loader

Aké testy sa vykonávajú na artritídu: patológia a norma

Testovanie je veľmi dôležitým bodom pri identifikácii patológie a predpisovaní správnej liečby

Ani skúsený odborník niekedy nedokáže rozlíšiť artritídu od iného patologického stavu. Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú testy artritídy. Diagnóza ochorenia je štúdium tekutín, ako sú krv, moč, stolica. Pri artritíde kĺbov je dôležité vykonať úplné vyšetrenie tela, aby sa predišlo lekárskym chybám. Vymenovanie mnohých testov a zobrazovacích štúdií znamená, že lekár, ktorého ste si vybrali, je dobrý. Nemusíte sa obávať, ste v rukách kvalifikovaného odborníka, ktorý vykoná kompletnú biochemickú analýzu krvi a moču, až potom predpíše liečbu..

Laboratórne metódy na zisťovanie choroby

Diagnóza patológie artritídy kolenného kĺbu sa vykonáva za prítomnosti takých príznakov: stuhnutosť, poškodenie viac ako troch kĺbov, bolesť symetrických kĺbov, rádiologické zmeny a prítomnosť osteofytov. Aké testy je potrebné absolvovať? Neexistujú žiadne špecifické testy, ktoré by naznačovali prítomnosť zápalového ochorenia. Aby sa zistila choroba, vykonáva sa niekoľko vyšetrení a vykonáva sa viac ako jedna analýza..

Na identifikáciu degeneratívnej patológie musí pacient prejsť analýzou:

 • na stanovenie reumatoidného faktora, CRP, ESR;
 • protilátky proti cyklickému citrulínovému peptidu (ADC);
 • punkcia synoviálnej tekutiny;
 • Analýza moču.

Tieto texty pomôžu určiť chorobu a predpísať vhodnú liečbu. Artritída je často asymptomatická a je to biochemická analýza, ktorá vám umožňuje identifikovať ochorenie v ranom štádiu vývoja. Včasné odhalenie degeneratívnej patológie vám to umožní zbaviť sa v krátkom čase..

C-reaktívny proteín, ESR a ďalšie testy

Kompletný krvný obraz je séria testov, ktoré obsahujú informácie o červených krvinkách, bielych krvinkách a krvných doštičkách. Pri diagnostike artritídy sú dôležité výsledky CRP a ESR. Krv sa musí odobrať na lačný žalúdok. Výsledky testov pomôžu diagnostikovať chorobu a tiež ukážu, aký vážny je priebeh degeneratívnej patológie. Najbežnejšie krvné testy používané na diagnostiku a liečbu kĺbovej artritídy sú:

 1. Za normálnych podmienok je počet bielych krviniek medzi 4 000 a 11 000. Vysoký počet bielych krviniek znamená zápal (edém) spôsobený degeneratívnou patológiou. Mali by ste si však byť vedomí, že infekcie, stres a cvičenie dočasne zvyšujú počet bielych krviniek. Počet bielych krviniek je potrebný na potvrdenie diagnózy..
 2. Hematokrit je percento z celkovej krvi pozostávajúce z červených telies. Test určuje hladinu hemoglobínu. Hemoglobín je zložkou červených krviniek, ktoré obsahujú železo a kyslík. Normálne hodnoty hematokritu sa pohybujú od 39 do 51% u mužov, od 36 do 46% u žien. Ak test pri analýze hematokritu vykazuje nízke hodnoty, pacient môže mať bolestivé kĺby.
 3. Miera sedimentácie erytrocytov je určitý typ analýzy, pri ktorej sa vzorky krvi pacientov umiestňujú do špeciálnej skúmavky, aby sa zistilo, ako ďaleko sa červené krvinky usadia za 1 hodinu. Ak koleno podstúpilo rozvoj artritídy, analýza ukáže rýchly ESR. Toto je najlepší spôsob stanovenia zápalového procesu v tele, ktorý je schopný potvrdiť artritídu..

Dôležitým miestom je biochemický krvný test na stanovenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu. Test by za normálnych okolností nemal preukazovať prítomnosť CRP a seromukoidu. Terapia degeneratívnej choroby bude predpísaná podľa výsledkov získaných testov, v prípade potreby je lepšie vykonať druhú štúdiu.

Dodatočné testy na zistenie dnového typu choroby

Ak je podozrenie na dnovú artritídu (postihuje hlavne malé kĺby chodidiel), je potrebné stanoviť hladinu kyseliny močovej. U zdravého pacienta bude výsledok nasledovný:

 • u mužov - menej ako 460 mikrónov / l;
 • u žien - pod 330 mikrónov / l.

Diagnóza dnovej artritídy s potvrdeným pozitívnym výsledkom testu nemusí byť presná. Identifikované seromukoidy a haptoglobíny vo zvýšenom stave sa u niektorých pacientov považujú za normálny ukazovateľ, netrpia prejavmi dny. Najčastejšie u pacientov s dnou artritídou v dennom moči sú zložky kyseliny močovej značne zvýšené. Títo pacienti musia podstúpiť ďalšie testy (rýchlosť sedimentácie erytrocytov, zmenu množstva fibrínu), podstúpiť diagnostické metódy vizualizácie a okamžite začať používať terapeutické opatrenia..

Imunologická metóda na zisťovanie choroby

U pacientov so zápalovými kĺbovými procesmi budú v analýzach prítomné cirkulujúce imunitné komplexy, lupusové bunky, reumatoidný faktor, antineutrofilné cytoplazmatické protilátky. Všetky imunologické testy ukazujú prítomnosť zápalového procesu kolenných kĺbov. Uskutočňuje sa tiež polymerázová reťazová reakcia a enzýmová imunotest. Tieto testy potvrdzujú prítomnosť protilátok proti predchádzajúcim infekciám..

Analýza protilátok proti cyklickému citrulínovému peptidu sa vykonáva, ak je test na reumatoidný faktor v rámci normálnych limitov. Analýza PCP potvrdzuje prítomnosť artritídy u 70% pacientov. Preto je lepšie okamžite vykonať ADCP, ktorý presne potvrdí prítomnosť alebo neprítomnosť artritídy. Mnoho lekárov uprednostňuje tento test bez vykonania testu na reumatoidný faktor..

Stanovenie reumatoidného faktora

Reumatoidný faktor (RF) je protilátka nachádzajúca sa v krvi približne 80% dospelých s reumatoidnou artritídou. Tento test používajú zdravotnícki pracovníci pri diagnostike reumatoidnej artritídy. Reumatoidný faktor sa niekedy nachádza v krvi zdravých ľudí s inými autoimunitnými chorobami. U pacientov s reumatoidnou artritídou vysoká hladina RF naznačuje tendenciu k agresívnejšiemu priebehu ochorenia, tendenciu rozvíjať sa deformity alebo reumatoidné ochorenie pľúc..

Reumatoidný faktor je v skutočnosti protilátka schopná viazať sa na protilátky. Protilátky sú normálne proteíny v krvi, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Reumatoidný faktor zvyčajne nie je prítomný u normálnej osoby. Biochémia krvi sa vykonáva vo vybavených laboratóriách. Ak bola odpoveď pri stanovení reumatoidného faktora zvýšená, pacient má reumatoidnú artritídu. Prítomnosť zápalového procesu v kĺboch ​​sa potvrdí, ak sa v laboratóriu stanoví viac ako 14 IU / ml. Dobrý výsledok sa považuje, ak krvné testy v Ruskej federácii vykázali menej ako 14 IU / ml.

