loader

Hlavná

Späť

Aké testy sa robia s cirhózou?

Vykoná sa krvný test na cirhózu pečene, aby sa monitorovala funkčná aktivita orgánu, identifikovala sa účinnosť liečby a stanovili sa indikácie pre transplantáciu. Štúdium enzýmov ukazuje stupeň deštrukcie hepatocytov, biochemické a hormonálne štúdie môžu odhaliť narušenie syntetických funkcií pečene a tiež naznačujú zápalový proces. Enzymaticky viazaný imunosorbentový test pomáha detekovať vírusovú hepatitídu.

Z vedeckej práce „Syndróm endogénnej intoxikácie s cirhózou pečene“ môžeme usúdiť, že KLA a biochémia umožňujú zistiť nepriame príznaky toxických účinkov produktov hepatocytovej nekrózy..

Aké sú indikácie pre diagnostiku?

Analýzy na cirhózu pečene sa poskytujú, ak má pacient tieto príznaky:

 • podráždenosť a poruchy spánku;
 • strata váhy;
 • zmena farby moču;
 • zmena farby stolice;
 • Svrbivá pokožka.

V prípade zistenia vírusovej infekcie hepatocytov je tiež potrebné identifikovať hlavné ukazovatele krvi na cirhózu pečene. Štúdia sa uskutočňuje po ukončení liečby, ako aj na sledovanie stavu pacienta počas remisie alebo po úplnom zotavení. Diagnóza pomáha identifikovať pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu orgánov.

Odporúčané analýzy a prepisy

Na zistenie dysfunkcie pečene sa odporúča zložiť všeobecný klinický krvný test, ktorý pomáha odhaliť výrazný zápalový proces, pri ktorom sa zväčšujú biele krvinky. Vďaka tejto štúdii sa syntetická funkcia tela určuje aj vo forme tvorby červených krviniek. Hladina Bilirubínu ukazuje, ako sa vykonáva vylučovacia funkcia. V štúdii enzýmov sa stanoví alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza a pomer AST k ALT, ktorý sa nazýva de Ritisov koeficient. Moč umožňuje vyhodnotiť činnosť obličiek, pretože CP často vedie k narušeniu funkčnej aktivity nefónov, čo ohrozuje zlyhanie obličiek a ascites. Rozšírená biochémia cirhózy pečene je schopná podrobnejšie stanoviť pomer proteínových frakcií v krvi..

Alkalická fosfatáza pomáha detekovať ochorenie žlčníkov. Je potrebné rozlúštiť hlavné hormonálne parametre krvi, pretože väčšina ich zložiek sa syntetizuje v pečeni. Na detekciu vírusovej hepatitídy sa vykonáva PCR a enzýmová imunotest. Je tiež dôležité určiť proteínovo-syntetickú funkciu pečene, pretože nízky albumín vedie k porušeniu onkotického krvného tlaku a rozvoju mnohých chorôb a život ohrozujúcich stavov..

Čo ukazuje UAC?

Pri CP je dôležité zistiť množstvo hemoglobínu a červených krviniek. K spracovaniu a reverznej syntéze hlavnej zložky hemu dochádza skutočne v pečeni za účasti železa a iných potrebných látok. Počet bielych krviniek je nad 9 miliárd / l. umožňuje zistiť prítomnosť zápalového procesu v hepatocytoch as vysokou lymfatickou a monocytózou môžeme hovoriť o vírusovom poškodení hepatocytov. ESR závisí od koncentrácie proteínov a krvných buniek.

Prečo biochemická analýza?

Hlavným ukazovateľom v CP je úroveň priameho a nepriameho bilirubínu. Je dôležité určiť množstvo celkového proteínu a albumínu. V normálnom stave sú tieto ukazovatele 50–80 a 35–50 gramov na liter. Pri narušení syntetickej funkcie pečene dochádza k zníženiu bielkovín, ktoré sa prejavuje vo forme ťažkého opuchu, hromadenia tekutín v brušnej dutine a poklesu počtu krvných zložiek. Indikátory bilirubínu pri cirhóze závisia od stupňa zlyhania pečeňových buniek. Normálne nie sú vyššie ako 16,5 mol a so závažným poškodením hepatocytov presahujú 50 mol. Je to kvôli porušeniu vylučovania produktov rozpadu hemoglobínu z tela a hromadeniu toxických látok v krvi, po čom nasleduje ich cirkulácia krvným riečiskom..

Enzýmová analýza

Ich významné zvýšenie naznačuje závažnosť zápalového a nekrotického procesu v hepatocytoch. U zdravých ľudí nie je alanínaminotransferáza vyššia ako 2 μmol a aspartátaminotransferáza nepresahuje 41 jednotiek / liter. V prípade cirhóznych lézií hepatocytov sa výsledky výskumu zvýšia 5-10 krát. Ďalším dôležitým enzýmom je alkalická fosfatáza, ktorej koncentrácia sa zvyšuje s cholelitiázou alebo helmintickou inváziou, ktorá je sprevádzaná stagnáciou žlče v žlčovom trakte. ALT a AST pri cirhóze sú nešpecifickými kritériami na hodnotenie závažnosti stavu pacienta.

Pretože môže dôjsť k cirhóze v dôsledku toxických účinkov rôznych jedov, odporúča sa vykonať toxikologické vyšetrenie krvi po jej zistení..

Iné štúdie

Výsledky testov na koncentráciu hormónov pomôžu identifikovať porušenie syntetickej funkcie pečene, pretože ide o konverziu estrogénu na testosterón. Nedostatok aktivity tohto orgánu ovplyvní stav mužov vo forme obezity podľa typu ženy, zníženého libida a ďalších negatívnych účinkov. Hepatocyty sa podieľajú na syntéze glukagónu, ktorý pôsobí proti inzulínu. Preto pacienti s cirhózou vykazujú príznaky cukrovky. Vďaka imunosorbentovému testu s enzýmami je možné určiť protilátky proti rôznym kmeňom vírusovej hepatitídy. Imunoglobulíny M zároveň naznačujú akútny zápal a G je príznakom chronického infekčného procesu. Znázornené sú aj imunologické testy s identifikáciou autoprotilátok, ktoré naznačujú autoimunitný účinok ich vlastného imunitného systému proti hepatocytom, čo vedie k cirhóze pečene..

Je možné určiť závažnosť z analýz?

Klasifikácia priebehu CPU v závislosti od výsledkov laboratórnych testov môže byť vyjadrená vo forme tejto tabuľky:

Body bodovaniaHladina Bilirubínu μmol / literAlbumín g / literHodnota AST Jednotka / literHodnota ALT μmolINR
1do 34nad 3541-602-6do 1,7
234 až 5130-3561-1807-221,8-2,3
3viac ako 51do 30181 a vyššie23-37viac ako 2,4

Rozdelenie výsledkov spočíva v nastavení bodov pre každého pacienta. Ak je ich súčet až 6, potom hovoria o kompenzovanej cirhóze, ktorá si nevyžaduje transplantáciu orgánov. V prípade súčtu 7 - 9 je transplantácia nevyhnutná, pretože šanca na prežitie u týchto pacientov je maximálna. Ak je nastavených 10 - 15 bodov, indikuje sa iba symptomatická liečba. Bilirubín v cirhóze je hlavným diagnostickým kritériom, ktoré určuje závažnosť ochorenia.

