loader

Hlavná

Pažerák

Moderné aspekty diagnostiky a liečby herniovaných diskov bedrovej chrbtice

Bolesť v chrbte spôsobená chorobami chrbtice je jedným z naliehavých problémov modernej neurológie. Je to predovšetkým kvôli vysokej frekvencii výskytu tejto patológie. Podľa štatistík

Bolesť v chrbte spôsobená chorobami chrbtice je jedným z naliehavých problémov modernej neurológie. Je to predovšetkým kvôli vysokej frekvencii výskytu tejto patológie. Podľa štatistík 60 až 80% pracujúcej populácie trpí bolesťou v lumbosakrálnej oblasti [3]. V roku 2003 spôsobila táto skupina chorôb v Moskve takmer 380 000 dní dočasného postihnutia a takmer 1700 primárnych prípadov pretrvávajúceho postihnutia (postihnutia) [3]. V rokoch 1991 až 2003 sa výskyt chorôb pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva v Moskve zvýšil o 23,4% a dosiahol viac ako 2000 prípadov na 100 tisíc dospelých [3]. V tejto súvislosti je veľmi dôležitý vývoj nových diagnostických metód a konzervatívnej liečby bolesti chrbta.

Najčastejšou príčinou bolesti v bedrovej oblasti je prietrž medzistavcových platničiek, čo sa považuje za prejav osteochondrózy chrbtice [15]..

Vekom buničina - stredná časť disku - stráca svoju elasticitu a čiastočne stráca svoju tlmiacu funkciu. Opakované zranenia (ťažké zdvíhanie, nadmerné statické a dynamické zaťaženie, pády atď.) V súvislosti s degeneratívnymi zmenami súvisiacimi s vekom vedú k zvýšeniu intradiskálneho tlaku. Vláknitý prsteň, ktorý sa nachádza na okraji disku, sa stáva tenší, v ňom sa tvoria praskliny, do ktorého sa posunie želatínové jadro, čím sa vytvorí výstupok (výhřez) a pri pretrhnutí vláknitého prstenca hernia. Herniovaný disk vo vnútri miechy môže spôsobiť kompresiu nervových koreňov a miechy a spôsobiť bolesť v chrbte a končatinách (kompresný mechanizmus). Látka z buničitého jadra, ktorá je chemickou dráždivou látkou pre nervové tkanivo, prispieva k výskytu lokálnych zápalových reakcií, edému, porúch mikrocirkulácie. To spôsobuje lokálne podráždenie citlivých receptorov a svalové kŕče, čo vedie k obmedzeniu mobility v postihnutej oblasti (reflexný mechanizmus). Dlhodobá existencia spazmu vedie k zhoršeniu držania tela, k rozvoju patologického motorického stereotypu a podporuje bolesť. Reflexné svalové napätie má teda najprv ochranný charakter, pretože vedie k znehybneniu postihnutého segmentu, ale v budúcnosti sa stáva faktorom, ktorý navyše vyvoláva bolesť („začarovaný kruh“: bolesť - kŕč - bolesť)..

Vznik bolesti pri hernii disku je ovplyvnený:

 • porušenie biomechaniky motorického aktu;
 • narušenie držania tela a rovnováhy pohybového aparátu;
 • nerovnováha medzi predným a zadným svalovým pásom;
 • nerovnováha v sakroiliakálnych kĺboch ​​a iných štruktúrach panvy.

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Hlavné diagnostické kritériá pre herniovaný disk sú:

 • prítomnosť vertebrogénneho syndrómu, prejavujúceho sa bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou a deformáciami (analgetická skolióza) v postihnutej chrbtici; tonické napätie paravertebrálnych svalov;
 • citlivé poruchy v oblasti postihnutého koreňového neurometra;
 • motorické poruchy svalov inervované postihnutým koreňom;
 • zníženie alebo strata reflexov;
 • prítomnosť relatívne hlbokých biomechanických porúch pri kompenzácii motorického účinku;
 • údaje z počítačovej tomografie (CT), magnetickej rezonancie (MRI) alebo röntgenového žiarenia, ktoré overujú patológiu medzistavcových platničiek, miechového kanála a medzistavcových otvorov;
 • údaje elektrónovo-elektrofyziologickej štúdie (F-vlna, H-reflex, somatosenzoricky evokované potenciály, transkraniálna magnetická stimulácia), zaznamenávanie zhoršeného radiálneho vedenia, ako aj výsledky ihlovej elektromyografie s analýzou akčných potenciálov motorických jednotiek, ktoré umožňujú zistiť prítomnosť denervačných zmien vo svaloch postihnutého myotómu..

Bolesť chrbta môže byť spôsobená inými vertebrogénnymi a nevertebrogénnymi príčinami..

Artróza fazetového kĺbu je jednou z najbežnejších príčin chronickej bolesti chrbta u starších ľudí. Bolesť je obojstranná, lokalizovaná, na rozdiel od diskogénnej, paravertebrálnej, a nie pozdĺž stredovej línie, zosilňuje sa pri dlhšom státí a predlžovaní a znižuje sa pri chôdzi a sedení..

Syndróm myofasciálnej bolesti v paravertebrálnych svaloch sa vyvíja častejšie na pozadí osteochondrózy, ale občas nezávisle (v prípade chronickej mikrotraumatizácie, preťaženia alebo kompresie svalov počas traumy a dlhodobej imobilizácie). Myofasciálne bolesti sa prejavujú svalovým napätím a prítomnosťou spúšťacích bodov v nich. Chýbajú príznaky poškodenia periférneho nervového systému s výnimkou prípadov, keď napäté svaly stláčajú nervový kmeň.

Spinálna stenóza je charakterizovaná bolesťou chrbta po dlhej prechádzke - syndrómom krčnej chrbtice (pseudo-alternácie). Bolesť a kŕče v dolnej časti chrbta a zadku sa vyvíjajú pri chôdzi, miznú v sede alebo v ľahu, ale s obnovou fyzickej aktivity sa znova zosilňujú. V pokoji neurologické vyšetrenie neodhalí abnormality, ale okamžite po fyzickej aktivite sa stanoví slabosť dolných končatín, zníženie reflexov a porucha citlivosti..

Osteoporóza v dôsledku zvýšenia podielu starších ľudí v populácii, z ktorých väčšina sú ženy v postmenopauzálnom období, sa pri výskyte bolesti chrbta stáva čoraz dôležitejšou. V tomto prípade je bolesť zvyčajne mierne vyjadrená, konštantná, sprevádzaná lokálnym svalovo-tonickým syndrómom. Diagnóza je potvrdená denzitometriou.

