loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba axiálnej prietrže pažeráka

Membrána je doska pozostávajúca zo svalov, ktoré oddeľujú hrudník od brušnej dutiny. Keď lekári diagnostikujú pacienta herniou otvoru pažeráka, je možné pozorovať, že pažer vyčnieva smerom hore z roviny bránice. Vo väčšine prípadov toto ochorenie neprináša výrazné nepohodlie. Ak však liečba axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice neprejde včas, môže to viesť k závažným komplikáciám. Pozrime sa bližšie na príznaky a metódy liečby tohto ochorenia..

Príznaky axiálnej prietrže

Existujú dva typy klznej hernie pažeráka otvorenej bránice: nefixovaná a pevná. Nefixovaná prietrž je menej zložitý typ patológie, ale vyžaduje si aj liečbu. Pokiaľ ide o fixné, je ťažké ho diagnostikovať, pretože v prvých štádiách je takmer asymptomatický. Počas röntgenového vyšetrenia alebo lekárskeho vyšetrenia sa pacient o chorobe náhodou dozvie. Axiálna kýla druhého stupňa sa prejavuje bolesťou v epigastrickej oblasti, pálením záhy, belgovaním, škytavkou, anémiou.

V niektorých prípadoch si pacienti zamieňajú bolesť pažeráka s bolesťou pankreasu alebo srdca. V tomto prípade je úlohou lekára v diagnostike vylúčiť pankreatitídu, srdcový infarkt, angínu pectoris, preto by ste mali poznať hlavné charakteristiky symptómov bolesti pri tomto ochorení:

 1. Mierna intenzita bolesti, zhoršená fyzickou námahou.
 2. Bolesť nastáva, keď pacient leží, stojí po dlhú dobu, s kašľom, plynatosťou, po jedle.
 3. Bolesť úplne po zmiznutí alebo zvracaní úplne zmizne..

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je nebezpečná, pretože sa môžu vyvinúť choroby dýchacích ciest a rôzne zápaly dolného pažeráka. Dlhodobé krvácanie vedú k anémii, po ktorej má pacient zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka. Vo väčšine prípadov sa po vývoji choroby u ľudí pozoruje reflux pažeráka. Ak sa choroba po prvých príznakoch nelieči 7-10 rokov, potom u pacientov podľa gastroenterologických štúdií riziko rozvoja rakoviny pažeráka vzrastie o 280%.

príčiny

Ochorenie je získané alebo vrodené ochorenie, ktoré sa vyskytuje na treťom mieste po peptickom vrede a cholecystitíde. K vydutiu môže dôjsť, ak existujú predispozičné faktory:

 • nadváhou;
 • problémové tehotenstvo;
 • poranenia brucha;
 • konštantná fyzická aktivita;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • nosenie nepohodlného oblečenia;
 • zmeny tela súvisiace s vekom;
 • chirurgický zákrok.

U ľudí v dôchodkovom veku dochádza k výčnelku na pozadí starnutia väzivového aparátu, čo vedie k strate jeho fyziologických vlastností. Okrem toho sa v senilných rokoch spolu s touto chorobou tvoria ďalšie typy hernií: pupočníková, femorálna a biela línia brucha. V dôsledku toho vznikajú ešte nepriaznivejšie následky: v bránici sa rozširuje diera, ktorá môže pustiť až 3 prsty - jedná sa o hernálnu bránu, cez ktorú brušná časť voľne prechádza do horného žalúdka..

Diagnostika a laboratórne testy

Pri vyšetrení iných chorôb tráviaceho ústrojenstva sa často vyskytuje náhodný výčnelok. Keď sa pacient sťažuje na časté pálenie záhy alebo bolesť brucha, hrudníka, lekári vykonajú tieto typy diagnostiky:

 • Ultrazvuk brucha;
 • röntgenová snímka dolnej časti hrudníka a brucha;
 • fibrogastroskopia žalúdka a pažeráka;
 • CT sken.

Lekár dokáže zistiť axiálne kýly pri státí alebo ležaní v polohe Trendelenburg, keď sú ramenné pletence a hlava pacienta pod panvou. Niekedy sa používa metóda endoskopického vyšetrenia na identifikáciu stupňa poškodenia sliznice pažeráka a kombinácie choroby s inými gastrointestinálnymi chorobami: chronická gastritída, dvanástnikové vredy, pankreatitída, cholecystitída, reflux ezofagitídy. Vedľajšiu úlohu zohrávajú laboratórne testy - biochemické a klinické krvné testy pomáhajú odhaliť zápal a anémiu.

S ktorými lekármi by ste sa mali poradiť

Na diagnostikovanie choroby by ste sa mali obrátiť na gastroenterológa, ktorý by mal po vyšetrení pacienta odporučiť kardiologovi, pulmonológovi a otolaryngológovi, aby identifikoval axiálnu herniu pažeráka v súvislosti s chorobami kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Ak osoba samostatne objavila podobné ochorenie sama o sebe, musí sa obrátiť na chirurga, ktorý je schopný zistiť herniu v druhej fáze prihmatom a ak je to potrebné, odkázať pacienta na plánovaný chirurgický zákrok..

Liečebné metódy

Terapia tohto ochorenia prebieha rôznymi spôsobmi. Popredné kliniky v Izraeli, Nemecku, Moskve, Petrohrade a ďalších veľkých mestách Ruska vykonávajú komplexnú konzervatívnu liečbu v skorých štádiách choroby a ponúkajú aj operatívnu metódu, pretože sa predpokladá, že je v posledných štádiách choroby účinnejšia. Chirurgický zákrok je indikovaný v prípadoch, keď:

 • veľké vzdelanie;
 • vzdelávanie má sklon k porušovaniu;
 • liečba drogami zlyhala;
 • vyskytla sa dysplázia sliznice pažeráka;
 • vytvorila sa hernia kĺzavého pažeráka;
 • začal zápal, krvácanie, vred, erózia.

Náklady na ošetrenie v zahraničí sú rádovo vyššie ako v ruských zdravotníckych centrách. Napríklad náklady na operáciu Hill, ktorá sa nazýva najefektívnejšia pre kĺzavú kýlu, na nemeckej klinike budú stáť pacienta od 3 000 EUR a cena podobného chirurgického zákroku na moskovskej klinike bude presne 2-krát lacnejšia. Vo všetkých krajinách však lekári odporúčajú začať liečbu bez chirurgického zákroku a čo najskôr ju viesť..

konzervatívny

Medzi znaky konzervatívnej liečby patrí lieková terapia zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 1. Prevencia spätného toku pažeráka.
 2. Účinky na zapálený pažerák.
 3. Znížená kyslá a peptická sekrécia žalúdočnej šťavy.
 4. Potlačenie žalúdočnej sekrécie.
 5. Korekcia dyskinézy (porúch) žalúdka a pažeráka.
 6. Liečba sprievodných komplikácií.

