loader

Hlavná

Späť

Axiálna hiátová prietrž

Z niekoľkých dôvodov môže časť žalúdka vstúpiť cez otvor bránice do oblasti hrudníka. Takéto ochorenie je na treťom mieste medzi všetkými ochoreniami gastrointestinálneho traktu. Samičia časť populácie je naň náchylnejšia. Zároveň sa vyskytuje mnoho prípadov choroby u ľudí starších ako 50 rokov. Je to kvôli oslabeniu svalového tonusu v závislosti od veku. Táto choroba sa nazýva axiálna hiátová prietrž. S jeho vývojom môžu byť poškodené aj ďalšie orgány nachádzajúce sa v okolí.

Príznaky prietrže

Ochorenie sa vyznačuje jasnými príznakmi, ktoré naznačujú porušenie gastrointestinálneho traktu. Axiálna kýla v prvom rade spôsobuje silné pálenie záhy. Pacienti majú často škytavku. Vyskytuje sa v dôsledku podráždenia tvorby prietrže, ktorá spôsobuje ostré kontrakcie bránice. Toto je obzvlášť viditeľné v horizontálnej polohe. Škytadlá nemusia dlho odchádzať, čo spôsobuje pískanie. Medzi ďalšie príznaky axiálnej kýly patrí:

 • Horí v hrudi. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania časti žalúdka do tejto oblasti. Tieto príznaky sú zosilnené počas naklápania alebo otáčania podvozku..
 • Belching a grganie. Pri tejto chorobe stúpa vnútrogastrický tlak, ale vzduch prichádza s veľkými ťažkosťami. Zvýšenie kyslosti vyvoláva zvláštnu nepríjemnú dochuť.
 • Porušenie funkcie prehĺtania. Jesť je ťažké, krvácanie sa niekedy môže vyvinúť v dôsledku poškodenia sliznice.
 • Bolesť v srdci. Spôsobené znížením priestoru na hrudníku v dôsledku žalúdka.

Príznaky choroby sa neobjavujú okamžite, ale postupne stúpajú. V počiatočných fázach iba 12% pacientov pociťuje negatívne pocity. Preto je toto ochorenie často diagnostikované pri diagnóze iných chorôb. Pri včasných zistených príznakoch je liečba pomerne ľahká. Zmeškané prípady môžu viesť k závažným komplikáciám..

Axiálna kýla v ezofágovom otvore bránice

Axiálna hiátová prietrž je bežná patológia. Pri tejto chorobe orgány, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine, cez potravinový otvor bránice vstupujú do hrudnej dutiny. Príznaky choroby sa prakticky nevyjadrujú a neprinášajú významné nepríjemnosti. Ale predčasná diagnóza tohto druhu prietrže alebo presvedčivý prístup k vášmu zdraviu môže viesť k veľmi vážnym následkom a komplikáciám, preto je dôležité počúvať vaše telo. Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje u ľudí s gastrointestinálnymi patológiami.

Príznaky axiálnej prietrže

Existujú dve formy prietrže: pevná a nefixovaná. Fixovanú prietrž je ťažké diagnostikovať, pretože je asymptomatická alebo sa objavujú príznaky, ktoré nespôsobujú žiadne obavy o ich zdravie. Takáto prietrž je spravidla diagnostikovaná náhodou - so sťažnosťami iných orgánov brušnej dutiny. Nefixovaná prietrž sa menej prejavuje, ale vyžaduje si aj okamžité ošetrenie. Pri HPOD sa pozoruje klinický obraz charakteristický pre toto ochorenie:

 • Nepríjemný pocit pálenia v hrudnej dutine. Prejavuje sa po jedle kvôli slabosti zvierača potravy. Pálenie záhy je spravidla pozorované v polohe na chrbte, hlavne v noci.
 • Časté čkanie. Vyskytuje sa v dôsledku podráždenia nervu bránice; trvá dosť dlho a spôsobuje nepohodlie.
 • Spazmy čriev a hrudnej kosti. K tomu dochádza preto, že prietrž sa hýbe potravinovým otvorom bránice. Symptóm je výraznejší so zvýšenou fyzickou námahou, nepríjemnou polohou tela.
 • Spevnenie kýly sa vyskytuje v dôsledku intragastrického tlaku. Obsah žalúdka počas belgovania sa často vrhá do ústnej dutiny a belching má kyslú chuť..
 • Ťažkosti s prehĺtaním.

V závislosti od stupňa obtiažnosti sa objavujú aj klinické príznaky. Prvý stupeň choroby:

 • Prerušovaný pálenie záhy.
 • Bolesť v hrudnej kosti po jedle.
 • Ťažkosti s prehĺtaním.
 • Ťažkosť v žalúdku a bolesť v pažeráku.

Symptómy, ktoré sa prejavujú pri prvom stupni axiálnej kýly, sa vysvetľujú skutočnosťou, že obsah žalúdka sa vrhá do pažeráka, a keďže kyslosť orgánov je rôzna, steny pažeráka sú podráždené, čo vedie k páleniu a bolesti. Okrem toho sa vyskytujú ťažkosti s prehĺtaním a ťažký priechod ďalšieho prehltnutého jedla..

Tento symptóm možno považovať za prechod choroby do zložitejšej fázy. Ak by bolo možné diagnostikovať ochorenie v štádiu 1, existuje šanca na pozitívny výsledok bez chirurgického zákroku. Je však ťažké odlíšiť príznaky od iných chorôb, pretože sú charakteristické aj pre iné patologické abnormality tela.

