loader

Hlavná

Hlava

Laboratórna a inštrumentálna diagnostika pri cirhóze

Cirhóza je zákerné ochorenie, ktoré je ťažké určiť v počiatočnej fáze. Preto, s podozrením na vývoj patológie, lekár odporúča vykonať testy alebo podstúpiť inštrumentálne diagnostické metódy. Umožňujú vám všimnúť si aj menšie zmeny tkanív a prijať včasné opatrenia na zachovanie pečene a predĺženie života pacienta.

Všeobecné charakteristiky choroby

Cirhóza pečene je určená predovšetkým krvnými testami. Toto ochorenie vedie k zmene štruktúry tkanív, ktorá ovplyvňuje zloženie hlavnej biologickej tekutiny v ľudskom tele. Môže vzniknúť v dôsledku nadmerného vystavenia priemyselných toxínov, alkoholu, vysokých dávok liekov, ťažkých kovov alebo vírusov hepatocytom. Spôsobujú zápalový proces, ktorý narúša prísun krvi do pečeňových buniek a postupne zomierajú v dôsledku chronickej hypoxie. V mieste nekrózy sa tvoria fibrotické zlúčeniny, ktoré iba zhoršujú normálny odtok krvi.


Cirhózu je ťažké diagnostikovať iba v prvých štádiách. Klinické príznaky v tomto štádiu sú zamieňané s inými chorobami. Alkoholický typ patológie sa dá ľahšie zistiť, pretože na pozadí vnútorných deštruktívnych procesov má pacient tiež fyzické zmeny.

Základné metódy zisťovania

Pacient zvyčajne konzultuje s lekárom, ak si všimne žltnutie kože, slabosť, nevoľnosť alebo zvracanie. Špecialista predpisuje laboratórne a inštrumentálne štúdie o stave pečene a tela. Ich výsledky nám umožňujú vidieť celý obraz, určiť nielen patológiu, ale aj choroby, ktoré sa vyskytujú na jej pozadí.

Laboratórny výskum

Každý pacient je zvedavý, aké testy ukazujú cirhózu pečene a čo zostáva urobiť, aby lekár mohol diagnostikovať s vysokou presnosťou. Moderná medicína používa najmodernejšie techniky, ktoré neponechávajú žiadne pochybnosti. Takmer všetky z nich nespôsobujú nepohodlie a zároveň sú vysoko účinné..

Je dôležité to vedieť! Analýzy na cirhózu sa delia na niekoľko typov: klinické, funkčné testy pečene, biochemické, sérologické metódy, koagulogram..

Každý hovorí o štádiu choroby, prebiehajúcich procesoch a pomáha pri výbere terapeutickej taktiky. Všeobecný krvný test vám umožňuje určiť prítomnosť zápalu v tele a tiež podozrenie na proces odumretia pečeňových buniek..

Pri cirhóze bude dešifrovanie nasledujúce:

 • Zníženie hladín hemoglobínu. Normálne by to malo byť 120 g / l pre ženy, 130 g / l pre mužov.
 • Zvýšený počet bielych krviniek.
 • Zmena v zložení bielkovín.
 • Redukcia doštičiek.
 • Výrazné zvýšenie koagulačného koeficientu krvi. Pre ženy je to zvyčajne 15 mm / h, pre mužov 10 mm / h.
 • Znížte albumín.

Zohľadňuje sa aj stav moču. Bude obsahovať proteín, ktorý naznačuje pokračujúce vážne patologické zmeny. Okrem toho bude musieť pacient podrobiť štúdii výkaly - vylúčiť pravdepodobnosť echinokokózy a identifikovať nestrávené proteíny, ktoré naznačujú vývoj obštrukčnej žltačky..

Testy pečene

Dôležitým krvným testom na cirhózu pečene, ktorý vykonávajú všetci pacienti s podozrením na túto patológiu alebo hepatitídu, sú pečeňové testy. Na rozdiel od iných metód to umožňuje nielen identifikovať chorobu, ale tiež určiť príčinu s vysokou presnosťou. Hlavnými ukazovateľmi prítomnosti procesu aktívnej bunkovej smrti v orgáne sú aspartátaminotransferázy a alanínaminotransferázy. Ak sa u osoby vyvinie cirhóza, krvný test poskytne výsledky s vyššími hodnotami ako v tabuľke.

indexNormálni mužiNormálne ženy
ALT (jednotka / l)Biochemická analýza

Biochémia v cirhóze pečene je komplex techník, ktoré umožňujú kompletné štúdium mnohých kľúčových charakteristík funkčnej aktivity vnútorných orgánov. Umožňuje vám identifikovať problémy s pečeňou a zvýšiť tak hlavné ukazovatele. Priradiť ju spolu s inými metódami, ako aj v prípade detekcie svrbenia pokožky pacienta, zmien v odtieni bielkovín očí a pokožky, zmeny farby stolice..

Analýza biochémie pri cirhóze poskytne tieto výsledky:

 • Znižuje hladinu glukózy a celkového proteínu.
 • Nad normálnymi hodnotami sú AST, ALT, GGT, alkalická fosfatáza.
 • Zvýšená koncentrácia bilirubínu.
 • Znížené množstvo Na a Ca v krvi.
 • Zvýšená močovina a kreatinín.

V počiatočnom štádiu sa posledné uvedené koeficienty nemusia ani zvýšiť, je to spôsobené skutočnosťou, že sa zvyšujú s rozvojom komplikácií, ako sú zlyhanie obličiek, ascites a systémové poškodenie obličiek. Normálne ukazovatele biochemického krvného testu, ak nie je cirhóza pečene, sú v nasledujúcich rozsahoch.

indexNižšia hodnotaHorná hranica
Bilirubín (MeMol / L)8.520.5
Aminotransferázy (IU / L)7.040,0
Gama-glutamyltranspeptidáza (U / L)1071
Alkalická fosfatáza (U / L)80306
Albumín (g / l)35.050,0
Gama globulíny (%)1222
Protrombínový čas (y)jedenásť13.3

So zvýšením ukazovateľov lekár dospel k záveru o prítomnosti nekrotických procesov v pečeňových bunkách. Biochémia je jedným z najviac informatívnych laboratórnych testov, ktoré dokážu určiť zápalové procesy a diagnostikovať cirhózu. Pacientovi sú okrem toho pridelené ďalšie výskumné metódy, ktorých výsledky sa posudzujú spolu.

Prístrojové techniky

Po kontaktovaní špecialistu a absolvovaní laboratórnych testov lekár odporúča, aby sa pacient podrobil sérii vyšetrení s použitím moderných lekárskych technológií. Tieto metódy sú najviac informatívne a umožňujú vám identifikovať porušenia pred objavením sa prvých príznakov. Sú však predpísané iba vtedy, ak existujú vážne dôvody, pretože v tomto procese najčastejšie osoba dostáva dávku žiarenia.

