loader

Hlavná

Späť

Diagnóza osteoporózy. Ako skontrolovať hustotu kostí?

Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..

Denzitometria je jediným spoľahlivým klinickým spôsobom, ako detegovať osteoporózu v skorých štádiách, ako aj zabrániť strate kostí a budúcim zlomeninám..

Kto potrebuje skontrolovať hustotu kostí?

Podľa odporúčaní reumatológov sa odporúča denzitometria:

všetky ženy po menopauze;

starší ľudia nad 65 rokov.

Vo všeobecnosti je u žien trojnásobná pravdepodobnosť, že zmäkčia kostné tkanivo ako muži. S vekom počas menopauzy nebezpečenstvo tejto choroby občas vyskočí. V tomto čase sa koncentrácia ženského hormónu estradiolu znižuje, čo vedie k narušeniu metabolizmu vápnik-fosfor v tele. Vápnik, potrebný na udržanie pevnosti kostí, sa z tela aktívne vymyje a neabsorbuje sa v správnom množstve. Čím skôr má žena menopauzu, tým väčšie je riziko osteoporózy.

Existuje aj genetická predispozícia k tejto chorobe. Genetika odhalila najmä vzťah medzi častými zlomeninami a polymorfizmom niektorých génov, ktoré sú zodpovedné za absorpciu vitamínu D v tele, enzýmu farnezyl difosfát syntázy (zodpovedného za tvorbu osteoklastov - buniek, ktoré ničia kostné tkanivo)..

Absolútne presné absolvovanie testu hustoty kostí je nevyhnutné pre tých, u ktorých sa v tele, najmä v starobe, zistil nedostatok vitamínu D.

Riziko osteoporózy sú tiež ľudia trpiaci sprievodnými chorobami. Tie obsahujú:

Ochorenia endokrinného systému (tyreotoxikóza, diabetes mellitus typu I, Itsenko-Cushingov syndróm atď.);

Chronické zlyhanie obličiek;

Ochorenia krvi vrátane rakoviny (lymfóm a leukémia);

Chronická obštrukčná choroba pľúc.

Pomerne často sa osteoporóza v starobe diagnostikuje u ľudí, ktorí počas svojho života trpeli alkoholizmom a viedli sedavý životný štýl. Fajčenie tiež negatívne ovplyvňuje hustotu kostí v priebehu času..

Ľudia s astenickou postavou a tenkými kosťami, ktorých telesná hmotnosť sa pohybuje medzi 58 - 60 kilogramami, sú často ohrození osteoporózou..

Paradoxne je pravda, že osteoporóza sa často zisťuje u profesionálnych bežcov a ľudí s nadmerným potením, pretože vápnik sa z krvi vypiera potom..

Druhy testov na osteoporózu

Existuje niekoľko metód na meranie hustoty kostí. Stacionárne kostné denzitometre sa používajú na skenovanie veľkých častí tela: chrbtice, bedier alebo kompletného vyšetrenia kostry. Môžu vykonávať dva typy výskumu:

DRA (dvojitá röntgenová absorpčná spektrometria). Lekári považujú túto metódu za najspoľahlivejšiu a najpresnejšiu na zistenie osteoporózy. Lekár dokáže rozpoznať negatívne procesy, ktoré už začínajú stratou kostí 2-3%.

CT sken (kvantitatívna počítačová tomografia) sa zvyčajne používa na meranie trabekulárneho kostného tkaniva - najmä chrbtice. Pomocou KKT je možné detegovať zmeny kostí s menej hustou štruktúrou. Táto metóda sa tiež používa na testovanie účinnosti liečby osteoporózy..

S pomocou mobilných kostných denzitometrov sa spravidla skúmajú malé oblasti: prst, zápästie, patella, dolná časť nohy alebo chodidlo. Toto je dobrá alternatíva, ak z nejakého dôvodu nie je možné naplánovať štandardné skenovanie DXA. Denzitometria jednotlivých častí tela je rozdelená do niekoľkých typov:

PDRA (periférna duálna energetická röntgenová absorpčná spektrometria) sa používa na vyšetrenie zápästia alebo kosti chodidla..

OPA (single-energy x-ray absorptiometry) sa používa na meranie hustoty distálnych úsekov polomeru, humeru a kalkane..

Ultrazvuk (kvantitatívny ultrazvuk) sa používa aj pre jednotlivé stránky, pričom namiesto röntgenového žiarenia sa používa ultrazvuk.

PCCT (periférna kvantitatívna počítačová tomografia) podľa princípu činnosti je rovnaká ako pri CT, ale používa sa hlavne na meranie hustoty polomeru, predlaktia, dolných končatín, kalkane atď..

Je denzitometria zahrnutá do zoznamu povinného zdravotného poistenia?

Prijatie reumatológa a liečba osteoporózy v Ruskej federácii je súčasťou programu povinného zdravotného poistenia, avšak samotný postup denzitometrie nie je. Je to platená služba, ale je relatívne lacná - okolo 2500 rubľov.

Na webovej stránke Federálneho fondu pre MHI a Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie však nenájdete žiadne konkrétne informácie o tom, či je denzitometria zahrnutá do zoznamu bezplatných postupov. Ide o to, že každý región Ruskej federácie má svoj vlastný program a vlastný zoznam služieb. Určuje ich územný fond povinného zdravotného poistenia (TFOMS). V niektorých regiónoch môže byť denzitometria zahrnutá do povinného zdravotného poistenia, v niektorých nie..

V každom prípade by vám odporúčajúci lekár-reumatológ mal podať odporúčanie. Ak sa chcete bezplatne zaregistrovať na denzitometriu, musíte mať:

smer z kliniky;

V prípade platených služieb sa vyžaduje iba pas a lekárska karta.

Prečo musím podstúpiť druhé vyšetrenie hustoty kostí?

V lekárskej komunite neexistuje jednomyseľnosť, pokiaľ ide o to, ako často by sa mala vykonávať denzitometria. Všetko záleží na hĺbke problému a závažnosti osteoporózy. Pri skutočnej diagnóze môže byť potrebné každý mesiac následné vyšetrenie na sledovanie dynamiky zmien v kostnom tkanive..

Pri obvyklej diagnóze a neprítomnosti vážnych problémov bude potrebné nový test najskôr po troch rokoch - aspoň takéto odporúčania vydá Americká lekárska asociácia. Odborníci poznamenávajú, že hustota kostí sa mení tak pomaly, že zapadá do chyby, ktorú vytvára denzitometer.

Odborníci z Medzinárodného fondu pre potláčanie osteoporózy (IOF) však trvajú na tom, že ak existujú rizikové faktory, malo by sa každý rok vykonať rutinné vyšetrenie. V každom prípade je potrebné tento postup zistiť od lekára..

Diagnóza osteoporózy

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje množstvo kostí a dochádza k mikroštrukturálnej rekonštrukcii kostného tkaniva. Z tohto hľadiska sa znižuje pevnosť kostí a zvyšuje sa riziko zlomenín. V nemocnici Yusupov vykonávajú reumatológovia vyšetrenie na osteoporózu pomocou moderných inštrumentálnych a laboratórnych výskumných metód. Na liečenie pacientov lekári individuálne vyberajú účinné lieky registrované v Ruskej federácii. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Strata kostnej hmoty pri osteoporóze nastáva postupne a je často diagnostikovaná až po zlomeninách. Po menopauze majú ženy maximálnu mieru úbytku kostnej hmoty. Dosahuje 2–5% ročne. Výsledkom je, že žena do sedemdesiatich rokov stráca 30 až 50% kostnej hmoty, muž od 15 do 30%. Včasná diagnostika osteoporózy umožňuje lekárom v nemocnici Yusupov predchádzať impozantným komplikáciám tohto ochorenia.

Ako identifikovať osteoporózu

Niekedy je ťažké diagnostikovať osteoporózu, pretože vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická a pacienti nevyhľadávajú lekársku pomoc. Najdôležitejším príznakom osteoporózy je bolesť v sakrálnej a bedrovej chrbtici v oblasti bedrových kĺbov. Pacienti sa niekedy sťažujú na bolesti v členkových kĺboch, panvových kostiach, rebrách. Syndróm bolesti. zosilnené zmenami počasia a atmosférickým tlakom, fyzickou aktivitou.

V budúcnosti sa bolesť stáva konštantnou v dôsledku nadmerného zaťaženia svalov chrbtice a chrbta. V období zlomenín rebier alebo stavcov je akútna bolesť lokalizovaná v mieste zlomeniny. V prípade výskytu týchto príznakov lekári v nemocnici Yusupov vykonajú vyšetrenie na osteoporózu pomocou denzitometrie..