Funkcie vykonávania a dekódovania krvných testov na cirhózu pečene

Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom sa normálne tkanivo orgánov nahrádza vláknitým. Ochorenie sa prejavuje bolesťou zhora na pravej strane, žltačkou, zväčšením brucha a ďalšími príznakmi. K vláknitej degenerácii často dochádza bez bolesti. Indikátory krvných testov na cirhózu pečene rýchlo reagujú na zmeny. Liečba je väčšinou symptomatická. V závažných prípadoch sa vykonáva transplantácia orgánov..

Je možné určiť nebezpečnú chorobu pomocou krvného testu

Pečeň sa týka multifunkčných orgánov. Je zodpovedná za syntézu bielkovín (albumín, fibrinogén, koagulačné faktory krvi) a žlče, vylučovania žlče, detoxikácie a eliminácie metabolických produktov. Okrem toho sú hepatocyty centrom metabolizmu uhľohydrátov a lipidov. Preto sa ich dysfunkcia odráža v krvných testoch.

Zmeny v testovacích indikátoroch sú však nepriamymi príznakmi cirhózy. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie s vaskulárnym dopplerom, elastografiou, MRI, CT a biopsiou. Biopsia je zlatý štandard pre diagnostiku cirhózy.

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom. Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov..

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Klinický krvný test

Úplný krvný obraz pre cirhózu pečene je povinnou súčasťou diagnózy.

Aké ukazovatele a ako sa menia v UAC:

 • erytrocyty - pokles;
 • hemoglobín - znižuje;
 • biele krvinky - pokles;
 • doštičky - pokles;
 • ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) - zvyšuje alebo klesá.

V dôsledku portálnej hypertenzie, ktorá je konštantným spoločníkom cirhózy, sa vyvíja hypersplenizmus. To znamená, že slezina začne aktívne zachytávať krvinky a ničiť ich. Analýza preto odhaľuje anémiu, leukopéniu a trombocytopéniu. ESR sa môže zvýšiť alebo znížiť.

Hemoglobín sa skladá z dvoch častíc - hemu (obsahuje železo) a globínu (bielkovinová časť). Obe zložky sa syntetizujú v pečeni. Preto sa pri poškodení pečeňových buniek množstvo hemoglobínu znižuje.

Normálny krvný obraz:

 • erytrocyty: u mužov - 4 - 5, u žien - 3,7 - 4,7 na 1012 buniek / l;
 • hemoglobín: muži - 130 - 160, ženy 120 - 140 g / l;
 • biele krvinky: 4-9 na 109 buniek / l;
 • doštičky: 180 až 360 na 109 buniek / l;
 • ESR: muži - do 15 rokov, ženy - 20 mm / hod.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Biochemické parametre

Biochémia krvi pri cirhóze je najúčinnejšia. Biochemická analýza poskytuje informácie o hladine pečeňových enzýmov - transferázy, gamaglutamyltranspeptidáza, alkalická fosfatáza, bielkoviny a ďalšie ukazovatele..

bilirubín

Krvné počty na cirhózu zahŕňajú bilirubín a jeho frakcie. Je to jedna zo základných zložiek žlče. Pigment je tvorený hemoglobínom. Najprv sa syntetizuje priamy (toxický) bilirubín a potom sa v pečeni premení na nepriamu (konjugovanú) kombináciou s kyselinou glukurónovou..

Poškodením hepatocytov je narušená neutralizácia toxického bilirubínu. Jej úroveň sa preto zvyšuje. Súčasne sa zvyšuje množstvo celkového bilirubínu a jeho pridružená frakcia.

Vysoký bilirubín v cirhóze vedie k hepatálnej encefalopatii, pretože je veľmi toxický pre mozog.

Norma bilirubínu a jeho frakcie:

 • všeobecne - do 21;
 • zadarmo - do 5;
 • spojené (nepriame) - 75% z celkového počtu.

aminotransferázy

Pečeňové transaminázy sú znakmi poškodenia hepatocytov. ALT a AST sa nachádzajú v pečeňových bunkách. Ak je bunka poškodená, jej obsah sa naleje do krvi. Preto s deštrukciou pečeňových buniek sa zvyšuje koncentrácia ALT a AST.

Aspartátaminotransferáza (AST) a alanín aminotransferáza (ALT) sú potrebné na diagnostikovanie rôznych ochorení pečene.

 • ALT: pre mužov - do 41 jednotiek / liter, pre ženy - do 33 jednotiek / liter.
 • AST: u mužov - do 40 jednotiek / liter, u žien - do 32 jednotiek / liter.

ALT stúpa hlavne pri poškodení hepatocytov, ale AST môže rásť pri infarkte myokardu a svalových ochoreniach. Pri rôznych typoch hepatitídy sa zvyšuje hladina pečeňových enzýmov..

Prudký pokles transamináz po stabilne vysokom počte naznačuje, že pečeňové bunky odumreli. Tento jav sa vyskytuje pri cirhóze alebo iných závažných nekrotických procesoch..

Gammaglutamyltranspeptidase

Enzým gammaglutamyltranspeptidáza (GGT) je súčasťou biochemickej analýzy krvi. Zvýšenie jeho hladiny sa najčastejšie pozoruje pri exogénnom (vonkajšom) poškodení pečeňových buniek. Napríklad pri alkoholickej alebo toxickej hepatitíde je hladina enzýmu vždy vysoká..

Koncentrácia GGT sa zvyšuje so stagnujúcimi procesmi v žlčníku. Rast enzýmu v krvi niekedy naznačuje onkológiu pankreasu a prostaty.

Normy GGT krvi:

 • u mužov - 8 - 61 jednotiek / l;
 • u žien - 5-36 jednotiek / d.

Alkalický fosfát

Existujú štyri izoformy alkalickej fosfatázy (ALP): pečeň, kosť, črevo a placenta. Hepatická alkalická fosfatáza je markerom ochorenia pečene. Jeho koncentrácia sa zvyšuje najmä s obštrukciou (zablokovaním) žlčových ciest. Ak existuje podozrenie na ochorenie kostí, zvyšuje sa alkalická fosfatáza v kosti. Tehotné ženy majú vysokú fyziologickú aktivitu placentárnej formy alkalickej fosfatázy.

V lekárskych laboratóriách sa alkalická fosfatáza nerozdeľuje na formy. Takéto overenie je možné iba vo vedeckom centre..

Pri cirhóze je hladina alkalickej fosfatázy veľmi vysoká. Pre diferenciálnu diagnostiku sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brucha, CT vyšetrenie a ďalšie testy.

