loader

Hlavná

Pažerák

Druhy artritídy a ich príznaky

V modernej dobe je pohybový systém postihnutý nielen staršími ľuďmi. Často to ovplyvňuje mladšiu populáciu v produktívnom veku..

Artritída je kolektívne meno mnohých chorôb, ktoré sa vyskytujú s léziami jedného alebo viacerých kĺbov. Vyznačuje sa nielen bolesťou pri exacerbáciách, ale aj patologickými zmenami vzhľadu a funkčnosti kĺbov.

Samotná artritída sa vyznačuje metabolickými poruchami v kĺbovom vaku a riedením kĺbovej chrupavky, po ktorom nasleduje opuch a zápal. V tomto prípade je narušená pohyblivosť kĺbu, po ktorej často dochádza k jeho deformácii.

Spoločná štruktúra

Kĺb pozostáva z kĺbovej kapsuly, chrupavkovitého povrchu kostí a kĺbovej dutiny naplnenej tekutinou. Zápalové procesy sa zvyčajne vyskytujú vo vnútornej časti kĺbového vaku pod vplyvom mnohých faktorov. Zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú vo vnútri kĺbu, sa môžu v priebehu času šíriť do ďalších častí, čo vyvoláva sekundárny zápal periartikulárnych tkanív.

Druhy artritídy podľa povahy choroby

Povaha priebehu choroby rozlišuje:

 1. Akútna fáza.
 2. Chronické štádium.

Akútna artritída

Akútna artritída je spôsobená jednorazovým zápalom kĺbu a je zvyčajne spojená s prítomnosťou infekčného ochorenia. Tento typ artritídy sa dá ľahko liečiť a spravidla nevyžaduje opätovnú lekársku pomoc. Bežné príznaky akútnej artritídy sú:

 • prítomnosť vysokej teploty;
 • silná bolesť v kĺbe.

Chronická artritída

Chronická artritída sa vyvíja postupne, často môže vznik chronickej formy vyvolať akútne štádium choroby, ak jej liečbe nie je venovaná dostatočná pozornosť. V tomto prípade sa chronická artritída môže prejaviť ako prejav neustálej bolesti a pravidelne sa vyskytujúcich exacerbácií ochorenia. Chronická forma sa hovorí vtedy, keď bolestivé pocity rušia pacienta na 3 alebo viac mesiacov. Hlavné príznaky chronickej artritídy sú:,

 • bolesť spôsobená pohybom v kĺbe;
 • dislokácia a subluxácia kĺbu;
 • opuch periartikulárnych tkanív, ktorých prítomnosť sa dá zistiť hmatom.

Pri dlhodobom priebehu chronickej artritídy môže byť jej dôsledkom úplná strata elasticity a pohyblivosti kĺbu s následným postihnutím, ako aj neestetická deformácia končatín, ktorá neumožňuje viesť rovnaký spôsob života. Liečba chronickej artritídy môže trvať dlhšie ako jeden mesiac a recidíva nie je vylúčená.

Druhy artritídy podľa povahy choroby a ich príznakov

Artritída je choroba, ktorá postihuje nielen starších ľudí. Dnes môžu byť bolestivé ochorenia kĺbov postihnuté aj deti. Artritída sa často prejavuje mimo prírody a s výraznou zmenou poveternostných podmienok..

Príčiny prejavov tohto ochorenia môžu byť mnohé faktory, medzi ktoré patria poruchy imunitného systému, komplikácie infekčných chorôb, časté psychologické stresy a genetická predispozícia. Podľa charakteru choroby sa rozlišujú tieto typy chorôb:

 • reumatoidná artritída;
 • septická artritída;
 • reaktívna artritída;
 • dna artritída;
 • psoriatická artritída.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída zvyčajne postihuje malé kĺby. Príčina výskytu reumatoidnej formy ochorenia sa nazýva infekčná povaha, hoci medzi lekármi neexistuje jediná odpoveď na otázku o skutočných príčinách tejto formy choroby. Prejavy reumatoidnej artritídy sú založené na patologických a dystrofických zmenách v spojivovom tkanive kĺbu. Spravidla je táto forma mnohorakej povahy lézie, ktorá sa nazýva polyartritída. Medzi príznaky choroby patria:

 • únava a slabosť;
 • znížená chuť do jedla;
 • ranná stuhnutosť alebo nehybnosť končatín;
 • symetria zápalu podobných kĺbov;
 • bolesť a opuch postihnutej oblasti tela;
 • zvýšená teplota kože v oblasti zápalu.

