loader

Krvné testy na cirhózu

Cirhóza pečene je závažné a nezvratné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti za pár rokov. Analýzy na cirhózu vám umožňujú urobiť presnú diagnózu a predpísať správnu liečbu, ktorá pomáha spomaliť vývoj choroby a predĺžiť život pacienta..

Zoznam testov na cirhózu

Ak existuje podozrenie na cirhózu, pacientovi je predpísaná séria štúdií, ktoré zahŕňajú všeobecnú analýzu krvi, moču, výkalov..

V počiatočnom štádiu, ktoré sa nazýva kompenzované, cirhóza nemá výrazné príznaky. V subkompenzovanom štádiu sú príznaky minimálne, takže laboratórne zmeny sú hlavným ukazovateľom prítomnosti choroby. Aby sa zistila cirhóza pečene a zmeny, ktoré spôsobila, sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • Biochemický krvný test na vyhodnotenie pečene. V tejto fáze sa stanoví tvorba albumínu (bielkovín pečene), bilirubínu a indexov protrombínu.
 • Analýzy na stanovenie zápalového procesu naznačujú zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov (AST a ALT).
 • Testy na určenie typu cirhózy (biliárna, autoimunitná).
Ak sú predpísané ERCP a FGDS

Ak sa vyskytnú ďalšie príznaky, predpísajú sa ďalšie testy na cirhózu - ERCP a FGDS na poruchy trávenia, krvné testy na amoniak a alfa-fetoproteín na vylúčenie prítomnosti rakoviny pečene, paracentézu v prítomnosti tekutiny v peritoneálnej dutine (ascites). Na identifikáciu príčin cirhózy sa na detekciu vírusu hepatitídy predpisujú PCR a ďalšie štúdie.

Medzi ďalšie testy patria výskum orgánov, ako sú ultrazvuk alebo MRI pečene, v pochybných prípadoch je na potvrdenie diagnózy predpísaná biopsia. Pacient musí podstúpiť úplné vyšetrenie a musí podstúpiť pečeňové testy na všetky hlavné ukazovatele. Toto je jediný spôsob, ako určiť správnu diagnózu a predpísať vhodný priebeh udržiavacej liečby..

Výsledky testu choroby

Najspoľahlivejším výsledkom je kombinácia ultrazvukovej a pečeňovej biopsie - umožňujú nám zistiť prítomnosť spojivového tkaniva v tých častiach pečene, v ktorých zvyčajne nie je prítomná..

Ultrazvukové vyšetrenie ukazuje prítomnosť oblastí so zmenenou hustotou ozveny (spojivové tkanivo) umiestnených difúzne v pečeni a umožňuje vám určiť veľkosť orgánu, určiť oblasť lézie, štruktúru parenchýmu, priechodnosť žlčových ciest a ďalšie parametre. Ultrazvuk sa vykonáva v špecializovanej kancelárii, nevyžaduje si špeciálnu prípravu od pacienta, nespája sa bolestivosť, zranenia a iné nepríjemné pocity.

Biopsia poskytuje jednoznačné výsledky, čo potvrdzuje, že patologickými oblasťami odhalenými ultrazvukom sú presne cirhotické lézie pečene. Biopsia sa vykonáva pod dohľadom ultrazvuku v špeciálne vybavenej miestnosti, v lokálnej alebo celkovej anestézii, pretože samotný postup je dosť bolestivý. Počas procedúry sa časť pečeňového parenchýmu odoberie punkciou v brušnej dutine. Bioptický test vykonáva špecialista v histologickom laboratóriu..

MRI pečene vám umožňuje vizualizovať a spresniť údaje o ultrazvuku, ak nedávajú jasnú odpoveď. Táto štúdia je predpísaná aj v prípadoch, keď biopsia z nejakého dôvodu nie je možná. Existujú napríklad určité kontraindikácie spojené s vážnym stavom pacienta.

Ultrazvuk, MRI a biopsia sa používajú aj na monitorovanie účinnosti liečby - ak príznaky choroby progresívne prechádzajú, potom liečba nie je dostatočne účinná. Pomalý pokrok alebo jeho neprítomnosť je ukazovateľom účinnej liečby cirhózy, pretože naznačuje spomalenie procesov rozkladu orgánov..

Chémia krvi

Biochemický krvný test na cirhózu sa predpisuje na sledovanie stupňa poškodenia pečene a iných orgánov spôsobených touto chorobou. Pretože samotný proces odberu krvi je pre pacienta bezpečný, analýzu je možné predpísať pomerne často, takže lekár má možnosť podrobne vyhodnotiť dynamiku choroby..