Krok 1, ak nevykonáte včasné ošetrenie, môže ísť na zložitejšiu úroveň, ktorá sa vyznačuje prejavmi charakteristických symptómov. Súčasne je pomerne ťažké liečiť chorobu konzervatívnymi metódami. príznaky

 • Pálenie záhy sa prejavuje neustále.
 • V hrudnej kosti sa často vyskytuje pocit pálenia..
 • Bolesť v hornej časti brucha.

2 srdcový stupeň choroby je veľmi nebezpečný, pretože na sliznici pažeráka sa tvorí erózia, adhézie a slzy. V tomto prípade sa pohoda pacienta výrazne zhoršuje, existuje tu riziko priškrtenia prietrže, preto je tu nevyhnutný chirurgický zákrok. Ak začnete s ochorením a nebudete sa dlhodobo liečiť, je vyššia pravdepodobnosť rakoviny pažeráka..

Príčiny axiálnej prietrže

Axiálna prietrž v pažeráku bránice sa do značnej miery vyskytuje v dôsledku nesprávneho životného štýlu. Jeho výskyt je možný za prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • nadváha.
 • Zlé návyky.
 • Komplikované tehotenstvo a pôrod.
 • Slabá clona.
 • Mechanické poškodenie brucha.
 • Nadmerné cvičenie.
 • Chronický kašeľ.
 • Chronické ochorenia tráviaceho traktu, najmä žalúdka a pažeráka.
 • Ochorenia dýchacích ciest sprevádzané ťažkým a častým kašľom.
 • Po nekvalifikovanej operácii.
 • Zvýšený brušný tlak.
 • Dedičný prenos choroby alebo prejavu v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

Možné komplikácie axiálnej prietrže

HHP v prípade predčasných alebo nesprávnych lekárskych postupov môže byť komplikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 1. Gastritída a žalúdočný vred v chronickej forme. Takéto komplikácie sa vyskytujú s dlhým priebehom choroby.
 2. Krvácanie a anémia. V tomto prípade môže byť krvácanie skryté aj závažné. Je to spôsobené žalúdočnými vredmi a eróziou..
 3. Poranenie prietrže. Je to veľmi závažný prejav komplikácie spôsobenej zanedbaním prejavov choroby a porušením životného štýlu, ktorý je potrebné počas tohto obdobia pozorovať. V tomto prípade má osoba akútnu bolesť v hypochondrii, vracanie s krvou, ťažkosti s dýchaním, srdcový rytmus, znížený tlak a vyčnievanie dolnej časti hrudnej kosti..

Patologická diagnostika

Je veľmi ťažké diagnostikovať axiálnu prietrž v počiatočnom štádiu, pretože sa prakticky neobjavuje. Preto v čase hľadania lekárskej pomoci má väčšina pacientov komplikácie. Včasná diagnóza môže potvrdiť prítomnosť choroby, identifikovať jej závažnosť a vyhodnotiť účinnosť liečby.

Je možné vyvodiť závery, že pacient má axiálnu herniu pažeráka na základe sťažností, anamnézy a podrobného vyšetrenia, vrátane použitia röntgenového žiarenia, gastroskopie, ezofagoskopie alebo endoskopie. Axiálne prietrž je často diagnostikovaná pri vyšetrovaní iných brušných orgánov..

Terapeutické opatrenia

Axiálna kýla sa lieči konzervatívne a chirurgicky. Najčastejšie, ak HPA nie je komplikovaná, potom sa lekári uchýlia k operácii. Liečba sa vykonáva pomocou liekov a po prísnej strave. Drogová terapia je zameraná na normalizáciu fungovania brušnej dutiny a tráviaceho systému a zahŕňa:

 • Antiemetické lieky.
 • Užívanie liekov, ktoré pomáhajú normalizovať stolicu.
 • Príjem antacíd, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej šťavy, ktorá dráždi steny pažeráka.
 • Prijímanie obalov a liekov proti bolesti.

Konzervatívna terapia zahŕňa nielen užívanie drog, ale aj stravu, zmeny životného štýlu, liečbu ľudovými liekmi. Axiálna hernia pažerovej bránice znamená správnu výživu; hlavnou liečbou v tomto prípade je diétna terapia, najmä v skorých štádiách choroby. Správna strava zmierňuje bolesť a normalizuje tráviaci trakt. Pri diéte je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Ovládajte svoju chuť do jedla, nejedzte, často jesť, ale po malých dávkach.
 2. Nejedzte kyslé potraviny, pretože zvyšujú kyslosť žalúdočných sekrétov..
 3. Ovládajte príjem soli a korenených jedál - zachytávajú tekutinu v tele (je potrebné kontrolovať aj príjem tekutín).
 4. Eliminujte údené, vyprážané, korenené a sladké jedlá z vašej stravy. Preferujte dusené, varené a dusené jedlá.
 5. Mali by ste odstrániť výrobky z ponuky, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a plynatosť, pretože pri nahromadení plynov ich tlak na žalúdok.
 6. Stravovanie by sa malo uskutočňovať v sede, t. J. Pri stole a žiadnym iným spôsobom, aby nedošlo k zatlačeniu bránice a nezaťaženiu väzov pažeráka..

