loader

Analýzy na cirhózu pečeňovej biochemickej a klinickej analýzy krvi

Pochopenie ukazovateľov pečene s cirhózou, môžete zistiť štádium choroby. Zisťovaním, kedy sa ALT a AST, bilirubín, krvný test a biochémia na cirhózu stanú kritickými, je možné určiť závažnosť ochorenia. Tieto znalosti nebudú nikdy zbytočné. V modernej spoločnosti je cirhóza častou chorobou. A ak existuje, orgán nemôže byť úplne vyliečený. Toto ochorenie možno zastaviť, pretože nedochádza k regenerácii pečeňových buniek. Aj napriek vývoju modernej medicíny neexistuje žiadny liek, ktorý by pomohol obnoviť orgán. Včasné privolanie špecialistu a potrebné diagnostické opatrenia pomáhajú včas odhaliť chorobu a vyriešiť problém s najmenšou stratou..

Diagnostické opatrenia na cirhózu

Cirhóza je závažné ochorenie, ktoré sa nedá liečiť doma. Ochorenie môže byť smrteľné, ak je diagnóza oneskorená alebo ak pacient vôbec nehľadá lekársku pomoc. Aby bolo možné určiť, či má pacient cirhózu a nakoľko choroba postihla pečeň, sú testy nevyhnutne potrebné:

 • všeobecná analýza krvi,
 • všeobecná analýza moču,
 • chémia krvi,
 • enzýmová analýza,
 • údaje o zrážaní krvi,
 • ukazovatele antigénov a protilátok,
 • imunologický výskum,
 • hormonálne krvné testy,
 • ultrazvukové vyšetrenie postihnutého orgánu,
 • CT sken,
 • pečeňové testy,
 • magnetická rezonancia.

Vyššie uvedené testy na cirhózu sú najbežnejšie. Ak bude diagnóza potvrdená, bude potrebné vykonať podrobnejšie testy.

Po preštudovaní anamnézy pacienta a zhromaždení všetkých potrebných údajov z testov môže lekár diagnostikovať cirhózu.

Laboratórne krvné testy

Krvný test na cirhózu pečene slúži ako základný materiál, ktorého štúdia umožní pochopenie prítomnosti ochorenia. Tento materiál sa používa na získanie indikátorov pečeňového bilirubínu s cirhózou, hlavných enzýmov, koagulácie, prítomnosti antigénov a protilátok, hormonálnych, imunologických a iných údajov o pacientovi..

Všeobecná analýza

Pred začatím rozsiahlej štúdie pacienta odborník nariadi pacientovi, aby sa podrobil všeobecnému krvnému testu. Hlavné krvné obrazce pri cirhóze sú nasledujúce:

názovnormaVýsledky ochorenia
hemoglobínViac ako 110 g / l2-3 krát
červené krvinky4 000 000/1 mm3Rýchly pokles
biele krvinky9 000 000/1 lNiekoľkokrát prekročenie
ESR u mužov / žien10 ml / h / 15 ml / hPrekročenie normy 1,5-krát alebo viackrát

biochemické

Najindikatívnejšou a najkomplexnejšou metódou diagnostiky je biochémia pri cirhóze. Biochemický krvný test na podozrenie na cirhózu pečene sa predpisuje, ak sa vo výsledkoch získaných v predchádzajúcej štúdii zistia abnormality. Pri biochemickom krvnom teste sú známe nasledujúce ukazovatele:

názovNorma v 1 LVýsledky v prítomnosti choroby
ALT (alanínaminotransferáza)Prekračovanie 4 alebo viackrát
AST (aspartátaminotransferáza)41 jednotiek.Výrazný prekročenie normy
bielokViac ako 40 gVýrazné zníženie albumínu
Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)140mVýrazný prekročenie normy
GGT (gama-glutamyltranspeptidáza) pre mužov61MEVýrazný prekročenie normy
GGT (gama-glutamyltranspeptidáza) pre ženy30MEVýrazný prekročenie normy
Bilirubin (pripojený)Prekračovanie 2 alebo viackrát
Bilirubín (zadarmo)Prekračovanie 2 alebo viackrát
Bilirubin (celkom)8,5 - 20,5 mmolPrekračovanie 2 alebo viackrát

ALT a AST sú ukazovatele, ktoré ukazujú hĺbku (AST) a rozsah (ALT) poškodenia orgánov. ALT a AST pri cirhóze sú na prvom mieste v diagnostike. Alanínaminotransferáza je enzým v tráviacej žľaze a zvýšenie hladín ALT v cirhóze naznačuje poškodenie zápalových orgánov. ALT s cirhózou pečene prekročí normu viac ako 5-krát. Zvýšený enzým AST naopak naznačuje príznaky nekrotického procesu.

ALP je jednou zo základných membrán hepatocytov a jej zvýšená hodnota tiež naznačuje poškodenie orgánov.

Zvýšená rýchlosť gama-glutamyltranspeptidázy (GGTP) naznačuje problémy so žlčovými kanálikmi.

Bilirubín je druh potravy pre pečeň, pretože práve on je subjektom spracovania pečeňového systému tela. Bilirubín s cirhózou pečene, ktorý má dlhodobo zvýšený indikátor, naznačuje významné poškodenie tela, ktoré môže dokonca ovplyvniť nervový systém, čo vedie k encefalopatii zmiešanej genézy. Je pozoruhodné, že ukazovatele bilirubínu s cirhózou sa takmer vždy zvyšujú.

Biochémia krvi umožňuje nielen odhaliť prítomnosť choroby, ale aj určiť mieru poškodenia orgánov:

 • Stabilizácia stavu pacienta sa prejavuje poklesom hladín ALT a AST, ako aj prítomnosťou bilirubínu v rámci prípustnej normy. Takýto obraz môže znamenať účinnosť liečby a odstránenie exacerbácie chorôb vedúcich k rozvoju cirhózy. Neaktívna fáza choroby má rovnaké údaje..
 • Priebeh choroby bez zmien dokazujú neustále zvýšené hladiny ALT, AST a bilirubínu.
 • Zlyhanie tela je indikované náhle normalizovanými indikátormi na pozadí absencie všeobecného zlepšenia stavu pacienta. Táto situácia naznačuje, že vitálne enzýmy a bilirubín prestali vstupovať do ľudského obehového systému..