Najúčinnejšie diagnostické metódy sú:

 1. Endoskopia. Používa sa na štúdium orgánov umiestnených v bruchu. S jeho pomocou sa určí latentné krvácanie, ktoré môže sprevádzať vývoj cirhózy.
 2. ultrazvuk Bezbolestná metóda, ktorá vám umožní skontrolovať stav pečene a priechodnosť žlčovodov. Výsledky môžete získať 15 minút po začiatku štúdie..
 3. Počítačový tomogram. Progresívna technika, ktorá vám umožní skontrolovať funkčnosť tela a fungovanie všetkých systémov. S jeho pomocou sa zisťuje cirhóza a regeneračné procesy v pečeni. Strávte to s kontrastom alebo bez neho.
 4. Magnetická rezonancia.
 5. Biopsia. Umožňuje vám zistiť, aké procesy prebiehajú v tele, identifikovať biliárnu cirhózu a vyhodnotiť dynamiku liečby. Pod kontrolou ultrazvuku sa ihla vkladá cez kožu brušnej dutiny. Táto technika je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi a rizikom, a preto sa nie vždy používa v závislosti od stavu pacienta.

Okrem týchto metód sa odborníci uchýlili k portomanometrii, angiografii, rádionuklidovej scintigrafii - aby určili veľkosť pečene, stupeň narušeného prietoku krvi v nej, ako aj vývoj sprievodných ochorení..

Imunologické štúdie

Na stanovenie stavu pečeňového tkaniva, ako aj vývoja cytolytického syndrómu alebo mechanického zápalu, umožňujú imunologické testy. Sú založené na špecifickej interakcii protilátok a antigénov. S ich pomocou sa určujú porušenia hormonálneho pozadia, ako aj vývoj nádorov a ďalšie patológie v tele..

Takáto štúdia sa nevyžaduje u všetkých pacientov, iba ak sa príčina bolesti na pravej strane odlišuje inými metódami. U niektorých pacientov sú hepatocyty ničené samotným telom a berú ich na cudzie prvky. V tomto prípade môžu spôsobiť cirhózu iba imunologické testy..

Poradenstvo! Testy testujú zvýšenie imunoglobulínov a protilátok.

Stanovenie závažnosti choroby

Stupnica Child-Pugh sa používa na určenie stupňa cirhózy, stavu pacienta a výberu taktiky liečby. Vďaka nej je možné urobiť predpoveď očakávanej dĺžky života. Vykonajte hodnotenie pomocou tabuľky.

Aké testy sa robia na cirhózu a aké ukazovatele naznačujú ochorenie?

Cirhóza pečene je závažné a nezvratné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti za pár rokov. Analýzy na cirhózu vám umožňujú urobiť presnú diagnózu a predpísať správnu liečbu, ktorá pomáha spomaliť vývoj choroby a predĺžiť život pacienta..

Zoznam testov na cirhózu

Ak existuje podozrenie na cirhózu, pacientovi je predpísaná séria štúdií, ktoré zahŕňajú všeobecnú analýzu krvi, moču, výkalov..

V počiatočnom štádiu, ktoré sa nazýva kompenzované, cirhóza nemá výrazné príznaky. V subkompenzovanom štádiu sú príznaky minimálne, takže laboratórne zmeny sú hlavným ukazovateľom prítomnosti choroby. Aby sa zistila cirhóza pečene a zmeny, ktoré spôsobila, sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • Biochemický krvný test na vyhodnotenie pečene. V tejto fáze sa stanoví tvorba albumínu (bielkovín pečene), bilirubínu a indexov protrombínu.
 • Analýzy na stanovenie zápalového procesu naznačujú zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov (AST a ALT).
 • Testy na určenie typu cirhózy (biliárna, autoimunitná).
Ak sú predpísané ERCP a FGDS

Ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, predpísajú sa ďalšie testy na cirhózu - ERCP a FGDS na poruchy trávenia, krvné testy na amoniak a alfa-fetoproteín na vylúčenie prítomnosti rakoviny pečene, paracentézu v prítomnosti tekutiny v peritoneálnej dutine (ascites). Na identifikáciu príčin cirhózy sa na detekciu vírusu hepatitídy predpisujú PCR a ďalšie štúdie.

Medzi ďalšie testy patria výskum orgánov, ako sú ultrazvuk alebo MRI pečene, v pochybných prípadoch je na potvrdenie diagnózy predpísaná biopsia. Pacient musí podstúpiť úplné vyšetrenie a musí podstúpiť pečeňové testy na všetky hlavné ukazovatele. Toto je jediný spôsob, ako určiť správnu diagnózu a predpísať vhodný priebeh udržiavacej liečby..

Výsledky testu choroby

Najspoľahlivejším výsledkom je kombinácia ultrazvukovej a pečeňovej biopsie - umožňujú nám zistiť prítomnosť spojivového tkaniva v tých častiach pečene, v ktorých zvyčajne nie je prítomná..

Ultrazvukové vyšetrenie ukazuje prítomnosť oblastí so zmenenou hustotou ozveny (spojivové tkanivo) umiestnených difúzne v pečeni a umožňuje vám určiť veľkosť orgánu, určiť oblasť lézie, štruktúru parenchýmu, priechodnosť žlčových ciest a ďalšie parametre. Ultrazvuk sa vykonáva v špecializovanej kancelárii, nevyžaduje si špeciálnu prípravu od pacienta, nespája sa bolestivosť, zranenia a iné nepríjemné pocity.

Biopsia poskytuje jednoznačné výsledky, čo potvrdzuje, že patologickými oblasťami odhalenými ultrazvukom sú presne cirhotické lézie pečene. Biopsia sa vykonáva pod dohľadom ultrazvuku v špeciálne vybavenej miestnosti, v lokálnej alebo celkovej anestézii, pretože samotný postup je dosť bolestivý. Počas procedúry sa časť pečeňového parenchýmu odoberie punkciou v brušnej dutine. Bioptický test vykonáva špecialista v histologickom laboratóriu..

MRI pečene vám umožňuje vizualizovať a spresniť údaje o ultrazvuku, ak nedávajú jasnú odpoveď. Táto štúdia je predpísaná aj v prípadoch, keď biopsia z nejakého dôvodu nie je možná. Existujú napríklad určité kontraindikácie spojené s vážnym stavom pacienta.

Ultrazvuk, MRI a biopsia sa používajú aj na monitorovanie účinnosti liečby - ak príznaky choroby progresívne prechádzajú, potom liečba nie je dostatočne účinná. Pomalý pokrok alebo jeho neprítomnosť je ukazovateľom účinnej liečby cirhózy, pretože naznačuje spomalenie procesov rozkladu orgánov..

Chémia krvi

Biochemický krvný test na cirhózu sa predpisuje na sledovanie stupňa poškodenia pečene a iných orgánov spôsobených touto chorobou. Pretože samotný proces odberu krvi je pre pacienta bezpečný, analýzu je možné predpísať pomerne často, takže lekár má možnosť podrobne vyhodnotiť dynamiku choroby..

Krv je potrebné darovať na lačný žalúdok, je dovolené piť iba trochu tekutiny. Čaj, káva a iné nápoje pred skúškou sú však zakázané. Na alkohol sa vzťahuje prísny zákaz, dokonca aj malé množstvo spotrebované v predvečer môže negatívne ovplyvniť presnosť analýzy. Všetky lieky, ktoré pacient užíva, by sa mali nahlásiť lekárovi. Ak musíte darovať krv počas dňa alebo večera, musíte sa pred analýzou vyhnúť jedeniu 6-8 hodín.

