovaná terapia, tj kombinácia chirurgického zákroku (operácie na zachovanie orgánov) a liekov, zvyčajne vykazuje dobré výsledky. To však nevylučuje relaps.

U pacientov, ktorí boli liečení radikálnymi metódami, tj úplným odstránením vaječníkov a maternice, sa choroba nevrátila.

Je možné otehotnieť s chorobou??

Najčastejšie je toto ochorenie spojené s neplodnosťou, pretože jeho príčinou je druhé najdôležitejšie ochorenie..

Pri správnom ošetrení sa zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia

Podľa štatistík je každý druhý alebo tretí pacient s týmto ochorením neplodný. Príčiny neplodnosti sú:

 • Hormonálne zmeny;
 • Deformácia vajcovodov, porušenie ich transportnej funkcie;
 • Nepriaznivé prostredie na oplodnenie vajíčka, väčšinou spermie jednoducho neprežijú;
 • Bolesť pri pohlavnom styku, nedostatok sexuálneho života;
 • Predčasné prerušenie tehotenstva.

Ak vám bola diagnostikovaná táto porucha a v budúcnosti ste plánovali mať dieťa, nezúfajte. Dlhodobá terapia obnoví reprodukčnú funkciu. Pozitívny výsledok priamo závisí od trvania neplodnosti. Ak jeho trvanie nie je dlhšie ako tri roky, potom existuje nádej na uzdravenie.

Alternatívne metódy liečby

Napriek tomu, že veľa lekárov neodporúča použitie ľudových liekov, existuje množstvo druhov, ktoré súvisia s úradnou medicínou.

Na internete nájdete veľa alternatív alternatívnej liečby, ale mnohé z nich možno pripísať zbytočnej alebo dokonca škodlivej liečbe, takže nemusíte začať samostatnú liečbu..

V žiadnom prípade sa nesnažte nahradiť komplex liekov a postupov predpísaný gynekológom.

Tradičné typy sa najlepšie používajú po komplexnej terapii, ale iba možnosti schválené odborníkom.

Stručne povedané, rád by som poznamenal, že adenomyóza je stále nepreskúmaným ochorením, napriek tomu by sa ženy nemali vzdať, pretože s náležitým a včasným liečením sa dá liečiť. V štádiu liečby je dobrým znamením absencia bolesti. Dávajte pozor na seba, ak sa náhle objavia príznaky tejto poruchy, musíte sa bezodkladne prihlásiť k lekárovi. Sledujte svoj životný štýl, skúste ho viesť správne a podrobujte sa pravidelným skúškam. Koniec koncov, iba vy sami ste zodpovední za svoje zdravie. Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel vám pomôže zostať zdravým pre seba a svoje nenarodené deti..

Konečník je dôležitou súčasťou gastrointestinálneho traktu.

Difúzna adenomyóza - čo to je, príznaky a liečba

Difúzna adenomyóza je najjednoduchšia a najjednoduchšia forma adenomyózy. Toto ochorenie sa vyznačuje klíčením endometria hlboko do myometria - svalovej vrstvy dutiny maternice. S rozvojom difúznej formy patológie sú steny maternice hustejšie, stav a fungovanie myometria, ktorého štruktúra sa stáva bunkovou, je narušená..

Dôvody vzhľadu

Dôvody rozvoja difúznej adenomyózy maternice ešte stále nie sú úplne objasnené. Medicína vie iba to, že adenomyóza je hormonálne závislý typ ochorenia a existuje množstvo predispozičných faktorov, pod vplyvom ktorých sa pravdepodobnosť rozvoja patologického stavu významne zvyšuje..

Predisponujúce faktory zahŕňajú:

 • dedičná predispozícia;
 • neskorý nástup menštruácie (vo veku 15-16 rokov);
 • nadmerná telesná hmotnosť, všetky stupne obezity;
 • neskoré tehotenstvo;
 • ťažký prirodzený pôrod;
 • zápalové procesy vo vaječníkoch;
 • psychoemocionálne poruchy;
 • pasívny životný štýl;
 • zlé podmienky prostredia;
 • chronické infekčné choroby reprodukčného systému, ktorých liečba sa nevykonala včas;
 • komplikácie po operácii pohlavných orgánov.

K rozptýlenej forme adenomyózy nedochádza iba preto, že žena žije na mieste so zlou ekológiou. Patológia maternice sa vyvíja pod vplyvom niekoľkých provokujúcich faktorov a dôležitú úlohu tu zohráva genetická predispozícia k tomuto ochoreniu..

Vývojové fázy

Difúzna adenomyóza sa vyvíja postupne. Obtiažnosť pri včasnej diagnostike patologického stavu je nedostatok špecifického symptomatického obrazu v počiatočných štádiách klíčenia endometria do hlbokých vrstiev maternice..

Vývoj maternicovej adenomyózy sa uskutočňuje v 4 etapách:

 1. endometriálne bunky rastú do submukóznych membrán maternicovej dutiny;
 2. klíčenie buniek do polovice hĺbky myometria;
 3. poškodenie endometria serózneho krytu maternice;
 4. endometrium úplne zmenilo štruktúru myometria, začalo sa šíriť do brušnej dutiny s poškodením susedných vnútorných orgánov.

Difúzne zmeny myometria sa vyskytujú pomerne pomaly. V 4. etape vývoja patologického procesu má žena neustále bujnenie, bolesť a pocit tlaku vo vnútri brušnej dutiny..

Čo sa deje v maternici s patológiou?

Podľa typu distribúcie ohnísk endometria v maternicovej dutine môže byť adenomyóza nodulárna, difúzna a fokálna. Najjednoduchší typ patológie je difúzny. Tento stav sa lieči relatívne rýchlo, zriedka vedie k rozvoju závažných komplikácií..

Závažnejším klinickým prípadom je uzlová forma adenomyózy. Difúzne uzlový typ adenomyózy je najzávažnejším prípadom, ktorého liečba je veľmi dlhá a pri absencii včasnej liečby môže tento stav viesť k vážnym následkom, až po potrebu chirurgického zákroku na odstránenie maternice a vaječníkov..

Keď endometriálne bunky začnú rásť do svalovej vrstvy maternice, štruktúra myometria sa zmení, stáva sa bunkovou. Sú tiež zmeny vo farbe svalovej vrstvy, získava jemnú ružovú, svetlú farbu.

S touto patológiou v myometriu, keď je ovplyvnená bunkami endometria, dochádza k tvorbe tzv. Slepých vreciek. Majú rôzne hĺbky a ovplyvňujú okrem myometria aj susedné štruktúry dutiny maternice. Ak sa liečba difúznej formy patológie nevykonáva v počiatočných fázach vývoja, môžu sa vytvoriť fistuly, ktoré otvoria priestor s maternicovou dutinou..

