loader

Reumatoidná artritída 1. stupňa

Etiológia RA, podobne ako iné reumatické choroby, zostáva dnes neznáma. Existuje však niekoľko teórií pôvodu RA:

Vírusová teória je možná asociácia RA s vírusom Epstein-Barrovej, ako ukazuje patogénny mechanizmus RA. Zároveň však nebol prijatý žiadny priamy dôkaz o prítomnosti tohto vírusu v tele pacientov. Genetické štúdie naznačujú jasnú asociáciu RA s antigénom HLA-DR4 a ďalšími leukocytovými antigénmi (napríklad moderná veda považuje antigén HLA-B27 za reumatoidný faktor, ktorého prítomnosť je charakteristická pre celú skupinu reumatických chorôb)..

Mechanizmus vývoja choroby

Mechanizmus poškodenia pri reumatoidnej artritíde je autoimunitné: t.j. bunky imunitného systému zmenené pod vplyvom genetických, vírusových alebo iných faktorov berú svoje vlastné tkanivá na cudzie antigény a „pokúšajú sa“ ich „neutralizovať“. Pri reumatoidnej artritíde sú cieľovými tkanivami pre zmenené imunitné bunky kĺby a periartikulárne tkanivá. V dôsledku poškodenia cieľového tkaniva dochádza k chronickému zápalu, bunkové a hormonálne zápalové mediátory migrujú do centra pozornosti, v dôsledku čoho sa v mieste zápalu vytvára hrubé granulačné tkanivo - pannus. To vedie k rozvoju patologických procesov v synoviálnom tkanive, chrupavke a kostiach a k zhoršeniu funkcie kĺbov..

Klasifikácie RA

Existuje veľa vedeckých a lekárskych klasifikácií reumatoidnej artritídy. Tu sú najdôležitejšie klinické klasifikácie:

1) podľa stupňa činnosti:

 • 0 štádium - remisia
 • I - minimálny stupeň aktivity
 • II - procesná činnosť na strednej úrovni
 • III - choroba s vysokou aktivitou

2) rádiologické štádiá podľa Steinbrokera:

 • I - periartikulárna osteoporóza (deštrukcia kostnej štruktúry);
 • II - osteoporóza + zúženie kĺbových priestorov;
 • III - osteoporóza, zúženie kĺbových priestorov + štepenie kostí (štrbiny);
 • IV - k uvedeným znakom sa pridávajú kostné ankylózy (kĺb kosti v oblasti kĺbov).

3) funkčnou činnosťou:

 • I - pacient je schopný vykonávať zásadné manipulácie bez akýchkoľvek obmedzení;
 • II - pri vykonávaní nevyhnutných manipulácií (vstávanie z postele, obliekania atď.) Má pacient ťažkosti;
 • III - pacient nie je schopný samostatne vykonávať zásadné manipulácie bez pomoci.

Avšak na stanovenie štádia ochorenia klinický lekár nemusí brať do úvahy závažnosť všetkých vyššie uvedených a iných symptomatických a laboratórnych príznakov..

Klinické štádium sa určuje v závislosti od trvania rannej stuhnutosti a rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR)..

Ranná tuhosť je charakteristickým znakom RA. Reumatoidná artritída 1. stupňa je charakterizovaná trvaním rannej stuhnutosti pohybov v postihnutých kĺboch ​​od 30 do 60 minút, zvýšením ESR až 30 mm za hodinu (normálne až 15) a zvýšením hladiny C-reaktívneho proteínu v krvi..

Nástup choroby

Reumatoidná artritída najčastejšie začína bežnými príznakmi: slabosť, únava, strata chuti do jedla. Čoskoro sa k týmto prejavom pripojia bolesti lietajúce v kĺboch, ktoré nakoniec získajú jasnejšiu lokalizáciu. Bolesť je „zápalovej“ povahy: dosahuje najvyššiu intenzitu v druhej polovici noci a skoro ráno, počas dňa klesá a večer mizne..

Bolesť je sprevádzaná pocitom tuhosti, lokálnym alebo všeobecným: môže sa vyskytnúť „príznak korzetu“ a „príznak tesných rukavíc“. V skorom období RA sú prejavy zvyčajne nestabilné a môžu po určitú dobu zmiznúť (týždne, mesiace, roky). Spočiatku nie sú v oblasti postihnutých kĺbov jasne definované opuchy a bolesti. Po zistení RA sa bolesť stáva rezistentnou a zosilňuje sa pohybom. V 70% prípadov sú kĺby zasiahnuté symetricky.

Reumatoidná artritída 1. stupňa má charakteristickú lokalizáciu. Podľa frekvencie lézií je zoznam kĺbov nasledujúci:

1. 2. a 3. metakarpofalangeálny a proximálny interfalangeálny kĺb rúk (proximálny na ramene je ten, ktorý je bližšie k lakťu a distálny je ten, ktorý je bližšie k končekom prstov);

2. kolenné a zápästné kĺby;

3. lakťové a členkové kĺby.

Ako kĺb postupuje, sú ovplyvnené ďalšie kĺby. Proces lézie prebieha vo forme relapsov a období „pokoja“. Zatiaľ čo u niektorých kĺbov sa môže vyskytnúť reumatoidná artritída 1. stupňa, u predtým postihnutých kĺbov je možné pozorovať už 2 alebo dokonca 3 stupne ochorenia..

Pre reumatoidnú artritídu 1. stupňa však nie sú charakteristické lézie distálnych interfalangeálnych kĺbov xitelu, 1. metakarpofalangálneho kĺbu ruky (to znamená miesto, kde je palec „pripevnený“ k ruke) a proximálny interfalangeálny kĺb malíčka. Tieto kĺby môžu byť ovplyvnené na začiatku procesu, ale ak ochorenie začalo bolesťou a zápalom v oblasti vyššie uvedených kĺbov, reumatoidná artritída je vylúčená zo zoznamu predpokladaných diagnóz..

Počiatočné štádium ochorenia v priemere trvá približne jeden rok, ale rovnako ako všetko v medicíne, jeho trvanie môže byť čisto individuálne: u niekoho sa výška ochorenia začne 2 mesiace po začiatku (samozrejme, pri absencii primeranej liečby) a pre niekoho potom - za pár rokov.

Prečo je potrebná včasná diagnostika a liečba?

Ak nezačnete s liečbou RA včas, vyvíja sa vaskulitída: postihnuté sú cievy malého kalibru a postihnuté sú väčšie tepny a žily, ktoré zásobujú všetky telesné systémy. Popri vaskulitíde je postihnuté aj srdcové tkanivo - vyskytuje sa rôzna reumatoidná karditída. Mechanizmus poškodenia všetkých orgánov je rovnaký ako kĺb; choroba začína kĺbmi, pretože tieto tkanivá sú citlivejšie na zmenené imunitné procesy. Ďalej sú postihnuté pľúca a pohrudnica (najčastejšie vo forme suchej pohrudnice), amyloidóza sa vyvíja v obličkách, gastrointestinálnych orgánoch a ďalších vnútorných orgánoch. Okrem toho zmeny, ktoré sa vyskytli v kĺboch, sú nezvratné: ak je ich funkcia narušená, nikdy sa nezotaví.

liečba

Liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na spomalenie progresie ochorenia, v najlepšom prípade je možné dosiahnuť stabilnú remisiu. Pacienti s reumatickými chorobami nie sú prístupní úplnému uzdraveniu, rovnako ako orgány stratené počas RA nie sú uzdraviteľní. Na liečbu sa používajú tieto skupiny liekov:

1) základná terapia (metotrexát a iné cytostatiká);

2) steroidné protizápalové lieky;

3) nesteroidné protizápalové lieky;

5) ortopedické ošetrenie;

6) fyzioterapeutické metódy;

7) kúpeľná liečba;

Dosiahnutie tohto efektu je možné iba integrovanou aplikáciou všetkých odporúčaných metód.

