loader

Hlavná

Žalúdok

Artritída: čo to je? Príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Artritída je všeobecný koncept všetkých ochorení kĺbov. Môže to byť závažné ochorenie aj vedľajšia komplikácia mnohých ochorení. Vďaka komplexnej diagnostike a dlhodobej liečbe je artritída kĺbov jedným z najzávažnejších ochorení. Napriek tomu veľké percento vyliečených pacientov dáva lekárom príležitosť dať priaznivú prognózu.

Každý šiesty chorý človek je postihnutý. Medzitým sa dá chorobe ľahko predchádzať, včasná diagnostika zabezpečí úplné vyliečenie. Človek musí iba prehodnotiť svoj životný štýl a nezanedbávať rušivé príznaky.

Druhy artritídy

Cvičenie reumatológov a ortopédov v práci využíva niekoľko klasifikácií zápalových ochorení kĺbov naraz. Najrozsiahlejšia je však klasifikácia, ktorá čiastočne stanovuje príčiny tejto choroby. Podľa toho je artritída rozdelená na hlavnú a sekundárnu (komplikácie iných chorôb).

Termín „artritída“, ktorý zaviedli Hippokrati, sa v nasledujúcich storočiach používal na označenie akejkoľvek artikulárnej patológie. Od konca 15. storočia začali vedeckí lekári postupne izolovať jednotlivé formy choroby.

Bayu teda medzi artritídou identifikoval reumatizmus. Začiatkom 17. storočia Sydenham opísal dnu a reumatoidnú artritídu ako samostatné formy. O desať rokov neskôr Bouchard kombinoval infekčnú špecifickú artritídu pod všeobecným názvom „infekčný pseudoreumatizmus“. V 19. storočí sa Müller prvýkrát pokúsil klasifikovať patológiu kĺbov. Jasne rozlíšil zápalové ochorenia kĺbov (artritída) od dystrofických (artróza). Táto jednotka zostáva v platnosti dodnes..

Primárne formy

 • Osteoartróza - postihnuté sú chrupavkové tkanivá kĺbov, čo vedie k úplnej deformácii.
 • Reumatoidná artritída - ochorenie spojivového tkaniva s poškodením malých kĺbov.
 • Septická artritída (infekčná) - plesňová alebo bakteriálna infekcia, ktorá postihuje veľké kĺby, koleno alebo bedrá. Potom sú všetky zápaly zapojené do zápalového procesu..
 • Dna je metabolické ochorenie charakterizované rastom solí kyseliny močovej. Rana pri palci je prejavom tohto typu artritídy.
 • Stillova choroba je forma reumatoidnej artritídy, ktorú je veľmi ťažké diagnostikovať. Prevažná väčšina prípadov sa pozoruje u detí mladších ako 16 rokov.
 • Spondylitída je infekcia stavcov, ku ktorej dochádza najmä v dôsledku baktérií. Existuje niekoľko foriem tohto ochorenia - spinálna osteomyelitída a tuberkulózna spondylitída.

Artritída, komplikácia iných chorôb

Kĺbová artritída, ktorá sa vyvíja druhýkrát pri iných chorobách, vyžaduje osobitnú diagnózu, pretože v tomto prípade sa prejavujú práve ich príznaky..

Napríklad pre systémový lupus erythematodes je charakteristická okrem poškodenia malých kĺbov horúčka a motýľ: príznaky sčervenania kože tváre v tvári a nosi, ktoré majú tvar pripomínajúci motýľové krídla.

 • Systémový lupus erythematodes - ochorenie spojivového tkaniva a jeho derivátov.
 • Fialová - malé špinavé kapilárne krvácanie v koži, pod kožou alebo v slizniciach.
 • Psoriatická artritída je chronické progresívne ochorenie kĺbov, ktoré sa vyskytuje počas psoriázy..
 • Reaktívna artritída je zápalové ochorenie s poškodením kĺbov, ktoré sa vyvíja po niektorých infekciách (genitourinárne, črevné, nazofaryngeálne)..
 • Hemochromatóza je dedičné geneticky určené ochorenie, ktoré sa prejavuje porušením metabolizmu železa s jeho hromadením v tkanivách a orgánoch..
 • Hepatitída - zápalové ochorenia pečene, zvyčajne vírusového pôvodu, často sa šíriace do kĺbov.
 • Granulomatóza je zápal charakterizovaný tvorbou granulómov (uzlíkov), ktoré sú výsledkom transformácie buniek schopných fagocytózy..
 • Borrelióza je najbežnejšie ochorenie prenášané kliešťami na severnej pologuli. Baktérie sa prenášajú na človeka prostredníctvom uhryznutia infikovaných kliešťov ixodidov. Primárne je postihnutý pohybový aparát.

Presná klasifikácia veľmi uľahčuje správnu diagnostiku a ďalšiu terapiu..

Príčiny choroby

Artritída je komplexné a rozmanité ochorenie. Jeho vývoj je z mnohých dôvodov. V lekárskej klasifikácii je obvyklé rozlišovať niekoľko hlavných skupín:

 1. Infekčné provokatéri - prítomnosť vírusových a bakteriálnych chorôb.
 2. Traumatické príčiny - poškodený kĺb nebol úplne obnovený, čo následne spôsobilo zápalový proces.
 3. Imunologické faktory - podvýživa, nedostatok vitamínov, zlé návyky vrátane zneužívania kofeínových nápojov zvyšujú riziko ochorenia.
 4. Genetická predispozícia. Toto ochorenie sa môže zdediť. Ak sú v kruhu najbližšej rodiny tí, ktorí trpia zápalom kĺbov, zvyšuje sa šanca na ochorenie.

Ohrozený je veľmi široký okruh ľudí. Okrem zrejmých dôvodov existujú okolnosti, ktoré dávajú chorobu silný impulz:

 • Žena. Štatistiky ukazujú, že ženy sú oveľa pravdepodobnejšie ako muži pri hľadaní pomoci reumatológom. Existuje logické vysvetlenie. Prirodzený, ale ťažký proces tehotenstva a pôrodu okráda telo o mnoho užitočných vitamínov a minerálov. Nosenie dieťaťa predstavuje zvýšené zaťaženie celého pohybového aparátu a možné komplikácie vo forme artritických chorôb..
 • Chronické choroby.
 • Zlomeniny, výrony, dislokácie a iné zranenia.
 • Chirurgia v celkovej anestézii.
 • Akákoľvek alergia.
 • Očkovacie komplikácie.
 • Iné choroby kĺbov. Napríklad artróza, burzitída, Bequeirova cysta takmer vždy spôsobujú komplikácie.
 • Staroba. V priebehu času sa kĺby zvyknú opotrebovať, ak nevykonáte súbor opatrení.

Stručne povedané, možno tvrdiť, že v ohrození môže byť ktokoľvek, vrátane malých detí.

symptomatológie

Hlavným indikátorom choroby je bolesť jedného alebo viacerých kĺbov. Mnoho ľudí to neberie vážne. Krátke nepohodlie nespôsobuje žiadne zvláštne nepríjemnosti. Nepriaznivé symptómy sa rýchlo zmierňujú masážou alebo užívaním jednoduchých liekov proti bolesti..

V priebehu času sa ignorovanie príznakov stáva ťažším. Bolesť zosilňuje, nadobúda zvlnený charakter. Pri pohybe av noci sa choroba zhoršuje.

