loader

Hlavná

Hlava

Axiálna kýla v ezofágovom otvore bránice

Axiálna hiátová prietrž je bežná patológia. Pri tejto chorobe orgány, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine, cez potravinový otvor bránice vstupujú do hrudnej dutiny. Príznaky choroby sa prakticky nevyjadrujú a neprinášajú významné nepríjemnosti. Ale predčasná diagnóza tohto druhu prietrže alebo presvedčivý prístup k vášmu zdraviu môže viesť k veľmi vážnym následkom a komplikáciám, preto je dôležité počúvať vaše telo. Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje u ľudí s gastrointestinálnymi patológiami.

Príznaky axiálnej prietrže

Existujú dve formy prietrže: pevná a nefixovaná. Fixovanú prietrž je ťažké diagnostikovať, pretože je asymptomatická alebo sa objavujú príznaky, ktoré nespôsobujú žiadne obavy o ich zdravie. Takáto prietrž je spravidla diagnostikovaná náhodou - so sťažnosťami iných orgánov brušnej dutiny. Nefixovaná prietrž sa menej prejavuje, ale vyžaduje si aj okamžité ošetrenie. Pri HPOD sa pozoruje klinický obraz charakteristický pre toto ochorenie:

 • Nepríjemný pocit pálenia v hrudnej dutine. Prejavuje sa po jedle kvôli slabosti zvierača potravy. Pálenie záhy je spravidla pozorované v polohe na chrbte, hlavne v noci.
 • Časté čkanie. Vyskytuje sa v dôsledku podráždenia nervu bránice; trvá dosť dlho a spôsobuje nepohodlie.
 • Spazmy čriev a hrudnej kosti. K tomu dochádza preto, že prietrž sa hýbe potravinovým otvorom bránice. Symptóm je výraznejší so zvýšenou fyzickou námahou, nepríjemnou polohou tela.
 • Spevnenie kýly sa vyskytuje v dôsledku intragastrického tlaku. Obsah žalúdka počas belgovania sa často vrhá do ústnej dutiny a belching má kyslú chuť..
 • Ťažkosti s prehĺtaním.

V závislosti od stupňa obtiažnosti sa objavujú aj klinické príznaky. Prvý stupeň choroby:

 • Prerušovaný pálenie záhy.
 • Bolesť v hrudnej kosti po jedle.
 • Ťažkosti s prehĺtaním.
 • Ťažkosť v žalúdku a bolesť v pažeráku.

Symptómy, ktoré sa prejavujú pri prvom stupni axiálnej kýly, sa vysvetľujú skutočnosťou, že obsah žalúdka sa vrhá do pažeráka, a keďže kyslosť orgánov je rôzna, steny pažeráka sú podráždené, čo vedie k páleniu a bolesti. Okrem toho sa vyskytujú ťažkosti s prehĺtaním a ťažký priechod ďalšieho prehltnutého jedla..

Tento symptóm možno považovať za prechod choroby do zložitejšej fázy. Ak by bolo možné diagnostikovať ochorenie v štádiu 1, existuje šanca na pozitívny výsledok bez chirurgického zákroku. Je však ťažké odlíšiť príznaky od iných chorôb, pretože sú charakteristické aj pre iné patologické abnormality tela.

Krok 1, ak nevykonáte včasné ošetrenie, môže ísť na zložitejšiu úroveň, ktorá sa vyznačuje prejavmi charakteristických symptómov. Súčasne je pomerne ťažké liečiť chorobu konzervatívnymi metódami. príznaky

 • Pálenie záhy sa prejavuje neustále.
 • V hrudnej kosti sa často vyskytuje pocit pálenia..
 • Bolesť v hornej časti brucha.

2 srdcový stupeň choroby je veľmi nebezpečný, pretože na sliznici pažeráka sa tvorí erózia, adhézie a slzy. V tomto prípade sa pohoda pacienta výrazne zhoršuje, existuje tu riziko priškrtenia prietrže, preto je tu nevyhnutný chirurgický zákrok. Ak začnete s ochorením a nebudete sa dlhodobo liečiť, je vyššia pravdepodobnosť rakoviny pažeráka..

Príčiny axiálnej prietrže

Axiálna prietrž v pažeráku bránice sa do značnej miery vyskytuje v dôsledku nesprávneho životného štýlu. Jeho výskyt je možný za prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • nadváha.
 • Zlé návyky.
 • Komplikované tehotenstvo a pôrod.
 • Slabá clona.
 • Mechanické poškodenie brucha.
 • Nadmerné cvičenie.
 • Chronický kašeľ.
 • Chronické ochorenia tráviaceho traktu, najmä žalúdka a pažeráka.
 • Ochorenia dýchacích ciest sprevádzané ťažkým a častým kašľom.
 • Po nekvalifikovanej operácii.
 • Zvýšený brušný tlak.
 • Dedičný prenos choroby alebo prejavu v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

Možné komplikácie axiálnej prietrže

HHP v prípade predčasných alebo nesprávnych lekárskych postupov môže byť komplikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 1. Gastritída a žalúdočný vred v chronickej forme. Takéto komplikácie sa vyskytujú s dlhým priebehom choroby.
 2. Krvácanie a anémia. V tomto prípade môže byť krvácanie skryté aj závažné. Je to spôsobené žalúdočnými vredmi a eróziou..
 3. Poranenie prietrže. Je to veľmi závažný prejav komplikácie spôsobenej zanedbaním prejavov choroby a porušením životného štýlu, ktorý je potrebné počas tohto obdobia pozorovať. V tomto prípade má osoba akútnu bolesť v hypochondrii, vracanie s krvou, ťažkosti s dýchaním, srdcový rytmus, znížený tlak a vyčnievanie dolnej časti hrudnej kosti..

Patologická diagnostika

Je veľmi ťažké diagnostikovať axiálnu prietrž v počiatočnom štádiu, pretože sa prakticky neobjavuje. Preto v čase hľadania lekárskej pomoci má väčšina pacientov komplikácie. Včasná diagnóza môže potvrdiť prítomnosť choroby, identifikovať jej závažnosť a vyhodnotiť účinnosť liečby.

Je možné vyvodiť závery, že pacient má axiálnu herniu pažeráka na základe sťažností, anamnézy a podrobného vyšetrenia, vrátane použitia röntgenového žiarenia, gastroskopie, ezofagoskopie alebo endoskopie. Axiálne prietrž je často diagnostikovaná pri vyšetrovaní iných brušných orgánov..

Terapeutické opatrenia

Axiálna kýla sa lieči konzervatívne a chirurgicky. Najčastejšie, ak HPA nie je komplikovaná, potom sa lekári uchýlia k operácii. Liečba sa vykonáva pomocou liekov a po prísnej strave. Drogová terapia je zameraná na normalizáciu fungovania brušnej dutiny a tráviaceho systému a zahŕňa:

 • Antiemetické lieky.
 • Užívanie liekov, ktoré pomáhajú normalizovať stolicu.
 • Príjem antacíd, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej šťavy, ktorá dráždi steny pažeráka.
 • Prijímanie obalov a liekov proti bolesti.

Konzervatívna terapia zahŕňa nielen užívanie drog, ale aj stravu, zmeny životného štýlu, liečbu ľudovými liekmi. Axiálna hernia pažerovej bránice znamená správnu výživu; hlavnou liečbou v tomto prípade je diétna terapia, najmä v skorých štádiách choroby. Správna strava zmierňuje bolesť a normalizuje tráviaci trakt. Pri diéte je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Ovládajte svoju chuť do jedla, nejedzte, často jesť, ale po malých dávkach.
 2. Nejedzte kyslé potraviny, pretože zvyšujú kyslosť žalúdočných sekrétov..
 3. Ovládajte príjem soli a korenených jedál - zachytávajú tekutinu v tele (je potrebné kontrolovať aj príjem tekutín).
 4. Eliminujte údené, vyprážané, korenené a sladké jedlá z vašej stravy. Preferujte dusené, varené a dusené jedlá.
 5. Mali by ste odstrániť výrobky z ponuky, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a plynatosť, pretože pri nahromadení plynov ich tlak na žalúdok.
 6. Stravovanie by sa malo uskutočňovať v sede, t. J. Pri stole a žiadnym iným spôsobom, aby nedošlo k zatlačeniu bránice a nezaťaženiu väzov pažeráka..

Vysoko efektívny je tradičný liek. Môže zmierniť hlavné príznaky axiálnej prietrže (pálenie záhy, nadúvanie a grganie), zabrániť komplikáciám a zlepšiť fungovanie tela ako celku. Rastlinné prípravky sa zároveň používajú ako čaje, infúzie a odvarky.

Chirurgické terapie

Pri neúspešnej liekovej liečbe alebo pri komplikáciách axiálnej prietrže sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku, pri ktorom sa odstráni prietrž. Súčasne sa posilňuje srdcový rez a pažerák; obnoví sa väzivový aparát. Operácia prebieha nasledovne:

 1. Vytvorte dieru v brušnej dutine (mierne nad pupkom).
 2. Orgány vyčnievali smerom von z miesta.
 3. Zmenšenie clony.
 4. Steny žalúdka sú zošité tak, aby okolo pažeráka vytvárali zhrubnutie, a pomocou stehu sa fixujú k brušnej dutine (žalúdku)..

Chirurgia je poslednou možnosťou, keď sú iné metódy bezmocné.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo vzniku a rozvoju choroby, mali by sa dodržiavať tieto preventívne opatrenia:

 • Zlé návyky by sa mali opustiť.
 • Jedzte zdravú výživu a stravu..
 • Sledujte obezitu a skúste ju znížiť.
 • Vyvarujte sa noseniu tesného oblečenia pritláčajúceho membránu.
 • Vykonajte ľahkú fyzickú aktivitu, ale nepreťažujte sa.
 • Niekoľko hodín pred spaním sa pokúste flákať.
 • Po jedle by sa mala vylúčiť fyzická aktivita a vzpieranie..
 • Je potrebné včas liečiť choroby tráviaceho traktu.