Môže byť reumatoidný faktor prítomný u pacienta bez artritídy? Áno. Reumatoidný faktor je prítomný aj u pacientov s inými chorobami, vrátane chorôb spojivového tkaniva (systémový lupus erythematodes, Sjogrenov syndróm), infekčných chorôb (infekčná hepatitída, syfilis, infekčná mononukleóza, tuberkulóza), chorôb pečene, sarkoidózy. RF sa niekedy môže vyskytovať aj u zdravých ľudí. Presná interpretácia reumatoidných faktorov vyžaduje dôkladnú znalosť rodinnej anamnézy a štúdium lekárskeho záznamu pacienta..

Vyšetrenie synoviálnej tekutiny

Zber synoviálnej tekutiny na ďalší výskum v laboratóriu sa vykonáva pomerne často. Aby sa vzal biomateriál, do kolena sa vloží tenká ihla, ktorá predtým utrela pokožku jódom alebo iným antiseptikom. Na identifikáciu artritídy sa laboratórny asistent len ​​pozrie na vzorku. Synoviálna tekutina u pacientov s degeneratívnou patológiou mení farbu. Začína byť blátivá. Kvapalina tiež obsahuje zničené a celé biele krvinky..

Preskúmaním tohto materiálu sa zistí zápalový proces. V synoviálnej tekutine sa kontroluje reumatoidný faktor. V tomto materiáli sa reumatoidný faktor nenájde u zdravého pacienta. U pacienta s artritídou je reumatoidný faktor vyšší ako 1:40. CRP, množstvo tekutiny a fagocytov vo zvýšenom množstve sú potvrdzujúce testy synoviálnej tekutiny v prítomnosti artritídy. Pri dobrých testoch nie je liečba potrebná, ale ak sú výsledky zlé, budete musieť podstúpiť liekovú terapiu.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Aké testy by sa mali robiť s artritídou alebo artrózou

obsah

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré je degeneratívne. Ochorenie je charakterizované poškodením chrupavky, ktoré môže byť komplikované reaktívnou synovitídou (zápal synoviálnej membrány kĺbu)..

Moderná medicína rozdeľuje artrózu na primárne alebo idiopatické, ktoré nemá zjavné príčiny a sekundárne, v ktorých sú zistené príčiny výskytu, napríklad neprimerané zaťaženie mikrotraumov kĺbov a chrupaviek, ako aj zápal v minulosti..

Toto ochorenie sprevádzalo človeka v celej histórii. Zachovali sa stredoveké lekárske záznamy, z ktorých je zrejmé, že artróza bola od nepamäti nepríjemným ochorením ľudstva. Dystrofické zmeny kĺbov v kostrach ľudí a zvierat, typické pre artrózu, sa tiež vyskytujú pri vykopávkach antických miest archeológmi..

Artróza (alebo, ako ju moderná medicína dnes nazýva osteoartróza), je vo svojich príznakoch podobná inej bežnej chorobe kĺbov - artritíde. Artrózu od artritídy môžete odlíšiť vykonaním krvného testu, ktorý sa musí predpísať na artrózu.

Reaktívna artritída je sprevádzaná deformáciou kĺbov a bolesťou, ktorá pripomína bolesť artrózy. Na rozdiel od artrózy je artritída zápalové ochorenie spôsobené penetráciou mikroorganizmov do tkaniva alebo inými (napríklad autoimunitnými) faktormi.

Krvný test na reumatoidnú artritídu, normálne a abnormality

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Povinnou ďalšou metódou výskumu reumatoidnej artritídy je laboratórna diagnostika. Pomáha nielen diagnostikovať toto ochorenie, ale tiež monitorovať účinnosť terapeutických opatrení.

Aké testy sú indikované na reumatoidnú artritídu?
Čomu by ste mali venovať pozornosť
Podobné videá

Aké testy sú indikované na reumatoidnú artritídu?

Vzhľadom na zápalovo-imunitný pôvod choroby s masívnym zničením kĺbovej chrupavky sa všetkým pacientom preukazuje štandardizované množstvo diagnostických postupov:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť. Viac tu...

 1. Všeobecná klinická štúdia. Kritériom diagnózy je leukocytóza so zrýchlením rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR), posun vo vzorci leukocytov;
 2. Všeobecný moč. Je naznačené, že vylučuje sprievodné poškodenie obličiek;
 3. Biochemická štúdia parametrov krvnej plazmy. Hovorí o fungovaní pečene a obličiek, o aktivite straty bielkovín v dôsledku zápalového procesu;
 4. Reumatické testy. Vzťahujú sa na zlatý štandard pre diagnostiku RA. Zahŕňajú stanovenie plazmatickej koncentrácie indikátorov akútnej fázy zápalu kĺbovej chrupavky. Jedná sa predovšetkým o reumatický faktor, seromukoidy a kyseliny sialové.
 5. Stanovenie protilátok komplexu histokompatibility. Ide o komplexný súbor imunohistochemických štúdií, ktoré pomáhajú pri diferenciálnej diagnostike poškodenia kĺbov pri lupus erythematodes a RA..

Čomu by ste mali venovať pozornosť

Osobitným ukazovateľom aktivity zápalu je ESR. Jeho normálne hodnoty sa líšia pre mužov a ženy. V druhom prípade by mali byť o niečo vyššie ako obvykle. Pri zápale dochádza k prudkému nárastu počtu ukazovateľov, ktoré sú vždy vyššie ako 20 mm / hod. V aktívnej fáze ochorenia môže dosiahnuť 50 - 70 mm / hod. Charakteristikou ESR pri reumatoidnej artritíde je jej dlhodobá konzervácia na vysokej úrovni..

Ďalším veľmi odhalujúcim krvným testom na reumatoidnú artritídu je definícia reumatoidného testu. Označujú nielen stupeň zápalovej aktivity, ale tiež pomáhajú pri hodnotení reakcie tela na predpísané protizápalové lieky. Koniec koncov, základom ich tvorby je deštruktívny proces s uvoľňovaním veľkého počtu patologických proteínových štruktúr. Preto sa nazývajú ukazovatele akútnej fázy, ktoré sa môžu okamžite meniť v závislosti od intenzity zápalu. Moji pacienti používajú osvedčený liek, vďaka ktorému sa môžem zbaviť bolesti za 2 týždne bez veľkého úsilia..

Všeobecný klinický krvný test je jednou z najviac neinformatívnych metód na laboratórnu diagnostiku reumatoidnej artritídy. Vždy sa vykonáva na určenie ďalších ukazovateľov krvotvorného systému, ktoré obsahujú všeobecné informácie o fungovaní tela ako celku..

Koxartróza metód liečby stupňa 1 bedrového kĺbu

ADC sa považuje za najspoľahlivejšiu analýzu. Existuje niekoľko rôznych testov ADC: anti-CCP a anti-MCV. Na analýzu pacient odoberá žilovú krv. Zber biologického materiálu sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Normálne ukazovatele:

 1. Protilátky proti PCP - až do 17,0 jednotiek / ml.
 2. Protilátky proti citrulinovanému vimentínu: 30 jednotiek / ml - vysoká hladina.

Pri reumatoidnej artritíde bude výsledok testu anti-CCP nad 17 U / ml a test anti-MCV ukáže viac ako 30 U / ml. Toto je definícia choroby:

 • najskôr zozbierajte biologickú tekutinu pacienta;
 • vložte ho do odstredivky, aby ste získali sérum;
 • tekutina sa skladuje 7 dní pri určitej teplote (pri uchovávaní krvi pri vysokých teplotách je potrebné test zopakovať);
 • potom sa jeho štúdia vykonáva in vitro s použitím metódy rozptylu laserového lúča v sére.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kláves Ctrl Enter.