Normy alkalickej fosfatázy:

 • u žien - 35 - 104 jednotiek / l;
 • u mužov - 10 - 129 jednotiek / l.

bielkovina

Albumín je indikátorom metabolizmu bielkovín. Pretože sa pečeň aktívne podieľa na metabolizme proteínov, jej dysfunkcia ovplyvňuje metabolizmus proteínov..

Vykonáva sa analýza albumínu, aby sa vyhodnotil stav výživy (množstvo živín v tele), ako aj kontrola funkcie pečene..

Cirhóza vedie k narušeniu proteínovo-syntetickej funkcie hepatocytov. To sa odráža v hladine albumínu v krvi..

Nízka hladina bielkovín naznačuje nielen ochorenie pečene, ale aj patológiu obličiek. Preto sa pre úplný klinický obraz zhromažďujú sťažnosti, anamnéza a predpisujú sa ďalšie testy.

V otázke, ako skontrolovať cirhózu pečene, nie je albumínový test na poslednom mieste. Krv by normálne mala obsahovať 35 - 52 g albumínu na 1 liter.

Protrombínový čas

Protrombínový test zahŕňa analýzu protrombínového času, percento rýchleho protrombínu, medzinárodný normalizovaný pomer (INR).

Čas protrombínu (PV) sa berie do úvahy v sekundách. Zobrazuje koagulačný čas po pridaní špeciálneho činidla..

Faktory zrážania krvi sú v prírode proteíny. Cirhóza vedie k zníženiu produkcie proteínov v hepatocytoch. Predĺženie protrombínového času, zvýšenie INR a zníženie percentuálneho podielu protrombínu podľa rýchlej indikácie cirhózy pečene.

Srvátkové železo

Železo je stopový prvok potrebný na dýchanie tkanív. Absorpcia železa je ovplyvnená vekom, množstvom tohto mikroelementu v tele, stavom tráviaceho systému, povahou výživy.

Dospelí by normálne mali mať 5,83 - 34,5 μmol / l železa. Hladiny železa v sére stúpajú so závažnou nekrózou a rôznymi chronickými chorobami.

Pretože sérové ​​železo nepatrí k špecifickým markerom cirhózy, je potrebné vykonať ďalšie testy na potvrdenie diagnózy..

Ako určiť cirhózu pečene pomocou analýzy, ak je zvýšené sérové ​​železo:

 • vyhovieť biochemickej analýze - bilirubín, pečeňové transaminázy, GGT, alkalická fosfatáza;
 • zložiť všeobecný krvný a močový test;
 • podstúpiť brušný ultrazvuk.

Hladiny železa sa tiež zvyšujú s hemochromatózou, ochorením obličiek a rôznymi typmi anémie..

Ukazovatele a predpoveď

Testy na cirhózu pečene zvyčajne nie sú špecifické. Preto je potrebné urobiť objasnenie výskumu:

 • Ultrazvuk pečene s dopplerovským účinkom - pomáha pri určovaní štruktúry orgánu a charakteru prísunu krvi;
 • elastografia je informatívne výskumná metóda, ktorá poskytuje predstavu o hustote orgánového parenchýmu;
 • analýza alfa-fetoproteínov - marker hepatokarcinómu a cirhózy.

Zlatým štandardom pre diagnostiku cirhózy je biopsia. Tento postup sa nezobrazuje každému. Klinický obraz a ďalšie štúdie niekedy postačujú na stanovenie diagnózy.

Prognóza cirhózy závisí od ochorenia, ktoré viedlo ku komplikácii. Napríklad pri vírusovej hepatitíde je možné úplné vyliečenie dokonca aj pri ťažkej fibróze, ale hepatocelulárny karcinóm je ťažké liečiť..

Krvné testy na cirhózu

Všeobecné informácie

Anémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..

Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo. Tieto bunky nesú funkciu prenosu krvi do tela. Keď hemoglobín v krvi klesá, začína sa hladovať kyslík v orgánoch a tkanivách, prečo sa choroba nazýva anémia.

Ak sa vyskytne portálna hypertenzia s chronicky zapálenou pečeňou, začína sa časté venózne krvácanie v oblasti pečene, pažeráka a žalúdka, čo vedie k mikrocytovej anémii. Stáva sa, že so zápalom pečene začína delenie červených krviniek, čo vedie k rozvoju anémie spór buniek. Cirhóza môže spôsobiť problémy v metabolizme kyseliny listovej a B12. Vedie to tiež k poklesu hladín hemoglobínu..

Formuláre a stupne

Anémia sa klasifikuje podľa niekoľkých kritérií, ktoré závisia od provokátorov príznakov, formy a závažnosti ochorenia. Anémia sa delí na:

Ochorenie možno rozdeliť na:

 • anémia z nedostatku železa;
 • hypoplastická;
 • aplastická;
 • megaloblastická;
 • nedostatok kyseliny listovej;
 • Nedostatok B-12 (zhubný);
 • hemolyticko;
 • autoimunitné;
 • kosákovitá bunka.

Forma choroby s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku nedostatku železa v krvi. To sa môže stať, keď ferum neabsorbuje telo, príde s jedlom príliš málo. Anémia sa môže vyvinúť po darovaní krvi alebo nerovnováhe hormónov v tele. Anémia môže spôsobiť ťažké obdobia, tehotenstvo alebo stratu krvi pri rakovine.

Ak kostná dreň nezvláda svoje funkcie, môže sa vyskytnúť hypoplastická alebo aplastická anémia. V tomto prípade kostná dreň neprodukuje krvné bunky na správnej úrovni. Môže to byť spôsobené toxickými účinkami, kontamináciou žiarením alebo vedľajším účinkom liekov. Táto forma ochorenia sa vyznačuje zvýšeným množstvom ferum v tele, pri ktorom hladina hemoglobínu klesá a nevytvárajú sa nové červené krvinky..

Pri megaloblastickej anémii sa megaloblasty pozorujú v kostnej dreni. Pri hemolytickej forme choroby červené krvinky žijú menej, ako sa očakávalo, pretože sa tvoria protilátky, ktoré ničia červené krvinky za menej ako 2 týždne. Podľa kritéria priemeru červených krviniek sa anémia delí na:

 • normacytic;
 • microcytic;
 • macrocytic;
 • megaloblastická.

Na stanovenie stupňa anémie je potrebné zložiť všeobecný krvný test, v ktorom budú viditeľné ukazovatele červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Stupne choroby:

 • svetlo (hemoglobín - 90+ pre ženy, 100+ - pre mužov);
 • stredne silné (70+ a 90+, objavujú sa výrazné príznaky);
 • ťažký (50+, 70+, život pacienta je v nebezpečenstve);
 • mimoriadne závažné (ukazovatele pod 50 a 70).

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Ako zvýšiť hladinu hemoglobínu pri cirhóze

Na zvýšenie hladiny hemoglobínu lekári často predpisujú lieky obsahujúce železo - jednu zo zložiek molekuly hemoglobínu. Ale veľa pacientov, ktorí užívajú tieto lieky, si takmer vôbec nevšimnú zmeny - hemoglobín zostáva rovnaký.

