loader

Hlavná

Žalúdok

Ezofágová prietrž. Liečba bez chirurgického zákroku ľudovými liečivami, diétou

Ezofágová hernia sa objavuje ako výsledok premiestnenia určitého orgánu do hrudnej dutiny otvorením bránice. Podobný jav sa často vyskytuje aj pri žalúdku. S vekom svalové a spojovacie tkanivo bránice v človeku oslabujú, čo vedie k expanzii otvoru a premiestneniu orgánov do brušnej dutiny..

Existuje tiež veľa provokujúcich faktorov (zápcha, prejedanie, kašeľ). Moderné metódy liečby môžu odstrániť kýlu pažeráka bez chirurgického zákroku. Je dôležité ísť do nemocnice včas a nechať sa vyšetriť.

Druhy chorôb

V medicíne existujú 3 hlavné typy hernie pažeráka:

nadpispopis
Posuvná (axiálna) prietržVo väčšine prípadov je sprevádzaná refluxnou ezofagitídou. Ezofageálny zvierač sa nachádza nad bránicou. Patologické procesy narúšajú fungovanie srdcovej činnosti, menovite uzatváraciu činnosť.
paraezofageální herniePoloha srdca sa nemení. Na pozadí refluxnej ezofagitídy existuje veľké zakrivenie žalúdka, výstup spodnej časti pažeráka. Patológia je diagnostikovaná v 5% prípadov.
Krátky pažerákTento fenomén často sprevádza kĺzavú (axiálnu) herniu pažeráka. Vyskytuje sa v dôsledku kŕčov a zápalových procesov na stenách priedušnice. Zriedkavá forma ochorenia charakterizovaná abnormálnym vývojom pažeráka.

Existuje tiež zmiešaný typ prietrže. Kombinácia klznej a pažerágovej formy choroby.

V závislosti od stupňa vytesnenia určitých plôch (objem, úroveň) sa rozlišujú tieto typy hernia pažeráka:

nadpispopis
srdcovéCez otvorenie pažeráka bránice prechádza srdcový zvierač, ktorý oddeľuje pažerák a žalúdok. V 95% prípadov lekári diagnostikujú srdcovú kýlu pažeráka.
CardiofundalOchorenie, pri ktorom sa horný žalúdok voľne pohybuje.
medzisúčetŽalúdok je čiastočne alebo úplne nad bránicou.

Kýlová hernia (liečba bez chirurgického zákroku sa vykonáva pod prísnym dohľadom gastroenterológa) vyžaduje dôkladnú lekársku diagnózu, aby sa určil typ ochorenia a zvolila účinná terapia..

Etapy a stupne

Vzhľadom na stupeň rozšírenia patologických zmien lekári rozlišujú nasledujúce štádiá vývoja hernie pažeráka:

nadpispopis
I fázeCez otvorenie pažeráka vstupuje do oblasti nad bránicou iba brušná časť pažeráka. Srdcové oddelenie je s ňou na rovnakej úrovni. Žalúdok susedí s bránicou, ale je umiestnený mierne vyššie..
II. EtapaNad bránicou sa nachádza brušný segment a zvierač pažeráka. Žalúdok je umiestnený čo najbližšie k otvoru..
III. EtapaČasť žalúdka prechádza otvorom spolu s brušnou oblasťou a zvieračom.

Počas trvania kurzu sa izoluje dočasná, prechodná a trvalá prietrž pažeráka. V každej fáze vývoja choroby sa objavujú charakteristické príznaky, ktoré si vyžadujú dôkladnú diagnózu a presnú diagnózu.

príznaky

Kýlová hernia malého rozsahu bez klinických príznakov.

Jeho zvýšenie vedie k výskytu charakteristických príznakov:

nadpispopis
Syndróm bolestiVo väčšine prípadov sa nekoronálna kardiagia (bolesť na hrudníku) podobá klinickému obrazu, ako pri infarkte myokardu alebo angine pectoris. Nepriaznivé pocity sa vyskytujú častejšie po jedle alebo fyzickej aktivite, s ťažkým nadúvaním, v ležiacej polohe, pri kašli. Syndróm bolesti zmizne alebo klesne po grganí, zvracaní, hlbokej vdychovaní. To isté sa stane, ak zmeníte polohu tela alebo pijete vodu. Bolesť zosilnie, keď sa človek nakloní dopredu.
dysfágiaPatognomonický príznak choroby, ktorý sa vyznačuje porušením priechodu potravy. Vyskytuje sa pri prijímaní tekutého jedla, studenej alebo horúcej vody. Dysfágia sa tiež vyvíja, keď človek rýchlo a na pozadí traumatických faktorov jedí.
Dúchanie vzduchuV niektorých situáciách tento znak iba označuje kýlu pažeráka. Objaví sa 15 až 20 minút po požití akéhokoľvek jedla. Závažnosť grganie vzduchom je taká silná, že spôsobuje nepohodlie osobe. Potom sa v hrdle objaví šteklenie a hlas zmizne.
Kyslý refluxKyslý obsah žalúdka vstupuje do pažeráka. Spôsobuje zápalový proces, ktorý vyvoláva krvácanie a prasknutie krvných ciev. Počet červených krviniek a zvýšená pravdepodobnosť rozvoja anémie.
pálenie záhyVyskytuje sa po jedle alebo zmene polohy tela. Na pozadí zvýšeného tónu vagového nervu sa pálenie záhy človeka v noci trápi.

