loader

Hlavná

Žalúdok

Axiálna hiátová prietrž. Hiátová (axiálna) prietrž: príznaky a mierne ošetrenie Axiálna prietrž pri liečbe 2. stupňa

Axiálna hiátová prietrž je stav, pri ktorom je srdcová časť žalúdka umiestnená nad ezofágovým otvorom bránice v dôsledku zmeny pomeru medzi pažerákom a žalúdkom, čo vedie k prudkému porušeniu jeho uzatváracej funkcie. Toto je najbežnejší typ prietrže. V klinickej praxi je možné nájsť inú definíciu ochorenia - hiátovú prietrž (ďalej len HHP). Pohybujúce sa HPOD dostalo svoje meno vďaka tomu, že zadná stena hornej časti srdcovej časti žalúdka, ktorá nie je zakrytá pobrušnicou, sa podieľa na tvorbe herniálneho vaku. Toto ochorenie je spočiatku asymptomatické a vôbec ho neruší. Po určitom čase si človek môže všimnúť príznaky podobné ochoreniam gastrointestinálneho traktu a srdca. Pri predčasnej liečbe môžu byť príznaky také výrazné, že obmedzujú normálne fungovanie.

Axiálna hiátová prietrž

Ak existuje podozrenie na HPOD, je potrebné poradiť sa s chirurgom, je to tento lekár, ktorý sa podieľa na liečbe tejto patológie. Výber liečby HPA a následkom rozvinutej refluxnej ezofagitídy je určený veľkosťou hernie, závažnosťou klinického obrazu a stupňom poškodenia sliznice pažeráka. Preto je dôležité čo najskôr konzultovať odborníka a zistiť chorobu v ranom štádiu vývoja. V tomto prípade môže byť jednoduchá lieková terapia a špeciálna strava dosť.

Stupne a typy patologických zmien

V medicíne existujú tri druhy prietrže: 1. Sťahovanie (A). Tento typ patológie zabezpečuje normálnu polohu žalúdka a pažeráka. Môžu sa však ľahko dostať do pažeráka. Posuvné kýly môžu byť pevné aj nefixované. V druhom prípade sa nastavia nezávisle, keď je pacient vo zvislej polohe. Veľké kýly (kardiofundálne a obrie) sú spravidla fixované v dôsledku sania hrudnej dutiny a tvorby adhézií v herniálnom vaku. Vedecký názov je axiálna kýla. 2. Paraezofág (B). Vyznačuje sa tým, že kardia nemení svoju polohu a dno a veľké zakrivenie žalúdka vystupujú cez zväčšený otvor. Pri paraezofágovej hernii zostáva kardia fixovaná pod bránicou a jeden alebo iný orgán brušnej dutiny je premiestnený do mediastína v blízkosti pažeráka, preto je prietrž tento názov. Zdá sa teda, že žalúdok sa obrátil hore nohami. 3. Kombinované (C). Pozostáva zo všetkých symptómov dvoch typov prietrže opísaných vyššie..

Schematické znázornenie odrody kýly

Preto sú v GPOD stanovené tri stupne - I, II a III.

Referenčné! Stupeň prietrže je založený na úrovni výčnelku v hrudníku, ako aj na veľkosti nádoru..

I. stupeň - v hrudnej dutine (nad bránicou) je brušný pažerák a kardia je na úrovni bránice, žalúdok je vyvýšený a je priamo priľahlý k bránici. II. Stupeň - v hrudnej dutine je brušný pažerák a priamo v oblasti otvoru pažeráka v pažeráku - časť žalúdka. III. Stupeň - nad bránicou je brušný pažerák, kardia a časť žalúdka (dno a telo, v závažných prípadoch aj antrum).

Klasifikácia axiálnej prietrže

Hlavné príčiny patológie

Hlavné príčiny patologických zmien sú vrodené a získané. Všetky typy hiátovej prietrže sa však vyskytujú pod vplyvom podobných faktorov..

vrodenýakvizícia
S tvorbou hrudníka sa bránica nerozvinutáPoranenia hrudníka a zranenia
Počas vývoja embryí sa vytvorili herniové vreckáNedostatočné funkčné zaťaženie bránice u ľudí, ktorí vedú prevažne sedavý životný štýl
Starší vek. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom
Opakované pozdĺžne spastické skrátenie pažeráka v dôsledku dyskinézy pažeráka, ako aj reflexného a symptomatického pažeráka
Atrofia ľavého laloku pečene, vymiznutie tukového tkaniva pod bránicou, čo prispieva k narušeniu vzťahu orgánov pri ezofágovom otvorení bránice a tvorbe jej prietrže
Konštitučná slabosť spojivového tkaniva, o čom svedčí ich častá kombinácia s kýlami iných miest, plochými nohami, kŕčovými žilami safénových a hemoroidných žíl
Rozdiel tlaku v hrudníku a brušnej dutine. Nasledujúce stavy vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku: obezita, kašeľ, prejedanie, zápcha, plynatosť, ascites, veľké nádory v bruchu, tehotenstvo, vzpieranie

Pozor! Niekedy môže pacient kombinovať dva faktory súčasne - získané a vrodené. Napríklad ťažký fajčiar trpí kašľom a brušné orgány sa vydúvajú pažerákom.

Diagnostika a liečba choroby

Pri diagnostike axiálnych hernií nie sú spravidla žiadne ťažkosti. Na identifikáciu patológie sa používajú tieto diagnostické postupy: röntgenové vyšetrenie hrudníka a brucha; CT sken; endoskopické vyšetrenie pomocou kontrastného média; esophagomanometry; chémia krvi. Spôsob liečby hiátovej hernie pažeráka sa zvolí v závislosti od závažnosti patologického procesu. Pri absencii príznakov nie je liečba predpísaná. Pacient by mal byť vyšetrený v pravidelných intervaloch.

Príznaky choroby

Počiatočné štádiá ochorenia pacienta neobťažujú a pokračujú v latentnej forme. Výsledkom je, že diagnóza je ťažká, čo vedie k predčasnej liečbe a možným komplikáciám. Avšak, ak si dávate pozor na nepríjemné pocity, môžete včas diagnostikovať patologické zmeny.

Axiálna a pažerágová hiátová prietrž

Najčastejšie príznaky axiálnej prietrže.

symptómHlavné znaky
bolesťHorenie na úrovni xiphoidného procesu a dolnej tretiny hrudnej kosti sa po jedle a vo vodorovnej polohe zhoršilo, sprevádzané ďalšími typickými príznakmi gastroezofageálneho refluxu. U niektorých pacientov bolesť simuluje angínu pectoris.
pálenie záhyZvyčajne sa objaví po jedle alebo keď zmena polohy tela prispieva k výskytu refluxu. Môže sa vyskytnúť v noci..
Dúchanie vzduchuVyskytuje sa na vzduchu alebo v kyslom obsahu. Často prináša úľavu, znižuje pocit plnosti v epigastrickej oblasti, avšak niektorí pacienti po tom majú páliace bolesti za hrudnou kosťou. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje okamžite po jedle alebo po 20-30 minútach.
PľuvanieK spätnému toku s kyslou alebo horkou tekutinou dochádza náhle, keď je pacient v horizontálnej polohe alebo s naklonením tela a nie je sprevádzaný nevoľnosťou..
dysfágiaPacienti lokalizujú pocit zadržiavania potravy na úrovni xiphoidného procesu. Pravidelne sa objavuje, často sa zhoršuje nepokojom a unáhleným jedlom..

Nevoľnosť, zvracanie, dýchavičnosť, čkanie, pálenie jazyka sú relatívne zriedkavé príznaky axiálnej prietrže.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

Aká je diagnóza?

Ak si pacient všimne manifestnú symptomatológiu, môže to byť dôkaz komplikácií:

 1. Mierne krvácanie nastáva v dôsledku poškodenia pažeráka alebo tej istej časti žalúdka.
 2. Keď je časť žalúdka stlačená, ktorá sa nachádza tesne nad bránicou, objavuje sa silná bolesť alebo šok.
Postup pri diagnostike patologických zmien pomocou pažeráka

Aby sa zabránilo perforácii žalúdka, je potrebný okamžitý chirurgický zákrok. Na diagnostikovanie patologických zmien sa používa pažerák. Špecialista začína vyšetrenie pažeráka ako celku a jeho jednotlivých svalov. Aby sa vylúčila pravdepodobnosť rozvoja rakoviny, pacient podstúpi biopsiu, to znamená, že malé množstvo tkaniva sa odoberie na výskum na bunkovej úrovni. Ak je prietrž veľká, dá sa ľahko zistiť pri použití röntgenového žiarenia. Na diagnostiku herniálneho výčnelku sa používa röntgenová štúdia s báriom. Laboratórnymi testami sa zistí prítomnosť vnútorného krvácania (s poškodením orgánov), gastrointestinálneho refluxu, prítomnosti distribuovanej krvi v stolici a nedostatočného množstva železa v tele..

