loader

Čo je hiátová prietrž

Axiálna hiátová hernia je ochorenie sprevádzané výskytom herniálneho vaku v pažeráku. V tomto prípade sa žalúdok a dolné časti pažeráka pohybujú cez otvorenú bránu prietrže do hrudníka. Menej často do hrudníka prenikajú ďalšie orgány brušnej dutiny. V oblasti diafragmatického otvoru sa vytvára axiálna hernia pažeráka. Patologický proces sa považuje za chronický, obdobia exacerbácie sú nahradené obdobiami remisie. Liečba sa najčastejšie vykonáva chirurgicky.

Druhy hiátovej hernie

Najčastejšou formou choroby je axiálna hiátová hernia. Existuje niekoľko typov kýly. Pri patologickej forme patológie sa horné časti žalúdka pohybujú na hrudník kvôli anomáliám v štruktúre bránice. Posuvný HPOD je charakterizovaný úplným pohybom žalúdka do hrude. Srdcový lalok orgánu často preniká do oblasti hrudníka. Zmiešaná forma choroby kombinuje príznaky dvoch predchádzajúcich typov. U žien, ktoré požívajú alkohol, sa často vyskytuje nefixovaný typ bráničnej prietrže. U mužov je tento typ ochorenia diagnostikovaný menej často, čo súvisí s charakteristikami ich tela. Kýla sa vyvíja v dospelosti, ktorá je sprevádzaná objavením sa skupiny symptómov.

Axiálna kýla sa vyvíja pod vplyvom nasledujúcich faktorov: procesy starnutia tela, zhoršené funkcie tráviaceho systému, zhubné nádory, chronické choroby pažeráka, žalúdka a čriev, zranenia a chirurgické zákroky, genetická predispozícia. Akékoľvek dôvody, ktoré prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, môžu viesť k výstupu zo žalúdka a dolných častí pažeráka za hrudnú kosť. Stáva sa to pri vysokej fyzickej námahe, kašľaní, namáhaní. Vývoj prietrže môže byť podporený tým, že nosia priliehavé oblečenie, tehotenstvo, nadváhu.

Slabosť svalového tkaniva možno pozorovať u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Axiálna kýla sa tiež vyvíja na pozadí vrodených patológií, napríklad plochých nôh alebo Marfanovho syndrómu. Predispozícia na výskyt diafragmatickej prietrže tiež závisí od stavu orgánov gastrointestinálneho traktu. Rôzne druhy chronických chorôb na tomto oddelení môžu viesť k vytvoreniu herniálneho vaku. Patria sem žalúdočné vredy, pankreatitída, ochorenie žlčníkových kameňov, refluxná ezofagitída.

Hlavné príznaky hiátovej prietrže

Príznaky axiálnej hernie závisia od jej štádia a od prítomnosti sprievodných patológií. Toto ochorenie je nebezpečné pre život a zdravie, preto je dôležité včas diagnostikovať a začať správne zaobchádzať. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné poradiť sa s gastroenterológom. Pri axiálnej kýle 1. stupňa sa nepozorujú žiadne príznaky. Počas RTG vyšetrenia sa zistí choroba. V počiatočných fázach vývoja patológie je možné zaznamenať malú bolesť. Intenzita bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou a zostáva v náchylnej polohe.

Výrazné príznaky axiálnej prietrže sa objavujú v ďalšom štádiu. Bolestivý syndróm sa vyskytuje na pozadí rozťahovania stien žalúdka a pažeráka, porušovania nervových koreňov a veľkých tepien, dráždivého účinku obsahu žalúdka, pylospastmu alebo kardiospazmu. Pri hiátovej hernii 2. stupňa sa pozorujú tieto príznaky: patologické zúženie pažeráka, čkanie, pálenie záhy, znížená chuť do jedla. Takéto prejavy sa najčastejšie vyskytujú pri pokročilých formách axiálnej prietrže, môžu sa však objaviť aj v raných štádiách vývoja choroby..

Ďalší vývoj patologického procesu vedie k vzniku podrobného klinického obrazu. Ťažkosti s prehĺtaním jedla; kyslé grganie spojené s prienikom obsahu žalúdka do pažeráka; narušenie koronárneho prietoku krvi; príznaky srdcového zlyhania, vnútorné krvácanie. Tento stav je nebezpečný kvôli možnosti mozgovej príhody alebo infarktu myokardu. Membránová prietrž sa môže vyvíjať rôznymi spôsobmi, povinná hospitalizácia pacienta je indikovaná pre axiálnu prietrž v 3 stupňoch. V tomto prípade sa vyvíja bronchoezofageálny syndróm, ktorý je sprevádzaný patológiami dýchacieho systému. S pokročilými formami bránice hernie, bronchitída, pneumónia a ďalšie choroby dýchacieho systému.

Diagnostika a liečba choroby

Pri diagnostike axiálnych hernií nie sú spravidla žiadne ťažkosti. Na identifikáciu patológie sa používajú tieto diagnostické postupy: röntgenové vyšetrenie hrudníka a brucha; CT sken; endoskopické vyšetrenie pomocou kontrastného média; esophagomanometry; chémia krvi. Spôsob liečby hiátovej hernie pažeráka sa zvolí v závislosti od závažnosti patologického procesu. Pri absencii príznakov nie je liečba predpísaná. Pacient by mal byť vyšetrený v pravidelných intervaloch.

Pri častom výskyte pálenia záhy sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, užívať antacidá a antisekrečné lieky. Existujú 2 spôsoby liečby hernie pažeráka. Konzervatívna terapia zahŕňa vykonávanie špeciálnych cvičení, diétu, užívanie prokinetík, antisekrečných liekov a inhibítorov. Chirurgická liečba je predpísaná pre zlyhanie konzervatívnej liečby. Počas chirurgického zákroku sa zúženie pažeráka otvorí a telo brucha sa zafixuje v brušnej dutine..

Objavila sa hiátová prietrž: čo to je?

V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií. Najčastejšie je diagnostikovaná u žien a riziko jej výskytu sa v priebehu rokov zvyšuje. Iným menom je hiátová prietrž alebo hnačka.

Čo je hiátová prietrž? Ide o chronické ochorenie, ktoré má opakujúci sa charakter, pri ktorom je zväčšeným diafragmatickým otvorom vyčnievajúci do hrudnej dutiny dolný (brušný) úsek pažeráka, žalúdka, menej často iné orgány brušnej dutiny..

klasifikácia

Existuje niekoľko typov hiátovej prietrže:

 1. Posuvná alebo axiálna prietrž. S týmto priebehom patológie sa brušný pažerák a srdcová časť žalúdka pohybujú bez problémov diafragmatickým otvorením pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Normálne by sa tieto orgány mali lokalizovať v brušnej dutine..
 2. Parezofágová hernia je zriedkavým typom hiátovej prietrže, žalúdok, pri ktorom sa zdá, že sa jej prevráti aj jej dolná časť, niekedy spolu s inými orgánmi prechádza otvorením bránice, zatiaľ čo správna časť žalúdka je v anatomickej polohe..
 3. Kombinovaná prietrž. S týmto priebehom patológie sú pozorované symptómy kĺzavej a pažerákovej hernie.

V závislosti od závažnosti patológie je axiálna prietrž 1 a 2 stupne.

Čo je to posuvná hiátová hernia triedy 1? S týmto priebehom choroby vyčnieva iba pažerák do hrudnej dutiny a žalúdok je lokalizovaný nad jeho anatomickou pozíciou bližšie k bránici. Ak sa u pacientov staršej vekovej skupiny nájde kĺzavá kýla 1. stupňa, považuje sa to za hraničný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

S vývojom hiátovej prietrže 2. stupňa sa pažerák a žalúdok súčasne vysúvajú do hrudnej dutiny..

príčiny

Príčiny hiátovej prietrže sú rôzne:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zhubné nádory;
 • zranenia
 • chirurgické zákroky;
 • narušenie gastrointestinálnej motility;
 • chronické ochorenia pečene, pankreasu a žalúdka;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené patológie, ako je nedostatočné rozvinutie bránice, výskyt prietrže v prenatálnom období.

Objavenie prietrže tiež vyvolávajú akékoľvek faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Napríklad je možné vyčnievať z pažeráka fyzickou námahou, kašľom.

Dôležité! Noste priliehavé oblečenie môže spôsobiť rozvoj choroby..

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz

Obdobie nosenia dieťaťa a nadváhou môže tiež spôsobiť expanziu bránice pažeráka. Kýla sa často vyskytuje u pacientov s plochými nohami a Marfanovou chorobou.

Klinický obraz

Príznaky hiátovej hernie pažeráka sa môžu veľmi líšiť v závislosti od stupňa choroby..

V počiatočnom štádiu vývoja patológie sú klinické prejavy slabé a najčastejšie sa diagnostikujú náhodne pri fyzickom vyšetrení alebo rádiografii..

V závislosti od typu kýly a stupňa sa môžu pozorovať rôzne príznaky..

Pri klznej kýle 1. stupňa sa uvádza:

 • pálenie záhy po jedle, najmä pri strave;
 • epigastrická bolesť s predĺženým pobytom v ohnutej polohe.

Výstraha! Jedným z charakteristických počiatočných príznakov patológie je objavenie sa bolesti v chrbte. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe a pri ležaní.

S prechodom choroby na 2. stupeň existuje:

 • stále pálenie záhy, objavujúce sa bez ohľadu na jedlo;
 • grganie, nevoľnosť, dysfágia, škytavka, bolesti brucha;
 • anémia;
 • pálivé bolesti na hrudníku podobné útokom "angina pectoris";
 • bolestivé pocity sa zosilňujú, keď sú naklonené a keď sú vo vodorovnej polohe;
 • krvácajúci.

Výstraha! Kýla 2. stupňa je nebezpečná v tom, že ak sa nelieči, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu.

Pri paraezofágovej hernii sa pozorujú znaky vyvolané prolapsom žalúdka:

 • bolesť po jedle, najmä ak telo nakloníte dopredu;
 • pocit pálenia v pažeráku, grganie, nevoľnosť;
 • narušenie srdca a pľúc sa pozoruje pri kompresii veľkými formáciami: dýchavičnosť, tachykardia, modrastý nasolabiálny trojuholník, najmä po jedle.

S rozvojom kombinovanej hernie sa pozoruje kombinácia rôznych príznakov.