Počas tohto obdobia sa objavujú zrejmé príznaky:

 • Ranná stuhnutosť;
 • Opuch sprevádzaný sčervenaním pokožky;
 • Horúčka v oblasti zápalu;
 • Obmedzená pohyblivosť v dôsledku silnej bolesti;
 • Deformácia kĺbu viditeľná voľným okom.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od druhu. Ako príklad môžete uviesť najbežnejšie choroby a vytvoriť všeobecný obraz príznakov:

 1. Reumatoidná artritída sa vyznačuje symetrickým poškodením kĺbov, v ohybe sa objavujú viditeľné uzliny. Exacerbácia ochorenia sa pozoruje skoro ráno, popoludní príznaky prakticky vymiznú. Ak je choroba v akútnom štádiu, pacient je veľmi horúčkovitý, končatiny znecitlivia, pri vdýchnutí sa objaví silná bolesť, zvýšia sa lymfatické uzliny, blikanie je sprevádzané ostrou bolesťou.
 2. Reaktívna artritída - v pozadí všeobecných príznakov sa vyskytuje zápal močových ciest, výskyt cystitídy, uretritída. Zvýšené slzenie, bolesť očí, komplikácie spojoviek.
 3. Infekčné - zimnica, horúčka, silné bolesti hlavy, celková slabosť, opuch tkanív kĺbov. Druh infekcie, ktorá spôsobila ochorenie, sa určuje pomocou testov.
 4. Dna - kĺby rúk a nôh veľa napučiavajú. Najčastejšie sú postihnuté prvé kĺby veľkých prstov. Dna artritída sa však môže objaviť na lakťoch, na kolenách, na prstoch. Miesta zápalu červenajú. Krvácajúca sa bolesť - od veľmi silnej zášklby po slabú, šíriacu sa.
 5. Psoriatické - malé kĺby prstov na nohách sa zväčšujú, čo spôsobuje všeobecné opuchy končatín. Nie je symetrický, na rozdiel od reumatoidov. Pokožka postihnutých prstov získava karmínovo modrastý odtieň, ako po náraze. Úplná alebo čiastočná nedostatočná mobilita. Bolesť je veľmi silná. Bez silných anestetík je nemožné.
 6. Osteoartritída - príznaky sa objavujú pomaly, postupne s postupom choroby. Prvým alarmujúcim znakom je kŕč končatín a chrbtice. V závislosti od formy kurzu môže byť mnoho rokov v regresnej fáze. Mimoriadne nebezpečný pre malé príznaky s rozsiahlymi léziami.
 7. Traumatický - zápalový proces sa prejavuje objavením sa chrupavky v poškodených kĺboch, ako pri osteoartritíde. Bolesť a opuch sa môžu objaviť čoskoro. Preto nezohľadnite primárne príznaky.

diagnostika

Diagnóza kĺbovej artritídy sťažuje veľké množstvo príčin a symptómov. Iba skúsený a vysokokvalifikovaný lekár bude schopný zhromaždiť všetky zložky choroby do jedného obrázka. Ak sa dajú bežné druhy diagnostikovať dostatočne rýchlo, zriedkavé typy spôsobené inými chronickými patológiami sa nedajú ľahko zistiť. Napríklad reumatoidná artritída kĺbov, zatiaľ zostáva reumatológom záhadou - príčiny vzhľadu nie sú dostatočne odôvodnené..

Na predpísanie účinného priebehu liečby sa vykoná konečná diagnóza spolu s hlavnými príčinami..

Za týmto účelom sa vykonáva široká škála lekárskych udalostí:

 • Zhromažďuje sa kompletná anamnéza;
 • Vykonávajú sa laboratórne testy (všeobecná biochémia krvi, stanovenie hladiny cukru, test PCR, analýza moču atď.).
 • Infekčné, alergické, traumatické, bakteriálne a iné spojenia sú vylúčené pred určením provokatívnej;
 • Výskum pomocou diagnostických zariadení - rádiografia, ultrazvuk, MRI;
 • Vypĺňanie dutiny kĺbov v biopsii synoviálnej tekutiny.
 • artroskopia Modernejší spôsob skúmania kĺbov a zhromažďovania synoviálnej tekutiny. Metóda poskytuje presné údaje a spravidla nevyžaduje opakované postupy..
 • Vytvorí sa kompletný klinický obraz choroby.

Všetky postupné diagnostické kroky sú rozhodujúce pre určenie choroby kĺbov. Komplexný výskum hardvéru nevylučuje, ale vzájomne sa dopĺňa.

Ako je uvedené vyššie, stanovenie správnej diagnózy je náročná úloha. Preto nie je možné ignorovať ani nahradiť akékoľvek diagnostické metódy. Terapia a ďalšia prognóza ochorenia na tom úplne závisia..

Liečba artritídy

Liečba artritídy prebieha v niekoľkých fázach. Na každom z nich má terapia svoje vlastné ciele a ciele, ktoré sú implementované s použitím určitých techník. Ak sú v počiatočných štádiách konzervatívne, používajú sa štandardné schémy, potom je už v nasledujúcich štádiách ukázaný chirurgický zákrok až do odstránenia postihnutých kĺbov..

Ciele akejkoľvek terapie sú rovnaké:

 • Zmierniť bolesť;
 • Zastaviť priebeh choroby;
 • Obnovte spoj;
 • Eliminujte možné komplikácie.

Na dosiahnutie výsledkov použite:

 • Drogová terapia. V prvom rade sa zameriava na zmiernenie nepríjemnej bolesti a obnovenie normálneho životného štýlu - spánku, práce, pohybu a každodenných aktivít. Predpíšte protizápalové a analgetické lieky (napríklad Diclofenac, Baralgin, Ketorol), ktoré sa nemôžu zbaviť choroby, ale eliminujú syndróm bolesti. Chondroprotektory, ktoré sú schopné obnoviť chrupavku. Antibiotiká s rôznym spektrom účinku na zmiernenie závažného zápalu a abscesu.
 • Fyzioterapeutické opatrenia. Zahŕňajú UV, elektroforézu s liekmi proti bolesti, fonoforézu, masáž, bahennú terapiu, otepľovanie, telové zábaly, hydromasáž a terapeutické kúpele. Po týždennom cykle sa stav pacienta výrazne zlepšuje. V spojení s liečbou liekom sa akýkoľvek typ artritídy stáva prakticky asymptomatickým. Kvalita života pacienta sa zlepšuje a už bude schopný začať denné povinnosti.
 • Fyzioterapeutické cvičenia a vyvážená výživa. Liečba artritídy si vyžaduje kompletné preskúmanie stravy. Do stravy sa nevyhnutne zavádza veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, tučné mäso sa nahrádza rybami a morskými plodmi, vyprážané, solené, korenené jedlá a všetky druhy korenín sú úplne vylúčené. Všetko jedlo sa varí a dusí iba bez pridania oleja. Výživa v strave poskytne telu potrebné minerály a vitamíny, najmä postihnuté kĺby.

Fyzická aktivita je tiež predmetom úpravy. Stav odpočinku a konštantný odpočinok na lôžku iba zhoršia stav pacienta. V závislosti od závažnosti ochorenia je záťažová terapia predpísaná individuálne ošetrujúcim lekárom. Komplex by sa mal vykonávať pravidelne, bez medzier, berúc do úvahy všetky lekárske odporúčania.

Príkladom je séria cvičení na artritídu členkového kĺbu:

 • hladké valcovanie sa od ponožky po pätu;
 • chôdza na vnútornej strane chodidla;
 • skoky na nohách;
 • chôdza po pätách;
 • v polohe na sedenie, pritiahnutie prstov k sebe.

V závažných prípadoch je možné veľa cvičení vykonávať vo vode, kde je záťaž znížená a cvičebná terapia je pohodlnejšia. Tiež je znázornené použitie rotopedu.

Liečebná masáž znižuje napätie a opuchy kĺbov. Je nevyhnutne zahrnutý do celkovej liečby artritídy. Návšteva kúpeľného zariadenia pomôže dosiahnuť maximálne výsledky..