Vysoko efektívny je tradičný liek. Môže zmierniť hlavné príznaky axiálnej prietrže (pálenie záhy, nadúvanie a grganie), zabrániť komplikáciám a zlepšiť fungovanie tela ako celku. Rastlinné prípravky sa zároveň používajú ako čaje, infúzie a odvarky.

Chirurgické terapie

Pri neúspešnej liekovej liečbe alebo pri komplikáciách axiálnej prietrže sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku, pri ktorom sa odstráni prietrž. Súčasne sa posilňuje srdcový rez a pažerák; obnoví sa väzivový aparát. Operácia prebieha nasledovne:

 1. Vytvorte dieru v brušnej dutine (mierne nad pupkom).
 2. Orgány vyčnievali smerom von z miesta.
 3. Zmenšenie clony.
 4. Steny žalúdka sú zošité tak, aby okolo pažeráka vytvárali zhrubnutie, a pomocou stehu sa fixujú k brušnej dutine (žalúdku)..

Chirurgia je poslednou možnosťou, keď sú iné metódy bezmocné.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo vzniku a rozvoju choroby, mali by sa dodržiavať tieto preventívne opatrenia:

 • Zlé návyky by sa mali opustiť.
 • Jedzte zdravú výživu a stravu..
 • Sledujte obezitu a skúste ju znížiť.
 • Vyvarujte sa noseniu tesného oblečenia pritláčajúceho membránu.
 • Vykonajte ľahkú fyzickú aktivitu, ale nepreťažujte sa.
 • Niekoľko hodín pred spaním sa pokúste flákať.
 • Po jedle by sa mala vylúčiť fyzická aktivita a vzpieranie..
 • Je potrebné včas liečiť choroby tráviaceho traktu.

Nezačínajte ochorením, dávajte pozor na svoje zdravie. Pri prvých príznakoch vyhľadajte pomoc a vyšetrenie od kvalifikovaného odborníka. V počiatočných fázach je možné zabrániť všetkému. Čím skôr začnete s liečbou, tým ľahšia a rýchlejšia bude patológia. Pamätajte, že liečba axiálnej kýly by mala byť komplexná. Stojí za to začať so zmenou životného štýlu a vzdať sa zlých návykov. Dôležitú úlohu hrá správna výživa a lieky. Ako pomocná metóda sa môže použiť liečba ľudovými liekmi..

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..

Takéto ochorenie v medicíne je celkom bežné. Riziko progresie tejto patológie sa s vekom pacienta významne zvyšuje. Je však potrebné poznamenať, že v súčasnosti sú lekárske štatistiky také, že prietrže tohto typu sa častejšie diagnostikujú u žien stredného pohlavia..

Vo viac ako polovici prípadov sa hiátová prietrž neprejavuje a v niektorých prípadoch zostáva úplne nerozpoznaná. Štatistiky sú také, že iba tretina pacientov z celkového počtu pacientov robí presnú diagnózu „hiátovej hernie“. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje náhodou, počas ročných preventívnych prehliadok alebo počas liečby v nemocnici, ale z úplne iného dôvodu..

anatómia

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom zostupuje do hrudníka, ktorý sa nachádza medzi pľúcami, a potom preniká do pažeráka otvorom pažeráka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

klasifikácia

Hernia pažeráka sa delí na dva typy:

 1. Posuvná prietrž. Tento typ ochorenia sa vyznačuje voľným prienikom žalúdka otvorom bránice do hrudnej dutiny a návratom na miesto. Podobný jav sa prejavuje pri zmene polohy tela. Existuje však pevná prietrž, ktorá sa nemôže „vrátiť“ na miesto. Tento jav môže byť spôsobený jeho príliš veľkou veľkosťou. Tento typ ochorenia bez komplikácií nesmie spôsobiť žiadne príznaky..
 2. Axiálna kýla. V tomto prípade pažerák zostáva na svojom mieste, ale cez veľký otvor bránice vystupuje dno žalúdka alebo jeho veľké časti. Táto poloha orgánu sa môže uskutočňovať v blízkosti hrudného pažeráka. Toto usporiadanie vedie k premiestneniu žalúdka do hrudnej kosti, ktorý sa neskôr stal známy ako „žalúdok na hrudníku“, a pažerák sa skrátil. Táto patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Vo väčšine prípadov je pažerák skrátený v dôsledku zmien v tkanive jazvy.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Je rozdelená do troch stupňov závažnosti, ktoré sú určené veľkosťou a objemom samotného vzdelávania:

 1. Iba malá časť pažeráka vstupuje do hrudnej oblasti a žalúdok sám stúpa, pohodlne padne do bránice.
 2. Časti orgánu vstupujú do diafragmatického otvoru.
 3. Dno alebo telo žalúdka je v hrudnej dutine.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku. Najčastejší prejav patológie je pozorovaný u pacientov s veľkými kýlami..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Vývojové fázy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Prečo je ťažké nájsť túto prietrž??

Podozrenie na prietrž otvoru clony je často veľmi ťažké..

 • V polovici prípadov sa patológia vôbec neprejavuje.
 • V 35% prípadov je hlavnou sťažnosťou pacientov zlyhanie srdca a bolesti na hrudníku, ktoré sú často veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri koronárnych srdcových chorobách..
 • Väčšina pacientov sú starší ľudia, ktorí už zvyčajne majú veľa zdravotných problémov.
 • Prítomnosť hiátovej prietrže nevylučuje prítomnosť kardiovaskulárnych chorôb.