Časť moču na analýzu sa ráno zhromažďuje v špeciálnom sterilnom obale. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na analýzu výkalov, zhromažďuje sa tiež v sterilnej nádobe a odosiela sa do laboratória.

Dekódovanie biochemickej analýzy

Záver väčšiny analýz dáva odborník na funkčnú diagnostiku a pacient nevidí ich výsledky. V prípade biochemického krvného testu sa však výsledky zobrazujú vo forme, ktorá označuje požadované látky a ich obsah v krvi. Moderné formuláre na vydávanie výsledkov majú ďalší stĺpec, v ktorom sú uvedené bežné ukazovatele. To umožňuje pacientovi jasne vidieť výsledky testu a pochopiť, kde došlo k porušeniu.

Pri cirhóze pečene sa vždy venuje pozornosť zmene niekoľkých ukazovateľov - pečeňových enzýmov, bilirubínu, močoviny, celkového proteínu a albumínu. Iné ukazovatele testov na cirhózu pečene nie sú významné.

Pečeňovými enzýmami sú aminotransferázy (ALT a AST), alkalická fosfatáza (ALP) a gama-glutamyl-transpeptidáza (GGT). Zvýšenie ich koncentrácie nad normálne naznačuje poškodenie pečene. Tieto ukazovatele sa však môžu zvýšiť pri iných chorobách, napríklad pri infarkte myokardu. Charakteristickým zvýšením cirhózy pečene je výrazné zvýšenie ALT a GGT, mierne zvýšenie AST a mierne alebo výrazné zvýšenie alkalickej fosfatázy. Močovina v cirhóze sa postupne zvyšuje.

Ukazovatele Bilirubinu

Bilirubínu sú pridelené tri riadky, ktoré ukazujú ukazovatele celkového, konjugovaného a nekonjugovaného bilirubínu. Pomer konjugovaného k nekonjugovanému bilirubínu odráža príčiny zvýšenia hladiny tejto látky v krvi. Pri cirhóze sa vždy zvyšuje celkový bilirubín, najmä v dôsledku nekonjugovaného (priameho) bilirubínu.

Na objasnenie povahy žltačky je predpísaný ďalší test na cirhózu v moči. Normálne v nej chýba bilirubín alebo je prítomný v stopových množstvách, pri cirhóze je jeho hladina zvýšená. Obsah relevantných látok vo výkaloch zostáva normálny..

Zmena v zložení bielkovín krvi je jedným z hlavných ukazovateľov dynamiky choroby. Pretože pečeň produkuje najdôležitejšie plazmatické proteíny - albumín, cirhóza znižuje množstvo celkového proteínu a obsah albumínu..

Spolu s nimi je znížená schopnosť krvi zrážať sa, index protrombínu a ďalšie ukazovatele spojené s krvnými proteínmi. Všeobecný krvný test na cirhózu je neinformatívny, takže hlavný dôraz sa kladie na biochemické výskumné metódy, ktoré nám umožňujú vyhodnotiť klinický obraz choroby..

Aký ďalší výskum môže byť potrebný?

Okrem toho sú predpísané rôzne štúdie, ktoré dokážu identifikovať príčinu choroby a súvisiace choroby. Najčastejšie sa jedná o endoskopické štúdie tráviaceho traktu - FGDS, ERCP, analýza obsahu dvanástnika. Sú nevyhnutné, pretože ochorenie pečene takmer vždy spôsobuje trávenie.

Ak je príčinou cirhózy vírusová hepatitída, musia sa predpísať ELISA a PCR s určením vírusovej záťaže - môžu nielen zistiť prítomnosť vírusu, ale aj vyhodnotiť jeho množstvo a tým aj účinnosť liečby..

Krvné testy na cirhózu

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa komplexné vyšetrenie funkcie pečene: všeobecný krvný test, biochemické, imunologické krvné testy, stanovenie markerov vírusovej infekcie, hardvérové ​​diagnostické metódy. Čo je cirhóza pečene? Toto je ochorenie dystrofickej povahy, ktoré vedie k smrti pečeňových buniek. V dôsledku štrukturálnych zmien v pečeňovom tkanive dochádza k hlbokému porušeniu jeho funkcií. Bez diagnózy a adekvátnej liečby môže byť cirhóza pečene fatálna.

Ako diagnostikovať cirhózu pečene

Na včasné odhalenie príznakov cirhózy pečene, určenie prognózy ochorenia a liečby je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie funkcie pečene..

 • Vývoj cirhózy pečene ovplyvňuje stav celého ľudského tela. Postupom choroby sa vyskytujú špecifické zmeny v zložení vnútorného prostredia - krv, lymfa, medzibunková tekutina.
 • Krvný obraz na cirhózu pečene je cenným diagnostickým prvkom, ktorý umožňuje určiť hĺbku porúch, identifikovať príčinu patológie, vykonávať diferenciálnu diagnostiku s podobnými ochoreniami pečene.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Ako laboratórna diagnostika sa používajú tieto štúdie:

 1. biochemický krvný test, ktorý vám umožní vyhodnotiť pečeň podľa koncentrácie určitých metabolických produktov s definíciou: ALT, AST, GGT, proteínových frakcií, lipidov, enzýmov, aminokyselín, hormónov, TG, GGTP, močoviny, kreatinínu, alkalickej fosfokinázy, cholesterolu s lipidovým profilom glukóza; coagulogram.
 2. všeobecný krvný test - štandardná technika, ktorá sa používa na stanovenie kvantitatívneho obsahu bunkových prvkov a chemického zloženia krvi;
 3. imunologický krvný test;
 4. krvné testy na stanovenie markerov vírusovej infekcie, ELISA, PCR.
 5. Ďalšou diagnostickou metódou môže byť analýza moču na obsah bilirubínu, urobilínu, IPT.

Hardvérové ​​diagnostické metódy

Moderné metódy skúšania hardvéru:

 1. Fibroscan pečene na prístroji fibroscan na stanovenie štruktúry a hustoty pečeňového tkaniva.
 2. Dopplerografia pečene, ktorá sa vykonáva súčasne s ultrazvukom, s cieľom vyhodnotiť stav pečeňových ciev.
 3. Iné metódy diagnostiky hardvéru: CT, FGDS, rádioizotopové vyšetrenie pečene, laparoskopia s biopsiou, ak je uvedená.

Čo môže preukázať všeobecný krvný test

Ako povinné monitorovanie počas počiatočného vyšetrenia pacienta sa vykonáva všeobecný klinický krvný test, a to aj bez podnetov. Aké ukazovatele všeobecného krvného testu môžu byť dôvodom na vyšetrenie cirhózy pečene:

 1. Anizocytóza vo všeobecnom krvnom teste je stav červených krviniek a bielych krviniek, keď sa zmení ich veľkosť. Označuje výskyt nejakého patologického procesu v tele. Môže hovoriť o poškodení pečene.
 2. Znížením počtu krvných doštičiek pod stanovenú hranicu môže byť tiež cirhóza.
 3. Zvýšenie celkovej analýzy ESR v krvi môže byť so zápalovými procesmi v tele alebo so stavmi sprevádzanými odbúravaním tkanív, nekrózou a rôznymi otravami. Možno sa u tohto subjektu vyvinie ochorenie pečene.
 4. Leukopénia v krvnom teste je pokles počtu bielych krviniek, je tiež príležitosťou na vyšetrenie cirhózy.