V každom prípade sú všetky terapeutické opatrenia, fyzioterapeutické cvičenia a lieky predpísané iba ošetrujúcim lekárom na základe diagnózy..

Tradičné metódy liečby artritídy

V boji proti tejto chorobe sú všetky metódy dobré. Tradičná medicína ponúka veľa receptov testovaných na nikoho. Najobľúbenejšie z nich:

Ihličnaté kúpele. Vetvy sa jedli vriacou vodou, trvali na tom, 10 minút, dolné končatiny v nádobe s ihlami po dobu 30 minút. Po zákroku choďte okamžite spať. Môže sa opakovať denne až do úľavy.

Ľanové semená zahrievajte v peci alebo na panvici na sucho, vložte do vrecka na tkanivá a naneste na bolesť.

Čerstvá kapusta je známa svojimi protizápalovými účinkami. Na miesta postihnuté artritídou, ktoré boli predtým namazané akýmkoľvek medom, naneste teplé plachty. Zabalte komprimáciu lepiacou fóliou a teplým šatkou. Odporúča sa to urobiť v noci.

Surové kuracie vajce dôkladne premiešajte s dvoma polievkovými lyžicami stolovej soli, zmes naneste na čistú bavlnenú handričku a zabaľte ju. Po zaschnutí naneste novú časť zmesi.

Kefir sa zmiešal s drvenou kriedou na hustú kyslou smotanu. Dajte komprimát cez noc. Reliéf vás nenechá čakať.

Napriek účinnosti alternatívnych metód by sa malo pamätať na to, že samoliečba môže skončiť veľmi zle. Bez tradičných metód bude pozitívny výsledok dočasný a artritída sa čoskoro vráti..

Kombinácia niekoľkých metód, tradičnej a tradičnej medicíny poskytuje stabilný, dlhotrvajúci účinok a znižuje riziko relapsu..

prevencia

Prognóza všetkých typov artritídy je vo všeobecnosti priaznivá. Vo väčšine prípadov je choroba úplne liečiteľná v priebehu 6-9 mesiacov. Počas tohto obdobia je dôležité nevzdávať sa celého života, ale čo najviac sa mu prispôsobovať. Implementácia jednoduchých odporúčaní a pravidiel zlepší celkový stav pacienta:

 • Znížte zaťaženie kĺbov;
 • Vykonajte naťahovacie cvičenia;
 • Prísne vykonávanie všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 • Plný spánok;
 • Diéta vyváženej stravy.

Zdravie úplne závisí od sebaovládania a dodržiavania pravidiel. Jedná sa o malú cenu za kompletný liek na artritídu. Je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo recidíve.

 • Zdravá a správna výživa by mala byť dobrým zvykom na celý život. To pomôže nielen zabrániť návratu artritídy, ale tiež priaznivo ovplyvní celkový stav tela.
 • Úplne odstráňte alkohol a fajčenie. Zlé návyky nikdy neprispeli k dobrému zdraviu.
 • Vyhnite sa infekčným chorobám. Za týmto účelom užívajte imunomodulačné lieky a opatrne liečte aj nádchu.
 • Žiť aktívnym životným štýlom. Dlhé prechádzky, uskutočniteľné športy by mali byť každodennou zodpovednosťou.
 • Vyvarujte sa silnému fyzickému namáhaniu, aby ste minimalizovali riziko zranenia..
 • Preventívna masáž pred spaním.

Iba úplným prepracovaním svojho životného štýlu môžete relapsu a zabrániť rozvoju artritídy s obnovenou energiou. Ak sa choroba vrátila, ignorovať aj menšie, na prvý pohľad príznaky - priama cesta k chirurgickému stolu a možné postihnutie.

Komplikácie reumatoidnej artritídy - aké je nebezpečenstvo?

Reumatoidná artritída je nebezpečná patológia s chronickým priebehom, ktorú nemožno úplne vyliečiť. Komplikácie reumatoidnej artritídy sú veľmi nebezpečné. Okrem toho, že artritída vedie k postihnutiu, jej následky poškodzujú vnútorné orgány a môžu znížiť priemernú dĺžku života pacienta o 7 až 10 rokov..

O tejto chorobe

Povaha reumatoidnej artritídy stále nie je úplne objasnená.

Reumatoidná artritída je autoimunitná patológia, jej príčiny stále nie sú presne identifikované. Ochorenie ovplyvňuje kĺby a tkanivá okolo nich. Artritída spôsobuje zápal, ktorý sa vyvíja v dôsledku útoku vlastnej imunity na kĺby kostry..

 • poškodenie viacerých kĺbov;
 • opuch a zápal;
 • bolesť kĺbov;
 • znížená pohyblivosť a deformácia kĺbov.

Ochorenie postupuje rýchlo a postihuje viac a viac kĺbov. Osobitne nebezpečné je systémová artritída, pri ktorej sa do patologického procesu podieľajú všetky veľké a malé kĺby kostry..

Reumatoidná artritída so systémovým priebehom rýchlo vedie k zníženiu pohyblivosti kĺbov. V priebehu času to vedie k zdravotnému postihnutiu a zdravotnému postihnutiu..

Vplyv artritídy na pohybový aparát

Pri artritíde je lepšie vyhnúť sa stresu v chrbtici.

Prvé komplikácie tohto ochorenia sa rozširujú na pohybový aparát. Narušenie jedného kĺbu v dôsledku zápalového procesu vedie k rozvoju komplikácií reumatoidnej artritídy na iných kĺboch. Toto je zvlášť výrazné pri léziách dolných končatín..

Zápal kolenného alebo členkového kĺbu významne obmedzuje pohyblivosť tohto kĺbu. Pri artritíde je potrebné imobilizovať postihnutý kĺb, aby sa zastavil patologický proces. Výsledkom je, že sa pacient musí pohybovať pomocou palice alebo barle. Znamená to prerozdelenie záťaže tela na zdravú nohu. Pretože v tele sa vyskytuje imunopatologický proces, zvýšené zaťaženie zdravého kĺbu spôsobuje, že imunitné bunky naň útočia, v dôsledku toho zápal ovplyvňuje kĺby symetricky.

Reumatoidná artritída, ktorá postihuje jeden veľký kĺb, sa teda v priebehu času šíri a ovplyvňuje všetky nové kĺby. Toto ochorenie môže ovplyvniť všetky malé a veľké kĺby, vrátane rúk, nôh a chrbtice.

Mimoriadne komplikácie choroby

Reumatoidná artritída negatívne ovplyvňuje celé telo

Mimoriadne komplikácie po artritíde zahŕňajú poškodenie vnútorných orgánov a epidermu. Po prvé, celkový zdravotný stav pacienta trpí neustálym intoxikáciou tela v dôsledku rozsiahleho zápalového procesu.

Bežné komplikácie zahŕňajú:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť
 • strata chuti do jedla;
 • rýchle chudnutie;
 • konštantná únava;
 • postihnutia;
 • poruchy spánku.

To všetko výrazne zhoršuje kvalitu života pacienta, negatívne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému a vedie k ešte väčšiemu zhoršeniu kĺbových prejavov choroby..

Poškodenie epidermy a svalov pri artritíde

Dôsledky a komplikácie reumatoidnej artritídy sa prejavujú v činnosti celého organizmu. Z epidermy je:

 • hyperkeratóza;
 • erytém;
 • sčervenanie kože okolo zapálených kĺbov;
 • vytváranie uzlov a tesnení pod kožou;
 • mikroinfarkty nechtov.

V závažných prípadoch je rozvoj gangrény prstov možný v dôsledku narušenia trofizmu epidermy v týchto oblastiach. Táto komplikácia je charakteristická pre artritídu malých kĺbov prstov na rukách a nohách. Svalové tkanivo tiež trpí artritídou. Prejavuje sa to znížením alebo zvýšením svalového tonusu, znížením svalovej hmoty. Takéto komplikácie sú spojené predovšetkým s porušením trofického tkaniva okolo kĺbov. Reumatoidná artritída môže byť sprevádzaná rigiditou svalov a častými záchvatmi..