Po dôkladnom lekárskom vyšetrení prvého pacienta sa predpíše liečba, ktorá sa vykonáva v nemocničnom prostredí podľa ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb). Na konci hlavného cyklu sú všetci pacienti s axiálnou herniou ezofageálneho otvoru bránice vystavení výdaju, počas ktorého sa vykonávajú periodické diagnostiky, prevencie a korekcie relapsov a komplikácií. Po hospitalizácii je pacientovi často poskytnuté sanatórium na rehabilitáciu.

Po liečbe drogami nie je dovolené zdvíhanie hmotnosti a všetky druhy práce, ktoré sú sprevádzané napätím brušných svalov. Neodporúča sa nosiť obväzy, korzety, pevné opasky. Gastroenterológ bez problémov predpisuje šetrnú stravu, ktorá zakazuje prejedanie, jesť korenené, vyprážané jedlá a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Odporúča sa vylúčiť zo stravy živočíšne tuky, kávu, paradajky, citrusové plody, alkohol a čokoládu - tieto výrobky pomáhajú znižovať žalúdočnú sekréciu..

chirurgický

Pri zlyhaní opakovaných cyklov liekovej terapie a alternatívnej liečby je indikovaný chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k úplnému odstráneniu tvorby, zošití kýlovej brány, posilneniu pažeráka a srdcovej sekcie a obnove ligamentového aparátu. Chirurgický zásah môže nastať otvoreným prístupom alebo laparoskopiou niekoľkými spôsobmi:

 1. Nissenova fundoplikácia, počas ktorej je pažerák zabalený v časti žalúdka, čím vytvára druh manžety. Znižuje otvorenie pažeráka v pažeráku a zabraňuje vstupu žalúdka do pažeráka. Táto metóda je účinná pri kardiofundálnych prietržiach, keď je kardia umiestnená nad bránicou..
 2. Operácia Belsi, pri ktorej sa urobí rez v ľavej časti hrudníka, sa spodok žalúdka zošíva na pažerák, zatiaľ čo jeho časť je pripevnená k bránici. Toto je účinná metóda pri hiátovej prietrži, keď sa brušné orgány presunú na patologické miesto pažeráka na nesprávne miesto.
 3. Gastrocardiopexia podľa Hillovej metódy sa vykonáva pomocou veľkého rezu nad pupkom, ktorý sa nazýva laparotómia. Počas tejto operácie sa horná časť pažeráka a žalúdka zošíva spolu s bráničnými časťami, napríklad okrúhlym ligamentom pečene alebo veľkým omentom..

Prevencia chorôb

Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť vývoju axiálnej prietrže pažeráka, je bránenie. Aby to človek dosiahol, musí dodržiavať celý rad jednoduchých pravidiel:

 1. Vyvarujte sa zdvíhania nadmerných hmotností a príliš strmým stúpaniam..
 2. Monitorujte správne fungovanie tráviaceho systému.
 3. Zabráňte zápche.
 4. Zahrňte do svojej stravy iba prírodné jedlo, odmietajte rýchle občerstvenie, údené mäso, sladkosti, pikantné omáčky a ochucovadlá..
 5. Jedzte po častiach av malých dávkach.
 6. Nevystavujte telo fyzickej aktivite po jedle..
 7. Nejedzte 4 hodiny pred spaním.
 8. Vzdajte sa popoludňajšieho spánku.

video

V procese vývoja choroby sa vnútornosti pohybujú z peritonea do hrudnej dutiny. Membrána je v strede týchto dvoch častí, preto, keď jej svaly oslabia, horná časť pažeráka začne vyčnievať a pohybovať sa nahor. Toto sa nazýva hiátová prietrž.

recenzia

Anatoly, 54 rokov, Volgograd: „Vo veku 40 rokov mi bola diagnostikovaná axiálna kýla ezofageálneho otvorenia bránice. Chirurg uviedol, že prietrž je veľká, ale operácia je indikovaná iba v prípade komplikácií. Varoval, že nesmieme zdvíhať závažia, ale vzhľadom na svoju prácu to nebolo možné, a tak som išiel na operáciu. Bola úspešná a po rehabilitácii som sa opäť vrátila do plného života bez obmedzenia výživy. “.

Lyudmila, 36 rokov, Voroněž: „Operáciu vykonala na Nissene v Moskve pred 3 rokmi. Spolu s cholecystitídou sa vyskytla prietrž prvého stupňa. Spočiatku sa zdalo, že chirurgická liečba nepomohla, pretože niekoľko mesiacov bolo potrebné dodržiavať prísnu diétu a piť antispasmodiká. Ale čoskoro všetko zmizlo a teraz som zabudol na všetky problémy pažeráka. “.

Tamara, 44 rokov, Jekaterinburg: „Bola mi diagnostikovaná kýla pažeráka, keď už tretina žalúdka bola už za hrudnou dutinou. Bol som v panike a bolo desivé ísť na operáciu. Po chvíli som si však vybral najdrahšiu kliniku v Petrohrade a dal som sa skúsenému chirurgovi, ktorý na mňa operoval len s párovými rezmi po 2 cm. Po 2 dňoch som bol prepustený a po dvoch týždňoch som sa cítil, akoby som sa znova narodil. “.

Dmitrij 28-ročný, Nižný Novgorod: „Po vojne som pociťoval po hrudi veľa pálenia záhy a bolesti v hrudnej kosti, a keď som išiel k gastroenterológovi, bol šokovaný diagnózou: ezofágová prietrž. Operácie som sa nebál, pretože mi už odstránili slepé črevo, takže viem, ako sa to deje. Po zákroku uplynul iba mesiac a ja som ani nesedel na predpísanej diéte - pálenie záhy zmizlo, neexistuje bolesť, tlak po jedle už stúpa, liečba už nie je potrebná. “.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Príčiny, príznaky a liečba axiálnej prietrže ezofágového otvorenia bránice

Membrána je široká doska svalov a spojivového tkaniva, ktorá oddeľuje hrudník od brušných orgánov. Jeho fyziologickým otvorom prechádza pažerák, ktorý tak vstupuje z hrudnej dutiny do brušnej dutiny.

Prietrž pri otvorení pažeráka (skratka HPOD) - orgány normálne umiestnené v dutine brušnej prenikajú do hrudníka cez bránicu pažeráka..

Existujú 3 typy GPOD:

Pri axiálnej prietrži ezofágového otvoru bránice je vo vnútri hrudníka nielen žalúdok, ale aj brušná časť pažeráka..

