loader

Hlavná

Pažerák

Metódy boja proti hiátovej prietrži

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine. ICD kód: K 44.

Hiátová hernia (HAP) má iné meno: axiálna hiátová hernia. V tomto prípade pažerák a dolná časť žalúdka pôsobia ako prietržové orgány. Zostávajúce orgány umiestnené v brušnej dutine vyčnievajú veľmi zriedka za bránicu.

Hiátová prietrž žalúdka v posledných rokoch pevne zaujala prvé miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. Hypodynamia, sedavý spôsob života spojený s prácou, zlá výživa s množstvom konzervačných látok a chemických prídavných látok v potravinách - tieto faktory ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu a často sa stávajú príčinami patológií, niekedy dosť závažnými.

Axiálna kýla pri otvorení bránice v pažeráku je choroba, na ktorú je väčšina žien a vzhľadom na fyziologické vlastnosti citlivá. A hoci príznaky tohto ochorenia sa nemusia prejaviť na dlhú dobu a často takúto patológiu odhalia náhodou, je potrebné ju liečiť, aby sa predišlo nepríjemným alebo dokonca nebezpečným následkom..

odrody

Tento typ patológie sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty.

Klasifikácia hiátovej prietrže pažeráka:

 1. Posúvanie axiálnej prietrže. Je to typ patológie charakterizovaný voľným pohybom orgánov umiestnených v brušnej dutine nad úrovňou bránice a vracajúcim sa späť. Nefixovaný pažerák a horný žalúdok sú prietržové orgány. Posúvanie axiálnej hernie má poddruhy: srdcový, kardiofundálny, medzisúčetný a celkový žalúdok.
 2. Parezofageálna bránica prietrže. Je oveľa menej bežný ako prvý typ a vyznačuje sa tým, že vyčnieva z dolných častí žalúdka do hrudníka (v niektorých prípadoch aj do iných orgánov brušnej dutiny). Vyskytuje sa axiálna rotácia žalúdka o 180 ° a jeho horná časť zostáva v normálnej polohe vzhľadom na bránicu. Poddruh: Fundal and Antral.
 3. Kombinovaná diafragmatická prietrž má príznaky dvoch typov a je veľmi zriedkavá.

Podľa stupňa prieniku brušných orgánov do hrudníka a rozsahu procesu má axiálna hernia pažeráka závažnosť 1, 2 a 3.

Výbežok pažeráka je charakteristický pre prvý stupeň. Žalúdok je mierne nad normálnou anatomickou polohou, ale pod bránicou.

V druhom stupni horná časť žalúdka tiež vyčnieva do hrudníka.

Tretí stupeň sa vyznačuje vyčnievaním väčšieho omentum peritonea a slučiek tenkého čreva, čo si vyžaduje vážne lekárske ošetrenie v nemocnici a niekedy okamžitý chirurgický zákrok.

Ak sa u starších ľudí zistí patológia 1 stupňa, ich stav sa klasifikuje ako takmer normálny stav.

Dôvody rozvoja patológie

Všetky tri typy hiátovej hernie majú rovnaký vzhľad. Tieto dôvody sú rozdelené na vrodené a získané.

K dedičným (vrodeným) patria:

 • patológia vývoja plodu, keď sú počas jeho kladenia kladené herniové vrecká alebo kýly;
 • slabo vyvinutá bránica, ktorá má oslabený tón hladkých svalov.

Získané príčiny priamo súvisia so životným štýlom a ľudskými návykmi:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita spojená so športovými alebo profesionálnymi činnosťami;
 • následky operácií;
 • poranenia brucha;
 • tehotenstvo s komplikáciami;
 • kašeľ, ktorý dlho nezmizne;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zápalové procesy v pobrušnici alebo na hrudníku (vrátane častých zápalov pľúc, pohrudnice a zápalových ochorení tráviaceho traktu);
 • zmeny veku.

To však neznamená, že každá jediná príčina, ktorá sa raz stala vo vašom živote, môže okamžite viesť k výskytu axiálnej hiátovej prietrže. Príčinou patológie diafragmatického otvorenia sa však stáva kombinácia faktorov a ich častá opakovateľnosť vo väčšine.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diagnostika a liečba

Z diagnostických metód bude najbežnejšou a najpresnejšou endoskopia a röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Stanoví sa umiestnenie žalúdka, prítomnosť sprievodného ochorenia duodena - duodenitída a pažerák - ezofagitída..

Hneď ako gastroenterológ alebo chirurg určí typ diafragmatickej prietrže a jej stupeň, predpíše adekvátnu liečbu, ktorá môže pozostávať z malého množstva liekov a stravy v prípade včasnej liečby. V 2 štádiách ochorenia je potrebná závažnejšia konzervatívna terapia. V prípade pretrvávajúcej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Počas operácie musí lekár fixovať polohu žalúdka pozdĺž menšieho zakrivenia, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu axiálnej prietrže.

Na zníženie podráždenia sliznice pažeráka sa používajú ľudové liečivá, ktoré majú terapeutický účinok, pričom podliehajú všetkým pravidlám formulácie..

Ak ignorujete signály vášho tela a liečba bude predčasná, môžu nastať komplikácie:

 • perforácia pažeráka, ktorá môže byť fatálna;
 • krvácanie z pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • vývoj peptického vredu pažeráka a žalúdka;
 • výskyt refluxnej ezofagitídy;
 • jazvové zmeny v pažeráku.

Aware - znamená ozbrojené. Využite znalosti, aby ste mohli včas rozpoznať príznaky choroby a vyhľadať odbornú pomoc od odborníkov. Prognóza v skorých štádiách je priaznivá - pacient zostáva schopný pracovať a armáda dostáva rekruty.

Vyberáme liečbu a stravu pre axiálne prietrž

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu. Je zistená hlavne u dospelých.

Axiálna kýla môže byť troch typov:

  pohybujúce sa; paraezofageální hernie; kombinovaný.

Počas kĺzavej axiálnej prietrže dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka voľne prúdia cez pažeravý priechod bránice do hrudnej dutiny a naopak. Ochorenie môže mať dve štádiá, ktoré závisia od veľkosti prietrže a stupňa jej výstupu do hrudnej dutiny.

V prvej fáze vstupuje do hrudnej dutiny iba časť pažeráka, žalúdok je umiestnený vyššie, blízko bránice. Ak je prvá fáza diagnostikovaná u starších ľudí, považuje sa to za takmer normálne v dôsledku zmien v tele a starnúcich procesov súvisiacich s vekom..

V druhej fáze sa do hrudnej dutiny vytlačí nielen pažerák, ale aj žalúdok.

Príčiny axiálnej prietrže

  slabosť spojivového tkaniva bránice; predĺžená refluxná gastritída so skrátením pažeráka, ku ktorému dochádza v súvislosti so zápalovými procesmi a jazvami; poruchy činnosti dvanástnika a žalúdka; tehotenstvo a komplikácie počas pôrodu; chronické ochorenia pečene a žalúdka, ascites; nadváha, zlé návyky, starnutie tela; poranenia bránice, choroby dýchacích ciest, ťažký kašeľ; vnútrobrušný tlak, zápcha, plynatosť; fyzická aktivita, vzpieranie.

V počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Najmenšie nepohodlie v gastrointestinálnom trakte je často pripisované iným chorobám, ako sú vredy, gastritída a prejedanie. Existuje však niekoľko základných príznakov axiálnej prietrže:

  pálenie záhy, nevoľnosť, čkanie, grganie, bolesť brucha; bolesť v epigastrickej oblasti po dlhom pobyte v ohnutej polohe; bolesť za hrudnou kosťou, charakteristická pre angínu pectoris; bolesť pri prehĺtaní jedla; rozvoj anémie, ktorá má za následok bledosť, hučanie v ušiach, závraty.

Ignorovanie príznakov choroby môže viesť k mnohým komplikáciám. Najnebezpečnejšími sú zápal sliznice pažeráka, krvácanie, peptický vred a zúženie pažeráka v dôsledku zjazvenia sliznice..

Iba lekár môže diagnostikovať chorobu vykonaním potrebného lekárskeho výskumu. Predovšetkým je potrebné rôntgenové vyšetrenie tela. Procedúra sa vykonáva vo zvislej polohe so zdvihnutou panvou. Po röntgenovom vyšetrení môže špecialista predpísať ďalšie typy diagnostiky na určenie typu prietrže a jej veľkosti.

Vyšetrenie pacienta zahŕňa endoskopiu (štúdia slizníc pomocou endoskopu), počítačovú tomografiu hrudnej dutiny, biochemické a klinické krvné testy. Výsledky sú považované za gastroenterológa, otolaryngológa, kardiológa a pulmonológa. Diagnostika dutého tela zabráni rozvoju axiálnej prietrže a umožní vám zvoliť optimálnu liečbu pre pacienta.

Kýla u tehotných žien

Axiálne prietrž sa často vyskytuje počas tehotenstva. U žien, ktoré rodia po tridsiatich rokoch, je pravdepodobnosť ich výskytu oveľa vyššia. Prispieva k rozvoju choroby zvýšenému tlaku v bruchu a toxikóze, ktorá vyvoláva zvracanie a reflexy pažeráka. Symptomatológia choroby je rovnaká ako pri obvyklom priebehu choroby.

Počas tehotenstva nie je ženám predpísané úplné užívanie drog. Lekár predpisuje lieky, ktoré zmierňujú individuálne príznaky, ako sú pálenie záhy, nadúvanie, zápcha. Toto ochorenie nepredstavuje hrozbu pre dieťa a matku. Kýla pažeráka pri stálom lekárskom dohľade neovplyvňuje samotné narodenie.

Axiálna kýla u športovcov

Diagnóza kýly u športovcov nemusí vždy znamenať opustenie športu. Niektoré typy fyzickej námahy nielen poškodia pacienta, ale tiež pomôžu posilniť jeho zdravie. Samozrejme nejde o profesionálne športy.

Hlavnou príčinou axiálnej kýly sú vysoké tlaky, ak existuje vrodená predispozícia na slabosť steny brucha. Silové športy, kde je potrebné vzpieranie, musíte okamžite odísť.

