loader

Vyberáme liečbu a stravu pre axiálne prietrž

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu. Je zistená hlavne u dospelých.

Axiálna kýla môže byť troch typov:

  pohybujúce sa; paraezofageální hernie; kombinovaný.

Počas kĺzavej axiálnej prietrže dolná časť pažeráka a horná časť žalúdka voľne prúdia cez pažeravý priechod bránice do hrudnej dutiny a naopak. Ochorenie môže mať dve štádiá, ktoré závisia od veľkosti prietrže a stupňa jej výstupu do hrudnej dutiny.

V prvej fáze vstupuje do hrudnej dutiny iba časť pažeráka, žalúdok je umiestnený vyššie, blízko bránice. Ak je prvá fáza diagnostikovaná u starších ľudí, považuje sa to za takmer normálne v dôsledku zmien v tele a starnúcich procesov súvisiacich s vekom..

V druhej fáze sa do hrudnej dutiny vytlačí nielen pažerák, ale aj žalúdok.

Príčiny axiálnej prietrže

  slabosť spojivového tkaniva bránice; predĺžená refluxná gastritída so skrátením pažeráka, ku ktorému dochádza v súvislosti so zápalovými procesmi a jazvami; poruchy činnosti dvanástnika a žalúdka; tehotenstvo a komplikácie počas pôrodu; chronické ochorenia pečene a žalúdka, ascites; nadváha, zlé návyky, starnutie tela; poranenia bránice, choroby dýchacích ciest, ťažký kašeľ; vnútrobrušný tlak, zápcha, plynatosť; fyzická aktivita, vzpieranie.

V počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať. Najmenšie nepohodlie v gastrointestinálnom trakte je často pripisované iným chorobám, ako sú vredy, gastritída a prejedanie. Existuje však niekoľko základných príznakov axiálnej prietrže:

  pálenie záhy, nevoľnosť, čkanie, grganie, bolesť brucha; bolesť v epigastrickej oblasti po dlhom pobyte v ohnutej polohe; bolesť za hrudnou kosťou, charakteristická pre angínu pectoris; bolesť pri prehĺtaní jedla; rozvoj anémie, ktorá má za následok bledosť, hučanie v ušiach, závraty.

Ignorovanie príznakov choroby môže viesť k mnohým komplikáciám. Najnebezpečnejšími sú zápal sliznice pažeráka, krvácanie, peptický vred a zúženie pažeráka v dôsledku zjazvenia sliznice..

Iba lekár môže diagnostikovať chorobu vykonaním potrebného lekárskeho výskumu. Predovšetkým je potrebné rôntgenové vyšetrenie tela. Procedúra sa vykonáva vo zvislej polohe so zdvihnutou panvou. Po röntgenovom vyšetrení môže špecialista predpísať ďalšie typy diagnostiky na určenie typu prietrže a jej veľkosti.

Vyšetrenie pacienta zahŕňa endoskopiu (štúdia slizníc pomocou endoskopu), počítačovú tomografiu hrudnej dutiny, biochemické a klinické krvné testy. Výsledky sú považované za gastroenterológa, otolaryngológa, kardiológa a pulmonológa. Diagnostika dutého tela zabráni rozvoju axiálnej prietrže a umožní vám zvoliť optimálnu liečbu pre pacienta.

Kýla u tehotných žien

Axiálne prietrž sa často vyskytuje počas tehotenstva. U žien, ktoré rodia po tridsiatich rokoch, je pravdepodobnosť ich výskytu oveľa vyššia. Prispieva k rozvoju choroby zvýšenému tlaku v bruchu a toxikóze, ktorá vyvoláva zvracanie a reflexy pažeráka. Symptomatológia choroby je rovnaká ako pri obvyklom priebehu choroby.

Počas tehotenstva nie je ženám predpísané úplné užívanie drog. Lekár predpisuje lieky, ktoré zmierňujú individuálne príznaky, ako sú pálenie záhy, nadúvanie, zápcha. Toto ochorenie nepredstavuje hrozbu pre dieťa a matku. Kýla pažeráka pri stálom lekárskom dohľade neovplyvňuje samotné narodenie.

Axiálna kýla u športovcov

Diagnóza kýly u športovcov nemusí vždy znamenať opustenie športu. Niektoré typy fyzickej námahy nielen poškodia pacienta, ale tiež pomôžu posilniť jeho zdravie. Samozrejme nejde o profesionálne športy.

Hlavnou príčinou axiálnej kýly sú vysoké tlaky, ak existuje vrodená predispozícia na slabosť steny brucha. Silové športy, kde je potrebné vzpieranie, musíte okamžite odísť.

Môžete robiť plávanie a robiť športové cvičenia, kde hlavná záťaž padá na bicepsy a tricepsy. Nie rýchle kolo a chôdza tiež nespôsobujú komplikácie tohto ochorenia. Hlavná vec je robiť všetko s mierou.

Prečítajte si viac o druhoch a liečbe hiátovej prietrže.

Ezofágová prietrž u detí

Axiálna kýla u novorodencov je mimoriadne zriedkavá a považuje sa za patológiu vývoja plodu. Takzvaná porucha hrudníka sa vyznačuje vrodenou formou skráteného pažeráka. V tomto prípade časť žalúdka, ktorá sa nachádza nad bránicou, nie je ohraničená dutinou brušnej..

Prvé príznaky choroby sa prejavujú častou regurgitáciou dieťaťa po veku šiestich mesiacov, so zavedením doplnkových potravín, môže dôjsť k zvracaniu. Deti s axiálnou kýlou trpia podváhou, zakrpateným rastom a podvýživou.

Pri diagnostikovaní hernie pažeráka u novorodencov lekári odporúčajú chirurgickú liečbu, aby sa ďalej zabránilo progresii choroby a rozvoju sprievodných chorôb..

Čo je to posuvná hiátová prietrž

Medzi najzávažnejšie choroby zažívacieho traktu patrí kýla pažeráka jednu z vedúcich pozícií. Pre úspešné vyliečenie je potrebné včas diagnostikovať a stanoviť presnú diagnózu. Typ a metódy rehabilitácie sa vyberajú v závislosti od štádia ochorenia, pričom sa berie do úvahy celkový stav pacienta. V kombinácii s liekom a chirurgickou liečbou sú povolené rôzne recepty na ľudové liečenie. Po ukončení liečebného cyklu je predpísaná šetrná strava, šport je obmedzený.

Ako a prečo sa choroba vyskytuje

Choroba má krstné meno - prietrž otvorenia bránice. Membrána sa skladá z dier, ktoré umožňujú prejsť nervami, pažerákom a krvnými cievami. Oddeľuje hrudnú kosť a brušnú dutinu a udržuje tieto vnútorné orgány na svojom mieste. Na ľavej strane bránice je tráviaci systém, ktorý by sa mal vo svojich rozmeroch úplne zhodovať s veľkosťou pažeráka. Dôvodom vzniku je oslabenie svalového prstenca, keď dôjde k premiestneniu vnútorností z pobrušnice do hrudnej dutiny, čím vyčnieva z brušnej dutiny..

V niektorých prípadoch je ochorenie vrodené (krátky pažerák).

Známky choroby

V takmer polovici prípadov je choroba úplne asymptomatická alebo má také nevýznamné prejavy, že ľudia s vyvíjajúcou sa chorobou im nevenujú pozornosť a patológia sa neustále vyvíja, pričom nesie riziko komplikácií. Takéto hernie AML sú úplne diagnostikované náhodou, keď sa röntgenové vyšetrenie pažeráka vykonáva z úplne iného dôvodu..

Pacienti v gastroenterologickom oddelení, ktorí sú ohrození vývojom tohto ochorenia tráviacich orgánov, by však mali poznať jeho hlavné možné príznaky. V prvom rade ide o syndróm bolesti lokalizovaný v epigastrickej oblasti, ktorý má naliehavý a matný charakter. Môže vyžarovať pozdĺž pažeráka do oblasti medzi lopatkami.

príčiny

 • tehotenstvo,
 • Nádor v hrudnej kosti alebo bruchu,
 • Zlé návyky,
 • Dôsledky operácie pažeráka,
 • Poranenia brucha,
 • Pretrvávajúca zápcha,
 • Kašeľ na dlhú dobu.
 • Tepelné popáleniny spôsobené jedlom horúceho jedla. Vyvolávajú zúženie pažeráka, ktoré v mnohých prípadoch vedie k prietrži,
 • nadúvanie,
 • Vrodené rysy, napr. Krátky pažerák,
 • Atrofia pečene na ľavej strane,
 • Oslabenie svalov, väzov pažeráka,
 • Zvýšený brušný tlak,
 • Dyskinéza pažeráka,
 • Absorpcia tukového tkaniva pod bránicu.

Veľkú úlohu tu zohrávajú nielen vnútorné charakteristiky organizmu, ale aj spôsob života človeka.

Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u starších ľudí, pretože ľudské telo s vekom slabne a vnútorné orgány už nie sú pevne držané na svojich stálych miestach..

príznaky

Najčastejšie príznaky kýly pažeráka sú:

 • bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môže výrazne zvýšiť,
 • Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Ak sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť a vytvoriť nepríjemné pocity za hrudnou kosťou,
 • Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepší,
 • Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže vaše telo nakloniť dopredu,
 • Pocit nedostatku vzduchu,
 • V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 • Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Tento príznak sa prejavuje silnejšie pri jedle teplého alebo studeného jedla, ako aj pri jeho rýchlom vstrebávaní,
 • Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad je spôsobený uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu,
 • Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa kombinuje s atakmi udusenia a abnormalít srdcového rytmu.,
 • Čkanie. Môže to byť dosť dlho, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností,
 • Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka,

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

Liečba axiálnej hiátovej prietrže žalúdka

Komplex liečby zahŕňa diétu, konzervatívnu terapiu, chirurgickú liečbu. V počiatočných fázach sledujú diétu a lieky. Strava sa vyznačuje jedlom iba nízkotučné potraviny..

Vylúčené je všetko slané, vyprážané, korenené, korenie, alkohol, sóda, džúsy, tabak. Je povolené vyrábať diétu z kyslého mlieka, parených jedál, varenej zeleniny, hydiny, rýb, ovocia. Z nápojov odporúčame kompóty, želé, čaj.

lieky

Priradiť skupiny liekov:

 • PPI (inhibítory protónovej pumpy): Omeprazol, Omez, Lansoprazol.
 • Antispasmodiká na zmiernenie bolesti: No-Shpa, Duspatalin.
 • Antacidá na odstránenie pálenia záhy: Maalox, Rennie.
 • Antiemetic - Tserukal.
 • Ak je pripojená sekundárna infekcia, predpisuje sa antibiotická liečba. Iba lieky na predpis.

Chirurgická liečba sa používa v ťažkých formách, výraznej klinike, nedostatku účinku konzervatívnej liečby.

Rozrezám herniovú bránu, skontrolujem orgány a fixujem ich obvyklú polohu, membránový prsteň je zošitý a položený stabilizačnou sieťou.

diagnostika

Na presnú diagnostiku musí pacient urobiť nasledujúce kroky:

 • Navštívte odborníka a podrobne opíšte svoju bolesť,
 • Pomocou röntgenového snímania stanovte presnú polohu a stav zažívacieho systému a tiež vyhodnotite fungovanie horného gastrointestinálneho traktu.,
 • Pass FGDS (Fibrogastroduodenoscopy) - Vykonáva sa pomocou špeciálnej pohyblivej tenkej sondy s optickým systémom, pomocou ktorej sa vyšetrujú žalúdok a dvanástnik. Pomáha identifikovať príznaky, ktoré môžu naznačovať možnú herniu pažeráka, a vyžaduje si špeciálne školenie.,
 • Zmerajte pH - hladinu pažeráka a žalúdka: počas dňa špeciálne zariadenie zaznamená frekvenciu vstupu jedla do pažeráka a zaznamená všetky vlastnosti procesu.
 • Ultrazvuk orgánov hrudníka a brušnej oblasti.

Metódy použité pri diagnóze umožňujú nielen stanoviť presnú diagnózu, ale tiež určiť závažnosť choroby.

Diagnostické opatrenia na diagnostiku

Väčšina odborníkov trvá na vyšetrení pohyblivosti pažeráka. Ezofagomanometria najpriamejším spôsobom vám umožňuje stanoviť túto diagnózu, ako aj stupeň rozvoja choroby.

Zaznamenaním pohyblivosti balónovým spôsobom sa získajú údaje o stave faryngoezofágového (faryngálneho ezofagového) a gastroezofageálneho (dolného ezofageálneho) zvierača. To vám umožní zistiť ich tón, možnosť relaxácie pri prehĺtaní, šírku určitých úsekov a dodržiavanie ich noriem. Takáto analýza okrem toho poskytne údaje o tom, či je hrudník zdravý, ako aj o stave miest pažeráka braných samostatne: ich odchýlka, trvanie a typ vĺn počas aktivity, ich vlastnosti..

Taktiež sa pri diagnóze „kĺzavej prietrže ezofageálneho otvorenia bránice“ uchyľujú k gastroskopii, rádiografii so štúdiom funkčnosti a meraním denného pH v žalúdku..

Druhy kýly pažeráka

Toto ochorenie má niekoľko odrôd:

Kôra pažeráka

Medzi tieto poddruhy patria predné a hernie pozadia, ktoré sú dôsledkom vrodenej patológie gastrointestinálneho traktu..

Axiálna (hiátová) prietrž

 • hernia pažeráka
 • medzisúčet
 • celkový žalúdok
 • srdcové.

Keď sa zmení poloha tela pacienta, axiálna prietrž sa voľne pohybuje z brucha do hrudníka.

Hiátová prietrž je nebezpečná v tom, že k porušeniu často dochádza a vyžaduje si povinný chirurgický zákrok.

Sliznica pažeráka (putovanie) pažeráka

Toto meno bolo dané skutočnosťou, že herniálny výčnelok sa pohybuje („kĺzne“) s každou zmenou polohy tela pacienta..

Veľkosť výstupku spôsobuje rozdelenie choroby na 3 stupne:

 • Vydutie 1 stupeň. Pažerák vstupuje do otvoru bránice iba s malou časťou spodnej časti.
 • Pri 2 stupňoch výčnelku sa kardia mierne posunie a celé spodné črevo sa presunie do hrudnej kosti pacienta..
 • V treťom stupni, na spodnej časti a na tele žalúdka, sa na výčnelku zúčastňuje dolný pažerák.

Príznaky posuvnej hiátovej prietrže

Príznaky klznej prietrže ezofágového otvoru bránice môžu buď úplne chýbať, alebo môžu byť slabo vyjadrené. Určité percento pacientov, u ktorých sa toto ochorenie javí ako prekvapenie, bolo objavené röntgenovým žiarením z iných dôvodov..

Nie je možné vidieť prietrž, pretože jej rysom je výčnelok vo vnútri tela, a nie na povrchu, čo komplikuje diagnostiku aj s jej veľkými rozmermi..

Napriek určitým ťažkostiam pri diagnostike existuje niekoľko príznakov, ktoré naznačujú toto ochorenie:

 • Pálenie záhy po jedle a po vodorovnej polohe.
 • Pocit bolestivého pálenia v epigastrii a za hrudnou dutinou.
 • Belching a jesť späť bez grganie.
 • Porušenie reflexu pri prehĺtaní. Na začiatku je tento symptóm zrejmý, to znamená, že nie sú žiadne problémy so samotným prehĺtaním, pretože ezofág ešte nie je zúžený. V budúcnosti, v dôsledku zápalového procesu v pažeráku, vznikajú jazvy, čo vedie k zúženiu a vzniku ťažkostí pri prechode potravou..
 • Časté choroby dýchacích ciest: bronchitída, tracheitída, zápal pľúc. Je to spôsobené skutočnosťou, že žalúdočná šťava alebo kyslé obsahy orgánu v dôsledku burpingu vstupujú do dýchacieho systému.

Ak sa liečba nevykonáva včas, má toto ochorenie niekoľko komplikácií: zápal sliznice pažeráka, až po krvácanie zo zranení a vredov orgánu, rozvoj anémie spôsobenej častým krvácaním..

Liečebné metódy

Ak sa nájde kýla, je potrebné poradiť sa s odborníkom: gastroenterológom alebo chirurgom. Iba oni rozhodujú, ako liečiť kýlu.

Toto ochorenie môže byť liečené liekmi a chirurgickým zákrokom..

Ak gastroenterológ zistí, že príznaky choroby sú mierne, liečba je možná bez chirurgického zákroku, pomocou liekov, odmietnutím použitia určitých liekov a použitím odporúčaných cvičení na zníženie telesnej hmotnosti pacienta..

Ak osoba zažije pálenie záhy po dlhú dobu, neustále cíti bolesť, je pre neho ťažké prehltnúť - chirurg predpíše operáciu.

Operácia je nevyhnutná pri absencii pozitívnej dynamiky liečby drogami alebo v prípade nebezpečenstva komplikácií. Núdzový chirurgický zákrok je potrebný na začiatku zápalového procesu av prípade vredu pažeráka.

Liečba sa vykonáva hlavne v nemocnici, kde bude pacient neustále pod dohľadom špecialistov.

Chirurgické ošetrenie

Operácia je predpísaná v neprítomnosti pozitívneho výsledku pri liečení liečivami a v prítomnosti indikácií pre chirurgický zákrok. S veľkým otvorom v bránici je chirurgia nevyhnutná.

Nie je možné odmietnuť chirurgickú liečbu, včasné odstránenie prietrže môže zachrániť život pacienta. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v tom, že jeho vývoj vedie k hrozivejším ochoreniam, žalúdočným vredom alebo gastrointestinálnej onkológii..

Pri tomto ochorení sa najčastejšie vykonáva laparoskopia. Počas jeho konania sa obnoví normálny anatomický pomer ezofágového otvoru bránice s gastroezofágovou zónou a vytvára sa protirefluxný mechanizmus, ktorý zabraňuje tomu, aby sa obsah žalúdka vyhodil späť cez pažerák späť do ústnej dutiny..

Laparoskopia je povinná, ak:

 • Pacient má parezofageálnu alebo kĺzavú prietrž s častým sklonom k ​​štipaniu,
 • Rozmery hernie samotnej a dier v bránici dosiahli veľké hodnoty,
 • Komplikácie sa vyvíjajú,
 • Liečba drogami zlyhala.

Laparoskopia je zďaleka najúčinnejšou metódou na odstránenie choroby. Ak bola operácia vykonaná správne a priniesla výsledok - neexistujú žiadne komplikácie alebo iné problémy.