Poškodenie orgánov videnia

Najčastejšie sa pri reumatoidnej artritíde pozoruje konjunktivitída. Táto komplikácia je súčasťou trojice symptómov Reiterovho syndrómu, charakteristického pre artritídu. Pri reumatoidnej artritíde, sčervenaní a zápale spojiviek, roztrhnutí očí sa pozoruje fotocitlivosť..

V závažných prípadoch sa vyvíja Sjogrenov syndróm. Toto je nebezpečná komplikácia, pri ktorej je narušená práca slzných žliaz. Ak reumatoidná artritída spôsobila také komplikácie, výsledok je často nepriaznivý - jedná sa o úplnú stratu zraku.

Poškodenie obličiek

Močový systém je tiež vystavený silnému stresu kvôli opuchu s artritídou. Pri infekčnej artritíde existuje riziko vzniku nefropatie a pyelonefritídy. Napriek vysokým rizikám je poškodenie obličiek zriedkavé. Riziko takejto komplikácie sa zvyšuje, ak sú prítomné ďalšie chronické choroby, ako je dna alebo psoriáza..

Kardiovaskulárne komplikácie

Komplikácie reumatoidnej artritídy v srdci sú mimoriadne nebezpečné a môžu mať nezvratné následky. Možné komplikácie zahŕňajú:

 • myokarditída;
 • pericarditis;
 • ateroskleróza;
 • vysoký tlak.

Myokarditída a perikarditída sú zápalové lézie myokardu, ktoré si vyžadujú včasnú detekciu a liečbu. Takéto komplikácie sú zriedkavé, ale veľmi nebezpečné. Na pozadí artritídy je riziko vzniku aterosklerózy a hypertenzie významne zvýšené. V prvom rade je to kvôli ďalším komplikáciám artritídy, ktoré spolu negatívne ovplyvňujú fungovanie kardiovaskulárneho systému. Napríklad, ak choroba spôsobuje obličkové komplikácie, zvyšuje sa opuch, ktorý negatívne ovplyvňuje činnosť srdca.

Artritída a nervový systém

Reumatoidná artritída najčastejšie spôsobuje komplikácie nervového systému. Dôvodom je:

 • kompresia nervov;
 • poruchy spánku;
 • spinálne lézie.

Kompresia nervov zapáleným kĺbom a opuchnuté periartikulárne tkanivá vedú k zvýšenej bolesti. Ťažké predĺženie kompresie spôsobuje lokálne znecitlivenie kože a parestéziu.

Aktivita nervového systému sa zhoršuje v dôsledku porúch spánku spôsobených artritídou. Pacienti často trpia nespavosťou kvôli zvýšenej bolesti v noci. To vedie k stresu, apatii, neustálej únave, ktorá sa môže nakoniec vyvinúť na astenický syndróm..

Ak zápal reumatoidnej artritídy prechádza do miechy, existuje riziko vzniku mnohých cerebrovaskulárnych porúch spojených so stlačením nervových koreňov miechy a miechy (so zápalom v cervikálnej oblasti)..

Artritída a pľúca

Komplikácie reumatoidnej artritídy v pľúcach sú spojené s poruchou trofického orgánu alebo s výskytom reumatoidných uzlín v orgánoch dýchacieho systému. To vedie k rozvoju pohrudnice a bronchiolitidy..

Reumatoidné uzliny môžu spôsobiť silné kašeľ sprevádzané sekréciou krvi. Nebezpečnou komplikáciou tohto ochorenia je tiež pľúcna hypertenzia, ktorá sa vyvíja ako komplikácia liekovej terapie..

Aké komplikácie závisia?

Predčasné liečenie choroby môže zabrániť komplikáciám.

Riziko komplikácií reumatoidnej artritídy závisí od liekovej terapie. Liečba patológie kĺbov v ranom štádiu vývoja sa uskutočňuje s minimálnymi zdravotnými rizikami. Čím skôr je artritída zistená, tým priaznivejšia je prognóza. Na tento účel sa predpisuje analýza ADCP, ktorá pomáha identifikovať patológiu ešte pred nástupom prvých príznakov.

predpoveď

Reumatoidná artritída sa nelieči, ale správne zvolený liečebný režim môže zastaviť progresiu ochorenia. Kľúčom k absencii komplikácií je dosiahnutie predĺženej remisie. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné včas identifikovať chorobu a podrobiť sa komplexnej liečbe. Pacient musí presne dodržiavať odporúčania lekára.

Po ukončení exacerbácie sa odporúča vykonať test ADC najmenej dvakrát ročne. Toto poskytne čas na odhalenie začiatku exacerbácie a progresie artritídy..

Artritída: príznaky a liečba zápalu kĺbov

Neexistuje jednotná klasifikácia zápalových ochorení kĺbov, líšia sa v závislosti od etiológie, lokalizácie alebo povahy procesu.

Lokalizáciou

Rozlišujú sa tieto typy artritídy:

 • Monoartritída - zápal jedného kĺbu.
 • Polyartritída - choroba pokrýva niekoľko kĺbov.

Podľa povahy choroby

Klasifikácia artritídy zahŕňa rozdelenie choroby na akútne a chronické formy.

Akútna forma sa vyznačuje horúčkou, prejavmi intoxikácie, bolesťami kĺbov. Ak je osoba chorá dlhšie ako tri mesiace, patológia sa stáva chronickou. V tomto prípade sú kĺby zdeformované, pohyby v nich sú obmedzené v dôsledku neustálej bolesti.

Z dôvodu pôvodu

Artritída kĺbov môže byť spôsobená vonkajšími alebo vnútornými príčinami..

Interné faktory vyvolávajú rozvoj nasledujúcich druhov artritídy:

 • reumatoidná;
 • psoriatická;
 • postihnutý dnou.

Vonkajšie príčiny môžu viesť k rozvoju týchto typov patológie:

príčiny

Príčiny artritídy sa môžu líšiť.

infekcie

Infekčná artritída je spôsobená stafylokoky, streptokoky, gonokoky, črevná a anaeróbna mikroflóra..

Patológia sa často vyvíja na pozadí nasledujúcich chorôb:

 • brucelóza;
 • tuberkulózna osteomyelitída;
 • plesňové kostné lézie s tvorbou vredov a fistúl.

Reumatická forma je tiež spojená so streptokokovou infekciou..

Autoimunitná patológia

Príčiny reumatoidnej artritídy nie sú úplne preukázané. Toto chronické ochorenie kĺbov je spojené s genetickým defektom v ľudskom imunitnom systéme..

Pod vplyvom provokujúcich faktorov sa vyvíja autoimunitná reakcia, pri ktorej sa vytvárajú protilátky na vlastných tkanivách tela..

Psoriatická artritída pravdepodobne patrí do tejto skupiny, ktorej výskyt je spojený s poruchami imunitnej obrany..

zranenia

Zápalový proces sa vyvíja po traume. To platí aj pre profesionálnych atlétov a ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou..

alergie

Infekčná alergická alebo reaktívna artritída často vyvoláva alergiu. Zápal kĺbov sa vyskytuje ako alergická reakcia na mimokĺbovú infekciu.

Častejšie je to výsledok urogenitálnej, črevnej infekcie, aktívnej fázy reumatizmu. Pri bakteriologickej analýze synoviálnej tekutiny nie je patogén pridelený.

Poruchy metabolizmu

Príčiny artritídy môžu byť metabolické poruchy. Dna je ochorenie spôsobené patológiou metabolizmu purínov a zvýšeným obsahom kyseliny močovej v krvi. Zároveň sa v kĺboch ​​ukladá urát, ktorý ich poškodzuje..