Charakterizácia stupňa rozvoja artritídy kĺbov

Ak sa objavia prvé príznaky, okamžite kontaktujte kliniku

Zápalová patológia postihuje jeden alebo viac kĺbov súčasne. Artritída je akútna a chronická. Prvý typ sa náhle vyvíja, sprevádzaný ostrými bolesťami, postupne sa vyvíja chronický priebeh. Rozlišujú sa 4 stupne artritídy kĺbov. Vďaka týmto poznatkom je pre lekárov ľahšie diagnostikovať a predpísať liečbu. Fázy vývoja patologického procesu sa vyznačujú závažnosťou priebehu. Toto ochorenie môže byť nielen zápalové, ale aj degeneratívne. Posledný typ ochorenia je nebezpečný pri deformácii chrupavky, kde sú spojené kostné štruktúry. V rôznych zlúčeninách sa môže vyvinúť zápalová, degeneratívna, akútna a chronická artritída. Patologický proces sa často vyskytuje v kolenách, členku, lakte, ramene, bedrách a maxilofaciálnych kĺboch.

V súčasnosti žije s artritídou kĺbov vyše 30 miliónov obyvateľov. Vedci tvrdia, že do roku 2030 len v Spojených štátoch dosiahne počet ľudí s artritídou 67 miliónov. Liečba a výsledok závisí od toho, ktoré kĺby sú postihnuté. „Väčšina bolesti kĺbov pochádza z trenia. Opotrebované boky a kolená majú tendenciu sa po konzervatívnej liečbe postupne zhoršovať, môže byť potrebná chirurgická operácia, ale artritída rúk sa dá liečiť bez chirurgického zákroku, “hovorí MUDr. Jonathan Edwards, MD a profesor..

Počiatočné štádium choroby

Artritída začína ovplyvňovať kĺby skôr, ako si pacient všimne klinické príznaky. V čase, keď sa objavia prvé príznaky stuhnutosti a bolesti, môžu zmeny kĺbu dosiahnuť pokročilý stupeň. Prvé zmeny, ktoré sa vyskytujú pri artritíde prvého stupňa - tkanivo chrupavky, ktoré pokrýva konce kostí, sa začína opotrebovať, medzi kosťami sa vytvára menej miesta. Hladký povrch chrupavky a lubrikačná tekutina vo vnútri kĺbu umožňujú ľahký a bezbolestný pohyb končatín, ale kombinácia veku, nadmerného tlaku na kĺby a prípadne genetickej predispozície vedie k postupnému opotrebovaniu chrupavky. Nemá nervy, ale keď začne trenie, objavia sa prvé bolestivé príznaky. Známky artritídy 1. stupňa:

 • zápal synoviálnej membrány;
 • opuch;
 • menšie bolesti, ktoré sa objavujú počas obdobia námahy, pohybu, vzpierania;
 • röntgen v tejto fáze je zvyčajne negatívny, s výnimkou možnej prítomnosti osteoporózy a opuchu mäkkých tkanív.

Imunitné bunky sa sťahujú do miesta zápalu, čo vedie k ich zvýšeniu v synoviálnej tekutine. V prvom štádiu artritídy sa nevyskytuje žiadna hypertermia, ranná stuhnutosť, rýchlosť sedimentácie erytrocytov je normálna, nie sú pozorované exsudatívne zmeny, mierne sa zvyšuje koncentrácia α-globulínu - do 10. V krvnom sére sa nenachádza rýchlo sa vyskytujúca bielkovina. Predchádzajúca liečba artritídy zahŕňa fyzické cvičenie, boj proti zápalom NSAID. Chudnutie pomáha znižovať nadmerný tlak na kĺby..

Druhá etapa degeneratívnej patológie

Artritída druhého stupňa je výraznejšia pri bolesti. Začne sa tvoriť kostná erózia spolu s pokračujúcim rednutím chrupavky. Erozie sa najčastejšie diagnostikujú v metakarpofalangálnych oblastiach, v blízkosti ulnárnej kosti a na zápästí. V druhom stupni zápalového procesu nedochádza k deformácii, hoci mobilita kíbu je narušená atrofiou svalov, zmenami v mäkkých tkanivách okolo kíbu. Znaky choroby:

 • ranná stuhnutosť trvá až 30 minút;
 • hypertermia v oblasti poškodeného kĺbu je zanedbateľná;
 • pozorujú sa malé exsudatívne zmeny;
 • objaví sa meteorologická závislosť, v zlom počasí rozbije kĺby;
 • miestne zvýšenie teploty;
 • malý opuch, ktorý sa prejavuje výraznejším príjmom tekutín, opuch sa zvyšuje večer;
 • zápal;
 • drtí pri pohybe.

S dnou artritídou sa pozorujú nočné záchvaty bolesti. Laboratórne štúdie ukazujú, že rýchlosť sedimentácie erytrocytov je prekročená o 20 mm / h, zvýšená je aj hladina C-reaktívneho proteínu, koncentrácia a-globulínu je až 12. Konzervatívna liečba v druhej fáze rozvoja artritídy stále pomáha, je dôležité nedosiahnuť tretí stupeň.

Opis 3 štádií choroby

Tretí stupeň artritídy kĺbov je definovaný ako závažný. Toto štádium je charakterizované akumuláciou polymorfonukleárnych leukocytov synoviálnej tekutiny, ako aj proliferáciou synoviálnych buniek. Chrupavka v postihnutom kĺbe je prakticky neprítomná. Chrupavka je nahradená osteofytmi, medziprostorový priestor sa zužuje. Známky artritídy kĺbov tretieho stupňa:

 • silná bolesť vyvoláva svalové kŕče, ktoré spôsobujú deformáciu kĺbu;
 • opuch;
 • obmedzený rozsah pohybu;
 • slabosť a nevoľnosť;
 • ranná stuhnutosť trvá do 12:00;
 • mierna hypertermia a exsudatívne zmeny.

Na rôntgenovom snímaní sú viditeľné opuchy mäkkých tkanív a strata chrupavky. Pri reumatoidnej artritíde sa na prstoch na nohách a nohách tvoria uzly. Artritída 3. stupňa sa neobmedzuje iba na jeden kĺb, deformácia rúk je vo väčšine prípadov symetrická. Ak sú postihnuté bedrové kĺby, pozoruje sa atrofia svalu hrtanu a stehennej kosti. Fyzická aktivita obete je taká obmedzená, že potrebuje podporu, aby sa mohol pohybovať. Pacienti začínajú používať palice, barle, chodítka. Liečba artritídy v tomto štádiu zvyčajne zahŕňa nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidy, svalové relaxanciá a ďalšie lieky, ktoré zmierňujú stav pacienta, ako aj fyzioterapiu a fyzioterapiu.

Klinický obraz neskorého typu choroby

V neskorých štádiách artritídy sú postihnuté všetky kĺbové štruktúry. Mazacia tekutina je úplne stratená, postihnutý kĺb je naplnený zápalovými tekutinami, ktoré napínajú kapsulu kĺbov, čo spôsobuje silné opuchy kĺbov, bolesť a stuhnutosť. Môže byť potrebný silnejší liek proti bolesti. Niektorí pacienti majú predpísaný chirurgický zákrok. Príznaky a príznaky choroby:

 • úplná strata výkonu;
 • fúzia kĺbovej chrupavky;
 • ranná stuhnutosť neprestane poludnie a dlhšie;
 • závažná hypertermia v postihnutom kĺbe;
 • na röntgenovom snímaní vidíte oblasti rôznej hustoty;
 • objavujú sa cysty a erózia;
 • svaly sú atrofované;
 • bolesť je veľmi silná, objavuje sa počas spánku a odpočinku.