Výstraha! Hiátová hernia pažeráka môže byť sprevádzaná bronchoezofágovým syndrómom, pri ktorom sa vyvíja respiračné ochorenie: u pacienta sa náhle vyvinie pneumónia, priedušieky a iné choroby dýchacích ciest. Výskyt týchto príznakov si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože naznačujú závažný priebeh hiátovej prietrže.

diagnostika

Diagnóza pomáha pri anamnéze a vyšetrení pacienta. Pri podozrení na vývoj hiátovej hernie lekár podá žiadosť o vyšetrenie. Môže menovať:

 • röntgen pažeráka, hrudníka a brušnej dutiny, ktorý sa vykonáva v polohe na chrbte, s cieľom zistiť malú prietrž, štúdia sa vykonáva pomocou
  látky nepriepustné pre žiarenie (soli bária);
 • CT
 • ezofageálna manometria, ktorá umožňuje vyhodnotiť fungovanie orgánu;
 • štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou pažeráka;
 • tkanivová biopsia, ktorá eliminuje onkológiu;
 • laboratórne testy (analýza stolice na otvorenú krv, všeobecný krvný test na zistenie anémie);
 • s rozvojom bolesti na hrudníku sa predpisuje elektrokardiogram na vylúčenie angíny pectoris.

terapia

Režim liečby vyberie lekár v závislosti od klinického obrazu. Ak sú patológovia asymptomatickí, indikujú sa taktiky počkajte a uvidíte, to znamená, že pacient by mal pravidelne navštevovať lekára v určitých intervaloch, aby sa vyhodnotilo dynamické ochorenie..

V prípade nepríjemných príznakov je predpísaná liečba, ktorá môže byť:

S rozvojom klznej kýly 1 a 2 stupne sa zvyčajne uchýlia k konzervatívnej liečbe, ktorá zahŕňa diétnu terapiu a lieky.

Výrobky, ktoré dráždia gastrointestinálnu sliznicu, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta, konkrétne:

 • údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • marinády;
 • korenené a nakladané jedlá.

Musíte jesť často a postupne. Jedlá by mali byť teplé a nasekané na homogénnu konzistenciu..

Z predpísaných liekov:

  antacidá, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej šťavy a znižujú jej aktivitu (Almagel, Gaviscon, Fosfalugel, Maaloks);

Je potrebné si uvedomiť, že samoliečba týmito liekmi nie je prípustná, pretože každý z nich má svoje vlastné kontraindikácie a nežiaduce účinky, a len lekár môže zvoliť správny liek a jeho dávkovanie..

Pri hiátovej prietrži je indikovaná záťažová terapia.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonáva chirurgický zákrok.

S rozvojom paraezofageálnej a kombinovanej hernie sa chirurgická liečba predpisuje častejšie, pretože pri takom vývoji patológie existuje vysoké riziko komplikácií. Počas chirurgického zákroku sa šije bránica a žalúdok sa pripevní k brušnej stene.

Dôsledky a prevencia

komplikácie

Hiátová hernia môže vyvolať také patológie, ako sú:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • peptický vred a zúženie pažeráka;
 • vnútorné krvácanie;
 • porušenie prietrže;
 • vyčnievanie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • narušenie integrity stien pažeráka.

Pacienti s hiátovou herniou by mali byť registrovaní u gastroenterológa. Musia sa vyšetriť najmenej raz za šesť mesiacov..

Preventívne opatrenia

Prevencia recidívy ochorenia spočíva v odstránení nadmernej fyzickej námahy, fyzickej terapii, posilnení brušných svalov, odstránení zápchy, liečbe sprievodných ochorení tráviaceho systému..

Symptómy a liečba hernie pažeráka sú vzájomne prepojené aspekty v diagnostike a predpisovaní liečby. Ak kýla nie je výrazná a nie je príčinou vážnych porúch tráviaceho ústrojenstva, určí sa očakávaná liečba alebo konzervatívna liečba..

V prípade charakteristických príznakov, ktoré zhoršujú priebeh potravy a všetky tráviace procesy, sa vykonáva chirurgický zákrok.

Povaha patológie

Ezofágová hernia alebo HHAP (pri interpretácii kýly ezofágového otvorenia bránice) je pretrvávajúce anatomické narušenie umiestnenia konečnej časti pažeráka spolu so srdcovou (strednou) časťou žalúdka. Porušenie sa niekedy vzťahuje aj na črevné slučky, keď je premiestnenie nasmerované do zadného mediastina cez ezofageálny diafragmatický otvor. Počiatočné štádiá herniálneho výčnelku sú sprevádzané epizodickým diskomfortom počas jedla a nejakú dobu po jedle.

S vývojom patológie sú pozorované nepríjemné pocity sprevádzané častými škytavkami, kašľom, zvracaním s prímesou krvi, bolesťou v epigastriu a hrudnej kosti. V počiatočných fázach postačuje konzervatívna liečba a cvičebná terapia. Pri pretrvávajúcom vývoji klinických prejavov je chirurgia účinnou liečbou.

Herniálny výčnelok pažeráka je dôsledkom patologických procesov gastroenterologického charakteru. Do rizikovej skupiny patria ženy staršie ako 50 rokov počas tehotenstva (najmä druhé a tretie narodenie). Prevalencia hernie pažeráka u ľudí starších ako 40 rokov dosahuje takmer 60%, žalúdok - približne 45%. Viac informácií o znakoch prietrže žalúdka sa dozviete v článku „Kýla žalúdka: patogenéza, prejavy a taktika liečby“.

Klasifikácia a druhy

Klasifikácia vám umožní objasniť konečnú diagnózu, zostaviť primeraný liečebný plán. Na základe charakteristík klinickej situácie lekári rozlišujú niekoľko hlavných typov herniálneho výčnelku:

 • Putovanie alebo kĺzanie prietrže. Tento stav je charakterizovaný pohybom všetkých orgánov, ktoré sú obsiahnuté v hernálnom vaku, v jednej rovine. Samotný výstupok tvorí okolo seba tenkú vrstvu spojivového tkaniva..
 • Perioezofageálna alebo paraezofageálna hernia. Patológia je charakterizovaná pohybom dolnej časti žalúdka, omentum a slučky čreva smerom nahor, do hrudnej kosti..
 • vrodený Patológia sa zaznamenala s vrodenou anomáliou pažeráka. Krátky pažerák zvyčajne zahŕňa umiestnenie srdcového (aka, stredného) žalúdka v oblasti hrudníka, blízko bránice..
 • Pevná alebo axiálna prietrž. K posunu žalúdka alebo jeho srdcovej časti dochádza pozdĺž vertikálneho vedenia. Pri zmene polohy tela sa veľkosť žalúdka a prietrže nezmení a herniálny výčnelok nemá sklon k vlastnej korekcii..

Existujú zmiešané prietrže, ktoré sa vyznačujú kombináciou niekoľkých znakov naraz, napríklad kombinovaný priebeh pevnej alebo posuvnej prietrže.

V závislosti od charakteristík prietrže bránice pažeráka lekári rozlišujú niekoľko typov patológií. Pre každý druh je potrebné individuálne ošetrenie. Nesprávna diagnóza vedie k neúčinnej liečbe, objaveniu sa sprievodných chorôb.

Podľa charakteru herniálneho výčnelku je patológia klasifikovaná do 3 kategórií:

 • Štádium 1 alebo hiátová prietrž - mierne vyvýšenie žalúdka, malá časť dolného pažeráka vyčnieva do otvoru diafragmatického krúžku..
 • Etapa 2 - je posun v srdcovej časti vzhľadom na bránicu, zatiaľ čo spodná časť pažeráka je umiestnená v hrudnej časti;
 • Etapa 3 - srdcová časť žalúdka, spodná časť pažeráka sa stane herniálnym výstupkom.

Dôležité! V počiatočných fázach vývoja sa u pacientov zriedkavo vyskytujú akútne, charakteristické príznaky, ale pretrvávajúce ťažkosti sa objavujú s rastom. Klasifikácia umožňuje rýchle a včasné začatie konzervatívnej liečby.

Predispozičné faktory

Posun horného zažívacieho systému má mnoho priamych a nepriamych príčin. Hlavnými príčinami vývoja choroby sú tieto stavy:

 • Dedičný faktor. Slabosť spojivového svalového tkaniva sa často vytvára na úrovni genetiky. Kýla pažeráka a žalúdka sa často kombinuje s bradavkovou bradou alebo pupočnou kýlou.
 • Slabosť svalov a väzov bránice, pažeráka. Veľkú úlohu hrá sedavý životný štýl, zníženie funkčnosti celého tráviaceho systému a tiež prirodzené starnutie tela..
 • Porušenie brušného tlaku. Tento stav rozširuje otvorenie bránice, prispieva k premiestneniu časti pažeráka alebo celého orgánu..

Posledne menovaný faktor hrá kľúčovú úlohu pri formovaní ezofageálnej prietrže. Zvýšenie vnútrobrušného tlaku je možné z niekoľkých dôvodov:

 • konštantné nadúvanie, plynatosť, dyspepsia;
 • obdobie tehotenstva, najmä trimestrov II alebo III;
 • výskyt voľnej tekutiny v pobrušnici na pozadí cirhózy, rakovinových nádorov, zlyhania srdca;
 • chronický kašeľ;
 • časté zvracanie v reakcii na rôzne dráždivé látky;
 • prejedanie sa, alkoholizmus;
 • dlhodobé lieky;
 • silná fyzická námaha so oslabenou bránicou;
 • obezita.

K posunu pažeráka dochádza buď v dôsledku zhoršenej pohyblivosti hladkých svalov alebo skrátenia pažeráka v dôsledku zmien fibrotického tkaniva..

Ezofágová hernia nepatrí k nezávislým chorobám. Patológia sa zvyčajne stáva dôsledkom rôznych chorôb tráviaceho systému, komplikáciou niektorých chronických stavov.

Symptomatické prejavy

Klinické prejavy priamo závisia od objemu herniálneho vaku, počtu orgánov zapojených do herniálneho výčnelku. Hlavnými príznakmi hernie pažeráka sú:

 • pálenie záhy;
 • bolesť v oblasti srdca, hypochondrium, epigastrium;
 • dysfágia (porušenie priechodu potravy);
 • neustále prúdenie vzduchu;
 • zachrípnutie, bolesť jazyka;
 • dlhé čkanie (až niekoľko týždňov).