Klinický obraz osteoporózy je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi:

 • Pocit ťažkosti v medziskapulárnej oblasti, celková svalová slabosť;
 • Znížený rast;
 • Bolestivosť pri prehmatávaní a trasení chrbtice, napätie dlhých svalov chrbta;
 • Zmena postoja pacienta (výskyt brucha, „držanie tela dodávateľa“, zvýšená bedrová lordóza);
 • Zníženie vzdialenosti medzi dolnými rebrami a hrebeňom ilium a výskyt malých kožných záhybov po stranách brucha.

Najčastejším príznakom osteoporózy je zlomenina kostí. Pri osteoporóze u žien po menopauze dochádza predovšetkým k strate hubovitej kostnej hmoty. Mimoriadne charakteristické zlomeniny stavcov. Diagnóza zlomeniny stavcov je stanovená traumatológmi na základe výskytu akútnej bolesti v zodpovedajúcej časti chrbtice, ktorá sa prudko zintenzívňuje pohybmi a ťuknutím na chrbticu, a údaje o röntgenológii chrbtice v dvoch projekciách.

U žien starších ako 45 rokov sa tiež vyskytujú zlomeniny lúčov na typickom mieste. V neskorších štádiách osteoporózy sa vyskytujú zlomeniny krčka stehnovej kosti. Pri osteoporóze, ktorá sa vyvinula v dôsledku dlhodobého používania glukokortikoidov, sa často vyskytuje viac zlomenín rebier..

U pacientov s osteoporózou súvisiacou s vekom sa pozoruje strata huby a kortikálnej kosti. Vyskytujú sa krčné zlomeniny spojené s kortikálnou osteoporózou a intertrochanterické zlomeniny v dôsledku straty huby. V tomto prípade sa diagnóza osteoporózy stanoví počas röntgenových štúdií..

Ako diagnostikovať osteoporózu

Počiatočným štádiom diagnostiky osteoporózy je identifikácia rizikových faktorov na základe údajov od pacientov. Pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy sa zvyšuje u pacientov s nízkym obsahom vápnika v strave, s nedostatkom vitamínu D a s chorobami gastrointestinálneho traktu (v dôsledku zníženia absorpcie vápnika). Riziko vzniku osteoporózy sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • Včasná menopauza
 • Dlhodobé používanie hormónov štítnej žľazy a glukokortikoidov;
 • Dlhé obdobia imobilizácie;
 • Zlé návyky (zneužívanie alkoholu, fajčenie);
 • Nízky index telesnej hmotnosti;
 • Fyzická nečinnosť.

Lekári nemocnice Jusupov používajú pri diagnostike osteoporózy röntgenové metódy. Ak röntgenová snímka dokáže zistiť prítomnosť porušenia kostnej denzity iba so stratou viac ako 30% kostnej hmoty. Pri tejto metóde sa častejšie zisťujú neskoré príznaky osteoporózy - zlomeniny tubulárnych kostí alebo deformácie stavcov..

Informatívnou metódou na vyšetrenie osteoporózy je denzitometria - meranie hustoty kostí, založené na stanovení vápnika. Na včasnú diagnostiku osteoporózy sa používajú rôzne metódy denzitometrie kostí. Umožňujú identifikovať už 2–5% úbytku kostnej hmoty, vyhodnotiť dynamiku hustoty kostí v procese vývoja choroby alebo účinnosť liečby..

Lekári používajú izotopové výskumné metódy (monopotonická a dvojfotónová absorpčná spektrometria), röntgenové (monoenergetická a duálna absorpčná spektrometria, kvantitatívna počítačová tomografia) a ultrazvuk. Röntgenová absorpcia s dvojitou energiou je zlatý štandard, ktorý vám umožňuje zmerať obsah minerálov v kostiach v ktorejkoľvek časti kostry, určiť obsah vápnikových solí, svalovej hmoty a tukového tkaniva v tele. S pomocou denzitometrov štúdia bedrových stavcov, kostí predlaktia, proximálneho femuru a celého tela..

Testy na osteoporózu u žien a mužov

Na vyhodnotenie metabolizmu kostí používajú reumatológovia nemocnice v Jusupove laboratórne diagnostické metódy. Účelom laboratórnej diagnostiky je eliminácia chorôb, ktorých prejavom môže byť osteopénia (osteomalacia, Pagetova choroba, kostné metastázy, myelóm), stanovenie príčin sekundárnej osteoporózy a metabolických charakteristík choroby. Posledne menovaný je dôležitý pre stanovenie diagnózy a výber adekvátnej terapeutickej metódy, pre vyhodnotenie jej účinnosti.

Čo sa nazýva test na osteoporózu? Na hodnotenie intenzity kostného metabolizmu sa používajú špeciálne biochemické markery, ktoré sú rozdelené do 3 skupín. Medzi markery tvorby kostí patrí osteokalcín, kalcitonín a kostný enzým alkalická fosfatáza - ostáza.

Osteokalcín je hlavný proteín kolagénovej kostnej matrix, ktorý produkujú osteoblasty. Produkcia osteokalcínu závisí od vitamínov K a D. To do istej miery znižuje citlivosť a špecifickosť stanovenia osteokalcínu ako ukazovateľa kostného metabolizmu..

Je to koncentrácia kalcitonínu v krvi, ktorá odráža metabolickú aktivitu osteoblastov kostného tkaniva, pretože táto látka je výsledkom novej syntézy, a nie jej uvoľňovania počas deštrukcie kosti. Pri primárnej osteoporóze sa zistí normálna alebo mierne zvýšená hladina osteokalcínu. Jeho zvýšenie primárnej osteoporózy sa vyskytuje u jedincov s vysokou úrovňou kostného metabolizmu. Zvýšené hladiny dekarboxylovaného osteokalcínu môžu byť prognostickým parametrom na zvýšenie rizika zlomenín bedra pri osteoporóze u starších pacientov..

Produkcia kalcitonínu sa vyskytuje v parafolikulárnych bunkách štítnej žľazy. Kalcitonín má nasledujúce účinky na metabolizmus kostí, vápnika a fosforu:

 • Inhibuje aktivitu buniek, ktoré ničia kostné tkanivo;
 • Stimuluje aktivitu osteoblastov, tvorbu kostnej matrice a ukladanie vápnika v kostiach;
 • Znižuje obsah fosfátov v krvi a stimuluje absorpciu fosforu v kostiach;
 • Znižuje vápnik v krvi, stimuluje jeho vstup do kostného tkaniva;
 • Zvyšuje vylučovanie vápnika, fosforu, vody, horčíka, draslíka, sodíka, vody z tela močom;
 • Stimuluje premenu neaktívnej formy vitamínu D v obličkách3 na biologicky aktívny - kalcitriol.

Kostný enzým alkalická fosfatáza (ostáza) je indikátorom stavu kostného tkaniva. Jeho štúdia je predpísaná na diagnostikovanie metabolických chorôb kostí a sledovanie účinnosti liečby osteoporózy. Zvýšená aktivita ureázy s patológiou kostí so zvýšenou aktivitou osteoblastov alebo úpadkom kostí, hyperparatyroidizmom, krivkou, osteosarkómom a metastázami rakoviny v kosti, s hojením zlomenín.

Fyziologické zvýšenie aktivity ostázy sa pozoruje počas rýchleho rastu, u žien v poslednom trimestri gravidity a po menopauze. Aktivita ostázy klesá s hypotyreózou, dedičnou hypofosfatáziou, zhoršeným rastom kostí a nedostatkom horčíka a zinku v potrave. Marker tvorby kostnej matrice je určený na vyhodnotenie účinnosti anabolickej a antiresorpčnej liečby osteoporózy, iných typov patológie kostného tkaniva..

Test na osteoporózu

Pri diagnostike osteoporózy sa používajú markery metabolického stavu:

Parathormón sa podieľa na regulácii obnovy kostnej štruktúry. Tento marker sa skúma, ak dôjde k zvýšeniu hladín vápnika alebo k zníženiu fosforu v krvi. Pri postmenopauzálnej osteoporóze je hladina paratyroidného hormónu často normálna alebo nízka a u pacientov so steroidnou alebo vekom podmienenou osteoporózou je mierne zvýšená..

Indikátory vápnika v krvi pri primárnej osteoporóze nepresahujú fyziologickú normu. Hyperkalcémia je stanovená u pacientov so senilnou osteoporózou s predĺženou imobilizáciou po zlomenine krčka stehennej kosti. Pri primárnej osteoporóze je pozorovaná zvýšená hladina vápnika v krvi sprevádzaná zvýšeným metabolizmom kostí.