Pri paraezofágovej hernii vstupuje časť alebo celý žalúdok izolovane do dutiny hrudníka, ale anatomické umiestnenie pažeráka sa nemení..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Membránová hernia v polovici prípadov neprináša pacientom nepríjemné pocity, v druhej polovici iba osobu obťažuje nepríjemnými príznakmi. Zároveň však môžu bez liečby viesť k závažným komplikáciám: vnútorné krvácanie, zhubná degenerácia stien pažeráka atď..

Našťastie s pomocou moderných metód liečby sa tieto hernie dajú zvládnuť v 99% prípadov; zotavenie je možné bez chirurgického zákroku.

Tri hlavné príčiny patológie

Nedostatočná sila väzivového aparátu, normálne držiaca brušnú časť pažeráka pod bránicou.

Zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý prispieva k tlačeniu brušného pažeráka a žalúdka cez AML do hrudnej dutiny..

Ezofageálna a žalúdočná dyskinéza: keď gastrointestinálny trakt prechádza peristaltickými pohybmi (tj kontrakciou stien žalúdka a čriev, v ktorých sa ich obsah pohybuje) v opačnom smere, vytvárajú sa priaznivé podmienky na to, aby tráviaci systém prenikol cez AML.

Každý dôvod podrobne analyzujeme.

1. Nedostatočná sila väzivového aparátu

Normálne dolný pažerák neprenikne do otvoru, ale je držaný pod bránicou pomocou väzov a svalov a tiež vďaka prítomnosti „vankúša“ podkožného tuku. Ak je ktorýkoľvek z mechanizmov fixácie pažeráka oslabený, existuje riziko tvorby axiálnej hernie.

 • Oslabenie väzov nastáva v dôsledku prirodzeného starnutia tela a vyskytuje sa všade v tele.
 • U mladých ľudí sa slabosť väzov zvyčajne pozoruje v prítomnosti genetickej predispozície, ktorú možno nepriamo posúdiť na základe prítomnosti plochých nôh, ako aj v prípade špecifických chorôb, ako je Marfanov syndróm alebo črevná divertikulóza..
 • U ľudí so štíhlou stavbou je pravdepodobnosť výskytu hernie pravdepodobnejšia ako u iných. Môže to byť tiež spôsobené riedením „vankúšika“ tukového tkaniva..
 • Do rizikovej skupiny tiež spadajú netrénovaní ľudia, u ktorých je tvorba prietrže bránice spojená so znížením celkového svalového tonusu a oslabením ligamentového aparátu..

Na túto chorobu sú vystavení netrénovaní ľudia so slabými väzmi

2. Zvýšený brušný tlak

Zvýšenie tlaku v brušnej dutine je zaznamenané vždy, keď je namáhanie. Preto u ľudí, ktorí trpia chorobami pľúc sprevádzanými nepríjemným kašľom, sa v polovici prípadov vyvinie axiálna kýla bránice. Zápcha, ťažkosti s močením pri adenóme prostaty, práca súvisiaca so zdvíhaním hmotnosti - mnohokrát zvyšuje riziko vzniku bránice prietrže.

3. Dyskinéza pažeráka a žalúdka

Porušenie peristaltiky gastrointestinálneho traktu (ďalej len gastrointestinálny trakt), ktoré sa vyvíja s chorobami tráviaceho ústrojenstva, sa stáva vážnym rizikovým faktorom pre tvorbu axiálnej hernie.

Porušenie pohyblivosti zažívacieho traktu vedie k odlievaniu obsahu spodných častí zažívacieho traktu do pažeráka a k jeho spáleniu. Permanentná trauma spôsobuje zjazvenie stien pažeráka - pažerák sa skracuje a „zaťahuje“ žalúdok za ním do hrudnej dutiny cez bránicu.

Ale ešte pred zjazvením sa v dôsledku chemického popálenia objaví ezofageálny kŕč. Dĺžka svalovej trubice sa skráti, v dôsledku čoho sa brušné orgány vtiahnu otvorom bránice do hrudnej dutiny..

Charakteristické príznaky

U 40 - 50% pacientov sa prietržová hernia nijakým spôsobom neprejavuje a stáva sa nálezom pri diagnostickom vyšetrení z iných dôvodov. V iných prípadoch môžu byť príznaky tieto:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

O posuvnej hiátovej prietrži

Kýlová hernia je patologický stav s chronickým charakterom priebehu, pri ktorom sa časť ezofágovej trubice, srdcová časť žalúdočnej dutiny a niekedy aj slučky tenkého čreva pohybujú do hrudnej kosti (cez otvor pažeráka v bránici). Toto ochorenie je celkom bežné a častejšie ho trpia pacienti zo stredného a staršieho veku. Stojí za zmienku, že predstavitelia spravodlivého sexu to odhaľujú častejšie ako muži. Kýlová pažerá má niekoľko stupňov vývoja, ktoré sa delia v závislosti od toho, ktoré orgány sú premiestnené do hrudnej dutiny..

U mnohých ľudí v raných štádiách progresie ochorenia (stupeň 1 - 2) sa symptómy patológie nemusia vôbec objaviť, takže neprijímajú žiadne opatrenia na liečbu choroby. V tom spočíva nebezpečenstvo HPAI - je to asymptomatické, ale v každom okamihu sa môže cítiť so živým klinickým obrazom a komplikáciami (najnepriaznivejšie je porušenie nekrózou). Pri vyjadrovaní prvých príznakov, pri ktorých je možné podozrenie na takýto patologický stav, je dôležité okamžite konzultovať s kvalifikovaným gastroenterológom. Až po diagnostických opatreniach môže zistiť - 1, 2 alebo 3 stupne HPOD napreduje u ľudí a predpísať komplexnú liečbu.

Celkovo lekári rozlišujú tri stupne HPAP. Nie je možné samostatne určiť ich schopnosti. Diagnóza bude vyžadovať inštrumentálne diagnostické metódy. Každý titul má svoj vlastný klinický obraz a niektoré črty kurzu..

Funkcie rozvoja patológie

Ochorenie je nebezpečné, pretože keď vstúpi do hrudnej dutiny žalúdka alebo čriev, stlačí sa, v dôsledku čoho srdce a pľúca nemôžu normálne fungovať. Okrem toho nová pozícia tráviaceho systému nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Orgány sa môžu vyskytovať vo svalovom kruhu bránice, cez ktorú je hrudná oblasť.

Patológia je chronická a akútna. Chronická patológia môže zostať v pokoji po dlhú dobu a nespôsobovať pacientovi žiadne nepríjemnosti. Až po chvíli sa môžu objaviť negatívne príznaky (súčasne sú to príznaky akútnej bráničnej kýly). Medzi hlavné prejavy patrí pálenie záhy, grganie, ťažké dýchanie, pocit pálenia v hrudnej kosti. Tento prejav choroby môže pacientom priniesť veľa nepríjemných minút a významne skomplikovať život..