Krv je potrebné darovať na lačný žalúdok, je dovolené piť iba trochu tekutiny. Čaj, káva a iné nápoje pred skúškou sú však zakázané. Na alkohol sa vzťahuje prísny zákaz, dokonca aj malé množstvo spotrebované v predvečer môže negatívne ovplyvniť presnosť analýzy. Všetky lieky, ktoré pacient užíva, by sa mali nahlásiť lekárovi. Ak musíte darovať krv počas dňa alebo večera, musíte sa pred analýzou vyhnúť jedeniu 6-8 hodín.

Časť moču na analýzu sa ráno zhromažďuje v špeciálnom sterilnom obale. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na analýzu výkalov, zhromažďuje sa tiež v sterilnej nádobe a odosiela sa do laboratória.

Dekódovanie biochemickej analýzy

Záver väčšiny analýz dáva odborník na funkčnú diagnostiku a pacient nevidí ich výsledky. V prípade biochemického krvného testu sa však výsledky zobrazujú vo forme, ktorá označuje požadované látky a ich obsah v krvi. Moderné formuláre na vydávanie výsledkov majú ďalší stĺpec, v ktorom sú uvedené bežné ukazovatele. To umožňuje pacientovi jasne vidieť výsledky testu a pochopiť, kde došlo k porušeniu.

Pri cirhóze pečene sa vždy venuje pozornosť zmene niekoľkých ukazovateľov - pečeňových enzýmov, bilirubínu, močoviny, celkového proteínu a albumínu. Iné ukazovatele testov na cirhózu pečene nie sú významné.

Pečeňovými enzýmami sú aminotransferázy (ALT a AST), alkalická fosfatáza (ALP) a gama-glutamyl-transpeptidáza (GGT). Zvýšenie ich koncentrácie nad normálne naznačuje poškodenie pečene. Tieto ukazovatele sa však môžu zvýšiť pri iných chorobách, napríklad pri infarkte myokardu. Charakteristickým zvýšením cirhózy pečene je výrazné zvýšenie ALT a GGT, mierne zvýšenie AST a mierne alebo výrazné zvýšenie alkalickej fosfatázy. Močovina v cirhóze sa postupne zvyšuje.

Ukazovatele Bilirubinu

Bilirubínu sú pridelené tri riadky, ktoré ukazujú ukazovatele celkového, konjugovaného a nekonjugovaného bilirubínu. Pomer konjugovaného k nekonjugovanému bilirubínu odráža príčiny zvýšenia hladiny tejto látky v krvi. Pri cirhóze sa vždy zvyšuje celkový bilirubín, najmä v dôsledku nekonjugovaného (priameho) bilirubínu.

Na objasnenie povahy žltačky je predpísaný ďalší test na cirhózu v moči. Normálne v nej chýba bilirubín alebo je prítomný v stopových množstvách, pri cirhóze je jeho hladina zvýšená. Obsah relevantných látok vo výkaloch zostáva normálny..

Zmena v zložení bielkovín krvi je jedným z hlavných ukazovateľov dynamiky choroby. Pretože pečeň produkuje najdôležitejšie plazmatické proteíny - albumín, cirhóza znižuje množstvo celkového proteínu a obsah albumínu..

Spolu s nimi je znížená schopnosť krvi zrážať sa, index protrombínu a ďalšie ukazovatele spojené s krvnými proteínmi. Všeobecný krvný test na cirhózu je neinformatívny, takže hlavný dôraz sa kladie na biochemické výskumné metódy, ktoré nám umožňujú vyhodnotiť klinický obraz choroby..

Aký ďalší výskum môže byť potrebný?

Okrem toho sú predpísané rôzne štúdie, ktoré dokážu identifikovať príčinu choroby a súvisiace choroby. Najčastejšie sa jedná o endoskopické štúdie tráviaceho traktu - FGDS, ERCP, analýza obsahu dvanástnika. Sú nevyhnutné, pretože ochorenie pečene takmer vždy spôsobuje trávenie.

Ak je príčinou cirhózy vírusová hepatitída, musia sa predpísať ELISA a PCR s určením vírusovej záťaže - môžu nielen zistiť prítomnosť vírusu, ale aj vyhodnotiť jeho množstvo a tým aj účinnosť liečby..

