loader

Hlavná

Pažerák

Aká je aponeuróza prednej brušnej steny

Aponeuróza je široká šľacha. Je tvorená z kolagénu a elastických vlákien. V mnohých ohľadoch je peritoneálna-perineálna aponeuróza podobná obvyklej šľache. Hlavným rozdielom je nedostatok krvi a nervových zakončení v jeho štruktúre.

Štruktúra a funkcie aponeurózy prednej brušnej steny

Svaly brucha sa tvoria zo svalov brucha. Sú zasa rozdelené na rovné, šikmé a priečne. Klasifikácia je založená na anatomickom umiestnení svalových vlákien v prednej brušnej stene.

Znak aponeurózy sa nazýva skutočnosť, že sa dokonca vizuálne líši od okolitých tkanív. Doska šľachy má žiarivú belavo-striebornú farbu. Táto štruktúra kontrastuje s pozadím červených svalových vlákien. Ich farba je spôsobená vynikajúcim prísunom krvi a výživou tkanív, ktorá je vystavená veľkým nákladom..

Hlavnou funkciou aponeurózy sa nazýva upevnenie svalov. Táto štruktúra hrá dôležitú úlohu pri zabezpečovaní zdravia ľudského motorického prístroja. Zakrýva peritoneálne svaly zo všetkých strán, ktoré tvoria spoľahlivý rám.

Vnútorný šikmý sval

Podieľa sa na realizácii mnohých dôležitých funkcií ľudského tela:

 • bočné sklápanie tela;
 • rotačné pohyby;
 • napätie žalúdka.

Vnútorný šikmý sval tiež „spôsobuje“ pohyb hrudníka nadol. Začína to od ňadra a končí pri pobrežnom oblúku. Smer jeho vlákien je nadol z hrebeňa iliakov, čo sa podobá ventilátoru.

Vnútorná aponeuróza z opačnej strany je spojená s rovnakými štruktúrami, ktoré tvoria spoľahlivú väzbu na upevnenie svalov. Je tiež pripevnená k bielej línii brucha..

Vonkajší šikmý sval

Je nasmerovaný zhora nadol. Je namontovaný blízko rebier, na opačnej strane - na lebečnom hrebeni, na ochlpení. Smer vlákien - v miernom naklonení vzhľadom na os.

Biela línia brucha tvorí aponeuróza a šľachy vonkajšieho šikmého svalu. Šírka tejto štruktúry je premenlivá, pohybuje sa medzi 0,5-2,5 cm a vnútorné šikmé a priečne svaly tiež tvoria bielu čiaru..

V strede je diera - pupočný krúžok. V tejto oblasti je pozorovaná minimálna motorická aktivita kože. Dosahuje sa to prítomnosťou fasádnych mostov vytvorených z spojovacích vlákien.

Možné patológie

Porucha aponeurózy prednej brušnej steny je spoločným problémom chirurgov, urológov, gynekológov. Patológia je vrodená a nadobudnutá v prírode. Vyžaduje dôkladnú diagnostiku pre úspešnú liečbu.

Ak sa objavia príznaky aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha alebo peritoneálnej a perineálnej poruchy, pacient musí podstúpiť podrobné vyšetrenie. Takéto príznaky sú charakteristické aj pre svalové lézie s myofasciálnym syndrómom..

Dôvody rozvoja problému

Defekty aponeurózy sa zvyčajne vyskytujú u profesionálnych športovcov - futbalistov, hokejistov, tanečníkov. Výskyt bolesti brucha je spojený s mikrotraumou v brušných svaloch. Po operáciách dochádza k aponeuróze prednej brušnej steny:

 • s mimomaternicovým tehotenstvom;
 • slepého čreva;
 • cisársky rez.

Výskyt patológie po operácii sa vysvetľuje tým, že pacient nedodržiava odporúčania lekára týkajúce sa obdobia zotavenia. Človek príliš skoro vystavuje telo intenzívnej fyzickej námahe alebo zdvíha váhy. Výsledkom je, že rozrezané vlákna nemajú čas na regeneráciu, čo najčastejšie vedie k tvorbe prietrží.

Problém nastáva pri neodbornom výkone chirurgického zákroku. Ak sa operácia uskutočňuje na ošetrenie prietrže, na oslabenú oblasť tkaniva sa aplikuje špeciálna sieť. Posilňuje brušnú stenu. Sieť je nastavená „s okrajom“, prekrývajúc zdravé oblasti tela. Ak jeho okraj nejde dostatočne ďaleko, je možné posunutie alebo je pozorovaný neefektívny výkon funkcií..

príznaky

V prípade poruchy aponeurózy sa vyskytuje bolesť v oblasti slabín, ktorá je výrazne zosilnená náhlymi pohybmi. Zvýšenie závažnosti tohto príznaku sa pozoruje pri kašľaní, kýchaní, pri prevratoch v posteli, pri sexe, pri šplhaní po schodoch.

Na pozadí narušenia integrity štruktúr sa zo spojivového tkaniva tvoria herniové výčnelky. Sú mimoriadne nebezpečné pre život pacienta, pretože môžu byť porušené. Bez včasného chirurgického zákroku všetko končí smrťou.

Liečebné vlastnosti

Liečba defektov aponeurózy v brušnej stene sa vyskytuje chirurgicky v 95% prípadov. Operácia sa vykonáva na odstránenie jazvového tkaniva. Posunutá oblasť sa presunie do požadovanej anatomickej polohy, čo pacienta ochráni pred bolesťou. Keď praskne aponeuróza, chirurg obnoví svoju integritu.

Iné metódy liečby sú neúčinné a problém úplne nevylučujú. S rozvojom zápalového procesu v tkanivách je liečba predpísaná nasledujúcimi liekmi:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • kortikosteroidy;
 • intramuskulárne injekcie s protizápalovými liekmi.

Vo fáze rehabilitácie sa pacientom odporúča, aby znížili fyzickú aktivitu a normalizovali hmotnosť, aby sa predišlo opätovnému rozvoju defektov. Fyzioterapia sa používa na obnovenie tkanivových funkcií. Pacientom je predpísaná masáž, špeciálna gymnastika, elektroforéza. Po operácii sa pacientom odporúča obmedziť fyzickú aktivitu na obdobie 4-6 mesiacov.

Diastáza svalu rectus abdominis - 5 rizikových skupín, spôsoby riešenia problému

Výskyt takýchto hernií je spôsobený vlastnosťami anatomickej štruktúry prednej brušnej steny. Hlavná podpera podporujúca tvar brušnej steny sa skladá zo svalovej kostry, ktorá je umiestnená vo viacerých vrstvách. Svalová vrstva je potiahnutá spojivovou tkanivovou membránou, ktorá podopiera prednú brušnú stenu a tvorí fasciu, ktorá sa pripája k svalovej vrstve a pokrýva aj oblasti, ktoré nie sú chránené svalovou vrstvou..

Anatómia štruktúry brucha je taká, že všetky svaly sú topograficky symetrické vľavo a vpravo vzhľadom na strednú čiaru, ktorá nie je zakrytá samotnou svalovou zložkou. Fascia zakrývajúca pravý a ľavý brušný svaly rekta nielen ich spája, ale tiež posilňuje stenu brucha ako celok, je kostrou. Táto fasáda má bielu farbu, vďaka ktorej sa stredná čiara nazýva aj „biela čiara brucha“. Šírka tejto čiary sa mení po celej svojej dĺžke av rôznych oddeleniach: je vždy širšia nad pupočníkovým krúžkom - od 1 do 3 centimetrov, pod pupočným prstencom sa zužuje z niekoľkých milimetrov na 1 centimeter. Vďaka svojej špecifickej štruktúre je biela línia brucha náchylnejšia na herniálny výstupok mierne nad pupkom..

Druhy kýly bielej línie brucha

V závislosti od pôvodu je kýla bielej línie vrodená a získaná. Vrodená choroba sa prejavuje buď okamžite po narodení dieťaťa, alebo o niečo neskôr, ale v ranom detstve. Vyskytuje sa v dôsledku nedostatočného vývoja tkanív brušnej steny a, ako dieťa rastie, môže samo zmiznúť. Získaná kýla bielej línie brucha sa vyskytuje s vekom. Dôvodom ich vývoja je rednutie a strata tonusu aponeurotických tkanív.

