loader

Testy na osteoporózu

Osteoporóza je ochorenie kostry človeka, vyznačujúce sa znížením hustoty kostného tkaniva, porušením štruktúry mikroarchitektoník a zvýšenou krehkosťou kostí v dôsledku metabolických porúch. Choroba má chronický priebeh, často vedie k zvýšenej krehkosti kosti a jej zlomenín..

Ochorenie je charakterizované progresiou poklesu kostnej hmoty v porovnaní s normálnym objemom u ľudí rovnakého pohlavia alebo vekovej kategórie. Ochorenie sa vyvíja pomaly, niekedy roky. Klinicky možno príznaky osteoporózy pozorovať už vo fáze zlomeniny, najčastejšie sú stavce deformované.

Vyskytujú sa pri najmenšom poranení, sú sprevádzané bolesťou a zníženou pohyblivosťou, stuhnutosťou. Často sa diagnostikuje pri rutinnom röntgenovom vyšetrení hrudných orgánov. Obrázok ukazuje zníženie výšky stavcového telesa alebo jeho klinovú deformáciu.

Typické zlomeniny choroby sú:

 • deformácia stavcov hrudníka a krku;
 • zlomeniny proximálnej stehennej kosti;
 • krehkosť polomeru v distálnej oblasti.

Zlomeniny spôsobené osteoporózou spôsobujú spomalenie rastu, zvyšujú kyfózu hrudníka a znižujú schopnosť osoby pracovať ako celok. Ak existuje tendencia k bolesti chrbta spôsobenej nepríjemným pohybom alebo vzpieraním, ak je rast za rok menší ako 2 - 4 cm alebo sa zmenilo držanie chrbta, mali by ste mať podozrenie na prítomnosť choroby (osteoporóza) a vyhľadať radu ortopedického lekára..

Diagnózu „osteoporózy“ robia častejšie ženy, ktoré dosiahli 70 rokov, v ktorých boli zlomeniny zaznamenané aj pri minimálnej traume. Je to spôsobené tendenciou tejto kategórie ľudí k ochoreniu v dôsledku prudkej zmeny hormonálneho pozadia v menopauze a následkami tohto ochorenia..

Potrebné výskumné metódy

Aby ste pochopili, aké testy by sa mali vykonať na určenie choroby, musíte sa najskôr poradiť s traumatológom alebo ortopédom, ktorý vykoná sériu diagnostických opatrení a priradí testy zodpovedajúce danému stavu..

Diagnostické metódy na osteoporózu sú:

 • Röntgen kostry.
 • Denzitometria. Je to neinvazívna diagnostická metóda, ktorá určuje minerálnu hustotu kostného tkaniva. Zmerajte hladinu vápnika v kostnom tkanive. Výsledkom denzitometrického vyšetrenia je včasné odhalenie patológie, analýza miery demineralizácie kostí za rok a zníženie rizika zlomenín..
 • Ultrazvuková sonografia. Alternatíva k MRI je však lacnejšia a nemá žiadne kontraindikácie. Ukazuje degeneratívne zmeny v štruktúre mäkkých tkanív a kostí..
 • Metódy klinického diagnostického spektra.
 • Bioptické štúdie. Časť kostného tkaniva sa vyreže špeciálnym nástrojom a pripraví sa mikroskopický preparát. Študujte štruktúru kostných buniek.
 • Scintigrafia rádioizotopov. Rádioaktívne izotopy sa podávajú pacientovi intravenózne, ktoré sú kontrastnou látkou a vyplňujú dutinu kosti bez kostného tkaniva. Podľa objemu a dĺžky tejto dutiny sa posudzuje stupeň poškodenia pri osteoporóze.

Podrobne preskúmame krvný test na osteoporózu, pretože práve on má pri vyšetrení najviac informácií. Účel: odstránenie chorôb, ktoré môžu byť sprevádzané osteopéniou, identifikácia príčin sekundárnej osteoporózy, diagnostika metabolického procesu.

Biochemický skríning

Analýza osteoporózy zahŕňa predovšetkým stanovenie hladiny celkového a ionizovaného vápnika v krvnom sére. Pri počiatočnom výskyte choroby zostáva tento ukazovateľ normálny. U žien sa môže počas menopauzy zvýšiť pod vplyvom hormónov.

Vysoký vápnik v krvi naznačuje prítomnosť senilnej osteoporózy, keď je pacient úplne imobilizovaný. Tento stav je pozorovaný pri zlomenine krčka stehennej kosti. Pokles hladiny stopových prvkov naznačuje osteomaláciu v dôsledku nedostatku vitamínu D.

Kostný izoenzým alkalickej fosfatázy (ASC)

Podieľa sa na procese zrenia a mineralizácie kostnej matrice. Zvýšenie koncentrácie naznačuje rast kostí, primárnu osteomaláciu a dozrievanie buniek kostnej drene. Pokles hovorí, že prestavba kostí.

Meranie hladiny osteokalcínu

Koncentrácia látky sa významne zvyšuje s aktívnym rastom kostí. Pri primárnej osteoporóze je stanovená normálna alebo mierne zvýšená hladina, prudký nárast alebo veľké množstvo spočiatku naznačuje zvýšené riziko zlomenín kostí..

Alkalický fosfát

Toto je skupina enzýmov nachádzajúcich sa v osteoblastoch. Tie hrajú úlohu pri tvorbe a obnove kostných buniek. Nadmerné krvné hodnoty naznačujú patologický rast kostí a narušenie ich štruktúry na určitých miestach. To tiež naznačuje onkologický proces v kostiach alebo zmäkčenie kostí spôsobené nedostatkom vápnika. Nízke skóre znamená žiadny rast kostí.

Kolagénový propeptid

Indikátor určuje počiatočnú hladinu kostného tkaniva v ľudskom tele. Jeho diagnóza je dôležitá pre sledovanie kostného tkaniva u pacientov s osteoporózou a kostnými metastázami..
Stanovenie hladiny fosforu v krvi

Úzko súvisí s metabolizmom vápnika. Zvýšenie jedného ukazovateľa vedie k automatickému poklesu iného ukazovateľa. Je predpísaný na diagnostiku metabolizmu fosforu a vápnika. Nízka hladina krvi označuje krivicu alebo osteomalaciu, vysoká hladina indikuje prítomnosť osteosarkómu, myelómu.

25-hydroxycalciferol

Medziprodukt premeny vitamínu D, ktorého hladinou v krvi je možné posúdiť saturáciu tela kalciferolom a zistiť nedostatok alebo nadbytok vitamínu D. Je to látka rozpustná v tukoch, ktorá sa podieľa na procese udržiavania hladiny vápnika a fosforu v tele..

Jeho stanovenie v krvnej plazme je nevyhnutné pre osteoporózu, aby sa zistila príčina metabolických porúch v Ca počas patologických zmien v kostnom tkanive, ako aj monitorovala kontrola liečby vitamínom D a upravovala sa jeho udržiavacia dávka..

Vysoká koncentrácia 25-hydroxykalciferolu vedie k kalcifikácii a zablokovaniu obličkových a pečeňových ciest a tvorbe žlčových kameňov. S jeho nadbytkom sa znižuje syntéza parathormónu.

Parathormón (neporušený) a somatotpropín

Reguluje hladinu vápnika a fosforu v tele. Dávajú hormón na stanovenie hypo- a hyperkalcémie, na kontrolu výmeny Ca v tele. Príčiny zvýšenia hormónu v krvi môžu byť krivice, kostné metastázy.

Pokles indikuje autoimunitné ochorenie v prítomnosti autoprotilátok proti Ca receptorom. Je tiež potrebné urobiť analýzu rastového hormónu, ktorý je zodpovedný za rast kostného tkaniva v tele. Pri nedostatočnej syntéze v tele dochádza k poklesu hustoty kostí a spomaleniu rastu tela. Okrem toho - fenomén gigantizmu a akromegálie.

Moč Desoxypyridinolín, Pyrilinks-D

Látka syntetického pôvodu, ktorá poskytuje telu väzbu vlákien kolagénového proteínu. Ak ju chcete študovať, musíte prejsť priemernú rannú časť moču. Pred vložením biomateriálu vykonajte hygienu pohlavných orgánov, aby ste zabránili skresleniu výsledku.

Analýza je nevyhnutná na stanovenie markerov kostnej štruktúry pri štúdiu rizika jej fragility a fraktúry. Príčiny zvýšenia hladiny v krvi sú osteoporóza, osteoartróza, reumatoidné zmeny v tele. Veľmi vysoké hodnoty naznačujú vážne narušenie tvorby a vývoja kostného tkaniva.

Zníženie hladiny naznačuje úspešnosť liečby antiresorpčnými liečivami v patológiách kostí. Na základe biochemického skríningu je teda možné dospieť k záveru, že zvýšenie hladiny alkalickej fosfatázy a osteokalcínu v plazme pacienta naznačuje, že má ochorenie - osteoporózu..

Účelom týchto testov je vyhodnotiť metabolizmus kostí, ktorý je veľmi dôležitý pri liekovej terapii pri liečbe tohto ochorenia, umožňuje upraviť koncentráciu estrogénu a kalcitonínu, čím sa podporí terapeutický účinok. Testy na osteoporózu pomáhajú posúdiť a predpovedať úroveň úbytku kostnej hmoty, rýchlo posúdiť vhodnosť predpisovania liekov, čím sa znižujú hotovostné náklady pacienta za výber liekov na terapiu.