Posuvná alebo putujúca prietrž sa vyznačuje živými symptómami iba s rozvojom ezofageálneho refluxu. Hlavnými príznakmi sú bolesť a pálenie záhy, strata hmotnosti v dôsledku odmietnutia potravy, ktorá je spôsobená narušeným prechodom potravy cez pažerák..

Ezofágová hernia je sprevádzaná predĺženou stagnáciou hrudky v žalúdku, čo spôsobuje nepohodlie, nevoľnosť a silné zvracanie. Často je porušená prietrž pažeráka, ktorá spôsobuje silnú bolesť.

Poznámka! Príznaky porušenia prietrže pažeráka sú zvracanie so žlčovými a krvnými nečistotami, zhoršenie celkového stavu pacienta, bledosť a potenie kože, dýchavičnosť, prudké zvýšenie teploty. Zranená hernia sa odstráni iba chirurgicky..

Diagnostické opatrenia

Hlavnými indikáciami pre diferenciálnu diagnostiku sú sťažnosti pacientov na rôzne zažívacie poruchy. Rozlišujú sa tieto diagnostické metódy:

 • prehmatanie brucha a epigastrického priestoru;
 • vyšetrenie hrudníka a auskultácia - pri prietrži hrudník zostáva nehybný, zatiaľ čo pri dýchaní sa pri počúvaní zaznamená charakteristický hluk v hrudnej kosti;
 • Röntgenové metódy s kontrastným činidlom;
 • gastroskopické vyšetrenie;
 • Magnetická rezonancia.

Súčasne sa vykonávajú všeobecné klinické testy krvi, moču, výkalov na rozlíšenie rôznych patológií, EKG alebo echokardiografie s podozrením na srdcové choroby, fluorografia na posúdenie stavu pľúc..

Liečebná taktika

Liečebný proces priamo závisí od objemu prietrže, od celkového množstva symptomatických prejavov. Konzervatívne liečenie prietrže pažeráka je opodstatnené iba v prípade miernych klinických prejavov, ako aj pri malej veľkosti prietrže. V iných prípadoch sa uchýlite k chirurgickému zákroku.

Drogová terapia

Liečba prietrže bez chirurgického zákroku zahŕňa lekárske riadenie sprievodných symptómov. Drogová terapia zahŕňa vymenovanie nasledujúcich liekov:

 • antacidá na normalizáciu hladiny kyseliny chlorovodíkovej (Maalox, Almagel, Fosfalugel);
 • prokinetika na zlepšenie priechodu potravy cez pažerák (Motilium, Cerucal, Domirid);
 • blokátory receptorov histamínu na zníženie sekrécie kyseliny chlorovodíkovej (Roxatidín, Ranitidín, Famotidín);
 • inhibítory protónovej pumpy (Controlok, Omeprazol, Nolpaza);
 • žlčové kyseliny na normalizáciu všeobecného sekrečného pozadia v prípade náhodného odlievania žlče do pažeráka (Ursokhol, Ursofalk).

Antacidá sa často používajú ako symptomatická terapia pri závažnom pálení záhy, nevyžadujú dlhodobé systémové používanie. Prokinetika sa odporúča na obnovenie pohyblivosti horného zažívacieho systému s celkovým priebehom maximálne 20 - 30 dní..

Ak je pripojený zápalový proces, predpisujú sa antibiotiká so širokým spektrom účinku. Ak je patológia sprevádzaná exacerbáciou chronického ochorenia, potom sa lieky užívajú súbežne, aby sa eliminovali príznaky akútnej fázy..

chirurgia

Chirurgická operácia je radikálna metóda liečby, ktorá je jedinou účinnou látkou pre zaťažený priebeh kýly pažeráka. Pri patologických poruchách zažívacieho systému sa používajú tieto typy operácií:

 • Zásah Belsi. Táto metóda je účinná pri veľkých herniálnych vakoch. V šiestom medzikontálnom priestore naľavo od hrudnej kosti sa urobí rez. Počas zásahu sa dolný pažerák a zvierač pažeráka fixujú k bránici.
 • Fundoplikace. Najbežnejšia metóda využívajúca laparoskopický alebo otvorený chirurgický prístup. Počas manipulácie sa tretina žalúdka drží okolo pažeráka a vytvára druh manžety, aby sa zabránilo vstupu žalúdka do pažeráka..
 • Allisonova metóda. Operácia sa vykonáva rezmi v medzikostálnom priestore 7-8, prišívaním hernálnej brány a predchádzaním rizikám porušenia herniálneho vaku.
 • Gastrocardiopexy. Operácia sa vykonáva rezom pozdĺž stredovej línie brucha, tesne nad pupkom. Súčasne sa horná tretina žalúdka a celý pažerák zošívajú do subfrenických segmentov..

Poznámka! Cieľom každého chirurgického zákroku je obnoviť normálne anatomické štruktúry pažeráka, vytvoriť účinný antirefluxný mechanizmus, ktorý zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka..

Funkcie napájania

Pri diagnostikovanej kýle pažeráka je potrebná diétna korekcia a dodržiavanie terapeutickej výživy. Cieľom diétnej výživy je znížiť záťaž tráviaceho systému. Hlavné pravidlá výživy pre patológiu sú tieto:

 • výživa v malých, ale častých dávkach (nie viac ako 250 ml súčasne):
 • používanie polotekutých potravín (najmä pri zhoršovaní sprievodných chorôb);
 • dodržiavanie čistej stravy, aby sa zabránilo rizikám chaotického uvoľňovania kyseliny chlorovodíkovej a pálenia stien žalúdka.

Odporúča sa variť v pare, variť, dusiť alebo pečiť. Je dôležité vylúčiť mastné, vyprážané, korenené a korenené jedlá, plynotvorné zložky, perlivú vodu. Užívanie jedla, ktoré pomáha oslabiť zvierače pažeráka, je neprijateľné, zvyšuje pravdepodobnosť rastu a štiepenia herniálneho vaku..

Terapeutická strava nezahŕňa múku, sladkosti, surové nestráviteľné jedlá, zeleninu a ovocie. Napriek všeobecným pravidlám je účinok niektorých výrobkov na stav prietrže a na celý tráviaci systém ako celok prísne individuálny pre každého pacienta. Strava sa pozoruje počas konzervatívnej liečby, ako aj v období po zotavení. Viac informácií o výžive počas hernie pažeráka sa môžete dozvedieť v článku „Strava pre herniu pažeráka: dôležité nuansy terapeutickej výživy a týždenné menu“.

Ľudové lieky

Liečba hernie pažeráka ľudovými prostriedkami je pomocnou skupinou opatrení zameraných na zmiernenie primárnych symptómov a predchádzanie komplikáciám. Na pozadí konzervatívnej liečby alebo v období zotavenia po operácii sa používajú alternatívne metódy.

Mnoho ľudových receptov vám umožňuje normalizovať sekréciu žalúdočnej šťavy, zvýšiť pohyb hrudiek v pažeráku, zabrániť tvorbe zápchy a súvisiacej intoxikácii tela..

Ako liečiť výslednú prietrž nekonvenčnými metódami? Účinné recepty sú:

 • Semená valeriánskeho koreňa, mäty piepornej a feniklu sú zmiešané v rovnakých pomeroch. 1 polievková lyžica. lyžica zmesi sa zmieša s 500 ml vriacej vody a trvá na tom, aby úplne nevychladla. Kompozícia je starostlivo filtrovaná a opitá niekoľkokrát denne.
 • 2 lyžice. polievkové lyžice husacej cinquefoin naliať 500 ml vriacej vody, trvať 10 hodín, filtrovať a potom vypiť 100 ml pred každým jedlom.
 • 3 lyžice. lyžice ľanových semien zalejeme 500 ml vriacej vody, povaríme 10 minút, ochladíme a trváme asi 5 hodín. Po vývare je opitý cez deň. Ľanové semená sa môžu jesť každý deň ráno na lačný žalúdok na 2 lyžice. lyžice.
 • Mrkvová šťava s jablkami a smotanou (čerstvo vylisovaná) dokonale odstraňuje pálenie záhy, zmierňuje príznaky akútnej gastritídy, ktorá sa často vyskytuje pri pažeráku prietrže.

Dôležité! Všetky metódy alternatívnej liečby musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Lekári nepopierajú účinky metód liečby „starej mamy“, ale ich použitie by malo byť odôvodnené existujúcimi príznakmi..

Cvičenia hernie pažeráka

Hlavnými cvičeniami pri hernii pažeráka sú prvky dychových cvičení a posilňovanie svalov pobrušnice. Efektívne cvičenia sú:

 • Pacient je umiestnený na pravej strane a vankúše umiestňuje pod hlavu. Po inšpirácii je žalúdok vydýchnutý, pri výdychu je čo najviac uvoľnený. Po 5-6 dňoch pravidelného tréningu sa brucho zatiahne na výdych.
 • Pacient kľačí. Pri plnom dychu sa nakláňa do strán, zatiaľ čo pri výdychu zaujíma svoju pôvodnú pozíciu.
 • Nafukovacie balóniky. Pri jednom postupe nafúknite a vyfúknite gule 3-4 krát pomalou inhaláciou 3-4 krát. Počas cvičenia je dôležité cítiť napätie v bránici, aby sa lepšie obnovil svalový tonus.
 • Pacient leží na chrbte s rukami za hlavou a ohýba kolená. Potom mierne stúpajú smerom ku kolenám, držia sa niekoľko sekúnd a opäť zaujmú východiskovú pozíciu. Je dôležité pochopiť, že toto cvičenie nie je ako cvičenie, ktoré ovplyvňuje tlač..

Účinným smerom pri liečbe bylinnej cvičebnej terapie je joga a metódy špeciálnych dychových cvičení. Skôr ako začnete s vyučovaním, mali by ste zistiť, aké cvičenia nie je možné vykonať s herniou pažeráka. Zvyčajne je to hlboký sklon, intenzívne skoky, intenzívny výkyv tlače. V každom prípade je možné vysledovať individuálny obrázok, preto by ste sa mali poradiť s odborníkmi.

