loader

Hlavná

Späť

Liečba axiálnej prietrže pažeráka

Membrána je doska pozostávajúca zo svalov, ktoré oddeľujú hrudník od brušnej dutiny. Keď lekári diagnostikujú pacienta herniou otvoru pažeráka, je možné pozorovať, že pažer vyčnieva smerom hore z roviny bránice. Vo väčšine prípadov toto ochorenie neprináša výrazné nepohodlie. Ak však liečba axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice neprejde včas, môže to viesť k závažným komplikáciám. Pozrime sa bližšie na príznaky a metódy liečby tohto ochorenia..

Príznaky axiálnej prietrže

Existujú dva typy klznej hernie pažeráka otvorenej bránice: nefixovaná a pevná. Nefixovaná prietrž je menej zložitý typ patológie, ale vyžaduje si aj liečbu. Pokiaľ ide o fixné, je ťažké ho diagnostikovať, pretože v prvých štádiách je takmer asymptomatický. Počas röntgenového vyšetrenia alebo lekárskeho vyšetrenia sa pacient o chorobe náhodou dozvie. Axiálna kýla druhého stupňa sa prejavuje bolesťou v epigastrickej oblasti, pálením záhy, belgovaním, škytavkou, anémiou.

V niektorých prípadoch si pacienti zamieňajú bolesť pažeráka s bolesťou pankreasu alebo srdca. V tomto prípade je úlohou lekára v diagnostike vylúčiť pankreatitídu, srdcový infarkt, angínu pectoris, preto by ste mali poznať hlavné charakteristiky symptómov bolesti pri tomto ochorení:

 1. Mierna intenzita bolesti, zhoršená fyzickou námahou.
 2. Bolesť nastáva, keď pacient leží, stojí po dlhú dobu, s kašľom, plynatosťou, po jedle.
 3. Bolesť úplne po zmiznutí alebo zvracaní úplne zmizne..

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je nebezpečná, pretože sa môžu vyvinúť choroby dýchacích ciest a rôzne zápaly dolného pažeráka. Dlhodobé krvácanie vedú k anémii, po ktorej má pacient zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka. Vo väčšine prípadov sa po vývoji choroby u ľudí pozoruje reflux pažeráka. Ak sa choroba po prvých príznakoch nelieči 7-10 rokov, potom u pacientov podľa gastroenterologických štúdií riziko rozvoja rakoviny pažeráka vzrastie o 280%.

príčiny

Ochorenie je získané alebo vrodené ochorenie, ktoré sa vyskytuje na treťom mieste po peptickom vrede a cholecystitíde. K vydutiu môže dôjsť, ak existujú predispozičné faktory:

 • nadváhou;
 • problémové tehotenstvo;
 • poranenia brucha;
 • konštantná fyzická aktivita;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • nosenie nepohodlného oblečenia;
 • zmeny tela súvisiace s vekom;
 • chirurgický zákrok.

U ľudí v dôchodkovom veku dochádza k výčnelku na pozadí starnutia väzivového aparátu, čo vedie k strate jeho fyziologických vlastností. Okrem toho sa v senilných rokoch spolu s touto chorobou tvoria ďalšie typy hernií: pupočníková, femorálna a biela línia brucha. V dôsledku toho vznikajú ešte nepriaznivejšie následky: v bránici sa rozširuje diera, ktorá môže pustiť až 3 prsty - jedná sa o hernálnu bránu, cez ktorú brušná časť voľne prechádza do horného žalúdka..

Diagnostika a laboratórne testy

Pri vyšetrení iných chorôb tráviaceho ústrojenstva sa často vyskytuje náhodný výčnelok. Keď sa pacient sťažuje na časté pálenie záhy alebo bolesť brucha, hrudníka, lekári vykonajú tieto typy diagnostiky:

 • Ultrazvuk brucha;
 • röntgenová snímka dolnej časti hrudníka a brucha;
 • fibrogastroskopia žalúdka a pažeráka;
 • CT sken.

Lekár dokáže zistiť axiálne kýly pri státí alebo ležaní v polohe Trendelenburg, keď sú ramenné pletence a hlava pacienta pod panvou. Niekedy sa používa metóda endoskopického vyšetrenia na identifikáciu stupňa poškodenia sliznice pažeráka a kombinácie choroby s inými gastrointestinálnymi chorobami: chronická gastritída, dvanástnikové vredy, pankreatitída, cholecystitída, reflux ezofagitídy. Vedľajšiu úlohu zohrávajú laboratórne testy - biochemické a klinické krvné testy pomáhajú odhaliť zápal a anémiu.

S ktorými lekármi by ste sa mali poradiť

Na diagnostikovanie choroby by ste sa mali obrátiť na gastroenterológa, ktorý by mal po vyšetrení pacienta odporučiť kardiologovi, pulmonológovi a otolaryngológovi, aby identifikoval axiálnu herniu pažeráka v súvislosti s chorobami kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Ak osoba samostatne objavila podobné ochorenie sama o sebe, musí sa obrátiť na chirurga, ktorý je schopný zistiť herniu v druhej fáze prihmatom a ak je to potrebné, odkázať pacienta na plánovaný chirurgický zákrok..

Liečebné metódy

Terapia tohto ochorenia prebieha rôznymi spôsobmi. Popredné kliniky v Izraeli, Nemecku, Moskve, Petrohrade a ďalších veľkých mestách Ruska vykonávajú komplexnú konzervatívnu liečbu v skorých štádiách choroby a ponúkajú aj operatívnu metódu, pretože sa predpokladá, že je v posledných štádiách choroby účinnejšia. Chirurgický zákrok je indikovaný v prípadoch, keď:

 • veľké vzdelanie;
 • vzdelávanie má sklon k porušovaniu;
 • liečba drogami zlyhala;
 • vyskytla sa dysplázia sliznice pažeráka;
 • vytvorila sa hernia kĺzavého pažeráka;
 • začal zápal, krvácanie, vred, erózia.

Náklady na ošetrenie v zahraničí sú rádovo vyššie ako v ruských zdravotníckych centrách. Napríklad náklady na operáciu Hill, ktorá sa nazýva najefektívnejšia pre kĺzavú kýlu, na nemeckej klinike budú stáť pacienta od 3 000 EUR a cena podobného chirurgického zákroku na moskovskej klinike bude presne 2-krát lacnejšia. Vo všetkých krajinách však lekári odporúčajú začať liečbu bez chirurgického zákroku a čo najskôr ju viesť..

konzervatívny

Medzi znaky konzervatívnej liečby patrí lieková terapia zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 1. Prevencia spätného toku pažeráka.
 2. Účinky na zapálený pažerák.
 3. Znížená kyslá a peptická sekrécia žalúdočnej šťavy.
 4. Potlačenie žalúdočnej sekrécie.
 5. Korekcia dyskinézy (porúch) žalúdka a pažeráka.
 6. Liečba sprievodných komplikácií.

Po dôkladnom lekárskom vyšetrení prvého pacienta sa predpíše liečba, ktorá sa vykonáva v nemocničnom prostredí podľa ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb). Na konci hlavného cyklu sú všetci pacienti s axiálnou herniou ezofageálneho otvoru bránice vystavení výdaju, počas ktorého sa vykonávajú periodické diagnostiky, prevencie a korekcie relapsov a komplikácií. Po hospitalizácii je pacientovi často poskytnuté sanatórium na rehabilitáciu.

Po liečbe drogami nie je dovolené zdvíhanie hmotnosti a všetky druhy práce, ktoré sú sprevádzané napätím brušných svalov. Neodporúča sa nosiť obväzy, korzety, pevné opasky. Gastroenterológ bez problémov predpisuje šetrnú stravu, ktorá zakazuje prejedanie, jesť korenené, vyprážané jedlá a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Odporúča sa vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, kávu, paradajky, citrusové plody, alkohol a čokoládu - tieto výrobky pomáhajú znižovať žalúdočnú sekréciu..

chirurgický

Pri zlyhaní opakovaných cyklov liekovej terapie a alternatívnej liečby je indikovaný chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k úplnému odstráneniu tvorby, zošití kýlovej brány, posilneniu pažeráka a srdcovej sekcie a obnove ligamentového aparátu. Chirurgický zásah môže nastať otvoreným prístupom alebo laparoskopiou niekoľkými spôsobmi:

 1. Nissenova fundoplikácia, počas ktorej je pažerák zabalený v časti žalúdka, čím vytvára druh manžety. Znižuje otvorenie pažeráka v pažeráku a zabraňuje vstupu žalúdka do pažeráka. Táto metóda je účinná pri kardiofundálnych prietržiach, keď je kardia umiestnená nad bránicou..
 2. Operácia Belsi, pri ktorej sa urobí rez v ľavej časti hrudníka, sa spodok žalúdka zošíva na pažerák, zatiaľ čo jeho časť je pripevnená k bránici. Toto je účinná metóda pri hiátovej prietrži, keď sa brušné orgány presunú na patologické miesto pažeráka na nesprávne miesto.
 3. Gastrocardiopexia podľa Hillovej metódy sa vykonáva pomocou veľkého rezu nad pupkom, ktorý sa nazýva laparotómia. Počas tejto operácie sa horná časť pažeráka a žalúdka zošíva spolu s bráničnými časťami, napríklad okrúhlym ligamentom pečene alebo veľkým omentom..