 • Kazeín (proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých druhoch mliečnych výrobkov) sa veľmi dobre kombinuje so železom, čo bráni jeho absorpcii v tele. Preto musíte obmedziť používanie mlieka, jogurtu, kefíru, kyslej smotany a ďalších výrobkov z mlieka;
 • Ľudské telo absorbuje iba železné železo a väčšina liekov pozostáva zo železitého železa, ktoré okrem nepoužívania spôsobuje aj zápchu a ťažkosť v žalúdku;
 • Čím nižšia je kyslosť žalúdka, tým horšie sa vstrebáva železo;
 • Na začiatku sa látka hromadí v pečeni a až po určitom čase sa objaví v krvi (zvyčajne sa odporúča vypiť lieky obsahujúce železo od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Na druhej strane bude veľmi užitočné užívať kyselinu listovú a vitamín B12. Ak sa počas liečby stav osoby nezlepší, je možné predpísať intravenózne injekcie..

Telo samozrejme najlepšie prijíma a asimiluje všetky vitamíny a minerály priamo z potravy

Preto sa odporúča venovať osobitnú pozornosť strave, nezabúdajúc na to, že pri cirhóze sú niektoré potraviny prísne zakázané.

 • Kuracie mäso, obličky, srdce, pečeň;
 • Nízkotučné ryby;
 • Všetka zelenina v surovom stave alebo v akejkoľvek varenej verzii (obzvlášť užitočné sú paradajky, tekvica, mladé zemiaky a cibuľa);
 • Všetky greeny;
 • Ovocie, ktoré obsahuje veľa železa (jablká, kdoule, granátové jablká, broskyne, banány a slivky);
 • Zeleninové a ovocné šťavy (pokiaľ možno čerstvo vylisované);
 • Sušené ovocie;
 • morské plody.

Na cirhózu budú užitočné najmä čerstvo vylisované šťavy, najmä jablko a tekvica. Okrem toho sa odporúča používať granátové jablká denne (v obvyklej forme aj vo forme šťavy). Napriek tomu, že neobsahuje toľko železa ako napríklad tablety, ale v tomto prípade je úplne absorbovaný.

Bežný čaj môžete nahradiť aj šípkovým vývarom. Skutočným nálezom pre telo sa stane vďaka obsahu najvyššieho množstva vitamínu C zo všetkých druhov ovocia, ktoré, ako viete, pomáha železu lepšie vstrebávať do tela. Na prípravu vývaru potrebujete jednu polievkovú lyžicu ovocia a pohár vody. Šípka sa naleje vriacou vodou a varí sa 10 minút, potom sa vývar nechá vylúhovať jeden deň. Pred použitím filtrujte.

Všetky vyššie uvedené metódy, ktoré zvyšujú hemoglobín, budú neúčinné, ak človek zabudne na hlavnú príčinu problému. Pri cirhóze je veľmi dôležitá strava a kompliancia. Je zakázané jesť mastné mäso a ryby, vyprážané a korenené jedlá, konzervované výrobky, zmrzlinu, párky. Je potrebné obmedziť príjem soli (nie viac ako 50 gramov za deň), vajec (povolené jesť jeden deň), mlieka (250 ml), hovädzieho mäsa (100 g). Okrem toho sa vykonáva komplexná lieková terapia, ktorá organizmu poskytuje potrebné vitamíny a minerály, zlepšuje metabolický proces.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene

Aspartát aminotransferáza (AST)
Zodpovedný za metabolizmus aminokyselín.
· Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / l

Rastie
Alanín aminotransferáza (ALT)
Reguluje tvorbu glukózy z bielkovín a tukov
· Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / l

De Ritis Ratio
Pomer AST a ALT
0,91-1,75
Znižuje sa a môže byť menej ako 1

Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)
Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlče
Ženy - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / l

· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / l

Laktát dehydrogenáza (LDH)
Podieľa sa na reakciách uvoľňovania energie pri rozklade glukózy
Ženy - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / l

bielok
Podporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov
65 - 85 g / l
Znižuje sa

bilirubín
Produkt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň
· Spolu - 3,4 - 17,1 μmol / l;

· Priamy - 0 - 7,9 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / l

Všetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom

Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov.

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Čo je hemoglobín?

Hemoglobín je komplexná zlúčenina látok, ako sú bielkoviny a železo, ktoré sa nachádzajú v červených krvinkách. Poskytuje ľudskému telu kyslík a prenáša ho z pľúc do všetkých orgánov a tkanív.

 • Celková slabosť;
 • Závažné závraty;
 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • Rýchly pulz;
 • Pretrvávajúce sucho v ústach;
 • Bledosť a lúpanie kože;
 • Možné mdloby.

Imunitný systém je tiež veľmi slabý a dokonca aj najbežnejší prechladnutie môže spôsobiť vážne komplikácie..

Stanovenie hladiny hemoglobínu je veľmi jednoduché: postačí jednoduchý krvný test s prstom. Normálne je jeho obsah v tele mužov 130 - 170 gramov na liter, u žien 120 - 155 gramov na liter. Okrem toho sa toto množstvo počas tehotenstva znižuje - 110 - 140 gramov na liter. Je to kvôli tomu, že telo matky intenzívne konzumuje železo.

 1. Explicitné krvácanie (rany, operácie, predĺžená menštruácia, hemoroidy);
 2. Skryté krvácanie (v období gastrointestinálnych chorôb, patológií ženského reprodukčného systému);
 3. Dedičnosť alebo autoimunitné choroby;
 4. Nesprávna výživa;
 5. Časté darovanie krvi.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že jesť mastné a vyprážané jedlá, alkohol, určité lieky a fajčenie v predvečer analýzy môže výrazne skresliť jej výsledky. Preto je potrebné na to pripraviť telo.

V prvej forme sa bilirubín nachádza v krvi. Keď vstúpi do pečene, viaže sa a neutralizuje sa, spolu so žlčou prechádza celým tráviacim traktom a opúšťa telo spolu s výkaly (je to práve táto látka, ktorá škvrnu oddeľuje od stolice). Navyše zvýšenie voľnej formy bilirubínu v dôsledku jeho toxických vlastností spôsobuje žltnutie a svrbenie kože počas cirhózy..

Normálny obsah bilirubínu sa pohybuje od 8,5 do 20,5 μmol na liter. Pri cirhóze sa tieto ukazovatele môžu niekoľkokrát zvýšiť.

Čo je cirhóza pečene

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Príprava na skúšku

Analýza pre pečeňové testy sa spravidla podáva niekoľkokrát. Je to potrebné na sledovanie dynamiky ich rastu alebo poklesu a na predpísanie liečby.

Aby sa predišlo skresleniu výskumných údajov, lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel prípravy na dodávku biomateriálu na stav pečene..