Prispievať k rozvoju obezity, zlých návykov, sedavého životného štýlu, nedostatku vitamínov, podchladenia, genetickej predispozície.

Príznaky artritídy

Zápalové zmeny v kĺboch ​​sa prejavujú rovnako, ale rôzne formy etiológie majú určité znaky.

Základné, spoločné pre všetky formy

Pre všetky odrody tejto patológie sú príznaky artritídy:

 • bolesť pri pohyboch, zhoršená fyzickou námahou a na konci dňa uprostred únavy;
 • zníženie rozsahu pohybu v kĺbe;
 • sčervenanie kože a zvýšenie miestnej teploty v oblasti kĺbu;
 • opuch periartikulárnych tkanív;
 • drviace pohyby;
 • nočná myalgia;
 • porušenie všeobecného stavu (horúčka, slabosť, strata chuti do jedla).

V závislosti od príčiny choroby

Znaky artritídy môžu mať špecifické rozdiely..

Pri infekčnej bakteriálnej artritíde je zvyčajne postihnutý kolenný kĺb, niekedy sa pozoruje patológia bedrových kĺbov. Ochorenie pokračuje násilne, sprevádzané prejavmi všeobecnej intoxikácie. Mimoriadne prejavy: zväčšenie sleziny, lymfatické uzliny, poškodenie iných orgánov.

Pri infekčnej (špecifickej) artritíde z kĺbov sa pozorujú nasledujúce zmeny:

 • migračná polyartritída s hubovými a urogenitálnymi infekciami;
 • koža nad kĺbom je studená, sčervenaná, opuchnutá;
 • osteomyelitída;
 • atrofia periartikulárnych svalov;
 • kontrakcie flexií;
 • deformácia kĺbu.

Pri psoriáze sa asymetrická polyartritída rúk vyvíja bez rannej stuhnutosti a silnej bolesti. Charakteristické sú sprievodné lézie kože, Achillovej šľachy, nechty a oči.

Reaktívna artritída nastáva 10 až 20 dní po urogenitálnej infekcii alebo akútnom črevnom ochorení.

znaky:

 • asymetrické poškodenie kĺbov nôh vrátane metatarsofalangálneho kĺbu prvého prsta;
 • bolesť v rôznych častiach chrbtice;
 • zapojenie sakroiliakálnych oblastí do procesu;
 • sprievodné lézie orgánov zraku, pokožky a slizníc.

Pri reumatoidnej artritíde je zápal kĺbov symetrický, vo väčšine prípadov začína kĺbmi rúk a nôh. Neskôr dochádza k rastu synoviálnej membrány a osteofytov, čo vedie k deformácii kĺbov.

Možné zmeny v kolennom kĺbe a subluxácia krčnej chrbtice, rozvoj chronického opuchu rúk.

Charakteristická je ranná stuhnutosť, ktorá sa v počiatočných štádiách choroby vyrovná s ľahkou masážou a cvičením.

Sprievodné príznaky: poškodenie väzivového aparátu, svalov. Systémové prejavy: subkutánne reumatoidné uzliny v oblasti najviac zranených kĺbov, poškodenie srdca, očí, obličiek, pľúc.

Dna - zápal kĺbov sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme. Akútna dnavá artritída je charakterizovaná asymetrickou léziou prvého metatarzofalangálneho kĺbu so silnou bolesťou.

K útoku dochádza náhle v noci, sprevádzané rýchlym nárastom lokálnych zmien - edém, erytém, teplota, ktoré dosahujú maximum počas dňa.

Ak pacient nedostáva liečbu, častejšie sa opakujú záchvaty sprevádzané porušením celkového stavu. Chronická forma ochorenia sa podobá reumatoidnej artritíde.

Pre traumatickú artritídu je charakteristická bolesť, opuch v oblasti kĺbu, drhnutie počas pohybov.

stupňa

Fázy artritídy sú určené stupňom zanedbávania choroby, závažnosťou klinických prejavov a výsledkami rôntgenového vyšetrenia..

Artritída 1. stupňa sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch kĺbov;
 • únava pri chôdzi;
 • nočná bolesť kĺbov (so psoriázou).

Reumatoidná artritída 1. stupňa je charakterizovaná výskytom rannej stuhnutosti, najmä v kĺboch ​​rúk. Na röntgenovom žiarení je artritída prvého stupňa charakterizovaná prítomnosťou zápalových zmien.

Artritída 2. stupňa môže byť podozrením na lokálne zmeny. V kĺboch ​​sa objaví opuch, pokožka sčervená a na dotyk je horúca. V druhej fáze ochorenia pohyb spôsobuje bolesť a je sprevádzaný kŕčom..

Porucha reumatoidnej artritídy druhého stupňa môže byť spôsobená ťažkou rannou stuhnutosťou, bolesťou kĺbov, obmedzeniami pohybu, čo komplikuje starostlivosť o seba a znižuje výkonnosť. Na röntgenových lúčoch je viditeľná deštrukcia chrupavky a erózia kostí.

Artritída stupňa 3 sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou kĺbov. V tretej fáze artritídy je na rôntgenovom snímaní viditeľná deštrukcia kĺbových prvkov a výrazná deformácia kĺbov..

Ktorý lekár lieči artritídu??

Kto lieči artritídu? Ak sa vyskytnú nepríjemné javy zo strany kĺbov, osoba by sa mala spojiť s miestnym terapeutom, ktorý predpíše všetky potrebné vyšetrenia..

Na základe získaných výsledkov bude pacient v závislosti od predbežnej diagnózy odporučený na konzultáciu s reumatológom, špecialistom na TB, imunologom..

Diagnóza artritídy

Diagnóza je zameraná na stanovenie etiológie poškodenia kĺbov, pretože od toho závisí primeranosť a účinnosť liečby. Preto je potrebná dôkladná anamnéza, vyšetrenie pacienta.

Laboratórny výskum

Ak chcete zistiť príčinu choroby, musíte urobiť niekoľko testov:

 • Krvný test - odhaľuje zápalové príznaky, reumatoidný faktor, vysoké hodnoty C-reaktívneho proteínu, kyseliny močovej.
 • Bakteriologické a sérologické testovanie krvi, moču. Reumatická lézia je teda sprevádzaná vysokými titrami protilátok proti hemolytickému streptokokovi typu A.
 • Analýza intraartikulárnej tekutiny.
 • Bakteriologická analýza výkalov.
 • Mantouxov test.

Prístrojové metódy

Rádiografia odhaľuje bežné znaky, ktoré umožňujú diagnostikovať artritídu. Niektoré odrody choroby majú na obrázkoch špecifické vlastnosti..

V počiatočných fázach sú zistené nasledujúce zmeny:

 • erózia chrupavky;
 • zúženie spoločného priestoru;
 • zápalové prejavy.

Neskoré štádium:

 • fenomény osteoporózy;
 • známky poškodenia kĺbových kostí;
 • ankylóza.

Okrem toho sa vykonávajú tieto vyšetrenia: ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, artroskopia, rádioizotopové skenovanie..

Komplexné ošetrenie

Ako liečiť artritídu kĺbov? Liečivá na artritídu patria do rôznych farmakologických skupín. Ich účinné použitie závisí od včasnosti začiatku liečby a správne stanovenej príčiny choroby.

Patológia sa lieči liekmi nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín, meloxikam);
 • glukokortikosteroidné hormóny (triamcinolón, hydrokortizón, prednizolón);
 • analgetiká;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá.