Symptomatický obraz

1-2 etapy vývoja patológie vo väčšine prípadov prebiehajú bez výrazných symptómov. Adenomyóza sa často zisťuje náhodne, keď sa pacient podrobí fyzickému vyšetreniu gynekológom. Jediným príznakom skorých štádií adenomyózy je zvýšenie bolestivých symptómov v spodnom bruchu v predvečer začiatku menštruácie..

Ak žena nezačala včas liečiť difúzny typ patológie, symptomatický obraz sa začína zhoršovať.

Objavujú sa tieto príznaky:

 • špinenie v strede cyklu je nahnedlé, nesúvisí s menštruáciou. Prideľovanie sa najčastejšie objavuje niekoľko dní pred začiatkom menštruácie;
 • bolesť v dolnej časti brucha, ktorá siaha až k dolnej časti chrbta;
 • ťažká menštruácia;
 • zlyhanie cyklu, menštruácia neprišla včas alebo nezačala oveľa skôr;
 • nepohodlie a bolesť brucha počas sexu.

Patológia sa prejavuje zhutňovaním stien maternicovej dutiny, ktoré pociťujeme pri gynekologickom vyšetrení pri menovaní lekárom. Vo väčšine prípadov je táto patológia diagnostikovaná, keď žena konzultuje lekára s ohľadom na nemožnosť počatia. Nedostatok tehotenstva je jedným z príznakov choroby..

diagnostika

Na zistenie prítomnosti tohto patologického stavu je pacient vyšetrený gynekológom. Zhromažďuje sa história, ktorá identifikuje príčiny, ktoré vyvolali vývoj choroby, analyzujú sa sťažnosti ženy. S cieľom potvrdiť predbežnú diagnózu a určiť stupeň difúznej adenomyózy sa predpíše niekoľko inštrumentálnych výskumných metód:

 • colposcopy;
 • Ultrazvuk maternice, uskutočňovaný transvaginálnou metódou;
 • hysteroskopia.

Okrem toho je predpísané laboratórne vyšetrenie - analýza náteru z pošvy na stanovenie infekčných chorôb, ktoré sa vyskytujú v latentnej forme. Aby sa určil charakter ložiska adenomyózy, uskutoční sa biopsia endometriálnych buniek ovplyvňujúcich myometrium..

terapia

Liečba difúznej formy adenomyózy sa vyberá individuálne pre každého pacienta v závislosti od štádia vývoja patologického procesu, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií a intenzity príznakov choroby. V skorých štádiách ochorenia sa používa lieková terapia, ktorej dôraz sa kladie na hormonálne lieky.

Liečba liekmi na adenomyózu má pozitívnu spätnú väzbu od lekárov aj od pacientov.

Pri absencii pozitívnej dynamiky pri liečení drogami sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Alternatívna liečba adenomyózy sa používa ako doplnková terapia na zastavenie príznakov choroby a na zmiernenie celkového stavu pacienta..

Konzervatívna terapia

Všetky lieky predpisuje iba lekár. Samoliečba je vylúčená, pretože je potrebný individuálny výber dávkovania a trvanie liečebného cyklu.

Liečba liekmi zahŕňa:

 • užívanie hormonálnych liekov zo skupiny progestogénov. Je menovaný v prípade, že žena chce čoskoro porodiť;
 • orálna antikoncepcia je vhodná pre pacientov, ktorí už majú deti a už neplánujú otehotnieť;
 • Liek Vizann je určený priamo na liečenie adenomyózy;
 • inštalácia hormonálneho vnútromaternicového zariadenia. Výhodou je liek Mirena;
 • Vstrekovanie buserelínu.

V závislosti od príčin adenomyózy sa vykonáva pomocná terapia. Ak sa infekčné choroby reprodukčného systému stanú provokujúcim faktorom, je predpísaný priebeh antibiotík, ako aj liekov zameraných na normalizáciu vaginálnej mikroflóry. Imunostimulačné lieky, vitamínové a minerálne komplexy sa predpisujú bez problémov.

Fyzioterapeutické postupy

Aby sa posilnil účinok predpísaných liekov, normalizoval sa stav a funkčná činnosť genitourinárnych orgánov, vykonáva sa fyzioterapia:

 • elektroforéza s jódom na obnovenie hormonálnej rovnováhy;
 • magnetoterapia - zastaví zápalový proces;
 • FUS ablačná metóda - laserová expozícia endometriálnych buniek;
 • radónové kúpele - obnovujú stav hormonálneho pozadia, vyvolávajú atrofické procesy v endometriu a bránia jeho ďalšiemu rastu v dutine maternice.

Aby sa zabránilo bolesti v bruchu a dolnej časti chrbta, ktoré sprevádzajú vývoj adenomyózy, ženám sa odporúča, aby sa kúpali z ihličnatých éterických olejov..

Chirurgický zákrok

Chirurgia sa používa v nasledujúcich prípadoch:

 • úplné poškodenie maternice endometriálnymi bunkami;
 • porušenia vnútorných orgánov reprodukčného systému;
 • riziko degenerácie ohnísk na malígny nádor;
 • silné krvácanie.

Metódy chirurgickej liečby:

 • elektrokoagulácia - vystavenie ohnisku adenomyózy elektrickým prúdom pri vysokej frekvencii;
 • embolizácia artérií prechádzajúcich do maternice - táto metóda sa vykonáva v anestézii, vyžaduje sa malý rez do brušnej dutiny.

V pokročilých prípadoch, keď endometriálne bunky úplne poškodia maternicu a susedné orgány, uchyľujú sa k kardinálnej metóde chirurgického zákroku - hysterektómii, ktorej podstatou je odstránenie maternice, niekedy sú aj vaječníky resekované..

Hysterektómia je jediný spôsob, ako vyliečiť difúznu adenomyózu, pretože po elektrokoagulácii a embolizácii zostáva riziko recidívy.

Difúzna forma adenomyózy: štádiá, liečba a prognóza

Zo všetkých chorôb žien sú najčastejšie patológie postihujúce orgány ženského reprodukčného systému. Najčastejšie je maternica ovplyvnená zápalom, ktorým trpí endometrium.

Ale niekedy zápal z endometria prechádza do svalovej vrstvy orgánu. V tomto prípade je diagnózou adenomyóza.

definícia

Adenomyóza je benígny novotvar, ktorý sa vytvára vo svalovom tkanive maternice v dôsledku nekontrolovanej proliferácie endometriálnych buniek. Ak sa patologické tkanivo nachádzajúce sa na sliznici môže vylučovať spolu so sekréciami počas menštruácie, potom neexistuje žiadna takáto možnosť tvorby svalového tkaniva, ktorá vedie k rastu nádoru..