Poznámka! Dýchacie cvičenia by sa mali vykonávať na lačný žalúdok, najlepšie ráno na lačný žalúdok. Všetky cvičenia s herniou pažeráka by mali byť mäkké, hladké, aby sa vylúčilo riziko traumatického poškodenia muskulo-väzivového aparátu. Platí to najmä pre fyzicky neaktívnych ľudí..

Kľúčové odporúčania

Dodržiavanie niektorých lekárskych odporúčaní môže znížiť riziko exacerbácií, poskytnúť prevenciu v súvislosti s porušením herniového výčnelku. Rozlišujú sa tieto odporúčania:

 • po jedle nezastavujte vodorovne jednu hodinu;
 • vyhnúť sa ohýbaniu, zdvíhaniu závaží (v tomto ohľade sú silové cvičenia neprijateľné);
 • umývanie podláh pomocou mopu alebo iných zariadení;
 • spať na vysokých vankúšoch;
 • eliminovať nadváhu;
 • Nepoužívajte lieky proti bolesti bez potreby (ibuprofén, aspirín, diklofenak).

Prognóza hernie pažeráka je priaznivá. Správna liečba a dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní znižuje riziko zvýšenia prietrže, porušenia protrúzie a pooperačných komplikácií po operácii.

O hiátovej hernii v programe o zdraví E. Malysheva:

Napriek premysleným, z hľadiska anatómie a fyziológie, štruktúry nášho tela, existujú prípady, keď sa vyskytnú rôzne poruchy, v dôsledku ktorých sa vyvíjajú všetky druhy chorôb. Niektoré z nich môžu byť asymptomatické a nespôsobujú žiadne nepohodlie, ale väčšina z nich nám nedovoľuje žiť v pokoji. Jedným z týchto ochorení je hiátová prietrž, v dôsledku čoho sa brušné orgány presúvajú na nevhodné miesto (hrudná dutina) v dôsledku prítomnosti prirodzeného / patologického otvoru v bránici..

 • Príčiny hiátovej prietrže
 • Najčastejšie príznaky hiátovej prietrže
 • Čo sa môže stať, ak sa nebude liečiť hiátová prietrž

Príčiny hiátovej prietrže

Po vykonaní viacerých štúdií a rôznych vedeckých pozorovaní dospeli zdravotnícki pracovníci k tomuto záveru: tento typ kýly sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria:

 • oslabenie svalov pažeráka, ku ktorému dochádza v dôsledku fyziologických faktorov v dôsledku starnutia tela;
 • oslabenie spojivového tkaniva lokalizovaného medzi pažerákom a žalúdkom;
 • vrodená (vrodená) defektná membrána.

Okrem toho sa hiátová prietrž môže vyskytnúť u ľudí, ktorí:

 1. zdvíhať závažia;
 2. mať dlhodobý kašeľ;
 3. pociťujete pretrvávajúcu zápchu;
 4. trpia obezitou;
 5. neustále prežívajú stres;
 6. nemajú dobrý odpočinok;
 7. fajčiť, a tiež nesledujú ich držanie počas jedla.

Všetky tieto faktory priamo alebo nepriamo ovplyvňujú vzhľad prietrže, ktorá môže mať niekoľko podôb. Najbolestivejšie a absolútne nezabráni ľuďom v živote (asi 40 percent pacientov s touto patológiou si nemusí byť vedomí existencie takejto kýly v tele). Druhou formou, ktorá už začína spôsobovať nepohodlie, je prietrž spojená s prejavom nedostatočnosti srdcovej časti žalúdka. Ďalej sú hernie:

 • nie sú spojené s nedostatočnosťou srdcovej časti žalúdka;
 • so sprievodnými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú žalúdok alebo črevá;
 • paraezofageální hernie;
 • spojené s vrodenou malformáciou (krátky pažerák).

Najčastejšie príznaky hiátovej prietrže

Bohužiaľ, s nepokojným rytmom života, ktorý neustále „núti“ ľudí pracovať, môže veľká časť svetovej populácie zamieňať príznaky hiátovej prietrže s obyčajným trávením. V dôsledku týchto falošných záverov začínajú úplne zbytočné a, čo je najdôležitejšie, zbytočné liečenie, ktoré sa snaží zastaviť známu symptómy. Preto, aby ste netrpeli ich osudom, odporúčame vám oboznámiť sa s najdôležitejšími a najvýznamnejšími prejavmi choroby, ktoré môžu priamo naznačovať kýlu pažeráka. takže:

 • ak sa často obávate pálenia záhy, ktorý sa zvyšuje s ohýbaním v rôznych smeroch, po jedle (dokonca mierne) alebo v noci, je to podľa štatistických vedeckých informácií typické pre 90% pacientov s bráničnou kýlou.
 • nemenej významným znakom, ktorý by vás mal prinútiť premýšľať o prietrži, je bolesť. Toto je jeden z najvýraznejších príznakov, ktoré majú pálivý charakter. V tejto situácii je najlepšie, ak nie je možné vydržať bolesť, zastaviť ju antacidami a čo najskôr sa poradiť s lekárom. Na odstránenie falošných príznakov môžete vykonať kontrolný test, aby ste sa ubezpečili alebo vyvrátili svoje predpoklady. Chorá osoba sa musí zohnúť alebo narovnať. Ak sa pri ktoromkoľvek z týchto pohybov začne bolesť zosilňovať, vyvinula sa hiátová prietrž.
 • prítomnosť belgovania tiež naznačuje „poruchu“ s pažerákom. Pred uskutočnením tejto akcie pacient najčastejšie pocíti praskavý pocit. Zároveň by ste nemali otvárať lekárničku a liezť na analgetiká alebo antispasmodiká, vôbec vám nepomôžu, ale iba raz znovu „namáhajú“ pečeň a obličky. Ak sa bolesť (prasknutie) zintenzívni, ale nezmení sa, môžete ju nazvať umelo (na vlastnú päsť). Ale v žiadnom z týchto prípadov by ste nemali trpieť, ale mali by ste navštíviť lekára, aby ste sa podrobili úplnej liečbe.

Ďalším dôležitým znakom naznačujúcim vzhľad hiátovej prietrže vo vašom tele by malo byť pľuvanie. Pozoruje sa u 35 - 40% pacientov a vyskytuje sa pri naklonení tela, v polohe na chrbte s uvoľnením svalov a po jedle..

Čo sa môže stať, ak sa nebude liečiť hiátová prietrž

Po prvé, ako každá choroba, ktorá sa nedá liečiť, nečinná forma sa môže zmeniť na chronickú, keď už nie je účinná liečba drogami. Okrem prechodu na chronické štádium sa v tele často vyskytuje aj vnútorné krvácanie, ktoré môže mať fatálne následky. A keď zviera veľkú časť žalúdka, ako dôsledok zvýšeného diafragmatického otvoru, človek zažije šok z prudkej a veľmi silnej bolesti. Preto, aby ste predišli takýmto dôsledkom, neignorujte predchádzajúce a často opakované rovnaké príznaky. Sú to tie, ktoré signalizujú rôzne zmeny v tele..

A ako vyzerá choroba na videu:

Hiatal hernia: čo to je? tiež trochu o diagnóze, liečbe, komplikáciách a prevencii

Gastrointestinálne choroby zaujímajú popredné miesto v patológiách tráviaceho ústrojenstva. Mnohé z nich začínajú asymptomaticky bez toho, aby spôsobovali nepríjemnosti. Iní sa naopak ukazujú dosť ostro. Jedným z takýchto ochorení je hiátová hernia (hiatal).

Hiatal hernia - čo to je?

Kýla pri otvorení pažeráka (hiatálna) je patológia, pri ktorej brušné orgány migrujú do hrudnej oblasti otvorom v bránici. U niektorých pacientov to pokračuje s miernymi príznakmi, ktoré sa môžu prejaviť pálením záhy. Neskôr sa príznaky podobné iným ochoreniam gastrointestinálneho traktu spoja.

Pri hiátovej prietrži sa orgány premiestňujú cez rozšírenú membránu

Zaujímavý fakt! Hiátová prietrž sa vyskytuje takmer u 22% populácie a vo väčšine z nich sa vyvíja na pozadí gastroenterologických chorôb. S vekom sa riziko patológie zvyšuje, po šesťdesiatich rokoch sa choroba vyskytuje u 50%.

V normálnom stave membrána vymedzuje oblasť hrudníka a výživy. V septe je niekoľko dier, ktorými prechádzajú nervy, šľachy a pažerák. V niektorých prípadoch dôjde k otvoreniu úst a horná časť žalúdka sa presunie do hrudnej dutiny. Pažerák a iné orgány niekedy napredujú..

Toto nie je neškodná choroba. Môže spôsobiť narušenie srdcového rytmu, anémiu, spôsobiť krvácanie.

Názory

V závislosti od mechanizmu tvorby a objemu penetrácie rozlišujú:

 • axiálny (posuvný) - spodok žalúdka, jeho horná časť a zvierač preniknú do hrudnej dutiny a potom sa vrátia späť;
 • v blízkosti pažeráka - dolný pažerák a prechod žalúdka zostávajú na svojom mieste a zvyšok žalúdka vychádza cez natiahnutú dieru. Nachádza sa vedľa hrudnej oblasti - paraezofageálne;
 • kombinované - kombinuje príznaky oboch patológií.

Axiálne (posuvné)

Najbežnejšia je axiálna prietrž. Diagnostikuje sa u 85% pacientov. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie prejavuje u žien po 50 rokoch. Prietrž má zvláštnosť pri pohybe z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a späť, preto sa nazýva kĺzanie.

V závislosti od orgánu, ktorý vstupuje do membránovej drážky, sa rozlišuje niekoľko typov axiálnej kýly:

 • pažerák - iba pažerák vstupuje do hrudnej dutiny;
 • kardiofundálny - v hrudnej dutine je dno žalúdka a kardia;
 • žalúdočné - časť žalúdka alebo celý orgán úplne spadne.

Pri axiálnej hernii orgány voľne migrujú a paraesofágová vyčnievajúca horná časť žalúdka

V závislosti od veľkosti a úrovne vstupu do diery sa rozlišujú tri stupne choroby:

 • I. stupeň - dolná časť pažeráka sa nachádza v hrudnej dutine, kardia je na úrovni bránice, žalúdok susedí so septom;
 • II. Stupeň - pažerák zostáva v rovnakej polohe, kardia a žalúdok sú na úrovni diafragmatického septa;
 • III. Stupeň - zažívací kanál, vstupný zvierač a spodná časť žalúdka už vstupujú do hrudnej dutiny. Možno preniknutie antru žalúdočného vaku a slučiek tenkého čreva.