Miera sedimentácie erytrocytov je vyššia ako 40 mm / h, zvyšuje sa CRP. Pri 4 stupňoch ochorení kĺbov má pacient nárok na zdravotné postihnutie. Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a prevenciu poškodenia iných kĺbov. Ak je možné prvé tri štádiá liečiť konzervatívnymi metódami, stupeň artritídy v čísle štyri sa charakterizuje ako ireverzibilná zmena kostí a chrupavky, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Pacienti s posledným štádiom artritídy sa podrobujú chirurgickému zákroku.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Artritída: príznaky a liečba zápalu kĺbov

Neexistuje jednotná klasifikácia zápalových ochorení kĺbov, líšia sa v závislosti od etiológie, lokalizácie alebo povahy procesu.

Lokalizáciou

Rozlišujú sa tieto typy artritídy:

 • Monoartritída - zápal jedného kĺbu.
 • Polyartritída - choroba pokrýva niekoľko kĺbov.

Podľa povahy choroby

Klasifikácia artritídy zahŕňa rozdelenie choroby na akútne a chronické formy.

Akútna forma sa vyznačuje horúčkou, prejavmi intoxikácie, bolesťami kĺbov. Ak je osoba chorá dlhšie ako tri mesiace, patológia sa stáva chronickou. V tomto prípade sú kĺby zdeformované, pohyby v nich sú obmedzené v dôsledku neustálej bolesti.

Z dôvodu pôvodu

Artritída kĺbov môže byť spôsobená vonkajšími alebo vnútornými príčinami..

Interné faktory vyvolávajú rozvoj nasledujúcich druhov artritídy:

 • reumatoidná;
 • psoriatická;
 • postihnutý dnou.

Vonkajšie príčiny môžu viesť k rozvoju týchto typov patológie:

príčiny

Príčiny artritídy sa môžu líšiť.

infekcie

Infekčná artritída je spôsobená stafylokoky, streptokoky, gonokoky, črevná a anaeróbna mikroflóra..

Patológia sa často vyvíja na pozadí nasledujúcich chorôb:

 • brucelóza;
 • tuberkulózna osteomyelitída;
 • plesňové kostné lézie s tvorbou vredov a fistúl.

Reumatická forma je tiež spojená so streptokokovou infekciou..

Autoimunitná patológia

Príčiny reumatoidnej artritídy nie sú úplne preukázané. Toto chronické ochorenie kĺbov je spojené s genetickým defektom v ľudskom imunitnom systéme..

Pod vplyvom provokujúcich faktorov sa vyvíja autoimunitná reakcia, pri ktorej sa vytvárajú protilátky na vlastných tkanivách tela..

Psoriatická artritída pravdepodobne patrí do tejto skupiny, ktorej výskyt je spojený s poruchami imunitnej obrany..

zranenia

Zápalový proces sa vyvíja po traume. To platí aj pre profesionálnych atlétov a ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou..

alergie

Infekčná alergická alebo reaktívna artritída často vyvoláva alergiu. Zápal kĺbov sa vyskytuje ako alergická reakcia na mimokĺbovú infekciu.

Častejšie je to výsledok urogenitálnej, črevnej infekcie, aktívnej fázy reumatizmu. Pri bakteriologickej analýze synoviálnej tekutiny nie je patogén pridelený.

Poruchy metabolizmu

Príčiny artritídy môžu byť metabolické poruchy. Dna je ochorenie spôsobené patológiou metabolizmu purínov a zvýšeným obsahom kyseliny močovej v krvi. Zároveň sa v kĺboch ​​ukladá urát, ktorý ich poškodzuje..

Prispievať k rozvoju obezity, zlých návykov, sedavého životného štýlu, nedostatku vitamínov, podchladenia, genetickej predispozície.

Príznaky artritídy

Zápalové zmeny v kĺboch ​​sa prejavujú rovnako, ale rôzne formy etiológie majú určité znaky.

Základné, spoločné pre všetky formy

Pre všetky odrody tejto patológie sú príznaky artritídy:

 • bolesť pri pohyboch, zhoršená fyzickou námahou a na konci dňa uprostred únavy;
 • zníženie rozsahu pohybu v kĺbe;
 • sčervenanie kože a zvýšenie miestnej teploty v oblasti kĺbu;
 • opuch periartikulárnych tkanív;
 • drviace pohyby;
 • nočná myalgia;
 • porušenie všeobecného stavu (horúčka, slabosť, strata chuti do jedla).

V závislosti od príčiny choroby

Znaky artritídy môžu mať špecifické rozdiely..

Pri infekčnej bakteriálnej artritíde je zvyčajne postihnutý kolenný kĺb, niekedy sa pozoruje patológia bedrových kĺbov. Ochorenie pokračuje násilne, sprevádzané prejavmi všeobecnej intoxikácie. Mimoriadne prejavy: zväčšenie sleziny, lymfatické uzliny, poškodenie iných orgánov.

Pri infekčnej (špecifickej) artritíde z kĺbov sa pozorujú nasledujúce zmeny:

 • migračná polyartritída s hubovými a urogenitálnymi infekciami;
 • koža nad kĺbom je studená, sčervenaná, opuchnutá;
 • osteomyelitída;
 • atrofia periartikulárnych svalov;
 • kontrakcie flexií;
 • deformácia kĺbu.

Pri psoriáze sa asymetrická polyartritída rúk vyvíja bez rannej stuhnutosti a silnej bolesti. Charakteristické sú sprievodné lézie kože, Achillovej šľachy, nechty a oči.

Reaktívna artritída nastáva 10 až 20 dní po urogenitálnej infekcii alebo akútnom črevnom ochorení.

znaky:

 • asymetrické poškodenie kĺbov nôh vrátane metatarsofalangálneho kĺbu prvého prsta;
 • bolesť v rôznych častiach chrbtice;
 • zapojenie sakroiliakálnych oblastí do procesu;
 • sprievodné lézie orgánov zraku, pokožky a slizníc.

Pri reumatoidnej artritíde je zápal kĺbov symetrický, vo väčšine prípadov začína kĺbmi rúk a nôh. Neskôr dochádza k rastu synoviálnej membrány a osteofytov, čo vedie k deformácii kĺbov.

Možné zmeny v kolennom kĺbe a subluxácia krčnej chrbtice, rozvoj chronického opuchu rúk.

Charakteristická je ranná stuhnutosť, ktorá sa v počiatočných štádiách choroby vyrovná s ľahkou masážou a cvičením.

Sprievodné príznaky: poškodenie väzivového aparátu, svalov. Systémové prejavy: subkutánne reumatoidné uzliny v oblasti najviac zranených kĺbov, poškodenie srdca, očí, obličiek, pľúc.

Dna - zápal kĺbov sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme. Akútna dnavá artritída je charakterizovaná asymetrickou léziou prvého metatarzofalangálneho kĺbu so silnou bolesťou.

K útoku dochádza náhle v noci, sprevádzané rýchlym nárastom lokálnych zmien - edém, erytém, teplota, ktoré dosahujú maximum počas dňa.

Ak pacient nedostáva liečbu, častejšie sa opakujú záchvaty sprevádzané porušením celkového stavu. Chronická forma ochorenia sa podobá reumatoidnej artritíde.