Môžete robiť plávanie a robiť športové cvičenia, kde hlavná záťaž padá na bicepsy a tricepsy. Nie rýchle kolo a chôdza tiež nespôsobujú komplikácie tohto ochorenia. Hlavná vec je robiť všetko s mierou.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Ezofágová prietrž u detí

Axiálna kýla u novorodencov je mimoriadne zriedkavá a považuje sa za patológiu vývoja plodu. Takzvaná porucha hrudníka sa vyznačuje vrodenou formou skráteného pažeráka. V tomto prípade časť žalúdka, ktorá sa nachádza nad bránicou, nie je ohraničená dutinou brušnej..

Prvé príznaky choroby sa prejavujú častou regurgitáciou dieťaťa po veku šiestich mesiacov, so zavedením doplnkových potravín, môže dôjsť k zvracaniu. Deti s axiálnou kýlou trpia podváhou, zakrpateným rastom a podvýživou.

Pri diagnostikovaní hernie pažeráka u novorodencov lekári odporúčajú chirurgickú liečbu, aby sa ďalej zabránilo progresii choroby a rozvoju sprievodných chorôb..

Kýlová pažerá: príznaky a liečba, strava, tabletky

Medzi najzávažnejšie choroby zažívacieho traktu patrí kýla pažeráka jednu z vedúcich pozícií. Pre úspešné vyliečenie je potrebné včas diagnostikovať a stanoviť presnú diagnózu. Typ a metódy rehabilitácie sa vyberajú v závislosti od štádia ochorenia, pričom sa berie do úvahy celkový stav pacienta. V kombinácii s liekom a chirurgickou liečbou sú povolené rôzne recepty na ľudové liečenie. Po ukončení liečebného cyklu je predpísaná šetrná strava, šport je obmedzený.

Ako a prečo sa choroba vyskytuje

Choroba má krstné meno - prietrž otvorenia bránice.
Membrána sa skladá z dier, ktoré umožňujú prejsť nervami, pažerákom a krvnými cievami. Oddeľuje hrudnú kosť a brušnú dutinu a udržuje tieto vnútorné orgány na svojom mieste. Na ľavej strane bránice je tráviaci systém, ktorý by sa mal vo svojich rozmeroch úplne zhodovať s veľkosťou pažeráka. Dôvodom vzniku je oslabenie svalového prstenca, keď dôjde k premiestneniu vnútorností z pobrušnice do hrudnej dutiny, čím vyčnieva z brušnej dutiny..

V niektorých prípadoch je ochorenie vrodené (krátky pažerák).

príčiny

 • tehotenstvo,
 • Nádor v hrudnej kosti alebo bruchu,
 • Zlé návyky,
 • Dôsledky operácie pažeráka,
 • Poranenia brucha,
 • Pretrvávajúca zápcha,
 • Kašeľ na dlhú dobu.
 • Tepelné popáleniny spôsobené jedlom horúceho jedla. Vyvolávajú zúženie pažeráka, ktoré v mnohých prípadoch vedie k prietrži,
 • nadúvanie,
 • Vrodené rysy, napr. Krátky pažerák,
 • Atrofia pečene na ľavej strane,
 • Oslabenie svalov, väzov pažeráka,
 • Zvýšený brušný tlak,
 • Dyskinéza pažeráka,
 • Absorpcia tukového tkaniva pod bránicu.

Veľkú úlohu tu zohrávajú nielen vnútorné charakteristiky organizmu, ale aj spôsob života človeka.

Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u starších ľudí, pretože ľudské telo s vekom slabne a vnútorné orgány už nie sú pevne držané na svojich stálych miestach..

príznaky

Najčastejšie príznaky kýly pažeráka sú:

 • bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môže výrazne zvýšiť,
 • Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Ak sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť a vytvoriť nepríjemné pocity za hrudnou kosťou,
 • Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepší,
 • Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže vaše telo nakloniť dopredu,
 • Pocit nedostatku vzduchu,
 • V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 • Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Tento príznak sa prejavuje silnejšie pri jedle teplého alebo studeného jedla, ako aj pri jeho rýchlom vstrebávaní,
 • Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad je spôsobený uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu,
 • Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa kombinuje s atakmi udusenia a abnormalít srdcového rytmu.,
 • Čkanie. Môže to byť dosť dlho, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností,
 • Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka,

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

diagnostika

Na presnú diagnostiku musí pacient urobiť nasledujúce kroky:

 • Navštívte odborníka a podrobne opíšte svoju bolesť,
 • Pomocou röntgenového snímania stanovte presnú polohu a stav zažívacieho systému a tiež vyhodnotite fungovanie horného gastrointestinálneho traktu.,
 • Pass FGDS (Fibrogastroduodenoscopy) - Vykonáva sa pomocou špeciálnej pohyblivej tenkej sondy s optickým systémom, pomocou ktorej sa vyšetrujú žalúdok a dvanástnik. Pomáha identifikovať príznaky, ktoré môžu naznačovať možnú herniu pažeráka, a vyžaduje si špeciálne školenie.,
 • Zmerajte pH - hladinu pažeráka a žalúdka: počas dňa špeciálne zariadenie zaznamená frekvenciu vstupu jedla do pažeráka a zaznamená všetky vlastnosti procesu.
 • Ultrazvuk orgánov hrudníka a brušnej oblasti.

Metódy použité pri diagnóze umožňujú nielen stanoviť presnú diagnózu, ale tiež určiť závažnosť choroby.

Druhy kýly pažeráka

Toto ochorenie má niekoľko odrôd:

Kôra pažeráka

Medzi tieto poddruhy patria predné a hernie pozadia, ktoré sú dôsledkom vrodenej patológie gastrointestinálneho traktu..

Axiálna (hiátová) prietrž

odrody:

 • hernia pažeráka
 • medzisúčet
 • celkový žalúdok
 • srdcové.

Keď sa zmení poloha tela pacienta, axiálna prietrž sa voľne pohybuje z brucha do hrudníka.

Hiátová prietrž je nebezpečná v tom, že k porušeniu často dochádza a vyžaduje si povinný chirurgický zákrok.

Sliznica pažeráka (putovanie) pažeráka

Toto meno bolo dané skutočnosťou, že herniálny výčnelok sa pohybuje („kĺzne“) s každou zmenou polohy tela pacienta..

Veľkosť výstupku spôsobuje rozdelenie choroby na 3 stupne:

 • Vydutie 1 stupeň. Pažerák vstupuje do otvoru bránice iba s malou časťou spodnej časti.
 • Pri 2 stupňoch výčnelku sa kardia mierne posunie a celé spodné črevo sa presunie do hrudnej kosti pacienta..
 • V treťom stupni, na spodnej časti a na tele žalúdka, sa na výčnelku zúčastňuje dolný pažerák.

Liečebné metódy

Ak sa nájde kýla, je potrebné poradiť sa s odborníkom: gastroenterológom alebo chirurgom. Iba oni rozhodujú, ako liečiť kýlu.

Toto ochorenie môže byť liečené liekmi a chirurgickým zákrokom..

Ak gastroenterológ zistí, že príznaky choroby sú mierne, liečba je možná bez chirurgického zákroku, pomocou liekov, odmietnutím použitia určitých liekov a použitím odporúčaných cvičení na zníženie telesnej hmotnosti pacienta..

Ak osoba zažije pálenie záhy po dlhú dobu, neustále cíti bolesť, je pre neho ťažké prehltnúť - chirurg predpíše operáciu.

Operácia je nevyhnutná pri absencii pozitívnej dynamiky liečby drogami alebo v prípade nebezpečenstva komplikácií. Núdzový chirurgický zákrok je potrebný na začiatku zápalového procesu av prípade vredu pažeráka.

Liečba sa vykonáva hlavne v nemocnici, kde bude pacient neustále pod dohľadom špecialistov.

Chirurgické ošetrenie

Operácia je predpísaná v neprítomnosti pozitívneho výsledku pri liečení liečivami a v prítomnosti indikácií pre chirurgický zákrok. S veľkým otvorom v bránici je chirurgia nevyhnutná.

Nie je možné odmietnuť chirurgickú liečbu, včasné odstránenie prietrže môže zachrániť život pacienta. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v tom, že jeho vývoj vedie k hrozivejším ochoreniam, žalúdočným vredom alebo gastrointestinálnej onkológii..

Pri tomto ochorení sa najčastejšie vykonáva laparoskopia. Počas jeho konania sa obnoví normálny anatomický pomer ezofágového otvoru bránice s gastroezofágovou zónou a vytvára sa protirefluxný mechanizmus, ktorý zabraňuje tomu, aby sa obsah žalúdka vyhodil späť cez pažerák späť do ústnej dutiny..

Laparoskopia je povinná, ak:

 • Pacient má parezofageálnu alebo kĺzavú prietrž s častým sklonom k ​​štipaniu,
 • Rozmery hernie samotnej a dier v bránici dosiahli veľké hodnoty,
 • Komplikácie sa vyvíjajú,
 • Liečba drogami zlyhala.

Laparoskopia je zďaleka najúčinnejšou metódou na odstránenie choroby. Ak bola operácia vykonaná správne a priniesla výsledok - neexistujú žiadne komplikácie alebo iné problémy.

Dôležité! Chirurgia sa nevykonáva počas tehotenstva ani u pacientov trpiacich na diabetes mellitus a tromboflebitídu. Pre všetky z nich je vybrané jemné zaobchádzanie. Je založená na užívaní liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, jeho sekréciu. Okrem toho sa predpisujú lieky, ktoré môžu chrániť sliznicu pažeráka, vyberá sa správna výživa. Tehotným ženám môžu byť predpísané odrezky z harmančeka, jelša, antispasmodiká.

Pooperačné zotavenie

 • Po operácii je pacientovi umožnené vstať prvý deň z postele. Dovolené piť vodu.
 • Nasledujúci deň môžete jesť trochu, ale iba tekuté teplé jedlo.
 • Výťažok z kliniky sa objaví do 1 až 6 dní v závislosti od zložitosti ochorenia a pohody pacienta..

Po 2 až 3 týždňoch sa osoba vracia do práce, ale dodržiava predpísanú stravu. Prísna strava je navrhnutá na 2 mesiace, mäkká - na šesť mesiacov. V súčasnosti sú na také športy, kde vnútorné orgány zažívajú stres, uvalený zákaz: vzpieranie, kulturistika, vzpieranie a niektoré ďalšie typy.

Ľudové zaobchádzanie

Použitie tradičných medicínskych metód pomáha zmierniť bolesť, odstrániť prejavy nadúvania, pálenia záhy a zmierniť zápchu. Na tento účel sa používajú odvar zo špeciálne vybraných bylín, čaj sa varí, odvar sa vyrába.