V zásade identifikujte I a II stupne choroby.

Parezofageálny (parezofageálny)

Parezofágová hernia je veľmi zriedkavá, zatiaľ čo axiálna hernia je diagnostikovaná u 85% pacientov

Vyznačuje sa tým, že časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa v blízkosti hrudného pažeráka. V tomto prípade spodné časti žalúdka vyčnievajú cez otvor.

Tento typ patológie je pomerne zriedkavý. Rozlišujte antrum a fundus hernias. Ak dôjde k narušeniu vydutej časti žalúdka, naruší sa krvné zásobovanie, ako aj pohyb potravy pažerákom. Prejavuje sa vo forme ostrej bolesti, nevoľnosti, zvracania.

kombinovaný

Kombinuje mechanizmus tvorby klznej a paraezofageálnej hernie. Vytvorené s už vytvorenou axiálnou alebo perezofágovou patológiou.

Ďalej dochádza k posunu spodnej / srdcovej časti žalúdka. V niektorých prípadoch sa potravinová diera spojí s aortálnou látkou, čím sa vytvorí jediný kanál aortálnej a pažeráka.

V tomto prípade môže mať hernie až 10 cm v priemere a zaberá veľa miesta na hrudi.

príčiny

Príčiny vzniku choroby sú mnohé. Špecialisti ich delia na dve skupiny: vrodené a získané.

Faktory, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku v brušnej dutine, vyvolávajú rast prietrže. Tie obsahujú:

 • kašeľ;
 • tehotenstva;
 • zápcha, vracanie;
 • prejedanie.

príznaky

Patológia sa týka vnútorných kýly, preto sa neobjavuje navonok. Symptómy sú spojené s porušením postavenia a činnosti vnútorných orgánov. Okrem toho závisí od typu a stupňa vývoja choroby..

diagnostika

FGDS (fibrogastroduodenoscopy) je najviac informačná metóda diagnostiky, pretože vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny

Často sa ochorenie zistí náhodou - keď sa pacient rozhodne zistiť príčinu pálenia záhy, bolesť. Na stanovenie presnej diagnózy sú predpísané nasledujúce typy štúdií:

 • Röntgenová diagnostika - odhaduje sa stupeň zápalu horného žalúdka;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy) vám umožňuje presne určiť lokalizáciu a stupeň zmeny;
 • denné meranie pH žalúdka a pažeráka sa používa na meranie kyslosti, ako aj frekvencie vrhania obsahu žalúdka do pažeráka;
 • EKG - vylúčenie srdcových chorôb;
 • fekálna analýza - pomáha identifikovať vnútorné krvácanie;
 • krvný test - umožňuje vám určiť sprievodné ochorenia: anémia, infekcie pečene, pankreas.

liečba

Liečba závisí úplne od závažnosti ochorenia: veľkosť prietrže, všeobecné príznaky, sprievodné ochorenia.

S miernou formou stačí, aby si pacient prispôsobil stravu a životný štýl.

diéta

Hlavným cieľom stravy je zabrániť refluxu - pažeráku (pálenie záhy, grganie). Pacientovi sa odporúča:

 • obmedziť príjem mastných kyslých potravín;
 • vylúčiť alkohol, ako aj výrobky obsahujúce kofeín;
 • sledovať stravu - jesť 5-6 krát denne, ale v zlomkových porciách;
 • nechoďte spať okamžite po jedle, mali by uplynúť najmenej tri hodiny;
 • urobte posledné jedlo 2-3 hodiny pred spaním;
 • pokúste sa vylúčiť zvýšenie žalúdočného tlaku.

Zakázané potraviny pre herniu pažeráka (galéria)

Káva Alkohol Kyslé potraviny Mastné potraviny

Drogová terapia

Axiálna kýla sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami: strava a lieky. Na zlepšenie stavu je pacientovi predpísané:

 • antacidá (fosfalugel, almagel) - neutralizujú žalúdočnú kyselinu, zmierňujú príznaky pálenia záhy;
 • lieky proti bolesti - pri silnej bolesti sa predpisujú analgetiká, novokain na perorálne podávanie;
 • prokinetika (motilium, prestal) - zvyšuje motilitu žalúdka a urýchľuje jeho vyprázdňovanie. Menovaný v pokročilých prípadoch;
 • inhibítory protónovej pumpy a H2 blokátory - znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy.

Ak zlyhanie liekovej terapie alebo príznaky choroby sú príliš závažné, je povolený chirurgický zákrok.

Pri paraezofágovej a kombinovanej hernii sa operácie vykonávajú častejšie.

Chirurgický zákrok

Chirurgia indikovaná pre Barrettov pažerák

Chirurgický zákrok je indikovaný pre:

 • Barrettov pažerák - prekancerózny stav, pri ktorom sa na sliznici nachádza metaplasizovaný epitel;
 • ťažká ezofagitída (zápal pažeráka);
 • riziko rozdrvenia prietrže;
 • rozvoj exacerbácií;
 • veľká prietrž.

Operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom: odreže sa brušná stena, prišíva sa hernálny portál a žalúdok sa plastu..

Pri laparoskopii je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia

Jemnejšia metóda je laparoskopická. V tomto prípade je riziko krvácania a priľnavosti minimálne a doba zotavenia je rýchlejšia.

Je potrebné mať na pamäti, že chirurgický zákrok je počas tehotenstva neprijateľný, diabetes mellitus, tromboflebitída, zhubné nádory..

Ak sa počas gravidity zistí hiátová hernia, uskutoční sa konzervatívna liečba. Pri paraezofágovej hernii môže dôjsť k porušeniu pravidiel, preto sa odporúča tehotnej žene cisársky rez.

Niektorí tradiční liečitelia navrhujú „napraviť“ prietrž na svojom mieste pomocou vlastných rúk. Neexistuje dôkaz o tom, že táto metóda pomáha eliminovať chorobu..

Čo je hiátová prietrž (video)

Hiátová prietrž: príčiny, príznaky, liečba, diagnostika

Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine. ICD kód: K 44.

Hiátová hernia (HAP) má iné meno: axiálna hiátová hernia. V tomto prípade pažerák a dolná časť žalúdka pôsobia ako prietržové orgány. Zostávajúce orgány umiestnené v brušnej dutine vyčnievajú veľmi zriedka za bránicu.

Hiátová prietrž žalúdka v posledných rokoch pevne zaujala prvé miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. Hypodynamia, sedavý spôsob života spojený s prácou, zlá výživa s množstvom konzervačných látok a chemických prídavných látok v potravinách - tieto faktory ovplyvňujú zdravie tráviaceho traktu a často sa stávajú príčinami patológií, niekedy dosť závažnými.

Axiálna kýla pri otvorení bránice v pažeráku je choroba, na ktorú je väčšina žien a vzhľadom na fyziologické vlastnosti citlivá. A hoci príznaky tohto ochorenia sa nemusia prejaviť na dlhú dobu a často takúto patológiu odhalia náhodou, je potrebné ju liečiť, aby sa predišlo nepríjemným alebo dokonca nebezpečným následkom..

odrody

 • Tento typ patológie sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty.
 • Klasifikácia hiátovej prietrže pažeráka:
 1. Posúvanie axiálnej prietrže. Je to typ patológie charakterizovaný voľným pohybom orgánov umiestnených v brušnej dutine nad úrovňou bránice a vracajúcim sa späť. Nefixovaný pažerák a horný žalúdok sú prietržové orgány. Posúvanie axiálnej hernie má poddruhy: srdcový, kardiofundálny, medzisúčetný a celkový žalúdok.
 2. Parezofageálna bránica prietrže. Je oveľa menej bežný ako prvý typ a vyznačuje sa tým, že vyčnieva z dolných častí žalúdka do hrudníka (v niektorých prípadoch aj do iných orgánov brušnej dutiny). Vyskytuje sa axiálna rotácia žalúdka o 180 ° a jeho horná časť zostáva v normálnej polohe vzhľadom na bránicu. Poddruh: Fundal and Antral.
 3. Kombinovaná diafragmatická prietrž má príznaky dvoch typov a je veľmi zriedkavá.

Podľa stupňa prieniku brušných orgánov do hrudníka a rozsahu procesu má axiálna hernia pažeráka závažnosť 1, 2 a 3.

Výbežok pažeráka je charakteristický pre prvý stupeň. Žalúdok je mierne nad normálnou anatomickou polohou, ale pod bránicou.

V druhom stupni horná časť žalúdka tiež vyčnieva do hrudníka.

Tretí stupeň sa vyznačuje vyčnievaním väčšieho omentum peritonea a slučiek tenkého čreva, čo si vyžaduje vážne lekárske ošetrenie v nemocnici a niekedy okamžitý chirurgický zákrok.

Ak sa u starších ľudí zistí patológia 1 stupňa, ich stav sa klasifikuje ako takmer normálny stav.

Dôvody rozvoja patológie

Všetky tri typy hiátovej hernie majú rovnaký vzhľad. Tieto dôvody sú rozdelené na vrodené a získané.

K dedičným (vrodeným) patria:

 • patológia vývoja plodu, keď sú počas jeho kladenia kladené herniové vrecká alebo kýly;
 • slabo vyvinutá bránica, ktorá má oslabený tón hladkých svalov.

Získané príčiny priamo súvisia so životným štýlom a ľudskými návykmi:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita spojená so športovými alebo profesionálnymi činnosťami;
 • následky operácií;
 • poranenia brucha;
 • tehotenstvo s komplikáciami;
 • kašeľ, ktorý dlho nezmizne;
 • zvýšený brušný tlak;
 • zápalové procesy v pobrušnici alebo na hrudníku (vrátane častých zápalov pľúc, pohrudnice a zápalových ochorení tráviaceho traktu);
 • zmeny veku.

To však neznamená, že každá jediná príčina, ktorá sa raz stala vo vašom živote, môže okamžite viesť k výskytu axiálnej hiátovej prietrže. Príčinou patológie diafragmatického otvorenia sa však stáva kombinácia faktorov a ich častá opakovateľnosť vo väčšine.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diagnostika a liečba

Z diagnostických metód bude najbežnejšou a najpresnejšou endoskopia a röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Stanoví sa umiestnenie žalúdka, prítomnosť sprievodného ochorenia duodena - duodenitída a pažerák - ezofagitída..