Pri primárnej osteoporóze hladina fosforu v krvi vo väčšine prípadov nepresahuje normálny rozsah. U starších pacientov sa znižuje kombináciou osteoporózy s osteomaláciou (zmäkčenie kostí). Na vyhodnotenie reabsorpcie fosforu v obličkách sa koncentrácia určuje v rannom moči..

Celkový obsah vitamínu D je indikátorom, ktorý odráža stav vitamínu D v tele. Hladiny vitamínu D sa môžu líšiť v závislosti na veku (u starších ľudí sa znižuje), povahe príjmu potravy, ročnom období (vyššie na konci leta, nižšie v zime). Znížené hladiny vitamínu D v krvi pozorované počas tehotenstva.

Značky kostnej resorpcie

Na vyhodnotenie účinnosti liečby osteoporózy sa používajú markery resorpcie (resorpcie). Ich pokles pod vplyvom liečby začína za 2 až 3 týždne a dosahuje normálne hodnoty po 3 až 6 mesiacoch. Beta-CrossLaps (C-terminálne telopeptidy) sa tvoria počas degradácie kolagénu prvého typu, ktorý tvorí viac ako 90% organickej matrice kosti. Jeho meranie umožňuje vyhodnotiť rýchlosť degradácie v porovnaní so „starým“ kostným tkanivom. S patologickým zvýšením reverznej absorpcie pri osteoporóze a v starobe sa kolagén prvého typu degraduje vo veľkom objeme. To vedie k zvýšeniu hladiny jej fragmentov v krvi..

V súčasnosti existujú dôkazy o vplyve génového polymorfizmu na hustotu minerálov v kostiach. Študuje sa alelický polymorfizmus génovej siete na prestavovanie kostí s cieľom identifikovať genotypy predispozície k osteoporóze. Rozšírenými enzýmami sú kyslé fosfatázy. Ich hladina sa analyzuje, aby sa stanovil stupeň resorpcie kostí a monitorovala sa antiresorpčná terapia.

Ak chcete vykonať modernú a kvalitnú diagnostiku osteoporózy v laboratóriu nemocnice Yusupov, dohodnite si stretnutie s reumatológom zavolaním kontaktného centra. Po úvodnom vyšetrení lekár predpíše tie testy na osteoporózu a metódy inštrumentálneho výskumu, ktoré sú najviac informatívne na stanovenie presnej diagnózy pacienta. Denzitometrické vyšetrenie na osteoporózu odhaľuje pokles mineralizácie kostí v predklinickom štádiu vývoja patologického procesu..

Včasná biochemická diagnóza osteoporózy

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Hormonálne faktory patogenézy osteoporózy

Vitamín D a jeho aktívne metabolity sú súčasťou hormonálneho systému, ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a podieľajú sa na jednej strane na mineralizácii kostného tkaniva a na druhej strane na udržiavaní homeostázy vápnika. Biologický účinok aktívnych metabolitov vitamínu D spočíva hlavne v stimulácii črevnej absorpcie vápnika a fosforu, aktivácii metabolizmu a zvýšení vylučovania vápnika močom.. <>

Počiatočný, ale dočasný účinok PGE2 inhibícia aktivity osteoklastov. Medzi systémovými hormónmi má stimulačný účinok na PGE2 má PTH a HA sú inhibítory kostrového PGE2.

Metódy merania kostí

Pre lekárov je dôležité, aby merania poskytovali informácie, ktoré môžu pacientom pomôcť (napríklad znížiť počet zlomenín). V posledných niekoľkých desaťročiach bolo vyvinutých veľa metód, ktoré umožňujú vysoký stupeň presnosti pri kvantitatívnom meraní kostnej hmoty v rôznych častiach skeletu (fotónová alebo röntgenová denzitometria, počítačová tomografia, absorpcia)..

Užitočné informácie o metabolizme kostí je možné získať pomocou niektorých invazívnych metód. Histomorfologická analýza iliakálneho hrebeňa umožňuje získať informácie o rýchlosti tvorby kostného tkaniva na bunkovej a tkanivovej úrovni, avšak informácie o veľkosti kostnej resorpcie sú nedostatočné. Štúdium metabolizmu kostí je okrem toho obmedzené na malú plochu hubovitej látky a vnútorný povrch kortikálnej vrstvy, čo nie vždy odráža to, čo sa deje v iných častiach kostry..

 • Diagnóza osteoporózy je možná iba pri čiastočnom úbytku kostnej hmoty..
 • Nie je schopný predpovedať úbytok kostí.
 • Posúdenie zmien v hustote kostí je možné až po 1,5 - 2 rokoch od vymenovania liečby.
 • Neschopnosť rýchlo korigovať liečbu osteoporózy.
Rýchlosť tvorby alebo deštrukcie kostnej matrice sa môže hodnotiť buď meraním aktivity špecifických enzýmov buniek tvoriacich kosti alebo buniek ničiacich kosti, ako je alkalická a kyslá fosfatáza, alebo stanovením zložiek vstupujúcich do krvného riečišťa počas syntézy alebo resorpcie kosti. Aj keď sa tieto ukazovatele delia na markery kostnej syntézy a resorpcie, treba mať na pamäti, že v patologických podmienkach, keď sú procesy remodelácie kostí spojené a zmenené v jednom smere, ktorýkoľvek z týchto markerov bude odrážať celkovú rýchlosť metabolizmu kostí. Biochemické markery nemôžu byť rozdelené v závislosti od metabolických zmien v rôznych častiach kostí, t. J. Na huby alebo kompaktné látky. Odrážajú konečné zmeny v resorpcii a tvorbe kosti, orientované v jednom alebo druhom smere. Dá sa predpokladať, že prevaha resorpcie kosti nad jej syntézou, stanovená porovnaním hodnôt niektorých resorpčných markerov a markerov tvorby kosti, bude v skutočnosti zodpovedať takejto nerovnováhe..

Biochemické markery prestavby kostí


Biochemické markery resorpcie kostí

Stanovenie vápnika nalačno v rannej časti moču (v korelácii s vylučovaním kreatinínu) je najlacnejšou metódou na vyhodnotenie resorpcie kostí. Táto metóda je užitočná na stanovenie výrazne zvýšenej resorpcie a je necitlivá..

Deoxypyridonolín (DPID) je krížová pyridínová väzba inherentná zrelému kolagénu a nepodlieha ďalším metabolickým transformáciám. Vylučuje sa močom vo voľnej forme (asi 40%) a vo forme peptidu (60%). Stanovenie Dpid v moči má niekoľko výhod. <>

 • vysoká špecifickosť pre metabolizmus kostí;
 • nedostatok metabolických transformácií pred vylučovaním močom;
 • schopnosť vykonávať výskum bez predchádzajúcich diétnych obmedzení.

Význam biochemických markerov pre diagnostiku a monitorovanie liečby osteoporózy

Pozorovanie liečby hlavnými typmi skupín liekov nám umožnilo vyvodiť tieto závery:

 • Pri liečbe pacientov s fluoridom osteoporózy sa často pozorujú zvýšené hladiny alkalickej fosfatázy a osteokalcínu v krvnom sére. Identifikácia týchto markerov sa odporúča na kontrolu stimulačného účinku fluoridov na tvorbu kostí;
 • antiresorpčné lieky, ako sú estrogény a bisfosfonáty, pri osteoporóze, ktorá sa vyvinula po menopauze, vedú k významnému zníženiu koncentrácie markerov resorpcie a syntézy kostí až do premenopazálnej úrovne.

Stanovenie hladiny biochemických markerov kostnej resorpcie a prestavby umožňuje:

 • počas preventívneho vyšetrenia identifikovať pacientov s metabolickými poruchami remodelovania a procesov kostnej resorpcie;
 • hodnotiť a predvídať úbytok kostí;
 • vyhodnotiť účinnosť predpísanej liečby po 2 - 3 mesiacoch;
 • vybrať najúčinnejšie liečivo a určiť optimálnu hladinu dávky pre každého pacienta individuálne;
 • rýchlo vyhodnotiť účinnosť liečby a významne znížiť materiálové a časové náklady pacienta na liečbu.

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Ako určiť osteoporózu krvným testom

Príčiny a príznaky

Je dôležité diagnostikovať osteoporózu pred objavením sa vonkajších príznakov, ktoré naznačujú závažnú formu ochorenia. Táto patológia sa vyznačuje zvýšením krehkosti kostí v dôsledku nedostatku vápnika. Na zistenie porušenia je potrebné vykonať testy na osteoporózu, podstúpiť ultrazvuk a ďalšie doplnkové testy na tele.

