loader

Hlavná

Hlava

Aké testy sa robia s cirhózou?

Vykoná sa krvný test na cirhózu pečene, aby sa monitorovala funkčná aktivita orgánu, identifikovala sa účinnosť liečby a stanovili sa indikácie pre transplantáciu. Štúdium enzýmov ukazuje stupeň deštrukcie hepatocytov, biochemické a hormonálne štúdie môžu odhaliť narušenie syntetických funkcií pečene a tiež naznačujú zápalový proces. Enzymaticky viazaný imunosorbentový test pomáha detekovať vírusovú hepatitídu.

Z vedeckej práce „Syndróm endogénnej intoxikácie s cirhózou pečene“ môžeme usúdiť, že KLA a biochémia umožňujú zistiť nepriame príznaky toxických účinkov produktov hepatocytovej nekrózy..

Aké sú indikácie pre diagnostiku?

Analýzy na cirhózu pečene sa poskytujú, ak má pacient tieto príznaky:

 • podráždenosť a poruchy spánku;
 • strata váhy;
 • zmena farby moču;
 • zmena farby stolice;
 • Svrbivá pokožka.

V prípade zistenia vírusovej infekcie hepatocytov je tiež potrebné identifikovať hlavné ukazovatele krvi na cirhózu pečene. Štúdia sa uskutočňuje po ukončení liečby, ako aj na sledovanie stavu pacienta počas remisie alebo po úplnom zotavení. Diagnóza pomáha identifikovať pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu orgánov.

Odporúčané analýzy a prepisy

Na zistenie dysfunkcie pečene sa odporúča zložiť všeobecný klinický krvný test, ktorý pomáha odhaliť výrazný zápalový proces, pri ktorom sa zväčšujú biele krvinky. Vďaka tejto štúdii sa syntetická funkcia tela určuje aj vo forme tvorby červených krviniek. Hladina Bilirubínu ukazuje, ako sa vykonáva vylučovacia funkcia. V štúdii enzýmov sa stanoví alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza a pomer AST k ALT, ktorý sa nazýva de Ritisov koeficient. Moč umožňuje vyhodnotiť činnosť obličiek, pretože CP často vedie k narušeniu funkčnej aktivity nefónov, čo ohrozuje zlyhanie obličiek a ascites. Rozšírená biochémia cirhózy pečene je schopná podrobnejšie stanoviť pomer proteínových frakcií v krvi..

Alkalická fosfatáza pomáha detekovať ochorenie žlčníkov. Je potrebné rozlúštiť hlavné hormonálne parametre krvi, pretože väčšina ich zložiek sa syntetizuje v pečeni. Na detekciu vírusovej hepatitídy sa vykonáva PCR a enzýmová imunotest. Je tiež dôležité určiť proteínovo-syntetickú funkciu pečene, pretože nízky albumín vedie k porušeniu onkotického krvného tlaku a rozvoju mnohých chorôb a život ohrozujúcich stavov..

Čo ukazuje UAC?

Pri CP je dôležité zistiť množstvo hemoglobínu a červených krviniek. K spracovaniu a reverznej syntéze hlavnej zložky hemu dochádza skutočne v pečeni za účasti železa a iných potrebných látok. Počet bielych krviniek je nad 9 miliárd / l. umožňuje zistiť prítomnosť zápalového procesu v hepatocytoch as vysokou lymfatickou a monocytózou môžeme hovoriť o vírusovom poškodení hepatocytov. ESR závisí od koncentrácie proteínov a krvných buniek.

Prečo biochemická analýza?

Hlavným ukazovateľom v CP je úroveň priameho a nepriameho bilirubínu. Je dôležité určiť množstvo celkového proteínu a albumínu. V normálnom stave sú tieto ukazovatele 50–80 a 35–50 gramov na liter. Pri narušení syntetickej funkcie pečene dochádza k zníženiu bielkovín, ktoré sa prejavuje vo forme ťažkého opuchu, hromadenia tekutín v brušnej dutine a poklesu počtu krvných zložiek. Indikátory bilirubínu pri cirhóze závisia od stupňa zlyhania pečeňových buniek. Normálne nie sú vyššie ako 16,5 mol a so závažným poškodením hepatocytov presahujú 50 mol. Je to kvôli porušeniu vylučovania produktov rozpadu hemoglobínu z tela a hromadeniu toxických látok v krvi, po čom nasleduje ich cirkulácia krvným riečiskom..

Enzýmová analýza

Ich významné zvýšenie naznačuje závažnosť zápalového a nekrotického procesu v hepatocytoch. U zdravých ľudí nie je alanínaminotransferáza vyššia ako 2 μmol a aspartátaminotransferáza nepresahuje 41 jednotiek / liter. V prípade cirhóznych lézií hepatocytov sa výsledky výskumu zvýšia 5-10 krát. Ďalším dôležitým enzýmom je alkalická fosfatáza, ktorej koncentrácia sa zvyšuje s cholelitiázou alebo helmintickou inváziou, ktorá je sprevádzaná stagnáciou žlče v žlčovom trakte. ALT a AST pri cirhóze sú nešpecifickými kritériami na hodnotenie závažnosti stavu pacienta.

Pretože môže dôjsť k cirhóze v dôsledku toxických účinkov rôznych jedov, odporúča sa vykonať toxikologické vyšetrenie krvi po jej zistení..

Iné štúdie

Výsledky testov na koncentráciu hormónov pomôžu identifikovať porušenie syntetickej funkcie pečene, pretože ide o konverziu estrogénu na testosterón. Nedostatok aktivity tohto orgánu ovplyvní stav mužov vo forme obezity podľa typu ženy, zníženého libida a ďalších negatívnych účinkov. Hepatocyty sa podieľajú na syntéze glukagónu, ktorý pôsobí proti inzulínu. Preto pacienti s cirhózou vykazujú príznaky cukrovky. Vďaka imunosorbentovému testu s enzýmami je možné určiť protilátky proti rôznym kmeňom vírusovej hepatitídy. Imunoglobulíny M zároveň naznačujú akútny zápal a G je príznakom chronického infekčného procesu. Znázornené sú aj imunologické testy s identifikáciou autoprotilátok, ktoré naznačujú autoimunitný účinok ich vlastného imunitného systému proti hepatocytom, čo vedie k cirhóze pečene..

Je možné určiť závažnosť z analýz?