Hneď ako gastroenterológ alebo chirurg určí typ diafragmatickej hernie a jej stupeň, predpíše adekvátnu liečbu, ktorá môže pozostávať z malého množstva liekov a stravy v prípade včasnej liečby..

V 2 štádiách ochorenia je potrebná závažnejšia konzervatívna terapia. V prípade pretrvávajúcej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta, je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Počas operácie musí lekár fixovať polohu žalúdka pozdĺž menšieho zakrivenia, ktoré zabraňuje opakovanému výskytu axiálnej prietrže.

Na zníženie podráždenia sliznice pažeráka sa používajú ľudové liečivá, ktoré majú terapeutický účinok, pričom podliehajú všetkým pravidlám formulácie..

Ak ignorujete signály vášho tela a liečba bude predčasná, môžu nastať komplikácie:

 • perforácia pažeráka, ktorá môže byť fatálna;
 • krvácanie z pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • vývoj peptického vredu pažeráka a žalúdka;
 • výskyt refluxnej ezofagitídy;
 • jazvové zmeny v pažeráku.

Aware - znamená ozbrojené. Využite znalosti, aby ste mohli včas rozpoznať príznaky choroby a vyhľadať odbornú pomoc od odborníkov. Prognóza v skorých štádiách je priaznivá - pacient zostáva schopný pracovať a armáda dostáva rekruty.

Čo je hiátová prietrž a ako s ňou zaobchádzať

Hiátová prietrž, ako sa ochorenie vyvíja, môže byť symptómami podobná ako u iných patológií tráviaceho traktu (gastrointestinálny trakt). V počiatočnom štádiu sa to prakticky neobjaví, ale potom sa začnú prejavovať určité nepríjemnosti osobe. Napriek tomu je podľa štatistík táto choroba dobre liečená..

Definícia a klinická prezentácia

Toto ochorenie je chronickou patológiou, charakteristickými znakmi sú posuny časti žalúdka priliehajúce k pažeráku alebo dolnej časti pažeráka do dutiny hrudníka. Iné orgány sa niekedy sťahujú do hrudnej kosti..

Kýla má niekoľko typov:

 • Parezofageálny - výstup do hrudnej dutiny horného žalúdka. V tomto prípade sú NPS (dolný zvierač pažeráka) a abdominálna (dolná) časť pažeráka v brušnej dutine..
 • Axiálny (posuvný, axiálny) - prienik do hrudnej dutiny hornej časti žalúdka spolu s NPS a brušnou časťou pažeráka..
 • Kombinované - kombinácia prvých dvoch typov.

Etiológia choroby

Existuje mnoho dôvodov pre výskyt hiátovej prietrže. Je obvyklé rozdeliť všetky do dvoch tried:

K prvým patria hernie spolu s hernálnymi vreckami, ktoré sa objavili počas dozrievania plodu (intrauterinne), zväčšený pažerák, nedostatočne rozvinutá bránica a niektoré ďalšie..

Získané sú považované - zmeny súvisiace s vekom, zvýšenie vnútrobrušného tlaku, zápalové procesy a poranenia bránice a iné. Existujú prípady, keď sa naraz zaznamená kombinácia dvoch alebo viacerých dôvodov odlišnej povahy.

Príznaky patológie

Príznaky tejto patológie priamo závisia od jej typu a štádia. Je potrebné poznamenať, že choroba spočiatku pokračuje s pretrvávajúcimi symptómami.

To veľmi komplikuje diagnózu, čo vedie k určitým komplikáciám a dlhšej liečbe.

Preto lekári odporúčajú, aby ste svoje zdravie starostlivo ošetrili a s určitými príznakmi sa včas poradili s odborníkom. To vám umožní rozpoznať ochorenie v počiatočných štádiách a začať účinnú liečbu.

Typické príznaky sú:

 • pálenie záhy, mierne až ťažké;
 • bolesť v pankrease;
 • bolesť brucha;
 • dysfágia (porušenie procesu prehĺtania);
 • pálivé bolesti za hrudníkom môžu byť podobné záchvatom angíny;
 • nevoľnosť, grganie.

Takéto príznaky sú charakteristické pre axiálny typ prietrže prvého a druhého stupňa. Keď choroba pokračuje s vyčnievaním žalúdka, sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • záchvaty nevoľnosti;
 • bolesť brucha po jedle a nakláňaní vpred.

Čkanie môže niekedy indikovať prítomnosť ochorenia - tento symptóm sa pozoruje približne u 3% pacientov.

Pri značnej veľkosti takýchto útvarov sa často pozorujú kardiorespiračné príznaky. Je to spôsobené kompresiou pľúc a srdca. Takéto príznaky sú - búšenie srdca, cyanóza (namodralá oblasť okolo úst), dýchavičnosť a niektoré ďalšie...

Diagnostické metódy

Na navrhnutie rozvoja hiátovej prietrže stačí vykonať podrobné vizuálne vyšetrenie a podrobne pohovoriť s pacientom..

Na presnú diagnostiku patológie sa však používajú röntgenové štúdie, ezofagogastroskopia (EFGS) a EKG. Posledné vyšetrenie sa uskutoční, keď sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku.

Je potrebné vylúčiť pravdepodobnosť ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Vľavo je normálny žalúdok a normálna bránica, vpravo je slabá bránica a hiátová prietrž.

Pomocou EFGS - stanovte stav slizníc žalúdka a pažeráka. Táto štúdia sa vykonáva pomocou flexibilných vláknitých endoskopov s Dopplerovým a ultrazvukovým pripojením..

Pracovná časť takýchto endoskopov môže ľahko zmeniť konfiguráciu v závislosti od tvaru skúmaných orgánov. Obraz a svetlo sa prenášajú mimo endoskopu cez vlákno.

Súčasne je možné dosiahnuť dobré osvetlenie a kvalitné obrázky bez zahrievania okolitého tkaniva. Procedúra sa vykonáva na lačný žalúdok..

Diagnostické metódy pre všetky typy hiátovej hernie sú rovnaké..

Stupeň rozvoja patológie

 • Ochorenie sa vyznačuje typom a stupňom vývoja. Asciálna hiátová hernia má 3 stupne a priamo závisí od objemu penetrácie vnútorných orgánov:
 • Stupeň - výstupok do hrudnej dutiny dolného pažeráka.
 • II. Stupeň - výstup do hrudnej kosti horného žalúdka.
 • III. Stupeň - prienik do spodnej časti žalúdka av niektorých prípadoch do antrumu.

Často sa pozoruje vydutie jednej časti žalúdka bez toho, aby došlo k posunu pažeráka. Charakteristické pre prípady, keď je diafragmatický otvor značne rozšírený - paraezofágová forma hiátovej prietrže.

Koľko žalúdka preniká do brušnej dutiny, sa delí na patológiu antrum a fundus. Existujú tiež enterické a omentálne kýly.

Ak je u staršej osoby diagnostikovaná HPA prvého stupňa (axiologická), potom sa tento stav najčastejšie považuje za takmer normálny (hraničný), ktorý sa vyvíja s ohľadom na zmeny súvisiace s vekom.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Liečebné metódy

Liečebná stratégia závisí od typu, stupňa, veľkosti a závažnosti symptómov plus pridružených patológií a komplikácií. Choroby prvého a druhého stupňa, so zle viditeľným komplexom symptómov, sa zvyčajne liečia terapeutickými metódami. Tie obsahujú:

 • užívanie farmakologických prípravkov;
 • strava;
 • zmena životného štýlu.

terapia

Aby bola terapeutická liečba čo najefektívnejšia, pacient by sa mal prísne riadiť odporúčaniami a predpismi lekára. V prvom rade ide o podávanie liekov. Po druhé, normalizácia ich životného štýlu a preskúmanie stravovania. Po tretie, vykonávanie opatrení zameraných na zníženie telesnej hmotnosti.

Lieky sa zvyčajne predpisujú, ak choroba už dosiahla miernu závažnosť..

Konzervatívna liečba je zameraná na prevenciu rozvoja gastroezofágového refluxu, plus lokalizáciu prejavujúcich sa prejavov refluxnej ezofagitídy..

Táto choroba je charakterizovaná poškodením dolnej oblasti pažeráka. Hlavným dôvodom je pravidelný reflux čriev alebo žalúdka do pažeráka.

Terapia sa uskutočňuje pomocou farmakologických látok z nasledujúcich skupín:

 • Blokátory H-2 - inhibítory protónovej pumpy majú rovnaké vlastnosti ako inhibítory produkcie kyseliny.
 • Antacidá - maalox, fosfalugel, almagel. Priradiť, keď sa vyžaduje neutralizácia účinku kyseliny chlorovodíkovej.
 • Prokinetické látky. Hlavnou činnosťou je urýchlenie procesu vyprázdňovania žalúdka. Z tohto dôvodu sa významne zníži riziko uvoľnenia jeho obsahu do pažeráka.
 • spazmolytiká.
 • lieky proti bolesti.
 • Prípravky s adstringentným a obalovým účinkom (škrob obsahujúci, vicalín, nitrát bizmutu).

Chirurgické ošetrenie

Pri ťažkých formách hiátovej hernie (paraezofágovej choroby, ako aj pri výskyte refluxnej choroby) lekári predpisujú chirurgickú liečbu. Zameriava sa na správne obnovenie prirodzeného umiestnenia vnútorných orgánov. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, uskutoční sa zošívanie hernálneho portálu plus fixácia na brušnej stene tela a spodnej časti žalúdka, ako aj jeho plast..

článok Vyberáme liečbu a stravu pre axiálnu prietrž.

Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopicky. Druhá možnosť je menej bolestivá a menej traumatická. Vykonáva sa bez významných rezov, čo je spôsobené použitím špeciálnej optickej technológie. Výhody tejto metódy:

 • vysoká účinnosť;
 • riziko krvácania je minimálne;
 • obdobie pooperačného zotavenia je oveľa kratšie v porovnaní s konvenčným chirurgickým zákrokom;
 • takmer úplná absencia adhézií.

Operácie sú predpísané v prípadoch, keď existuje veľká hrozba všetkých druhov komplikácií, ako sú porušenia, vnútorné krvácanie do žalúdka atď..