Priebeh rozdielov medzi chorobami

Artritída sa môže vyskytovať v dvoch hlavných formách: chronická a akútna, na rozdiel od artrózy, ktorá môže byť iba chronická. Artritída v akútnej forme nie je tak nebezpečná ako pri chronickej chorobe, pretože v prípade tejto choroby vedie choroba k skutočnosti, že kĺb prechádza zmenami, ktoré nie je možné opraviť. Postupom času môže úplne stratiť svoje funkcie..

Akútna infekčná artritída

Na fotografii je akútna artritída kĺbov na nohách

Chronická forma artrózy prinesie človeku malú radosť, pretože sa objaví pomaly a veľmi sebavedome. Takmer vo všetkých prípadoch to vedie k zdravotnému postihnutiu. Ušetriť môže iba včasná diagnostika a liečba.

Artróza temporomandibulárneho kĺbu - chronické ochorenie

Deformujúca sa chronická artróza kolena

Príprava na postup a odber krvi

Napríklad reumatoidná artritída sa dá veľmi ťažko diagnostikovať, pretože mnoho porúch tohto druhu spôsobuje stuhnutosť kĺbov a zápal..

Krvný test na ESR v prítomnosti reumatoidnej artritídy nemôže presvedčivo dokázať alebo vylúčiť ďalšiu diagnózu choroby..

Úplný krvný obraz vedie k počtu červených krviniek, aby sa vylúčila možnosť anémie. Anémia je neschopnosť krvi poskytnúť telu dostatok kyslíka kvôli nedostatku určitých buniek. Táto odchýlka je dosť častá u ľudí s reumatoidnou artritídou..

Stanovenie správnej diagnózy je nesmierne dôležité, preto, ak je prítomná napríklad reaktívna artritída, odborník sa môže zaujímať o príznaky, iné choroby, nedávne cesty a kontakty s ľuďmi, ktorí mohli mať infekcie. ESR test na reaktívnu artritídu meria tiež zápal krvi

Frekvencia sedimentácie červených krviniek u pacientov je často vysoká. Ak má pacient reaktívnu artritídu, potom je riziko anémie vysoké

Test ESR v prítomnosti reaktívnej artritídy tiež meria úroveň zápalu v krvi. Frekvencia sedimentácie červených krviniek u pacientov je často vysoká. Ak má pacient reaktívnu artritídu, potom je riziko anémie vysoké.

Výsledky ESR je potrebné zohľadniť, pretože:

Táto analýza sa môže použiť na stanovenie širokého spektra zápalových stavov, vrátane reumatologických chorôb..
Výsledky môžu byť použité na sledovanie stavu osoby po diagnostikovaní..
Na základe analýzy je možné monitorovať reakciu osoby na liečbu (ako dlho to trvá, atď.)
Najlepšie využitie analýzy ESR je sledovanie ochorenia v priebehu času. ESR môže stúpať a klesať z mnohých dôvodov.

Z tohto dôvodu je dôležité zabezpečiť, aby výsledky testov boli v súlade s príznakmi danej osoby..

Príčiny, príznaky a liečba osteoartritídy kolena

Reumatoidná artritída (RA) je systémové autoimunitné ochorenie spojivového tkaniva, ktoré sa vyznačuje prevládajúcou léziou malých kĺbov. Prejavuje sa vo forme erozívno-deštruktívnej polyartritídy..

Včasné odhalenie tohto ochorenia je veľmi dôležité, pretože iba v tomto stave sa môže liečba ochorenia začať včas. Inak sa môžu komplikácie vyvíjať dostatočne rýchlo..

Aby sa diagnostikovala reumatoidná artritída, musia sa vylúčiť tieto ochorenia:

 • osteoartróza (artróza);
 • reaktívna artritída;
 • psoriatická artritída;
 • dna artritída (dna);
 • Feltyho syndróm;
 • systémový lupus erythematodes.

Pri správnej diagnóze včasná liečba artrózy spomaľuje degeneratívne zmeny kĺbov pacienta a zvyšuje kvalitu jeho života. Proces liečby artrózy je dlhodobý a komplexný.

Liečbu vykonáva reumatológ a zahŕňa fyzioterapiu a fyzioterapiu, kúpeľnú liečbu a lieky. Ako lieky predpisujte lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky (s komplikáciami synovitídy), chondroprotektory a prípravky s kyselinou hyalurónovou. Z moderných techník sa používa laserová terapia, elektroyostimulácia a endoprotetika..

Prevencia artrózy je zdravý životný štýl a dobrá fyzická aktivita. Je potrebné včas liečiť zápalové ochorenia a poranenia kĺbov, aby sa zabránilo vzniku nadmernej hmotnosti.

Pred liečením chorôb sa vždy poraďte s lekárom. Pomôže to zohľadniť individuálnu toleranciu, potvrdiť diagnózu, overiť správnosť liečby a vylúčiť negatívne liekové interakcie..

Ak používate recepty bez konzultácie s lekárom, je to úplne na vlastné riziko a riziko. Všetky informácie na stránke sú prezentované na vzdelávacie účely a nejedná sa o lekársku pomoc. Celá zodpovednosť za aplikáciu spočíva na vás..

Takéto choroby, ktoré sú svojím menom podobné, ako artritída a artróza, znamenajú rôzne procesy. Aj keď sú blízko nielen podľa mena - jeden často sprevádza druhého.

Artritída je zápalový proces v kĺbovej kapsule. Príčinou artritídy môžu byť infekčné procesy v tele, poranenia kĺbov s následným vývojom infekcie, systémové choroby (ako je reumatizmus, dna)..

Dôvody rozvoja týchto procesov môžu byť rovnaké. Po zápale často dochádza k deformácii postihnutých povrchov chrupavky a po artritíde sa vytvára artróza. A naopak - deformované ukladaním solí, spojivové tkanivo kĺbu s artrózou je náchylné na zápal. Potom dochádza k artritíde na pozadí artrózy.

Osteoartróza prstov, aké sú príznaky a prístupy k liečbe

Osteoartróza kĺbov rúk - ochorenie ako gonartróza alebo koxartróza. Vyznačuje sa vývojom nezvratných zmien v chrupavke kĺbu, vďaka ktorým stráca svoj tvar a funkciu. Po kĺbovej chrupavke kosti pod ňou trpia väzmi, kapsulou kĺbu a svalmi, ktoré sú pripevnené v tesnej blízkosti..

Väčšina pacientov má tieto príznaky:

 1. Artritída kĺbov kefy,
 2. Ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá dlho nezmizne,
 3. Symetria ohnísk zápalu,
 4. Reumatoidné uzliny - špecifické podkožné tesnenia okolo lakťov.

Upozorňujeme, že prítomnosť aspoň jedného z vyššie uvedených príznakov môže signalizovať nástup choroby. Pri ťažkých formách reumatoidnej artritídy, nielen kĺbov, ale aj orgánov, ako sú:

 • pľúca,
 • obehový systém,
 • spojivové tkanivo.

Zoznam bežných príznakov obsahuje viditeľné zvýšenie teploty (až do subfebrilu 38 ° C), poruchy spánku a zníženie chuti do jedla..

Osteoartritická choroba sa týka progresívnej a chronickej choroby, ktorá bez vhodného vyšetrenia a liečby vedie k imobilite kĺbov. Zmena chrupavky s následnou deštrukciou a deformáciou kosti sa nazýva artróza bedrového kĺbu.

 • Charakteristiky choroby
  • Príčiny artrózy
  • Príznaky a ukazovatele vyvíjajúcej sa choroby
 • Stupne hip osteoartrózy
  • Prvý stupeň choroby
  • Druhý stupeň femorálnej artrózy
  • Tretí stupeň artrózy
  • Deformujúca sa rozmanitosť artrózy
 • Diagnóza artrózy bedra
 • Liečebné metódy
 • Liečba v prvých dvoch štádiách obtiažnosti
 • Liečba po diagnóze tretieho stupňa
 • Komplikácie po operácii
 • Pokyny pre stravovanie
 • Prevencia chorôb

Ďalšie štádium zvyšuje bolesti, ktoré sa objavujú nielen v oblasti stehien, ale tiež chodia do glutálnej strany, poskytujú koleno. Ženy a muži po dosiahnutí veku 40 rokov najčastejšie ochorejú, u mladých ľudí sa však vyskytujú prípady poškodenia kĺbov.