Pre traumatickú artritídu je charakteristická bolesť, opuch v oblasti kĺbu, drhnutie počas pohybov.

stupňa

Fázy artritídy sú určené stupňom zanedbávania choroby, závažnosťou klinických prejavov a výsledkami rôntgenového vyšetrenia..

Artritída 1. stupňa sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch kĺbov;
 • únava pri chôdzi;
 • nočná bolesť kĺbov (so psoriázou).

Reumatoidná artritída 1. stupňa je charakterizovaná výskytom rannej stuhnutosti, najmä v kĺboch ​​rúk. Na röntgenovom žiarení je artritída prvého stupňa charakterizovaná prítomnosťou zápalových zmien.

Artritída 2. stupňa môže byť podozrením na lokálne zmeny. V kĺboch ​​sa objaví opuch, pokožka sčervená a na dotyk je horúca. V druhej fáze ochorenia pohyb spôsobuje bolesť a je sprevádzaný kŕčom..

Porucha reumatoidnej artritídy druhého stupňa môže byť spôsobená ťažkou rannou stuhnutosťou, bolesťou kĺbov, obmedzeniami pohybu, čo komplikuje starostlivosť o seba a znižuje výkonnosť. Na röntgenových lúčoch je viditeľná deštrukcia chrupavky a erózia kostí.

Artritída stupňa 3 sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou kĺbov. V tretej fáze artritídy je na rôntgenovom snímaní viditeľná deštrukcia kĺbových prvkov a výrazná deformácia kĺbov..

Ktorý lekár lieči artritídu??

Kto lieči artritídu? Ak sa vyskytnú nepríjemné javy zo strany kĺbov, osoba by sa mala spojiť s miestnym terapeutom, ktorý predpíše všetky potrebné vyšetrenia..

Na základe získaných výsledkov bude pacient v závislosti od predbežnej diagnózy odporučený na konzultáciu s reumatológom, špecialistom na TB, imunologom..

Diagnóza artritídy

Diagnóza je zameraná na stanovenie etiológie poškodenia kĺbov, pretože od toho závisí primeranosť a účinnosť liečby. Preto je potrebná dôkladná anamnéza, vyšetrenie pacienta.

Laboratórny výskum

Ak chcete zistiť príčinu choroby, musíte urobiť niekoľko testov:

 • Krvný test - odhaľuje zápalové príznaky, reumatoidný faktor, vysoké hodnoty C-reaktívneho proteínu, kyseliny močovej.
 • Bakteriologické a sérologické testovanie krvi, moču. Reumatická lézia je teda sprevádzaná vysokými titrami protilátok proti hemolytickému streptokokovi typu A.
 • Analýza intraartikulárnej tekutiny.
 • Bakteriologická analýza výkalov.
 • Mantouxov test.

Prístrojové metódy

Rádiografia odhaľuje bežné znaky, ktoré umožňujú diagnostikovať artritídu. Niektoré odrody choroby majú na obrázkoch špecifické vlastnosti..

V počiatočných fázach sú zistené nasledujúce zmeny:

 • erózia chrupavky;
 • zúženie spoločného priestoru;
 • zápalové prejavy.

Neskoré štádium:

 • fenomény osteoporózy;
 • známky poškodenia kĺbových kostí;
 • ankylóza.

Okrem toho sa vykonávajú tieto vyšetrenia: ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, artroskopia, rádioizotopové skenovanie..

Komplexné ošetrenie

Ako liečiť artritídu kĺbov? Liečivá na artritídu patria do rôznych farmakologických skupín. Ich účinné použitie závisí od včasnosti začiatku liečby a správne stanovenej príčiny choroby.

Patológia sa lieči liekmi nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín, meloxikam);
 • glukokortikosteroidné hormóny (triamcinolón, hydrokortizón, prednizolón);
 • analgetiká;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá.

Liečebný režim pre rôzne typy artritídy sa môže líšiť v dávke a trvaní priebehu:

 • Infekčná a reaktívna artritída sa lieči povinným predpisovaním antibiotík. Po ukončení liečebného postupu musíte zložiť opakované testy na identifikáciu patogénu..
 • Je artritída liečená alebo nie, ak má autoimunitnú etiológiu? Základná terapia, vrátane imunosupresív a solí zlata, je hlavná v reumatoidnej forme. Liečba artritídy kĺbov týmito liečivami sa uskutočňuje s prihliadnutím na zdravotný stav pacienta a pod lekárskym dohľadom. Uskutočňuje sa tiež hormonálna terapia. Liečba hormónmi vo vnútri sa vykonáva iba podľa prísnych indikácií.
 • Pri psoriáze by mala existovať aj kombinácia základnej liečby s NSAID a miestnymi pôvodcami. Liečba sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi podávania liečiva..
 • Ako liečiť tuberkulóznu artritídu? Účinná starostlivosť je možná iba na oddeleniach tuberkulózy, ktoré používajú konkrétne lieky.
 • Ako liečiť dnovú artritídu kĺbov? Liečenou artritídou tejto odrody v akútnom štádiu môžu byť špeciálne vybrané dávky kolchicínu, NSAID vo vysokých dávkach, intraartikulárne podávanie hormónov, intramuskulárne použitie analgetík..

Pre všetky typy artritídy sa používa lokálna terapia:

 • zavedenie anestetických roztokov do periartikulárnej oblasti;
 • Aplikácie Dimexidum;
 • masti a gély obsahujúce NSAID a hormóny.

Chirurgická liečba sa používa v pokročilom štádiu ochorenia as neúčinnosťou konzervatívnych metód.

Fyzioterapia lieči aj artritídu. Je znázornená na pozadí miernej a nízkej aktivity procesu. Je predpísaná fonoforéza s hydrokortizónom, blato, terapeutické kúpele. Ak neexistujú kontraindikácie, aplikujte masáž.

diéta

Artritída je choroba, ktorá vo veľkej miere závisí od správnej a vyváženej stravy..

Odborníci na výživu považujú tieto zložky za potrebné:

 • omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (morské mastné ryby);
 • vápnik (mliečne výrobky, tvaroh, tvrdé syry);
 • horčík (obilniny, otruby, zelenina).

Je potrebné obmedziť cukor a ľahko stráviteľné uhľohydráty. Mali by sa vylúčiť alkohol, korenené a slané jedlá. Diéta číslo 6 lieči artritídu spôsobenú dnou. Zároveň sú zakázané mastné odrody mäsa, rýb a vnútorností. Viac o strave pre kĺby →

Fyzické cvičenia

V akútnom štádiu je potrebný mier na zníženie zápalu..

Pri reumatoidnej artritíde by mal byť režim motora šetrný, s výnimkou nadmerného zaťaženia kĺbu.

Ak nie sú kontraindikácie, potom so znížením bolesti, najprv pasívnym, potom začnú aktívne pohyby v kĺbe.

Podmienky: nedostatok náhlych pohybov, vysoké tempo, bolesť a únava počas cvičenia. Súbor cvičení sa vyberie v závislosti od formy ochorenia a veku pacienta.

Tradičné zaobchádzanie

Tradičná medicína lieči aj artritídu. Zápal kĺbov sa môže zmierniť vnútorným alebo vonkajším užívaním drog. Ak nedochádza k alergii, požitie odvarov z bobúľ, zemiaková šťava, jablčný mušt, octová cesnak dobre pomáha..

Miestne použitie obkladov s blatouchovými kvetmi, trením tinktúry z kvetov lila a púpavy, nanášaním nočných lopútok alebo listov kapusty. Všetky použité recepty by sa mali oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, pretože môžu byť kontraindikované.

predpoveď

Choroba je chronická a pomaly progreduje. Preto je výsledok niektorých foriem považovaný za podmienečne nepriaznivý a môže spôsobiť zdravotné postihnutie..