Klasifikácia priebehu CPU v závislosti od výsledkov laboratórnych testov môže byť vyjadrená vo forme tejto tabuľky:

Body bodovaniaHladina Bilirubínu μmol / literAlbumín g / literHodnota AST Jednotka / literHodnota ALT μmolINR
1do 34nad 3541-602-6do 1,7
234 až 5130-3561-1807-221,8-2,3
3viac ako 51do 30181 a vyššie23-37viac ako 2,4

Rozdelenie výsledkov spočíva v nastavení bodov pre každého pacienta. Ak je ich súčet až 6, potom hovoria o kompenzovanej cirhóze, ktorá si nevyžaduje transplantáciu orgánov. V prípade súčtu 7 - 9 je transplantácia nevyhnutná, pretože šanca na prežitie u týchto pacientov je maximálna. Ak je nastavených 10 - 15 bodov, indikuje sa iba symptomatická liečba. Bilirubín v cirhóze je hlavným diagnostickým kritériom, ktoré určuje závažnosť ochorenia.

Krvné testy na cirhózu

Všeobecné informácie

Anémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..

Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo. Tieto bunky nesú funkciu prenosu krvi do tela. Keď hemoglobín v krvi klesá, začína sa hladovať kyslík v orgánoch a tkanivách, prečo sa choroba nazýva anémia.

Ak sa vyskytne portálna hypertenzia s chronicky zapálenou pečeňou, začína sa časté venózne krvácanie v oblasti pečene, pažeráka a žalúdka, čo vedie k mikrocytovej anémii. Stáva sa, že so zápalom pečene začína delenie červených krviniek, čo vedie k rozvoju anémie spór buniek. Cirhóza môže spôsobiť problémy v metabolizme kyseliny listovej a B12. Vedie to tiež k poklesu hladín hemoglobínu..

Formuláre a stupne

Anémia sa klasifikuje podľa niekoľkých kritérií, ktoré závisia od provokátorov príznakov, formy a závažnosti ochorenia. Anémia sa delí na:

Ochorenie možno rozdeliť na:

 • anémia z nedostatku železa;
 • hypoplastická;
 • aplastická;
 • megaloblastická;
 • nedostatok kyseliny listovej;
 • Nedostatok B-12 (zhubný);
 • hemolyticko;
 • autoimunitné;
 • kosákovitá bunka.

Forma choroby s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku nedostatku železa v krvi. To sa môže stať, keď ferum neabsorbuje telo, príde s jedlom príliš málo. Anémia sa môže vyvinúť po darovaní krvi alebo nerovnováhe hormónov v tele. Anémia môže spôsobiť ťažké obdobia, tehotenstvo alebo stratu krvi pri rakovine.

Ak kostná dreň nezvláda svoje funkcie, môže sa vyskytnúť hypoplastická alebo aplastická anémia. V tomto prípade kostná dreň neprodukuje krvné bunky na správnej úrovni. Môže to byť spôsobené toxickými účinkami, kontamináciou žiarením alebo vedľajším účinkom liekov. Táto forma ochorenia sa vyznačuje zvýšeným množstvom ferum v tele, pri ktorom hladina hemoglobínu klesá a nevytvárajú sa nové červené krvinky..

Pri megaloblastickej anémii sa megaloblasty pozorujú v kostnej dreni. Pri hemolytickej forme choroby červené krvinky žijú menej, ako sa očakávalo, pretože sa tvoria protilátky, ktoré ničia červené krvinky za menej ako 2 týždne. Podľa kritéria priemeru červených krviniek sa anémia delí na:

 • normacytic;
 • microcytic;
 • macrocytic;
 • megaloblastická.

Na stanovenie stupňa anémie je potrebné zložiť všeobecný krvný test, v ktorom budú viditeľné ukazovatele červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Stupne choroby:

 • svetlo (hemoglobín - 90+ pre ženy, 100+ - pre mužov);
 • stredne silné (70+ a 90+, objavujú sa výrazné príznaky);
 • ťažký (50+, 70+, život pacienta je v nebezpečenstve);
 • mimoriadne závažné (ukazovatele pod 50 a 70).

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Ako zvýšiť hladinu hemoglobínu pri cirhóze

Na zvýšenie hladiny hemoglobínu lekári často predpisujú lieky obsahujúce železo - jednu zo zložiek molekuly hemoglobínu. Ale veľa pacientov, ktorí užívajú tieto lieky, si takmer vôbec nevšimnú zmeny - hemoglobín zostáva rovnaký.

 • Kazeín (proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých druhoch mliečnych výrobkov) sa veľmi dobre kombinuje so železom, čo bráni jeho absorpcii v tele. Preto musíte obmedziť používanie mlieka, jogurtu, kefíru, kyslej smotany a ďalších výrobkov z mlieka;
 • Ľudské telo absorbuje iba železné železo a väčšina liekov pozostáva zo železitého železa, ktoré okrem nepoužívania spôsobuje aj zápchu a ťažkosť v žalúdku;
 • Čím nižšia je kyslosť žalúdka, tým horšie sa vstrebáva železo;
 • Na začiatku sa látka hromadí v pečeni a až po určitom čase sa objaví v krvi (zvyčajne sa odporúča vypiť lieky obsahujúce železo od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Na druhej strane bude veľmi užitočné užívať kyselinu listovú a vitamín B12. Ak sa počas liečby stav osoby nezlepší, je možné predpísať intravenózne injekcie..

Telo samozrejme najlepšie prijíma a asimiluje všetky vitamíny a minerály priamo z potravy

Preto sa odporúča venovať osobitnú pozornosť strave, nezabúdajúc na to, že pri cirhóze sú niektoré potraviny prísne zakázané.

 • Kuracie mäso, obličky, srdce, pečeň;
 • Nízkotučné ryby;
 • Všetka zelenina v surovom stave alebo v akejkoľvek varenej verzii (obzvlášť užitočné sú paradajky, tekvica, mladé zemiaky a cibuľa);
 • Všetky greeny;
 • Ovocie, ktoré obsahuje veľa železa (jablká, kdoule, granátové jablká, broskyne, banány a slivky);
 • Zeleninové a ovocné šťavy (pokiaľ možno čerstvo vylisované);
 • Sušené ovocie;
 • morské plody.

Na cirhózu budú užitočné najmä čerstvo vylisované šťavy, najmä jablko a tekvica. Okrem toho sa odporúča používať granátové jablká denne (v obvyklej forme aj vo forme šťavy). Napriek tomu, že neobsahuje toľko železa ako napríklad tablety, ale v tomto prípade je úplne absorbovaný.

Bežný čaj môžete nahradiť aj šípkovým vývarom. Skutočným nálezom pre telo sa stane vďaka obsahu najvyššieho množstva vitamínu C zo všetkých druhov ovocia, ktoré, ako viete, pomáha železu lepšie vstrebávať do tela. Na prípravu vývaru potrebujete jednu polievkovú lyžicu ovocia a pohár vody. Šípka sa naleje vriacou vodou a varí sa 10 minút, potom sa vývar nechá vylúhovať jeden deň. Pred použitím filtrujte.