Ochorenie môže byť rôzneho typu a vyskytuje sa pomerne často. Podľa štatistík jeden z desiatich mladých ľudí a ľudí stredného veku môže trpieť takouto chorobou.

Po 50 rokoch je patológia diagnostikovaná takmer u každého druhého pacienta.

Membránová hernia sa lieči niekoľkými spôsobmi, chirurgický zásah je však stále najúčinnejší..

Lieky nedokážu odstrániť patológiu, môžu však pacienta zbaviť nepríjemných symptómov a môžu zabrániť komplikáciám.

Terapeutické opatrenia

Axiálna prietrž sa odstraňuje chirurgicky aj konzervatívne. Výber špecifickej taktiky liečby závisí od mnohých faktorov. V prítomnosti nekomplikovaných axiálnych hernií sa vykonáva terapeutická liečba. Počas celého obdobia liečby by ste sa mali vzdať zlých návykov, ak existujú, normalizovať svoj denný režim, riadiť sa stravou špeciálne pripravenou lekárom.

Lieky predpísané pre pacientov:

 • činidlá, ktoré znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej;
 • prostriedky na zníženie produkcie žalúdočnej šťavy;
 • lieky na normalizáciu fungovania zažívacieho traktu.

Ak sa prietrže vyskytne, ale nie je vyjadrená žiadnymi príznakmi, jej liečenie sa nevykonáva. Je dôležité, aby ste ich pravidelne sledovali lekárom, ktorý bude schopný monitorovať stav pacienta av prípade potreby mu predpíše liečbu..

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva iba v prítomnosti komplikovanej axiálnej prietrže, ktorú nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód..

Klasifikácia patológie

Obvykle možno všetky typy bráničnej prietrže rozdeliť na dve veľké skupiny: traumatické a netraumatické. Každá zo skupín má zasa dva ďalšie poddruhy patológií, ktoré zase zahŕňajú aj niekoľko foriem novotvarov. Ak chcete získať úplný prehľad o klasifikácii bránkovej hernie, prečítajte si tabuľku.

Membránová prietrž
Traumatické - vznikajú v dôsledku chirurgického zákroku alebo mechanického poškodenia.Netraumatické - prirodzene formované.
Nepravdivé - nemajú herniálny vak. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho prenikajú cez otvor v bránici.Pravda - s herniovým vakom môže byť porušenáFalošné (podobné traumatickým patológiám)Pravda (analogicky s traumatickými patológiami)Vrodené - sú diagnostikované počas tehotenstvaKýly prírodných otvorov - pozorované v aorte, pažeráku alebo vena cava.Neuropatický - objavuje sa, keď je narušená nervová kontrola určitej časti bránice, v dôsledku čoho sa oslabuje..

Všeobecne sú príznaky každého typu prietrže klasické, preto pred predpísaním nevyhnutnej liečby pre akýkoľvek typ diafragmatickej prietrže by sa mal pacient podrobiť úplnej diagnóze..

Prevencia kýly

Prevencia spočíva v záťažovej terapii, včasnej liečbe gastrointestinálnych patológií, vykonaní špeciálnych cvičení, odstránení zápchy. Odporúča sa tiež kontrolovať hmotnosť a stravu - často sú v malých porciách a iba výrobky, ktoré povoľuje lekár.

Membrána hernia ohrozuje rozvoj zápalu pažeráka, chorôb dýchacích ciest. Dlhodobé vnútorné krvácania často spôsobujú anémiu. Ak po objasnení diagnózy po dobu dlhšiu ako 5 rokov nelieči kýlu bránice, pravdepodobnosť rakoviny pažeráka a žalúdka sa zvýši o 280%.

Príčiny choroby

Choroba, ako je hernie bránice, sa dá diagnostikovať u ľudí rôzneho veku. Znaky diafragmatickej prietrže a príčiny rozvoja patológie sa môžu tiež líšiť. Existujú dve skupiny faktorov, ktoré určujú vzhľad prietrže v budúcnosti:

Prvá skupina obsahuje také momenty, ktoré sú priaznivé pre vývoj bránice prietrže. Hlavné sú:

 1. Poranenia bránice.
 2. Slabé spojivové tkanivo (získané hernie sa najčastejšie vyskytujú práve z tohto dôvodu).
 3. Dystrofia svalov a väzov.
 4. Vek sa mení.

Skupiny provokačných faktorov zahŕňajú tieto body:

 1. Športové cvičenia, pri ktorých je vzpieranie charakteristické.
 2. Tehotenstvo alebo predĺžené pôrod.
 3. Chronická zápcha.
 4. Porušenie stravy (obezita a pravidelné prejedanie).
 5. Choroby pozadia (gastrointestinálny trakt a pľúca).
 6. Alkohol, chemické popáleniny, zjazvenie pažeráka.

Koncept a druhy posuvnej prietrže

Kýla typu AM je vytvorená takým spôsobom, že jednou z jej stien je orgán čiastočne zakrytý brušnou dutinou. Môžeme povedať, že tento typ prietrže je defekt v blokovacom tkanive medzi pobrušnicou a hrudníkom. Hlavnou zložkou tohto tkaniva sú svaly, ktoré sa nakoniec stanú menej elastickými a elastickými. Takéto zmeny sú klasifikované ako súvisiace s vekom, takže choroba je charakteristická pre starších ľudí.
Dôležitým predpokladom vzniku hernie pažeráka môže byť nízky tlak v brušnej dutine v porovnaní s brušnou dutinou. V dôsledku tohto faktora, s veľkou fyzickou aktivitou, v prípade dlhodobého kašľa a za iných podobných okolností, ktoré zvyšujú vnútromaternicové zaťaženie, sa môže vyskytnúť kĺzavá kýla (hiátový vzhľad)..

V medicíne sa jedná o nasledujúce kýly.

Klasifikácia podľa oblasti vzdelávania:

 • Axiálna hiátová prietrž, ktorá sa vyskytuje vo viac ako 98% prípadov a je rozdelená na:
 • Srdce, ktoré predstavuje takmer 96% všetkých prípadov.
 • Kardiofundál - 2,3%.
 • Medzisúčet - pravdepodobnosť výskytu je 0,4% - 2%.
 • Parazezofág, ktorého výskyt je až približne 1,4% všetkých prípadov.
 • Kýla označovaná ako vrodený krátky pažerák - 0,3%.