Biochemický krvný test na cirhózu

Počiatočné štádium poškodenia pečene môže byť pre človeka asymptomatické. Ale v krvných bielkovinách zložky neustále cirkulujú, ktoré sa tvoria pri rozkladných a syntéznych reakciách počas práce hepatocytov - pečeňových buniek. A úplne prvým príznakom vzniku cirhózy je zmena biochemického zloženia krvi.

Nasledujúce biochemické parametre majú diagnostickú hodnotu so znakmi poškodenia pečeňového tkaniva:

 1. enzýmová aktivita aspartátaminotransferázy a alanínaminotransferázy (indikátory ACT a Alt);
 2. aktivita plazmatickej alkalickej fosfatázy a gama-glutamyl transpeptidázy (GGT);
 3. obsah bielkovín (najmä albumínu) a faktory zrážania krvi;
 4. koncentrácia bilirubínového pigmentu, jeho priame a nepriame frakcie;
 5. koncentrácia špecifických protilátok (antinukleárne a antimitochondriálne).
 6. Zohľadňujú sa nielen ukazovatele aktivity jednotlivých vzoriek pečene, ale aj ich vzájomný pomer.

Analýzy, Alt, ACT, dekódovanie, norma

Enzýmy v plazme hepatocytov - alanínaminotransferáza a aspartátaminotransferáza - keď sú bunky ničené, môžu ísť do krvného obehu vo veľkých množstvách.

 • V biochemických analýzach sa to prejavuje zvýšením aktivity Alt a AcT. Indikátory normy enzýmov aminotransferázy:
 1. Alt - 5-33 IU / l
 2. ACT - 7-40 IU / L

V cirhotickom procese sa tieto ukazovatele môžu výrazne zvýšiť a stupeň ich zvýšenia je úmerný intenzite nekrotických procesov (s výnimkou terminálneho štádia)..

 1. Prudký pokles indexov enzýmov s už preukázanou cirhózou je mimoriadne nepriaznivým prognostickým príznakom: v biochémii krvi sa odráža masívna nekróza v terminálnom štádiu choroby..

Indikátory, ALT, ACT nad normálne

 • Mierne zvýšenie koncentrácie (1,5 až 2-krát) je charakterizované stavom tukovej pečene, chronickej vírusovej hepatitídy.
 • Cirhóza pečene je sprevádzaná výrazným zvýšením obsahu enzýmov, najmä Alt, čo je príznakom deštrukcie pečeňového tkaniva..
 • Priemerný stupeň zvýšenia ukazovateľa sa v porovnaní s normou považuje za prekročenie 2-19 násobku, vyjadrené - 20 alebo viac.
 • Porovnanie koncentrácií Alt a AcT má tiež diagnostickú hodnotu, napríklad pomer 1: 2 naznačuje poškodenie pečene v dôsledku intoxikácie alkoholom..
 • Aby ste dosiahli spoľahlivé výsledky, musíte darovať krv skoro ráno na lačný žalúdok.

Zmeny celkového proteínu pri krvnom teste

 1. Zvýšenie absolútnej koncentrácie celkového proteínu v krvnom sére, ktoré nie je spojené s nerovnováhou vo vodnej rovnováhe, môže naznačovať aktívnu chronickú hepatitídu a cirhózu..
 2. K absolútnemu zníženiu koncentrácie celkového proteínu v krvnom sére dochádza, keď je v tele nedostatočný príjem alebo syntéza proteínu. A môže hovoriť o hepatitíde, cirhóze pečene alebo otrave.

Bilirubín v krvnom teste

Rozkladom hemoglobínu sa vytvára pigment bilirubín - toxická zlúčenina, ktorá môže ľahko preniknúť do buniek a narušiť priebeh základných chemických procesov..

 1. Existuje prirodzený mechanizmus pre jeho neutralizáciu transláciou do neaktívnej formy, počas ktorej bilirubín vstupuje do pečeňového tkaniva a viaže sa na povrch hepatocytov s kyselinou glukurónovou. (Priamy) bilirubín viazaný týmto spôsobom sa vylučuje.
 2. Koncentrácia priameho bilirubínu u zdravého človeka nepresahuje 4,6 μmol / l,
 3. nepriamy (neviazaný) - 17 μmol / l,
 4. celkom - 8,4 - 21,6 μmol / l.

Žltačka s cirhózou, príčiny

V cirhotickom procese môžu byť ukazovatele bilirubínu v krvi výrazne vyššie, čo je z týchto dôvodov:

 • neschopnosť zachytiť pigment hepatocytmi z dôvodu porušenia ich integrity;
 • porušenie konjugácie v dôsledku nekrotického procesu;
 • porušenie odtoku viazaného bilirubínu do žlče, v dôsledku čoho sa vracia späť do krvného obehu.
 • Významné zvýšenie koncentrácie bilirubínu s cirhózou je sprevádzané výskytom ikterického tieňa kože a často sa objavuje svrbenie..
 • Pri závažných (dekompenzovaných) stupňoch choroby môžu byť hodnoty bilirubínu vyššie ako 100 μmol / l, čo si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc!

Aké testy je potrebné vykonať na monitorovanie funkcie pečene

Aby sa monitoroval funkčný stav pečene s rizikovými faktormi, odporúča sa vykonať vyšetrenie najmenej raz ročne:

Príčiny cirhózy pečene

Najbežnejšie príčiny cirhózy sú:

 1. intoxikácia alkoholom,
 2. škodlivá výroba,
 3. obezita,
 4. hepatitída rôznych etiológií. Najmä nebezpečná vírusová hepatitída.

V priebehu biochemickej analýzy sa študuje aktivita a koncentrácia enzýmov, protilátok, pigmentov, proteínových frakcií séra. Podľa stupňa zvýšenia enzýmovej aktivity je možné posúdiť príčinu cirrhotických zmien.

 • Výskyt špecifických protilátok v krvi naznačuje prítomnosť zápalového procesu v pečeni, ktorý je vždy sprevádzaný imunitnou odpoveďou.
 • Biochémia krvi vám predovšetkým umožňuje posúdiť príčinu, intenzitu patologických procesov a ich prevalenciu.

Video, ako rýchlo obnoviť pečeň

Analýza moču na cirhózu

Biochemické a organoleptické ukazovatele moču tiež pomáhajú pri diagnostike patológie pečene.

 • Skúma sa obsah červených krviniek a bielych krviniek, proteínových molekúl, vylučovaného bilirubínu..
 • Normálne sa bilirubín v moči nedeteguje ani nedeteguje v malom množstve.
 • Jeho obsah v závislosti od intenzity patologických procesov môže byť od 9 do 50 μmol / L. Tento stav sa nazýva bilirubinúria a je sprevádzaný silným stmavnutím moču..
 • Hodnotia sa výsledky rozboru moču spolu s prepisom biochemických parametrov krvi..