Ženy a, menej často, muži s podozrením na ochorenie, sa odoberajú krv na biochemické a špecifické testy na známky osteoporózy a vykonávajú sa aj testy moču a denzitometrie. Medzi ďalšie diagnostické metódy patrí genetické testovanie, MRI a CT denzitometria.

Osteoporóza sa vyskytuje v dôsledku nedostatku alebo zhoršenej absorpcie vápnika v tele. Do rizikovej skupiny patria ženy počas menopauzy a muži po 40 rokoch. Ochorenie pokračuje dlho bez klinických prejavov, čo komplikuje jeho detekciu. Pri osteoporóze je kostné tkanivo krehké, krehké a zvyšuje riziko zlomenín aj pri malom zranení.

Častejšie je choroba diagnostikovaná u žien s menopauzou.

 • nedostatočný príjem vitamínu D;
 • absolvovanie cyklu hormonálnej terapie;
 • fyzická nečinnosť, sedavý životný štýl a fajčenie;
 • patológia nadobličiek a iných endokrinných žliaz.
 • chronická únava;
 • kŕče dolných končatín;
 • usadeniny povlaku na zubnej sklovine a periodontitíde;
 • odlupovanie nechtov;
 • alergické prejavy;
 • gastrointestinálna dysfunkcia.

Ak sa tieto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s lekárom:

 • pocit nepohodlia a bolesti v oblasti lopatiek;
 • zakrivenie chrbtice;
 • niekoľko prípadov zlomenín kostí v krátkom časovom období;
 • celková slabosť, zmena výšky.

Diagnóza osteoporózy: zoznam testov, cena


Osteoporóza je choroba, ktorá má progresívny systémový charakter a je sprevádzaná znížením hustoty štruktúry kostného tkaniva a jej ďalšou zmenou.

Diagnóza tohto ochorenia už bola úplne preštudovaná, preto jej definícia zvyčajne nie je zložitá.

Diagnóza je zvyčajne komplexná a je založená na sťažnostiach pacienta, vyšetrení, výsledkoch inštrumentálnych a laboratórnych štúdií.

Čím skôr je stanovená diagnóza, tým vyššia je pravdepodobnosť úspešného boja proti nepríjemným symptómom..

Preto je dôležité ignorovať prvé prejavy choroby..

Čo je to osteoporóza??

V stave, ako je osteoporóza, sa hustota kostí znižuje, jej krehkosť sa zvyšuje a má tendenciu k patologickým zlomeninám. Zjednodušene to možno vysvetliť ako zvýšenú „pórovitosť“ kostry.


Pri osteoporóze sa štruktúra kostí stáva poréznou

Príčiny osteoporózy sú veľmi rôznorodé. Hlavným je prevládajúci katabolizmus (úpadok) v kostnom tkanive pred anabolizmom (pod ním zvyšuje rast a vstrebávanie živín)..

Osteoporóza je najčastejšie dôsledkom týchto stavov:

 • Menopauza u žien. Dôvodom je nedostatok estrogénu, a preto je riziko osteoporózy u žien trikrát vyššie ako u mužov rovnakého veku..
 • Vek. V starobe sú kosti slabšie, čo môže spôsobiť chorobu.
 • Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov.
 • Alimentárna osteoporóza sa prejavuje v dôsledku nedostatku vápnika a vitamínu D v potrave.
 • Dedičný faktor.
 • Neaktívny životný štýl, ktorý spôsobuje zhoršenie zásobovania krvi.
 • Zlé návyky.
 • Chronické choroby tráviaceho ústrojenstva.
 • U žien môžu byť príčinou choroby vaječníkov, ktoré sú sprevádzané endokrinnými poruchami.

Známky osteoporózy

Existuje veľa klinických príznakov osteoporózy a nie všetky sa týkajú priamo kostry.

Existujú bežné príznaky osteoporózy, ktoré zahŕňajú:

 • Patologická únava spôsobená systémovým nedostatkom vápnika.
 • Zvýšená kŕčovitá pripravenosť, najmä teliat.
 • Pri spinálnej osteoporóze sa často prejavuje bolesť v dolnej časti chrbta, a to ako v pokoji, tak aj pri pohybe.
 • Krehkosť a časté odlupovanie nechtov.
 • Difúzna myalgia alebo bolesť svalov.
 • Častá tachykardia.
 • Výčnelky a prietrže v rôznych častiach chrbtice.
 • Skoliotická deformácia chrbtice, znížený rast.

U pacientov s osteoporózou sa u pacienta môže vyskytnúť zlomenina aj pri veľmi malej námahe. Preto hrá dôležitú úlohu včasná diagnostika..

Indikácie na diagnostiku osteoporózy

Indikáciami pre diagnózu sú akékoľvek symptómy špecifické pre túto chorobu..

V štádiu klinického vyšetrenia môže špecialista identifikovať skupinu, ktorá má zvýšené riziko osteoporózy. Z príznakov je možné rozlíšiť kyphotickú deformitu hrudnej chrbtice, čo je zreteľné zníženie rastu pacienta v porovnaní s poslednou návštevou. Ďalšou indikáciou pre diagnostiku je pravidelná bolesť chrbta..


Venujte pozornosť tomu, kto musí byť testovaný na osteoporózu. Tieto kategórie ľudí majú šancu získať termín na diagnostiku:

 • Ženy s predčasnou menopauzou.
 • Ľudia geneticky náchylní k osteoporóze.
 • Časté zlomeniny u ľudí mladších ako 45 rokov.
 • Tí, ktorí majú provokatívne choroby so sekundárnou osteoporózou.
 • Tí, ktorí brali určité drogy.
 • Nadmerná riedkosť - vyčerpanie, anorexia, vrodená riedkosť.

Ak existujú dva alebo viac rizikových faktorov, pravdepodobnosť osteoporózy sa zvyšuje o tretinu bez ohľadu na vek.

Ktorého lekára by som mal kontaktovať?

Na vyriešenie problému je potrebný integrovaný prístup k výberu metód liečby. Diagnózu a účel liečby vykonáva traumatológ, reumatológ, ortopéd, endokrinológ.

Hlavným cieľom liečby osteoporózy je odstránenie nepohodlia, ktoré ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Ak chcete určiť úspešnosť liečby, musíte byť pravidelne vyšetrení rádiológom.

U starších ľudí môže byť zlyhanie pri obnove kostného tkaniva často spojené s poruchou činnosti pankreasu, štítnej žľazy, nadobličiek. Preto je povinné podrobiť sa vyšetreniu endokrinológom.

Pri častých zlomeninách musíte kontaktovať traumatológov a reumatológov, ktorí sa špecializujú na určovanie porúch kostí a spojivového tkaniva..

Video: „Ako sa diagnostikuje osteoporóza?“

Aké testy sú potrebné ?

Presná diagnóza osteoporózy si môže vyžadovať veľké množstvo testov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Krvný test

Umožňuje vyhodnotiť kvalitu metabolizmu vápnik-fosfor v tele, čo naznačuje procesy mineralizácie v kostnom tkanive. To vám umožňuje nepriamo určiť neprítomnosť alebo prítomnosť osteoporózy

Krvný test

Vykoná sa krvný test na vyhodnotenie metabolizmu vápnik-fosfor. Toto je hlavná metóda diagnostiky osteoporózy, ktorá ukáže prítomnosť problému..

Pre túto štúdiu sa vykonáva odber žilovej krvi. Potom sa obsah každej látky študuje rôznymi metódami.

Príprava na darovanie krvi:

 • za pár dní lekár zruší niektoré lieky;
 • obmedzený príjem mastných potravín;
 • okrem alkoholu a fajčenia;
 • krv sa podáva ráno na lačný žalúdok.

osteokalcín

Hlavným kolagénovým proteínom kosti je osteokalcín. Jeho stanovenie sa vykonáva podľa metodiky RIA a ECLA. Zvýšený obsah proteínov naznačuje počiatočný vývoj hypertyreózy, osteodystrofie a postmenopauzálnej osteoporózy. U dieťaťa sa látka zvyšuje v období aktívneho vývoja, u dospelých závisí od pohlavia.

 • pre mužov vo veku 18 - 30 rokov - 22 - 70 rokov, pre ženy - 10,8 - 42,5;
 • pre mužov a ženy vo veku 30 - 50 rokov - 13,5-43;
 • pre mužov vo veku 50 - 70 rokov - 15 - 47 rokov, pre ženy - 14,5 - 47 rokov.