Všetky vyššie uvedené metódy, ktoré zvyšujú hemoglobín, budú neúčinné, ak človek zabudne na hlavnú príčinu problému. Pri cirhóze je veľmi dôležitá strava a kompliancia. Je zakázané jesť mastné mäso a ryby, vyprážané a korenené jedlá, konzervované výrobky, zmrzlinu, párky. Je potrebné obmedziť príjem soli (nie viac ako 50 gramov za deň), vajec (povolené jesť jeden deň), mlieka (250 ml), hovädzieho mäsa (100 g). Okrem toho sa vykonáva komplexná lieková terapia, ktorá organizmu poskytuje potrebné vitamíny a minerály, zlepšuje metabolický proces.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene

Aspartát aminotransferáza (AST)
Zodpovedný za metabolizmus aminokyselín.
· Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / l

Rastie
Alanín aminotransferáza (ALT)
Reguluje tvorbu glukózy z bielkovín a tukov
· Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / l

De Ritis Ratio
Pomer AST a ALT
0,91-1,75
Znižuje sa a môže byť menej ako 1

Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)
Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlče
Ženy - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / l

· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / l

Laktát dehydrogenáza (LDH)
Podieľa sa na reakciách uvoľňovania energie pri rozklade glukózy
Ženy - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / l

bielok
Podporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov
65 - 85 g / l
Znižuje sa

bilirubín
Produkt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň
· Spolu - 3,4 - 17,1 μmol / l;

· Priamy - 0 - 7,9 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / l

Všetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom

Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov.

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Čo je hemoglobín?

Hemoglobín je komplexná zlúčenina látok, ako sú bielkoviny a železo, ktoré sa nachádzajú v červených krvinkách. Poskytuje ľudskému telu kyslík a prenáša ho z pľúc do všetkých orgánov a tkanív.

 • Celková slabosť;
 • Závažné závraty;
 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • Rýchly pulz;
 • Pretrvávajúce sucho v ústach;
 • Bledosť a lúpanie kože;
 • Možné mdloby.

Imunitný systém je tiež veľmi slabý a dokonca aj najbežnejší prechladnutie môže spôsobiť vážne komplikácie..

Stanovenie hladiny hemoglobínu je veľmi jednoduché: postačí jednoduchý krvný test s prstom. Normálne je jeho obsah v tele mužov 130 - 170 gramov na liter, u žien 120 - 155 gramov na liter. Okrem toho sa toto množstvo počas tehotenstva znižuje - 110 - 140 gramov na liter. Je to kvôli tomu, že telo matky intenzívne konzumuje železo.

 1. Explicitné krvácanie (rany, operácie, predĺžená menštruácia, hemoroidy);
 2. Skryté krvácanie (v období gastrointestinálnych chorôb, patológií ženského reprodukčného systému);
 3. Dedičnosť alebo autoimunitné choroby;
 4. Nesprávna výživa;
 5. Časté darovanie krvi.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že jesť mastné a vyprážané jedlá, alkohol, určité lieky a fajčenie v predvečer analýzy môže výrazne skresliť jej výsledky. Preto je potrebné na to pripraviť telo.

V prvej forme sa bilirubín nachádza v krvi. Keď vstúpi do pečene, viaže sa a neutralizuje sa, spolu so žlčou prechádza celým tráviacim traktom a opúšťa telo spolu s výkaly (je to práve táto látka, ktorá škvrnu oddeľuje od stolice). Navyše zvýšenie voľnej formy bilirubínu v dôsledku jeho toxických vlastností spôsobuje žltnutie a svrbenie kože počas cirhózy..

Normálny obsah bilirubínu sa pohybuje od 8,5 do 20,5 μmol na liter. Pri cirhóze sa tieto ukazovatele môžu niekoľkokrát zvýšiť.

Čo je cirhóza pečene

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Príprava na skúšku

Analýza pre pečeňové testy sa spravidla podáva niekoľkokrát. Je to potrebné na sledovanie dynamiky ich rastu alebo poklesu a na predpísanie liečby.

Aby sa predišlo skresleniu výskumných údajov, lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel prípravy na dodávku biomateriálu na stav pečene..

 • Analýza sa vykonáva striktne na lačný žalúdok s trvalou prestávkou s hladom desať hodín.
 • Deň pred pôrodom opustite všetky typy fyzickej aktivity.
 • Ak ste pili alkohol deň predtým, odmietnite darovať krv. Keďže sa nachádzame v stave fantázie, je lepšie odložiť návštevu ošetrovacej miestnosti na lepšie časy.
 • Nefajčiť. Nikotín nemá na pečeň menej negatívny účinok ako alkohol.

Biochemický krvný test na cirhózu už mnoho rokov spája hádanku vážnej choroby. Včasný prístup k lekárovi a správne predpísaná liečba pomôžu blokovať ochorenie s ďalšou pozitívnou dynamikou vývoja.

príčiny

Existuje niekoľko provokátorov vývoja syndrómu:

 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • problémy s tvorbou červených krviniek kostnou dreňou;
 • Zníženie životnosti erytrocytov zo 4 mesiacov na 2 týždne.

Hypervolémia - anémia

Polycythemická hypervolémia je syndróm, pri ktorom sa celkový objem krvi zvyšuje v dôsledku zvýšenia počtu jeho zložiek, zatiaľ čo Ht je nad prijateľnými limitmi. Hyperolémia je častým javom pri cirhóze. Nazýva sa tiež riediaca anémia. Laboratórne údaje neukazujú odchýlky od štandardov, ak neexistujú žiadne ďalšie choroby.

Hemolytická anémia

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hemolytickou anémiou. Vyskytuje sa, ak sa pred predpísaným časom zničí veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa zvonka prejavuje hemolytickou žltačkou..

Výsledky laboratória ukážu zvýšenie hladín bilirubínu a ďalšie zmeny v krvnom zložení. Pri hemolytickej anémii je slezina často väčšia ako obvykle.

Mikrocytická anémia

Anémia s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku akútneho alebo chronického krvácania. Pretože sa venózne krvácanie často vyskytuje počas cirhózy pažeráka, žalúdka atď., Tento typ ochorenia často sprevádza zápal pečene. Krvný test ukáže chorobu bez akýchkoľvek problémov..

Makrocytická anémia

Makrocytová anémia je ochorenie charakterizované zväčšením červených krviniek, s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Kyselina listová je u ľudí závislých od alkoholu často nedostatočná. Prevenciou tohto javu môžu byť:

 • choroby tráviaceho ústrojenstva, napríklad problémy s pečeňou, enteritída atď.;
 • tehotenstva;
 • genetická závislosť;
 • diéta.