Klasifikácia podľa veľkosti žalúdka prenikajúceho do hrudnej kosti:

 1. Klzná kýla ezofágového otvoru bránice 1 stupňa, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou časti pažeráka nad bráničnou zónou, umiestnením srdca v oblasti bráničnej zóny, dosadnutím žalúdka do samotného bráničného orgánu..
 2. HPOD 2 stupne - malá časť pažeráka súvisiaca s peritonea sa nachádza v hrudnej kosti a určitá časť žalúdka sa nachádza v oblasti otvoru.
 3. 3-stupňová posuvná prietrž - podiel pažeráka súvisiaci s pobrušnicou, ako aj takmer celý žalúdok (niekedy je možné zahrnúť aj antrum), je kardia nad bráničnou zónou.

Príznaky choroby

Príznaky bráničnej prietrže a následná liečba do veľkej miery závisia od typu patológie. Je potrebné poznamenať, že príznaky akútnej hernie môžu byť tieto:

 • bolesť v oblasti hrudníka, ktorá sa zosilňuje počas kašľa;
 • pálenie záhy a neustále teplo za spodnou časťou hrudnej kosti, horšie v polohe na chrbte;
 • časté grganie vzduchom alebo niečo kyslé, ku ktorému dochádza aj vo sne;
 • problémy s prehĺtaním, pocit hrče v hrudníku, najmä pri jedle;
 • nadúvanie;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • komplikované dýchanie a búšenie srdca;
 • niekedy sú pozorované dunenie a kňučanie v oblasti hrudníka.

Príznaky, ako je strata chuti do jedla, nevoľnosť a problémy s vyčerpaním plynu, je možné pozorovať pri poranenej bránici prietrže..

Charakteristické príznaky

U 40 - 50% pacientov sa prietržová hernia nijakým spôsobom neprejavuje a stáva sa nálezom pri diagnostickom vyšetrení z iných dôvodov. V iných prípadoch môžu byť príznaky tieto:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Charakteristické príznakyKeď sa najčastejšie prejavujú
 • pálenie záhy;
 • bolesť pri opakovanej bolesti na hrudi (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami);
 • grganie vzduchom, kyslé, grilovanie jedla;
 • pocit horkosti v ústnej dutine.
 • Po vydatnej večeri,
 • keď sa nakláňate dopredu alebo pri ležaní,
 • so zvýšenou tvorbou plynu alebo po namáhaní.

Diagnostika a liečba patológie

Pred začatím liečby je potrebné presne diagnostikovať, čo sa dá urobiť až po úplnom vyšetrení. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je dôležité, aby sa pacient podrobil nasledujúcemu vyšetreniu: röntgen hrudníka a brucha, podstúpiť fibrogastroskopiu, zmerať kyslosť v žalúdku a odobrať vzorku membrány pažeráka na biopsiu. Po získaní konečných údajov bude možné urobiť presnú diagnózu..

Úplné liečenie tohto ochorenia sa môže vyskytnúť iba v dôsledku chirurgického zákroku. Ak pacient nesúhlasí s operáciou, potom sa praktizuje konzervatívna terapia. Tento spôsob liečby zahŕňa stravu, stravu a lieky. Ako lieky sa oplatí uviesť tieto prostriedky:

Liekprocedúra
atropín
Platyphyllin
Znížte množstvo produkovanej žalúdočnej šťavy
No-shpa
Riabal

Znižuje bolesť, odstraňuje hypertonicitu vo svaloch žalúdka a čriev
ranitidín
famotidín

Syntéza kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy je znížená
De nol
Vikair
Chráni bunky žalúdka a pažeráka pred negatívnymi účinkami kyseliny chlorovodíkovej
Almagel
Phosphalugel

Eliminuje nadmernú kyslosť v žalúdku

Každé liečivo má špecifickú aplikáciu a určité metódy expozície..

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste najskôr navštívili špecialistu a až potom pokračovali v liečbe patológie.

diagnostika

Pre diagnostiku patológie je dôležitý dôkladný rozhovor s pacientom. Dodatočné vyšetrenie zahŕňa:

 • esophagogastroscopy;
 • rádiografia hrudníka, pažeráka, žalúdka;
 • ezofagomanometria (meranie tlaku v pažeráku);
 • impedančný pH meter (stanovenie kyslosti pažeráka a elektrického odporu jeho obsahu).

Vykonanie cielenej biopsie spolu s endoskopiou eliminuje zhubné nádory.


Ezofagogastroskopia môže spoľahlivo stanoviť diagnózu

Chirurgická liečba choroby

Ako sme už uviedli, diafragmatická prietrž sa dá úplne odstrániť iba chirurgicky. Napriek skutočnosti, že pravdepodobnosť zotavenia je vysoká, odborníci sa zriedka obracajú na túto metódu. Dôvodom je skutočnosť, že v 2 - 15% prípadov sa môže pacient relapsovať.

Existujú však situácie, keď je chirurgický zákrok jedinou možnosťou liečby diafragmatickej hernie. Napríklad pri vredoch pažeráka sa chirurgický zákrok považuje za nevyhnutný, pretože to môže viesť k zúženiu orgánu alebo k výskytu krvácania. Lekári podieľajúci sa na eliminácii tejto patológie rozlišujú tri typy operácií:

 • vykonáva sa šitie „herniálneho portálu“ (existujúci otvor), ktorým orgány prenikajú do hrudnej dutiny. Počas operácie sa nanášajú špeciálne stehy, ktoré sa následne spevňujú špeciálnym pletivom vyrobeným z polypropylénu;
 • žalúdok je upevnený v prednej stene brušnej dutiny, aby bol umiestnený do prirodzenej polohy;
 • spodok žalúdka je prišitý k stene pažeráka.

Všeobecne je každá z týchto operácií pomerne jednoduchá a bežná, je však veľmi dôležité, aby ju vykonával iba skúsený špecialista.

Membránová prietrž sa môže vyvíjať v každom veku a môže sa stať vážnym problémom pre človeka. Na vylúčenie komplikácií a zhoršenia stavu pacienta je mimoriadne dôležité, aby ste včas navštívili odborníka a dodržiavali všetky tipy na liečbu, ktoré sa mu poskytujú. Iba tento prístup môže priniesť pozitívne výsledky a zachrániť pacienta pred nepríjemnými pocitmi..

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

 1. znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;
 2. znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;
 3. vyliečiť gastritídu, vred;
 4. začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

Liečba diafragmatickej prietrže začína konzervatívnymi opatreniami. Pretože príznaky gastroezofágového refluxu sa prejavujú na klinike hiátovej prietrže, je konzervatívna liečba zameraná hlavne na ich odstránenie.

