loader

Hlavná

Späť

Antibiotiká proti burzitíde: antibakteriálna liečba lakťa, kolena a bedrového kĺbu

Zápalový proces s poškodením kĺbového vaku môže byť septickej a aseptickej povahy, s výskytom hnisavého výpotku, antibiotiká proti burzitíde sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou liečby.

Stručný opis choroby

Všetky kĺby majú sliznicu obklopujúcu kĺb. Zápal synoviálneho vaku sa vyvíja v dôsledku:

 • mechanická trauma;
 • lézie periartikulárnej infekcie bursa.

K patologickému procesu dochádza pri tvorbe tekutiny (exsudátu), ktorá môže mať hnisavý alebo serózny obsah.

Príznaky, ktoré sa objavujú pri akútnej burzitíde, sú nasledujúce:

 • opuch v lakte, kolene alebo inom zapálenom kĺbe;
 • sčervenanie kože v postihnutej oblasti a bolesť kĺbov;
 • bolesť na prehmatanie a pocit tepla;
 • pri hnisavej burzitíde sa vyvíja febrilný stav so zvýšením telesnej teploty na vysokú mieru (38 - 39 stupňov);
 • mobilita v postihnutej kĺbovej oblasti nie je obmedzená (na rozdiel od artritídy).

Zápal vo vrecku (burzitída) sa môže vyskytnúť vo forme:

 • akútna choroba;
 • ako subakútny kurz;
 • v nepriaznivých podmienkach sa choroba stáva chronickou.

V prípade traumatickej burzitídy s neprítomnosťou hnisavého obsahu sa odporúča na kĺb v kolene alebo lakte použiť tlakovú bandáž s elastickým obväzom. To je nevyhnutné na znehybnenie končatiny, obmedzenie jej pohyblivosti a zníženie opuchov..

Vývoj zápalu so zvýšenou tvorbou synoviálnej tekutiny je vhodný na liečbu nesteroidnými protizápalovými liekmi. Liečba chronickej burzitídy je zameraná na redukciu mediátorov, ktoré spôsobujú opuchy a citlivosť tkanív. V klinickej praxi dostal použitie:

Nevýhodou liekov je ich škodlivý účinok na žalúdočnú sliznicu. Preto nedávno s burzitídou kĺbov uprednostňujú lieky novej generácie, ktoré sa vyznačujú vysokou cenou a šetrným účinkom na organizmus. Dobre zavedené:

Lokálne použitie mastí s protizápalovými zložkami vám umožňuje dodatočne ovplyvniť bolestivé zameranie pri rôznych formách burzitídy. Kompresia s dimexidom významne prispieva k prenikaniu terapeutických látok do kĺbu. Táto látka ide priamo do oblasti zapáleného intraartikulárneho vaku a pomáha tam dodávať ďalšie potrebné prostriedky..

Na liečbu burzitídy pomocou Dimexidum sa nariedi novokainom v pomere 1: 3, so zvýšenou citlivosťou kože môžete vziať väčšie množstvo anestetika (5 alebo viac častí). Zápalná oblasť je posypaná antibiotickým práškom.

Terapia hemoragickej burzitídy so známkami krvácania sa uskutočňuje hemostatickými látkami a mechanickým odstraňovaním krvavého obsahu..

Použitie antibakteriálnych látok je nevyhnutné, ak zápal nadobúda hnisavý charakter a je stanovená diagnóza akútnej burzitídy. V takýchto prípadoch sa exsudát začína šíriť do okolitých tkanív a dochádza k úplnému rozptylu hnisavých hmôt.

Pri takýchto léziách dochádza k násilnej reakcii tela vo forme febrilného stavu, ktorá pokračuje v pozadí všeobecnej intoxikácie. V takom prípade je potrebná liečba antibiotikami proti burzitíde, aby sa zastavil priebeh patologického procesu a aby sa pacient ochránil pred rozvojom závažných komplikácií..

Prečo sa lieky dostávajú do dutiny synoviálneho vaku?

Punkcia kĺbovej dutiny je potrebná, aby sa vylúčený exsudát mohol analyzovať a určiť charakter zápalu..

Počas procedúry sa synoviálny vak premýva fyziologickým roztokom, aby sa mechanicky odstránil hnis.

Zavedenie antibiotického roztoku priamo do ohniska zápalu pomáha aktívnejšie bojovať s infekciou. Táto metóda sa používa v prípadoch ťažkých chorôb, keď je komplikovaná hnisavou léziou susedných tkanív. Spôsob priameho dodávania liečiva do postihnutej oblasti vám umožňuje aktívne ovplyvňovať priebeh choroby.

Pri burzitíde kolenného kĺbu sa antibiotiká najčastejšie predpisujú z rôznych skupín (od dvoch do troch liekov). Lieky sa používajú priamo v kĺboch, intramuskulárne, intravenózne alebo vo forme tabliet.

Aby bola liečba účinná, stanoví sa počas punkcie citlivosť patogénnej flóry. Predtým, ako budú výsledky štúdie pripravené (trvá to asi týždeň), pacientovi s burzitídou sa predpíšu širokospektrálne lieky.

Funkcie anserínovej burzitídy kolenného kĺbu

Polosyntetické a prírodné tetracyklíny

Antibiotiká tetracyklínovej série majú výrazný bakteriostatický účinok na pôvodcu burzitídy lakťového kĺbu, ako aj na poškodenie synoviálnej membrány iných kĺbov..

Prvý zástupca skupiny - tetracyklín - sa v súčasnosti používa zriedka, pretože väčšina mikroorganizmov naň získala rezistenciu. Najsľubnejšie je vymenovanie nasledujúcich polosyntetických látok:

Liečba burzitídy kolenného a lakťového kĺbu sa často začína menovaním doxycyklínu vo forme tabliet. Dávka sa vyberá individuálne a závisí od závažnosti priebehu a hmotnosti pacienta. Denná dávka je obvykle 200 až 600 mg.

Množstvo Rondomycínu za deň je 600 mg. Je rozdelený na 4 alebo 2 použitia. V niektorých situáciách je povolené okamžite užiť 1 200 mg lieku.

Najnovšie cefalosporíny

Cefalosporínové antibiotiká sa často používajú v lekárskej praxi. Takáto popularita je spojená s celým radom infekcií kĺbov, ktoré je možné liečiť..

Cefalosporíny boli syntetizované ako alternatíva k penicilínom a tetracyklínom a nedávno sa stali jedným z najbežnejšie používaných antibakteriálnych látok. Hlavnou výhodou skupiny je široká škála akcií..

Nevýhody zahŕňajú časté alergické reakcie na liečbu.

Pred začatím akejkoľvek antibiotickej liečby bude potrebné urobiť intradermálnu toleranciu. Štúdia pomôže eliminovať alergické reakcie vo forme kožných vyrážok a anafylaktického šoku..