Opis choroby a metódy liečby.

Prevencia a diéta

Najúčinnejšou metódou prevencie výskytu a ďalšieho rozvoja rôznych typov hiátovej prietrže je strava. Jeho hlavným cieľom je obnoviť správne fungovanie všetkých vnútorných orgánov.

Jeho hlavnými podmienkami sú správny výber produktov, odmietnutie nezdravých potravín a dodržiavanie určitej stravy.

Lekári odporúčajú najmä jesť malé porcie, ale často dodržiavajú zásady zdravej výživy.

Pri jedle by ľudské telo malo dostať všetky potrebné prvky (vitamíny, minerály, aminokyseliny a stopové prvky) v správnom množstve. V tomto prípade by sa osobitná pozornosť mala venovať pitnému režimu. Pretože voda spúšťa metabolické procesy, ktoré prispievajú k urýchleniu regenerácie.

Všetky výrobky sa musia tepelne starostlivo spracovať. Prioritné možnosti sú dusenie, pečenie, varenie a dusenie.

Počas ošetrovania nie je dovolené používať rôzne marinády, omáčky, koreniny a koreniny. Je to spôsobené skutočnosťou, že majú vplyv na úroveň kyslosti v tele, čo môže zase viesť k komplikáciám vo fungovaní tráviaceho systému..

Možné komplikácie

Ak sa liečba tohto ochorenia nezačne včas, zmení sa na chronickú formu so vznikom refluxnej ezofagitídy. Ten je erozívny a ulcerózny a často vyvoláva vnútorné krvácanie. A výsledkom je anémia.
Okrem toho progresia refluxnej ezofagitídy je často sprevádzaná takýmito príznakmi:

 • zmena steny pažeráka, ktorá niekoľkokrát zvyšuje pravdepodobnosť zhubného nádoru;
 • perforácia;
 • peptický vred;
 • porušenie bránice hernie.

Komplikácie často postihujú orgány, ako sú pľúca, srdce a pankreas..

Liečbu hiátovej hernie môže vykonať iba skúsený lekár po podrobnom vyšetrení. Samoliečba, keď sa objavia prvé typické príznaky, sa dôrazne neodporúča. Čím skôr pacient konzultuje s miestnym lekárom alebo gastroenterológom, tým väčšia je šanca na rýchle uzdravenie.

Axiálna hiátová hernia pažeráka 1, 2, 3 stupne - čo to je: príznaky, liečba a strava

Axiálna hiátová hernia pažeráka je progresívne ochorenie spôsobené oslabením väzivového aparátu bránice a prejavujúce sa pohybom brušných orgánov (terminálny segment pažeráka, žalúdka, čriev) cez zväčšený ezofágový diafragmatický otvor do dutiny zadného mediastina..

V závislosti od toho, ako výrazný je tento pohyb a koľko orgánov to ovplyvnilo, existujú tri stupne choroby. Hlavné príznaky choroby: bolesť v xiphoidnom procese, pálenie záhy, pichanie. Rozhodujúcimi diagnostickými metódami sú röntgenové vyšetrenie s kontrastom pažeráka a endoskopie.

Liečba zahŕňa diétu, konzervatívnu terapiu a chirurgický zákrok.

Obsah

 • Axiálna hiátová hernia pažeráka - čo to je
 • Klasifikácia a typy bránice
 • Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je
 • Príznaky GPOD 1 stupeň
 • liečba
 • Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa
 • príznaky
 • liečba
 • Axiálna hiátová kýla 3. stupňa: čo to je a ako sa liečiť
 • Príznaky a príznaky
 • Hiatálna axiálna hernia 3. stupňa: liečba
 • Čo je choroba nebezpečná?
 • Endoskopické príznaky hiátovej prietrže
 • Diéta na hiátovú prietrž
 • Sú mladí muži s hiátovou prietržou braní do armády
 • Dáva hiatálna axiálna prietrž zdravotné postihnutie

Axiálna hiátová prietrž - čo to je

Hiátová hernia pažeráka je pohyb brušných orgánov cez zväčšený ezofágový otvor bránice do zadného mediastina..

Axiálne HPOD môžu byť vrodené a získané.

U detí je táto patológia spojená s porušením embryogenézy, čo vedie k vytvoreniu krátkeho pažeráka. Anomálie si vyžaduje chirurgickú korekciu v skorom detstve.

U dospelých je choroba spojená s involučnými procesmi, v dôsledku čoho sa v ligamentovom aparáte bránice, ktorá drží pažerák, pozoruje dystrofia a atrofia. Ezofágové otvorenie bránice sa napína a rozširuje, čo vytvára podmienky na prienik brušných orgánov do zadného mediastina..

Výskyt prietrže je podporovaný prudkým jednorazovým alebo chronickým zvýšením vnútrobrušného tlaku (častá zápcha, kašeľ, prudký nárast hmotnosti, matné poranenia brucha)..

Klasifikácia a typy bránice

V závislosti na anatomických vlastnostiach rozlišujte:

 1. Axiálne (kĺzavé, axiálne) prietrže, keď brušný pažerák a súvisiace srdcové žalúdky prenikajú do hrude. V závislosti od polohy tela pacienta prenikajú brušné orgány buď do zadného mediastínu, potom opäť skĺznu z bránice..
 2. Parezofágové sú také kýly, keď sa terminálny pažerák a pridružený srdcový žalúdok nachádzajú v brušnej dutine a fundus a dokonca antrum žalúdka prenikajú zväčšeným otvorom pažeráka..

Kombinovaná patológia sa zriedkavo pozoruje, keď sa u toho istého pacienta vyskytuje kĺzavá hiátová hernia a paraezofágová hernia..

V závislosti od toho, ako výrazný je prienik do brušných orgánov do hrude, sa rozlišujú 3 stupne závažnosti axiálnych kýly.

 • 1 stupeň - koncová časť pažeráka je umiestnená nad bránicou, kardia (srdcový zvierač) je umiestnená na úrovni bránice a žalúdok zo strany brušnej dutiny prilieha k bránici;
 • 2 stupne - úplné premiestnenie terminálneho pažeráka do zadného mediastina, žalúdok je v oblasti pažerového otvoru bránice;
 • Stupeň 3 - srdcový, podkladový a niekedy celý žalúdok je umiestnený v hrudnej dutine.

Príznaky a liečba hiátovej prietrže závisia od závažnosti procesu prietrže:

 • v 1 stupni, keď je klinický obraz minimálne vyjadrený, konzervatívna liečba (strava, všeobecné zdravotné opatrenia);
 • pri 2 stupňoch - strava, liečba drogami, niekedy chirurgický zákrok;
 • pri 3 stupňoch - chirurgická liečba.

Axiálna hiátová kýla 1. stupňa - čo to je

Axiálna hiátová hernia 1. stupňa je najskoršou fázou choroby, keď je v hrudníku iba distálny pažerák, prechodová zóna pažeráka do žalúdka je na úrovni otvoru pažeráka a žalúdok je umiestnený pod bránicou, v priamom kontakte s ňou..

Príznaky GPOD 1 stupeň

Hiátová hernia pažeráka s týmto stupňom choroby pokračuje s minimálnou klinikou.

Pacienti zaznamenávajú mierne nepohodlie v epigastrii a retrosternálnej oblasti, ktoré po hojnom jedle priťažujú, ohýbajú sa, s fyzickou aktivitou.

V týchto situáciách sa tiež vyskytuje pálenie záhy a grganie, ale obťažujú sa ešte menej často. V tomto štádiu je choroba zriedkavo detekovaná. HPP 1. stupňa sa zvyčajne lieči neliečením..

liečba

Ak sa zistí kĺzavá hiátová prietrž prvého stupňa a toto sa často stáva náhodou, je predpísaný komplex konzervatívnej neliečivovej terapie. Neliečivá liečba zahŕňa:

 • strava je základom celej liečby, je predpísaná Pevznerova tabuľka č. 1, ošetrujúci lekár vykonáva individuálne zmeny stravy, berúc do úvahy sprievodnú patológiu;
 • pacient musí jesť pravidelne, súčasne v malých porciách, zvyšujúc počet jedál, jedlo by sa malo variť (alebo dusiť), mäkké, teplé;
 • ťažká fyzická aktivita je pre pacienta kontraindikovaná, ale fyzickú aktivitu nemožno úplne vylúčiť (odporúča sa plávanie, chôdza, respiračná gymnastika);
 • pacient by mal v noci úplne odpočívať (predná časť postele by sa mala zvyšovať o 20 cm);
 • úplne odstrániť alkohol a cigarety;
 • vitamíny, antihistaminiká sa predpisujú z liekov.

Spätný tok (reflux žalúdočného obsahu do pažeráka) s axiálnou kýlou 1. stupňa sa nevyskytuje.

Čo je to axiálna hiátová prietrž druhého stupňa

Axiálna hiátová hernia 2. stupňa je štádiom choroby, keď distálny pažerák a gastroezofágový kĺb prenikajú rozšíreným pažerákovým otvorom do zadného mediastina. Posuvný HPOD stupňa 2 by sa mal liečiť liekmi..

príznaky

S posuvnou hiátovou prietržou pažeráka 2. stupňa sa časť žalúdka presúva do zadného mediastínu, čo vedie k objaveniu sa príznakov a znakov zvierania žalúdka: bolesť a gastroezofágový reflux. Bolesť v bolesti, lokalizovaná v retrosternálnej oblasti, je často sprevádzaná extrasystolmi, zvýšeným krvným tlakom, čo si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku so srdcovou patológiou.

Gastroezofageálny reflux spôsobený nedostatkom kardiálneho vývodu vyvoláva vznik pažeráka:

 • po celom pažeráku je pocit pálenia;
 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • v ústach sa objaví kyslá chuť;
 • zmena žalúdočnej pohyblivosti vedie k poruchám trávenia s častou zápchou, po ktorej nasleduje hnačka;

liečba

Liečba hiátovej axiálnej hernie 2. stupňa je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, ako aj škodlivého účinku refluxu na sliznicu pažeráka. Na liečbu sa používajú lieky a patogenetické metódy:

 • diétna terapia v súlade s pravidlami výživy;
 • lieky, ktoré znižujú agresívny účinok iónov H + na sliznicu pažeráka neutralizáciou (antacidá - Fosfalugel, Almagel), znížením ich tvorby v žalúdku - PPI (Omeprazol, Rabeprazol) a IHR (Famotidín, Ranitidín);
 • lieky, ktoré zvyšujú motilitu žalúdka a čriev (prokinetika - Itoprid, Domperidol);
 • antispasmodiká (No-Shpa);
 • metabolizmus (riboxín).