Je však potrebné si uvedomiť, že liečba ľudovými liekmi má liečivý účinok iba v počiatočnom štádiu choroby. S rozvojom choroby, keď je chirurgický zákrok nevyhnutný, sa ľudové liečivá používajú iba ako doplnok k hlavnej liečbe drogami..

Na zmiernenie alebo zmiernenie bolesti existuje niekoľko osvedčených receptov využívajúcich prírodné liečivá. Obzvlášť populárne sú použitie ľanových semien v rôznych formách, harmančekový a mätový čaj, mandle, jablčný ocot (zriedený vodou), zelerový a zázvorový džús, prírodný jogurt.

Diéta jedlo

Špeciálna strava pomáha nielen vytvoriť správnu stravu, ale tiež eliminuje rozvoj patologických zmien v pažeráku. Nedodržanie diéty odporúčanej ošetrujúcim lekárom môže viesť buď k relapsu ochorenia, alebo k výraznému predĺženiu procesu hojenia..

Je potrebné organizovať časté jedlo, a to až 6-krát počas dňa. Väčšinu jedla, ktoré musíte zobrať ráno a popoludní, v malých porciách. Takáto strava znižuje intenzitu tráviaceho traktu a vyrovnáva tráviace enzýmy a kyseliny.

Prestaňte jesť najneskôr 2 hodiny pred spaním.
Na zabezpečenie správnej výživy musíte vedieť, ktoré výrobky sú určené na použitie a ktoré sú nežiaduce z ponuky pacienta.

Správne výrobky

Nasledujúce výrobky majú dobrý účinok na žalúdok a nespôsobujú zhoršenie choroby:

 • Celá obilná kaša,
 • Všetky druhy cestovín,
 • Niektoré druhy mliečnych výrobkov,
 • Varená zelenina, pečené zemiaky,
 • Nízkotučné ryby,
 • Chudé mäso,
 • Vývar (hovädzie alebo kuracie mäso),
 • Sušený chlieb,
 • Dietetické cookies,
 • Ovocie a bobule (iba zrelé!),
 • Sušené ovocie,
 • Bylinkový čaj,
 • Tichá minerálna voda.

Zlato je obzvlášť užitočné. Prispieva k normalizácii metabolizmu, dobre lieči sliznicu žalúdka. Med pomáha pacientom zmierniť exacerbáciu choroby a eliminuje pálenie záhy. Optimálna dávka - 1 čajová lyžička medzi jedlami.

Zakázané alebo obmedzené výrobky
Ak pocítite najmenšiu bolesť, obmedzte používanie akéhokoľvek pevného jedla, takáto výživa by sa mala okamžite vylúčiť zo stravy.

U pacientov, ktorí trpia prietržami pažeráka, je prísne zakázané:

 • Nápoje: alkohol, káva, sýtené nápoje, kyslé šťavy, mlieko,
 • Čokoláda a sladkosti.

Niekoľko výrobkov je okrem toho nežiaduce konzumovať:

 • Korenené jedlá spôsobujúce okamžité podráždenie žalúdočnej sliznice,
 • Údené mäso, uhorky, mastné potraviny,
 • Pomaranče, mandarínky, grapefruity.

Strava obmedzuje spotrebu ovocia obsahujúceho kyselinu: hrozno, granátové jablko, citróny, brusnice, zelené odrody jabĺk, kivi.

Zelenina a ovocie sa najlepšie pripravujú v strúhanej forme, lúpané.

Axiálna hiátová kýla 3. stupňa

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Dôvody pre vzdelanie

Hiátová hernia je patológia charakterizovaná vyčnievaním brušných orgánov cez pažerákové otvorenie bránice. Spravidla dochádza k posunu v dolnom pažeráku, žalúdku, o niečo menej často ako v iných orgánoch.

Patológia je sprevádzaná skutočnosťou, že tieto orgány sa namiesto brucha vymieňajú na hrudi. Ďalším menom tohto ochorenia je hiátová prietrž (skratka.

Dôvody vedúce k vzniku HPAI sú veľmi rozdielne a sú rozdelené na vrodené a získané. Axiálne a paraezofágové hiátové prietrže sa vytvárajú v dôsledku pôsobenia rovnakých faktorov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

- príliš vysoké zaťaženie, ktoré vedie k nadmernému zaťaženiu pobrušnice;

- patológia vývoja bránice otvoru pažeráka, ktorá má vrodenú povahu;

- zmeny spojené s procesom starnutia;

- zreteľné zvýšenie tlaku vo vnútri pobrušnice;

- operácie a rôzne zranenia;

- v niektorých prípadoch môže byť hiátová prietrž spôsobená tehotenstvom alebo ťažkou prácou.

Je ľahké vidieť, že také ťažké podmienky sú spôsobené nadmerným napätím v pobrušnici, ktoré sa objavuje pod vplyvom rôznych dôvodov..

Dôvody, prečo si človek vyvinie HPOD, sú dosť rozsiahle. Rozlišujte medzi nadobudnutým a vrodeným. Axiálne a paraezofágové hernie sa vyskytujú pod vplyvom niekoľkých faktorov.

Vrodené príčiny zahŕňajú:

 • výskyt prietrže a herniálnych vreciek počas vývoja plodu v lone;
 • nedostatočné rozvinutie bránice.

Medzi získané príčiny patria:

 • vysoký index telesnej hmotnosti;
 • silná fyzická námaha;
 • následky chirurgických zásahov;
 • poranenia brucha;
 • tehotenské komplikácie;
 • dlhodobý kašeľ;
 • priebeh zmien tela spojených s vekom;
 • zvýšený intraperitoneálny tlak;
 • výskyt zápalových procesov v blízkosti bránice.

Kombinácia príčin často vedie k vzniku HPOD. Pretrvávajúci kašeľ v fajčiari sa dá kombinovať s uvoľňovaním brušných orgánov do hrude cez veľký otvor pažeráka. Spoločne tieto faktory môžu spôsobiť rozvoj axiálnej hiátovej prietrže..

Z vyššie uvedených dôvodov začína tkanivo obklopujúce bránicu slabnúť. Ak predispozičné faktory ignorujú a nesnažia sa ich eliminovať, choroba sa s vysokou pravdepodobnosťou začne vyvíjať.

To môže spôsobiť veľmi vážne komplikácie. Preto je veľmi dôležité detegovať HPOD v skorých štádiách a okamžite začať liečbu..

Medzi najbežnejšie príčiny, ktoré vedú k rozvoju patológie, je potrebné uviesť:

 • nadváhou;
 • tehotenstva;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • patológia vývoja bránice ezofageálneho otvorenia vrodenej povahy;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • zvýšenie intraperitoneálneho tlaku;
 • sklon k zápche;
 • rôzne zranenia, choroby a chirurgické zákroky;
 • zmeny veku.

Všetky tieto predispozičné faktory spôsobujú oslabenie tkanív obklopujúcich bránicu. Toto je hlavný dôvod vzniku.

- príliš vysoké zaťaženie, ktoré vedie k nadmernému zaťaženiu pobrušnice;

- nadváha;

- patológia vývoja bránice otvoru pažeráka, ktorá má vrodenú povahu;

- zmeny spojené s procesom starnutia;

- zreteľné zvýšenie tlaku vo vnútri pobrušnice;

- operácie a rôzne zranenia;

- v niektorých prípadoch môže byť hiátová prietrž spôsobená tehotenstvom alebo ťažkou prácou.

Druhy hiátovej hernie

Posuvná prietrž (axiálna), pri ktorej sa spodná časť pažeráka a horná časť žalúdka, ktoré sú normálne v brušnej dutine, voľne pohybujú cez pažeravý otvor bránice do hrudnej dutiny a späť (šmykľavka)..

Kôra pažeráka je zriedkavá odroda, pri ktorej je horná časť žalúdka normálna a jej spodné časti (a niekedy aj iné orgány) vyčnievajú cez pažeravý otvor bránice a žalúdok sa akoby obrátil hore nohami.

Kombinovaná hernia - kombinuje príznaky axiálnej a parezofageálnej HPOD.

Na druhej strane sa axiálna hiátová prietrž rozlišuje od stupňa 1 a 2 v závislosti od veľkosti útvaru a úrovne jeho výstupu do hrudnej dutiny..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

- parazofagénne. Hovoríme o premiestnení iba časti žalúdka bez účasti na procese iných orgánov.

- Posuvná prietrž je osová. V tomto prípade je srdcová časť tiež premiestnená do hrudnej dutiny.

- Zmiešané. Hovoríme o príznakoch prvých dvoch druhov, ktoré sa objavujú súčasne.

- Vrodené. Takáto diagnóza sa vykoná, keď sa zistí prietrž, ktorej vznik nastáva na pozadí malého pažeráka umiestneného vo forme „srdcovej komory“. Táto situácia je neobvyklá..

1. Žalúdok je pod bránicou, kardia je s ňou na úrovni a brušný segment pažeráka je vyšší ako bránica..

2. Hiátová prietrž druhého stupňa sa vyznačuje tým, že pažerák je rovnomerne stlačený a kardinálna časť žalúdka vyčnieva do mediastína..

3. Je pozorovaná výrazná kontrakcia pažeráka a celý žalúdok alebo jeho súčasť úplne vyčnieva do mediastína.

Posúvanie axiálnej prietrže
 • Tento druh sa vyznačuje voľným pohybom orgánov do hrudníka z brušnej dutiny a potom späť..
 • V tomto prípade dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka vyčnievajú.
 • Zvyčajne sa nachádzajú v brušnej dutine..
 • Srdcová prietrž je ďalšou variáciou tohto typu..
 • Existujú tiež kardiofundálne, medzisúčetové a celkové žalúdočné HPOD..
Kôra pažeráka
 • Táto odroda je oveľa menej bežná ako prvá..
 • Pri tejto chorobe vyčnievajú cez spodnú časť bránice iba spodné časti žalúdka, zatiaľ čo horné majú normálne umiestnenie..
 • Zdá sa, že žalúdok preklopí o 180 stupňov.
 • Niektoré ďalšie orgány spolu so žalúdkom môžu tiež vydýchnuť..
 • Existujú hernie pozadia a predsiene pažeráka.
Kombinovaná prietržTento druh je krížením medzi prvými dvoma typmi.