Včasná liečba a adekvátna liečba prispievajú k dlhodobej remisii a udržiavaniu. Včasné začatie liečby infekčnej artritídy umožňuje úplné vyliečenie.

Včasné poskytnutie starostlivosti o psoriázu a dnu sa vo väčšine prípadov vyhýba závažným deformáciám a trvalému zdravotnému postihnutiu.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju kĺbových ochorení, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • správna a vyvážená výživa;
 • s výnimkou preťažení, zranení a podchladenia;
 • fyzická aktivita, športové aktivity;
 • nosiť pohodlné topánky.

Artritída - choroba pohybového aparátu, ktorá spôsobuje človeku veľa problémov.

Patológia obmedzuje pohybovú aktivitu, narúša pracovnú schopnosť, v pokročilých prípadoch sú pacienti postihnutí. Preto je také dôležité, aby sa pri objavení príznakov choroby obrátila na odbornú pomoc.

Stupeň artritídy 1, 2, 3, 4 štádia kolena a ich opis

Pri výbere liečebných metód musia reumatológovia, ortopedie a traumatológovia zohľadniť stupeň artritídy. Liečba patológie 1. stupňa nespôsobuje zvláštne ťažkosti, nevyžaduje použitie účinných látok. A pri liečbe artritídy kolenného kĺbu 2. stupňa nie je kompletný bez použitia glukokortikosteroidov nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekčných roztokov. Vo všeobecnosti závisí výsledok liečby od samotného pacienta. Ak spĺňa všetky lekárske odporúčania, šírenie patológie sa môže úplne zastaviť.


RTG artritída kolena: a) prvý stupeň; b) druhý; c) tretí.

Rozdiel medzi artritídou a artrózou je vzťahom dvoch patológií

Artróza je deštrukcia chrupavky obklopujúcej hlavy stehennej kosti a holennej kosti. Artritída je zápalový proces v kĺbových tkanivách. Degeneratívne zmeny môžu byť sprevádzané zápalom a neskoré štádium tiež vedie k artróze v dôsledku vyčerpania chrupavky..

Rozdiel medzi artrózou a artritídou kolena

Hlavný rozdiel medzi artritídou a artrózou kolenného kĺbu spočíva v tom, že zápal môže byť spôsobený infekciami priamo v synoviálnej tekutine alebo v tele ako celku, keď sú postihnuté všetky spojovacie tkanivá tela..

Prvý stupeň

Najjednoduchší stupeň reumatoidnej artritídy je prvý. Vyznačuje sa tuhosťou a miernou bolesťou kĺbov počas a po vykonaní akýchkoľvek pohybov. Ak v počiatočnej fáze vyhľadajú lekárov, budú schopní zistiť slabé výpotky, t. uvoľňovanie tekutiny z krvných ciev do tkanív pri zápalových procesoch.

Teplota nesmie stúpať na povrch kože chorého kĺbu. Krvné testy môžu zistiť mierny nárast sedimentácie erytrocytov (ESR) na 20, ako aj prekročenie normálnych hodnôt alfa-2 globulínu, kyseliny sialovej a fibrinogénu. Počet bielych krviniek v prvom štádiu sa zvlášť nezvyšuje.

Druhy a stupne artritídy (gonitída) kolenného kĺbu

Z pozície príčinného vzťahu

Pohony kolenného kĺbu sú rozdelené na 2 typy:

 1. Primárne - nazýva sa podmienečne, pretože sa vyvíja po zraneniach v dôsledku porušenia biomechaniky a metabolizmu.
 2. Sekundárne - sa stáva dôsledkom systémových chorôb, ako je psoriáza, reumatizmus, lupus.

Stupeň artritídy kolena je takmer rovnaký ako patogenéza alebo zmeny kĺbov - napríklad pri reumatickom alebo reaktívnom vývoji..

Hlavným príznakom je bolesť a jej zosilnenie naznačuje ďalšie zvýšenie patológie

artritída 1. stupňa kolenného kĺbu

Prvý stupeň sa svojimi symptómami podobá únave, bolesť po dobrom odpočinku zmizne, pretože deformácie ešte nezačali. Mierny opuch a obmedzená pohyblivosť po spánku sú prvé príznaky.

X-ray vykazuje známky subchondroidnej sklerózy - narušenie dodávky krvi do chrupavky, možné marginálne kostné výrastky.

artritída 2 stupne

Druhý stupeň sa vyznačuje silnou bolesťou po činnosti a v pokoji, opuchom a začervenaním v kolene. Príznaky zmiernené nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Zmeny v rádiografii sa prejavia, okraje kostí sú nerovnomerné;

3 stupňa

Tretí stupeň znamená progresiu deformácie chrupavky a kosti, svaly sú stuhnuté a tenké, chrupavka je nahradená osteofytmi, medziprostorový priestor sa zužuje. Každá zmena počasia prináša bolesť.

Rádiografia odhalí zúženie alebo zmiznutie spoločného priestoru.

Na rozdiel od iných stupňov, na treťom stupni existuje veľké riziko rozvoja artrózy, to znamená rezistencie na chrupavku..

Liečebná taktika

Liečba artritídy 1. stupňa je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, zníženie účinkov na kĺb, prevenciu progresie ochorenia. Na tento účel sa na každého pacienta uplatňuje individuálny prístup, pretože príčiny rednutia chrupavky kíbu sú často spojené s nadmernou hmotnosťou alebo so špecifikami práce..

Pri obezite, diéte a špeciálnych liekoch sa predpisuje rytmus života. Odporúča sa tiež: cvičebná terapia, masáž. Lieková metóda pri liečbe artritídy zahrnuje použitie liekov, ktoré obnovujú chrupavku kíbu a majú protizápalový účinok:

 • Ketonal (tablety);
 • Diklofenak (injekčný roztok);
 • Chondroprotektory (glukóza a chondroitín sulfát);
 • Ibuprofén (masť).

Metóda liečby artritídy druhého stupňa je zameraná na zastavenie bolesti kĺbov. Na tieto účely sa predpisujú tieto lieky:

 • Voltaren;
 • etorikoxib;
 • paracetamol;
 • tramadol;
 • Nimesulid a iné lieky.

Účinne dopĺňajú liečebný prístup terapeutickou masážou a telesnou výchovou. Postupy zastavujú progresiu gonartritídy v dôsledku aktivácie motorickej funkcie. Pacientovi je okrem iného predpísané lieky na obnovenie chrupavky.

zhoršenie

Rovnako ako prejav (počiatočný prejav), vyvoláva tri hlavné faktory:

 1. Zranenia a fyzická námaha. Pri svalovej nerovnováhe, svalových kŕčoch spôsobených napínaním alebo kontraktúrami po zlomeninách je narušená biomechanika končatiny, ktorá pri chôdzi alebo behu preťažuje kolenný kĺb. To vedie k podráždeniu povrchu chrupavky a ďalším symptómom opísaným vyššie..
 2. Hypotermia alebo zmena počasia spôsobujú činnosť hormonálnych a imunitných systémov, zvyšujú cirkuláciu zápalových látok v krvi a kĺboch..
 3. Infekcie vyvolávajú imunitné reakcie, ktoré spôsobujú, že cytokíny vstupujú do synoviálnej tekutiny.