Nezačínajte ochorením, dávajte pozor na svoje zdravie. Pri prvých príznakoch vyhľadajte pomoc a vyšetrenie od kvalifikovaného odborníka. V počiatočných fázach je možné zabrániť všetkému. Čím skôr začnete s liečbou, tým ľahšia a rýchlejšia bude patológia. Pamätajte, že liečba axiálnej kýly by mala byť komplexná. Stojí za to začať so zmenou životného štýlu a vzdať sa zlých návykov. Dôležitú úlohu hrá správna výživa a lieky. Ako pomocná metóda sa môže použiť liečba ľudovými liekmi..

Axiálna hiátová prietrž

Z niekoľkých dôvodov môže časť žalúdka vstúpiť cez otvor bránice do oblasti hrudníka. Takéto ochorenie je na treťom mieste medzi všetkými ochoreniami gastrointestinálneho traktu. Samičia časť populácie je naň náchylnejšia. Zároveň sa vyskytuje mnoho prípadov choroby u ľudí starších ako 50 rokov. Je to kvôli oslabeniu svalového tonusu v závislosti od veku. Táto choroba sa nazýva axiálna hiátová prietrž. S jeho vývojom môžu byť poškodené aj ďalšie orgány nachádzajúce sa v okolí.

Príznaky prietrže

Ochorenie sa vyznačuje jasnými príznakmi, ktoré naznačujú porušenie gastrointestinálneho traktu. Axiálna kýla v prvom rade spôsobuje silné pálenie záhy. Pacienti majú často škytavku. Vyskytuje sa v dôsledku podráždenia tvorby prietrže, ktorá spôsobuje ostré kontrakcie bránice. Toto je obzvlášť viditeľné v horizontálnej polohe. Škytadlá nemusia dlho odchádzať, čo spôsobuje pískanie. Medzi ďalšie príznaky axiálnej kýly patrí:

 • Horí v hrudi. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania časti žalúdka do tejto oblasti. Tieto príznaky sú zosilnené počas naklápania alebo otáčania podvozku..
 • Belching a grganie. Pri tejto chorobe stúpa vnútrogastrický tlak, ale vzduch prichádza s veľkými ťažkosťami. Zvýšenie kyslosti vyvoláva zvláštnu nepríjemnú dochuť.
 • Porušenie funkcie prehĺtania. Jesť je ťažké, krvácanie sa niekedy môže vyvinúť v dôsledku poškodenia sliznice.
 • Bolesť v srdci. Spôsobené znížením priestoru na hrudníku v dôsledku žalúdka.

Príznaky choroby sa neobjavujú okamžite, ale postupne stúpajú. V počiatočných fázach iba 12% pacientov pociťuje negatívne pocity. Preto je toto ochorenie často diagnostikované pri diagnóze iných chorôb. Pri včasných zistených príznakoch je liečba pomerne ľahká. Zmeškané prípady môžu viesť k závažným komplikáciám..

O posuvnej hiátovej prietrži

Kýlová hernia je patologický stav s chronickým charakterom priebehu, pri ktorom sa časť ezofágovej trubice, srdcová časť žalúdočnej dutiny a niekedy aj slučky tenkého čreva pohybujú do hrudnej kosti (cez otvor pažeráka v bránici). Toto ochorenie je celkom bežné a častejšie ho trpia pacienti zo stredného a staršieho veku. Stojí za zmienku, že predstavitelia spravodlivého sexu to odhaľujú častejšie ako muži. Kýlová pažerá má niekoľko stupňov vývoja, ktoré sa delia v závislosti od toho, ktoré orgány sú premiestnené do hrudnej dutiny..

U mnohých ľudí v raných štádiách progresie ochorenia (stupeň 1 - 2) sa symptómy patológie nemusia vôbec objaviť, takže neprijímajú žiadne opatrenia na liečbu choroby. V tom spočíva nebezpečenstvo HPAI - je to asymptomatické, ale v každom okamihu sa môže cítiť so živým klinickým obrazom a komplikáciami (najnepriaznivejšie je porušenie nekrózou). Pri vyjadrovaní prvých príznakov, pri ktorých je možné podozrenie na takýto patologický stav, je dôležité okamžite konzultovať s kvalifikovaným gastroenterológom. Až po diagnostických opatreniach môže zistiť - 1, 2 alebo 3 stupne HPOD napreduje u ľudí a predpísať komplexnú liečbu.

Celkovo lekári rozlišujú tri stupne HPAP. Nie je možné samostatne určiť ich schopnosti. Diagnóza bude vyžadovať inštrumentálne diagnostické metódy. Každý titul má svoj vlastný klinický obraz a niektoré črty kurzu..

Funkcie rozvoja patológie

Ochorenie je nebezpečné, pretože keď vstúpi do hrudnej dutiny žalúdka alebo čriev, stlačí sa, v dôsledku čoho srdce a pľúca nemôžu normálne fungovať. Okrem toho nová pozícia tráviaceho systému nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Orgány sa môžu vyskytovať vo svalovom kruhu bránice, cez ktorú je hrudná oblasť.

Patológia je chronická a akútna. Chronická patológia môže zostať v pokoji po dlhú dobu a nespôsobovať pacientovi žiadne nepríjemnosti. Až po chvíli sa môžu objaviť negatívne príznaky (súčasne sú to príznaky akútnej bráničnej kýly). Medzi hlavné prejavy patrí pálenie záhy, grganie, ťažké dýchanie, pocit pálenia v hrudnej kosti. Tento prejav choroby môže pacientom priniesť veľa nepríjemných minút a významne skomplikovať život..

Ochorenie môže byť rôzneho typu a vyskytuje sa pomerne často. Podľa štatistík jeden z desiatich mladých ľudí a ľudí stredného veku môže trpieť takouto chorobou.

Po 50 rokoch je patológia diagnostikovaná takmer u každého druhého pacienta.

Membránová hernia sa lieči niekoľkými spôsobmi, chirurgický zásah je však stále najúčinnejší..

Lieky nedokážu odstrániť patológiu, môžu však pacienta zbaviť nepríjemných symptómov a môžu zabrániť komplikáciám.

Terapeutické opatrenia

Axiálna prietrž sa odstraňuje chirurgicky aj konzervatívne. Výber špecifickej taktiky liečby závisí od mnohých faktorov. V prítomnosti nekomplikovaných axiálnych hernií sa vykonáva terapeutická liečba. Počas celého obdobia liečby by ste sa mali vzdať zlých návykov, ak existujú, normalizovať svoj denný režim, riadiť sa stravou špeciálne pripravenou lekárom.

Lieky predpísané pre pacientov:

 • činidlá, ktoré znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej;
 • prostriedky na zníženie produkcie žalúdočnej šťavy;
 • lieky na normalizáciu fungovania zažívacieho traktu.

Ak sa prietrže vyskytne, ale nie je vyjadrená žiadnymi príznakmi, jej liečenie sa nevykonáva. Je dôležité, aby ste ich pravidelne sledovali lekárom, ktorý bude schopný monitorovať stav pacienta av prípade potreby mu predpíše liečbu..

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva iba v prítomnosti komplikovanej axiálnej prietrže, ktorú nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód..

Klasifikácia patológie

Obvykle možno všetky typy bráničnej prietrže rozdeliť na dve veľké skupiny: traumatické a netraumatické. Každá zo skupín má zasa dva ďalšie poddruhy patológií, ktoré zase zahŕňajú aj niekoľko foriem novotvarov. Ak chcete získať úplný prehľad o klasifikácii bránkovej hernie, prečítajte si tabuľku.

Membránová prietrž
Traumatické - vznikajú v dôsledku chirurgického zákroku alebo mechanického poškodenia.Netraumatické - prirodzene formované.
Nepravdivé - nemajú herniálny vak. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho prenikajú cez otvor v bránici.Pravda - s herniovým vakom môže byť porušenáFalošné (podobné traumatickým patológiám)Pravda (analogicky s traumatickými patológiami)Vrodené - sú diagnostikované počas tehotenstvaKýly prírodných otvorov - pozorované v aorte, pažeráku alebo vena cava.Neuropatický - objavuje sa, keď je narušená nervová kontrola určitej časti bránice, v dôsledku čoho sa oslabuje..

Všeobecne sú príznaky každého typu prietrže klasické, preto pred predpísaním nevyhnutnej liečby pre akýkoľvek typ diafragmatickej prietrže by sa mal pacient podrobiť úplnej diagnóze..

Prevencia kýly

Prevencia spočíva v záťažovej terapii, včasnej liečbe gastrointestinálnych patológií, vykonaní špeciálnych cvičení, odstránení zápchy. Odporúča sa tiež kontrolovať hmotnosť a stravu - často sú v malých porciách a iba výrobky, ktoré povoľuje lekár.

Membrána hernia ohrozuje rozvoj zápalu pažeráka, chorôb dýchacích ciest. Dlhodobé vnútorné krvácania často spôsobujú anémiu. Ak po objasnení diagnózy po dobu dlhšiu ako 5 rokov nelieči kýlu bránice, pravdepodobnosť rakoviny pažeráka a žalúdka sa zvýši o 280%.

Príčiny choroby

Choroba, ako je hernie bránice, sa dá diagnostikovať u ľudí rôzneho veku. Znaky diafragmatickej prietrže a príčiny rozvoja patológie sa môžu tiež líšiť. Existujú dve skupiny faktorov, ktoré určujú vzhľad prietrže v budúcnosti:

Prvá skupina obsahuje také momenty, ktoré sú priaznivé pre vývoj bránice prietrže. Hlavné sú:

 1. Poranenia bránice.
 2. Slabé spojivové tkanivo (získané hernie sa najčastejšie vyskytujú práve z tohto dôvodu).
 3. Dystrofia svalov a väzov.
 4. Vek sa mení.