Prestaňte praktizovať sebaklam

Pred ďalším čítaním sa vás opýtam na jednu otázku: stále hľadáte magické zariadenie, ktoré dokáže obnoviť kĺby po prvýkrát, alebo dúfate v ruské „možno to bude rana“.?

Zmierňujú bolesti protizápalovými, analgetickými tabletkami, reklamnými masťami, blokádou, ale kĺby sa tým nevyliečia.

Jediný nástroj, ktorý aspoň nejako pomáha - Arthropant.

"+" Ipt> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []). Push (<>); "+" ipt>

(funkcia (w, d, n, s, t) < w = w || []; w.push(function() < Ya.Context.AdvManager.render(< blockId: ‘R-A-145897-22’, renderTo: ‘yandex_rtb_R-A-145897-22’, async: true >); >); t = d.getElementsByTagName ('script'); s = d.createElement ('script'); s.type = 'text / javascript'; s.src = ‘//an.yandex.ru/system/context.js '; s.async = true; t.parentNode.insertBefore (s, t); >) (toto, tento dokument, „yandexContextAsyncCallbacks“);

Čo je artritída a artróza

Začnime artritídou, ktorá je zápalom kĺbov. Príčinou vývoja choroby je mnoho rôznych faktorov, ktoré budú diskutované nižšie. Hlavnou vecou, ​​ktorú si treba pamätať na artritídu, je to, že ide o zápalové ochorenie. To ju odlišuje od artrózy, ktorá tiež ovplyvňuje kĺby a ovplyvňuje ich funkčnosť v dôsledku tvorby degeneratívnej zmeny..

Artritída kolena

Okamžite treba poznamenať, že tieto dve choroby sa zriedka vyskytujú osamote. V okamihu, keď kĺb začína podliehať degeneratívnym zmenám, začína v ňom zápal, v dôsledku čoho sa môže vyvinúť chronická forma artritídy. Môže nastať opačná situácia: liečba artritídy nedá 100% výsledky a na jej mieste zostanú zmeny, ktoré sú citlivé na artrózu..

Osteoartróza kolena 3 stupne

Rozdiely v chorobe

Artritída sa vyskytuje akútne aj chronicky. Akútny priebeh je spôsobený prienikom bakteriálnej infekcie a nemá autoimunitný charakter. Takýto proces sa takmer vždy skončí úplným zotavením so správnym zaobchádzaním a takýto prípad je možné vyliečiť. Chronický priebeh je spojený s autoimunitnými dedičnými chorobami. Potom sa artritída môže nakoniec zmeniť na artrózu a kĺb stratí funkciu. V tomto prípade deformácia a funkcia kĺbu závisí od štádia procesu, veku pacienta, počtu a sily exacerbácií, komplexnej liekovej terapie..

Artróza je chronický proces. Toto ochorenie nie je možné úplne vyliečiť. Je možné len spomaliť starnutie chrupavky. Komplexná liečba a fyzioterapia, zmena životného štýlu pri kontakte s lekárom v skorých štádiách pomôže udržať proces v tomto stave. Takýto priebeh neprinesie pacientovi problémy, ale bude si vyžadovať určité úsilie a túžbu pomôcť si sám.

Zoznam výskumov

Analýza, ktorá okamžite určuje prítomnosť osteoartritídy kĺbu, neexistuje. Existujú štúdie na vylúčenie prítomnosti iných patológií. Tie obsahujú:

 • Klinické, biochemické krvné testy;
 • Röntgenová analýza;
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačová tomografia;
 • ultrazvuk
 • artroskopia.

Röntgenové vyšetrenie vám umožňuje identifikovať artrózu, určiť stupeň ochorenia, poruchy, ktoré sú s ním spojené. Vďaka obrázku sú odhalené znaky, ktoré naznačujú prítomnosť artrózy, žiadne iné patológie kolena, bedra alebo iných kĺbov. Medzi príznaky patrí: významné zníženie medzier medzi kosťami tvoriacimi kosti, zhustenie chrupavky, prítomnosť osteofytov, prítomnosť rastu kostí. Rentgenová analýza sa považuje za hlavnú v diagnostike ochorení kĺbov. Sú prípady, keď obraz nedáva presné odpovede, vyvoláva pochybnosti o stanovení presnej diagnózy (v počiatočnej fáze artrózy je ťažké identifikovať deštrukciu, deformáciu kĺbov). V takýchto prípadoch sa uchýlite k vyšetreniu MRI.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožňuje získať jasný obraz ako pri röntgenovej analýze. MRI sa líšia v nákladoch, ktoré sú niekoľkokrát vyššie ako röntgenové lúče. Štúdia nám však umožňuje potvrdiť a vyvrátiť prítomnosť osteoartritídy - na obrázku sú zreteľne viditeľné kĺbové kosti, mäkké tkanivá (kapsuly, menisku, chrupavka, väzivo). Na bežných klinikách nie je vybavenie na takéto testy, ak máte podozrenie na artrózu, je lepšie kontaktovať špecializované kliniky, centrá.

Počítačová tomografia je predpísaná, ak je vyšetrenie MRI kontraindikované pre pacienta (v prítomnosti kardiologického stimulátora atď.), Nie je možné vykonať ho. CT vám umožňuje získať obraz všetkých vrstiev kĺbu. Vyšetrenie predstavuje kríženie medzi röntgenovým a MRI..

Pomocou ultrazvukovej analýzy môžete vyhodnotiť stupeň poškodenia, riedenia chrupavkovej vrstvy a sledovať kvantitatívnu zmenu tekutiny nahromadenej v kĺbe. Ultrazvuk sa zriedka predpisuje na diagnostiku artrózy, analýza vám umožňuje určiť zložitosť situácie. Ultrazvuk kolenného kĺbu vám umožňuje vidieť stupeň zachovania menisku, určiť prítomnosť, absenciu Bakerových cýst, kryštály kyseliny močovej. Doktor s úzkym profilom môže objektívne opísať obraz choroby - ultrazvuk.

Artroskopia sa predpisuje menej často ako ultrazvuk. Vyšetrenie sa vykonáva zavedením kamery do malých rezov v kĺboch. Na obrazovke môžete vidieť štrukturálne vlastnosti postihnutého spoja. Artroskopia je vhodná pre artrózu bedrových kĺbov, uplatniteľné na koleno a iné kĺby.

Na získanie úplného obrazu o chorobe a zhodnotenie situácie je vhodné vykonať komplexné vyšetrenie, pri ktorom by sa mala venovať pozornosť krvným testom.

Artrózové testy

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré vedie k ich deštrukcii. Procesy zápalu s týmto ochorením nie sú také výrazné, že postupujú po dlhú dobu. Aj keď niektoré príznaky sú podobné reumatoidnej artritíde (bolesť, stuhnutosť a opuch), tieto choroby sa výrazne líšia.

V biochemickej analýze krvi s artrózou nenastali žiadne charakteristické zmeny, na rozdiel od artritídy sa v tomto prípade nezistili markery zápalu..

Všeobecný krvný test sa vo väčšine prípadov nemení. Procesy sú pomalé, pomalé a nemajú akútne príznaky, takže počet ESR a bielych krviniek je v rámci normálnych limitov. Zvýšenie týchto ukazovateľov je možné iba vtedy, keď sú do procesu zapojené veľké kĺby, kde sa rozvíja veľká oblasť zápalu, v dôsledku čoho osoba trpí silnou bolesťou..