 • Analýza sa vykonáva striktne na lačný žalúdok s trvalou prestávkou s hladom desať hodín.
 • Deň pred pôrodom opustite všetky typy fyzickej aktivity.
 • Ak ste pili alkohol deň predtým, odmietnite darovať krv. Keďže sa nachádzame v stave fantázie, je lepšie odložiť návštevu ošetrovacej miestnosti na lepšie časy.
 • Nefajčiť. Nikotín nemá na pečeň menej negatívny účinok ako alkohol.

Biochemický krvný test na cirhózu už mnoho rokov spája hádanku vážnej choroby. Včasný prístup k lekárovi a správne predpísaná liečba pomôžu blokovať ochorenie s ďalšou pozitívnou dynamikou vývoja.

príčiny

Existuje niekoľko provokátorov vývoja syndrómu:

 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • problémy s tvorbou červených krviniek kostnou dreňou;
 • Zníženie životnosti erytrocytov zo 4 mesiacov na 2 týždne.

Hypervolémia - anémia

Polycythemická hypervolémia je syndróm, pri ktorom sa celkový objem krvi zvyšuje v dôsledku zvýšenia počtu jeho zložiek, zatiaľ čo Ht je nad prijateľnými limitmi. Hyperolémia je častým javom pri cirhóze. Nazýva sa tiež riediaca anémia. Laboratórne údaje neukazujú odchýlky od štandardov, ak neexistujú žiadne ďalšie choroby.

Hemolytická anémia

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hemolytickou anémiou. Vyskytuje sa, ak sa pred predpísaným časom zničí veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa zvonka prejavuje hemolytickou žltačkou..

Výsledky laboratória ukážu zvýšenie hladín bilirubínu a ďalšie zmeny v krvnom zložení. Pri hemolytickej anémii je slezina často väčšia ako obvykle.

Mikrocytická anémia

Anémia s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku akútneho alebo chronického krvácania. Pretože sa venózne krvácanie často vyskytuje počas cirhózy pažeráka, žalúdka atď., Tento typ ochorenia často sprevádza zápal pečene. Krvný test ukáže chorobu bez akýchkoľvek problémov..

Makrocytická anémia

Makrocytová anémia je ochorenie charakterizované zväčšením červených krviniek, s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Kyselina listová je u ľudí závislých od alkoholu často nedostatočná. Prevenciou tohto javu môžu byť:

 • choroby tráviaceho ústrojenstva, napríklad problémy s pečeňou, enteritída atď.;
 • tehotenstva;
 • genetická závislosť;
 • diéta.

Anémia je sprevádzaná výskytom kovových výbuchov v kostnej dreni, čo spôsobuje ničenie červených krviniek.

Stanovenie závažnosti choroby biochemickými parametrami krvi

Štúdium krvných parametrov pri cirhóze pečene sa vykonáva nielen kvôli diagnostike, ale aj pri výbere vhodného modelu liečby. Klasifikácia podľa Childa-Pugha je populárna, ktorá systematizuje všetky ukazovatele a poskytuje jasnú definíciu stupňa vývoja choroby.

Podľa ukazovateľov všeobecného krvného testu môžete zistiť stav choroby:

 1. Nasledujúce indikuje prvé štádium cirhózy: bilirubín - nie viac ako 20 mmol / l, protrombínový čas sa mierne zvyšuje, množstvo albumínu je vyššie ako 3,5 g%. Neexistuje encefalopatia a ascites (podľa klasifikácie podľa Childa-Pugha, s takýmito výsledkami, je pridelený 1 bod).
 2. V druhom stupni sa množstvo bilirubínu zvýši na 30 mmol / l, obsah albumínu v krvi je 2,8–3,5 g. Protrombínový čas sa zvyšuje o 4–6 sekúnd, ascites je mierne vyjadrený, AST a ALT ukazovatele rastú dvakrát (podľa klasifikácie Child-Pugh, s týmito výsledkami sú pridelené 2 body).
 3. V treťom štádiu cirhózy pečene je hladina bilirubínu vyššia ako 34 mmol / l, množstvo albumínu je nižšie ako 2,8 g%. Jasne sa prejavuje ascit, silná encefalopatia, pozoruje sa zlá koagulácia krvi (podľa klasifikácie Child-Pugh sú pridelené 3 body).

Táto klasifikácia vyhodnocuje všetky alarmujúce príznaky v komplexe na stupnici, po ktorej sa vyvodí záver o štádiu vývoja ochorenia. 5–6 bodov znamená najjednoduchšie kompenzované štádium choroby, 7–9 bodov - znak dekompenzácie, druhé štádium choroby. A 10-15 bodov označuje posledné, najťažšie štádium choroby.

Hepatálny biochemický krvný obraz - čo by malo byť?

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Príznaky ochorenia pečene

Na pravej strane brucha boli bolesti, zdá sa, že ukazovatele telesnej hmotnosti potešujú, ale tiež sa bojí, pretože hmotnosť začala rýchlo klesať? Trpíte nespavosťou a vaše obľúbené jedlá nejdú do úst? Po 12 hodinách odpočinku sa cítite ohromení, akoby ste nespali? Začali ste len snívať, nespavosť je váš verný spoločník?

Nemali by ste naďalej trpieť a naďalej „rásť“ problémy. Je čas skontrolovať pečeň.

Ako zvýšiť hladinu hemoglobínu pri cirhóze

Na zvýšenie hladiny hemoglobínu lekári často predpisujú lieky obsahujúce železo - jednu zo zložiek molekuly hemoglobínu. Ale veľa pacientov, ktorí užívajú tieto lieky, si takmer vôbec nevšimnú zmeny - hemoglobín zostáva rovnaký.

 • Kazeín (proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých druhoch mliečnych výrobkov) sa veľmi dobre kombinuje so železom, čo bráni jeho absorpcii v tele. Preto musíte obmedziť používanie mlieka, jogurtu, kefíru, kyslej smotany a ďalších výrobkov z mlieka;
 • Ľudské telo absorbuje iba železné železo a väčšina liekov pozostáva zo železitého železa, ktoré okrem nepoužívania spôsobuje aj zápchu a ťažkosť v žalúdku;
 • Čím nižšia je kyslosť žalúdka, tým horšie sa vstrebáva železo;
 • Na začiatku sa látka hromadí v pečeni a až po určitom čase sa objaví v krvi (zvyčajne sa odporúča vypiť lieky obsahujúce železo od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Na druhej strane bude veľmi užitočné užívať kyselinu listovú a vitamín B12. Ak sa počas liečby stav osoby nezlepší, je možné predpísať intravenózne injekcie..

Telo samozrejme najlepšie prijíma a asimiluje všetky vitamíny a minerály priamo z potravy

Preto sa odporúča venovať osobitnú pozornosť strave, nezabúdajúc na to, že pri cirhóze sú niektoré potraviny prísne zakázané.