Skupiny provokačných faktorov zahŕňajú tieto body:

 1. Športové cvičenia, pri ktorých je vzpieranie charakteristické.
 2. Tehotenstvo alebo predĺžené pôrod.
 3. Chronická zápcha.
 4. Porušenie stravy (obezita a pravidelné prejedanie).
 5. Choroby pozadia (gastrointestinálny trakt a pľúca).
 6. Alkohol, chemické popáleniny, zjazvenie pažeráka.

Koncept a druhy posuvnej prietrže

Kýla typu AM je vytvorená takým spôsobom, že jednou z jej stien je orgán čiastočne zakrytý brušnou dutinou. Môžeme povedať, že tento typ prietrže je defekt v blokovacom tkanive medzi pobrušnicou a hrudníkom. Hlavnou zložkou tohto tkaniva sú svaly, ktoré sa nakoniec stanú menej elastickými a elastickými. Takéto zmeny sú klasifikované ako súvisiace s vekom, takže choroba je charakteristická pre starších ľudí.
Dôležitým predpokladom vzniku hernie pažeráka môže byť nízky tlak v brušnej dutine v porovnaní s brušnou dutinou. V dôsledku tohto faktora, s veľkou fyzickou aktivitou, v prípade dlhodobého kašľa a za iných podobných okolností, ktoré zvyšujú vnútromaternicové zaťaženie, sa môže vyskytnúť kĺzavá kýla (hiátový vzhľad)..

V medicíne sa jedná o nasledujúce kýly.

Klasifikácia podľa oblasti vzdelávania:

 • Axiálna hiátová prietrž, ktorá sa vyskytuje vo viac ako 98% prípadov a je rozdelená na:
 • Srdce, ktoré predstavuje takmer 96% všetkých prípadov.
 • Kardiofundál - 2,3%.
 • Medzisúčet - pravdepodobnosť výskytu je 0,4% - 2%.
 • Parazezofág, ktorého výskyt je až približne 1,4% všetkých prípadov.
 • Kýla označovaná ako vrodený krátky pažerák - 0,3%.

Klasifikácia podľa veľkosti žalúdka prenikajúceho do hrudnej kosti:

 1. Klzná kýla ezofágového otvoru bránice 1 stupňa, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou časti pažeráka nad bráničnou zónou, umiestnením srdca v oblasti bráničnej zóny, dosadnutím žalúdka do samotného bráničného orgánu..
 2. HPOD 2 stupne - malá časť pažeráka súvisiaca s peritonea sa nachádza v hrudnej kosti a určitá časť žalúdka sa nachádza v oblasti otvoru.
 3. 3-stupňová posuvná prietrž - podiel pažeráka súvisiaci s pobrušnicou, ako aj takmer celý žalúdok (niekedy je možné zahrnúť aj antrum), je kardia nad bráničnou zónou.

Príznaky choroby

Príznaky bráničnej prietrže a následná liečba do veľkej miery závisia od typu patológie. Je potrebné poznamenať, že príznaky akútnej hernie môžu byť tieto:

 • bolesť v oblasti hrudníka, ktorá sa zosilňuje počas kašľa;
 • pálenie záhy a neustále teplo za spodnou časťou hrudnej kosti, horšie v polohe na chrbte;
 • časté grganie vzduchom alebo niečo kyslé, ku ktorému dochádza aj vo sne;
 • problémy s prehĺtaním, pocit hrče v hrudníku, najmä pri jedle;
 • nadúvanie;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • komplikované dýchanie a búšenie srdca;
 • niekedy sú pozorované dunenie a kňučanie v oblasti hrudníka.

Príznaky, ako je strata chuti do jedla, nevoľnosť a problémy s vyčerpaním plynu, je možné pozorovať pri poranenej bránici prietrže..

Charakteristické príznaky

U 40 - 50% pacientov sa prietržová hernia nijakým spôsobom neprejavuje a stáva sa nálezom pri diagnostickom vyšetrení z iných dôvodov. V iných prípadoch môžu byť príznaky tieto:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Charakteristické príznakyKeď sa najčastejšie prejavujú
 • pálenie záhy;
 • bolesť pri opakovanej bolesti na hrudi (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami);
 • grganie vzduchom, kyslé, grilovanie jedla;
 • pocit horkosti v ústnej dutine.
 • Po vydatnej večeri,
 • keď sa nakláňate dopredu alebo pri ležaní,
 • so zvýšenou tvorbou plynu alebo po namáhaní.

Diagnostika a liečba patológie

Pred začatím liečby je potrebné presne diagnostikovať, čo sa dá urobiť až po úplnom vyšetrení. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je dôležité, aby sa pacient podrobil nasledujúcemu vyšetreniu: röntgen hrudníka a brucha, podstúpiť fibrogastroskopiu, zmerať kyslosť v žalúdku a odobrať vzorku membrány pažeráka na biopsiu. Po získaní konečných údajov bude možné urobiť presnú diagnózu..

Úplné liečenie tohto ochorenia sa môže vyskytnúť iba v dôsledku chirurgického zákroku. Ak pacient nesúhlasí s operáciou, potom sa praktizuje konzervatívna terapia. Tento spôsob liečby zahŕňa stravu, stravu a lieky. Ako lieky sa oplatí uviesť tieto prostriedky:

Liekprocedúra
atropín
Platyphyllin
Znížte množstvo produkovanej žalúdočnej šťavy
No-shpa
Riabal

Znižuje bolesť, odstraňuje hypertonicitu vo svaloch žalúdka a čriev
ranitidín
famotidín

Syntéza kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy je znížená
De nol
Vikair
Chráni bunky žalúdka a pažeráka pred negatívnymi účinkami kyseliny chlorovodíkovej
Almagel
Phosphalugel

Eliminuje nadmernú kyslosť v žalúdku

Každé liečivo má špecifickú aplikáciu a určité metódy expozície..

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste najskôr navštívili špecialistu a až potom pokračovali v liečbe patológie.

diagnostika

Pre diagnostiku patológie je dôležitý dôkladný rozhovor s pacientom. Dodatočné vyšetrenie zahŕňa:

 • esophagogastroscopy;
 • rádiografia hrudníka, pažeráka, žalúdka;
 • ezofagomanometria (meranie tlaku v pažeráku);
 • impedančný pH meter (stanovenie kyslosti pažeráka a elektrického odporu jeho obsahu).

Vykonanie cielenej biopsie spolu s endoskopiou eliminuje zhubné nádory.


Ezofagogastroskopia môže spoľahlivo stanoviť diagnózu

Chirurgická liečba choroby

Ako sme už uviedli, diafragmatická prietrž sa dá úplne odstrániť iba chirurgicky. Napriek skutočnosti, že pravdepodobnosť zotavenia je vysoká, odborníci sa zriedka obracajú na túto metódu. Dôvodom je skutočnosť, že v 2 - 15% prípadov sa môže pacient relapsovať.

Existujú však situácie, keď je chirurgický zákrok jedinou možnosťou liečby diafragmatickej hernie. Napríklad pri vredoch pažeráka sa chirurgický zákrok považuje za nevyhnutný, pretože to môže viesť k zúženiu orgánu alebo k výskytu krvácania. Lekári podieľajúci sa na eliminácii tejto patológie rozlišujú tri typy operácií:

 • vykonáva sa šitie „herniálneho portálu“ (existujúci otvor), ktorým orgány prenikajú do hrudnej dutiny. Počas operácie sa nanášajú špeciálne stehy, ktoré sa následne spevňujú špeciálnym pletivom vyrobeným z polypropylénu;
 • žalúdok je upevnený v prednej stene brušnej dutiny, aby bol umiestnený do prirodzenej polohy;
 • spodok žalúdka je prišitý k stene pažeráka.

Všeobecne je každá z týchto operácií pomerne jednoduchá a bežná, je však veľmi dôležité, aby ju vykonával iba skúsený špecialista.

Membránová prietrž sa môže vyvíjať v každom veku a môže sa stať vážnym problémom pre človeka. Na vylúčenie komplikácií a zhoršenia stavu pacienta je mimoriadne dôležité, aby ste včas navštívili odborníka a dodržiavali všetky tipy na liečbu, ktoré sa mu poskytujú. Iba tento prístup môže priniesť pozitívne výsledky a zachrániť pacienta pred nepríjemnými pocitmi..

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

 1. znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;
 2. znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;
 3. vyliečiť gastritídu, vred;
 4. začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

Liečba diafragmatickej prietrže začína konzervatívnymi opatreniami. Pretože príznaky gastroezofágového refluxu sa prejavujú na klinike hiátovej prietrže, je konzervatívna liečba zameraná hlavne na ich odstránenie.

Na základe patogenetických mechanizmov a klinických symptómov ezofágového otvorenia bránice možno formulovať tieto hlavné ciele jej konzervatívnej liečby:

 1. zníženie agresívnych vlastností žalúdočnej šťavy a predovšetkým obsahu kyseliny chlorovodíkovej r iici:
 2. prevencia a kontrola gastroezofágového refluxu;
 3. lokálny liečivý účinok na zapálenú sliznicu pažeráka, hernie,
 4. zníženie alebo eliminácia ezofageálnej a žalúdočnej dyskinézy:
 5. prevencia a obmedzenie traumy pri herniovej bráne brušného pažeráka a prolaps žalúdka.