Anémia je sprevádzaná výskytom kovových výbuchov v kostnej dreni, čo spôsobuje ničenie červených krviniek.

Stanovenie závažnosti choroby biochemickými parametrami krvi

Štúdium krvných parametrov pri cirhóze pečene sa vykonáva nielen kvôli diagnostike, ale aj pri výbere vhodného modelu liečby. Klasifikácia podľa Childa-Pugha je populárna, ktorá systematizuje všetky ukazovatele a poskytuje jasnú definíciu stupňa vývoja choroby.

Podľa ukazovateľov všeobecného krvného testu môžete zistiť stav choroby:

 1. Nasledujúce indikuje prvé štádium cirhózy: bilirubín - nie viac ako 20 mmol / l, protrombínový čas sa mierne zvyšuje, množstvo albumínu je vyššie ako 3,5 g%. Neexistuje encefalopatia a ascites (podľa klasifikácie podľa Childa-Pugha, s takýmito výsledkami, je pridelený 1 bod).
 2. V druhom stupni sa množstvo bilirubínu zvýši na 30 mmol / l, obsah albumínu v krvi je 2,8–3,5 g. Protrombínový čas sa zvyšuje o 4–6 sekúnd, ascites je mierne vyjadrený, AST a ALT ukazovatele rastú dvakrát (podľa klasifikácie Child-Pugh, s týmito výsledkami sú pridelené 2 body).
 3. V treťom štádiu cirhózy pečene je hladina bilirubínu vyššia ako 34 mmol / l, množstvo albumínu je nižšie ako 2,8 g%. Jasne sa prejavuje ascit, silná encefalopatia, pozoruje sa zlá koagulácia krvi (podľa klasifikácie Child-Pugh sú pridelené 3 body).

Táto klasifikácia vyhodnocuje všetky alarmujúce príznaky v komplexe na stupnici, po ktorej sa vyvodí záver o štádiu vývoja ochorenia. 5–6 bodov znamená najjednoduchšie kompenzované štádium choroby, 7–9 bodov - znak dekompenzácie, druhé štádium choroby. A 10-15 bodov označuje posledné, najťažšie štádium choroby.

Funkcie vykonávania a dekódovania krvných testov na cirhózu pečene

Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom sa normálne tkanivo orgánov nahrádza vláknitým. Ochorenie sa prejavuje bolesťou zhora na pravej strane, žltačkou, zväčšením brucha a ďalšími príznakmi. K vláknitej degenerácii často dochádza bez bolesti. Indikátory krvných testov na cirhózu pečene rýchlo reagujú na zmeny. Liečba je väčšinou symptomatická. V závažných prípadoch sa vykonáva transplantácia orgánov..

Je možné určiť nebezpečnú chorobu pomocou krvného testu

Pečeň sa týka multifunkčných orgánov. Je zodpovedná za syntézu bielkovín (albumín, fibrinogén, koagulačné faktory krvi) a žlče, vylučovania žlče, detoxikácie a eliminácie metabolických produktov. Okrem toho sú hepatocyty centrom metabolizmu uhľohydrátov a lipidov. Preto sa ich dysfunkcia odráža v krvných testoch.

Zmeny v testovacích indikátoroch sú však nepriamymi príznakmi cirhózy. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie s vaskulárnym dopplerom, elastografiou, MRI, CT a biopsiou. Biopsia je zlatý štandard pre diagnostiku cirhózy.

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom. Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov..

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Klinický krvný test

Úplný krvný obraz pre cirhózu pečene je povinnou súčasťou diagnózy.

Aké ukazovatele a ako sa menia v UAC:

 • erytrocyty - pokles;
 • hemoglobín - znižuje;
 • biele krvinky - pokles;
 • doštičky - pokles;
 • ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) - zvyšuje alebo klesá.

V dôsledku portálnej hypertenzie, ktorá je konštantným spoločníkom cirhózy, sa vyvíja hypersplenizmus. To znamená, že slezina začne aktívne zachytávať krvinky a ničiť ich. Analýza preto odhaľuje anémiu, leukopéniu a trombocytopéniu. ESR sa môže zvýšiť alebo znížiť.

Hemoglobín sa skladá z dvoch častíc - hemu (obsahuje železo) a globínu (bielkovinová časť). Obe zložky sa syntetizujú v pečeni. Preto sa pri poškodení pečeňových buniek množstvo hemoglobínu znižuje.

Normálny krvný obraz:

 • erytrocyty: u mužov - 4 - 5, u žien - 3,7 - 4,7 na 1012 buniek / l;
 • hemoglobín: muži - 130 - 160, ženy 120 - 140 g / l;
 • biele krvinky: 4-9 na 109 buniek / l;
 • doštičky: 180 až 360 na 109 buniek / l;
 • ESR: muži - do 15 rokov, ženy - 20 mm / hod.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Biochemické parametre

Biochémia krvi pri cirhóze je najúčinnejšia. Biochemická analýza poskytuje informácie o hladine pečeňových enzýmov - transferázy, gamaglutamyltranspeptidáza, alkalická fosfatáza, bielkoviny a ďalšie ukazovatele..

bilirubín

Krvné počty na cirhózu zahŕňajú bilirubín a jeho frakcie. Je to jedna zo základných zložiek žlče. Pigment je tvorený hemoglobínom. Najprv sa syntetizuje priamy (toxický) bilirubín a potom sa v pečeni premení na nepriamu (konjugovanú) kombináciou s kyselinou glukurónovou..

Poškodením hepatocytov je narušená neutralizácia toxického bilirubínu. Jej úroveň sa preto zvyšuje. Súčasne sa zvyšuje množstvo celkového bilirubínu a jeho pridružená frakcia.

Vysoký bilirubín v cirhóze vedie k hepatálnej encefalopatii, pretože je veľmi toxický pre mozog.

Norma bilirubínu a jeho frakcie:

 • všeobecne - do 21;
 • zadarmo - do 5;
 • spojené (nepriame) - 75% z celkového počtu.

aminotransferázy

Pečeňové transaminázy sú znakmi poškodenia hepatocytov. ALT a AST sa nachádzajú v pečeňových bunkách. Ak je bunka poškodená, jej obsah sa naleje do krvi. Preto s deštrukciou pečeňových buniek sa zvyšuje koncentrácia ALT a AST.

Aspartátaminotransferáza (AST) a alanín aminotransferáza (ALT) sú potrebné na diagnostikovanie rôznych ochorení pečene.

 • ALT: pre mužov - do 41 jednotiek / liter, pre ženy - do 33 jednotiek / liter.
 • AST: u mužov - do 40 jednotiek / liter, u žien - do 32 jednotiek / liter.