Anorganický fosfor

Hladina anorganického fosforu závisí od procesu remineralizácie. Určené kolorimetricky..

Vysoké hladiny naznačujú nadbytok vitamínu D, akromegáliu, úpadok kostí a osteoporózu. Znížené hladiny naznačujú možné krivice, hyperkalcémiu, nedostatok rastového hormónu, metabolické zlyhanie.

 • u detí mladších ako dva roky - 1,4 - 2,2;
 • vo veku od 2 do 12 rokov - 1,4 - 1,7;
 • do 60 rokov - 0,8-1,3;
 • po 60 rokoch - u žien 0,9 - 1,3, u mužov 0,75 - 1,2.

vápnik

Hladina vápnika, hlavnej zložky kosti, je určená kalorimetriou.

Zvýšený obsah indikuje hypervitaminózu D, predávkovanie diuretikami a rozvoj hyperparatyreózy. Zníženie normy sa pozoruje u detských kriviek, u osteomalacie u dospelých s hypoparatyreoidizmom..

 • u detí do 2 rokov - 1,9-2,6;
 • od 2 do 13 rokov - 2,2 - 2,7;
 • od 13 do 17 rokov - 2,1 - 2,55;
 • od 17 do 60 rokov - 2,5 - 2,6;
 • po 60 rokoch - 2,05 - 2,55.

Mark-D-Cross Laps

Značka ukazuje úroveň vylúhovania minerálnych látok. Zvýšená frekvencia sa pozoruje pri menopauze, hyperparatyreóze, artritíde vrátane reumatoidnej formy a osteopatii..

 • do 49 rokov - nad 0,59;
 • do 56 rokov - nad 0,58;
 • od 56 do 70 rokov - pre mužov nad 1,009, pre ženy nad 0,7;
 • po 70 rokoch - nad 0,8.

Enzým alkalickej fosfatázy

Vysoká aktivita alkalickej fosfatázy naznačuje výskyt ochorení kostného tkaniva. Koncentrácia sa stanoví metódou tlmivého roztoku aminometyl-proponolónu..

Zvýšené hladiny naznačujú osteomaláciu, krivicu, onkológiu, hojenie kostí.

 • od 3 do 7 rokov - nad 644;
 • od 7 do 13 rokov - nad 720;
 • od 13 do 18 rokov - pre dievčatá od 448, pre chlapcov od 936;
 • po 18 rokoch - pre ženy nad 105 rokov, pre mužov nad 115 rokov.

Genetický výskum

Komplexná genetická štúdia osteoporózy zahŕňa stanovenie kolagénu, kolagenázy, kalcitonínu, receptora vitamínu D. Táto štúdia hodnotí riziko rozvoja patológie, stupeň predispozície k zlomeninám. Genetická analýza pomáha predchádzať rozvoju osteoporózy alebo predpisuje správnu liečbu v závislosti od individuálnych charakteristík.

Výskum ukazuje na nízke, stredné alebo vysoké riziko osteoporózy. Štúdia identifikuje génové mutácie, ktoré môžu alebo mohli už spôsobiť ochorenie..

Toto je nákladný postup, ktorý sa vykonáva v špeciálnych laboratóriách. Nie je to povinná metóda výskumu a môže sa vykonávať podľa vlastnej vôle..

Analýza moču

Analýza moču ukazuje anorganický fosfor a deoxypyridinolín (DPID).

Norma fosforu je hodnota od 13 do 43 mmol / deň.

Zvýšená hladina indikuje predávkovanie vitamínom D, krivicu, tvorbu obličkových kameňov a obmedzenú pohyblivosť počas zlomenín. Znížená hladina indikuje atrofické procesy, kostné metastázy, akromegáliu alebo infekčné zameranie v tele.

Norma DPID v krvi je ukazovateľom 3,6 - 4 u žien a 2,3 - 5,6 u mužov.

Vysoké hladiny indikujú osteoporózu, osteoartrózu, Pagetovu patológiu, metastázy. Nízky obsah je charakteristický pre regeneráciu tela po chorobe.

Príprava na štúdium je štandardná. Zhromažďuje sa ranná moč. 48 hodín pred zákrokom sa vylučuje alkohol, fajčenie a niektoré drogy.

Analýza kostí na osteoporózu


V štúdii hustoty kostí a patologických procesov, ktoré sa v nej vyskytujú, sa používajú nasledujúce metódy.
denzitometria

Najbežnejšia metóda na analýzu štruktúry kostí, hoci len veľmi málo ľudí vie, čo sa nazýva. Toto je metóda štúdia minerálnej hustoty tkaniva na stanovenie pravdepodobnosti zlomenín, aby sa ďalej rozvíjali odporúčania na boj proti tejto chorobe. Na tento účel sa používa niekoľko metód:

 • Použitie ultrazvukového denzitometra. Metóda sa vyznačuje vysokou citlivosťou a presnosťou odčítaných hodnôt..
 • Röntgenová denzitometria. Táto metóda meria hustotu povrchu kostí.
 • Iné metódy vrátane rutinnej rádiografie, pri ktorej sa používajú biochemické parametre a kostná biopsia.

Cena takejto štúdie sa líši od časti tela, ale v priemere vás to bude stáť od 1 000 do 3 000 rubľov.

Skenovanie kostí rádioizotopom

Spôsob štúdia štruktúry kostného tkaniva zavedením rádioaktívnej látky do krvi, ktorá preniká do kostí do oblastí s najväčším poškodením. Vysoká presnosť.

trepanobiopsie

Spôsob vyšetrenia kostného tkaniva po jeho odstránení z kosti pri súčasnom zachovaní štruktúry kostnej drene v nej umiestnenej a identifikácii patologických zmien v kostnej dreni. Držia sa špeciálnou ihlou.

Nezabudnite sa pozrieť na náš výber najlepších cvičení pre osteoporózu.

ultrazvuk

S pomocou ultrazvuku sa vykonáva analýza kvalitatívneho zloženia kostného tkaniva. Štúdia odhaľuje aj oblasti so zníženou hustotou. Táto metóda je predovšetkým vhodná na preventívne vyšetrenie raz za 3 roky na včasné odhalenie choroby počas menopauzy a u mužov po 40 rokoch..

Počas vyšetrenia lekár vyhodnotí elasticitu, pevnosť a ďalšie mechanické vlastnosti kosti. Metóda je voliteľná, neposkytuje komplexné informácie o príčinách, formách a závažnosti osteoporózy.

Čo je to osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje so závažnou stratou kostnej hmoty alebo jej oneskorenou tvorbou. To vedie k tomu, že kostra oslabuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť zlomenín. Každá osoba po 50 roku veku, ktorá trpí zlomeninou, musí podstúpiť diagnózu na zistenie osteoporózy. Hlavnou príčinou choroby môžu byť dlhá anamnéza fajčenia, tráviace problémy, poruchy metabolizmu. V dospelosti je osteoporóza výsledkom zlej absorpcie vápnika v tele. Ochorenie sa môže vyskytnúť u ľudí s vysokým potením, nízkou hmotnosťou, ako aj u ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl.

Radidensitometry

Zlatým štandardom pre diagnostiku je vyšetrenie kostí bioptickou absorpciou alebo radidenzitometriou. Počas skenovania jednej časti kostry zariadenie porovnáva referenčnú hodnotu a výsledok. Táto technika sa používa na vyšetrenie stavcov, distálneho a proximálneho predlaktia a stehenného krku.

Lekár dostáva dva ukazovatele - T a Z. Hodnota T označuje narušenie hustoty tkaniva u dospelých, Z označuje odchýlku u dieťaťa.

Normálne je indikátor T 1. Choroba je diagnostikovaná s indikátorom -1 až -2,5. Ak je hodnota ešte nižšia, naznačuje to závažné štádium osteoporózy.

Norma Z sa tiež rovná 1. Pri silnej odchýlke v akomkoľvek smere existuje podozrenie na dystrofiu a osteoporózu, preto sú predpísané ďalšie diagnostické metódy..

Ako diagnostikovať osteoporózu

Počiatočným štádiom diagnostiky osteoporózy je identifikácia rizikových faktorov na základe údajov od pacientov. Pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy sa zvyšuje u pacientov s nízkym obsahom vápnika v strave, s nedostatkom vitamínu D a s chorobami gastrointestinálneho traktu (v dôsledku zníženia absorpcie vápnika). Riziko vzniku osteoporózy sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • Včasná menopauza
 • Dlhodobé používanie hormónov štítnej žľazy a glukokortikoidov;
 • Dlhé obdobia imobilizácie;
 • Zlé návyky (zneužívanie alkoholu, fajčenie);
 • Nízky index telesnej hmotnosti;
 • Fyzická nečinnosť.