To všetko spôsobuje vážne problémy s diagnostikou. Mnoho pacientov sa lieči kardiológom celé roky, a to všetko bez úspechu, zatiaľ čo skutočné ochorenie pokračuje..

Ako rozlíšiť bolesť hrudníka počas HPOD od bolesti srdca?

Bolesť s týmito rôznymi patológiami môže byť v prírode skutočne veľmi podobná: podľa recenzií pacientov je bolesť alebo pálenie, objavuje sa za hrudnou kosťou alebo medzi lopatkami a môže byť vyvolaná fyzickou námahou..

Bolesť s HH nezmizne pri užívaní dusičnanov (lieky na rýchle zmiernenie bolesti pri angíne pectoris) a je často sprevádzaná zmenami na elektrokardiograme. Preto pacienti často končia v nemocnici s podozrením na akútny infarkt myokardu. V takejto situácii je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že až do vylúčenia diagnózy srdcového infarktu je endoskopické vyšetrenie (FGS) kontraindikované, čo by mohlo pomôcť pri stanovení správnej diagnózy..

Príznaky hiátovej prietrže a príznaky koronárnej choroby srdca majú rozdiely, ktoré je dôležité poznať.

Bolesť s HPODBolesť pri ischemickej chorobe srdca
Vyskytuje sa, keď niekto leží alebo sa nakláňa dopredu a dole.Neexistuje žiadna korelácia medzi bolesťou a týmito polohami tela
Vyvíja sa po konzumácii značného množstva potravín.Nesúvisí s jedlom
Je spojená so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: vyskytuje sa pri kašli, zápche, ťažkostiach s močenímKašeľ, kýchanie, zápcha nevyvolávajú bolesti na hrudníku
Absolvuje vôbec alebo sa uľavuje po opuchnutí a zvracaní; znižuje sa, ak sa človek zhlboka nadýchneZvrhnutie a zvracanie nemajú pozitívny vplyv na intenzitu bolesti.
Vyskytuje sa pri zvýšenej tvorbe plynuNadmerný plyn v črevách nevedie k bolesti
Uvoľňuje sa alebo ustupuje po pití vody alebo alkalických nápojovKvapaliny nemajú žiadny vplyv na bolesť
Môže sa stať pásovým oparom, v dôsledku čoho je možné HPA zamieňať s pankreatitídouBežná bolesť v hornej časti brucha nie je typická pre angínu pectoris a infarkt myokardu
Nezmizne pri užívaní dusičnanov (nitroglycerín, izoket)Dusičnany pomáhajú
Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku

Konzervatívna terapia je symptomatická. Je potrebné odstrániť príznaky gastroezofágového refluxu. Použite na to:

 • antacidá: almagel, maalox atď.;
 • antisekrečné lieky - blokátory protónovej pumpy: dexlansoprazol, omeprazol atď.;
 • inhibítory receptorov histamínu: ranitidín.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu a riadiť sa šetrnou stravou. Jedlo by malo byť zlomkové a posledné jedlo by sa malo uskutočniť niekoľko hodín pred spaním.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy. Počas takejto liečby je stav pacienta relatívne uspokojivý. Akonáhle však priebeh liečby skončí, všetky príznaky sa opäť vrátia. V takejto situácii pacient začína uvažovať o tom, ako rozhodnúť o chirurgickom zákroku. Odborníci poznamenávajú, že pacienti s nefixovanými kýlami malej veľkosti podliehajú konzervatívnej liečbe, ale za predpokladu, že sú pripravení užívať predpísané lieky celý život.

Chirurgické metódy sa využívajú v komplikovaných formách hiátovej prietrže (zúženie pažeráka, porušenie diafragmatickej prietrže atď.), Zlyhanie liekovej terapie alebo dysplastické zmeny sliznice pažeráka. Medzi rôznymi metódami navrhnutými na chirurgickú liečbu hiátovej hernie sa rozlišujú tieto skupiny intervencií: operácie so prišívaním hernálneho portálu a posilňovanie pažeráka-bránice (plastická membrána hernie, crurorafia), chirurgia na obnovenie akútneho žalúdka (gastropexia) uhol medzi spodkom žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia). Pri tvorbe jazvovitej stenózy môže byť potrebná resekcia pažeráka..

Koľko je táto operácia?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi.

Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Výživa a strava

Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

 1. Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
 2. Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
 3. Vyhnite sa alkoholu.
 4. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
 5. Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
 6. Prestať fajčiť.
 7. Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Posuvná hernia pažeráka

Patológia, pri ktorej brušný pažerák a časť žalúdka cez zväčšený otvor bránice prenikajú do hrude a voľne sa vracajú do dutiny brušnej, sa nazýva kĺzavá prietrž pažeráka. Ochorenie je bežné, najmä u žien, pravdepodobnosť jeho vývoja sa zvyšuje s vekom. Kurz môže byť asymptomatický. Povaha ťažkostí je určená typom, stupňom kýly a sprievodnou patológiou gastrointestinálneho traktu. Na liečbu sa používajú konzervatívne aj chirurgické taktiky..

Ako sa tvorí klzná kýla?

Membrána oddeľujúca hrudnú a brušnú dutinu má niekoľko fyziologických dier, cez ktoré prechádzajú cievy, nervy a pažerák. Tesnosť dutín v oblasti otvoru pažeráka (AML) je zabezpečená membránou spojivového tkaniva, ktorá sa rozprestiera od pažeráka. Pretože tlak v brušnej dutine presahuje tlak v hrudníku, prítomnosť určitých ďalších podmienok umožňuje napnúť túto tenkú bariéru a umožňuje spodnej časti pažeráka a horných častí žalúdka pohybovať sa do hrudnej dutiny. To vytvára hiátovú prietrž.