Sprievodné príznaky kýly pažeráka sú tiež nepohodlie po jedle, kyslá chuť v ústach, lapanie po dychu. V niektorých situáciách sa vyskytujú čkanie, vracanie, dýchavičnosť a ťažká nevoľnosť..

Dôvody vzhľadu

Ezofágová hernia (liečba bez chirurgického zákroku sa vykonáva po kompletnej lekárskej diagnóze pod dohľadom lekára) je dôsledkom vysokého tlaku v brušnej dutine. Stáva sa to pri silnom nadúvaní, zápche, zvracaní, ostrom ohybe alebo silnej obezite..

To isté platí pre ascites, tupé poranenie brucha..

Medzi negatívne faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby, patria aj tieto dôvody:

 • nedostatočne vyvinutá bránica (prvé príznaky u človeka sa objavujú už v detstve);
 • prenikajúce poranenia hrudníka alebo žalúdka;
 • časté narodenie dieťaťa, viacnásobné tehotenstvo;
 • suchý kašeľ.

Chronické choroby tráviaceho ústrojenstva (žalúdočné vredy, pažerák, pankreatitída) zvyšujú aj riziko pažeráka. Patologické procesy sa vyvíjajú na pozadí porušenia inervácie bránice. U starších ľudí (nad 60 rokov) sa zmeny prejavujú v dôsledku oslabeného membránového tónu.

diagnostika

Nie je možné určiť patologické procesy samy osebe, pretože choroba je sprevádzaná mnohými príznakmi podobnými iným poruchám tráviaceho ústrojenstva. Diagnóza vám umožňuje stanoviť presnú diagnózu..

Uplatňujú sa tieto štúdie:

nadpispopis
X-ray s kontrastom síranu bárnatéhoVýsledky ukážu vysoké umiestnenie zvierača pažeráka, prítomnosť kardie nad bránicou. Neexistuje žiadny subfrenický pažerák, rozširuje sa priemer jeho otvoru. Diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje určiť veľkosť prietrže, jej pohyblivosť a prítomnosť krátkeho pažeráka..
EzofagoskopieEndoskopické vyšetrenie pažeráka. Umožňuje určiť stav sliznice.
Počítačová tomografia (CT)Najinformatívnejšia metóda vyšetrenia, ktorá sa používa v ťažkých situáciách. Pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť inverziu parezofageálnej kýly. Táto metóda sa tiež používa na diagnostikovanie recidívy choroby..
biopsiaHistologické štúdie malej oblasti sliznice pažeráka. Materiál odobratý počas pažeráka.
endoskopiaŠtúdia ukáže vytesnenie línie pažeráka a žalúdka nad bránicou, eróziou, vredmi..
EsophagomanometryDiagnostická metóda na stanovenie stavu motility pažeráka, polohy nôh bránice a dolného zvierača.

Hernia pažeráka (liečba bez chirurgického zákroku sa vykonáva, ak je choroba zistená v skorom štádiu), v niektorých situáciách je diagnostikovaná náhodne pri röntgenovom vyšetrení hrudníka..

Ďalej sa tiež vykonáva denná hodnota pH (meria sa kyslosť v lúmene pažeráka a žalúdka). Je dôležité rozlišovať medzi chorobami, aby sa zvolila najúčinnejšia liečba a aby sa zabránilo závažným komplikáciám..

Kedy navštíviť lekára

Okamžite by sa mal navštíviť gastroenterológ, pretože sa objavili prvé príznaky kýly pažeráka. Bez včasnej pomoci sa zvyšuje riziko núdze. Blokáda alebo porušenie prietrže pažeráka vedie k narušeniu prietoku krvi v žalúdku.

U pacienta dochádza k ťažkej nevoľnosti, zvracaniu a proces oddeľovania a vyprázdňovania plynu je prerušený. Bolesť na hrudníku môže znamenať nielen kýlu pažeráka. Mnohé choroby (srdce, peptický vred) sú sprevádzané takýmito symptómami, ktoré sú dôležité včas zistiť..

prevencia

Je ťažké zabrániť vzniku prietrže pažeráka, ale existujú užitočné odporúčania a rady gastroenterológa, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rozvoja patologických zmien:

 1. Ovládajte svoju váhu a zbavte sa ďalších kilogramov.
 2. Nezdvíhajte bremená príliš ťažké.
 3. Cvičte mierne, čo sa týka brušných svalov.
 4. Pri pohybe čriev nenamáhajte.
 5. Nezaťahujte remene.

Je potrebné posilniť brušné svaly, včasne liečiť zápchu, správne a racionálne jesť a zbaviť sa zlých návykov. Ak je u pacienta diagnostikovaná choroba, odporúča sa sledovanie..

Liečebné metódy

Kýlová hernia (liečba bez chirurgického zákroku je zložitá) si vyžaduje pomoc gastroenterológa. Správne vybraná terapia pomáha obnoviť pohyblivosť žalúdka, zmierňuje negatívne prejavy kýly a zmierňuje stav pacienta. Konzervatívna terapia zabezpečuje prísne dodržiavanie diéty, používanie liekov, fyzioterapeutické postupy a ľudové liečivá..

lieky

Gastroenterológ vyberá lieky po úplnej lekárskej diagnóze, pričom berie do úvahy výsledky a individuálne vlastnosti tela pacienta.