V lekárskej praxi sa delia na tri hlavné typy:

 • posuvné (axiálne), v ktorom je nielen časť žalúdka, ale aj jej srdcová časť posunutá do hrudnej dutiny;
 • paraesofagén, pri ktorom je iba časť žalúdka posunutá;
 • zmiešané, v ktorých sú znaky klzkého a paresifagénneho vzhľadu.

Axiálne kýly sa tiež delia v závislosti od veľkosti prolapsu na stupne:

 • 1 stupeň, keď je brušný segment pažeráka nad bránicou, kardia je na úrovni bránice a žalúdok je pod bránicou;
 • 2, keď je kardia umiestnená nad bránicou a pri otvorení bránice sú viditeľné záhyby žalúdočnej sliznice;
 • 3 stupňa, keď časť žalúdka vyčnieva do hrudnej dutiny.

U pacientov trpiacich hiátovou prietržou je najčastejšie jej kĺzavý (axiálny) typ 1 alebo 2 stupne.

- parazofagénne. Hovoríme o premiestnení iba časti žalúdka bez účasti na procese iných orgánov.

- Posuvná prietrž je osová. V tomto prípade je srdcová časť tiež premiestnená do hrudnej dutiny.

- Zmiešané. Hovoríme o príznakoch prvých dvoch druhov, ktoré sa objavujú súčasne.

- Vrodené. Takáto diagnóza sa vykoná, keď sa zistí prietrž, ktorej vznik nastáva na pozadí malého pažeráka umiestneného vo forme „srdcovej komory“. Táto situácia je neobvyklá..

1. Žalúdok je pod bránicou, kardia je s ňou na úrovni a brušný segment pažeráka je vyšší ako bránica..

Známky choroby

Príznaky axiálnej hernie závisia od jej štádia a od prítomnosti sprievodných patológií. Táto choroba je nebezpečná pre život a zdravie, preto je dôležité urobiť včasnú diagnózu a začať správne liečenie..

Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné poradiť sa s gastroenterológom. Pri axiálnej kýle 1. stupňa sa nepozorujú žiadne príznaky.

Počas RTG vyšetrenia sa zistí choroba. V počiatočných fázach vývoja patológie je možné zaznamenať malú bolesť..

Intenzita bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou a zostáva v náchylnej polohe.

Žalúdok je jedným z kľúčových orgánov na zdraví, od ktorých priamo závisí pohodlie a úplný ľudský život. Výskyt klznej kýly môže mať na tento orgán zreteľne negatívny vplyv. Nie je možné tento problém ignorovať, preto je dôležité oboznámiť sa s príznakmi patológie a liečebnými metódami..

Hiátová prietrž: príčiny, príznaky, liečba

Čo je hiátová prietrž? Je to výčnelok orgánov brušnej dutiny (dolná časť pažeráka, žalúdka, menej často iných orgánov) prirodzeným otvorením bránice (pažeráka). To znamená, že orgány obsiahnuté v výstupku nie sú v bruchu, ale v hrudi. Ďalším menom pre túto patológiu je hiátová prietrž alebo skrátene.

Nie každý pacient si všimne zmeny vyplývajúce z vývoja axiálnej prietrže. V počiatočných štádiách nie sú prakticky žiadne príznaky..

diagnostika

Kýly hernie pažeráka sa najčastejšie detegujú počas endoskopického vyšetrenia alebo röntgenovej snímky brušnej dutiny alebo hrudníka. Hlavné príznaky naznačujúce prítomnosť choroby počas takejto štúdie sú:

 • nadhodnotené umiestnenie zvierača pažeráka;
 • neprítomnosť subfrenického delenia v tomto tráviacom orgáne;
 • kardia umiestnená priamo nad bránicou;
 • zväčšený priemer pažeráka;
 • oneskorenie prietrže vložené priamo do suspenzie kontrastného bária.

Pri vykonávaní endoskopie je vývoj tohto ochorenia indikovaný príznakmi chorôb, ako sú vredy, erózia, gastritída alebo ezofagitída, ako aj prítomnosť ezofageálnej a žalúdočnej línie nad bránicou. Aby sa vylúčila prítomnosť zhubných novotvarov u pacientov s podozrením na pažerovú kýlu, je povinná biopsia.

Na zistenie vnútorného krvácania z tráviaceho traktu sa vyšetruje stolica na skrytú krv..

Po vykonaní všetkých týchto diagnostických opatrení a potvrdení diagnózy si špecialista vyberie protokol na liečbu choroby zodpovedajúci každému konkrétnemu pacientovi a začne liečiť axiálnu prietrž.

Výsluchy a vyšetrenia pacientov umožňujú lekárovi podozrenie na hiátovú prietrž, na potvrdenie diagnózy je však potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie. Ďalej sa môže odporučiť EFGS (ezofagastastroskopia) - na objasnenie stavu slizníc pažeráka a žalúdka.

Ak je hiátová prietrž sprevádzaná bolesťou za hrudnou kosťou, EKG je povinné vylúčiť srdcové problémy.

Diagnostické metódy pre všetky typy HPOD (ostatné axiálne) sú rovnaké.

Existuje niekoľko metód, pomocou ktorých je možné detegovať axiálnu herniu alebo iný typ tejto patológie..

Predovšetkým je vhodné uchýliť sa k röntgenovému vyšetreniu, ktoré bude založené na báriovom kontraste. Ak sa postup vykonáva správne, na konci vidíte na obrázku viditeľný výčnelok.

Pozornosť by sa mala venovať takej technike, ako je pH-metry. S jeho pomocou určiť kyslosť žalúdka. Tieto údaje sú veľmi dôležité pri predpisovaní účinnej liečby..

Fibrogastroskopia hrá úlohu pri identifikácii stavu pacienta. Použitím tejto techniky je možné vyhodnotiť stav, v ktorom sa nachádza pažerák a žalúdok ako celok.

Bez takýchto diagnostických opatrení je takáto patológia v počiatočných štádiách takmer nezistiteľná. Preto sa oplatí oboznámiť sa s príznakmi, aby ste mohli včas rozpoznať účinky takejto závažnej choroby..

HHP často nemá žiadne príznaky. Asi 35% pacientov má preto komplikácie. Stáva sa, že sa choroba zistí náhodne počas endoskopie alebo röntgenového vyšetrenia.

Pažerák pomáha pri presnom vyšetrení pažeráka a svalových štruktúr nachádzajúcich sa vedľa neho. Vzorkovanie mäkkých tkanív pomáha odhaliť zhubné a benígne nádory.

Za najúčinnejšiu metódu detekcie HPOD sa považuje röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného média. Táto metóda môže pomôcť špecialistovi odhaliť výčnelok umiestnený v dolnej časti pobrušnice..

Liečebné metódy

Liečba hiátovej hernie je určená jej typom a závažnosťou príznakov.

Axiálne kýly 1 a 2 stupňa sa zvyčajne liečia konzervatívne.

Jedlo by malo byť frakčné (často, v malých porciách), jedlo je rozdrvené na pyré, teplé.

Vylúčené potraviny, ktoré dráždia sliznice tráviaceho traktu (korenené a slané; marinády, uhorky, údené, nakladané potraviny).

 • Na potlačenie sekrécie žalúdočnej šťavy a zníženie jej aktivity sa používajú antacidá (almagel, fosfhalugel, maalox atď.);
 • Používajte adstringenty a obalové prostriedky (nitrát bizmutu, vicalín, škrob);
 • lieky proti bolesti (anestezín, novokain na orálne podávanie);
 • antispasmodiká (no-shpa, platifilín).

Pri 2 stupňoch so závažnými príznakmi a nedostatočným účinkom konzervatívnej liečby môže byť indikovaný chirurgický zákrok.

Pri pažerákovej a kombinovanej hiátovej hernii sa operácie predpisujú oveľa častejšie, pretože existuje vysoké riziko komplikácií (žalúdočné krvácanie, porušenie). Počas operácie sa uskutoční čiastočné zošívanie otvoru pažeráka a dno a telo žalúdka sa pripevnia na brušnú stenu..

Hiatal hernia: čo to je? tiež trochu o diagnóze, liečbe, komplikáciách a prevencii

Gastrointestinálne choroby zaujímajú popredné miesto v patológiách tráviaceho ústrojenstva. Mnohé z nich začínajú asymptomaticky bez toho, aby spôsobovali nepríjemnosti. Iní sa naopak ukazujú dosť ostro. Jedným z takýchto ochorení je hiátová hernia (hiatal).

Hiatal hernia - čo to je?

Kýla pri otvorení pažeráka (hiatálna) je patológia, pri ktorej brušné orgány migrujú do hrudnej oblasti otvorom v bránici. U niektorých pacientov to pokračuje s miernymi príznakmi, ktoré sa môžu prejaviť pálením záhy. Neskôr sa príznaky podobné iným ochoreniam gastrointestinálneho traktu spoja.

Pri hiátovej prietrži sa orgány premiestňujú cez rozšírenú membránu

Zaujímavý fakt! Hiátová prietrž sa vyskytuje takmer u 22% populácie a vo väčšine z nich sa vyvíja na pozadí gastroenterologických chorôb. S vekom sa riziko patológie zvyšuje, po šesťdesiatich rokoch sa choroba vyskytuje u 50%.

V normálnom stave membrána vymedzuje oblasť hrudníka a výživy. V septe je niekoľko dier, ktorými prechádzajú nervy, šľachy a pažerák. V niektorých prípadoch dôjde k otvoreniu úst a horná časť žalúdka sa presunie do hrudnej dutiny. Pažerák a iné orgány niekedy napredujú..

Toto nie je neškodná choroba. Môže spôsobiť narušenie srdcového rytmu, anémiu, spôsobiť krvácanie.

Názory

V závislosti od mechanizmu tvorby a objemu penetrácie rozlišujú:

 • axiálny (posuvný) - spodok žalúdka, jeho horná časť a zvierač preniknú do hrudnej dutiny a potom sa vrátia späť;
 • v blízkosti pažeráka - dolný pažerák a prechod žalúdka zostávajú na svojom mieste a zvyšok žalúdka vychádza cez natiahnutú dieru. Nachádza sa vedľa hrudnej oblasti - paraezofageálne;
 • kombinované - kombinuje príznaky oboch patológií.

Axiálne (posuvné)

Najbežnejšia je axiálna prietrž. Diagnostikuje sa u 85% pacientov. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie prejavuje u žien po 50 rokoch. Prietrž má zvláštnosť pri pohybe z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a späť, preto sa nazýva kĺzanie.