Testy na osteoporózu sa môžu vykonávať v štátnej klinike alebo v špecializovanej nemocnici, ale špecializované ako je 25-hydroxykalciferol, paratyroidný hormón a somatotropný hormón, Pyrilinks-D - iba v súkromnom laboratóriu. Jedným z nich je Invitro.

Služby pre pacientov sú vybavené skríningovými testovacími balíčkami na akékoľvek ochorenie, čo značne uľahčuje diagnostiku. Všetky potrebné testy môžu byť vykonané na jednom mieste bez opakovaného poškodenia žily a šetrenia osobného času. Ak ste zabudli alebo nemôžete povedať, čo sa nazýva analýza - nezáleží na tom, pracovníci laboratória vám pomôžu, stačí uviesť účel testov - na osteoporózu..

Ako diagnostikovať osteoporózu u žien a mužov

Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Osteoporóza je choroba, pri ktorej sa znižuje hmotnosť, narušuje sa štruktúra a hustota kostí. Začatý proces môže spôsobiť náhle zlomeniny, deformáciu kostry, zdravotné postihnutie (od 20 do 50% ľudí po 65 rokoch).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Osteoporóza je štvrtým najbežnejším spomedzi nekomunikovateľných chorôb..

Vážnym komplikáciám sa dá predísť včasnou diagnózou choroby. Pred niekoľkými rokmi bola diagnóza stanovená na základe výsledkov röntgenovej snímky, ktorá je poučná až po strate 20 - 30% kostnej hmoty..

Teraz existujú metódy, pomocou ktorých môžete spoľahlivo a s presnosťou 85 - 95% určiť:

 • osteopénia je štádium, keď kostná hmota začína strácať hustotu a existuje nebezpečenstvo rozvoja choroby;
 • skorá osteoporóza.

To sa dosahuje pomocou:

 • biochemické štúdie (krvné testy) - markery metabolizmu kostí, obnova a deštrukcia kostného tkaniva (kolagén typu C kolagénu typu 1 (CrossLaps), osteokalcín, spoločný pro-kolagén propeptid typu 1 (P1NP) na aminokonci);
 • štúdie metabolizmu minerálov (hladiny vápnika, horčíka a fosforu v krvi), ďalšie testy a analýzy;
 • rôzne typy denzitometrie - hardvérové ​​metódy na meranie hustoty kostí.
Röntgenová denzitometria. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Skríning na podozrenie na osteoporózu je komplexný. Výsledky denzitometrie sa musia porovnať s výsledkami biochemických štúdií po vyšetrení a vypočúvaní pacienta.

U mužov je hladina testosterónu v krvi stanovená, u žien, estrogén (pohlavné hormóny). Inak sú metódy diagnostiky choroby podobné..

Vyšetrenie môže predpísať gynekológ (ženy), endokrinológ, terapeut, ortopéd, reumatológ. Štúdie vykonávajú laboratórni asistenti, rádiológovia (denzitometria), ultrazvuková diagnostika.

Riziko vzniku osteoporózy nemožno diagnostikovať. Neexistuje žiadna taká technika, ktorá by nám umožnila vyhodnotiť pravdepodobnosť výskytu choroby u dospievajúceho alebo mladého človeka (vo veku 18 - 45 rokov)..

V nasledujúcom článku sú najinformatívne štúdie o osteoporóze.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza?

Diagnóza osteoporózy sa stanoví po objavení sa charakteristických zlomenín alebo popraskaných kostí..

Na včasnú diagnostiku (pokiaľ sa takéto zlomeniny neobjavia) sa používa súbor metód a prostriedkov, pomocou ktorých:

 1. Nastaviť osteopéniu.
 2. Hodnotenie deštrukcie a obnovy kostí.
 3. Analyzujte ukazovatele metabolizmu vápnik-fosfor.
 4. Zistite príčinu patologického procesu (choroba, menopauza, užívanie hormónov).

Diagnóza osteoporózy začína povinným vyšetrením a prieskumom, ktorý vám umožní:

 • identifikovať faktory a niektoré patológie, ktoré môžu urýchliť osteopéniu a rozvoj osteoporózy;
 • urobte zoznam diagnostických postupov (testov, štúdií), ktoré pacient potrebuje.

Ženy a muži vo veku nad 40 rokov - na účely prevencie a včasnej diagnostiky choroby - sa odporúča podrobiť sa každoročnej štúdii osteoporózy. Je to spôsobené skutočnosťou, že po 40 je deštrukcia kostí rýchlejšia ako regenerácia.

To platí najmä v prípade kombinácie nasledujúcich rizikových faktorov:

 • skorá menopauza;
 • užívanie liekov (kortikosteroidy - dexametazón, prednizolón, metylprednizolón; heparín - klexan, fraxiparín; antikonvulzíva: Gabitril, karbamazepín, finlepsín);
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • zlá strava, nedostatok základných stopových prvkov (denný príjem fosforu, vápnik pre ženy do 50 rokov - 1200 mg, pre mužov - 1000 mg, po - 15000 mg); nedostatok vápnika sa vyskytuje pri nedostatočnom používaní zelenej listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, strukovín;
 • rodinná anamnéza choroby (s osteoporózou u členov rodiny);
 • krehká postava (astenická postava).

Všetky rizikové faktory sú identifikované pomocou testov (pacient odpovedá na otázky). Pri kombinácii viac ako 2 faktorov sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 30% bez ohľadu na vek.

Rizikové faktory osteoporózy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Ak výsledky testu nie sú konzistentné

Aké ukazovatele sa riadia, ak sú výsledky všetkých štúdií mierne nižšie alebo vyššie ako horná hranica normy? V tomto prípade je diagnóza stanovená na základe kritéria T.

Denzitometrická štúdia kostnej hmoty vám umožňuje porovnať:

 1. Minerálna hustota kostí (skrátene BMD) u konkrétneho pacienta s normou (s rovnakými ukazovateľmi u zdravých ľudí).
 2. Koľko jednotiek (štandardné odchýlky) sa tieto ukazovatele líšia od normy (T-test).

Napríklad T = 3 znamená, že kostná denzita u pacienta je o 3 jednotky nižšia ako je obvyklé (maximálna kostná hmota u zdravého človeka).

Porovnanie hustoty kostí (BMD) pacienta s normou:

zo stupnice kostnej minerálnej hustoty (skrátene BMD)

denzitometria

Najpokročilejšími metódami hardvérovej diagnostiky osteoporózy sú rôzne typy denzitometrie.

 • preukázať stratu hustoty kostí od 2 do 5% (pre porovnanie, štandardná röntgenová snímka je informačná s poklesom hustoty dosahujúcim 20 alebo dokonca 30%);
 • sledovať vývoj patologického procesu v dynamike (ako rýchlo klesá hustota kostí);
 • vyhodnotiť účinnosť prevencie alebo liečby;
 • predpovedať pravdepodobnosť komplikácií (zlomenín) v závislosti od stupňa hustoty kostí BMD (napríklad pri indexe hustoty 90% je riziko zlomenín iba 3%).

Denzitometria - veľmi poučná röntgenová alebo ultrazvuková technika s nízkou expozíciou žiareniu.

Počas štúdie:

 • kostné tkanivo absorbuje röntgenové lúče alebo ultrazvukové vlny, ktoré emituje denzitometer;
 • v závislosti od stupňa absorpcie lúčov alebo rýchlosti šírenia zvukových vĺn (v zdravých a riedkych oblastiach sa líšia) sa automaticky vypočítajú výsledky minerálnej hustoty, štruktúry, elasticity, hustoty vonkajšej vrstvy kostí..
Ako vyzerajú denzitometrické výsledky. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie Ako vyzerajú výsledky denzitometrie. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
normaosteopéniaosteoporóza

Osteodenzitometria (röntgenová denzitometria) - „zlatý štandard“ diagnostických metód

Priradenie k štúdiu hustoty veľkých kostí (stehennej kosti), chrbtice a kostí periférnych kostrov

Pomáha pri identifikácii osteopénie, skorého stupňa osteoporózy v ktorejkoľvek časti kosti a kostry, pri určovaní obsahu vápenatých solí v tkanivách

Priradiť komplexné vyšetrenie stanoviť predbežnú diagnózu

Umožňuje vám preskúmať a vyhodnotiť stav všetkých kostí kostry, ich hustotu, štruktúru, elasticitu

Počítačová tomografia (CT)

Priradenie na meranie hustoty bedrových stavcov. Umožňuje detekovať pokles hustoty minerálov v kostiach, známky ich deštrukcie (praskliny, zlomeniny).

Denzitometria nám však neumožňuje posúdiť, nakoľko je kostné tkanivo nasýtené minerálmi..

Biochemické štúdie (krvné testy na markery osteoporózy)

Diagnostické výsledky sa vždy porovnávajú s výsledkami biochemických štúdií. Zohľadňuje sa, ktoré markery osteoporózy boli identifikované a ich koncentrácia (príklady sú uvedené v tabuľke nižšie). S ich pomocou určiť:

 1. Miera deštrukcie a obnovy kostného tkaniva.
 2. Aký veľký je rozdiel medzi týmito ukazovateľmi.
 3. Poruchy metabolizmu (krvný test na osteoporózu je predovšetkým stanovenie vápnika a fosforu v tele).

Látky, ktoré naznačujú proces tvorby kosti, sa nazývajú markery tvorby kosti a tie, ktoré naznačujú proces deštrukcie kosti (resorpcia), sa nazývajú resorpčné markery..

Odchýlka od normy týchto ukazovateľov nám umožňuje posúdiť, ktoré procesy v súčasnosti prebiehajú aktívnejšie - deštrukcia alebo tvorba kostí.