Prevencia chorôb

Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť vývoju axiálnej prietrže pažeráka, je bránenie. Aby to človek dosiahol, musí dodržiavať celý rad jednoduchých pravidiel:

 1. Vyvarujte sa zdvíhania nadmerných hmotností a príliš strmým stúpaniam..
 2. Monitorujte správne fungovanie tráviaceho systému.
 3. Zabráňte zápche.
 4. Zahrňte do svojej stravy iba prírodné jedlo, odmietajte rýchle občerstvenie, údené mäso, sladkosti, pikantné omáčky a ochucovadlá..
 5. Jedzte po častiach av malých dávkach.
 6. Nevystavujte telo fyzickej aktivite po jedle..
 7. Nejedzte 4 hodiny pred spaním.
 8. Vzdajte sa popoludňajšieho spánku.

video

V procese vývoja choroby sa vnútornosti pohybujú z peritonea do hrudnej dutiny. Membrána je v strede týchto dvoch častí, preto, keď jej svaly oslabia, horná časť pažeráka začne vyčnievať a pohybovať sa nahor. Toto sa nazýva hiátová prietrž.

recenzia

Anatoly, 54 rokov, Volgograd: „Vo veku 40 rokov mi bola diagnostikovaná axiálna kýla ezofageálneho otvorenia bránice. Chirurg uviedol, že prietrž je veľká, ale operácia je indikovaná iba v prípade komplikácií. Varoval, že nesmieme zdvíhať závažia, ale vzhľadom na svoju prácu to nebolo možné, a tak som išiel na operáciu. Bola úspešná a po rehabilitácii som sa opäť vrátila do plného života bez obmedzenia výživy. “.

Lyudmila, 36 rokov, Voroněž: „Operáciu vykonala na Nissene v Moskve pred 3 rokmi. Spolu s cholecystitídou sa vyskytla prietrž prvého stupňa. Spočiatku sa zdalo, že chirurgická liečba nepomohla, pretože niekoľko mesiacov bolo potrebné dodržiavať prísnu diétu a piť antispasmodiká. Ale čoskoro všetko zmizlo a teraz som zabudol na všetky problémy pažeráka. “.

Tamara, 44 rokov, Jekaterinburg: „Bola mi diagnostikovaná kýla pažeráka, keď už tretina žalúdka bola už za hrudnou dutinou. Bol som v panike a bolo desivé ísť na operáciu. Po chvíli som si však vybral najdrahšiu kliniku v Petrohrade a dal som sa skúsenému chirurgovi, ktorý na mňa operoval len s párovými rezmi po 2 cm. Po 2 dňoch som bol prepustený a po dvoch týždňoch som sa cítil, akoby som sa znova narodil. “.

Dmitrij 28-ročný, Nižný Novgorod: „Po vojne som pociťoval po hrudi veľa pálenia záhy a bolesti v hrudnej kosti, a keď som išiel k gastroenterológovi, bol šokovaný diagnózou: ezofágová prietrž. Operácie som sa nebál, pretože mi už odstránili slepé črevo, takže viem, ako sa to deje. Po zákroku uplynul iba mesiac a ja som ani nesedel na predpísanej diéte - pálenie záhy zmizlo, neexistuje bolesť, tlak po jedle už stúpa, liečba už nie je potrebná. “.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..

Takéto ochorenie v medicíne je celkom bežné. Riziko progresie tejto patológie sa s vekom pacienta významne zvyšuje. Je však potrebné poznamenať, že v súčasnosti sú lekárske štatistiky také, že prietrže tohto typu sa častejšie diagnostikujú u žien stredného pohlavia..

Vo viac ako polovici prípadov sa hiátová prietrž neprejavuje a v niektorých prípadoch zostáva úplne nerozpoznaná. Štatistiky sú také, že iba tretina pacientov z celkového počtu pacientov robí presnú diagnózu „hiátovej hernie“. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje náhodou, počas ročných preventívnych prehliadok alebo počas liečby v nemocnici, ale z úplne iného dôvodu..

anatómia

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom zostupuje do hrudníka, ktorý sa nachádza medzi pľúcami, a potom preniká do pažeráka otvorom pažeráka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

klasifikácia

Hernia pažeráka sa delí na dva typy:

 1. Posuvná prietrž. Tento typ ochorenia sa vyznačuje voľným prienikom žalúdka otvorom bránice do hrudnej dutiny a návratom na miesto. Podobný jav sa prejavuje pri zmene polohy tela. Existuje však pevná prietrž, ktorá sa nemôže „vrátiť“ na miesto. Tento jav môže byť spôsobený jeho príliš veľkou veľkosťou. Tento typ ochorenia bez komplikácií nesmie spôsobiť žiadne príznaky..
 2. Axiálna kýla. V tomto prípade pažerák zostáva na svojom mieste, ale cez veľký otvor bránice vystupuje dno žalúdka alebo jeho veľké časti. Táto poloha orgánu sa môže uskutočňovať v blízkosti hrudného pažeráka. Toto usporiadanie vedie k premiestneniu žalúdka do hrudnej kosti, ktorý sa neskôr stal známy ako „žalúdok na hrudníku“, a pažerák sa skrátil. Táto patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Vo väčšine prípadov je pažerák skrátený v dôsledku zmien v tkanive jazvy.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Je rozdelená do troch stupňov závažnosti, ktoré sú určené veľkosťou a objemom samotného vzdelávania:

 1. Iba malá časť pažeráka vstupuje do hrudnej oblasti a žalúdok sám stúpa, pohodlne padne do bránice.
 2. Časti orgánu vstupujú do diafragmatického otvoru.
 3. Dno alebo telo žalúdka je v hrudnej dutine.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku. Najčastejší prejav patológie je pozorovaný u pacientov s veľkými kýlami..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Vývojové fázy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Prečo je ťažké nájsť túto prietrž??

Podozrenie na prietrž otvoru clony je často veľmi ťažké..

 • V polovici prípadov sa patológia vôbec neprejavuje.
 • V 35% prípadov je hlavnou sťažnosťou pacientov zlyhanie srdca a bolesti na hrudníku, ktoré sú často veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri koronárnych srdcových chorobách..
 • Väčšina pacientov sú starší ľudia, ktorí už zvyčajne majú veľa zdravotných problémov.
 • Prítomnosť hiátovej prietrže nevylučuje prítomnosť kardiovaskulárnych chorôb.

To všetko spôsobuje vážne problémy s diagnostikou. Mnoho pacientov sa lieči kardiológom celé roky, a to všetko bez úspechu, zatiaľ čo skutočné ochorenie pokračuje..

Ako rozlíšiť bolesť hrudníka počas HPOD od bolesti srdca?

Bolesť s týmito rôznymi patológiami môže byť v prírode skutočne veľmi podobná: podľa recenzií pacientov je bolesť alebo pálenie, objavuje sa za hrudnou kosťou alebo medzi lopatkami a môže byť vyvolaná fyzickou námahou..

Bolesť s HH nezmizne pri užívaní dusičnanov (lieky na rýchle zmiernenie bolesti pri angíne pectoris) a je často sprevádzaná zmenami na elektrokardiograme. Preto pacienti často končia v nemocnici s podozrením na akútny infarkt myokardu. V takejto situácii je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že až do vylúčenia diagnózy srdcového infarktu je endoskopické vyšetrenie (FGS) kontraindikované, čo by mohlo pomôcť pri stanovení správnej diagnózy..

Príznaky hiátovej prietrže a príznaky koronárnej choroby srdca majú rozdiely, ktoré je dôležité poznať.