Pri cirhóze pečene je biochémia druhom atlasu, ktorý vám umožní zistiť stupeň progresie ochorenia a predpovedať možný výsledok jeho liečby..

Iné krvné testy

Okrem vyššie uvedených testov vykonávajú krvné testy na tieto ukazovatele aj dospelí:

 • Obsah bielkovín a tvorba proteinogramov. Zvýšené množstvo gama globulínov je charakteristické pre cirhózu s autoimunitnými príznakmi alebo hepatitídu vírusového pôvodu..
 • Množstvo albumínu. Znížené hladiny albumínu naznačujú vírusovú hepatitídu alebo autoimunitnú povahu choroby.
 • Množstvo glukózy, draslíka, sodíka. Najmä nízke hladiny sodíka naznačujú zlyhanie pečene..
 • Obsah močoviny a kreatinínu. S rozvojom komplikácií sú pozorované zvýšené hodnoty týchto prvkov.
 • Miera zrážania krvi. V závislosti od toho, ktorý indikátor sa získa, sa stanoví prítomnosť choroby. V prípade vývoja choroby je oveľa nižšia ako normálne a v dôsledku toho môže pacient krvácať.
 • Obsah imunoglobulínov. Tento typ analýzy pomôže pochopiť, čo spôsobilo vývoj choroby. Vysoká hladina imunoglobulínu A naznačuje účasť alkoholických nápojov. Veľký indikátor imunoglobulínu M je charakteristický pre biliárnu cirhózu. Ak štúdia zistila nadmerné množstvo imunoglobulínu G, znamená to ochorenie so znakmi autoimunitných porúch.
 • Ak je podozrenie na cirhózu pečene, pacient musí dostať odporúčanie na vykonanie krvného testu na prítomnosť patogénov vírusovej hepatitídy. Takéto štúdie zahŕňajú hľadanie protilátok proti hepatitíde B, C, D, hľadanie rezíduí vírusov samotných, najmä DNA hepatitídy B alebo RNA vírusu hepatitídy C a D.
 • Výskum špecifických enzýmov, ako je nukleotidáza, argináza a fruktóza-1-fosfataldolasa. Ich obsah opäť zaistí správnu diagnózu.

Dôležité sú plazmatické štúdie o množstve určitých hormónov. V prípade poškodenia vláknitých orgánov sa pozoruje zlyhanie ľudského hormonálneho systému. Je to spôsobené syntézou hormónov v pečeni, najmä testosterónu a estrogénu. S vývojom patologických procesov dochádza k poklesu úrovne prvého a zvýšeniu množstva druhého. Pri problémoch s telom je tiež pozorovaná zvýšená hladina inzulínu..

S cieľom určiť, ktoré testy je potrebné dodatočne absolvovať, je dôležité správne dešifrovať dostupné testy a správne vyhodnotiť stav pacienta..

Laboratórne štúdie moču

Táto laboratórna štúdia je akýmsi pomocníkom pri hľadaní sprievodných chorôb. Zvyčajným javom je, keď sa v pozadí poškodenia orgánov vyvinú choroby, ako je zlyhanie obličiek alebo ascites. Vývoj týchto chorôb je pozorovaný u viac ako 80% pacientov s cirhózou. A všeobecné testy na cirhózu v moči pomáhajú odhaliť stopy týchto chorôb. O príznakoch vývoja sprievodných chorôb s odchýlkami môžete hovoriť v nasledujúcich ukazovateľoch:

názovnorma
proteín
biele krvinky2-3 jednotky.
červené krvinky1-2 jednotky.
valceÚplná neprítomnosť
bilirubínÚplná neprítomnosť

Ideálny stav je, keď sa vyššie uvedené prvky vôbec nenachádzajú v moči. Existuje však prijateľná odchýlka od normy niektorých z nich. V prípade nadmerného obsahu jedného z ukazovateľov je pacient poslaný na ďalšie štúdie močového systému.

Iné analýzy

Cirhóza je pomerne zložité ochorenie, pri detekcii ktorého musí byť pacient vyšetrený čo najdôkladnejšie. Pretože inak, pri nesprávnom zaobchádzaní je možný smrteľný výsledok. Preto je pacientovi okrem toho predpísaný ultrazvuk, analýza ascitickej tekutiny, biopsia, MRI a CT, fibrogastroduodenoskopia. Tieto štúdie objasňujú a dopĺňajú klinický obraz..

V prípade potreby môže odborník odporučiť pacientovi, aby podstúpil nasledujúce testy, ak existuje podozrenie na cirhózu:

 • Hladiny železa, feritínu, schopnosť viazať železo na plazmu (podozrenie na hemochromatózu), cerulloplazmín (Wilson-Konovalovov syndróm).
 • Ak existuje podozrenie na hepatorenálny syndróm, skúma sa rýchlosť glomerulárnej filtrácie..
 • Pri rakovine, najmä pri podozrení na hepatocelulárny karcinóm, sa skúma hladina alfa-fetoproteínu (ak sú výsledky> 400 ng / ml, potom je prítomný malígny nádor)..
 • Vyhľadávanie fenotypu s nedostatkom alfa-1-antitrypsínu.
 • Ďalšia štúdia antinukleárnych a antimitochonodriálnych protilátok s cieľom vylúčiť autoimunitné procesy.

Závažnosť choroby

Odborníci používajú metódu Child-Pugh, aby určili, ako ďaleko došlo k poškodeniu pečene a určili štádiá choroby. Podstatou tejto metodiky je spočítať body dosiahnuté za každý výsledok. Prijatá suma bude označovať závažnosť pacienta:

nadpis1 bod2 body3 body
bilirubín34 až 51> 51
bielok> 3530-35
INR1,7-2,3> 2,3
ascites-Prístupné pre terapiuTerapia je náročná
Hepatálna encefalopatia-1-23-4

Po dokončení všetkých potrebných laboratórnych testov a sčítaní bodov získate výsledok:

 • 5-6 bodov - kompenzovaná cirhóza,
 • 6-10 bodov - odporúča sa transplantácia orgánov,
 • 10-15 bodov - dekompenzovaná cirhóza.

Všetky tieto testy sú potrebné na stanovenie správnej diagnózy. Kľúčom k uzdraveniu pacienta je skutočne správne, včasné a kvalitné ošetrenie.