Najčastejšie predpisované:

Ceftriaxón sa používa ako intramuskulárna alebo intravenózna injekcia raz denne. Dávka je od 1 do 2 g a závisí od stavu pacienta a závažnosti procesu infekcie.

Cefalolot sa podáva do svalu alebo žily, jeho množstvo sa určuje v závislosti od charakteru priebehu burzitídy. V jednom okamihu pacient dostane 500 mg liečiva, frekvencia podávania je 4 až 6 krát denne.

Pri ťažkých formách poškodenia kĺbov sa množstvo liekov počíta individuálne.

Dávka pre dieťa sa volí v závislosti od telesnej hmotnosti. Deti po 12 rokoch s hmotnosťou nad 15 kg majú predpísané rovnaké dávkovanie liekov ako dospelí.

Liečba cefalosporínmi trvá 10 až 14 dní. Toto obdobie sa môže predĺžiť, ak je závažnosť stavu závažná..

Po stanovení citlivosti patogénnej flóry postihnutého kĺbového vaku je možné predpísať ďalšie typy antibakteriálnych liekov.

penicilíny

Antibiotiká skupiny sú zastúpené liekmi Amoxiclav a Oxycillin. Jedna dávka pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov je 375 mg. Užíva sa trikrát denne vo forme tabliet alebo intramuskulárne. Pri perorálnom podaní sa liek užíva 1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle.

Pre pediatrických pacientov sa dávka počíta individuálne a závisí od hmotnosti (40 mg na kilogram)..

Denné množstvo oxycilínu je 3 g na ošetrenie tabliet a 2 až 4 g na injekciu.

Lincomycín a klindamycín sa používajú na liečbu burzitídy rôznych kĺbov..

Druhy a metódy liečby prepatelárnej burzitídy

Lincomycín sa odporúča používať v dávke 500 mg 3 alebo 4 krát denne vo forme tabliet alebo intramuskulárnych injekcií. Na intravenózne podanie je potrebná dávka 600 mg, ktorá sa podáva injekčne dvakrát počas dňa.

Denná dávka klindomycínu vo forme tabliet je zvyčajne 600 mg. Je rozdelený do štyroch dávok s jednotným intervalom. Pri injekcii sa do žily vstrekne 300 mg liečiva dvakrát denne. Pri závažných formách poškodenia vaku kĺbu sa môže dávka liekov niekoľkokrát zvýšiť.

aminopenicilíny

Ampicilín sa používa v dávke 1 g po celý deň, denné množstvo sa rozdelí na 4 dávky v rovnakých časových intervaloch. Tablety sa užívajú pred jedlom s trochou vody..

Amoxicilín je liečivo podľa výberu, denná dávka je 1,5 g, množstvo liečiva je rozdelené trikrát. Hnisavá burzitída so závažným priebehom si vyžaduje zvýšenie množstva liečiva 2 až 3-krát.

aminoglykozidy

Antibiotiká z tejto skupiny liekov sú predpísané iba v prípadoch, keď patogénna flóra je citlivá na ich pôsobenie. Bude to druhá fáza antibiotickej liečby. Je potrebné vziať do úvahy prísne kontraindikácie vymenovania, pretože majú výraznú nefro- a ototoxicitu. U detí mladších ako 18 rokov nie je táto skupina antibiotík indikovaná kvôli vysokej pravdepodobnosti komplikácií.

Najobľúbenejšie drogy sú gentamycín a izosamycín. Denná dávka je od 120 do 160 mg, liečivá sa podávajú intramuskulárne dvakrát denne. Ak existuje vysoké riziko nepriaznivých účinkov, liek sa podáva raz do periartikulárneho vaku.

Vedľajšie účinky liekov

Napriek vysokej účinnosti antibiotík by mal byť ich účel prísne zdôvodnený z dôvodu vysokej pravdepodobnosti nepriaznivých účinkov.

Najčastejšie sa vyskytujú tieto komplikácie:

 • dysbióza črevnej mikroflóry (prejavujúca sa nevoľnosťou, rozrušená stolica);
 • aktivácia plesňovej infekcie v tele na pozadí zníženej imunity;
 • hypovitaminóza;
 • toxické poškodenie obličiek a sluchového nervu (najčastejšie komplikácie sú aminoglykozidy).

Pravdepodobnosť nežiaducich reakcií sa zvyšuje v situáciách, keď sa zvyšuje priemerná terapeutická dávka a predpisuje sa dlhý priebeh liečby.

Aby sa predišlo závažným dôsledkom liečby, od prvých dní ochorenia sa uplatňujú spolu s antibiotikami:

 • lieky obsahujúce bifidobaktérie a laktobacily (Bifidum, Lactovit, Linex);
 • antimykotiká (Nystatín, Futsis);
 • multivitamínové prípravky (Vitrum, Multitabs, Neurobeks, Neurovitan).

Antibiotiká sa majú predpisovať iba podľa indikácie, ktorú nemôžete sami liečiť.

Profylaxia burzitídy

Aby sa zabránilo infekcii synoviálnej membrány s rozvojom burzitídy, mali by byť aj malé kožné lézie v oblasti kĺbov ošetrené antiseptikom včas. S varmi a karbunkami sa musí zaobchádzať špeciálnymi prostriedkami. Vďaka neúčinnosti konzervatívnej terapie sa počas operácie odstránia postihnuté oblasti.

Chronické ložiská infekcie v tele pacienta sa musia včas dezinfikovať, aby sa zabránilo šíreniu infekcie krvou a lymfatickými cestami.

Aby sa predišlo recidíve ochorenia kĺbov a upevnil sa výsledok, po klinickom zotavení je potrebné pokračovať v liečbe vybraným antibiotikom po dobu približne 2 dní. Je to nevyhnutné na úplné odstránenie mikroorganizmov. Po prekonaní akútneho štádia sa odporúča pokračovať v liečbe ľudovými liekmi.

Liečba burzitídy akéhokoľvek kĺbu je zodpovedný a komplexný proces. Aby boli rekreačné aktivity úspešné, je potrebné spoľahlivo určiť liek, ktorý účinne ničí patogénne patogény. Liečba ochorenia kĺbov v akútnom a chronickom období by sa mala vykonávať iba pod dohľadom špecialistu na chirurgický profil.

Antibiotiká na burzitídu kolenného a lakťového kĺbu: prehľad prostriedkov

Muskuloskeletálny systém, pomocou ktorého sa vykonávajú rôzne pohyby, poskytuje plný život. Výskyt určitých chorôb spojených so zápalom kĺbov môže narušiť obvyklý spôsob života. Človek cíti nepohodlie a stuhnutosť vo svojich pohyboch. Jedným z týchto ochorení je burzitída..