ALT stúpa hlavne pri poškodení hepatocytov, ale AST môže rásť pri infarkte myokardu a svalových ochoreniach. Pri rôznych typoch hepatitídy sa zvyšuje hladina pečeňových enzýmov..

Prudký pokles transamináz po stabilne vysokom počte naznačuje, že pečeňové bunky odumreli. Tento jav sa vyskytuje pri cirhóze alebo iných závažných nekrotických procesoch..

Gammaglutamyltranspeptidase

Enzým gammaglutamyltranspeptidáza (GGT) je súčasťou biochemickej analýzy krvi. Zvýšenie jeho hladiny sa najčastejšie pozoruje pri exogénnom (vonkajšom) poškodení pečeňových buniek. Napríklad pri alkoholickej alebo toxickej hepatitíde je hladina enzýmu vždy vysoká..

Koncentrácia GGT sa zvyšuje so stagnujúcimi procesmi v žlčníku. Rast enzýmu v krvi niekedy naznačuje onkológiu pankreasu a prostaty.

Normy GGT krvi:

 • u mužov - 8 - 61 jednotiek / l;
 • u žien - 5-36 jednotiek / d.

Alkalický fosfát

Existujú štyri izoformy alkalickej fosfatázy (ALP): pečeň, kosť, črevo a placenta. Hepatická alkalická fosfatáza je markerom ochorenia pečene. Jeho koncentrácia sa zvyšuje najmä s obštrukciou (zablokovaním) žlčových ciest. Ak existuje podozrenie na ochorenie kostí, zvyšuje sa alkalická fosfatáza v kosti. Tehotné ženy majú vysokú fyziologickú aktivitu placentárnej formy alkalickej fosfatázy.

V lekárskych laboratóriách sa alkalická fosfatáza nerozdeľuje na formy. Takéto overenie je možné iba vo vedeckom centre..

Pri cirhóze je hladina alkalickej fosfatázy veľmi vysoká. Pre diferenciálnu diagnostiku sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brucha, CT vyšetrenie a ďalšie testy.

Normy alkalickej fosfatázy:

 • u žien - 35 - 104 jednotiek / l;
 • u mužov - 10 - 129 jednotiek / l.

bielkovina

Albumín je indikátorom metabolizmu bielkovín. Pretože sa pečeň aktívne podieľa na metabolizme proteínov, jej dysfunkcia ovplyvňuje metabolizmus proteínov..

Vykonáva sa analýza albumínu, aby sa vyhodnotil stav výživy (množstvo živín v tele), ako aj kontrola funkcie pečene..

Cirhóza vedie k narušeniu proteínovo-syntetickej funkcie hepatocytov. To sa odráža v hladine albumínu v krvi..

Nízka hladina bielkovín naznačuje nielen ochorenie pečene, ale aj patológiu obličiek. Preto sa pre úplný klinický obraz zhromažďujú sťažnosti, anamnéza a predpisujú sa ďalšie testy.

V otázke, ako skontrolovať cirhózu pečene, nie je albumínový test na poslednom mieste. Krv by normálne mala obsahovať 35 - 52 g albumínu na 1 liter.

Protrombínový čas

Protrombínový test zahŕňa analýzu protrombínového času, percento rýchleho protrombínu, medzinárodný normalizovaný pomer (INR).

Čas protrombínu (PV) sa berie do úvahy v sekundách. Zobrazuje koagulačný čas po pridaní špeciálneho činidla..

Faktory zrážania krvi sú v prírode proteíny. Cirhóza vedie k zníženiu produkcie proteínov v hepatocytoch. Predĺženie protrombínového času, zvýšenie INR a zníženie percentuálneho podielu protrombínu podľa rýchlej indikácie cirhózy pečene.

Srvátkové železo

Železo je stopový prvok potrebný na dýchanie tkanív. Absorpcia železa je ovplyvnená vekom, množstvom tohto mikroelementu v tele, stavom tráviaceho systému, povahou výživy.

Dospelí by normálne mali mať 5,83 - 34,5 μmol / l železa. Hladiny železa v sére stúpajú so závažnou nekrózou a rôznymi chronickými chorobami.

Pretože sérové ​​železo nepatrí k špecifickým markerom cirhózy, je potrebné vykonať ďalšie testy na potvrdenie diagnózy..

Ako určiť cirhózu pečene pomocou analýzy, ak je zvýšené sérové ​​železo:

 • vyhovieť biochemickej analýze - bilirubín, pečeňové transaminázy, GGT, alkalická fosfatáza;
 • zložiť všeobecný krvný a močový test;
 • podstúpiť brušný ultrazvuk.

Hladiny železa sa tiež zvyšujú s hemochromatózou, ochorením obličiek a rôznymi typmi anémie..

Ukazovatele a predpoveď

Testy na cirhózu pečene zvyčajne nie sú špecifické. Preto je potrebné urobiť objasnenie výskumu:

 • Ultrazvuk pečene s dopplerovským účinkom - pomáha pri určovaní štruktúry orgánu a charakteru prísunu krvi;
 • elastografia je informatívne výskumná metóda, ktorá poskytuje predstavu o hustote orgánového parenchýmu;
 • analýza alfa-fetoproteínov - marker hepatokarcinómu a cirhózy.

Zlatým štandardom pre diagnostiku cirhózy je biopsia. Tento postup sa nezobrazuje každému. Klinický obraz a ďalšie štúdie niekedy postačujú na stanovenie diagnózy.

Prognóza cirhózy závisí od ochorenia, ktoré viedlo ku komplikácii. Napríklad pri vírusovej hepatitíde je možné úplné vyliečenie dokonca aj pri ťažkej fibróze, ale hepatocelulárny karcinóm je ťažké liečiť..

Aké testy sa robia na cirhózu a aké ukazovatele naznačujú ochorenie?

Cirhóza pečene je závažné a nezvratné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti za pár rokov. Analýzy na cirhózu vám umožňujú urobiť presnú diagnózu a predpísať správnu liečbu, ktorá pomáha spomaliť vývoj choroby a predĺžiť život pacienta..

Zoznam testov na cirhózu

Ak existuje podozrenie na cirhózu, pacientovi je predpísaná séria štúdií, ktoré zahŕňajú všeobecnú analýzu krvi, moču, výkalov..