Krvný test na cirhózu pečene: ukazovatele a interpretácia

Ak je pacientovi predpísaný krvný test na cirhózu pečene, jeho ukazovatele sa môžu výrazne líšiť od normy zdravého človeka. Analýza umožňuje presne určiť mieru poškodenia pečene pri takomto ochorení.

Nemali by ste odmietnuť takéto dôležité vyšetrenie: neliečená cirhóza je jednou z príčin smrti.

Aký je rozdiel medzi krvnými testami na cirhózu pečene, aký je spôsob odberu krvi a ako pripraviť pacienta na štúdiu??

Biochemický krvný test na cirhózu: norma a zmeny

Biochemický krvný test je veľmi informatívny..

U zdravého človeka sú bežné biochemické ukazovatele nasledujúce:

 1. Proteín - od 63 do 87 g / l.
 2. Albumín - do 45 g.
 3. Globulíny - celkom najmenej 21 a najviac 34 g / l.
 4. Močovina - od 2,5 do 8,3 mmol / l krvi.
 5. Kreatinín - od 44 do 97 μmol / l pre ženy a od 62 do 124 μmol / l pre mužov.
 6. Kyselina močová - nie menej ako 0,12 a nie viac ako 0,43 mmol pre mužov. U žien je toto číslo od 0,24 do 0,54 mmol.
 7. Celkový cholesterol - od 3,3 do 8 mmol / l krvi.
 8. Triglyceridy - až do 1,7 mmol / l.
 9. Bilirubín - 8,5 - 20,5 mmol / l (tu sa berú do úvahy všetky frakcie takého pigmentu).
 10. AlAT - nie viac ako 38 jednotiek na liter.
 11. AsAT - nie viac ako 42 jednotiek na liter.
 12. Alkalická fosfatáza - nie viac ako 260 jednotiek na liter krvi.
 13. Úroveň gama-glutamyltransferázy - do 33,5 jednotiek pre mužov a najviac 48 jednotiek pre ženy.
 14. Rýchlosť kreatínkinázy - nie viac ako 180 jednotiek na liter krvi.
 15. Alfa amyláza - až 110 jednotiek na liter krvi.

Pri cirhóze pečene sa však pozorujú nasledujúce zmeny v biochemických analýzach:

 • zvýšenie hemoglobínu - všeobecného aj voľného a príbuzného;
 • zvýšenie počtu transamináz;
 • zvýšená koncentrácia gama-glutamyl transpeptidázy;
 • zvýšenie alkalickej fosfatázy;
 • zníženie množstva albumínu;
 • zvýšené hladiny globulínov;
 • zníženie hladiny protrombínu (so zvýšením protrombínového času);
 • zníženie močoviny (močovina);
 • zníženie koncentrácie cholesterolu;
 • zvýšené hladiny haptoglobínu a špecifických enzýmov.

Hodnota bilirubínu

Bilirubín je látka tvorená počas rozkladu hemoglobínu obsiahnutého v červených krvinkách..

Zdravý pečeň spracováva tento pigment, malé množstvo zostáva v krvi.

Keď cirhóza pečene musí brať do úvahy ukazovatele celkového, voľného a viazaného bilirubínu.

Voľný bilirubín je taký, ktorý je neviazaný v krvi.

Po väzbe a neutralizácii v pečeni sa vylučuje stolicou.

Pri cirhóze sa z dôvodu zvýšeného obsahu bilirubínu v krvi farba pokožky výrazne mení.

Normálna hodnota bilirubínu má tieto ukazovatele:

 • celkom - od 8,5 do 20,5 μmol / l krvi;
 • nepriame (zadarmo) - nie viac ako 17,1 μmol;
 • viazaný - do 4,3 μmol / l.

Pri cirhóze pečene môže byť množstvo bilirubínu niekoľkokrát vyššie ako vyššie uvedené čísla.

Obsahuje ukazovatele enzýmov a ďalších látok

Hepatálne enzýmy pri cirhóze sa zvyčajne významne zvyšujú a ukazujú krvné testy.

Pre diagnostiku patológie je zvlášť dôležité, aby sa zvýšila koncentrácia špecifických pečeňových enzýmov.

Pri postupnom odumieraní pečeňových buniek v dôsledku cirhózy dochádza k zvýšeniu hladiny AcAT, AlAT, laktodehydrogenázy..

Čím vyššie sú tieto ukazovatele, tým aktívnejší je patologický proces.

Skúsený odborník v oblasti dynamiky týchto údajov môže tiež povedať o stupni vývoja cirhózy pečene..

Ak dôjde k upchatiu žlčových ciest, potom sa množstvo alkalickej fosfatázy v krvi významne zvýši.