Pri zápalovom procese tekutina mení svoje zloženie a zvyšuje sa jej množstvo v synoviálnych vakoch. Tento stav sa nazýva burzitída a spôsobuje bolesť v oblasti zapáleného kĺbu..

V závislosti od povahy zápalového procesu sa určuje akútna a chronická forma ochorenia. Najčastejšie sa tvorí burzitída kolenného a lakťového kĺbu. Toto ochorenie je často výsledkom profesionálnej činnosti.

Burzitída akéhokoľvek tkanivového miesta má rovnaké príznaky a liečbu. Zápal kĺbov si vyžaduje určitú pozornosť, pretože končatiny sú pod neustálym stresom..

Pri akútnej burzitíde so zvýšeným zápalovým procesom sa symptómy zosilňujú. Opuch lakťového kĺbu sa zvyšuje, zapálená koža sa sčervená a na dotyk horúca. Bolesť zosilňuje, s tlakom na pokožku, vo vnútri je cítiť tekutinu.

V chronickej forme sú príznaky menej výrazné. Pacient nemá v oblasti lakťového kĺbu veľkú akumuláciu tekutín, nebojí sa jeho akútnej bolesti. Ak sa však liečba nezačne včas, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Zanedbaná forma choroby vedie k tvorbe hnisu a zhoršenej artikulácii.

Liečba akejkoľvek choroby sa začína zistením príčiny, ktorá spôsobila takéto prejavy..

Pri burzitíde sa zápalový proces môže vyskytnúť za nasledujúcich okolností:

 • Spoločná činnosť je narušená, ak na ňu pôsobí nadmerné zaťaženie;
 • Pri poraneniach šľachy sa vak na kĺby môže zdeformovať;
 • Choroby, ktoré narušujú funkcie pohybového aparátu: artritída, dna;
 • Infekcie, ktoré infikujú mäkké tkanivá a šíria sa do synoviálneho kĺbového vaku.

V počiatočnej fáze ochorenia sa vykonáva konzervatívna liečba. Je založená na použití liekov a fyzioterapeutických metód. Včasná liečba zápalu ulnaru umožňuje zastaviť šírenie infekcie do ďalších oblastí.

Používanie tabliet na toto ochorenie má predpisovať lekár. Vyberá prostriedky, ktoré môžu zmierniť stav pacienta. Najbežnejšie používané lieky: No-Shpa, Sedalgin, Analgin. Vzhľadom na stupeň zápalu lakťového kĺbu sa spolu s týmito liekmi predpisujú antibiotiká.

Liečba bude účinnejšia, ak sa doplní inými terapeutickými metódami. Ak počiatočné štádium zápalu lakťového kĺbu nebolo včas zastavené a ďalej sa vyvíja, lekár predpisuje antibiotiká..

Medzi najúčinnejšie lieky patria nasledujúce antibiotiká..

"Lincomycín" sa týka antibakteriálnych látok. Používa sa pri liečení závažných foriem vírusových ochorení. Nie je návykový a rýchlo distribuovaný do celého tela.

Liečivo je lincomycín hydrochlorid. Dostupné ako kapsuly a injekcie.

Kapsuly sa používajú 3-4 krát denne po rovnomernom časovom úseku 500 mg. Liečba trvá 7-10 dní, niekedy predĺžená na mesiac. Lieky sa užívajú hodinu pred jedlom. Pre deti sa denná dávka lieku určuje na základe telesnej hmotnosti. Na 1 kg je prijateľné 30-60 mg liečiva.

Pri intravenóznom podaní je norma pre dospelých 600 mg 1 - 2-krát denne. Priebeh liečby trvá až 15 dní.

Čas použiteľnosti lieku v kapsulách je 4 roky. Injekčný roztok sa uchováva nie dlhšie ako tri roky.

Amoxiclav je kombinovaný liek používaný na liečbu zapáleného kĺbu. Liečivo je dostupné vo forme tabliet, prášku na prípravu suspenzie na orálne podávanie a injekciu.

Tablety a suspenzie užíva pacient s jedlom. Tento spôsob liečby môže znížiť možné vedľajšie účinky tráviaceho traktu. Zvyčajný kurz je 6-15 dní. Potom sa vykoná opakované lekárske vyšetrenie pacienta a ak je to potrebné, liek pokračuje.

Dávka pre deti do 12 rokov je 40 mg / kg. Toto je denná norma, ktorá sa užíva pre 3 dávky. Pri telesnej hmotnosti presahujúcej 40 kg je v pokynoch uvedená dávka pre dospelých.

U detí mladších ako 6 rokov sa odporúča prijať Amoxiclav vo forme suspenzie. Balenie lieku obsahuje pipetu, ktorá sa musí použiť na presné dávkovanie. Dávkovací režim a dávkovanie pre dospelých určuje ošetrujúci lekár. Terapia sa môže vykonávať po 8 alebo 12 hodinách denne.

Pri užívaní „Amoxiclavu“ musíte vziať do úvahy, že denná dávka lieku nezávisí od veku, ale od telesnej hmotnosti. Priebeh liečby určuje závažnosť ochorenia.

"Ceftriaxón" sa používa na burzitídu na intramuskulárne a intravenózne podanie. Liek je dostupný vo fľaštičkách vo forme prášku, ktorý sa používa na prípravu kompozície pomocou injekcie.

Pre dospelých a deti od 12 rokov je dávka 1 - 2 gramy. Injekcia sa podáva raz denne ráno alebo večer..

V závažných prípadoch ochorenia sa norma zvyšuje na 4 gramy, pri ktorých maximálna denná dávka na 1 kg hmotnosti je 50 mg liečiva. Pre deti do 12 rokov je prípustné 20 - 30 mg lieku na 1 kg. Zvyčajný priebeh liečby je pol mesiaca..

Droga je bežne tolerovaná a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky..

Výnimka je:

 • Individuálna intolerancia lieku;
 • Ochorenia obličiek a pečene, ktoré sú závažné;
 • Počiatočné tehotenstvo a dojčenie.

Pri prvom podozrení na chorobu sa musíte poradiť s traumatológom alebo chirurgom. Ak je to potrebné, predpisuje sa hospitalizácia. Ak je postihnutý kolenný alebo lakťový kĺb, na končatiny sa aplikuje fixačný obväz. Tým je zabezpečený kompletný zvyšok postihnutej oblasti..

Pri liečbe sa používajú antibiotiká, obklady alebo obväzy s Vishnevskou masťou. V závažných prípadoch ochorenia s hnisavými formáciami sa vyžaduje chirurgický zákrok. Rehabilitačné obdobie zahŕňa prechod fyzioterapeutickej liečby. Zahŕňa fyzioterapiu, masáže, UHF.

Ak dôjde k opuchom, liečba by sa nemala zanedbávať. Nádor môže po určitom čase zmiznúť, je však možné, že takéto príznaky sa objavia v počiatočnej fáze chronického ochorenia.