Kýly bielej čiary brucha sú rozdelené na voľné (opraviteľné) a ireducibilné. Obsah odstrániteľných hernií sa môže voľne pohybovať z brušnej dutiny do herniálneho vaku a naopak. Pri nezvratnej prietrži je takáto migrácia nemožná..

Existuje niečo ako obmedzená prietrž. Táto podmienka nastane, ak je hernálny obsah komprimovaný. Spravidla sa vyskytuje na úrovni brány prietrže, je život ohrozujúci a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Okrem toho sa izolujú úplné prietrže a neúplné prietrže bielej línie brucha. S úplnou prietržou jej obsah presahuje brušnú stenu. S neúplnou prietržou sa tak ešte nestalo..

cvičenie

Cieľom mnohých komplexov tréningu a cvičení na posilnenie a tvarovanie abs, ktoré sa odporúčajú vykonávať buď v telocvični alebo samostatne, je posilnenie vonkajších svalov abs. Ak však čelíte diastáze, je potrebné posilniť nie vonkajšie, ale vnútorné svaly, ktoré tvoria svalový korzet. Ich správne posilnenie pomôže zbaviť sa neestetických prejavov vo forme vydutého brucha.

Dôležité! Predtým, ako zistíte, ktoré cvičenia budú v tejto situácii účinné, musíte zistiť, čo sa rozhodne nestojí za to - určitá činnosť môže nielen zlyhať, ale tiež viesť diastázu do pokročilejšej fázy..


Môžete vykonávať rôzne cvičenia

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja získanej kýly bielej línie brucha je strata elasticity a rednutie aponeurotických a fasciálnych tkanív. K tomu môžu viesť rôzne dôvody:

 • Vek sa mení.
 • Celkové vyčerpanie a kachexia.
 • Traumatické poškodenie, a to aj počas chirurgických zákrokov, keď sa v pôvodne nezmenených tkanivách začínajú vyskytovať degeneratívne procesy pozdĺž línie rezu..
 • Pooperačné komplikácie - zápalové procesy, sérómy, hematómy. Štruktúra spojivového tkaniva aponeurózy je ovplyvnená predovšetkým hnisavými nekrotickými procesmi, ktoré sa vyvíjajú s infekčnými komplikáciami..
 • tehotenstvo.
 • Obezita, najmä jej brušná forma.
 • Ťažká fyzická námaha.
 • Predĺžená zápcha.
 • ascites.
 • Problémy s močením.
 • Chronické ochorenie pľúc, ktoré vedie k pretrvávajúcemu kašľu, ktorý nie je prítomný (kašeľ sa zvyšuje).

24hodinové zaznamenávanie konzultácií
+7 (495) 151-14-53

Masáž navyše

Ak ste detegovali diastáziu, potom je potrebné, okrem cvičení, urobiť masáž ako doplnok.

K tomu je vhodný masážny olej. Môžete tiež použiť krém s panthenolom.

Samotná masáž spočíva vo vykonávaní kruhových pohybov rúk na žalúdku (v smere hodinových ručičiek)..

Po nejakom čase môžete tlačiť tvrdšie. Na konci jemne zdvihnite žalúdok a zamierte nahor.

Masáž samozrejme nemá silný účinok, je to však skvelý doplnok k liečbe.

Musíte sa vysporiadať s diastázou, najmä ak plánujete tehotenstvo. Faktom je, že pri oslabených svaloch bude ťažké mať dieťa na vlastnú päsť.

Klasifikácia a stupne

Kýla bielej línie brucha sa nevyskytuje náhle. Tak či onak, tomu predchádzajú určité procesy, ktoré vedú k zväčšeniu aponeurotických trhlín. V nich sa začína properitoneálne tukové tkanivo, ktoré vedie k tvorbe lipómu. Ak je stlačený, bude zaznamenaná silná bolesť, ktorú mnohí pacienti a dokonca aj lekári môžu zamieňať s vredmi alebo inými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, sprevádzanými akútnou bolesťou. Tento proces sa najčastejšie končí v tejto fáze a mnohí ľudia ani netušia, že majú takúto patológiu, najmä ak je choroba asymptomatická..

Ak sa stav aponeurózy zhorší, situácia sa môže zhoršiť. Peritoneum sa začína natahovať za tukové tkanivo a keď vstúpi do aponeurotických trhlín, objaví sa skutočná kýla. Za ňou sa môže do herniálneho vaku natiahnuť veľký omentum, fragment čreva alebo dokonca stena žalúdka..

Na mieste lokalizácie sa rozlišujú tieto typy kýly bielej línie brucha:

 • Supraoperative. Ako už názov napovedá, nachádzajú sa nad pupkom v tzv. Epigastrickej oblasti. Toto je najbežnejšia patológia, ktorá sa vyskytuje u 80% kýly bielej línie brucha..
 • Takmer pupočná kýla (nemýliť sa s pupočnou). Tvoria sa okolo pupočného krúžku a sú veľmi zriedkavé u menej ako 1% pacientov..
 • V hypogastrickej oblasti sa tvoria pupočné kýly. Predstavujú asi 9% všetkých hernií.

Kýla bielej čiary je zvyčajne osamelá. Existujú však aj viaceré formácie umiestnené nad sebou.

Spôsoby, ako problém vyriešiť sami

Diastáza nie je tým najpríjemnejším stavom, ktorý prináša nielen vizuálne nepohodlie vo forme škaredého vyčnievajúceho brucha (vo veľkosti porovnateľnej s tým, čo je viditeľné vo štvrtom až piatom mesiaci tehotenstva), ale môže sa tiež stať zdrojom psychologických problémov, ktoré vedú k pochybnostiam a znižujú sa. sebavedomie.

Väčšina žien, ktoré sú nešťastné, že čelia tejto situácii, samozrejme hľadá cestu von. Na internete sa môžete obrátiť na otvorené zdroje - k dispozícii sú videonávody s cvičeniami, ktoré môžu pomôcť vyriešiť tento problém. Mali by ste sa však starostlivo zaoberať výberom materiálov - mnoho odporúčaných metód boja proti diastáze môže byť dokonca v rozpore. Ak k problému pristupujete bez náležitej pozornosti, môžete problém prehĺbiť. V takom prípade má zmysel konzultovať s odborníkom.


Diastáza je sprevádzaná škaredým vyčnievajúcim bruchom

príznaky

Pri štádiu preperitoneálneho lipómu môže hernia dlho existovať asymptomaticky. Ak je postihnutý, vyvíja sa akútna bolesť brucha, ktorú možno zamieňať s patológiou tráviaceho traktu. Často sa stáva, že prietrž je v stabilnom stave a existuje v tejto fáze celé roky bez toho, aby sa v tomto procese pokračovalo.

Ak sa zvýši, v bruchu sa vytvorí výčnelok. Spôsobuje bolestivé pocity, ktoré sa zväčšujú s hmatom, po jedle, s napätím atď. Bolesť sa môže vyskytovať pod lopatkou, pod rebrá alebo spodnú časť chrbta. Keď účinok na herniu prestane alebo sa normalizuje vnútrobrušný tlak, bolesť ustupuje a môže sa dokonca dočasne zastaviť.

Strašnou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď je obsah prietrže vytlačený prietržnou bránou. V tomto prípade pacient pociťuje silnú rastúcu bolesť. Po nejakom čase sa vracia, vracia sa stolica a vyvíja sa príznaky črevnej obštrukcie. V tomto prípade sa prietrž nemôže vyliečiť.

Kýla je život ohrozujúci stav a vyžaduje okamžitú hospitalizáciu s následným poskytnutím chirurgickej starostlivosti.

Zhrnúť

V tomto článku sme podrobne preskúmali, čo by sa malo urobiť, ak sa stretnete s problémom, ako je diastáza. Tieto znalosti budú stačiť na zvládnutie skorých, nevydaných štádií tohto stavu, keď ešte nevyžadujú chirurgický zákrok. Ak ste si istí, že problém sa stáva závažnejším, mali by ste sa včas obrátiť na špecialistu..