Gama-glutamyltranspeptidáza sa v tele zvyšuje v dôsledku zablokovania pečeňových ciev.

Výsledkom je, že postihnuté bunky začínajú zvyšovať produkciu vyššie uvedeného enzýmu..

Možné zvýšenie iných pečeňových enzýmov. Je to spôsobené skutočnosťou, že cirhóza u každého človeka prebieha inak..

Je potrebné poznamenať, že iba pri komplexnom vyšetrení je možné najpresnejšie diagnostikovať cirhózu.

Možný rozvoj cirhózy pečene v dôsledku vírusovej hepatitídy.

V tomto prípade analýza ukáže, že v krvi existujú pozitívne ukazovatele špecifických markerov - sú to HBsAg, Anti-HBs, Anti-HBc, HCV-RNA..

A iba starostlivá štúdia každého z ukazovateľov umožní presnú diagnózu..

Biochémia krvi v dôsledku cirhózy pečene sa mení v pomerne širokom rozsahu.

Niektoré hodnoty sa preto môžu líšiť od normálnych hodnôt desiatky až stovky krát.

Všeobecné zmeny analýzy

Nielen biochemická, ale aj všeobecná analýza môže preukázať príznaky patologického hepatického procesu, takže lekár najskôr odporučí pacienta s podozrením na cirhózu na všeobecnú klinickú analýzu..

Cirhotické poškodenie pečene vedie k tomu, že v krvi takého pacienta je hemoglobínový index výrazne znížený. Zvyčajne je nižšia ako 110 g / l.

A čím menej je, tým výraznejší môže byť patologický proces v tele.

Súbežne s poklesom počtu červených krviniek.

Pre ženy by nemalo byť menej ako 3,5 milióna / 1 kubický meter. mm krvi u mužov 4 milióny.

Počet leukocytov naopak stúpa a prekračuje 9 miliárd krvi.

Väčšinou u mužov nie je vyššia ako 10 ml / hod. Au žien - 15 ml / hod.

ESR sa môže zvýšiť v dôsledku infekčného procesu a v dôsledku porušenia zloženia bielkovín.

Ako sa pripraviť na analýzu darcovstva krvi na cirhózu

Výsledky budú závisieť od toho, ako sa pacient pripravuje na biochemickú analýzu.

Je chybou si myslieť, že na to je potrebné hladovať niekoľko hodín pred výskumom.

Aby krvný test na cirhózu presne odrážal procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, odporúča sa prísne dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Krvný test na prítomnosť albumínu, pečeňových enzýmov, kreatinínu a iných ukazovateľov by sa mal vykonávať iba nalačno. To znamená, že odber krvi by sa mal uskutočniť najskôr 8 hodín po jedle (v ideálnom prípade je vhodné nechať hladovať pol dňa: ak je analýza naplánovaná na 9 hodín ráno, večeru môžete mať najneskôr o 21:00)..
 2. Ráno nie sú povolené nápoje ako káva, čaj alebo džús. Voda je povolená.
 3. Biochémia sa podáva iba ráno (rovnako ako iné testy - všetky sú určené na ranné odovzdanie).
 4. Deň pred odberom krvi je potrebné zastaviť ťažkú ​​fyzickú námahu.
 5. To isté platí pre faktory emočného stresu: je potrebné sa im vyhnúť.
 6. Alkohol pred darovaním krvi nie je povolený.
 7. Pred analýzou je zakázané fajčiť.
 8. Lieky nie sú povolené pred darovaním krvi (s výnimkou prípadov, keď nie je možné upustiť od užívania liekov a musíte o tom informovať lekára).
 9. Po rádiografii, ultrazvukovej diagnostike a iných diagnostických postupoch nie sú krvné testy povolené.

Toto sú najbežnejšie pokyny na prípravu pred skúškou..

Pred predpísaním analýzy musí lekár povedať všetky ďalšie nuansy.

Ako sa vykonáva krvný test na cirhózu

Väčšina pacientov sa snaží vyhnúť sa takémuto vyšetreniu, pretože krv sa odoberá zo žíl a pri tomto postupe pravdepodobne existuje riziko infekcie nebezpečnými patológiami..

Ak sa všetko urobí správne, riziko komplikácií sa minimalizuje.

Táto analýza sa musí vykonávať najmenej 1-krát ročne, aby sa monitorovali všetky dôležité parametre tela.

A ak máte podozrenie na cirhózu, analýza je povinná.