 • Kuracie mäso, obličky, srdce, pečeň;
 • Nízkotučné ryby;
 • Všetka zelenina v surovom stave alebo v akejkoľvek varenej verzii (obzvlášť užitočné sú paradajky, tekvica, mladé zemiaky a cibuľa);
 • Všetky greeny;
 • Ovocie, ktoré obsahuje veľa železa (jablká, kdoule, granátové jablká, broskyne, banány a slivky);
 • Zeleninové a ovocné šťavy (pokiaľ možno čerstvo vylisované);
 • Sušené ovocie;
 • morské plody.

Na cirhózu budú užitočné najmä čerstvo vylisované šťavy, najmä jablko a tekvica. Okrem toho sa odporúča používať granátové jablká denne (v obvyklej forme aj vo forme šťavy). Napriek tomu, že neobsahuje toľko železa ako napríklad tablety, ale v tomto prípade je úplne absorbovaný.

Bežný čaj môžete nahradiť aj šípkovým vývarom. Skutočným nálezom pre telo sa stane vďaka obsahu najvyššieho množstva vitamínu C zo všetkých druhov ovocia, ktoré, ako viete, pomáha železu lepšie vstrebávať do tela. Na prípravu vývaru potrebujete jednu polievkovú lyžicu ovocia a pohár vody. Šípka sa naleje vriacou vodou a varí sa 10 minút, potom sa vývar nechá vylúhovať jeden deň. Pred použitím filtrujte.

Všetky vyššie uvedené metódy, ktoré zvyšujú hemoglobín, budú neúčinné, ak človek zabudne na hlavnú príčinu problému. Pri cirhóze je veľmi dôležitá strava a kompliancia. Je zakázané jesť mastné mäso a ryby, vyprážané a korenené jedlá, konzervované výrobky, zmrzlinu, párky. Je potrebné obmedziť príjem soli (nie viac ako 50 gramov za deň), vajec (povolené jesť jeden deň), mlieka (250 ml), hovädzieho mäsa (100 g). Okrem toho sa vykonáva komplexná lieková terapia, ktorá organizmu poskytuje potrebné vitamíny a minerály, zlepšuje metabolický proces.

Krvný test na markery

Hepatitída je závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené vírusovou infekciou, ako aj vystavením pečene toxickým látkam, autoimunitnej hepatitíde..

Na určenie povahy hepatitídy sa osobe pridelí laboratórny test, ako je napríklad enzýmový imunotest.

Na stanovenie vírusu hepatitídy sú predpísané nasledujúce diagnostické metódy:

 • Vyšetrenie vírusu RNK (analýza PCR). Ak je táto analýza pozitívna, potom je osobe poskytnutá neuspokojivá diagnóza chronickej hepatitídy C;
 • Ak má lekár podozrenie na hepatitídu A u pacienta, pošle ho na testovanie na protilátky proti vírusu hepatitídy A. Pozitívny výsledok nie je príznakom choroby, ale dôkazom, že pacient bol zaočkovaný alebo už bol infikovaný;
 • Na odhalenie hepatitídy B je človek testovaný na antigény krvi, tkanív, lymfy a pečene. Ak sa antigén HbsAg objaví v krvnom sére, diagnóza bude sklamaním - akútne štádium hepatitídy B. Ak sa marker Hbs nachádza v pečeňových bunkách, potom hovoríme o akútnom štádiu hepatitídy;
 • Vírusová hepatitída C sa stanoví, ak osoba vyhovuje testu na prítomnosť protilátok proti HCV. „Pozitívny“ výsledok je sklamaním - hovorí o chronickom priebehu choroby.

Nie je potrebné panikáriť, ak test na protilátky proti vírusu hepatitídy C vykazuje pozitívny výsledok. To vždy neznamená, že osoba je infikovaná vírusom. U niektorých liečených pacientov môžu protilátky zostať v skríningovom teste ďalších šesť mesiacov po infekcii.

Dôležité! Hepatitída B a C sa prenáša krvou a A, D a F potravou a vodou..

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene

Aspartátová aminotransferáza (AST) zodpovedná za metabolizmus aminokyselín. · Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / l

Alanínaminotransferáza (ALT) rastie, bude regulovať procesy tvorby glukózy z bielkovín a tukov. · Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / l

De Ritis koeficient Koeficient AST a ALT 0,91-1,75 Znižuje sa a môže byť menší ako 1

Alkalická fosfatáza (ALP) Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlče - ženy - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / l

· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / l

Laktát dehydrogenáza (LDH) Zúčastňuje sa na reakciách uvoľňovania energie počas rozkladu glukózy. Ženy - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / l

Albumin Podporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov 65 - 85 g / l

Bilirubín Produkt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň · celkom - 3,4 - 17,1 μmol / l;

· Priamy - 0 - 7,9 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / l

Všetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

palpácia

Na stanovenie hustoty a okrajov pečene, umiestnenia orgánu, prítomnosti bolesti v nej, palpácie je prvá diagnostická metóda. Toto je skúmanie pečene pomocou teplých rúk terapeuta.

Na začiatku sa lekár mierne dotkne miesta, kde sa nachádza pečeň. Ak pacient nepociťuje bolesť alebo nepohodlie, lekár pristúpi k hlbokej palpácii - začne pritlačiť prstami na pokožku.

Vďaka digitálnemu vyšetreniu môže lekár určiť kritériá, ako je umiestnenie pečene a jej veľkosť, prítomnosť bolesti, hustota, tvar a povaha povrchu orgánu..

Zdravá pečeň by sa mala zreteľne cítiť. Malo by byť mäkké a búšenie srdca by nemalo spôsobiť bolesť..

Ak sú hrany orgánu nasmerované, pacient pociťuje bolesť, pečeň sa znížila, čo signalizuje problém vo fungovaní orgánu. V tomto prípade je potrebné vykonať ďalšie štúdie: urobiť krvný test na ochorenie pečene, podstúpiť ultrazvuk, CT a ďalšie výskumné metódy na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy.

Okrem hmatu lekár zbiera aj anamnézu: zisťuje, na čo sa pacient sťažuje, či má zvýšenú slabosť, únavu, či existuje svrbenie kože, vyrážky, drsnosť kože, začervenanie dlaní. Všetky tieto príznaky môžu naznačovať prítomnosť patológie v pečeni..

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.


Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom

Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov.

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Funkčné ukazovatele a ich normy

Existuje celý zoznam látok obsiahnutých v krvi a určených biochemickou analýzou. Koľko enzýmov sa koncentruje v tele, určuje stupeň a typ funkčnej odchýlky pečene. Po preskúmaní zloženia krvi sa dešifruje. Najbežnejšie ukazovatele výkonnosti buniek sú:

bilirubín - všeobecné, nepriame a priame; alanínaminotransferáza - ALT; aspartátaminotransferáza - AST; Y-glutamyltransferáza - GGT; alkalická fosfatáza - alkalická fosfatáza; albumín; celkový proteín.