Bolesť s HPODBolesť pri ischemickej chorobe srdca
Vyskytuje sa, keď niekto leží alebo sa nakláňa dopredu a dole.Neexistuje žiadna korelácia medzi bolesťou a týmito polohami tela
Vyvíja sa po konzumácii značného množstva potravín.Nesúvisí s jedlom
Je spojená so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: vyskytuje sa pri kašli, zápche, ťažkostiach s močenímKašeľ, kýchanie, zápcha nevyvolávajú bolesti na hrudníku
Absolvuje vôbec alebo sa uľavuje po opuchnutí a zvracaní; znižuje sa, ak sa človek zhlboka nadýchneZvrhnutie a zvracanie nemajú pozitívny vplyv na intenzitu bolesti.
Vyskytuje sa pri zvýšenej tvorbe plynuNadmerný plyn v črevách nevedie k bolesti
Uvoľňuje sa alebo ustupuje po pití vody alebo alkalických nápojovKvapaliny nemajú žiadny vplyv na bolesť
Môže sa stať pásovým oparom, v dôsledku čoho je možné HPA zamieňať s pankreatitídouBežná bolesť v hornej časti brucha nie je typická pre angínu pectoris a infarkt myokardu
Nezmizne pri užívaní dusičnanov (nitroglycerín, izoket)Dusičnany pomáhajú
Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku

Konzervatívna terapia je symptomatická. Je potrebné odstrániť príznaky gastroezofágového refluxu. Použite na to:

 • antacidá: almagel, maalox atď.;
 • antisekrečné lieky - blokátory protónovej pumpy: dexlansoprazol, omeprazol atď.;
 • inhibítory receptorov histamínu: ranitidín.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu a riadiť sa šetrnou stravou. Jedlo by malo byť zlomkové a posledné jedlo by sa malo uskutočniť niekoľko hodín pred spaním.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy. Počas takejto liečby je stav pacienta relatívne uspokojivý. Akonáhle však priebeh liečby skončí, všetky príznaky sa opäť vrátia. V takejto situácii pacient začína uvažovať o tom, ako rozhodnúť o chirurgickom zákroku. Odborníci poznamenávajú, že pacienti s nefixovanými kýlami malej veľkosti podliehajú konzervatívnej liečbe, ale za predpokladu, že sú pripravení užívať predpísané lieky celý život.

Chirurgické metódy sa využívajú v komplikovaných formách hiátovej prietrže (zúženie pažeráka, porušenie diafragmatickej prietrže atď.), Zlyhanie liekovej terapie alebo dysplastické zmeny sliznice pažeráka. Medzi rôznymi metódami navrhnutými na chirurgickú liečbu hiátovej hernie sa rozlišujú tieto skupiny intervencií: operácie so prišívaním hernálneho portálu a posilňovanie pažeráka-bránice (plastická membrána hernie, crurorafia), chirurgia na obnovenie akútneho žalúdka (gastropexia) uhol medzi spodkom žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia). Pri tvorbe jazvovitej stenózy môže byť potrebná resekcia pažeráka..

Koľko je táto operácia?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi.

Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Výživa a strava

Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

 1. Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
 2. Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
 3. Vyhnite sa alkoholu.
 4. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
 5. Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
 6. Prestať fajčiť.
 7. Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Čo je posuvná prietrž pažeráka a spôsob, ako ho liečiť?

Posuvná hernia bránice predstavuje až 90% všetkých hernií pažeráka. Hlavným nebezpečenstvom patologického stavu je chronický kyslý reflux, ktorý vedie k pažeráku a malígnej degenerácii sliznice pažeráka. Kvalita života pacienta s herniou pažeráka je komplikovaná oslabením pálenia záhy. Radikálne ošetrenie je možné prevádzkovou metódou. Konzervatívna terapia znamená celoživotné liečenie akné pri pálení záhy.

Čo je to „posuvná hiátová prietrž“

Posuvná kýla pažeráka je oslabenie väzov, šliach, svalov bránice a pažeráka, ktoré má chronický priebeh a prejavuje sa vekom. Medzi hrudnou kosťou a brušnou dutinou je oddeľovač vo forme pohyblivého, silného svalového septa - bránice. Diera, ktorou prechádza ezofágová trubica, je tvorená malou medzerou (priemer 4 cm) medzi kordmi bránice. V latinčine sa nazýva hiatus pažerák. Posuvná prietrž sa preto označuje aj ako hiátová prietrž.

Keď sa z nejakého dôvodu pažerák otvorí a väzy podporujúce žalúdok a pažerák sa oslabia, spodná časť pažeráka, srdcového zvierača, časť žalúdka „spadne“ do zväčšeného lúmenu. Preto sa pozoruje axiálna prietrž (tiež sa posúva), ak časť gastrointestinálneho traktu voľne kĺza z brušnej dutiny na hrudník..

Pohyb herniálneho výčnelku sa môže vyskytnúť „tam a späť“, keď si pacient zmení svoju polohu - sklon, skoky. Takáto ezofágová nefixovaná prietrž otvoru pažeráka sa nazýva plávajúce, putovanie. Stáva sa, že orgány, ktoré vkĺznu do hrudnej dutiny, sú pevne upevnené v bráničnej zóne. Ukázalo sa, že kýla otvoru pažeráka je fixná prietrž. Tento zriedkavý typ prietrže vedie ku komplikáciám vo forme štípania a pretrvávajúcich symptómov gastrointestinálneho rozruchu..

Ak dôjde k patologickému vyčnievaniu srdcovej časti žalúdka, získa sa srdcová prietrž. Vyhodenie je uľahčené tlakovým rozdielom vo vnútri dutín. Čím je vyššia v brušnej dutine, tým silnejší žalúdok a pažerák vystupujú do hrudnej dutiny zväčšeným pažerákom..

Stupne posuvnej prietrže

Podľa toho, do akej miery sa brušné orgány dostali do hrudníka, sa rozlišujú 3 stupne axiol-hiátovej hernie:

 1. Kĺzavá axiálna prietrž prvého stupňa nastáva, keď pažerákovou časťou pažeráka prechádza iba brušná časť pažeráka. Srdcový zvierač je na úrovni bránice. Žalúdok s axiálnou herniou pažeráka 1. stupňa zostáva na svojom prirodzenom mieste. Vstáva a tlačí proti bránici.
 2. Hiátová hernia pažeráka 2. stupňa sa vyznačuje prienikom do hrudnej dutiny brušnej časti pažeráka, kardie. Fundus žalúdka v druhej fáze stúpa na bránicu.
 3. Posuvný glaukóm stupňa 3 sa líši polohou abdominálneho segmentu pažeráka, kardie a väčšiny žalúdka nad membránovou membránou. Vo zvlášť závažných prípadoch axiálneho posunu dokonca zlyháva aj antrum žalúdka a slučka tenkého čreva..

Kĺzavé hernie sa vyskytujú v dôsledku degenerácie spojivového tkaniva súvisiacej s vekom alebo v dôsledku traumatickej expozície. Veľkosť prietrže ovplyvňuje závažnosť a závažnosť príznakov.

Príznaky kĺzavej prietrže

Príznaky prejavov choroby závisia od anatomických parametrov anomálie, sprievodných ochorení a veku pacienta. SGPOD 1 stupeň je takmer asymptomatický, periodicky sa prejavuje ako pálenie záhy, grganie. Odchýlka sa zistí náhodou, napríklad v röntgenovom snímači srdca alebo pľúc.

Axiálna kýla pri otvorení bránice pažeráka vás upozorní na vašu prítomnosť s nasledujúcimi príznakmi:

 • u tretiny pacientov sú odchýlky srdcového rytmu, bolesť v srdci;
 • bolesť z epigastrickej oblasti stúpa do pažeráka, môže byť daná chrbtom medzi lopatkami. Pásové šindle podobné pankreatitíde sa vyskytujú menej často;
 • tupá, mierna bolesť po jedle, vzpieranie, ohyb, fyzická aktivita;
 • kvôli neúplnému uzavretiu kardie sa pacient cíti pálenie záhy. Horenie pažeráka sa zvyšuje s ohýbaním, ľahnutím po veľkom jedle a pití. Komplikované ochorením pažeráka - pažeráka;
 • grganie s kyslou a regurgitáciou (regurgitáciou), ktorá sa objavuje v ležiacej polohe;
 • počas spánku vankúš navlhne v dôsledku zvýšeného slinenia;
 • ťažkosti s prehĺtaním a odovzdaním jedla;
 • pri pevnej prietrži sú možné poruchy obehového systému, stagnácia jedla v žalúdku;
 • častý kyslý reflux, stagnácia jedla vedie k zápalu žalúdočnej sliznice - gastritída;
 • progresia ochorenia sa prejavuje vredmi a eróziou žalúdka. Ak sú postihnuté cievy, dochádza ku krvácaniu a anémii;
 • škytavka kvôli podráždeniu hernie bránice.

Ak má pacient rád pred spaním večeru na večeru, dostane sa mu do nočného grganie s úlomkami jedla. Človek sa prebudí z dusivého kašľa a zadržiaval dych - apnoe.