Analýza moču na cirhózu

Aké testy sa robia na podozrenie na cirhózu

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zmenami v štruktúre pečeňového tkaniva zapríčinenými smrťou hepatocytov a nahradením ich spojivového tkaniva. Ochorenie je často asymptomatické, dokonca aj v neskorých štádiách vývoja. Analýzy v oblasti cirhózy vám umožňujú identifikovať úroveň narušenej funkcie pečeňových buniek, závažnosť ochorenia a urobiť predpoveď pre jeho ďalší vývoj..

Príčiny cirhózy pečene

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je chronický alkoholizmus jasne definovaným faktorom pri rozvoji cirhózy, ale nie je to jeho jediná možná príčina..

Aké ďalšie faktory spôsobujú toto ochorenie:

 • chronická vírusová hepatitída;
 • autoimunitná hepatitída;
 • chronická intoxikácia pri práci (benzén, naftalény, ťažké kovy);
 • lieky (antibiotiká, nesteroidné protizápalové lieky, cytostatiká, hormonálne kontraceptíva);
 • geneticky vyvolané metabolické poruchy medi alebo železa;
 • choroby žlčových ciest spôsobujúce chronickú stagnáciu žlče v pečeňových cestách.

Okrem toho je možný variant idiopatickej cirhózy, keď nie je možné zistiť príčinu. Toto je zvyčajne charakteristické pre primárnu biliárnu cirhózu u mladých žien, keď sa z neznámych dôvodov žlč v malých kanálikoch stagnuje a spôsobuje ich zápal a nekrózu..

Cirhóza, ktorá sa v priebehu rokov vyvíja, mení dedičný aparát pečeňových buniek, čo vedie k výskytu generácií patologicky zmenených hepatocytov a spôsobuje imunizápalový proces..

Laboratórna diagnostika cirhózy

Ak máte podozrenie na túto chorobu, musia sa vykonať nasledujúce testy:

 • markery vírusu hepatitídy,
 • všeobecná analýza krvi;
 • biochémia krvi: aminotransferázy, bilirubín, celkový proteín, proteínové frakcie, atď..
 • všeobecná analýza moču;
 • stolica pre okultnú krv.

Markery vírusov hepatitídy môžu určiť jednu z možných príčin ochorenia pečene, analýza výkalov okultnej krvi - identifikácia jednej z možných komplikácií (krvácanie z kŕčových žíl pažeráka)..

Žiadny krvný test na cirhózu by sa nemal posudzovať izolovane: majú diagnostickú a prognostickú hodnotu iba v kombinácii.

Klinický krvný test

Krvný test na ochorenie pečene sa vykonáva s výpočtom krvných buniek vrátane krvných doštičiek.

Cirhóza sa vyznačuje znížením počtu krviniek. Žilové preťaženie spôsobené touto patológiou vedie k výskytu syndrómu hypersplenizmu, ktorý sa vyznačuje zvýšením veľkosti sleziny a jej aktivity. Normálne tento orgán ničí poškodené a starnuté krvinky: červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky a jeho zvýšená aktivita spôsobuje anémiu, leukopéniu a trombocytopéniu. Podobné zmeny sú charakteristické pre neskoré štádiá cirhózy..

Zvýšenie ESR naznačuje pomalý zápalový proces. Okrem toho môže byť spôsobená zmenou pomeru medzi krvnými proteínmi.

 • hemoglobín: 130 - 160 g / l pre mužov, 120 - 140 g / l pre ženy;
 • erytrocyty: 4-5x10 12 / l pre mužov, 3-4x10 12 / l pre ženy;
 • biele krvinky: 4,9 x 109 / l;
 • doštičky: 180 - 320 x 109 / l;
 • ESR - 6 - 9 mm / h.

Biochemické parametre

Pretože pečeň je orgán, v ktorom sa syntetizuje väčšina bielkovín tela a mnoho enzýmov (ktoré sú bielkovinami v štruktúre), hepatocytová dysfunkcia zodpovedajúcim spôsobom mení biochemický stav krvi.

bilirubín

Táto látka sa tvorí pri deštrukcii hemoglobínu a myoglobínu. Samotný Bilirubín je toxický: pečeň ho zbiera a vylučuje žlčou. Zvýšenie jeho počtu naznačuje ničenie hepatocytov a preťaženie žlčových ciest. Avšak v 40% prípadov bilirubín s cirhózou nepresahuje normálne hodnoty.

aminotransferázy

Alebo transaminázy, enzýmy, ktoré sa nachádzajú vo všetkých telesných tkanivách. Najzaujímavejšia je alanínaminotransferáza (ALT), ktorej maximálne koncentrácie sú detegované v hepatocytoch, a aspartátaminotransferáza (ACT), z ktorých maximum je prítomné v srdcovom svale, ale pečeňové bunky ju tiež obsahujú v dostatočnom množstve. Zvýšené hladiny transamináz v krvi naznačujú deštrukciu hepatocytov. Pri cirhóze sa transaminázy mierne zvyšujú (1,5-5 krát) v porovnaní so zmenami zistenými pri hepatitíde, pretože proces už nie je taký aktívny ako pri akútnom zápale. Normalizácia množstva transamináz v krvi môže naznačovať pokročilé štádiá cirhózy a znížený počet hepatocytov..

Norma Alt 7-40 IU / l; AST - 10 - 30 IU / l.

Gammaglutamyltranspeptidase

Ďalší enzým, ktorý sa bežne nachádza vo vnútri buniek. Izolované zvýšenie jeho koncentrácie v krvi počas cirhózy naznačuje toxické poškodenie pečene, v kombinácii so zvýšeným cholesterolom v krvi a zvýšením množstva bilirubínu, zvýšeným výskytom gamaglutamyl-transpeptidázy (povolené sú obidva varianty pravopisu) indikuje intrahepatálnu cholestázu (stagnácia žlče v kanálikoch pečene).

Norma je 10-71 jednotiek / liter pre mužov a 6-42 jednotiek / liter pre ženy.

Alkalický fosfát

Enzým obsiahnutý vo vnútri buniek stien žlčovodov pečene. Ak sú poškodené, zvyšuje sa obsah krvi. Zvýšené hodnoty môžu tiež naznačovať intrahepatálnu cholestázu..

bielkovina

Krvné bielkoviny, ktoré sú syntetizované v pečeni. V rozpore s jeho funkciou klesá množstvo albumínu v krvnej plazme.