V závislosti od typu proliferácie sa rozlišujú 3 formy adenomyózy, ktoré sa navzájom líšia klinickým obrazom a štruktúrou:

 1. Focal. Je charakterizovaná klíčením endometriálnych buniek v lokalizovaných oblastiach, ktoré majú jasné hranice. Nádory sa navzájom nezlučujú, ale môžu byť spojené úzkymi ložiskami vo forme nádoru.
 2. uzlový V tomto prípade je nádor tvorený z žľazových tkanív v kapsule spojivového tkaniva. Formácie sú vo forme uzla s inklúziami dutín naplnených krvou. Uzly sú umiestnené v skupinách a najčastejšie sa vyvíjajú súčasne s myómom.

Difúzne. Táto forma je najbežnejšou a najproblematickejšou terapiou. Je to prerastanie svalového tkaniva, ktoré nemá špecifické umiestnenie a môže pokrývať všetky časti orgánu.

Difúzna forma sa vyznačuje rovnomerným rastom a poškodením celej štruktúry svalov. Ako nádor rastie, tvoria sa na stenách maternice slepé vrecká. Bez včasného ošetrenia zvyšujú a vytvárajú fistuly v panvovej dutine.

Difúzna forma sa často kombinuje s uzlom.

príznaky

Počiatočné štádium choroby je spravidla asymptomatické. Patológia sa v zásade zisťuje už v druhom a neskoršom štádiu, keď sa príznaky prejavia najvýraznejšie.

Prvé príznaky

Difúzna forma adenomyózy sa nepovažuje za asymptomatickú nie preto, že by príznaky choroby úplne chýbali, ale preto, že sú spoločné pre mnoho patológií ženského reprodukčného systému. Primárne príznaky adenomyózy sú charakteristickejšie pre endometriózu, ktorá je často zavádzajúca pri autodiagnostike a klinickom vyšetrení..

Medzi prvé prejavy patológie patrí:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, ktoré sa vyskytujú počas pohlavného styku;
 • zvýšenie v prvej fáze menštruačného cyklu;
 • ťažká menštruácia;
 • anémia s nedostatkom železa, ktorá sa prejavuje slabosťou, ospalosťou a bledosťou pokožky;
 • výskyt slabého hnedého výboja niekoľko dní pred a po menštruácii počas 3 dní;
 • ťažký premenštruačný syndróm s častými výplachmi a kolísaním tlaku.

Hlavné príznaky v etapách 2-4

S rozšírením choroby a zapojením väčšej časti maternice do patologického procesu sa klinický obraz zhoršuje, čo sa prejavuje týmito príznakmi:

 • krvácanie z maternice, ktoré začína bez ohľadu na menštruáciu;
 • bolesť, ktorá sa vyskytuje niekoľko dní pred menštruáciou. Najsilnejšia bolesť sa pozoruje pri léziách krčka maternice. V závislosti od umiestnenia môže dať slabinu alebo konečník;
 • konštantná bolesť počas pohlavného styku;
 • pri hmatu sa zaznamenáva zväčšenie a zhustenie maternice, pripomínajúce tvar gule. V ojedinelých prípadoch je možné cítiť uzly;
 • menštruačný cyklus sa výrazne skracuje;
 • neschopnosť otehotnieť po dlhú dobu.

príčiny

Moderné výskumné metódy nedokázali dať jednoznačnú odpoveď, čo je dôvodom rozvoja tejto choroby. Väčšina vedcov však zastáva názor, že adenomyóza je ochorenie závislé od hormónov..

Podľa ich názoru sa patológia vyvíja s nadmernou produkciou estrogénu v tele ženy. Pod jeho vplyvom sa endometriálne bunky začínajú atypicky vyvíjať, čo vedie k rastu nádoru. Tento proces môže vyvolať rôzne faktory:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • aktívny životný štýl s narušeným režimom spánku a odpočinku;
 • časté stresové situácie;
 • pravidelná zmena klimatických a časových pásiem;
 • časté ultrafialové žiarenie;
 • akýkoľvek chirurgický účinok na maternicu v prípade potratov, potratov, zastavenia tehotenstva;
 • dedičnosť;
 • nepravidelný menštruačný cyklus alebo jeho skorý (neskorý) začiatok;
 • neskorý sexuálny život;
 • komplikované alebo neskoré narodenie;
 • veľká telesná hmotnosť;
 • Inštalované vnútromaternicové zariadenie
 • užívanie hormonálnych liekov;
 • choroby maternice alebo jej prídavky, najmä ak sa pozoruje časté krvácanie nefunkčnej povahy.

Fáza a liečba

Od začiatku zmeny rastu endometriálnych buniek do nádorovej lézie väčšiny maternice a iných tkanív prechádzajú štyri štádiá:

 • 1. etapa. Je charakterizovaná proliferáciou endometriálnych buniek v submukóznej vrstve maternice, ktorá sa šíri iba na šírku. Pri klinickom vyšetrení je v patologickej oblasti mierne obmedzené zhutnenie steny, jeho reliéf sa nemení a zostáva vyhladený. Pri diagnostike hardvéru sa zistia malé lézie s dutinami vyplnenými krvou, ktoré sa podobajú malým tmavým bodkám.
 • 2 štádium. V tejto fáze nádor začína rásť v hĺbke svalovej vrstvy. V tomto prípade môže novotvar dosiahnuť stred maternicovej steny. Pri klinickom vyšetrení sa zistí výrazné zhutnenie a mierne zväčšenie oblasti maternice. Jeho steny strácajú svoju pružnosť a hladkosť. Zaznamenáva sa drsnosť reliéfu a drobivosť endometria;
 • 3 etapa. Vyznačuje sa aktívnym rastom patologických buniek, ktoré ovplyvňujú stenu maternice, až po seróznu membránu. Vyznačuje sa rozsiahlym rastom, ktorý je dobre definovaný. Nádor nemá jasné hranice. Jeho povrch je rovnomernejší ako v 3. stupni. Dutiny rastú a často sa vzájomne spájajú;
 • 4 etapa. Je charakterizovaná účasťou na proliferácii seróznej vrstvy a orgánov a tkanív brušnej dutiny susediacej s maternicou. Zväčšený nádor je dobre definovaný pri pohmate a je sprevádzaný stálou bolesťou.

Na liečbu adenomyózy sa používajú dve metódy: konzervatívna a chirurgická. Metóda sa vyberie v závislosti od štádia choroby:

V štádiách 1 a 2 vývoja patológie sa používa konzervatívna liečba.

Doteraz neexistujú také metódy a technológie, ktoré by túto chorobu úplne vyliečili..