Reumatoidná artritída má striedavý priebeh, charakterizovaný stupňami exacerbácie a remisie. Progresívna povaha choroby vedie k ireverzibilným deformáciám kĺbov, degeneratívnej zmene chrupavkového tkaniva a zvýšenému zaťaženiu šliach, čo vedie k ich natiahnutiu..

Septická artritída

Septická alebo infekčná artritída sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti infekcie v tele pacienta, po ktorej nasleduje prenikanie patogénov do kĺbového tkaniva. Medzi príznaky septickej artritídy patria:

 • prudké zvýšenie telesnej teploty;
 • bolesť svalov okolo zapáleného kĺbu;
 • migréna;
 • progresívne opuchnutie kĺbu;
 • zvýšená bolesť počas pohybu s následnými obmedzeniami pohybov a polohy končatiny;
 • zmena teploty kože v postihnutej oblasti.

Pre infekčný pôvod septickej formy môžu prejavy postihnúť deti. U detí sú príznaky výraznejšie ako u dospelých. Septická artritída spravidla postihuje tie kĺby, ktoré sú pod zvýšeným stresom: kolená, plecia, bedrové kĺby a dolná časť chrbta. Infekčné lézie často spôsobujú polyartritídu. Táto forma zápalu vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, aby sa zabránilo progresii choroby a patologickým nezvratným zmenám v štruktúre a funkciách kĺbov..

Reaktívna artritída

Reaktívna artritída je nechránený zápal kĺbového vaku. Príčiny reaktívneho typu zápalu sú najčastejšie ochorenia genitourinárneho systému a gastrointestinálneho traktu, ktoré pacient predtým utrpel. Tento typ lézie často predbieha populáciu mladých mužov, ktorá je najcitlivejšia na žalúdočné vredy. Ochorenie sa môže vyvíjať postupne a môže byť charakterizované náhlym nástupom príznakov. Najčastejšie sú postihnuté prsty na nohách a rukách, ako aj na plecia, bedrové kĺby a kolená. Medzi príznaky reaktívnej artritídy patria:

 • slabosť a únava;
 • mierne (až 38 stupňov) zvýšená telesná teplota a bolesti hlavy;
 • asymetrický zápal kĺbov, prejavujúci sa bolestivými pocitmi na pravej alebo ľavej strane tela;
 • zriedka intenzívna, často bolesť kĺbov;
 • zápal močových ciest;
 • zrakové poškodenie a sčervenanie očí;
 • niekedy zažívacie ťažkosti.

Prvý prejav reaktívnej artritídy trvá v priemere asi 2 mesiace s následným nástupom remisie. Charakteristickou črtou tohto typu zápalu je zhoršenie bolesti počas spánku alebo spánku. V prípade absencie riadneho ošetrenia môže reaktívny typ viesť k rozvoju katarakty oka. Pri skúmaní povahy klinického obrazu sa bez problémov vykonávajú testy na prítomnosť pohlavne prenosných chorôb. Liečba tohto ochorenia je antibiotická terapia, ktorej priebeh je v priemere 7 až 14 dní.

Dna artritídy

Dna artritída je hlavnou príčinou charakteristických metabolických porúch v tele a zvýšeného obsahu solí a hromadenia kyseliny močovej. Tento typ ochorenia postihuje hlavne ruky, členky a prsty. Ochorenie postihuje ľudí starších ako 40 rokov kvôli zmenám v tele súvisiacim s vekom a zníženej fyzickej aktivite..