Rysy reumatoidnej artritídy 3 stupne

Pri prvom stupni reumatoidnej artritídy sa u pacienta vyskytne mierna bolesť a ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá po niekoľkých minútach zmizne. Pri 2 stupňoch je tuhosť dlhšia a bolesti sú výraznejšie, biochemické parametre krvi sa menia. Keď sa ochorenie vyvinie na stupeň 3, potom sa všetky predtým prítomné príznaky výrazne zosilnia, poškodenie vnútorných orgánov sa spojí, v tele sa objavia všeobecné príznaky úzkosti..

Reumatoidná artritída stupňa 3 je kĺbovou alebo kĺbovo viscerálnou formou ochorenia. Rýchlo postupuje, exacerbácie sa vyskytujú 2 - 3 krát do roka a trvajú 2 - 3 mesiace.

Hlavné príznaky reumatoidnej artritídy

 • Ranná stuhnutosť pohybov trvá do poludnia alebo celého dňa,
 • Ťažká bolesť kĺbov,
 • Porucha kĺbov dosahuje 3 stupne,
 • ESR dosahuje ukazovateľ 50 - 80 mm / h,
 • Telesná teplota stúpa na 380 ° C,
 • Vo vnútorných orgánoch sa vyskytujú zmeny v kĺbovo-viscerálnej forme,
 • Celková slabosť, únava, chudnutie.

Najcharakteristickejším symptómom je poškodenie kĺbov, ktoré vedie k dysfunkcii 3. stupňa. Röntgenový snímok ukazuje, že kĺb je zdeformovaný, napätý a jeho trvalá fixácia chýba.

Detská artritída kolena - oblasť zvýšenej pozornosti

Vývoj choroby u detí úzko súvisí so slabou imunitou a rýchlym šírením zápalových procesov.

Oslabená imunita je často príčinou artritídy u detí.

Deštrukcia tkaniva obklopujúceho kolenný kĺb počas obdobia rýchleho

vývoj tela je spojený s deformáciami kostí a postihnutím. Nemôžete stratiť zo zreteľa neochotu dieťaťa pohybovať sa, chodiť, sčervenať koleno. Teplota sa môže zvýšiť až na 39 stupňov.

Reaktívna artritída sa môže vyskytnúť po infekcii močom alebo črevom. Chlamýdiové a iné bakteriálne formy sa liečia elimináciou zdroja infekcie - antibiotiká predpísané po analýze.

Hnisavé kožné lézie, neliečené rany, chronické ložiská infekcie môžu spôsobiť aseptickú gonitídu u detí mladších ako tri roky..

Od 5 do 15 rokov po bolesti v krku je streptokoková infekcia komplikovaná reumatoidnou artritídou..

Tretí stupeň

Posledné štádium artritídy je, keď bolesť dosiahne svoj vrchol v intenzite a trvaní. Pokožka je veľmi sčervenaná - dochádza k hyperémii a jej teplota je príliš vysoká. Všeobecná teplota je vysoká. Zvyšuje sa tuhosť. Zápalové procesy ovplyvňujú periartikulárne tkanivá, ktoré sa negatívne prejavujú na iných orgánoch. V dôsledku zápalu artritída často prechádza do artrózy, ktorá sa nazýva osteoartritída, čo výrazne zhorší celkový obraz..

Biochemický krvný test (LHC) u pacienta vyzerá takto:

 • Vysoké hladiny kyseliny sialovej, fibrinogénu;
 • Biele krvinky 15-20 g / l;
 • ESR nad 40 mm / h;
 • Alfa-2 globulín 15%.

Tretí stupeň reumatoidnej artritídy vyžaduje okamžitú, prebiehajúcu a najaktívnejšiu liečbu. Súcit s prvými príznakmi a už zjavnými príznakmi artritídy vedie k 70% prípadov zdravotného postihnutia av krátkom čase. Preto nečakajte, kým sa choroba nedostane do zložitej fázy. Vždy je lepšie a rýchlejšie sa vysporiadať s artritídou na samom začiatku svojho prejavu..

Čítať tiež: Infekčná artritída u detí

Prevencia a život s kolennou artritídou

Prevencia chorôb je komplexným zameraním na zdravie,

 1. Liečte chronické infekčné choroby močového a gastrointestinálneho traktu, podrobte sa vyšetreniu a kompletnej liečbe antibiotikami pri identifikácii patogénu.
 2. Aby ste organizmu poskytli oddych počas infekcií dýchacích ciest, netolerujte choroby na nohách pod vplyvom antipyretík.
 3. Zostaňte mobilný a zamerajte sa na svaly, ktorých stav

Zdravý životný štýl - Pre prevenciu artritídy
priamo ovplyvňuje výživu kĺbov.

 • Ak sú príbuzní s dnou, dodržiavajte správnu výživu, odmietajte alkohol, mastné a slané jedlá.
 • Kráčajte správne, skúste sa ubezpečiť, že os kolena sa zhoduje so smerom druhého alebo tretieho prsta, najmä pri stúpaní a klesaní po schodoch..
 • Zahrňte do stravy zeleninu a bobule - potraviny bohaté na antioxidanty.
 • Strata nadmernej hmotnosti, ktorá zvyšuje zaťaženie kĺbov;
 • Zapojte sa do bazéna, aby ste posilnili posturálne svaly, ktoré zlepšujú držanie tela a zmierňujú stres kĺbov v dôsledku nadmerného zaťažovania povrchových svalov..
 • Strava a všeobecné tipy


  Posteľ pre ľahkú regeneráciu

  V období zhoršenia choroby potrebujú nohy pokoj a teplo. V niektorých prípadoch dokonca aj odpočinok na posteli. Alkohol a fajčenie sú kontraindikované. Menu si zaslúži osobitnú pozornosť, ako povedali mudrci: „sme to, čo jeme“.

  1. Silná káva a čaj, ktoré splachujú vápnik z kostí.
  2. Misky z červeného mäsa.
  3. Cukrovinky obsahujúce koncentrovaný cukor.
  4. Soľ, ako aj uhorky, údené.
  5. Všetky výrobky vyrobené z továrne obsahujúce trans-tuky.
  6. Sýtené sladké nápoje.
  7. Maslo, mastné mliečne výrobky, paradajky, baklažán.

  A najužitočnejšie:

  1. Zázvorové bylinné čaje.
  2. Korenie: klinček, cesnak, škorica, kajenský korenie, kurkuma.
  3. Mastné odrody morských rýb bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Vodca je losos.
  4. Mandle, slnečnicové semienka, arašidy.
  5. papája.
  6. Jablká.
  7. citrus.
  8. Čierna fazuľa.
  9. Kapusta, najmä listová a brokolica.
  10. Kyslé odtučnené výrobky.

  Artritída kolena - nie je dôvod na obmedzenie mobility

  Pocit nepohodlia v kĺbe núti ľudí opustiť beh, drepovať a vykonávať iné fyzické aktivity namiesto toho, aby ich menili alebo opravovali techniku, ktorej porušenie najčastejšie spôsobuje zranenie kĺbov.

  Nie každé cvičenie je vhodné pre každého. Ale úplné odmietnutie záťaže je odmietnutie svalov, ktoré zmierňujú preťaženie, kĺb oslabený zápalom..

  V prvej fáze artritídy je dôležité znížiť nárazové zaťaženie kĺbu:

  • obmedzte beh a skákanie;
  • vykonávať silové cvičenia pre svaly bedier a dolných končatín;
  • upravte polohu tela a nohy posilnením oslabených svalov.

  V druhej fáze ochorenia počas remisie používajte posilňujúce izolačné cvičenia s gumovým expandérom alebo vlastnou telesnou hmotnosťou, školením na vyváženie tela a zvýšenie objemu pohybu..