Antibiotikum proti burzitíde: spôsoby podania

 1. Hlavné typy burzitídy
 2. Diagnóza zápalu synoviálneho vaku
 3. Liečba burzitídy

Burzitída je vážne ochorenie. Vyznačuje sa zápalom synoviálneho vaku kĺbu a následnou akumuláciou exsudatívneho obsahu.

Synoviálny vak obklopujúci kĺb vždy obsahuje určité množstvo tekutiny, ktorá pôsobí ako lubrikant a je vždy v medzere medzi povrchmi susedných kostí kĺbu. Postihuje burzitídu najmä silne zaťažené kĺby, bežné u profesionálnych športovcov.

Najčastejšie sa burzitída vyskytuje v kolene, ramene, lakte a bedrových kĺboch. O niečo menej často sa v päte chodidla vyskytuje burzitída..

Hlavné typy burzitídy

V závislosti od charakteru ochorenia a jeho priebehu sa burzitída delí na akútne a chronické formy. Antibiotikum proti burzitíde sa zvyčajne predpisuje na chronické a hnisavé prejavy. V miernych formách sa obmedzujú na menovanie protizápalových liekov, napríklad diklofenaku. Opodstatnenie použitia antibiotika je dokázané prítomnosťou niekoľkých faktorov, ako sú: zvýšenie telesnej teploty, prítomnosť hnisu v synoviálnom vaku, prechod zápalového procesu do susedných tkanív.

Najbežnejšia burzitída ramenných, kolenných a lakťových kĺbov. Burzitída bedrového kĺbu sa tiež zaznamenáva menej často v oblasti chodidla..

Burzitída kolenného kĺbu sa často vyskytuje v dôsledku odbornej činnosti. Napríklad baníci. Zápal synoviálneho vaku lakťového kĺbu sa vyskytuje u športovcov a vedeckých pracovníkov, ktorých činnosť súvisí s neustálym zaťažením lakťov od stola..

Existuje koncept posttraumatickej burzitídy. To sa môže týkať športových zranení, napríklad, futbalových hráčov a zranení rôzneho pôvodu..

Niekedy existujú komplikácie vo forme burzitídy na pozadí artrózy kĺbov alebo dny.

Mechanizmus zápalu je založený na infekcii synoviálneho vaku a vývoji mikrobiálnej flóry v ňom.

Diagnóza zápalu synoviálneho vaku

Hlavnými príznakmi objavenia sa zápalu v synoviálnych vakoch sú sčervenanie kože kĺbu a výskyt opuchov. Jeho veľkosť môže kolísať v závislosti od závažnosti zápalu od 6 do 10 cm. Pri pohmate cíti pacient bolestivé pocity, opuchová štruktúra je hustá. Pri bežnej akútnej burzitíde spravidla nedochádza k zvýšeniu teploty. Táto skutočnosť by sa mala zohľadniť pri rozlišovaní stupňa zápalu. Pri hnisavej burzitíde sa teda takmer vždy pozoruje zvýšenie telesnej teploty.

Pri akútnej burzitíde nie je na rozdiel od artrózy obmedzené pohyblivosť kĺbov. To znamená, že pacient môže voľne ohýbať a predlžovať ruku v lakťovom kĺbe alebo nohe v kolene.

Mierny stupeň ulnárnej burzitídy nie je vždy alarmujúci pre pacienta, pretože v dôsledku silného tlaku sa objaví mierna bolesť..

Je dôležité vziať do úvahy tento bod, pretože ak sa nezabezpečí riadna liečba, forma ochorenia sa zmení do závažnejšej alebo dokonca hnisavej formy..

Synoviálna tekutina má proteínovú zložku a je ideálna pre rast mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápal.

Liečba burzitídy

Pri akútnych formách burzitídy je indikovaná aplikácia špeciálneho fixačného obväzu na bolesť kĺbov. Táto udalosť umožňuje dosiahnutie relatívnej fixácie kĺbu, a preto bude minimálny dopad na zapálený synoviálny vak..

Pri nekomplikovaných formách zápalu sa diklofenak predpisuje aj vo forme intramuskulárnej injekcie alebo tabliet. Jeho pôsobenie má protizápalové a analgetické účinky. Diklofenak sa má používať opatrne v prípade ochorení žalúdka.

Obklady s dimexidom alebo Vishnevského masťou majú významný účinok. Obzvlášť dôležité je použitie obkladov pri potení (tvorba výrazného exsudatívneho obsahu).

Aby sa zabránilo sekundárnej infekcii, koža okolo kĺbu sa ošetrí metylénovou modrou..

Chladiace obklady znižujú opuch. Musia sa aplikovať nie viac ako dvakrát denne počas 30 minút.

Je vhodné predpísať antibiotikum v akútnych formách zápalového procesu v prípade hraničného stavu s hnisavou formou alebo so silne oslabenou imunitou..

Hnisavá burzitída kíbu je závažné a komplikované ochorenie. V tomto prípade je nutný chirurgický zákrok..

V miernejších prípadoch je prepichnutý synoviálny vak, po ktorom nasleduje drenáž exsudátu a zavedenie antiseptika. Kortikosteroidné lieky sa vstrekujú do oblasti zápalu. Niekedy sa podáva lokálne antibiotikum.

V komplikovaných formách sa vykonáva chirurgická operácia. Urobí sa rez a odstráni sa synoviálny vak a hnisavý výtok..

Pri hnisavých formách burzitídy sa vždy odporúča na zmiernenie zápalu vziať diklofenak alebo ibuprofén. V tomto prípade je potrebné antibiotikum. Najbežnejšie sa používajú cefalosporínové antibiotiká..

V každom prípade by však antimikrobiálne činidlo mal predpisovať odborník v závislosti od stavu pacienta. Ktoré spôsoby užívania antibiotík sú v konkrétnom prípade lepšie - ošetrujúci lekár rozhodne. Injekcie sú spravidla účinnejšie. Spolu s antibiotikami sa predpisujú lieky so všeobecným posilňujúcim spektrom.

Diklofenak je schopný zvýšiť aktivitu určitých antibiotík, túto skutočnosť je potrebné zohľadniť pri ich výbere..

Mali by ste vedieť, že burzitída je pomerne závažné ochorenie a pri zlej liečbe môže spôsobiť komplikácie vo forme artrózy, osteomyelitídy. V hnisavých prípadoch sú komplikácie spojené so sepsou. Preto je dôležité predpísať liečbu pri prvých príznakoch choroby čo najskôr.

Pred liečením chorôb sa vždy poraďte s lekárom. Pomôže to zohľadniť individuálnu toleranciu, potvrdiť diagnózu, overiť správnosť liečby a vylúčiť negatívne liekové interakcie. Ak používate recepty bez konzultácie s lekárom, je to úplne na vlastné riziko a riziko. Všetky informácie na stránke sú prezentované na vzdelávacie účely a nejedná sa o lekársku pomoc. Celá zodpovednosť za aplikáciu spočíva na vás..