Norma: 35 - 50 g / l, čo predstavuje 40 - 60% celkového krvného proteínu.

Gama globulíny

Toto je komplex imunoglobulínov. Pri cirhóze pečene sa zvyšuje ich obsah v krvnej plazme, čo naznačuje pridanie autoimunitnej zložky do zápalového procesu..

Norma: 12 - 22% v krvnom sére.

Protrombínový čas

Čas tvorby plazmatických protrombínových zrazenín, analýza naznačujúca stav koagulačného systému. Pretože všetky proteíny koagulačného systému sú syntetizované vo vnútri hepatocytov, smrť pečeňových buniek vedie k porušeniu zrážania krvi. Na prognostické účely sa často nepoužíva samotný protrombínový index času, ale jeden a jeho deriváty - medzinárodný normalizovaný pomer, ktorý sa určuje porovnaním rýchlosti tvorby zrazeniny s referenčnou normou; upravené o medzinárodný pomer.

Srvátkové železo

Môže naznačovať jeden z dôvodov rozvoja cirhózy - genetická patológia, ktorá spôsobuje narušenie metabolizmu železa - hemachromatóza. V tomto prípade sa železo nadmerne hromadí vo vnútri pečeňových buniek, čo má toxický účinok na hepatocyty.

Norma je 11-28 μmol / l pre mužov a 66-26 μmol / l pre ženy.

Všeobecná analýza moču

Napriek tomu, že sa najčastejšie používa na hodnotenie stavu obličiek, močový test môže poskytnúť predstavu o niektorých funkciách pečene. Cirhóza pečene spôsobuje zvýšenie hladiny bilirubínu v krvi, vylučuje sa močom, mení to testy. Bilirubín sa objavuje v moči, čo by nemalo byť normálne. Zvyšuje sa tiež množstvo urobilinogénu, derivátu bilirubínu, ktorý zvyčajne chýba v rannom moči a obsahuje 5-10 mg v moči denne..

Prognostická hodnota

Laboratórne údaje sa používajú na určenie závažnosti choroby. Všeobecne sa používa klasifikácia podľa Childa-Pugha.

indexJednotky1 bod2 body3 body
bilirubínμmol / l51
bielkovinag / l> 3530-352.3
ascitesžiadnyliečiteľnéZlé ošetrenie
Hepatálna encefalopatiažiadny1-23-4

Stanovia sa body pre každý ukazovateľ a vypočíta sa ich celková suma.

 1. Kompenzovaná cirhóza - 5 - 6 bodov (trieda A).
 2. Subkompenzovaná cirhóza - 7-9 bodov (trieda B).
 3. Dekompenzovaná cirhóza - 10 - 15 bodov (trieda C).

Ak medzi pacientmi s kompenzovanou cirhózou dieťaťa podľa Child-Pugha je miera jednoročného prežitia 100% a dvojročná miera prežitia 85%, potom medzi pacientmi so subkompenzovanou cirhózou klesne na 81%, respektíve 57% a medzi pacientmi s cirhózou triedy C - na 45 % a 35%.

Ak hovoríme o očakávanej dĺžke života, potom u pacientov s cirhózou triedy A dosahuje 20 rokov, zatiaľ čo u pacientov s cirhózou triedy C klesne na jeden rok..

Podľa zahraničných kritérií je transplantácia pečene indikovaná po dosiahnutí 7 Child-Pugh skóre. U pacientov s cirhózou triedy C sa vyskytuje vysoká potreba transplantácie.

Cirhóza pečene je pomalé ochorenie, ktoré má často len málo príznakov. Klinické testy pomôžu určiť závažnosť stavu s týmto ochorením pečene, urobiť taktiku liečby a určiť prognózu..

Krvné testy na cirhózu

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa komplexné vyšetrenie funkcie pečene: všeobecný krvný test, biochemické, imunologické krvné testy, stanovenie markerov vírusovej infekcie, hardvérové ​​diagnostické metódy. Čo je cirhóza pečene? Toto je ochorenie dystrofickej povahy, ktoré vedie k smrti pečeňových buniek. V dôsledku štrukturálnych zmien v pečeňovom tkanive dochádza k hlbokému porušeniu jeho funkcií. Bez diagnózy a adekvátnej liečby môže byť cirhóza pečene fatálna.

Ako diagnostikovať cirhózu pečene

Na včasné odhalenie príznakov cirhózy pečene, určenie prognózy ochorenia a liečby je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie funkcie pečene..

 • Vývoj cirhózy pečene ovplyvňuje stav celého ľudského tela. Postupom choroby sa vyskytujú špecifické zmeny v zložení vnútorného prostredia - krv, lymfa, medzibunková tekutina.
 • Krvný obraz na cirhózu pečene je cenným diagnostickým prvkom, ktorý umožňuje určiť hĺbku porúch, identifikovať príčinu patológie, vykonávať diferenciálnu diagnostiku s podobnými ochoreniami pečene.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Ako laboratórna diagnostika sa používajú tieto štúdie:

 1. biochemický krvný test, ktorý vám umožní vyhodnotiť pečeň podľa koncentrácie určitých metabolických produktov s definíciou: ALT, AST, GGT, proteínových frakcií, lipidov, enzýmov, aminokyselín, hormónov, TG, GGTP, močoviny, kreatinínu, alkalickej fosfokinázy, cholesterolu s lipidovým profilom glukóza; coagulogram.
 2. všeobecný krvný test - štandardná technika, ktorá sa používa na stanovenie kvantitatívneho obsahu bunkových prvkov a chemického zloženia krvi;
 3. imunologický krvný test;
 4. krvné testy na stanovenie markerov vírusovej infekcie, ELISA, PCR.
 5. Ďalšou diagnostickou metódou môže byť analýza moču na obsah bilirubínu, urobilínu, IPT.

Hardvérové ​​diagnostické metódy

Moderné metódy skúšania hardvéru:

 1. Fibroscan pečene na prístroji fibroscan na stanovenie štruktúry a hustoty pečeňového tkaniva.
 2. Dopplerografia pečene, ktorá sa vykonáva súčasne s ultrazvukom, s cieľom vyhodnotiť stav pečeňových ciev.
 3. Iné metódy diagnostiky hardvéru: CT, FGDS, rádioizotopové vyšetrenie pečene, laparoskopia s biopsiou, ak je uvedená.