Ľahké cvičenia dosiahnu dobrý účinok pri pravidelnom výkone najmenej trikrát týždenne. Nezabudnite upraviť stravu a stravu - porcie by mali byť malé, jedlo - časté. „Škodlivé“ jedlo - mastné, vyprážané potraviny, rýchle občerstvenie, sýtené nápoje, múku je potrebné opustiť. Odporúča sa pravidelné kardio zaťaženie. Ak sa budete držať týchto odporúčaní, po dvoch alebo troch mesiacoch môžete prekonať prvú fázu diastázy a za šesť mesiacov (v ťažkých prípadoch - za rok) - druhú. Pravidelnosť a dodržiavanie výkonnostných techník sú dôležité. Nezabudnite sa poradiť s lekárom skôr, ako sa pustíte do akýchkoľvek aktivít, aby ste nepoškodili vaše telo. Ak je stav závažnejší, neváhajte kontaktovať lekára a operáciu, aby ste sa zbavili diastázy. V opačnom prípade môžete „zarobiť“ ďalšie zdravotné problémy, ktorých odstránenie bude trvať dlho..

diagnostika

Hlavným príznakom prietrže je tvorba výčnelku sprevádzaná bolesťou alebo nepohodou v mieste jeho lokalizácie. V tomto prípade bolesť ťahá alebo bolí v prírode a vyskytuje sa alebo sa zosilňuje tlakom na prietrž alebo na napätie brušných svalov. Intenzita bolesti nezávisí od veľkosti výčnelku.

Pokiaľ ide o samotný výčnelok, pri palpácii môžete určiť, že má mäkkú konzistenciu. Pri zmene polohy tela môže zmeniť jeho konfiguráciu a veľkosť. Napríklad pri zvislej polohe tela a namáhaní sa zvyšuje. Pri ležaní sa môže úplne znížiť alebo úplne zmiznúť..

Vyšetrenie hernie na bielej čiare brucha zahŕňa tieto metódy:

 • Palpujte bielu čiaru brucha po celej svojej dĺžke, počínajúc xiphoidným procesom, končiacu suprapubickou oblasťou.
 • Na určenie herniálneho obsahu sa vykonáva palpácia a bicie nástroje. S črevnými slučkami bude detegovaný zvuk bubnovania a zvonenia. Ak je olejové tesnenie, zvuk bude tlmený.
 • Stanovte správnosť prietrže v polohe pacienta na chrbte.
 • Skúma sa príznak kašľového impulzu. Prst sa vloží do herniálneho otvoru a pacient je požiadaný, aby kašľal. Ak je to prietrž, potom počas kašľa sa určí tras.
 • Pacient je tiež požiadaný, aby tlačil. Týmto sa určí maximálna možnosť herniového výčnelku, ak je veľký, alebo sa zistia malé hernie, ktoré sa ešte nemusia objaviť..

Ako pochopiť, že máte diastázu?

Predbežnú diagnózu diastázy nie je také ťažké vyrobiť samostatne. Používa sa na to jednoduchý test..

 1. Keď budete mať nohy v ohnutej polohe a nohy budú ležať na podlahe, budete musieť ležať na chrbte.
 2. Jedna ruka by mala byť umiestnená za hlavou a dva prsty druhej ruky bude potrebné umiestniť približne na úrovni, kde je pupok, rovnobežne s pásom..
 3. Potom zdvihnite hlavu o 15 až 20 cm, aby ste cítili svalové napätie.
 4. Hmatajte strednú čiaru dotykom hornej a dolnej časti pupočnej čiary. Skontrolujte, koľko prstov prechádza medzi svaly..


Na určenie takejto patológie existuje špeciálny test.

Dôležité! Nemôžete sa obávať, ak ste nenašli žiadne „medzery“ - s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám podarilo vyhnúť diastáze. Ak sa však svaly po vyšetrení rozchádzajú rôznymi smermi a vytvárajú druh úzkej dutiny, naznačuje to diastázu.

Liečebné metódy

Všetky kýly bielej línie brucha sa dajú liečiť iba chirurgicky. Plánované operácie sa vykonávajú s nekomplikovanými kýlami. V tomto prípade je možné pacienta kompletne vyšetriť a zvoliť optimálnu taktiku hernioplastiky. Núdzové operácie sa vykonávajú počas vývoja komplikácií (porušenie prietrže) a v niektorých prípadoch je potrebných niekoľko štádií oneskorenej plastickej chirurgie..

Metóda opravy prietrže prietrže sa určuje na základe dôvodov jej vytvorenia, ako aj tvaru a veľkosti prietrže. Niekedy nie je možné vykonať úplnú operáciu, v takom prípade sa obmedzujú na paliatívne zásahy. Takéto situácie vznikajú so senilným vekom pacienta, v prítomnosti obrovských kýly, po uzavretí ktorých sa môže uškrtenie vyvinúť v dôsledku prudkého zníženia objemu brušnej dutiny. Šitie je tiež kontraindikované v skorom období po porušení prietrže komplikovanej zápalom pľúc..

Kýly bielej línie brucha sa dajú prevádzkovať niekoľkými spôsobmi:

  Fasciálny aponeurotický plast. Táto metóda v maximálnej miere implementuje princíp šitia homogénnych tkanív, ktoré za určitých podmienok zaisťujú ich spoľahlivé spojenie a reprodukciu prirodzených anatomických vzťahov tkanív brušnej steny..

Táto metóda je implementovaná dvoma spôsobmi:

  Jednoduché prešívanie okrajov aponeurózy. Táto metóda sa považuje za nespoľahlivú, pretože často vedie k relapsom. Môže byť použitý pri liečbe mladých ľudí.

Duplikácia aponeurózy. Takto sa posilní biela čiara. Za určitých podmienok (dobrý stav aponeurotických tkanív, malá hernia) poskytuje táto metóda dobré výsledky.

 • Druhou metódou je uzavretie aponeurózy posilnením svalového tkaniva. Predpokladá sa, že sval kvôli svojej pružnosti bude pôsobiť proti zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. V praxi sa táto metóda používa len zriedka z dôvodu technických ťažkostí operácie. Hlavným bodom je zachovanie funkcie svalov počas transplantácie svalov, čo nie je vždy možné.
 • Poslednou metódou je plast, ktorý využíva umelé vystužovacie materiály, ktoré spevňujú bielu čiaru. Tieto techniky sa používajú na opakujúce sa prietrže, na veľké prietrže, na atrofické zmeny v štruktúrach steny brucha, ako aj na viac prietrže na bielej línii brucha. Ako výstuž sa používajú polymérne siete. Sú chemicky inertné, netoxické, elastické a trvanlivé. Ich použitie dramaticky znížilo pravdepodobnosť relapsu a dosiahlo dobré výsledky liečby..
 • Okrem tradičného spôsobu vykonávania chirurgických zákrokov pomocou kožných rezov sa stále viac používajú endoskopické technológie. Zahŕňajú všetky chirurgické zákroky cez malé vpichy. Výhodou tejto technológie je nízka invazívnosť zákroku, dobrý kozmetický efekt a rýchle zotavenie. Nevýhodou tejto metódy je potreba špeciálneho vybavenia a vyškoleného personálu. Dnes nie je k dispozícii na každej klinike..

  Otázka odpoveď

  Počas týchto štúdií sa nepozorovali žiadne abnormality..

  Pre väčšinu žien sa tento problém vyrieši sám po šiestich mesiacoch alebo roku. V niektorých prípadoch však táto kozmetická vada zostáva a vyžaduje si nápravu, pretože výrazne poškodzuje vzhľad prednej brušnej steny..

  U mužov sa tiež vyskytuje diastáza rekta abdominis, ale oveľa menej často. Dôvodom sú ďalšie libry, nedostatočné vyvinutie svalových vlákien peritonea, vážne fyzické námahy, častý kašeľ, dysplázia spojivového tkaniva, gastrointestinálne patológie, kolagenopatia atď..