Skupina liekovnadpisprihláška
antacidáPhosphalugel, MaaloxLieky znižujú kyslosť, bránia rozvoju hyperkyselinovej gastritídy a eliminujú zápalový proces. Pacientom sa predpisuje 16-40 g 2-3 p. za deň, vzhľadom na stupeň a závažnosť choroby.
Blokátory histamínových receptorov„Ranitidín“, „Famotidín“Lieky znižujú sekréciu žalúdočnej kyseliny. Denná dávka je 0,3 g. Príjem je možné rozdeliť na 2 r. Liečebný priebeh trvá od 4 do 8 týždňov.
prokinetikáDomrid, MotiliumLieky obnovujú motorickú funkciu žalúdka. Droga sa užíva 15-20 minút pred jedlom. Odporúčané dávkovanie je 10 - 20 mg 3 p. za deň.
Žlčové kyselinyUrohol, UrsofalkZnížte negatívny účinok kyseliny, ktorá vstupuje do pažeráka zo žalúdka. Liek sa užíva v 10-20 kapsulách. 3 str. denne pred jedlom po dobu 20 minút. Terapia trvá 5 dní až 1 mesiac, vzhľadom na stupeň rozvoja patológie.
Inhibítory protónovej pumpyOmeprazol, ControlokZnížte produkciu kyseliny. Lieky v porovnaní s blokátormi vyvolávajú menej vedľajších účinkov. Odporúča sa užiť ráno pri 20 mg 1 p. za deň počas 4-8 týždňov.

Liek sa má užívať prísne podľa predpisu lekára, pretože mnoho liekov vyvoláva výskyt vedľajších účinkov. Neodporúča sa samoliečba, aby sa vylúčili závažné komplikácie.

Ľudové metódy

Komplexná terapia prietrže pažeráka zahŕňa použitie receptov pre liečiteľov a liečiteľov, ak neexistujú žiadne závažné kontraindikácie. Odporúča sa, aby ste sa o liečbe porozprávali so svojím lekárom, pretože mnoho zložiek tradičnej medicíny môže spôsobiť komplikácie..

nadpisreceptprihláška
Bylinná úrodaĽanové semienka, listy podstavca, yarrow a mäty zmiešajte. Nalejte komponenty horúcou vodou, zapálte. Varte 5 minút. Chlad a napätie.Liek sa užíva 3 str. za deň po dobu 0,5 lyžice. Nástroj znižuje bolesť a nepohodlie.
Vývar topánkyPour 1 lyžička. byliny s vriacou vodou, nechajte 2-3 hodiny, výsledná zmes sa filtruje a odoberie na lekárske účely. Pre chuť môžete pridať malé množstvo medu..Pri hernii pažeráka sa odporúča piť pri ¼ čl. 2-3 s. za deň.
Husacia infúziaListy rastliny sú predsušené a nasekané. Pour 1 polievková lyžica. horúcou vodou (500 ml) a nechajte pôsobiť 2 hodiny.Hotový liek sa užíva v 120 ml 4 r. za deň.
FitosborZmiešajte kvety harmančeka (150 g), egrešov (50 g), rasce (50 g), mäty piepornej (100 g). Pour 1 lyžička. bylinná kolekcia vriacej vody (180 ml). Trvajte na tom, že liek máte 5 minút, napnite a vypite v malých dúškoch.Liek sa môže piť kedykoľvek až do 5 p. za deň.

Zemiaková, tekvicová a mrkvová šťava, ako aj pomarančové kôry pomáhajú eliminovať silné pálenie záhy. Med a aloe sa dokážu vyrovnať s grganím. Nadúvanie redukuje vývar pridaním rebríka, feniklového ovocia a ľubovníka bodkovaného.

Iné metódy

Hernia pažeráka sa odporúča liečiť komplexnými metódami. Zneužitie bez chirurgického zákroku sa môžete zbaviť v počiatočnom štádiu, ak sa včas poradíte s lekárom. Gastroenterológ odporúča vzdať sa zlých návykov. Cigarety uvoľňujú plynový estrofágový zvierač a okolité svaly, čo vedie k premiestneniu orgánov. To isté platí pre liehoviny a kávu.

Fyzická práca je tiež kontraindikovaná u pacientov. Nie je možné nosiť tesné opasky, obväzy, zvyšujú vnútrobrušný tlak. Odporúča sa spať so zdvihnutou hlavou. Správna výživa (5 - 6 s. Za deň) zmierni nepríjemné príznaky kýly pažeráka a zabráni jej zhoršeniu..

Existujú produkty, ktoré zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy a zvyšujú riziko rozvoja choroby.

Zakázané výrobkyVybrané produkty
 • čokoládové výrobky;
 • citrusov;
 • vyprážané, korenené a mastné jedlá;
 • alkohol a sýtené nápoje;
 • cibuľový cesnak;
 • mäta;
 • mlieko, zmrzlina;
 • maslo a rastlinný olej, omáčky;
 • káva.
 • chudé mäso a ryby;
 • pečené a dusené jedlá;
 • nízkotučné mliečne výrobky (nízkotučný jogurt);
 • zeleninový vývar;
 • šťava z tvarohu, kastról;
 • banány, jablká;
 • varená a šťouchaná zelenina.

Pred varením mäsa sa odporúča tuk úplne odstrániť. Počas jedla sa jedlo konzumuje pomaly a dôkladne sa žuva. Nezabudnite na pitný režim, každý deň musíte vypiť 1,5 - 2 litre čistej stojatej vody.

Článok sa zaoberá účinnými metódami liečby hernie pažeráka bez chirurgického zákroku.