Keď sú markery zväčšené, znamená to, že prítomnosť Y a B-globulínov je zvýšená v krvi a pravdepodobne je podhodnotený koeficient albumínu. Tento obrázok ukazuje, ako znížená funkcia pečene a zápal. V porovnaní s normálnymi ukazovateľmi sa vykonáva spoľahlivá biochemická analýza krvných látok. V prípade dospelého v závislosti od pohlavia ide o tieto:

AST - 47 jednotiek / L; ALT-37 jednotiek / L; GGT - 49 jednotiek / L; celkový bilirubín - 8 - 20 mmol; priamy bilirubín - 15,4 mmol / l; nepriamy bilirubín - 4,6 mmol / l; celkom proteín - 60 - 80 g; albumín - 40/60%.

AST - 31 jednotiek / l; ALT-31ed / l; GGT-32ed / l; celkový bilirubín - 8 - 20 mmol / l; priamy bilirubín - 15,4 mmol; nepriamy bilirubín - 4,6 mmol / l; celkový proteín - 60 - 80 g; albumín - 40 - 60%.

Čo je hemoglobín?

Hemoglobín je komplexná zlúčenina látok, ako sú bielkoviny a železo, ktoré sa nachádzajú v červených krvinkách. Poskytuje ľudskému telu kyslík a prenáša ho z pľúc do všetkých orgánov a tkanív.

 • Celková slabosť;
 • Závažné závraty;
 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • Rýchly pulz;
 • Pretrvávajúce sucho v ústach;
 • Bledosť a lúpanie kože;
 • Možné mdloby.

Imunitný systém je tiež veľmi slabý a dokonca aj najbežnejší prechladnutie môže spôsobiť vážne komplikácie..

Stanovenie hladiny hemoglobínu je veľmi jednoduché: postačí jednoduchý krvný test s prstom. Normálne je jeho obsah v tele mužov 130 - 170 gramov na liter, u žien 120 - 155 gramov na liter. Okrem toho sa toto množstvo počas tehotenstva znižuje - 110 - 140 gramov na liter. Je to kvôli tomu, že telo matky intenzívne konzumuje železo.

 1. Explicitné krvácanie (rany, operácie, predĺžená menštruácia, hemoroidy);
 2. Skryté krvácanie (v období gastrointestinálnych chorôb, patológií ženského reprodukčného systému);
 3. Dedičnosť alebo autoimunitné choroby;
 4. Nesprávna výživa;
 5. Časté darovanie krvi.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že jesť mastné a vyprážané jedlá, alkohol, určité lieky a fajčenie v predvečer analýzy môže výrazne skresliť jej výsledky. Preto je potrebné na to pripraviť telo.

V prvej forme sa bilirubín nachádza v krvi. Keď vstúpi do pečene, viaže sa a neutralizuje sa, spolu so žlčou prechádza celým tráviacim traktom a opúšťa telo spolu s výkaly (je to práve táto látka, ktorá škvrnu oddeľuje od stolice). Navyše zvýšenie voľnej formy bilirubínu v dôsledku jeho toxických vlastností spôsobuje žltnutie a svrbenie kože počas cirhózy..

Normálny obsah bilirubínu sa pohybuje od 8,5 do 20,5 μmol na liter. Pri cirhóze sa tieto ukazovatele môžu niekoľkokrát zvýšiť.

Indikácie pre štúdiu

Existujú určité príznaky, ktoré naznačujú poškodenie pečene. Spravidla sa charakteristické príznaky objavujú už v pokročilých štádiách, čo komplikuje liečbu patológie. Biochémia krvi na kontrolu pečene sa predpisuje v tomto prípade:

 • Žltosť pokožky. Typický príznak zvýšených hladín bilirubínu. Žltnutie kože / očí skléry naznačuje predĺžený zápal.
 • Zvýšenie veľkosti orgánov. Je možné identifikovať odchýlky v počiatočnej fáze pomocou ultrazvukového výskumu. Pri silnom zvýšení orgánových orgánov pacienta sa pozoruje brušný rast na pozadí absencie zmien v celkovej hmotnosti.
 • Chudnutie. Pri patológiách pečene je typická nevoľnosť a odmietnutie potravy, čo vedie k úbytku hmotnosti.
 • Horká chuť v ústach. Horkosť v ústach, potiahnutý jazyk, husté opálenie alebo biely plak, praskliny na povrchu jazyka sú typické pre ochorenie pečene..

Čo je cirhóza pečene

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Prognostická hodnota

Laboratórne údaje sa používajú na určenie závažnosti choroby. Všeobecne sa používa klasifikácia podľa Childa-Pugha.

1 bod2 body3 body
bilirubínμmol / l51
bielkovinag / l> 3530-352.3
ascitesžiadnyliečiteľnéZlé ošetrenie
Hepatálna encefalopatiažiadny1-23-4

Stanovia sa body pre každý ukazovateľ a vypočíta sa ich celková suma.

Kompenzovaná cirhóza - 5 - 6 bodov (trieda A). Subkompenzovaná cirhóza - 7-9 bodov (trieda B). Dekompenzovaná cirhóza - 10 - 15 bodov (trieda C).

Ak medzi pacientmi s kompenzovanou cirhózou dieťaťa podľa Child-Pugha je miera jednoročného prežitia 100% a dvojročná miera prežitia 85%, potom medzi pacientmi so subkompenzovanou cirhózou klesne na 81%, respektíve 57% a medzi pacientmi s cirhózou triedy C - na 45 % a 35%.

Ak hovoríme o očakávanej dĺžke života, potom u pacientov s cirhózou triedy A dosahuje 20 rokov, zatiaľ čo u pacientov s cirhózou triedy C klesne na jeden rok..

Podľa zahraničných kritérií je transplantácia pečene indikovaná po dosiahnutí 7 Child-Pugh skóre. U pacientov s cirhózou triedy C sa vyskytuje vysoká potreba transplantácie.

Cirhóza pečene je pomalé ochorenie, ktoré má často len málo príznakov. Klinické testy pomôžu určiť závažnosť stavu s týmto ochorením pečene, urobiť taktiku liečby a určiť prognózu..

Cirhóza pečene je chronické ochorenie, pri ktorom sa pozoruje štruktúra pečene, proliferácia spojivového tkaniva a dysfunkcia vitálneho orgánu. Ochorenie prebieha v asymptomatickej forme dlho, pretože tkanivá „ľudského filtra“ sú náchylné na regeneráciu a regeneráciu. Pod vplyvom patogénnych faktorov však dochádza k nezvratným procesom, ktoré natrvalo ničia pečeň, môžu spôsobiť zdravotné postihnutie, smrť..

Príprava na skúšku

Analýza pre pečeňové testy sa spravidla podáva niekoľkokrát. Je to potrebné na sledovanie dynamiky ich rastu alebo poklesu a na predpísanie liečby.

Aby sa predišlo skresleniu výskumných údajov, lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel prípravy na dodávku biomateriálu na stav pečene..