Hlavné terapeutické ošetrenie predpísané lekárom je zamerané na zastavenie ďalšieho rozvoja patológie. Použite na to metódu hormonálnej korekcie.

Jeho esencia sa scvrkáva na obnovu a udržanie hormonálnej rovnováhy v ženskom tele. Liečba zahrnuje liečivá, ktoré aktívne potláčajú produkciu estrogénu. Najbežnejšie sa používajú progestíny alebo antikoncepčné pilulky..

Lieky a ich dávkovanie sa predpisujú iba individuálne. Podľa všetkých odporúčaní a liečebných režimov dôjde k zlepšeniu jeden mesiac po začiatku liečby.

V etapách 3 a 4 je jedinou liečbou chirurgický zákrok. Na tento účel je možné použiť rôzne metódy v závislosti od stupňa poškodenia maternice. Pri obmedzenej proliferácii sa nádor odstráni prúdom, ktorý sa vstrekuje priamo do nádoru.

Embolizačná metóda sa často používa, keď sa prívod krvi do nádoru zastaví zavedením špeciálnych liekov. V 3. etape sa často používa ablačná metóda, pri ktorej sa tkanivá postihnuté patológiou chirurgicky zničia.

Vo fáze 4 sa používa hlavne úplné odstránenie maternice, jej príloh a časti postihnutých brušných tkanív. Jediným spôsobom, ako zaručiť elimináciu príznakov adenomyózy, je odstránenie celej maternice spolu s prílohami..

V tomto videu hovorí špecialista o liečbe:

predpoveď

Hlavnou črtou tohto ochorenia je to, že má chronický relaps. Preto akýkoľvek typ liečby, s výnimkou odstránenia maternice, vedie hlavne k neustálym relapsom a ďalšiemu progresu patológie..

Miera recidívy za rok liečby v súčasnosti predstavuje 20% všetkých chorých žien. Po 5 rokoch sa relaps objavil už u 75%.

Patologický proces sa neobnoví iba u tých, ktorí majú odstránenú maternicu. Najvyššia pravdepodobnosť zastavenia adenomyózy a úplnej kontroly nad situáciou je možná iba vtedy, ak je choroba zistená v počiatočných štádiách.

Hlavným problémom tejto patológie je neschopnosť otehotnieť alebo porodiť dieťa. Podľa štatistík asi 80% pacientov s adenomyózou trpí neplodnosťou. Po konzervatívnej liečbe a šetrnom chirurgickom zákroku sa však reprodukčné funkcie zvyčajne úplne obnovia.

V budúcnosti môže potrat viesť k jeho porušeniu, ktoré spôsobí progresívny relaps s aktívnou proliferáciou endometria do hlbokých vrstiev tkaniva svalov maternice..

V niektorých prípadoch liečba nezastavuje rast nádoru, ktorý sa prejavuje častým krvácaním a zvyšuje riziko malignity..

recenzia

Väčšina pacientov s adenomyózou vo svojich prehľadoch uviedla, že pri včasnej a dobre zvolenej liečbe je choroba dobre kontrolovaná a nemusí sa po mnoho rokov cítiť..

Pozývame vás, aby ste sa x v tomto článku podelili o svoj názor na túto chorobu.

Liečba a prevencia difúzne-uzlovej formy maternicovej adenomyózy

Pri klasifikácii vnútornej endometriózy sa vyskytuje forma ochorenia nazývaná difúzna adenomyóza. V praxi sa vyskytuje najčastejšie..

Charakteristické znaky difúznej formy adenomyózy

 • Napriek všetkým lekárskym technológiám zostáva maternicová adenomyóza chorobou, ktorá vyvoláva mnoho otázok.
 • Difúzna forma sa líši od všetkých ostatných foriem so živšími symptómami a príznakmi, takže niektorí odborníci tvrdia, že počiatočné štádium choroby je fokálna a nodulárna forma adenomyózy..
 • Niektorí sa naopak domnievajú, že tieto formy majú tak odlišnú patogenézu, že by sa mali považovať za samostatné choroby.
 • Charakteristické znaky difúznej adenomyózy maternice:
 • Difúzna forma adenomyózy sa vyznačuje výrazným zvýšením maternice v druhej polovici cyklu, s uzlovou a ložiskovou formou, čo nie je až také zrejmé..
 • V porovnávacej analýze príznakov charakteristických pre rôzne formy adenomyózy sa získali nasledujúce údaje: anémia a znížený hemoglobín sú častejšie v skupine s difúznymi zmenami, ale menej často sa ženy počas pohlavného styku sťažujú na bolesť. Frekvencia zostávajúcich príznakov: intermenštruačné bolesti v dolnej časti brucha, krvácanie, bolestivé a bohaté obdobia s špinením po alebo pred začatím liečby sú rovnaké pre všetky skupiny..
 • Endometroidné formácie sa nachádzajú v celom tkanive maternicového svalu, vyzerajú ako výklenky v myometrii.
 • Môže sa vyskytnúť kombinácia nodulárnych formácií endometria s difúznymi depresiami - nazýva sa to difúzna-nodulárna adenomyóza. Difúzna fokálna forma adenomyózy sa však spravidla nerozlišuje.

Čo sa deje v maternici s patológiou

Väčšina lekárov verí, že patologické ložiská s adenomyózou sa tvoria z bazálnej vrstvy endometria. Bazálna vrstva je spodná vrstva endometria, ktorá je priľahlá k myometriu. Okrem bazálnej vrstvy má endometrium aj hornú funkčnú vrstvu, prichádza s menštruačným tokom, s najväčšou pravdepodobnosťou je funkčná vrstva príčinou vonkajšej endometriózy..

V súčasnosti sa verí, že maternica je rozdelená na dva orgány: archimeter a neometer.

V súčasnosti sa verí, že maternica je rozdelená na dva orgány: archimeter a neometer. Archimeter je vnútorný orgán maternice, ktorý obsahuje endometrium. Toto telo plní funkciu dodávania spermií a tiež ho chráni pred zápalovými chorobami.

Neometra je vonkajší orgán, ktorý obsahuje horné vrstvy myometria. Robí prácu pri sťahovaní maternice počas pôrodu.

Je pravdepodobné, že patologický stav archimetrov, ktorý je spôsobený bunkovým, imunologickým, funkčným usporiadaním endometria a myometria, spôsobuje výskyt adenomyózy. Bazálna vrstva obsahuje kmeňové bunky, ktoré za určitých podmienok podporujú rast endometriálnych epitelových buniek a tvorbu ložísk vo svalových tkanivách maternice..