Príčiny kĺzavej prietrže

Axiálna kýla pažeráka má vrodenú alebo získanú etiológiu. Vrodené faktory - embryonálne narušenie vývoja bránice. Identifikácia vaginálnej kýly pažeráka u novorodenca je indikáciou pre naliehavý chirurgický zákrok. Stav dieťaťa spôsobuje vážne obavy o jeho budúci život. Pri prenatálnom ultrazvukovom vyšetrení je možné zvážiť abnormálnu tvorbu bránice..

Posuvná hiátová hernia u dospelých sa získava z niekoľkých dôvodov:

 • u ľudí starších ako 60 rokov, najmä u žien, dochádza k oslabeniu tónu svalových a šliachových väzov v závislosti od veku, ktoré držia pažerák, žalúdok a bránicu. Ezofageálny otvor bránice sa rozširuje a gastrointestinálny trakt, ktorý nemá podporu, sa ponorí do dutiny s relatívne nízkym tlakom;
 • rozdiel v tlaku v dutinách prispieva k vydutiu pažeráka a žalúdka. Tlak v brušnej dutine stúpa z neustáleho upchávania čreva stolicou, hnilobou a fermentáciou potravín so zvýšenou emisiou plynov;
 • vytvorenie plávajúcej prietrže pažeráka vyvoláva neoplazmy pažeráka, žalúdka a čriev, ktoré prekrývajú lúmen orgánu. K prekážke môže dôjsť aj v dôsledku zníženého tonusu hladkých svalov, poškodenia nervových kmeňov zodpovedných za zažívací trakt;
 • choroby dýchacích ciest, sprevádzané dlhotrvajúcim ťažkým kašľom, oslabujú bránicu;
 • športové aktivity týkajúce sa vzpierania (vzpieranie, posilňovanie), tréning brušných svalov, ako aj fyzicky náročnú prácu;
 • nadváha vytvára zvýšený vnútrobrušný tlak, takmer 20% tehotných žien „vyděláva“ axiálnu hiátovú herniu v rôznej miere;
 • chronické zápalové procesy pažeráka, žalúdka, čriev, pečene, žlčníka, pankreasu sú rizikovými faktormi prietrže.

Dospelí majú vrodenú slabosť spojivového tkaniva v dôsledku dedičných génových mutácií.

Títo pacienti sa vyznačujú astenickou postavou, zlou adaptáciou na fyzický a psychický stres a zvýšenou nervovou vzrušivosťou. Hrudník má tvar lievika alebo kýlu, chrbtica je zdeformovaná (skolióza, kyfóza, lordóza). Známky genetických abnormalít sa zreteľne prejavujú od 10 rokov a ich maximálny vývoj sa dosiahne do 15 rokov.

Diagnóza hernie pažeráka

Diagnostické metódy pre posuvnú hiátovú prietrž pozostávajú z histórie, vytvorenia kompletného klinického obrazu, inštrumentálneho a hardwarového vyšetrenia:

 • Rôntgenové vyšetrenie so síranom bárnatým sa uskutočňuje v horizontálnej, vertikálnej a bočnej polohe pacienta. Optimálna diagnostika so zlepšením kontrastu sa vykonáva v polohe Trendelenburg. Preto pacient zdvíha panvu o 40 ° vo vzťahu k hlave. Ak žalúdok spadne do hrudnej dutiny, síran bárnatý dobre definuje obrysy herniálneho výčnelku. Podobná štúdia je kontraindikovaná v prítomnosti hnisu, krvi v brušnej dutine, gastrointestinálnych nádorov;
 • fibrogastroduodenoskopia vám umožňuje vyhodnotiť stav sliznice žalúdka, pažeráka, dvanástnikového vredu. Zisťuje sa hyperémia, edém, ulcerácia, erózia. Stanoví sa uzatváracia schopnosť zvierača pažeráka;
 • pH meter určuje stupeň kyslého refluxu. Vykonáva sa dvoma spôsobmi. Pri prvom spôsobe sa sonda vkladá do žalúdka a postupne sa odstraňuje. Stanoví sa hodnota kyslosti rôznych častí pažeráka a žalúdka. Druhou metódou je denný pH meter. Trvá od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Tenká sonda sa zavádza cez nos a nezasahuje do normálneho života osoby.

Odlíšte klznú herniu od kardiovaskulárnych a pľúcnych chorôb, pankreatitídy, cholecystitídy, cholelitiázy.

Liečba pažerovej kýly pažeráka

Liečba klznej hernie pažerovej apertúry bránice zahŕňa symptomatickú liekovú terapiu a radikálne riešenie problému chirurgického zákroku..

Terapeutické ošetrenie

Liečba bez chirurgického zákroku spočíva v prísnej strave a užívaní celoživotných liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, zlepšujú motilitu, zmierňujú kŕče a sedatíva. Potravinové obmedzenia sa týkajú čokolády, citrusových plodov, paradajok, cibule, cesnaku, mäty piepornej. Je potrebné vylúčiť sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, kvas, pivo, šampanské, silnú kávu a čaj. Predpíšte lieky omeprazolovej skupiny, antacidá s obsahom hliníka a horčíka, tráviace enzýmy.

Lekárska konzervatívna taktika má významné nedostatky. Dlhodobé používanie PPI (Omez, Losek, Pariet, Nexium) zvyšuje riziko komplikácií vo forme črevných a žalúdočných polypov, gastropatie a zhubných lézií zažívacieho traktu..

chirurgia

Pohybujúci sa HHP je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. Prístupy k chirurgickému odstráneniu problému sú stanovené individuálne. Výber liečebnej techniky závisí od veľkosti herniálneho vaku a herniálneho portálu, prítomnosti štípania, krvácania, erózie..

V arzenáli chirurgov klasická Nissenova fundoplikácia, upravená podľa Tupa a crurografia - redukuje otvorenie bránice pažeráka na prirodzené parametre.

Nissen fundoplication

Kanonická chirurgia sa vykonáva otvoreným prístupom alebo laparoskopiou, v závislosti od veľkosti prietrže a brán. Žalúdok je nastavený do normálnej polohy. Zápal žalúdka sa omotá okolo spodnej časti pažeráka na úplné obrátenie a zaistí sa pomocou stehu. Po operácii tesné spojenie namiesto srdcového zvierača bráni prirodzeným prejavom tela - grganie, zvracanie. To bráni osobe v úplnom živote..

Hlúpe

Upravená operácia Toupe umožňuje otáčanie žalúdka okolo pažeráka iba o 180 - 270 °. Pravý predný povrch pažeráka zostáva voľný. Trvanie operácie je 2 - 3 hodiny, prístup je otvorený alebo cez päť vpichov brušnej steny. Vytvorí sa manžeta dlhá asi 4 cm a obnoví sa normálne spojenie medzi pažerákom a žalúdkom. Vytvorí sa protirefluxná bariéra, ktorá narúša podráždenie pažeráka kyslým obsahom žalúdka.

Cruroraphy

Toto je operácia na zošívanie pažerového otvoru bránice. Krurorafiya dopĺňa fundoplication a zabraňuje rozvoju opakovaných strát. Najobľúbenejšia chirurgická technika Allison. Prístup je vľavo medzi 7-8 rebrami. Nohy bránice sú zošité 3 až 5 prerušenými stehmi. Na konci operácie je nainštalovaná drenážna trubica na odobratie exsudátu rany.

Posuvná hiátová prietrž je vrodená alebo získaná s vekom. Hlavnými príznakmi sú pretrvávajúce pálenie záhy, kyslé grganie, bolesť za hrudnou kosťou. Diagnostikovaná rádiografia s kontrastným činidlom. Liečba spočíva v tom, že sa kyslé neutralizátory alebo chirurgický zákrok obnovia normálna topografia, fyziológia a anatómia orgánov.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Čo je to axiálna hiátová prietrž?

S pribúdajúcim vekom stráca prepážka svalov pružnosť a pružnosť. Ezofág spadne do hrudnej kosti otvorom v bránici. Hiátová prietrž sa najčastejšie vyskytuje v dospelosti..

klasifikácia

Hernia pažeráka sa najčastejšie vyskytuje v dospelosti.

V závislosti od miesta poruchy existujú:

 • axiálna prietrž;
 • srdcový dumping.

Rozlišujeme niekoľko typov patológie:

 • skrátený pažerák (zistený u ľudí s vrodenou chybou);
 • paraezofageálna prietrž;
 • posuvná prietrž.

Príznakom klznej prietrže je obtiažnosť diagnostiky. Dôvodom je to, že príznaky tohto ochorenia sa prejavujú dosť slabo. Zastavenie sa dá určiť iba za určitých podmienok..