  Bez ohľadu na to, čo máte, artrózu alebo artritídu kolenného kĺbu - rozdiel v chorobách je opísaný na začiatku, v každom prípade musíte konzultovať s lekárom a až potom na základe jeho odporúčaní zostaviť liečebný plán..

  Reumatoidná artritída

  Toto je pomerne časté ochorenie postihujúce jeden alebo viac kĺbov. Vyskytuje sa nielen u dospelých a starších ľudí, ale aj u detí. Lekári okrem toho poznamenávajú, že výskyt chlapcov je niekoľkokrát nižší ako výskyt dievčat.

  Artritída je komplexné ochorenie, ktoré vyžaduje starostlivú pozornosť a aktívnu liečbu. Prejavuje sa ako bolesti kĺbov, ktoré sa zhoršujú pri každej fáze reumatoidnej artritídy. Zanedbaná choroba 3 stupňov môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Presné príčiny lekárska komunita zatiaľ neobjasnila. Uvádza sa niekoľko faktorov, medzi ktoré patria metabolické poruchy, infekcie, špecifiká pracovnej činnosti, podchladenie. Podľa symptómov lekári reumatoidnú artritídu podmienečne rozdelia na 3 stupne.

  Liečebné metódy

  Liečba gonartritídy zahŕňa metódy, ako sú lieky, fyzioterapia, tradičné lieky.

  Lieky zahŕňajú liečbu tabliet, mastí, krémov, zavedenie intramuskulárnych alebo intraartikulárnych injekcií. Ak dôjde k deformáciám, použijú sa rôzne korekčné metódy, napríklad Elizarovov prístroj. Ak je to potrebné, chirurgický zákrok.

  Nefarmakologické metódy ovplyvňujúce vývoj artritídy kolenného kĺbu: masáže, fyzioterapeutické procedúry, akopunktúra, akupunktúra, fyzioterapeutické cvičenia, procedúry kúpeľných komplexov.

  Tradičná medicína ponúka storočné recepty založené na daroch prírody a obvyklých látok v každodennom živote. Masti, obklady, odreniny, obklady, infúzie na vnútorné a vonkajšie použitie nemajú pozitívny účinok horší ako farmakologické látky. Samozrejme, ak ich užívate, rovnako ako všetky lieky, pod kontrolou a v správnych dávkach.

  Účinná liečba umožňuje použitie všetkých metód v kombinácii.

  diagnostika

  Diagnóza sa vykonáva po vyšetrení pacienta, štúdiu jeho anamnézy, laboratórnych testoch a vyšetrení inštrumentov.

  Diagnostika vyzerá takto:

  • klinická a biochemická analýza krvi;
  • rádiografiu
  • ultrazvuk
  • kĺbová termografia;
  • artrografia s kontrastným činidlom;
  • pneumoarthrography.

  Niekedy sa používajú invazívne techniky - artroskopia, punkcia a biopsia synoviálnej tekutiny. Na diferenciáciu s artrózou je predpísaná MRI..

  Zápal kolenného kĺbu je potrebné liečiť včas, až kým sa nevyskytnú komplikácie. Terapiu volí lekár individuálne na základe klinických prejavov a formy ochorenia.

  Hlavné terapeutické opatrenia na liečbu artritídy kolenného kĺbu:

  • eliminácia zápalového procesu;
  • zníženie bolesti;
  • zlepšenie metabolických procesov a normalizácia výživy tkanív;
  • obnovenie normálnej pohyblivosti kĺbov;
  • posilnenie imunity;
  • eliminácia predispozičných faktorov;
  • prevencia relapsu.

  Liečba artritídy kolena zahŕňa liekovú terapiu (pilulky, topické prípravky, injekcie), fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáž a diétu..

  Lieky

  Lieky na artritídu:

  • Antibiotiká na odstránenie bakteriálnej infekcie. Účinný lincomycín.
  • Chondroprotektory na obnovu chrupavky. Toto je chondroitín.
  • NSA. Vhodný ibuprofén, naproxén, revmoxikam.
  • Analgetiká. Výrazný analgetický účinok poskytuje Olfen, Nimesulide.
  • Imunostimulanty. Toto je Decaris, Tactivin, Methyluracil.

  Lokálna liečba artritídy kolena spočíva v aplikácii liekov proti bolesti, napríklad Diclofenac, Finalgon, Diclac gel, ako aj použitia obkladov s Dimexidum..

  V závažných prípadoch ochorenia sú indikované intraartikulárne injekcie kortikosteroidov a kyseliny hyalurónovej. Na zmiernenie bolesti v akútnom štádiu sa používajú blokády novokainu..

  fyzioterapia

  Pri artritíde kolena sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

  • UHF;
  • fonoforézou;
  • laserová terapia;
  • quartzing;
  • fonoforéza s hydrokortesónom;
  • bahenné aplikácie;
  • minerálne kúpele;
  • magnetoterapia.

  Chirurgické metódy

  S deformáciou kolenného kĺbu sa nezaobíde bez chirurgického zákroku. Existuje mnoho druhov operácií:

  • transplantácia chrupavky;
  • artroskopia;
  • artrodéza (imobilizácia kĺbov);
  • resekcia;
  • artrolýza (odstránenie fibróznych adhézií);
  • arthromy;
  • synovektómia (odstránenie synoviálnej membrány);
  • vypláchnutie dutiny kĺbu;
  • osteotómia (odstránenie časti kosti).

  Odstránené oblasti sa nahradia protézou..

  Ľudové lieky

  Tradičná medicína by sa mala používať iba na začiatku liečby. Počas exacerbácie môžete zhoršiť svoje zdravie.

  Ľudové lieky:

  • obklady z listov aloe;
  • tinktúra koreňov čučoriedky na orálne podávanie;
  • obklad na báze čiernej reďkovky a medu;
  • tinktúra podzemku sladkého drievka, kalamára, lopúcha, púpavy a kôry rakytníka;
  • odvar z kvetov bazy černíc;
  • Brezová šťava;
  • masť na základe farieb ďateliny a vazelíny.

  Ľudové lieky sa môžu používať až do úplného zotavenia.

  Do stravy by malo byť zahrnuté veľké množstvo čerstvej zeleniny a bylín. Užitočné mastné ryby a morské plody. Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a chondroitín..

  Obmedzte množstvo slaných a korenených potravín.

  počiatočné štádium

  V prvej fáze vývoja má choroba predartritickú formu.

  Hlavným znakom počiatočného vývoja je bolesť. Bolesť bolesti v prírode sa pri zaťažení zosilňuje, ale rýchlo prechádza v pokojnom stave. V dopoludňajších hodinách môže dôjsť k obmedzeniu pohybu. Na začiatku ochorenie spravidla zmizne bez viditeľných príznakov..

  Niektoré nepríjemnosti, mierne bolesti alebo opuchy sú vysvetlené únavou. Po odpočinku a znížení stresu sa nepohodlie naozaj stratí. Preto s takýmito sťažnosťami niekto zriedka príde k lekárovi a márne - prijaté opatrenia môžu efektívne ušetriť budúce problémy.

  Gonartritída 1. stupňa je detekovaná rôntgenovým žiarením. Na liečenie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, masti na lokálne podanie a tradičná medicína.

  V počiatočnej fáze sú užitočné gymnastické cvičenia, najmä naťahovanie, posilňovanie svalov a spojivových tkanív.