Ako vykonať biopsiu žalúdka

Liečebné vlastnosti

Axiálna hiátová hernia sa môže liečiť pomocou špeciálnych liekov a po určitej diéte. Dva typy liečby patológie

vyhliadkapopis
Drogová terapiaJe potrebné brať lieky, ktoré korigujú motorický proces žalúdka a normalizujú sekrečnú aktivitu. Všeobecne sa na takúto terapiu používajú inhibítory, antacidá a prokinetika. Lieky sa používajú iba v počiatočných štádiách bez komplikácií. Vďaka drogám zvyšuje vitalitu pacienta, cíti úľavu. Ak sa liečba aplikuje včas, pravdepodobnosť komplikácií sa výrazne zníži.
Chirurgické ošetrenieTento spôsob sa používa veľmi zriedka, iba ak je lieková terapia neúčinná alebo sa vyskytli komplikácie.

Liečebná terapia HPOD zahŕňa:

 1. Lieky na posilnenie dolného zvierača pažeráka.
 2. Odporúčania lekára na odstránenie nepohodlia brucha a hrudníka počas určitej polohy.
 3. Vyhýbanie sa účinkom, fyzická aktivita, ktorá vedie k vysokému tlaku v brušnej dutine.
 4. Odmietnutie zlých návykov. Najmä z fajčenia, vďaka ktorému sa pod vplyvom nikotínu produkuje veľké množstvo žalúdočnej kyseliny..
 5. Užívanie antiemetík na odstránenie príznakov.
 6. Ak je prítomný kašeľ, potom prostriedky proti nemu.
 7. Užívanie liekov, ktoré prispievajú k zjemneniu stolice.
 8. Ak máte problémy s nadváhou, musíte okamžite stratiť zbytočné kilogramy.
Liečba axiálnej hiátovej prietrže zahŕňa použitie antiemetík na odstránenie príznakov

Axiálna kýla, bez ohľadu na stupeň a závažnosť, je eliminovaná hlavne konzervatívnymi metódami liečby.

Liečba diétouLiečba drogami
Pacient by mal bez problémov prejsť na frakčnú výživu. To znamená, že príjem potravy by sa mal vyskytovať v malých dávkach, ale oveľa častejšie. Súčasne by malo byť všetko jedlo rozdrvené na kašovitý stav a konzumované iba v teplej forme.
Niektoré potraviny budú musieť byť vylúčené z bežnej stravy, pretože môžu dráždiť sliznicu tráviaceho traktu. Patria sem všetky nakladané uhorky a marinády, korenené jedlá, údené mäso
Ukázalo sa, že antacidá inhibujú aktivitu žalúdočnej šťavy (Fosfalugel). Vezmite baliace lieky (Vicalin). Na odstránenie bolesti môžete použiť lieky proti bolesti (Novocaine). Používanie antispasmodík (No-shpa)

Pozor! Ak axiálna kýla druhého stupňa nereaguje na konzervatívnu liečbu a nie je pozorovaná pozitívna dynamika, pacient potrebuje chirurgickú liečbu.

Ak hovoríme o paraezofágovom a kombinovanom type prietrže, potom sa liečba chirurgicky predpisuje oveľa častejšie. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že riziko komplikácií, ako je krvácanie a stlačenie orgánu, je veľmi vysoké. Výsledkom je, že zažívací otvor je čiastočne lemovaný, čo bráni pošmyknutiu tráviacich orgánov a telo a spodná časť žalúdka sú pevné..

prevencia

 1. Zdravý životný štýl - mierna fyzická aktivita, vzdanie sa zlých návykov, dodržiavanie denného režimu a výživy.
 2. Strata váhy.
 3. Správne držanie tela.
 4. Mierne cvičenie.
 5. Včasné liečenie chorôb tráviaceho a dýchacieho systému.
 6. Dodržiavanie výživových charakteristík - časté a zlomkové, vyhýbajte sa prejedaniu a jedeniu pred spaním.
 • Liečba hernie pažeráka bez chirurgického zákroku 0
 • Ľudové liečivá na liečbu prietrže pažeráka 0
 • Pevná hiátová prietrž 0
 • Strava hernia pažeráka 0
 • Posuvná hernia pažeráka 0

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Ako pomáha tradičná medicína??

Je mimoriadne ťažké liečiť patologické zmeny pomocou alternatívnych spôsobov liečby. Naopak, použitie alternatívnych receptov môže rýchlo a účinne eliminovať nepríjemné príznaky. Recept číslo 1. Na odstránenie bežného príznaku Na prípravu lieku potrebujete egreše a lístky mäty, rasce, suchého harmančeka. Takže všetky komponenty sa umiestnia do mixéra a nasekajú sa. Potom nalejte vriacu vodu a vylúhujte desať minút. Vezmite bylinné odvar po celý deň v malom množstve. Dĺžka prijatia je určená zmiznutím nepríjemných symptómov. Recept číslo 2. Proti horeniu

Harmančekový čaj pomáha eliminovať pocit pálenia pri HPA

Pri HPOD sa u pacienta môže vyskytnúť časté pálenie, na jeho odstránenie môžete použiť harmančekový čaj. Odporúča sa aplikovať vždy po jedle, aby sa zmiernil stav.

Možné komplikácie

Pokiaľ sa axiálna hiátová hernia môže vyvíjať asymptomaticky dlhý čas, pravdepodobnosť predčasnej diagnózy a liečby sa zvyšuje, čo vedie k komplikáciám:

 1. Pažerák môže začať krvácať.
 2. Kýla je narušená.
 3. Perforácia pažeráka sa často vyskytuje..
 4. Vyvíja sa peptický vred pažeráka.
 5. Vyskytuje sa zúženie pažeráka.

Komplikácie sú však možné aj po operácii počas rehabilitačného obdobia:

 1. Možno pozorovať neobvyklú expanziu pažeráka..
 2. Recidíva axiálnej prietrže.
 3. Patologicky sa zväčšuje oblasť žalúdka.

Pozor! Pri prítomnosti axiálnej hiátovej prietrže sa môže vyskytnúť pľúcny problém vo forme aspiračnej pneumónie. Aby sa tento dôsledok odstránil, je potrebné brať antibiotiká, ktoré sa do tela zavádzajú bez ovplyvnenia zažívacieho traktu. Zároveň je veľmi dôležité diagnostikovať komplikáciu a začať okamžitú liečbu.

Video - Ezofageálna prietrž

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Odporúčania pre GPOD

Pri diagnostike axiálnej hiátovej prietrže sa pacientovi odporúča, aby zmenil svoj obvyklý životný štýl.

 1. Po prvé, fyzická aktivita je minimalizovaná..
 2. Jedlo ide na špeciálnu stravu.
 3. Normalizujte spánok a dodržujte čas odpočinku.
 4. Ak vám ochorenie spôsobí nepohodlie počas spánku, odporúča sa spať s vysokou alebo zvýšenou hlavou.
 5. Vyhoďte ďalšie kíl.
 6. Po jedle sa pokúste ísť do postele alebo zohnúť.
 7. Odmietajte mastné potraviny.
 8. Posledné jedlo by malo byť najmenej dve hodiny pred spaním..
 9. Zdržte sa sladkostí, bieleho chleba a strukovín.
 10. Vylúčte použitie kávy a alkoholu.
 11. Upravte si šatník a prestaňte nosiť tesné oblečenie.

Aby sa predišlo patologickým zmenám, je potrebné posilniť brušné svaly, zabrániť častej zápche, vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe, navštevovať cvičebné kurzy.

Diagnostické metódy a metódy liečby vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Inak sa u pacienta môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré zhoršia zdravotný stav. Preto je vylúčená autodiagnostika a samoliečba.

terapia

Keby ste sa museli vysporiadať s takým problémom, ako je hiátová prietrž, môžu nastať dva spôsoby: chirurgická alebo konzervatívna liečba.

Ako hlavnú úlohu klasických metód je možné určiť nielen odstránenie prietrže, ale zníženie symptómov refluxnej ezofagitídy a neutralizáciu gastroezofágového refluxu. To znamená, že lekári sa snažia odstrániť bolesť a zabrániť možným komplikáciám. Tieto ciele sa dosahujú menovaním stravy založenej na zlomkových a častých jedlách. Počas tohto ošetrenia budete musieť niektoré výrobky opustiť. Hovoríme o čokoláde, sýtených nápojoch, káve, živočíšnych tukoch, čerstvom chlebe a iných výrobkoch z múky. Lekári tiež neodporúčajú používať túto liečbu na odpočinok v polohe na chrbte počas nasledujúcich 3 hodín po jedle.

Zlé návyky môžu skomplikovať proces boja proti tejto chorobe, takže sa bude musieť opustiť. Možný je aj účinok farmakologických prípravkov. Môžu to byť inhibítory protónovej pumpy, prokinetika, antacidá atď..

Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, je to relevantné iba vtedy, ak konzervatívna liečba nepriniesla požadovaný účinok. Najčastejšie používaná laparoskopická technika.

Axiálna hiátová hernia - tipy a triky na News4Health.ru

Gastroenterológia je špeciálna disciplína, ktorá študuje štruktúru, fyziológiu a patológiu tráviaceho ústrojenstva, ako aj prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb tráviaceho ústrojenstva. Vnútri gastroenterológie sú užšie sekcie: napríklad hepatológia študuje ochorenia pečene a žlčníka a proctológia študuje patológiu hrubého čreva a pararektálneho priestoru. Veľký vplyv na normálnu činnosť orgánov gastrointestinálneho traktu má stav endokrinného systému, ústna dutina, prítomnosť infekčných agens v tele..