Lieky na HPOD

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky:

 • antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny
 • Blokátory receptorov H2-histamínu, ktoré znižujú produkciu kyseliny
 • inhibítory protónovej pumpy (PPI) - antisekrečné lieky na liečenie žalúdočných chorôb závislých od kyseliny.
 • Lieky - inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu (obmedz, omeprazol, gastrazol, ranitidín, pantoprazol).
 • Prokinetika na zlepšenie stavu žalúdočnej sliznice, pažeráka, optimalizácia ich pohyblivosti, zbavenie nauzey, bolesti (motilak, motilium, metoklopramid, ganaton, itomed, trimebutín).
 • Vitamíny B urýchľujú regeneráciu tkaniva žalúdka.

Liečba hernie bránice bez chirurgického zákroku je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy.

V súčasnosti je chirurgia jediným radikálnym a najúčinnejším spôsobom liečby hiátovej hernie. Je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku liekovej terapie..

Operácia na bránici s kýlami pažeráka sa zvyčajne plánuje a vykonáva sa po dôkladnom vyšetrení a príprave. Núdzové operácie sa často nevykonávajú pri komplikovaných prietržiach (štípanie, perforácia alebo krvácanie zo stlačeného orgánu)..

Operácie s HH sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi. Nissen fundoplication získava na popularite. Pri tejto operácii sa manžety vyrábajú z časti steny žalúdka, ktorá je pripevnená okolo otvoru, kde sa membrána rozšírila..

Lekári pôsobia dvoma spôsobmi, napríklad:

 • odstránenie otvoreným rezom brucha;
 • laparoskopia s niekoľkými malými rezmi a použitie endoskopu s kamerou a optikou.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Exacerbácie chronických chorôb.
 • Dekompenzovaná choroba srdca.
 • Závažné ochorenie pľúc s respiračným zlyhaním.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Poruchy koagulácie.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • tehotenstvo.
 • Onkologické choroby.
 • Nedávno prevedené operácie brucha.

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, ak je narušená pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa prokinetika (cerucal, motilium). Švy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice pod dohľadom gastroenterológa..

Najčastejšie komplikácie po operácii na odstránenie prietrže pri otvorení pažeráka sú:

 • relapsu choroby;
 • šmýkanie manžiet;
 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • bolesť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • zápalové procesy;
 • švy.

Strava po operácii by mala byť tekutá - budete musieť nasledovať asi 3 až 5 dní. Priehľadné tekutiny pozostávajú z vývaru, vody alebo džúsu. Ak je tekutina dobre tolerovaná po 3 až 5 dňoch, strava sa zmení na mäkkú.

Mäkká strava pozostáva z potravín, ktoré sa dajú ľahko žuť a prehltnúť, ako sú napríklad mäkké jedlá na varenie alebo zemiaková kaša, konzervované alebo varené mäkké ovocie a zelenina alebo jemné mäso, ryby a hydina. Ak je mierna strava tolerovaná tri týždne, potom môžete ísť na pravidelnú diétu.

Väčšina pacientov nepotrebuje chirurgický zákrok, preto sa po konzultácii s brušným chirurgom vrátia k lekárovi - gastroenterológovi, ktorý je liečený HPOD. Hlavné ciele liečby sú:

 1. Prevencia rozvoja refluxnej ezofagitídy ako najbežnejšej komplikácie;
 2. Zmiernenie príznakov zápalu sliznice pažeráka;
 3. Prevencia progresie stupňa prietrže;
 4. Eliminácia nepríjemných a bolestivých symptómov.

Základnými princípmi správnej terapie sú dodržiavanie režimu, správna strava a lieky..

Diéta na hiátovú prietrž

Hlavnou vecou v lekárskej výžive je obmedziť dávky vstupujúce do pažeráka a poskytnúť tepelný, fyzikálny, mechanický a chemický odpočinok stene pažeráka a žalúdka. Musíte prehltnúť v malých porciách, bez ponáhľania. Jedlo by nemalo byť korenené, horúce, studené alebo drsné.

Živočíšne tuky, konzervované jedlá, párky, údené mäso, ovocie a zelenina s hrubou vlákninou, šumivé a sýtené nápoje tiež obmedzujú. Aby sme nezachádzali do detailov, môžeme povedať, že strava na prietrž pri otvorení bránice pažeráka a na vred žalúdka je takmer rovnaká..

Pri pozorovaní režimu je dôležité venovať pozornosť týmto:

 • Nechoďte do postele a nezaberajte vodorovnú polohu tela skôr ako 3 hodiny po jedle, zdvihnite hlavu postele;
 • Snažte sa nespôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Okrem vedomého obmedzenia fyzickej aktivity sa napríklad predpisuje preháňadlo na uľahčenie pohybu čriev;
 • Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a pitie.

Drogová terapia a drogy

Pri liečbe sa používajú antispasmodiká na zmiernenie bolesti, protivredové lieky, inhibítory protónovej pumpy. Pri sprievodnej eróznej gastritíde, obaľujúcich látkach, antacídach sa predpisujú, ak je to potrebné, infekcia Helicobacter pylori sa eradikuje podľa existujúcich schém.

Pri súbežnej tráviacej nedostatočnosti sa používajú prokinetika, enzýmové prípravky, ktoré uľahčujú prácu pankreasu..

Metódy chirurgickej korekcie

V prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla očakávaný účinok, hiátová hernia sa odstráni. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú aj komplikácie vo forme krvácania, tvorby obrovského vredu, výskytu štruktúr jaziev s obštrukčnou klinikou..

Napríklad populárna je transthorakálna ezofagofundoplikácia. Počas tejto operácie sa žalúdok spustí dole, obnoví sa konštantný ostrý uhol medzi kardiou a oblúkom žalúdka, potom sa orgány pripevnia pomocou špeciálnych stehov k bránici..

Pri moderných technikách miera recidívy obvykle nepresahuje 10% a potom s nedostatočným dodržiavaním režimu v pooperačnom období..

 • Chirurgická liečba HPOD je účinná v druhom a treťom štádiu choroby.

Už bolo uvedené, že najbežnejšou komplikáciou je refluxná ezofagitída s HPOD, ktorá sa v každom prípade profylakticky lieči. Ďalšie menej časté komplikácie sú:

 • Výskyt vredov pažeráka a žalúdka;
 • Zúženie alebo zúženie v cestnej premávke;
 • Krvácanie, akútne, vyžadujúce chirurgický zákrok na urgentné indikácie a chronické;
 • Inverzia žalúdočnej sliznice do pažeráka (intususcepcia).

Môže dôjsť aj k perforácii steny pažeráka s rozsiahlou ulceróznou defektom, ako aj s možným privretím a nekrózou časti žalúdka. Tieto komplikácie vedú k rozvoju peritonitídy 6 a mediastinitídy s vysokou úmrtnosťou a oneskoreným prístupom k lekárskej starostlivosti..

Vo väčšine prípadov, ak je axiálna prietrž nevyjadrená, nie je sprevádzaná komplikáciami (napríklad štípanie, ulcerácia stien pažeráka a ich cicatrická deformita) - liečba sa vykonáva pomocou liekov.

 • lieky neutralizujúce kyselinu chlorovodíkovú - antacidá (almagel, maalox a iné);
 • lieky, ktoré potláčajú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo jej zložiek: blokátory protónovej pumpy (omeprazol a iné), blokátory receptorov H2-histamínu (ranitidín, famotidín atď.).

Druhou dôležitou úlohou liečby drogami je normalizácia pohyblivosti tráviaceho systému. Prokinetika, ako je domperidón, sa používa na tento účel..

Ak chcete zabrániť toku žlče do pažeráka, predpíšte ursofalk.

Ezofágová prietrž

Prehľad

Hiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..

Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať. Žalúdok je obvykle umiestnený pod bránicou, ale pri hiátovej prietrži časť žalúdka vystupuje cez sval. Táto diera sa nazýva pažerák..

Tento stav sa často vyskytuje po 50 rokoch. Podľa Združenia pre informovanosť o rakovine pažeráka (ECAA) to postihuje 60 percent 60-ročných..

príčiny

Presná príčina hiátovej prietrže nie je známa. U niektorých ľudí je svalové tkanivo oslabené následkom zranenia alebo iného poškodenia. Z tohto dôvodu môže žalúdok vyčnievať za bránicu..

Ďalším dôvodom je nadmerný tlak na svaly brucha. Môže k tomu dôjsť v nasledujúcich prípadoch:

 • kašeľ;
 • zvracanie
 • napätie pri pohybe čriev;
 • zdvíhať závažia.

Vo veľkosti otvoru pažeráka sa vyskytujú vrodené chyby. V tomto prípade žalúdok ľahko prechádza otvorom.

Rizikové faktory pre hiátovú prietrž:

V zásade sa rozlišujú dva typy prietrže pažerovej apertúry bránice: klzná a pažerágová alebo paraezofágová.

Posuvná hernia pažeráka

Toto je bežnejší typ prietrže. Vyskytuje sa, keď žalúdok a pažerák vystupujú z hrudnej dutiny pažerákom. Posuvná prietrž je obvykle malá. Zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky a nemusí vyžadovať liečbu..

Ezofágová prietrž pažeráka

Tento typ prietrže je menej častý. Je tiež známa ako paraezofágová hernia..

Pri takejto prietrži vystupuje časť žalúdka cez bránicu a zostáva tam. Väčšina prípadov je mierna, existuje však riziko blokovania prietoku krvi do žalúdka. Môže to spôsobiť vážne poškodenie a považuje sa za núdzovú situáciu..

príznaky

Dokonca aj hernia pažeráka sa zriedka prejavuje. Ak sa zistia príznaky, sú zvyčajne spôsobené žalúdočnou kyselinou, žlčou alebo vzduchom vstupujúcim do pažeráka. Bežné príznaky zahŕňajú:

 • pálenie záhy, ktoré je horšie pri nakláňaní alebo ležaní;
 • bolesť v hrudi;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • grganie.

núdzový

Blokáda alebo obmedzená prietrž môžu zabrániť toku krvi do žalúdka. Toto sa považuje za núdzové. Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • nemožnosť separácie plynov a pohybu čriev.