Alkalická fosfatáza - enzým zapojený do metabolizmu kyseliny fosforečnej

U žien po 15 rokoch a mužov po 20 rokoch: 40–150 jednotiek / l

Zvýšenie ukazovateľov naznačuje deštrukciu kostného tkaniva alebo hojenie zlomenín

Nevýhodou sú poruchy rastu kostí

Osteokalcín je kolagénový proteín, ktorý tvorí základ kostného tkaniva

U žien pred nástupom menopauzy: 6,5 - 42,3 ng / ml

Po nástupe menopauzy: 5,4 - 59,1 ng / ml

U mužov od 18: 4,6 - 65,4 ng / ml

Rast indikuje patologické procesy deštrukcie kostí

Kolagénový propeptid - organická kostná báza

U žien po 14 - 15 rokoch: 8 - 80 ng / ml

U mužov po 24 rokoch: 22,5 - 95,0 ng / ml

Vysoké hodnoty sú príznakom osteoporózy.

Značky resorpcie (deštrukcie):

Krvné telopeptidy - látky, ktoré sú výsledkom rozpadu kostného kolagénu

U žien mladších ako 55 rokov: do 0,573 ng / ml

Po 55: až do 1,008 ng / ml

U mužov do 50 rokov: do 0,580 ng / ml

Až do 70: do 0,854 ng / ml

Hodnoty presahujúce normálne hodnoty sú znakom osteoporózy.

Deoxypyridinolín - výsledok kolapsu kostného kolagénu

U žien po 19–20 rokoch: 3,0–7,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

U mužov po 19 rokoch: 2,3–5,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

Vysoké hladiny deoxypyridinolínu naznačujú osteoporózu

Ukazovatele minerálneho metabolizmu:

Indikátory klesajú s nedostatkami metabolizmu vápnik-fosfor

Vysoko stopové minerály môžu byť príznakom senilnej osteoporózy

Fosfor (povinný test na osteoporózu)

Do 60 rokov: 0,87–1,45 mmol / l

U žien po 60: 0,74–1,20 mmol / l

U mužov rovnakého veku: 0,90–1,32 mmol / l

Ukazovatele pod normálnym stavom naznačujú nedostatky metabolizmu vápnik-fosfor, týkajúce sa senilnej osteoporózy

Paratyroidný hormón - paratyroidný hormón

Hladina klesá alebo je normálna u postmenopauzálnej, zvyšuje sa pri senilnej osteoporóze

Na identifikáciu nedostatkov vo výmene sa predpisujú ďalšie štúdie:

 • krvný test na ionizovaný vápnik (1,12 - 1,23 mmol / l);
 • vylučovanie vápnika (vylučovanie) v porovnaní s vylučovaním kreatinínu v dennej dávke moču (0,1–3 g / deň), prekročenie normy naznačuje deštrukciu kostí, zníženie naznačuje nedostatok vitamínu D, krivicu, ochorenie obličiek.

Laboratórne testy (krvné testy na hormóny)

Ak existuje podozrenie na osteoporózu, pacienti sa podrobia laboratórnym testom. Štúdia odoberá krv zo žily. Umožňujú vám:

 • vylúčiť patologické procesy pripomínajúce osteoporózu (osteomalacia (deštrukcia) kostí);
 • identifikovať choroby a poruchy, ktoré by mohli spôsobiť chorobu.
Rôzne denzitometriaÚčel

Estradiol (u žien) - pohlavný hormón

Vo folikulárnej fáze: 37–330 pmol / l

Stredný cyklus: 367 - 1835 pmol / l

V luteálnej fáze: 184 - 881 pmol / l

Nízka hladina - dôvod rýchleho poklesu hustoty kostí (osteopénia, osteoporóza)

Testosterón (u mužov) - pohlavný hormón

Nedostatok naznačuje porušenie funkcie pohlavných žliaz, spôsobuje zníženie hustoty kostí

Hormón stimulujúci štítnu žľazu - jeden z hormónov produkovaných štítnou žľazou

Zvýšenie a zníženie noriem naznačuje choroby štítnej žľazy, ovplyvňuje hladinu vápnika v tele, urýchľuje ničenie kostí

Kalcitonín je jedným z hormónov produkovaných štítnou žľazou.

Ženy: 0,07 - 12,97 pg / ml

Muži: 0,68 - 32,26 pg / ml

Kolísanie hladiny indikuje ochorenia štítnej žľazy, nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, spôsobuje krehkosť kostí

Kreatinín (zúčastňuje sa energetického metabolizmu)

Ženy: 44–97 μmol / l

Muži: 53–106 μmol / l

Nedostatočne vysoká hladina ovplyvňuje množstvo kalcitriolu (zúčastňuje sa na procesoch tvorby a udržiavania kostnej hmoty)

Zadarmo kortizol - kôra nadobličiek

25 - 496 nmol / deň (v moči)

Kolísania naznačujú metabolické nedostatky, nepriaznivo ovplyvňujú absorpciu vápnika

Jednou z povinných štúdií v zozname je podrobný krvný test (s ukazovateľom sedimentácie erytrocytov). S jeho pomocou môžeme predpokladať choroby, proti ktorým sa môže objaviť osteoporóza, a určiť celkový stav pacienta.

Normálny krvný obraz. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Genetické štúdie: (krvné testy na chromozomálne abnormality)

Genetické vyšetrenie na osteoporózu sa predpisuje, ak je potrebné zistiť, ktoré mutácie (zmeny génov) a dedičné procesy viedli k rozvoju choroby..

analýzanormy

Gén receptora VDR - vitamín D3

Asi iný stupeň predispozície k osteoporóze

Col1a1 - gén kostného kolagénu typu 1

Na narušenie mechanických vlastností (elasticita, pevnosť) kolagénu

Rentgenografie

Rádiografia je jednou z povinných štúdií na podozrenie na osteoporózu. Štúdia sa častejšie predpisuje, ak má pacient zlomeninu alebo prasknutú kosť.

V raných štádiách ochorenia nie je röntgenová diagnostika neinformatívna. Po strate 20-30% kostnej hmoty sa však zmeny:

 • hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • panvové kosti;
 • kosti lebky.

Riedke kostné tkanivo v röntgenových lúčoch vyzerá ako ľahké, takmer priehľadné škvrny.

X-ray kostného tkaniva postihnutého osteoporózou

Biopsia: vyšetrenie tkanív (s osteoporózou - kosť)

Mikroskopia a vyšetrenie kostného tkaniva sa robia hlavne z hrebeňa bedrového kĺbu (horné ilium; palpované pod bočným bruchom, ale nad panvou)..

Biopsia môže rozlišovať medzi osteomaláciou (zmäkčovaním kostí) a osteopéniou (fyziologické zníženie hustoty minerálov v kostiach) v prípadoch, keď to nie je možné urobiť iným spôsobom. Tieto pojmy je potrebné odlíšiť od osteoporózy. Pri osteomalácii je kostné tkanivo mäkké, s osteopéniou a osteoporózou - krehké, ale zostáva husté. Osteopénia je stav predchádzajúci osteoporóze. Pri osteopénii je strata minerálnej hustoty zanedbateľná, nevyskytujú sa zlomeniny kostí. Pri osteoporóze je hustota minerálov v kostiach výrazne znížená, vyskytujú sa zlomeniny. Môžete rozlíšiť osteopéniu od osteoporózy denzitometriou (röntgenové vyšetrenie hustoty kostí)..

Ako určiť osteoporózu krvným testom

Osteoporóza, ktorá vedie k demineralizácii kostného tkaniva v ľudskom tele, si vyžaduje kompetentnú a rýchlu diagnostiku. Identifikácia choroby je kľúčom k jej úspešnej liečbe. Na tento účel stanovte príčiny muskuloskeletálnej dystrofie.

Krvný test na osteoporózu pomáha vyhodnotiť metabolizmus vápnika a fosforu u konkrétneho pacienta, čo nepriamo naznačuje mineralizačné vlastnosti. Rôzne výskumné metódy naznačujú stav konkrétnych lokalít.

Funkcie výskumu

Ďalej budeme podrobne analyzovať, ako určiť osteoporózu krvným testom a aké ukazovatele by mali byť. Mnohí sa snažia zistiť, čo sa nazýva táto diagnostická metóda, ale nemá meno..

Celkový obsah vápnika

Vápnik je neoddeliteľnou súčasťou kostí - dôležitá minerálna zložka: 99% je obsiahnutých v kostre vo forme kryštálov hydroxyapatitu. Meranie sa určuje kolorimetrickou metódou. Koncentrácia látky závisí od veku.

Stopový prvok existuje v troch variantoch:

 • Ionizované (50% z celkovej hmotnosti).
 • Viazané na bielkoviny (40%).
 • Spojené s fosfátovými alebo citrátovými iónmi (10%).

Z hľadiska fyziológie hrá dôležitú úlohu frakcia ionizovaného materiálu, ktorého miera je postupne kontrolovaná hormónmi, ktoré majú kombinovaný účinok na mikroelement. Týmito látkami sú kalcitriol, paratyroidný hormón a kalcitonín..

V krvnom sére sa rýchlosť ionizovaného vápnika pohybuje od 1,0 do 1,35 mmol / l.

Primárna osteoporóza sa vyznačuje takmer nezmeneným množstvom vápnika. Výnimkou je hyperkalciémia (nadbytok) pri ochorení spôsobenom postmenopauzou alebo kostnými metastázami. Zvýšená hladina sa pozoruje pri zvýšenom obsahu prípravkov lítia, vitamínu D alebo tiazidových diuretík.