Tráviaci systém obsahuje množstvo mnohých orgánov a žliaz, ktoré poskytujú živiny potrebné pre rozvoj a život tela. Prenikajú takmer do celého tela, počnúc ústnou dutinou a končia konečníkom. Preto patológia dokonca jedného z tráviacich orgánov spôsobuje narušenie fungovania tráviaceho systému ako celku. Moderná ekológia, stres, nové potraviny a prísady, ako aj lieky, spôsobujú nástup alebo zhoršenie chorôb tráviaceho traktu..

Choroby tráviacej sústavy sú také časté, že každý človek sa stretne so svojimi prejavmi najmenej raz za život. Medzi choroby tráviaceho traktu patria medzi nesporné vedúce zápalové procesy rôznych oddelení, ktoré majú akútny alebo chronický priebeh: zápal pažeráka (ezofagitída), žalúdka (gastritída), duodenum (duodenitída), pečeň (hepatitída), pankreas (pankreatitída), žlčník a kanáliky (cholecystitída a cholangitída), tenké a hrubé črevo (enteritída a kolitída), konečník (proktitída). Naopak spôsobujú zmeny v sliznici orgánov, ich motorickú funkciu a vedú k výskytu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, cholelitiázy, ulceróznej kolitídy. Vážnym problémom v modernej spoločnosti je črevná dysbióza, ku ktorej dochádza u drvivej väčšiny ľudí vrátane novorodencov.

Choroby žalúdka, pankreasu, čriev často slúžia ako hlavná príčina mnohých kožných chorôb a metabolizmu. Príznaky chorôb tráviaceho systému sú veľmi rozdielne a závisia od postihnutého orgánu. Časté prejavy sú strata chuti do jedla, bolesť brucha, grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, plynatosť, podráždená stolica, slabosť, strata hmotnosti.

Moderná gastroenterológia má vynikajúce diagnostické schopnosti, ktoré vám umožňujú rozpoznať choroby tráviaceho systému v skorých štádiách výskytu. Laboratórne štúdie zahŕňajú krvné testy, žalúdočnú a dvanástnikovú šťavu, výkaly, črevnú mikroflóru, vzorky tkanív odobraté biopsiou. Rádiologické a endoskopické metódy (ezofagoskopia, kolonoskopia, gastroduodenoskopia atď.) Sa používajú na vyšetrenie dutých orgánov gastrointestinálneho traktu a ultrazvuková diagnostika sa používa na parenchymálne vyšetrenie. Mnoho chronických ochorení tráviaceho systému, ktoré si vyžadujú následný chirurgický zákrok, je zapríčinených zanedbaním alebo liečbou akútneho stavu. Výskyt akýchkoľvek patologických prejavov v tráviacom systéme by preto mal slúžiť ako signál okamžitého odvolania sa na špecializovaného gastroenterológa. Pri liečení chorôb tráviaceho ústrojenstva bude pacient vyžadovať prísnu implementáciu liečebného režimu a diéty.

Hiátová hernia: typy, klinická prezentácia, etiológia, metódy liečby a prevencie

V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií. Najčastejšie je diagnostikovaná u žien a riziko jej výskytu sa v priebehu rokov zvyšuje. Iným menom je hiátová prietrž alebo hnačka.

Čo je hiátová prietrž? Ide o chronické ochorenie, ktoré má opakujúci sa charakter, pri ktorom je zväčšeným diafragmatickým otvorom vyčnievajúci do hrudnej dutiny dolný (brušný) úsek pažeráka, žalúdka, menej často iné orgány brušnej dutiny..

klasifikácia

Existuje niekoľko typov hiátovej prietrže:

 1. Posuvná alebo axiálna prietrž. S týmto priebehom patológie sa brušný pažerák a srdcová časť žalúdka pohybujú bez problémov diafragmatickým otvorením pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Normálne by sa tieto orgány mali lokalizovať v brušnej dutine..
 2. Parezofágová hernia je zriedkavým typom hiátovej prietrže, žalúdok, pri ktorom sa zdá, že sa jej prevráti aj jej dolná časť, niekedy spolu s inými orgánmi prechádza otvorením bránice, zatiaľ čo správna časť žalúdka je v anatomickej polohe..
 3. Kombinovaná prietrž. S týmto priebehom patológie sú pozorované symptómy kĺzavej a pažerákovej hernie.

V závislosti od závažnosti patológie je axiálna prietrž 1 a 2 stupne.

Čo je to posuvná hiátová hernia triedy 1? S týmto priebehom choroby vyčnieva iba pažerák do hrudnej dutiny a žalúdok je lokalizovaný nad jeho anatomickou pozíciou bližšie k bránici. Ak sa u pacientov staršej vekovej skupiny nájde kĺzavá kýla 1. stupňa, považuje sa to za hraničný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

S vývojom hiátovej prietrže 2. stupňa sa pažerák a žalúdok súčasne vysúvajú do hrudnej dutiny..

príčiny

Príčiny hiátovej prietrže sú rôzne:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zhubné nádory;
 • zranenia
 • chirurgické zákroky;
 • narušenie gastrointestinálnej motility;
 • chronické ochorenia pečene, pankreasu a žalúdka;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené patológie, ako je nedostatočné rozvinutie bránice, výskyt prietrže v prenatálnom období.

Objavenie prietrže tiež vyvolávajú akékoľvek faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Napríklad je možné vyčnievať z pažeráka fyzickou námahou, kašľom.

Dôležité! Noste priliehavé oblečenie môže spôsobiť rozvoj choroby..

Obdobie nosenia dieťaťa a nadváhou môže tiež spôsobiť expanziu bránice pažeráka. Kýla sa často vyskytuje u pacientov s plochými nohami a Marfanovou chorobou.

Klinický obraz

Príznaky hiátovej hernie pažeráka sa môžu veľmi líšiť v závislosti od stupňa choroby..

V počiatočnom štádiu vývoja patológie sú klinické prejavy slabé a najčastejšie sa diagnostikujú náhodne pri fyzickom vyšetrení alebo rádiografii..

V závislosti od typu kýly a stupňa sa môžu pozorovať rôzne príznaky..

Pri klznej kýle 1. stupňa sa uvádza:

 • pálenie záhy po jedle, najmä pri strave;
 • epigastrická bolesť s predĺženým pobytom v ohnutej polohe.

Výstraha! Jedným z charakteristických počiatočných príznakov patológie je objavenie sa bolesti v chrbte. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe a pri ležaní.

S prechodom choroby na 2. stupeň existuje:

 • stále pálenie záhy, objavujúce sa bez ohľadu na jedlo;
 • grganie, nevoľnosť, dysfágia, škytavka, bolesti brucha;
 • anémia;
 • pálivé bolesti na hrudníku podobné útokom "angina pectoris";
 • bolestivé pocity sa zosilňujú, keď sú naklonené a keď sú vo vodorovnej polohe;
 • krvácajúci.

Výstraha! Kýla 2. stupňa je nebezpečná v tom, že ak sa nelieči, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu.

Pri paraezofágovej hernii sa pozorujú znaky vyvolané prolapsom žalúdka:

 • bolesť po jedle, najmä ak telo nakloníte dopredu;
 • pocit pálenia v pažeráku, grganie, nevoľnosť;
 • narušenie srdca a pľúc sa pozoruje pri kompresii veľkými formáciami: dýchavičnosť, tachykardia, modrastý nasolabiálny trojuholník, najmä po jedle.
S rozvojom kombinovanej hernie sa pozoruje kombinácia rôznych príznakov.

Výstraha! Hiátová hernia pažeráka môže byť sprevádzaná bronchoezofágovým syndrómom, pri ktorom sa vyvíja respiračné ochorenie: u pacienta sa náhle vyvinie pneumónia, priedušieky a iné choroby dýchacích ciest. Výskyt týchto príznakov si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože naznačujú závažný priebeh hiátovej prietrže.

diagnostika

Diagnóza pomáha pri anamnéze a vyšetrení pacienta. Pri podozrení na vývoj hiátovej hernie lekár podá žiadosť o vyšetrenie. Môže menovať:

 • röntgen pažeráka, hrudníka a brušnej dutiny, ktorý sa vykonáva v polohe na chrbte, s cieľom zistiť malú prietrž, štúdia sa vykonáva pomocou
  látky nepriepustné pre žiarenie (soli bária);
 • CT
 • ezofageálna manometria, ktorá umožňuje vyhodnotiť fungovanie orgánu;
 • štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou pažeráka;
 • tkanivová biopsia, ktorá eliminuje onkológiu;
 • laboratórne testy (analýza stolice na otvorenú krv, všeobecný krvný test na zistenie anémie);
 • s rozvojom bolesti na hrudníku sa predpisuje elektrokardiogram na vylúčenie angíny pectoris.

terapia

Režim liečby vyberie lekár v závislosti od klinického obrazu. Ak sú patológovia asymptomatickí, indikujú sa taktiky počkajte a uvidíte, to znamená, že pacient by mal pravidelne navštevovať lekára v určitých intervaloch, aby sa vyhodnotilo dynamické ochorenie..