Antibiotiká na burzitídu kolena

Až po sérii testov vám lekár predpíše správnu liečbu.

Polosyntetické a prírodné tetracyklíny sa predpisujú na liečbu burzitídy kolenného kĺbu. Lieky tejto skupiny sa predpisujú, ak bol rozvoj burzitídy vyvolaný mikroorganizmami, ako sú meningokoky, pneumokoky, spirochéty, chlamýdie a iné..

Odolné voči tetracyklínovej skupine gonokokov, salmonel, enterokokov. Semisyntetické a prírodné tetracyklíny zahŕňajú tieto lieky používané na burzitídu:

Čo je burzitída: čo vzniká a ako sa má liečiť

Liečba burzitídy kolenného kĺbu závisí od etiológie choroby, ako aj od umiestnenia synoviálneho vaku. Pri predpisovaní liečebného postupu je predovšetkým potrebné vylúčiť prítomnosť patogénu infekcie v zložení tekutiny nahromadenej vo vnútri burzy - na tento účel punkcia.

Antibiotická liečba burzitídy kolena

Antibiotiká sa predpisujú na infekčnú a traumatickú burzitídu. Okrem toho sa predpisuje niekoľko liekov súčasne, ktoré sa podávajú intravenózne aj priamo do dutiny vaku. V iných prípadoch je potreba liečby stanovená ošetrujúcim lekárom.

Počas liečby sa používajú aj protizápalové nesteroidné hormóny. Inhibujú vývoj zápalového procesu. Mali by sa však používať opatrne, pretože tiež spomaľujú rast buniek a regeneračné procesy v tele..

Základy antimikrobiálnej terapie

Ak je diagnostikovaná infekčná burzitída lakťového kĺbu, antibiotická liečba sa predpisuje až po určení typu patogénu..

Za týmto účelom sa uskutoční punkcia a následná bakteriologická analýza tekutiny (exsudátu) nahromadenej v synoviálnom vaku..

Potom sa s prihliadnutím na citlivosť detegovaného patogénu na určité antibakteriálne látky vyberie optimálne liečivo.

Na burzitídu lakťa sa predpisujú antibiotiká nasledujúcich skupín:

 • tetracyklíny;
 • cefalosporíny;
 • linkosamidmi;
 • aminoglykozidy;
 • fluorochinolóny;
 • polosyntetické penicilíny.

Antibiotiká skupiny tetracyklínu alebo cefalosporínu sú často drogami voľby. Ak je identifikovaný patogén rezistentný na tieto látky alebo ak má pacient kontraindikácie na jeho použitie, vyberú sa antibiotiká iných skupín.

V závažných prípadoch patologických procesov môže lekár predpísať súčasné podávanie antibiotík dvoch skupín. Lieky sa používajú vo forme tabliet alebo sa podávajú injekčne.

Tiež drenáž (umývanie) kĺbového vaku lakťového kĺbu antibakteriálnymi roztokmi.

V niektorých prípadoch je pri burzitíde lakťového kĺbu potrebný chirurgický zákrok na odstránenie hnisavého obsahu.

Tetracyklíny sa vyznačujú širokým spektrom antimikrobiálnej aktivity. Pôsobia proti stafylokokom a streptokokom, bledému treponému, preto sa používajú pri liečení nešpecifickej infekčnej burzitídy lakťového kĺbu a špecifického zápalu spôsobeného pôvodcom syfilis. Gonokoky a Kochove palice sú odolné voči tetracyklínom.

Antibiotiká proti burzitíde sa používajú, ak je zápalový proces hnisavý. Prvé príznaky komplikácie stavu si vyžadujú punkciu synoviálneho vaku, po ktorej nasleduje odoslanie exsudátu do štúdie, kde sa patogén zistí v laboratórnych podmienkach, stanoví sa citlivosť mikroorganizmov na účinky liekov..

Antioiotocogram je zostavený najmenej na 5 dní. Pretože toto obdobie je príliš dlhé na purulentnú formu patológie (proces rýchlo napreduje), je predpísané použitie antibiotík so širokým spektrom aktivity:

 • cefalosporíny (Ceftriaxon, Cefalolotin);
 • penicilíny (Amoxiclav, Oxacillin);
 • tetracyklíny (doxycyklín, rondomycín);
 • linkosamidy (lincomycín, klindamycín);
 • aminopenicilíny (ampicilín, amoxicilín);
 • aminoglykozidy (Gentamicín, Isepamycín).

Ak zvolené liečivo nemá požadovaný účinok, nahradí sa po prijatí testovacích údajov..

Bursitída je zápalové ochorenie postihujúce periartikulárny vak (sliznica), ktoré je sprevádzané deformáciou kĺbov, sčervenaním kože, obmedzením motorickej aktivity končatín, bolesťou, opuchom..

Pri výbere liečebných metód sa berie do úvahy závažnosť prejavov, šírenie patologického procesu, stav imunitného systému, klinický obraz, zmeny v postihnutých tkanivových štruktúrach. Terapia je zvyčajne komplexná, zahŕňa lieky, fyzioterapiu a masáže, dodržiavanie režimu.

Drogy sa používajú na odstránenie bolesti, potlačenie zápalu. Rana, infekčná traumatická burzitída sa lieči antibiotikami. Súčasne je predpísané súčasné použitie 2 - 3 liekov vo forme mastí, injekcií, tabliet.

Antibiotiká proti burzitíde sa používajú, ak je zápalový proces hnisavý. Prvé príznaky komplikácie stavu si vyžadujú punkciu synoviálneho vaku, po ktorej nasleduje odoslanie exsudátu do štúdie, kde sa patogén zistí v laboratórnych podmienkach, stanoví sa citlivosť mikroorganizmov na účinky liekov..

cefalosporíny

Ceftriaxón je určený na intravenózne intramuskulárne podanie. Denná norma je 1 až 2 g. Môže sa zvyšovať v závislosti od závažnosti patológie a jej množstvo je 4 g. Najvyššia denná dávka je 0,05 g / kg. Procedúra sa vykonáva raz denne. Deti, ktorých hmotnosť presahuje 50 kg, sa liečia podobne ako dospelí. Liečebný priebeh trvá 14 dní.

Dávka cefaloetínu je individuálna. Pri stanovovaní normy, závažnosti, lokalizácie choroby sa berie do úvahy citlivosť patogénov.

Liek sa podáva intramuskulárne, intravenózne s intervalom 4 až 6 hodín. Veľkosť jednej dávky je 500 mg alebo 1 g. Prejavy závažných foriem priebehu sa eliminujú zvýšením množstva podaného lieku (normálne - 2 g, prestávka - 4 hodiny)..