V počiatočnom štádiu, ktoré sa nazýva kompenzované, cirhóza nemá výrazné príznaky. V subkompenzovanom štádiu sú príznaky minimálne, takže laboratórne zmeny sú hlavným ukazovateľom prítomnosti choroby. Aby sa zistila cirhóza pečene a zmeny, ktoré spôsobila, sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • Biochemický krvný test na vyhodnotenie pečene. V tejto fáze sa stanoví tvorba albumínu (bielkovín pečene), bilirubínu a indexov protrombínu.
 • Analýzy na stanovenie zápalového procesu naznačujú zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov (AST a ALT).
 • Testy na určenie typu cirhózy (biliárna, autoimunitná).
Ak sú predpísané ERCP a FGDS

Ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, predpísajú sa ďalšie testy na cirhózu - ERCP a FGDS na poruchy trávenia, krvné testy na amoniak a alfa-fetoproteín na vylúčenie prítomnosti rakoviny pečene, paracentézu v prítomnosti tekutiny v peritoneálnej dutine (ascites). Na identifikáciu príčin cirhózy sa na detekciu vírusu hepatitídy predpisujú PCR a ďalšie štúdie.

Medzi ďalšie testy patria výskum orgánov, ako sú ultrazvuk alebo MRI pečene, v pochybných prípadoch je na potvrdenie diagnózy predpísaná biopsia. Pacient musí podstúpiť úplné vyšetrenie a musí podstúpiť pečeňové testy na všetky hlavné ukazovatele. Toto je jediný spôsob, ako určiť správnu diagnózu a predpísať vhodný priebeh udržiavacej liečby..

Výsledky testu choroby

Najspoľahlivejším výsledkom je kombinácia ultrazvukovej a pečeňovej biopsie - umožňujú nám zistiť prítomnosť spojivového tkaniva v tých častiach pečene, v ktorých zvyčajne nie je prítomná..

Ultrazvukové vyšetrenie ukazuje prítomnosť oblastí so zmenenou hustotou ozveny (spojivové tkanivo) umiestnených difúzne v pečeni a umožňuje vám určiť veľkosť orgánu, určiť oblasť lézie, štruktúru parenchýmu, priechodnosť žlčových ciest a ďalšie parametre. Ultrazvuk sa vykonáva v špecializovanej kancelárii, nevyžaduje si špeciálnu prípravu od pacienta, nespája sa bolestivosť, zranenia a iné nepríjemné pocity.

Biopsia poskytuje jednoznačné výsledky, čo potvrdzuje, že patologickými oblasťami odhalenými ultrazvukom sú presne cirhotické lézie pečene. Biopsia sa vykonáva pod dohľadom ultrazvuku v špeciálne vybavenej miestnosti, v lokálnej alebo celkovej anestézii, pretože samotný postup je dosť bolestivý. Počas procedúry sa časť pečeňového parenchýmu odoberie punkciou v brušnej dutine. Bioptický test vykonáva špecialista v histologickom laboratóriu..

MRI pečene vám umožňuje vizualizovať a spresniť údaje o ultrazvuku, ak nedávajú jasnú odpoveď. Táto štúdia je predpísaná aj v prípadoch, keď biopsia z nejakého dôvodu nie je možná. Existujú napríklad určité kontraindikácie spojené s vážnym stavom pacienta.

Ultrazvuk, MRI a biopsia sa používajú aj na monitorovanie účinnosti liečby - ak príznaky choroby progresívne prechádzajú, potom liečba nie je dostatočne účinná. Pomalý pokrok alebo jeho neprítomnosť je ukazovateľom účinnej liečby cirhózy, pretože naznačuje spomalenie procesov rozkladu orgánov..

Chémia krvi

Biochemický krvný test na cirhózu sa predpisuje na sledovanie stupňa poškodenia pečene a iných orgánov spôsobených touto chorobou. Pretože samotný proces odberu krvi je pre pacienta bezpečný, analýzu je možné predpísať pomerne často, takže lekár má možnosť podrobne vyhodnotiť dynamiku choroby..

Krv je potrebné darovať na lačný žalúdok, je dovolené piť iba trochu tekutiny. Čaj, káva a iné nápoje pred skúškou sú však zakázané. Na alkohol sa vzťahuje prísny zákaz, dokonca aj malé množstvo spotrebované v predvečer môže negatívne ovplyvniť presnosť analýzy. Všetky lieky, ktoré pacient užíva, by sa mali nahlásiť lekárovi. Ak musíte darovať krv počas dňa alebo večera, musíte sa pred analýzou vyhnúť jedeniu 6-8 hodín.

Časť moču na analýzu sa ráno zhromažďuje v špeciálnom sterilnom obale. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na analýzu výkalov, zhromažďuje sa tiež v sterilnej nádobe a odosiela sa do laboratória.

Dekódovanie biochemickej analýzy

Záver väčšiny analýz dáva odborník na funkčnú diagnostiku a pacient nevidí ich výsledky. V prípade biochemického krvného testu sa však výsledky zobrazujú vo forme, ktorá označuje požadované látky a ich obsah v krvi. Moderné formuláre na vydávanie výsledkov majú ďalší stĺpec, v ktorom sú uvedené bežné ukazovatele. To umožňuje pacientovi jasne vidieť výsledky testu a pochopiť, kde došlo k porušeniu.

Pri cirhóze pečene sa vždy venuje pozornosť zmene niekoľkých ukazovateľov - pečeňových enzýmov, bilirubínu, močoviny, celkového proteínu a albumínu. Iné ukazovatele testov na cirhózu pečene nie sú významné.

Pečeňovými enzýmami sú aminotransferázy (ALT a AST), alkalická fosfatáza (ALP) a gama-glutamyl-transpeptidáza (GGT). Zvýšenie ich koncentrácie nad normálne naznačuje poškodenie pečene. Tieto ukazovatele sa však môžu zvýšiť pri iných chorobách, napríklad pri infarkte myokardu. Charakteristickým zvýšením cirhózy pečene je výrazné zvýšenie ALT a GGT, mierne zvýšenie AST a mierne alebo výrazné zvýšenie alkalickej fosfatázy. Močovina v cirhóze sa postupne zvyšuje.

Ukazovatele Bilirubinu

Bilirubínu sú pridelené tri riadky, ktoré ukazujú ukazovatele celkového, konjugovaného a nekonjugovaného bilirubínu. Pomer konjugovaného k nekonjugovanému bilirubínu odráža príčiny zvýšenia hladiny tejto látky v krvi. Pri cirhóze sa vždy zvyšuje celkový bilirubín, najmä v dôsledku nekonjugovaného (priameho) bilirubínu.

Na objasnenie povahy žltačky je predpísaný ďalší test na cirhózu v moči. Normálne v nej chýba bilirubín alebo je prítomný v stopových množstvách, pri cirhóze je jeho hladina zvýšená. Obsah relevantných látok vo výkaloch zostáva normálny..

Zmena v zložení bielkovín krvi je jedným z hlavných ukazovateľov dynamiky choroby. Pretože pečeň produkuje najdôležitejšie plazmatické proteíny - albumín, cirhóza znižuje množstvo celkového proteínu a obsah albumínu..