Hardvérové ​​metódy na štúdium funkcie pečene

Okrem laboratórnych metód na štúdium funkcie pečene sú dôležitým informatívnym hodnotením stupňa poškodenia pečene hardvérové ​​metódy:

 1. Fibroscanning pečene alebo elastografia, elastometria sa vykonáva na fibroskánovom prístroji a pomáha určiť štruktúru pečeňového tkaniva, jeho hustotu.
 2. Dopplerografia pečene, ktorá sa vykonáva súčasne s ultrazvukom. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť stav pečeňových ciev a určiť stupeň vaskulárnych zmien, ktoré sú často komplikované cirhózou..
 3. CT - počítačová tomografia, rádiografia s použitím kontrastnej látky.

Jedná sa o dostupné a neinvazívne techniky, ktoré sú vysoko informatívne o štádiu cirhózy a iných ochorení pečene a prognóze ochorenia..

Hepatálna cirhóza

Pochopenie ukazovateľov pečene s cirhózou, môžete zistiť štádium choroby. Zisťovaním, kedy sa ALT a AST, bilirubín, krvný test a biochémia na cirhózu stanú kritickými, je možné určiť závažnosť ochorenia. Tieto znalosti nebudú nikdy zbytočné. V modernej spoločnosti je cirhóza častou chorobou. A ak existuje, orgán nemôže byť úplne vyliečený. Toto ochorenie možno zastaviť, pretože nedochádza k regenerácii pečeňových buniek. Aj napriek vývoju modernej medicíny neexistuje žiadny liek, ktorý by pomohol obnoviť orgán. Včasné privolanie špecialistu a potrebné diagnostické opatrenia pomáhajú včas odhaliť chorobu a vyriešiť problém s najmenšou stratou..

Diagnostické opatrenia na cirhózu

Cirhóza je závažné ochorenie, ktoré sa nedá liečiť doma. Ochorenie môže byť smrteľné, ak je diagnóza oneskorená alebo ak pacient vôbec nehľadá lekársku pomoc. Aby bolo možné určiť, či má pacient cirhózu a nakoľko choroba postihla pečeň, sú testy nevyhnutne potrebné:

 • všeobecná analýza krvi,
 • všeobecná analýza moču,
 • chémia krvi,
 • enzýmová analýza,
 • údaje o zrážaní krvi,
 • ukazovatele antigénov a protilátok,
 • imunologický výskum,
 • hormonálne krvné testy,
 • ultrazvukové vyšetrenie postihnutého orgánu,
 • CT sken,
 • pečeňové testy,
 • magnetická rezonancia.

Vyššie uvedené testy na cirhózu sú najbežnejšie. Ak bude diagnóza potvrdená, bude potrebné vykonať podrobnejšie testy.

Po preštudovaní anamnézy pacienta a zhromaždení všetkých potrebných údajov z testov môže lekár diagnostikovať cirhózu.

Laboratórne krvné testy

Krvný test na cirhózu pečene slúži ako základný materiál, ktorého štúdia umožní pochopenie prítomnosti ochorenia. Tento materiál sa používa na získanie indikátorov pečeňového bilirubínu s cirhózou, hlavných enzýmov, koagulácie, prítomnosti antigénov a protilátok, hormonálnych, imunologických a iných údajov o pacientovi..

Všeobecná analýza

Pred začatím rozsiahlej štúdie pacienta odborník nariadi pacientovi, aby sa podrobil všeobecnému krvnému testu. Hlavné krvné obrazce pri cirhóze sú nasledujúce:

názovnormaVýsledky ochorenia
hemoglobínViac ako 110 g / l2-3 krát
červené krvinky4 000 000/1 mm3Rýchly pokles
biele krvinky9 000 000/1 lNiekoľkokrát prekročenie
ESR u mužov / žien10 ml / h / 15 ml / hPrekročenie normy 1,5-krát alebo viackrát

biochemické

Najindikatívnejšou a najkomplexnejšou metódou diagnostiky je biochémia pri cirhóze. Biochemický krvný test na podozrenie na cirhózu pečene sa predpisuje, ak sa vo výsledkoch získaných v predchádzajúcej štúdii zistia abnormality. Pri biochemickom krvnom teste sú známe nasledujúce ukazovatele:

názovNorma v 1 LVýsledky v prítomnosti choroby
ALT (alanínaminotransferáza)Prekračovanie 4 alebo viackrát
AST (aspartátaminotransferáza)41 jednotiek.Výrazný prekročenie normy
bielokViac ako 40 gVýrazné zníženie albumínu
Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)140mVýrazný prekročenie normy
GGT (gama-glutamyltranspeptidáza) pre mužov61MEVýrazný prekročenie normy
GGT (gama-glutamyltranspeptidáza) pre ženy30MEVýrazný prekročenie normy
Bilirubin (pripojený)Prekračovanie 2 alebo viackrát
Bilirubín (zadarmo)Prekračovanie 2 alebo viackrát
Bilirubin (celkom)8,5 - 20,5 mmolPrekračovanie 2 alebo viackrát

ALT a AST sú ukazovatele, ktoré ukazujú hĺbku (AST) a rozsah (ALT) poškodenia orgánov. ALT a AST pri cirhóze sú na prvom mieste v diagnostike. Alanínaminotransferáza je enzým v tráviacej žľaze a zvýšenie hladín ALT v cirhóze naznačuje poškodenie zápalových orgánov. ALT s cirhózou pečene prekročí normu viac ako 5-krát. Zvýšený enzým AST naopak naznačuje príznaky nekrotického procesu.

ALP je jednou zo základných membrán hepatocytov a jej zvýšená hodnota tiež naznačuje poškodenie orgánov.

Zvýšená rýchlosť gama-glutamyltranspeptidázy (GGTP) naznačuje problémy so žlčovými kanálikmi.

Bilirubín je druh potravy pre pečeň, pretože práve on je subjektom spracovania pečeňového systému tela. Bilirubín s cirhózou pečene, ktorý má dlhodobo zvýšený indikátor, naznačuje významné poškodenie tela, ktoré môže dokonca ovplyvniť nervový systém, čo vedie k encefalopatii zmiešanej genézy. Je pozoruhodné, že ukazovatele bilirubínu s cirhózou sa takmer vždy zvyšujú.

Biochémia krvi umožňuje nielen odhaliť prítomnosť choroby, ale aj určiť mieru poškodenia orgánov:

 • Stabilizácia stavu pacienta sa prejavuje poklesom hladín ALT a AST, ako aj prítomnosťou bilirubínu v rámci prípustnej normy. Takýto obraz môže znamenať účinnosť liečby a odstránenie exacerbácie chorôb vedúcich k rozvoju cirhózy. Neaktívna fáza choroby má rovnaké údaje..
 • Priebeh choroby bez zmien dokazujú neustále zvýšené hladiny ALT, AST a bilirubínu.
 • Zlyhanie tela je indikované náhle normalizovanými indikátormi na pozadí absencie všeobecného zlepšenia stavu pacienta. Táto situácia naznačuje, že vitálne enzýmy a bilirubín prestali vstupovať do ľudského obehového systému..

Pri cirhóze pečene je biochémia druhom atlasu, ktorý vám umožní zistiť stupeň progresie ochorenia a predpovedať možný výsledok jeho liečby..