Nemysli si, že bolesť a nepohodlie na hrudníku je spôsobené prietržou. Môže to byť príznakom srdcových problémov alebo peptických vredov. Je veľmi dôležité navštíviť lekára: iba testy určia skutočnú príčinu vašich príznakov.

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) a hiátová hernia

Ochorenie gastroezofágového refluxu (GERD) začína v dôsledku požitia potravy, tekutín a kyselín zo žalúdka do pažeráka. To môže viesť k páleniu záhy alebo nevoľnosti po jedle. GERD s hiátovou prietržou je typický stav, ale to neznamená, že sa vždy vyskytujú v pároch. Kýla pri otvorení bránice v pažeráku sa môže vyvinúť bez GERD a GERD je možná bez prietrže pri otvorení pažeráka v bránici.

diagnóza

Na diagnostikovanie hiátovej prietrže sa môžu vykonať určité vyšetrenia..

X-ray s báriom

Váš lekár vám odporučí vypiť baryovú tekutinu skôr, ako urobíte röntgen. X-ray dáva jasnú siluetu hornej časti tráviaceho traktu. Obrázok umožňuje lekárovi vidieť umiestnenie žalúdka. Ak žalúdok opúšťa bránicu, máte hiátovú prietrž.

endoskopia

Lekár vloží tenkú trubicu cez hrdlo cez pažerák do žalúdka. Týmto spôsobom je možné skontrolovať, či žalúdok vystupuje cez bránicu. Všetky porušenia a blokády budú tiež viditeľné..

liečba

Väčšina prípadov tohto typu prietrže nevyžaduje liečbu. Liečba je zvyčajne založená na symptómoch. Zvážte liečbu žalúdočných štiav a pálenia záhy.

liečenie

 • voľnopredajné antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované blokátory H2-histamínových receptorov, ktoré znižujú produkciu kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované inhibítory protónovej pumpy na zabránenie produkcie kyseliny, čo poskytuje pažeráku čas na regeneráciu.

operácie

Ak lieky nepomáhajú, možno budete potrebovať operáciu hiátovej prietrže. Operácia však nie je vždy indikovaná.

Operácie sú nasledujúce:

 • regenerácia slabých svalov pažeráka;
 • vracanie žalúdka na svoje miesto a zmenšenie veľkosti prietrže.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať normálnym rezom do hrudníka alebo brucha. Laparoskopia je tiež možná, umožňuje vám skrátiť dobu zotavenia po operácii.

Po operácii sa môže objaviť prietrž. Riziko relapsu sa zníži, ak:

 • udržiavať normálnu hmotnosť;
 • Nezdvíhajte ťažké predmety;
 • vyhnúť sa napätiu brušných svalov.

zmeny

Väčšina príznakov hiátovej prietrže je spôsobená kyslým refluxom, takže zmena v strave môže tieto príznaky zmierniť. Ak budete jesť niekoľkokrát denne v malých porciách spolu s tromi bohatými jedlami, môže to tiež pomôcť odstrániť príznaky. Niekoľko hodín pred spaním by ste mali vylúčiť nielen výdatnú večeru, ale aj ľahké občerstvenie.

Pravdepodobnosť pálenia záhy môže zvýšiť určité druhy potravín. Pokúste sa vyhnúť:

 • korenené jedlá;
 • čokoláda
 • výrobky obsahujúce paradajky;
 • kofeín;
 • Luke;
 • citrusové ovocie;
 • alkoholu.

Nástup príznakov môžete tiež znížiť nasledujúcim spôsobom:

 • prestať fajčiť;
 • zdvihnite vankúš najmenej o 15 cm (6 palcov);
 • po jedle sa neohýbajte ani nechodte spať.

prevencia

Nie je možné úplne zabrániť vzniku prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka, ale zhoršeniu stavu je možné zabrániť nasledujúcim spôsobom:

 • stratiť váhu;
 • pri pohybe čriev sa vyvarujte stresu:
 • nezdvíhajte závažia;
 • nenapínajte pásy ani nevykonávajte cvičenia týkajúce sa brušných svalov.

Čo je to axiálna hiátová prietrž?

S pribúdajúcim vekom stráca prepážka svalov pružnosť a pružnosť. Ezofág spadne do hrudnej kosti otvorom v bránici. Hiátová prietrž sa najčastejšie vyskytuje v dospelosti..

klasifikácia

Hernia pažeráka sa najčastejšie vyskytuje v dospelosti.

V závislosti od miesta poruchy existujú:

 • axiálna prietrž;
 • srdcový dumping.

Rozlišujeme niekoľko typov patológie:

 • skrátený pažerák (zistený u ľudí s vrodenou chybou);
 • paraezofageálna prietrž;
 • posuvná prietrž.

Príznakom klznej prietrže je obtiažnosť diagnostiky. Dôvodom je to, že príznaky tohto ochorenia sa prejavujú dosť slabo. Zastavenie sa dá určiť iba za určitých podmienok..

Charakteristickým znakom tejto chyby je, že k posunu do hrudnej kosti dochádza pozdĺž osi pažeráka. Poloha prietrže ovplyvňuje polohu hornej časti žalúdka. Spad navyše vedie k tomu, že horná časť žalúdka pacienta je vyššia ako bránica..

Žalúdok sa podieľa na tvorbe herniálnej omše. K dispozícii sú 2 typy posuvnej prietrže: pevná a nefixovaná. Poloha pacienta nemá vplyv na umiestnenie herniálneho vaku. Ak osoba zaujme zvislú polohu, zostane v hrudnej kosti pevná prietrž. Tvorba sa udržuje pomocou adhézií, ktoré sa tvoria prietrzi.

Špecialisti rozlišujú medzi kĺzavými kýlami s vrodenou a získanou chybou. Existuje rozdiel v tlaku medzi hrudnou kosťou a brušnou dutinou. V dôsledku tohto rozdielu vstúpi obsah žalúdka do pažeráka.

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz

Sliznica pažeráka je na tieto látky dosť citlivá. To spôsobuje eróziu a vredy. Pacient pociťuje nepohodlie, nepríjemné pocity a silnú bolesť. Zápalový proces v pažeráku sa vyvíja postupne. V tomto prípade sliznica krváca a je neustále poškodená..

Začína sa anémia spojená s nedostatkom železa v dôsledku manifestácie tkanív.

Čo je hiátová prietrž, video hovorí:

Dôvody vzniku posuvnej prietrže

Zvýšené slinenie je znakom kĺzavej prietrže.

Stav väzov ovplyvňuje tvorbu ezofágového otvoru bránice.

Horná časť žalúdka s týmto ochorením sa posúva hore. To vedie k tomu, že svalový väz je oveľa tenší.

Rozťahovanie väzu vyvoláva zväčšenie priemeru pažeráka. U pacienta sa vyvinie komplikácia s pravidelným prejedaním. Ak je takáto vada zistená, lekári odporučia pacienta na operáciu.

Existuje niekoľko metód na odstránenie prietrže. Vďaka fundoplikácii okolo pažeráka si chirurg vytvára špeciálnu manžetu. Zabraňuje vhozením žalúdka do pažeráka. Počas operácie sa používa laparoskopická metóda. Vďaka svojej pomoci doktoři dokážu traumu znížiť na minimum. Toto skracuje dobu zotavenia pacienta..

Nie je však možné vylúčiť možnosť pošmyknutia manžety. To zvyšuje riziko komplikácií po operácii. Chirurgia vo väčšine prípadov pomáha dosiahnuť pozitívne výsledky. Úspech závisí do značnej miery od fyzioterapeutických procedúr počas rehabilitácie..

Niekedy je hernial out vypadnutý na jednej pozícii. To sa deje v dôsledku zúženia jaziev v hernial vaku. V takomto prípade sa u pacienta zistí skrátenie pažeráka. Ezofageálny kanál sa nachádza nad bránicou.

V závažných prípadoch sa u človeka môže vyvinúť fibrózna stenóza. Komplikáciou kĺzavej prietrže je tiež refluxná ezofagitída. Kĺzavý dumping nemôže byť porušený. Ak dôjde k zúženiu diery, potom sa stlačí kardia, ktorá vstúpi do hrudnej kosti. Tento stav nevedie k poruchám krvného obehu..

Aké sú príznaky choroby?

Pálenie záhy - príznak kĺzavej prietrže.

Posuvná kýla pažeráka nemá živé prejavy. Symptómy u pacienta sa objavujú iba pri rôznych komplikáciách ochorenia.

Existuje niekoľko charakteristických znakov posuvnej prietrže pažeráka:

 1. pacient sa začne sťažovať na pálenie záhy;
 2. trpí záchvatmi burácania;
 3. v pažeráku je bolesť;
 4. po jedle je regurgitácia;
 5. ľudia zažívajú pálčivý pocit za hrudnou kosťou;
 6. objaví sa hrudka v hrdle;
 7. je zvýšená slinenie;
 8. niektorí pacienti majú vysoký krvný tlak.

Príznaky choroby závisia od polohy tela pacienta. Horenie sa vyskytuje takmer u každého človeka s touto patológiou. Ťažkú bolesť pociťuje osoba so žalúdočným vredom. Veľké množstvo jedla môže spôsobiť bolesť pažeráka.

Užívaním anti-kyslých liekov sa môžete zbaviť nepohodlia.

Aká je diagnóza

Na identifikáciu posuvnej formácie používajú odborníci niekoľko metód:

 1. v procese gastroskopie lekári používajú endoskopické vybavenie na určenie zapálených oblastí, prítomnosti vredov a erózie;
 2. fluoroskopia žalúdka je určená na hodnotenie stavu herniálnych útvarov;
 3. štúdia zmien denného pH v pažeráku je určená na stanovenie zvýšenej kyslosti, ktorá vedie k bolesti.