Charakteristickým znakom tejto chyby je, že k posunu do hrudnej kosti dochádza pozdĺž osi pažeráka. Poloha prietrže ovplyvňuje polohu hornej časti žalúdka. Spad navyše vedie k tomu, že horná časť žalúdka pacienta je vyššia ako bránica..

Žalúdok sa podieľa na tvorbe herniálnej omše. K dispozícii sú 2 typy posuvnej prietrže: pevná a nefixovaná. Poloha pacienta nemá vplyv na umiestnenie herniálneho vaku. Ak osoba zaujme zvislú polohu, zostane v hrudnej kosti pevná prietrž. Tvorba sa udržuje pomocou adhézií, ktoré sa tvoria prietrzi.

Špecialisti rozlišujú medzi kĺzavými kýlami s vrodenou a získanou chybou. Existuje rozdiel v tlaku medzi hrudnou kosťou a brušnou dutinou. V dôsledku tohto rozdielu vstúpi obsah žalúdka do pažeráka.

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz

Sliznica pažeráka je na tieto látky dosť citlivá. To spôsobuje eróziu a vredy. Pacient pociťuje nepohodlie, nepríjemné pocity a silnú bolesť. Zápalový proces v pažeráku sa vyvíja postupne. V tomto prípade sliznica krváca a je neustále poškodená..

Začína sa anémia spojená s nedostatkom železa v dôsledku manifestácie tkanív.

Čo je hiátová prietrž, video hovorí:

Dôvody vzniku posuvnej prietrže

Zvýšené slinenie je znakom kĺzavej prietrže.

Stav väzov ovplyvňuje tvorbu ezofágového otvoru bránice.

Horná časť žalúdka s týmto ochorením sa posúva hore. To vedie k tomu, že svalový väz je oveľa tenší.

Rozťahovanie väzu vyvoláva zväčšenie priemeru pažeráka. U pacienta sa vyvinie komplikácia s pravidelným prejedaním. Ak je takáto vada zistená, lekári odporučia pacienta na operáciu.

Existuje niekoľko metód na odstránenie prietrže. Vďaka fundoplikácii okolo pažeráka si chirurg vytvára špeciálnu manžetu. Zabraňuje vhozením žalúdka do pažeráka. Počas operácie sa používa laparoskopická metóda. Vďaka svojej pomoci doktoři dokážu traumu znížiť na minimum. Toto skracuje dobu zotavenia pacienta..

Nie je však možné vylúčiť možnosť pošmyknutia manžety. To zvyšuje riziko komplikácií po operácii. Chirurgia vo väčšine prípadov pomáha dosiahnuť pozitívne výsledky. Úspech závisí do značnej miery od fyzioterapeutických procedúr počas rehabilitácie..

Niekedy je hernial out vypadnutý na jednej pozícii. To sa deje v dôsledku zúženia jaziev v hernial vaku. V takomto prípade sa u pacienta zistí skrátenie pažeráka. Ezofageálny kanál sa nachádza nad bránicou.

V závažných prípadoch sa u človeka môže vyvinúť fibrózna stenóza. Komplikáciou kĺzavej prietrže je tiež refluxná ezofagitída. Kĺzavý dumping nemôže byť porušený. Ak dôjde k zúženiu diery, potom sa stlačí kardia, ktorá vstúpi do hrudnej kosti. Tento stav nevedie k poruchám krvného obehu..

Aké sú príznaky choroby?

Pálenie záhy - príznak kĺzavej prietrže.

Posuvná kýla pažeráka nemá živé prejavy. Symptómy u pacienta sa objavujú iba pri rôznych komplikáciách ochorenia.

Existuje niekoľko charakteristických znakov posuvnej prietrže pažeráka:

 1. pacient sa začne sťažovať na pálenie záhy;
 2. trpí záchvatmi burácania;
 3. v pažeráku je bolesť;
 4. po jedle je regurgitácia;
 5. ľudia zažívajú pálčivý pocit za hrudnou kosťou;
 6. objaví sa hrudka v hrdle;
 7. je zvýšená slinenie;
 8. niektorí pacienti majú vysoký krvný tlak.

Príznaky choroby závisia od polohy tela pacienta. Horenie sa vyskytuje takmer u každého človeka s touto patológiou. Ťažkú bolesť pociťuje osoba so žalúdočným vredom. Veľké množstvo jedla môže spôsobiť bolesť pažeráka.

Užívaním anti-kyslých liekov sa môžete zbaviť nepohodlia.

Aká je diagnóza

Na identifikáciu posuvnej formácie používajú odborníci niekoľko metód:

 1. v procese gastroskopie lekári používajú endoskopické vybavenie na určenie zapálených oblastí, prítomnosti vredov a erózie;
 2. fluoroskopia žalúdka je určená na hodnotenie stavu herniálnych útvarov;
 3. štúdia zmien denného pH v pažeráku je určená na stanovenie zvýšenej kyslosti, ktorá vedie k bolesti.

Liečebné vlastnosti

Maalox pomôže znížiť kyslosť pažeráka.

Lekári používajú na odstránenie chyby tradičné metódy. Komplex liečebných opatrení zahŕňa špeciálnu diétu, liečebné cvičenia, lieky.

Lekári predpisujú pacientom antacidá (Fosfalugel, Maaloks) na zníženie kyslosti. Motilium môže pomôcť pacientom trpiacim záchvatmi burácania. Dávku indikuje lekár s prihliadnutím na stav pacienta.

Pri závažných komplikáciách však tieto metódy neumožňujú dosiahnuť pozitívne výsledky. V takom prípade je pacient odoslaný na operáciu.

U pacientov sa niekedy objaví sklz manžety a choroba sa objaví znova. Reoperácia môže takýmto pacientom pomôcť..

Pacienti musia dodržiavať diétu. Počas trvania choroby budete musieť prestať používať mastné a korenené jedlá. Vylúčte údené mäso a marinády zo stravy. Jedzte malé jedlo, aby ste urýchlili proces trávenia..

Po operácii by sa pacienti nemali venovať intenzívnej fyzickej práci. Je zakázané vykonávať cvičenia, ktoré vyvolávajú zvýšenie tlaku v brušnej dutine.

Ročne sa odhalí počet ľudí, ktorí majú rôzne gastroenterologické patológie. Popri závažných bežných ochoreniach (gastritída, pankreatitída, peptický vred, cholecystitída) sa často diagnostikuje hernia AML (ezofágové otvorenie bránice). Mnohé z nich nemajú žiadne príznaky.

Čo je to GPOD

Ide o chronické relapsujúce ochorenie, vyznačujúce sa posunom dolného pažeráka, časti žalúdka do hrude. Niekedy vyjde črevná slučka. Normálne sa brušné orgány nemôžu pohybovať týmto spôsobom, avšak k tomu dôjde, ak sa ezofágové otvorenie bránice rozšíri a vazy sa natiahnu. Kýla je kombinovaná s ochorením refluxu, ktoré sa vyznačuje refluxom obsahu žalúdka v PO.

klasifikácia

Pravdepodobnosť kýly sa zvyšuje úmerne s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov sa vyskytuje v 9%, ale percento prípadov vo veku 70 rokov je asi 69%. Častejšie diagnostikovaná u žien. K dispozícii je klasifikácia patológie v závislosti od anatomických znakov. Existujú 3 typy kýly: klzné, parezofageálne, zmiešané. Prečítajte si viac s ich popisom a funkciami.

Posuvné alebo axiálne

Orgány sa môžu voľne pohybovať do oblasti hrudníka a potom sa vrátiť na svoje miesto. Membrána pažeráka nie je porušená, orgány idú do inej vnútornej dutiny a nie pod kožu. Chýba skutočný herniálny vak, polovica pacientov nemá žiadne klinické prejavy. Ak táto patológia nenarušuje kvalitu života pacienta, lieči sa konzervatívnou terapiou, menej často - chirurgicky.

Pri tomto type ochorenia je distálna časť pažeráka a kardia umiestnená pod bránicou a časť žalúdka je premiestnená do hrudnej dutiny a je umiestnená nad bránicou. Táto patológia sa spravidla vyskytuje počas embryonálneho vývoja: proces peritoneum zostáva u plodu a potom sa mení na herniálny vak. V priebehu času žalúdok tlačí stále viac do hrude a niekedy sa tam úplne pohybuje.