Iné krvné testy

Okrem vyššie uvedených testov vykonávajú krvné testy na tieto ukazovatele aj dospelí:

 • Obsah bielkovín a tvorba proteinogramov. Zvýšené množstvo gama globulínov je charakteristické pre cirhózu s autoimunitnými príznakmi alebo hepatitídu vírusového pôvodu..
 • Množstvo albumínu. Znížené hladiny albumínu naznačujú vírusovú hepatitídu alebo autoimunitnú povahu choroby.
 • Množstvo glukózy, draslíka, sodíka. Najmä nízke hladiny sodíka naznačujú zlyhanie pečene..
 • Obsah močoviny a kreatinínu. S rozvojom komplikácií sú pozorované zvýšené hodnoty týchto prvkov.
 • Miera zrážania krvi. V závislosti od toho, ktorý indikátor sa získa, sa stanoví prítomnosť choroby. V prípade vývoja choroby je oveľa nižšia ako normálne a v dôsledku toho môže pacient krvácať.
 • Obsah imunoglobulínov. Tento typ analýzy pomôže pochopiť, čo spôsobilo vývoj choroby. Vysoká hladina imunoglobulínu A naznačuje účasť alkoholických nápojov. Veľký indikátor imunoglobulínu M je charakteristický pre biliárnu cirhózu. Ak štúdia zistila nadmerné množstvo imunoglobulínu G, znamená to ochorenie so znakmi autoimunitných porúch.
 • Ak je podozrenie na cirhózu pečene, pacient musí dostať odporúčanie na vykonanie krvného testu na prítomnosť patogénov vírusovej hepatitídy. Takéto štúdie zahŕňajú hľadanie protilátok proti hepatitíde B, C, D, hľadanie rezíduí vírusov samotných, najmä DNA hepatitídy B alebo RNA vírusu hepatitídy C a D.
 • Výskum špecifických enzýmov, ako je nukleotidáza, argináza a fruktóza-1-fosfataldolasa. Ich obsah opäť zaistí správnu diagnózu.

Dôležité sú plazmatické štúdie o množstve určitých hormónov. V prípade poškodenia vláknitých orgánov sa pozoruje zlyhanie ľudského hormonálneho systému. Je to spôsobené syntézou hormónov v pečeni, najmä testosterónu a estrogénu. S vývojom patologických procesov dochádza k poklesu úrovne prvého a zvýšeniu množstva druhého. Pri problémoch s telom je tiež pozorovaná zvýšená hladina inzulínu..

S cieľom určiť, ktoré testy je potrebné dodatočne absolvovať, je dôležité správne dešifrovať dostupné testy a správne vyhodnotiť stav pacienta..

Laboratórne štúdie moču

Táto laboratórna štúdia je akýmsi pomocníkom pri hľadaní sprievodných chorôb. Zvyčajným javom je, keď sa v pozadí poškodenia orgánov vyvinú choroby, ako je zlyhanie obličiek alebo ascites. Vývoj týchto chorôb je pozorovaný u viac ako 80% pacientov s cirhózou. A všeobecné testy na cirhózu v moči pomáhajú odhaliť stopy týchto chorôb. O príznakoch vývoja sprievodných chorôb s odchýlkami môžete hovoriť v nasledujúcich ukazovateľoch:

názovnorma
proteín
biele krvinky2-3 jednotky.
červené krvinky1-2 jednotky.
valceÚplná neprítomnosť
bilirubínÚplná neprítomnosť

Ideálny stav je, keď sa vyššie uvedené prvky vôbec nenachádzajú v moči. Existuje však prijateľná odchýlka od normy niektorých z nich. V prípade nadmerného obsahu jedného z ukazovateľov je pacient poslaný na ďalšie štúdie močového systému.

Iné analýzy

Cirhóza je pomerne zložité ochorenie, pri detekcii ktorého musí byť pacient vyšetrený čo najdôkladnejšie. Pretože inak, pri nesprávnom zaobchádzaní je možný smrteľný výsledok. Preto je pacientovi okrem toho predpísaný ultrazvuk, analýza ascitickej tekutiny, biopsia, MRI a CT, fibrogastroduodenoskopia. Tieto štúdie objasňujú a dopĺňajú klinický obraz..

V prípade potreby môže odborník odporučiť pacientovi, aby podstúpil nasledujúce testy, ak existuje podozrenie na cirhózu:

 • Hladiny železa, feritínu, schopnosť viazať železo na plazmu (podozrenie na hemochromatózu), cerulloplazmín (Wilson-Konovalovov syndróm).
 • Ak existuje podozrenie na hepatorenálny syndróm, skúma sa rýchlosť glomerulárnej filtrácie..
 • Pri rakovine, najmä pri podozrení na hepatocelulárny karcinóm, sa skúma hladina alfa-fetoproteínu (ak sú výsledky> 400 ng / ml, potom je prítomný malígny nádor)..
 • Vyhľadávanie fenotypu s nedostatkom alfa-1-antitrypsínu.
 • Ďalšia štúdia antinukleárnych a antimitochonodriálnych protilátok s cieľom vylúčiť autoimunitné procesy.

Závažnosť choroby

Odborníci používajú metódu Child-Pugh, aby určili, ako ďaleko došlo k poškodeniu pečene a určili štádiá choroby. Podstatou tejto metodiky je spočítať body dosiahnuté za každý výsledok. Prijatá suma bude označovať závažnosť pacienta:

nadpis1 bod2 body3 body
bilirubín34 až 51> 51
bielok> 3530-35
INR1,7-2,3> 2,3
ascites-Prístupné pre terapiuTerapia je náročná
Hepatálna encefalopatia-1-23-4

Po dokončení všetkých potrebných laboratórnych testov a sčítaní bodov získate výsledok:

 • 5-6 bodov - kompenzovaná cirhóza,
 • 6-10 bodov - odporúča sa transplantácia orgánov,
 • 10-15 bodov - dekompenzovaná cirhóza.

Všetky tieto testy sú potrebné na stanovenie správnej diagnózy. Kľúčom k uzdraveniu pacienta je skutočne správne, včasné a kvalitné ošetrenie.

Krvné testy na cirhózu

Všeobecné informácie

Anémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..

Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo. Tieto bunky nesú funkciu prenosu krvi do tela. Keď hemoglobín v krvi klesá, začína sa hladovať kyslík v orgánoch a tkanivách, prečo sa choroba nazýva anémia.

Ak sa vyskytne portálna hypertenzia s chronicky zapálenou pečeňou, začína sa časté venózne krvácanie v oblasti pečene, pažeráka a žalúdka, čo vedie k mikrocytovej anémii. Stáva sa, že so zápalom pečene začína delenie červených krviniek, čo vedie k rozvoju anémie spór buniek. Cirhóza môže spôsobiť problémy v metabolizme kyseliny listovej a B12. Vedie to tiež k poklesu hladín hemoglobínu..

Formuláre a stupne

Anémia sa klasifikuje podľa niekoľkých kritérií, ktoré závisia od provokátorov príznakov, formy a závažnosti ochorenia. Anémia sa delí na:

Ochorenie možno rozdeliť na:

 • anémia z nedostatku železa;
 • hypoplastická;
 • aplastická;
 • megaloblastická;
 • nedostatok kyseliny listovej;
 • Nedostatok B-12 (zhubný);
 • hemolyticko;
 • autoimunitné;
 • kosákovitá bunka.