Lekári nemocnice Jusupov používajú pri diagnostike osteoporózy röntgenové metódy. Ak röntgenová snímka dokáže zistiť prítomnosť porušenia kostnej denzity iba so stratou viac ako 30% kostnej hmoty. Pri tejto metóde sa častejšie zisťujú neskoré príznaky osteoporózy - zlomeniny tubulárnych kostí alebo deformácie stavcov..

Informatívnou metódou na vyšetrenie osteoporózy je denzitometria - meranie hustoty kostí, založené na stanovení vápnika. Na včasnú diagnostiku osteoporózy sa používajú rôzne metódy denzitometrie kostí. Umožňujú identifikovať už 2–5% úbytku kostnej hmoty, vyhodnotiť dynamiku hustoty kostí v procese vývoja choroby alebo účinnosť liečby..

Lekári používajú izotopové výskumné metódy (monopotonická a dvojfotónová absorpčná spektrometria), röntgenové (monoenergetická a duálna absorpčná spektrometria, kvantitatívna počítačová tomografia) a ultrazvuk. Röntgenová absorpcia s dvojitou energiou je zlatý štandard, ktorý vám umožňuje zmerať obsah minerálov v kostiach v ktorejkoľvek časti kostry, určiť obsah vápnikových solí, svalovej hmoty a tukového tkaniva v tele. S pomocou denzitometrov štúdia bedrových stavcov, kostí predlaktia, proximálneho femuru a celého tela..

CT denzitometria

Metóda CT denzitometrie poskytuje trojrozmerný obraz samostatnej časti kostry. Na tento účel sa používa periférny skener, ktorý určuje zloženie minerálov. Je ukázané, že tento spôsob študuje obmedzenú oblasť kostného tkaniva..

Príprava na štúdium:

 • užívanie doplnkov vápnika sa končí deň pred zákrokom;
 • tehotenstvo je vylúčené;
 • lekár zistí, či boli vykonané kontrastné štúdie.

Aby sa získal obraz vysokej kvality, musí pacient zostať nehybný počas akejkoľvek diagnózy zahŕňajúcej snímanie orgánov..

Röntgenová denzitometria

Najčastejšie používanou metódou na vyšetrenie kostí na osteoporózu je denzitometria. Termín „denzitometria“ kombinuje niekoľko metód na získanie obrazu, ktorý vám umožňuje vykonať kvantitatívne hodnotenie kostnej minerálnej hustoty (BMD) vyšetrovaného pacienta. Určité výsledky pri hodnotení IPC sa dosiahli pomocou konvenčného röntgenového žiarenia.

Nie je však možné získať žiadny zmysluplný kvantitatívny výsledok s jeho pomocou. Rozhodujúcim faktorom, ktorý vylúčil röntgenovú snímku zo zoznamu metód používaných na diagnostiku osteoporózy, bola skutočnosť, že ani pri hodnotení obrazu skúseným lekárom nebolo možné zistiť stratu kostí menšiu ako 40%..

Dynamické hodnotenie progresie alebo regresie choroby je tiež dosť ťažké, kvôli nízkej citlivosti zariadenia. Napriek tomu sa rádiografia úspešne používa, keď je potrebné vyhodnotiť stupeň deformácie štruktúr kostí, napríklad stavcov, pretože pri vývoji osteoporózy sa často vyskytuje podobný jav..

Dôležité! Je vhodné študovať stupeň zmien BMD v oblastiach kostry, kde prevažuje podiel trabekulárneho tkaniva (stehenný krk, bedrová chrbtica, zápästný kĺb), pretože na to primárne pôsobia osteopenické zmeny..


Pomocou röntgenového snímania nie je možné diagnostikovať malú stratu kostnej hmoty

Za najobľúbenejšie metódy röntgenového vyšetrenia IPC sa považujú:

 • duálna absorpcia röntgenovou absorpciou (DEXA);
 • morfometrická röntgenová absorpčná spektrometria (MRA);
 • kvantitatívna počítačová tomografia (CT).

Všetky röntgenové metódy na štúdium stupňa poklesu BMD sú založené na pohybe ionizujúceho žiarenia zo zdroja umiestneného zvonka kosťou k fixačnému detektoru. V tomto prípade je úzky lúč rôntgenového žiarenia nasmerovaný na študovaný objekt a konečný výsledok, to znamená, že intenzita žiarenia prenášaného kosťou je zaznamenaná počítačovým systémom..

Ako často sa môžu robiť röntgenové lúče??

Základným princípom metódy DEXA je použitie dvojitého žiarenia, ktoré umožňuje minimalizovať chybu v dôsledku registrácie dvoch variantov absorpcie energie (v mäkkých tkanivách a kostiach)..

Metóda MPA je variantom DEXA, avšak použitie toku žiarenia v tvare ventilátora umožnilo zlepšiť kvalitu obrazu a skrátiť čas skenovania, a teda znížiť dávku žiarenia pacienta..

Metóda KKT umožňuje získať trojrozmerný obraz a nielen určiť BMD, ale tiež získať údaje o vrstvenej štruktúre kostí, to znamená posúdiť stav trabekulárnej a kortikálnej vrstvy. Negatívnou stránkou použitia CCP je vysoká dávka žiarenia, ktorá je 10-krát vyššia ako DEXA a závislosť presnosti odčítania od počtu kostnej drene, ktorej percento sa zvyšuje s vekom.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou na vyšetrenie na osteoporózu sa používa zriedka. Skenovanie pomocou MRI je indikované na získanie trojrozmerného obrazu a komplexného vyhodnotenia stavu vnútorných orgánov. Diagnóza ukazuje vysokú účinnosť, aby sa určila hustota štruktúry kosti. Po prijatí snímky špecialista dešifruje a výsledok zašle ošetrujúcemu lekárovi na diagnostiku.

Nevyžaduje sa osobitná príprava na postup. Je potrebné odstrániť všetky kovové šperky, odevy. Počas skenovania musíte byť v tomografe nehybní.

MRI má kontraindikácie, nemôžete skenovať v prípade kovových implantátov v tele a na začiatku chirurgického zákroku..

Prevencia osteoporózy

Opatrenia primárnej prevencie osteoporózy:

 • dobrá výživa vitamínom D, horčíkom, vápnikom a fosforom;
 • príjem vitamínových komplexov a doplnkov výživy;
 • mierna fyzická aktivita.

Ženy v menopauze by mali podstúpiť pravidelné vyšetrenia a krvné testy. To isté platí pre mužov po 40 rokoch. Vzhľadom na to, že choroba môže postupovať bez príznakov už niekoľko rokov, jej včasná diagnostika pomôže začať liečbu skôr, aby sa predišlo komplikáciám..

Mechanizmus rozvoja patológie kostného tkaniva

Kosť je vysoko špecifické tkanivo, ktoré obsahuje tri štruktúrne prvky:

 • proteínová matrica, ktorá tvorí hlavné spojivové tkanivo, ktoré drží minerály v kosti;
 • minerálna zložka pozostávajúca z vápnika a fosforu;
 • kostné bunky zodpovedné za prestavbu kostí.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nemá kosť trvalú, raz formovanú štruktúru. V skutočnosti ide o živú štruktúru, ktorej hlavným účelom je zabezpečiť optimálnu údržbu ľudského tela. V priebehu života sa povaha záťaže na podpornom zariadení ľudského tela opakovane mení, príčiny zmien môžu zahŕňať:

 • pribrať;
 • zmeny životného štýlu (zvýšenie alebo zníženie mobility);
 • zvýšenie vonkajšieho zaťaženia (systematické zdvíhanie hmotnosti) atď..

Vplyv týchto faktorov núti kosť neustále uskutočňovať vnútornú reštrukturalizáciu, ktorá jej umožňuje udržiavať stabilitu a maximalizovať pôsobenie na meniace sa zaťaženie. V tomto prípade deštrukcia kostného tkaniva na mieste, ktoré nevyžaduje zvýšenú pevnosť, a tvorba tvrdšej v najviac „zaťaženej“ oblasti..


Pravidelná fyzická aktivita stimuluje metabolické procesy v kostnej štruktúre.

Vekové obdobie od 20 do 30 rokov sa vyznačuje vysokou mierou metabolických procesov, pri ktorých dochádza k tvorbe kosti pod vplyvom rôznych faktorov (energetická záťaž, množstvo spotrebovaného vápnika, hormonálne zmeny). Po dosiahnutí maximálnej kostnej hmoty sú procesy straty a regenerácie vyvážené. Hlavnou príčinou osteoporózy je prevaha resorpčných (deštrukčných) procesov nad formovacími procesmi..