Endometriálne žľazy rastú nielen do stien, ale ovplyvňujú aj istu maternice, zatiaľ čo bunky hladkého svalstva aktívne zahusťujú.

Príčiny choroby

Pre rozvoj adenomyózy je dôležitá nerovnováha hormonálnej rovnováhy. Nadbytok estrogénu prispieva k tomu, že endometrium rýchlo rastie, čo vedie k hyperplázii endometria. Poznamenáva sa, že kombinácia adenomyózy s hyperpláziou môže byť prítomná najmenej u 20% pacientov.

Medzi údajné príčiny, ktoré spôsobujú rozvoj adenomyózy, patria:

 • Nekontrolované užívanie hormonálnych liekov vrátane antikoncepcie.
 • Genetický dôvod. U veľkého počtu pacientov, matiek alebo babičiek trpelo malígnymi chorobami: asi 30% malo rakovinu endometria alebo krčka maternice, nezhubné formácie (myóm) sa našli asi u 70%. Pre mnohých bola dedičnosť zaťažená cukrovkou.
 • Približne 35% pacientov malo potrat.
 • Pri rozptýlenej forme sa zistilo väčšie percento pacientov, ktorí podstúpili diagnostické kyretáž.

Fázy choroby

Stupeň poškodenia maternice pri difúznej adenomyóze sa klasifikuje takto:

 • I závažnosť - klíčenie častíc endometria (maternicovej sliznice) do submukóznej vrstvy myometria v kontakte s ňou.
 • II. Stupeň - prehĺbenie ložísk adenomyózy takmer do druhej vrstvy myometria a ďalej.
 • Závažnosť III - častice endometria prenikajú celým svalom maternice po obvod.
 • V niektorých štúdiách sa uvažuje o štvrtom stupni, ak sa klíčenie endometriálnych častíc vyskytuje ďalej do panvovej dutiny a orgánov hraničiacich s maternicou..

Okrem toho je ochorenie klasifikované odlišne:

 • Povrchová adenomyóza, ak výklenok v myometrii sliznice nie je väčší ako 5 mm.
 • Hĺbka - hĺbka endometriotických ložísk je viac ako 5 mm.

V západnej literatúre sú 3 štádiá adenomyózy:

Hrúbka myometria je rozdelená na 3 časti, zatiaľ čo prvý stupeň je charakterizovaný léziami do 1/3 hrúbky, druhý stupeň - do 2/3, s tretím stupňom je ovplyvnená celá hrúbka.

V medzinárodnej klasifikácii sa pojmy „vnútorná endometrióza“ a „adenomyóza“ považujú za identické pojmy, niektorí vedci však tvrdia, že adenomyózu možno nazvať iba difúznou formou s 2,3 stupňa, pretože v tomto prípade dochádza k zväčšeniu stien maternice a zhrubnutiu endometria..

Vnútorná endometrióza je prvý stupeň difúznej formy, ako aj druhý stupeň, ak súčasne nedochádza k zhrubnutiu endometria..

diagnostika

Hlavným problémom pri diagnostike difúznej adenomyózy sú jej počiatočné štádiá, ich detekcia sa považuje za veľký nález.

Na diagnostiku difúznej adenomyózy použite:

 1. Bimanual gynekologické vyšetrenie, je potrebné, aby sa posúdili primárne príznaky choroby: či je zväčšená maternica, aký je jej tvar, krčka maternice, vagína. Správne vyšetrenie umožňuje správne vybrať zariadenie na následnú diagnostiku.
 2. Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk) je hlavným zariadením, ktoré sa používa na detekciu tohto ochorenia. Ultrazvuk určuje charakteristické rysy všetkých stupňov difúzneho tvaru, ako aj typ adenomyózy: nodulárna, ložisková alebo difúzna. Hlavnými príznakmi difúzneho ultrazvuku sú defekty v bazálnej vrstve, zmena hrúbky, potom sa v druhom a treťom stupni pozoruje zhrubnutie stien maternice a výskyt patologických zón v myometrii. Ultrazvukové vyšetrenie je potrebné niekoľko dní pred menštruáciou. Presnosť transvaginálneho ultrazvuku je kontroverzná, naznačuje číslo od 63 do 90%. Klam ultrazvuku je spôsobený buď nesprávnou interpretáciou údajov, alebo kombináciou myómu a adenomyózy, v tomto prípade je veľmi ľahké zamieňať myomatózne uzly s ložiskami adenomyózy..
 3. Špirálová počítačová tomografia (CT) - nie je hlavnou diagnostickou metódou, je predpisovaná menej často ako ultrazvuk.
 4. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) je najpresnejším diagnostickým nástrojom (viac ako 95%), ale z dôvodu vysokých nákladov sa používa iba pri konfliktných diagnózach pred operáciou, pretože vám umožňuje vytvoriť úplný obraz difúznej lézie..

Bimanálne gynekologické vyšetrenie

Na vyhodnotenie primárnych príznakov choroby je potrebné: či je maternica zväčšená, aký je jej tvar, vyšetrenie krčka maternice, vagína. Správne vyšetrenie umožňuje správne vybrať zariadenie na následnú diagnostiku.

Ultrazvuková diagnostika

Je to hlavné zariadenie používané na detekciu tejto choroby. Ultrazvuk určuje charakteristické rysy všetkých stupňov difúzneho tvaru, ako aj typ adenomyózy: nodulárna, ložisková alebo difúzna.

Hlavnými príznakmi difúzneho ultrazvuku sú defekty v základnej vrstve, zmena v jej hrúbke, potom s druhým a tretím stupňom, zhrubnutie maternicových stien a výskyt patologických zón v myometrii..

Ultrazvukové vyšetrenie je potrebné niekoľko dní pred menštruáciou. Presnosť transvaginálneho ultrazvuku je kontroverzná, naznačuje číslo od 63 do 90%. Klam ultrazvuku je spôsobený buď nesprávnou interpretáciou údajov, alebo kombináciou myómu a adenomyózy, v tomto prípade je veľmi ľahké zamieňať myomatózne uzly s ložiskami adenomyózy..

Počítačová tomografia so špirálou (CT)

Nie je to hlavná diagnostická metóda, je predpísaná menej často ako ultrazvuk.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI)

Je to najpresnejší diagnostický nástroj (viac ako 95%), ale z dôvodu vysokých nákladov sa používa iba pri konfliktných diagnózach pred operáciou, pretože vám umožňuje zistiť úplný obraz difúznej lézie..

terapia

Stále sa diskutuje o metódach liečby vnútornej endometriózy, hlavnými požiadavkami pacientov je zmiernenie príznakov bolesti alebo vyliečenie neplodnosti pri adenomyóze. To nás núti hľadať šetrné chirurgické metódy, pretože lieková terapia sa považuje za neúspešnú, ak do troch až šiestich mesiacov neprináša zlepšenia v difúznej forme..

Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia je použitie hormonálnych protizápalových liekov.

Hlavnými predstaviteľmi hormonálnych liekov sú:

 • Perorálne kontraceptíva, ktoré musia byť jednofázové. Zabraňujú ovulácii, čo vedie k tomu, že rast endometria je inhibovaný.
 • Progestogény - syntetické analógy tehotenského hormónu - progesterónu, sa predpisujú v prípade nedostatku alebo nadmerného množstva estrogénu..
 • Antigonadotropíny (danazol, neměstran) - porušujú menštruačný cyklus, vstupujú do ženy v stave pseudoclimaxu, používajú sa šesť mesiacov a majú mnoho vedľajších účinkov. Po vysadení lieku sa menštruácia obnoví.
 • Agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny (aHnRH) - zoladex, lucrín a ďalšie. Sú predpísané pre ťažké štádia rozptýlenej formy, ich použitie vedie k značnému nedostatku estrogénov, takže môže byť potrebná návratová terapia. Nedostatok estrogénov má priamy vplyv na minerálnu denzitu kostí, takže pri užívaní liekov existuje riziko osteoporózy.
 • Inhibítory aromatázy - vo veľkých dávkach sa tieto lieky používajú na liečbu nádorov prsníka, pred ich použitím je potrebné zastaviť vaječníky, preto sa odporúča predpísať ich počas menopauzy..

Protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak) sa používajú na veľmi bolestivú menštruáciu, nemali by sa však zneužívať, pretože majú množstvo kontraindikácií..

Nemali by ste ich zneužívať, pretože majú množstvo kontraindikácií.

Fyzioterapeutické postupy

V ľudovom liečiteľstve je zatvrdeným postupom hirudoterapia (liečba pijavice). Tradičná medicína ponúka nasledujúce postupy:

 • Na príjem kúpeľov radónu a jódu a brómu sa okrem toho používajú mikrolytre a zavlažovanie vagíny vodou s radónom. Predpokladá sa, že radónové kúpele normalizujú hormonálne hladiny, majú upokojujúci a analgetický účinok..
 • Magnetická a elektromagnetická terapia má protizápalové a analgetické účinky.
 • Ultrafialové žiarenie s krátkymi vlnami má liečivý účinok, preto sa odporúča po operácii.
 • Terapia nízkofrekvenčnými pulznými prúdmi, elektroforéza jódu pomocou prúdu prispieva k malému a postupnému vstupu do krvi, akumuluje sa, jód má priaznivý vplyv na chronické ložiská choroby, ale prúdy sa nemôžu použiť, ak žena trpí urolitiázou.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok sa odporúča pri závažných stupňoch ochorenia av prípade, že liečba liekmi nemá primeraný účinok. Ak žena nechce zachovať reprodukčnú funkciu, odporúča sa radikálna operácia na odstránenie maternice.

Odstránenie maternice sa vykonáva laparotómiou (brušná operácia) alebo laparoskopiou (pomocou vpichov), odstránenie vaječníkov by malo byť individuálne prediskutované s každým pacientom.

Chirurgické zákroky na zachovanie orgánov zahŕňajú: laserovú abláciu (rezanie) endometria. Pri difúznej forme je obtiažnosť v tom, že lézie sú rozptýlené po celej maternici, takže ich nemožno odstrániť bodovo, ako pri nodulárnej forme pomocou laparoskopie alebo pomocou embolizácie (prekrývania) maternicových tepien..

prevencia

Ohrozené sú ženy, ktoré zneužívajú soláriá alebo solária. Na prevenciu tohto ochorenia musíte pravidelne navštíviť gynekológa, vyhnúť sa zápalovým ochoreniam pohlavných orgánov, neužívať hormonálne lieky bez predpisovania.

predpoveď

Difúzna adenomyóza v zanedbanom stave môže výrazne zhoršiť život ženy: ťažké obdobia a krvácanie prispejú k rozvoju anémie, v dôsledku anémie sa žena začne cítiť neustále slabosť a závraty, v tomto prípade odstránenie maternice.

V niektorých prípadoch dochádza pri menopauze k regresii ochorenia. Po ukončení hormonálnej terapie v 50% prípadov dôjde k relapsu ochorenia za rok, pretože adenomyóza je chronické ochorenie, je ťažké predpovedať jej priebeh..

Liečba a prevencia difúzne-uzlovej formy maternicovej adenomyózy Odkaz na hlavnú publikáciu

Príčiny výskytu difúznej adenomyózy a spôsoby jej liečby

Difúzna adenomyóza je forma endometriózy. Podľa štatistík najčastejšie trpia touto chorobou ženy staršie ako 40 rokov, vyskytujú sa však prípady, keď sa choroba vyskytuje v mladšom veku..

Difúzna forma adenomyózy je častejšia ako iné. V tomto prípade bunky sliznice rovnomerne rastú vo svalovej vrstve maternice. Štruktúra tkanív myometria sa stáva bunkovou a získava svetloružovú farbu.

Súčasne s týmto procesom sa hrúbka maternicových stien zvyšuje na 5 cm.

Fázy choroby

V závislosti od stupňa poškodenia maternice sa difúzna adenomyóza delí na 4 štádiá:

 1. V počiatočnej fáze sa patologický proces vyvíja priamo pod sliznicou maternice a neovplyvňuje iné tkanivá.
 2. Proces bunkového rastu dosahuje myometrium (stenu maternice).
 3. V treťom štádiu sa endometrium nachádza nielen v tkanivách myometria, ale aj v seróznej vrstve maternice..
 4. Vo štvrtom štádiu ochorenie úplne ovplyvňuje maternicu.

Fázy difúznej formy ochorenia sú veľmi podobné nodulárnej adenomyóze.

Dôvody rozvoja patológie

Je ťažké pomenovať presnú príčinu rastu epitelu v maternici. Ale existuje mnoho negatívnych faktorov, ktoré môžu stimulovať rozvoj difúznej adenomyózy, napríklad:

 • dedičná náchylnosť na akýkoľvek novotvar;
 • skorý začiatok sexuálnej aktivity;
 • ťažké narodenie;
 • potrat;
 • chirurgický zákrok;
 • hormonálne zlyhanie;
 • infekčné choroby panvových orgánov;
 • krvácanie z maternice;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych kontraceptív;
 • použitie vnútromaternicových zariadení;
 • zdôrazniť;
 • nadmerné cvičenie.

Nebezpečenstvo difúznej adenomyózy spočíva v rýchlosti jej rozšírenia v tele maternice.