V závislosti od orgánu, ktorý vstupuje do membránovej drážky, sa rozlišuje niekoľko typov axiálnej kýly:

 • pažerák - iba pažerák vstupuje do hrudnej dutiny;
 • kardiofundálny - v hrudnej dutine je dno žalúdka a kardia;
 • žalúdočné - časť žalúdka alebo celý orgán úplne spadne.

Pri axiálnej hernii orgány voľne migrujú a paraesofágová vyčnievajúca horná časť žalúdka

V závislosti od veľkosti a úrovne vstupu do diery sa rozlišujú tri stupne choroby:

 • I. stupeň - dolná časť pažeráka sa nachádza v hrudnej dutine, kardia je na úrovni bránice, žalúdok susedí so septom;
 • II. Stupeň - pažerák zostáva v rovnakej polohe, kardia a žalúdok sú na úrovni diafragmatického septa;
 • III. Stupeň - zažívací kanál, vstupný zvierač a spodná časť žalúdka už vstupujú do hrudnej dutiny. Možno preniknutie antru žalúdočného vaku a slučiek tenkého čreva.

V zásade identifikujte I a II stupne choroby.

Parezofageálny (parezofageálny)

Parezofágová hernia je veľmi zriedkavá, zatiaľ čo axiálna hernia je diagnostikovaná u 85% pacientov

Vyznačuje sa tým, že časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa v blízkosti hrudného pažeráka. V tomto prípade spodné časti žalúdka vyčnievajú cez otvor.

Tento typ patológie je pomerne zriedkavý. Rozlišujte antrum a fundus hernias. Ak dôjde k narušeniu vydutej časti žalúdka, naruší sa krvné zásobovanie, ako aj pohyb potravy pažerákom. Prejavuje sa vo forme ostrej bolesti, nevoľnosti, zvracania.

kombinovaný

Kombinuje mechanizmus tvorby klznej a paraezofageálnej hernie. Vytvorené s už vytvorenou axiálnou alebo perezofágovou patológiou.

Ďalej dochádza k posunu spodnej / srdcovej časti žalúdka. V niektorých prípadoch sa potravinová diera spojí s aortálnou látkou, čím sa vytvorí jediný kanál aortálnej a pažeráka.

V tomto prípade môže mať hernie až 10 cm v priemere a zaberá veľa miesta na hrudi.

príčiny

Príčiny vzniku choroby sú mnohé. Špecialisti ich delia na dve skupiny: vrodené a získané.

Faktory, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku v brušnej dutine, vyvolávajú rast prietrže. Tie obsahujú:

 • kašeľ;
 • tehotenstva;
 • zápcha, vracanie;
 • prejedanie.

príznaky

Patológia sa týka vnútorných kýly, preto sa neobjavuje navonok. Symptómy sú spojené s porušením postavenia a činnosti vnútorných orgánov. Okrem toho závisí od typu a stupňa vývoja choroby..

diagnostika

FGDS (fibrogastroduodenoscopy) je najviac informačná metóda diagnostiky, pretože vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny

Často sa ochorenie zistí náhodou - keď sa pacient rozhodne zistiť príčinu pálenia záhy, bolesť. Na stanovenie presnej diagnózy sú predpísané nasledujúce typy štúdií:

 • Röntgenová diagnostika - odhaduje sa stupeň zápalu horného žalúdka;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy) vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny;
 • denné meranie pH žalúdka a pažeráka sa používa na meranie kyslosti, ako aj frekvencie vrhania obsahu žalúdka do pažeráka;
 • EKG - vylúčenie srdcových chorôb;
 • fekálna analýza - pomáha identifikovať vnútorné krvácanie;
 • krvný test - umožňuje vám určiť sprievodné ochorenia: anémia, infekcie pečene, pankreas.

liečba

Liečba závisí úplne od závažnosti ochorenia: veľkosť prietrže, všeobecné príznaky, sprievodné ochorenia.

S miernou formou stačí, aby si pacient prispôsobil stravu a životný štýl.

diéta

Hlavným cieľom stravy je zabrániť refluxu - pažeráku (pálenie záhy, grganie). Pacientovi sa odporúča:

 • obmedziť príjem mastných kyslých potravín;
 • vylúčiť alkohol, ako aj výrobky obsahujúce kofeín;
 • sledovať stravu - jesť 5-6 krát denne, ale v zlomkových porciách;
 • nechoďte spať okamžite po jedle, mali by uplynúť najmenej tri hodiny;
 • urobte posledné jedlo 2-3 hodiny pred spaním;
 • pokúste sa vylúčiť zvýšenie žalúdočného tlaku.

Zakázané potraviny pre herniu pažeráka (galéria)

Káva Alkohol Kyslé potraviny Mastné potraviny

Drogová terapia

Axiálna kýla sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami: strava a lieky. Na zlepšenie stavu je pacientovi predpísané:

 • antacidá (fosfalugel, almagel) - neutralizujú žalúdočnú kyselinu, zmierňujú príznaky pálenia záhy;
 • lieky proti bolesti - pri silnej bolesti sa predpisujú analgetiká, novokain na perorálne podávanie;
 • prokinetika (motilium, prestal) - zvyšuje motilitu žalúdka a urýchľuje jeho vyprázdňovanie. Menovaný v pokročilých prípadoch;
 • inhibítory protónovej pumpy a H2 blokátory - znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy.

Ak zlyhanie liekovej terapie alebo príznaky choroby sú príliš závažné, je povolený chirurgický zákrok.

Pri paraezofágovej a kombinovanej hernii sa operácie vykonávajú častejšie.

Chirurgický zákrok

Chirurgia indikovaná pre Barrettov pažerák

Chirurgický zákrok je indikovaný pre:

 • Barrettov pažerák - prekancerózny stav, pri ktorom sa na sliznici nachádza metaplasizovaný epitel;
 • ťažká ezofagitída (zápal pažeráka);
 • riziko rozdrvenia prietrže;
 • rozvoj exacerbácií;
 • veľká prietrž.

Operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom: odreže sa brušná stena, prišíva sa hernálny portál a žalúdok sa plastu..

Pri laparoskopii je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia

Jemnejšia metóda je laparoskopická. V tomto prípade je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia.

Je potrebné mať na pamäti, že chirurgický zákrok je počas tehotenstva neprijateľný, diabetes mellitus, tromboflebitída, zhubné nádory..

Ak sa počas gravidity zistí hiátová hernia, uskutoční sa konzervatívna liečba. Pri paraezofágovej hernii môže dôjsť k porušeniu pravidiel, preto sa odporúča tehotnej žene cisársky rez.

Niektorí tradiční liečitelia navrhujú „napraviť“ prietrž na svojom mieste pomocou vlastných rúk. Neexistuje dôkaz o tom, že táto metóda pomáha eliminovať chorobu..

Čo je hiátová prietrž (video)

Hiátová prietrž: príčiny, príznaky, liečba, diagnostika

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine. ICD kód: K 44.

Hiátová hernia (HAP) má iné meno: axiálna hiátová hernia. V tomto prípade pažerák a dolná časť žalúdka pôsobia ako prietržové orgány. Zostávajúce orgány umiestnené v brušnej dutine vyčnievajú veľmi zriedka za bránicu.

Hiátová prietrž žalúdka v posledných rokoch pevne zaujala prvé miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. Hypodynamia, sedavý spôsob života spojený s prácou, zlá výživa s množstvom konzervačných látok a chemických prídavných látok v potravinách - tieto faktory ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu a často sa stávajú príčinami patológií, niekedy dosť závažnými.

Axiálna kýla pri otvorení bránice v pažeráku je choroba, na ktorú je väčšina žien a vzhľadom na fyziologické vlastnosti citlivá. A hoci príznaky tohto ochorenia sa nemusia prejaviť na dlhú dobu a často takúto patológiu odhalia náhodou, je potrebné ju liečiť, aby sa predišlo nepríjemným alebo dokonca nebezpečným následkom..

odrody

 • Tento typ patológie sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty.
 • Klasifikácia hiátovej prietrže pažeráka:
 1. Posúvanie axiálnej prietrže. Je to typ patológie charakterizovaný voľným pohybom orgánov umiestnených v brušnej dutine nad úrovňou bránice a vracajúcim sa späť. Nefixovaný pažerák a horný žalúdok sú prietržové orgány. Posúvanie axiálnej hernie má poddruhy: srdcový, kardiofundálny, medzisúčetný a celkový žalúdok.
 2. Parezofageálna bránica prietrže. Je oveľa menej bežný ako prvý typ a vyznačuje sa tým, že vyčnieva z dolných častí žalúdka do hrudníka (v niektorých prípadoch aj do iných orgánov brušnej dutiny). Vyskytuje sa axiálna rotácia žalúdka o 180 ° a jeho horná časť zostáva v normálnej polohe vzhľadom na bránicu. Poddruh: Fundal and Antral.
 3. Kombinovaná diafragmatická prietrž má príznaky dvoch typov a je veľmi zriedkavá.

Podľa stupňa prieniku brušných orgánov do hrudníka a rozsahu procesu má axiálna hernia pažeráka závažnosť 1, 2 a 3.

Výbežok pažeráka je charakteristický pre prvý stupeň. Žalúdok je mierne nad normálnou anatomickou polohou, ale pod bránicou.

V druhom stupni horná časť žalúdka tiež vyčnieva do hrudníka.

Tretí stupeň sa vyznačuje vyčnievaním väčšieho omentum peritonea a slučiek tenkého čreva, čo si vyžaduje vážne lekárske ošetrenie v nemocnici a niekedy okamžitý chirurgický zákrok.

Ak sa u starších ľudí zistí patológia 1 stupňa, ich stav sa klasifikuje ako takmer normálny stav.

Dôvody rozvoja patológie

Všetky tri typy hiátovej hernie majú rovnaký vzhľad. Tieto dôvody sú rozdelené na vrodené a získané.

K dedičným (vrodeným) patria:

 • patológia vývoja plodu, keď sú počas jeho kladenia kladené herniové vrecká alebo kýly;
 • slabo vyvinutá bránica, ktorá má oslabený tón hladkých svalov.

Získané príčiny priamo súvisia so životným štýlom a ľudskými návykmi:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita spojená so športovými alebo profesionálnymi činnosťami;
 • následky operácií;
 • poranenia brucha;
 • tehotenstvo s komplikáciami;
 • kašeľ, ktorý dlho nezmizne;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zápalové procesy v pobrušnici alebo na hrudníku (vrátane častých zápalov pľúc, pohrudnice a zápalových ochorení tráviaceho traktu);
 • zmeny veku.