Dôležité! Ak je u mladých ľudí miera metabolických procesov v kostiach počas roka 50%, potom vo vekovej kategórii staršej ako 50 rokov to nie je viac ako 5%, zatiaľ čo procesy resorpcie nevyhnutne prevažujú nad procesmi tvorby.

Ako diagnostikovať osteoporózu u žien a mužov

Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Osteoporóza je choroba, pri ktorej sa znižuje hmotnosť, narušuje sa štruktúra a hustota kostí. Začatý proces môže spôsobiť náhle zlomeniny, deformáciu kostry, zdravotné postihnutie (od 20 do 50% ľudí po 65 rokoch).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Osteoporóza je štvrtým najbežnejším spomedzi nekomunikovateľných chorôb..

Vážnym komplikáciám sa dá predísť včasnou diagnózou choroby. Pred niekoľkými rokmi bola diagnóza stanovená na základe výsledkov röntgenovej snímky, ktorá je poučná až po strate 20 - 30% kostnej hmoty..

Teraz existujú metódy, pomocou ktorých môžete spoľahlivo a s presnosťou 85 - 95% určiť:

 • osteopénia je štádium, keď kostná hmota začína strácať hustotu a existuje nebezpečenstvo rozvoja choroby;
 • skorá osteoporóza.

To sa dosahuje pomocou:

 • biochemické štúdie (krvné testy) - markery metabolizmu kostí, obnova a deštrukcia kostného tkaniva (kolagén typu C kolagénu typu 1 (CrossLaps), osteokalcín, spoločný pro-kolagén propeptid typu 1 (P1NP) na aminokonci);
 • štúdie metabolizmu minerálov (hladiny vápnika, horčíka a fosforu v krvi), ďalšie testy a analýzy;
 • rôzne typy denzitometrie - hardvérové ​​metódy na meranie hustoty kostí.
Röntgenová denzitometria. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Skríning na podozrenie na osteoporózu je komplexný. Výsledky denzitometrie sa musia porovnať s výsledkami biochemických štúdií po vyšetrení a vypočúvaní pacienta.

U mužov je hladina testosterónu v krvi stanovená, u žien, estrogén (pohlavné hormóny). Inak sú metódy diagnostiky choroby podobné..

Vyšetrenie môže predpísať gynekológ (ženy), endokrinológ, terapeut, ortopéd, reumatológ. Štúdie vykonávajú laboratórni asistenti, rádiológovia (denzitometria), ultrazvuková diagnostika.

Riziko vzniku osteoporózy nemožno diagnostikovať. Neexistuje žiadna taká technika, ktorá by nám umožnila vyhodnotiť pravdepodobnosť výskytu choroby u dospievajúceho alebo mladého človeka (vo veku 18 - 45 rokov)..

V nasledujúcom článku sú najinformatívne štúdie o osteoporóze.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza?

Diagnóza osteoporózy sa stanoví po objavení sa charakteristických zlomenín alebo popraskaných kostí..

Na včasnú diagnostiku (pokiaľ sa takéto zlomeniny neobjavia) sa používa súbor metód a prostriedkov, pomocou ktorých:

 1. Nastaviť osteopéniu.
 2. Hodnotenie deštrukcie a obnovy kostí.
 3. Analyzujte ukazovatele metabolizmu vápnik-fosfor.
 4. Zistite príčinu patologického procesu (choroba, menopauza, užívanie hormónov).

Diagnóza osteoporózy začína povinným vyšetrením a prieskumom, ktorý vám umožní:

 • identifikovať faktory a niektoré patológie, ktoré môžu urýchliť osteopéniu a rozvoj osteoporózy;
 • urobte zoznam diagnostických postupov (testov, štúdií), ktoré pacient potrebuje.

Ženy a muži vo veku nad 40 rokov - na účely prevencie a včasnej diagnostiky choroby - sa odporúča podrobiť sa každoročnej štúdii osteoporózy. Je to spôsobené skutočnosťou, že po 40 je deštrukcia kostí rýchlejšia ako regenerácia.

To platí najmä v prípade kombinácie nasledujúcich rizikových faktorov:

 • skorá menopauza;
 • užívanie liekov (kortikosteroidy - dexametazón, prednizolón, metylprednizolón; heparín - klexan, fraxiparín; antikonvulzíva: Gabitril, karbamazepín, finlepsín);
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • zlá strava, nedostatok základných stopových prvkov (denný príjem fosforu, vápnik pre ženy do 50 rokov - 1200 mg, pre mužov - 1000 mg, po - 15000 mg); nedostatok vápnika sa vyskytuje pri nedostatočnom používaní zelenej listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, strukovín;
 • rodinná anamnéza choroby (s osteoporózou u členov rodiny);
 • krehká postava (astenická postava).

Všetky rizikové faktory sú identifikované pomocou testov (pacient odpovedá na otázky). Pri kombinácii viac ako 2 faktorov sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 30% bez ohľadu na vek.

Rizikové faktory osteoporózy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Ak výsledky testu nie sú konzistentné

Aké ukazovatele sa riadia, ak sú výsledky všetkých štúdií mierne nižšie alebo vyššie ako horná hranica normy? V tomto prípade je diagnóza stanovená na základe kritéria T.

Denzitometrická štúdia kostnej hmoty vám umožňuje porovnať:

 1. Minerálna hustota kostí (skrátene BMD) u konkrétneho pacienta s normou (s rovnakými ukazovateľmi u zdravých ľudí).
 2. Koľko jednotiek (štandardné odchýlky) sa tieto ukazovatele líšia od normy (T-test).

Napríklad T = 3 znamená, že kostná denzita u pacienta je o 3 jednotky nižšia ako je obvyklé (maximálna kostná hmota u zdravého človeka).

Porovnanie hustoty kostí (BMD) pacienta s normou:

zo stupnice kostnej minerálnej hustoty (skrátene BMD)

denzitometria

Najpokročilejšími metódami hardvérovej diagnostiky osteoporózy sú rôzne typy denzitometrie.

 • preukázať stratu hustoty kostí od 2 do 5% (pre porovnanie, štandardná röntgenová snímka je informačná s poklesom hustoty dosahujúcim 20 alebo dokonca 30%);
 • sledovať vývoj patologického procesu v dynamike (ako rýchlo klesá hustota kostí);
 • vyhodnotiť účinnosť prevencie alebo liečby;
 • predpovedať pravdepodobnosť komplikácií (zlomenín) v závislosti od stupňa hustoty kostí BMD (napríklad pri indexe hustoty 90% je riziko zlomenín iba 3%).

Denzitometria - veľmi poučná röntgenová alebo ultrazvuková technika s nízkou expozíciou žiareniu.

Počas štúdie:

 • kostné tkanivo absorbuje röntgenové lúče alebo ultrazvukové vlny, ktoré emituje denzitometer;
 • v závislosti od stupňa absorpcie lúčov alebo rýchlosti šírenia zvukových vĺn (v zdravých a riedkych oblastiach sa líšia) sa automaticky vypočítajú výsledky minerálnej hustoty, štruktúry, elasticity, hustoty vonkajšej vrstvy kostí..
Ako vyzerajú denzitometrické výsledky. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie Ako vyzerajú výsledky denzitometrie. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
normaosteopéniaosteoporóza

Osteodenzitometria (röntgenová denzitometria) - „zlatý štandard“ diagnostických metód

Priradenie k štúdiu hustoty veľkých kostí (stehennej kosti), chrbtice a kostí periférnych kostrov

Pomáha pri identifikácii osteopénie, skorého stupňa osteoporózy v ktorejkoľvek časti kosti a kostry, pri určovaní obsahu vápenatých solí v tkanivách

Priradiť komplexné vyšetrenie stanoviť predbežnú diagnózu

Umožňuje vám preskúmať a vyhodnotiť stav všetkých kostí kostry, ich hustotu, štruktúru, elasticitu

Počítačová tomografia (CT)

Priradenie na meranie hustoty bedrových stavcov. Umožňuje detekovať pokles hustoty minerálov v kostiach, známky ich deštrukcie (praskliny, zlomeniny).

Denzitometria nám však neumožňuje posúdiť, nakoľko je kostné tkanivo nasýtené minerálmi..