V prípade nepríjemných príznakov je predpísaná liečba, ktorá môže byť:

S rozvojom klznej kýly 1 a 2 stupne sa zvyčajne uchýlia k konzervatívnej liečbe, ktorá zahŕňa diétnu terapiu a lieky.

Výrobky, ktoré dráždia gastrointestinálnu sliznicu, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta, konkrétne:

 • údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • marinády;
 • korenené a nakladané jedlá.

Musíte jesť často a postupne. Jedlá by mali byť teplé a nasekané na homogénnu konzistenciu..

Z predpísaných liekov:

  antacidá, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej šťavy a znižujú jej aktivitu (Almagel, Gaviscon, Fosfalugel, Maaloks);

Je potrebné si uvedomiť, že samoliečba týmito liekmi nie je prípustná, pretože každý z nich má svoje vlastné kontraindikácie a nežiaduce účinky, a len lekár môže zvoliť správny liek a jeho dávkovanie..

Pri hiátovej prietrži je indikovaná záťažová terapia.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonáva chirurgický zákrok.

S rozvojom paraezofageálnej a kombinovanej hernie sa chirurgická liečba predpisuje častejšie, pretože pri takom vývoji patológie existuje vysoké riziko komplikácií. Počas chirurgického zákroku sa šije bránica a žalúdok sa pripevní k brušnej stene.

Dôsledky a prevencia

komplikácie

Hiátová hernia môže vyvolať také patológie, ako sú:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • peptický vred a zúženie pažeráka;
 • vnútorné krvácanie;
 • porušenie prietrže;
 • vyčnievanie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • narušenie integrity stien pažeráka.

Pacienti s hiátovou herniou by mali byť registrovaní u gastroenterológa. Musia sa vyšetriť najmenej raz za šesť mesiacov..

Preventívne opatrenia

Prevencia recidívy ochorenia spočíva v odstránení nadmernej fyzickej námahy, fyzickej terapii, posilnení brušných svalov, odstránení zápchy, liečbe sprievodných ochorení tráviaceho systému..

Vyberáme liečbu a stravu pre axiálne prietrž

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu. Je zistená hlavne u dospelých.

Axiálna kýla môže byť troch typov:

  pohybujúce sa; paraezofageální hernie; kombinovaný.

Počas kĺzavej axiálnej prietrže dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka voľne prúdia cez pažeravý priechod bránice do hrudnej dutiny a naopak. Ochorenie môže mať dve štádiá, ktoré závisia od veľkosti prietrže a stupňa jej výstupu do hrudnej dutiny.

V prvej fáze vstupuje do hrudnej dutiny iba časť pažeráka, žalúdok je umiestnený vyššie, blízko bránice. Ak je prvá fáza diagnostikovaná u starších ľudí, považuje sa to za takmer normálne v dôsledku zmien v tele a starnúcich procesov súvisiacich s vekom..

V druhej fáze sa do hrudnej dutiny vytlačí nielen pažerák, ale aj žalúdok.

Príčiny axiálnej prietrže

  slabosť spojivového tkaniva bránice; predĺžená refluxná gastritída so skrátením pažeráka, ku ktorému dochádza v súvislosti so zápalovými procesmi a jazvami; poruchy činnosti dvanástnika a žalúdka; tehotenstvo a komplikácie počas pôrodu; chronické ochorenia pečene a žalúdka, ascites; nadváha, zlé návyky, starnutie tela; poranenia bránice, choroby dýchacích ciest, ťažký kašeľ; vnútrobrušný tlak, zápcha, plynatosť; fyzická aktivita, vzpieranie.

V počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Najmenšie nepohodlie v gastrointestinálnom trakte je často pripisované iným chorobám, ako sú vredy, gastritída a prejedanie. Existuje však niekoľko základných príznakov axiálnej prietrže:

  pálenie záhy, nevoľnosť, čkanie, grganie, bolesť brucha; bolesť v epigastrickej oblasti po dlhom pobyte v ohnutej polohe; bolesť za hrudnou kosťou, charakteristická pre angínu pectoris; bolesť pri prehĺtaní jedla; rozvoj anémie, ktorá má za následok bledosť, hučanie v ušiach, závraty.

Ignorovanie príznakov choroby môže viesť k mnohým komplikáciám. Najnebezpečnejšími sú zápal sliznice pažeráka, krvácanie, peptický vred a zúženie pažeráka v dôsledku zjazvenia sliznice..

Iba lekár môže diagnostikovať chorobu vykonaním potrebného lekárskeho výskumu. Predovšetkým je potrebné rôntgenové vyšetrenie tela. Procedúra sa vykonáva vo zvislej polohe so zdvihnutou panvou. Po röntgenovom vyšetrení môže špecialista predpísať ďalšie typy diagnostiky na určenie typu prietrže a jej veľkosti.

Vyšetrenie pacienta zahŕňa endoskopiu (štúdia slizníc pomocou endoskopu), počítačovú tomografiu hrudnej dutiny, biochemické a klinické krvné testy. Výsledky sú považované za gastroenterológa, otolaryngológa, kardiológa a pulmonológa. Diagnostika dutého tela zabráni rozvoju axiálnej prietrže a umožní vám zvoliť optimálnu liečbu pre pacienta.

Kýla u tehotných žien

Axiálne prietrž sa často vyskytuje počas tehotenstva. U žien, ktoré rodia po tridsiatich rokoch, je pravdepodobnosť ich výskytu oveľa vyššia. Prispieva k rozvoju choroby zvýšenému tlaku v bruchu a toxikóze, ktorá vyvoláva zvracanie a reflexy pažeráka. Symptomatológia choroby je rovnaká ako pri obvyklom priebehu choroby.

Počas tehotenstva nie je ženám predpísané úplné užívanie drog. Lekár predpisuje lieky, ktoré zmierňujú individuálne príznaky, ako sú pálenie záhy, nadúvanie, zápcha. Toto ochorenie nepredstavuje hrozbu pre dieťa a matku. Kýla pažeráka pri stálom lekárskom dohľade neovplyvňuje samotné narodenie.

Axiálna kýla u športovcov

Diagnóza kýly u športovcov nemusí vždy znamenať opustenie športu. Niektoré typy fyzickej námahy nielen poškodia pacienta, ale tiež pomôžu posilniť jeho zdravie. Samozrejme nejde o profesionálne športy.

Hlavnou príčinou axiálnej kýly sú vysoké tlaky, ak existuje vrodená predispozícia na slabosť steny brucha. Silové športy, kde je potrebné vzpieranie, musíte okamžite odísť.

Môžete robiť plávanie a robiť športové cvičenia, kde hlavná záťaž padá na bicepsy a tricepsy. Nie rýchle kolo a chôdza tiež nespôsobujú komplikácie tohto ochorenia. Hlavná vec je robiť všetko s mierou.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Ezofágová prietrž u detí

Axiálna kýla u novorodencov je mimoriadne zriedkavá a považuje sa za patológiu vývoja plodu. Takzvaná porucha hrudníka sa vyznačuje vrodenou formou skráteného pažeráka. V tomto prípade časť žalúdka, ktorá sa nachádza nad bránicou, nie je ohraničená dutinou brušnej..

Prvé príznaky choroby sa prejavujú častou regurgitáciou dieťaťa po veku šiestich mesiacov, so zavedením doplnkových potravín, môže dôjsť k zvracaniu. Deti s axiálnou kýlou trpia podváhou, zakrpateným rastom a podvýživou.

Pri diagnostikovaní hernie pažeráka u novorodencov lekári odporúčajú chirurgickú liečbu, aby sa ďalej zabránilo progresii choroby a rozvoju sprievodných chorôb..

Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je

Opis axiálnej hiátovej prietrže prvého stupňa

Žalúdok je jedným z orgánov, ktorého stav sa odráža na celkovom stave ľudského tela ako celku. Ak nie je zdravý, cíti sa tiež nepohodlie, je narušená normálna životná aktivita, výkon klesá.

Výskyt axiálnej hiátovej prietrže, inak nazývanej kĺzanie alebo prietrž potravinovej diery, nepriaznivo ovplyvňuje tento orgán. O tejto patológii vám povieme viac..

Toto ochorenie je charakterizované premiestnením peritoneálnych orgánov. Orgány sa posúvajú smerom k hrudnej kosti, stáva sa, že posun je taký závažný, že orgány, ktoré prešli cez pažerákové otvorenie bránice, vyčnievajú natoľko, že ich obrysy sú viditeľné vizuálne..

Zanedbaná choroba môže spôsobiť čiastočný vstup (vkĺznutie) žalúdka do hrudnej dutiny. V tomto prípade má pacient kyslý reflux - odchod žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Zvyčajne sa to deje u ľudí, ktorí prekročili líniu polstoročia a je bežnejšia v spravodlivejšom sexe ako u mužov.