Dna veľmi často postihuje ľudí s chorobami, ako sú cukrovka, obezita, hypertenzia. Vývoj choroby vyvoláva v pacientovej strave nadmerný obsah alkoholových, tukových a bielkovinových potravín. Charakteristickým znakom v počiatočných fázach je porážka iba jedného z kĺbov. Medzi hlavné príznaky dny patrí:

 • prudký záchvat bolesti, ktorý sa najčastejšie objavuje večer a v noci;
 • sfarbenie kože v oblasti zapáleného kĺbu;
 • nástup bolesti spojenej s konzumáciou mäsa;
 • prudké vymiznutie všetkých symptómov choroby, a to aj v prípade, že počas exacerbácie choroby nie je liečená;
 • niekedy sa v oblasti zápalu zvyšuje telesná teplota alebo teplota kože;
 • asymetria zápalových procesov.

Ak sa dna nevylieči pri prvom prejavení klinického obrazu, postupom času sa začnú objavovať kĺby v kĺboch ​​spojené s ukladaním soli. Pri absencii potrebnej liečby sa záchvaty dny vyskytujú častejšie..

Súčasne lézia dny sa týka nielen pôvodne chorého kĺbu, ale aj susedných. Pri liečení tohto typu zápalu kĺbového vaku, spolu s užívaním liekov zameraných na odstránenie kyseliny močovej a zlepšenie metabolizmu, je nevyhnutná prísna strava so zvýšeným príjmom tekutín..

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída sa vyvíja v dôsledku lézií kože a chorôb nechtov. Tento typ artritídy sa vyskytuje v 10% prípadov psoriázy. Chronický stres, dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov, používanie niektorých liekov na vysoký krvný tlak a hormonálna nerovnováha môžu byť príčinou psoriatickej formy. Príznaky choroby sa prejavujú nasledovne:

 • boľavé bolesti päty;
 • asymetrický priebeh zápalových procesov;
 • intenzívna červeno-modrá farba tkaniva v oblasti postihnutých kĺbov;
 • priame prejavy psoriázy.

Pri psoriatickom type sú spravidla postihnuté prsty a prsty na nohách, bolestivé prejavy sú charakterizované opuchom tkanív. Vývoj choroby je charakterizovaný zmenou exacerbácií a remisií.

Pri absencii potrebnej liečby môže psoriatická artritída viesť nielen k deformácii kĺbu, ale aj k jeho strate alebo chirurgickému zákroku v dôsledku konjugácie ochorenia s porušením kože a poškodenia samotného kĺbu..

Napriek početným zápalovým ochoreniam pohybového aparátu, ich včasná diagnostika a liečba pomôžu udržať fyzickú aktivitu a kvalitu života na slušnej úrovni až do vysokého veku..

Moderné liečebné metódy ponúkajú komplexný prístup k liečeniu choroby vrátane predpisovania liekov, fyzioterapeutických procedúr, špeciálnych diét a liečby pomocou aplikácií..

Ako sa lieči artritída: klasické a tradičné čínske metódy

Príčiny bolesti a zápalu kĺbov môžu byť rôzne. V boji proti artritíde je často dôležitejšia eliminácia príčiny choroby ako zbavenie sa bolesti..

Prečo sa vyskytuje artritída a je ju možné vyliečiť

Artritída (z latinskej artritídy - „bolesť kĺbov“) je ochorenie, ktoré je častejšie u ľudí starších ako štyridsať rokov. Podľa lekárov je však táto patológia „mladšia“.

Artritída je kolektívny koncept. Toto meno môže skryť nezávislé ochorenie kĺbov (napríklad spondylitídu, reumatoidnú artritídu, dnu, Stillovu chorobu a iné) a príznak odlišnej patológie (systémový lupus erythematodes, purpura, hepatitída atď.). Medzi hlavné príčiny rozvoja choroby patria infekcie, metabolické a autoimunitné poruchy, ako aj zranenia.