Nádory chrbtice (primárne a metastatické), nádorové ochorenia stavcov (cysty) sa môžu prejaviť ako jediný klinický príznak vo forme bolesti chrbta. Bolesť neodpočíva v pokoji, zosilňuje sa v noci a nárazom. Nádory miechového kanála sa vyznačujú akútnou bolesťou radiálneho typu.

Pri deštruktívnej lézii chrbtice (tuberkulózna spondylitída, primárny nádor alebo metastázy do chrbtice, hyperparatyreóza) sa často pozoruje zlomenina chrbtice, jej vrodené alebo získané deformácie, deformujúca spondylitída, lokálna bolesť a lokálny svalovo-tonický syndróm; diagnóza sa stanoví na základe výsledkov röntgenového žiarenia a / alebo CT alebo MRI chrbtice.

Keď sa pacient prvýkrát lieči na akútnu bedrovú bolesť, lekár si musí pamätať na aneuryzmu brušnej aorty, pretože jej úmrtnosť spojená s jej pretrhnutím presahuje 50%. Rýchly vývoj intenzívnej bolesti chrbta, najmä u mužov nad 50 rokov trpiacich aterosklerózou a hypertenziou, naznačuje možnosť ruptúry alebo stratifikácie aneuryzmy brušnej aorty. Krvácanie v retroperitoneálnej oblasti môže viesť k vyžarujúcej bolesti pozdĺž zadného bočného povrchu stehien. Na rozdiel od akútnych muskuloskeletálnych bolestí, v ktorých môže pacient nájsť polohu, v ktorej je zmiernený syndróm bolesti (analgetické držanie tela), krvácanie alebo stratifikácia aortálnej aneuryzmy spôsobuje konštantnú bolesť bez ohľadu na polohu tela..

Pri somatických chorobách (žalúdočný vred, pankreatitída, pyelonefritída atď.) Je odrážaná bolesť chrbta zvyčajne lokálnej povahy, v kombinácii s inými prejavmi choroby, sprevádzaná napätím v chrbtových svaloch, ktoré nie je spojené s pohybmi v chrbtici; Odhaľujú sa typické zóny irácie a následkov vo forme zón hyperstézie (Zakharyín - Gedove zóny)..

Gynekologické choroby: prolaps maternice, fibroidy, endometritída, adnexitída, rakovina maternice, endometrióza, kŕčové žily panvy, menštruačná bolesť a dokonca tehotenstvo sú najčastejším zdrojom chronickej lumbalgie u žien. V týchto podmienkach je bolesť strednej intenzity častejšie lokalizovaná v krížovej kosti a zosilňuje sa pri dlhodobom státí.

U mužov môžu choroby prostaty vrátane chronickej prostatitídy viesť k výskytu takejto bedrovej bolesti.

Nádory brušnej dutiny a panvy sú tiež zdrojom bolesti v bedrovej oblasti. Napríklad nádor pankreasu, najmä chvost alebo telo, hypernefroma, rakovina prostaty, sa takmer vždy prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, sprevádzanou lokálnym svalovo-tonickým syndrómom..

Patológia bedrového kĺbu je charakterizovaná bolesťou v oblasti kĺbu s ožarovaním v dolnej časti chrbta a stehna. Bolesť je vyvolaná pohybmi v kĺbe a je sprevádzaná obmedzením jeho pohyblivosti. Bol stanovený bolestivý kŕč všetkých svalov zapojených do pohybu kĺbu.

Reumatická polymyalgia je zriedkavá, ale vyžaduje si pozornosť u starších pacientov, ktorá spôsobuje bolesť bedrovej chrbtice. Tento syndróm sa vyznačuje postupným zvyšovaním bolesti a stuhnutosti v proximálnych horných a dolných končatinách a dolnej časti chrbta, sprevádzaným výrazným zrýchlením sedimentácie erytrocytov (do 100 mm / h) a zmenou ďalších laboratórnych parametrov..

Nedostatočné hladiny horčíka v tele sa môžu prejavovať bolesťou chrbta, zvýšeným svalovým tonom, kŕčmi nôh a parestéziami. Horčík je fyziologický regulátor bunkovej a neurogénnej excitability a tiež prispieva k aktivácii vitamínu B6 [7]. Nedostatok horčíka vedie k intracelulárnej acidóze, hemodynamickým poruchám, zvýšenému vaskulárnemu tonusu, hyperkoagulácii a narušeniu mikrocirkulácie. Výskyt takých neuromuskulárnych príznakov, ako je parestézia - pocit pálenia a brnenia, „husacie hrbole“, chladenie; syndróm nepokojných nôh, svalové kontrakcie, kŕče, poruchy močenia (časté nutkanie, bolesť močového mechúra); s nedostatkom horčíka sú spojené aj streľba a bolesť dolnej časti chrbta, ďalšie nepríjemné pocity, ktoré nemajú jasné anatomické rozloženie a objektívne potvrdenie. V takýchto situáciách je dôležité určiť koncentráciu horčíka v krvnom sére, najmä vo vysoko rizikových skupinách podľa jeho nedostatku (intenzívny rytmus života, neustále stresové situácie, nedostatok spánku, práca pri vysokej alebo nízkej teplote; malabsorpčný syndróm, črevná dysbióza)..

Bolesť dolnej časti chrbta pri absencii významných odchýlok v somatickom a neuroortopedickom stave je často maskou depresie [8]. Syndróm bolesti v rámci depresie je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi.

 • Klinický obraz syndrómu bolesti nezapadá do žiadnych známych somatických alebo neurologických chorôb.
 • Opakované diagnostické testy neodhalili súčasné organické ochorenie, ktoré by mohlo vysvetliť bolesť..
 • Trvanie bolesti - najmenej 3 mesiace, charakteristická je anamnéza bolesti.
 • Senestopatické sfarbenie bolesti - pálenie, „husacie kožušiny“, pocit chladu, „plazenie a pohyb pod kožou“; často je bolesť opísaná ako „bezbolestné výrazy“: „závažnosť“, „bavlna“ atď..
 • Aktívne vyšetrovanie odhaľuje syndrómy viacerých bolestí, ktoré často menia svoje umiestnenie.
 • Charakteristické je bolestivé správanie so sklonom šetriť „chorý orgán“.
 • Prítomnosť charakteristického syndrómového prostredia: príznaky depresívneho kruhu, polysystemické autonómne príznaky.

Diagnóza je stanovená iba vylúčením v prítomnosti špecifického syndrómu bolesti (psychalgia), klinických príznakov depresie v neprítomnosti organického ochorenia, ktoré môže vysvetliť chronickú bolesť.

Diagnostický algoritmus činnosti lekára pri liečbe pacientov so sťažnosťou na bolesť dolnej časti chrbta je na obrázku.