Dôležité! Chirurgia sa nevykonáva počas tehotenstva ani u pacientov trpiacich na diabetes mellitus a tromboflebitídu. Pre všetky z nich je vybrané jemné zaobchádzanie. Je založená na užívaní liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, jeho sekréciu. Okrem toho sa predpisujú lieky, ktoré môžu chrániť sliznicu pažeráka, vyberá sa správna výživa. Tehotným ženám môžu byť predpísané odrezky z harmančeka, jelša, antispasmodiká.

Pooperačné zotavenie

 • Po operácii je pacientovi umožnené vstať prvý deň z postele. Dovolené piť vodu.
 • Nasledujúci deň môžete jesť trochu, ale iba tekuté teplé jedlo.
 • Výťažok z kliniky sa objaví do 1 až 6 dní v závislosti od zložitosti ochorenia a pohody pacienta..

Po 2 až 3 týždňoch sa osoba vracia do práce, ale dodržiava predpísanú stravu. Prísna strava je navrhnutá na 2 mesiace, mäkká - na šesť mesiacov. V súčasnosti sú na také športy, kde vnútorné orgány zažívajú stres, uvalený zákaz: vzpieranie, kulturistika, vzpieranie a niektoré ďalšie typy.

Ľudové zaobchádzanie

Použitie tradičných medicínskych metód pomáha zmierniť bolesť, odstrániť prejavy nadúvania, pálenia záhy a zmierniť zápchu. Na tento účel sa používajú odvar zo špeciálne vybraných bylín, čaj sa varí, odvar sa vyrába.

Je však potrebné si uvedomiť, že liečba ľudovými liekmi má liečivý účinok iba v počiatočnom štádiu choroby. S rozvojom choroby, keď je chirurgický zákrok nevyhnutný, sa ľudové liečivá používajú iba ako doplnok k hlavnej liečbe drogami..

Na zmiernenie alebo zmiernenie bolesti existuje niekoľko osvedčených receptov využívajúcich prírodné liečivá. Obzvlášť populárne sú použitie ľanových semien v rôznych formách, harmančekový a mätový čaj, mandle, jablčný ocot (zriedený vodou), zelerový a zázvorový džús, prírodný jogurt.

symptomatológie

Hiatálna axiálna hernia je zákerné ochorenie. V počiatočných fázach osoba nemá ani podozrenie na prítomnosť patológie. Príznaky sú prakticky neprítomné a často sa choroba zisťuje náhodne, keď sa vykonáva vyšetrenie na úplne iné ochorenie.

Napriek tomu si môžete pravidelne všimnúť prejavy:

 • pálenie záhy, ktorý sa stáva častejším, škytavka (najmä po jedle aj v malom množstve);
 • grganie s horkou kyslou chuťou;
 • časté nadúvanie, ktoré je sprevádzané kolikou;
 • tupá bolesť v hrudnej kosti a v priemete srdca;
 • naliehavá bolesť v epigastrickej oblasti.

Takéto príznaky sú charakteristické pre prvý stupeň klznej axiálnej prietrže. Ak choroba prešla do druhého stupňa, budú tiež spojené:

 • silná bolesť brucha;
 • nepretržité grilovanie, ktoré nie je spojené s jedlom;
 • bolesť na hrudníku, ktorá je veľmi podobná záchvatom angíny pectoris;
 • ťažkosti s prehĺtaním a takmer konštantná nevoľnosť;
 • bolesti brucha horšie pri ležaní alebo nakláňaní sa dopredu.

Tretí stupeň choroby je mimoriadne zriedkavý, pretože pacienti, ktorí sú stále v štádiu prejavu príznakov charakteristických pre druhý stupeň, zvyčajne hľadajú pomoc. Ak sa to však stane, v tomto štádiu je potrebné operovať pacienta, pretože nie je vylúčené porušovanie tkanív a nekróza..

Pri závažnejších stupňoch parezofageálnej hernie sa objavujú špecifické príznaky:

 • po jedle sú výrazné bolesti brucha a nutkanie zvracať, najmä ak sa ohnete;
 • silná dýchavičnosť po jedle, dokonca aj v pokoji;
 • po jedle sa objaví aj cyanóza (modrý nasolabiálny trojuholník);
 • záchvaty tachykardie po jedle, aj malé.

Takéto príznaky môžu byť len výstražné. Včasná návšteva špecialistu pomôže, ak sa úplne nezbaví choroby (bohužiaľ, vo väčšine prípadov to nie je možné), potom významne zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Diéta jedlo

Špeciálna strava pomáha nielen vytvoriť správnu stravu, ale tiež eliminuje rozvoj patologických zmien v pažeráku. Nedodržanie diéty odporúčanej ošetrujúcim lekárom môže viesť buď k relapsu ochorenia, alebo k výraznému predĺženiu procesu hojenia..

Je potrebné organizovať časté jedlo, a to až 6-krát počas dňa. Väčšinu jedla, ktoré musíte zobrať ráno a popoludní, v malých porciách. Takáto strava znižuje intenzitu tráviaceho traktu a vyrovnáva tráviace enzýmy a kyseliny.

Prestaňte jesť najneskôr do 2 hodín pred spaním. Na zabezpečenie správnej výživy musíte vedieť, ktoré výrobky sú určené na použitie a ktoré sú nežiaduce z ponuky pacienta.

Hiatálna hernia

Hiátová hernia, tiež nazývaná hiatal, sa považuje za patológiu, ktorá sa vyskytuje takmer vždy. V dôsledku vývoja tohto ochorenia dolná časť pažeráka postupne mení miesto lokalizácie a tiež časť žalúdka, ktorá s ňou prichádza do styku. Zároveň ľudia vedú známy životný štýl, nevšimnú si zmeny v tele. Na identifikáciu patológie zvyčajne pomáhajú postupy ako endoskopia alebo rádiografia. Aj keď je potrebné poznamenať, že niekedy sú príznaky zrejmé. Ak sa objavia závažné ťažkosti, mali by ste okamžite kontaktovať odborníka. Prorastanie zvyčajne ohrozuje rozvoj eróznej alebo ulceróznej gastroezofageálnej refluxnej choroby.

Hiatálna axiálna prietrž 1 stupňa

Patológia, v ktorej orgány voľne vkĺznu do hrudnej dutiny, je axiálna. S tým niektoré orgány menia svoje umiestnenie. Takže brušná časť pažeráka je premiestnená, dolný zvierač pažeráka tiež zaujíma iné miesto, ktoré nie je charakteristické pre originál. U pacientov horná časť žalúdka mení svoje umiestnenie.

Je dôležité začať s liečbou už v prvej fáze rozvoja prietrže. Vyznačuje sa takto:

 • žalúdok je pod bránicou;
 • kardia - na úrovni bránice;
 • nad ňou je brušná časť pažeráka. m

Hiatálna axiálna kýla 1. stupňa bola nedávno diagnostikovaná častejšie kvôli pravidelným vyšetreniam. Pacienti, ktorí každoročne prideľujú čas na komplexnú diagnostiku, bránia rozvoju patologických stupňov 2 a 3.

Aj keď ochorenie často progreduje bez zjavných príznakov, pacienti občas hlásia pálenie záhy po jedle, najmä pri absencii diéty. V epigastrickej oblasti sú bolesti, ak musíte zostať na dlhý čas v zákrute.

Čo je hiátová prietrž

Axiálna hiátová hernia je ochorenie sprevádzané výskytom herniálneho vaku v pažeráku. V tomto prípade sa žalúdok a dolné časti pažeráka pohybujú cez otvorenú bránu prietrže do hrudníka. Menej často do hrudníka prenikajú ďalšie orgány brušnej dutiny. V oblasti diafragmatického otvoru sa vytvára axiálna hernia pažeráka. Patologický proces sa považuje za chronický, obdobia exacerbácie sú nahradené obdobiami remisie. Liečba sa najčastejšie vykonáva chirurgicky.

Druhy hiátovej hernie

Najčastejšou formou choroby je axiálna hiátová hernia. Existuje niekoľko typov kýly. Pri patologickej forme patológie sa horné časti žalúdka pohybujú na hrudník kvôli anomáliám v štruktúre bránice. Posuvný HPOD je charakterizovaný úplným pohybom žalúdka do hrude. Srdcový lalok orgánu často preniká do oblasti hrudníka. Zmiešaná forma choroby kombinuje príznaky dvoch predchádzajúcich typov. U žien, ktoré požívajú alkohol, sa často vyskytuje nefixovaný typ bráničnej prietrže. U mužov je tento typ ochorenia diagnostikovaný menej často, čo súvisí s charakteristikami ich tela. Kýla sa vyvíja v dospelosti, ktorá je sprevádzaná objavením sa skupiny symptómov.

Axiálna kýla sa vyvíja pod vplyvom nasledujúcich faktorov: procesy starnutia tela, zhoršené funkcie tráviaceho systému, zhubné nádory, chronické choroby pažeráka, žalúdka a čriev, zranenia a chirurgické zákroky, genetická predispozícia. Akékoľvek dôvody, ktoré prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, môžu viesť k výstupu zo žalúdka a dolných častí pažeráka za hrudnú kosť. Stáva sa to pri vysokej fyzickej námahe, kašľaní, namáhaní. Vývoj prietrže môže byť podporený tým, že nosia priliehavé oblečenie, tehotenstvo, nadváhu.