Osteopenické štádium patológie sa vyznačuje nedostatkom prvkov v dôsledku malabsorpčného syndrómu, reumatoidného procesu, absorpcie v čreve, dlhodobého užívania glukokortikoidov..

Ak sa osteoporóza vyznačuje rýchlou výmenou kĺbov, potom sa v tele vyskytuje hyperkalciúria (nadbytok). Medzi príčiny tohto javu patria menopauza, reumatizmus alebo glukokortikoidy. Na normalizáciu ukazovateľov sa predpisujú špeciálne lieky.

Norma pre koeficient vápnika je nasledovná (v mmol / l):

 • Do 10 dní života - 1,89–2,59.
 • Do 2 rokov - 2,26–2,74.
 • Do 12 rokov - 2,19–2,69.
 • Do 18 rokov - 2,11–2,54.
 • Menej ako 60 - 2,16–2,57.
 • Od 60 rokov a viac - 2,04–2,56.

Anorganický fosfor

Tento minerál je súčasťou motorických orgánov: tvorí kostrové tkanivo a podieľa sa na metabolizme bunkovej energie. Objem je 600 g. Z toho je 85% distribuovaných v kostre vo forme kryštálov a 15% - vo forme iónov a esterov..

Materiál má tieto frakcie:

 • Ionizované - 55%.
 • S proteínmi - 10%.
 • Vo forme komplexónov (v spojení s inými iónmi) - 36%.

Primárna osteoporóza sa vyznačuje normálnym alebo mierne nižším stupňom anorganického fosforu. Pri ochorení spôsobenom glukokortikoidmi sa zaznamenáva zvýšená strata tohto prvku, ktorá sa vylučuje spolu s močom. V tele je prítomný vo forme fosforečnanov horečnatých alebo vápenatých..

Normálne hodnoty sú nasledujúce (v mmol / l):

 • Do 10 dní života - 1,44–2,89.
 • Do 2 rokov - 1,44–2,17.
 • Do 12 rokov - 1,44–1,77.
 • Do 60 rokov - 0,79–1,44.
 • Od 60 rokov pre ženy - 0,91–1,33.
 • Od 60 rokov pre mužov - 0,75–1,19.

osteokalcín

Osteokalcín tvorí skeletálnu štruktúru spolu s hydroxyapatitmi a fosfátmi. Je to kolagénový proteín syntetizovaný osteoblastami - kostnými bunkami. Slúži ako jeden z hlavných znakov metabolizmu v kĺboch..

Ukazovatele tohto proteínu v patológii sú najviac informatívne: objasňujú, že osteoblasty sú také aktívne. Marker odhaľuje rýchlosť vývoja osteoporotického ochorenia.

Pri diagnostike sa oplatí venovať pozornosť stavu obličiek, pretože tieto orgány vylučujú bielkoviny. Na zvýšenej úrovni musíte vyšetriť obličky z dôvodu možného porušenia ich práce, ktoré sa vyvíja v dôsledku predĺženého odpočinku v posteli..

Koeficient je (meraný v ng / ml):

 1. Do 6 rokov: muži - 39 - 121, ženy - 44 - 130.
 2. Menej ako 15 rokov: 66–336 a 73–222.
 3. Menej ako 50: 14–42 a 11–43.
 4. Po 50 rokoch: 14–46 a 15–46.

Počas vyšetrenia by mal lekár zohľadniť denné výkyvy prvku v cievach. Na získanie objektívnych údajov by sa malo odobrať niekoľko vzoriek v rôznom čase..

Parathormón

Jedná sa o hormón vylučovaný paratyroidnými žľazami, ktorý reguluje pomer fosfor-vápnik v obehovom systéme, je určený na zvýšenie koncentrácie vápnika a zníženie fosforu, vďaka čomu sa stopové prvky aktívne absorbujú v gastrointestinálnom trakte..

S nedostatkom stopových prvkov, paratyroidný hormón spúšťa mechanizmy ich extrakcie z kĺbov. Maximálna suma je 15–00, minimum je 7–00. Táto fluktuácia je spojená s charakteristikami fyziológie človeka. Porušenie sekrécie hormónov sa odráža vo výmene kompozitných materiálov pohybového aparátu. Vápnik sa vo veľkých množstvách stráca obličkami, vymýva z kostí a menej vstrebáva črevami..

Nadmerný hormón spôsobuje spomalenie tvorby kostí. V dôsledku straty pevnosti sa zvyšuje riziko zlomeniny. Zvýšený objem fosforu prispieva k ukladaniu kameňov, zhoršuje krvný obeh a vaskulárnu kalcifikáciu.

Normálny obsah hormónu prištítnych teliesok je určený týmito parametrami (meranie v pg / ml):

 1. Do 22 rokov: pre mužov - 12–95, pre ženy - 12–95.
 2. Menej ako 70: 9,5–75 a 9,5–75.
 3. Od 71: 4,7 - 117 a 4,7 - 117.

Deoxypyridinolín (DPID)

Tento materiál tvorí kolagén a vykazuje jeho resorpciu. Na identifikáciu je potrebná imunochemiluminiscenčná diagnóza. Informácie o tomto hormóne sú obzvlášť cenné v ranom štádiu ochorenia..

DPID sa podieľa na tvorbe kĺbových vlákien. Vďaka látke sa kolagénové molekuly konečne navzájom viažu. V dôsledku patológie v kostiach sa deoxypyridinolín uvoľňuje a cirkuluje obehovým systémom a potom sa vylučuje močom..

Normálne množstvo DPID je:

 1. 3,0 - 7,4 nmol / mmol - pre ženy.
 2. 40–50 nmol / mmol - pre deti.
 3. 2,3 - 5,4 nmol / mmol - pre mužov.

Užitočné video

Existujú časté prípady, keď analýza vápnika v krvi nie je indikatívna a okrem toho je potrebné vykonať krvné testy na osteoporózu na hormóny opísané vyššie..

Význam analýz

Opísané testy sú potrebné pre správnu diagnostiku. Na správne vykonanie kontrol by ste sa mali zdržať užívania liekov a na jeden deň - od alkoholu a koreneného jedla. Ráno musíš mať hlad.

Na záver vyšetrenia slúži laboratórna kontrola: potvrdzuje alebo vyvracia predpoklady lekára, poskytuje informácie a vo všeobecnosti prispieva k príslušnému ošetreniu patológie kostí..

Osteoporóza: príznaky, liečba, prevencia

Mnoho starších ľudí „počulo“, že majú diagnózu, ako je osteoporóza, ale neboli ponúknuté žiadne preventívne opatrenia ani liečba. Jeden z nich povie - „Ach, osteoporóza, ale má ju každý.“ Stojí za to sa obávať, ak „má všetko“? Možno niekto povie: „V mojej rodine mám silné kosti, a to ma nijako neovplyvní.“ Je to tak? Aká choroba je osteoporóza, čo je nebezpečné a je potrebné ju liečiť?

Osteoporóza je ochorenie kostry, ktorého príčinou je pokles sily a porušenie štruktúry kostí. Kosti sú tenké a krehké, čo vedie k zlomeninám. Výraz „osteoporóza“ doslova znamená „pórovitosť kostí“ alebo „dierovaná kosť“..

Osteoporóza sa kvôli skrytej povahe svojho vývoja nazýva „tichá epidémia“. Na samom začiatku choroby, keď už prebiehajú procesy deštrukcie kostí, ale ešte nie sú veľké, môžu príznaky osteoporózy chýbať, pacient sa nemusí sťažovať. Zistiteľnosť tohto ochorenia sa dá porovnať s ľadovcom. Jeho diagnostikovaná a menšia časť je diagnostikovaná osteoporóza. Väčšina ľadovca bola ukrytá pod vodou - všetky prípady, keď neboli diagnostikovaní pacienti.

Osteopénia je „vyčerpanie“ kostného tkaniva. Tento stav predchádza osteoporóze. Pri osteoporóze je riziko fraktúr vysoké, s osteopéniou - stredne závažné. A ak nevykonávate prevenciu a liečbu, má osteopénia vysoké riziko „eskalácie“ na osteoporózu.

Prečo sú kosti krehké??

Najčastejšie sú ženy postihnuté osteopéniou a osteoporózou - v 85% prípadov. Najčastejšie sa jedná o ženy s menopauzou. Menopauza je najdôležitejšou príčinou osteoporózy. Po ukončení menštruačného cyklu vaječníky prestávajú produkovať estradiol - hormón, ktorý „drží“ vápnik v kostiach. U mužov nad 65 rokov sa hladina testosterónu znižuje, čo „zadržiava“ vápnik a zabraňuje deplécii kostí.

Okrem toho existuje mnoho rizikových faktorov pre osteoporózu - tie, ktoré nemôžu byť ovplyvnené (napríklad rasa, pohlavie a vek), a tie, ktoré môžeme ovplyvniť zmenou nášho životného štýlu. Napríklad prestaňte fajčiť, nadmerná konzumácia kávy a alkoholu a do svojej stravy pridajte viac mliečnych výrobkov, zeleniny a ovocia.

Rizikové faktory osteopénie a osteoporózy.

Opraviteľné faktory:

 • fajčenie.
 • Sedavý životný štýl, nedostatok pravidelného cvičenia.
 • Nadmerný alkohol a káva.
 • Nesprávna výživa (malé množstvo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov v potrave).
 • Nedostatok vitamínu D (vitamín D zvyšuje črevnú absorpciu vápnika).