Druhy posuvných kýly

Najbežnejším typom HPAP je kĺzavá (axiálna, axiálna) prietrž, ktorá je schopná voľne sa pohybovať alebo posúvať z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a späť, keď sa zmení poloha tela pacienta. Má niekoľko vlastných klasifikácií založených na rôznych atribútoch..

Je to dôsledok vrodených malformácií väzivového aparátu žalúdka, pažeráka a bránice v oblasti AML, zriedkavé, zvyčajne v ranom detstve.

Vyskytuje sa počas života v dôsledku prudkého zvýšenia vnútrobrušného tlaku, porušenia kontraktility zažívacieho traktu, zníženia elasticity tkanív a svalového tonusu..

Umiestnenie anatomických štruktúr vo vzťahu k AML

Iba brušný alebo brušný pažerák vstupuje do hrudnej dutiny, dolný pažerák (srdcový) zvierač sa nachádza v AML, žalúdok susedí s bránicou.

V hrudnej dutine sa v dôsledku pohybu nachádzajú brušný pažerák a srdcový zvierač, žalúdok je v tesnej blízkosti.

Brušný pažerák, srdcový zvierač, časť žalúdka cez AML sú schopné voľne vstúpiť do hrudnej dutiny.

Vyskytujú sa komplikácie: gastroezofageálny reflux; zápal, ulcerácia, jazvovitá stenóza, perforácia pažeráka; krvácanie, anémia atď..

Tvorí sa prudkým zvýšením tlaku v brušnej dutine a slabosťou štruktúr spojivového tkaniva, ktoré fixujú normálnu polohu orgánov vo vzťahu k AML..

Vzdelávanie nastáva s patologickou pozdĺžnou kontrakciou pažeráka a ťahaním srdcového zvierača do AML v dôsledku podráždenia vagových nervov pri mnohých chorobách: peptický vred, chronický zápal žlčníka atď..

Vyskytuje sa pri implementácii dvoch mechanizmov: pulz a trakcia.

príčiny

Za normálnych okolností membránový ezofágový ligament fixuje spodnú časť pažeráka a chráni srdcovú časť žalúdka pred výstupom do hrudnej dutiny s pozdĺžnym sťahom. Jeho zadržanie v určitej polohe je navyše uľahčené bráničnou tukovou vrstvou a prirodzeným umiestnením orgánov v brušnej dutine. V tomto prípade umožňuje elasticita väzivového aparátu nerušiť normálnu motilitu pažeráka a ostrými kontrakciami, napríklad pri zvracaní..

Posuvné prietrže sa môžu vytvárať, keď sú vystavené faktorom, ktoré narúšajú koordinovanú prácu týchto štruktúr.

Zvýšený brušný tlak

Ťažká obezita, chronická zápcha, častý plač a plač v detskom veku, nezvratné zvracanie, plynatosť, ascites (hromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine), veľké nádory brušnej dutiny, brušné zranenia, tehotenstvo, ťažké a pretrvávajúce kašeľ, svalové napätie predného brucha. steny pri zdvíhaní závaží, tvrdej fyzickej práci, ostrých svahoch.

Slabosť väzivového aparátu

Vekové involučné procesy, ktoré znižujú elasticitu štruktúr spojivového tkaniva, čo vedie k ich dystrofii a atrofii; vyčerpanie, nedostatok telesnej hmotnosti; choroby sprevádzané patologickými zmenami v spojivovom tkanive: Marfanov syndróm, nediferencované dysplázie spojivového tkaniva.

Poškodenie tráviaceho traktu

Peptický vred žalúdka a dvanástnika, chronická cholecystitída, pankreatitída, ktorá vedie k ezofageálnej dyskinézii - zhoršená motorická funkcia v neprítomnosti jej organických lézií.

Pozdĺžne skrátenie pažeráka

Spätná ezofagitída (zápal sliznice pažeráka v dôsledku refluxu obsahu žalúdka do nej), peptický vred, tepelné alebo chemické popálenie, ktoré spôsobuje zjazvenie a deformáciu pažeráka..

Príznaky posuvnej hiátovej prietrže

Posuvné HPOD často existujú úplne bez príznakov a sú náhodne zistené u pacientov so širokým spektrom ochorení. Ak sa však objavia sťažnosti, potom sú charakteristické tieto:

 • pálenie záhy pozorované po jedle a zvýšení v horizontálnej polohe;
 • epigastrická bolesť, ktorá sa tiahne nahor, niekedy vyžaruje do medzikapsulovej oblasti a späť, ktorá vzniká po jedle a zosilnení v polohe na chrbte, trup dopredu;
 • grganie s obsahom vzduchu alebo žalúdka;
 • regurgitácia (regurgitácia), nesprevádzaná nevoľnosťou, vyskytujúca sa po jedle, v horizontálnej polohe, s fyzickou námahou;
 • ťažkosti s prehĺtaním, častejšie pri prijímaní tekutých alebo polotekutých potravín;
 • Škytavka charakterizovaná dlhým trvaním a spojením s jedlom.