Forma choroby s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku nedostatku železa v krvi. To sa môže stať, keď ferum neabsorbuje telo, príde s jedlom príliš málo. Anémia sa môže vyvinúť po darovaní krvi alebo nerovnováhe hormónov v tele. Anémia môže spôsobiť ťažké obdobia, tehotenstvo alebo stratu krvi pri rakovine.

Ak kostná dreň nezvláda svoje funkcie, môže sa vyskytnúť hypoplastická alebo aplastická anémia. V tomto prípade kostná dreň neprodukuje krvné bunky na správnej úrovni. Môže to byť spôsobené toxickými účinkami, kontamináciou žiarením alebo vedľajším účinkom liekov. Táto forma ochorenia sa vyznačuje zvýšeným množstvom ferum v tele, pri ktorom hladina hemoglobínu klesá a nevytvárajú sa nové červené krvinky..

Pri megaloblastickej anémii sa megaloblasty pozorujú v kostnej dreni. Pri hemolytickej forme choroby červené krvinky žijú menej, ako sa očakávalo, pretože sa tvoria protilátky, ktoré ničia červené krvinky za menej ako 2 týždne. Podľa kritéria priemeru červených krviniek sa anémia delí na:

 • normacytic;
 • microcytic;
 • macrocytic;
 • megaloblastická.

Na stanovenie stupňa anémie je potrebné zložiť všeobecný krvný test, v ktorom budú viditeľné ukazovatele červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Stupne choroby:

 • svetlo (hemoglobín - 90+ pre ženy, 100+ - pre mužov);
 • stredne silné (70+ a 90+, objavujú sa výrazné príznaky);
 • ťažký (50+, 70+, život pacienta je v nebezpečenstve);
 • mimoriadne závažné (ukazovatele pod 50 a 70).

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Ako zvýšiť hladinu hemoglobínu pri cirhóze

Na zvýšenie hladiny hemoglobínu lekári často predpisujú lieky obsahujúce železo - jednu zo zložiek molekuly hemoglobínu. Ale veľa pacientov, ktorí užívajú tieto lieky, si takmer vôbec nevšimnú zmeny - hemoglobín zostáva rovnaký.

 • Kazeín (proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých druhoch mliečnych výrobkov) sa veľmi dobre kombinuje so železom, čo bráni jeho absorpcii v tele. Preto musíte obmedziť používanie mlieka, jogurtu, kefíru, kyslej smotany a ďalších výrobkov z mlieka;
 • Ľudské telo absorbuje iba železné železo a väčšina liekov pozostáva zo železitého železa, ktoré okrem nepoužívania spôsobuje aj zápchu a ťažkosť v žalúdku;
 • Čím nižšia je kyslosť žalúdka, tým horšie sa vstrebáva železo;
 • Na začiatku sa látka hromadí v pečeni a až po určitom čase sa objaví v krvi (zvyčajne sa odporúča vypiť lieky obsahujúce železo od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Na druhej strane bude veľmi užitočné užívať kyselinu listovú a vitamín B12. Ak sa počas liečby stav osoby nezlepší, je možné predpísať intravenózne injekcie..

Telo samozrejme najlepšie prijíma a asimiluje všetky vitamíny a minerály priamo z potravy

Preto sa odporúča venovať osobitnú pozornosť strave, nezabúdajúc na to, že pri cirhóze sú niektoré potraviny prísne zakázané.

 • Kuracie mäso, obličky, srdce, pečeň;
 • Nízkotučné ryby;
 • Všetka zelenina v surovom stave alebo v akejkoľvek varenej verzii (obzvlášť užitočné sú paradajky, tekvica, mladé zemiaky a cibuľa);
 • Všetky greeny;
 • Ovocie, ktoré obsahuje veľa železa (jablká, kdoule, granátové jablká, broskyne, banány a slivky);
 • Zeleninové a ovocné šťavy (pokiaľ možno čerstvo vylisované);
 • Sušené ovocie;
 • morské plody.

Na cirhózu budú užitočné najmä čerstvo vylisované šťavy, najmä jablko a tekvica. Okrem toho sa odporúča používať granátové jablká denne (v obvyklej forme aj vo forme šťavy). Napriek tomu, že neobsahuje toľko železa ako napríklad tablety, ale v tomto prípade je úplne absorbovaný.

Bežný čaj môžete nahradiť aj šípkovým vývarom. Skutočným nálezom pre telo sa stane vďaka obsahu najvyššieho množstva vitamínu C zo všetkých druhov ovocia, ktoré, ako viete, pomáha železu lepšie vstrebávať do tela. Na prípravu vývaru potrebujete jednu polievkovú lyžicu ovocia a pohár vody. Šípka sa naleje vriacou vodou a varí sa 10 minút, potom sa vývar nechá vylúhovať jeden deň. Pred použitím filtrujte.

Všetky vyššie uvedené metódy, ktoré zvyšujú hemoglobín, budú neúčinné, ak človek zabudne na hlavnú príčinu problému. Pri cirhóze je veľmi dôležitá strava a kompliancia. Je zakázané jesť mastné mäso a ryby, vyprážané a korenené jedlá, konzervované výrobky, zmrzlinu, párky. Je potrebné obmedziť príjem soli (nie viac ako 50 gramov za deň), vajec (povolené jesť jeden deň), mlieka (250 ml), hovädzieho mäsa (100 g). Okrem toho sa vykonáva komplexná lieková terapia, ktorá organizmu poskytuje potrebné vitamíny a minerály, zlepšuje metabolický proces.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene

Aspartát aminotransferáza (AST)
Zodpovedný za metabolizmus aminokyselín.
· Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / l

Rastie
Alanín aminotransferáza (ALT)
Reguluje tvorbu glukózy z bielkovín a tukov
· Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / l

De Ritis Ratio
Pomer AST a ALT
0,91-1,75
Znižuje sa a môže byť menej ako 1

Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)
Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlče
Ženy - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / l

· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / l

Laktát dehydrogenáza (LDH)
Podieľa sa na reakciách uvoľňovania energie pri rozklade glukózy
Ženy - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / l

bielok
Podporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov
65 - 85 g / l
Znižuje sa

bilirubín
Produkt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň
· Spolu - 3,4 - 17,1 μmol / l;

· Priamy - 0 - 7,9 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / l

Všetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom

Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov.

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Čo je hemoglobín?

Hemoglobín je komplexná zlúčenina látok, ako sú bielkoviny a železo, ktoré sa nachádzajú v červených krvinkách. Poskytuje ľudskému telu kyslík a prenáša ho z pľúc do všetkých orgánov a tkanív.

 • Celková slabosť;
 • Závažné závraty;
 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • Rýchly pulz;
 • Pretrvávajúce sucho v ústach;
 • Bledosť a lúpanie kože;
 • Možné mdloby.

Imunitný systém je tiež veľmi slabý a dokonca aj najbežnejší prechladnutie môže spôsobiť vážne komplikácie..