Slabosť svalového tkaniva možno pozorovať u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Axiálna kýla sa tiež vyvíja na pozadí vrodených patológií, napríklad plochých nôh alebo Marfanovho syndrómu. Predispozícia na výskyt diafragmatickej prietrže tiež závisí od stavu orgánov gastrointestinálneho traktu. Rôzne druhy chronických chorôb na tomto oddelení môžu viesť k vytvoreniu herniálneho vaku. Patria sem žalúdočné vredy, pankreatitída, ochorenie žlčníkových kameňov, refluxná ezofagitída.

Hlavné príznaky hiátovej prietrže

Príznaky axiálnej hernie závisia od jej štádia a od prítomnosti sprievodných patológií. Toto ochorenie je nebezpečné pre život a zdravie, preto je dôležité včas diagnostikovať a začať správne zaobchádzať. Keď sa objavia prvé príznaky patológie, je potrebné poradiť sa s gastroenterológom. Pri axiálnej kýle 1. stupňa sa nepozorujú žiadne príznaky. Počas RTG vyšetrenia sa zistí choroba. V počiatočných fázach vývoja patológie je možné zaznamenať malú bolesť. Intenzita bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou a zostáva v náchylnej polohe.

Výrazné príznaky axiálnej prietrže sa objavujú v ďalšom štádiu. Bolestivý syndróm sa vyskytuje na pozadí rozťahovania stien žalúdka a pažeráka, porušovania nervových koreňov a veľkých tepien, dráždivého účinku obsahu žalúdka, pylospastmu alebo kardiospazmu. Pri hiátovej hernii 2. stupňa sa pozorujú tieto príznaky: patologické zúženie pažeráka, čkanie, pálenie záhy, znížená chuť do jedla. Takéto prejavy sa najčastejšie vyskytujú pri pokročilých formách axiálnej prietrže, môžu sa však objaviť aj v raných štádiách vývoja choroby..

Ďalší vývoj patologického procesu vedie k vzniku podrobného klinického obrazu. Ťažkosti s prehĺtaním jedla; kyslé grganie spojené s prienikom obsahu žalúdka do pažeráka; narušenie koronárneho prietoku krvi; príznaky srdcového zlyhania, vnútorné krvácanie. Tento stav je nebezpečný kvôli možnosti mozgovej príhody alebo infarktu myokardu. Membránová prietrž sa môže vyvíjať rôznymi spôsobmi, povinná hospitalizácia pacienta je indikovaná pre axiálnu prietrž v 3 stupňoch. V tomto prípade sa vyvíja bronchoezofageálny syndróm, ktorý je sprevádzaný patológiami dýchacieho systému. S pokročilými formami bránice hernie, bronchitída, pneumónia a ďalšie choroby dýchacieho systému.

Diagnostika a liečba choroby

Pri diagnostike axiálnych hernií nie sú spravidla žiadne ťažkosti. Na identifikáciu patológie sa používajú tieto diagnostické postupy: röntgenové vyšetrenie hrudníka a brucha; CT sken; endoskopické vyšetrenie pomocou kontrastného média; esophagomanometry; chémia krvi. Spôsob liečby hiátovej hernie pažeráka sa zvolí v závislosti od závažnosti patologického procesu. Pri absencii príznakov nie je liečba predpísaná. Pacient by mal byť vyšetrený v pravidelných intervaloch.

Pri častom výskyte pálenia záhy sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, užívať antacidá a antisekrečné lieky. Existujú 2 spôsoby liečby hernie pažeráka. Konzervatívna terapia zahŕňa vykonávanie špeciálnych cvičení, diétu, užívanie prokinetík, antisekrečných liekov a inhibítorov. Chirurgická liečba je predpísaná pre zlyhanie konzervatívnej liečby. Počas chirurgického zákroku sa zúženie pažeráka otvorí a telo brucha sa zafixuje v brušnej dutine..

Axiálna hiátová prietrž: podľa toho, čo sa dá zistiť a ako sa má liečiť

Čo je to axiálna hiátová prietrž? Vyznačuje sa pohybom žalúdka do dutiny hrudníka. Toto ochorenie sa diagnostikuje u starších pacientov a najčastejšie sa vyskytuje bez zjavných klinických príznakov..

V normálnom stave sa brušné orgány (žalúdok a slezina) nachádzajú v brušnej dutine. Ak sa na nich objavia novotvary, potom vyčnievajú pod kožu. Ak existuje axiálna hernia pažeráka, nie je možné ju diagnostikovať externým vyšetrením pacienta, pretože orgány brušnej dutiny sa po zväčšení dostanú do vnútornej časti hrudníka..

Bolestivosť sa môže vyskytnúť pri zmene polohy tela. Pre pokročilé formy axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice je charakteristické vnútorné krvácanie z ciev pažeráka. Pacienti vykazujú známky anémie a anémie.

príčiny

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k rozvoju tejto patológie:

 • nedostatok pružnosti spojivového tkaniva, od ktorého závisí tón diafragmatických svalov - takéto porušenie je spojené s genetickou predispozíciou alebo zmenami súvisiacimi s vekom, otvorenie pažeráka sa nezavrie úplne a u niektorých pacientov vyčnieva časť žalúdka;
 • objavuje sa chronická forma refluxnej ezofagitídy, ktorá je sprevádzaná skrátením pažeráka, vznikajú ložiská zápalu a jazvy, čo vedie k deformácii a oslabeniu tónu mäkkých stien gastrointestinálneho traktu;
 • pravidelné kŕče v pažeráku, chronická porucha pankreasu a pečene;
 • vysoký tlak vo vnútri brušnej dutiny - tento jav sa vyskytuje v dôsledku nadmernej tvorby plynu v črevách (plynatosť), častá zápcha, prejedanie, fyzická námaha;
 • zhoršená motilita žalúdka;
 • choroby pľúc - u pacientov sa vyskytujú dusivé záchvaty kašľa;
 • komplikácie počas pôrodu a počas tehotenstva;
 • poranenie bránice;
 • obezita;
 • staroba, fajčenie a zneužívanie alkoholu.

klasifikácia

Axiálne GPOD, čo to lekárovi umožní pochopiť, je rozdelené do niekoľkých odrôd:

 1. Opravené (paraezofág). Jedná sa o zriedkavý typ hiátovej prietrže, s progresiou ktorej horná časť žalúdka nemení svoju polohu a spodná časť je znížená na bránicu. Predčasná terapia zvyšuje riziko porušenia.
 2. Axiálna (nefixovaná hiátová prietrž, kĺzavá, srdcová) prietrž. S progresiou takejto novotvary v tele sa žalúdok posúva k zvieraču pažeráka..

Klinické prejavy

Pri mnohých chorobách, ako je napríklad axiálna srdcová prietrž ezofageálneho otvoru bránice, je charakteristická pevná axiálna prietrž otvoru pažeráka, axiálna hiátová prietrž pažeráka. Ak zistíte prvé príznaky, musíte okamžite vyhľadať pomoc lekára.

pálenie záhy

Pacienti majú pocit pálenia v žalúdku a hrtane. Tento príznak si vyžaduje osobitnú pozornosť. S progresiou gastroezofágového refluxu sa po jedle objaví nepríjemný pocit, pretože vstupuje do pažeráka zo žalúdka a dráždi sliznicu. Tón pažeráka sa stáva slabým a nespĺňa funkcie, ktoré sú mu priradené. Pálenie záhy u pacientov sa častejšie vyskytuje v horizontálnej polohe v noci.

Škytavka a črevné nepohodlie

Čkanie znamená spontánne kŕče bránice. Keď sa prietrž zväčšuje, podrážduje nervové vlákna močového mechúra. Škytavka sa prejavuje po jedle a trvá niekoľko minút. Silná a ostrá bolesť v črevách, ako aj na hrudníku, sa prejavuje ráno po spánku, keď hernia zostupuje do bránice.

Keď sa človek zapája do aktívnych cvičení, poloha tela sa mení, telo sa ohýba a pri rýchlej chôdzi sa bolestivosť zintenzívňuje. Pri kŕčoch sa zvyšuje pravdepodobnosť vrhnutia obsahu žalúdka do ústnej dutiny priechodom pažeráka..

Grganie

Ak pri žuvaní potravy kyslík vstúpi do žalúdka, potom pacient rachotí. Pri neprítomnosti patologických porúch v tele zdravého človeka vzduch postupne a pomaly vychádza z úst. Axiálna kýla vyvoláva vo vnútri žalúdka vysoký tlak. Preto sa vzduch rýchlo as určitým úsilím vracia.

Ak má pacient v žalúdku zvýšenú kyslosť, v ústach sa vyskytuje kyslá chuť. Počas spánku majú pacienti s axiálnou prietržou často kŕmenie jedlom. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa kúsky potravín dostanú do dýchacích ciest, takže človek má charakteristický dusivý kašeľ, dýchavičnosť, zápal pľúc.

dysfágia

Ťažkosti s prehĺtaním sa pozorujú u pacientov, ktorí jedia zle jedlo, pijú veľmi horúci čaj alebo rýchlo jedia zmrzlinu. Osoba pociťuje ostrú bolesť a nepohodlie, preto tento príznak neignorujte..

S rozvojom komplikácií nebude človek schopný prehĺtať suché a tuhé potraviny, preto prijíma jedlo alebo jedlo vo forme zemiakovej kaše.

Toto ochorenie môže spôsobiť krvácanie vo vnútorných orgánoch. U pacientov sa celkovo zhoršuje pohoda, slabosť a nevoľnosť.