Klinický obraz je do značnej miery určený veľkosťou prietrže, stavom slizníc tráviaceho traktu, prítomnosťou komplikácií.

komplikácie

Intenzita sťažností sa zvyšuje, ak sa vyskytnú komplikácie. Najtypickejšie z nich sú:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • zápal a vred herniálnej časti žalúdka;
 • krvácanie z pažeráka alebo žalúdka;
 • zúženie lúmenu alebo skrátenie pažeráka;
 • invaginácia pažeráka - zavedenie jeho spodnej časti do herniálneho vaku;
 • Perforácia pažeráka.

Krvácanie s HAPD je často sprevádzané anémiou - znížením koncentrácie červených krviniek a hemoglobínu v krvi..

diagnostika

Pre diagnostiku patológie je dôležitý dôkladný rozhovor s pacientom. Dodatočné vyšetrenie zahŕňa:

 • esophagogastroscopy;
 • rádiografia hrudníka, pažeráka, žalúdka;
 • ezofagomanometria (meranie tlaku v pažeráku);
 • impedančný pH meter (stanovenie kyslosti pažeráka a elektrického odporu jeho obsahu).

Vykonanie cielenej biopsie spolu s endoskopiou eliminuje zhubné nádory.

Liečba klznej hiátovej prietrže

Terapia axiálnej HPOD sa začína konzervatívnymi opatreniami zameranými na:

 • prevencia a liečba gastrointestinálneho refluxu;
 • normalizácia kyslosti;
 • eliminácia zápalových zmien na slizniciach;
 • korekcia porúch zažívacieho traktu;
 • liečba sprievodných chorôb a komplikácií.

Zoznam liekov obsahuje:

 • inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, lansoprozol, pantoprazol, rabeprazol);
 • Blokátory H2 histamínových receptorov (ranitidín, cimetidín, famotidín, roxatidín);
 • prokinetika stimulujúca motilitu (Raglan, Cerucal, Bimaral, Ganaton);
 • antacidá, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú (Gastal, Almagel, Fosfalugel, Gastratsid, Renny atď.) a algináty (Gaviscon, Laminal).

Pre prevenciu, ako aj pre účinnosť liečby, nie je malý význam:

 • strava;
 • normalizácia hmotnosti;
 • vzdať sa fajčenia;
 • alkoholové obmedzenie;
 • s výnimkou prejedania;
 • predchádzanie jedlu v noci;
 • zákaz potravín, nápojov, ktoré stimulujú tvorbu kyselín v žalúdku;
 • byť po jedle vo zvislej polohe;
 • vylúčenie stavov, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku v brušnej dutine;
 • spať v posteli so zdvihnutou hlavou.

Komplikované formy HPOD, zlyhanie liekovej terapie alebo prítomnosť závažných dysplastických zmien v sliznici membrány pažeráka, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Keď milenci pobozkajú, každý z nich stratí 6,4 kcal za minútu, ale zároveň si vymení takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Približne polovica žien počas menopauzy alebo perimenopauzy má rôzne nepríjemné príznaky - návaly tepla, nočné potenie, nespavosť,.

Liečba axiálnej prietrže pažeráka

Membrána je doska pozostávajúca zo svalov, ktoré oddeľujú hrudník od brušnej dutiny. Keď lekári diagnostikujú pacienta herniou otvoru pažeráka, je možné pozorovať, že pažer vyčnieva smerom hore z roviny bránice. Vo väčšine prípadov toto ochorenie neprináša výrazné nepohodlie. Ak však liečba axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice neprejde včas, môže to viesť k závažným komplikáciám. Pozrime sa bližšie na príznaky a metódy liečby tohto ochorenia..

Príznaky axiálnej prietrže

Existujú dva typy klznej hernie pažeráka otvorenej bránice: nefixovaná a pevná. Nefixovaná prietrž je menej zložitý typ patológie, ale vyžaduje si aj liečbu. Pokiaľ ide o fixné, je ťažké ho diagnostikovať, pretože v prvých štádiách je takmer asymptomatický. Počas röntgenového vyšetrenia alebo lekárskeho vyšetrenia sa pacient o chorobe náhodou dozvie. Axiálna kýla druhého stupňa sa prejavuje bolesťou v epigastrickej oblasti, pálením záhy, belgovaním, škytavkou, anémiou.

V niektorých prípadoch si pacienti zamieňajú bolesť pažeráka s bolesťou pankreasu alebo srdca. V tomto prípade je úlohou lekára v diagnostike vylúčiť pankreatitídu, srdcový infarkt, angínu pectoris, preto by ste mali poznať hlavné charakteristiky symptómov bolesti pri tomto ochorení:

 1. Mierna intenzita bolesti, zhoršená fyzickou námahou.
 2. Bolesť nastáva, keď pacient leží, stojí po dlhú dobu, s kašľom, plynatosťou, po jedle.
 3. Bolesť úplne po zmiznutí alebo zvracaní úplne zmizne..

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je nebezpečná, pretože sa môžu vyvinúť choroby dýchacích ciest a rôzne zápaly dolného pažeráka. Dlhodobé krvácanie vedú k anémii, po ktorej má pacient zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka. Vo väčšine prípadov sa po vývoji choroby u ľudí pozoruje reflux pažeráka. Ak sa choroba po prvých príznakoch nelieči 7-10 rokov, potom u pacientov podľa gastroenterologických štúdií riziko rozvoja rakoviny pažeráka vzrastie o 280%.

príčiny

Ochorenie je získané alebo vrodené ochorenie, ktoré sa vyskytuje na treťom mieste po peptickom vrede a cholecystitíde. K vydutiu môže dôjsť, ak existujú predispozičné faktory:

 • nadváhou;
 • problémové tehotenstvo;
 • poranenia brucha;
 • konštantná fyzická aktivita;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • nosenie nepohodlného oblečenia;
 • zmeny tela súvisiace s vekom;
 • chirurgický zákrok.