To však neznamená, že každá jediná príčina, ktorá sa raz stala vo vašom živote, môže okamžite viesť k výskytu axiálnej hiátovej prietrže. Príčinou patológie diafragmatického otvorenia sa však stáva kombinácia faktorov a ich častá opakovateľnosť vo väčšine.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diagnostika a liečba

Z diagnostických metód bude najbežnejšou a najpresnejšou endoskopia a röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Stanoví sa umiestnenie žalúdka, prítomnosť sprievodného ochorenia duodena - duodenitída a pažerák - ezofagitída..

Hneď ako gastroenterológ alebo chirurg určí typ diafragmatickej hernie a jej stupeň, predpíše adekvátnu liečbu, ktorá môže pozostávať z malého množstva liekov a stravy v prípade včasnej liečby..

V 2 štádiách ochorenia je potrebná závažnejšia konzervatívna terapia. V prípade pretrvávajúcej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta, je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Počas operácie musí lekár fixovať polohu žalúdka pozdĺž menšieho zakrivenia, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu axiálnej prietrže.

Na zníženie podráždenia sliznice pažeráka sa používajú ľudové liečivá, ktoré majú terapeutický účinok, pričom podliehajú všetkým pravidlám formulácie..

Ak ignorujete signály vášho tela a liečba bude predčasná, môžu nastať komplikácie:

 • perforácia pažeráka, ktorá môže byť fatálna;
 • krvácanie z pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • vývoj peptického vredu pažeráka a žalúdka;
 • výskyt refluxnej ezofagitídy;
 • jazvové zmeny v pažeráku.

Aware - znamená ozbrojené. Využite znalosti, aby ste mohli včas rozpoznať príznaky choroby a vyhľadať odbornú pomoc od odborníkov. Prognóza v skorých štádiách je priaznivá - pacient zostáva schopný pracovať a armáda dostáva rekruty.

Čo je hiátová prietrž a ako s ňou zaobchádzať

Hiátová prietrž, ako sa ochorenie vyvíja, môže byť symptómami podobná ako u iných patológií tráviaceho traktu (gastrointestinálny trakt). V počiatočnom štádiu sa to prakticky neobjaví, ale potom sa začnú prejavovať určité nepríjemnosti osobe. Napriek tomu je podľa štatistík táto choroba dobre liečená..

Definícia a klinická prezentácia

Toto ochorenie je chronickou patológiou, charakteristickými znakmi sú posuny časti žalúdka priliehajúce k pažeráku alebo dolnej časti pažeráka do dutiny hrudníka. Iné orgány sa niekedy sťahujú do hrudnej kosti..

Kýla má niekoľko typov:

 • Parezofageálny - výstup do hrudnej dutiny horného žalúdka. V tomto prípade sú NPS (dolný zvierač pažeráka) a abdominálna (dolná) časť pažeráka v brušnej dutine..
 • Axiálny (posuvný, axiálny) - prienik do hrudnej dutiny hornej časti žalúdka spolu s NPS a brušnou časťou pažeráka..
 • Kombinované - kombinácia prvých dvoch typov.

Etiológia choroby

Existuje mnoho dôvodov pre výskyt hiátovej prietrže. Je obvyklé rozdeliť všetky do dvoch tried:

K prvým patria hernie spolu s hernálnymi vreckami, ktoré sa objavili počas dozrievania plodu (intrauterinne), zväčšený pažerák, nedostatočne rozvinutá bránica a niektoré ďalšie..

Získané sú považované - zmeny súvisiace s vekom, zvýšenie vnútrobrušného tlaku, zápalové procesy a poranenia bránice a iné. Existujú prípady, keď sa naraz zaznamená kombinácia dvoch alebo viacerých dôvodov odlišnej povahy.

Príznaky patológie

Príznaky tejto patológie priamo závisia od jej typu a štádia. Je potrebné poznamenať, že choroba spočiatku pokračuje s pretrvávajúcimi symptómami.

To veľmi komplikuje diagnózu, čo vedie k určitým komplikáciám a dlhšej liečbe.

Preto lekári odporúčajú, aby ste svoje zdravie starostlivo ošetrili a s určitými príznakmi sa včas poradili s odborníkom. To vám umožní rozpoznať ochorenie v počiatočných štádiách a začať účinnú liečbu.

Typické príznaky sú:

 • pálenie záhy, mierne až ťažké;
 • bolesť v pankrease;
 • bolesť brucha;
 • dysfágia (porušenie procesu prehĺtania);
 • pálivé bolesti za hrudníkom môžu byť podobné záchvatom angíny;
 • nevoľnosť, grganie.

Takéto príznaky sú charakteristické pre axiálny typ prietrže prvého a druhého stupňa. Keď choroba pokračuje s vyčnievaním žalúdka, sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • záchvaty nevoľnosti;
 • bolesť brucha po jedle a nakláňaní vpred.

Čkanie môže niekedy indikovať prítomnosť ochorenia - tento symptóm sa pozoruje približne u 3% pacientov.

Pri značnej veľkosti takýchto útvarov sa často pozorujú kardiorespiračné príznaky. Je to spôsobené kompresiou pľúc a srdca. Takéto príznaky sú - búšenie srdca, cyanóza (namodralá oblasť okolo úst), dýchavičnosť a niektoré ďalšie...

Diagnostické metódy

Na navrhnutie rozvoja hiátovej prietrže stačí vykonať podrobné vizuálne vyšetrenie a podrobne pohovoriť s pacientom..

Na presnú diagnostiku patológie sa však používajú röntgenové štúdie, ezofagogastroskopia (EFGS) a EKG. Posledné vyšetrenie sa uskutoční, keď sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku.

Je potrebné vylúčiť pravdepodobnosť ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Vľavo je normálny žalúdok a normálna bránica, vpravo je slabá bránica a hiátová prietrž.

Pomocou EFGS - stanovte stav slizníc žalúdka a pažeráka. Táto štúdia sa vykonáva pomocou flexibilných vláknitých endoskopov s Dopplerovým a ultrazvukovým pripojením..

Pracovná časť takýchto endoskopov môže ľahko zmeniť konfiguráciu v závislosti od tvaru skúmaných orgánov. Obraz a svetlo sa prenášajú mimo endoskopu cez vlákno.

Súčasne je možné dosiahnuť dobré osvetlenie a kvalitné obrázky bez zahrievania okolitého tkaniva. Procedúra sa vykonáva na lačný žalúdok..

Diagnostické metódy pre všetky typy hiátovej hernie sú rovnaké..

Stupeň rozvoja patológie

 • Ochorenie sa vyznačuje typom a stupňom vývoja. Asciálna hiátová hernia má 3 stupne a priamo závisí od objemu penetrácie vnútorných orgánov:
 • Stupeň - výstupok do hrudnej dutiny dolného pažeráka.
 • II. Stupeň - výstup do hrudnej kosti horného žalúdka.
 • III. Stupeň - prienik do spodnej časti žalúdka av niektorých prípadoch do antrumu.

Často sa pozoruje vydutie jednej časti žalúdka bez toho, aby došlo k posunu pažeráka. Charakteristické pre prípady, keď je diafragmatický otvor značne rozšírený - paraezofágová forma hiátovej prietrže.

Koľko žalúdka preniká do brušnej dutiny, sa delí na patológiu antrum a fundus. Existujú tiež enterické a omentálne kýly.

Ak je u staršej osoby diagnostikovaná HPA prvého stupňa (axiologická), potom sa tento stav najčastejšie považuje za takmer normálny (hraničný), ktorý sa vyvíja s ohľadom na zmeny súvisiace s vekom.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Liečebné metódy

Liečebná stratégia závisí od typu, stupňa, veľkosti a závažnosti symptómov plus pridružených patológií a komplikácií. Choroby prvého a druhého stupňa, so zle viditeľným komplexom symptómov, sa zvyčajne liečia terapeutickými metódami. Tie obsahujú:

 • užívanie farmakologických prípravkov;
 • strava;
 • zmena životného štýlu.

terapia

Aby bola terapeutická liečba čo najefektívnejšia, pacient by sa mal prísne riadiť odporúčaniami a predpismi lekára. V prvom rade ide o podávanie liekov. Po druhé, normalizácia ich životného štýlu a preskúmanie stravovania. Po tretie, vykonávanie opatrení zameraných na zníženie telesnej hmotnosti.

Lieky sa zvyčajne predpisujú, ak choroba už dosiahla miernu závažnosť..

Konzervatívna liečba je zameraná na prevenciu rozvoja gastroezofágového refluxu, plus lokalizáciu prejavujúcich sa prejavov refluxnej ezofagitídy..

Táto choroba je charakterizovaná poškodením dolnej oblasti pažeráka. Hlavným dôvodom je pravidelný reflux čriev alebo žalúdka do pažeráka.

Terapia sa uskutočňuje pomocou farmakologických látok z nasledujúcich skupín:

 • Blokátory H-2 - inhibítory protónovej pumpy majú rovnaké vlastnosti ako inhibítory produkcie kyseliny.
 • Antacidá - maalox, fosfalugel, almagel. Priradiť, keď sa vyžaduje neutralizácia účinku kyseliny chlorovodíkovej.
 • Prokinetické látky. Hlavnou činnosťou je urýchlenie procesu vyprázdňovania žalúdka. Z tohto dôvodu sa významne zníži riziko uvoľnenia jeho obsahu do pažeráka.
 • spazmolytiká.
 • lieky proti bolesti.
 • Prípravky s adstringentným a obalovým účinkom (škrob obsahujúci, vicalín, nitrát bizmutu).

Chirurgické ošetrenie

Pri ťažkých formách hiátovej hernie (paraezofágovej choroby, ako aj pri výskyte refluxnej choroby) lekári predpisujú chirurgickú liečbu. Zameriava sa na správne obnovenie prirodzeného umiestnenia vnútorných orgánov. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, uskutoční sa zošívanie hernálneho portálu plus fixácia na brušnej stene tela a spodnej časti žalúdka, ako aj jeho plast..

článok Vyberáme liečbu a stravu pre axiálnu prietrž.

Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopicky. Druhá možnosť je menej bolestivá a menej traumatická. Vykonáva sa bez významných rezov, čo je spôsobené použitím špeciálnej optickej technológie. Výhody tejto metódy:

 • vysoká účinnosť;
 • riziko krvácania je minimálne;
 • obdobie pooperačného zotavenia je oveľa kratšie v porovnaní s konvenčným chirurgickým zákrokom;
 • takmer úplná absencia adhézií.

Operácie sú predpísané v prípadoch, keď existuje veľká hrozba všetkých druhov komplikácií, ako sú porušenia, vnútorné krvácanie do žalúdka atď..

Opis choroby a metódy liečby.

Prevencia a diéta

Najúčinnejšou metódou prevencie výskytu a ďalšieho rozvoja rôznych typov hiátovej prietrže je strava. Jeho hlavným cieľom je obnoviť správne fungovanie všetkých vnútorných orgánov.

Jeho hlavnými podmienkami sú správny výber produktov, odmietnutie nezdravých potravín a dodržiavanie určitej stravy.

Lekári odporúčajú najmä jesť malé porcie, ale často dodržiavajú zásady zdravej výživy.

Pri jedle by ľudské telo malo dostať všetky potrebné prvky (vitamíny, minerály, aminokyseliny a stopové prvky) v správnom množstve. V tomto prípade by sa osobitná pozornosť mala venovať pitnému režimu. Pretože voda spúšťa metabolické procesy, ktoré prispievajú k urýchleniu regenerácie.

Všetky výrobky sa musia tepelne starostlivo spracovať. Prioritné možnosti sú dusenie, pečenie, varenie a dusenie.

Počas ošetrovania nie je dovolené používať rôzne marinády, omáčky, koreniny a koreniny. Je to spôsobené skutočnosťou, že majú vplyv na úroveň kyslosti v tele, čo môže zase viesť k komplikáciám vo fungovaní tráviaceho systému..

Možné komplikácie

Ak sa liečba tohto ochorenia nezačne včas, zmení sa na chronickú formu so vznikom refluxnej ezofagitídy. Ten je erozívny a ulcerózny a často vyvoláva vnútorné krvácanie. A výsledkom je anémia.
Okrem toho progresia refluxnej ezofagitídy je často sprevádzaná takýmito príznakmi:

 • zmena steny pažeráka, ktorá niekoľkokrát zvyšuje pravdepodobnosť zhubného nádoru;
 • perforácia;
 • peptický vred;
 • porušenie bránice hernie.

Komplikácie často postihujú orgány, ako sú pľúca, srdce a pankreas..

Liečbu hiátovej hernie môže vykonať iba skúsený lekár po podrobnom vyšetrení. Samoliečba, keď sa objavia prvé typické príznaky, sa dôrazne neodporúča. Čím skôr pacient konzultuje s miestnym lekárom alebo gastroenterológom, tým väčšia je šanca na rýchle uzdravenie.

Axiálna hiátová hernia pažeráka 1, 2, 3 stupne - čo to je: príznaky, liečba a strava

Axiálna hiátová hernia pažeráka je progresívne ochorenie spôsobené oslabením väzivového aparátu bránice a prejavujúce sa pohybom brušných orgánov (terminálny segment pažeráka, žalúdka, čriev) cez zväčšený ezofágový diafragmatický otvor do dutiny zadného mediastina..

V závislosti od toho, ako výrazný je tento pohyb a koľko orgánov to ovplyvnilo, existujú tri stupne choroby. Hlavné príznaky choroby: bolesť v xiphoidnom procese, pálenie záhy, pichanie. Rozhodujúcimi diagnostickými metódami sú röntgenové vyšetrenie s kontrastom pažeráka a endoskopie.

Liečba zahŕňa diétu, konzervatívnu terapiu a chirurgický zákrok.

Obsah

 • Axiálna hiátová hernia pažeráka - čo to je
 • Klasifikácia a typy bránice
 • Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je
 • Príznaky GPOD 1 stupeň
 • liečba
 • Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa
 • príznaky
 • liečba
 • Axiálna hiátová kýla 3. stupňa: čo to je a ako sa liečiť
 • Príznaky a príznaky
 • Hiatálna axiálna hernia 3. stupňa: liečba
 • Čo je choroba nebezpečná?
 • Endoskopické príznaky hiátovej prietrže
 • Diéta na hiátovú prietrž
 • Sú mladí muži s hiátovou prietržou braní do armády
 • Dáva hiatálna axiálna prietrž zdravotné postihnutie

Axiálna hiátová prietrž - čo to je

Hiátová hernia pažeráka je pohyb brušných orgánov cez zväčšený ezofágový otvor bránice do zadného mediastina..

Axiálne HPOD môžu byť vrodené a získané.

U detí je táto patológia spojená s porušením embryogenézy, čo vedie k vytvoreniu krátkeho pažeráka. Anomálie si vyžaduje chirurgickú korekciu v skorom detstve.

U dospelých je choroba spojená s involučnými procesmi, v dôsledku čoho sa v ligamentovom aparáte bránice, ktorá drží pažerák, pozoruje dystrofia a atrofia. Ezofágové otvorenie bránice sa napína a rozširuje, čo vytvára podmienky na prienik brušných orgánov do zadného mediastina..

Výskyt prietrže je podporovaný prudkým jednorazovým alebo chronickým zvýšením vnútrobrušného tlaku (častá zápcha, kašeľ, prudký nárast hmotnosti, matné poranenia brucha)..

Klasifikácia a typy bránice

V závislosti na anatomických vlastnostiach rozlišujte:

 1. Axiálne (kĺzavé, axiálne) prietrže, keď brušný pažerák a súvisiace srdcové žalúdky prenikajú do hrude. V závislosti od polohy tela pacienta prenikajú brušné orgány buď do zadného mediastínu, potom opäť skĺznu z bránice..
 2. Parezofágové sú také kýly, keď sa terminálny pažerák a pridružený srdcový žalúdok nachádzajú v brušnej dutine a fundus a dokonca antrum žalúdka prenikajú zväčšeným otvorom pažeráka..

Kombinovaná patológia sa zriedkavo pozoruje, keď sa u toho istého pacienta vyskytuje kĺzavá hiátová hernia a paraezofágová hernia..

V závislosti od toho, ako výrazný je prienik do brušných orgánov do hrude, sa rozlišujú 3 stupne závažnosti axiálnych kýly.

 • 1 stupeň - koncová časť pažeráka je umiestnená nad bránicou, kardia (srdcový zvierač) je umiestnená na úrovni bránice a žalúdok zo strany brušnej dutiny prilieha k bránici;
 • 2 stupne - úplné premiestnenie terminálneho pažeráka do zadného mediastina, žalúdok je v oblasti pažerového otvoru bránice;
 • Stupeň 3 - srdcový, podkladový a niekedy celý žalúdok je umiestnený v hrudnej dutine.

Príznaky a liečba hiátovej prietrže závisia od závažnosti procesu prietrže:

 • v 1 stupni, keď je klinický obraz minimálne vyjadrený, konzervatívna liečba (strava, všeobecné zdravotné opatrenia);
 • pri 2 stupňoch - strava, liečba drogami, niekedy chirurgický zákrok;
 • pri 3 stupňoch - chirurgická liečba.

Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je

Axiálna hiátová hernia 1. stupňa je najskoršou fázou choroby, keď je v hrudníku iba distálny pažerák, prechodová zóna pažeráka do žalúdka je na úrovni otvoru pažeráka a žalúdok je umiestnený pod bránicou, v priamom kontakte s ňou..

Príznaky GPOD 1 stupeň

Hiátová hernia pažeráka s týmto stupňom choroby pokračuje s minimálnou klinikou.

Pacienti zaznamenávajú mierne nepohodlie v epigastrii a retrosternálnej oblasti, ktoré po hojnom jedle priťažujú, ohýbajú sa, s fyzickou aktivitou.

V týchto situáciách sa tiež vyskytuje pálenie záhy a grganie, ale obťažujú sa ešte menej často. V tomto štádiu je choroba zriedkavo detekovaná. HPP 1. stupňa sa zvyčajne lieči neliečením..

liečba

Ak sa zistí kĺzavá hiátová prietrž prvého stupňa a toto sa často stáva náhodou, je predpísaný komplex konzervatívnej neliečivovej terapie. Neliečivá liečba zahŕňa:

 • strava je základom celej liečby, je predpísaná Pevznerova tabuľka č. 1, ošetrujúci lekár vykonáva individuálne zmeny stravy, berúc do úvahy sprievodnú patológiu;
 • pacient musí jesť pravidelne, súčasne v malých porciách, zvyšujúc počet jedál, jedlo by sa malo variť (alebo dusiť), mäkké, teplé;
 • ťažká fyzická aktivita je pre pacienta kontraindikovaná, ale fyzickú aktivitu nemožno úplne vylúčiť (odporúča sa plávanie, chôdza, respiračná gymnastika);
 • pacient by mal v noci úplne odpočívať (predná časť postele by sa mala zvyšovať o 20 cm);
 • úplne odstrániť alkohol a cigarety;
 • vitamíny, antihistaminiká sa predpisujú z liekov.

Spätný tok (reflux žalúdočného obsahu do pažeráka) s axiálnou kýlou 1. stupňa sa nevyskytuje.

Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa

Axiálna hiátová hernia 2. stupňa je štádiom choroby, keď distálny pažerák a gastroezofágový kĺb prenikajú rozšíreným pažerákovým otvorom do zadného mediastina. Posuvný HPOD stupňa 2 by sa mal liečiť liekmi..

príznaky

S posuvnou hiátovou prietržou pažeráka 2. stupňa sa časť žalúdka presúva do zadného mediastínu, čo vedie k objaveniu sa príznakov a znakov zvierania žalúdka: bolesť a gastroezofágový reflux. Bolesť v bolesti, lokalizovaná v retrosternálnej oblasti, je často sprevádzaná extrasystolmi, zvýšeným krvným tlakom, čo si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku so srdcovou patológiou.

Gastroezofageálny reflux spôsobený nedostatkom kardiálneho vývodu vyvoláva vznik pažeráka:

 • po celom pažeráku je pocit pálenia;
 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • v ústach sa objaví kyslá chuť;
 • zmena žalúdočnej pohyblivosti vedie k poruchám trávenia s častou zápchou, po ktorej nasleduje hnačka;

liečba

Liečba hiátovej axiálnej hernie 2. stupňa je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, ako aj škodlivého účinku refluxu na sliznicu pažeráka. Na liečbu sa používajú lieky a patogenetické metódy:

 • diétna terapia v súlade s pravidlami výživy;
 • lieky, ktoré znižujú agresívny účinok iónov H + na sliznicu pažeráka neutralizáciou (antacidá - Fosfalugel, Almagel), znížením ich tvorby v žalúdku - PPI (Omeprazol, Rabeprazol) a IHR (Famotidín, Ranitidín);
 • lieky, ktoré zvyšujú motilitu žalúdka a čriev (prokinetika - Itoprid, Domperidol);
 • antispasmodiká (No-Shpa);
 • metabolizmus (riboxín).