  Relatívne kontraindikácie pre chirurgický zákrok

  Operácia sa nevykonáva v týchto prípadoch:

  1. Obdobie tehotenstva - žena nosí obväz, viac odpočíva, monitoruje výživu;
  2. Zápalové ochorenia - pacient je predtým liečený na sprievodné ochorenia, po ktorých je operácia vykonaná;
  3. Malé deti - liečba dieťaťa závisí od jeho celkového stavu a výberu rodičov, lekári odporúčajú počkať do 5 rokov, snažia sa odstrániť prietrž konzervatívne, pomocou masáže, gymnastiky, po zdravej výžive.

  Sú to relatívne kontraindikácie, po ktorých odstránení je potrebné vykonať chirurgickú liečbu.

  Vyšetrenie pacienta

  Pred začatím liečby prietrže je pacient poslaný na komplexnú diagnózu:

  • Rádiografia - táto metóda výskumu vám umožňuje zistiť, ktorý orgán (alebo jeho časť) sa dostal do herniálneho krúžku presne.
  • Ultrazvuk - diagnostický postup, ktorého výsledky môžu určiť povahu pupočníka.
  • Gastroduodenoskopia - eliminuje prítomnosť ďalších ochorení gastrointestinálneho traktu.

  Keďže vzdelávanie je možné odstrániť iba chirurgicky, je potrebné sa dôkladne pripraviť na nadchádzajúcu operáciu a absolvovať všetky príslušné klinické a biochemické testy (moč a krv), ktorých odpovede pomôžu určiť prítomnosť zápalového procesu..

  Takže liečiť alebo neliečiť?

  So. Najprv určíme, či existuje diastáza. Palpujte žalúdok alebo choďte k špecialistovi. Po druhé: existuje herniálna chyba? Ak existuje, musíte sa rozhodnúť pre chirurgickú liečbu. Ak nedochádza k hernii, potom sa sami rozhodnite: koľko vás to obťažuje? Pri malom rozšírení zdravia to nie je nebezpečné. Ak existuje výrazný rozdiel, zvážte výhody a nevýhody spolu so svojím lekárom.

  Ak nájdete v texte preklep, dajte mi vedieť. Vyberte text a stlačte Ctrl + Enter.

  Značky: kýla, diastáza

   Súvisiace príspevky
  • Liečba slabinovej prietrže sieťou proti komárom

  Známky diastázy svalu rekta abdominis a spôsoby jej eliminácie

  Diastáza rekta abdominis je diagnostikovaná u 2% populácie. Vyskytuje sa, keď je biela čiara predstavujúca vláknitú štruktúru prednej brušnej steny oslabená, napnutá. Jeho šírka je obvykle 1 - 2,5 cm nad pupkom, v oblasti pod ňou sa zmenšuje o 0,2 - 0,3 cm.

  Odchýlky od väčšej strany sa považujú za patológiu. Liečba počiatočných štádií diastázy zahŕňa diétu, vykonávanie špeciálnych cvičení a masáž. V ťažkej forme, prítomnosť prietrže, je jediným riešením problému chirurgický zákrok.

  Obsah článku

  príčiny

  Patológia je náchylnejšia na ženy v perinatálnom období kvôli zvýšeniu maternice a vnútornému tlaku. Muži čelia diastáze iba v 1,5% prípadov. Hlavné príčiny diastázy:

  1. Dysplázia. Ochorenie je charakterizované abnormálnym vývojom tkanív a orgánov počas embryogenézy. Táto patológia sa prejavuje v kombinácii s kŕčovými žilami na nohách, prietržou v oblasti prednej brušnej steny, hemoroidmi.
  2. Rýchle chudnutie, keď svaly strácajú elasticitu.
  3. Tehotenstvo. Rast maternice prispieva k zvýšenému tlaku v bruchu a predlžuje stenu brucha. Hormónový relaxín inhibuje syntézu kolagénu, spojivové tkanivá strácajú svoju elasticitu.

  U tehotných žien sa začiatok diastázy objavuje uprostred druhého trimestra, keď sa svaly napínajú pod tlakom brucha. Po narodení dieťaťa sa maternica postupne zmenšuje na svoju predchádzajúcu veľkosť, normálna je šírka bielej čiary brucha. Nie všetky perinatálne obdobia žien idú hladko. Priama závislosť závažnosti diastázy svalu rekta abdominis po pôrode bola vedecky dokázaná:

  • vek a počiatočná telesná hmotnosť ženy pri pôrode;
  • hmotnosť, rast plodu;
  • celkový počet dodávok (s každým následným zvýšením rizika);
  • typ tehotenstva (viacnásobné);
  • prítomnosť komplikácií (polyhydramnios).

  Medzi rizikové faktory pre mužov patrí nadšenie pre fyzické cvičenie s hmotnosťou, profesionálne činnosti spojené s vzpieraním, častá zápcha. Takéto okolnosti spôsobujú nadmerné zaťaženie svalov rekta brucha, ich rednutie, odchýlenie sa od strany bielej čiary.

  Ako určiť rektálnu diastázu

  Na objasnenie prítomnosti diastázy doma pomôže jednoduchý test, ktorý spočíva v meraní vzdialenosti medzi vnútornými okrajmi svalu rekta abdominis. Ležiaci na chrbte na tvrdom povrchu, ohýbajte kolená. Jedna ruka je umiestnená pod hlavu, druhá - na línii nad pupkom. V uvoľnenom stave je hrudník odtrhnutý od podlahy, špičky prstov sú ponorené do žalúdka. Rozsah zlyhania vám umožňuje určiť závažnosť diastázy svalov rekta abdominis. Je viditeľnejšia medzi pupkom a xiphoidným procesom hrudnej kosti. Podobnú diagnostickú možnosť pre diastázu používajú lekári, ak má pacient obezitu, podozrenie na kýlu alebo opomenutie orgánov, je predpísané vyšetrenie hardvéru..

  diagnostika

  Diastáza svalu rekta je sprevádzaná množstvom charakteristických príznakov, takže diagnostiku lekára je ľahké určiť. Hlavnými metódami na potvrdenie diastázy sú vyšetrenie, prehmatanie vnútorných okrajov svalov rekta brucha. Pacient je požiadaný, aby vykonal nasledujúce kroky:

  • ľahnite si na chrbát na tvrdý gauč;
  • ohnite si kolená a nohy úplne opierajte o povrch;
  • namáhajte brušné svaly.

  Lekár cíti vyčnievajúce hrebene pozdĺž okrajov brušných svalov a meria veľkosť ich odchýlky pomocou pravítka.

  Merania šírky rozdielu pomáhajú objasniť stupeň diastázy. Počiatočné štádium sa vyznačuje miernym roztiahnutím pupka, odchýlka nepresahuje 5 cm a zmeny prakticky neovplyvňujú tvar brucha. Pri 2 stupňoch patológie sa defekt zväčšuje na 7 až 8 cm a brušná dutina začína vyčnievať zdola. Šírka bielej čiary viac ako 8 až 10 cm naznačuje závažnú formu diastázy svalov rekta. Brucho sa stáva prehnutým, s vysokou pravdepodobnosťou vzniku pupočnej kýly.

  Výrazná diastáza je zrejmá v stojacej polohe vo forme vertikálneho defektu medzi svaly rekta abdominis. Ak je osoba požiadaná, aby namáhala brušnú tlač, zaznamená sa pozdĺžny výčnelok tvaru kýlu.

  Tento spôsob diagnostiky diastázy je neúčinný s nadváhou u pacienta, lekár predpíše ultrazvuk. Sonografia vizualizuje rednutie brušnej línie, objasňuje rozsah predĺženia, určuje prítomnosť prietrže, opomenutie vnútorných orgánov. V zriedkavých prípadoch sa vykonáva rádiografia. Podľa výsledkov CT sa hodnotí stav brušnej dutiny, diastáza svalu konečníka brucha sa diferencuje s patológiami, ktoré majú podobný klinický obraz..