Smrteľné rizikové faktory:

 • Vek (s rastúcim vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, najrýchlejšia deštrukcia kosti je pozorovaná v prvých rokoch po menopauze).
 • Kaukazská alebo mongoloidná rasa.
 • Osteoporóza v rode.
 • Predchádzajúce zlomeniny.
 • Včasná menopauza (u ľudí mladších ako 45 rokov alebo po operácii).
 • Amenorea (absencia menštruácie) pred menopauzou (anorexia nervosa, bulimia nervosa, nadmerná fyzická aktivita).
 • Nedostatok pôrodu.
 • Krehká postava.

Ochorenia, ktoré zvyšujú riziko osteoporózy:

žliaz s vnútornou sekréciou:

 • tyreotoxikóza.
 • hyperparatyroidizmus.
 • Itsenko-Cushingov syndróm a choroba.
 • Diabetes 1. typu.
 • Primárna adrenálna insuficiencia.

gastrointestinálne:

 • Závažné ochorenie pečene (napr. Cirhóza).
 • Operácia žalúdka.
 • Porucha absorpcie (napríklad celiakia - choroba charakterizovaná intoleranciou na bielkoviny obilnín - glutén)..

metabolický:

 • hemofílie.
 • amyloidóza.
 • Parenterálna výživa (podávanie živín obchádzajúc gastrointestinálny trakt).
 • Hemolytická anémia.
 • hemochromatóza.
 • Chronické ochorenie obličiek.

Zhubné nádory:

 • myelómu.
 • Nádory vylučujúce PTH - podobný peptid.
 • Lymfómy, leukémia.

Lieky, ktoré zvyšujú riziko osteoporózy: Glukokortikoidy (napr. Prednison, hydrokortizón), levotyroxín, antikonvulzíva, lítiové prípravky, heparín, cytostatiká, analógy gonadoliberínu, prípravky obsahujúce hliník.

Zlomeniny pri osteoporóze

Zlomeniny pri osteoporóze sú nízko-traumatické a patologické. Takéto zlomeniny sa vyskytujú s veľmi malými zraneniami, pri ktorých sa normálna kosť nerozbije, napríklad človek zakopol o prah a spadol, neúspešne kýchol, náhle otočil telo, zdvihol ťažký predmet a prípadne zlomilinu..

Kostné tkanivo je dynamická štruktúra, v ktorej sa procesy tvorby a deštrukcie kostného tkaniva vyskytujú po celý život človeka. U dospelých sa ročne obnovuje približne 10% kostného tkaniva. S rastúcim vekom začína miera deštrukcie kostného tkaniva prevládať nad rýchlosťou jeho obnovy..

Kosti dospelého sú zložené z kompaktnej látky, tvoria asi 80% a tvoria hustú vonkajšiu vrstvu kostí. Zostávajúcich 20% celkovej kostnej hmoty predstavuje hubovitá látka, ktorá sa podobá voštinovej štruktúre - to je vnútorná vrstva kosti.

Z prezentovaného obrázka sa môže zdať, že v kosti je viac hubovitej látky. Nie je to však tak. Ide o to, že v dôsledku štruktúry ôk má hubovitá látka väčšiu povrchovú plochu ako kompaktná.

Procesy obnovy kostí a rýchlosť úbytku kostnej hmoty počas zrýchleného metabolizmu kostí v hubovitej látke sa vyskytujú rýchlejšie ako v kompaktnej forme. To vedie k väčšej krehkosti tých kostí, ktoré sú zastúpené najmä hubovitou látkou (stavce, stehenný krk, polomer)..

Zlomenina bedra.

Najzávažnejšia zlomenina spojená s osteoporózou. Najčastejšou príčinou zlomeniny je pokles, vyskytujú sa však aj spontánne zlomeniny. Čas liečby tohto ochorenia v nemocnici je dlhší ako v prípade iných bežných chorôb - až 20 - 30 dní. Takíto pacienti sú nútení dlhodobo pozorovať odpočinok, čo spomaľuje zotavenie. U 50% pacientov sa vyskytujú neskoré komplikácie. Znepokojujúce štatistiky o úmrtnosti - 15-30% pacientov zomrie do jedného roka. Prítomnosť dvoch alebo viacerých predchádzajúcich zlomenín tento indikátor zhoršuje.

Zlomenina stavcov.

Najtichšími zlomeninami sú zlomeniny stavcov kompresie. Sú častejšie ako iné zlomeniny, môžu sa vyskytnúť spontánne pri ľahkom zranení alebo vzpieraní. Ich „ticho“ a zriedkavá identifikácia sú dôsledkom skutočnosti, že si často pacienti nevšimnú žiadne ťažkosti alebo v tomto prípade sú príznaky osteoporózy príliš slabé na to, aby sa poradili s lekárom. Pacient môže pociťovať bolesť chrbta, všimnúť si zníženie rastu. Bohužiaľ, takíto ľudia sa často obracajú na neurológa, dostávajú liečbu, ktorá neprináša zmiernenie utrpenia a osteoporóza zostáva nezistená. Rovnako ako iné zlomeniny v dôsledku osteoporózy zvyšujú zlomeniny stavcov úmrtnosť a významne znižujú kvalitu života..

Zlomeniny predlaktia.

Najbolestivejšie zlomeniny vyžadujúce predĺžené nosenie sadry v sade po dobu 4-6 týždňov. Častou sťažnosťou pacientov po odstránení sádry je bolesť, opuch v mieste zlomeniny a zhoršená funkcia rúk. Najčastejšou príčinou zlomeniny je pokles natiahnutých paží..

Všetky tieto zlomeniny obmedzujú obvyklú činnosť pacienta a výrazne zhoršujú jeho kvalitu života. Najhoršie je izolácia, strata nezávislosti a známa spoločenská úloha. Strach, že sa z vašej rodiny stanete „bremenom“.

Dôsledky zlomenín, ktoré sa vyskytujú na pozadí osteoporózy:

Fyzikálne: bolesť, únava, deformácia kostí, postihnutie, dysfunkcia orgánov, predĺžené obmedzenie aktivity.

Psychologické: depresia, úzkosť (strach z pádu), znížená sebaúcta, zhoršenie celkového stavu.

Ekonomické: náklady na ústavnú liečbu, ambulantná liečba.

Sociálne: izolácia, strata nezávislosti, strata známej spoločenskej úlohy.

Diagnóza a príznaky osteoporózy

Úplne prvé, čo môžete urobiť sami, ešte predtým, ako navštívite lekára, je zmerať svoju výšku a pamätať si, aké to bolo vo veku 20 - 30 rokov. Ak dôjde k zníženiu rastu najmenej o 2 až 3 cm, jedná sa už o „maják“ a je potrebné ho ďalej preskúmať. To, samozrejme, neznamená, že existuje určite osteoporóza. Presnú diagnózu môže urobiť iba lekár po vyšetrení, pohovore a predpísaní malého zoznamu vyšetrení.

Osteoporóze predchádza osteopénia - mierny pokles hustoty kostí, pri ktorom je riziko zlomenín mierne. Ale on je! A vyššia ako tí, ktorí nemajú problémy so skeletálnym systémom. V každom prípade je osteoporóze lepšie predchádzať ako liečiť. Aké sú príznaky osteoporózy a osteopénie? Aké testy a štúdie môže predpísať lekár?

Sťažnosti a príznaky osteoporózy:

 • Akútna alebo chronická bolesť chrbta.
 • Zníženie rastu.
 • Hrudná kyfóza (patologické ohnutie chrbtice v hrudnej oblasti - „hrb“).
 • pálenie záhy.
 • Porucha stolice - častá stolica.
 • Bolesť na hrudníku, obmedzenie inšpirácie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Výčnelok brucha.

Laboratórny výskum:

 • Kompletný krvný obraz - nižšie hladiny hemoglobínu
 • Vápnik v krvi - zvýšený (+ krvný albumín).
 • Alkalická fosfatáza - zvýšená.
 • Vápnik moču - zvýšený / znížený.
 • TTG - zvýšené.
 • Testosterón (pre mužov) - znížený.
 • Markery (indikátory rýchlosti) deštrukcie kostí - pyridinolín, deoxypyridinolín, beta-CrossLaps, C-a N-terminálny krvný telopeptid - zvýšené.

Prístrojový výskum:

 • Röntgenová kostná denzitometria (referenčná diagnostická metóda).
 • Rádiografia (neinformatívna, odhaľuje iba závažnú osteoporózu).
 • Kostná scintigrafia (dodatočná metóda, ktorá odhalí posledné zlomeniny, pomáha vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta).
 • Kostná biopsia (pre atypické prípady osteoporózy).
 • MRI (diagnostika zlomenín, opuchy kostnej drene).

V súčasnosti je najinformatívnejšou inštrumentálnou metódou výskumu röntgenová denzitometria - štúdia, v ktorej sa stanovuje hustota študovaných kostí. Najlepšie je vyšetriť stavce driekovej chrbtice, polomer a krk stehennej kosti - najviac „krehký“ a náchylný na zlomeniny kostí. Štúdie pätnej kosti a kostí rúk sa predtým uskutočňovali - tieto štúdie sú v súčasnosti neinformatívne a neodrážajú skutočný stav kostrového systému..

Osobitná príprava pred štúdiou sa nevykonáva. Denzitometria je neinvazívna metóda výskumu a neprináša nepohodlie. Dávka je veľmi nízka.

Ak sa však zistí mierny pokles hustoty kostí, nie je možné posúdiť prognózu ďalšieho rozkladu kostí a riziko zlomenín len na základe denzitometrie..