Prispievajúce faktory

Lekári rozlišujú niekoľko dôvodov pre začiatok pohybu vnútorných orgánov;

 • silná fyzická námaha v dôsledku nadmerného napätia pobrušnice;
 • dlhodobý kašeľ;
 • nadváhou;
 • vrodené chyby pažeráka alebo bránice;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chronická retencia stolice a ťažké pohyby čriev;
 • zvýšený vnútrobrušný tlak;
 • chirurgické zákroky a zranenia;
 • tehotenstvo, pôrod s komplikáciami.

Je zrejmé, že akékoľvek nadmerné zaťaženie v brušnej dutine vedie k výskytu tohto ochorenia..

Typy axiálnej hiátovej prietrže

Medicína, toto ochorenie je rozdelené do niekoľkých typov:

 • Parazezofágová forma. V tomto prípade je časť žalúdka premiestnená, zvyčajne orgán, ako keby bol prevrátený, zatiaľ čo ostatné orgány zostávajú na svojom mieste. Jedná sa o pomerne zriedkavý typ kýly..
 • Posuvné alebo axiálne. Spodná časť pažeráka a horná časť žalúdka sa posúvajú do hrudnej časti, potom do pobrušnice..
 • Zmiešané alebo kombinované. Vyznačuje sa kombináciou príznakov axiálnej a pažerákovej hernie.
 • vrodený Abnormálny vývoj orgánov a ich umiestnenie.

Axiálna hiátová prietrž má zase niekoľko stupňov:

1 stupeň. Žalúdok sa pohybuje pod bránicou, iba časť pažeráka sa nachádza v hrudnej kosti. U starších ľudí je to takmer normou, lekári nazývajú takú kýlu hraničným štátom. Toto je najbežnejší stupeň choroby..

Diagnóza a liečba vykonávaná v počiatočných fázach vývoja axiálnej hiátovej prietrže 1. stupňa umožňuje vyhnúť sa negatívnym následkom a takmer úplne obnoviť pracovnú kapacitu osoby, čo mu umožňuje žiť bez obmedzení.

2 stupne. Pri rovnomernom stlačení pažeráka sa časť pažeráka a žalúdka presunú do hrudnej kosti.

3 stupňa. Celý žalúdok vkĺzne do hrudnej kosti, pažerák je skrátený.

Diagnóza choroby a príznaky

Existuje niekoľko techník, ktoré umožňujú presnú diagnostiku. Hlavná je rádiografia, ktorá vám umožňuje vidieť premiestnenie orgánov na obrázkoch. Tiež stanovenie kyslosti pomocou pH-metry - takéto informácie sú potrebné pre správne predpísanie liekovej terapie. Súbežne je potrebné pomocou fibrogastroskopie určiť stav pažeráka a žalúdka.

Budeme hovoriť priamo o príznakoch v prvom stupni kĺzavej prietrže. Prejavy sú dosť intenzívne. to:

 • bolesť, ktorá sa dá počuť dokonca aj v oblasti srdcového svalu, a preto pacienti často bez toho, aby navštívili lekára, začali piť lieky na liečenie srdcového zlyhania. Niekedy je bolesť daná až do oblasti lopatiek;
 • pálenie záhy po jedle, bolesť v hrudnej kosti - tento príznak je charakteristický, ak je pažerák úzky;
 • pálenie záhy sa môže objaviť po cvičení;
 • je možné, že pacient bude mať problémy s prehĺtaním;
 • grganie.

Tieto príznaky sú tiež charakteristické pre mnoho ďalších ochorení, pretože pacienti často samoliečia iba zhoršujú celkový stav svojho tela a vyvolávajú hlavný problém..

Liečba hiátovej hernie 1. stupňa

Existujú iba dve liečebné metódy - jedná sa o chirurgický zákrok a konzervatívnu liečbu, ktorá vám umožňuje odstrániť bolesť.

Konzervatívna technika sa používa v ranom štádiu vývoja prietrže a je to užívanie drog, diéta (frakčná výživa) a odmietanie určitých potravín a zlých návykov. V prípade, že nedôjde k účinku, odporúča sa chirurgický zákrok.

Ak sa kýla nelieči, riziko komplikácií je veľké - krvácanie, štiepenie orgánov, perforácia pažeráka, vredy atď..

Objavila sa hiátová prietrž: čo to je?

V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií. Najčastejšie je diagnostikovaná u žien a riziko jej výskytu sa v priebehu rokov zvyšuje. Iným menom je hiátová prietrž alebo hnačka.

Čo je hiátová prietrž? Ide o chronické ochorenie, ktoré má opakujúci sa charakter, pri ktorom je zväčšeným diafragmatickým otvorom vyčnievajúci do hrudnej dutiny dolný (brušný) úsek pažeráka, žalúdka, menej často iné orgány brušnej dutiny..

klasifikácia

Existuje niekoľko typov hiátovej prietrže:

 1. Posuvná alebo axiálna prietrž. S týmto priebehom patológie sa brušný pažerák a srdcová časť žalúdka pohybujú bez problémov diafragmatickým otvorením pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Normálne by sa tieto orgány mali lokalizovať v brušnej dutine..
 2. Parezofágová hernia je zriedkavým typom hiátovej prietrže, žalúdok, pri ktorom sa zdá, že sa jej prevráti aj jej dolná časť, niekedy spolu s inými orgánmi prechádza otvorením bránice, zatiaľ čo správna časť žalúdka je v anatomickej polohe..
 3. Kombinovaná prietrž. S týmto priebehom patológie sú pozorované symptómy kĺzavej a pažerákovej hernie.

V závislosti od závažnosti patológie je axiálna prietrž 1 a 2 stupne.

Čo je to posuvná hiátová hernia triedy 1? S týmto priebehom choroby vyčnieva iba pažerák do hrudnej dutiny a žalúdok je lokalizovaný nad jeho anatomickou pozíciou bližšie k bránici. Ak sa u pacientov staršej vekovej skupiny nájde kĺzavá kýla 1. stupňa, považuje sa to za hraničný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

S vývojom hiátovej prietrže 2. stupňa sa pažerák a žalúdok súčasne vysúvajú do hrudnej dutiny..

príčiny

Príčiny hiátovej prietrže sú rôzne:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zhubné nádory;
 • zranenia
 • chirurgické zákroky;
 • narušenie gastrointestinálnej motility;
 • chronické ochorenia pečene, pankreasu a žalúdka;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené patológie, ako je nedostatočné rozvinutie bránice, výskyt prietrže v prenatálnom období.

Objavenie prietrže tiež vyvolávajú akékoľvek faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Napríklad je možné vyčnievať z pažeráka fyzickou námahou, kašľom.

Dôležité! Noste priliehavé oblečenie môže spôsobiť rozvoj choroby..

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz

Obdobie nosenia dieťaťa a nadváhou môže tiež spôsobiť expanziu bránice pažeráka. Kýla sa často vyskytuje u pacientov s plochými nohami a Marfanovou chorobou.

Klinický obraz

Príznaky hiátovej hernie pažeráka sa môžu veľmi líšiť v závislosti od stupňa choroby..

V počiatočnom štádiu vývoja patológie sú klinické prejavy slabé a najčastejšie sa diagnostikujú náhodne pri fyzickom vyšetrení alebo rádiografii..

V závislosti od typu kýly a stupňa sa môžu pozorovať rôzne príznaky..

Pri klznej kýle 1. stupňa sa uvádza:

 • pálenie záhy po jedle, najmä pri strave;
 • epigastrická bolesť s predĺženým pobytom v ohnutej polohe.

Výstraha! Jedným z charakteristických počiatočných príznakov patológie je objavenie sa bolesti v chrbte. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe a pri ležaní.

S prechodom choroby na 2. stupeň existuje:

 • stále pálenie záhy, objavujúce sa bez ohľadu na jedlo;
 • grganie, nevoľnosť, dysfágia, škytavka, bolesti brucha;
 • anémia;
 • pálivé bolesti na hrudníku podobné útokom "angina pectoris";
 • bolestivé pocity sa zosilňujú, keď sú naklonené a keď sú vo vodorovnej polohe;
 • krvácajúci.

Výstraha! Kýla 2. stupňa je nebezpečná v tom, že ak sa nelieči, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu.

Pri paraezofágovej hernii sa pozorujú znaky vyvolané prolapsom žalúdka:

 • bolesť po jedle, najmä ak telo nakloníte dopredu;
 • pocit pálenia v pažeráku, grganie, nevoľnosť;
 • narušenie srdca a pľúc sa pozoruje pri kompresii veľkými formáciami: dýchavičnosť, tachykardia, modrastý nasolabiálny trojuholník, najmä po jedle.

S rozvojom kombinovanej hernie sa pozoruje kombinácia rôznych príznakov.