Na diferenciálnu diagnostiku sa okrem laboratórnych testov používajú aj röntgenové, MRI a endoskopické vyšetrovacie metódy.

Výsledky výskumu by mal hodnotiť kvalifikovaný lekár, ktorý berie do úvahy sťažnosti pacienta, údaje z objektívnych vyšetrení a výsledky vyšetrení inštrumentov. Ale mať predstavu o tom, aké testy sa robia na artritídu, nikomu neublíži, pretože choroba sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby a príčiny jej výskytu neboli doteraz presne preskúmané..

Choroby kĺbov nezačínajú cez noc - výsledná bolesť naznačuje, že choroba už dosiahla určité štádium. Ako monitorovať stav kĺbov, aby bolo možné včas zistiť odchýlku od normy a okamžite začať liečbu? Poďme na to.

Klinický obraz

Ochorenie začína postupne. Prvé príznaky sú rozmazané a sú definované pacientom ako stuhnutosť kĺbov a slabá bolesť počas cvičenia. Ďalší priebeh príznakov sa prejavuje charakteristickou krízou.

Syndróm bolesti s artrózou sa prejavuje v rôznej miere v závislosti od príčiny bolesti. Bolesť je v podstate mechanická a vyskytuje sa pri pohybe. Možná bolesť na začiatku chôdze, tzv. Počiatočná bolesť, po dlhom pobyte v pokoji.

Prechádza aktívnym pohybom a zaťažením. Niekedy sú nočné bolesti spojené so zvýšením vnútroočného tlaku, ktoré prechádzajú po vstávaní z postele. Samostatným smerom liečby je zmiernenie bolesti spôsobenej koxartrózou.

Pri artróze sa často vyskytuje zápal synoviálnej membrány - synovitída. Táto komplikácia sa vyznačuje výskytom ťažkosti v kĺbe, ťažkosťami v ohybe a malými zápalovými zmenami v krvi.

Testy artritídy

Medzi ochoreniami, ktoré sa často vyskytujú v každodennom živote, je reumatoidná artritída na poprednom mieste. Povaha tohto ochorenia nebola úplne preskúmaná, takže lekárski špecialisti sa zaoberajú jeho dôsledkami. Z hľadiska sociálneho významu si táto choroba zaslúži zvýšenú pozornosť, pretože artritída vedie k úplnému alebo čiastočnému postihnutiu..
Včasná diagnóza artritídy môže zabrániť rozvoju závažných komplikácií a zdravotného postihnutia. Účinná a spoľahlivá diagnóza tohto ochorenia nie je možná bez laboratórnych testov. V prípade reumatizmu sa bude vyžadovať niekoľko rôznych typov štúdií. Ľudia, ktorí čelia tomuto ochoreniu, sa zaujímajú o otázku, aké testy je potrebné absolvovať na potvrdenie diagnózy..

Všeobecné informácie


Reumatoidná forma ochorenia je sprevádzaná celým komplexom autoimunitných reakcií, ktoré vedú k vzniku zápalového ložiska v kĺbe. Dlhotrvajúca zápalová reakcia vedie k deformácii kĺbov a strate funkčnosti. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v jej dôsledkoch, ktoré môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Patológia môže byť podozrivá na množstvo takýchto príznakov:

 • bolesť v oblasti veľkých a malých kĺbov, zhoršená pohybom;
 • špecifické uzly v kĺboch;
 • slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 • poškodenie obličiek;
 • stuhnutosť pohybov v kĺboch, najmä ráno.

Závažnosť klinického obrazu pri reumatoidnej artritíde závisí od závažnosti patologického procesu.

Laboratórne diagnostické metódy

Ak máte podozrenie na toto ochorenie, osobe môžu byť pridelené nasledujúce laboratórne diagnostické metódy:

 • klinický krvný test;
 • biochemické vyšetrenie vzoriek krvi;
 • stanovenie reumatoidného faktora;
 • laboratórne vyšetrenie intraartikulárnej tekutiny;
 • rozbor moču;
 • imunologické vyšetrenie vzoriek krvi.

Na základe údajov získaných na základe týchto štúdií lekársky lekár vykoná konečnú diagnózu.

Klinický krvný test

Tento typ laboratórnej diagnózy nie je vysoko informatívny vo vzťahu k reumatoidnej artritíde, ale musí sa odovzdať, aby vytvoril celkový obraz. S rozvojom tohto ochorenia nedochádza k žiadnym významným zmenám v kvantitatívnom a kvalitatívnom zložení krvi.
Môžete mať podozrenie na prítomnosť zápalového procesu v tele zrýchleným ESR, ale tento príznak sa mení v smere nárastu iných chorôb. Vo všeobecnom krvnom teste môžu leukocyty pri artritíde zostať normálne.

Biochemický krvný test

Tento druh laboratórnej diagnostiky je hodnotnejší ako predchádzajúca možnosť výskumu. V procese biochemického výskumu vzoriek krvi možno zistiť zvýšenú hladinu fibrinogénu a haptoglobínu..
Pozorujú sa aj zmeny v koncentrácii kyseliny sialovej, čo naznačuje vývoj autoimunitných procesov v tele. Tieto laboratórne markery majú tendenciu sa zvyšovať pri iných chorobách, avšak všetci ľudia s podozrením na reumatoidnú artritídu by mali podstúpiť biochemický krvný test..

Ďalším dôležitým ukazovateľom je C-reaktívny proteín, ktorého norma je 0,002 g / l. Posun tohto ukazovateľa smerom nahor naznačuje vznik autoimunitnej reakcie. Na dosiahnutie spoľahlivých výsledkov sa odporúča vykonať biochemický krvný test nalačno..

Posúdenie úrovne reumatoidného faktora

Tento ukazovateľ je pomerne informatívny, napriek skutočnosti, že pri reumatoidnej artritíde je pozitívny iba v 70% prípadov. Reumatoidný faktor je komplex špecifických protilátok. Vzhľad týchto protilátok sa pozoruje 1,5 až 2 mesiace po nástupe choroby.

Imunologické štúdie

V tomto prípade hovoríme o celom komplexe laboratórnych reakcií, ktorých súhrn môže potvrdiť alebo zamietnuť prítomnosť tohto ochorenia. Do zoznamu imunologických reakcií sú zahrnuté tieto metódy:

 • Výskum antinukleárnych protilátok. Prítomnosť takýchto protilátok naznačuje tvorbu reumatickej patológie v tele.
 • Štúdium hladiny protilátok proti cyklickému citrulínovému peptidu. Táto vysoko presná analýza môže potvrdiť diagnózu artritídy s pravdepodobnosťou 80%..
 • Imunologická imunotest.
 • Stanovenie prítomnosti antineutrofilných cytoplazmatických protilátok.
 • Vyšetrenie vzoriek krvi na detekciu cirkulujúcich imunitných komplexov. Tento indikátor je indikátorom autoimunitnej zápalovej reakcie v tele..
 • Stanovenie hladiny kryoglobulínov, ktoré sa zvyšujú pri akútnej artritíde.

Na základe výsledkov jednej z uvedených diagnostických metód nie je možné hovoriť o vývoji reumatoidnej artritídy. Spoľahlivé informácie poskytne iba súbor metód..