FRAX poskytuje dôležité informácie o hodnotení rizika zlomenín. Táto kalkulačka je voľne k dispozícii na internete zadaním vyhľadávacieho nástroja „frax kalkulačka v ruštine“. Laboratórne údaje sa nevyžadujú na vyplnenie a položka 12 (výsledky denzitometrie) je voliteľná, ale nevyžaduje sa. Pomocou tejto kalkulačky si môže každý nad 40 rokov zistiť pravdepodobnosť zlomenín bedrového kĺbu a iných osteoporotických zlomenín (majoritná osteoporóza) v nasledujúcich 10 rokoch života (merané v%). Napríklad v tomto príklade je 55-ročná žena s indexom telesnej hmotnosti (BMI) 26 (norma je od 18 do 25), prítomnosť predchádzajúcej zlomeniny a zlomenina bedra u jej rodičov je pravdepodobnosť zlomeniny bedra 1,9% nízka a iné zlomeniny sú 27 % - stred. Takáto žena môže byť požiadaná o konzultáciu s lekárom a ďalšie vyšetrenie.


Na základe získaných údajov o FRAX sa rozhodne o prítomnosti rizikových faktorov pre osteoporózu, denzitometriu, príznaky osteoporózy a ďalších štúdií, o otázke prevencie a možnej liečby individuálne..

 • Všetkým ženám vo veku 65 rokov a starším, ktoré nedostávajú liečbu osteoporózy, sa odporúča vyšetriť kostrový systém bez zlyhania! Ženy mladšie ako 65 rokov a muži - ak existuje niekoľko rizikových faktorov a príznakov osteoporózy.
 • Ak sa prevencia a liečba osteoporózy začne včas, môžete nielen zastaviť ďalšie ničenie kostí, ale tiež ich obnoviť a zároveň znížiť riziko zlomenín o viac ako 50%.!

Prevencia osteoporózy

Dobrou správou je, že prevencia osteoporózy nevyžaduje špeciálne finančné náklady a je k dispozícii každému. Je len potrebné mať na pamäti, že preventívne opatrenia sa musia vykonávať komplexne a iba vtedy možno dosiahnuť dobrý výsledok. Upozorňujeme na skutočnosť, že prevencia by sa nemala vykonávať iba v prípadoch, keď existuje osteopénia alebo kostrový systém je stále v dobrom stave. Ak už existuje osteoporóza, mali by sa dodržiavať aj všetky odporúčania týkajúce sa prevencie. Liečba osteoporózy je prevencia + lekárske ošetrenie. Ale o tom viac neskôr.

Bolo dokázané, že denné cvičenie a konzumácia vápnika a vitamínu D sa spomaľuje a nadmerná závislosť od alkoholu (založená na viac ako 30 ml čistého alkoholu denne), fajčenie a nízka telesná hmotnosť urýchľujú deštrukciu kostí..

Preto na prevenciu osteoporózy musíte:

 • Zvýšte svoj príjem potravín bohatých na vápnik (ak je to potrebné, tablety vápnika).
 • Príjem vitamínu D (vystavenie slnku, potraviny bohaté na vitamín D, vitamín D v roztoku).
 • Primeraná fyzická aktivita (chôdza, nordic walking, gymnastika).
 • Odvykanie od fajčenia, mierna konzumácia alkoholu (do 2 pohárov denne).
 • Kávový limit (až 2 šálky denne).
 • Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 • Jedzte viac ovocia a zeleniny (viac ako 500 g za deň).
 • Vyhnite sa pádom.

Tieto odporúčania budeme podrobnejšie analyzovať..

Spotreba vápnika

Pre ženy pred menopauzou a pre mužov mladších ako 65 rokov - 1 000 mg / deň.

Pre ženy po menopauze a pre mužov nad 65 rokov - 1500 mg / deň.

Ako odhadnúť, koľko vápnika denne konzumujeme s jedlom? Výpočet sa môže vykonať nasledovne. Počas dňa zaznamenajte všetky konzumované mliečne a kyslé mliečne výrobky s uvedením ich množstva a na základe tabuľky nižšie vypočítajte denný príjem vápnika pre každý deň v týždni..

Diagnóza osteoporózy

Osteoporóza (niekedy nazývaná „kostná osteoporóza“), ktorá nie je správna, pretože „osteo“ sa prekladá ako kosť), je chronický stav, ktorý postupom času progreduje. Je spojená so znížením hustoty kostí a narušením jej štruktúry..

Pokles hustoty zvyšuje riziko zlomenín a zranení. Charakteristickým znakom takýchto zlomenín je to, že ich vzhľad sa môže spájať aj s malými pnutiami. Práve tento faktor nesie hlavné riziko pri osteoporóze. Zlomenina môže ovplyvniť najdôležitejšie kosti ľudského tela, konkrétne stehno alebo chrbticu. V dôsledku zlomeniny je pacient zbavený schopnosti pohybovať sa, čo je vo vyššom veku obzvlášť nebezpečné v dôsledku výskytu závažných komplikácií. Môžu sa tvoriť vyrážky alebo kongestívne zápaly pľúc. V každom prípade je život ohrozený.

Nie každý vie, že osteoporóza sa okrem iných patológií považuje za štvrtú najbežnejšiu a končí smrťou. Pred ním sú srdcové choroby, malignity a cukrovka. Pacienti s touto diagnózou najpravdepodobnejšie zomrú na zlomeninu bedra..

V článku si ukážeme, ako rozpoznať toto ochorenie a tiež zistiť, ktorá diagnóza osteoporózy je najinformatívnejšia..

príčiny

Hlavné príčiny osteoporózy sú:

 • neprijatie ženských hormónov od menopauzy. Stále viac žien v dospelosti má príznaky osteoporózy (postmenopauzálna osteoporóza);
 • starnutie ľudského tela prispieva k nesprávnemu fungovaniu veľkého počtu orgánov vrátane kostného tkaniva. Hlavnou príčinou straty kostnej sily u seniorov je staroba (senilná osteoporóza, čo sa týka stupňa vplyvu a stupňa komplikácií, presahuje postmenopauzálnu).
 • glukokortikoidná osteoporóza. Vyskytuje sa u pacientov, ktorí sa podrobili dlhodobej liečbe glukokortikoidmi a majú vedľajší účinok vo forme narušenia kostí;
 • sekundárna osteoporóza. Spôsobené závažnou formou chronického ochorenia. V tomto prípade je osteoporóza príznakom primárneho ochorenia, ktoré vysvetľuje názov sekundárna osteoporóza, zdá sa, že je na druhom mieste. Jeho výskyt môže byť spôsobený vysokou hladinou cukru v krvi, nádormi nízkej kvality, chronickým ochorením obličiek, ochorením dýchacích ciest, nadmernou alebo neadekvátnou funkciou štítnej žľazy. Príčinou choroby môže byť aj nedostatok vitamínu a nedostatok vápnika v dennej strave. Vápnik vstupuje do krvi v nedostatočných dávkach, v dôsledku čoho telo odoberá chýbajúce množstvo vápnika z rezerv obsiahnutých v kostnom tkanive..

Rizikové faktory

V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté najbežnejšie rizikové faktory osteoporózy..

gényO čom svedčia ich zmeny
nadpispopis
Neovládateľné faktoryNiektoré rizikové faktory nemožno kontrolovať. Patria sem napríklad:
• rod Bolo dokázané, že u žien je väčšia pravdepodobnosť výskytu osteoporózy;
• Vek. Čím viac rokov má človek, tým vyššie je riziko, že sa vyvinie takáto choroba;
• závod. Najviac sú ohrozené osoby ázijského pôvodu alebo belochov.
• dedičnosť. Najväčšie riziko sa vyskytuje u ľudí, ktorých priami príbuzní mali alebo majú osteoporózu;
• rozmery kostry. Ľudia s nízkou kostnou hmotou sú vystavení najväčšiemu riziku..
Hladiny hormónovOsteoporóza sa najčastejšie vyskytuje u pacientov s nadbytkom alebo nedostatkom určitých hormónov. Napríklad:
• pohlavné hormóny. Znížené hladiny pohlavných hormónov spôsobujú, že kosti sa časom stanú menej odolnými. Zníženie koncentrácie estrogénu u žien v menopauze je jedným z „najvplyvnejších“ faktorov pri vývoji takejto patológie. U mužov dochádza k postupnému znižovaniu hladín testosterónu s vekom. Liečba rakoviny prostaty, ktorá potláča produkciu testosterónu a liečba rakoviny prsníka, ktorá znižuje hladiny estrogénu, môže tiež pomôcť pri zrýchľovaní úbytku kostnej hmoty;
• poruchy štítnej žľazy. Nadmerné hormóny štítnej žľazy prispievajú k oslabeniu kostného tkaniva. Môže k tomu dôjsť pri zvýšenej aktivácii žľazy;
• poruchy iných endokrinných žliaz. Osteoporóza je tiež spojená s hyperaktivitou prištítnych teliesok a nadobličiek..
Nutričné ​​faktoryOsteoporóza sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí trpia nasledujúcimi faktormi:
• nedostatočný príjem vápnika. Nedostatok vápnika hrá dôležitú úlohu pri vývoji tohto ochorenia. Nedostatočný príjem vápnika v tele vedie k zníženiu hustoty kostí, skorému úbytku kostnej hmoty a následkom toho k zvýšenému riziku zlomenín;
• tráviace problémy. Vážne zníženie príjmu potravy a nedostatočná telesná hmotnosť oslabujú kosti akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie;
• operácie, ktoré sa kedy vykonali na zažívacom systéme. Chirurgia na zníženie objemu žalúdka alebo na odstránenie časti tenkého čreva obmedzuje absorpčnú oblasť živín, najmä vápnika, čo vedie k problémom s kostným tkanivom.
životný štýlNiektoré zlé návyky môžu zvýšiť riziko osteoporózy..
1. Sedavý životný štýl. Ľudia, ktorí trávia veľa času sedením, majú väčšie riziko rozvoja osteoporózy v porovnaní s tými, ktorí sa pravidelne venujú akejkoľvek fyzickej aktivite. Je užitočná akákoľvek aktivita, najmä chôdza, beh, skákanie, tanec a vzpieranie..
2. Zneužívanie alkoholu. Pravidelná konzumácia alkoholu vo veľkých dávkach (viac ako 300 ml denne) zvyšuje riziko vzniku choroby.
3. Zneužívanie cigariet. V súčasnosti nie je jasné pochopenie úlohy tabaku pri výskyte osteoporózy, ukázalo sa však, že fajčenie všeobecne oslabuje organizmus a nepriaznivo ovplyvňuje kostné tkanivo a rôzne telesné systémy..
Užívanie steroidov a iných liekovDlhodobé používanie perorálnych alebo injekčných kortikosteroidov nepriaznivo ovplyvňuje procesy obnovy kostí. Osteoporóza je tiež spojená s liekmi na liečenie alebo prevenciu:
• žalúdočný reflux (pálenie záhy);
• odmietnutie transplantátu;
• rôzne záchvaty;
• zhubné novotvary.
chorobyRiziko osteoporózy je vyššie u pacientov, ktorí majú nasledujúce patológie:
• celiakia;
• zápalové lézie čreva;
• ochorenie obličiek alebo pečene;
• lupus;
• mnohopočetný myelóm;
• reumatoidná artritída.