Na základe patogenetických mechanizmov a klinických symptómov ezofágového otvorenia bránice možno formulovať tieto hlavné ciele jej konzervatívnej liečby:

 1. zníženie agresívnych vlastností žalúdočnej šťavy a predovšetkým obsahu kyseliny chlorovodíkovej r iici:
 2. prevencia a kontrola gastroezofágového refluxu;
 3. lokálny liečivý účinok na zapálenú sliznicu pažeráka, hernie,
 4. zníženie alebo eliminácia ezofageálnej a žalúdočnej dyskinézy:
 5. prevencia a obmedzenie traumy pri herniovej bráne brušného pažeráka a prolaps žalúdka.

Lieky na HPOD

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky:

 • antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny
 • Blokátory receptorov H2-histamínu, ktoré znižujú produkciu kyseliny
 • inhibítory protónovej pumpy (PPI) - antisekrečné lieky na liečenie žalúdočných chorôb závislých od kyseliny.
 • Lieky - inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu (obmedz, omeprazol, gastrazol, ranitidín, pantoprazol).
 • Prokinetika na zlepšenie stavu žalúdočnej sliznice, pažeráka, optimalizácia ich pohyblivosti, zbavenie nauzey, bolesti (motilak, motilium, metoklopramid, ganaton, itomed, trimebutín).
 • Vitamíny B urýchľujú regeneráciu tkaniva žalúdka.

Liečba hernie bránice bez chirurgického zákroku je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy.

V súčasnosti je chirurgia jediným radikálnym a najúčinnejším spôsobom liečby hiátovej hernie. Je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku liekovej terapie..

Operácia na bránici s kýlami pažeráka sa zvyčajne plánuje a vykonáva sa po dôkladnom vyšetrení a príprave. Núdzové operácie sa často nevykonávajú pri komplikovaných prietržiach (štípanie, perforácia alebo krvácanie zo stlačeného orgánu)..

Operácie s HH sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi. Nissen fundoplication získava na popularite. Pri tejto operácii sa manžety vyrábajú z časti steny žalúdka, ktorá je pripevnená okolo otvoru, kde sa membrána rozšírila..

Lekári pôsobia dvoma spôsobmi, napríklad:

 • odstránenie otvoreným rezom brucha;
 • laparoskopia s niekoľkými malými rezmi a použitie endoskopu s kamerou a optikou.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Exacerbácie chronických chorôb.
 • Dekompenzovaná choroba srdca.
 • Závažné ochorenie pľúc s respiračným zlyhaním.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Poruchy koagulácie.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • tehotenstvo.
 • Onkologické choroby.
 • Nedávno prevedené operácie brucha.

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, ak je narušená pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, predpisujú sa prokinetika (cerucal, motilium). Švy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice pod dohľadom gastroenterológa..

Najčastejšie komplikácie po operácii na odstránenie prietrže pri otvorení pažeráka sú:

 • relapsu choroby;
 • šmýkanie manžiet;
 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • bolesť;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • zápalové procesy;
 • švy.

Strava po operácii by mala byť tekutá - budete musieť nasledovať asi 3 až 5 dní. Priehľadné tekutiny pozostávajú z vývaru, vody alebo džúsu. Ak je tekutina dobre tolerovaná po 3 až 5 dňoch, strava sa zmení na mäkkú.

Mäkká strava pozostáva z potravín, ktoré sa dajú ľahko žuť a prehltnúť, ako sú napríklad mäkké jedlá na varenie alebo zemiaková kaša, konzervované alebo varené mäkké ovocie a zelenina alebo jemné mäso, ryby a hydina. Ak je mierna strava tolerovaná tri týždne, potom môžete ísť na pravidelnú diétu.

Väčšina pacientov nepotrebuje chirurgický zákrok, preto sa po konzultácii s brušným chirurgom vrátia k lekárovi - gastroenterológovi, ktorý je liečený HPOD. Hlavné ciele liečby sú:

 1. Prevencia rozvoja refluxnej ezofagitídy ako najbežnejšej komplikácie;
 2. Zmiernenie príznakov zápalu sliznice pažeráka;
 3. Prevencia progresie stupňa prietrže;
 4. Eliminácia nepríjemných a bolestivých symptómov.

Základnými princípmi správnej terapie sú dodržiavanie režimu, správna strava a lieky..

Diéta na hiátovú prietrž

Hlavnou vecou v lekárskej výžive je obmedziť dávky vstupujúce do pažeráka a poskytnúť tepelný, fyzikálny, mechanický a chemický odpočinok stene pažeráka a žalúdka. Musíte prehltnúť v malých porciách, bez ponáhľania. Jedlo by nemalo byť korenené, horúce, studené alebo drsné.

Živočíšne tuky, konzervované jedlá, párky, údené mäso, ovocie a zelenina s hrubou vlákninou, šumivé a sýtené nápoje tiež obmedzujú. Aby sme nezachádzali do detailov, môžeme povedať, že strava na prietrž pri otvorení bránice pažeráka a na vred žalúdka je takmer rovnaká..

Pri pozorovaní režimu je dôležité venovať pozornosť týmto:

 • Nechoďte do postele a nezaberajte vodorovnú polohu tela skôr ako 3 hodiny po jedle, zdvihnite hlavu postele;
 • Snažte sa nespôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Okrem vedomého obmedzenia fyzickej aktivity sa napríklad predpisuje preháňadlo na uľahčenie pohybu čriev;
 • Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a pitie.

Drogová terapia a drogy

Pri liečbe sa používajú antispasmodiká na zmiernenie bolesti, protivredové lieky, inhibítory protónovej pumpy. Pri sprievodnej eróznej gastritíde, obaľujúcich látkach, antacídach sa predpisujú, ak je to potrebné, infekcia Helicobacter pylori sa eradikuje podľa existujúcich schém.

Pri súbežnej tráviacej nedostatočnosti sa používajú prokinetika, enzýmové prípravky, ktoré uľahčujú prácu pankreasu..

Metódy chirurgickej korekcie

V prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla očakávaný účinok, hiátová hernia sa odstráni. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú aj komplikácie vo forme krvácania, tvorby obrovského vredu, výskytu štruktúr jaziev s obštrukčnou klinikou..

Napríklad populárna je transthorakálna ezofagofundoplikácia. Počas tejto operácie sa žalúdok spustí dole, obnoví sa konštantný ostrý uhol medzi kardiou a oblúkom žalúdka, potom sa orgány pripevnia pomocou špeciálnych stehov k bránici..

Pri moderných technikách miera recidívy obvykle nepresahuje 10% a potom s nedostatočným dodržiavaním režimu v pooperačnom období..

 • Chirurgická liečba HPOD je účinná v druhom a treťom štádiu choroby.

Už bolo uvedené, že najbežnejšou komplikáciou je refluxná ezofagitída s HPOD, ktorá sa v každom prípade profylakticky lieči. Ďalšie menej časté komplikácie sú:

 • Výskyt vredov pažeráka a žalúdka;
 • Zúženie alebo zúženie v cestnej premávke;
 • Krvácanie, akútne, vyžadujúce chirurgický zákrok na urgentné indikácie a chronické;
 • Inverzia žalúdočnej sliznice do pažeráka (intususcepcia).