Diagnóza choroby

Diagnostikujte axiálnu HPOD pomocou nasledujúcich metód:

 1. röntgenový Vykonáva sa vo zvislej polohe. Pri diagnostike takého defektu, ako je axiálna hernia otvoru pažeráka 1. stupňa, leží pacient na chrbte. Kontrastné činidlo sa vstrekne do krvi na rozlíšenie axiálnej alebo paraezofageálnej hernie.
 2. Počítačová tomografia hrudníka. Lekár skúma vnútorné orgány a ich obsah vo vrstvách.
 3. Endoskopické vyšetrenie - kontrola stavu slizníc pažeráka a žalúdka.
 4. Esophagomanometry. V laboratórnych podmienkach meranie vnútorného tlaku a kontraktility v pažeráku.

Liečba drogami

Liečba axiálnej prietrže ezofágového otvorenia bránice začína konzervatívnymi metódami. V počiatočnej fáze má táto patológia podobné príznaky s gastroezofágovým refluxom. Je prísne zakázané kupovať lieky bez lekárskeho predpisu alebo na odporúčanie priateľov.

Pacientom je predpísaná komplexná liečba:

 • užívanie antacidových liekov obsahujúcich hydroxid horečnatý a hlinitý;
 • Blokátory H2 produkcie histamínových receptorov (ranitidín);
 • Omeprazol, esomeprazol, pantoprazol.

Užitočné video

Ako sa lieči axiálna kýla ezofágového otvoru bránice 2 stupne, veľa axiálnej fixnej ​​kýly ezofágového otvoru bránice, axiálna kýla prvého stupňa pažeráka. Poďme to pochopiť.

chirurgia

Ak lieková terapia nepriniesla očakávaný účinok, lekári rozhodujú o uskutočniteľnosti chirurgického zákroku. Hlavnou úlohou je obnoviť prirodzené anatomické vlastnosti gastrointestinálneho traktu.

Chirurgia je indikovaná v nasledujúcich situáciách:

 • liečba drogami je neúčinná;
 • komplikácie (krvácanie vo vnútorných orgánoch, anémia, ezofagitída);
 • patologický novotvar sa rýchlo zvyšuje a nachádza sa v herniálnom golieri;
 • pravdepodobnosť rozdrvenia;
 • deformita pažeráka.

Počas chirurgického zákroku odborník odstráni prietrž a obnoví mechanizmus areflux (aby sa zabránilo opätovnému nalievaniu potravy zo žalúdka do pažeráka). Operácia je indikovaná u pacientov so závažnými komplikáciami, prietrž sa pravidelne zvyšuje a mukózna membrána pažeráka je zdeformovaná. Po prijatí diagnostických výsledkov sa pacientom predpíše jedna z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

 • šitie herniálnych foramenov;
 • fixácia väzu pažeráka a bránice (gastropexia);
 • obnova anatomických rysov ostrého uhla medzi dolnou časťou žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia);
 • odstránenie postihnutej oblasti pažeráka spolu s herniou (tvorba jazvovitej stenózy).

Ak sa počas spánku objavia akútne kŕče v bruchu alebo hrudníku, vyhľadajte lekársku pomoc. Elektrokardiografia a ezofagoduodenoskopia pomôžu správne stanoviť diagnózu. Rôntgen pažeráka sa vykonáva u niektorých pacientov, ale pred zákrokom sa do krvi vstrekne rádioaktívna látka..

Liečba axiálnej kýly pažeráka: Osvedčené postupy

Membrána je veľký a široký sval, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Je akoby „natiahnutý“ medzi hrudnou kosťou, rebrami a bedrovými stavcami, ku ktorým je pripevnený. Kýla potravinovej diery vzniká pri jej oslabení, čoho dôsledkom je to, že časti orgánov umiestnené nižšie prenikajú do hornej (hrudnej) dutiny..

Vo väčšine prípadov malá hiátová prietrž nespôsobuje problémy. Ak je prietrž veľká, žalúdočný obsah sa vyhodí späť do pažeráka, čo vedie k páleniu záhy, zvracaniu, ako aj k dysfágii a bolesti na hrudníku..

Hernia bránice (skrátene HPOD) je diagnostikovaná približne u 5% dospelých. Viac ako polovica prípadov sa vyskytuje v starobe - nad 55 rokov v dôsledku zmien súvisiacich s vekom - najmä prirodzený proces oslabenia väzivového aparátu..

Membránová prietrž sa najčastejšie vyvíja v dôsledku skutočnosti, že tkanivá, ktorých úlohou je obmedziť ezofágové otvorenie bránice, sú oveľa pružnejšie, ako je potrebné. Mnohí ani nevedia, že taká kýla je možná. Medzitým je to pomerne vážny problém, ktorý si vyžaduje kvalifikovanú lekársku starostlivosť..

 • Poranenia brucha a hrudníka;
 • Zvýšený brušný tlak;
 • Záchvaty dlhodobého kašľa (astma, chronická bronchitída);
 • Choroby spojivového tkaniva: Marfanov syndróm, systémová sklerodermia, systémový lupus erythematodes, dermatomyozitída;
 • Astenická postava;

Kôra pažeráka môže byť vrodená alebo získaná. Hernia pažeráka u detí je spravidla spojená s embryonálnou malformáciou - skrátením pažeráka a vyžaduje chirurgický zákrok v ranom veku.

Ohrozené sú tí, ktorí majú tieto choroby:

Často bolesť brucha?

Porušenie motility tráviaceho traktu s hypermotorickou dyskinézou pažeráka, sprievodný peptický vred dvanástnika a žalúdka, chronická gastroduodenitída, chronická pankreatitída, početná cholecystitída predisponuje k rozvoju prietrže ezofageálneho otvorenia bránice..

Príznaky hiátovej prietrže

HAPD je chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje tráviaci systém, ktorý je na 3. mieste spomedzi iných chorôb, ako sú žalúdočné a dvanástnikové vredy, chronická cholecystitída. Hiátová hernia je patológia, pri ktorej žalúdok kĺza až do pažeráka.

 1. príznakom bráničnej prietrže je bolesť, ktorá je zvyčajne lokalizovaná v epigastriu, šíri sa pozdĺž pažeráka alebo vyžaruje do medziskapulárnej oblasti a späť.
 2. bolesť na hrudníku môže omylom pri diagnóze viesť pacienta ku kardiológovi;
 3. bolesť sa môže objaviť po jedle alebo fyzickom strese, s črevnou nadúvaním a po hlbokom dychu;
 4. pálenie záhy, pálenie hrdla, škytavka, nevoľnosť, zvracanie, chrapot;
 5. cyanóza, zvracanie krvou hovorí o porušení prietrže;
 6. v niektorých prípadoch sa krvný tlak môže zvýšiť.
 7. V noci sú pozorované silné kašľové záchvaty sprevádzané dusením, zvýšenou slinivosťou.

Príčiny bolesti prietrže bránice sú kompresia nervov a krvných ciev v žalúdku, keď jej srdcová časť vstupuje do hrudnej dutiny, účinok kyslého obsahu čriev a žalúdka na sliznicu pažeráka a napínanie jeho stien..

Bolesť s herniou pažeráka sa dá rozlíšiť na základe nasledujúcich príznakov:

 • bolesti sa objavujú hlavne po jedle, fyzickej námahe, v horizontálnej polohe, so zvýšenou tvorbou plynu;
 • zmäknú alebo zmiznú po hlbokom dychu, grganí, nasávaní vody, zmene polohy tela;
 • bolesť zhoršená naklonením sa dopredu.
 • Niekedy môže byť bolesť podobná pásovej pankreatitíde.

Typické príznaky hiátovej prietrže sú tiež:

 • čkanie;
 • pálenie záhy;
 • bolesť jazyka, pocit pálenia;
 • zachrípnutie.

Okamžite kontaktujte sanitku, ak:

 • cítiš sa nevoľne
 • mal si zvracanie
 • nemôžete vyprázdniť svoje črevá ani neuvoľniť plyn.

Rozlišujú sa hlavné typy prietrží: prietržová kýla s jedlom (axiálna) a prietržová (parezofágová).

Posuvná (axiálna) prietrž

Axiálna hiátová hernia je vyčnievanie orgánov umiestnených pod bránicou cez prirodzený otvor. Vo veľkej väčšine prípadov (približne 90%) sú hernie bránice axiálne alebo posuvné.

Pri posuvnej (axiálnej, axiálnej) prietrži brušná časť pažeráka, kardia a fundus žalúdka voľne preniká cez pažerový otvor bránice do hrudnej dutiny a nezávisle sa vracia (pri zmene polohy tela) späť do brušnej dutiny..

Axiálna hiátová prietrž sa začína vyvíjať so zníženou elasticitou svalových spojivových tkanív a oslabením ich väzov. V závislosti od vysídlenej oblasti môžu byť srdcové, kardiofundálne, medzisúčetové alebo totálne žalúdočné.

Axiálna kýla pod pažerákom sa vyznačuje odlišnou etiológiou. Rozlišujú sa tieto etiologické faktory:

 • Poruchy tráviacej sústavy
 • Slabosť väzivového aparátu a ďalších prvkov spojivového tkaniva
 • Vysoký tlak v bruchu
 • Prítomnosť chronickej patológie žalúdka, pečene Ochorenia dýchacích ciest sprevádzané intenzívnym kašľom.