Dĺžku liečby určuje špecialista.

penicilíny

Liečba burzitídy Amoxiclavom začína výpočtom dennej normy. Pre deti sú kľúčové faktory hmotnosť, vek: 1 mg predstavuje 40 mg liekov. Odporúča sa rozdeliť uvedenú dávku na niekoľko dávok (trikrát počas dňa). Dospievajúcim a dospelým sa predpisuje 375 mg Amoxiclavu trikrát denne, niekedy 625 mg dvakrát. Tablety sa užívajú pred jedlom..

Vo forme injekcií sa liek podáva raz za 8 hodín, dávka pre dospelých je 1200 mg. Detská (mladšia ako 12 rokov) norma je 30 mg / kg s podobným intervalom. Injekčná liečba sa pohybuje od 5 do 14 dní.

Oxacilín vo forme tabliet sa užíva pred jedlom (60 minút) 3 g denne.

Antibakteriálna terapia trvá týždeň až 10 dní, v ťažkých prípadoch až 21 dní.

Denná norma pre intramuskulárne intravenózne podávanie je 2 až 4 g. Dávka sa upravuje podľa stavu obličiek pacienta..

Výber optimálnej multiplicity, doby použitia, dávky doxycyklínu vykonáva odborník. Na jedno perorálne podanie je potrebné intravenózne odkvapkávanie 0,1 - 0,2 g liečiva, denné maximum je 0,3 - 0,6 g (tablety), nie viac ako 0,3 g (kvapkadlo)..

Dávka je ovplyvnená stavom pacienta, typom patogénu (patogén). Prvý deň sa predpíše 0,2 g, potom - polovica. Niekedy je 200 mg dennou dávkou po celú dobu liečby. Podobnú normu majú dospievajúci. Dávka prvého dňa liečby pre deti - 4 mg / kg, nasledujúce - sa pohybuje od 2 do 4 mg / kg.

Režim Rondomycínu je určený závažnosťou prejavov, citlivosťou patogénu na liečivo. V prípade mierneho, mierneho priebehu denne sa odporúča 600 mg liečiva. Denná dávka je rozdelená do 4 jednotlivých dávok 150 mg alebo dvakrát denne 300 mg.

Platné maximum 24 hodín je 1200 mg. Keď príznaky zápalu úplne vymiznú, liečba burzitídy nekončí: odporúča sa pokračovať v aplikácii ďalšie 1-2 dni. Rondomycín sa užíva pred jedlom (60 minút) alebo po 2 hodinách. Liek by sa mal dobre vypiť.

linkosamidmi

Denná dávka Linkomycínu je 1,5 - 2 g (trikrát až štyrikrát na pol gramu). Denná dojčenská norma je od 0,03 do 0,06 g / kg. Intravenózne podávanie sa uskutočňuje dvakrát denne, zahŕňa použitie 0,6 g liečiva v 1 postupe. Trvanie liečby je od 1 do 2 týždňov.

Clindamycín je analóg lincomycínu - účinný liek na burzitídu vo forme tabliet (perorálne), roztok (injekcia). Pevná forma liečiva sa užíva v intervaloch 6-8 hodín denne po 150 mg.

Dávka závisí od závažnosti patológie, v zložitých prípadoch sa zvyšuje dvakrát až trikrát. Pri intravenóznej intramuskulárnej injekcii roztoku sa 300 mg lieku používa na injekciu dvakrát denne (každá 150 mg).

Ťažké formy ochorenia si vyžadujú zvýšenie dennej normy 4-9 krát s rozdelením na 3-4 postupy. 1krát je prípustné podať maximálne 1,2 g za 60 minút intravenózne, 0,6 g - intramuskulárne.

aminopenicilíny

Denná dávka tabliet Ampicilínu je 1 g (4 dávky 250 mg). Medzi každým použitím sa odporúča zachovať rovnaké (6-hodinové) intervaly, aby sa udržala konštantná hladina účinnej látky. Liečba zvyčajne trvá 5 dní, ale ak sa diagnostikujú komplikácie, predlžuje sa dvakrát alebo viackrát..

Pri predpisovaní amoxicilínu (tablety, suspenzie) je denná norma 1,5 g (trikrát rovnakým dielom). Ak sa vyvinie závažná forma ochorenia, zvýši sa jedna dávka na 0,75 - 1 g. Na deň sa povoľuje maximum 6 g liekov..

aminoglykozidy

Pri určovaní normy gentamínu sa berie do úvahy závažnosť lézie, lokalizácia patologického procesu a citlivosť mikroorganizmov. 3 až 5 mg / kg sa podáva intravenózne, intramuskulárne denne (vyžadujú sa 2 až 4 postupy).

Trvanie liečby je 7-10 dní. Denná dávka sa môže meniť od 0,12 do 0,16 g s podobným trvaním.

Niekedy je predpísané jedno použitie 0,24-0,28 g liečiva.

Norma Isepamycínu je stanovená podobne ako gentamycín, okrem toho sa berú do úvahy problémy s obličkami - zhoršená vylučovacia funkcia. Priemerná dávka: 8 mg, 15 mg na kg telesnej hmotnosti pri jednorazovom dennom podaní. Maximálne 1,5 g je prijateľné do 24 hodín. Kurz trvá 5 - 14 dní.

Miestne vystavenie

Pri burzitíde je masť pomocným opatrením, ktoré dopĺňa všeobecnú liekovú terapiu. Zvyčajne sa používajú vonkajšie lieky s antibiotikami, protizápalovými a regeneratívnymi látkami. Akákoľvek masť z burzitídy sa používa vo forme obkladov. Odporúča sa liečiť Dimexidum (najobľúbenejší liek), Levomekol, balzamová masť.

V prípade obkladu sa novokain zriedi dimetylsulfoxidom (3: 1). Výsledný roztok sa navlhčí gázou a potom sa nanesie na bolesť. Na zvýšenie účinku je potrebné navrchu položiť polyetylén, aby sa izoloval. Procedúra trvá 30 minút.

Kompresia s dimexidom pridaným do prevarenej vody (1: 4) je účinná pri hnisavých akumuláciách, pretože ich pomáha odstraňovať z vrecka na kĺby a zabraňuje opätovnému vytváraniu.

Prostriedky na odstránenie bolesti a zápalu

Okrem antibiotík na infekčnú burzitídu lakťa sa predpisujú lieky iných skupín.

Čím skôr sa stanoví presná diagnóza a začne sa liečba, tým ľahšie je zastaviť infekčné a zápalové procesy. Pri prvých alarmujúcich príznakoch sa poraďte s lekárom.

Infekčná burzitída je závažné ochorenie, ktoré vedie k rozvoju osteomyelitídy, hlienu alebo abscesu a ohrozuje nielen zdravie, ale aj život pacienta..