Môže dôjsť aj k perforácii steny pažeráka s rozsiahlou ulceróznou defektom, ako aj s možným privretím a nekrózou časti žalúdka. Tieto komplikácie vedú k rozvoju peritonitídy 6 a mediastinitídy s vysokou úmrtnosťou a oneskoreným prístupom k lekárskej starostlivosti..

Vo väčšine prípadov, ak je axiálna prietrž nevyjadrená, nie je sprevádzaná komplikáciami (napríklad štípanie, ulcerácia stien pažeráka a ich cicatrická deformita) - liečba sa vykonáva pomocou liekov.

 • lieky neutralizujúce kyselinu chlorovodíkovú - antacidá (almagel, maalox a iné);
 • lieky, ktoré potláčajú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo jej zložiek: blokátory protónovej pumpy (omeprazol a iné), blokátory receptorov H2-histamínu (ranitidín, famotidín atď.).

Druhou dôležitou úlohou liečby drogami je normalizácia pohyblivosti tráviaceho systému. Prokinetika, ako je domperidón, sa používa na tento účel..

Ak chcete zabrániť toku žlče do pažeráka, predpíšte ursofalk.

Kĺzavá axiálna kýla pažeráka

Membrána je masívna klenutá svalová doska. Nachádza sa v hrudi. Tento orgán rozdeľuje ľudské vnútornosti na dve časti: hrudnú a brušnú.

Srdce, pľúca, pažerák, veľké krvné a lymfatické cievy sa nachádzajú v dutine bránice. Pod kupolou bránice leží celý tráviaci systém: žalúdok, črevá, pečeň, slezina, pankreas..

Prečo človek potrebuje bránicu

Posuvná axiálna hernia ezofageálneho otvoru bránice je výstupok vnútorných orgánov do prírodného otvoru pažeráka umiestneného v bránici..

Má hlavné funkcie:

 • Vytvára individuálne anatomické štruktúry - brušné a hrudné dutiny. Ich oddelenie je životne dôležité pre fungovanie tela.
 • Podporuje vznik dychového aktu. Tento svalový orgán slúži nielen vo forme kostry. Je to hlavný prvok dýchacích svalov..
 • Vytvára stálosť intratorakálneho a intraabdominálneho tlaku.
 • Podporuje fyziologické procesy, ako je defekácia, práca, reflex kašľa.

Membrána má svoje vlastné diery, cez ktoré preniká pažerák, krvné cievy a aorta. Najväčší je pažerák. Existuje vysoké riziko vzniku herniového vaku a následne hernií.

S rôznymi výkyvmi vnútrobrušného tlaku môže časť žalúdka, pažeráka, pečene a črevnej slučky opúšťať dieru. Z tohto dôvodu sa vytvára choroba.

Klasifikácia kýly s kĺzavou membránou

 • Kĺzavá axiálna kýla pažeráka.

Vyskytuje sa najčastejšie. Starší ľudia trpia viac. Pažerák je rozdelený do dvoch hlavných častí: brucha a hrudníka. Sú oddelené bránicou.

Úzka časť orgánu prechádza ezofágovým otvorom bránice. V tých prípadoch, keď hrudná časť zostupuje do brušnej dutiny alebo do brušnej časti spolu so žalúdkom stúpajúcim do hrudníka, hovoria o kĺzavej axiálnej prietrži.

Je posuvný, pretože nemá špecifickú prílohu a môže sa ľahko pohybovať. Porušenie môže byť komplikované..

Prietrž má vo svojom zložení vak, bránu a obsah. Herniový vak vyčnieva zo svalovej vrstvy bránice. Tvorí dutinu, v ktorej sa nachádza postihnutý vysídlený orgán..

Kýlová brána je pažerákovým otvorom bránice. Obsah je obsah balenia. Brána sa môže uzavrieť, zúžiť a narušiť prietok krvi obsahom. Objavujú sa klinické prejavy, sťažnosti a komplikácie.

Je dôležité diagnostikovať tento proces čo najskôr, aby sa adekvátne liečili komplikácie a predchádzalo sa im. Symptómy sa nemusia objaviť okamžite, pretože patológia má pomalý priebeh..

Liečia sa konzervatívnymi liekmi. V závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok..

 • Parezofageálna paraezofageálna prietrž.

Jeho výskyt predstavuje malé percento - asi 10%. Pažerák sa nepohybuje, zaberá svoj anatomický priestor. Horný žalúdok, pažerák vstupuje do hrudnej dutiny.

V porovnaní s predchádzajúcou odrodou je klinický priebeh akútny. Symptómy sa objavujú rýchlo. Vyžaduje chirurgické ošetrenie.

 • Zmiešaná bránica hernie.

Je to choroba s komplexom vyššie uvedených typov kýly. Závažnejšia forma, ktorá má závažné symptómy a má časté komplikácie.

Fázy choroby:

 • I fáze. Anatomicky posunul malú časť orgánu. Diera sa mierne rozšírila. Brušný pažerák siaha do hrudnej dutiny. Žalúdok neprepúšťa otvor, ale je blízko bránice.
 • II. Etapa. Zvýšenie postihnutej oblasti. Horné časti žalúdka prechádzajú do bránice, ale sú mierne posunuté do hrude. Porucha funkcie trávenia.
 • III. Etapa. Najtvrdší. Žalúdok a pažerák sa môžu úplne pohybovať cez bránicu. Vyžaduje chirurgické monitorovanie a liečbu.

Príznaky a liečba klznej axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice

Nie vždy sa choroba môže prejaviť ako sťažnosti. Mnoho pacientov ani nevie, že trpia chorobou. Klinické prejavy sa objavujú s dlhým priebehom as pridaním ďalších patológií.

Diagnózu je možné zistiť rutinným alebo preventívnym vyšetrením. Existujú 2 skupiny príznakov: brušné a srdcové.

Abdominálne príznaky

Toto sú príznaky, ktoré naznačujú zmeny v gastrointestinálnom trakte.

Tento príznak je vždy na prvom mieste s patológiou. Bolesť môže byť lokalizovaná v strede hrudníka, za hrudnou kosťou, v projekcii žalúdka, pažeráka, srdca.

Povaha je pravidelná, pri jedle zintenzívňuje, najmä vyprážaná, korenistá, kyslá. Pri požití sa pacient môže cítiť nepohodlie.

Intenzita môže byť veľmi odlišná: od miernej nevoľnosti po akútne záchvaty. Niekedy sú zamieňaní so srdcovými chorobami. Môže dať do žalúdka, späť, ľavú lopatku.