Proces vývoja osteoporózy

V kosti sa pravidelne vyskytujú 2 rôzne procesy.

 1. Resorpcia - deštrukcia kosti.
 2. Osteogenéza - výskyt kostného tkaniva.

Kosť je živý prvok v štruktúre ľudského tela, ktorý je zodpovedný za udržiavanie svojej integrity. Je to zložitý systém pozostávajúci z krížových a spojených kostných tkanív, ktorých hustota a smer umožňuje odolávať mechanickému tlaku na kost. Frekvencia a sila záťaže na ľudské telo v priebehu života je rôzna: človek môže priberať a schudnúť; dospievaním sa človek stáva vyšším a v starobe sa dĺžka chrbtice zmenšuje a podľa toho človek stráca v raste niekoľko centimetrov, zmenu ľudskej činnosti. Všetky tieto faktory prispievajú k adaptácii kostného tkaniva na zmeny, bez straty stability a sily. Kostné štruktúry sa zhroutia na jednom mieste a objavia sa na inom mieste. Tento jav sa nazýva prestavba a vyskytuje sa systematicky..

V procese prestavby na deštrukciu kostí sú osteoklasty zodpovedné, pripomínajú buldozér, ktorý rezá do kosti a prechádza priamo cez ňu. Vzhľad kostných lúčov sa pozoruje pôsobením zedných buniek, osteoblastov, ktorých aktivita je zameraná na tvorbu nových kostných tkanív, v ktorých sa akumulujú vápenaté soli, ktoré sú zodpovedné za pevnosť a integritu novej štruktúry..

Hlavnou príčinou osteoporózy je aktivácia kostnej resorpcie v kombinácii so slabými procesmi tvorby kostného tkaniva. Osteoporóza sa vyvíja v prípadoch, keď je stará kosť zničená a výskyt nových sa objavuje v neúplnom množstve. Medzi inými dôvodmi na jeho tvorbu je možné rozlíšiť nedostatočné množstvo vápnika v kostnom tkanive, čo vedie k jeho zmäknutiu, zastavenie podporných a kostrových funkcií. Nezabudnite, že príčiny choroby sú zamerané na prevenciu tvorby nových kostí a ničenie existujúcich kostí. Takýto účinok následne končí zlomeninami..

Patologická diagnostika

Hustota kostí sa meria pomocou zariadenia, ktoré využíva slabé röntgenové lúče na štúdium obsahu minerálov v kostnom tkanive. Takéto vyšetrenie je úplne neškodné a bezbolestné a vyskytuje sa v horizontálnej polohe pacienta. Najčastejšie sa kontroluje hustota jednotlivých kostí, zvyčajne hovoríme o chrbtici, bedre a zápästí.

Dôležité! Potreba vyšetrenia je dôsledkom potreby identifikovať osteoporózu v skorých štádiách. Najčastejšie sa vyskytujú u žien s nástupom menopauzy, bolesť v kostnom tkanive v čase námahy a zvýšenie pravdepodobnosti zlomeniny.

Indikácie na detekciu osteoporózy

Každý človek nad 40 rokov, najmä pokiaľ ide o ženy, by mal premýšľať o potrebe diagnostikovať osteoporózu. Mal by byť pravidelný a konaný každý rok..

Diagnóza choroby sa vykonáva s odchýlkou ​​T-indexu od normy:

 • výsledkom je 0 - 1 - kosť má normálnu hustotu;
 • indikátor -1..- 2.5 označuje zriedkavosť kosti;
 • hodnota menšia ako -2,5 označuje výskyt osteoporózy.

Počítačová tomografická denzitometria

Pri použití multispirálnej tomografu sa počítačová tomografia vykonáva s ďalším výpočtom hustoty kostí a porovnávacou analýzou s referenčnou hodnotou. Výsledkom sú údaje o hustote 1 cm3. Okrem toho sa vypočítajú kosti v mieste vyšetrenia. Výhoda metódy spočíva v vysokej presnosti údajov a schopnosti určiť hustotu kostí, bez ohľadu na hmotnosť pacienta, kovových prvkov, ktoré môžu interferovať s určovaním výsledkov počas štandardného röntgenového vyšetrenia. Medzi nevýhody stojí za zmienku nadmerný účinok žiarenia na telo pacienta. Preto sa neodporúča vykonávať takýto postup častejšie ako jedenkrát ročne..

Ultrazvuková denzitometria

Vykonáva sa monitorovaním rýchlosti ultrazvukovej vlny pozdĺž kosti. Podľa lekárskych údajov vedie pokles hustoty k drobivosti kostí, čo komplikuje cestu zvukovej vlny. Čím nižšia hustota, tým pomalší pohyb vlny pozdĺž kostného tkaniva. Hustomer má senzory, ktoré dokážu merať rýchlosť vĺn, a špeciálny program pomáha určiť hustotu kostí pomocou indikátorov Z a T.

Ultrazvuková denzitometria vyžaduje na detekciu hustoty použitie povrchovo umiestnených kostí. Medzi ne patrí: žiarenie na ramene, falangy prstov, horná časť holennej kosti. Získané indexy počas ultrazvukovej denzitometrie je možné porovnávať s podobnými ukazovateľmi, ktoré sa dajú získať pri röntgenovom vyšetrení (ak je v čase röntgenovej denzitometrie detegovaná osteoporóza, potom pomocou ultrazvuku sa zistia rovnaké porušenia)..

Ak sa pacient podrobil röntgenovej denzitometrii počas prvého vyšetrenia, počas ktorého sa zistila osteoporóza a po ktorom sa predpísal priebeh liečby choroby, potom sa pri ďalšej diagnóze musí dodržať rovnaká metodika. S týmto prístupom sa zvyšuje pravdepodobnosť správneho hodnotenia účinnosti liečby. Rovnaký princíp by sa mal dodržiavať pri ultrazvukovej denzitometrii - v prípade liečby, berúc do úvahy údaje z prvého ultrazvukového vyšetrenia, by sa kontrola konečných výsledkov mala zakladať na ultrazvukovej denzitometrii..

Diagnóza choroby pomocou ultrazvukového vyšetrenia má mnoho výhod.

 1. Ľudské telo nie je vystavené škodlivému žiareniu.
 2. Možnosť držania na vhodnom mieste pre pacienta v krátkom časovom období.
 3. Vysoká záruka bezpečnosti umožňuje ultrazvukovú denzitometriu pre deti a ženy na svojom mieste.

Stručne povedané, denzitometria poskytuje šancu úplne eliminovať problémy s diagnostikovaním choroby. Každá dostupná technika má dostupnú cenu, nespôsobuje bolesť a ďalšie chyby a tiež poskytuje výsledky vysokej presnosti..
Denzitometria sa vysoko odporúča pre ženy nad 65 rokov. Ak budete postupovať podľa tohto jednoduchého pokynu, môžete znížiť pravdepodobnosť zlomenín u žien v dospelosti. To však nevylučuje skutočnosť, že denzitometria nebude pre ostatných pacientov zbytočná..

Indikácie pre denzitometriu:

 • predčasná menopauza;
 • hormonálne zlyhanie u žien, nedostatok estrogénu, výskyt amenorey;
 • strata váhy;
 • prítomnosť primárneho a sekundárneho hyperparatyreoidizmu;
 • krvní príbuzní, ktorí majú osteoporózu;
 • nedostatočný testosterón u mužov;
 • dlhá doba imobilizácie počas zranení alebo zlomenín;
 • dlhý príjem glukokortikoidov;
 • Utsienko-Cushingova choroba;
 • reumatické choroby sprevádzajúce výskyt osteoporózy.