Liečebný režim pre rôzne typy artritídy sa môže líšiť v dávke a trvaní priebehu:

 • Infekčná a reaktívna artritída sa lieči povinným predpisovaním antibiotík. Po ukončení liečebného postupu musíte zložiť opakované testy na identifikáciu patogénu..
 • Je artritída liečená alebo nie, ak má autoimunitnú etiológiu? Základná terapia, vrátane imunosupresív a solí zlata, je hlavná v reumatoidnej forme. Liečba artritídy kĺbov týmito liečivami sa uskutočňuje s prihliadnutím na zdravotný stav pacienta a pod lekárskym dohľadom. Uskutočňuje sa tiež hormonálna terapia. Liečba hormónmi vo vnútri sa vykonáva iba podľa prísnych indikácií.
 • Pri psoriáze by mala existovať aj kombinácia základnej liečby s NSAID a miestnymi pôvodcami. Liečba sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi podávania liečiva..
 • Ako liečiť tuberkulóznu artritídu? Účinná starostlivosť je možná iba na oddeleniach tuberkulózy, ktoré používajú konkrétne lieky.
 • Ako liečiť dnovú artritídu kĺbov? Liečenou artritídou tejto odrody v akútnom štádiu môžu byť špeciálne vybrané dávky kolchicínu, NSAID vo vysokých dávkach, intraartikulárne podávanie hormónov, intramuskulárne použitie analgetík..

Pre všetky typy artritídy sa používa lokálna terapia:

 • zavedenie anestetických roztokov do periartikulárnej oblasti;
 • Aplikácie Dimexidum;
 • masti a gély obsahujúce NSAID a hormóny.

Chirurgická liečba sa používa v pokročilom štádiu ochorenia as neúčinnosťou konzervatívnych metód.

Fyzioterapia lieči aj artritídu. Je znázornená na pozadí miernej a nízkej aktivity procesu. Je predpísaná fonoforéza s hydrokortizónom, blato, terapeutické kúpele. Ak neexistujú kontraindikácie, aplikujte masáž.

diéta

Artritída je choroba, ktorá vo veľkej miere závisí od správnej a vyváženej stravy..

Odborníci na výživu považujú tieto zložky za potrebné:

 • omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (morské mastné ryby);
 • vápnik (mliečne výrobky, tvaroh, tvrdé syry);
 • horčík (obilniny, otruby, zelenina).

Je potrebné obmedziť cukor a ľahko stráviteľné uhľohydráty. Mali by sa vylúčiť alkohol, korenené a slané jedlá. Diéta číslo 6 lieči artritídu spôsobenú dnou. Zároveň sú zakázané mastné odrody mäsa, rýb a vnútorností. Viac o strave pre kĺby →

Fyzické cvičenia

V akútnom štádiu je potrebný mier na zníženie zápalu..

Pri reumatoidnej artritíde by mal byť režim motora šetrný, s výnimkou nadmerného zaťaženia kĺbu.

Ak nie sú kontraindikácie, potom so znížením bolesti, najprv pasívnym, potom začnú aktívne pohyby v kĺbe.

Podmienky: nedostatok náhlych pohybov, vysoké tempo, bolesť a únava počas cvičenia. Súbor cvičení sa vyberie v závislosti od formy ochorenia a veku pacienta.

Tradičné zaobchádzanie

Tradičná medicína lieči aj artritídu. Zápal kĺbov sa môže zmierniť vnútorným alebo vonkajším užívaním drog. Ak nedochádza k alergii, požitie odvarov z bobúľ, zemiaková šťava, jablčný mušt, octová cesnak dobre pomáha..

Miestne použitie obkladov s blatouchovými kvetmi, trením tinktúry z kvetov lila a púpavy, nanášaním nočných lopútok alebo listov kapusty. Všetky použité recepty by sa mali oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, pretože môžu byť kontraindikované.

predpoveď

Choroba je chronická a pomaly progreduje. Preto je výsledok niektorých foriem považovaný za podmienečne nepriaznivý a môže spôsobiť zdravotné postihnutie..

Včasná liečba a adekvátna liečba prispievajú k dlhodobej remisii a udržiavaniu. Včasné začatie liečby infekčnej artritídy umožňuje úplné vyliečenie.

Včasné poskytnutie starostlivosti o psoriázu a dnu sa vo väčšine prípadov vyhýba závažným deformáciám a trvalému zdravotnému postihnutiu.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju kĺbových ochorení, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • správna a vyvážená výživa;
 • s výnimkou preťažení, zranení a podchladenia;
 • fyzická aktivita, športové aktivity;
 • nosiť pohodlné topánky.

Artritída - choroba pohybového aparátu, ktorá spôsobuje človeku veľa problémov.

Patológia obmedzuje pohybovú aktivitu, narúša pracovnú schopnosť, v pokročilých prípadoch sú pacienti postihnutí. Preto je také dôležité, aby sa pri objavení príznakov choroby obrátila na odbornú pomoc.

Seronegatívna reumatoidná artritída

Seronegatívna reumatoidná artritída začína a nejde celkom tak, typická séropozitívna artritída. K tomu sa pripájajú ťažkosti pri diagnostike a liečbe choroby.

Ale nie všetko je také strašidelné: na moskovskej klinike „Paramita“ sa s touto patológiou dokážu vyrovnať.

Štatistika výskytu

Ide o chronické systémové zápalové ochorenie spojivového tkaniva autoimunitnej povahy s primárnou léziou a deformáciou kĺbov a vnútorných orgánov. Séronegatívne formy artritídy sú charakterizované skutočnosťou, že na rozdiel od séropozitívnej formy v krvi a kĺbovej tekutine pacientov nie je zistený reumatoidný faktor (RF) - protilátky proti imunoglobulínu G, ktorý sa transformuje na antigén, ktorý je pre telo cudzí - antigén. Kód choroby ICD je 10 M06.0.

Seronegatívna reumatoidná artritída (CHRA) postihuje jednu pätinu všetkých pacientov s RA. Výskyt choroby nie je vyšší ako 1%. Ženy ochorejú častejšie.

Ako sa choroba vyvíja?

Hlavným dôvodom rozvoja seronegatívnej reumatoidnej artritídy je genetický faktor - rodinná náchylnosť k chorobe..

Medzi tieto faktory patria:

 • stres, silný fyzický a duševný stres;
 • akékoľvek akútne a chronické infekcie; Obzvlášť často sa za účasť na CHPA „obviňujú“ rôzne typy herpes vírusov, vrátane vírusu Epstein-Barr, ktorý spôsobuje mononukleózu;
 • traumatické lézie končatín;
 • podchladenie;
 • dlhodobé vystavenie slnku;
 • bývanie v studenej vlhkej oblasti.

Chondroprotektory, aké to je, ako si vybrať, ako efektívne sú

Bolesť kĺbov v pokoji

Seronegatívna reumatoidná artritída začína skutočnosťou, že pod vplyvom týchto faktorov sa v tele začína autoimunitný proces, ktorý je založený na nerovnováhe medzi cytokínmi, ktoré podporujú a potláčajú zápal. Cytokíny sú informačné molekuly, ktoré regulujú fyziologické procesy v bunkách. Prevládajú zápalové cytokíny, ktoré sú základom nerovnováhy imunitného systému a dlhodobého zápalového procesu, ktorý sa vyvíja v spojivovom tkanive.

Po prvé, je postihnuté spojovacie tkanivo kĺbovej dutiny: synoviálna membrána sa zapáli a rastie, trpí chrupavka a kostné tkanivo a zhoršuje sa funkcia kĺbov.

Spojivové tkanivo je vo vnútorných orgánoch, takže môže byť tiež ovplyvnené. Pri dlhodobom patologickom procese je metabolizmus bielkovín narušený a bielkovinové komplexy polysacharidov - amyloid sú ukladané vo vnútorných orgánoch. Amyloidóza je závažná komplikácia, ktorá spôsobuje poškodenie funkcie vnútorných orgánov - srdca, pečene, obličiek, pľúc..

príznaky

Symptómy a priebeh seronegatívnej reumatoidnej artritídy sa líšia od typických prejavov séropozitívnej RA. Hlavným prejavom posledne menovanej je postupná lézia malých kĺbov rúk a nôh. Séronegatívna artritída sa prejavuje inak.