Biochemické štúdie (krvné testy na markery osteoporózy)

Diagnostické výsledky sa vždy porovnávajú s výsledkami biochemických štúdií. Zohľadňuje sa, ktoré markery osteoporózy boli identifikované a ich koncentrácia (príklady sú uvedené v tabuľke nižšie). S ich pomocou určiť:

 1. Miera deštrukcie a obnovy kostného tkaniva.
 2. Aký veľký je rozdiel medzi týmito ukazovateľmi.
 3. Poruchy metabolizmu (krvný test na osteoporózu je predovšetkým stanovenie vápnika a fosforu v tele).

Látky, ktoré naznačujú proces tvorby kosti, sa nazývajú markery tvorby kosti a tie, ktoré naznačujú proces deštrukcie kosti (resorpcia), sa nazývajú resorpčné markery..

Odchýlka od normy týchto ukazovateľov nám umožňuje posúdiť, ktoré procesy v súčasnosti prebiehajú aktívnejšie - deštrukcia alebo tvorba kostí.

Alkalická fosfatáza - enzým zapojený do metabolizmu kyseliny fosforečnej

U žien po 15 rokoch a mužov po 20 rokoch: 40–150 jednotiek / l

Zvýšenie ukazovateľov naznačuje deštrukciu kostného tkaniva alebo hojenie zlomenín

Nevýhodou sú poruchy rastu kostí

Osteokalcín je kolagénový proteín, ktorý tvorí základ kostného tkaniva

U žien pred nástupom menopauzy: 6,5 - 42,3 ng / ml

Po nástupe menopauzy: 5,4 - 59,1 ng / ml

U mužov od 18: 4,6 - 65,4 ng / ml

Rast indikuje patologické procesy deštrukcie kostí

Kolagénový propeptid - organická kostná báza

U žien po 14 - 15 rokoch: 8 - 80 ng / ml

U mužov po 24 rokoch: 22,5 - 95,0 ng / ml

Vysoké hodnoty sú príznakom osteoporózy.

Značky resorpcie (deštrukcie):

Krvné telopeptidy - látky, ktoré sú výsledkom rozpadu kostného kolagénu

U žien mladších ako 55 rokov: do 0,573 ng / ml

Po 55: až do 1,008 ng / ml

U mužov do 50 rokov: do 0,580 ng / ml

Až do 70: do 0,854 ng / ml

Hodnoty presahujúce normálne hodnoty sú znakom osteoporózy.

Deoxypyridinolín - výsledok kolapsu kostného kolagénu

U žien po 19–20 rokoch: 3,0–7,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

U mužov po 19 rokoch: 2,3–5,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

Vysoké hladiny deoxypyridinolínu naznačujú osteoporózu

Ukazovatele minerálneho metabolizmu:

Indikátory klesajú s nedostatkami metabolizmu vápnik-fosfor

Vysoko stopové minerály môžu byť príznakom senilnej osteoporózy

Fosfor (povinný test na osteoporózu)

Do 60 rokov: 0,87–1,45 mmol / l

U žien po 60: 0,74–1,20 mmol / l

U mužov rovnakého veku: 0,90–1,32 mmol / l

Ukazovatele pod normálnym stavom naznačujú nedostatky metabolizmu vápnik-fosfor, týkajúce sa senilnej osteoporózy

Paratyroidný hormón - paratyroidný hormón

Hladina klesá alebo je normálna u postmenopauzálnej, zvyšuje sa pri senilnej osteoporóze

Na identifikáciu nedostatkov vo výmene sa predpisujú ďalšie štúdie:

 • krvný test na ionizovaný vápnik (1,12 - 1,23 mmol / l);
 • vylučovanie vápnika (vylučovanie) v porovnaní s vylučovaním kreatinínu v dennej dávke moču (0,1–3 g / deň), prekročenie normy naznačuje deštrukciu kostí, zníženie naznačuje nedostatok vitamínu D, krivicu, ochorenie obličiek.

Laboratórne testy (krvné testy na hormóny)

Ak existuje podozrenie na osteoporózu, pacienti sa podrobia laboratórnym testom. Štúdia odoberá krv zo žily. Umožňujú vám:

 • vylúčiť patologické procesy pripomínajúce osteoporózu (osteomalacia (deštrukcia) kostí);
 • identifikovať choroby a poruchy, ktoré by mohli spôsobiť chorobu.
Rôzne denzitometriaÚčel

Estradiol (u žien) - pohlavný hormón

Vo folikulárnej fáze: 37–330 pmol / l

Stredný cyklus: 367 - 1835 pmol / l

V luteálnej fáze: 184 - 881 pmol / l

Nízka hladina - dôvod rýchleho poklesu hustoty kostí (osteopénia, osteoporóza)

Testosterón (u mužov) - pohlavný hormón

Nedostatok naznačuje porušenie funkcie pohlavných žliaz, spôsobuje zníženie hustoty kostí

Hormón stimulujúci štítnu žľazu - jeden z hormónov produkovaných štítnou žľazou

Zvýšenie a zníženie noriem naznačuje choroby štítnej žľazy, ovplyvňuje hladinu vápnika v tele, urýchľuje ničenie kostí

Kalcitonín je jedným z hormónov produkovaných štítnou žľazou.

Ženy: 0,07 - 12,97 pg / ml

Muži: 0,68 - 32,26 pg / ml

Kolísanie hladiny indikuje ochorenia štítnej žľazy, nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, spôsobuje krehkosť kostí

Kreatinín (zúčastňuje sa energetického metabolizmu)

Ženy: 44–97 μmol / l

Muži: 53–106 μmol / l

Nedostatočne vysoká hladina ovplyvňuje množstvo kalcitriolu (zúčastňuje sa na procesoch tvorby a udržiavania kostnej hmoty)

Zadarmo kortizol - kôra nadobličiek

25 - 496 nmol / deň (v moči)

Kolísania naznačujú metabolické nedostatky, nepriaznivo ovplyvňujú absorpciu vápnika

Jednou z povinných štúdií v zozname je podrobný krvný test (s ukazovateľom sedimentácie erytrocytov). S jeho pomocou môžeme predpokladať choroby, proti ktorým sa môže objaviť osteoporóza, a určiť celkový stav pacienta.

Normálny krvný obraz. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Genetické štúdie: (krvné testy na chromozomálne abnormality)

Genetické vyšetrenie na osteoporózu sa predpisuje, ak je potrebné zistiť, ktoré mutácie (zmeny génov) a dedičné procesy viedli k rozvoju choroby..

analýzanormy

Gén receptora VDR - vitamín D3

Asi iný stupeň predispozície k osteoporóze

Col1a1 - gén kostného kolagénu typu 1

Na narušenie mechanických vlastností (elasticita, pevnosť) kolagénu

Rentgenografie

Rádiografia je jednou z povinných štúdií na podozrenie na osteoporózu. Štúdia sa častejšie predpisuje, ak má pacient zlomeninu alebo prasknutú kosť.

V raných štádiách ochorenia nie je röntgenová diagnostika neinformatívna. Po strate 20-30% kostnej hmoty sa však zmeny:

 • hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • panvové kosti;
 • kosti lebky.

Riedke kostné tkanivo v röntgenových lúčoch vyzerá ako ľahké, takmer priehľadné škvrny.

X-ray kostného tkaniva postihnutého osteoporózou

Biopsia: vyšetrenie tkanív (s osteoporózou - kosť)

Mikroskopia a vyšetrenie kostného tkaniva sa robia hlavne z hrebeňa bedrového kĺbu (horné ilium; palpované pod bočným bruchom, ale nad panvou)..

Biopsia môže rozlišovať medzi osteomaláciou (zmäkčovaním kostí) a osteopéniou (fyziologické zníženie hustoty minerálov v kostiach) v prípadoch, keď to nie je možné urobiť iným spôsobom. Tieto pojmy je potrebné odlíšiť od osteoporózy. Pri osteomalácii je kostné tkanivo mäkké, s osteopéniou a osteoporózou - krehké, ale zostáva husté. Osteopénia je stav predchádzajúci osteoporóze. Pri osteopénii je strata minerálnej hustoty zanedbateľná, nevyskytujú sa zlomeniny kostí. Pri osteoporóze je hustota minerálov v kostiach výrazne znížená, vyskytujú sa zlomeniny. Môžete rozlíšiť osteopéniu od osteoporózy denzitometriou (röntgenové vyšetrenie hustoty kostí)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie.
Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov.
Ak má osoba na zápästí vydutú kosť, ktorá sa postupne zvyšuje, sprevádzaná nepohodlím a inými nepríjemnými príznakmi, je nevyhnutné, aby ste navštívili lekára. Rana na ruke je najčastejšie benígna hygróm.
gényO čom svedčia ich zmeny