Bohužiaľ v súčasnosti neexistujú žiadne postupy a lieky, ktoré by mohli úplne liečiť artritídu, je však možné kontrolovať príznaky a dosiahnuť stabilnú remisiu..

Artritída: typy, príznaky, príčiny a vlastnosti liečby

V súčasnosti je známych viac ako sto druhov artritídy. Hlavným prejavom artritídy je intenzívna alebo pulzujúca bolesť v kĺbe, ktorá je obzvlášť znepokojujúca v noci a pri stacionárnom podaní. Medzi príznaky takmer akéhokoľvek typu tohto ochorenia patrí: zvýšenie teploty postihnutého kĺbu, opuch, začervenanie, pocit stuhnutosti ráno, celková slabosť, zhoršená pohyblivosť.

Lekári stále argumentujú príčinami určitých podtypov choroby. Nie je preto možné zistiť, aké faktory vyvolávajú vývoj psoriatickej artritídy. Príčiny, príznaky a liečba najbežnejších typov artritídy sú však dobre známe..

 • Hlavnou príčinou reumatoidnej artritídy je narušenie imunitného systému spôsobené komplikáciami chrípky, angíny, tonzitídy a iných infekčných chorôb..
 • Séronegatívna artritída, ktorá je typom reumatoidnej artritídy, môže tiež spôsobiť infekcie (genitourinárna, črevná, nazofaryngeálna)..
 • Dna, prejavujúca sa opakujúcou sa akútnou artritídou, sa vyskytuje v dôsledku usadenín solí kyseliny močovej v kĺboch. To vedie k tvorbe granulomov dny a dna „kužele“.
 • Infekčná (pyogénna) artritída je spôsobená bakteriálnymi, vírusovými alebo hubovými infekciami..
 • Rozvoj osteoartritídy je spôsobený zraneniami, metabolickými poruchami, endokrinnými chorobami, degeneratívnymi nekrotickými procesmi (napríklad Koenigova choroba), dyspláziou alebo zápalom kĺbu..

Výber liečby artritídy závisí od typu ochorenia, stavu pacienta a samozrejme od rozhodnutia ošetrujúceho lekára. Používajú lieky, fyzioterapiu, diétnu terapiu, fyzioterapiu, chirurgický zákrok a tradičnú čínsku medicínu.

Artritída môže byť spojená s viac ako stovkou rôznych ochorení ovplyvňujúcich kĺby a iné orgány..

Klasické liečby artritídy

Pri tomto ochorení sa stav pacienta zlepšuje len pri komplexnej a nepretržitej liečbe. To znamená, že v krátkom období úplného vyliečenia alebo nedosiahnutia aspoň remisie - liečba si bude vyžadovať veľa času.

Vedecká alebo klasická medicína je založená na týchto zásadách:

 • Dôkaz: liečba musí byť zdôvodnená vedou.
 • Bezpečnosť: použité metódy by sa mali klinicky vyhodnotiť a mať pozitívny účinok na väčšinu pacientov.
 • Účinnosť, ktorá sa musí preukázať empiricky na základe laboratórnych a iných štúdií.
 • Experiment: technika spracovania sa môže reprodukovať bez ohľadu na vonkajšie faktory.

Akákoľvek liečba by mala byť zameraná na odstránenie príčiny artritídy vo väčšej miere ako na potlačenie príznakov. Bohužiaľ nie všetky klasické lieky sú toho schopné. Stáva sa, že liečba vám umožní vyrovnať sa s bolesťou a zastaviť zápal, ale neodstráni príčinu ochorenia, čo spôsobuje, že prognóza je sklamaním..