Prvé príznaky

Nástup choroby nie je spravidla postupný, ale akútny. Zrazu sa objaví horúčka. Teplota môže byť nízka alebo veľmi vysoká, s kvapkami a objavením sa silného potu počas dňa. Celkový stav je narušený: slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy, závrat, charakteristika počiatočného štádia choroby.

Tuhosť pohybov so séronegatívnou artritídou sa takmer nikdy nepozoruje, ale bolesť je dosť výrazná. Opuch a bolestivosť sa vyskytujú v oblasti jedného veľkého kĺbu. Najčastejšie sú to kolená, lakte alebo členky. Na začiatku choroby je charakteristická neprítomnosť malých kĺbových lézií ruky a nohy - jedná sa o zriedkavý klinický príznak v tejto forme choroby..

V lymfatických uzlinách so séronegatívnou artritídou sa vyskytujú nasledujúce zmeny: stávajú sa hustými, bezbolestnými.

Niekedy od samého začiatku existujú známky poškodenia vnútorných orgánov. V prípade poškodenia srdca je to dýchavičnosť, búšenie srdca.

Zrejmé príznaky

Horúčka postupne ustupuje normálnej alebo subfebrilnej teplote. O šesť mesiacov neskôr sa zápalový proces so séronegatívnou artritídou stane symetrickým v dôsledku objavenia sa zápalu v niekoľkých ďalších kĺboch. Po chvíli sa proces šíri ďalej, môže sa spojiť zápal v malých kĺboch ​​prstov na nohách a nohách - objavia sa príznaky polyartritídy. Ruky a prsty majú charakteristický tvar.

Bolesť kĺbov sa zvyšuje, deštruktívne zmeny sa rýchlo vyvíjajú, objavujú sa výrazné známky ankylózy (fúzia chrupavky a kostí) a dysfunkcia končatiny. Pomerne často je pri séronegatívnej reumatoidnej artritíde postihnutý bedrový kĺb. Erózia kĺbových povrchov je zanedbateľná, dochádza však k rýchlemu množeniu spojivového tkaniva, k uzatvoreniu kĺbového priestoru ak tvorbe ankylózy..

Systémové prejavy séronegatívnej RA tiež neprichádzajú dlho: existujú príznaky poškodenia srdca (endokarditída), pľúc (pohrudnice), obličiek (nefritída) a čriev. Pečeň a slezina sú zväčšené. S menovaním včasnej liečby je možné počas tejto patológie dosiahnuť dlhodobú remisiu a potlačiť progresiu choroby. Ak sa tak nestane, choroba bude pokračovať..

Najnebezpečnejšie príznaky seronegatívnej artritídy

Najnebezpečnejšie príznaky sú:

 • horúčka na dlhú dobu;
 • početné lézie veľkých a malých kĺbov;
 • výskyt ťažkej dýchavičnosti v pokoji.

komplikácie

Ak chorému nebolo predpísané komplexné ošetrenie včas, priebeh choroby môže byť komplikovaný:

 • nekróza hlavy stehennej kosti, ktorá povedie k invalidite;
 • vážne poškodenie kardiopulmonálneho systému;
 • amyloidóza, pri ktorej sú ovplyvnené funkcie vnútorných orgánov.

Fázy choroby

Existujú 4 štádiá vývoja seronegatívnej reumatoidnej artritídy:

 1. Initial. Počas prvého a pol až dvoch mesiacov sa objavia príznaky intoxikácie a počiatočné poškodenie jedného veľkého kĺbu.
 2. zavčas Toto je prvých 12 mesiacov choroby. Progresie degeneratívnych zmien kĺbov sa stáva symetrickým. Objavujú sa príznaky systémových lézií.
 3. Progresívne. Vyvíja sa z jedného roka na dva roky. V postihnutých oblastiach narastajú ireverzibilné poruchy, porážka malých kĺbov rúk a nôh.
 4. Vypustený. Po dvoch rokoch. V dôsledku ankylózy je narušená kĺbová funkcia, končatina sa stáva nehybnou.

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe charakteristických symptómov a potvrdzuje sa ďalším vyšetrením na identifikáciu patologického procesu v ranom štádiu..

 • Laboratórny výskum:
  1. celkový krvný test - sú zistené príznaky zápalu - zrýchlená ESR, zvýšený počet bielych krviniek; príznaky anémie;
  2. biochemická analýza - zisťuje sa nerovnováha proteínov v sére: znižuje sa množstvo alfa a zvyšuje sa počet gamaglobulínov; C-reaktívny proteín (CRP) je detekovaný v krvi - príznak zápalového procesu;
  3. imunologické analýzy sú markerom, ktorý rozlišuje medzi séronegatívnymi a séropozitívnymi typmi RA:
  4. reumatoidný faktor (protilátky proti IgG) nie je detegovaný alebo jeho titre nie sú významné; prítomnosť reumatoidného faktora naznačuje séropozitívnu RA;
  5. protilátky proti cyklickému peptidu obsahujúcemu citrulín (anti-CP, ADC) môžu byť pozitívne a potom to potvrdzuje diagnózu seronegatívnej artritídy; citrulín je metabolický produkt, normálne sa úplne vylučuje z tela; v RA sa uvoľňujú enzýmy, ktoré vnášajú citrulín do tkanivových proteínov a premieňajú ho na cudzí proteín, antigén; imunitný systém vytvára protilátky proti tomuto antigénu.
 • Prístrojová diagnostika:
  1. röntgen kĺbov;
  2. ultrazvuk
  3. MRI alebo CT sú najviac informatívne diagnostické metódy;
  4. v prípade potreby - artroskopia - endoskopické vyšetrenie postihnutého kĺbu.

Joint Crunch - Kedy sa báť

Injekčné podanie kyseliny hyalurónovej intraartikulárne

Terapeutické opatrenia

Je pravdepodobné, že sa dá liečiť seronegatívna reumatoidná artritída? Nie je možné úplne vyliečiť, ale pri liečbe seronegatívnych foriem RA, podobne ako pri liečbe iných chronických ochorení, sa snažia dosiahnuť dlhodobú remisiu. Čím dlhšie je, tým vyššia je kvalita života pacienta.

Liečba seronegatívnej reumatoidnej artritídy by mala byť komplexná a zahŕňať:

 • súlad s motorickým režimom, triedami pohybovej terapie;
 • správna výživa;
 • lieková terapia;
 • čistenie krvi;
 • tradičné lieky predpísané lekárom;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • ortopedická korekcia;
 • chirurgia.

Režim, cvičenie, strava

Seronegatívna reumatoidná artritída si vyžaduje vedomý prístup k dennému režimu a fyzickej aktivite. Obmedzenie pohybov je potrebné iba pri exacerbáciách seronegatívnej artritídy. Len čo sa stav pacienta zlepší, predpíšu mu komplexy fyzioterapeutických cvičení (cvičebná terapia) s postupne sa zvyšujúcim zaťažením. Ak sa tak nestane, bude narušený krvný obeh, zníži sa pohyblivosť končatín, zvýši sa riziko ankylózy, stratia sa svaly a zníži sa objem.

Okrem cvičenia počas remisie sa odporúča chodiť, plávať, jazdiť na bicykli viac. Traumatické pohyby sú kontraindikované - skákanie, futbal atď..

Je dôležité jesť správne, strava by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov a minerálov. Potraviny by mali byť obohatené vápnikom a vitamínom D (tvaroh, syr, kefír, rybí olej) - je to potrebné na prevenciu osteoporózy..