Pred prijatím materiálu je potrebná určitá príprava..

 • Pacient sedí v pohodlnej polohe na stoličke, položí ruku na lekársky stôl. Nad lakťom je umiestnený postroj.
 • V mieste odberu krvi (ulnar fossa) je koža ošetrená antiseptickým roztokom, aby nedošlo k infikovaniu.
 • Ďalej je venepunkcia uskutočnená pomocou bežnej ihly. Po naplnení žily krvou sa vykoná jej plot..
 • Ak nie je možné odobrať krv z kubitálnej žily, použije sa iná krvná cieva..
 • Potom sa krv naleje do sterilnej nádoby a potom sa okamžite prenesie do biochemického laboratória na analýzu.

Po analýze sú komplikácie mimoriadne zriedkavé. Ak pacient nestlačil predlaktie na rameno, v oblasti venepunkcie sa vytvorí hematóm. Nie je to nebezpečné a čoskoro sa úplne vyrieši.

Po vyšetrení sa údaje odošlú ošetrujúcemu lekárovi na stanovenie diagnózy.

Zvyčajne sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia, ako napríklad ultrazvuk alebo magnetická rezonancia, aby sa údaje spresnili a spresnili..

Malo by sa objasniť, že posledná metóda zisťovania je najpresnejšia..

V žiadnom prípade to nemôžete ignorovať. Je veľmi dôležité sa na ňu starostlivo pripraviť, aby sme dosiahli čo najpresnejšie výsledky..

Analýzy na cirhózu pečene - čo dávajú, príznaky

Cirhóza je hrozná choroba. Medicína stále neponúka pokročilé liečebné metódy. Aká je očakávaná dĺžka života pri cirhóze. Aké zmeny v analýzach naznačujú cirhózu.

Aké testy na cirhózu pečene prechádzajú

Kľúčovým orgánom v tele je pečeň. Rovnako ako lakmusový papier absorbuje všetko, čo vstupuje do tela, dokáže neutralizovať jedy. Pri prvých príznakoch dysfunkcie pečene by sa tento orgán mal vyšetriť..

Pečeň je často postihnutá cirhózou. Toto je najbežnejšia choroba a okrem toho najnebezpečnejšia, pretože je smrteľná. Na diagnostiku zlyhania pečene sa vykonávajú rôzne testy.

 • Všeobecná analýza moču.
 • Fekálne štúdie.
 • bilirubín.
 • bielkovina.

Hlavná laboratórna štúdia cirhózy pečene však stále zostáva biochemickým krvným testom. Na základe toho môžete diagnostikovať chorobu a identifikovať jej vývojový stupeň.

Cirhóza - vyskytuje sa spravidla u ľudí, ktorí sú postihnutí vírusmi, toxínmi domácnosti, predávkovaním drogami, nadmerným požívaním alkoholu, počas autoimunitného zápalu. To všetko môže viesť k zápalovým procesom, ktoré sa dostanú do chronického štádia. Výsledkom je, že pečeňové bunky (hepatocyty) trpia nedostatkom kyslíka a postupne sa začínajú rozkladať..

Cirhóza je ochorenie, ktoré je v počiatočnej fáze veľmi ťažké odhaliť.!

Choroby, ktoré vyvolávajú cirhózu, sa nemusia objaviť v počiatočnej fáze. Môže to byť hepatitída C, ktorá je asymptomatická. Človek sa môže cítiť dobre, zatiaľ čo pečeňové bunky sa postupne ničia.

Príznaky cirhózy

Nezáleží na tom, ktorá príčina alebo infekcia spôsobila cirhózu. Dá sa to určiť iba podľa stupňa vývoja. Počiatočné štádium veľmi často pokračuje bez zjavných príčin a zmien v tele. Medzinárodná klasifikácia ho klasifikuje ako trieda A.

Ak bola cirhóza zistená v počiatočnom štádiu manifestácie, potom je veľká šanca na uzdravenie. Pretože pečeň je schopná regenerácie, zdravé bunky môžu „pracovať“ na svojich poškodených druhoch. Štádium C a B sa môžu vyskytnúť pri nasledujúcich príznakoch:

 • Rozšírenie brucha.
 • Krvácanie ďasien.
 • únava.
 • chudnutie.
 • Žltá pleť.
 • Správna bolesť.
 • Chronické respiračné infekcie.
 • Ospalosť a narušené vedomie a správanie.

Pri vyšetrení pacienta môže lekár zistiť „príznaky“ charakteristické pre cirhózu - môžu to byť „hviezdy“ alebo „pavúky“ na hornej polovici tela..