Klasický režim liečby artritídy (bez ohľadu na etiológiu) spravidla zahŕňa:

 • Užívanie liekov. Nesteroidné protizápalové lieky používané intravenózne alebo intramuskulárne pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. V niektorých prípadoch sú tiež predpísané hormonálne protizápalové lieky (glukokortikosteroidy), svalové relaxanciá na zmiernenie svalových kŕčov, masti na zníženie opuchov a zmiernenie bolesti. Na zmiernenie bolesti sa anestetiká predpisujú aj priamo do postihnutého kĺbu. Ako sprievodná terapia sa predpisujú lieky na ochranu gastrointestinálneho traktu pred vedľajšími účinkami protizápalových nesteroidných liekov, ako je omeprazol, a antidepresív (ak je príčinou artritídy stres). Čistá liečba drogami je zameraná viac na boj proti príznakom ako na príčinu. Navyše ani správne predpísané lieky nie vždy poskytujú požadovaný účinok. Lekár tak môže predpísať lieky obsahujúce chondroitín sulfát a glukozamín, ale aby zhodnotil, nakoľko budú účinné, bude fungovať až po šiestich mesiacoch - toto je minimálne trvanie priebehu užívania drog.
 • Diétna výživa so zahrnutím komplexu vitamínov A, E, C, B1, B3, B6, B12 do dennej stravy, ako aj stopových prvkov (molybdén, selén, síra, zinok, meď, mangán) a aminokyselín - arginín a metionín.
 • Bandáže, ortopedické vložky a podobné výrobky závisia od miesta artritídy, aby sa zmenilo a znížilo zaťaženie bolestivých kĺbov..
 • Cvičenie, masáž - ako poistenie proti možnej stagnácii v tkanivách, ako aj k obnove plného fungovania kĺbov a zachovaniu okolitých svalov a väzov..
 • Fyzioterapeutické procedúry (laserová terapia, magnetoterapia, vystavenie ultrafrekvenčným prúdom, elektrolytická terapia) - ako ďalšia pomoc pri zmierňovaní akútnej bolesti, znížení opuchov, zlepšení mikrocirkulácie krvi, obnovení kĺbových funkcií.

Klasická medicína tak pôsobí na príčiny artritídy iba tak, že „vyživuje“ kĺb potrebnými látkami, inak je to najmä symptomatická liečba.

Prístupy k tradičnej čínskej medicíne

Tradičná čínska medicína zvyčajne znamená súbor myšlienok o ľudskom tele a jeho liečbe, ktorý kombinuje storočné skúsenosti čínskych lekárov. Čínska tradičná medicína podáva predstavu o bioaktívnych bodoch a ich účinkoch, o regulačných systémoch tela a o liečivých bylinkách. Prepojenie týchto myšlienok umožnilo vytvorenie nasledujúcich zásad:

 • ľudské telo sa musí považovať za jeden systém;
 • identifikácia a eliminácia by mala byť primárne príčinou patológie, a nie jej dôsledkom.

V súlade s týmito zásadami je terapeutický účinok metód tradičnej čínskej medicíny založený na účinku na centrálny nervový systém, prostredníctvom ktorého sa vykonáva regulačný a trofický účinok na narušené telesné funkcie. Správne stimulujúci akupunktúrne body spojené s rôznymi orgánmi a systémami tela so zložitou sieťou energetických kanálov (z ktorých je niekoľko desiatok), skúsení lekári sa snažia eliminovať porušenia tzv. Energetických systémov tela..

V modernom svete je tradičná čínska medicína uznávaná spolu s klasickou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú v niektorých krajinách, napríklad vo Švajčiarsku, náklady na určité druhy doplnkovej lekárskej starostlivosti vrátane tradičnej čínskej medicíny (na základe bylinnej liečby) hradené z programu povinného zdravotného poistenia. Ale iba ak tieto typy pomoci poskytujú certifikovaní odborníci [1].

V Rusku boli dňa 3. februára 1999 na základe nariadenia Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie č. 38 „o opatreniach na ďalší rozvoj reflexnej terapie v Ruskej federácii“ schválené ustanovenia týkajúce sa reflexologického kabinetu a oddelenia reflexológie, v ktorých je uvedený zoznam špecializovaných liečebných a diagnostických postupov pre reflexológa [2]. Zahŕňa 25 druhov služieb, vrátane niekoľkých druhov diagnostiky, telesnej reflexológie, ušnej reflexológie, masáže, pálenia cigary, akupresúry a oveľa viac.