Drogová terapia a tradičná medicína

Liečba seronegatívnej reumatoidnej artritídy liekmi sa začína použitím protizápalových liekov na odstránenie zápalu a súvisiacej bolesti. Pacientom sú predpisované lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Sú to diklofenak, indometacín, ibuprofén, nimesulid, meloxikam atď. Sú predpísané vo vnútri alebo vo forme vonkajších látok - gély, masti, krémy.

V závažných prípadoch ochorenia sú predpísané glukokortikosteroidné hormóny (GCS) - hydrokortizón, betametazón, dexametazón atď. Podávajú sa perorálne, injekčne alebo priamo do kĺbovej dutiny. Môžu sa používať aj navonok vo forme mastí a krémov. GCS dokonale odstraňuje príznaky zápalu, ale má vážne vedľajšie účinky, takže sú predpísané iba podľa indikácie a krátkych cyklov na niekoľko dní..

Ďalšia skupina liekov - imunosupresíva - lieky, ktoré potláčajú nadmernú aktivitu imunity - metotrexát, sulfasalazín, cyklofosfamid, cyklosporín, leflunomid. Séronegatívna reumatoidná artritída často nereaguje na použitie konkrétneho lieku, je ťažšie ho liečiť ako séropozitívne. Preto lekári často používajú kombinovanú základnú terapiu, pričom používajú niekoľko liekov naraz, pričom sledujú stav pacienta a laboratórne parametre.

Za biologické agens sa považujú najmodernejšie lieky na potlačenie aktivity seronegatívnej artritídy. Prípravky tejto skupiny patria k biologicky aktívnym látkam (protilátky, cytokíny), ktoré pôsobia priamo na prerušené väzby imunity. Takéto lieky zahŕňajú Rituximab, Tocilizumab, Abatacept. Je to účinná, ale pomerne nákladná terapia, ktorá môže preniesť liečbu na vyššiu úroveň..

Na zvýšenie účinku liekovej terapie na séronegatívnu artritídu sa použitie individuálne vybraných liekov kombinuje s tradičnou medicínou. Môže tiež znížiť veľkú záťaž liekom pre pacienta..

Čistenie krvi

Pri ťažkej intoxikácii a bežnom procese môžete použiť postupy, ako je hemosorpcia a plazmaferéza, ktoré čistia krv od toxických látok.

Fyzioterapeutické postupy

Fyzioterapia je spojená so všetkými fázami liečby seronegatívnej reumatoidnej artritídy. Elektroforéza pomocou NSAID a kortikosteroidov pomáha odstraňovať zápaly a bolesti, magneto a laserová terapia sa môže použiť na potlačenie deštrukčných procesov v tkanivách. Fyzioterapeutické kurzy urýchľujú proces hojenia a znižujú riziko komplikácií.

Ortopedická korekcia

Pacient so seronegatívnou artritídou je naučený, aby udržal postihnutú končatinu vo fyziologicky správnej polohe, aby sa znížilo riziko deformácie. Na vyrovnanie končatín ortéz používajte špeciálne zariadenia. Nosia sa niekoľko hodín denne, vzlietajú pri vykonávaní fyzických cvičení. Ortézy pomáhajú liečiť dysfunkcie kĺbov pri rôznych formách reumatoidnej artritídy.

chirurgia

Používa sa zriedka, iba ak je diagnostikovaná funkčná porucha kĺbu. Uskutočňuje sa endoprotetika alebo resekcia časti kĺbovej kapsuly. Operácia pomáha liečiť pacienta aj pri závažných léziách.

Prístup k liečbe choroby na našej klinike

Na klinike Paramita v Moskve sa praktizuje individuálny prístup k liečbe každého pacienta. Naši lekári používajú vo svojej praxi kombináciu pokročilých západných a tradičných, overených po stáročia, východných metód liečby seronegatívnej reumatoidnej artritídy. Pred vymenovaním komplexnej terapie je povinné úplné vyšetrenie pacienta. Aplikované lekárske metódy:

 • lieková terapia - predpisuje sa komplex vysoko účinných liekov, používajú sa najnovšie schémy a techniky;
 • liečivé byliny - používajú sa ako vedecké prístupy k používaniu rastlinných liekov, ako aj k ľudovým liekom na zníženie záťaže liekov;
 • fyzioterapia - zručná kombinácia liekovej terapie s fyzioterapiou dáva rýchly a trvalý pozitívny účinok;
 • lekársky pohyb - špeciálne vybrané cvičenia z fyzioterapie, kinezoterapie zlepšujú krvný obeh, cvičia svaly; liečebná masáž tento účinok posilňuje;
 • plazmolifting (PRP-therapy) - pokročilá technika na aktiváciu regeneračných procesov pomocou vlastných doštičiek pacienta spracovaných podľa špeciálnej techniky;
 • reflexológia (RT - akupunktúra, kauterizácia cigaretami z paliny, akupresúra) - vplyv rôznymi spôsobmi na aktívne body na povrchu ľudského tela, reflexne spojené s rôznymi orgánmi a tkanivami; preukázané v priebehu storočí, vysoká účinnosť metód RT umožňuje úplne zbaviť pacienta recidívy choroby aj bez užívania drog;
 • farmaceutická funkcia - metóda reflexológie, pri ktorej sa do akupunktúrnych bodov zavádzajú moderné účinné lieky.

Prevencia exacerbácie

Seronegatívna reumatoidná artritída je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje stálu lekársku pomoc. Aby ste zabránili relapsu, musíte:

 • pohybujte sa viac, zapojte sa do povinných cvičení s cvičením, ale vyvarujte sa veľkej fyzickej námahe, viesť zdravý životný štýl;
 • vyhnúť sa podchladeniu, ak je to potrebné, zmeniť miesto pobytu, povolanie;
 • odstrániť všetky zlé návyky;
 • jesť správne;
 • udržiavať zdravie svojho tela, liečiť na sprievodné choroby;
 • vykonať všetky postupy predpísané lekárom.
 1. Nasonov EL, Karateev DE, Balabanova RM. Reumatoidná artritída. V knihe: Reumatológia. Národné vedenie. Ed. E. L. Nasonova, V.A. Nasonov. Moskva: GEOTAR-Media; 2008.S. 290-331
 2. Nasonov EL, redaktor. Geneticky upravené biologické látky pri liečení reumatoidnej artritídy. Moskva: IMA-PRESS; 2013.
 3. Emery P, Breedveld FC, Dougados M, Kalden JR, Schiff MH, Smolen JS. Včasné odporúčanie pre novodiagnostikovanú reumatoidnú artritídu: vývoj klinického sprievodcu založený na dôkazoch. Ann Rheum Dis 2002; 61: 4 290-297 doi: 10,1316 / ard, 61,4,290
 4. Schett G, Emery P, Tanaka Y, a kol. Zužujúca sa biologická a konvenčná terapia DMARD pri reumatoidnej artritíde: súčasné dôkazy a budúce smery. Ann Rheum Dis 201610: 1-10. Doi.10.1136 / annrheumdis-2016-209201.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie brucha počas tehotenstva je napínanie spojivového tkaniva vo forme vrstvy v bruchu..príčinyZákladom je rovnaký princíp - postupné zvyšovanie tlaku vo vnútornej oblasti pobrušnice.
Zdravím, milí odberatelia a čitatelia!Dlho sme nehovorili, ale som si istý, že nikto nezabudol na kľúčovú tému nášho dialógu.
Ďakujeme, že ste nás navštívili!Súbor cvičení s gymnastickou loptou pre kýlu chrbticeCvičenie s gymnastickou loptou s prietržami chrbtice predstavuje účinnú metódu liečby choroby v rôznych štádiách.