Výstraha! Hiátová hernia pažeráka môže byť sprevádzaná bronchoezofágovým syndrómom, pri ktorom sa vyvíja respiračné ochorenie: u pacienta sa náhle vyvinie pneumónia, priedušieky a iné choroby dýchacích ciest. Výskyt týchto príznakov si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože naznačujú závažný priebeh hiátovej prietrže.

diagnostika

Diagnóza pomáha pri anamnéze a vyšetrení pacienta. Pri podozrení na vývoj hiátovej hernie lekár podá žiadosť o vyšetrenie. Môže menovať:

 • röntgen pažeráka, hrudníka a brušnej dutiny, ktorý sa vykonáva v polohe na chrbte, s cieľom zistiť malú prietrž, štúdia sa vykonáva pomocou
  látky nepriepustné pre žiarenie (soli bária);
 • CT
 • ezofageálna manometria, ktorá umožňuje vyhodnotiť fungovanie orgánu;
 • štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou pažeráka;
 • tkanivová biopsia, ktorá eliminuje onkológiu;
 • laboratórne testy (analýza stolice na otvorenú krv, všeobecný krvný test na zistenie anémie);
 • s rozvojom bolesti na hrudníku sa predpisuje elektrokardiogram na vylúčenie angíny pectoris.

terapia

Režim liečby vyberie lekár v závislosti od klinického obrazu. Ak sú patológovia asymptomatickí, indikujú sa taktiky počkajte a uvidíte, to znamená, že pacient by mal pravidelne navštevovať lekára v určitých intervaloch, aby sa vyhodnotilo dynamické ochorenie..

V prípade nepríjemných príznakov je predpísaná liečba, ktorá môže byť:

S rozvojom klznej kýly 1 a 2 stupne sa zvyčajne uchýlia k konzervatívnej liečbe, ktorá zahŕňa diétnu terapiu a lieky.

Výrobky, ktoré dráždia gastrointestinálnu sliznicu, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta, konkrétne:

 • údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • marinády;
 • korenené a nakladané jedlá.

Musíte jesť často a postupne. Jedlá by mali byť teplé a nasekané na homogénnu konzistenciu..

Z predpísaných liekov:

  antacidá, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej šťavy a znižujú jej aktivitu (Almagel, Gaviscon, Fosfalugel, Maaloks);

Je potrebné si uvedomiť, že samoliečba týmito liekmi nie je prípustná, pretože každý z nich má svoje vlastné kontraindikácie a nežiaduce účinky, a len lekár môže zvoliť správny liek a jeho dávkovanie..

Pri hiátovej prietrži je indikovaná záťažová terapia.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonáva chirurgický zákrok.

S rozvojom paraezofageálnej a kombinovanej hernie sa chirurgická liečba predpisuje častejšie, pretože pri takom vývoji patológie existuje vysoké riziko komplikácií. Počas chirurgického zákroku sa šije bránica a žalúdok sa pripevní k brušnej stene.

Dôsledky a prevencia

komplikácie

Hiátová hernia môže vyvolať také patológie, ako sú:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • peptický vred a zúženie pažeráka;
 • vnútorné krvácanie;
 • porušenie prietrže;
 • vyčnievanie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • narušenie integrity stien pažeráka.

Pacienti s hiátovou herniou by mali byť registrovaní u gastroenterológa. Musia sa vyšetriť najmenej raz za šesť mesiacov..

Preventívne opatrenia

Prevencia recidívy ochorenia spočíva v odstránení nadmernej fyzickej námahy, fyzickej terapii, posilnení brušných svalov, odstránení zápchy, liečbe sprievodných ochorení tráviaceho systému..

Symptómy a liečba hernie pažeráka sú vzájomne prepojené aspekty v diagnostike a predpisovaní liečby. Ak kýla nie je výrazná a nie je príčinou vážnych porúch tráviaceho ústrojenstva, určí sa očakávaná liečba alebo konzervatívna liečba..

V prípade charakteristických príznakov, ktoré zhoršujú priebeh potravy a všetky tráviace procesy, sa vykonáva chirurgický zákrok.

Povaha patológie

Ezofágová hernia alebo HHAP (pri interpretácii kýly ezofágového otvorenia bránice) je pretrvávajúce anatomické narušenie umiestnenia konečnej časti pažeráka spolu so srdcovou (strednou) časťou žalúdka. Porušenie sa niekedy vzťahuje aj na črevné slučky, keď je premiestnenie nasmerované do zadného mediastina cez ezofageálny diafragmatický otvor. Počiatočné štádiá herniálneho výčnelku sú sprevádzané epizodickým diskomfortom počas jedla a nejakú dobu po jedle.

S vývojom patológie sú pozorované nepríjemné pocity sprevádzané častými škytavkami, kašľom, zvracaním s prímesou krvi, bolesťou v epigastriu a hrudnej kosti. V počiatočných fázach postačuje konzervatívna liečba a cvičebná terapia. Pri pretrvávajúcom vývoji klinických prejavov je chirurgia účinnou liečbou.

Herniálny výčnelok pažeráka je dôsledkom patologických procesov gastroenterologického charakteru. Do rizikovej skupiny patria ženy staršie ako 50 rokov počas tehotenstva (najmä druhé a tretie narodenie). Prevalencia hernie pažeráka u ľudí starších ako 40 rokov dosahuje takmer 60%, žalúdok - približne 45%. Viac informácií o znakoch prietrže žalúdka sa dozviete v článku „Kýla žalúdka: patogenéza, prejavy a taktika liečby“.

Klasifikácia a druhy

Klasifikácia vám umožní objasniť konečnú diagnózu, zostaviť primeraný liečebný plán. Na základe charakteristík klinickej situácie lekári rozlišujú niekoľko hlavných typov herniálneho výčnelku:

 • Putovanie alebo kĺzanie prietrže. Tento stav je charakterizovaný pohybom všetkých orgánov, ktoré sú obsiahnuté v hernálnom vaku, v jednej rovine. Samotný výstupok tvorí okolo seba tenkú vrstvu spojivového tkaniva..
 • Perioezofageálna alebo paraezofageálna hernia. Patológia je charakterizovaná pohybom dolnej časti žalúdka, omentum a slučky čreva smerom nahor, do hrudnej kosti..
 • vrodený Patológia sa zaznamenala s vrodenou anomáliou pažeráka. Krátky pažerák zvyčajne zahŕňa umiestnenie srdcového (aka, stredného) žalúdka v oblasti hrudníka, blízko bránice..
 • Pevná alebo axiálna prietrž. K posunu žalúdka alebo jeho srdcovej časti dochádza pozdĺž vertikálneho vedenia. Pri zmene polohy tela sa veľkosť žalúdka a prietrže nezmení a herniálny výčnelok nemá sklon k vlastnej korekcii..

Existujú zmiešané prietrže, ktoré sa vyznačujú kombináciou niekoľkých znakov naraz, napríklad kombinovaný priebeh pevnej alebo posuvnej prietrže.

V závislosti od charakteristík prietrže bránice pažeráka lekári rozlišujú niekoľko typov patológií. Pre každý druh je potrebné individuálne ošetrenie. Nesprávna diagnóza vedie k neúčinnej liečbe, objaveniu sa sprievodných chorôb.

Podľa charakteru herniálneho výčnelku je patológia klasifikovaná do 3 kategórií:

 • Štádium 1 alebo hiátová prietrž - mierne vyvýšenie žalúdka, malá časť dolného pažeráka vyčnieva do otvoru diafragmatického krúžku..
 • Etapa 2 - je posun v srdcovej časti vzhľadom na bránicu, zatiaľ čo spodná časť pažeráka je umiestnená v hrudnej časti;
 • Etapa 3 - srdcová časť žalúdka, spodná časť pažeráka sa stane herniálnym výstupkom.

Dôležité! V počiatočných fázach vývoja sa u pacientov zriedkavo vyskytujú akútne, charakteristické príznaky, ale pretrvávajúce ťažkosti sa objavujú s rastom. Klasifikácia umožňuje rýchle a včasné začatie konzervatívnej liečby.

Predispozičné faktory

Posun horného zažívacieho systému má mnoho priamych a nepriamych príčin. Hlavnými príčinami vývoja choroby sú tieto stavy:

 • Dedičný faktor. Slabosť spojivového svalového tkaniva sa často vytvára na úrovni genetiky. Kýla pažeráka a žalúdka sa často kombinuje s bradavkovou bradou alebo pupočnou kýlou.
 • Slabosť svalov a väzov bránice, pažeráka. Veľkú úlohu hrá sedavý životný štýl, zníženie funkčnosti celého tráviaceho systému a tiež prirodzené starnutie tela..
 • Porušenie brušného tlaku. Tento stav rozširuje otvorenie bránice, prispieva k premiestneniu časti pažeráka alebo celého orgánu..

Posledne menovaný faktor hrá kľúčovú úlohu pri formovaní ezofageálnej prietrže. Zvýšenie vnútrobrušného tlaku je možné z niekoľkých dôvodov:

 • konštantné nadúvanie, plynatosť, dyspepsia;
 • obdobie tehotenstva, najmä trimestrov II alebo III;
 • výskyt voľnej tekutiny v pobrušnici na pozadí cirhózy, rakovinových nádorov, zlyhania srdca;
 • chronický kašeľ;
 • časté zvracanie v reakcii na rôzne dráždivé látky;
 • prejedanie sa, alkoholizmus;
 • dlhodobé lieky;
 • silná fyzická námaha so oslabenou bránicou;
 • obezita.