Počiatočné hodnotenie pacienta so sťažnosťami na bolesti chrbta by malo zahŕňať kompletnú anamnézu a dôkladné fyzikálne vyšetrenie, ktoré umožňuje identifikovať ľudí, ktorí majú vážne ochorenie a vyžadujú si rozsiahlejšie vyšetrenie..

Pri zhromažďovaní sťažností a anamnéz musíte zistiť:

 • lokalizácia a ožarovanie bolesti;
 • závislosť bolesti od postavenia tela a pohybu v chrbtici;
 • prenášané zranenia a choroby (zhubné nádory atď.);
 • emocionálny stav, dôvody na simuláciu alebo zvýšenie sťažností na bolesti chrbta.

Povinná je úplná štúdia neurologického stavu. Ak sa pri neurologickom vyšetrení zistia motorické alebo zmyslové poruchy, hyporeflexia, dysfunkcia panvových orgánov, je indikované inštrumentálne vyšetrenie - CT alebo MRI.

Pri absencii neurologického deficitu je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie bedrovej a sakrálnej chrbtice. V tomto prípade je možné diagnostikovať nasledujúce patologické zmeny: metabolické ochorenia kostí (osteoporóza, osteomalacia, hyperparatyreóza), osteoartritída, kompresná fraktúra, ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída), spondylolistéza, nádory (hemangióm, osteosarkóm, osteoma, metastáza), metastáza, metastáza chrbtica, urolitiáza.

Ak sa počas röntgenového vyšetrenia nezistia patologické zmeny, vykonajte manuálne vyšetrenie panvových orgánov (rektálne, vaginálne). Môže sa diagnostikovať endometrióza, nádory panvových orgánov a infekcie panvových orgánov (absces, cervicitída)..

V prípade absencie patologických zmien v panvových orgánoch sa vykonáva počítač alebo magnetická rezonancia. Vylúčiť infekčný proces (osteomyelitída, tuberkulóza, syfilis), retroperitoneálne nádory, herniované disky, spinálna stenóza.

S cieľom diagnostikovať osteoporózu ako príčinu bolesti chrbta, najmä u jedincov s vysokými rizikovými faktormi pre osteoporózu (nízky index telesnej hmotnosti, skorá menopauza, staroba, história zlomenín atď.) Sa vykonáva denzitometria kostí. Hodnota hustoty minerálov v kostiach (BMD) (T-index) je 2,5 štandardných odchýlok pod priemernou BMD u dospelých (maximálna kostná hmota) naznačuje prítomnosť osteoporózy (vysoké riziko zlomenín z osteoporózy) a 1 štandardná odchýlka naznačuje osteopéniu.

Prvá bolesť bedrovej chrbtice v starobe, najmä u mužov, vyžaduje vylúčenie rakoviny a metastatických lézií kostry, u starších žien - osteoporózy a koartrózy..

Liečba bolesti chrbta

Algoritmus na ošetrenie herniovaného disku navrhuje:

 • zmiernenie bolesti;
 • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
 • vytvorenie podmienok pre úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

Najskoršia a najúplnejšia úľava od syndrómu bolesti môže zabrániť fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečiť včasné spojenie motorickej terapie a zabrániť vzniku emocionálnych porúch..

Liečba reflexných a kompresných syndrómov spôsobených kýlami medzistavcových platničiek v akútnom období je založená na vytvorení šetriaceho režimu, ktorý zabráni ostrým sklonom a bolestivým postojom. Liečba sa vykonáva doma alebo v neurologickej nemocnici. Odporúčaný odpočinok na niekoľko dní - do zníženia intenzity bolesti, tvrdá posteľ (štít pod matracom), analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a svalové relaxanciá.

Ak hospitalizácia nie je možná, mala by byť zaistená imobilizácia zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie pásy, korzety, polovičné korzety vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory. Upevnenie drieku sa vykonáva, až kým nezmizne náhla bolesť; bedrový korzet sa môže v budúcnosti používať „na požiadanie“: pri dlhodobom statickom zaťažení, pri sedení (pri stole), pri intenzívnej fyzickej námahe, pri jazde v doprave.

Vedúce miesto medzi metódami patogénne podloženej liečby bolesti bedrovej chrbtice proti herniovaným diskom je farmakoterapia.

NSAID a analgetiká. NSAID sú „zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta, pretože ovplyvňujú hlavné súvislosti v patogenéze bolesti. Mechanizmus ich pôsobenia je spojený so supresiou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Existujú dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 prostredníctvom medziproduktov reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev a COX-2 je spojená predovšetkým s vývojom zápalovej reakcie a tvorbou impulzu bolesti. „Klasické“ NSAID (diklofenak, ibuprofén, piroxikam atď.) Potláčajú oba tieto enzýmy, čím znižujú citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti a majú protizápalové a protidoštičkové účinky. Vedľajšie účinky sú spojené so supresiou aktivity COX-1 - bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, belgovanie, ulcerózna erózia žalúdka, gastrointestinálne krvácanie, obštrukcia čreva, zvýšený krvný tlak. Vedľajšie účinky na gastrointestinálny trakt sa prejavujú tak pri predpisovaní tabliet, ako aj pri používaní liekov vo forme injekcií alebo vo forme čapíkov (hoci v menšej miere), čo významne obmedzuje ich použitie u pacientov s patológiou gastrointestinálneho traktu..

Zo všetkých „klasických“ NSAID sú najbežnejšie používanými drogami v neurologickej praxi oxycam skupiny patriace k derivátom kyseliny enolovej. Najbezpečnejšou a najúčinnejšou z nich je Xefocam Rapid (Lornoxicam). Výrazný analgetický účinok rýchleho xefokamu je spôsobený silnou inhibíciou COX, účinkom znižujúcim prostaglandín a súčasnou stimuláciou produkcie fyziologického endorfínu [18]. Okrem toho xefocam rýchlo inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Početné klinické štúdie ukázali, že xefocam quick je silnejší ako protizápalové a analgetické účinky indometacínu, diklofenaku bez toho, aby mal gastrotoxický účinok, a tiež analgetiká, ako je ketorolak, ketoprofén a tramadol, ktoré sa blížia k závažnosti analgetického účinku [18]. Farmakokinetika zodpovedá intramuskulárnemu spôsobu podania lieku: analgetický účinok lieku sa vyvíja v priebehu 20 - 30 minút po užití 1 tablety (8 mg) a trvá až 4 hodiny, preto sa xefocam rapid používa v priemernej dávke 8 - 16 mg na rýchle zmiernenie silnej bolesti., Neselektivita účinku vo vzťahu k COX-1 určuje vývoj nežiaducich reakcií charakteristických pre NSAID. Preto sa po 3–5 dňoch používania Xefocamu rýchlo prenáša na NSAID s prevládajúcim účinkom na COX-2, selektívne inhibítory COX-2 [13, 19]. Mechanizmus ich pôsobenia poskytuje vysokú účinnosť a významne menej nepriaznivých reakcií.