Fyzioterapeutické postupy prispievajú k celkovému uzdraveniu celého tela. Liečba sa odporúča pri sprievodných patologických stavoch spolu s herniou pažeráka.

Pacientom sú predpísané nasledujúce postupy:

nadpisprihláška
Elektroforéza liečivPoužívajú sa antispasmodické lieky..
Parafínová terapiaEliminuje kŕče a zlepšuje metabolické procesy.
Liečivé kúpeleUpokojuje a odstraňuje toxíny z tela.
Ultrazvuková terapiaZvyšuje odolnosť tela voči negatívnym environmentálnym faktorom. Urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív v žalúdku a pažeráku.

Fyzioterapia lieči, odstraňuje zápalové procesy a bolesti, uvoľňuje svalové tkanivo.

Možné komplikácie

Pri neexistencii včasného a riadneho ošetrenia má prietrž pažeráka vážne následky:

nadpispopis
Srdcovo-cievne ochoreniaNa pozadí podráždenia vagového nervu sa vyskytuje koronárna bolesť s prietržovým otvorom pažeráka. Následne sa objaví kŕč koronárnych ciev srdca. Patologické zmeny vedú k rozvoju kardiovaskulárnych chorôb až po infarkt myokardu.
Aspiračná pneumóniaJedným z príznakov prietrže je grganie s obsahom žalúdka alebo vzduchom. Veľké množstvo regurgitovaného obsahu, najmä v noci, vedie k rozvoju aspiračnej pneumónie. K patologickému procesu dochádza v dôsledku zníženia pažeráka.
Zúženie pažerákaNebezpečná komplikácia prietrže, ktorá je sprevádzaná ostrou bolesťou na hrudníku. Proces prehĺtania je tiež prerušený..
Perforácia žalúdkaV stenách žalúdka alebo dvanástnika sa objavujú priechodné diery. Jeho obsah tečie do brušnej dutiny..
Peptické zúženieDruh zúženia hrdla, pri ktorom je sliznica pažeráka poškodená negatívnymi účinkami kyseliny chlorovodíkovej a žlče..
Spätná ezofagitídaChronická patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí neočakávaného a periodicky sa objavujúceho refluxu obsahu žalúdka do dolného pažeráka. Na sliznici sa vyvíja zápalový proces.

Najzávažnejšou komplikáciou ezofageálnej prietrže je zúženie vredov alebo jaziev (zúženie). Dlhé patologické procesy vyvolávajú malígnu degeneráciu buniek a rozvoj rakoviny. Existuje tiež vysoká pravdepodobnosť vnútorného krvácania, ktoré ohrozuje život človeka..

Kýlová pažerá v počiatočnom štádiu vývoja nevyžaduje vážne lekárske manipulácie. Liečba prebieha bez chirurgického zákroku, lieky a odporúčania lekárov uľahčujú obnovenie pohyblivosti bránice. Zanedbaná forma ochorenia si vyžaduje úplnú diagnózu a terapiu vybranú gastroenterológom.

O posuvnej hiátovej prietrži

Kýlová hernia je patologický stav s chronickým charakterom priebehu, pri ktorom sa časť ezofágovej trubice, srdcová časť žalúdočnej dutiny a niekedy aj slučky tenkého čreva pohybujú do hrudnej kosti (cez otvor pažeráka v bránici). Toto ochorenie je celkom bežné a častejšie ho trpia pacienti zo stredného a staršieho veku. Stojí za zmienku, že predstavitelia spravodlivého sexu to odhaľujú častejšie ako muži. Kýlová pažerá má niekoľko stupňov vývoja, ktoré sa delia v závislosti od toho, ktoré orgány sú premiestnené do hrudnej dutiny..

U mnohých ľudí v raných štádiách progresie ochorenia (stupeň 1 - 2) sa symptómy patológie nemusia vôbec objaviť, takže neprijímajú žiadne opatrenia na liečbu choroby. V tom spočíva nebezpečenstvo HPAI - je to asymptomatické, ale v každom okamihu sa môže cítiť so živým klinickým obrazom a komplikáciami (najnepriaznivejšie je porušenie nekrózou). Pri vyjadrovaní prvých príznakov, pri ktorých je možné podozrenie na takýto patologický stav, je dôležité okamžite konzultovať s kvalifikovaným gastroenterológom. Až po diagnostických opatreniach môže zistiť - 1, 2 alebo 3 stupne HPOD napreduje u ľudí a predpísať komplexnú liečbu.

Celkovo lekári rozlišujú tri stupne HPAP. Nie je možné samostatne určiť ich schopnosti. Diagnóza bude vyžadovať inštrumentálne diagnostické metódy. Každý titul má svoj vlastný klinický obraz a niektoré črty kurzu..

Funkcie rozvoja patológie

Ochorenie je nebezpečné, pretože keď vstúpi do hrudnej dutiny žalúdka alebo čriev, stlačí sa, v dôsledku čoho srdce a pľúca nemôžu normálne fungovať. Okrem toho nová pozícia tráviaceho systému nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Orgány sa môžu vyskytovať vo svalovom kruhu bránice, cez ktorú je hrudná oblasť.

Patológia je chronická a akútna. Chronická patológia môže zostať v pokoji po dlhú dobu a nespôsobovať pacientovi žiadne nepríjemnosti. Až po chvíli sa môžu objaviť negatívne príznaky (súčasne sú to príznaky akútnej bráničnej kýly). Medzi hlavné prejavy patrí pálenie záhy, grganie, ťažké dýchanie, pocit pálenia v hrudnej kosti. Tento prejav choroby môže pacientom priniesť veľa nepríjemných minút a významne skomplikovať život..