Dnes je táto objednávka stále v platnosti. Služby lekárov v tejto oblasti nie sú kryté z fondu zdravotného poistenia, sú platené a sú upravené nariadením o schválení nomenklatúry zdravotníckych služieb vydaným Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie v roku 2017. Osobitne sa zdôraznila časť týkajúca sa akupunktúry, bylinnej medicíny a manuálnej liečby [3]..

Ak je u pacienta diagnostikovaná choroba, ako je artritída, lekár tradičnej čínskej medicíny môže predpísať jednu z nasledujúcich liečebných metód (alebo ich kombináciu):

 • Akupunktúra (iné názvy - akupunktúra, akupunktúra alebo telesná reflexológia). Toto je jeden z najstarších prístupov čínskej medicíny založený na zavedení ihiel do energetických a biologicky aktívnych miest tela. Akupunktúra môže so správnym účinkom zmierniť bolesť, uvoľniť svaly, znížiť opuch, zlepšiť krvný obeh, čo vedie k normalizácii metabolizmu. Akupunktúra sa často kombinuje s klasickými metódami liečby, ako aj s rastlinnými liekmi.
 • Rastlinná medicína môže zmierniť artritídu, zmierniť bolesť a obnoviť imunitný systém a zlepšiť metabolické procesy v postihnutých kĺboch. Čínske bylinné prípravky môžu obsahovať až 100 zložiek a sú predpísané v závislosti od fyziologických údajov osoby.
 • Akupresúra (akupresúra). Postup je založený na rovnakom princípe ako akupunktúra - jediným rozdielom je, že biologicky aktívny bod je ovplyvnený prstom alebo rukou. Výsledný účinok je porovnateľný s účinkom akupunktúry, ale ako odborníci poznamenávajú, je slabší: krvný obeh v postihnutej oblasti sa môže zvýšiť, metabolizmus sa môže normalizovať a syndróm bolesti sa dá vylúčiť. Akupresúra tiež pomáha znižovať nervové a svalové napätie, stabilizovať emočné pozadie.
 • Moxotherapy. Ide o kauterizáciu alebo zahrievanie bioaktívnych miest na tele pomocou špeciálneho cigaru z liečivých bylín - najčastejšie z paliny. V prípade kauterizácie sa účinok uskutočňuje priamo na koži pacienta, táto metóda sa používa v tradičnej medicíne v mnohých ázijských krajinách. Po zahriatí, ktoré je v Európe bežné, je doutnajúci cigaru pripevnený v špeciálnom drevenom „dome“, ktorý je nainštalovaný na tele pacienta. Počas relácie je cítiť príjemné teplo, príliv krvi a energie do postihnutej oblasti tela. Miesto a trvanie expozície určuje lekár po stanovení diagnózy. Cigareta sa spravidla umiestni na miesto kŕčov, spúšťacích bodov v chrbtici a kĺbov

Liečebný režim pre artritídu sa zostavuje osobitne v každom prípade a závisí od typu choroby a od toho, v akom štádiu je. Terapia môže kombinovať rôzne metódy TCM. Malo by sa však pamätať na to, že postupy tradičnej čínskej medicíny by sa mali vykonávať výlučne v licencovanom lekárskom stredisku..

Artritída: príčiny, príznaky, typy a liečba

Čo je artritída??

Artritída je termín poškodenia kĺbov zápalovej povahy, nie špecifického ochorenia. Môže to byť hlavné ochorenie aj prejav iného ochorenia (spondylitída, reumatizmus). Artritídu je však možné liečiť a poskytuje priaznivú prognózu. Tento článok bude diskutovať o najdostupnejších a najúčinnejších metódach s preukázanou účinnosťou..

Do rizikovej skupiny patrí každá osoba, ktorá prekročila medzník 65 rokov. Medzi dôchodcami je počet ľudí trpiacich touto patológiou viac ako 60%.