Medzi všetkými chorobami tráviaceho ústrojenstva je táto patológia na treťom mieste, čo spôsobuje vážnu „konkurenciu“ takým patologickým stavom, ako je peptický vred a cholecystitída..

Fixovaná (paraezofágová) prietrž otvoru pažeráka nie je taká obvyklá. V tomto prípade je časť žalúdka tlačená cez bránicu a zostáva tam. Spravidla sa tieto kýly nepovažujú za vážne ochorenie. Existuje však riziko, že tok krvi do žalúdka môže byť zablokovaný, čo môže viesť k vážnym zraneniam a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc..

U pacientov s fixnou prietržou sa môže vyskytnúť symptóm ako je grganie. Vyzerá to v dôsledku vstupu vzduchu do pažeráka. Niekedy sa tam dostane s prímesou žlčovej alebo žalúdočnej šťavy. V tomto prípade bude mať burácanie charakteristickú dochuť a vôňu.

Pomerne často sa pacienti s parezofageálnou kýlou sťažujú na silnú bolesť v srdci. To nie je prekvapujúce, pretože bolesť v hrudníku, ktorú cítia, napodobňuje srdce.

Je dôležité si uvedomiť, že včasná diagnostika choroby pomôže vyhnúť sa komplikáciám a liečba bude účinnejšia. V prvých fázach sa môžete vyhnúť chirurgickému zákroku.

 1. V prvom, najjednoduchšom stupni stúpa pažerák do hrudnej dutiny, ktorá sa bežne nachádza v brušnej dutine (brušnej). Veľkosť otvoru neumožňuje žalúdku stúpať nahor, zostáva na svojom mieste;
 2. Pri druhom stupni sa brušný pažerák nachádza v hrudnej dutine a priamo v oblasti ezofágového otvoru bránice je už súčasťou žalúdka;
 3. HPOD 3 stupne - významná časť žalúdka, niekedy až do pyloru, ktorý prechádza do dvanástnika 12, sa dostáva do hrudnej dutiny.

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas HPAP:

 • Kýla diafragmy môže byť komplikovaná vývojom gastrointestinálneho krvácania. Príčinou krvácania sú peptické vredy, erózia pažeráka a žalúdka.
 • Ďalšou možnou, ale zriedkavou komplikáciou hiátovej prietrže je jej stlačenie a perforácia steny žalúdka..
 • Anémia je častou komplikáciou hiátovej prietrže.
 • Spätná ezofagitída je pravidelná a častá komplikácia HPOD.

Ďalšími komplikáciami hiátovej hernie sú retrográdny prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka, invaginácia pažeráka do hernálnej časti je zriedkavá a diagnostikovaná s fluoroskopiou a endoskopiou pažeráka a žalúdka..

Je celkom zrejmé, že v uvedených situáciách komplikácií hiátovej prietrže je hlavným cieľom liečiť základné ochorenie..

Ak chcete diagnostikovať hiátovú prietrž, musíte svoje sťažnosti podrobne opísať lekárovi a vykonať niekoľko vyšetrení. Pretože takéto ochorenie je niekedy asymptomatické, je možné prietrž s prietržmi zistiť prietrž pri náhodných vyšetreniach..

Diagnóza hiátovej hernie sa zisťuje na základe konkrétnych sťažností a údajov z inštrumentálnych metód výskumu.

 1. Medzi ne patrí röntgenová štúdia s kontrastom, endoskopické vyšetrenie a manometria, ktorá vám umožňuje merať tlak v rôznych častiach pažeráka..
 2. Okrem toho je predpísaný všeobecný krvný test na vylúčenie potenciálnej komplikácie prietrže - gastrointestinálneho krvácania.
 3. Ak má pacient okrem hernie bránice ochorenie žlčníka, musí podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny..
 4. Keďže diafragmatická hernia je často sprevádzaná príznakmi podobnými príznakom srdcových chorôb, musíte vykonať elektrokardiografiu..

V každom prípade sa štúdie prideľujú jednotlivo, berúc do úvahy charakteristiky tela pacienta a zozbieranú históriu.

Liečba hiátovej prietrže: lieky a chirurgický zákrok

Liečba diafragmatickej prietrže začína konzervatívnymi opatreniami. Pretože príznaky gastroezofágového refluxu sa prejavujú na klinike hiátovej prietrže, je konzervatívna liečba zameraná hlavne na ich odstránenie.

Na základe patogenetických mechanizmov a klinických symptómov ezofágového otvorenia bránice možno formulovať tieto hlavné ciele jej konzervatívnej liečby:

 1. zníženie agresívnych vlastností žalúdočnej šťavy a predovšetkým obsahu kyseliny chlorovodíkovej r iici:
 2. prevencia a kontrola gastroezofágového refluxu;
 3. lokálny liečivý účinok na zapálenú sliznicu pažeráka, hernie,
 4. zníženie alebo eliminácia ezofageálnej a žalúdočnej dyskinézy:
 5. prevencia a obmedzenie traumy pri herniovej bráne brušného pažeráka a prolaps žalúdka.

Lieky na HPOD

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky:

 • antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny
 • Blokátory receptorov H2-histamínu, ktoré znižujú produkciu kyseliny
 • inhibítory protónovej pumpy (PPI) - antisekrečné lieky na liečenie žalúdočných chorôb závislých od kyseliny.
 • Lieky - inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu (obmedz, omeprazol, gastrazol, ranitidín, pantoprazol).
 • Prokinetika na zlepšenie stavu žalúdočnej sliznice, pažeráka, optimalizácia ich pohyblivosti, zbavenie nauzey, bolesti (motilak, motilium, metoklopramid, ganaton, itomed, trimebutín).
 • Vitamíny B urýchľujú regeneráciu tkaniva žalúdka.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Chirurgia pri hiátovej prietrži

V súčasnosti je chirurgia jediným radikálnym a najúčinnejším spôsobom liečby hiátovej hernie. Je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku liekovej terapie..

Operácia na bránici s kýlami pažeráka sa zvyčajne plánuje a vykonáva sa po dôkladnom vyšetrení a príprave. Núdzové operácie sa často nevykonávajú pri komplikovaných prietržiach (štípanie, perforácia alebo krvácanie zo stlačeného orgánu)..

Operácie s HH sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi. Nissen fundoplication získava na popularite. Pri tejto operácii sa manžety vyrábajú z časti steny žalúdka, ktorá je pripevnená okolo otvoru, kde sa membrána rozšírila..

Lekári pôsobia dvoma spôsobmi, napríklad:

 • odstránenie otvoreným rezom brucha;
 • laparoskopia s niekoľkými malými rezmi a použitie endoskopu s kamerou a optikou.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Exacerbácie chronických chorôb.
 • Dekompenzovaná choroba srdca.
 • Závažné ochorenie pľúc s respiračným zlyhaním.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Poruchy koagulácie.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • tehotenstvo.
 • Onkologické choroby.
 • Nedávno prevedené operácie brucha.

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, ak je narušená pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa prokinetika (cerucal, motilium). Švy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice pod dohľadom gastroenterológa..

V prvých mesiacoch je potrebné výrazne znížiť fyzickú aktivitu spojenú s aktívnymi pohybmi tela.

Najčastejšie komplikácie po operácii na odstránenie prietrže pri otvorení pažeráka sú:

 • relapsu choroby;
 • šmýkanie manžiet;
 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • bolesť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • zápalové procesy;
 • švy.

Strava po operácii by mala byť tekutá - budete musieť nasledovať asi 3 až 5 dní. Priehľadné tekutiny pozostávajú z vývaru, vody alebo džúsu. Ak je tekutina dobre tolerovaná po 3 až 5 dňoch, strava sa zmení na mäkkú.

Mäkká strava pozostáva z potravín, ktoré sa dajú ľahko žuť a prehltnúť, ako sú napríklad mäkké jedlá na varenie alebo zemiaková kaša, konzervované alebo varené mäkké ovocie a zelenina alebo jemné mäso, ryby a hydina. Ak je mierna strava tolerovaná tri týždne, potom môžete ísť na pravidelnú diétu.

Strava a výživa

Vezmite jedlo po malých dávkach. Denne by malo byť 4–5 jedál. Po jedle je nežiaduce odpočívať v náchylnej polohe. Je lepšie sedieť alebo dokonca chodiť. Pohyb stimuluje rýchly prechod potravy zo žalúdka do iných častí zažívacieho systému.

Strava pre herniu pažeráka a menu naznačuje úvod do stravy:

 • včerajšie pekárske výrobky z pšeničnej múky;
 • slizové cereálne polievky;
 • kyslá mliečna kuchyňa;
 • obilniny, cestoviny;
 • mäso, ryby, varené, pečené, dusené;
 • rastlinné a živočíšne oleje.

Je zakázané používať koreniny a cukor v miskách pre pacientov s herniou bránice, pretože to spôsobuje zvýšenú kyslosť žalúdočnej šťavy a vytvára riziko poškodenia pažeráka..

Je potrebné dodržiavať diétnu stravu, a to:

 • jedzte 5-6 krát denne v malých porciách;
 • po jedle po dobu 1 hodiny nejde do postele;
 • večera by mala byť 2-3 hodiny pred spaním;
 • môžete jesť strúhané ovocie a zeleninu, varené mäso a ryby, obilniny, želé, zeleninové polievky;
 • pred jedlom vypite 1 lyžicu slnečnicového alebo olivového oleja;
 • Je zakázané brať vyprážané, mastné, slané jedlá;
 • Nefajčiť.