Spolu s nimi je znížená schopnosť krvi zrážať sa, index protrombínu a ďalšie ukazovatele spojené s krvnými proteínmi. Všeobecný krvný test na cirhózu je neinformatívny, takže hlavný dôraz sa kladie na biochemické výskumné metódy, ktoré nám umožňujú vyhodnotiť klinický obraz choroby..

Aký ďalší výskum môže byť potrebný?

Okrem toho sú predpísané rôzne štúdie, ktoré dokážu identifikovať príčinu choroby a súvisiace choroby. Najčastejšie sa jedná o endoskopické štúdie tráviaceho traktu - FGDS, ERCP, analýza obsahu dvanástnika. Sú nevyhnutné, pretože ochorenie pečene takmer vždy spôsobuje trávenie.

Ak je príčinou cirhózy vírusová hepatitída, musia sa predpísať ELISA a PCR s určením vírusovej záťaže - môžu nielen zistiť prítomnosť vírusu, ale aj vyhodnotiť jeho množstvo a tým aj účinnosť liečby..

Krvný test na cirhózu pečene - diagnostika choroby

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré, pokiaľ nie je správne liečené, vedie k smrti pacienta. Hlavným nebezpečenstvom je nedostatok symptómov v skorých štádiách výskytu. Iba vhodné testy pomôžu identifikovať patológiu bezprostredne po výskyte.

Aké štúdie určujú ochorenie

Diagnóza choroby je založená na nasledujúcich testoch:

 1. Výskum so spoločnými význammi;
 2. Výskum s biochemickým dekódovaním;
 3. Štúdium pohybov moču a čriev.

Hlavnou štúdiou na identifikáciu patológie je biochemická analýza. Niektoré ukazovatele štúdie naznačujú závažnosť patológie. Z tohto dôvodu, ak máte podozrenie na chorobu, lekár v prvom rade dá pokyn na túto analýzu..

Na určenie príčiny choroby sa tiež predpisujú imunologické testy. Prítomnosť určitých protilátok v tele naznačuje vývoj ochorenia pečene. Je to však iba ďalšia štúdia, ktorá je predpísaná na potvrdenie diagnózy..

Aby sa choroba správne identifikovala, riadia sa údajmi z niekoľkých štúdií. Iba to vám umožní presne diagnostikovať choroby..

Všeobecné ukazovatele štúdie

Na určenie patológie sa lekár zameriava na tieto ukazovatele všeobecnej štúdie:

 1. Globulínová úroveň Referenčné hodnoty tejto látky sú 130 g / l pre silnejšie pohlavie, pre slabšie pohlavie - 120 g / l. Pri chorobe sa koncentrácia tejto látky výrazne znižuje.
 2. Počet bielych krviniek. Referenčné hodnoty týchto tvarovaných krviniek sú 4-9 * 109 / L. Zvýšenie ich koncentrácie na úrovni poklesu globulínu nepriamo naznačuje ochorenie.
 3. Sedimentačná rýchlosť erytrocytov. Nazýva sa to ESR. S rozvojom cirhózy u predstaviteľov silnejšieho pohlavia je ESR viac ako 10 mm / h, u žien viac ako 15 mm / h.
 4. Hladina albumínu. Zníženie koncentrácie týchto látok na pozadí zvýšenia ESR naznačuje možný výskyt patológie.
 5. Hemoglobínová hladina. Referenčné hodnoty pre spravodlivé pohlavie sú 120 g / l, pre silnejšie pohlavie - 130 g / l. Pri chorobách tohto vnútorného orgánu koncentrácia tejto látky prudko klesá.

Výskum biochemických ukazovateľov

Pečeň vytvára rôzne látky potrebné pre normálne fungovanie tela. Z tohto dôvodu vedie patológia tohto vnútorného orgánu k zmene biochemických parametrov.

bilirubín

Pri likvidácii hemoglobínu a myoglobínu vzniká ďalšia látka nazývaná bilirubín. Jedná sa o toxickú zlúčeninu, takže pečeň zhromažďuje látku, absorbuje, po ktorej sa látka vylučuje z tela spolu so žlčou. Látka je neustále prítomná v krvi..

Referenčné hodnoty - 8,5 - 20,5 μmol / L. Ak sa koncentrácia bilirubínu zvyšuje, naznačuje to stagnujúce procesy a rozklad hepatocytov. Zvýšené hladiny látky sú jedným z jasných dôkazov cirhózy..

So zvýšením koncentrácie bilirubínu v krvi dochádza k zmene farby stolice, ako aj k svrbeniu epidermy a bielej farby očí a pokožky..

Aminotransfares

Sú to enzýmy, ktoré sú prítomné vo všetkých tkanivách. Existuje niekoľko podobných látok, ale pri diagnostike choroby sa zameriavajú na ukazovatele, ako je alanínaminotransferáza, ktorá je uvedená v dekódovaní výsledkov ALT, a aspartátaminotransferáza, označenie v dekódovaní je ACT.

Prvý enzým je prítomný v hepatocytoch, druhý - v tkanivách srdca a pečene. Referenčné hodnoty Alt sú 7–40 IU / L, AcT je 10–30 IU / L. Pri cirhóze sa spravidla hladina týchto látok zvyšuje 1,5-krát. Významná zmena koncentrácie naznačuje hepatitídu.

Gammaglutamyltranspeptidase

Toto je bunkový enzým. Referenčné hodnoty látky sú 10-71 U / l pre mužov a 6-42 U / L pre ženy. Zvýšenie koncentrácie enzýmu naznačuje intoxikáciu vnútorného orgánu.

Je dôležité vyhodnotiť nielen hladinu tejto látky, ale aj koncentráciu cholesterolu v krvi a bilirubínu. Zvýšenie všetkých týchto ukazovateľov naznačuje rôzne choroby tohto vnútorného orgánu.

Alkalický fosfát

Je to enzým, ktorý je prítomný v bunkách stien stien žlčovodov pečene.

Referenčné hodnoty - 30 - 80 U / L. Zvýšenie obsahu tejto látky naznačuje poškodenie mäkkých tkanív vnútorného orgánu.

bielkovina

Sú to proteíny, ktoré produkuje pečeň. Referenčné hodnoty - 35 - 50 g / l. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje, že práca tohto vnútorného orgánu.

K dysfunkcii dochádza z niekoľkých dôvodov. Jednou z nich je cirhóza, preto sa pri diagnostike patológie venuje pozornosť aj koncentrácii albumínu.

Gama globulíny

Sú komplexom imunoglobulínov. Norma týchto látok je v rozmedzí 12 - 22%. Zvýšenie koncentrácie látok naznačuje veľa patológií vnútorného orgánu.