Nemyslite si však, že artritída je výlučne senilná choroba. Môže ovplyvniť ľudí v mladšom veku a dokonca aj deti. Všetko záleží na príčinách patologických zmien kĺbov..

Predpokladá sa, že desiatky miliónov ľudí na celom svete trpia príznakmi artritídy a podľa posledných štúdií tento počet každým rokom rastie. Podľa údajov (CDC) je to až 22,7% z celkovej dospelej populácie. (1).

Zdravý kĺb a artritída

Úplne prvé príznaky artritídy

Máte artritídu? Iba lekár vám to môže povedať s istotou, ale existujú 4 úplne prvé príznaky artritídy, ktoré by vás mali vyzvať, aby ste sa prihlásili k reumatológovi:

Pain. Bolesť z artritídy môže byť konštantná alebo môže prichádzať a odchádzať. Môže sa objaviť v pokoji aj počas pohybu. Bolesť môže byť v jednej časti tela alebo v mnohých rôznych prípadoch.

Edém. Pri niektorých typoch artritídy sa koža na postihnutom kĺbe zčervená a opuchne a na dotyk je teplá. Opuchy, ktoré trvajú 3 dni alebo dlhšie alebo sa vyskytujú viac ako trikrát mesačne, by vás mali povzbudiť, aby ste navštívili lekára.

Tuhosť. Toto je klasický príznak artritídy, najmä ak sa ráno zobudíte alebo budete sedieť na dlhú dobu. Ranná stuhnutosť, ktorá trvá dlhšie ako hodinu, je výrazným skorým príznakom, ktorý si vyžaduje artritídu.

Ťažkosti pri ohýbaní kĺbu. Ak je ťažké alebo bolestivé vystúpiť zo stoličky, je to príznak skorej artritídy..

Príznaky v závislosti od typu artritídy

Artritída má, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, množstvo príznakov. Môžu sa vyvíjať postupne alebo náhle. Pretože sa choroba najčastejšie vyskytuje v chronickej forme, príznaky sa môžu objaviť a vymiznú alebo pretrvávajú v priebehu času..

Pretože existuje niekoľko druhov artritídy, je dôležité vedieť, ktorú máte. Medzi nimi sú určité podobnosti, existujú však kľúčové rozdiely. Existuje asi 200 druhov artritídy, sú rozdelené do 7 hlavných skupín.

artróza

Osteoartritída - najbežnejší typ artritídy, má degeneratívny-deštruktívny charakter. Toto je „opotrebenie“, ku ktorému dôjde pri preťažení kĺbov. Zvyčajne sa to stáva s vekom, ale môže to byť tiež kvôli zraneniam kĺbov alebo nadmernej hmotnosti, čo vytvára ďalšie zaťaženie kĺbov..

Čo sa deje? Postupná deštrukcia tkaniva chrupavky vedie k zvýšenej bolesti, potom sa mení tvar kĺbov a dochádza k rastu kostí. Táto choroba je nebezpečná, pretože s ňou sa kosti a chrupavky, ktoré prešli deštrukciou, už nemôžu samy zotaviť. Ochorenie začína zhubnutím chrupavky. Potom sa telo môže pokúsiť vyrovnať stratu synoviálnej tekutiny, ktorá obklopuje kĺb. Potom sa môže stať:

Osteofyty - malé kostné výrastky, začínajú rásť v kĺbe.

Množstvo hustej tekutiny vo vnútri škáry sa môže zvýšiť..

Spoločný vak sa môže roztiahnuť a spoj môže stratiť svoj tvar.

Príznaky: závisia od toho, ktorý kĺb je ovplyvnený:

Hlboká bolesť.

V závislosti od toho, ktoré kĺby sú zapojené, môže byť ťažké sa obliecť, rozčesať si vlasy, vyzdvihnúť veci, zohnúť sa, drepovať alebo stúpať po schodoch.

Ranná stuhnutosť, ktorá zvyčajne trvá menej ako 30 minút.