Čo môže preukázať všeobecný krvný test

Ako povinné monitorovanie počas počiatočného vyšetrenia pacienta sa vykonáva všeobecný klinický krvný test, a to aj bez podnetov. Aké ukazovatele všeobecného krvného testu môžu byť dôvodom na vyšetrenie cirhózy pečene:

 1. Anizocytóza vo všeobecnom krvnom teste je stav červených krviniek a bielych krviniek, keď sa zmení ich veľkosť. Označuje výskyt nejakého patologického procesu v tele. Môže hovoriť o poškodení pečene.
 2. Znížením počtu krvných doštičiek pod stanovenú hranicu môže byť tiež cirhóza.
 3. Zvýšenie celkovej analýzy ESR v krvi môže byť so zápalovými procesmi v tele alebo so stavmi sprevádzanými odbúravaním tkanív, nekrózou a rôznymi otravami. Možno sa u tohto subjektu vyvinie ochorenie pečene.
 4. Leukopénia v krvnom teste je pokles počtu bielych krviniek, je tiež príležitosťou na vyšetrenie cirhózy.

Biochemický krvný test na cirhózu

Počiatočné štádium poškodenia pečene môže byť pre človeka asymptomatické. Ale v krvných bielkovinách zložky neustále cirkulujú, ktoré sa tvoria pri rozkladných a syntéznych reakciách počas práce hepatocytov - pečeňových buniek. A úplne prvým príznakom vzniku cirhózy je zmena biochemického zloženia krvi.

Nasledujúce biochemické parametre majú diagnostickú hodnotu so znakmi poškodenia pečeňového tkaniva:

 1. enzýmová aktivita aspartátaminotransferázy a alanínaminotransferázy (indikátory ACT a Alt);
 2. aktivita plazmatickej alkalickej fosfatázy a gama-glutamyl transpeptidázy (GGT);
 3. obsah bielkovín (najmä albumínu) a faktory zrážania krvi;
 4. koncentrácia bilirubínového pigmentu, jeho priame a nepriame frakcie;
 5. koncentrácia špecifických protilátok (antinukleárne a antimitochondriálne).
 6. Zohľadňujú sa nielen ukazovatele aktivity jednotlivých vzoriek pečene, ale aj ich vzájomný pomer.

Analýzy, Alt, ACT, dekódovanie, norma

Enzýmy v plazme hepatocytov - alanínaminotransferáza a aspartátaminotransferáza - keď sú bunky ničené, môžu ísť do krvného obehu vo veľkých množstvách.

 • V biochemických analýzach sa to prejavuje zvýšením aktivity Alt a AcT. Indikátory normy enzýmov aminotransferázy:
 1. Alt - 5-33 IU / l
 2. ACT - 7-40 IU / L

V cirhotickom procese sa tieto ukazovatele môžu výrazne zvýšiť a stupeň ich zvýšenia je úmerný intenzite nekrotických procesov (s výnimkou terminálneho štádia)..

 1. Prudký pokles indexov enzýmov s už preukázanou cirhózou je mimoriadne nepriaznivým prognostickým príznakom: v biochémii krvi sa odráža masívna nekróza v terminálnom štádiu choroby..

Indikátory, ALT, ACT nad normálne

 • Mierne zvýšenie koncentrácie (1,5 až 2-krát) je charakterizované stavom tukovej pečene, chronickej vírusovej hepatitídy.
 • Cirhóza pečene je sprevádzaná výrazným zvýšením obsahu enzýmov, najmä Alt, čo je príznakom deštrukcie pečeňového tkaniva..
 • Priemerný stupeň zvýšenia ukazovateľa sa v porovnaní s normou považuje za prekročenie 2-19 násobku, vyjadrené - 20 alebo viac.
 • Porovnanie koncentrácií Alt a AcT má tiež diagnostickú hodnotu, napríklad pomer 1: 2 naznačuje poškodenie pečene v dôsledku intoxikácie alkoholom..
 • Aby ste dosiahli spoľahlivé výsledky, musíte darovať krv skoro ráno na lačný žalúdok.

Zmeny celkového proteínu pri krvnom teste

 1. Zvýšenie absolútnej koncentrácie celkového proteínu v krvnom sére, ktoré nie je spojené s nerovnováhou vo vodnej rovnováhe, môže naznačovať aktívnu chronickú hepatitídu a cirhózu..
 2. K absolútnemu zníženiu koncentrácie celkového proteínu v krvnom sére dochádza, keď je v tele nedostatočný príjem alebo syntéza proteínu. A môže hovoriť o hepatitíde, cirhóze pečene alebo otrave.

Bilirubín v krvnom teste

Rozkladom hemoglobínu sa vytvára pigment bilirubín - toxická zlúčenina, ktorá môže ľahko preniknúť do buniek a narušiť priebeh základných chemických procesov..

 1. Existuje prirodzený mechanizmus pre jeho neutralizáciu transláciou do neaktívnej formy, počas ktorej bilirubín vstupuje do pečeňového tkaniva a viaže sa na povrch hepatocytov s kyselinou glukurónovou. (Priamy) bilirubín viazaný týmto spôsobom sa vylučuje.
 2. Koncentrácia priameho bilirubínu u zdravého človeka nepresahuje 4,6 μmol / l,
 3. nepriamy (neviazaný) - 17 μmol / l,
 4. celkom - 8,4 - 21,6 μmol / l.

Žltačka s cirhózou, príčiny

V cirhotickom procese môžu byť ukazovatele bilirubínu v krvi výrazne vyššie, čo je z týchto dôvodov:

 • neschopnosť zachytiť pigment hepatocytmi z dôvodu porušenia ich integrity;
 • porušenie konjugácie v dôsledku nekrotického procesu;
 • porušenie odtoku viazaného bilirubínu do žlče, v dôsledku čoho sa vracia späť do krvného obehu.
 • Významné zvýšenie koncentrácie bilirubínu s cirhózou je sprevádzané výskytom ikterického tieňa kože a často sa objavuje svrbenie..
 • Pri závažných (dekompenzovaných) stupňoch choroby môžu byť hodnoty bilirubínu vyššie ako 100 μmol / l, čo si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc!