U ľudí v dôchodkovom veku dochádza k výčnelku na pozadí starnutia väzivového aparátu, čo vedie k strate jeho fyziologických vlastností. Okrem toho sa v senilných rokoch spolu s touto chorobou tvoria ďalšie typy hernií: pupočníková, femorálna a biela línia brucha. V dôsledku toho vznikajú ešte nepriaznivejšie následky: v bránici sa rozširuje diera, ktorá môže pustiť až 3 prsty - jedná sa o hernálnu bránu, cez ktorú brušná časť voľne prechádza do horného žalúdka..

Diagnostika a laboratórne testy

Pri vyšetrení iných chorôb tráviaceho ústrojenstva sa často vyskytuje náhodný výčnelok. Keď sa pacient sťažuje na časté pálenie záhy alebo bolesť brucha, hrudníka, lekári vykonajú tieto typy diagnostiky:

 • Ultrazvuk brucha;
 • röntgenová snímka dolnej časti hrudníka a brucha;
 • fibrogastroskopia žalúdka a pažeráka;
 • CT sken.

Lekár dokáže zistiť axiálne kýly pri státí alebo ležaní v polohe Trendelenburg, keď sú ramenné pletence a hlava pacienta pod panvou. Niekedy sa používa metóda endoskopického vyšetrenia na identifikáciu stupňa poškodenia sliznice pažeráka a kombinácie choroby s inými gastrointestinálnymi chorobami: chronická gastritída, dvanástnikové vredy, pankreatitída, cholecystitída, reflux ezofagitídy. Vedľajšiu úlohu zohrávajú laboratórne testy - biochemické a klinické krvné testy pomáhajú odhaliť zápal a anémiu.

S ktorými lekármi by ste sa mali poradiť

Na diagnostikovanie choroby by ste sa mali obrátiť na gastroenterológa, ktorý by mal po vyšetrení pacienta odporučiť kardiologovi, pulmonológovi a otolaryngológovi, aby identifikoval axiálnu herniu pažeráka v súvislosti s chorobami kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Ak osoba samostatne objavila podobné ochorenie sama o sebe, musí sa obrátiť na chirurga, ktorý je schopný zistiť herniu v druhej fáze prihmatom a ak je to potrebné, odkázať pacienta na plánovaný chirurgický zákrok..

Liečebné metódy

Terapia tohto ochorenia prebieha rôznymi spôsobmi. Popredné kliniky v Izraeli, Nemecku, Moskve, Petrohrade a ďalších veľkých mestách Ruska vykonávajú komplexnú konzervatívnu liečbu v skorých štádiách choroby a ponúkajú aj operatívnu metódu, pretože sa predpokladá, že je v posledných štádiách choroby účinnejšia. Chirurgický zákrok je indikovaný v prípadoch, keď:

 • veľké vzdelanie;
 • vzdelávanie má sklon k porušovaniu;
 • liečba drogami zlyhala;
 • vyskytla sa dysplázia sliznice pažeráka;
 • vytvorila sa hernia kĺzavého pažeráka;
 • začal zápal, krvácanie, vred, erózia.

Náklady na ošetrenie v zahraničí sú rádovo vyššie ako v ruských zdravotníckych centrách. Napríklad náklady na operáciu Hill, ktorá sa nazýva najefektívnejšia pre kĺzavú kýlu, na nemeckej klinike budú stáť pacienta od 3 000 EUR a cena podobného chirurgického zákroku na moskovskej klinike bude presne 2-krát lacnejšia. Vo všetkých krajinách však lekári odporúčajú začať liečbu bez chirurgického zákroku a čo najskôr ju viesť..

konzervatívny

Medzi znaky konzervatívnej liečby patrí lieková terapia zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 1. Prevencia spätného toku pažeráka.
 2. Účinky na zapálený pažerák.
 3. Znížená kyslá a peptická sekrécia žalúdočnej šťavy.
 4. Potlačenie žalúdočnej sekrécie.
 5. Korekcia dyskinézy (porúch) žalúdka a pažeráka.
 6. Liečba sprievodných komplikácií.

Po dôkladnom lekárskom vyšetrení prvého pacienta sa predpíše liečba, ktorá sa vykonáva v nemocničnom prostredí podľa ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb). Na konci hlavného cyklu sú všetci pacienti s axiálnou herniou ezofageálneho otvoru bránice vystavení výdaju, počas ktorého sa vykonávajú periodické diagnostiky, prevencie a korekcie relapsov a komplikácií. Po hospitalizácii je pacientovi často poskytnuté sanatórium na rehabilitáciu.