Táto skupina zahŕňa liek movalis (meloxikam). Štúdie preukázali, že kombinované riziko závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (vredy, krvácanie) pri užívaní Movalisu je výrazne nižšie ako pri užívaní diklofenaku a piroxikamu (7 a 10 krát) [13]. Účinok sa vyvinie do 45 minút - 1 hodinu po podaní lieku a dosahuje maximum do 3 až 4 dní. Liek je dostupný vo forme tabliet a injekcií (15 mg meloxikamu / 1,5 ml roztoku na hlbokú intramuskulárnu injekciu), čo umožňuje kombinovanú terapiu. Priebeh zvyčajne pozostáva z troch injekcií 15 mg (1 injekcia denne) a následného podávania liečiva v tabletách 7,5 alebo 15 mg (1krát denne)..

Nimesil (nimesulid), selektívny inhibítor COX-2, v dávke 100 mg 2-krát denne bol účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou bolesťou [2]. Vďaka granulárnej forme má liečivo vysokú biologickú dostupnosť; je dobre rozpustený, rýchlo sa vstrebáva z gastrointestinálneho traktu a má silný analgetický účinok. Príjem nimesilu znižuje intenzitu bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom od 5. dňa liečby; s radikulopatiou - od 10. dňa. Pri použití lieku sa nevyskytli žiadne významné vedľajšie účinky..

Načasovanie použitia NSAID a analgetík je určené intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia účinku. Neodporúča sa viesť kurzy „profylaktických“ NSAID u pacientov s dorsopatiou bez bolesti, pretože nie je možné dosiahnuť presvedčivý preventívny účinok, zatiaľ čo riziko komplikácií sa výrazne zvyšuje..

Odporúča sa ďalšie použitie NSAID vo forme mastí a gélov, ktoré môžu do určitej miery zmierniť bolesť pri absorpcii pod kožu. V tomto prípade použitie gélov a mastí ako hlavnej liečby vo väčšine prípadov nemôže nahradiť vymenovanie injekčných alebo tabletových foriem NSAID..

Svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií, ktoré znižujú závažnosť reflexného svalového a tonického syndrómu, má dobrý terapeutický účinok. Bolo dokázané, že pridanie svalových relaxancií k štandardnej liečbe (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšej regresii bolesti, svalového napätia a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice [15, 22]. Liečba svalovými relaxanciami prebieha niekoľko týždňov. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus; midokalm (tolperisón), sirdalud (tizanidín). Tizanidín má okrem relaxačného účinku na priečne pruhované svaly stredne silný gastroprotektívny účinok, čo je dôležité v kombinácii s NSAID [23]..

Korekcia porúch mikrocirkulácie

Berúc do úvahy mikrocirkulačné poruchy vyvíjajúce sa prietržmi medzistavcových platničiek, zvlášť komplikované radikulopatiou, je povinné predpisovať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu patogenézy vaskulárnych doštičiek..

Pentoxifylín sa predpisuje 1 tableta (0,4 g) 3-krát denne po dobu 3-4 týždňov. Špeciálna retardačná forma pentoxifylínu - vazonitová retard 600 - umožňuje nepretržité uvoľňovanie účinnej látky a jej rovnomernú absorpciu z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu a jeho aktívnych metabolitov v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín, čo vám umožňuje užívať liek iba dvakrát denne. Zahrnutie vazonitu do tradičnej komplexnej terapie diskogénnych rádikulopatií poskytuje zlepšenie prietoku krvi, mikrocirkulácie a trofizmu v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

Okrem patogenetickej liečby u pacientov s bolesťou chrbta a diskogénnymi radikulopatiami sa používajú prípravky kyseliny a-lipoovej, najmä berlícia. Na jednej strane kyselina a-lipoová (berlícia) zlepšuje energetický metabolizmus, normalizuje transport axónov a na druhej strane redukuje oxidačný stres väzbou voľných radikálov, inhibuje ich tvorbu a inaktivuje oxidanty, čo vedie k obnoveniu bunkových membrán. Použitím laserovej Dopplerovej fluometrie sa preukázal priamy účinok lieku na kapilárny prietok krvi (zvýšený prietok krvi, pokles v oblasti ischémie a edému), ako aj na obnovenie aktivity sympatickej časti autonómneho nervového systému. Preto vydávanie, ktoré má antioxidačnú, membránovo ochrannú, antihypoxickú a anti-ischemickú aktivitu, zlepšuje mikrocirkuláciu v oblasti poškodeného koreňa; zmierňuje príznaky radikulopatie, pomáha zvyšovať rýchlosť šírenia excitácie pozdĺž nervového vlákna. Štandardný liečebný režim zahŕňa intravenózne odkvapkávanie roztoku Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku po dobu 10 dní, potom dlhodobá udržiavacia liečba Berlition 300 perorálne v dávke 600 mg / deň (1 tableta na 20) min. pred jedlom 2 krát denne).

Actovegin, ktorý má antihypoxickú, antioxidačnú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, je súčasťou komplexnej liečby herniovaných diskov a diskogénnych rádikulopatií. Actovegin je deproteinizovaný hemodialyzát, obsahuje 30% organických látok (aminokyseliny, nukleozidy, medziprodukty metabolizmu uhľohydrátov a tukov, lipidy a oligosacharidy), ako aj elektrolyty a stopové prvky vrátane horčíka [22]. Pod vplyvom aktovegínu sa zvyšuje spotreba kyslíka a glukózy, čo vedie k zvýšeniu energetického stavu bunky a funkčného metabolizmu neurónov. Pod vplyvom lieku sa významne zvyšuje difúzia kyslíka v neurónových štruktúrach, čo znižuje závažnosť trofických porúch [22]. Zaznamenáva sa tiež významné zlepšenie periférnej mikrocirkulácie, vazodilatácie na pozadí zlepšenej výmeny aeróbnej energie vaskulárnych stien a uvoľňovania prostacyklínu a oxidu dusnatého (sekundárny účinok). Actovegin s kýlami medzistavcových platničiek tak znižuje závažnosť opuchu, hypoxie, mikrocirkulačných porúch v oblasti poškodeného koreňa; má neurotrofický účinok a prispieva k skorej regresii symptómov radikulopatie.

Po kvapkách je 200-400 mg liečiva indikované počas 10 dní, po ktorom nasleduje prechod na perorálne podávanie (1 tableta 3x denne ústami počas 1 až 2 mesiacov)..