Hiátová prietrž: klasifikácia, príznaky, diagnostika a metódy liečby

Hiátová hernia pažeráka nie je nič iné ako HHAP (hiátová hernia), patologický stav, pri ktorom orgány normálne umiestnené v brušnej dutine môžu preniknúť cez zväčšený pažerák do hrudnej dutiny..

Membrána je orgán, ktorý vymedzuje hrudnú dutinu z brušnej dutiny, zúčastňuje sa dýchania a krvného obehu.

V bránici sú fyziologické diery, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy.

Ak sa z určitých dôvodov patologicky otvorenie pažeráka rozšíri, srdcová (brušná) časť pažeráka alebo žalúdka môže vstúpiť do brušného tlaku..

Niekedy sa cez takúto dieru môžu posunúť aj iné orgány brušnej dutiny.

Hiátová prietrž - klasifikácia

U zdravého človeka nie je pažerák úplne umiestnený v hrudníku. Jeho brušná časť sa nachádza v brušnej dutine a je tu aj NPS (dolný zvierač pažeráka), ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka.

Brušná (dolná) časť pažeráka, NPS a dokonca aj kardiálna (horná) časť žalúdka sa môžu zdvihnúť do zväčšeného ezofágového otvoru bránice. Toto je takzvaná axiálna hiátová prietrž alebo axiálna.

Jeho druhé meno sa hýbe. Orgány brušnej dutiny voľne prenikajú do bunky a môžu sa nezávisle „vrátiť“ späť.

Medzi všetkými hiátovými herniami je tento typ patológie najbežnejší a zaberá až 90%.

V závislosti od objemu prieniku orgánov do hrudnej dutiny môže mať axiálne hiátová prietrž 3 stupne:

 1. v hrudnej dutine je iba spodná časť pažeráka a žalúdok je vyvýšený a leží priľahlo k bránici;
 2. horná časť žalúdka „vyjde“ do hrudnej dutiny;
 3. dno a telo žalúdka av niektorých prípadoch aj jeho antrum prenikajú pažerákom do hrudnej dutiny.

Niekedy so zväčšeným diafragmatickým otvorom sa pažerák a NPS nepohybujú a ktorákoľvek časť žalúdka vyčnieva do hrudnej dutiny..

Takáto hernia sa nazýva parezofageálna. Základné a predné prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa prieniku žalúdka do dutiny brušnej. Oddelene v klasifikácii sú aj hernie husí a kostí a tenkého čreva.

Príčiny HAP

Všetky faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto patológie, možno rozdeliť do 4 hlavných skupín:

 • pravidelné alebo náhle zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny (môže byť spôsobené dlhodobým kašľom, zápchou, intenzívnou fyzickou námahou alebo zdvíhaním hmotnosti);
 • zranenia vrátane prieniku rán;
 • zníženie tonusu zažívacieho traktu;
 • vekom podmienené degeneratívne zmeny v spojivovom tkanive, ktoré vedú k jeho oslabeniu (s touto patológiou môžu pacienti súčasne zažiť vonkajšie prietrže brucha a bránice).

Príznaky hiátovej prietrže

Táto patológia sa týka vnútorných prietrží brucha, a preto, keď sa zdá, neexistujú žiadne vonkajšie prejavy. Symptómový komplex diafragmatickej prietrže je primárne spojený s narušením fungovania orgánov, ktoré menia ich umiestnenie..

Napríklad bránica poskytuje normálnu činnosť dolného zvierača pažeráka, čo na ňu pôsobí podporným účinkom.

Keď je kardiálna časť pažeráka posunutá nahor, je pozorovaná nedostatočnosť tejto časti, ktorá sa prejavuje gastroezofágovým refluxom (obsah retrogradu žalúdka do pažeráka) a je sprevádzaná podráždením sliznice pažeráka, ktorá nie je rezistentná voči kyslej žalúdočnej šťave..

V závažných prípadoch môže byť zápal sprevádzaný latentným krvácaním, ktoré sa v priebehu času môže prejaviť iba ako anémia..

Hlavným príznakom diafragmatickej prietrže je neustále pálenie záhy, ktorého intenzita sa zvyšuje so zmenou polohy tela (ľahnutie, ohýbanie trupu), ako aj po jedle a pri fyzickej námahe..

Druhým príznakom hiátovej prietrže, ktorá sa vyskytuje približne u polovice pacientov, je bolesť na hrudníku. Malo by sa odlíšiť od prejavov kardiovaskulárnych chorôb..

V prípade hiátovej prietrže sa pri fyzickej námahe zvyšuje bolesť za hrudnou kosťou s ohnutím. Pri vyšetrení pacienta však treba pamätať na to, že prietrž bránice sa dá kombinovať aj so srdcovými chorobami..

Vyššie uvedené príznaky sú často sprevádzané grganím vzduchom alebo kyslými kyselinami, niekedy sa u pacienta pri prehĺtaní objaví hrudka alebo bolesť v hrdle, náhle sa zvýši krvný tlak..

Diagnóza hiátovej prietrže

Podrobná anamnéza a vyšetrenie pacienta môžu mať podozrenie na bránicu prietrže. Nasledujúce laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu sa používajú na stanovenie presnej diagnózy a na vykonanie diferenciálnej diagnózy pri iných chorobách tráviaceho traktu a srdca:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov - umožňuje vylúčiť choroby dýchacieho ústrojenstva av prítomnosti bráničnej prietrže - vizualizovať vzduchovú bublinu nad bránicou (ak je srdcová časť žalúdka umiestnená v hrudnej dutine). Ak má pacient hiátovú herniu významnej veľkosti, rôntgenový obrázok ukazuje posun mediálnych stien;
 • FGDS (fibrogastroduodenoscopy), druhé meno - esophagogastroduodenoscopy - pomocou endoskopického zariadenia (vloženého do dutiny pažeráka a žalúdka sondy) vám umožňuje posúdiť stav sliznice v rôznych častiach vyšetrovaného orgánu. Pre diagnózu hiátovej hernie je FGDS najinformatívnejšou metódou, pretože najpresnejšie určuje mieru a lokalizáciu zmien sliznice pažeráka pod vplyvom kyslej žalúdočnej šťavy. Aby sa diagnostikovali nádorové stavy počas tejto štúdie, je možné vykonať aj odber materiálu na následnú biopsiu;
 • analýza stolice na okultnú krv - bude pozitívna, ak je bránica prietrže sprevádzaná vnútorným krvácaním;
 • EKG - umožňuje vylúčiť alebo identifikovať patológiu spojenú s porušením bioelektrickej funkcie srdca.

Možné komplikácie bránice prietrže

Dlhodobá hiátová hernia vedie k rozvoju refluxnej ezofagitídy, ktorá môže byť ulcerózna alebo erózna. To všetko vyvoláva výskyt akútneho alebo chronického krvácania, ktoré v niektorých prípadoch vedie k anémii..

Prítomnosť zmien v stene pažeráka, ktorá je sprevádzaná refluxnou ezofagitídou, výrazne zvyšuje riziko vzniku malígneho nádoru pažeráka. Ďalšou komplikáciou, ktorá vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, je uškrtenie bránice prietrže.

Hiátová prietrž - liečba

Voľba taktiky liečby v prípade diafragmatickej prietrže závisí od prítomnosti a závažnosti príznakov, veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných ochorení u pacienta..

Napríklad zanedbateľná klzná hernia bránice v neprítomnosti alebo slabej závažnosti komplexu symptómov môže vyžadovať výlučne terapeutickú liečbu. V prvom rade musí pacient dodržiavať všeobecné odporúčania týkajúce sa chudnutia, normalizácie životného štýlu, stravovania (okrem alkoholu, mastných a vyprážaných potravín, kyslých, údených, nadmerne slaných a korenených)..

Pacienti jedia lepšie po malých porciách. Mali by ste sa tiež vyvarovať zdvíhania závaží a fyzickej námahy s telom nakloneným dopredu..

V prípade príznakov strednej závažnosti môže byť pacientovi predpísaná lieková terapia. Zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • antacidá - neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy a znižujú jej negatívny účinok na stenu pažeráka počas refluxu;
 • Blokátory H2 a inhibítory protónovej pumpy - významne znižujú produkciu kyseliny v žalúdku;
 • prokinetické lieky - sú predpísané v závažných prípadoch choroby a urýchľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že sa jej obsah dostane do pažeráka.

Chirurgická liečba hiátovej hernie sa odporúča, ak existuje závažná forma refluxnej choroby alebo ak existuje parezofageálna hernia.

Počas chirurgického zákroku sa obnovuje anatomická poloha orgánov, vykonáva sa šitie hrudného portálu (do normálnej veľkosti pažeráka), plastická chirurgia žalúdka (manžety) sa vykonáva za účelom vytvorenia antirefluxného mechanizmu.

Táto operácia sa môže vykonať otvoreným spôsobom, keď sa urobí široký rez v prednej brušnej stene a chirurg má možnosť preskúmať všetky vnútorné orgány. Jemnejšia metóda je laparoskopická. Všetky manipulácie v druhom prípade sa uskutočňujú pomocou chirurgickej optickej technológie bez výrazných poranení kože..

Výhodou endoskopickej chirurgie je jej výrazne menšia trauma a s ňou spojené nízke riziko krvácania, krátka pooperačná a zotavovacia doba, ako aj minimalizácia neprítomnosti adhézií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.

Prietrže

Pažerák
Kýla je choroba charakterizovaná uvoľňovaním orgánov a tkanív z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, patologickými otvormi pri súčasnom zachovaní integrity kože. Predisponujúcimi faktormi sú dedičnosť, obezita, podvýživa, tehotenstvo, riedenie spojivového tkaniva v starobe a ďalšie príčiny.
Ľudské srdce je bez hraníc pre lásku, láskavosť, súcit a súcit. Dnes budeme hovoriť o srdci ako o anatomickom orgáne, na fungovaní ktorého náš život priamo závisí.