Ochorenie môže byť rôzneho typu a vyskytuje sa pomerne často. Podľa štatistík jeden z desiatich mladých ľudí a ľudí stredného veku môže trpieť takouto chorobou.

Po 50 rokoch je patológia diagnostikovaná takmer u každého druhého pacienta.

Membránová hernia sa lieči niekoľkými spôsobmi, chirurgický zásah je však stále najúčinnejší..

Lieky nedokážu odstrániť patológiu, môžu však pacienta zbaviť nepríjemných symptómov a môžu zabrániť komplikáciám.

Terapeutické opatrenia

Axiálna prietrž sa odstraňuje chirurgicky aj konzervatívne. Výber špecifickej taktiky liečby závisí od mnohých faktorov. V prítomnosti nekomplikovaných axiálnych hernií sa vykonáva terapeutická liečba. Počas celého obdobia liečby by ste sa mali vzdať zlých návykov, ak existujú, normalizovať svoj denný režim, riadiť sa stravou špeciálne pripravenou lekárom.

Lieky predpísané pre pacientov:

 • činidlá, ktoré znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej;
 • prostriedky na zníženie produkcie žalúdočnej šťavy;
 • lieky na normalizáciu fungovania zažívacieho traktu.

Ak sa prietrže vyskytne, ale nie je vyjadrená žiadnymi príznakmi, jej liečenie sa nevykonáva. Je dôležité, aby ste ich pravidelne sledovali lekárom, ktorý bude schopný monitorovať stav pacienta av prípade potreby mu predpíše liečbu..

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva iba v prítomnosti komplikovanej axiálnej prietrže, ktorú nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód..

Klasifikácia patológie

Obvykle možno všetky typy bráničnej prietrže rozdeliť na dve veľké skupiny: traumatické a netraumatické. Každá zo skupín má zasa dva ďalšie poddruhy patológií, ktoré zase zahŕňajú aj niekoľko foriem novotvarov. Ak chcete získať úplný prehľad o klasifikácii bránkovej hernie, prečítajte si tabuľku.

Membránová prietrž
Traumatické - vznikajú v dôsledku chirurgického zákroku alebo mechanického poškodenia.Netraumatické - prirodzene formované.
Nepravdivé - nemajú herniálny vak. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho prenikajú cez otvor v bránici.Pravda - s herniovým vakom môže byť porušenáFalošné (podobné traumatickým patológiám)Pravda (analogicky s traumatickými patológiami)Vrodené - sú diagnostikované počas tehotenstvaKýly prírodných otvorov - pozorované v aorte, pažeráku alebo vena cava.Neuropatický - objavuje sa, keď je narušená nervová kontrola určitej časti bránice, v dôsledku čoho sa oslabuje..

Všeobecne sú príznaky každého typu prietrže klasické, preto pred predpísaním nevyhnutnej liečby pre akýkoľvek typ diafragmatickej prietrže by sa mal pacient podrobiť úplnej diagnóze..

Prevencia kýly

Prevencia spočíva v záťažovej terapii, včasnej liečbe gastrointestinálnych patológií, vykonaní špeciálnych cvičení, odstránení zápchy. Odporúča sa tiež kontrolovať hmotnosť a stravu - často sú v malých porciách a iba výrobky, ktoré povoľuje lekár.

Membrána hernia ohrozuje rozvoj zápalu pažeráka, chorôb dýchacích ciest. Dlhodobé vnútorné krvácania často spôsobujú anémiu. Ak po objasnení diagnózy po dobu dlhšiu ako 5 rokov nelieči kýlu bránice, pravdepodobnosť rakoviny pažeráka a žalúdka sa zvýši o 280%.

Príčiny choroby

Choroba, ako je hernie bránice, sa dá diagnostikovať u ľudí rôzneho veku. Znaky diafragmatickej prietrže a príčiny rozvoja patológie sa môžu tiež líšiť. Existujú dve skupiny faktorov, ktoré určujú vzhľad prietrže v budúcnosti:

Prvá skupina obsahuje také momenty, ktoré sú priaznivé pre vývoj bránice prietrže. Hlavné sú:

 1. Poranenia bránice.
 2. Slabé spojivové tkanivo (získané hernie sa najčastejšie vyskytujú práve z tohto dôvodu).
 3. Dystrofia svalov a väzov.
 4. Vek sa mení.

Skupiny provokačných faktorov zahŕňajú tieto body:

 1. Športové cvičenia, pri ktorých je vzpieranie charakteristické.
 2. Tehotenstvo alebo predĺžené pôrod.
 3. Chronická zápcha.
 4. Porušenie stravy (obezita a pravidelné prejedanie).
 5. Choroby pozadia (gastrointestinálny trakt a pľúca).
 6. Alkohol, chemické popáleniny, zjazvenie pažeráka.

Koncept a druhy posuvnej prietrže

Kýla typu AM je vytvorená takým spôsobom, že jednou z jej stien je orgán čiastočne zakrytý brušnou dutinou. Môžeme povedať, že tento typ prietrže je defekt v blokovacom tkanive medzi pobrušnicou a hrudníkom. Hlavnou zložkou tohto tkaniva sú svaly, ktoré sa nakoniec stanú menej elastickými a elastickými. Takéto zmeny sú klasifikované ako súvisiace s vekom, takže choroba je charakteristická pre starších ľudí.
Dôležitým predpokladom vzniku hernie pažeráka môže byť nízky tlak v brušnej dutine v porovnaní s brušnou dutinou. V dôsledku tohto faktora, s veľkou fyzickou aktivitou, v prípade dlhodobého kašľa a za iných podobných okolností, ktoré zvyšujú vnútromaternicové zaťaženie, sa môže vyskytnúť kĺzavá kýla (hiátový vzhľad)..