Aké testy je potrebné vykonať na monitorovanie funkcie pečene

Aby sa monitoroval funkčný stav pečene s rizikovými faktormi, odporúča sa vykonať vyšetrenie najmenej raz ročne:

Príčiny cirhózy pečene

Najbežnejšie príčiny cirhózy sú:

 1. intoxikácia alkoholom,
 2. škodlivá výroba,
 3. obezita,
 4. hepatitída rôznych etiológií. Najmä nebezpečná vírusová hepatitída.

V priebehu biochemickej analýzy sa študuje aktivita a koncentrácia enzýmov, protilátok, pigmentov, proteínových frakcií séra. Podľa stupňa zvýšenia enzýmovej aktivity je možné posúdiť príčinu cirrhotických zmien.

 • Výskyt špecifických protilátok v krvi naznačuje prítomnosť zápalového procesu v pečeni, ktorý je vždy sprevádzaný imunitnou odpoveďou.
 • Biochémia krvi vám predovšetkým umožňuje posúdiť príčinu, intenzitu patologických procesov a ich prevalenciu.

Video, ako rýchlo obnoviť pečeň

Analýza moču na cirhózu

Biochemické a organoleptické ukazovatele moču tiež pomáhajú pri diagnostike patológie pečene.

 • Skúma sa obsah červených krviniek a bielych krviniek, proteínových molekúl, vylučovaného bilirubínu..
 • Normálne sa bilirubín v moči nedeteguje ani nedeteguje v malom množstve.
 • Jeho obsah v závislosti od intenzity patologických procesov môže byť od 9 do 50 μmol / L. Tento stav sa nazýva bilirubinúria a je sprevádzaný silným stmavnutím moču..
 • Hodnotia sa výsledky rozboru moču spolu s prepisom biochemických parametrov krvi..

Hardvérové ​​metódy na štúdium funkcie pečene

Okrem laboratórnych metód na štúdium funkcie pečene sú dôležitým informatívnym hodnotením stupňa poškodenia pečene hardvérové ​​metódy:

 1. Fibroscanning pečene alebo elastografia, elastometria sa vykonáva na fibroskánovom prístroji a pomáha určiť štruktúru pečeňového tkaniva, jeho hustotu.
 2. Dopplerografia pečene, ktorá sa vykonáva súčasne s ultrazvukom. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť stav pečeňových ciev a určiť stupeň vaskulárnych zmien, ktoré sú často komplikované cirhózou..
 3. CT - počítačová tomografia, rádiografia s použitím kontrastnej látky.

Jedná sa o dostupné a neinvazívne techniky, ktoré sú vysoko informatívne o štádiu cirhózy a iných ochorení pečene a prognóze ochorenia..

Komplikácie cirhózy

 1. Vážnou komplikáciou cirhózy je ascites, keď pacient potrebuje okamžitú pomoc. Ascites je hromadenie tekutiny v brušnej dutine. Charakteristickým príznakom ascitu je výrazná sieť žilových ciev na bruchu nazývaná „hlava medúzy“.,
 2. Pri moderných zdravotníckych technológiách sa ascites lieči metódou bez rezu, metódou stentovania. Do žily sa vloží špeciálny stent, potom vstúpi do portálnej žily, otvorí sa na správnom mieste a tok krvi v pečeni sa vráti k normálu. Stent zostáva na celý život.
 3. Cirhóza môže byť komplikovaná krvácaním.
 4. Môže sa objaviť astenický syndróm..
 5. Hydrotorex je tiež jednou z komplikácií cirhózy..
 6. Encefalopatia s poškodením pečene. Konzervatívna podporná liečba cirhózy pečene môže zastaviť kliniku encefalopatie.

Video, nové spôsoby liečby cirhózy

Analýzy na cirhózu pečene: biochemická a klinická analýza krvi

Cirhóza medzi nerakovinovými chorobami tráviaceho systému má vysokú úmrtnosť. Existuje zoznam konzervatívnych metód liečby tohto ochorenia, ktoré môžu predĺžiť život mnohých pacientov a zlepšiť ich kvalitu. Laboratórne krvné testy na cirhózu pečene majú preto nielen analytickú hodnotu, ale sú dôležité aj na monitorovanie zmien krvných parametrov počas nechirurgickej liečby a transplantácie orgánov..

Čo sa dozviem? Obsah článku.

Čo je cirhóza pečene?

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Aké testy sa robia s cirhózou?

Nasledujúce laboratórne analýzy biologických tekutín pri cirhóze sú veľmi dôležité:

 • všeobecná klinická analýza krvi a moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram (hodnotenie zrážateľnosti krvi);
 • imunologické štúdie;
 • markery hepatitídy.

Tieto štúdie v komplexe pomáhajú diagnostikovať problémy s pečeňou, vykonávať diferenciálnu diagnostiku a monitorovať taktiku liečby.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene
Aspartát aminotransferáza (AST)Zodpovedný za metabolizmus aminokyselín.· Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / lRastieAlanín aminotransferáza (ALT)Reguluje tvorbu glukózy z bielkovín a tukov· Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / lZvyšuje saDe Ritis RatioPomer AST a ALT0,91-1,75Znižuje sa a môže byť menej ako 1Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlčeŽeny - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / lRastie· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / lZvyšuje saLaktát dehydrogenáza (LDH)Podieľa sa na reakciách uvoľňovania energie pri rozklade glukózyŽeny - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / lStúpabielokPodporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov65 - 85 g / lZnižuje sabilirubínProdukt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň· Spolu - 3,4 - 17,1 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / lVšetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

Vplyv analytických ukazovateľov na predpoveď

Zmena v laboratórnych testoch je prvým signálom tak nástupu remisie, ako aj progresie choroby. Čím ďalšie štádiá cirhózy pečene idú, tým horšie sú testy, a to aj bez výrazných klinických zmien.

Iné metódy na diagnostikovanie cirhózy

Laboratórne metódy síce zaujímajú dôležité miesto v diagnostike cirhózy pečene, existujú však aj iné, menej informatívne štúdie.