Kombinuje znaky dvoch hernií - axiálnej a parezofageálnej. Nie je možné uviesť konkrétne príznaky, pretože sa líšia..

príčiny

Hernia pažeráka je vrodená a získaná. V prvom prípade sa ochorenie vyvíja v dôsledku embryonálneho defektu (žalúdok na hrudníku, skrátenie pažeráka). Hernia pažeráka sa môže vytvoriť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Oslabenie väzivového aparátu. Vyskytuje sa u 50% pacientov starších ako 50 rokov a netrénovaných osôb.
 2. Zvýšený tlak v bruchu (v dôsledku zranení, ťažkej plynatosti, silného zvracania).
 3. Zhoršená peristaltika tráviaceho ústrojenstva.
 4. Chronické zápalové ochorenia (cholecystitída, vred).
 5. Genetická náchylnosť na prietrž, astenickú postavu (tenká kosť, slabé svaly).

Charakteristické znaky a príznaky

Príznaky hernie pažeráka sú podobné príznakom gastrointestinálnych chorôb. Hlavné sú:

 • bolesť v epigastrickej oblasti, pažerák (tupá, sa môže objaviť v dôsledku prejedania, s kašľom, po fyzickej námahe);
 • zvýšené slinenie v noci, ktoré vyvoláva záchvaty proti kašľu;
 • pálenie záhy;
 • nadúvanie;
 • zachrípnutie, pocit pálenia v jazyku;
 • časté grganie;
 • bránil priechodu potravy pažerákom.
 • reflux do pažeráka obsah žalúdka;
 • zvierač pažeráka je oslabený alebo nie je úplne uzavretý;
 • existuje hernia dutina;
 • bunky sliznice dolnej tretiny pažeráka sú nahradené črevnými bunkami;
 • orgán alebo jeho časť vstúpila do hrudníka;
 • Tento uhol chýba alebo je vyhladený;
 • narušená srdcová frekvencia;
 • anémia.

diagnostika

Na identifikáciu a potvrdenie kýly lekári počúvajú sťažnosti pacienta (ak existujú) a predpisujú sériu štúdií. Tieto môžu zahŕňať:

 • FGDS;
 • Röntgen (na vyhodnotenie stavu pažeráka, duodena);
 • denný PH-metry (na zistenie refluxu žalúdočnej šťavy, stanovenie kyslosti);
 • endoskopická biopsia (na vylúčenie zhubných procesov);
 • manometria pažeráka (na štúdium fungovania zvierača, pažeráka);
 • elektrokardiografia (s výnimkou srdcových chorôb);
 • krvný test.

Liečebné metódy

Výber spôsobu liečby kýly bránice závisí od toho, ako postupuje a či je sprevádzaný komplikáciami. Ak pacient nemá žiadne sťažnosti, výsledky výskumu nie sú alarmujúce, pacientovi je predpísaná konzervatívna liečba. Chirurgia sa používa, ak tradičná kýla neodstráni. Okrem toho je indikované, či má pacient neustále bolesti, ťažkosti s prehĺtaním, zápalový proces v pažeráku alebo vznik vredu..

Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku

Pozostáva z integrovaného prístupu: brania liekov osobitne vybraných pre pacienta, fyzioterapeutických cvičení, úpravy spánku a odpočinku. Je potrebná strava - pomáha predchádzať mnohým nepríjemným príznakom. Viac informácií o liečbe tohto ochorenia:

 • vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť, nadúvanie, vysokú kyslosť (údené mäso, sladkosti, vyprážané, mastné, slané potraviny, korenie, sóda, múka);
 • nejedzte 3 hodiny pred spaním;
 • jesť porcie, asi 6 krát denne;
 • Nepite sa;
 • obmedziť používanie alkoholu, kávy;
 • pred jedlom a po pití nerafinovaného oleja (1 lyžica lyžice);
 • uprednostniť vodu s vysokou zásadou.
 • antacidové prípravky (Almagel, Maalox);
 • inhibítory protónovej pumpy (esomeprazol, omeprozol);
 • H-blokátory histamínových receptorov (ranitidín, famotidín);
 • prokinetika (Trimedat).

 • chodiť;
 • odraziť sa;
 • trénovať brušné svaly (ohýbať sa, otáčať sa do strán, hojdať abs);
 • robiť jogu, pilates;
 • vykonávať dychové cvičenia (napríklad kľačať, pomaly sa ohýbať do strán, vdýchnuť pri nakláňaní a vydýchnuť pri vyrovnávaní).

Chirurgický zákrok

Na liečbu prietrže u pacientov možno použiť tieto typy operácií:

 1. Nissenova fundoplikácia (obalte hornú časť pažeráka tak, aby sa tam nevyhodil obsah žalúdka).
 2. Operácia Belsi (pripevnite dolnú časť pažeráka a zvierača k bránici, spodnú časť žalúdka k pažeráku).
 3. Laparoskopia (obnovenie prirodzenej anatómie hornej brušnej dutiny, zmenšenie veľkosti pažeráka).

Ľudové lieky

Na odstránenie príznakov prietrže pomôže ľudová liečba, byliny, bylinné liečivá. Niekoľko receptov:

 1. Citrónová šťava. Pri vstupe do žalúdka vytvára produkt zásadité látky, ktoré zmierňujú pálenie záhy. Stačí len pridať citrónovú šťavu (1 čajová lyžička) do pohára prevarenej vody a piť.
 2. Prášok na pečenie. Je to vynikajúci kyslý neutralizátor. Musíte zobrať 1 čajovú lyžičku produktu, zamiešať do štvrtiny litra vody, piť so pálením záhy.
 3. Infúzia bylín. Pomáha odstraňovať plynatosť, urýchľuje trávenie. Vezmite ľanové semená (1 diel), kôru brestu (1 diel), 2 časti každého z koreňov marshmallow, listy podstavca. Zmiešajte zložky, nalejte litr vriacej vody, nechajte hodinu. Pite, keď sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky prietrže.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

Koľko stojí operácia pre hiátovú prietrž

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi. Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Kýla pažeráka bránice (fotografia patológie je uvedená nižšie v článku) a refluxná ezofagitída sú pomerne nebezpečné choroby. Na pozadí týchto stavov je zaznamenané rozťahovanie určitých častí gastrointestinálneho traktu. Najmä sa vyskytujú zmeny v väzoch, ktoré podporujú žalúdok a pažerák, foto, ktorá je tiež uvedená v článku. V dôsledku rozťahovania dochádza k posunu. Najmä horná časť žalúdka zasahuje do oblasti hrudníka. V dôsledku toho je narušená funkcia zvierača spájajúceho žalúdok a pažerák (fotografia zobrazuje túto oblasť).

Pravdepodobné riziko

Keď sa zmení jeho uhol a naruší sa činnosť zvierača pažeráka (dolného), kyslý obsah žalúdka alebo žlče sa hodí do pažeráka z dvanástnika. Tento proces je sprevádzaný rozvojom zápalu, reštrukturalizáciou sliznice. Tým sa výrazne zvyšuje riziko rakoviny. Pri vývoji patológie je obzvlášť dôležitá kĺzavá hernia pažeráka. Táto operácia je jedinou dostupnou metódou na odstránenie tohto porušenia. Chirurgický zásah má však svoje vlastné nuansy. Ďalej budeme podrobnejšie analyzovať, čo je prietrž pažeráka. Stupne, typy a prejavy budú tiež opísané v článku..

Všeobecné informácie

Kýla sa zvyčajne vyvíja v kombinácii s gastroezofagickým ochorením. GREB je sprevádzaný komplexom kardiologických, pľúcnych a dyspeptických porúch. Vyskytujú sa hlavne v dôsledku kýly a gastroezofageálneho refluxu. Podľa údajov amerických a európskych združení sa v prítomnosti HPA u ľudí po dobu 5 až 12 rokov zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny po piatich rokoch o 270% a po 12 - o 350 - 490% (v závislosti od veku)..

Prevalencia patológie

HHP je podľa niektorých autorov považovaný za rovnaké často diagnostikované ochorenie, ako je napríklad cholecystitída alebo vred pažeráka. Z hľadiska prevalencie zaujímajú tieto patológie vedúce miesto medzi gastrointestinálnymi chorobami. HHAP je ako vred pažeráka považovaný za pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnostiku a starostlivé monitorovanie..

klasifikácia

Existujú tri hlavné kategórie GPOD. Tie obsahujú:

 • Axiálna hiátová prietrž. Táto patológia má iné meno. Všeobecný názov je kĺzavá prietrž pažeráka. Tento typ patológie sa zistil takmer u 90% pacientov. Tento stav je charakterizovaný výskytom kardie nad pažerákom. V tejto súvislosti dochádza k prudkému porušeniu funkcie zatvárania.
 • Kôra pažeráka. Táto forma sa vyskytuje približne u 5% pacientov. Patológia tohto typu je charakterizovaná inváziou polohy srdca a výrazným zakrivením žalúdka..
 • Krátky pažerák. Ako nezávislá je táto patológia extrémne zriedkavo diagnostikovaná. Ochorenie je abnormalita vo vývoji. Spravidla je tento syndróm sprevádzaný klznou prietržou ezofágového otvoru bránice. Charakteristické pre ňu sú aj zápalové a jazvové procesy..