V akútnom období dorzopatie sa používajú lokálne účinky: masti na trenie, obklady s 30-50% roztokom dimexidových a novokainových, novokainových a hydrokortizónových blokád; elektrické postupy: perkutánna elektroanalgézia, sínusové modulované prúdy, diadynamické prúdy, elektroforéza s novokainom atď..

Reflexoterapia (akupunktúra, kauterizácia, elektroakupunktúra, laserová terapia), hirudoterapia sa používa na rovnaký účel..

Ako akútne javy ustupujú, postupne zvyšujú svoju pohybovú aktivitu, predpisujú cvičenia na posilnenie svalov bedrovej časti, fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálnu terapiu, balneoterapiu.

V prípade chronickej bolesti sú lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu, antidepresíva sú spojené s liečbou.

Preparáty pre křupavku. Základná terapia osteochondrózy zahŕňa tzv. Chondroprotektory - lieky, ktoré pozitívne ovplyvňujú štruktúru chrupavky, aktivujú anabolické procesy v chrupavkovej matrici, znižujú aktivitu lyzozomálnych enzýmov, stimulujú chondrocyty. Tieto lieky (don, štruktúra, atď.) Obsahujú prírodné zložky kĺbovej chrupavky a zvyšujú odolnosť chondrocytov voči účinkom prozápalových cytokínov. Liečebný režim s don drogou predpokladá dlhý nepretržitý priebeh počas 3 - 6 mesiacov s dávkou 1 vrecúško (1,5 g) prášku denne.

Prípravky vitamínu D a vápnika. Pri liečbe bolesti majú veľký význam lieky na báze vitamínu D, jeho aktívnych metabolitov a derivátov, ktoré majú pozitívny vplyv na kostné tkanivo. Najštudovanejšie alfa D3-teva (alfacalcidol), ktorý sa používa u pacientov s dorzopatiou a chronickou bolesťou chrbta proti osteopénii a osteoporóze [3, 4, 11]. Ako prekurzor liečiva sa alfacalcidol premieňa v tele na D-hormón (kalcitriol), má pozitívny vplyv na prestavbu kostí, udržanie homeostázy vápnika, zlepšenie neuromuskulárneho vedenia a kontraktilitu pohybových svalov..

Alpha D Recepcia3-Teva v dávke 0,5–1,0 μg denne po dobu 6 mesiacov významne zvyšuje kostnú hmotu, zlepšuje metabolizmus kostí, zvyšuje rozsah pohybu a zlepšuje kvalitu života. Analgetický účinok tohto lieku pri liečení chronickej bolesti dolnej časti chrbta bol preukázaný [3, 9, 11]..

Vápnik D3 Nycomed je kombinované liečivo, ktoré reguluje výmenu vápnika alebo fosforu v tele. Jedna žuvacia tableta obsahuje účinné látky: uhličitan vápenatý - 1250 mg (čo zodpovedá 500 mg elementárneho vápnika), cholekalciferol (vitamín D)3) - 200 IU. Pri dlhodobom (až 3 - 6 mesačnom) príjme liek významne zvyšuje kostnú denzitu, čím vyrovnáva nedostatok vápnika a vitamínu D v tele. Vápnik D3 Nycomed je dobre tolerovaný, čo umožňuje jeho použitie u starších ľudí s rôznymi sprievodnými ochoreniami vnútorných orgánov [9]..

Antidepresíva. Predĺžený syndróm bolesti, chronická bolesť, zmeny chôdze, neschopnosť zapájať sa do obvyklých činností, potreba sebakontroly, bolestivá terapia (injekcie, manuálna terapia) môžu viesť k rozvoju posttraumatickej stresovej poruchy, depresívnych porúch neurotického kruhu, hypochondrických porúch, úzkostných depresívnych reakcií pri adaptačnej poruche, V tomto ohľade sa zvyšuje doba zotavenia, možnosti motorickej rehabilitácie pacientov sú obmedzené. Metódy racionálnej, kognitívnej a kognitívno-behaviorálnej terapie, autogénneho tréningu s biofeedbackom prispievajú k adaptácii pacientov na prekonanie depresie [10]. Spolu s psychoterapeutickou rehabilitáciou sa predpisujú antidepresíva a je vhodné používať lieky, ktoré majú sedatívne a svalové relaxačné účinky. Klasické tricyklické antidepresíva (napríklad amitriptylín) spĺňajú tieto požiadavky, avšak veľké množstvo vedľajších účinkov obmedzuje ich dlhodobé užívanie..

Selektívne inhibítory spätného vychytávania norepinefrínu a serotonínu v synapsiách neobsahujú vedľajšie účinky tricyklických antidepresív. Okrem antinociceptívneho účinku dobre korigujú depresiu, úzkosť, poruchy spánku u pacientov s bolesťou prietrže medzistavcových platničiek. Liek simbalta (duloxetín), ktorý sa objavil na farmaceutickom trhu v minulom roku, preukázal v otvorených a placebom kontrolovaných štúdiách rýchlu úľavu emocionálnych a somatických symptómov a neuropatickej bolesti. Symbalt už v počiatočných dávkach (40 mg / deň) má vyvážený a silný vplyv na spätné vychytávanie serotonínu a norepinefrínu a podieľa sa na modulácii klesajúcich ciest bolesti [27]. To zasa poskytuje vysokú účinnosť pri liečení chronickej bolesti. Selektivita akcie obmedzuje možnosť vzniku nežiaducich reakcií. Odporúčaný režim na použitie duloxetínu pri syndróme chronickej bolesti je 60–120 mg denne po dobu 3–6 mesiacov..

Pri chronickom priebehu reflexných syndrómov a radikulopatií je najúčinnejšia fyzioterapeutická liečba, NSAID, svalové relaxanciá, manuálna terapia, reflexológia a kúpeľná liečba..

U mnohých pacientov s predĺženým priebehom bolesti poskytuje použitie antidepresív v kombinácii s inými metódami liečby dobré výsledky..

Chirurgická liečba (odstránenie hernie disku) je indikovaná na diskogénnu rádikulopatiu, sprevádzanú ťažkou parézou, pripojenie na kliniku radikulomyelosemie, pri absencii konzervatívnej liečby po dobu 3 mesiacov, ako aj ťažkú ​​stenózu miechového kanála.

Ako prevencia exacerbácií osteochondrózy sa odporúča vyhnúť sa provokačným faktorom (zdvíhanie veľkých bremien, prenášanie ťažkého vaku v jednej ruke, podchladenie atď.), Pravidelne sa zapájať do terapeutických cvičení.

Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici je teda často spôsobená prietržou medzistavcovej platničky, ktorá sa prejavuje kompresnými a reflexnými syndrómami. Dôležitým miestom v patogenéze sú poruchy mikrocirkulácie. V prípade atypickej bolesti dolnej časti chrbta je potrebné ďalšie vyšetrenie s cieľom vylúčiť osteoporózu, onkologické, zápalové a somatické choroby, ako aj poškodenie chrbta. Detekcia degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici podľa rôntgenového žiarenia nevylučuje iné príčiny bolesti chrbta. Pri liečení reflexných syndrómov osteochondrózy, myofasciálnej bolesti v akútnom období, účinnom odpočinku, je potrebné vyhnúť sa používaniu NSAID a svalových relaxancií, bolestivým držaním tela a fyzickej námahe. Pri liečení syndrómov chronickej vertebrogénnej bolesti možno dosiahnuť významný účinok pri použití antidepresív..

literatúra
 1. Alekseev V.V. Diagnostika a liečba bolesti dolnej časti chrbta // Consilium medicum. 2002. Vol. 2. No. 2. P. 96–102.
 2. Balabanova R.M. Nimesulid - protizápalové liečivo so selektívnou inhibíciou COX-2 // Russian Medical Journal. 2001. Vol. 9. No. 7–8. 291 - 298.
 3. Batysheva T. T., Minaeva N. G., Schwartz G. Ya., Boyko A. N. Osteoporóza u pacientov s dorsopatiou: analýza skúseností s ambulantnou liečbou 228 pacientov s neurológmi v Moskve // ​​Liečba nervových chorôb. 2004. Č. 3. S. 26–28.
 4. Batysheva T. T., Schwartz G. Ya. Diagnostika a liečba bolesti chrbta u žien v postmenopauzálnom období // Ošetrujúci lekár. 2002. č. 12.
 5. Belova A. N. Neurorehabilitácia: príručka pre lekárov. 2. vydanie, revidované. a pridať. M: Antidor, 2002,736 s.
 6. Wayne A. M. a kol., Pain syndrómy v neurologickej praxi. M.: MEDpress, 2006,372 s.
 7. Veselovsky V. P., Popelyansky A. Ya., Sakhovsky P. I., Khabriev R. U. Rehabilitácia pacientov s vertebrogénnymi chorobami nervového systému: učebnica. príspevok pre kadetov. L.: Kazan. IWL, 1982,48 s.
 8. Voznesenskaya T. G. Antidepresíva v neurologickej praxi // Liečba nervových chorôb. 2000. T. 1. No. 1. P. 8-14.
 9. Guseva M. E., Sitel A. B., Smirnov V. M., Bolotov D. A. Osteoporóza v praxi manuálneho terapeuta: metóda. odporúčania. M.: RSMU, 2001,25 s.
 10. Kalashnikova E.V., Batysheva T. T. Psychoterapia pri komplexnej liečbe neurologických pacientov // Lekárska starostlivosť. 2003. č. 6. S. 36–38.
 11. Marova E.I., Rodionova S. S., Rozhinskaya L. Ya., Schwartz G. Ya. Alfacalcidol (Alpha-D3) v prevencii a liečbe osteoporózy: metóda. odporúčania. M., 1998,36 s.
 12. ICD –10. M., 2003
 13. Nasonova V.A. Nesteroidné protizápalové lieky na akútnu bolesť v dolnej časti chrbta // Consilium medicum. 2002. T. 4. No. 2. P. 102–106.
 14. Správa o porovnávacej štúdii o farmakokinetike prípravkov Magvit B6, poťahovaných tabliet, enterosolventných (vyrábaných spoločnosťou GlaxoSmithKline) a Magne-B6, poťahovaných tabliet (vyrábaných spoločnosťou Sanofi Winthrop Industrie). Štátne vedecké centrum pre lieky (GNTsLS). Kharkov, 2004. GlaxoSmithKline. Dáta v súbore.
 15. Parfenov V.A., Batysheva T. T. Bolesť chrbta: znaky patogenézy, diagnostiky a liečby // Liečba nervových chorôb. 2003. č. 4.
 16. Podchufarova E. V. Chronická bolesť chrbta: patogenéza, diagnostika, liečba // Russian Medical Journal. 2003.Vol. 11. č. 25.P. 1395-1401.
 17. Podchufarova E.V., Yakhno N.N., Alekseev V.V. a kol., Syndrómy chronickej bolesti lumbosakrálnej lokalizácie: význam štrukturálnych muskuloskeletálnych porúch a psychologických faktorov // Bolesť. 2003. č. 1. 34–38.
 18. Rumyantseva S. A. Moderné koncepty Xefokamovej terapie syndrómov radiálnej bolesti // Russian Medical Journal. 2003, 11. 11. č. 25. S. 1385 - 1389.
 19. Abstrakt: Farmakoterapia: nové možnosti liečby syndrómov vertebrogénnej bolesti // Therapeutic Archive. 2002. č. 10. S. 26-30.
 20. Fedin A.A., Batysheva T., Schwartz G. Ya. Dorsopatie (klasifikácia a diagnostika) // Atmosféra. Nervové choroby. 2002. č. 2. S. 2–8.
 21. Schwartz G. Ya. Farmakoterapia osteoporózy. M.: MIA, 2002,366 s.
 22. Shmyrev V.I., Bobrova T.A. Actovegin a xefocam v kombinovanej terapii syndrómov vertebrogénnej bolesti u starších pacientov // Liečba nervových chorôb. 2002.Vol. 3. No. 1 (6). S. 37–38.
 23. Shostak N. A. Dorsopatie v praxi terapeuta - nové možnosti liečby // Terapeutický archív. 2003. č. 12. S. 59-60.
 24. Účinnosť a gastroprotektívny účinok kombinácie tizanidínu a diklofenaku v porovnaní s diklofenakom u pacientov s bolestivými svalovými kŕčmi // Ukrainian Medical Archive. 2003. č. 1 (33) -I / II. 65-71.
 25. Bischoff H. A., Stahelin H. B., Tyndall A., Theiler R. Vzťah medzi svalovou silou a metabolitmi vitamínu D: existujú terapeutické možnosti u starších ľudí? Z. Z. Rheumatol. 2000; 59 (1): 39–41.
 26. Euller-Ziegler L., Velicitat P., Bluhmki E. a kol. Meloxikam: prehľad jeho farmakokinetiky, účinnosti a znášanlivosti po intramuskulárnom podaní // zápal. Res. 2001; päťdesiat; 1: 5–9.
 27. Stahl S. M. Prebudenie psychofarmakológie spánku andarousal: nové neurotransmitery a lieky podporujúce prebudenie // J. Clin. Psychiatrami. 2002; 63 (5): 382 - 383.
 28. Victor M., Ropper A. H. // Adams a Victorove zásady neurológie. New York 2001.
 29. Waddel G. Revolúcia bolesti chrbta. Churchill Livingstone. 1998.
 30. Oddelenie WHO pre riadenie nekompatibilných chorôb. Podnet na bolesť chrbta. Geneve, 1999.