 • Analýza sa vykonáva striktne na lačný žalúdok s trvalou prestávkou s hladom desať hodín.
 • Deň pred pôrodom opustite všetky typy fyzickej aktivity.
 • Ak ste pili alkohol deň predtým, odmietnite darovať krv. Keďže sa nachádzame v stave fantázie, je lepšie odložiť návštevu ošetrovacej miestnosti na lepšie časy.
 • Nefajčiť. Nikotín nemá na pečeň menej negatívny účinok ako alkohol.

Biochemický krvný test na cirhózu už mnoho rokov spája hádanku vážnej choroby. Včasný prístup k lekárovi a správne predpísaná liečba pomôžu blokovať ochorenie s ďalšou pozitívnou dynamikou vývoja.

Prístrojová diagnostika

Na získanie spoľahlivého a úplného obrazu, na potvrdenie diagnózy, môže terapeut alebo hepatológ poslať pacienta na takéto testy okrem laboratórnych testov:

 • Ultrazvuk pečene - v tejto štúdii odborník určí veľkosť pečene, štruktúru obrysu orgánov a prítomnosť nádorov. Ak je pečeň zväčšená, naznačuje to nejakú chorobu orgánu. Ak je nárast nerovnomerný, ale pozoruje sa iba v jednej oblasti alebo oblasti, hovoríme o nádore alebo metastázach. Štúdia nie je invazívna, pacienti ju dobre tolerujú, neexistujú žiadne vedľajšie účinky alebo kontraindikácie.
 • Biopsia pečene - umožňuje vyhodnotiť stupeň poškodenia pečene, intenzitu patologického procesu. Tento postup sa vykonáva na stanovenie odchýlok vo výsledkoch pečeňových testov. Tento postup je bolestivý, pretože zahŕňa odobratie fragmentu pečeňového tkaniva tak, že do neho vložíte bioptickú ihlu..
 • Počítačová tomografia pečene predstavuje sken orgánu pomocou ožarovacej metódy. S pomocou CT môže špecialista detegovať nádor v pečeni, rozpoznať hemangióm. CT je vynikajúca metóda používaná na včasnú diagnostiku. CT je možné predpísať na rôzne indikácie: na vykonanie 100% diagnostiky hepatitídy, na detekciu benígnych a malígnych procesov, na stanovenie stupňa traumy orgánov, ako aj na stanovenie zápalových procesov, narušeného toku krvi atď. Na účely štúdie pacient nemusí potom pripravte špeciálnym spôsobom. Ak sa však vykoná CT vyšetrenie s kontrastom (zavedenie kontrastného média do patologického orgánu), potom je pacientovi zakázané jesť 6 hodín pred zákrokom.
 • Rádionuklidové skenovanie - zavedenie špeciálnych zlúčenín do žily s ďalším vyšetrením pečene. Do žily sa pacientovi vstrekne špeciálna látka, po ktorej sa komora začne pohybovať okolo pečene, pomocou ktorej odborník odhalí akékoľvek odchýlky. Počas analýzy môže lekár zistiť rakovinu pečene, metastázy. Pred vyšetrením musí pacient zo seba odstrániť všetky šperky a vyprázdniť močový mechúr na maximum. Procedúra zahŕňa prijatie horizontálnej polohy pacientom. Do 1 hodiny (približne po dobu štúdia) je zakázané pohybovať sa. Samotný pacient môže po zavedení ihly pod kožu cítiť trochu nepohodlie, ako aj pocit jemnej injekcie..
 • MRI je vysoko presný diagnostický postup, lepší ako CT alebo ultrazvuk. Tomografia sa vykonáva, ak iné diagnostické metódy nedávajú úplný obraz, lekár nemôže diagnostikovať 100%. MRI dokáže zachytiť novotvary, rakovinu pečene, žltačku, určiť, čo spôsobilo bolesť v pečeni. MRI sa vykonáva s vizualizáciou pečene, obraz je jasný, takže odborník môže ľahko určiť štruktúru, veľkosť orgánu, vyhodnotiť anatomické vlastnosti pečene, urobiť predpoveď pre úspešnosť liečby.

príčiny

Existuje niekoľko provokátorov vývoja syndrómu:

 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • problémy s tvorbou červených krviniek kostnou dreňou;
 • Zníženie životnosti erytrocytov zo 4 mesiacov na 2 týždne.

Hypervolémia - anémia

Polycythemická hypervolémia je syndróm, pri ktorom sa celkový objem krvi zvyšuje v dôsledku zvýšenia počtu jeho zložiek, zatiaľ čo Ht je nad prijateľnými limitmi. Hyperolémia je častým javom pri cirhóze. Nazýva sa tiež riediaca anémia. Laboratórne údaje neukazujú odchýlky od štandardov, ak neexistujú žiadne ďalšie choroby.

Hemolytická anémia

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hemolytickou anémiou. Vyskytuje sa, ak sa pred predpísaným časom zničí veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa zvonka prejavuje hemolytickou žltačkou..

Výsledky laboratória ukážu zvýšenie hladín bilirubínu a ďalšie zmeny v krvnom zložení. Pri hemolytickej anémii je slezina často väčšia ako obvykle.

Mikrocytická anémia

Anémia s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku akútneho alebo chronického krvácania. Pretože sa venózne krvácanie často vyskytuje počas cirhózy pažeráka, žalúdka atď., Tento typ ochorenia často sprevádza zápal pečene. Krvný test ukáže chorobu bez akýchkoľvek problémov..

Makrocytická anémia

Makrocytová anémia je ochorenie charakterizované zväčšením červených krviniek, s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Kyselina listová je u ľudí závislých od alkoholu často nedostatočná. Prevenciou tohto javu môžu byť:

 • choroby tráviaceho ústrojenstva, napríklad problémy s pečeňou, enteritída atď.;
 • tehotenstva;
 • genetická závislosť;
 • diéta.

Anémia je sprevádzaná výskytom kovových výbuchov v kostnej dreni, čo spôsobuje ničenie červených krviniek.

Ako sa pripraviť?

Postup tejto analýzy je jednoduchý a netrvá dlho. Na jeho implementáciu je však potrebná jednoduchá príprava:

 • Ženy musia najskôr urobiť tehotenský test.
 • Neodporúčame robiť športy, ranné cvičenia.
 • Dodržiavajte jednoduchú stravu 7 až 10 dní pred analýzou. Vylúčiť z používania:
  • pečienka;
  • ostré;
  • sladká;
  • mastná;
  • údené mäso;
  • marinády;
  • silný čaj;
  • káva;
  • alkoholické nápoje;
  • lieky;
  • vitamíny
  • nikotín najmenej za 10 hodín.
 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.
  Bursitída chodidla je veľmi nepríjemným ochorením, ktorého hlavnou príčinou je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje burzu (periartikulárne vaky naplnené tekutinou, ktoré zabraňujú treniu kĺbov).
  Výčnelok medzistavcových štruktúr môže viesť k prietrži. Liečba výčnelku disku L4 - L5 je zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu, zovretia nervových kmeňov, obnovenie chrupavkových a miechových funkcií.