Ako liečiť hiátovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov

Pri diafragmatickej prietrži môže bylinná liečba tradičnou liečbou zlepšiť stav pacienta ako celku a odstrániť príznaky. Recepty opísané nižšie urýchľujú sekréciu žalúdočnej šťavy, zrýchľujú pohyb potravín cez pažerák a tiež odstraňujú príčiny zápchy..

Jednoduchým liekom je kozie mlieko, ktoré by sa malo vypiť dvakrát denne po jedle. Jednorazové množstvo je 0,5 šálky.

 1. Ošetrenie sa vykonáva odvarom z osiky z kôry - odoberú veľkú lyžicu surovín a varia 200 ml vriacej vody, trvajú na tom a filtrujú sa. Pite 2 veľké lyžice až 5krát denne pred jedlom.
 2. Môžete tiež použiť konáre mladých osiky a čerešní. Potrebujú naliať liter vriacej vody a pol hodiny ich dusiť. Potom nechajte vychladnúť a zoberte pol pohára.
 3. Nemenej účinný je podľa ľudových liečiteľov najbežnejší čaj mäty piepornej. Ak ju chcete pripraviť, do vriacej vody pridajte niekoľko sušených listov rastliny, môžete podľa chuti pridať cukor (hoci je lepšie zdržať sa, ak je to možné). Pite cez deň v malých dúškoch a čoskoro zabudnete, že vás mučili bolesti a pálenie záhy.
 4. Ľanové semienko, anízové ​​ovocie, marshmallow a horce koreňov môžete miešať v rovnakých pomeroch. Zložky sa rozdrvia, zmiešajú a trikrát denne sa zoberú na malú lyžičku prášku. Môže byť zmiešaný s medom.
 5. Heřmánkový vývar je dobrým liekom na akékoľvek prejavy bránice prietrže. Upokojuje nielen žalúdok, ale tiež pomáha zlepšovať trávenie. Vynikajúci nástroj, ktorý sa dá bezpečne nazvať všeliek na všetky choroby..
 6. Čaj z nechtíka je rovnako efektívny. Môže sa variť s harmančekom. Tento čaj by sa nemal piť viac ako štyrikrát denne, určite nie skôr ako hodinu po jedle.

Odporúčania pre ľudí s HPOD

Ľudia s týmto ochorením sa musia riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 1. Pacienti musia dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje výrobky, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 2. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 3. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 4. Pacienti by nemali zdvíhať závažia väčšie ako 5 kg
 5. Nemôžete pevne utiahnuť pás, nosiť odev prežívajúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 6. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 7. Odporúča sa jesť naposledy najneskôr 2,5 až 3 hodiny pred spaním;
 8. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 9. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;

Okrem základných opatrení na prevenciu gastroenterologických ochorení (zdravý životný štýl, eliminácia stresu, správna výživa) je potrebné posilniť peritoneálnu svalovú stenu - zapojiť sa do športu, lekárskej gymnastiky, prečerpať tlak. Pacienti s diagnostikovanou prietržou ezofageálneho otvoru bránice sú podrobení sledovaniu gastroenterológom..

Kýla je vydutie orgánu alebo jeho časti cez štrbiny v dutine, podkožné a intermuskulárne priestory, vnútorné vrecká takmer v ktorejkoľvek časti tela. Ezofágová hernia je pomerne časté ochorenie a vyskytuje sa u 60% ľudí po päťdesiatich.

Hiátová prietrž sa objaví, keď sa horná časť žalúdka zatlačí do hrude cez malý otvor v bránici. Membrána je sval, ktorý oddeľuje žalúdok od hrudníka. Diera, cez ktorú sa kýla pohybuje, sa nazýva rozštep. HAPD vedie k zadržaniu kyseliny a iného obsahu, pretože žalúdok je v zovretej polohe. Tieto kyseliny a ďalšie látky sa môžu ľahko zálohovať - ​​reflux (stav, pri ktorom sa jedlo alebo kyselina žalúdka môžu vracať zo žalúdka do pažeráka)..

Nezamieňajte si hiátovú prietrž s gastroezofageálnym refluxným ochorením (reflux).!

Kýla sa vyskytujú hlavne u ľudí starších ako 50 rokov. Presná príčina výskytu mnohých prietrží nie je známa. Ale môžu to byť zranenia alebo iné zranenia, ktoré oslabujú svalové tkanivo, čo umožňuje žalúdku pretlačiť bránicu. Tiež výskyt prietrže vyvoláva príliš veľký tlak na svaly okolo žalúdka. Podobné akcie nastanú, keď:

 • chronický kašeľ;
 • zvracanie
 • zápcha
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • obezita;
 • prejedanie;
 • vrodená abnormálne veľká rozštep;
 • fajčenie.

Rozlišujú sa hlavné typy prietrže: kĺzavá potravinová prietrž a pevná (paraezofágová) prietrž.

Bežnejším typom je kĺzavá hernia pažeráka. Pri tomto type žalúdka sa pravidelne zasúva do hrude cez malý otvor v bránici, ale vracia sa na svoje miesto. Posuvné kýly majú malú veľkosť a vo väčšine prípadov nespôsobujú príznaky bolesti. Nemôžu vyžadovať špeciálne zaobchádzanie..

Fixovaná (paraezofágová) prietrž otvoru pažeráka nie je taká obvyklá. V tomto prípade je časť žalúdka tlačená cez bránicu a zostáva tam. Spravidla sa tieto kýly nepovažujú za vážne ochorenie. Existuje však riziko, že tok krvi do žalúdka môže byť zablokovaný, čo môže viesť k vážnym zraneniam a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc..

Bežné príznaky zahŕňajú:

 • pálenie záhy, zvyšujúce sa pri nakláňaní alebo ležaní;
 • bolesť v hrudi;
 • epigastrická bolesť;
 • grganie;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • regurtizácia (reflux jedla zo žalúdka do pažeráka);
 • anémia (znížený hemoglobín v krvi).

Väčšina malých hernií nevykazuje žiadne príznaky alebo symptómy, môže sa vyskytnúť veľká hernia a môže sa vyskytnúť zvracanie. Poznámka! Symptómy môžu byť tiež príznakom srdcových problémov alebo peptického vredového ochorenia..

Prečítajte si tiež informácie o príznakoch hiátovej prietrže..

Cvičenie GPOD

Cieľom terapeutických cvičení pri tomto ochorení je dosiahnutie normálneho fungovania motorickej funkcie žalúdka a čriev, odstránenie alebo zníženie plynatosti, zvýšenie redukcie dolného zvierača pažeráka a zvýšenie sily bránice. Tréning sa môže robiť dve až tri hodiny po jedle.

Priebeh cvičebnej terapie (fyzioterapeutický kurz) je potrebné začať z polohy ležiacej na pravej strane, horná časť tela je zdvihnutá 20-25 cm od podlahy. Hlavnú pozornosť venuje dýchaniu žalúdka a v prvých lekciách sa naučia správne to robiť:

 • okolo dychu vyfúknite brušnú stenu čo najviac dopredu a polohu zafixujte na dve až tri sekundy;
 • na výdychu uvoľnite brušnú stenu, ktorú nie je možné zasunúť;

Tréningy sa konajú 10 - 15 minút 3 s. v týždni.

Počas výdychu sa musí brušná stena odtiahnuť. Robíme a postupne zvyšujeme amplitúdu pohybov. Ak počas cvičenia nedochádza k páleniu záhy alebo prasknutiu, potom sa cvičenie vykonáva správne.

Neskôr sa postupne zavádza komplex telesných cvičení:

 • ohýbanie - predĺženie nôh pri ležaní a státí na kolenách;
 • zákruty tela ležiace na chrbte, potom striedavo na pravej a ľavej strane;
 • otočenie tela a naklápanie;
 • jogging;
 • drepy
 • vychádzkové.

Cvičenia na rôznych simulátoroch sú vylúčené, aby sa zabránilo tlaku pod membránou. Všetky relaxačné cvičenia sú vítané. Odporúča sa tiež:

 • plávanie;
 • masáž brucha a lumbosakrálnej zóny;
 • masáž brucha pomocou lopty;
 • samomasírovanie brucha v smere hodinových ručičiek okolo pupka;
 • cyklistika vo zvislej polohe.

Dodržiavajte odporúčania odborníkov (terapeut, gastroenterológ, odborník na výživu), správnu výživu, zdravý životný štýl, cvičte a buďte opatrní o svoje telo.

Brattseva Ekaterina Valeryevna Doktor najvyššej kategórie. Docent. Kandidát na lekárske vedy. Lekárska prax: 13 rokov.

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Video z YouTube na tému článku:

Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.

Podporuje ho aj tukové tkanivo, ktoré je umiestnené priamo pod bránicou. Pohyblivé časti žalúdka, pažeráka a dokonca aj črevných slučiek do hrudnej dutiny sa nazývajú hiátová prietrž. Obzvlášť ťažké je diagnostikovanie tohto ochorenia, pretože jeho príznaky sú veľmi podobné prejavom cholecystitídy, gastritídy a žalúdočných vredov. Pacient môže liečiť tieto choroby na dlhú dobu bez vedomia, že má prietrž pažeráka.