  Ďalšie klinické prejavy

  Hlavnou sťažnosťou pacienta v počiatočnej fáze je vyčnievanie brucha v bielej línii. Muži zaznamenávajú nedostatok úľavy pri neustálom tréningu na precvičovanie svalov tlače. Vnútorné orgány netrpia diastázou, preto žalúdok bude bolieť iba v ťažkej forme, sprevádzanej komplikáciami. V 3. etape sa často sťažujú na prejavy nasledujúcich príznakov:

  • dyspeptické príznaky (nevoľnosť, nadúvanie, zápcha);
  • pocit ťažkosti v nohách pri chôdzi;
  • svalová atrofia v problémovej oblasti;
  • bedrová panvová bolesť.

  S nezrovnalosťami vo svaloch rekta abdominis počas tehotenstva si dievčatá všimnú poruchu po pôrode. Často sa sťažujú na močovú inkontinenciu pri kašli, kýchaní.

  Podozrenie na vývoj diastázy u mladých športovcov sa vyskytuje pri detekcii syndrómu MARSS, ploché nohy s hallux valgus, častá subluxácia členkov.

  Ako bojovať

  Diastázu svalov rekta je potrebné liečiť s prihliadnutím na stupeň jej prejavu. V prípade miernych foriem postačuje udržiavať vyváženú stravu, ktorá obmedzuje použitie tukových potravín, čerstvého chleba, muffinov, cukroviniek, sýtených nápojov. Urýchlenie odbúravania tukov u pacientov s nadváhou pomáha zvýšiť denný objem pitnej vody na najmenej 2 litre. Za správne vybraný súbor cvičení sa považuje bezpečná, ale účinná metóda riešenia problému.

  „Počas tehotenstva môže takýto výcvik zabrániť rozvoju účinkov diastázy. Ak je príčinou defektu chronické ochorenie, hlavný liečebný postup je zameraný na jeho liečbu..

  Diastáza brucha III. Stupňa sa vyznačuje slabosťou hlbokých svalov. Liečba sa vykonáva chirurgicky.

  K moderným pomocným metódam korekcie divergencie svalov konečníka patrí nahrávanie. Postup spočíva v tom, že sa na určité vzory nanesú elastické lepiace pásky na svaly lisu. V kombinácii s cvičením pomáha znižovať bolesť, normalizovať svalový tonus, zlepšovať prietok krvi v problémovej oblasti. Teip podporuje bielu líniu brucha a nahrádza funkcie spojivového tkaniva. Brušné svaly sú stabilizované, riziko divergencie počas cvičenia je znížené..

  Cvičebný komplex

  Tréning zameraný na obnovenie funkcie svalového tkaniva, zabránenie vzniku komplikácií diastázy sa vykonáva pod vedením špecialistu. Vyberie cvičenia so správnym zaťažením, ktoré situáciu nezhorší. Osobitná pozornosť sa venuje šikmému svalu lisu. Zvýšenie objemu počas čerpania zmenšuje veľkosť napínania bielej čiary.

  Systém Pilates je považovaný za jeden z najlepších cvičení. Cvičenie je zamerané na posilnenie hlbokého priečneho svalu, udržanie normálneho tlaku v bruchu, zníženie rizika straty orgánov.

  Správnemu odstráneniu diastázy pomáhajú cvičenia, ktorých opis a fotografie sú uvedené nižšie:

  1. Kat. Kombinuje dynamické a statické zaťaženie svalových skupín chrbta a brucha. Zoberte východiskovú polohu na všetkých štyroch. Ruky sú v narovnanom stave, nohy sú ohnuté v pravom uhle, dlane priliehajú k povrchu smerom dopredu. Zhlboka sa nadýchnu, ohnú chrbát nadol a zdvihnú panvu a hlavu. Počítajú sa na 8 - 10, návrat na I.P. Zopakujte pohyb v opačnom smere. Pri výdychu je chrbát klenutý oblúkom, hlava je spustená nadol. Opísaný cyklus sa vykonáva 5-10 r.
  2. Kým ležia na chrbte, ohýbajú kolená. Nohy sú v úzkom kontakte s podlahou. Prípadne zdvihnite pravú, ľavú nohu, 10 s. každý.
  3. Zostávajú v tej istej I.P. Vytiahnu lis pod pupkom a držia pózu 10 - 30 sekúnd. Vykonajte 3 str. 10 opakovaní denne. Cvičenie posilňuje, tónuje priečne svaly.
  4. Popruh. Sú obrátené k stene a opierajú sa o dlane. Ruky a ramená sú narovnané. Hlboko vtiahnite žalúdok tak, aby bol pupok bližšie k chrbtici. Po 10 sekundách Návrat na I.P. Opakujte pohyb 10 r.
  5. Ležia na podlahe, ruky v uzamknutom stave sú umiestnené za hlavou. Narovnané nohy sa zdvihnú a vykonávajú pohyby typu „schodov“. Vykonajte cvičenie 15-20 s. v 3 etapách.
  6. Pritláčajú chrbtom k stene a kolenami držia malú guľu. Squat, pretrvávajúci v tejto pozícii po dobu 30 sekúnd. Návrat na I.P. Počet opakovaní nie je väčší ako 5-10 r.
  7. Vákuum. Účinné cvičenie, ktoré pomáha obnoviť tón vnútorných priečnych brušných svalov. Ak chcete vykonať, musíte ležať na zemi, ohýbať kolená, ruky umiestniť pozdĺž tela. Po pomalom vydýchnutí tlačia tlak a tlačia ho na chrbticu. Oneskorenie v dolnom bode je 10-15 sekúnd. Nadýchnite sa a napnite svaly tlače ešte viac. Opúšťajú stav vákua vdýchnutím a výdychom, berúc do úvahy potreby tela. Svaly sú opäť napnuté a snažia sa vytlačiť žalúdok. V tomto okamihu by nemal chýbať dych. Zhlboka sa nadýchnite, uvoľnite sa. Po zvládnutí tejto techniky je dovolené vykonávať cvičenie v sede, na všetkých štyroch. Počet opakovaní - 5 s.

  Pri tréningu musíte vziať do úvahy, že niektoré cvičenia môžu ublížiť. Patria sem jogínske ásany, ktoré si vyžadujú napínanie svalov tlače, závažia, na aktívnu prácu horných častí chrbtice, zatiaľ čo ležia na fitball. Triedy v súlade so všetkými pravidlami pomôžu dosiahnuť príjemný výsledok za 2-3 mesiace.

  Masáž navyše

  Proces korekcie chýb urýchľuje nielen fyzická aktivita a strava. Okrem toho je predpísaná fyzioterapia, z ktorých je masáž považovaná za najúčinnejšiu. Zahŕňa kruhové pozdĺžne pohyby typu masáže v postihnutej oblasti. Masáž sa vykonáva pomocou prostriedkov s panthenolom, špeciálnymi olejmi, ktoré zvyšujú pružnosť pokožky. Procedúra pomáha zlepšovať tón, výživu tkanív, stimuluje redukciu šliach. V kombinácii s cvičením znižuje riziko presunu diastázy do inej fázy.

  Chirurgický zákrok

  Operácia je predpísaná pre závažnú formu patológie, prítomnosť komplikácií. Jeho účelom je odstránenie vady, posilnenie oslabenej bielej čiary. V závislosti od stupňa diastázy určuje typ chirurgického zákroku.

  Pri absencii komplikácií sa vykonáva abdominoplastika, ktorá spočíva v obnovení správnych proporcií brucha. Existujú 3 typy operácií:

  1. Miniabdominoplasty. Manipulácie sú zamerané na excitáciu nadbytočnej pokožky v dolnej časti brušnej steny. V dolnom bruchu zostáva malá šva.
  2. Štandardné. Zahŕňa svalové šitie, napnutie kože vrátane pupku. Šev bude dlhší, doba zotavenia je dlhšia.
  3. Endoskopická. Ak nie je potrebné odstraňovať zvyšky kože, ak si zachováva elasticitu, pevnosť. K zásahu dochádza po 2 až 3 malých rezoch pod kontrolou endoskopu. Švy sú takmer neviditeľné..