T. T. Batysheva, MD
L.V. Bagir
Z. V. Kuzmina
A. N. Boyko, doktor lekárskych vied, profesor
Klinika rehabilitácie č. 7, UZ CAO, Ruská Štátna lekárska univerzita v Moskve

NSAID pre spinálnu prietrž

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je prietrž medzistavcových platničiek, ktorý lekári v nemocnici Yusupov považujú za prejav osteochondrózy. Keď pacient vstúpi na neurologickú kliniku, vyšetrí sa pomocou moderného vybavenia od popredných európskych, amerických a japonských výrobcov. Po analýze výsledkov výskumu je predpísané komplexné ošetrenie:

 • zmiernenie bolesti pri liekoch;
 • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
 • úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

Najskoršie a úplné odstránenie syndrómu bolesti zabraňuje fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečuje včasné spojenie motorickej terapie a zabraňuje tvorbe emocionálnych porúch. Pacienti majú šetrný režim, preto sa treba vyhnúť ostrým ohybom a bolestivým postojom. Liečba sa uskutočňuje na neurologickej klinike. Na zníženie intenzity bolesti lekári predpisujú odpočinok na lôžku, vkladajú ho do tvrdej postele so štítom pod matracom, predpisujú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá. Ak nie je možné hospitalizovať pacienta, zaisťuje imobilizáciu zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie polokorzety, korzety, pásy vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory..

Moderné prístupy k vymenovaniu NSAID pre medziobratlovú prietrž

„Zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta sú NSAID. Ovplyvňujú hlavné súvislosti v mechanizme rozvoja bolesti. Mechanizmus účinku liečiv je spojený s inhibíciou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Sú známe dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev prostredníctvom medziproduktov a COX-2 sa spája hlavne s rozvojom zápalu a vytváraním bolestivého impulzu..

„Klasické“ NSAID (ibuprofén, diklofenak, piroxikam a iné) inhibujú oba enzýmy. Z tohto dôvodu sa znižuje citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti, dochádza k protizápalovým účinkom a protidoštičkovým účinkom. Potlačenie COX-1 vyvoláva vývoj vedľajších účinkov NSAID:

 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • grganie;
 • ulcerózne erozívne lézie žalúdka;
 • gastrointestinálne krvácanie;
 • črevná obštrukcia;
 • zvýšiť krvný tlak.

Vedľajší účinok na gastrointestinálny trakt sa prejavuje pri požití tabliet a práškov obsahujúcich NSAID, ako aj pri použití liekov v injekciách alebo vo forme čapíkov. Z tohto dôvodu lekári v nemocnici Yusupov používajú NSAID u pacientov s patológiou tráviaceho traktu s opatrnosťou a obmedzením..

NSAID pre spinálnu prietrž

Zo všetkých „klasických“ NSAID používajú neurológovia najčastejšie lieky zo skupiny oxycam, ktoré sú derivátmi enolových kyselín, na medzistavcovú prietrž. Ksefokam rapid (lornoxicam) má výrazný analgetický účinok v dôsledku silnej inhibície COX, prostaglandín tlmiaceho účinku, zatiaľ čo stimuluje produkciu fyziologického endorfínu. Xefocam Rapid inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Sila protizápalových a analgetických účinkov xefocam rapid je lepšia ako indometacín a diklofenak. Nemá toxický účinok na orgány gastrointestinálneho traktu. Analgetický účinok xefocamu prevyšuje analgetický účinok narkotických analgetík (ketorolak, ketoprofén a tramadol), pričom závažnosť analgetického účinku sa blíži k opioidom..

Analgetický účinok lieku sa vyvíja do 20-30 minút po užití jednej tablety (8 mg) xefokamu rýchlo a trvá až 4 hodiny. Xefocam na rýchle zmiernenie silnej bolesti sa používa v priemernej dávke 8 až 16 mg. Pri užívaní lieku sa objavujú nežiaduce reakcie charakteristické pre NSAID. Z tohto dôvodu neurológovia v nemocnici Yusupov po 3 až 5 dňoch používania Xefocam Rapidu zrušia Xefocam a predpisujú NSAID s primárnym účinkom na COX-2 - selektívne inhibítory COX-2. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Movalis je selektívny NSAID. Kumulatívne riziko vzniku závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy, krvácanie) s Movalisom je výrazne nižšie ako pri diklofenaku a piroxikame. Analgetický účinok sa objaví do 45 minút - 1 hodinu po podaní liečiva a dosahuje maximum do tretieho alebo štvrtého dňa. Movalis sa uvoľňuje v tabletách a vo forme injekcie (15 mg meloxikamu je obsiahnutých v 1,5 ml roztoku na intramuskulárnu injekciu). To umožňuje kombinovanú terapiu. Neurológovia s medzistavcovou prietržou predpisujú pacientom 4 intramuskulárne injekcie Movalisu (jednu denne), následne pacientky užívajú liek 11x denne v tabletách s hmotnosťou 7,5 alebo 15 mg..

Nimesil (nimesulid) sa týka NSAID, ktoré selektívne blokujú COX-2. Liek v dávke 100 mg 2-krát denne je účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou. Nimesil sa vyrába v granulovanej forme, vďaka ktorej sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou, dobre sa rozpúšťa, rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu a má silný analgetický účinok. Po užití nimesilu po dobu 5 dní sa intenzita bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom znižuje, pri radikulopatii sa syndróm bolesti od desiateho dňa znižuje. Liek nemá významné vedľajšie účinky..

Neurológovia určujú načasovanie použitia analgetík a NSAID pri medzistavcovej hernii s intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia analgetického účinku. Na prevenciu bolesti nie sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, pretože v tomto prípade nie je preukázaná ich účinnosť a zvyšuje sa riziko komplikácií..

Lokálne použitie NSAID pre miechovú prietrž

Pacientom s herniou medzistavcových platničiek sú okrem toho predpísané NSAID vo forme krémov, mastí alebo gélov. Majú nasledujúce výhody:

 • relatívna jednoduchosť a bezpečnosť použitia;
 • slabo vyjadrený systémový účinok a v dôsledku toho výrazne menej závažné vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu;
 • zabezpečenie vysokej koncentrácie účinných látok v mieste aplikácie liečiva;
 • možnosť kombinovať do jedného liečiva niekoľko látok, ktoré sa líšia mechanizmom a smerom terapeutického účinku;
 • možnosť rozšírenej akcie.

V súčasnosti sa kombinované miestne NSAID široko používajú na liečenie medzistavcovej prietrže. Vďaka prítomnosti niekoľkých liečiv v kompozícii majú širšie spektrum účinku, čo prispieva k dosiahnutiu požadovaného farmakologického účinku. Pomocou rôznych kombinácií účinných látok lekári racionálne vyberajú liek pre rôzne kategórie pacientov v závislosti od vekových charakteristík tela..