 • pálenie záhy.

Pálenie záhy je pálivý pocit a „zvieranie“ pažeráka a žalúdka. Zobrazí sa, keď sa posunie posledný..

Vďaka tomu sa zvyšuje produkcia kyseliny a reflux kyslého obsahu žalúdka do pažeráka. Kyselina chlorovodíková dráždi receptory pažeráka, dochádza k páleniu záhy. Takmer vždy sprevádza patológiu.

Vždy má jasný a stály charakter, tento pocit pacienta sa nebude zamieňať s ničím. Posilňuje po jedle, s vodorovnou polohou pacienta, trup sa nakláňa v rôznych smeroch, fyzická aktivita.

Z hľadiska skorého indikátora ochorenia môže byť jediným príznakom.

Prejavuje sa spätným liatím do pažeráka a ústnej dutiny potravinových mas. Zároveň v ústach pociťuje horkosť, kyslosť a nadmerné slinenie. Stáva sa to niekoľko hodín po jedle.

Pripojí sa tlakom herniovým vakom na prsný plexus. Najčastejšie sa jedná o vagus nerv. Vyvíja sa pri prejedaní.

Pacient sa môže sťažovať na neustálu alebo periodickú nevoľnosť, pocit ťažkosti. Tento jav je založený na porušení tráviacich procesov v postihnutých orgánoch..

Častejšie v pokročilých štádiách. Obmedzený žalúdok zároveň nedokáže reflexne brať obvyklé dostatočné množstvo jedla, zvracanie a zvracanie..

Ťažkosti s prehĺtaním a prejdením hrudky potravy pozdĺž traktu. Spočiatku je pre pacienta čoraz ťažšie prehltnúť pevné a hrubé jedlo. S postupujúcou patológiou je ťažšie prehltnúť tekutiny a vodu.

Nebezpečný príznak. Musí sa opraviť čo najskôr..

A tiež nadúvanie, nadmerná tvorba plynu, zvýšená dunenie. To všetko je výsledkom porušenia enzymatického spracovania konzumovaných potravín..

Srdcové príznaky

Prítomný pri poruchách kardiovaskulárnych orgánov.

 • Bolesť v projekcii srdca.

Kýla môže vyvíjať tlak na srdce a veľké cievy, najmä aortu.

 • Palpitácie alebo tachykardia.

Pri porušení prietrže sa tlak v srdcovej dutine a kompenzačná frekvencia zvyšujú.

 • Dýchacia dýchavičnosť.

Hlavná úloha je opäť daná premiestnením a kompresiou dýchacieho aparátu.

 • Suchý neproduktívny kašeľ

Dlhodobo uniká a nie je eliminovaný štandardnými antitusickými liekmi.

Môže dôjsť k opuchu končatín..

 • Bledosť kože.

Je to dôsledok dýchavičnosti a nedostatočného prísunu kyslíka do tkanív..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste sa poradiť so špecialistom, a nie so samoliečbou.

Inštrumentálne a laboratórne výskumné metódy

Po objasnení všetkých sťažností a ich charakteristík u pacienta lekár predpisuje inštrumentálne a laboratórne výskumné metódy. Najspoľahlivejšie, čo vám umožní presne určiť posuvnú prietrž, je:

Umožňuje vyhodnotiť stav pažeráka, žalúdka, bránice.

 • Röntgen hrudníka a brucha s kontrastnou látkou.

Pomáha vidieť premiestnenie orgánov, distenziu alebo zúženie žalúdka, komplikácie.

 • Počítačové a magnetické rezonancie.

Poskytuje objemové informácie o meraní.

Liečba chorôb

Na odstránenie tohto ochorenia je potrebný integrovaný prístup. Správnu a potrebnú terapiu môže predpísať lekár. Vyžaduje si to diétu, liekovú terapiu. V závažných prípadoch sa používa chirurgický zákrok.

Diéta na prietrž:

 • Jedzte malé jedlo, ale často, asi 6-krát denne.
 • Vyhnite sa prejedaniu.
 • Posledné jedlo by malo byť 3 hodiny pred spaním..
 • Po jedle sa vyhýbajte vodorovnej polohe, fyzickej námahe, vzpieraniu, ohýbaniu trupu po dobu 1 hodiny. Odporúča sa ticho sedieť prvých 20 minút, potom ľahká pomalá chôdza.
 • Nejedzte surové, vyprážané, korenené, slané jedlá.
 • Z diéty úplne vylúčte sýtené nápoje, koncentrované džúsy, alkohol, tabak.
 • Dusené, dusené, varené, strúhané, teplé jedlá z hydinového mäsa, zelenina, ovocie, bylinky, obilniny povolené.

Drogová terapia

Aby sa eliminovali klinické príznaky, lieky sa používajú pod dohľadom lekára. Všetky lieky sa predávajú len na lekársky predpis..

Na odstránenie pálenia záhy sa predpisujú inhibítory protónovej pumpy: Omeprazol, Emanera, Lansoprazol a iné. Môžu byť predpísané antacidá. Neutralizujú kyslé prostredie. Medzi ne patria: Almagel, Rennie, Ranitidín.

S cieľom liečiť nevoľnosť, zvracanie a zlepšovať črevnú motilitu sa predpisujú prokinetika: cerucal, metoklopramid.

Syndróm bolesti pomôže odstrániť antispasmodiká:

No-shpa, Drotaverin, Papaverin. Na zlepšenie tráviacich funkcií sa predpisujú enzýmové prípravky: pankreatín, kreon, mezim.

Ak nedôjde k zlepšeniu na pozadí stravovania a konzervatívnej liečby, ak sa spoja komplikácie vo forme štípania, krvácania, ulceróznych lézií, musíte použiť online prístup.

Takíto pacienti sú liečení na chirurgickom oddelení nemocnice. Hrudný vak je vyrezaný, jeho obsah je uvoľnený a vrátený na svoje miesto, ústa sú zošité.

Môže sa použiť prístup z brušnej steny alebo z hrudnej dutiny. Všetko záleží na forme a názoroch chirurga. Najbežnejšou operáciou je Nissen fundoplication..

Podstata metódy spočíva v tom, že na žalúdok sa umiestni záchytná sieť, ktorá mu neumožňuje pohyb. Ezofágové otvorenie membrány je zošité. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo punkciou - laparoskopiou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Príznaky a diagnostikaV závislosti od štádia ochorenia môže mať vnútorná endometrióza latentný a výrazný klinický obraz. Zaznamenajú sa nasledujúce príznaky: ťažké obdobia a výskyt špinenia v strede cyklu; premenstruačný syndróm je zaznamenaný po dlhú dobu; bolesť brucha počas a po menštruácii; nepohodlie s intimitou.
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.