Analýza intraartikulárnej tekutiny

Tento typ diagnostickej intervencie je vysoko informatívny, pokiaľ ide o reumatoidnú artritídu. Jeho implementácia sa musí vykonávať v kombinácii s inými diagnostickými postupmi. Na určenie potreby tejto štúdie môže vykonať iba reumatológ.
Ak sa analýza vykonala, sú dôležité tieto ukazovatele:

 • Prítomnosť C-aktívneho proteínu, ktorý by za normálnych okolností nemal chýbať v intraartikulárnej tekutine. Pri vzniku artritídy môže toto číslo dosiahnuť 0,06 g / l.
 • Špecifické protilátky (reumatoidný faktor). Tento ukazovateľ je pri absencii choroby negatívny..
 • Frakcia celkového proteínu. V neprítomnosti artritídy nepresahuje koncentrácia proteínu 20 g / l. Pri reumatoidnej artritíde dosahuje rýchlosť 70 g / l.
 • Objem intraartikulárnej tekutiny. V normálnom stave kĺbu tento objem nepresahuje 2 ml. S rozvojom zápalového procesu sa množstvo synoviálnej tekutiny zvyšuje na 25 - 30 ml v závislosti od závažnosti patologického procesu..
 • Biele krvinky. S rozvojom zápalovej reakcie v kĺbovej dutine bude synoviálna tekutina obsahovať veľké množstvo bielych krviniek. Ďalej sú zaznamenané zmeny vzhľadu kvapaliny. Zakalí sa a môže mať zrazeninu..

Všeobecná analýza moču

S pokročilým priebehom choroby je možné vo všeobecnej analýze moču pozorovať patologické zmeny. S rozvojom autoimunitného zápalového procesu bude proteín (proteinúria) pozorovaný vo všeobecnej analýze moču. V niektorých prípadoch detekcia červených krviniek v moči.
Na základe získaných laboratórnych výskumných údajov bude lekársky odborník schopný urobiť spoľahlivú diagnózu a určiť taktiku ďalšieho riadenia pacientov. V prípade potreby sa diagnóza potvrdí pomocou inštrumentálnych metód..

Zoznam testov na diagnostiku reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída je ťažké diagnostikovať ochorenie, v rámci ktorého diagnostiky je predpísaných veľa testov na určenie formy ochorenia. V článku sú uvedené všetky najúčinnejšie analýzy..

Čo je reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída je choroba, ktorá podľa symptómov môže byť zavádzajúca po dlhú dobu. Podrobnosti o tejto chorobe už boli uvedené v tomto článku. Autoimunitná povaha choroby vyvoláva porážku všetkých nových oblastí kĺbových mechanizmov, tkanív a orgánov. Pacient v počiatočnej fáze ochorenia teda čelí nasledujúcim príznakom:

 1. Nepohodlie v kĺboch ​​vrátane prehmatania.
 2. Problémy s pohyblivosťou po dlhom pobyte na jednej pozícii.
 3. Vzhľad subkutánnych kužeľov.
 4. Opuch a začervenanie kĺbov prstov rúk.
 5. Pozorovanie symetrického vývoja zápalu v malých kĺboch ​​rúk a nôh.
 6. Únava, apatia, chudnutie.
Reumatoidná artritída je patológia, ktorá je sprevádzaná nepohodlím v kĺboch.

Priebeh ochorenia spočíva v postupnej zmene proteínovej štruktúry pod vplyvom patogénnych faktorov. To vedie k tvorbe autoimunitných protilátok, ktoré ničia zdravé bunky a ničia synoviálnu membránu kĺbu. Nakoniec dôjde k nadmernej proliferácii synoviocytov, postihnutých je chrupavka a kostné tkanivo a kĺb je zdeformovaný..

Na presnú diagnózu choroby je potrebné vykonať diferenciálne štúdie biologických materiálov pacienta. Existujú laboratórne a inštrumentálne metódy na identifikáciu faktorov choroby.

O laboratórnej diagnostike a analýzach

Na identifikáciu reumatoidného typu artritídy sa vykonávajú špecifické a nešpecifické testy:

 1. Špecifické - uveďte jednoznačné potvrdenie alebo vyvrátenie skutočnosti s vysokou spoľahlivosťou.
 2. Nešpecifické - fungujú iba v súhrnnom dekódovaní so zvyškom údajov prieskumu, pretože sa odhaľujú iba jednotlivé znaky.
Testy sú špecifické a nešpecifické

Určite, ktoré testy na reumatoidnú artritídu má vykonať ošetrujúci lekár. Plán vyšetrenia pacienta zahŕňa prechod rozsiahleho diagnostického komplexu opatrení:

 • biochémia krvi, jej klinický výskum, stanovenie ATsPP (antitsitrullinovy ​​telá), imunologická analýza;
 • všeobecná analýza moču;
 • analýza intraartikulárnej tekutiny;
 • biopsia kĺbového obalu.
Možno budete musieť dať moč na analýzu

Špecifické ukazovatele môžu spôsobiť reumatoidnú artritídu ešte pred nástupom prvých signálov choroby. Pacienti s dedičnou predispozíciou môžu túto metódu použiť na prevenciu choroby, jej prechodu do chronického štádia.

Pravidlá testovania

Stanovenie presnej diagnózy reumatoidnej artritídy kĺbov je založené na kompetentnej interpretácii klinických výsledkov a profesionálnej schopnosti interpretovať ich v komplexe. Na získanie spoľahlivých ukazovateľov je pred darovaním krvi potrebná osobitná príprava. Žiadosť o laboratórne testy by mal predpísať jeden z ošetrujúcich odborníkov: praktický lekár, reumatológ, chirurg alebo imunolog. Na úplnú štúdiu ukazovateľov je potrebné darovať krv zo žily a dodržiavať pritom podmienky:

 1. Pred testom nejedzte 12 hodín (pre deti do jedného roka - pol hodiny, od 1 do 5 rokov - 3 hodiny).
 2. Počas dňa nepite alkoholické nápoje.
 3. Prestaňte brať lieky denne so súhlasom lekára.
 4. Hodinu pred analýzou sa vyhnite fyzickej námahe a nervovému stresu.
 5. Pred analýzou nefajčite najmenej 30 minút.
Na úspešné absolvovanie testov je potrebné sa správne pripraviť

Porušenie stravy, užívanie drog alebo fajčenie skresľuje klinické údaje o zložení krvi a zavádzajú interpretáciu výsledkov..

Všeobecná analýza krvi a moču

Štartovacia súprava na identifikáciu zápalového procesu v tele je všeobecná analýza krvi a moču pacienta. Tieto testy tiež určujú povahu nástupu symptómov (infekcia, autoimunitné ochorenie). Všeobecná analýza teda určuje nasledujúce patologické zmeny krvných parametrov u chorého:

 1. Rast rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) - z 25 mm / h rýchlosťou 2-15 mm / h.
 2. Redukcia hemoglobínu - u žien do 120 g / la mužov do 135 g / l.
 3. Kvantitatívny rast leukocytov je nad 9000 s normou 4000 - 9000.
Analýzy pomôžu identifikovať patologické zmeny v tele

Exacerbácia reumatoidnej artritídy je sprevádzaná leukocytózou a miernou trombocytózou, normocytárnou normochromickou anémiou. Niekedy dochádza k chronickej strate krvi cez gastrointestinálny trakt a následkom toho je nedostatok železa a anémia.

Analýza moču poskytuje nešpecifické informácie a určuje iba nárast bielkovín a bielych krviniek, čo iba potvrdzuje prítomnosť zápalových faktorov.

Sedimentačná rýchlosť erytrocytov

Sedimentácia erytrocytov sa študuje in vitro určitý čas. Ukazovateľ charakterizuje intenzitu rozvoja patológie, aktivitu šírenia deštruktívnych procesov. Vysoká miera ESR naznačuje progresiu ochorenia a potrebu účinného liečenia. Navyše, čím vyššia je rýchlosť usadzovania, tým aktívnejšia je fáza. Tento proces sa vysvetľuje tvorbou zápalových proteínov v krvi pacienta, ktoré sú príčinou kombinácie červených krviniek v agregátoch, zvýšením gravitácie a rýchlosti ich sedimentácie..