V medicíne sa jedná o nasledujúce kýly.

Klasifikácia podľa oblasti vzdelávania:

 • Axiálna hiátová prietrž, ktorá sa vyskytuje vo viac ako 98% prípadov a je rozdelená na:
 • Srdce, ktoré predstavuje takmer 96% všetkých prípadov.
 • Kardiofundál - 2,3%.
 • Medzisúčet - pravdepodobnosť výskytu je 0,4% - 2%.
 • Parazezofág, ktorého výskyt je až približne 1,4% všetkých prípadov.
 • Kýla označovaná ako vrodený krátky pažerák - 0,3%.

Klasifikácia podľa veľkosti žalúdka prenikajúceho do hrudnej kosti:

 1. Klzná kýla ezofágového otvoru bránice 1 stupňa, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou časti pažeráka nad bráničnou zónou, umiestnením srdca v oblasti bráničnej zóny, dosadnutím žalúdka do samotného bráničného orgánu..
 2. HPOD 2 stupne - malá časť pažeráka súvisiaca s peritonea sa nachádza v hrudnej kosti a určitá časť žalúdka sa nachádza v oblasti otvoru.
 3. 3-stupňová posuvná prietrž - podiel pažeráka súvisiaci s pobrušnicou, ako aj takmer celý žalúdok (niekedy je možné zahrnúť aj antrum), je kardia nad bráničnou zónou.

Príznaky choroby

Príznaky bráničnej prietrže a následná liečba do veľkej miery závisia od typu patológie. Je potrebné poznamenať, že príznaky akútnej hernie môžu byť tieto:

 • bolesť v oblasti hrudníka, ktorá sa zosilňuje počas kašľa;
 • pálenie záhy a neustále teplo za spodnou časťou hrudnej kosti, horšie v polohe na chrbte;
 • časté grganie vzduchom alebo niečo kyslé, ku ktorému dochádza aj vo sne;
 • problémy s prehĺtaním, pocit hrče v hrudníku, najmä pri jedle;
 • nadúvanie;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • komplikované dýchanie a búšenie srdca;
 • niekedy sú pozorované dunenie a kňučanie v oblasti hrudníka.

Príznaky, ako je strata chuti do jedla, nevoľnosť a problémy s vyčerpaním plynu, je možné pozorovať pri poranenej bránici prietrže..

Charakteristické príznaky

U 40 - 50% pacientov sa prietržová hernia nijakým spôsobom neprejavuje a stáva sa nálezom pri diagnostickom vyšetrení z iných dôvodov. V iných prípadoch môžu byť príznaky tieto:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Charakteristické príznakyKeď sa najčastejšie prejavujú
 • pálenie záhy;
 • bolesť pri opakovanej bolesti na hrudi (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami);
 • grganie vzduchom, kyslé, grilovanie jedla;
 • pocit horkosti v ústnej dutine.
 • Po vydatnej večeri,
 • keď sa nakláňate dopredu alebo pri ležaní,
 • so zvýšenou tvorbou plynu alebo po namáhaní.

Diagnostika a liečba patológie

Pred začatím liečby je potrebné presne diagnostikovať, čo sa dá urobiť až po úplnom vyšetrení. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je dôležité, aby sa pacient podrobil nasledujúcemu vyšetreniu: röntgen hrudníka a brucha, podstúpiť fibrogastroskopiu, zmerať kyslosť v žalúdku a odobrať vzorku membrány pažeráka na biopsiu. Po získaní konečných údajov bude možné urobiť presnú diagnózu..

Úplné liečenie tohto ochorenia sa môže vyskytnúť iba v dôsledku chirurgického zákroku. Ak pacient nesúhlasí s operáciou, potom sa praktizuje konzervatívna terapia. Tento spôsob liečby zahŕňa stravu, stravu a lieky. Ako lieky sa oplatí uviesť tieto prostriedky:

Liekprocedúra
atropín
Platyphyllin
Znížte množstvo produkovanej žalúdočnej šťavy
No-shpa
Riabal

Znižuje bolesť, odstraňuje hypertonicitu vo svaloch žalúdka a čriev
ranitidín
famotidín

Syntéza kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy je znížená
De nol
Vikair
Chráni bunky žalúdka a pažeráka pred negatívnymi účinkami kyseliny chlorovodíkovej
Almagel
Phosphalugel

Eliminuje nadmernú kyslosť v žalúdku

Každé liečivo má špecifickú aplikáciu a určité metódy expozície..

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste najskôr navštívili špecialistu a až potom pokračovali v liečbe patológie.

diagnostika

Pre diagnostiku patológie je dôležitý dôkladný rozhovor s pacientom. Dodatočné vyšetrenie zahŕňa:

 • esophagogastroscopy;
 • rádiografia hrudníka, pažeráka, žalúdka;
 • ezofagomanometria (meranie tlaku v pažeráku);
 • impedančný pH meter (stanovenie kyslosti pažeráka a elektrického odporu jeho obsahu).

Vykonanie cielenej biopsie spolu s endoskopiou eliminuje zhubné nádory.