Je potrebné uznať, že choroba bráni obnoveniu chorých kĺbov. Osteoporóza znižuje silu spojených kostí v kĺboch. V súčasnosti sa čoraz častejšie vyskytuje endoprotetika kĺbov panvy a kolien s artrózou. V tomto prípade je namiesto kĺbu pacienta umiestnená kovová protéza, ktorá je pripevnená na kosti, ktoré tvoria kĺb. Nemennosť výslednej štruktúry je ovplyvnená silou kostného tkaniva, ktoré je hlavnou záťažou protézy. Detekcia artikulárnej osteoporózy spôsobuje nestabilitu endoprotézy, ďalšie zlomeniny kostí a trauma v oblasti protézy a ďalšie komplikácie. Diagnóza, ktorá sa vykonáva s cieľom odhaliť osteoporózu, by sa mala vzťahovať na všetkých pacientov, ktorí majú v úmysle zaviesť endoprotézu..

Dôležité! Dôležitú úlohu pri diagnostike choroby má klinický výskum. Existuje veľa analýz, ktoré možno použiť na hodnotenie stupňa rozvoja osteoporózy a rýchlosti jej progresívneho rozvoja, ale ich význam pre terapeutické výsledky je výrazne menší ako denzitometria..

Pri vyšetrení pacienta, ktorý má príznaky zhoršenej hustoty kostí, je potrebné sa riadiť laboratórnymi informáciami:

 • ženské pohlavné hormóny;
 • hladiny testosterónu u mužov;
 • hormóny štítnej žľazy;
 • vitamín D a vápnik.

Miera chorôb

Indikácia ukazovateľov osteoporózy.

 1. Celkový obsah vápnika. Je to hlavná minerálna zložka kostného tkaniva, hlavný mikroelement, ktorý sa podieľa na tvorbe celej kostnej štruktúry, podporuje hladký chod srdca, nervovosvalové tkanivá, reguluje úroveň zrážania krvi a podieľa sa na mnohých dôležitých procesoch. Normálne hladiny vápnika sú 2,1 - 2,65 mmol / l..
 2. Anorganický fosfor. Prvok minerálneho obsahu kostného tkaniva, ktorý vstupuje do tela vo forme soli, ktorý sa aktívne podieľa na tvorbe kostrového systému a výmene energetických látok. V kostnom tkanive sa nachádza 80% fosforu. Akékoľvek zmeny spojené so vstupom fosforu do krvi sú výsledkom akýchkoľvek zmien v štruktúre kostí, najmä ak sa zistí osteoporóza. Norma 0,9 - 1,4 μmol / l.
 3. Parathormón. Je produkovaný prištítnou žľazou a podporuje proces metabolizmu fosforu a vápnika. Detekcia paratyroidného hormónu poskytuje dôležité informácie na určenie typu osteoporózy. Povolené hodnoty 10,0 - 75,0 pg / ml.
 4. Deoxypyridonoline. Odráža stupeň nestability kostrového systému v moči. Jeho množstvo v moči sa zvyšuje s menopauzou, tyreotoxikózou, osteomaláciou. U žien sa považuje za normálny ukazovateľ 2,4 - 5,5 a u mužov - 3,0 až 7,5.
 5. Osteokalcín. Hlavný proteín kostného tkaniva, ktorý sa priamo podieľa na saturácii kostnými minerálmi a tvorbe nového kostného tkaniva. Toto je všeobecný indikátor metabolizmu kostí a indikátor, ktorý predpovedá ďalší vývoj osteoporózy..

Prebytok osteokalcínu sa vyskytuje u pacientov s primárnou hyperparatyreózou, u pacientov s akromegáliou. V čase postmenopauzálnej choroby sú jej ukazovatele v rámci normálnych limitov alebo mierne nadhodnotené. Renálna osteodystrofia a osteomalacia spôsobujú zníženie jej hodnôt. Toto vyšetrenie je povinné na diagnostikovanie osteoporózy a sledovanie ďalšieho priebehu liečby, ak sa zistí, že hladina vápnika v krvi sa zvýšila.
Osteokalcín má tieto prijateľné ukazovatele:

 • pre ženy s premenopauzou - 6,5 - 42,0 ng / ml;
 • pre ženy s postmenopauzou - 5,5 - 59,0 ng / ml;
 • pre mužov - 12,0 - 52,0 ng / ml.

Liečba chorôb

Liečba osteoporózy zahrnuje nasledujúce hlavné komplementárne kroky.

 1. Spočiatku je predpísaná liečba hlavných chorôb, ktoré prispievajú k vzniku osteoporózy, konkrétne: hypotyreóza, hypogonadizmus, tyreotoxikóza..
 2. Liečba zameraná na získanie kostnej hmoty (vápnik, vitamín D, bisfosfonátové prípravky).
 3. Lieky na zmiernenie bolesti.

V kontexte tohto článku nebude liečba základného ochorenia úplne a dôkladne pokrytá, bude to trvať veľa času. Ďalej sa zameriame na moderný spôsob liečby choroby, ktorý je zameraný na zvýšenie kostnej hmoty.

V súčasnosti je spomedzi všetkých metód najúčinnejšia kombinovaná terapia choroby pomocou:

 • Liečivá vitamínu D alebo ich aktivované druhy;
 • vápnikové prípravky vrátane citranu alebo uhličitanu vápenatého;
 • bisfosfonátové lieky.

Výber správneho postupu liečby tohto ochorenia zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia hustoty kostí každý rok až o 10%, čo významne znižuje riziko zranení a zlomenín. Hlavnou vecou je nezabudnúť, že liečba je dlhý proces, ktorý v niektorých prípadoch trvá niekoľko rokov. Nie je potrebné predpokladať, že znateľné pozitívne zmeny budú viditeľné po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca šiestich mesiacoch.

Ako pridať silu do kostí?

Teraz môžete prejsť na odporúčaciu časť, v ktorej sa môžete zoznámiť s metódami, ktoré môžu zvýšiť hustotu kostí a chrániť sa pred zlomeninami..

 • Vyhnite sa pádom:
 1. S častými závratmi alebo problémami s chôdzou - pri chôdzi by ste mali byť opatrní.
 2. Nie je potrebné, aby chodníky a schody boli zbytočnými objemnými vecami, ktoré bránia voľnému priechodu, drôty by sa mali pripevňovať k stene.
 3. V kúpeľni položte protišmykové rohože a pripevnite zábradlia do samotnej vane.
 4. Noste obuv s protišmykovou podrážkou.
 • Pridajte do svojho denného stravovania vitamín D a vápnik.

Ženy po menopauze a muži vo veku 50 a viac rokov potrebujú 1 500 mg vápnika každý deň, pre mladých mužov a ženy bude stačiť 1 000 mg vápnika..

Množstvo vápnika, ktoré vstupuje do tela s jedlom denne, sa môže vypočítať pomocou nižšie uvedeného zoznamu..

Prítomnosť vápnika v potravinách (výpočet na 100 g):

 • mliečne výrobky (okrem syra) - 110 mg;
 • zmrzlina - 110 mg;
 • mäkký syr - 250 mg;
 • tvrdý syr - 700 mg;
 • jogurt - 150 mg;
 • čokoládové výrobky - 230 - 290 mg;
 • biely chlieb - 160 mg;
 • tmavý chlieb - 110 mg;
 • halva - 650 mg;
 • varená ryža - 200 mg;
 • pomarančový džús - 40 mg;
 • špenát - 150 mg;
 • mandle - 250 mg;
 • 1 vajíčko - 50 mg.

Poznámka! V mlieku a mliečnych výrobkoch sa nachádza veľké množstvo vápnika. 1 liter kefíru alebo mlieka obsahuje množstvo vápnika potrebné na denný príjem.

Aby sa zabránilo liečbe tohto ochorenia, je dôležité vedieť, že okrem vápnika potrebuje ľudské telo potrebné množstvo vitamínu D - významne prispieva k tvorbe kostného tkaniva a zvyšuje absorpčnú kapacitu vápnika. Tvorba vitamínu D v tele sa vyskytuje pod vplyvom slnka..

Je tiež dôležité riadiť sa týmito pokynmi..

 1. Odvykanie od zlých návykov, najmä fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.
 2. Zapojte sa do gymnastiky a fyzickej aktivity, opustite sedavý životný štýl.
 3. Včasné uchýlenie sa k lekárskej starostlivosti. Pri probléme s osteoporózou môžete kontaktovať reumatológa, nefroológa, gynekológa, konzultovať s terapeutom.
 4. Užívajte lieky, ktoré zvyšujú pevnosť kostí.

Ak sa diagnostikuje osteoporóza, odborník vo väčšine prípadov predpisuje lieky, ktoré normalizujú metabolizmus minerálov v tele. Ich príjem vedie k rýchlejšiemu procesu tvorby kostí, ako je jeho štiepenie. Kosť sa opäť stáva silnou a hustou.

Zhrnúť

Osteoporóza je choroba, ktorú nie je ľahké zbaviť. Včasný prístup k lekárovi a správna diagnóza, ktorej metódy boli opísané v článku, však pomôžu načrtnúť správny priebeh liečby, zastaviť proces degenerácie kostí a postupne obnoviť organizmus..

Video - Doktor o tom, ako diagnostikovať osteoporózu

Osteoporóza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa.
Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum).
Membránová prietrž Bohdalek - bránková prietrž kvôli nedostatočnému rozvoju svalovej vrstvy bránice v trojuholníku driekovej rebrá.Klinický obrazVeľké diafragmatické kýly Bohdaleka zistené v detskom veku sú častejšie umiestnené vľavo, pravdepodobne preto, že tvorba pravého kupola v prenatálnom období končí skôr.