Výsledky patológie

Zdravý človek pri štúdiu tela by mal mať nasledujúce ukazovatele:

 • Proteín - 0,03 g.
 • Červené krvinky - v jednotlivých množstvách.
 • Fľaše - hyalín.
 • Biele krvinky - 3 jednotky u mužov, 5 jednotiek u žien.

Ak sú výsledky všeobecného testu na moč vyššie ako normálne, vykoná sa ďalšia diagnóza. Všeobecný krvný test na cirhózu druhého stupňa znižuje hemoglobín a zvyšuje sa leukocyt. Zdravý človek by mal mať tieto ukazovatele:

 • Hemoglobín - 130 mužov, 120 žien.
 • Biele krvinky - 4 - 9 * 10⁹ / l.

Cirhózové testy

Diagnóza cirhózy pečene by mala byť komplexná. Pri počiatočnom vyšetrení môže lekár urobiť predbežnú diagnózu na základe klinických príznakov a napísať odporúčanie na brušný ultrazvuk a laboratórne testy. Cirhóza je závažná lézia parenchýmu pečene, pri ktorej je normálne funkčné tkanivo nahradené hustým spojivovým tkanivom. Zmeny v tele sú nezvratné, testy môžu pomôcť určiť závažnosť poškodenia a dať pacientovi prognózu.

Klinický krvný test

Klinický (všeobecný) krvný test je najjednoduchšia štúdia, ktorá ukazuje počet krvných buniek vo vaskulárnom lôžku, ich kvalitatívne a kvantitatívne zmeny. Táto analýza obsahuje tieto kľúčové ukazovatele:

 • Červené krvinky sú červené krvinky, ktoré prenášajú hemoglobín do tkanív. Pri cirhóze pečene je ich počet pod normálnou hodnotou.
 • Hemoglobín je pigment z červených krviniek, ktorý je zodpovedný za transport kyslíka a oxidu uhličitého. Jeho hladina klesá v dôsledku zníženia počtu červených krviniek..
 • Krvné doštičky sú bunky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi. U pacientov s cirhózou pečene je ich počet znížený, čo zvyšuje riziko krvácania.
 • ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) je test, ktorý vám umožňuje určiť vývoj patologických zmien v tele. V takom prípade sa rýchlosť zvýši.
 • Biele krvinky sú bezfarebné bunky, ktoré sú aktivované akýmkoľvek zápalovým procesom. Pri cirhóze sa ich hladina zvyšuje, pretože imunitný systém odmieta jazvové tkanivo pečene a zahŕňa ochranné mechanizmy.

Biochémia krvi

Biochemický krvný test na cirhózu pečene je hlavnou laboratórnou štúdiou, na základe ktorej možno posúdiť stupeň poškodenia tkaniva. Po dešifrovaní výsledkov sa môžu vyžadovať ďalšie testy, ale v prvom rade je predpísaná biochémia krvi.

enzýmy

Pečeň je orgán, ktorý produkuje obrovské množstvo enzýmov potrebných na správne fungovanie celého organizmu. Štúdie pečeňových enzýmov sú vo väčšine prípadov zahrnuté v kompletnom biochemickom krvnom teste, ale môžu sa vykonať aj samostatne. Pri posudzovaní celkového obrazu je potrebné sa zamerať nielen na výsledky biochémie, ale aj na príznaky choroby, pretože zvýšenie hladiny enzýmov možno pozorovať aj pri ochoreniach iných orgánov..

ALT a AST

ALT (alanínaminotransferáza) a AST (aspartátaminotransferáza) sú pečeňové enzýmy (proteíny), ktoré sa podieľajú na metabolizme aminokyselín. Ich druhým menom sú transaminázy alebo aminotransferázy. U zdravého človeka sa ich aktivita v krvi nezobrazuje a pohybuje sa od 31–37 U / L u žien a 31–47 U / L u mužov..

Zvýšenie hladiny aminotransferáz v krvi môže naznačovať niektoré patologické stavy.

 • Nekróza (smrť) pečeňových buniek je ireverzibilný proces, pri ktorom sa ničia bunkové steny a enzýmy vo vnútri sa uvoľňujú do krvi. ALT a AST v cirhóze pečene sa však výrazne nezvýšia, pretože zostávajúce bunky nie sú dostatočné na to, aby spôsobili prudký nárast.
 • Stagnácia žlče (cholestáza) s cirhózou tiež ovplyvňuje procesy bunkového metabolizmu, čo vedie k nekróze hepatocytov a zvýšeniu hladiny ALT a AST.
 • Mastná degenerácia, ktorá je prvým stupňom cirhózy, tiež spôsobuje zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov.