 • Zhromažďovanie sťažností, anamnéza a fyzické údaje sú rutinné metódy potrebné na preukázanie ochorenia pečene.
 • Na určenie príčiny primárnej biliárnej cirhózy je potrebná štúdia na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok - sérologická diagnostická metóda..
 • Ultrazvukové vyšetrenie pečene, žlčníka a žlčovodov je najbežnejšou dostupnou a často používanou metódou. S jeho pomocou môžete vyhodnotiť veľkosť, štruktúru, prísun krvi do orgánov, ako aj priechodnosť žlčovodov a stav močového mechúra..
 • Cholecystografia - pomocná röntgenová metóda na vyšetrenie žlčníka a žlčových ciest.
 • CT sken.
 • Magnetická rezonancia.
 • Biopsia punkcie je hlavnou histologickou metódou, pomocou ktorej je možné od posledného dňa rozlíšiť cirhózu od chronickej hepatitídy. Časť parenchýmu orgánov sa odoberie a vyšetrí pod mikroskopom..

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Ako určiť cirhózu pečene krvnými testami?

Krvný obraz na cirhózu je hlavným spôsobom diagnostikovania choroby; pomocou tejto techniky je možné nielen identifikovať cirrhotické procesy pri absencii vonkajších príznakov, ale tiež vykonať primeranú liečbu v závislosti od stavu pacienta.

Aké laboratórne testy naznačujú patologické procesy v pečeni, obsah priamych a nepriamych frakcií bilirubínu, alkalickej fosfatázy, AST, ALT, GGT atď. S cirhózou rôznych štádií - podrobne sa budeme zaoberať.

Aké analýzy sa vykonávajú?

Cirhóza je vážna choroba a následkom zničenia orgánu vedie k smrti. Medzi hlavné príčiny hepatálnej patológie patrí závislosť od alkoholu, vírusová forma hepatitídy, parazitárne choroby, autoimunitné poruchy, užívanie drog a látok s hepatotoxickými vlastnosťami..

Ak existuje podozrenie, lekár predpíše testy, stanovenie krvného obrazu je dôležité najmä vtedy, keď sa pacient sťažuje na bolesť alebo nepohodlie na pravej strane, zmenu farby stolice, tmavý moč, zvýšenie príčinnej teploty na úroveň subfebrilného stavu.

Krvné testy na cirhózu pečene sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Biochemický skríning. Je dôležité určiť hodnotu AST, ALT, bilirubínu. Odchyľujú sa od normy aj na pozadí počiatočného štádia cirhóznych procesov.
 • Enzymatický výskum. Pomáha detekovať zápalové reakcie v žľaze..
 • Dodatočné vyšetrenia (fibroscanovanie, ultrazvuk atď.).

Diagnóza cirhózy je založená na kombinácii výsledkov testov a inštrumentálnych diagnostických metód. Je dôležité stanoviť stupeň poškodenia pečene, štádium choroby (počiatočné alebo oneskorené), rozlíšiť typ patológie - primárne biliárne, alkoholické, vírusové atď..

Jabs a cirhóza

Pre akékoľvek sťažnosti pacientov sa vždy odporúča všeobecný klinický krvný test. Takéto testovanie vám umožní potvrdiť alebo vyvrátiť patologický proces. Krv sa odoberá z prstu. Príprava na plot nie je nutná, jediné je, že nemôžete jesť, odovzdajú ho iba na lačný žalúdok. V prípadoch zhoršenej funkcie pečene, ktoré sú spojené s vývojom cirhózy, sa zloženie ľudskej krvi premení.

KLA pomáha určiť hemoglobín. Pri cirhóze hladina klesá. Normálna hodnota pre mužov je od 130 g / l, pre ženy od 120 g / l. Koncentrácia leukocytov rastie, norma pre zdravého človeka je 4-9 * 10⁹ / l.

Pri poškodení pečene sa zvyšuje ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov). Zvýšenie ESR naznačuje zápalovú reakciu. Normálny výkon závisí od pohlavia. Takže pre ženy je norma 15 mm / h a pre mužov 10 mm / h. V počiatočnom štádiu cirhózy dochádza k zmenám v zložení bielkovín - je zistený pokles obsahu albumínu (bielkovín)..

Všetky tieto ukazovatele, ktoré sa dajú určiť pomocou všeobecného klinického krvného testu, umožňujú podozrenie na cirhózu. Pre podrobnejšiu štúdiu je predpísaná biochémia.

Biochémia a smrť hepatocytov

Biochemický skríning cirhóznych procesov je v porovnaní s OAC informatívnejší. S presnosťou 95% pomáha potvrdiť alebo vyvrátiť predbežnú diagnózu lekára, určiť stupeň poškodenia žľazy.

Krv sa odoberá z žily, je potrebné ju venovať ráno, na lačný žalúdok. Analýza sa vykonáva na príkaz lekára na verejnej klinike alebo v súkromnom laboratóriu za poplatok. Cena minimálneho biochemického profilu je do 3500 a cena rozšíreného je okolo 5500 rubľov.

Pri cirhóze pečene sa určujú nasledujúce ukazovatele - hladina bilirubínu, GGT, alkalická fosfatáza, albumín, globulíny, protrombínový index, močovina, celkový cholesterol, pečeňové enzýmy atď. Hodnota sa pripisuje zmenám v koncentrácii bilirubínu, proteínových látok a ukazovateľov pečene.

bilirubín

Dominantný ukazovateľ, ktorý označuje funkčnosť orgánu. Bilirubín sa zvyšuje s cirhózou, čo naznačuje zápalovú reakciu v žľaze a žlčovodoch. Existuje priama a nepriama frakcia látky, ako aj celkový bilirubín - je to súčet dvoch frakcií.

 1. Súčet týchto dvoch frakcií je 8,5 - 20 umol / l.
 2. Priama frakcia - do 4,3 μmol / l.
 3. Nepriama frakcia - do 17,1 μmol / l.

Bilirubín sa v ľudskom tele vytvára po zničení červených krviniek a proteínu obsahujúceho železo a pečeň je zodpovedná za proces rozkladu..

Voľná ​​frakcia vstupuje do krvného riečišťa osoby, ale nie je tam dlho, pretože sa čoskoro objavuje kvôli svojej toxicite v pečeni, kde je neutralizovaná. Keď je pečeň plne funkčná, prakticky neexistuje žiadny voľný bilirubín v krvi a stopové množstvo, ktoré je prítomné, nemá nepriaznivý vplyv na.