K posunu pažeráka dochádza buď v dôsledku zhoršenej pohyblivosti hladkých svalov alebo skrátenia pažeráka v dôsledku zmien fibrotického tkaniva..

Ezofágová hernia nepatrí k nezávislým chorobám. Patológia sa zvyčajne stáva dôsledkom rôznych chorôb tráviaceho systému, komplikáciou niektorých chronických stavov.

Symptomatické prejavy

Klinické prejavy priamo závisia od objemu herniálneho vaku, počtu orgánov zapojených do herniálneho výčnelku. Hlavnými príznakmi hernie pažeráka sú:

 • pálenie záhy;
 • bolesť v oblasti srdca, hypochondrium, epigastrium;
 • dysfágia (porušenie priechodu potravy);
 • neustále prúdenie vzduchu;
 • zachrípnutie, bolesť jazyka;
 • dlhé čkanie (až niekoľko týždňov).

Posuvná alebo putujúca prietrž sa vyznačuje živými symptómami iba s rozvojom ezofageálneho refluxu. Hlavnými príznakmi sú bolesť a pálenie záhy, strata hmotnosti v dôsledku odmietnutia potravy, ktorá je spôsobená narušeným prechodom potravy cez pažerák..

Ezofágová hernia je sprevádzaná predĺženou stagnáciou hrudky v žalúdku, čo spôsobuje nepohodlie, nevoľnosť a silné zvracanie. Často je porušená prietrž pažeráka, ktorá spôsobuje silnú bolesť.

Poznámka! Príznaky porušenia prietrže pažeráka sú zvracanie so žlčovými a krvnými nečistotami, zhoršenie celkového stavu pacienta, bledosť a potenie kože, dýchavičnosť, prudké zvýšenie teploty. Zranená hernia sa odstráni iba chirurgicky..

Diagnostické opatrenia

Hlavnými indikáciami pre diferenciálnu diagnostiku sú sťažnosti pacientov na rôzne zažívacie poruchy. Rozlišujú sa tieto diagnostické metódy:

 • prehmatanie brucha a epigastrického priestoru;
 • vyšetrenie hrudníka a auskultácia - pri prietrži hrudník zostáva nehybný, zatiaľ čo pri dýchaní sa pri počúvaní zaznamená charakteristický hluk v hrudnej kosti;
 • Röntgenové metódy s kontrastným činidlom;
 • gastroskopické vyšetrenie;
 • Magnetická rezonancia.

Súčasne sa vykonávajú všeobecné klinické testy krvi, moču, výkalov na rozlíšenie rôznych patológií, EKG alebo echokardiografie s podozrením na srdcové choroby, fluorografia na posúdenie stavu pľúc..

Liečebná taktika

Liečebný proces priamo závisí od objemu prietrže, od celkového množstva symptomatických prejavov. Konzervatívne liečenie prietrže pažeráka je opodstatnené iba v prípade miernych klinických prejavov, ako aj pri malej veľkosti prietrže. V iných prípadoch sa uchýlite k chirurgickému zákroku.

Drogová terapia

Liečba prietrže bez chirurgického zákroku zahŕňa lekárske riadenie sprievodných symptómov. Drogová terapia zahŕňa vymenovanie nasledujúcich liekov:

 • antacidá na normalizáciu hladiny kyseliny chlorovodíkovej (Maalox, Almagel, Fosfalugel);
 • prokinetika na zlepšenie priechodu potravy cez pažerák (Motilium, Cerucal, Domirid);
 • blokátory receptorov histamínu na zníženie sekrécie kyseliny chlorovodíkovej (Roxatidín, Ranitidín, Famotidín);
 • inhibítory protónovej pumpy (Controlok, Omeprazol, Nolpaza);
 • žlčové kyseliny na normalizáciu všeobecného sekrečného pozadia v prípade náhodného odlievania žlče do pažeráka (Ursokhol, Ursofalk).

Antacidá sa často používajú ako symptomatická terapia pri závažnom pálení záhy, nevyžadujú dlhodobé systémové používanie. Prokinetika sa odporúča na obnovenie pohyblivosti horného zažívacieho systému s celkovým priebehom maximálne 20 - 30 dní..

Ak je pripojený zápalový proces, predpisujú sa antibiotiká so širokým spektrom účinku. Ak je patológia sprevádzaná exacerbáciou chronického ochorenia, potom sa lieky užívajú súbežne, aby sa eliminovali príznaky akútnej fázy..

chirurgia

Chirurgická operácia je radikálna metóda liečby, ktorá je jedinou účinnou látkou pre zaťažený priebeh kýly pažeráka. Pri patologických poruchách zažívacieho systému sa používajú tieto typy operácií:

 • Zásah Belsi. Táto metóda je účinná pri veľkých herniálnych vakoch. V šiestom medzikontálnom priestore naľavo od hrudnej kosti sa urobí rez. Počas zásahu sa dolný pažerák a zvierač pažeráka fixujú k bránici.
 • Fundoplikace. Najbežnejšia metóda využívajúca laparoskopický alebo otvorený chirurgický prístup. Počas manipulácie sa tretina žalúdka drží okolo pažeráka a vytvára druh manžety, aby sa zabránilo vstupu žalúdka do pažeráka..
 • Allisonova metóda. Operácia sa vykonáva rezmi v medzikostálnom priestore 7-8, prišívaním hernálnej brány a predchádzaním rizikám porušenia herniálneho vaku.
 • Gastrocardiopexy. Operácia sa vykonáva rezom pozdĺž stredovej línie brucha, tesne nad pupkom. Súčasne sa horná tretina žalúdka a celý pažerák zošívajú do subfrenických segmentov..

Poznámka! Cieľom každého chirurgického zákroku je obnoviť normálne anatomické štruktúry pažeráka, vytvoriť účinný antirefluxný mechanizmus, ktorý zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka..

Funkcie napájania

Pri diagnostikovanej kýle pažeráka je potrebná diétna korekcia a dodržiavanie terapeutickej výživy. Cieľom diétnej výživy je znížiť záťaž tráviaceho systému. Hlavné pravidlá výživy pre patológiu sú tieto:

 • výživa v malých, ale častých dávkach (nie viac ako 250 ml súčasne):
 • používanie polotekutých potravín (najmä pri zhoršovaní sprievodných chorôb);
 • dodržiavanie čistej stravy, aby sa zabránilo rizikám chaotického uvoľňovania kyseliny chlorovodíkovej a pálenia stien žalúdka.

Odporúča sa variť v pare, variť, dusiť alebo pečiť. Je dôležité vylúčiť mastné, vyprážané, korenené a korenené jedlá, plynotvorné zložky, perlivú vodu. Užívanie jedla, ktoré pomáha oslabiť zvierače pažeráka, je neprijateľné, zvyšuje pravdepodobnosť rastu a štiepenia herniálneho vaku..

Terapeutická strava nezahŕňa múku, sladkosti, surové nestráviteľné jedlá, zeleninu a ovocie. Napriek všeobecným pravidlám je účinok niektorých výrobkov na stav prietrže a na celý tráviaci systém ako celok prísne individuálny pre každého pacienta. Strava sa pozoruje počas konzervatívnej liečby, ako aj v období po zotavení. Viac informácií o výžive počas hernie pažeráka sa môžete dozvedieť v článku „Strava pre herniu pažeráka: dôležité nuansy terapeutickej výživy a týždenné menu“.

Ľudové lieky

Liečba hernie pažeráka ľudovými prostriedkami je pomocnou skupinou opatrení zameraných na zmiernenie primárnych symptómov a predchádzanie komplikáciám. Na pozadí konzervatívnej liečby alebo v období zotavenia po operácii sa používajú alternatívne metódy.

Mnoho ľudových receptov vám umožňuje normalizovať sekréciu žalúdočnej šťavy, zvýšiť pohyb hrudiek v pažeráku, zabrániť tvorbe zápchy a súvisiacej intoxikácii tela..

Ako liečiť výslednú prietrž nekonvenčnými metódami? Účinné recepty sú:

 • Semená valeriánskeho koreňa, mäty piepornej a feniklu sú zmiešané v rovnakých pomeroch. 1 polievková lyžica. lyžica zmesi sa zmieša s 500 ml vriacej vody a trvá na tom, aby úplne nevychladla. Kompozícia je starostlivo filtrovaná a opitá niekoľkokrát denne.
 • 2 lyžice. polievkové lyžice husacej cinquefoin naliať 500 ml vriacej vody, trvať 10 hodín, filtrovať a potom vypiť 100 ml pred každým jedlom.
 • 3 lyžice. lyžice ľanových semien zalejeme 500 ml vriacej vody, povaríme 10 minút, ochladíme a trváme asi 5 hodín. Po vývare je opitý cez deň. Ľanové semená sa môžu jesť každý deň ráno na lačný žalúdok na 2 lyžice. lyžice.
 • Mrkvová šťava s jablkami a smotanou (čerstvo vylisovaná) dokonale odstraňuje pálenie záhy, zmierňuje príznaky akútnej gastritídy, ktorá sa často vyskytuje pri pažeráku prietrže.

Dôležité! Všetky metódy alternatívnej liečby musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Lekári nepopierajú účinky metód liečby „starej mamy“, ale ich použitie by malo byť odôvodnené existujúcimi príznakmi..