ALT a AST s cirhózou pečene alebo s podozrením na ňu - to je jeden z najvýraznejších ukazovateľov. Ukazujú vývoj zápalových procesov v pečeni a deštrukciu funkčných buniek. Ich hladina však môže závisieť aj od iných faktorov: vek, pohlavie (u žien sú sadzby zvyčajne nižšie) a telesná hmotnosť (nadváha je dôvodom zvýšenia ALT a AST)..

Alkalický fosfát

Alkalická fosfatáza (ALP) je enzým, ktorý sa podieľa na metabolizme fosforu. Štiepi molekuly fosforu z organických zlúčenín a transportuje ich cez bunkové membrány. Nazýva sa zásaditá, pretože vykazuje najväčšiu aktivitu pri pH od 8,6 do 10,1. Alkalická fosfatáza sa nachádza a pôsobí v bunkách pečene a žlčových ciest, a preto s cirhózou krvný test ukazuje zvýšenie jej hladiny v krvi..

Gama glutamyltransferáza (GGT)

GGT je enzým, ktorý sa tiež bežne nachádza vo vnútri pečeňových buniek a podieľa sa na metabolizme aminokyselín. Jeho uvoľňovanie do krvi sa pozoruje pri zápalových alebo degeneratívnych zmenách v pečeni vrátane hepatitídy a cirhózy. Jeho hladina sa zvyšuje aj s alkoholizmom a vracia sa do normálu jeden mesiac po odmietnutí alkoholu, ak choroba nemala čas začať nezvratné zmeny v pečeni..

Pri diagnostike ochorení pečene nie je tento enzým menej dôležitý ako iné krvné obrazce. U zdravých mužov je hladina 10–71 U / L, u žien 6–42 U / L. Pri cirhóze sa tieto čísla môžu výrazne zvýšiť..

Bielkoviny, tuky, elektrolyty

Pri cirhóze ukazuje biochémia celkový stav všetkých hlavných orgánov pacienta.

Celkový proteín

Bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v krvnej plazme a sú zistené počas biochemických štúdií, sa syntetizujú, a to aj v pečeňových bunkách. Hlavnými sú albumín a globulíny a celkový proteín je množstvo oboch týchto frakcií. Pri cirhóze hepatocyty odumierajú a proteíny sa tvoria v menších množstvách, čo vedie k zníženiu ich hladiny v krvi. Okrem ochorení pečene môže byť hypoproteinémia výsledkom nedostatočného príjmu bielkovín z potravín, zápalových alebo nádorových procesov v tele..

bilirubín

Bilirubín je žlčový pigment, ktorý sa tvorí z hemoglobínu a myoglobínu. V krvi je prítomná v nenaviazanej (voľnej) forme, potom vstupuje do pečene a viaže sa na kyselinu glukurónovú. Po naviazaní sa vylučuje stolicou a močom, čo spôsobuje ich žltú farbu..

Pri cirhóze pečene sa bilirubín nachádza vo vysokej koncentrácii v krvi. Jeho hladina obvykle nepresahuje 5 mmol / l, čo predstavuje asi 4% všetkých bilirubínov v tele. Táto látka je vo veľkých množstvách toxická, môže preniknúť do mozgu a spôsobiť nervové javy. Rovnaký pigment spôsobuje vývoj žltačky.

Protrombínový index

Protrombín je proteín, prekurzor trombínu, ktorý je zodpovedný za zrážanie krvi a zrážanie krvi. Rýchly test sa používa na stanovenie množstva tohto proteínu. Štúdia porovnáva rýchlosť zrážania krvnej plazmy zdravého človeka a plazmy testovanej krvi. Pri cirhóze je množstvo protrombínu znížené, a preto sa index protrombínu znižuje.

Imunologické testy

Výsledky biochemického krvného testu nemusia stačiť na úplné vyhodnotenie klinického obrazu choroby. Medzi všetkými formami tohto ochorenia môže byť biliárna cirhóza autoimunitného pôvodu. Imunologické krvné testy môžu zistiť určité protilátky:

 • AMA - antimitochondriálna;
 • SMA - protilátky proti hladkému svalstvu;
 • anti - LKM1 - protilátky proti mikrozómom pečene a obličiek typu 1;
 • ANA - Protinukleárne protilátky.