Liečebné vlastnosti

Maalox pomôže znížiť kyslosť pažeráka.

Lekári používajú na odstránenie chyby tradičné metódy. Komplex liečebných opatrení zahŕňa špeciálnu diétu, liečebné cvičenia, lieky.

Lekári predpisujú pacientom antacidá (Fosfalugel, Maaloks) na zníženie kyslosti. Motilium môže pomôcť pacientom trpiacim záchvatmi burácania. Dávku indikuje lekár s prihliadnutím na stav pacienta.

Pri závažných komplikáciách však tieto metódy neumožňujú dosiahnuť pozitívne výsledky. V takom prípade je pacient odoslaný na operáciu.

U pacientov sa niekedy objaví sklz manžety a choroba sa objaví znova. Reoperácia môže takýmto pacientom pomôcť..

Pacienti musia dodržiavať diétu. Počas trvania choroby budete musieť prestať používať mastné a korenené jedlá. Vylúčte údené mäso a marinády zo stravy. Jedzte malé jedlo, aby ste urýchlili proces trávenia..

Po operácii by sa pacienti nemali venovať intenzívnej fyzickej práci. Je zakázané vykonávať cvičenia, ktoré vyvolávajú zvýšenie tlaku v brušnej dutine.

Ročne sa odhalí počet ľudí, ktorí majú rôzne gastroenterologické patológie. Popri závažných bežných ochoreniach (gastritída, pankreatitída, peptický vred, cholecystitída) sa často diagnostikuje hernia AML (ezofágové otvorenie bránice). Mnohé z nich nemajú žiadne príznaky.

Čo je to GPOD

Ide o chronické relapsujúce ochorenie, vyznačujúce sa posunom dolného pažeráka, časti žalúdka do hrude. Niekedy vyjde črevná slučka. Normálne sa brušné orgány nemôžu pohybovať týmto spôsobom, avšak k tomu dôjde, ak sa ezofágové otvorenie bránice rozšíri a vazy sa natiahnu. Kýla je kombinovaná s ochorením refluxu, ktoré sa vyznačuje refluxom obsahu žalúdka v PO.

klasifikácia

Pravdepodobnosť kýly sa zvyšuje úmerne s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov sa vyskytuje v 9%, ale percento prípadov vo veku 70 rokov je asi 69%. Častejšie diagnostikovaná u žien. K dispozícii je klasifikácia patológie v závislosti od anatomických znakov. Existujú 3 typy kýly: klzné, parezofageálne, zmiešané. Prečítajte si viac s ich popisom a funkciami.

Posuvné alebo axiálne

Orgány sa môžu voľne pohybovať do oblasti hrudníka a potom sa vrátiť na svoje miesto. Membrána pažeráka nie je porušená, orgány idú do inej vnútornej dutiny a nie pod kožu. Chýba skutočný herniálny vak, polovica pacientov nemá žiadne klinické prejavy. Ak táto patológia nenarušuje kvalitu života pacienta, lieči sa konzervatívnou terapiou, menej často - chirurgicky.

Pri tomto type ochorenia je distálna časť pažeráka a kardia umiestnená pod bránicou a časť žalúdka je premiestnená do hrudnej dutiny a je umiestnená nad bránicou. Táto patológia sa spravidla vyskytuje počas embryonálneho vývoja: proces peritoneum zostáva u plodu a potom sa mení na herniálny vak. V priebehu času žalúdok tlačí stále viac do hrude a niekedy sa tam úplne pohybuje.

Kombinuje znaky dvoch hernií - axiálnej a parezofageálnej. Nie je možné uviesť konkrétne príznaky, pretože sa líšia..

príčiny

Hernia pažeráka je vrodená a získaná. V prvom prípade sa ochorenie vyvíja v dôsledku embryonálneho defektu (žalúdok na hrudníku, skrátenie pažeráka). Hernia pažeráka sa môže vytvoriť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Oslabenie väzivového aparátu. Vyskytuje sa u 50% pacientov starších ako 50 rokov a netrénovaných osôb.
 2. Zvýšený tlak v bruchu (v dôsledku zranení, ťažkej plynatosti, silného zvracania).
 3. Zhoršená peristaltika tráviaceho ústrojenstva.
 4. Chronické zápalové ochorenia (cholecystitída, vred).
 5. Genetická náchylnosť na prietrž, astenickú postavu (tenká kosť, slabé svaly).

Charakteristické znaky a príznaky

Príznaky hernie pažeráka sú podobné príznakom gastrointestinálnych chorôb. Hlavné sú:

 • bolesť v epigastrickej oblasti, pažerák (tupá, sa môže objaviť v dôsledku prejedania, s kašľom, po fyzickej námahe);
 • zvýšené slinenie v noci, ktoré vyvoláva záchvaty proti kašľu;
 • pálenie záhy;
 • nadúvanie;
 • zachrípnutie, pocit pálenia v jazyku;
 • časté grganie;
 • bránil priechodu potravy pažerákom.
 • reflux do pažeráka obsah žalúdka;
 • zvierač pažeráka je oslabený alebo nie je úplne uzavretý;
 • existuje hernia dutina;
 • bunky sliznice dolnej tretiny pažeráka sú nahradené črevnými bunkami;
 • orgán alebo jeho časť vstúpila do hrudníka;
 • Tento uhol chýba alebo je vyhladený;
 • narušená srdcová frekvencia;
 • anémia.

diagnostika

Na identifikáciu a potvrdenie kýly lekári počúvajú sťažnosti pacienta (ak existujú) a predpisujú sériu štúdií. Tieto môžu zahŕňať:

 • FGDS;
 • Röntgen (na vyhodnotenie stavu pažeráka, duodena);
 • denný PH-metry (na zistenie refluxu žalúdočnej šťavy, stanovenie kyslosti);
 • endoskopická biopsia (na vylúčenie zhubných procesov);
 • manometria pažeráka (na štúdium fungovania zvierača, pažeráka);
 • elektrokardiografia (s výnimkou srdcových chorôb);
 • krvný test.

Liečebné metódy

Výber spôsobu liečby kýly bránice závisí od toho, ako postupuje a či je sprevádzaný komplikáciami. Ak pacient nemá žiadne sťažnosti, výsledky výskumu nie sú alarmujúce, pacientovi je predpísaná konzervatívna liečba. Chirurgia sa používa, ak tradičná kýla neodstráni. Okrem toho je indikované, či má pacient neustále bolesti, ťažkosti s prehĺtaním, zápalový proces v pažeráku alebo vznik vredu..

Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku

Pozostáva z integrovaného prístupu: brania liekov osobitne vybraných pre pacienta, fyzioterapeutických cvičení, úpravy spánku a odpočinku. Je potrebná strava - pomáha predchádzať mnohým nepríjemným príznakom. Viac informácií o liečbe tohto ochorenia:

 • vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť, nadúvanie, vysokú kyslosť (údené mäso, sladkosti, vyprážané, mastné, slané potraviny, korenie, sóda, múka);
 • nejedzte 3 hodiny pred spaním;
 • jesť porcie, asi 6 krát denne;
 • Nepite sa;
 • obmedziť používanie alkoholu, kávy;
 • pred jedlom a po pití nerafinovaného oleja (1 lyžica lyžice);
 • uprednostniť vodu s vysokou zásadou.
 • antacidové prípravky (Almagel, Maalox);
 • inhibítory protónovej pumpy (esomeprazol, omeprozol);
 • H-blokátory histamínových receptorov (ranitidín, famotidín);
 • prokinetika (Trimedat).

 • chodiť;
 • odraziť sa;
 • trénovať brušné svaly (ohýbať sa, otáčať sa do strán, hojdať abs);
 • robiť jogu, pilates;
 • vykonávať dychové cvičenia (napríklad kľačať, pomaly sa ohýbať do strán, vdýchnuť pri nakláňaní a vydýchnuť pri vyrovnávaní).

Chirurgický zákrok

Na liečbu prietrže u pacientov možno použiť tieto typy operácií:

 1. Nissenova fundoplikácia (obalte hornú časť pažeráka tak, aby sa tam nevyhodil obsah žalúdka).
 2. Operácia Belsi (pripevnite dolnú časť pažeráka a zvierača k bránici, spodnú časť žalúdka k pažeráku).
 3. Laparoskopia (obnovenie prirodzenej anatómie hornej brušnej dutiny, zmenšenie veľkosti pažeráka).

Ľudové lieky

Na odstránenie príznakov prietrže pomôže ľudová liečba, byliny, bylinné liečivá. Niekoľko receptov:

 1. Citrónová šťava. Pri vstupe do žalúdka vytvára produkt zásadité látky, ktoré zmierňujú pálenie záhy. Stačí len pridať citrónovú šťavu (1 čajová lyžička) do pohára prevarenej vody a piť.
 2. Prášok na pečenie. Je to vynikajúci kyslý neutralizátor. Musíte zobrať 1 čajovú lyžičku produktu, zamiešať do štvrtiny litra vody, piť so pálením záhy.
 3. Infúzia bylín. Pomáha odstraňovať plynatosť, urýchľuje trávenie. Vezmite ľanové semená (1 diel), kôru brestu (1 diel), 2 časti každého z koreňov marshmallow, listy podstavca. Zmiešajte zložky, nalejte litr vriacej vody, nechajte hodinu. Pite, keď sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky prietrže.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

Koľko stojí operácia pre hiátovú prietrž

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi. Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Kýla pažeráka bránice (fotografia patológie je uvedená nižšie v článku) a refluxná ezofagitída sú pomerne nebezpečné choroby. Na pozadí týchto stavov je zaznamenané rozťahovanie určitých častí gastrointestinálneho traktu. Najmä sa vyskytujú zmeny v väzoch, ktoré podporujú žalúdok a pažerák, foto, ktorá je tiež uvedená v článku. V dôsledku rozťahovania dochádza k posunu. Najmä horná časť žalúdka zasahuje do oblasti hrudníka. V dôsledku toho je narušená funkcia zvierača spájajúceho žalúdok a pažerák (fotografia zobrazuje túto oblasť).