Iba včasná liečba infekčnej burzitídy lakťového kĺbu antibiotikami, ktoré lekár vyberie individuálne v závislosti od typu patogénu, závažnosti zápalového procesu, veku a súvisiacich patológií pacienta, pomôže predchádzať nebezpečným následkom..

Fotografie hnisavej burzitídy lakťového kĺbu

Je potrebné správne určiť pôvodcu choroby a až potom užiť potrebné lieky

Pri burzitíde sa predpisujú antibiotiká v závislosti od infekcie, ktorá vyvolala zápalový proces. Porážka lakťa (stehno, plece, koleno) pri hnisavej chorobe núti lekárov predpisovať lieky, ako sú:

 1. Syntetické penicilíny. Častejšie predpisovaný ampicilín a amoxiclav.
 2. Linkosamidy. Bakteriostatické antibiotiká majú výrazný antistafylokokový účinok. Predstaviteľmi linkozamidov sú také lieky: "Nerolen", "Linkocin", "Dalacin", "Linkomycin". Predložené lieky nepôsobia na Trichomonas, slabo ovplyvňujú baktérie črevnej skupiny, ale pôsobia proti aeróbnym grampozitívnym kokom.

Aminoglykozidy sú tiež predpísané. Lieky tejto skupiny majú rýchly a silný baktericídny účinok na organizmus..

Pri burzitíde lakťového kĺbu zahŕňa antibiotická liečba aminoglykozidmi použitie liekov, ako je gentamicín, amikacín, penicilín, izoamycín. Ako dlho trvá liečba antibiotikami? Na úplné uzdravenie musí pacient užívať drogy 10 až 14 dní.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu: lieková terapia, antibiotiká a NSAID, prehľad populárnych liekov

Loketný kĺb je jedným z najväčších a najmobilnejších objektov pohybového aparátu. Skladá sa z troch veľkých zlúčenín, ktoré sú vzájomne prepojené synoviálnym vreckom alebo bursou. S jej zranením alebo infekciou sa vyvíja závažné ochorenie - burzitída.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme, čo významne znižuje kvalitu ľudského života. V rámci liečby sa v závislosti od závažnosti ochorenia predpisujú rôzne lieky, fyzioterapia alebo chirurgický zákrok.

V článku sa budeme zaoberať tým, ako sa lieči burzitída lakťového kĺbu.

Všeobecná stratégia na lekárske ošetrenie zápalu lakťa

Pri najmenších príznakoch burzitídy lakťového kĺbu je potrebné poradiť sa s chirurgom alebo traumatológom. Predchádzajúca liečba vždy zvyšuje šance na úplné uzdravenie, znižuje riziko vzniku chronickej formy ochorenia.

Pred výberom metódy liečby sa vykonávajú diagnostické postupy. Primárna diagnóza spočíva v skúmaní miesta zápalu a absolvovaní potrebných testov. S vývojom hnisavej burzitídy lakťového kĺbu je predpísaná punkcia, pomocou ktorej sa študuje exsudát.

Pri závažnej patológii sa rtg a MRI predpisujú vždy.

Pred začatím aktívnej liečby musí byť kĺb pacienta opatrný. Na tento účel použite špeciálny obväz alebo obväz, ktorý je pripevnený na končatinách.

Potom sa vyberie skupina liekov, a ak sa do 14 až 30 dní nepozoruje žiadne zlepšenie a príznaky pretrvávajú, uchýlia sa k operácii.

V priebehu liečby a rehabilitácie sa vždy vyžaduje fyzioterapia a fyzioterapia, aby sa urýchlil proces hojenia..

V rámci liekovej liečby zápalového procesu ulnar burzitídy sa zvyčajne používajú tieto skupiny liekov:

 • širokospektrálne antibakteriálne lieky;
 • protizápalové lieky;
 • steroidné lieky;
 • vitamínové komplexy;
 • lokálne anestetiká vo forme mastí a gélov.

Pri silnej bolesti sa často predpisuje blokáda liečiva. Je to vždy komplexná kompozícia obsahujúca anestetikum a protizápalové činidlo, napríklad Dimexidum. Blokáda je považovaná za jednu z najlepších metód urgentnej liečby, ale postup iba odstraňuje príznaky a nebráni príčine choroby..

V skorých štádiách je liečba burzitídy lakťa možná doma. Spravidla používajú kapustovú komprimáciu, pleťové vody z ľanových semien a Kalanchoe.

Indikácie a kontraindikácie

Hnisavá burzitída lakťového kĺbu

Indikácie na lekárske ošetrenie zápalového procesu lakťového kĺbu sú nasledujúce:

 • akútna forma choroby, ktorá sa vyznačuje výraznými príznakmi. Zvyčajne ide o dlhotrvajúcu seróznu alebo hnisavú burzitídu lakťového kĺbu;
 • chronická burzitída, pri ktorej sa počas roka pozorujú štádiá zlepšenia a relapsu exacerbácií patológie. V tomto prípade je lieková terapia iba podporná a je vždy predpísaná spolu s ďalšími metódami;
 • keď má pacient po dlhú dobu silnú bolesť lakťa, opuch a začervenanie mäkkých tkanív;
 • všetky infekčné formy burzitídy lakťového kĺbu, pretože na odstránenie patogénu sú potrebné antibiotiká.

Kontraindikácie pri liečbe drogami môžu byť porušením zažívacieho traktu (peptický vred žalúdka a dvanástnika a ďalšie). Okrem toho sa s veľkou opatrnosťou používajú lieky počas tehotenstva a majú sklon k alergiám. Nemôžete si vybrať liek a dávkovanie sami, liek môže predpísať iba lekár.

Účinné prostriedky nápravy

V rámci liekovej terapie sa používa niekoľko desiatok liekov. Líšia sa mechanizmami vplyvu, účinnosti a charakteristík aplikácií. Pri rôznych formách burzitídy sa používajú rôzne skupiny liekov na rýchle odstránenie príznakov choroby.

Antibiotiká a antiseptiká

Používajú sa iba na hnisavú a infekčnú burzitídu lakťa. Na liečbu burzitídy sa zvyčajne používajú cefalosporínové antibiotiká a makrolidy, ale niekedy sa používajú aj tradičné penicilínové prípravky. Najúčinnejšie antibiotiká pri zápale lakťa:

Antiseptiká proti burzitíde sú potrebné v dvoch prípadoch - ak bola choroba spôsobená otvorenou ranou alebo bola zistená drenáž a bursa by sa mala po operácii umyť. Ako antiseptické lieky sa používa chlórhexidín alebo miramistín. Menej často sa lieky predpisujú vo forme vonkajších prípravkov, napríklad masti salicylovej a ichtyolu, antioxidínu..

V priebehu antibiotickej liečby sa odporúča používať lieky na normalizáciu tráviaceho traktu a pečene, aby sa znížilo zaťaženie týchto orgánov..