Zloženie miestnych liekov, ktoré sa používajú na medziobratlovú herniu, zahŕňa nasledujúce NSAID: diklofenak a nimesulid. Sodná soľ diklofenaku má výrazný protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, pomáha znižovať opuchy tkanív, závažnosť bolesti a skracuje dobu obnovy funkcií poškodených medzistavcových platničiek. Nimesulid - NSAID, ktorý je selektívnym inhibítorom COX-2, ak sa aplikuje lokálne, je schopný preniknúť do pokožky v koncentrácii potrebnej na prejavenie jeho farmakodynamického účinku, čo sa prejavuje pozitívnym zmiernením bolesti.

Nise gel sa široko používa na liečbu miechy. Jeho účinok je spôsobený komplexným pôsobením štyroch aktívnych zložiek, ktoré tvoria liek: NSAID nimesulid, metylsalicylát, mentol, kapsaicín. Nise gel má komplexný účinok na rôzne časti mechanizmu rozvoja bolesti. Po nanesení gélu na pokožku pacient pociťuje pôsobením mentolu mierne ochladenie a zmiernenie bolesti. Kapsaicín lokálne zvyšuje prietok krvi, čo prispieva k uvoľňovaniu účinných látok a urýchľuje protizápalový proces. Nimesulid má analgetický účinok. Na protizápalovom procese sa podieľa metylsalicylát nimesulid.

Kombinovaný prípravok dolarénový gél (Nabros Pharma) obsahuje diklofenak sodný, mentol, metylsalicylát, ľanový olej. Prítomnosť ľanového oleja v géli Dolaren vám umožňuje vziať do úvahy fyziologické požiadavky starších ľudí. Hlavnou zložkou ľanového oleja je kyselina alfa-linolénová (etylester nenasýtenej mastnej kyseliny). Má antioxidačný a protizápalový účinok, podporuje rovnomerné prenikanie hlavných účinných látok, ktoré sú súčasťou lieku, chráni pred podráždením pokožky. Gel Dolaren s medzistavcovou prietržou sa používa do 21 dní. Starší pacienti sú predpisovaní v obvyklých dávkach: od 2 do 4 g gélu 3-4 krát denne.

Komplexná liečba medzistavcových prietrží

Pri kýle chrbtice neurológovia predpisujú pacientom svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií má dobrý terapeutický účinok. Znižujú závažnosť reflexného zvýšenia svalového tonusu. Pridanie svalových relaxancií k štandardnej terapii medzistavcových prietrží (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšiemu spätnému rozvoju svalového napätia, bolesti a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam, midokalm, sirdalud - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus..

Pri kýloch medzistavcových platničiek, zvlášť komplikovaných radikulopatiou, musia neurovedci v nemocnici Yusupov predpísať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu ciev a trombocytov pri vývoji patologického procesu: 1 pentoxifylín (0,4 g) 3x denne po dobu 3-4 týždňov., Pri užívaní retardovanej formy pentoxifylínu (vazonitová retard 600) sa účinná látka kontinuálne uvoľňuje a rovnomerne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín. To umožňuje pacientom užívať liek dvakrát denne. Ak je vazonitída zahrnutá v tradičnej komplexnej terapii medzistavcových prietrží, zlepšuje sa prietok krvi, mikrocirkulácia a trofizmus v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

Pri kýle chrbtice sa používajú prípravky kyseliny alfa-lipoovej (berlícia). Kyselina alfa-lipoová zlepšuje metabolizmus energie a znižuje oxidačný stres, inhibuje tvorbu a väzbu voľných radikálov, čo prispieva k obnoveniu bunkových membrán. Berlition posilňuje kapilárny prietok krvi, znižuje opuchy a obnovuje aktivitu sympatického spojenia autonómneho nervového systému. Po užití lieku sa symptómy radikulopatie znižujú, zvyšuje sa rýchlosť šírenia excitácie po nervových vláknach. Dávka Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku sa pacientom podáva po kvapkách počas 10 dní, potom sa uskutoční dlhodobá udržiavacia terapia liečivom v dávke 600 mg za deň (počas 2 až 3 mesiacov). Pacienti užívajú 1 tabletu 20 minút pred jedlom 2-krát denne.

Neurológovia v nemocnici Yusupov zahŕňajú aktovegín, ktorý má antioxidačnú, antihypoxickú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, v komplexnej terapii herniovaných diskov. Actovegin zvyšuje absorpciu kyslíka a glukózy. To pomáha zvyšovať energetický stav bunky, funkčný metabolizmus v neurónoch. Pod vplyvom liečiva sa významne zlepšuje penetrácia kyslíka do neurónových štruktúr..

Actovegin s medzistavcovými prietržami znižuje závažnosť hypoxie, edémov a porúch mikrocirkulácie v oblasti poškodeného koreňa, má neurotrofický účinok a prispieva k rýchlemu spätnému rozvoju príznakov rádikulopatie. Liečivo sa podáva intravenózne po kvapkách počas 10 dní. Následne pacienti prechádzajú na užívanie lieku vo vnútri (1 tableta 3-krát denne) po dobu 1 až 2 mesiacov.

V akútnom období silnej bolesti chrbta sa používa lokálny účinok:

 • trieť lokálne dráždivé masti;
 • komprimuje s 30–50% roztokom dimexidu a novokaínu;
 • blokáda hydrokortizónu a novokainu.

Lekári rehabilitačnej kliniky predpisujú fyzioterapeutické postupy: diadynamické prúdy, perkutánnu elektroanalgéziu, sínusové modulované prúdy, elektroforézu s novokainom. Rehabilitológovia vedú priebeh akupunktúry, laserovú terapiu. Ako ustupujú akútne udalosti, pacienti postupne zvyšujú motorickú aktivitu. Sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov chrbta, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, masáže.

Keď syndróm bolesti prechádza do chronického štádia, sú spojené lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu a antidepresíva. S cieľom získať radu od neurológa, pokiaľ ide o liečbu kýly chrbtice NSAID a inými drogami, dohodnite si stretnutie s neurológom v nemocnici Yusupov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dolné končatiny dávajú ženám aj mužom stabilitu a sebadôveru. Takýto výraz ako „stojí pevne na nohách“ znamená nielen fyzické, ale aj psychologické zdravie. Je potrebné poznamenať, že anatómia ľudských nôh je úžasná: v nich sú sústredené najväčšie kosti celého tela.
Medzistavcová kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení alebo veľkého zaťaženia chrbtice. Ako presne sa to deje? Ako sa prejavuje prietrž?
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).