  Abdominoplastika zahŕňa použitie iba telesných tkanív na navrátenie svalov do ich pôvodnej polohy. Možnosť inštalácie endoprotézy ôk pomôže predísť relapsu diastázy.

  Prítomnosť hernie komplikácie vyžaduje otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku. Pri otvorenej metóde sa vykonáva narezanie povrchových tkanív, preto sa endoskopická operácia považuje za najbezpečnejšiu pre telo, vyznačujúcu sa menšou stratou krvi, bolesťou. Rehabilitačné obdobie netrvá dlhšie ako 30 dní, pacient má povolené opustiť nemocnicu po dni. V prvom prípade je to 3 mesiace., Návšteva telocvične je zakázaná.

  Hlavným pravidlom pooperačného obdobia je vylúčenie zdvíhania závaží, ktoré môže vyvolať rozdielnosť stehov. Neodporúčame vykonávať náhle pohyby. Pri smiechu, kašľaní si musíte udržiavať žalúdok, snažte sa nezaťažovať svoju abs.

  Odporúčania na prevenciu diastázy

  Systematické vykonávanie určitých opatrení zameraných na posilnenie tlače zníži riziko poruchy. Nie je možné vyhnúť sa diastáze v prítomnosti provokujúcich faktorov v ľudskom živote, ale nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť stupeň jej prejavu:

  • znížte počet vysoko kalorických potravín v ponuke;
  • podnikať denné prechádzky;
  • opustiť sedavý životný štýl;
  • udržiavať mierne tempo fyzickej aktivity;
  • vyhnúť sa zdvíhaniu závaží;
  • trénovať brušné svaly;
  • sledovať váhu.

  Počas tehotenstva sa ženám odporúča používať špeciálne krémy, masti, ktoré zaisťujú pevnosť, pružnosť tkanív. V období po pôrode musíte kontrolovať stupeň divergencie svalov tlače, v prípade potreby sa včas poradiť s lekárom.

  Rozvoj diastázy svalu rekta abdominis je podporovaný celým radom faktorov, ktorých dopad nie je vždy možné vylúčiť. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú rizikovým ľuďom neustále vykonávať preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko vážnych komplikácií. Liečba počiatočných štádií nevyžaduje zo strany pacienta zvláštne úsilie. Jednoduché cvičenia rýchlo obnovia tvar vašej svalovej hmoty..

  Chirurgická liečba slabinovej bolesti spôsobenej defektmi aponeurózy vonkajších šikmých svalov brucha

  Štruktúra článku

  Defekt aponeurózy: vrodený alebo získaný.

  Gynekológovia, urológovia, chirurgovia sa pravidelne stretávajú s problémami svojich pacientov, ako je bolesť brucha. Kľúčom k úspešnej liečbe je včasná a správna diagnostika príčin ich výskytu. Štúdie ukazujú, že vo viac ako 20% prípadov je príčinou inguinálnej bolesti defekt aponeurózy NKMZH (vonkajšie šikmé svaly brucha). Okrem toho môže byť takáto vada buď vrodená alebo získaná. Je potrebné poznamenať, že väčšina bolesti v tejto oblasti s podobnými príznakmi je spôsobená poškodením svalov s rozvojom myofasciálneho syndrómu, čo si vyžaduje starostlivú diferenciálnu diagnostiku a iné terapeutické prístupy..

  Vo väčšine prípadov sa tento problém posudzuje z hľadiska športovej patológie medzi profesionálnymi futbalistami, hokejistami, ako aj tanečníkmi baletu. Prvá zmienka o slabosti u športovcov sa objavila v druhej polovici minulého storočia. Výskyt takýchto bolestí súvisel s patológiou aduktorských svalov stehna a mikrotraumas svalov prednej brušnej steny, najmä svalu rekta abdominis. V 90. rokoch minulého storočia bol zavedený aj špeciálny výraz „atletická kýla“, ktorý opisuje slabosť alebo narušenie integrity zadnej steny mozgu. Gilmor opisuje triádu symptómov: prasknutie aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha, ktoré vedie k expanzii vonkajšieho ingvinálneho prstenca, prasknutie inguinálneho kosáka a medzera medzi trieslovinovým ligamentom a inguinálnym kosáčikom.

  Avšak medzi pacientmi s inguinálnou bolesťou sú aj pacienti so získaným defektom aponeurózy NCM v dôsledku predchádzajúcej apendektómie alebo chirurgického zákroku pri mimomaternicovom tehotenstve..

  Diagnostika a liečba

  Rozlišujú sa tieto možnosti chýb:

  - lineárna chyba
  - zahrnutie koncových vetiev n do chybnej oblasti. iliohypogastricus
  - „svalová prietrž“ - vyčnievajúca do chybnej oblasti vlákna vnútorného šikmého svalu brucha
  - abnormalita vo vývoji slabinového kosáka, keď v tejto oblasti nie sú takmer žiadne vlákna šľachy.

  Typickými ťažkosťami u pacientov s defektmi aponeurózy sú bolesti brucha, horšie po náhlom pohybe, ako je zasiahnutie lopty, otočenie v posteli, kašeľ alebo kýchanie, počas sexu a pri šplhaní po schodoch. Zložitosť diagnostiky spočíva v nejednoznačnej interpretácii ultrazvukového výskumu pri štúdiu patológie v tejto oblasti. Diagnóza sa teda stanovuje ako výsledok účasti odborníkov z rôznych odborov - chirurg, gynekológ, urológ, špecialista na radiačnú diagnostiku..

  A to je presne dôvod všetkých neúspešných pokusov o konzervatívnu liečbu tohto typu slabinovej bolesti u odborníkov, ktorí nemajú potrebnú kvalifikáciu a skúsenosti s chirurgickou liečbou defektov aponeurózy. Títo odborníci však môžu a mali by mať podozrenie na podobný problém v prípade absencie dôkazov o príznakoch gynekologického alebo urologického ochorenia alebo pri dlhodobej neúspešnej liečbe takéhoto ochorenia..

  Podľa našich výsledkov chirurgickej liečby defektu aponeurózy NCM u 54 pacientov všetci pacienti zaznamenali úplnú (52 ľudí alebo 96,3%) alebo takmer úplnú (2 osoby alebo 3,7%) zmiznutie bolesti a obnovenie motorických funkcií, ktoré boli narušené v dôsledku syndróm bolesti. Vo väčšine prípadov sa po operácii nevyžadovali špeciálne rehabilitačné metódy, s výnimkou cvičebnej terapie. U 3 pacientov s trvaním syndrómu bolesti viac ako 3 roky bola potrebná myofasciálna relaxácia sekundárne postihnutých svalov. Športovci začali trénovať 2 týždne po chirurgickom zákroku a po 2 až 2,5 týždňoch trénovali v plnej sile..

  Úzka súčinnosť gynekológov, urológov, chirurgov so špecialistom na liečbu bolesti brucha a včasná diagnostika príčin ich výskytu sú kľúčom k úspešnej liečbe a včasnej rehabilitácii s obnovením všetkých motorických funkcií. A čo je najdôležitejšie, dostať pacienta z neustálej bolesti.

  Prečo sa objavuje diastáza konečníka abdominis a ako ju odstrániť?

  Svaly rekta sú dva zvisle umiestnené svalové šnúry ležiace uprostred brušnej steny od jej horného okraja k spodným úsekom. Každá z týchto svalových útvarov je obklopená hustou membránou - aponeurózou. Vlákna susedných aponeuróz sú vzájomne prepletené a medzi svaly rekta tvoria „bielu čiaru“ umiestnenú vertikálne uprostred brucha. V tom je pupok. Šírka bielej čiary je zvyčajne až 2 cm.

  Čo je diastáza svalov rekta brucha?

  Pod vplyvom niektorých faktorov dochádza k oslabeniu, napínaniu vlákien tvoriacich bielu čiaru a svalových kordov sa líši do strán. Tento rozpor tiež znamená lekársky termín „diastáza“. Má to asi 1 zo 100 ľudí..

  príčiny

  Ochorenie je častejšie u žien. Prevládajúcou formou je diastáza svalov rekta brucha po pôrode. Najnebezpečnejším obdobím sú prvé mesiace. Pravdepodobnosť rozvoja patológie sa zvyšuje po cisárskom reze, pretože je narušená integrita svalovej aponeurózy a jej kontrakčná schopnosť je znížená.