Ezofagogastroskopia môže spoľahlivo stanoviť diagnózu

Chirurgická liečba choroby

Ako sme už uviedli, diafragmatická prietrž sa dá úplne odstrániť iba chirurgicky. Napriek skutočnosti, že pravdepodobnosť zotavenia je vysoká, odborníci sa zriedka obracajú na túto metódu. Dôvodom je skutočnosť, že v 2 - 15% prípadov sa môže pacient relapsovať.

Existujú však situácie, keď je chirurgický zákrok jedinou možnosťou liečby diafragmatickej hernie. Napríklad pri vredoch pažeráka sa chirurgický zákrok považuje za nevyhnutný, pretože to môže viesť k zúženiu orgánu alebo k výskytu krvácania. Lekári podieľajúci sa na eliminácii tejto patológie rozlišujú tri typy operácií:

 • vykonáva sa šitie „herniálneho portálu“ (existujúci otvor), ktorým orgány prenikajú do hrudnej dutiny. Počas operácie sa nanášajú špeciálne stehy, ktoré sa následne spevňujú špeciálnym pletivom vyrobeným z polypropylénu;
 • žalúdok je upevnený v prednej stene brušnej dutiny, aby bol umiestnený do prirodzenej polohy;
 • spodok žalúdka je prišitý k stene pažeráka.

Všeobecne je každá z týchto operácií pomerne jednoduchá a bežná, je však veľmi dôležité, aby ju vykonával iba skúsený špecialista.

Membránová prietrž sa môže vyvíjať v každom veku a môže sa stať vážnym problémom pre človeka. Na vylúčenie komplikácií a zhoršenia stavu pacienta je mimoriadne dôležité, aby ste včas navštívili odborníka a dodržiavali všetky tipy na liečbu, ktoré sa mu poskytujú. Iba tento prístup môže priniesť pozitívne výsledky a zachrániť pacienta pred nepríjemnými pocitmi..

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

 1. znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;
 2. znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;
 3. vyliečiť gastritídu, vred;
 4. začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

Liečba diafragmatickej prietrže začína konzervatívnymi opatreniami. Pretože príznaky gastroezofágového refluxu sa prejavujú na klinike hiátovej prietrže, je konzervatívna liečba zameraná hlavne na ich odstránenie.

Na základe patogenetických mechanizmov a klinických symptómov ezofágového otvorenia bránice možno formulovať tieto hlavné ciele jej konzervatívnej liečby:

 1. zníženie agresívnych vlastností žalúdočnej šťavy a predovšetkým obsahu kyseliny chlorovodíkovej r iici:
 2. prevencia a kontrola gastroezofágového refluxu;
 3. lokálny liečivý účinok na zapálenú sliznicu pažeráka, hernie,
 4. zníženie alebo eliminácia ezofageálnej a žalúdočnej dyskinézy:
 5. prevencia a obmedzenie traumy pri herniovej bráne brušného pažeráka a prolaps žalúdka.

Lieky na HPOD

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky:

 • antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny
 • Blokátory receptorov H2-histamínu, ktoré znižujú produkciu kyseliny
 • inhibítory protónovej pumpy (PPI) - antisekrečné lieky na liečenie žalúdočných chorôb závislých od kyseliny.
 • Lieky - inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu (obmedz, omeprazol, gastrazol, ranitidín, pantoprazol).
 • Prokinetika na zlepšenie stavu žalúdočnej sliznice, pažeráka, optimalizácia ich pohyblivosti, zbavenie nauzey, bolesti (motilak, motilium, metoklopramid, ganaton, itomed, trimebutín).
 • Vitamíny B urýchľujú regeneráciu tkaniva žalúdka.

Liečba hernie bránice bez chirurgického zákroku je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy.

V súčasnosti je chirurgia jediným radikálnym a najúčinnejším spôsobom liečby hiátovej hernie. Je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku liekovej terapie..

Operácia na bránici s kýlami pažeráka sa zvyčajne plánuje a vykonáva sa po dôkladnom vyšetrení a príprave. Núdzové operácie sa často nevykonávajú pri komplikovaných prietržiach (štípanie, perforácia alebo krvácanie zo stlačeného orgánu)..

Operácie s HH sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi. Nissen fundoplication získava na popularite. Pri tejto operácii sa manžety vyrábajú z časti steny žalúdka, ktorá je pripevnená okolo otvoru, kde sa membrána rozšírila..

Lekári pôsobia dvoma spôsobmi, napríklad:

 • odstránenie otvoreným rezom brucha;
 • laparoskopia s niekoľkými malými rezmi a použitie endoskopu s kamerou a optikou.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Exacerbácie chronických chorôb.
 • Dekompenzovaná choroba srdca.
 • Závažné ochorenie pľúc s respiračným zlyhaním.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Poruchy koagulácie.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • tehotenstvo.
 • Onkologické choroby.
 • Nedávno prevedené operácie brucha.

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, ak je narušená pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa prokinetika (cerucal, motilium). Švy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice pod dohľadom gastroenterológa..

Najčastejšie komplikácie po operácii na odstránenie prietrže pri otvorení pažeráka sú:

 • relapsu choroby;
 • šmýkanie manžiet;
 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • bolesť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • zápalové procesy;
 • švy.

Strava po operácii by mala byť tekutá - budete musieť nasledovať asi 3 až 5 dní. Priehľadné tekutiny pozostávajú z vývaru, vody alebo džúsu. Ak je tekutina dobre tolerovaná po 3 až 5 dňoch, strava sa zmení na mäkkú.