Hiátová prietrž: klasifikácia, príznaky, diagnostika a metódy liečby

Hiátová hernia pažeráka nie je nič iné ako HHAP (hiátová hernia), patologický stav, pri ktorom orgány normálne umiestnené v brušnej dutine môžu preniknúť cez zväčšený pažerák do hrudnej dutiny..

Membrána je orgán, ktorý vymedzuje hrudnú dutinu z brušnej dutiny, zúčastňuje sa dýchania a krvného obehu.

V bránici sú fyziologické diery, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy.

Ak sa z určitých dôvodov patologicky otvorenie pažeráka rozšíri, srdcová (brušná) časť pažeráka alebo žalúdka môže vstúpiť do brušného tlaku..

Niekedy sa cez takúto dieru môžu posunúť aj iné orgány brušnej dutiny.

Hiátová prietrž - klasifikácia

U zdravého človeka nie je pažerák úplne umiestnený v hrudníku. Jeho brušná časť sa nachádza v brušnej dutine a je tu aj NPS (dolný zvierač pažeráka), ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka.

Brušná (dolná) časť pažeráka, NPS a dokonca aj kardiálna (horná) časť žalúdka sa môžu zdvihnúť do zväčšeného ezofágového otvoru bránice. Toto je takzvaná axiálna hiátová prietrž alebo axiálna.

Jeho druhé meno sa hýbe. Orgány brušnej dutiny voľne prenikajú do bunky a môžu sa nezávisle „vrátiť“ späť.

Medzi všetkými hiátovými herniami je tento typ patológie najbežnejší a zaberá až 90%.

V závislosti od objemu prieniku orgánov do hrudnej dutiny môže mať axiálne hiátová prietrž 3 stupne:

 1. v hrudnej dutine je iba spodná časť pažeráka a žalúdok je vyvýšený a leží priľahlo k bránici;
 2. horná časť žalúdka „vyjde“ do hrudnej dutiny;
 3. dno a telo žalúdka av niektorých prípadoch aj jeho antrum prenikajú pažerákom do hrudnej dutiny.

Niekedy so zväčšeným diafragmatickým otvorom sa pažerák a NPS nepohybujú a ktorákoľvek časť žalúdka vyčnieva do hrudnej dutiny..

Takáto hernia sa nazýva parezofageálna. Základné a predné prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa prieniku žalúdka do dutiny brušnej. Oddelene v klasifikácii sú aj hernie husí a kostí a tenkého čreva.

Príčiny HAP

Všetky faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto patológie, možno rozdeliť do 4 hlavných skupín:

 • pravidelné alebo náhle zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny (môže byť spôsobené dlhodobým kašľom, zápchou, intenzívnou fyzickou námahou alebo zdvíhaním hmotnosti);
 • zranenia vrátane prieniku rán;
 • zníženie tonusu zažívacieho traktu;
 • vekom podmienené degeneratívne zmeny v spojivovom tkanive, ktoré vedú k jeho oslabeniu (s touto patológiou môžu pacienti súčasne zažiť vonkajšie prietrže brucha a bránice).

Príznaky hiátovej prietrže

Táto patológia sa týka vnútorných prietrží brucha, a preto, keď sa zdá, neexistujú žiadne vonkajšie prejavy. Symptómový komplex diafragmatickej prietrže je primárne spojený s narušením fungovania orgánov, ktoré menia ich umiestnenie..

Napríklad bránica poskytuje normálnu činnosť dolného zvierača pažeráka, čo na ňu pôsobí podporným účinkom.

Keď je kardiálna časť pažeráka posunutá nahor, je pozorovaná nedostatočnosť tejto časti, ktorá sa prejavuje gastroezofágovým refluxom (obsah retrogradu žalúdka do pažeráka) a je sprevádzaná podráždením sliznice pažeráka, ktorá nie je rezistentná voči kyslej žalúdočnej šťave..

V závažných prípadoch môže byť zápal sprevádzaný latentným krvácaním, ktoré sa v priebehu času môže prejaviť iba ako anémia..

Hlavným príznakom diafragmatickej prietrže je neustále pálenie záhy, ktorého intenzita sa zvyšuje so zmenou polohy tela (ľahnutie, ohýbanie trupu), ako aj po jedle a pri fyzickej námahe..

Druhým príznakom hiátovej prietrže, ktorá sa vyskytuje približne u polovice pacientov, je bolesť na hrudníku. Malo by sa odlíšiť od prejavov kardiovaskulárnych chorôb..

V prípade hiátovej prietrže sa pri fyzickej námahe zvyšuje bolesť za hrudnou kosťou s ohnutím. Pri vyšetrení pacienta však treba pamätať na to, že prietrž bránice sa dá kombinovať aj so srdcovými chorobami..

Vyššie uvedené príznaky sú často sprevádzané grganím vzduchom alebo kyslými kyselinami, niekedy sa u pacienta pri prehĺtaní objaví hrudka alebo bolesť v hrdle, náhle sa zvýši krvný tlak..

Diagnóza hiátovej prietrže

Podrobná anamnéza a vyšetrenie pacienta môžu mať podozrenie na bránicu prietrže. Nasledujúce laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu sa používajú na stanovenie presnej diagnózy a na vykonanie diferenciálnej diagnózy pri iných chorobách tráviaceho traktu a srdca:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov - umožňuje vylúčiť choroby dýchacieho ústrojenstva av prítomnosti bráničnej prietrže - vizualizovať vzduchovú bublinu nad bránicou (ak je srdcová časť žalúdka umiestnená v hrudnej dutine). Ak má pacient hiátovú herniu významnej veľkosti, rôntgenový obrázok ukazuje posun mediálnych stien;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy), druhé meno - esophagogastroduodenoscopy - pomocou endoskopického zariadenia (vloženého do dutiny pažeráka a žalúdka sondy) vám umožňuje posúdiť stav sliznice v rôznych častiach vyšetrovaného orgánu. Pre diagnózu hiátovej hernie je FGDS najinformatívnejšou metódou, pretože najpresnejšie určuje mieru a lokalizáciu zmien sliznice pažeráka pod vplyvom kyslej žalúdočnej šťavy. Aby sa diagnostikovali nádorové stavy počas tejto štúdie, je možné vykonať aj odber materiálu na následnú biopsiu;
 • analýza stolice na okultnú krv - bude pozitívna, ak je bránica prietrže sprevádzaná vnútorným krvácaním;
 • EKG - umožňuje vylúčiť alebo identifikovať patológiu spojenú s porušením bioelektrickej funkcie srdca.

Možné komplikácie bránice prietrže

Dlhodobá hiátová hernia vedie k rozvoju refluxnej ezofagitídy, ktorá môže byť ulcerózna alebo erózna. To všetko vyvoláva výskyt akútneho alebo chronického krvácania, ktoré v niektorých prípadoch vedie k anémii..

Prítomnosť zmien v stene pažeráka, ktorá je sprevádzaná refluxnou ezofagitídou, výrazne zvyšuje riziko vzniku malígneho nádoru pažeráka. Ďalšou komplikáciou, ktorá vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, je uškrtenie bránice prietrže.

Hiátová prietrž - liečba

Voľba taktiky liečby v prípade diafragmatickej prietrže závisí od prítomnosti a závažnosti príznakov, veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných ochorení u pacienta..

Napríklad zanedbateľná klzná hernia bránice v neprítomnosti alebo slabej závažnosti komplexu symptómov môže vyžadovať výlučne terapeutickú liečbu. V prvom rade musí pacient dodržiavať všeobecné odporúčania týkajúce sa chudnutia, normalizácie životného štýlu, stravovania (okrem alkoholu, mastných a vyprážaných potravín, kyslých, údených, nadmerne slaných a korenených)..

Pacienti jedia lepšie po malých porciách. Mali by ste sa tiež vyvarovať zdvíhania závaží a fyzickej námahy s telom nakloneným dopredu..

V prípade príznakov strednej závažnosti môže byť pacientovi predpísaná lieková terapia. Zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • antacidá - neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy a znižujú jej negatívny účinok na stenu pažeráka počas refluxu;
 • Blokátory H2 a inhibítory protónovej pumpy - významne znižujú produkciu kyseliny v žalúdku;
 • prokinetické lieky - sú predpísané v závažných prípadoch choroby a urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že sa jej obsah dostane do pažeráka.

Chirurgická liečba hiátovej hernie sa odporúča, ak existuje závažná forma refluxnej choroby alebo ak existuje parezofageálna hernia.

Počas chirurgického zákroku sa obnovuje anatomická poloha orgánov, vykonáva sa šitie hrudného portálu (do normálnej veľkosti pažeráka), plastická chirurgia žalúdka (manžety) sa vykonáva za účelom vytvorenia antirefluxného mechanizmu.

Táto operácia sa môže vykonať otvoreným spôsobom, keď sa urobí široký rez v prednej brušnej stene a chirurg má možnosť preskúmať všetky vnútorné orgány. Jemnejšia metóda je laparoskopická. Všetky manipulácie v druhom prípade sa uskutočňujú pomocou chirurgickej optickej technológie bez výrazných poranení kože..

Výhodou endoskopickej chirurgie je jej výrazne menšia trauma a s ňou spojené nízke riziko krvácania, krátka pooperačná a zotavovacia doba, ako aj minimalizácia neprítomnosti adhézií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná kýla u dospelých - chirurgické prehľady, príznaky a liečbaMetódy vykonávania operácie na odstránenie pupočnej kýly: laparoskopické, otvorené, hernioplastika, laserové odstránenie.
Medzistavcová hernia je spôsobená abnormalitami pohybového aparátuMedzistavcová kýla, ktorej liečenie bolo mnoho rokov predmetom výskumu mnohých vedeckých inštitúcií, ako aj prax lekárov, je jednou z tých chorôb, ktoré sa nazývajú „pohromy modernosti“.
Všeobecné informácieMedzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici.