loader

Hlavná

Žalúdok

Metódy boja proti hiátovej prietrži

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine. ICD kód: K 44.

Hiátová hernia (HAP) má iné meno: axiálna hiátová hernia. V tomto prípade pažerák a dolná časť žalúdka pôsobia ako prietržové orgány. Zostávajúce orgány umiestnené v brušnej dutine vyčnievajú veľmi zriedka za bránicu.

Hiátová prietrž žalúdka v posledných rokoch pevne zaujala prvé miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. Hypodynamia, sedavý spôsob života spojený s prácou, zlá výživa s množstvom konzervačných látok a chemických prídavných látok v potravinách - tieto faktory ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu a často sa stávajú príčinami patológií, niekedy dosť závažnými.

Axiálna kýla pri otvorení bránice v pažeráku je choroba, na ktorú je väčšina žien a vzhľadom na fyziologické vlastnosti citlivá. A hoci príznaky tohto ochorenia sa nemusia prejaviť na dlhú dobu a často takúto patológiu odhalia náhodou, je potrebné ju liečiť, aby sa predišlo nepríjemným alebo dokonca nebezpečným následkom..

odrody

Tento typ patológie sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty.

Klasifikácia hiátovej prietrže pažeráka:

 1. Posúvanie axiálnej prietrže. Je to typ patológie charakterizovaný voľným pohybom orgánov umiestnených v brušnej dutine nad úrovňou bránice a vracajúcim sa späť. Nefixovaný pažerák a horný žalúdok sú prietržové orgány. Posúvanie axiálnej hernie má poddruhy: srdcový, kardiofundálny, medzisúčetný a celkový žalúdok.
 2. Parezofageálna bránica prietrže. Je oveľa menej bežný ako prvý typ a vyznačuje sa tým, že vyčnieva z dolných častí žalúdka do hrudníka (v niektorých prípadoch aj do iných orgánov brušnej dutiny). Vyskytuje sa axiálna rotácia žalúdka o 180 ° a jeho horná časť zostáva v normálnej polohe vzhľadom na bránicu. Poddruh: Fundal and Antral.
 3. Kombinovaná diafragmatická prietrž má príznaky dvoch typov a je veľmi zriedkavá.

Podľa stupňa prieniku brušných orgánov do hrudníka a rozsahu procesu má axiálna hernia pažeráka závažnosť 1, 2 a 3.

Výbežok pažeráka je charakteristický pre prvý stupeň. Žalúdok je mierne nad normálnou anatomickou polohou, ale pod bránicou.

V druhom stupni horná časť žalúdka tiež vyčnieva do hrudníka.

Tretí stupeň sa vyznačuje vyčnievaním väčšieho omentum peritonea a slučiek tenkého čreva, čo si vyžaduje vážne lekárske ošetrenie v nemocnici a niekedy okamžitý chirurgický zákrok.

Ak sa u starších ľudí zistí patológia 1 stupňa, ich stav sa klasifikuje ako takmer normálny stav.

Dôvody rozvoja patológie

Všetky tri typy hiátovej hernie majú rovnaký vzhľad. Tieto dôvody sú rozdelené na vrodené a získané.

K dedičným (vrodeným) patria:

 • patológia vývoja plodu, keď sú počas jeho kladenia kladené herniové vrecká alebo kýly;
 • slabo vyvinutá bránica, ktorá má oslabený tón hladkých svalov.

Získané príčiny priamo súvisia so životným štýlom a ľudskými návykmi:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita spojená so športovými alebo profesionálnymi činnosťami;
 • následky operácií;
 • poranenia brucha;
 • tehotenstvo s komplikáciami;
 • kašeľ, ktorý dlho nezmizne;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zápalové procesy v pobrušnici alebo na hrudníku (vrátane častých zápalov pľúc, pohrudnice a zápalových ochorení tráviaceho traktu);
 • zmeny veku.

To však neznamená, že každá jediná príčina, ktorá sa raz stala vo vašom živote, môže okamžite viesť k výskytu axiálnej hiátovej prietrže. Príčinou patológie diafragmatického otvorenia sa však stáva kombinácia faktorov a ich častá opakovateľnosť vo väčšine.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diagnostika a liečba

Z diagnostických metód bude najbežnejšou a najpresnejšou endoskopia a röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Stanoví sa umiestnenie žalúdka, prítomnosť sprievodného ochorenia duodena - duodenitída a pažerák - ezofagitída..

Hneď ako gastroenterológ alebo chirurg určí typ diafragmatickej prietrže a jej stupeň, predpíše adekvátnu liečbu, ktorá môže pozostávať z malého množstva liekov a stravy v prípade včasnej liečby. V 2 štádiách ochorenia je potrebná závažnejšia konzervatívna terapia. V prípade pretrvávajúcej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Počas operácie musí lekár fixovať polohu žalúdka pozdĺž menšieho zakrivenia, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu axiálnej prietrže.

Na zníženie podráždenia sliznice pažeráka sa používajú ľudové liečivá, ktoré majú terapeutický účinok, pričom podliehajú všetkým pravidlám formulácie..

Ak ignorujete signály vášho tela a liečba bude predčasná, môžu nastať komplikácie:

 • perforácia pažeráka, ktorá môže byť fatálna;
 • krvácanie z pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • vývoj peptického vredu pažeráka a žalúdka;
 • výskyt refluxnej ezofagitídy;
 • jazvové zmeny v pažeráku.

Aware - znamená ozbrojené. Využite znalosti, aby ste mohli včas rozpoznať príznaky choroby a vyhľadať odbornú pomoc od odborníkov. Prognóza v skorých štádiách je priaznivá - pacient zostáva schopný pracovať a armáda dostáva rekruty.

Vyberáme liečbu a stravu pre axiálne prietrž

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu. Je zistená hlavne u dospelých.

Axiálna kýla môže byť troch typov:

  pohybujúce sa; paraezofageální hernie; kombinovaný.

Počas kĺzavej axiálnej prietrže dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka voľne prúdia cez pažeravý priechod bránice do hrudnej dutiny a naopak. Ochorenie môže mať dve štádiá, ktoré závisia od veľkosti prietrže a stupňa jej výstupu do hrudnej dutiny.

V prvej fáze vstupuje do hrudnej dutiny iba časť pažeráka, žalúdok je umiestnený vyššie, blízko bránice. Ak je prvá fáza diagnostikovaná u starších ľudí, považuje sa to za takmer normálne v dôsledku zmien v tele a starnúcich procesov súvisiacich s vekom..

V druhej fáze sa do hrudnej dutiny vytlačí nielen pažerák, ale aj žalúdok.

Príčiny axiálnej prietrže

  slabosť spojivového tkaniva bránice; predĺžená refluxná gastritída so skrátením pažeráka, ku ktorému dochádza v súvislosti so zápalovými procesmi a jazvami; poruchy činnosti dvanástnika a žalúdka; tehotenstvo a komplikácie počas pôrodu; chronické ochorenia pečene a žalúdka, ascites; nadváha, zlé návyky, starnutie tela; poranenia bránice, choroby dýchacích ciest, ťažký kašeľ; vnútrobrušný tlak, zápcha, plynatosť; fyzická aktivita, vzpieranie.

V počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Najmenšie nepohodlie v gastrointestinálnom trakte je často pripisované iným chorobám, ako sú vredy, gastritída a prejedanie. Existuje však niekoľko základných príznakov axiálnej prietrže:

  pálenie záhy, nevoľnosť, čkanie, grganie, bolesť brucha; bolesť v epigastrickej oblasti po dlhom pobyte v ohnutej polohe; bolesť za hrudnou kosťou, charakteristická pre angínu pectoris; bolesť pri prehĺtaní jedla; rozvoj anémie, ktorá má za následok bledosť, hučanie v ušiach, závraty.

Ignorovanie príznakov choroby môže viesť k mnohým komplikáciám. Najnebezpečnejšími sú zápal sliznice pažeráka, krvácanie, peptický vred a zúženie pažeráka v dôsledku zjazvenia sliznice..

Iba lekár môže diagnostikovať chorobu vykonaním potrebného lekárskeho výskumu. Predovšetkým je potrebné rôntgenové vyšetrenie tela. Procedúra sa vykonáva vo zvislej polohe so zdvihnutou panvou. Po röntgenovom vyšetrení môže špecialista predpísať ďalšie typy diagnostiky na určenie typu prietrže a jej veľkosti.

Vyšetrenie pacienta zahŕňa endoskopiu (štúdia slizníc pomocou endoskopu), počítačovú tomografiu hrudnej dutiny, biochemické a klinické krvné testy. Výsledky sú považované za gastroenterológa, otolaryngológa, kardiológa a pulmonológa. Diagnostika dutého tela zabráni rozvoju axiálnej prietrže a umožní vám zvoliť optimálnu liečbu pre pacienta.

Kýla u tehotných žien

Axiálne prietrž sa často vyskytuje počas tehotenstva. U žien, ktoré rodia po tridsiatich rokoch, je pravdepodobnosť ich výskytu oveľa vyššia. Prispieva k rozvoju choroby zvýšenému tlaku v bruchu a toxikóze, ktorá vyvoláva zvracanie a reflexy pažeráka. Symptomatológia choroby je rovnaká ako pri obvyklom priebehu choroby.

Počas tehotenstva nie je ženám predpísané úplné užívanie drog. Lekár predpisuje lieky, ktoré zmierňujú individuálne príznaky, ako sú pálenie záhy, nadúvanie, zápcha. Toto ochorenie nepredstavuje hrozbu pre dieťa a matku. Kýla pažeráka pri stálom lekárskom dohľade neovplyvňuje samotné narodenie.

Axiálna kýla u športovcov

Diagnóza kýly u športovcov nemusí vždy znamenať opustenie športu. Niektoré typy fyzickej námahy nielen poškodia pacienta, ale tiež pomôžu posilniť jeho zdravie. Samozrejme nejde o profesionálne športy.

Hlavnou príčinou axiálnej kýly sú vysoké tlaky, ak existuje vrodená predispozícia na slabosť steny brucha. Silové športy, kde je potrebné vzpieranie, musíte okamžite odísť.

Môžete robiť plávanie a robiť športové cvičenia, kde hlavná záťaž padá na bicepsy a tricepsy. Nie rýchle kolo a chôdza tiež nespôsobujú komplikácie tohto ochorenia. Hlavná vec je robiť všetko s mierou.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Ezofágová prietrž u detí

Axiálna kýla u novorodencov je mimoriadne zriedkavá a považuje sa za patológiu vývoja plodu. Takzvaná porucha hrudníka sa vyznačuje vrodenou formou skráteného pažeráka. V tomto prípade časť žalúdka, ktorá sa nachádza nad bránicou, nie je ohraničená dutinou brušnej..

Prvé príznaky choroby sa prejavujú častou regurgitáciou dieťaťa po veku šiestich mesiacov, so zavedením doplnkových potravín, môže dôjsť k zvracaniu. Deti s axiálnou kýlou trpia podváhou, zakrpateným rastom a podvýživou.

Pri diagnostikovaní hernie pažeráka u novorodencov lekári odporúčajú chirurgickú liečbu, aby sa ďalej zabránilo progresii choroby a rozvoju sprievodných chorôb..

Hiatal hernia: čo to je? tiež trochu o diagnóze, liečbe, komplikáciách a prevencii

Gastrointestinálne choroby zaujímajú popredné miesto v patológiách tráviaceho ústrojenstva. Mnohé z nich začínajú asymptomaticky bez toho, aby spôsobovali nepríjemnosti. Iní sa naopak ukazujú dosť ostro. Jedným z takýchto ochorení je hiátová hernia (hiatal).

Hiatal hernia - čo to je?

Kýla pri otvorení pažeráka (hiatálna) je patológia, pri ktorej brušné orgány migrujú do hrudnej oblasti otvorom v bránici. U niektorých pacientov to pokračuje s miernymi príznakmi, ktoré sa môžu prejaviť pálením záhy. Neskôr sa príznaky podobné iným ochoreniam gastrointestinálneho traktu spoja.

Pri hiátovej prietrži sa orgány premiestňujú cez rozšírenú membránu

Zaujímavý fakt! Hiátová prietrž sa vyskytuje takmer u 22% populácie a vo väčšine z nich sa vyvíja na pozadí gastroenterologických chorôb. S vekom sa riziko patológie zvyšuje, po šesťdesiatich rokoch sa choroba vyskytuje u 50%.

V normálnom stave membrána vymedzuje oblasť hrudníka a výživy. V septe je niekoľko dier, ktorými prechádzajú nervy, šľachy a pažerák. V niektorých prípadoch dôjde k otvoreniu úst a horná časť žalúdka sa presunie do hrudnej dutiny. Pažerák a iné orgány niekedy napredujú..

Toto nie je neškodná choroba. Môže spôsobiť narušenie srdcového rytmu, anémiu, spôsobiť krvácanie.

Názory

V závislosti od mechanizmu tvorby a objemu penetrácie rozlišujú:

 • axiálny (posuvný) - spodok žalúdka, jeho horná časť a zvierač preniknú do hrudnej dutiny a potom sa vrátia späť;
 • v blízkosti pažeráka - dolný pažerák a prechod žalúdka zostávajú na svojom mieste a zvyšok žalúdka vychádza cez natiahnutú dieru. Nachádza sa vedľa hrudnej oblasti - paraezofageálne;
 • kombinované - kombinuje príznaky oboch patológií.

Axiálne (posuvné)

Najbežnejšia je axiálna prietrž. Diagnostikuje sa u 85% pacientov. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie prejavuje u žien po 50 rokoch. Prietrž má zvláštnosť pri pohybe z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a späť, preto sa nazýva kĺzanie.

V závislosti od orgánu, ktorý vstupuje do membránovej drážky, sa rozlišuje niekoľko typov axiálnej kýly:

 • pažerák - iba pažerák vstupuje do hrudnej dutiny;
 • kardiofundálny - v hrudnej dutine je dno žalúdka a kardia;
 • žalúdočné - časť žalúdka alebo celý orgán úplne spadne.

Pri axiálnej hernii orgány voľne migrujú a paraesofágová vyčnievajúca horná časť žalúdka

V závislosti od veľkosti a úrovne vstupu do diery sa rozlišujú tri stupne choroby:

 • I. stupeň - dolná časť pažeráka sa nachádza v hrudnej dutine, kardia je na úrovni bránice, žalúdok susedí so septom;
 • II. Stupeň - pažerák zostáva v rovnakej polohe, kardia a žalúdok sú na úrovni diafragmatického septa;
 • III. Stupeň - zažívací kanál, vstupný zvierač a spodná časť žalúdka už vstupujú do hrudnej dutiny. Možno preniknutie antru žalúdočného vaku a slučiek tenkého čreva.

V zásade identifikujte I a II stupne choroby.

Parezofageálny (parezofageálny)

Parezofágová hernia je veľmi zriedkavá, zatiaľ čo axiálna hernia je diagnostikovaná u 85% pacientov

Vyznačuje sa tým, že časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa v blízkosti hrudného pažeráka. V tomto prípade spodné časti žalúdka vyčnievajú cez otvor.

Tento typ patológie je pomerne zriedkavý. Rozlišujte antrum a fundus hernias. Ak dôjde k narušeniu vydutej časti žalúdka, naruší sa krvné zásobovanie, ako aj pohyb potravy pažerákom. Prejavuje sa vo forme ostrej bolesti, nevoľnosti, zvracania.

kombinovaný

Kombinuje mechanizmus tvorby klznej a paraezofageálnej hernie. Vytvorené s už vytvorenou axiálnou alebo perezofágovou patológiou.

Ďalej dochádza k posunu spodnej / srdcovej časti žalúdka. V niektorých prípadoch sa potravinová diera spojí s aortálnou látkou, čím sa vytvorí jediný kanál aortálnej a pažeráka.

V tomto prípade môže mať hernie až 10 cm v priemere a zaberá veľa miesta na hrudi.

príčiny

Príčiny vzniku choroby sú mnohé. Špecialisti ich delia na dve skupiny: vrodené a získané.

Faktory, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku v brušnej dutine, vyvolávajú rast prietrže. Tie obsahujú:

 • kašeľ;
 • tehotenstva;
 • zápcha, vracanie;
 • prejedanie.

príznaky

Patológia sa týka vnútorných kýly, preto sa neobjavuje navonok. Symptómy sú spojené s porušením postavenia a činnosti vnútorných orgánov. Okrem toho závisí od typu a stupňa vývoja choroby..

diagnostika

FGDS (fibrogastroduodenoscopy) je najviac informačná metóda diagnostiky, pretože vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny

Často sa ochorenie zistí náhodou - keď sa pacient rozhodne zistiť príčinu pálenia záhy, bolesť. Na stanovenie presnej diagnózy sú predpísané nasledujúce typy štúdií:

 • Röntgenová diagnostika - odhaduje sa stupeň zápalu horného žalúdka;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy) vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny;
 • denné meranie pH žalúdka a pažeráka sa používa na meranie kyslosti, ako aj frekvencie vrhania obsahu žalúdka do pažeráka;
 • EKG - vylúčenie srdcových chorôb;
 • fekálna analýza - pomáha identifikovať vnútorné krvácanie;
 • krvný test - umožňuje vám určiť sprievodné ochorenia: anémia, infekcie pečene, pankreas.

liečba

Liečba závisí úplne od závažnosti ochorenia: veľkosť prietrže, všeobecné príznaky, sprievodné ochorenia.

S miernou formou stačí, aby si pacient prispôsobil stravu a životný štýl.

diéta

Hlavným cieľom stravy je zabrániť refluxu - pažeráku (pálenie záhy, grganie). Pacientovi sa odporúča:

 • obmedziť príjem mastných kyslých potravín;
 • vylúčiť alkohol, ako aj výrobky obsahujúce kofeín;
 • sledovať stravu - jesť 5-6 krát denne, ale v zlomkových porciách;
 • nechoďte spať okamžite po jedle, mali by uplynúť najmenej tri hodiny;
 • urobte posledné jedlo 2-3 hodiny pred spaním;
 • pokúste sa vylúčiť zvýšenie žalúdočného tlaku.

Zakázané potraviny pre herniu pažeráka (galéria)

Káva Alkohol Kyslé potraviny Mastné potraviny

Drogová terapia

Axiálna kýla sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami: strava a lieky. Na zlepšenie stavu je pacientovi predpísané:

 • antacidá (fosfalugel, almagel) - neutralizujú žalúdočnú kyselinu, zmierňujú príznaky pálenia záhy;
 • lieky proti bolesti - pri silnej bolesti sa predpisujú analgetiká, novokain na perorálne podávanie;
 • prokinetika (motilium, prestal) - zvyšuje motilitu žalúdka a urýchľuje jeho vyprázdňovanie. Menovaný v pokročilých prípadoch;
 • inhibítory protónovej pumpy a H2 blokátory - znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy.

Ak zlyhanie liekovej terapie alebo príznaky choroby sú príliš závažné, je povolený chirurgický zákrok.

Pri paraezofágovej a kombinovanej hernii sa operácie vykonávajú častejšie.

Chirurgický zákrok

Chirurgia indikovaná pre Barrettov pažerák

Chirurgický zákrok je indikovaný pre:

 • Barrettov pažerák - prekancerózny stav, pri ktorom sa na sliznici nachádza metaplasizovaný epitel;
 • ťažká ezofagitída (zápal pažeráka);
 • riziko rozdrvenia prietrže;
 • rozvoj exacerbácií;
 • veľká prietrž.

Operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom: odreže sa brušná stena, prišíva sa hernálny portál a žalúdok sa plastu..

Pri laparoskopii je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia

Jemnejšia metóda je laparoskopická. V tomto prípade je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia.

Je potrebné mať na pamäti, že chirurgický zákrok je počas tehotenstva neprijateľný, diabetes mellitus, tromboflebitída, zhubné nádory..

Ak sa počas gravidity zistí hiátová hernia, uskutoční sa konzervatívna liečba. Pri paraezofágovej hernii môže dôjsť k porušeniu pravidiel, preto sa odporúča tehotnej žene cisársky rez.

Niektorí tradiční liečitelia navrhujú „napraviť“ prietrž na svojom mieste pomocou vlastných rúk. Neexistuje dôkaz o tom, že táto metóda pomáha eliminovať chorobu..

Čo je hiátová prietrž (video)

Hiátová prietrž: príčiny, príznaky, liečba, diagnostika

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine. ICD kód: K 44.

Hiátová hernia (HAP) má iné meno: axiálna hiátová hernia. V tomto prípade pažerák a dolná časť žalúdka pôsobia ako prietržové orgány. Zostávajúce orgány umiestnené v brušnej dutine vyčnievajú veľmi zriedka za bránicu.

Hiátová prietrž žalúdka v posledných rokoch pevne zaujala prvé miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. Hypodynamia, sedavý spôsob života spojený s prácou, zlá výživa s množstvom konzervačných látok a chemických prídavných látok v potravinách - tieto faktory ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu a často sa stávajú príčinami patológií, niekedy dosť závažnými.

Axiálna kýla pri otvorení bránice v pažeráku je choroba, na ktorú je väčšina žien a vzhľadom na fyziologické vlastnosti citlivá. A hoci príznaky tohto ochorenia sa nemusia prejaviť na dlhú dobu a často takúto patológiu odhalia náhodou, je potrebné ju liečiť, aby sa predišlo nepríjemným alebo dokonca nebezpečným následkom..

odrody

 • Tento typ patológie sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty.
 • Klasifikácia hiátovej prietrže pažeráka:
 1. Posúvanie axiálnej prietrže. Je to typ patológie charakterizovaný voľným pohybom orgánov umiestnených v brušnej dutine nad úrovňou bránice a vracajúcim sa späť. Nefixovaný pažerák a horný žalúdok sú prietržové orgány. Posúvanie axiálnej hernie má poddruhy: srdcový, kardiofundálny, medzisúčetný a celkový žalúdok.
 2. Parezofageálna bránica prietrže. Je oveľa menej bežný ako prvý typ a vyznačuje sa tým, že vyčnieva z dolných častí žalúdka do hrudníka (v niektorých prípadoch aj do iných orgánov brušnej dutiny). Vyskytuje sa axiálna rotácia žalúdka o 180 ° a jeho horná časť zostáva v normálnej polohe vzhľadom na bránicu. Poddruh: Fundal and Antral.
 3. Kombinovaná diafragmatická prietrž má príznaky dvoch typov a je veľmi zriedkavá.

Podľa stupňa prieniku brušných orgánov do hrudníka a rozsahu procesu má axiálna hernia pažeráka závažnosť 1, 2 a 3.

Výbežok pažeráka je charakteristický pre prvý stupeň. Žalúdok je mierne nad normálnou anatomickou polohou, ale pod bránicou.

V druhom stupni horná časť žalúdka tiež vyčnieva do hrudníka.

Tretí stupeň sa vyznačuje vyčnievaním väčšieho omentum peritonea a slučiek tenkého čreva, čo si vyžaduje vážne lekárske ošetrenie v nemocnici a niekedy okamžitý chirurgický zákrok.

Ak sa u starších ľudí zistí patológia 1 stupňa, ich stav sa klasifikuje ako takmer normálny stav.

Dôvody rozvoja patológie

Všetky tri typy hiátovej hernie majú rovnaký vzhľad. Tieto dôvody sú rozdelené na vrodené a získané.

K dedičným (vrodeným) patria:

 • patológia vývoja plodu, keď sú počas jeho kladenia kladené herniové vrecká alebo kýly;
 • slabo vyvinutá bránica, ktorá má oslabený tón hladkých svalov.

Získané príčiny priamo súvisia so životným štýlom a ľudskými návykmi:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita spojená so športovými alebo profesionálnymi činnosťami;
 • následky operácií;
 • poranenia brucha;
 • tehotenstvo s komplikáciami;
 • kašeľ, ktorý dlho nezmizne;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zápalové procesy v pobrušnici alebo na hrudníku (vrátane častých zápalov pľúc, pohrudnice a zápalových ochorení tráviaceho traktu);
 • zmeny veku.

To však neznamená, že každá jediná príčina, ktorá sa raz stala vo vašom živote, môže okamžite viesť k výskytu axiálnej hiátovej prietrže. Príčinou patológie diafragmatického otvorenia sa však stáva kombinácia faktorov a ich častá opakovateľnosť vo väčšine.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diagnostika a liečba

Z diagnostických metód bude najbežnejšou a najpresnejšou endoskopia a röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Stanoví sa umiestnenie žalúdka, prítomnosť sprievodného ochorenia duodena - duodenitída a pažerák - ezofagitída..

Hneď ako gastroenterológ alebo chirurg určí typ diafragmatickej hernie a jej stupeň, predpíše adekvátnu liečbu, ktorá môže pozostávať z malého množstva liekov a stravy v prípade včasnej liečby..

V 2 štádiách ochorenia je potrebná závažnejšia konzervatívna terapia. V prípade pretrvávajúcej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta, je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Počas operácie musí lekár fixovať polohu žalúdka pozdĺž menšieho zakrivenia, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu axiálnej prietrže.

Na zníženie podráždenia sliznice pažeráka sa používajú ľudové liečivá, ktoré majú terapeutický účinok, pričom podliehajú všetkým pravidlám formulácie..

Ak ignorujete signály vášho tela a liečba bude predčasná, môžu nastať komplikácie:

 • perforácia pažeráka, ktorá môže byť fatálna;
 • krvácanie z pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • vývoj peptického vredu pažeráka a žalúdka;
 • výskyt refluxnej ezofagitídy;
 • jazvové zmeny v pažeráku.

Aware - znamená ozbrojené. Využite znalosti, aby ste mohli včas rozpoznať príznaky choroby a vyhľadať odbornú pomoc od odborníkov. Prognóza v skorých štádiách je priaznivá - pacient zostáva schopný pracovať a armáda dostáva rekruty.

Čo je hiátová prietrž a ako s ňou zaobchádzať

Hiátová prietrž, ako sa ochorenie vyvíja, môže byť symptómami podobná ako u iných patológií tráviaceho traktu (gastrointestinálny trakt). V počiatočnom štádiu sa to prakticky neobjaví, ale potom sa začnú prejavovať určité nepríjemnosti osobe. Napriek tomu je podľa štatistík táto choroba dobre liečená..

Definícia a klinická prezentácia

Toto ochorenie je chronickou patológiou, charakteristickými znakmi sú posuny časti žalúdka priliehajúce k pažeráku alebo dolnej časti pažeráka do dutiny hrudníka. Iné orgány sa niekedy sťahujú do hrudnej kosti..

Kýla má niekoľko typov:

 • Parezofageálny - výstup do hrudnej dutiny horného žalúdka. V tomto prípade sú NPS (dolný zvierač pažeráka) a abdominálna (dolná) časť pažeráka v brušnej dutine..
 • Axiálny (posuvný, axiálny) - prienik do hrudnej dutiny hornej časti žalúdka spolu s NPS a brušnou časťou pažeráka..
 • Kombinované - kombinácia prvých dvoch typov.

Etiológia choroby

Existuje mnoho dôvodov pre výskyt hiátovej prietrže. Je obvyklé rozdeliť všetky do dvoch tried:

K prvým patria hernie spolu s hernálnymi vreckami, ktoré sa objavili počas dozrievania plodu (intrauterinne), zväčšený pažerák, nedostatočne rozvinutá bránica a niektoré ďalšie..

Získané sú považované - zmeny súvisiace s vekom, zvýšenie vnútrobrušného tlaku, zápalové procesy a poranenia bránice a iné. Existujú prípady, keď sa naraz zaznamená kombinácia dvoch alebo viacerých dôvodov odlišnej povahy.

Príznaky patológie

Príznaky tejto patológie priamo závisia od jej typu a štádia. Je potrebné poznamenať, že choroba spočiatku pokračuje s pretrvávajúcimi symptómami.

To veľmi komplikuje diagnózu, čo vedie k určitým komplikáciám a dlhšej liečbe.

Preto lekári odporúčajú, aby ste svoje zdravie starostlivo ošetrili a s určitými príznakmi sa včas poradili s odborníkom. To vám umožní rozpoznať ochorenie v počiatočných štádiách a začať účinnú liečbu.

Typické príznaky sú:

 • pálenie záhy, mierne až ťažké;
 • bolesť v pankrease;
 • bolesť brucha;
 • dysfágia (porušenie procesu prehĺtania);
 • pálivé bolesti za hrudníkom môžu byť podobné záchvatom angíny;
 • nevoľnosť, grganie.

Takéto príznaky sú charakteristické pre axiálny typ prietrže prvého a druhého stupňa. Keď choroba pokračuje s vyčnievaním žalúdka, sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • záchvaty nevoľnosti;
 • bolesť brucha po jedle a nakláňaní vpred.

Čkanie môže niekedy indikovať prítomnosť ochorenia - tento symptóm sa pozoruje približne u 3% pacientov.

Pri značnej veľkosti takýchto útvarov sa často pozorujú kardiorespiračné príznaky. Je to spôsobené kompresiou pľúc a srdca. Takéto príznaky sú - búšenie srdca, cyanóza (namodralá oblasť okolo úst), dýchavičnosť a niektoré ďalšie...

Diagnostické metódy

Na navrhnutie rozvoja hiátovej prietrže stačí vykonať podrobné vizuálne vyšetrenie a podrobne pohovoriť s pacientom..

Na presnú diagnostiku patológie sa však používajú röntgenové štúdie, ezofagogastroskopia (EFGS) a EKG. Posledné vyšetrenie sa uskutoční, keď sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku.

Je potrebné vylúčiť pravdepodobnosť ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Vľavo je normálny žalúdok a normálna bránica, vpravo je slabá bránica a hiátová prietrž.

Pomocou EFGS - stanovte stav slizníc žalúdka a pažeráka. Táto štúdia sa vykonáva pomocou flexibilných vláknitých endoskopov s Dopplerovým a ultrazvukovým pripojením..

Pracovná časť takýchto endoskopov môže ľahko zmeniť konfiguráciu v závislosti od tvaru skúmaných orgánov. Obraz a svetlo sa prenášajú mimo endoskopu cez vlákno.

Súčasne je možné dosiahnuť dobré osvetlenie a kvalitné obrázky bez zahrievania okolitého tkaniva. Procedúra sa vykonáva na lačný žalúdok..

Diagnostické metódy pre všetky typy hiátovej hernie sú rovnaké..

Stupeň rozvoja patológie

 • Ochorenie sa vyznačuje typom a stupňom vývoja. Asciálna hiátová hernia má 3 stupne a priamo závisí od objemu penetrácie vnútorných orgánov:
 • Stupeň - výstupok do hrudnej dutiny dolného pažeráka.
 • II. Stupeň - výstup do hrudnej kosti horného žalúdka.
 • III. Stupeň - prienik do spodnej časti žalúdka av niektorých prípadoch do antrumu.

Často sa pozoruje vydutie jednej časti žalúdka bez toho, aby došlo k posunu pažeráka. Charakteristické pre prípady, keď je diafragmatický otvor značne rozšírený - paraezofágová forma hiátovej prietrže.

Koľko žalúdka preniká do brušnej dutiny, sa delí na patológiu antrum a fundus. Existujú tiež enterické a omentálne kýly.

Ak je u staršej osoby diagnostikovaná HPA prvého stupňa (axiologická), potom sa tento stav najčastejšie považuje za takmer normálny (hraničný), ktorý sa vyvíja s ohľadom na zmeny súvisiace s vekom.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Liečebné metódy

Liečebná stratégia závisí od typu, stupňa, veľkosti a závažnosti symptómov plus pridružených patológií a komplikácií. Choroby prvého a druhého stupňa, so zle viditeľným komplexom symptómov, sa zvyčajne liečia terapeutickými metódami. Tie obsahujú:

 • užívanie farmakologických prípravkov;
 • strava;
 • zmena životného štýlu.

terapia

Aby bola terapeutická liečba čo najefektívnejšia, pacient by sa mal prísne riadiť odporúčaniami a predpismi lekára. V prvom rade ide o podávanie liekov. Po druhé, normalizácia ich životného štýlu a preskúmanie stravovania. Po tretie, vykonávanie opatrení zameraných na zníženie telesnej hmotnosti.

Lieky sa zvyčajne predpisujú, ak choroba už dosiahla miernu závažnosť..

Konzervatívna liečba je zameraná na prevenciu rozvoja gastroezofágového refluxu, plus lokalizáciu prejavujúcich sa prejavov refluxnej ezofagitídy..

Táto choroba je charakterizovaná poškodením dolnej oblasti pažeráka. Hlavným dôvodom je pravidelný reflux čriev alebo žalúdka do pažeráka.

Terapia sa uskutočňuje pomocou farmakologických látok z nasledujúcich skupín:

 • Blokátory H-2 - inhibítory protónovej pumpy majú rovnaké vlastnosti ako inhibítory produkcie kyseliny.
 • Antacidá - maalox, fosfalugel, almagel. Priradiť, keď sa vyžaduje neutralizácia účinku kyseliny chlorovodíkovej.
 • Prokinetické látky. Hlavnou činnosťou je urýchlenie procesu vyprázdňovania žalúdka. Z tohto dôvodu sa významne zníži riziko uvoľnenia jeho obsahu do pažeráka.
 • spazmolytiká.
 • lieky proti bolesti.
 • Prípravky s adstringentným a obalovým účinkom (škrob obsahujúci, vicalín, nitrát bizmutu).

Chirurgické ošetrenie

Pri ťažkých formách hiátovej hernie (paraezofágovej choroby, ako aj pri výskyte refluxnej choroby) lekári predpisujú chirurgickú liečbu. Zameriava sa na správne obnovenie prirodzeného umiestnenia vnútorných orgánov. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, uskutoční sa zošívanie hernálneho portálu plus fixácia na brušnej stene tela a spodnej časti žalúdka, ako aj jeho plast..

článok Vyberáme liečbu a stravu pre axiálnu prietrž.

Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopicky. Druhá možnosť je menej bolestivá a menej traumatická. Vykonáva sa bez významných rezov, čo je spôsobené použitím špeciálnej optickej technológie. Výhody tejto metódy:

 • vysoká účinnosť;
 • riziko krvácania je minimálne;
 • obdobie pooperačného zotavenia je oveľa kratšie v porovnaní s konvenčným chirurgickým zákrokom;
 • takmer úplná absencia adhézií.

Operácie sú predpísané v prípadoch, keď existuje veľká hrozba všetkých druhov komplikácií, ako sú porušenia, vnútorné krvácanie do žalúdka atď..

Opis choroby a metódy liečby.

Prevencia a diéta

Najúčinnejšou metódou prevencie výskytu a ďalšieho rozvoja rôznych typov hiátovej prietrže je strava. Jeho hlavným cieľom je obnoviť správne fungovanie všetkých vnútorných orgánov.

Jeho hlavnými podmienkami sú správny výber produktov, odmietnutie nezdravých potravín a dodržiavanie určitej stravy.

Lekári odporúčajú najmä jesť malé porcie, ale často dodržiavajú zásady zdravej výživy.

Pri jedle by ľudské telo malo dostať všetky potrebné prvky (vitamíny, minerály, aminokyseliny a stopové prvky) v správnom množstve. V tomto prípade by sa osobitná pozornosť mala venovať pitnému režimu. Pretože voda spúšťa metabolické procesy, ktoré prispievajú k urýchleniu regenerácie.

Všetky výrobky sa musia tepelne starostlivo spracovať. Prioritné možnosti sú dusenie, pečenie, varenie a dusenie.

Počas ošetrovania nie je dovolené používať rôzne marinády, omáčky, koreniny a koreniny. Je to spôsobené skutočnosťou, že majú vplyv na úroveň kyslosti v tele, čo môže zase viesť k komplikáciám vo fungovaní tráviaceho systému..

Možné komplikácie

Ak sa liečba tohto ochorenia nezačne včas, zmení sa na chronickú formu so vznikom refluxnej ezofagitídy. Ten je erozívny a ulcerózny a často vyvoláva vnútorné krvácanie. A výsledkom je anémia.
Okrem toho progresia refluxnej ezofagitídy je často sprevádzaná takýmito príznakmi:

 • zmena steny pažeráka, ktorá niekoľkokrát zvyšuje pravdepodobnosť zhubného nádoru;
 • perforácia;
 • peptický vred;
 • porušenie bránice hernie.

Komplikácie často postihujú orgány, ako sú pľúca, srdce a pankreas..

Liečbu hiátovej hernie môže vykonať iba skúsený lekár po podrobnom vyšetrení. Samoliečba, keď sa objavia prvé typické príznaky, sa dôrazne neodporúča. Čím skôr pacient konzultuje s miestnym lekárom alebo gastroenterológom, tým väčšia je šanca na rýchle uzdravenie.

Axiálna hiátová hernia pažeráka 1, 2, 3 stupne - čo to je: príznaky, liečba a strava

Axiálna hiátová hernia pažeráka je progresívne ochorenie spôsobené oslabením väzivového aparátu bránice a prejavujúce sa pohybom brušných orgánov (terminálny segment pažeráka, žalúdka, čriev) cez zväčšený ezofágový diafragmatický otvor do dutiny zadného mediastina..

V závislosti od toho, ako výrazný je tento pohyb a koľko orgánov to ovplyvnilo, existujú tri stupne choroby. Hlavné príznaky choroby: bolesť v xiphoidnom procese, pálenie záhy, pichanie. Rozhodujúcimi diagnostickými metódami sú röntgenové vyšetrenie s kontrastom pažeráka a endoskopie.

Liečba zahŕňa diétu, konzervatívnu terapiu a chirurgický zákrok.

Obsah

 • Axiálna hiátová hernia pažeráka - čo to je
 • Klasifikácia a typy bránice
 • Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je
 • Príznaky GPOD 1 stupeň
 • liečba
 • Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa
 • príznaky
 • liečba
 • Axiálna hiátová kýla 3. stupňa: čo to je a ako sa liečiť
 • Príznaky a príznaky
 • Hiatálna axiálna hernia 3. stupňa: liečba
 • Čo je choroba nebezpečná?
 • Endoskopické príznaky hiátovej prietrže
 • Diéta na hiátovú prietrž
 • Sú mladí muži s hiátovou prietržou braní do armády
 • Dáva hiatálna axiálna prietrž zdravotné postihnutie

Axiálna hiátová prietrž - čo to je

Hiátová hernia pažeráka je pohyb brušných orgánov cez zväčšený ezofágový otvor bránice do zadného mediastina..

Axiálne HPOD môžu byť vrodené a získané.

U detí je táto patológia spojená s porušením embryogenézy, čo vedie k vytvoreniu krátkeho pažeráka. Anomálie si vyžaduje chirurgickú korekciu v skorom detstve.

U dospelých je choroba spojená s involučnými procesmi, v dôsledku čoho sa v ligamentovom aparáte bránice, ktorá drží pažerák, pozoruje dystrofia a atrofia. Ezofágové otvorenie bránice sa napína a rozširuje, čo vytvára podmienky na prienik brušných orgánov do zadného mediastina..

Výskyt prietrže je podporovaný prudkým jednorazovým alebo chronickým zvýšením vnútrobrušného tlaku (častá zápcha, kašeľ, prudký nárast hmotnosti, matné poranenia brucha)..

Klasifikácia a typy bránice

V závislosti na anatomických vlastnostiach rozlišujte:

 1. Axiálne (kĺzavé, axiálne) prietrže, keď brušný pažerák a súvisiace srdcové žalúdky prenikajú do hrude. V závislosti od polohy tela pacienta prenikajú brušné orgány buď do zadného mediastínu, potom opäť skĺznu z bránice..
 2. Parezofágové sú také kýly, keď sa terminálny pažerák a pridružený srdcový žalúdok nachádzajú v brušnej dutine a fundus a dokonca antrum žalúdka prenikajú zväčšeným otvorom pažeráka..

Kombinovaná patológia sa zriedkavo pozoruje, keď sa u toho istého pacienta vyskytuje kĺzavá hiátová hernia a paraezofágová hernia..

V závislosti od toho, ako výrazný je prienik do brušných orgánov do hrude, sa rozlišujú 3 stupne závažnosti axiálnych kýly.

 • 1 stupeň - koncová časť pažeráka je umiestnená nad bránicou, kardia (srdcový zvierač) je umiestnená na úrovni bránice a žalúdok zo strany brušnej dutiny prilieha k bránici;
 • 2 stupne - úplné premiestnenie terminálneho pažeráka do zadného mediastina, žalúdok je v oblasti pažerového otvoru bránice;
 • Stupeň 3 - srdcový, podkladový a niekedy celý žalúdok je umiestnený v hrudnej dutine.

Príznaky a liečba hiátovej prietrže závisia od závažnosti procesu prietrže:

 • v 1 stupni, keď je klinický obraz minimálne vyjadrený, konzervatívna liečba (strava, všeobecné zdravotné opatrenia);
 • pri 2 stupňoch - strava, liečba drogami, niekedy chirurgický zákrok;
 • pri 3 stupňoch - chirurgická liečba.

Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je

Axiálna hiátová hernia 1. stupňa je najskoršou fázou choroby, keď je v hrudníku iba distálny pažerák, prechodová zóna pažeráka do žalúdka je na úrovni otvoru pažeráka a žalúdok je umiestnený pod bránicou, v priamom kontakte s ňou..

Príznaky GPOD 1 stupeň

Hiátová hernia pažeráka s týmto stupňom choroby pokračuje s minimálnou klinikou.

Pacienti zaznamenávajú mierne nepohodlie v epigastrii a retrosternálnej oblasti, ktoré po hojnom jedle priťažujú, ohýbajú sa, s fyzickou aktivitou.

V týchto situáciách sa tiež vyskytuje pálenie záhy a grganie, ale obťažujú sa ešte menej často. V tomto štádiu je choroba zriedkavo detekovaná. HPP 1. stupňa sa zvyčajne lieči neliečením..

liečba

Ak sa zistí kĺzavá hiátová prietrž prvého stupňa a toto sa často stáva náhodou, je predpísaný komplex konzervatívnej neliečivovej terapie. Neliečivá liečba zahŕňa:

 • strava je základom celej liečby, je predpísaná Pevznerova tabuľka č. 1, ošetrujúci lekár vykonáva individuálne zmeny stravy, berúc do úvahy sprievodnú patológiu;
 • pacient musí jesť pravidelne, súčasne v malých porciách, zvyšujúc počet jedál, jedlo by sa malo variť (alebo dusiť), mäkké, teplé;
 • ťažká fyzická aktivita je pre pacienta kontraindikovaná, ale fyzickú aktivitu nemožno úplne vylúčiť (odporúča sa plávanie, chôdza, respiračná gymnastika);
 • pacient by mal v noci úplne odpočívať (predná časť postele by sa mala zvyšovať o 20 cm);
 • úplne odstrániť alkohol a cigarety;
 • vitamíny, antihistaminiká sa predpisujú z liekov.

Spätný tok (reflux žalúdočného obsahu do pažeráka) s axiálnou kýlou 1. stupňa sa nevyskytuje.

Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa

Axiálna hiátová hernia 2. stupňa je štádiom choroby, keď distálny pažerák a gastroezofágový kĺb prenikajú rozšíreným pažerákovým otvorom do zadného mediastina. Posuvný HPOD stupňa 2 by sa mal liečiť liekmi..

príznaky

S posuvnou hiátovou prietržou pažeráka 2. stupňa sa časť žalúdka presúva do zadného mediastínu, čo vedie k objaveniu sa príznakov a znakov zvierania žalúdka: bolesť a gastroezofágový reflux. Bolesť v bolesti, lokalizovaná v retrosternálnej oblasti, je často sprevádzaná extrasystolmi, zvýšeným krvným tlakom, čo si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku so srdcovou patológiou.

Gastroezofageálny reflux spôsobený nedostatkom kardiálneho vývodu vyvoláva vznik pažeráka:

 • po celom pažeráku je pocit pálenia;
 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • v ústach sa objaví kyslá chuť;
 • zmena žalúdočnej pohyblivosti vedie k poruchám trávenia s častou zápchou, po ktorej nasleduje hnačka;

liečba

Liečba hiátovej axiálnej hernie 2. stupňa je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, ako aj škodlivého účinku refluxu na sliznicu pažeráka. Na liečbu sa používajú lieky a patogenetické metódy:

 • diétna terapia v súlade s pravidlami výživy;
 • lieky, ktoré znižujú agresívny účinok iónov H + na sliznicu pažeráka neutralizáciou (antacidá - Fosfalugel, Almagel), znížením ich tvorby v žalúdku - PPI (Omeprazol, Rabeprazol) a IHR (Famotidín, Ranitidín);
 • lieky, ktoré zvyšujú motilitu žalúdka a čriev (prokinetika - Itoprid, Domperidol);
 • antispasmodiká (No-Shpa);
 • metabolizmus (riboxín).

Hiátová prietrž: klasifikácia, príznaky, diagnostika a metódy liečby

Hiátová hernia pažeráka nie je nič iné ako HHAP (hiátová hernia), patologický stav, pri ktorom orgány normálne umiestnené v brušnej dutine môžu preniknúť cez zväčšený pažerák do hrudnej dutiny..

Membrána je orgán, ktorý vymedzuje hrudnú dutinu z brušnej dutiny, zúčastňuje sa dýchania a krvného obehu.

V bránici sú fyziologické diery, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy.

Ak sa z určitých dôvodov patologicky otvorenie pažeráka rozšíri, srdcová (brušná) časť pažeráka alebo žalúdka môže vstúpiť do brušného tlaku..

Niekedy sa cez takúto dieru môžu posunúť aj iné orgány brušnej dutiny.

Hiátová prietrž - klasifikácia

U zdravého človeka nie je pažerák úplne umiestnený v hrudníku. Jeho brušná časť sa nachádza v brušnej dutine a je tu aj NPS (dolný zvierač pažeráka), ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka.

Brušná (dolná) časť pažeráka, NPS a dokonca aj kardiálna (horná) časť žalúdka sa môžu zdvihnúť do zväčšeného ezofágového otvoru bránice. Toto je takzvaná axiálna hiátová prietrž alebo axiálna.

Jeho druhé meno sa hýbe. Orgány brušnej dutiny voľne prenikajú do bunky a môžu sa nezávisle „vrátiť“ späť.

Medzi všetkými hiátovými herniami je tento typ patológie najbežnejší a zaberá až 90%.

V závislosti od objemu prieniku orgánov do hrudnej dutiny môže mať axiálne hiátová prietrž 3 stupne:

 1. v hrudnej dutine je iba spodná časť pažeráka a žalúdok je vyvýšený a leží priľahlo k bránici;
 2. horná časť žalúdka „vyjde“ do hrudnej dutiny;
 3. dno a telo žalúdka av niektorých prípadoch aj jeho antrum prenikajú pažerákom do hrudnej dutiny.

Niekedy so zväčšeným diafragmatickým otvorom sa pažerák a NPS nepohybujú a ktorákoľvek časť žalúdka vyčnieva do hrudnej dutiny..

Takáto hernia sa nazýva parezofageálna. Základné a predné prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa prieniku žalúdka do dutiny brušnej. Oddelene v klasifikácii sú aj hernie husí a kostí a tenkého čreva.

Príčiny HAP

Všetky faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto patológie, možno rozdeliť do 4 hlavných skupín:

 • pravidelné alebo náhle zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny (môže byť spôsobené dlhodobým kašľom, zápchou, intenzívnou fyzickou námahou alebo zdvíhaním hmotnosti);
 • zranenia vrátane prieniku rán;
 • zníženie tonusu zažívacieho traktu;
 • vekom podmienené degeneratívne zmeny v spojivovom tkanive, ktoré vedú k jeho oslabeniu (s touto patológiou môžu pacienti súčasne zažiť vonkajšie prietrže brucha a bránice).

Príznaky hiátovej prietrže

Táto patológia sa týka vnútorných prietrží brucha, a preto, keď sa zdá, neexistujú žiadne vonkajšie prejavy. Symptómový komplex diafragmatickej prietrže je primárne spojený s narušením fungovania orgánov, ktoré menia ich umiestnenie..

Napríklad bránica poskytuje normálnu činnosť dolného zvierača pažeráka, čo na ňu pôsobí podporným účinkom.

Keď je kardiálna časť pažeráka posunutá nahor, je pozorovaná nedostatočnosť tejto časti, ktorá sa prejavuje gastroezofágovým refluxom (obsah retrogradu žalúdka do pažeráka) a je sprevádzaná podráždením sliznice pažeráka, ktorá nie je rezistentná voči kyslej žalúdočnej šťave..

V závažných prípadoch môže byť zápal sprevádzaný latentným krvácaním, ktoré sa v priebehu času môže prejaviť iba ako anémia..

Hlavným príznakom diafragmatickej prietrže je neustále pálenie záhy, ktorého intenzita sa zvyšuje so zmenou polohy tela (ľahnutie, ohýbanie trupu), ako aj po jedle a pri fyzickej námahe..

Druhým príznakom hiátovej prietrže, ktorá sa vyskytuje približne u polovice pacientov, je bolesť na hrudníku. Malo by sa odlíšiť od prejavov kardiovaskulárnych chorôb..

V prípade hiátovej prietrže sa pri fyzickej námahe zvyšuje bolesť za hrudnou kosťou s ohnutím. Pri vyšetrení pacienta však treba pamätať na to, že prietrž bránice sa dá kombinovať aj so srdcovými chorobami..

Vyššie uvedené príznaky sú často sprevádzané grganím vzduchom alebo kyslými kyselinami, niekedy sa u pacienta pri prehĺtaní objaví hrudka alebo bolesť v hrdle, náhle sa zvýši krvný tlak..

Diagnóza hiátovej prietrže

Podrobná anamnéza a vyšetrenie pacienta môžu mať podozrenie na bránicu prietrže. Nasledujúce laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu sa používajú na stanovenie presnej diagnózy a na vykonanie diferenciálnej diagnózy pri iných chorobách tráviaceho traktu a srdca:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov - umožňuje vylúčiť choroby dýchacieho ústrojenstva av prítomnosti bráničnej prietrže - vizualizovať vzduchovú bublinu nad bránicou (ak je srdcová časť žalúdka umiestnená v hrudnej dutine). Ak má pacient hiátovú herniu významnej veľkosti, rôntgenový obrázok ukazuje posun mediálnych stien;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy), druhé meno - esophagogastroduodenoscopy - pomocou endoskopického zariadenia (vloženého do dutiny pažeráka a žalúdka sondy) vám umožňuje posúdiť stav sliznice v rôznych častiach vyšetrovaného orgánu. Pre diagnózu hiátovej hernie je FGDS najinformatívnejšou metódou, pretože najpresnejšie určuje mieru a lokalizáciu zmien sliznice pažeráka pod vplyvom kyslej žalúdočnej šťavy. Aby sa diagnostikovali nádorové stavy počas tejto štúdie, je možné vykonať aj odber materiálu na následnú biopsiu;
 • analýza stolice na okultnú krv - bude pozitívna, ak je bránica prietrže sprevádzaná vnútorným krvácaním;
 • EKG - umožňuje vylúčiť alebo identifikovať patológiu spojenú s porušením bioelektrickej funkcie srdca.

Možné komplikácie bránice prietrže

Dlhodobá hiátová hernia vedie k rozvoju refluxnej ezofagitídy, ktorá môže byť ulcerózna alebo erózna. To všetko vyvoláva výskyt akútneho alebo chronického krvácania, ktoré v niektorých prípadoch vedie k anémii..

Prítomnosť zmien v stene pažeráka, ktorá je sprevádzaná refluxnou ezofagitídou, výrazne zvyšuje riziko vzniku malígneho nádoru pažeráka. Ďalšou komplikáciou, ktorá vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, je uškrtenie bránice prietrže.

Hiátová prietrž - liečba

Voľba taktiky liečby v prípade diafragmatickej prietrže závisí od prítomnosti a závažnosti príznakov, veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných ochorení u pacienta..

Napríklad zanedbateľná klzná hernia bránice v neprítomnosti alebo slabej závažnosti komplexu symptómov môže vyžadovať výlučne terapeutickú liečbu. V prvom rade musí pacient dodržiavať všeobecné odporúčania týkajúce sa chudnutia, normalizácie životného štýlu, stravovania (okrem alkoholu, mastných a vyprážaných potravín, kyslých, údených, nadmerne slaných a korenených)..

Pacienti jedia lepšie po malých porciách. Mali by ste sa tiež vyvarovať zdvíhania závaží a fyzickej námahy s telom nakloneným dopredu..

V prípade príznakov strednej závažnosti môže byť pacientovi predpísaná lieková terapia. Zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • antacidá - neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy a znižujú jej negatívny účinok na stenu pažeráka počas refluxu;
 • Blokátory H2 a inhibítory protónovej pumpy - významne znižujú produkciu kyseliny v žalúdku;
 • prokinetické lieky - sú predpísané v závažných prípadoch choroby a urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že sa jej obsah dostane do pažeráka.

Chirurgická liečba hiátovej hernie sa odporúča, ak existuje závažná forma refluxnej choroby alebo ak existuje parezofageálna hernia.

Počas chirurgického zákroku sa obnovuje anatomická poloha orgánov, vykonáva sa šitie hrudného portálu (do normálnej veľkosti pažeráka), plastická chirurgia žalúdka (manžety) sa vykonáva za účelom vytvorenia antirefluxného mechanizmu.

Táto operácia sa môže vykonať otvoreným spôsobom, keď sa urobí široký rez v prednej brušnej stene a chirurg má možnosť preskúmať všetky vnútorné orgány. Jemnejšia metóda je laparoskopická. Všetky manipulácie v druhom prípade sa uskutočňujú pomocou chirurgickej optickej technológie bez výrazných poranení kože..

Výhodou endoskopickej chirurgie je jej výrazne menšia trauma a s ňou spojené nízke riziko krvácania, krátka pooperačná a zotavovacia doba, ako aj minimalizácia neprítomnosti adhézií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Koncepcia vyčnievania diskov krčnej chrbtice znamená vyčnievanie medzistavcových chrupaviek, ku ktorému dochádza v dôsledku deformácie chrupavkových diskov umiestnených medzi stavcami, ktoré nie sú sprevádzané úplným zničením vláknitého prstenca.
Pri osteochondróze krčnej chrbtice je masáž jednou z hlavných metód liečby. Pri vykonávaní všeobecných liečebných postupov sa posilňuje svalový korzet, zlepšuje sa krvný obeh.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..