Cvičenia hernie pažeráka

Hlavnými cvičeniami pri hernii pažeráka sú prvky dychových cvičení a posilňovanie svalov pobrušnice. Efektívne cvičenia sú:

 • Pacient je umiestnený na pravej strane a vankúše umiestňuje pod hlavu. Po inšpirácii je žalúdok vydýchnutý, pri výdychu je čo najviac uvoľnený. Po 5-6 dňoch pravidelného tréningu sa brucho zatiahne na výdych.
 • Pacient kľačí. Pri plnom dychu sa nakláňa do strán, zatiaľ čo pri výdychu zaujíma svoju pôvodnú pozíciu.
 • Nafukovacie balóniky. Pri jednom postupe nafúknite a vyfúknite gule 3-4 krát pomalou inhaláciou 3-4 krát. Počas cvičenia je dôležité cítiť napätie v bránici, aby sa lepšie obnovil svalový tonus.
 • Pacient leží na chrbte s rukami za hlavou a ohýba kolená. Potom mierne stúpajú smerom ku kolenám, držia sa niekoľko sekúnd a opäť zaujmú východiskovú pozíciu. Je dôležité pochopiť, že toto cvičenie nie je ako cvičenie, ktoré ovplyvňuje tlač..

Účinným smerom pri liečbe bylinnej cvičebnej terapie je joga a metódy špeciálnych dychových cvičení. Skôr ako začnete s vyučovaním, mali by ste zistiť, aké cvičenia nie je možné vykonať s herniou pažeráka. Zvyčajne je to hlboký sklon, intenzívne skoky, intenzívny výkyv tlače. V každom prípade je možné vysledovať individuálny obrázok, preto by ste sa mali poradiť s odborníkmi.

Poznámka! Dýchacie cvičenia by sa mali vykonávať na lačný žalúdok, najlepšie ráno na lačný žalúdok. Všetky cvičenia s herniou pažeráka by mali byť mäkké, hladké, aby sa vylúčilo riziko traumatického poškodenia muskulo-väzivového aparátu. Platí to najmä pre fyzicky neaktívnych ľudí..

Kľúčové odporúčania

Dodržiavanie niektorých lekárskych odporúčaní môže znížiť riziko exacerbácií, poskytnúť prevenciu v súvislosti s porušením herniového výčnelku. Rozlišujú sa tieto odporúčania:

 • po jedle nezastavujte vodorovne jednu hodinu;
 • vyhnúť sa ohýbaniu, zdvíhaniu závaží (v tomto ohľade sú silové cvičenia neprijateľné);
 • umývanie podláh pomocou mopu alebo iných zariadení;
 • spať na vysokých vankúšoch;
 • eliminovať nadváhu;
 • Nepoužívajte lieky proti bolesti bez potreby (ibuprofén, aspirín, diklofenak).

Prognóza hernie pažeráka je priaznivá. Správna liečba a dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní znižuje riziko zvýšenia prietrže, porušenia protrúzie a pooperačných komplikácií po operácii.

O hiátovej hernii v programe o zdraví E. Malysheva:

Napriek premysleným, z hľadiska anatómie a fyziológie, štruktúry nášho tela, existujú prípady, keď sa vyskytnú rôzne poruchy, v dôsledku ktorých sa vyvíjajú všetky druhy chorôb. Niektoré z nich môžu byť asymptomatické a nespôsobujú žiadne nepohodlie, ale väčšina z nich nám nedovoľuje žiť v pokoji. Jedným z týchto ochorení je hiátová prietrž, v dôsledku čoho sa brušné orgány presúvajú na nevhodné miesto (hrudná dutina) v dôsledku prítomnosti prirodzeného / patologického otvoru v bránici..

 • Príčiny hiátovej prietrže
 • Najčastejšie príznaky hiátovej prietrže
 • Čo sa môže stať, ak sa nebude liečiť hiátová prietrž

Príčiny hiátovej prietrže

Po vykonaní viacerých štúdií a rôznych vedeckých pozorovaní dospeli zdravotnícki pracovníci k tomuto záveru: tento typ kýly sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria:

 • oslabenie svalov pažeráka, ku ktorému dochádza v dôsledku fyziologických faktorov v dôsledku starnutia tela;
 • oslabenie spojivového tkaniva lokalizovaného medzi pažerákom a žalúdkom;
 • vrodená (vrodená) defektná membrána.

Okrem toho sa hiátová prietrž môže vyskytnúť u ľudí, ktorí:

 1. zdvíhať závažia;
 2. mať dlhodobý kašeľ;
 3. pociťujete pretrvávajúcu zápchu;
 4. trpia obezitou;
 5. neustále prežívajú stres;
 6. nemajú dobrý odpočinok;
 7. fajčiť, a tiež nesledujú ich držanie počas jedla.

Všetky tieto faktory priamo alebo nepriamo ovplyvňujú vzhľad prietrže, ktorá môže mať niekoľko podôb. Najbolestivejšie a absolútne nezabráni ľuďom v živote (asi 40 percent pacientov s touto patológiou si nemusí byť vedomí existencie takejto kýly v tele). Druhou formou, ktorá už začína spôsobovať nepohodlie, je prietrž spojená s prejavom nedostatočnosti srdcovej časti žalúdka. Ďalej sú hernie:

 • nie sú spojené s nedostatočnosťou srdcovej časti žalúdka;
 • so sprievodnými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú žalúdok alebo črevá;
 • paraezofageální hernie;
 • spojené s vrodenou malformáciou (krátky pažerák).

Najčastejšie príznaky hiátovej prietrže

Bohužiaľ, s nepokojným rytmom života, ktorý neustále „núti“ ľudí pracovať, môže veľká časť svetovej populácie zamieňať príznaky hiátovej prietrže s obyčajným trávením. V dôsledku týchto falošných záverov začínajú úplne zbytočné a, čo je najdôležitejšie, zbytočné liečenie, ktoré sa snaží zastaviť známu symptómy. Preto, aby ste netrpeli ich osudom, odporúčame vám oboznámiť sa s najdôležitejšími a najvýznamnejšími prejavmi choroby, ktoré môžu priamo naznačovať kýlu pažeráka. takže:

 • ak sa často obávate pálenia záhy, ktorý sa zvyšuje s ohýbaním v rôznych smeroch, po jedle (dokonca mierne) alebo v noci, je to podľa štatistických vedeckých informácií typické pre 90% pacientov s bráničnou kýlou.
 • nemenej významným znakom, ktorý by vás mal prinútiť premýšľať o prietrži, je bolesť. Toto je jeden z najvýraznejších príznakov, ktoré majú pálivý charakter. V tejto situácii je najlepšie, ak nie je možné vydržať bolesť, zastaviť ju antacidami a čo najskôr sa poradiť s lekárom. Na odstránenie falošných príznakov môžete vykonať kontrolný test, aby ste sa ubezpečili alebo vyvrátili svoje predpoklady. Chorá osoba sa musí zohnúť alebo narovnať. Ak sa pri ktoromkoľvek z týchto pohybov začne bolesť zosilňovať, vyvinula sa hiátová prietrž.
 • prítomnosť belgovania tiež naznačuje „poruchu“ s pažerákom. Pred uskutočnením tejto akcie pacient najčastejšie pocíti praskavý pocit. Zároveň by ste nemali otvárať lekárničku a liezť na analgetiká alebo antispasmodiká, vôbec vám nepomôžu, ale iba raz znovu „namáhajú“ pečeň a obličky. Ak sa bolesť (prasknutie) zintenzívni, ale nezmení sa, môžete ju nazvať umelo (na vlastnú päsť). Ale v žiadnom z týchto prípadov by ste nemali trpieť, ale mali by ste navštíviť lekára, aby ste sa podrobili úplnej liečbe.

Ďalším dôležitým znakom naznačujúcim vzhľad hiátovej prietrže vo vašom tele by malo byť pľuvanie. Pozoruje sa u 35 - 40% pacientov a vyskytuje sa pri naklonení tela, v polohe na chrbte s uvoľnením svalov a po jedle..

Čo sa môže stať, ak sa nebude liečiť hiátová prietrž

Po prvé, ako každá choroba, ktorá sa nedá liečiť, nečinná forma sa môže zmeniť na chronickú, keď už nie je účinná liečba drogami. Okrem prechodu na chronické štádium sa v tele často vyskytuje aj vnútorné krvácanie, ktoré môže mať fatálne následky. A keď zviera veľkú časť žalúdka, ako dôsledok zvýšeného diafragmatického otvoru, človek zažije šok z prudkej a veľmi silnej bolesti. Preto, aby ste predišli takýmto dôsledkom, neignorujte predchádzajúce a často opakované rovnaké príznaky. Sú to tie, ktoré signalizujú rôzne zmeny v tele..

A ako vyzerá choroba na videu:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Trakčný stôl na napínanie chrbtice je špeciálny dizajn, ktorý pomáha liečiť choroby chrbta. Na takomto zariadení je zakázané nezávisle začať liečbu, pretože stav pacienta sa môže niekoľkokrát zhoršiť.
Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna.
Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.