Kýla pažeráka (bránica, hiátová prietrž, hovorovo - prietrž bránice, pažeráka) je chronické gastroenterologické ochorenie, pri ktorom dochádza k expanzii bránice v dolnej (brušnej) časti pažeráka alebo hornej (základnej) žalúdka..

S rozvojom choroby pri otváraní bránice priľahlej k pažeráku sa za určitých podmienok vyskytujú výbežky rôznych veľkostí (herniálne brány), ktoré nechávajú vnútri pažeráka alebo žalúdka. Hlavnými dôvodmi objavenia prietrže sú: zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice, zhoršená pohyblivosť tráviaceho kanálika v pažeráku, ako aj oslabenie väziva väzivového tkaniva..

Z týchto dôvodov je vývoj HPA charakteristickejší pre starších ľudí v dôsledku prebiehajúcich degeneratívnych (involučných) zmien v tkanivách bránice a väzov žalúdka a pažeráka. Tento predpoklad potvrdzuje aj častá prítomnosť iných prietrží u pacientov s HPA (trieslovina, stehno atď.).

Ľudia s nasledujúcimi chronickými ochoreniami postihujúcimi spojivové tkanivo sú tiež náchylní na výskyt hiátovej hernie:

Medzi rizikové faktory spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku patria:

 • Obštrukčná choroba pľúc.
 • Zvracanie sprevádzané silným zvracaním.
 • tehotenstvo.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Poranenia brucha.
 • Silná plynatosť, hnačka (napríklad s dysbiózou, infekčné choroby gastrointestinálneho traktu), častá zápcha.
 • Nádory brušnej steny.
 • Nadváha.

Hiátová prietrž vytvorená v dôsledku poruchy tráviaceho traktu môže sprevádzať tieto stavy:

 • Vredy pažeráka a fundusu žalúdka, niekedy dvanástnika.
 • Popáleniny pažeráka a žalúdka.
 • Spätná ezofagitída.
 • Vrodené skrátenie pažeráka.
 • Chronické choroby sleziny, pankreasu.

U detí je HPAI zriedkavým javom, vo väčšine prípadov spojeným s vrodenou chybou v štruktúre zažívacieho traktu alebo bránice (mediastinum)..

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších prietrží pri otvorení bránice:

 1. Axiálne (posuvné). Labilné prenikanie celého orgánu brušnej dutiny alebo jej časti do potravinového otvoru bránice. Stáva sa to: pažerák (vytesnenie brušnej časti pažeráka), kardiál (vytesnenie pažeráka, kardia zo žalúdka), kardiofondus (vytesnenie pažeráka, kardia a spodnej časti žalúdka). Axiálna kýla sa považuje za kýlu, pretože tu neexistuje kýla.
 2. Parazezofág je pevné premiestnenie celého žalúdka alebo jeho časti cez potravinový otvor bránice v blízkosti pažeráka. Stáva sa to: antrum (posun koncovej časti žalúdka) a fundus (posun dolnej časti žalúdka). Považuje sa za skutočnú kýlu (je prítomná hernia) s rizikom porušenia.

Pri dlhom priebehu patológie bez liečby sa hernia dá rozlíšiť na obrovský alebo medzisúčet, ktorý sa už nepodrobuje konzervatívnej liečbe..

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku.

Najčastejšie sa prejav patológie pozoruje u pacientov s veľkými kýlami. Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Na pozadí vzniku choroby u pacientov je anémia diagnostikovaná. Ochorenie je dôsledkom skrytého vnútorného krvácania v pažeráku a hornom žalúdku.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa môže vyskytnúť v spojení s mnohými inými chorobami, môže byť diagnostika tohto ochorenia komplikovaná podobnosťou symptómov..

Pri diagnostike kýly používajú lekári na jej detekciu nasledujúce metódy:

 1. Röntgenový prístroj je určený na štúdium vnútornej dutiny tela. Pretože telo má rôzne hustoty, časti - v röntgenovom snímaní sa prejavujú odlišne. Hustšími časťami sú kosti, ktoré sú na obrázku jasne viditeľné. Na identifikáciu patológií orgánov je potrebné zaviesť špeciálnu kontrastnú látku. „Zvýraznené“ vnútorné orgány vám umožňujú určiť prítomnosť patológií;
 2. Na určenie kvality pohyblivosti pažeráka sa vo vnútri používa manometria pažeráka. Potraviny vstupujúce do pažeráka sa musia dodávať do zažívacieho systému prostredníctvom svalových kontrakcií. Tento postup pomáha určiť dysfunkciu svalového aparátu, určiť kvalitu tlaku počas kontrakcií a pozorovať amplitúdu pohybov. Za týmto účelom sa cez nosohltanu zavedie sonda so snímačmi tlaku.

Čo robiť doma?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

 1. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 2. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;
 3. Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 4. Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 5. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 6. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 7. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 8. Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Ako liečiť herniu pažeráka bez chirurgického zákroku?

Na odstránenie klinických prejavov všetkých sprievodných ochorení tráviaceho systému (gastritída, gastroezofágový reflux, vredy, dyskinéza a erózia) sa pre každého pacienta vyvinie individuálny program komplexnej liekovej terapie, ktorý zahŕňa použitie:

 1. Inhibítory protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol).
 2. Antacidá (zastúpené almagelom, maaloxom a žalúdkom).
 3. Prokinetika, ktorá zlepšuje stav slizníc pažeráka (ganaton, motilium, trimebutín, motilak).
 4. H2-antihistamíny (najčastejšie ranitidín).
 5. Vitamíny typu B, ktoré môžu urýchliť obnovenie štruktúr žalúdka.

Na zastavenie syndrómu bolesti môžu byť pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky (predstavované paracetamolom, ibuprofenom, nurofenom). V niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov vyvolať zvýšenie klinických prejavov charakteristických pre gastroenterologické choroby..

Na zvýšenie účinnosti liečby drogami sa pacientom odporúča:

 • držať sa šetrnej stravy;
 • robiť normalizáciu hmotnosti;
 • počas nočného spánku zaujmite polohovo-sedaciu pozíciu (vďaka vyvýšenej hlave postele);
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe.

Indikácia potreby chirurgického zákroku je prítomnosť:

 • úplné zlyhanie liečby drogami;
 • komplikované formy bránice hernie;
 • prekancerózne (tiež nazývané dysplastické) zmeny slizníc pažeráka.

Na chirurgickú liečbu diafragmatických hernií existuje pomerne veľa možností.

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Výživa a strava

Okrem užívania liekov na hiátovú prietrž zahŕňa liečba predpisovanie diéty, úpravu denného režimu a ako ďalšie opatrenie sa používajú recepty alternatívnej medicíny..

Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá stravovania, aby sa rýchlejšie eliminovali negatívne príznaky:

 • Jedlo by malo byť zlomkové, večerné jedlo by sa malo dokončiť niekoľko hodín pred spaním.
 • Odborník môže predpísať minerálnu vodu, uprednostniť alkalickú vodu, konzumuje sa 30 minút pred jedlom v jednom objeme 100 ml.
 • Mala by sa vylúčiť možnosť prejedania, pri ktorej sa vykonáva denné počítanie kalórií - nemala by prekročiť 1800 - 2 000 kcal.

Pacient s HPOD by mal odmietnuť použitie:

 • Akékoľvek mastné, vyprážané a korenené jedlá.
 • Výrobky z mliečnych kravských tukov.
 • Maslo a rastlinný olej.
 • Káva, čokoláda a kakao.
 • Cibuľa (zelená aj cibuľa) a cesnak.
 • Hrubá vláknina nachádzajúca sa v celých orechoch a zrnách, tvrdé surové ovocie a zelenina, otruby.
 • Paradajkové jedlá (vrátane nápojov a omáčok).
 • nakladaná zelenina.
 • Sucháre a triesky.
 • Zmrzlina.
 • Horčica, kečup a ocot.
 • Akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Strava pacienta s HPOD vyžaduje prítomnosť:

 • Kaša varená v odstredenom mlieku alebo vode.
 • Kozie a kravské mlieko s nízkym obsahom tuku.
 • Chudé mäso a ryby.
 • Pečené alebo šťouchané jablká.
 • Čerstvé banány.
 • Pečené zemiaky a mrkva.
 • Vaječné bielky.
 • Zelený hrášok a zelené fazuľky.
 • Dusená brokolica.
 • Soft cookie.
 • Pečenie ryžovej múky.
 • Marmeláda, marshmallows, želé a marshmallows.

Pretože prietrž pri otvorení bránice pažeráka prebieha na pozadí netolerovateľného pálenia záhy, je potrebné vylúčiť z pacientovej stravy výrobky, ktoré môžu tento výskyt vyvolať. Nápoje a jedlo sú rovnako nežiaduce, ktorých použitie vedie k nadúvaniu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Chrbtica je hlavnou osou, na ktorej je postavené naše zdravie a život..
Liečba kýly chrbtice v sanatóriu nie je jedinou, ale najúčinnejšou metódou liečby. Bolesťou chrbtice je osteochondróza chrbtice - degeneratívna zmena medzistavcových platničiek a následkom zanedbávania a zanedbávania zdravia kýly medzistavcových platničiek.
Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.
Diagnóza a liečba chorôb, ako je vyčnievanie disku L5 S1, už dlhú dobu priťahujú pozornosť moderných lekárskych organizácií a súkromných lekárov. Je to kvôli rozšíreným ochoreniam pohybového aparátu, ktoré sú spojené s anomáliami jeho rozvoja degeneratívnej povahy..