Pravdepodobné riziko

Keď sa zmení jeho uhol a naruší sa činnosť zvierača pažeráka (dolného), kyslý obsah žalúdka alebo žlče sa hodí do pažeráka z dvanástnika. Tento proces je sprevádzaný rozvojom zápalu, reštrukturalizáciou sliznice. Tým sa výrazne zvyšuje riziko rakoviny. Pri vývoji patológie je obzvlášť dôležitá kĺzavá hernia pažeráka. Táto operácia je jedinou dostupnou metódou na odstránenie tohto porušenia. Chirurgický zásah má však svoje vlastné nuansy. Ďalej budeme podrobnejšie analyzovať, čo je prietrž pažeráka. Stupne, typy a prejavy budú tiež opísané v článku..

Všeobecné informácie

Kýla sa zvyčajne vyvíja v kombinácii s gastroezofagickým ochorením. GREB je sprevádzaný komplexom kardiologických, pľúcnych a dyspeptických porúch. Vyskytujú sa hlavne v dôsledku kýly a gastroezofageálneho refluxu. Podľa údajov amerických a európskych združení sa v prítomnosti HPA u ľudí po dobu 5 až 12 rokov zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny po piatich rokoch o 270% a po 12 - o 350 - 490% (v závislosti od veku)..

Prevalencia patológie

HHP je podľa niektorých autorov považovaný za rovnaké často diagnostikované ochorenie, ako je napríklad cholecystitída alebo vred pažeráka. Z hľadiska prevalencie zaujímajú tieto patológie vedúce miesto medzi gastrointestinálnymi chorobami. HHAP je ako vred pažeráka považovaný za pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnostiku a starostlivé monitorovanie..

klasifikácia

Existujú tri hlavné kategórie GPOD. Tie obsahujú:

 • Axiálna hiátová prietrž. Táto patológia má iné meno. Všeobecný názov je kĺzavá prietrž pažeráka. Tento typ patológie sa zistil takmer u 90% pacientov. Tento stav je charakterizovaný výskytom kardie nad pažerákom. V tejto súvislosti dochádza k prudkému porušeniu funkcie zatvárania.
 • Kôra pažeráka. Táto forma sa vyskytuje približne u 5% pacientov. Patológia tohto typu je charakterizovaná inváziou polohy srdca a výrazným zakrivením žalúdka..
 • Krátky pažerák. Ako nezávislá je táto patológia extrémne zriedkavo diagnostikovaná. Ochorenie je abnormalita vo vývoji. Spravidla je tento syndróm sprevádzaný klznou prietržou ezofágového otvoru bránice. Charakteristické pre ňu sú aj zápalové a jazvové procesy..

Posuvná prietrž

Táto forma ochorenia má niekoľko funkcií. Posuvná prietrž je všeobecne výstupok, v ktorom jedna zo stien je čiastočne zakrytým peritoneálnym orgánom. Môže to byť okrem oblasti, o ktorej sa hovorí v tomto článku, močový mechúr, stúpanie a klesanie čreva atď. Zároveň nesmie existovať herniálny vak. Výčnelok je v tomto prípade tvorený oblasťami tela, ktoré nie sú pokryté pobrušnicou.

Mechanizmus výskytu

V súlade s týmto označením rozlišujte:

 • Vrodená prietrž. V tomto prípade orgány z akéhokoľvek dôvodu, z určitých oddelení, ktoré nie sú pokryté peritonea, postupne zostupujú do oblasti vnútornej brány pomocou retroperitoneálneho tkaniva. Súčasne opúšťajú dutinu. Tento proces sa môže začať v embryonálnom období. Výsledkom je, že posunuté sekcie sa stali výstupkom bez herniálneho vaku.
 • Získané porušenia. Kýly tohto typu sa tvoria v dôsledku mechanického zúženia čreva alebo segmentov močového mechúra. Sú zbavení serózneho pokrytia a priliehajú k pobrušnici.

Intuitívne klzné kýly v hrubom čreve sú spravidla výčnelky veľkej veľkosti so širokými bránami. Diagnóza je spravidla v starobe. Deteguje sa pomocou rôntgenových metód na vyšetrenie hrubého čreva. Klzná hernia v močovom mechúre sa prejavuje dysurickými poruchami. Pacienti majú dvojité močenie. Najskôr sa vyprázdnenie uskutoční obvyklým spôsobom a potom, keď sa stlačí na výstupok, objaví sa ďalšie nutkanie a pacient znova močí. Pri diagnostike sa vykonáva katetrizácia a cystografia. Počas týchto postupov sa odhalí tvar a veľkosť prietrže, neprítomnosť alebo prítomnosť kameňov v mechúre.

Axiálna hiátová prietrž

Táto patológia je premiestnenie žalúdka alebo iných brušných orgánov do hrudnej dutiny. Ochorenie sa zistí u 5% dospelej populácie. Súčasne si asi polovica pacientov nevšimne žiadne prejavy. Tento priebeh patológie je spôsobený skutočnosťou, že klzná hernia ezofágového otvoru bránice vymazala príznaky typického tvaru, pretože výčnelok sa nachádza vo vnútri tela a počas rutinného vyšetrenia nie je možné ho zistiť. Ochorenie postihuje ženy častejšie ako muži. U detí je patológia hlavne vrodená.

Formy choroby

Posuvná kýla pažeráka sa otvára do:

 • Cardiofundal.
 • Celkový žalúdok.
 • srdcové.
 • Medzisúčet žalúdka.

Kôry pažeráka sa delia na:

 • gastrointestinálne.
 • žľaza.
 • črevnej.
 • antrálnej.
 • základné.

Patologické štádiá

Posuvná kýla pažeráka sa môže klasifikovať podľa objemu žalúdka prenikajúceho do hrudnej dutiny:

 • Prvé štádium. V tomto prípade sa brušná časť pažeráka nachádza v hrudnej dutine nad bránicou. Žalúdok je v tejto vyvýšenej polohe. Je priľahlá priamo k membráne. A na jej úrovni je kardia.
 • Druhá fáza. V hrudnej dutine je brušná časť pažeráka, žalúdok je umiestnený priamo v oblasti bránice.
 • Tretia fáza. Nad bránicou sa nachádza kardia, žalúdočné telo a spodná časť (niekedy antrum), brušný pažerák..

Klinický obraz

Symptómy patológie sú veľmi podobné prejavom ochorení gastrointestinálneho traktu spojeným s poruchou funkcie. Na pozadí zhoršenia aktivity ezofágového (dolného) zvierača sa zaznamenáva katarálny reflux (spätný reflux žalúdočného obsahu). Po chvíli sa v dôsledku agresívneho pôsobenia masy v dolnej časti pažeráka vyvinie zápalový proces. Pacient sa sťažuje na pálenie záhy po jedle a zhoršuje sa fyzická námaha alebo vo vodorovnej polohe. Často je v hrdle pocit hrče. Po jedle sa môže objaviť bolesť. Majú iný charakter. Bolestivosť sa môže šíriť na lopatku, dať ju na krk, hrudnú kosť, oblasť srdca alebo dolnú čeľusť. Tieto prejavy sú podobné príznakom angíny pectoris, pomocou ktorej sa vykonáva diferenciálna diagnostika. V niektorých prípadoch sa bolesť objavuje v určitej polohe tela. Je pravdepodobné, že u pacienta dôjde k nadúvaniu hornej časti brucha, pocitu prítomnosti cudzieho tela.

účinky

Závažnejšie prípady sa vyznačujú množstvom komplikácií. Jedným z nich je krvácanie z ciev pažeráka. Spravidla prebieha v latentnej forme a prejavuje sa vo forme progresívnej anémie. Krvácanie môže byť chronické a akútne. V niektorých prípadoch sa zistia dokonca porušenia výčnelkov pažeráka a perforácia pažeráka. Najčastejším dôsledkom patológie je refluxná ezofagitída. Môže sa transformovať na peptický vred v pažeráku. Pri dlhodobej terapii tento stav vyvoláva ešte závažnejšiu komplikáciu - kĺbovú stenózu (zúženie) orgánu.

diagnostika

Identifikácia patológie sa vykonáva pomocou niekoľkých metód. Medzi hlavné patria: ezofagastastroduodenoskopia, röntgenové vyšetrenie žalúdka a pažeráka, intraesofageálna PH-metry. Používa sa aj ultrazvuk, počítačová tomografia, ezofagometria..

Patologické ošetrenie

Prijímajú sa rôzne opatrenia na uľahčenie prejavov, ktoré sprevádzajú klznú prietrž pri otvorení bránice pažeráka: strava, lieky. Konzervatívne metódy sú zamerané na odstránenie symptómov patológie: zmiernenie bolesti, pálenie záhy, nevoľnosť. V tomto prípade sa predpisujú lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Medzi také fondy patrí napríklad liek „Kvamatel“. Jednou z podmienok efektívnej liečby pacientov, ktorí majú diagnostikovanú hiátovú prietrž, je strava. Strava obmedzuje prítomnosť mastných, korenených, vyprážaných potravín, alkoholu, čokolády, kávy a výrobkov, ktoré podporujú produkciu žalúdočnej šťavy. Jesť by malo byť často v malých porciách. Aby sa zabránilo refluxu, odporúča sa, aby pacient spal so zdvihnutým horným trupom a aby sa vyvaroval ťažkého zdvíhania.

Chirurgia: Všeobecné informácie

Malo by sa povedať, že vyššie uvedené opatrenia nevylučujú dôvod, prečo dochádza k posuvnej prietrži ezofageálneho otvoru bránice. Chirurgia je jediný spôsob, ako obnoviť anatomický vzťah medzi časťami tráviaceho traktu. Počas zákroku sa vytvára antirefluxný mechanizmus, ktorý zabraňuje spätnému toku obsahu žalúdka. Počas operácie sa prietržová brána eliminuje šitím zväčšeného otvoru na normálnu veľkosť.

Použité chirurgické techniky

Dnes odborníci používajú dve metódy intervencie:

 • Otvorený prístup. V takom prípade je možné vykonať fungoplikáciu Nissen alebo plast Tope. V prvom prípade je riziko vzniku mnohých komplikácií vysoké. Tope preto preferuje plast.
 • Laparoskopický prístup. Toto je najmenej traumatická metóda intervencie. Po operácii týmto spôsobom sa pacient zotavuje rýchlejšie a ľahšie..

Malo by sa povedať, že laparoskopia s herniou v pažeráku sa často vykonáva v spojení s operáciami iných orgánov v brušnej dutine. Napríklad cholecystómia sa vykonáva s početnou cholecystitídou v chronickom štádiu, proximálna selektívna vagotómia - s vredom v dvanástniku..

V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií. Najčastejšie je diagnostikovaná u žien a riziko jej výskytu sa v priebehu rokov zvyšuje. Iným menom je hiátová prietrž alebo hnačka.

Čo je hiátová prietrž? Ide o chronické ochorenie, ktoré má opakujúci sa charakter, pri ktorom je zväčšeným diafragmatickým otvorom vyčnievajúci do hrudnej dutiny dolný (brušný) úsek pažeráka, žalúdka, menej často iné orgány brušnej dutiny..

klasifikácia

Existuje niekoľko typov hiátovej prietrže:

 1. Posuvná alebo axiálna prietrž. S týmto priebehom patológie sa brušný pažerák a srdcová časť žalúdka pohybujú bez problémov diafragmatickým otvorením pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Normálne by sa tieto orgány mali lokalizovať v brušnej dutine..
 2. Parezofágová hernia je zriedkavým typom hiátovej prietrže, žalúdok, pri ktorom sa zdá, že sa jej prevráti aj jej dolná časť, niekedy spolu s inými orgánmi prechádza otvorením bránice, zatiaľ čo správna časť žalúdka je v anatomickej polohe..
 3. Kombinovaná prietrž. S týmto priebehom patológie sú pozorované symptómy kĺzavej a pažerákovej hernie.

V závislosti od závažnosti patológie je axiálna prietrž 1 a 2 stupne.

Čo je to posuvná hiátová hernia triedy 1? S týmto priebehom choroby vyčnieva iba pažerák do hrudnej dutiny a žalúdok je lokalizovaný nad jeho anatomickou pozíciou bližšie k bránici. Ak sa u pacientov staršej vekovej skupiny nájde kĺzavá kýla 1. stupňa, považuje sa to za hraničný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

S vývojom hiátovej prietrže 2. stupňa sa pažerák a žalúdok súčasne vysúvajú do hrudnej dutiny..

príčiny

Príčiny hiátovej prietrže sú rôzne:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zhubné nádory;
 • zranenia
 • chirurgické zákroky;
 • narušenie gastrointestinálnej motility;
 • chronické ochorenia pečene, pankreasu a žalúdka;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené patológie, ako je nedostatočné rozvinutie bránice, výskyt prietrže v prenatálnom období.

Objavenie prietrže tiež vyvolávajú akékoľvek faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Napríklad je možné vyčnievať z pažeráka fyzickou námahou, kašľom.

Dôležité! Noste priliehavé oblečenie môže spôsobiť rozvoj choroby..

Obdobie nosenia dieťaťa a nadváhou môže tiež spôsobiť expanziu bránice pažeráka. Kýla sa často vyskytuje u pacientov s plochými nohami a Marfanovou chorobou.

Klinický obraz

Príznaky hiátovej hernie pažeráka sa môžu veľmi líšiť v závislosti od stupňa choroby..

V počiatočnom štádiu vývoja patológie sú klinické prejavy slabé a najčastejšie sa diagnostikujú náhodne pri fyzickom vyšetrení alebo rádiografii..

V závislosti od typu kýly a stupňa sa môžu pozorovať rôzne príznaky..

Pri klznej kýle 1. stupňa sa uvádza:

 • pálenie záhy po jedle, najmä pri strave;
 • epigastrická bolesť s predĺženým pobytom v ohnutej polohe.

Výstraha! Jedným z charakteristických počiatočných príznakov patológie je objavenie sa bolesti v chrbte. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe a pri ležaní.

S prechodom choroby na 2. stupeň existuje:

 • stále pálenie záhy, objavujúce sa bez ohľadu na jedlo;
 • grganie, nevoľnosť, dysfágia, škytavka, bolesti brucha;
 • anémia;
 • pálivé bolesti na hrudníku podobné útokom "angina pectoris";
 • bolestivé pocity sa zosilňujú, keď sú naklonené a keď sú vo vodorovnej polohe;
 • krvácajúci.

Výstraha! Kýla 2. stupňa je nebezpečná v tom, že ak sa nelieči, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu.

Pri paraezofágovej hernii sa pozorujú znaky vyvolané prolapsom žalúdka:

 • bolesť po jedle, najmä ak telo nakloníte dopredu;
 • pocit pálenia v pažeráku, grganie, nevoľnosť;
 • narušenie srdca a pľúc sa pozoruje pri kompresii veľkými formáciami: dýchavičnosť, tachykardia, modrastý nasolabiálny trojuholník, najmä po jedle.

S rozvojom kombinovanej hernie sa pozoruje kombinácia rôznych príznakov.

Výstraha! Hiátová hernia pažeráka môže byť sprevádzaná bronchoezofágovým syndrómom, pri ktorom sa vyvíja respiračné ochorenie: u pacienta sa náhle vyvinie pneumónia, priedušieky a iné choroby dýchacích ciest. Výskyt týchto príznakov si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože naznačujú závažný priebeh hiátovej prietrže.

diagnostika

Diagnóza pomáha pri anamnéze a vyšetrení pacienta. Pri podozrení na vývoj hiátovej hernie lekár podá žiadosť o vyšetrenie. Môže menovať:

 • röntgen pažeráka, hrudníka a brušnej dutiny, ktorý sa vykonáva v polohe na chrbte, s cieľom zistiť malú prietrž, štúdia sa vykonáva pomocou
  látky nepriepustné pre žiarenie (soli bária);
 • CT
 • ezofageálna manometria, ktorá umožňuje vyhodnotiť fungovanie orgánu;
 • štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou pažeráka;
 • tkanivová biopsia, ktorá eliminuje onkológiu;
 • laboratórne testy (analýza stolice na otvorenú krv, všeobecný krvný test na zistenie anémie);
 • s rozvojom bolesti na hrudníku sa predpisuje elektrokardiogram na vylúčenie angíny pectoris.

terapia

Režim liečby vyberie lekár v závislosti od klinického obrazu. Ak sú patológovia asymptomatickí, indikujú sa taktiky počkajte a uvidíte, to znamená, že pacient by mal pravidelne navštevovať lekára v určitých intervaloch, aby sa vyhodnotilo dynamické ochorenie..

V prípade nepríjemných príznakov je predpísaná liečba, ktorá môže byť:

S rozvojom klznej kýly 1 a 2 stupne sa zvyčajne uchýlia k konzervatívnej liečbe, ktorá zahŕňa diétnu terapiu a lieky.

Výrobky, ktoré dráždia gastrointestinálnu sliznicu, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta, konkrétne:

 • údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • marinády;
 • korenené a nakladané jedlá.

Musíte jesť často a postupne. Jedlá by mali byť teplé a nasekané na homogénnu konzistenciu..

Z predpísaných liekov:

  antacidá, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej šťavy a znižujú jej aktivitu (Almagel, Gaviscon, Fosfalugel, Maaloks);

Je potrebné si uvedomiť, že samoliečba týmito liekmi nie je prípustná, pretože každý z nich má svoje vlastné kontraindikácie a nežiaduce účinky, a len lekár môže zvoliť správny liek a jeho dávkovanie..

Pri hiátovej prietrži je indikovaná záťažová terapia.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonáva chirurgický zákrok.

S rozvojom paraezofageálnej a kombinovanej hernie sa chirurgická liečba predpisuje častejšie, pretože pri takom vývoji patológie existuje vysoké riziko komplikácií. Počas chirurgického zákroku sa šije bránica a žalúdok sa pripevní k brušnej stene.

Dôsledky a prevencia

komplikácie

Hiátová hernia môže vyvolať také patológie, ako sú:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • peptický vred a zúženie pažeráka;
 • vnútorné krvácanie;
 • porušenie prietrže;
 • vyčnievanie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • narušenie integrity stien pažeráka.

Pacienti s hiátovou herniou by mali byť registrovaní u gastroenterológa. Musia sa vyšetriť najmenej raz za šesť mesiacov..

Preventívne opatrenia

Prevencia recidívy ochorenia spočíva v odstránení nadmernej fyzickej námahy, fyzickej terapii, posilnení brušných svalov, odstránení zápchy, liečbe sprievodných ochorení tráviaceho systému..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nosenie korzetu s osteochondrózou je menej bežné ako pri skolióze. Keď je však bedrová oblasť ovplyvnená chondrózou, stáva sa dôležitým menovanie korzetu, pretože to rieši problém zaťaženia dolnej časti chrbta.
Výstupok miechy je predĺženie (posunutie) disku umiestneného medzi stavcami za nimi. Výčnelok disku predchádza vytvoreniu medzistavcovej prietrže.Najbežnejším vyčnievaním disku je l5 s1 a l4 l5, čo sa vysvetľuje neustálym zapojením týchto miest vo vysokých zaťaženiach.
Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.