Sedimentačná rýchlosť erytrocytov naznačuje zápalový proces v tele

Chémia krvi

Biochemická analýza krvi pri reumatoidnej artritíde pri analýze stavu kĺbových tkanív hrá rozhodujúcu úlohu. Napriek tomu, že metóda bola uznaná ako nešpecifická, jej ukazovatele určujú:

 1. Vývoj reumatoidných symptómov v spojivových tkanivách kĺbov.
 2. Priebeh zápalového procesu.
 3. Aktivita autoimunitného ochorenia.
Biochemický krvný test odhalí veľa dôležitých údajov.

Biochémia krvi obsahuje tieto údaje:

 1. Prítomnosť haptoglobínu je charakteristická pre akútnu fázu. Jeho norma je 0,8 až 2,7 g / l.
 2. Fibrinogénna aktivita v plazme je normou 2–4 g / l. Zvýšenie indikuje autoimunitnú aktivitu.
 3. Hladina peptidov, y - globulínov, kryoglobulínov (IgM, IgG, IgA).
 4. Pôsobenie seromukoidov - sérových proteínov krvi. Norma je 1,2 - 1,6 mmol / l.
 5. Hladina kyseliny sialovej - prebytok normy 2-2,33 mmol / l naznačuje deštruktívne procesy kolagénu v bunkách dokonca aj v štádiu predpovedania choroby..
 6. C - reaktívny proteín - u zdravého človeka je norma 0-5 mg / l.

Rast fibrinogénu v krvi nad 4 g / l znamená zvýšenie zrážanlivosti krvi, ktoré je typické pre reumatoidnú artritídu. Vysoká hladina tohto ukazovateľa je signálom rizika krvných zrazenín a ischemických zmien v orgánoch.

Aké testy máte na reumatoidnú artritídu??

Testy na reumatoidnú artritídu predpisuje reumatológ v prípadoch, keď príznaky zápalu kĺbov obťažujú pacienta na 2 alebo viac týždňov. Na základe príznakov choroby sa vykoná predbežná diagnóza, ktorá sa musí potvrdiť darcovstvom krvi pre určité vzorky. Každý pacient by mal vedieť, aké testy sa vykonávajú na reumatoidnú artritídu, a mal by byť schopný rozlúštiť určité ukazovatele.

Druhy analýz

V počiatočných štádiách ochorenia je pacient poslaný na konzultáciu s reumatológom - tu začína klinické skúšanie pacienta. Lekár vypočuje sťažnosti, vykoná vyšetrenie a predpíše laboratórne testy na reumatoidnú artritídu. Po vykonaní testov lekár určí príznaky patológie podľa aktivity určitých ukazovateľov podľa odchýlky od normálneho variantu..

Lekári predpisujú nasledujúce testy na reumatoidnú artritídu kĺbov:

 • Všeobecný krvný test - počas štúdie sa krv odoberá z prstu a iba na lačný žalúdok. Pri interpretácii výsledkov majú diagnostická hodnota miera sedimentácie erytrocytov (ESR), leukocytov a hemoglobínu;
 • Biochemický krvný test - odber zo žily, jedenie pred zákrokom je zakázané. Štúdia sa uskutočňuje na identifikáciu C-reaktívneho proteínu, kyselín sialových, haptoglobínu a fibrinogénu;
 • Dodatočné testy na diagnostiku reumatoidnej artritídy - podobná metóda sa používa na odber krvi na detekciu antinukleárnych protilátok, reumatoidného faktora a protilátok proti cyklickému citrulínovému peptidu (ADC)..

Všeobecný krvný test nám povie o prítomnosti zápalu v tele, zvyšné testy sú špecifické markery reumatoidnej artritídy, ktoré potvrdzujú patológiu.

Všeobecná analýza krvi

Prvou povinnou súčasťou diagnózy je všeobecný krvný test na reumatoidnú artritídu. Spravidla sa odoberie prst, ale sú povolené možnosti odberu krvi zo žily. Lekár predpisuje tento typ laboratórneho testu v prípade bolesti kĺbov trvajúcej viac ako 2 týždne, rannej stuhnutosti a prítomnosti špecifických reumatoidných uzlov. Tieto príznaky umožňujú podozrenie na prítomnosť zápalu v spojivovom tkanive, ktoré ukáže všeobecný krvný test. Povedzme si podrobnejšie o hlavných kritériách, ktoré si vyžadujú dôkladné preštudovanie.

Sedimentácia erytrocytov je hlavným kritériom prítomnosti zápalu v tele. Červené krvinky sú červené krvinky, ktoré nesú kyslík. Ak odoberiete krv na analýzu, postupne sa zrážajú, čo je úplne normálne (normálne hodnoty u mužov sú do 9 mm / h, ženy 14 mm / h). V zdravom tele sú proti tomuto procesu komplexné procesy, ale so zápalom sa vyskytujú poruchy a červené krvinky sa rýchlejšie usadzujú. Miera ESR pri reumatoidnej artritíde stúpa - čím vyššie čísla, tým silnejší je zápal.

Pri artritíde dochádza k chronickému zápalu, ktorý v priebehu času progreduje. Ak je choroba zhoršená prítomnosťou komplikácií, testy ukazujú vyššiu ESR.

biele krvinky

Biele krvinky sú bunky imunitného systému, ktoré chránia naše telo pred cudzími látkami. Pri reumatoidnej artritíde naša vlastná imunita mylne útočí na naše vlastné spojivové tkanivo a ničí kĺby. Výsledkom je, že do krvného obehu vstupuje veľké množstvo častíc odumretého tkaniva, ktoré musí byť „neutralizované“. Biele krvinky preberajú túto úlohu - zachytávajú a trávia zvyšky zničených buniek a potom odumierajú. Kompenzačné, naša imunita začína produkovať biele krvinky vo zvýšenom množstve, aby poskytla nepretržitú ochranu tela. Preto ich hladina významne stúpa z normálnej hodnoty (stáva sa viac ako 4-9 * 109 g / l).

hemoglobín

Hladina hemoglobínu je indikátorom životaschopnosti červených krviniek. Pri zápale sa vyvíja anémia - pomerne častý jav, ktorý sa objavuje v dôsledku ničenia červených krviniek. Ak je norma pre mužov 130 - 160 g / l a pre ženy 120 - 140 g / l, potom s vývojom reumatoidnej artritídy testy preukazujú jej pokles v porovnaní s dolnou hranicou. Podľa lekárov je zníženie ukazovateľov na 80 - 90 g / l základom pre vymenovanie úplného reumatologického skríningu a vyšetrení moču na diferenciálnu diagnostiku pri iných chorobách..

ESR, počet bielych krviniek a hladina hemoglobínu sú nešpecifické ukazovatele. Ich hladina môže byť zvýšená pri reumatoidnej artritíde a pri iných autoimunitných chorobách akékoľvek patológie zápalového charakteru. Pre presnejšiu diagnostiku sú uvedené biochemické a doplnkové testy..

Chémia krvi

Táto výskumná metóda je špecifická pre diagnostiku reumatoidnej artritídy. Počas jeho vykonávania sa zisťujú zmeny konkrétnych ukazovateľov, ktoré hovoria v prospech reumatoidnej artritídy.