Imunologické štúdie nie sú potrebné pre všetkých pacientov. Sú predpísané iba vtedy, ak nie je jasná príčina bolesti v pečeni. U týchto pacientov imunitný systém útočí a ničí hepatocyty a zamieňa ich za cudzie látky. Imunologické testy sú spôsobom, ako diagnostikovať cirhózu pečene a jej etiológiu, ak výsledky prieskumu pacientov a iné testy nie sú účinné..

rozbor moču

Cirhóza pečene je závažné ochorenie, ktoré ovplyvňuje činnosť všetkých orgánov a systémov. Podozrenie na cirhózu je indikáciou na úplné vyšetrenie tela vrátane analýzy moču. Pacienti môžu zistiť patologické inklúzie: bielkoviny, valce, červené krvinky, bilirubín a biele krvinky.

Stanovenie stupňa cirhózy analýzou

Krvné počty na cirhózu pečene môžu nielen naznačovať prítomnosť choroby, ale tiež pomáhajú zistiť, v akom štádiu je pacient. Na tento účel existuje metóda Child-Pugh, ktorá je založená na rôznych laboratórnych testoch. V tabuľke sú uvedené hlavné ukazovatele, ktoré majú diagnostickú hodnotu pri posudzovaní závažnosti cirhózy.

index1 bod2 body3 body
Krvný bilirubín, mmol / lMenej ako 34 (2,0)34 - 51 (2,0 - 3,0)Viac ako 51 (3,0)
Albumín, gViac ako 3528-35Menej ako 28
Protrombínový indexViac ako 6040-60Menej ako 40%
ascitesžiadnyMalé množstvo tekutinyVeľké množstvo tekutiny
Hepatálna encefalopatiažiadnyĽahké pódiumŤažká fáza

Ďalej sú zhrnuté body pre všetky ukazovatele a na základe konečného čísla je diagnostikovaná fáza choroby:

 • 5-6 bodov - stupeň kompenzácie. Toto je úplne prvá fáza, v ktorej je predpoveď čo najpriaznivejšia. Životnosť pacientov môže byť až 15 až 20 rokov.
 • 7-9 bodov - fáza subkompenzácie. Príznaky cirhózy sú výrazné, vyskytujú sa časté exacerbácie a bolesť v pečeni. Životnosť pacienta je 5-7 rokov. Transplantácia pečene je smrteľná v 30% prípadov.
 • 10-15 bodov - fáza dekompenzácie. Príznaky cirhózy sú výrazné, vznikajú komplikácie. V tejto fáze môže pacient žiť od 1 do 3 rokov, úmrtnosť pri transplantácii pečene - až 82%.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Pri krvnom teste na cirhózu sa krv vyberie zo žily. Musíte pochopiť, že všetky procesy v tele sa odrážajú v ukazovateľoch a úlohou pacienta je náležite sa pripraviť na darovanie krvi. Existuje určitý algoritmus akcií, ktorý vám umožní získať najspoľahlivejšie výsledky:

 • do laboratória by malo byť ráno na lačný žalúdok;
 • deň pred analýzou nemôžete piť čaj, kávu, alkohol;
 • v predvečer diéty musíte vylúčiť vyprážané, slané, mastné jedlá a chuťové prísady.

Testy na cirhózu pečene sú spôsobom, ako detegovať zmeny v tele na bunkovej úrovni a určiť závažnosť patológie. Krv sa daruje laboratóriu a lekár výsledky dešifruje. Je potrebné chápať, že laboratórne štúdie sa predpisujú iba na základe klinických príznakov a podozrenia na cirhózu. Aké testy je potrebné vykonať, ako aj interpretácia ukazovateľov, závisí od klinického obrazu choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je patológia, ktorá postihuje veľkú časť ľudskej populácie. Môže ovplyvniť sakrálnu, hrudnú, krčnú a bedrovú chrbticu. Zatiaľ čo skôr ochorenie trpelo väčšinou starších ľudí, v súčasnosti sa čoraz častejšie vyskytujú prípady jeho výskytu u mladých ľudí.
Elektroforéza je zavádzanie liekov do tela pomocou jednosmerného prúdu. V tomto prípade pôsobia na telo dva faktory - liek a galvanický prúd. V roztoku, rovnako ako v tkanivovej tekutine, sa mnoho liečivých látok rozloží na ióny a v závislosti od ich náboja sa zavedie počas elektroforézy z jednej alebo druhej elektródy.
Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien. Patológia sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku v raných štádiách.