  Spojivové tkanivo, z ktorého pozostáva najmä aponeuróza brušných svalov, sa počas tehotenstva stáva pod vplyvom hormónov zraniteľnejšie. To umožňuje panvovým väzom pripraviť sa na prechod dieťaťa cez pôrodný kanál. Okrem toho je svalové napätie nevyhnutné pre normálny rast dieťaťa v maternici. Po narodení dieťaťa sa spojivové tkanivo spontánne posilní, tvar brucha sa obnoví do jedného roka. Ak nedáte telu čas na rehabilitáciu a nezačnete intenzívne cvičiť alebo sa nezúčastňujete ťažkej fyzickej práce, spojovacie tkanivo sa nezvráti a nezafixuje vo vysunutej polohe. Vo svaloch rectus abdominis sa vyskytne nesúlad.

  Obezita prispieva k výskytu tohto ochorenia, ako aj k rýchlemu poklesu telesnej hmotnosti, keď aponeuróza nemá čas na kontrakciu svalov, ktoré stratili objem, čo vedie k jej „prebytku“..

  K rozdielom vo svaloch môže prispieť akýkoľvek faktor, ktorý zvyšuje tlak v bruchu: pretrvávajúci kašeľ, tvrdá práca, vzpieranie športov, chronická zápcha..

  Nakoniec, v medicíne existuje niečo ako dysplázia spojivového tkaniva. Je to vrodený stav charakterizovaný zmenenou štruktúrou väzov, šliach a iných prvkov, ktoré tvoria telo. Dysplazia sa prejavuje najmä zvýšenou rozťažnosťou spojivového tkaniva. Preto sa môžu vyskytnúť prietrže rôznej lokalizácie a svalovej diastázy.

  Príčiny diastázy brušných svalov u mužov sú samozrejme všetky uvedené faktory, s výnimkou tehotenstva.

  fotografia diastáza svalov rekta brucha

  Klasifikácia a prejavy

  V závislosti od klinických príznakov sa takéto stupne diastázy svalov rekta abdominis dostatočne podmienene rozlišujú:

  1. Vzdialenosť medzi okrajmi svalových kordov, meraná v strede medzi pupkom a dolným okrajom (xiphoidný proces) hrudnej kosti, nepresahuje 7 cm. Tento stav sa pozoruje u žien po narodení a zvyčajne nemení vzhľad brucha. Príznaky, ktoré sprevádzajú toto štádium, sú tupá bolesť v epigastrickej oblasti, slabá sila, nevoľnosť, niekedy nadúvanie a zápcha, ako aj nepríjemné pocity a dýchavičnosť pri chôdzi..
  2. Diastáza je od 7 do 10 cm. Zároveň sa začínajú uvoľňovať bočné svaly, mení sa tvar brucha, klesá, v strede sa určuje vertikálny výstupok a v polohe na chrbte - prehlbovanie..
  3. Výrazný rozdiel je viac ako 10 cm a vyskytuje sa výrazná kozmetická vada. Svaly lisu sú oslabené. Vyvíja sa opomenutie orgánov, ktoré je sprevádzané rôznymi prejavmi - zápcha, bolesť brucha, dýchavičnosť, poruchy genitourinárneho systému. Súčasne vznikajú kýly bielej línie alebo pupku - výčnelok aponeurózy, cez ktorý prenikajú črevné slučky alebo oblasti omentum. Poranenie prietrže si vyžaduje urgentný chirurgický zákrok a môže byť komplikované peritonitídou.

  Takže choroba s progresiou môže mať vážne následky. Preto, keď sa objaví, musíte navštíviť lekára.

  Ako určiť prítomnosť diastázy svalu rectus abdominis doma?

  Na to musíte ležať na podlahe a zdvihnúť hlavu pri pohľade na žalúdok. V takom prípade by ste mali mierne zredukovať svaly tlače. S výskytom vertikálneho valca uprostred brucha je možné predpokladať prítomnosť diastázy. Naopak, pri silnej obezite sa napätie brušných svalov prejaví prehĺbením dutiny medzi svaly konečníka..

  Dodatočná diagnostika je založená na ultrazvukových údajoch o mäkkých tkanivách brušnej steny. Údaje o diastáze sa môžu získať aj počas štúdia brušnej dutiny z iného dôvodu, napríklad pomocou počítačovej tomografie..

  Video: Diastázový test na svaly rekta abdominis

  Konzervatívna terapia diastázy

  Eliminácia diastázy je možná konzervatívne aj chirurgicky, čo závisí od závažnosti patológie a času jej existencie..

  Liečba diastázy brušných svalov rekta po pôrode sa vykonáva konzervatívnym spôsobom počas 12 mesiacov a iba v prítomnosti ochorenia v štádiu 1. Je založený na fyzických cvičeniach, ktoré pomáhajú svalom a spojivovému tkanivu brušnej steny získať tvar..

  Do jedného roka po pôrode nemusíte zaťažovať svoje abs. To povedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a ešte výraznejšiemu natiahnutiu už oslabenej aponeurózy. Najlepším riešením je plávanie, chôdza. Súbor cvičení je najlepšie zvoliť spolu so špecialistom na fyzioterapiu. Ak to žena robí sama, musí pamätať na zákaz zdvíhania nôh, trupu z východiskovej polohy ležiaceho.

  Cvičenie na brušnej rektálnej diastáze

  1. Známe „mačky“ pomôžu svalom brušnej steny lepšie sa sťahovať a zároveň obnovia samotnú aponeurózu. Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát v oblúku, jemne zatiahnite žalúdok a pomaly sa nadýchnite. Potom si narovnajte chrbát, ale bez ohýbania a výdychu. Vykonajte desaťkrát.
  2. Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy. Počas inhalácie nadvihnite zadok, položený na chodidlách, na výdych, spodnú časť chrbta. Vykonajte desaťkrát.
  3. Z rovnakej východiskovej polohy zdvihnite hlavu a krk a pokúste sa pritlačiť bradu k hrudníku. Ruky môžete roztiahnuť dopredu a zároveň pomáhať zdvíhať ramená. Dbajte na to, aby lis nebol vystavený nadmernému namáhaniu. Vykonajte desaťkrát.
  4. V rovnakej polohe, ale chodidlá sú zdvihnuté. Zložte jednu nohu, kým sa päta nedotkne podlahy, a posúvajte ju po podlahe, až kým sa nenarovnáva. Druhá noha v tomto okamihu zostáva na váhe stále v ohnutej polohe. Vykonajte desaťkrát. Toto cvičenie je dosť zložité a vytvára veľkú záťaž, takže ho musíte vykonávať opatrne; pomáha však posilňovať šikmo.
  5. Na podlahu položte dostatočne dlhý uterák alebo šál a položte na ňu. Vezmite konce textílie do pästí so skríženými rukami. Zdvihnite hlavu a krk. Vykonajte desaťkrát.

  Gymnastika s diastázou sa vykonáva niekoľkokrát týždenne. Nemalo by to spôsobovať bolesť alebo zmätené dýchanie. V opačnom prípade znížte intenzitu zaťaženia. Pred začatím cvičenia vykonajte malé zahrievanie - pomalé telo sa otočí do strán, dýchacie cvičenia. Pred začatím tréningu a jeho procesu je vhodné sa pravidelne poradiť s lekárom. Je dôležité nevynechať okamih, keď je liečba bez chirurgického zákroku už nekompromisná.