Čas tvorby protrombínovej zrazeniny

Toto je doba, počas ktorej sa tvorí krvná zrazenina protrombínu. Tento indikátor označuje stav kolapsu systému..

Referenčné hodnoty - 11 - 13,3 s, INR - 1,0 - 1,5. Tento čas priamo indikuje stav pečene.

Pri cirhóze dochádza k porušeniu produkcie hepatocytov, ktoré produkujú bunky zodpovedné za zrážanie krvi. Z tohto dôvodu naznačuje zmena trombózneho času patológiu orgánov..

Srvátkové železo

Referenčné hodnoty tejto látky v krvi sú 11-28 μmol / l pre ženy a 66-26 μmol / l. Zmena koncentrácie železa v sére naznačuje ochorenie spôsobené genetickou predispozíciou.

Ostatné ukazovatele

Pri určovaní diagnózy sa lekári riadia ďalšími ukazovateľmi:

 1. Koncentrácia hormónov. Pri takejto patológii je dôležitý pomer mužských a ženských hormónov. Pri ochoreniach pečene sa množstvo testosterónu v krvi znižuje a hladina estrogénu sa zvyšuje. Iba tento ukazovateľ však nemožno považovať za hlavný výskum diagnostiky. Lekár často zisťuje hladinu hormónov, aby určil príčinu choroby..
 2. Hladina inzulínu. Patológia je nepriamo naznačená zvýšením koncentrácie tejto látky v krvi.
 3. Močovina. Táto látka sa syntetizuje v pečeni. Pri cirhóze dochádza k poklesu koncentrácie močoviny v krvi na hladinu 2,5 mmol / l a nižšiu.
 4. Cholesterol. Pri chorobe sa hladina tejto látky znižuje.

Analýza stupňa poškodenia orgánov

Biochemická analýza umožňuje nielen diagnostikovať patológiu, ale tiež určiť mieru poškodenia tohto orgánu. V takom prípade sa riadia týmito ukazovateľmi:

 1. Zníženie koncentrácie Alt a AcT a normalizácia hladiny bilirubínu naznačuje zlepšenie stavu pacienta. To znamená, že terapia priniesla požadovaný výsledok. Takéto ukazovatele môžu tiež naznačovať, že patológia prešla do neaktívneho štádia alebo exacerbácia choroby zmizla..
 2. Pravidelné zvyšovanie koncentrácie ALT a ACT a hladiny bilirubínu naznačuje, že počas choroby nedošlo k zmenám. Môže sa povedať, že terapia má podporný účinok a bráni tomu, aby sa ochorenie zhoršilo.
 3. Normalizácia koncentrácie ALT a ACT a hladiny bilirubínu. To naznačuje zlyhanie pečene, ak sa so zlepšením ukazovateľov zhoršuje stav pacienta. V tomto prípade tieto látky neprenikajú do krvi z dôvodu úplného zlyhania orgánov.

Určenie príčiny patológie prostredníctvom výskumu

Aby ste správne predpísali terapeutické opatrenia, musíte vedieť, čo spôsobilo patológiu. K tomu vám pomôžu nasledujúce testy:

 1. Štúdia o prítomnosti protilátok proti jadrovým antigénom v tele - pomáha odhaliť chronickú hepatitídu.
 2. Testy, ktoré pomáhajú identifikovať protilátky proti hepatitíde B a C.
 3. Analýza ukazovateľa ceruloplazmínu - pomáha identifikovať hepatocerebrálnu dystrofiu.
 4. Test na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok v tele - štúdia potvrdzuje biliárnu cirhózu.
 5. Analýza hladín antitrypsínu - štúdia pomáha určiť koncentráciu železa v krvi, aby sa zabezpečila prítomnosť alebo neprítomnosť krvnej patológie.

Aké hodnoty naznačujú závažnosť ochorenia

Závažnosť tohto ochorenia určuje Child-Pugh. Podstatou metódy je bodovanie podľa nasledujúcej tabuľky. V závislosti od výsledku sa stanoví závažnosť patológie.

bodyBilirubín, μmol / lAlbumín, g / lINRascitesHepatálna encefalopatia
1Menej ako 34Viac ako 35Menej ako 1,7--
234 až 5130 až 351,7 až 2,3Terapia je možná1-2
3Viac ako 51 rokovMenej ako 30Viac ako 2,3Terapia je možná, ale náročná3-4

Dešifrovanie výsledkov na základe údajov v tabuľke bude takéto:

 • 5-6 bodov - kompenzovaná cirhóza. V tomto prípade je miera prežitia pacientov počas roka 100%. Druhý rok patológie ponecháva šancu na prežitie iba 85%. Pri včasnej a kvalifikovanej liečbe je predpokladaná dĺžka života pacienta 20 rokov. Pri absencii náležitej liečby lekári urobia nepriaznivú prognózu.
 • 7-9 bodov - subkompenzovaná patológia. Miera prežitia pacientov počas roka je 81%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 57%. Priemerná dĺžka života v tejto fáze je len rok so správnym zaobchádzaním..
 • 10-15 bodov - dekompenzovaná choroba. Miera prežitia pacientov počas roka je iba 45%. Druhý rok ponecháva šancu na prežitie iba 35%. Terapia týmto stupňom ochorenia nie je zameraná na zotavenie, ale na udržanie života pacienta.

Predpokladá sa, že pri ukazovateli nad 6 bodov pacient potrebuje transplantáciu pečene. Takáto manipulácia sa však vykonáva v jednotkách. Ťažkosti spočívajú v nedostatku darcov. Musíte čakať v rade niekoľko rokov.

V tomto ohľade pacient niekedy jednoducho nežije pri transplantácii. Okrem toho je ťažké vykonať túto operáciu. Z tohto dôvodu niektorí pacienti odmietajú podstúpiť manipuláciu, uprednostňujú liekovú terapiu alebo alternatívne liečebné metódy..

Včasná diagnóza pomáha zachrániť život pacienta na niekoľko rokov, ak je súčasne zvolená správna liečba. Na tento účel sa odporúča pravidelne brať biomateriál na analýzu, aj keď neexistujú príznaky choroby. Lekári odporúčajú testovanie raz ročne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
V rádiológii je pojem - Schmorlova kýla. To znamená, že v niektorých častiach chrbtice dochádza k anatomickým a štrukturálnym zmenám v dôsledku tvorby buničitého jadra..Schmorlova medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje u detí s rýchlym rastom.
Radikulitída negatívne ovplyvňuje najmä periférny nervový systém. Ochorenie sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že nervové korene miechy sú stlačené. Často existuje choroba, pri ktorej môžete pozorovať nepríjemné príznaky.