Toto je znak zápalu sprevádzajúceho artritídu. Rovnako ako predchádzajúce kritériá, C-reaktívny proteín pri reumatoidnej artritíde nie je špecifický, ale môže sa zvýšiť v akútnej fáze. V tomto prípade hrá tento indikátor dôležitú úlohu pri kontrole liečby - ak sa jeho hladina zníži, môže to naznačovať dobrú účinnosť liečby. Preto lekár rozhodne predpíše štúdiu o CRP - jeho normálna hodnota je 4,8 mg / l.

fibrinogén

Jedná sa o špecifický proteín, ktorý je zodpovedný za zrážanie krvi. Pri reumatoidnej artritíde dochádza k poškodeniu kĺbov, čo dáva imunitnému systému signál, aby produkoval biele krvinky a fibrinogén. Vďaka tomuto komplexnému účinku je imunitný systém neustále v „bojovej pripravenosti“ - v prípade poškodenia sa rany rýchlo upchajú krvnými doštičkami a zničené tkanivá a cudzie látky sa ničia bielymi krvinkami. Preto je hladina fibrinogénu zvýšená z normálnych hodnôt (1,9 - 3,8 g / l) - čím vyšší je indikátor, tým silnejší je zápal a progresia artritídy..

Kyseliny sialové

Tieto látky naznačujú poškodenie spojivového tkaniva. Kíby sú zničené a normálne, ale nie v takom počte, a biele krvinky ich dokážu stráviť. Pri reumatoidnej artritíde imunitné protilátky útočia na kĺby, zničené častice vstupujú do krvného obehu vo veľkých množstvách a imunitný systém sa s ich likvidáciou nevie vyrovnať. V skutočnosti ide o kyseliny sialové, ktorých hladina by nemala prekročiť 1,8 mmol / l.

haptoglobín

Je to enzým, ktorý sa podieľa na tvorbe nových červených krviniek. Sú tvorené z hemoglobínu, voľne cirkulujúceho v krvi, ktorý sa objavuje z mŕtvych červených krviniek. Pri reumatoidnej artritíde prevláda zápal a deštrukcia červených krviniek - hladina hemoglobínu stúpa, čo kompenzuje nárast jeho hapotoglobínu. Výsledkom je, že hodnota opísaného enzýmu stúpa nad 3 g / l.

Biochemický krvný test vám umožňuje identifikovať príznaky poškodenia kĺbov. Na konečné potvrdenie reumatoidnej artritídy sú predpísané špecifické testy..

Dodatočné analýzy

Ak existuje podozrenie na reumatoidnú artritídu, pacientovi sa predpíšu ďalšie testy na identifikáciu konkrétnych príznakov choroby. Jedinečnosť štúdie spočíva v tom, že detekované látky sú prítomné iba v krvi osoby trpiacej reumatoidnou artritídou a chýbajú pri akejkoľvek inej patológii s podobnými príznakmi. Z tohto dôvodu tieto vzorky umožňujú diferenciálnu diagnostiku a uskutočňujú konečnú diagnostiku.

Reumatoidný faktor

Toto je špecifický imunoglobulín detegovaný v krvi. U ľudí sa zvyčajne vyrábajú imunoglobulíny na ničenie mikroorganizmov alebo ich metabolických produktov, ale pri reumatoidnej artritíde sa objavujú ich samostatné skupiny, ktoré napádajú spojivové tkanivo kĺbov. Jedným zo zástupcov tohto typu je reumatoidný faktor.

Na jeho stanovenie je predpísaný latexový test - sú to špeciálne testy, pri ktorých sa imunoglobulíny viažu na latexové častice a sú stanovené v krvnom sére. Základom diagnózy je ich zvýšenie nad 50 - 100 IU / ml.

Protinukleárne protilátky (ANA)

Bežnejšou verziou názvu analýzy je ANF pre reumatoidnú artritídu. Sú to špecifické protilátky, ktoré sú náchylné k ataku spojivového tkaniva. Po deštrukcii kĺbov v krvi sa tieto zlúčeniny detegujú, zvyšuje sa ESR, sily kyselín a ďalšie nešpecifické zápalové enzýmy. Normálne sa ANA nevyrábajú, základom pre diagnózu je ich detekcia v krvi - v tomto prípade je stanovený pozitívny test.

Vzorka v ADC

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov prítomnosti reumatoidnej artritídy nie je zdravý človek. V prítomnosti pozitívnej vzorky (viac ako 3 jednotky / ml) sa táto analýza vykonáva počas liečby nepretržite, pretože naznačuje stupeň deštrukcie kĺbov a ukazuje stupeň rozvoja patológie..

Ak sa zistí reumatoidný faktor, ANF alebo ADCP, vykoná sa niekoľko analýz za sebou. Konečná diagnóza a predpísaná liečba sa vykonajú iba vtedy, keď sa nájdu pozitívne vzorky u všetkých plotov.

Príprava na analýzu a vlastnosti

Pred zákrokom lekári dôrazne odporúčajú dodržiavať určité pravidlá - ich cieľom je zlepšiť presnosť štúdie a zabrániť výskytu nepravdivých výsledkov. Požiadavky sú jednoduché, z čoho vyplýva zodpovednosť pacienta niekoľko dní pred odberom vzoriek.

Prípravné činnosti zahŕňajú:

 • Po dobu dvoch dní sa vzdajte mastných potravín - prebytočný tuk má výrazný vplyv na viskozitu krvi. Ak túto požiadavku ignorujete, budú pozorované falošné čísla ESR, leukocytóza a špecifické vzorky;
 • Je zakázané fajčiť a piť alkohol denne - prienik toxínov do krvi bude mať vplyv na výsledky štúdie, laboratórny asistent nebude schopný zistiť príznaky artritídy;
 • Nie je dovolené brať lieky - ak nie je možné zastaviť liečbu liekmi, informujte o tom lekára;
 • Krv sa podáva iba na lačný žalúdok - ráno nemôžete jesť, môžete piť čistú prevarenú vodu;
 • Fyzické preťaženie je neprijateľné - negatívne ovplyvňuje hladinu hemoglobínu a ukazovatele integrity kĺbu;
 • Odpočinok pred zákrokom po dobu 10-15 minút - stabilizuje sa srdcová činnosť a dýchanie, čo má vplyv na krvný obraz.

Ak sa pacient pred príchodom do laboratória cíti dobre a je slabý, objaví sa horúčka - je potrebná odborná konzultácia, odber krvi by sa mal zmeniť na ďalší deň.

Technika postupu je veľmi jednoduchá - od pacienta sa vyžaduje, aby splnil všetky požiadavky sestry. Krv sa odoberá zo žily pomocou špeciálnej striekačky, z prstu, odber vzoriek sa vykonáva pomocou kadičky a pohára. Pred a po zákroku sa vykoná dezinfekcia kože. Neodporúča sa náhle zjesť ihneď po analýze - stačí jesť mierne jedlo mierne, piť sladký čaj.

Funkcie testov u dieťaťa

Vykonávanie postupov u detí nemá výrazné rozdiely od dospelých. Existujú určité rozdiely v špecifikách vybavenia, ako aj v interpretácii výsledkov. Jediným odporúčaním, ktoré musia lekári dodržať, je to, že dieťa do 5 rokov by sa malo pred odberom krvi vypiť studenou vodou 200 ml 2-3 krát pol hodiny..

Testy na reumatoidnú artritídu sú hlavnými kritériami pri stanovení konečnej diagnózy. Aby sa zvýšila presnosť štúdie, odporúča sa všeobecný a biochemický krvný test, konkrétne vzorky. Na zvýšenie účinnosti štúdie je potrebné dodržiavať pravidlá prípravy na postup.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ezofágová hernia je chronické ochorenie. Patologické zmeny v úzkej svalovej trubici a väzivovom aparáte bránice vedú k vážnemu narušeniu činnosti všetkých orgánov gastrointestinálneho traktu.
Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.
Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.