  Video: Cvičenie na brušnej rektálnej diastáze

  Popri fyzioterapeutických cvičeniach, s diastázou svalov rekta abdominis, môže lekár odporučiť aj obväz. Odporúča sa nosiť okamžite po pôrode niekoľko hodín denne, najmä počas fyzickej námahy a fyzickej terapie. Tento elastický korzet pomáha brušným svalom, aby sa neťahali pod vplyvom stresu. Je užitočný na prevenciu popôrodnej diastázy..

  masáž

  Masážou sa zabezpečí dodatočná pomoc pri diastáze brušných svalov. Vykonáva sa s pohybmi svetla. Používajte masážny olej alebo krém s panthenolom. Ruky sa položia do stredu brucha, zahrejú sa a potom sa začnú otáčať v smere hodinových ručičiek. Najprv sa ľahké pohyby uskutočňujú v kruhu s veľkým priemerom, postupne sa zmenšuje masážna oblasť a zvyšuje sa intenzita tlaku. Na konci postupu by sa malo vykonať niekoľko ľahkých úderov zdola nahor. Nespoliehajte sa vážne na takýto postup, ale v kombinácii s inými opatreniami pomôže vyrovnať sa s miernou svalovou diastázou, ktorá sa vyskytuje po pôrode..

  Prečo je potrebné prijať opatrenia na liečbu patológie? Okrem zrejmej estetickej poruchy, s diastázou brušných svalov, môže byť tehotenstvo ťažké. Slabá brušná stena sa nebude môcť zúčastniť na pôrode, čo bude viesť k komplikáciám pri nasledujúcich pôrodoch. Nakoniec, s progresiou diastázy existuje riziko rozvoja prietrží a ich následného porušovania.

  Diastáza brušných svalov rekta po pôrode

  Chirurgické ošetrenie

  Toto ochorenie je náchylné na progresiu. Neskorá návšteva u lekára často vedie k potrebe chirurgického zákroku.

  Indikácie pre chirurgický zákrok:

  • trvanie diastázy viac ako jeden rok a neefektívnosť konzervatívnych metód;
  • 2 a 3 štádiá patológie.

  V závislosti od toho, ako sa vykonáva zákrok, operácia diastázy brušných svalov znamená buď rozsiahly rez tkanív brušnej steny alebo menej traumatický zákrok pomocou laparoskopických techník. V obidvoch prípadoch sa často používa sieťový implantát, ktorý sa inštaluje v oblasti poškodených svalov a mechanicky ich posilňuje. Počas takejto operácie môže chirurg vylúčiť pupočníkovú prietrž prítomnú v pacientovi a plastická operácia odstráni deformácie brucha (abdominoplastika)..

  Metódy chirurgickej liečby:

  Tradičné zásahy

  Zahŕňajú dlhé rezy na stene brucha. Po operácii potrebuje pacient dlhé obdobie rehabilitácie. V prvých troch mesiacoch existujú obmedzenia týkajúce sa zdvíhacích hmotností (nie viac ako 10 kg) a športu. Dlhší čas a čas postihnutia. Okrem toho pri takýchto zákrokoch existuje riziko recidívy diastázy a komplikácií, ktoré neposkytujú správny kozmetický účinok. Preto sa na veľkých klinikách snažte upustiť od tradičných zásahov.

  Tieto operácie majú napriek tomu právo na existenciu a stále ich môžu vykonávať pacienti s pokročilou chorobou alebo v neprítomnosti vyškoleného personálu a potrebného lekárskeho vybavenia v zdravotníckom zariadení..

  Championierova metóda zahŕňa šitie diastázy svalu rectus abdominis s dvoma radmi uzlových stehov aplikovaných na vagínu (vonkajší obal) svalov. Výsledkom je, že svalové skupiny sú priťahované k stredovej línii..

  Napalkovova metóda je odstránenie prebytočnej časti aponeurózy (membrána spojivového tkaniva pokrývajúca svaly) na obidvoch stranách a prešívanie jej okrajov. Pri použití metódy Martynov sa aponeuróza disekuje iba na jednej strane a jej „lap“ sa zošíva na svalovú membránu z opačnej strany..

  Cockerlingova metóda - šitie sieťoviny z polypropylénu simulujúcej aponeurózu a biela čiara.

  Metóda Vzostupu zahŕňa otvorenie brušnej dutiny, priame blikanie svalov a ich sprísnenie. Potom sa odstráni prebytočná aponeuróza, ktorá pokrýva svaly, a tiež sa zošijú jej okraje.

  Ako odstrániť diastázu, ak je súčasne kýla bielej línie?

  Existuje operácia Troitsky, počas ktorej chirurg nielen obnovuje integritu aponeurózy, ale tiež opatrne odstraňuje herniálny vak a okolité jazvové tkanivo..

  Video: Diastáza brušných svalov rekta po pôrode

  Minimálne invazívne zásahy

  Eliminácia svalovej diastázy pomocou endoskopických techník je modernou metódou liečby tohto ochorenia. Operácia vyžaduje pobyt v nemocnici iba 1-2 dni, zatiaľ čo pacienti zaznamenávajú praktickú neprítomnosť nepohodlia po zákroku. Fyzická aktivita je možná po 2 týždňoch a po mesiaci sa človek môže vrátiť do normálneho života.

  Endoskopické techniky veľmi zriedkavo vedú k relapsu choroby (1%). Za nimi nie sú viditeľné žiadne jazvy na bruchu, čo má vynikajúci estetický účinok. Aby sa to ešte zlepšilo, odporúča sa nevystavovať brucho priamemu slnečnému žiareniu rok po operácii, inými slovami, neopaľovať sa otvoreným žalúdkom.

  Pri endoskopickej korekcii patológie sa môžu súčasne vykonať niektoré ďalšie zásahy, najmä odstránenie cysty vaječníkov alebo kameňov z žlčníka. V tomto prípade brušná dutina nie je široko otvorená, nástroje sa vkladajú malými punkciami do brušnej steny. To pomáha predchádzať rozvoju ďalších adhézií a významne znižuje riziko infekčných komplikácií a krvácania počas chirurgického zákroku.

  Endoskopická oprava defektu sa vykonáva buď v celkovej anestézii alebo v epidurálnej anestézii. To vám umožňuje vykonávať túto operáciu u ľudí so závažnými sprievodnými ochoreniami alebo u starších pacientov. Malé kožné rezy sa robia v „bikini zóne“ a v pupku, cez ktoré chirurg vkladá nástroje a prišíva okraje svalov. Takáto operácia sa môže kombinovať s liposukciou. Odporúča sa použiť obväz do jedného mesiaca po zákroku..

  Môže sa vykonať laparoskopická operácia pomocou rozmiestnenia typu „rolety“. Počas toho sa do brušnej dutiny zavádza plyn, v dôsledku čoho sa peritoneum a aponeuróza „nafúknu“. Pomocou špeciálnych nástrojov ich lekár šije a ťahá po celej dĺžke zistenej nezrovnalosti. Pri veľkej diastáze sa pod svaly dodatočne inštaluje sieťový implantát.

  Existuje možnosť simultánnej likvidácie diastázy a odstránenia pupočnej prietrže nasledovanej sieťovou protézou..

  Abdominoplastika s odstránením diastázy svalov brucha konečníka

  Je to odstránenie prebytočného tuku a kože, po ktorom nasleduje šitie (sprísnenie) aponeurózy. Zbavenie sa svalovej nezrovnalosti je kľúčom k vytvoreniu plochého brucha a krásneho pásu. Ak sa diastáza neodstráni, žalúdok získa zaoblený, vyčnievajúci tvar v dôsledku odlišných brušných svalov. Táto operácia umožňuje dosiahnuť maximálny estetický efekt..

  Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu diastázy, je potrebné uviesť, že čím skôr pacient ide k lekárovi, tým lepší je výsledok. Moderná technológia vám umožňuje vykonávať operácie s minimálnou traumou a veľmi nízkou pravdepodobnosťou relapsu a komplikácií. Enzýmový peeling, čo to je, študujte tu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Liečba miechy pri ľudových liekoch je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako sa pokúsiť vyrovnať sa so závažnou patológiou chrbtice. Robiť bez chirurgického zákroku a kvalitatívne zlepšovať svoj stav je sen každého pacienta s problémami so zadami.
  Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
  Výčnelok je mierna forma prietrže chrbtice. V tomto štádiu vyčnieva herniový výstupok mierne za okraje stavcov. Príčinou výčnelku je zníženie svetlosti medzi stavcami a zovretie disku.