Posuvná prietrž

Táto forma ochorenia má niekoľko funkcií. Posuvná prietrž je všeobecne výstupok, v ktorom jedna zo stien je čiastočne zakrytým peritoneálnym orgánom. Môže to byť okrem oblasti, o ktorej sa hovorí v tomto článku, močový mechúr, stúpanie a klesanie čreva atď. Zároveň nesmie existovať herniálny vak. Výčnelok je v tomto prípade tvorený oblasťami tela, ktoré nie sú pokryté pobrušnicou.

Mechanizmus výskytu

V súlade s týmto označením rozlišujte:

 • Vrodená prietrž. V tomto prípade orgány z akéhokoľvek dôvodu, z určitých oddelení, ktoré nie sú pokryté peritonea, postupne zostupujú do oblasti vnútornej brány pomocou retroperitoneálneho tkaniva. Súčasne opúšťajú dutinu. Tento proces sa môže začať v embryonálnom období. Výsledkom je, že posunuté sekcie sa stali výstupkom bez herniálneho vaku.
 • Získané porušenia. Kýly tohto typu sa tvoria v dôsledku mechanického zúženia čreva alebo segmentov močového mechúra. Sú zbavení serózneho pokrytia a priliehajú k pobrušnici.

Intuitívne klzné kýly v hrubom čreve sú spravidla výčnelky veľkej veľkosti so širokými bránami. Diagnóza je spravidla v starobe. Deteguje sa pomocou rôntgenových metód na vyšetrenie hrubého čreva. Klzná hernia v močovom mechúre sa prejavuje dysurickými poruchami. Pacienti majú dvojité močenie. Najskôr sa vyprázdnenie uskutoční obvyklým spôsobom a potom, keď sa stlačí na výstupok, objaví sa ďalšie nutkanie a pacient znova močí. Pri diagnostike sa vykonáva katetrizácia a cystografia. Počas týchto postupov sa odhalí tvar a veľkosť prietrže, neprítomnosť alebo prítomnosť kameňov v mechúre.

Axiálna hiátová prietrž

Táto patológia je premiestnenie žalúdka alebo iných brušných orgánov do hrudnej dutiny. Ochorenie sa zistí u 5% dospelej populácie. Súčasne si asi polovica pacientov nevšimne žiadne prejavy. Tento priebeh patológie je spôsobený skutočnosťou, že klzná hernia ezofágového otvoru bránice vymazala príznaky typického tvaru, pretože výčnelok sa nachádza vo vnútri tela a počas rutinného vyšetrenia nie je možné ho zistiť. Ochorenie postihuje ženy častejšie ako muži. U detí je patológia hlavne vrodená.

Formy choroby

Posuvná kýla pažeráka sa otvára do:

 • Cardiofundal.
 • Celkový žalúdok.
 • srdcové.
 • Medzisúčet žalúdka.

Kôry pažeráka sa delia na:

 • gastrointestinálne.
 • žľaza.
 • črevnej.
 • antrálnej.
 • základné.

Patologické štádiá

Posuvná kýla pažeráka sa môže klasifikovať podľa objemu žalúdka prenikajúceho do hrudnej dutiny:

 • Prvé štádium. V tomto prípade sa brušná časť pažeráka nachádza v hrudnej dutine nad bránicou. Žalúdok je v tejto vyvýšenej polohe. Je priľahlá priamo k membráne. A na jej úrovni je kardia.
 • Druhá fáza. V hrudnej dutine je brušná časť pažeráka, žalúdok je umiestnený priamo v oblasti bránice.
 • Tretia fáza. Nad bránicou sa nachádza kardia, žalúdočné telo a spodná časť (niekedy antrum), brušný pažerák..

Klinický obraz

Symptómy patológie sú veľmi podobné prejavom ochorení gastrointestinálneho traktu spojeným s poruchou funkcie. Na pozadí zhoršenia aktivity ezofágového (dolného) zvierača sa zaznamenáva katarálny reflux (spätný reflux žalúdočného obsahu). Po chvíli sa v dôsledku agresívneho pôsobenia masy v dolnej časti pažeráka vyvinie zápalový proces. Pacient sa sťažuje na pálenie záhy po jedle a zhoršuje sa fyzická námaha alebo vo vodorovnej polohe. Často je v hrdle pocit hrče. Po jedle sa môže objaviť bolesť. Majú iný charakter. Bolestivosť sa môže šíriť na lopatku, dať ju na krk, hrudnú kosť, oblasť srdca alebo dolnú čeľusť. Tieto prejavy sú podobné príznakom angíny pectoris, pomocou ktorej sa vykonáva diferenciálna diagnostika. V niektorých prípadoch sa bolesť objavuje v určitej polohe tela. Je pravdepodobné, že u pacienta dôjde k nadúvaniu hornej časti brucha, pocitu prítomnosti cudzieho tela.

účinky

Závažnejšie prípady sa vyznačujú množstvom komplikácií. Jedným z nich je krvácanie z ciev pažeráka. Spravidla prebieha v latentnej forme a prejavuje sa vo forme progresívnej anémie. Krvácanie môže byť chronické a akútne. V niektorých prípadoch sa zistia dokonca porušenia výčnelkov pažeráka a perforácia pažeráka. Najčastejším dôsledkom patológie je refluxná ezofagitída. Môže sa transformovať na peptický vred v pažeráku. Pri dlhodobej terapii tento stav vyvoláva ešte závažnejšiu komplikáciu - kĺbovú stenózu (zúženie) orgánu.

diagnostika

Identifikácia patológie sa vykonáva pomocou niekoľkých metód. Medzi hlavné patria: ezofagastastroduodenoskopia, röntgenové vyšetrenie žalúdka a pažeráka, intraesofageálna PH-metry. Používa sa aj ultrazvuk, počítačová tomografia, ezofagometria..

Patologické ošetrenie

Prijímajú sa rôzne opatrenia na uľahčenie prejavov, ktoré sprevádzajú klznú prietrž pri otvorení bránice pažeráka: strava, lieky. Konzervatívne metódy sú zamerané na odstránenie symptómov patológie: zmiernenie bolesti, pálenie záhy, nevoľnosť. V tomto prípade sa predpisujú lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Medzi také fondy patrí napríklad liek „Kvamatel“. Jednou z podmienok efektívnej liečby pacientov, ktorí majú diagnostikovanú hiátovú prietrž, je strava. Strava obmedzuje prítomnosť mastných, korenených, vyprážaných potravín, alkoholu, čokolády, kávy a výrobkov, ktoré podporujú produkciu žalúdočnej šťavy. Jesť by malo byť často v malých porciách. Aby sa zabránilo refluxu, odporúča sa, aby pacient spal so zdvihnutým horným trupom a aby sa vyvaroval ťažkého zdvíhania.

Chirurgia: Všeobecné informácie

Malo by sa povedať, že vyššie uvedené opatrenia nevylučujú dôvod, prečo dochádza k posuvnej prietrži ezofageálneho otvoru bránice. Chirurgia je jediný spôsob, ako obnoviť anatomický vzťah medzi časťami tráviaceho traktu. Počas zákroku sa vytvára antirefluxný mechanizmus, ktorý zabraňuje spätnému toku obsahu žalúdka. Počas operácie sa prietržová brána eliminuje šitím zväčšeného otvoru na normálnu veľkosť.

Použité chirurgické techniky

Dnes odborníci používajú dve metódy intervencie:

 • Otvorený prístup. V takom prípade je možné vykonať fungoplikáciu Nissen alebo plast Tope. V prvom prípade je riziko vzniku mnohých komplikácií vysoké. Tope preto preferuje plast.
 • Laparoskopický prístup. Toto je najmenej traumatická metóda intervencie. Po operácii týmto spôsobom sa pacient zotavuje rýchlejšie a ľahšie..

Malo by sa povedať, že laparoskopia s herniou v pažeráku sa často vykonáva v spojení s operáciami iných orgánov v brušnej dutine. Napríklad cholecystómia sa vykonáva s početnou cholecystitídou v chronickom štádiu, proximálna selektívna vagotómia - s vredom v dvanástniku..

V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií. Najčastejšie je diagnostikovaná u žien a riziko jej výskytu sa v priebehu rokov zvyšuje. Iným menom je hiátová prietrž alebo hnačka.