Stanovenie hladiny hemoglobínu je veľmi jednoduché: postačí jednoduchý krvný test s prstom. Normálne je jeho obsah v tele mužov 130 - 170 gramov na liter, u žien 120 - 155 gramov na liter. Okrem toho sa toto množstvo počas tehotenstva znižuje - 110 - 140 gramov na liter. Je to kvôli tomu, že telo matky intenzívne konzumuje železo.

 1. Explicitné krvácanie (rany, operácie, predĺžená menštruácia, hemoroidy);
 2. Skryté krvácanie (v období gastrointestinálnych chorôb, patológií ženského reprodukčného systému);
 3. Dedičnosť alebo autoimunitné choroby;
 4. Nesprávna výživa;
 5. Časté darovanie krvi.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že jesť mastné a vyprážané jedlá, alkohol, určité lieky a fajčenie v predvečer analýzy môže výrazne skresliť jej výsledky. Preto je potrebné na to pripraviť telo.

V prvej forme sa bilirubín nachádza v krvi. Keď vstúpi do pečene, viaže sa a neutralizuje sa, spolu so žlčou prechádza celým tráviacim traktom a opúšťa telo spolu s výkaly (je to práve táto látka, ktorá škvrnu oddeľuje od stolice). Navyše zvýšenie voľnej formy bilirubínu v dôsledku jeho toxických vlastností spôsobuje žltnutie a svrbenie kože počas cirhózy..

Normálny obsah bilirubínu sa pohybuje od 8,5 do 20,5 μmol na liter. Pri cirhóze sa tieto ukazovatele môžu niekoľkokrát zvýšiť.

Čo je cirhóza pečene

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Príprava na skúšku

Analýza pre pečeňové testy sa spravidla podáva niekoľkokrát. Je to potrebné na sledovanie dynamiky ich rastu alebo poklesu a na predpísanie liečby.

Aby sa predišlo skresleniu výskumných údajov, lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel prípravy na dodávku biomateriálu na stav pečene..

 • Analýza sa vykonáva striktne na lačný žalúdok s trvalou prestávkou s hladom desať hodín.
 • Deň pred pôrodom opustite všetky typy fyzickej aktivity.
 • Ak ste pili alkohol deň predtým, odmietnite darovať krv. Keďže sa nachádzame v stave fantázie, je lepšie odložiť návštevu ošetrovacej miestnosti na lepšie časy.
 • Nefajčiť. Nikotín nemá na pečeň menej negatívny účinok ako alkohol.

Biochemický krvný test na cirhózu už mnoho rokov spája hádanku vážnej choroby. Včasný prístup k lekárovi a správne predpísaná liečba pomôžu blokovať ochorenie s ďalšou pozitívnou dynamikou vývoja.

príčiny

Existuje niekoľko provokátorov vývoja syndrómu:

 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • problémy s tvorbou červených krviniek kostnou dreňou;
 • Zníženie životnosti erytrocytov zo 4 mesiacov na 2 týždne.

Hypervolémia - anémia

Polycythemická hypervolémia je syndróm, pri ktorom sa celkový objem krvi zvyšuje v dôsledku zvýšenia počtu jeho zložiek, zatiaľ čo Ht je nad prijateľnými limitmi. Hyperolémia je častým javom pri cirhóze. Nazýva sa tiež riediaca anémia. Laboratórne údaje neukazujú odchýlky od štandardov, ak neexistujú žiadne ďalšie choroby.

Hemolytická anémia

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hemolytickou anémiou. Vyskytuje sa, ak sa pred predpísaným časom zničí veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa zvonka prejavuje hemolytickou žltačkou..

Výsledky laboratória ukážu zvýšenie hladín bilirubínu a ďalšie zmeny v krvnom zložení. Pri hemolytickej anémii je slezina často väčšia ako obvykle.

Mikrocytická anémia

Anémia s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku akútneho alebo chronického krvácania. Pretože sa venózne krvácanie často vyskytuje počas cirhózy pažeráka, žalúdka atď., Tento typ ochorenia často sprevádza zápal pečene. Krvný test ukáže chorobu bez akýchkoľvek problémov..

Makrocytická anémia

Makrocytová anémia je ochorenie charakterizované zväčšením červených krviniek, s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Kyselina listová je u ľudí závislých od alkoholu často nedostatočná. Prevenciou tohto javu môžu byť:

 • choroby tráviaceho ústrojenstva, napríklad problémy s pečeňou, enteritída atď.;
 • tehotenstva;
 • genetická závislosť;
 • diéta.

Anémia je sprevádzaná výskytom kovových výbuchov v kostnej dreni, čo spôsobuje ničenie červených krviniek.

Stanovenie závažnosti choroby biochemickými parametrami krvi

Štúdium krvných parametrov pri cirhóze pečene sa vykonáva nielen kvôli diagnostike, ale aj pri výbere vhodného modelu liečby. Klasifikácia podľa Childa-Pugha je populárna, ktorá systematizuje všetky ukazovatele a poskytuje jasnú definíciu stupňa vývoja choroby.

Podľa ukazovateľov všeobecného krvného testu môžete zistiť stav choroby:

 1. Nasledujúce indikuje prvé štádium cirhózy: bilirubín - nie viac ako 20 mmol / l, protrombínový čas sa mierne zvyšuje, množstvo albumínu je vyššie ako 3,5 g%. Neexistuje encefalopatia a ascites (podľa klasifikácie podľa Childa-Pugha, s takýmito výsledkami, je pridelený 1 bod).
 2. V druhom stupni sa množstvo bilirubínu zvýši na 30 mmol / l, obsah albumínu v krvi je 2,8–3,5 g. Protrombínový čas sa zvyšuje o 4–6 sekúnd, ascites je mierne vyjadrený, AST a ALT ukazovatele rastú dvakrát (podľa klasifikácie Child-Pugh, s týmito výsledkami sú pridelené 2 body).
 3. V treťom štádiu cirhózy pečene je hladina bilirubínu vyššia ako 34 mmol / l, množstvo albumínu je nižšie ako 2,8 g%. Jasne sa prejavuje ascit, silná encefalopatia, pozoruje sa zlá koagulácia krvi (podľa klasifikácie Child-Pugh sú pridelené 3 body).

Táto klasifikácia vyhodnocuje všetky alarmujúce príznaky v komplexe na stupnici, po ktorej sa vyvodí záver o štádiu vývoja ochorenia. 5–6 bodov znamená najjednoduchšie kompenzované štádium choroby, 7–9 bodov - znak dekompenzácie, druhé štádium choroby. A 10-15 bodov označuje posledné, najťažšie štádium choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bubnovská gymnastika dáva nádej tým, ktorých trápia bolesti chrbtice a kĺbov. Nová technika vám umožní obnoviť dobré zdravie, zbaviť sa bolesti. Základom tejto techniky je pohyb.
Herniovaný disk je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice, ktoré je výsledkom niektorých patologických procesov..Chrbtica vykonáva podpornú funkciu. Vďaka vzpriamenému postoju osoby prechádza jeho chrbtica gravitačným, statickým a dynamickým zaťažením.
Discectómia je chirurgický zákrok na odstránenie miechy alebo jej fragmentu. Hlavnou indikáciou použitia tejto operačnej taktiky je prítomnosť herniovaného disku medzistavcových priestorov.