Klinické prejavy difúznej formy choroby

V počiatočnom štádiu difúznej adenomyózy často príznaky úplne chýbajú a žena ich môže náhodne identifikovať pomocou ultrazvukového vyšetrenia. S rozvojom ochorenia sa v budúcnosti objaví ťažká bolesť v dolnej časti brucha, poruchy menštruačného cyklu a krvácanie zo škvrny pred alebo po menštruácii..

V závažných prípadoch môže rozptýlená forma choroby ohroziť neplodnosť alebo potrat. Dôvod spočíva v tom, že rastúce tkanivo epitelu neumožňuje normalizovať a vyvíjať sa vajíčko plodu.

Pretože na začiatku sa choroba vyvíja takmer asymptomaticky, výsledné klinické prejavy nie sú ženami brané vážne. Ale márne, pretože v tejto dobe epitel rastie čoraz viac do maternice. Pri zistení, ktoré ženy by mali okamžite konzultovať s gynekológom, je veľa príznakov:

 • nezvyčajne hojný alebo naopak slabý menštruačný tok;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • krvácanie medzi menštruáciou;
 • panvovej bolesti;
 • slabosť;
 • pokles hladiny hemoglobínu;
 • výskyt bolesti pred nástupom menštruácie;
 • zväčšenie maternice (dá sa zistiť palpáciou).

Difúzna adenomyóza sa často diagnostikuje u žien, ktoré sa poradia s gynekológom o neplodnosti. Reprodukčná dysfunkcia sa pozoruje u každej druhej ženy trpiacej touto chorobou.

Diagnostické metódy

Pred vykonaním konečnej diagnózy je žena predpísaná séria postupov, ktoré umožňujú nielen identifikovať chorobu, ale aj určiť mieru poškodenia myometria. Diagnóza sa vykonáva nasledujúcimi metódami:

 1. Vizuálna prehliadka gynekológa od úplného začiatku pomocou zrkadiel.
 2. ultrazvuk Táto vyšetrovacia metóda je najpopulárnejšia pri identifikácii patológií v panvových orgánoch. S jeho pomocou môžete určiť veľkosť výrastkov a zväčšenie hrúbky maternicových stien.
 3. Hysteroskopia. Procedúra sa vykonáva pod vplyvom anestézie pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa vkladá do vagíny ženy.
 4. MRI (magnetická rezonancia). Štúdia touto metódou sa vykonáva v prípadoch, keď je diagnostika ťažká.
 5. Hysterosalpingografia. Komplexný lekársky postup, počas ktorého sa do vagíny vstrekuje špeciálna vo vode rozpustná kompozícia.
 6. Laparoskopia. Štúdia umožňuje odborníkom určiť stupeň rastu a difúznych zmien v maternici.
 7. Plotové tampóny na identifikáciu vírusov, ak sú v tele.

Vďaka integrovanému prístupu v diagnostickom procese je možné v počiatočnej fáze identifikovať nielen difúznu adenomyózu, ale aj iné patológie..

Liečebné metódy

Dnes existujú 2 hlavné spôsoby liečby difúznej adenomyózy. Ak je choroba v prvom štádiu, terapia sa uskutočňuje konzervatívne pomocou hormonálnych liekov. Používajú sa hlavne perorálne kontraceptíva. Táto liečebná metóda vám umožňuje normalizovať menštruačný cyklus, znížiť prietok, eliminovať dyspareuniu (bolesť pri pohlavnom styku) a zlepšiť stav svalových stien maternice..

Ak ochorenie prešlo do druhého štádia, potom konzervatívna liečba nie je prakticky účinná. Vo väčšine prípadov bude žena potrebovať operáciu. Chirurgická liečba difúznej adenomyózy môže účinne zvládnuť ochorenie v pomerne krátkom časovom období. Chirurgia sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 1. FUZ ablácia. Počas procedúry sa abnormálne tkanivo odstráni pomocou lasera, ktorý riadi proces pomocou magnetického rezonančného snímača..
 2. elektrokoagulácia Nadbytočné tkanivo je kauterizované elektrickým prúdom.
 3. Embolizácia tepien maternice. Tento postup umožňuje zastaviť rast patologického tkaniva v dôsledku zastavenia jeho prívodu krvi..
 4. Amputácia maternice. Operácia sa vykonáva v štvrtom štádiu choroby alebo v prípade degenerácie adenomyózy na zhubný nádor..

Nebezpečenstvo rozptýlenej formy spočíva v jej asymptomatickom priebehu a proces rastu môže trvať roky, čo má za následok rozvoj závažných komplikácií. Výsledkom je, že žena dostane schôdzku s lekárom s ťažkým krvácaním, anémiou a silnou panvovou bolesťou. Tretie a štvrté štádium choroby zvyšuje riziko vzniku sarkómu a adenokarcinómu maternice.

Pamätajte, že difúzna adenomyóza dobre reaguje na liečbu v prvom a druhom štádiu. Preto sú preventívne vyšetrenia gynekológa tak dôležité najmenej raz ročne.

Známky a liečba difúznej formy adenomyózy

Difúzna forma adenomyózy sa vyznačuje klíčením endometria do vnútorných tkanív steny maternice vo forme slepých vreciek rôznych hĺbok. Čisté oblasti sa nepozorujú. Endometrium je schopné rýchlo dosiahnuť vonkajší obal orgánu a ísť za neho..

Táto forma predstavuje vážne nebezpečenstvo, pretože je asymptomatická. Postupuje však pomerne rýchlo a rozširuje sa po celom tele maternice. Difúzna adenomyóza sa diagnostikuje iba v druhom alebo štvrtom štádiu pri gynekologickom vyšetrení a pomocou intravaginálneho ultrazvuku..

príčiny

Pre modernú vedu je stále ťažké pomenovať akýkoľvek špecifický faktor, ktorý vedie k tomu, že sa vyvíja difúzny typ. Endometriálne patológie sú spravidla spojené s hormonálnymi fluktuáciami, konkrétne so zvýšením hladín estrogénu. V dôsledku estrogénov sa rast endometriálnych buniek zvyšuje nesprávnym smerom. V tomto ohľade je monitorovanie stavu založené na užívaní liekov, ktoré inhibujú produkciu týchto hormónov.

V dôsledku toho difúzny typ choroby môže postupne vymiznúť, až kým úplne nezmizne po menopauze..

symptomatológie

Vonkajšie známky difúznej formy adenomyózy sa takmer nelíšia od príznakov iných foriem a iných gynekologických patológií. Podľa výsledkov návštevy u gynekológa a ultrazvuku sa vykonáva špecifická diagnóza. Zvyčajne však neexistujú žiadne príznaky alebo nešpecifické príznaky:

 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha,
 • boľavé menštruačné krvácanie,
 • silný výtok počas menštruácie,
 • maznica pred a po menštruácii,
 • poruchy a nezrovnalosti v cykle.