Protizápalové lieky

Povinným opatrením pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu je použitie protizápalových liekov. V závislosti od závažnosti a formy ochorenia sa používajú dve hlavné skupiny liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • glukokortikoidy.

Bez ohľadu na typ protizápalových liekov má mnoho kontraindikácií, preto by sa malo liečivo používať prísne v súlade s dávkovacím a dávkovacím režimom..

Nesteroidné protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky majú analgetické a antipyretické účinky. Používanie týchto liekov pomáha znižovať hladinu prostaglandínov, ktoré pôsobia ako sprostredkovatelia zápalového procesu. Zápal tak ustupuje. Tieto lieky sa široko používajú na liečenie chorôb pohybového aparátu..

Ako protizápalové lieky na liečbu burzitídy sa zvyčajne používajú tieto lieky:

Majú dobrú schopnosť preniknúť do ohniska zápalu a efektívne vykonávať svoju funkciu. Dostupné vo forme tabliet, injekcií, mastí, náplastí. Avšak so všetkou účinnosťou majú nesteroidné protizápalové lieky veľa vedľajších účinkov na ľudské telo..

Môžu spôsobiť vznik žalúdočných vredov, bronchospazmus, nevoľnosť, vracanie, zhoršenú funkciu obličiek, alergie. Preto, ak je potrebné užívať tieto lieky, musíte ich používať v kombinácii s inhibítormi protónovej pumpy - omeprazolom alebo rabeprazolom..

Tieto liečivá poskytnú určitú ochranu žalúdočnej sliznice..

NSAID majú niekoľko kontraindikácií, z ktorých hlavnými sú: patológie obličiek a pečene, peptický vred žalúdka a dvanástnika, duševné poruchy, tehotenstvo.

Existujú tiež kombinované NSAID, ktoré kombinujú protizápalové liečivá a vitamíny. Napríklad liek Neurodiclovit obsahuje diklofenak a vitamíny B1 a B6. A ako súčasť Dolaren obsahuje diklofenak a analgetikum.

glukokortikoidy

Majú silný protišokový, antistresový, analgetický a imunoregulačný účinok. V závislosti od pôvodu sa na liečbu burzitídy bežne používa niekoľko skupín liekov:

 • Prírodné: kortizón, hydrokortizón;
 • Syntetický: Prednison, Prednison, Dexametazón.

Okrem toho má každý liek určitý dočasný účinok na organizmus. Steroidné lieky pôsobia na postihnutú oblasť od 8 do 34 hodín, čo je dôležité počas liečby brať do úvahy. Trvanie účinku do značnej miery závisí od spôsobu podania. Pri burzitíde sa steroidné prípravky najčastejšie používajú ako súčasť mastí alebo injekcií priamo do burzy..

Vstrekovanie a blokovanie

Protizápalové a antibakteriálne lieky sa používajú ako injekcie pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu. Antibiotikum ceftriaxón, gentamicín a amoxicilín sa podáva intramuskulárne a intravenózne. Pri neprítomnosti účinku liečby alebo pri ťažkej opuchnutí sa predpisujú protizápalové lieky: hydrokortizón a prednizolón..

Terapeutická blokáda sa považuje za jednu z najúčinnejších metód na odstránenie bolesti pri burzitíde lakťového kĺbu. Podstatou postupu je úľava od bolesti podávaním lieku priamo do dutiny zapálenej burzy.

Blokáda okrem eliminácie bolesti normalizuje metabolické procesy v tkanivách a pomáha obnoviť pohyblivosť lakťového kĺbu.

Zavedením liečiva priamo do dutiny burzy sa účinok na nervový systém prejaví na úrovni reflexu.

Zloženie a režim terapeutickej blokády predpisuje lekár na základe klinického obrazu a formy burzitídy lakťového kĺbu..

Prostriedky miestneho použitia

V boji proti zápalovým procesom v lakťovom kĺbe sa predpisujú lokálne protizápalové lieky vo forme mastí a gélov, náplastí, obkladov z liekov. Pôsobia okamžite na postihnuté miesto, zriedka vedú k vedľajším účinkom a nebránia celkovému stavu tela.

Na liečenie burzitídy lakťového kĺbu sa používa veľký zoznam mastí s iným účinkom. Najpopulárnejšie drogy:

 • paprika
 • Finalgon;
 • Levomekol;
 • Ichthyolová masť;
 • Aertal;
 • Nise
 • Heparínová masť.

Masť na burzitídu je vybraná v závislosti od štádia, formy a závažnosti ochorenia. Vo väčšine prípadov sa používajú látky s komplexným účinkom. Súčasne znižujú bolesť, opuchy a začervenanie, eliminujú zápalový proces a aktívne bojujú proti infekcii.

Predpokladá sa, že predtým populárna masť Vishnevsky na liečenie kĺbov môže vyvolať onkologické ochorenia pokožky a systému tvorby krvi..

Väčšina lokálnych prípravkov je k dispozícii vo forme mastí alebo gélov. Takéto výrobky sa pokožkou rýchlo vstrebávajú a počas procedúry nevyžadujú obväzy. Gély majú vodnú bázu, takže výsledok liečby sa pozoruje oveľa rýchlejšie. Najobľúbenejšie drogy sú:

Lokálne prípravky vo forme gélov môžu tiež viesť k vedľajším účinkom, preto by ste sa pred použitím mali poradiť so svojím lekárom.

Možné komplikácie

S predčasnou liečbou zápalového procesu v lakťovom kĺbe môžu v budúcnosti vzniknúť komplikácie. Môže to byť svalová atrofia a úplná nehybnosť končatín.

Pri hnisavej burzitíde je najnebezpečnejším dôsledkom sepsa a šírenie infekcie do tela. V prípade zlyhania liečby v dôsledku zvýšenia objemu obsahu môže synoviálny vak dosiahnuť veľké rozmery.

V tomto prípade sa bursa vypustí a potom sa oblasť ošetrí antiseptikom.

Ak dôjde k trvalým relapsom alebo sa tekutina po drenáži opäť hromadí, problém sa vyrieši radikálnou chirurgickou metódou - vykoná sa burzektómia lakťového kĺbu.

video

Video ukazuje, ako sa liek lieči burzitídou lakťového kĺbu injekciou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bubnovsky je známy profesor, ktorý vyvinul metodiku na zlepšenie stavu pacientov s ochorením kĺbov. Liečba osteochondrózy metódou Bubnovsky je založená na výkone špeciálnych cvičení doma aj v špecializovaných telocvičniach.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Typickým znakom prietrže v chrbtici je silná bolesť. Zrazu to začína a pomocou konvenčných liekov proti bolesti nie je možné sa ich zbaviť. V takýchto prípadoch lekári používajú špeciálny liek na liečbu intervertebrálnej hernie.