Mäkká strava pozostáva z potravín, ktoré sa dajú ľahko žuť a prehltnúť, ako sú napríklad mäkké jedlá na varenie alebo zemiaková kaša, konzervované alebo varené mäkké ovocie a zelenina alebo jemné mäso, ryby a hydina. Ak je mierna strava tolerovaná tri týždne, potom môžete ísť na pravidelnú diétu.

Väčšina pacientov nepotrebuje chirurgický zákrok, preto sa po konzultácii s brušným chirurgom vrátia k lekárovi - gastroenterológovi, ktorý je liečený HPOD. Hlavné ciele liečby sú:

 1. Prevencia rozvoja refluxnej ezofagitídy ako najbežnejšej komplikácie;
 2. Zmiernenie príznakov zápalu sliznice pažeráka;
 3. Prevencia progresie stupňa prietrže;
 4. Eliminácia nepríjemných a bolestivých symptómov.

Základnými princípmi správnej terapie sú dodržiavanie režimu, správna strava a lieky..

Diéta na hiátovú prietrž

Hlavnou vecou v lekárskej výžive je obmedziť dávky vstupujúce do pažeráka a poskytnúť tepelný, fyzikálny, mechanický a chemický odpočinok stene pažeráka a žalúdka. Musíte prehltnúť v malých porciách, bez ponáhľania. Jedlo by nemalo byť korenené, horúce, studené alebo drsné.

Živočíšne tuky, konzervované jedlá, párky, údené mäso, ovocie a zelenina s hrubou vlákninou, šumivé a sýtené nápoje tiež obmedzujú. Aby sme nezachádzali do detailov, môžeme povedať, že strava na prietrž pri otvorení bránice pažeráka a na vred žalúdka je takmer rovnaká..

Pri pozorovaní režimu je dôležité venovať pozornosť týmto:

 • Nechoďte do postele a nezaberajte vodorovnú polohu tela skôr ako 3 hodiny po jedle, zdvihnite hlavu postele;
 • Snažte sa nespôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Okrem vedomého obmedzenia fyzickej aktivity sa napríklad predpisuje preháňadlo na uľahčenie pohybu čriev;
 • Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a pitie.

Drogová terapia a drogy

Pri liečbe sa používajú antispasmodiká na zmiernenie bolesti, protivredové lieky, inhibítory protónovej pumpy. Pri sprievodnej eróznej gastritíde, obaľujúcich látkach, antacídach sa predpisujú, ak je to potrebné, infekcia Helicobacter pylori sa eradikuje podľa existujúcich schém.

Pri súbežnej tráviacej nedostatočnosti sa používajú prokinetika, enzýmové prípravky, ktoré uľahčujú prácu pankreasu..

Metódy chirurgickej korekcie

V prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla očakávaný účinok, hiátová hernia sa odstráni. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú aj komplikácie vo forme krvácania, tvorby obrovského vredu, výskytu štruktúr jaziev s obštrukčnou klinikou..

Napríklad populárna je transthorakálna ezofagofundoplikácia. Počas tejto operácie sa žalúdok spustí dole, obnoví sa konštantný ostrý uhol medzi kardiou a oblúkom žalúdka, potom sa orgány pripevnia pomocou špeciálnych stehov k bránici..

Pri moderných technikách miera recidívy obvykle nepresahuje 10% a potom s nedostatočným dodržiavaním režimu v pooperačnom období..

 • Chirurgická liečba HPOD je účinná v druhom a treťom štádiu choroby.

Už bolo uvedené, že najbežnejšou komplikáciou je refluxná ezofagitída s HPOD, ktorá sa v každom prípade profylakticky lieči. Ďalšie menej časté komplikácie sú:

 • Výskyt vredov pažeráka a žalúdka;
 • Zúženie alebo zúženie v cestnej premávke;
 • Krvácanie, akútne, vyžadujúce chirurgický zákrok na urgentné indikácie a chronické;
 • Inverzia žalúdočnej sliznice do pažeráka (intususcepcia).

Môže dôjsť aj k perforácii steny pažeráka s rozsiahlou ulceróznou defektom, ako aj s možným privretím a nekrózou časti žalúdka. Tieto komplikácie vedú k rozvoju peritonitídy 6 a mediastinitídy s vysokou úmrtnosťou a oneskoreným prístupom k lekárskej starostlivosti..

Vo väčšine prípadov, ak je axiálna prietrž nevyjadrená, nie je sprevádzaná komplikáciami (napríklad štípanie, ulcerácia stien pažeráka a ich cicatrická deformita) - liečba sa vykonáva pomocou liekov.

 • lieky neutralizujúce kyselinu chlorovodíkovú - antacidá (almagel, maalox a iné);
 • lieky, ktoré potláčajú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo jej zložiek: blokátory protónovej pumpy (omeprazol a iné), blokátory receptorov H2-histamínu (ranitidín, famotidín atď.).

Druhou dôležitou úlohou liečby drogami je normalizácia pohyblivosti tráviaceho systému. Prokinetika, ako je domperidón, sa používa na tento účel..

Ak chcete zabrániť toku žlče do pažeráka, predpíšte ursofalk.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..
1 Terapeutické cvičenie 2 Vykonávacie pravidlá 3 AplikáciaChoroby miechy patria medzi najbežnejšie choroby na svete. A každý rok sa zvyšuje počet rôznych patológií a chorôb chrbtice.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.