  Klinický obraz neskorého typu choroby

  V neskorých štádiách artritídy sú postihnuté všetky kĺbové štruktúry. Mazacia tekutina je úplne stratená, postihnutý kĺb je naplnený zápalovými tekutinami, ktoré napínajú kapsulu kĺbov, čo spôsobuje silné opuchy kĺbov, bolesť a stuhnutosť. Môže byť potrebný silnejší liek proti bolesti. Niektorí pacienti majú predpísaný chirurgický zákrok. Príznaky a príznaky choroby:

  • úplná strata výkonu;
  • fúzia kĺbovej chrupavky;
  • ranná stuhnutosť neprestane poludnie a dlhšie;
  • závažná hypertermia v postihnutom kĺbe;
  • na röntgenovom snímaní vidíte oblasti rôznej hustoty;
  • objavujú sa cysty a erózia;
  • svaly sú atrofované;
  • bolesť je veľmi silná, objavuje sa počas spánku a odpočinku.

  Miera sedimentácie erytrocytov je vyššia ako 40 mm / h, zvyšuje sa CRP. Pri 4 stupňoch ochorení kĺbov má pacient nárok na zdravotné postihnutie. Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a prevenciu poškodenia iných kĺbov. Ak je možné prvé tri štádiá liečiť konzervatívnymi metódami, stupeň artritídy v čísle štyri sa charakterizuje ako ireverzibilná zmena kostí a chrupavky, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Pacienti s posledným štádiom artritídy sa podrobujú chirurgickému zákroku.

  Čítať tiež: Liečba periartritídy plecami a žľazami s ľudovými liekmi

  Rozsah kĺbových prejavov

  Na objasnenie prognózy reumatoidnej artritídy je dôležité nevynechať alarmujúce príznaky naznačujúce zápalový proces, ktorý ovplyvňuje kĺby..

  Závažnosť bolesti kĺbov môže byť veľmi rôznorodá:

  • bolesť konštantnej alebo periodickej povahy;

  • veľmi silný alebo boľavý syndróm bolesti;

  • ranná bolesť, večer, po fyzickej námahe.

  Takéto príznaky vyžadujú okamžitú návštevu reumatológa na vykonanie vyšetrenia. Klinické príznaky reumatoidnej artritídy sú pomerne dobre vizualizované na röntgenových snímkach, ktoré spolu s prejavmi umožnili klasifikáciu choroby do štyroch kategórií..

  Ako sa vysporiadať s touto chorobou?

  Je určite nemožné odpovedať na otázku, či je možné artritídu liečiť. Toto je ovplyvnené príčinami jeho výskytu a stupňom vývoja choroby a liečebnými metódami. Všetky metódy liečby je možné rozdeliť na klasické a netradičné. Klasické sa zase delia na fyzioterapeutické a liečivé. Pri akejkoľvek liečbe je potrebné, aby bola komplexná, systematická a dlhotrvajúca..

  Prvým krokom je zistiť príčinu choroby. Nerobte to sami, je lepšie uchýliť sa k pomoci skúseného odborníka.

  Na objasnenie dôvodov je pacient povinný odoslať na štúdium moču a krvi. Po komplexnom vyšetrení sa stanoví diagnóza. A až potom sa vyberie potrebné ošetrenie.

  Liečba artritídy kĺbov začína nesteroidnými protizápalovými liekmi. Môžu sa podávať intramuskulárne, intraartikulárne alebo intravenózne. Na zmiernenie svalových kŕčov sa používajú svalové relaxanciá. Ak je príčinou artritídy nervové ochorenie, je potrebná antidepresívna liečba..

  Keďže lieky, ktoré zmierňujú zápal kĺbov nepriaznivo ovplyvňujú činnosť gastrointestinálneho traktu, lekár by mal predpísať gastroprotektory.

  Chondroprotektory pomáhajú zlepšovať chrupavku. Okrem toho by terapia mala byť sprevádzaná použitím komplexu vitamínov, aminokyselín, stopových prvkov.

  Okrem liečby drogami by ste mali dodržiavať špeciálnu diétu, meniť zaťaženie postihnutého kĺbu bandážami, ortézami, ortopedickými vložkami.

  Možno vymenovanie kurzu fyzioterapeutických cvičení alebo manuálnej terapie.

  Hlavnú úlohu pri liečbe artritídy zohrávajú fyzioterapeutické postupy. Tento spôsob boja proti tomuto ochoreniu pomáha predchádzať stagnácii kĺbov, predchádzať degenerácii svalov a väzov. Význam takýchto manipulácií je účinok impulzu magnetického poľa na zapálený kĺb. Zároveň sa znižuje bolesť, zmierňuje sa zápal, zlepšuje sa krvný obeh.

  Je dôležité si uvedomiť, že liečbu nemôžete predpísať sami alebo svojim blízkym. Každá osoba je individuálna a príčiny choroby sa líšia. V tomto ohľade je terapia tiež prísne individuálna pre každú osobu. Navyše, veľa liekov má kontraindikácie, ktoré ľudia bez špeciálneho vzdelania nemusia vedieť..

  Je liečený 1 stupňom ľudovými liekmi

  Odborníci sú skeptickí k ľudovej metóde na liečbu artritídy, čo nie je neprimerané. Domáce lieky môžu eliminovať iba bolesť, ktorá sa vyskytuje v kolene, zmierňujú opuchy a začervenanie. Tieto výrobky však nie sú vhodné na obnovenie chrupavky kĺbu..

  Prečítajte si tiež: Liečba polyartritídy

  Prvým stupňom artritídy je obdobie, keď hlavným príznakom je bolesť, takže tradičné metódy môžu pacienti používať v kombinácii s liekmi predpísanými lekárom..

  Stlačiť kapustu

  Rozdrvte čerstvú kapustu a nechte ju prejsť odšťavovačom. Výsledná šťava sa aplikuje gázovou vložkou a pergamenom ako obklad po dobu 30 až 40 minút. Procedúra sa vykonáva denne po dobu 10-14 dní večer, môžete si nechať obväz na kolene až do rána. Šťavu neuchovávajte dlhšie ako 3 dni.

  odreniny

  Suchý koreň elekampanu (50 g) sa pridá do pohára s vodkou (125 ml). Trvajte na tom, aby bola nádoba chránená pred slnečným žiarením najmenej 20 dní pri izbovej teplote. Po naliehaní napnite tinktúru a každý večer ňou trieť oblasť kolena masážnymi pohybmi počas 10 minút.

  Cenné rady! Po rozomletí sa odporúča zabaliť nohu teplým šatkou alebo šatkou, aby sa efekt zosilnil.

  Ovsené mlieka

  Po varení ovsených vločiek (4-5 polievkových lyžičiek L.) Na 6-8 minút vyberte z tepla a ochladte na izbovú teplotu. Varenú ovsenú kašu dajte na vatový tampón a pripevnite ho na problémové miesto. Liečivo na artritídu nechajte na nohe až do rána. Vykonajte procedúru každý deň po dobu 2-3 týždňov. Ovesné vločky si zachovávajú vlastnosti počas dňa, takže vždy, keď potrebujete uvariť novú porciu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  1. Čo robí medziobratlová kýla lumbosakrálnej chrbtice?Liečba mnohých chorôb je dlhá a náročná, toto tvrdenie sa vzťahuje na takúto patologickú zmenu v chrbtici, ktorá sa nazýva medziobratlová hernia.
  Ak sú u žien na spodnom bruchu, v strede alebo na vrchu pečate, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu viesť k podobnému problému.
  Čo je to výčnelok?Aké sú výčnelky?Podľa lokalizácie patológie sa rozlišujú nasledujúce typy výčnelkov:Výčnelok krčka maternice. Krk je naj mobilnejšou štruktúrou tela. Elasticitu a pohyblivosť krku zabezpečuje sedem krčných stavcov a medzistavcové platničky.