Na pozadí cirhózy v krvi sa určuje nepriamy bilirubín, normálne by nemal byť prítomný v obehovom systéme alebo by mal byť prítomný iba v skromných koncentráciách..

Pri narušení pečene sa nezaoberá neutralizáciou voľného bilirubínu, jeho obsah sa zvyšuje. A čím horšie sú funkcie železa, tým vyššie je množstvo v krvi. Takže v pokročilých prípadoch, keď existujú komplikácie (ascites, portálna hypertenzia), potom môže byť bilirubín 400 μmol / l.

Enzýmy špecifického a nešpecifického typu

Pri cirhóze pečene sa zvyšuje aktivita pečeňových enzýmov špecifického a nešpecifického typu.

Ak sa však u ostatných ochorení vyvinie zvýšenie druhého druhu, potom sa prvý výskyt zvyšuje len s poškodením parenchymálnych tkanív..

Nešpecifické enzýmy zahŕňajú:

 • ALS - číslica normálnej hodnoty - 40 IU.
 • AST - do 40 IU.
 • GGT - pre ženy 36 IU na liter a mužov do 61 rokov.
 • Alkalická fosfatáza - do 140 IU na liter.

Pečeňové transaminázy - AST a ALT sa priamo a aktívne podieľajú na syntéze aminokyselín. Tvoria sa na bunkovej úrovni, preto sú v krvi ľudí obsiahnuté iba v stopových množstvách.

Pri cirhóze žľazy sa pečeňové bunky ničia, transaminázy sa aktívne uvoľňujú, vstupujú do obehového systému, sú stanovené biochemickým výskumom.

GGT je ďalší enzým, ktorý sa vyžaduje pre normálny metabolizmus aminokyselín v tele. Hromadí sa v tkanivách pankreasu, pečene a obličiek. S deštrukciou hepatocytov sa niekoľkokrát zvyšuje.

Alkalická fosfatáza má funkciu - látka oddeľuje fosfáty od molekúl. ALP sa hromadí v pečeňových bunkách a na pozadí cirhózy, sprevádzané narušením integrity bunkových štruktúr, sa objavuje v krvnom riečisku. Indikátor sa niekoľkokrát zvyšuje.

Argináza, nukleotidáza - špecifické pečeňové enzýmy, ktoré sa určujú pomocou biochemických štúdií. Pri dekódovaní lekár upozorňuje na ich zvýšenie, závažnosť odchýlky od normy je spôsobená stupňom choroby.

Koncentrácia proteínu

Je detekovaná nízka hodnota. Postihnutý orgán sa nemôže úplne zúčastniť metabolizmu.

Miesto vzniku albumínu - parenchymálneho tkaniva.

Keď pečeň nezvláda produkciu proteínu, zistí sa pokles.

Norma pre dospelých sa pohybuje od 40 do 50 g / l. Pri cirhóze sa deteguje nielen hladina albumínu, ale aj koncentrácia celkového proteínu - 65 - 85 g / l..

Dodatočné ukazovatele

Cirhóza je sprevádzaná nielen poškodením pečene, ale aj narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, pretože žľaza sa nezaoberá jej funkciami.

Okrem uvedených testov na cirhózu majú lekári záujem aj o ďalšie ukazovatele:

 1. Testosterón (nízky) a estrogén (vysoký).
 2. Inzulín (rastúci).
 3. Močovina - začína klesať v počiatočných štádiách cirhózy na 2,5 mmol / l a ešte menej.
 4. Haptoglobín - pestovanie.
 5. Nízky cholesterol.

Na identifikáciu typu cirhóznej lézie sa uskutočňuje štúdia zameraná na identifikáciu protilátok v krvi. Ak existuje podozrenie na autoimunitné zlyhanie, stanovia sa protilátky proti jadrovému typu; na pozadí biliárneho ochorenia sa vykonáva test na prítomnosť antimitochondriálnych protilátok.

Stanovenie závažnosti krvou

Rozdelenie výsledkov štúdie biologickej tekutiny umožňuje lekárovi zistiť závažnosť patológie. Na tento účel sú lekárski odborníci overovaní klasifikáciou Child-Pugh:

Hodnota (v bodoch)Koncentrácia BilirubínuObsah albumínuMedzinárodný normalizovaný pomerHromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutinePečeňová forma encefalopatie
1Až 34Od 35Až 1,7--
2Variabilita 34-5130-351,7-2,3Je možné kompenzovať a spomaliť chorobu1-2
3Od 51Do 30Od 2,3Terapia neprináša dobré výsledky.3-4

Počas dešifrovania vypočíta lekár na základe klasifikácie počet bodov pre pacienta, aby ste mohli určiť závažnosť ochorenia. Ak je výsledok podľa tabuľky 5 až 6 bodov, potom hovoria o kompenzovanej forme cirhózy, je predpísané vhodné ošetrenie. Ak sú dodržané všetky odporúčania lekára, pečeňové indexy začnú klesať a cirhotické procesy sa spomalia.

Ak je výsledok 10 - 15 bodov, diagnóza je „dekompenzovaná forma cirhózy“. Liečba liekmi zvyčajne vedie iba k slabému výsledku, pretože liečba sa začína neskoro. Pacient má najčastejšie už mnoho komplikácií a porúch z iných orgánov, čo zhoršuje klinický obraz. Prognóza je v tomto prípade nepriaznivá, dĺžka života pacientov je do 3 - 4 rokov.

Včasné vykonanie laboratórnych testov vám teda umožňuje určiť samotnú patológiu a zvoliť si primeranú terapeutickú stratégiu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>
  Čas na čítanie: 7 min.. Krk je jedným z najzraniteľnejších miest. Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti O závratoch Ako dlho trvá cvičebná terapia? Gymnastický komplex pre krk Dodatočné cvičenia pre flexibilitu Masážne prvky
Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je ochorenie postihujúce medzistavcové platničky, ktoré v dôsledku vývoja patológie vyčnieva a štiepi prvky obehového systému, nervového systému a miechy.
Alflutop je parenterálny liek, ktorý sa používa v ortopédii, reumatológii a traumatológii. Liečivo je určené na liečenie degeneratívnych-dystrofických a zápalových patológií kĺbov a chrbtice.