Difúzna adenomyóza maternice môže navyše spôsobiť neplodnosť, obvyklý potrat alebo hrozbu potratu. Preto sa takáto diagnóza často robí u žien, ktoré sa neúspešne snažia otehotnieť. Maternica obložená patologicky zarasteným epitelovým tkanivom nie je schopná zabezpečiť spoľahlivé pripojenie a dozrievanie vajíčka..

známky

Maternica zhustne na štyri až päť centimetrov. Avšak s nástupom adenomyózy u starších maternice sa veľkosť maternice významne nemení.

Je potrebné venovať pozornosť difúznym zmenám myometria podľa typu adenomyózy.

 • Endometriálne bunky prenikajú do myometria, pod vplyvom tohto svalového tkaniva dostáva bunkovú štruktúru a svetloružový odtieň.
 • Cysty endometrioidu s krvavou aloe-krvou vo vnútri sú viditeľné.
 • Často sa mení maternica alebo skôr samotná orgánová stena: objavujú sa ložiská endometrioidného tkaniva tvoreného žľazami (ich veľkosť a tvar sú rôzne). Často môžu byť veľmi rozšírené alebo obklopené tkanivami náchylnými na zápal, ktoré sú lemované maternicou (jej svalová vrstva)..
 • Žľazy s cystami majú jednovrstvový valcovitý epitel (jeho typ je endometriálny). Tkanivá, ktoré susedia s patologickými stavmi, sú opuchnuté, sú na nich pomliaždeniny a v nich sú viditeľné zrasty. To sú príznaky, že endometriálne tkanivo sa v priebehu niekoľkých cyklov systematicky mení..
 • Pod vplyvom hormonálnej liečby je endometriálne tkanivo ovplyvnené fibrózou, transformuje sa na spojivové tkanivo a rastie v miestach predchádzajúceho podliatiny. To spôsobuje sklerózu veľkých tepien..
 • V menopauze má endometriálne tkanivo výrazné dystrofické zmeny. Môže sa nahradiť spojivovým tkanivom.

Schéma difúznej adenomyózy a zobrazenie ultrazvuku

diagnostika

Difúzna adenomyóza maternice zahŕňa liečbu podľa schémy vypracovanej lekárom po sérii diagnostických postupov. Je dôležité vypočuť si sťažnosti pacienta, posúdiť zdravotný stav, určiť, v akom štádiu zodpovedá adenomyóza v konkrétnom klinickom prípade. Koniec koncov, liečba je určená množstvom faktorov, napríklad hĺbkou klíčenia endometria do maternicových stien..

etapy

 1. Prvý stupeň - endometrium sa rozšírilo do ďalšej vrstvy v maternici po sliznicu - myometrium.
 2. Druhá - endometria dosiahla svalovú vrstvu.
 3. Tretie - Rast endometria a jeho rozšírenie na vonkajší obal orgánu (serózne).

Štvrtý je výstup z endometria za dutinu orgánov, poškodenie pobrušnice a ďalších orgánov. Posledné štádium samozrejme nemôže byť asymptomatické. Prejavuje sa to zväčšením maternice, nadúvaním, zjavným bez špeciálnych inštrumentálnych metód výskumu. Viditeľné pre samotnú ženu. V bruchu - pocity kompresie a ťažkosti.

Liečba v etapách 1 a 2 je spravidla hormonálnou korekciou. 3 a 4 - laparoskopia.

Dopplerova difúzna adenomyóza

Liečba: pokyny a ťažkosti

Difúzna adenomyóza je komplexná forma choroby, ktorej liečenie môže byť komplikované množstvom príčin a faktorov. Napríklad nestačí začať liečiť difúznu adenomyózu 1. stupňa po výsledku diagnostiky a vidieť, že liečba bola úspešná. Nakoniec to nezaručuje úplnú likvidáciu patológie. Príznaky sa môžu vrátiť, preto musíte byť pravidelne sledovaní.

Difúzna adenomyóza sa kvôli svojej lokalizácii ťažko lieči. V porovnaní s fokálnymi alebo nodulárnymi, ktoré sa dajú odstrániť chirurgicky. Pretože nie je možné odstrániť úplne endometriálnu vrstvu.

Preto, keď ochorenie progreduje, sprevádzané silným krvácaním, maternica sa odstráni. Toto je často jediná cesta von..

Je smutné, že takáto operácia v mladom veku pripravuje ženu o možnosť stať sa matkou prirodzeným spôsobom.

Maternica nemusí byť vždy odstránená. Niekedy sa používa technika liečby drogami. Spravidla sa jedná o hormonálne lieky, ktoré potláčajú aktivitu estrogénu. Váš lekár vám môže predpísať antikoncepčné tablety, progestíny.

Nebezpečenstvo komplikácií

... tým, že endometrióza je schopná prejsť na iné orgány, tkanivá. Pri prenikaní procesu po dráhe vaječníkov-trubíc-vaječníkov je riziko vzniku neplodnosti vysoké..

Ak endometrioidné tkanivo prechádza do konečníka alebo močového mechúra, vedie to k narušeniu močových ciest, gastrointestinálneho traktu. Táto forma je spojená so silnou bolesťou..

Počas prechodu endometriálnych buniek na nervové plexy v zónach dolnej časti chrbta, krížovej kosti, sa pozorujú neznesiteľné bolesti..

Difúzna adenomyóza a rakovina

Je difúzna adenomyóza schopná degenerovať na oologickú formu? Takáto predpoveď je veľmi zriedkavá. Ak telo prejaví výraznú reakciu na zvýšenie koncentrácie estrogénu v krvi, potom sa endometriálne tkanivo môže transformovať, čo vedie k malignite..

Malignita je transformácia endometriálnych buniek na malígny novotvar. Takéto premeny sú však mimoriadne zriedkavé..

Ak k tomu dôjde, maternica sa stane orgánom, v ktorom sa vyvíja adenokarcinóm, karcinogénny karcinóm alebo stromálny sarkóm endometria..

Závažné komplikácie neohrozujú tých, ktorí pravidelne monitorujú svoje zdravie od mladého veku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mačky sú náchylné na rovnaké choroby ako ľudia. Vyvíjajú sa často prietrže (výčnelok) - patologický proces charakterizovaný prolapsom orgánov do priestoru medzi svalmi alebo pod kožou.
Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..správySkolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA
Vrodený alebo získaný herniálny výčnelok v pupku je častým javom u novorodenca. Jeho pupok je malý vláknitý prsteň, ktorý sa postupne zužuje a napína.