Po liečbe drogami nie je dovolené zdvíhanie hmotnosti a všetky druhy práce, ktoré sú sprevádzané napätím brušných svalov. Neodporúča sa nosiť obväzy, korzety, pevné opasky. Gastroenterológ bez problémov predpisuje šetrnú stravu, ktorá zakazuje prejedanie, jesť korenené, vyprážané jedlá a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Odporúča sa vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, kávu, paradajky, citrusové plody, alkohol a čokoládu - tieto výrobky pomáhajú znižovať žalúdočnú sekréciu..

chirurgický

Pri zlyhaní opakovaných cyklov liekovej terapie a alternatívnej liečby je indikovaný chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k úplnému odstráneniu tvorby, zošití kýlovej brány, posilneniu pažeráka a srdcovej sekcie a obnove ligamentového aparátu. Chirurgický zásah môže nastať otvoreným prístupom alebo laparoskopiou niekoľkými spôsobmi:

 1. Nissenova fundoplikácia, počas ktorej je pažerák zabalený v časti žalúdka, čím vytvára druh manžety. Znižuje otvorenie pažeráka v pažeráku a zabraňuje vstupu žalúdka do pažeráka. Táto metóda je účinná pri kardiofundálnych prietržiach, keď je kardia umiestnená nad bránicou..
 2. Operácia Belsi, pri ktorej sa urobí rez v ľavej časti hrudníka, sa spodok žalúdka zošíva na pažerák, zatiaľ čo jeho časť je pripevnená k bránici. Toto je účinná metóda pri hiátovej prietrži, keď sa brušné orgány presunú na patologické miesto pažeráka na nesprávne miesto.
 3. Gastrocardiopexia podľa Hillovej metódy sa vykonáva pomocou veľkého rezu nad pupkom, ktorý sa nazýva laparotómia. Počas tejto operácie sa horná časť pažeráka a žalúdka zošíva spolu s bráničnými časťami, napríklad okrúhlym ligamentom pečene alebo veľkým omentom..

Prevencia chorôb

Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť vývoju axiálnej prietrže pažeráka, je bránenie. Aby to človek dosiahol, musí dodržiavať celý rad jednoduchých pravidiel:

 1. Vyvarujte sa zdvíhania nadmerných hmotností a príliš strmým stúpaniam..
 2. Monitorujte správne fungovanie tráviaceho systému.
 3. Zabráňte zápche.
 4. Zahrňte do svojej stravy iba prírodné jedlo, odmietajte rýchle občerstvenie, údené mäso, sladkosti, pikantné omáčky a ochucovadlá..
 5. Jedzte po častiach av malých dávkach.
 6. Nevystavujte telo fyzickej aktivite po jedle..
 7. Nejedzte 4 hodiny pred spaním.
 8. Vzdajte sa popoludňajšieho spánku.

video

V procese vývoja choroby sa vnútornosti pohybujú z peritonea do hrudnej dutiny. Membrána je v strede týchto dvoch častí, preto, keď jej svaly oslabia, horná časť pažeráka začne vyčnievať a pohybovať sa nahor. Toto sa nazýva hiátová prietrž.

recenzia

Anatoly, 54 rokov, Volgograd: „Vo veku 40 rokov mi bola diagnostikovaná axiálna kýla ezofageálneho otvorenia bránice. Chirurg uviedol, že prietrž je veľká, ale operácia je indikovaná iba v prípade komplikácií. Varoval, že nesmieme zdvíhať závažia, ale vzhľadom na svoju prácu to nebolo možné, a tak som išiel na operáciu. Bola úspešná a po rehabilitácii som sa opäť vrátila do plného života bez obmedzenia výživy. “.

Lyudmila, 36 rokov, Voroněž: „Operáciu vykonala na Nissene v Moskve pred 3 rokmi. Spolu s cholecystitídou sa vyskytla prietrž prvého stupňa. Spočiatku sa zdalo, že chirurgická liečba nepomohla, pretože niekoľko mesiacov bolo potrebné dodržiavať prísnu diétu a piť antispasmodiká. Ale čoskoro všetko zmizlo a teraz som zabudol na všetky problémy pažeráka. “.

Tamara, 44 rokov, Jekaterinburg: „Bola mi diagnostikovaná kýla pažeráka, keď už tretina žalúdka bola už za hrudnou dutinou. Bol som v panike a bolo desivé ísť na operáciu. Po chvíli som si však vybral najdrahšiu kliniku v Petrohrade a dal som sa skúsenému chirurgovi, ktorý na mňa operoval len s párovými rezmi po 2 cm. Po 2 dňoch som bol prepustený a po dvoch týždňoch som sa cítil, akoby som sa znova narodil. “.

Dmitrij 28-ročný, Nižný Novgorod: „Po vojne som pociťoval po hrudi veľa pálenia záhy a bolesti v hrudnej kosti, a keď som išiel k gastroenterológovi, bol šokovaný diagnózou: ezofágová prietrž. Operácie som sa nebál, pretože mi už odstránili slepé črevo, takže viem, ako sa to deje. Po zákroku uplynul iba mesiac a ja som ani nesedel na predpísanej diéte - pálenie záhy zmizlo, neexistuje bolesť, tlak po jedle už stúpa, liečba už nie je potrebná. “.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Vo fáze rehabilitácie sa po znížení veľkosti medzistavcových prietrží a dosiahnutí stabilnej remisie v terapii používajú ľudové prostriedky. Používanie alkoholovej tinktúry, bylinkových čajov a domácich mastí sa stáva vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov.
#! NevrologNA4ALO! #
Kýla medzistavcových platničiek je generalizovaná diagnóza, ktorá vo všeobecnosti znamená, že určité segmenty chrbtice stratili integritu, funkčnosť a normálne umiestnenie.