Čo je hiátová prietrž? Ide o chronické ochorenie, ktoré má opakujúci sa charakter, pri ktorom je zväčšeným diafragmatickým otvorom vyčnievajúci do hrudnej dutiny dolný (brušný) úsek pažeráka, žalúdka, menej často iné orgány brušnej dutiny..

klasifikácia

Existuje niekoľko typov hiátovej prietrže:

 1. Posuvná alebo axiálna prietrž. S týmto priebehom patológie sa brušný pažerák a srdcová časť žalúdka pohybujú bez problémov diafragmatickým otvorením pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Normálne by sa tieto orgány mali lokalizovať v brušnej dutine..
 2. Parezofágová hernia je zriedkavým typom hiátovej prietrže, žalúdok, pri ktorom sa zdá, že sa jej prevráti aj jej dolná časť, niekedy spolu s inými orgánmi prechádza otvorením bránice, zatiaľ čo správna časť žalúdka je v anatomickej polohe..
 3. Kombinovaná prietrž. S týmto priebehom patológie sú pozorované symptómy kĺzavej a pažerákovej hernie.

V závislosti od závažnosti patológie je axiálna prietrž 1 a 2 stupne.

Čo je to posuvná hiátová hernia triedy 1? S týmto priebehom choroby vyčnieva iba pažerák do hrudnej dutiny a žalúdok je lokalizovaný nad jeho anatomickou pozíciou bližšie k bránici. Ak sa u pacientov staršej vekovej skupiny nájde kĺzavá kýla 1. stupňa, považuje sa to za hraničný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom.

S vývojom hiátovej prietrže 2. stupňa sa pažerák a žalúdok súčasne vysúvajú do hrudnej dutiny..

príčiny

Príčiny hiátovej prietrže sú rôzne:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zhubné nádory;
 • zranenia
 • chirurgické zákroky;
 • narušenie gastrointestinálnej motility;
 • chronické ochorenia pečene, pankreasu a žalúdka;
 • genetická predispozícia;
 • vrodené patológie, ako je nedostatočné rozvinutie bránice, výskyt prietrže v prenatálnom období.

Objavenie prietrže tiež vyvolávajú akékoľvek faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak. Napríklad je možné vyčnievať z pažeráka fyzickou námahou, kašľom.

Dôležité! Noste priliehavé oblečenie môže spôsobiť rozvoj choroby..

Obdobie nosenia dieťaťa a nadváhou môže tiež spôsobiť expanziu bránice pažeráka. Kýla sa často vyskytuje u pacientov s plochými nohami a Marfanovou chorobou.

Klinický obraz

Príznaky hiátovej hernie pažeráka sa môžu veľmi líšiť v závislosti od stupňa choroby..

V počiatočnom štádiu vývoja patológie sú klinické prejavy slabé a najčastejšie sa diagnostikujú náhodne pri fyzickom vyšetrení alebo rádiografii..

V závislosti od typu kýly a stupňa sa môžu pozorovať rôzne príznaky..

Pri klznej kýle 1. stupňa sa uvádza:

 • pálenie záhy po jedle, najmä pri strave;
 • epigastrická bolesť s predĺženým pobytom v ohnutej polohe.

Výstraha! Jedným z charakteristických počiatočných príznakov patológie je objavenie sa bolesti v chrbte. Zvyšujú sa pri fyzickej námahe a pri ležaní.

S prechodom choroby na 2. stupeň existuje:

 • stále pálenie záhy, objavujúce sa bez ohľadu na jedlo;
 • grganie, nevoľnosť, dysfágia, škytavka, bolesti brucha;
 • anémia;
 • pálivé bolesti na hrudníku podobné útokom "angina pectoris";
 • bolestivé pocity sa zosilňujú, keď sú naklonené a keď sú vo vodorovnej polohe;
 • krvácajúci.

Výstraha! Kýla 2. stupňa je nebezpečná v tom, že ak sa nelieči, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu.

Pri paraezofágovej hernii sa pozorujú znaky vyvolané prolapsom žalúdka:

 • bolesť po jedle, najmä ak telo nakloníte dopredu;
 • pocit pálenia v pažeráku, grganie, nevoľnosť;
 • narušenie srdca a pľúc sa pozoruje pri kompresii veľkými formáciami: dýchavičnosť, tachykardia, modrastý nasolabiálny trojuholník, najmä po jedle.

S rozvojom kombinovanej hernie sa pozoruje kombinácia rôznych príznakov.

Výstraha! Hiátová hernia pažeráka môže byť sprevádzaná bronchoezofágovým syndrómom, pri ktorom sa vyvíja respiračné ochorenie: u pacienta sa náhle vyvinie pneumónia, priedušieky a iné choroby dýchacích ciest. Výskyt týchto príznakov si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože naznačujú závažný priebeh hiátovej prietrže.

diagnostika

Diagnóza pomáha pri anamnéze a vyšetrení pacienta. Pri podozrení na vývoj hiátovej hernie lekár podá žiadosť o vyšetrenie. Môže menovať:

 • röntgen pažeráka, hrudníka a brušnej dutiny, ktorý sa vykonáva v polohe na chrbte, s cieľom zistiť malú prietrž, štúdia sa vykonáva pomocou
  látky nepriepustné pre žiarenie (soli bária);
 • CT
 • ezofageálna manometria, ktorá umožňuje vyhodnotiť fungovanie orgánu;
 • štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou pažeráka;
 • tkanivová biopsia, ktorá eliminuje onkológiu;
 • laboratórne testy (analýza stolice na otvorenú krv, všeobecný krvný test na zistenie anémie);
 • s rozvojom bolesti na hrudníku sa predpisuje elektrokardiogram na vylúčenie angíny pectoris.

terapia

Režim liečby vyberie lekár v závislosti od klinického obrazu. Ak sú patológovia asymptomatickí, indikujú sa taktiky počkajte a uvidíte, to znamená, že pacient by mal pravidelne navštevovať lekára v určitých intervaloch, aby sa vyhodnotilo dynamické ochorenie..

V prípade nepríjemných príznakov je predpísaná liečba, ktorá môže byť:

S rozvojom klznej kýly 1 a 2 stupne sa zvyčajne uchýlia k konzervatívnej liečbe, ktorá zahŕňa diétnu terapiu a lieky.

Výrobky, ktoré dráždia gastrointestinálnu sliznicu, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta, konkrétne:

 • údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • marinády;
 • korenené a nakladané jedlá.

Musíte jesť často a postupne. Jedlá by mali byť teplé a nasekané na homogénnu konzistenciu..

Z predpísaných liekov:

  antacidá, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej šťavy a znižujú jej aktivitu (Almagel, Gaviscon, Fosfalugel, Maaloks);

Je potrebné si uvedomiť, že samoliečba týmito liekmi nie je prípustná, pretože každý z nich má svoje vlastné kontraindikácie a nežiaduce účinky, a len lekár môže zvoliť správny liek a jeho dávkovanie..

Pri hiátovej prietrži je indikovaná záťažová terapia.

S neúčinnosťou konzervatívnej terapie sa vykonáva chirurgický zákrok.

S rozvojom paraezofageálnej a kombinovanej hernie sa chirurgická liečba predpisuje častejšie, pretože pri takom vývoji patológie existuje vysoké riziko komplikácií. Počas chirurgického zákroku sa šije bránica a žalúdok sa pripevní k brušnej stene.

Dôsledky a prevencia

komplikácie

Hiátová hernia môže vyvolať také patológie, ako sú:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • peptický vred a zúženie pažeráka;
 • vnútorné krvácanie;
 • porušenie prietrže;
 • vyčnievanie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • narušenie integrity stien pažeráka.

Pacienti s hiátovou herniou by mali byť registrovaní u gastroenterológa. Musia sa vyšetriť najmenej raz za šesť mesiacov..

Preventívne opatrenia

Prevencia recidívy ochorenia spočíva v odstránení nadmernej fyzickej námahy, fyzickej terapii, posilnení brušných svalov, odstránení zápchy, liečbe sprievodných ochorení tráviaceho systému..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina obličiek dnes zaujíma desiate miesto vo frekvencii diagnostiky medzi všetkými onkologickými procesmi. Ak sa pacientovi diagnostikovalo toto ochorenie, hoci ešte nemal čas ísť do pokročilého štádia, môže byť účinná nielen chirurgia, ale aj konzervatívna liečba..
V súčasnosti sa stále viac vyskytujú všetky druhy kĺbových chorôb, ktoré si vyžadujú rýchlu a kvalitnú liečbu. Zároveň mnohí Rusi uprednostňujú liečbu v sanatóriách v Bielorusku, kde sú lekárske služby vysokej kvality a prijateľnej ceny..
Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.