Bolesť pri chôdzi.

Tuhosť kĺbov po odpočinku.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je systémové autoimunitné ochorenie, ktoré poškodzuje spojivové tkanivá a kĺby erózne deštruktívnym spôsobom. Niekedy sa môže rozšíriť na vnútorné orgány. V 70% prípadov sa vyskytne postihnutie pacienta. Ide o veľmi závažné ochorenie s etiológiou, ktorá nebola úplne preštudovaná, vyskytuje sa hlavne u ľudí stredného a staršieho veku (40 - 50 rokov), u žien je trojnásobne vyššia pravdepodobnosť ako u mužov.

Čo sa deje? S touto artritídou začína imunitný systém útočiť na svoje vlastné zdravé kĺby, čo vedie k ich zápalu. Môže to viesť k vážnemu poškodeniu kĺbov. Počas tejto choroby človek pociťuje všeobecnú nevoľnosť, stratu chuti do jedla a slabosť. Počas období exacerbácie sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty.

Príznaky: môžu sa objaviť postupne alebo náhle.

Bolesť, stuhnutosť a opuch rúk, zápästí, lakťov, ramien, kolien, členkov, chodidiel, čeľustí a krku.

Viac ako jeden opuchnutý spoj. RA zvyčajne postihuje niekoľko kĺbov naraz.

Symetrický vzor. Napríklad, ak sa kĺby vašich prstov zapália na vašej ľavej ruke, je pravdepodobné, že tiež ochorejú na pravej ruke..

Ranná stuhnutosť môže trvať hodiny alebo dokonca väčšinu dňa. Môžete byť neustále unavení, vaša chuť do jedla sa zníži.

spondylóza

Spondylóza je termín, ktorý opisuje množstvo stavov, ktoré spôsobujú bolesť a opuch, najmä okolo kĺbov chrbtice. Existuje zápal malých častí spojivového tkaniva, ktorý sa nazýva entézia. Jedná sa o tuhé malé šnúry, ktoré spájajú väzy a šľachy s kosťami..

Ankylozujúca spondylitída

Ankylozujúca spondylitída je druh spondylitidy, ktorý spôsobuje bolesť a opuch okolo chrbtice. U ľudí je toto ochorenie známe ako ankylozujúca spondylitída.

Čo sa deje? Pri tomto ochorení telo produkuje viac minerálneho vápnika v reakcii na zápal okolo chrbtice. Normálne sa vápnik používa v tele na posilnenie kostí, avšak s ankylozujúcou spondylitídou vedie k proliferácii kostí v chrbtici, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje v druhej polovici noci a ráno je opuch chrbta, ktorý trvá viac ako pol hodiny. Existujú lieky, ktoré môžu tento proces spomaliť. Udržiavacia činnosť pomôže minimalizovať stuhnutosť chrbtice, zatiaľ čo udržiavanie dobrého držania tela zabráni ohnutiu chrbtice..

Príznaky: Charakterizujú sa sťažnosti na bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, stuhnutosť, ktorá sa vyskytuje v pokoji, najmä v druhej polovici noci a bližšie k ranu, a s pohybmi klesajú. Stupeň pružnosti chrbtice klesá. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa rozšírenie hranice syndrómu bolesti na celú chrbticu. Jedným z charakteristických príznakov je klenuté zakrivenie chrbtice a chronické sklopenie..

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je ďalším typom spondylitídy, ktorá je autoimunitným ochorením. Vyznačuje sa postupným vývojom choroby, opuchom v mieste lézie a lokálnym zvýšením teploty.

Čo sa deje? V mieste zápalu kĺbu sa objavujú červené škvrny, ktoré spôsobujú nepohodlie osoby v podobe svrbenia a olupovania. Doštičky nechtov sú tiež ovplyvnené paralelne, začnú sa deliť. Kĺb môže trpieť týmto typom artritídy, ale častejšie sú postihnuté prsty. Súčasne zahusťujú a pripomínajú klobásy v tvare. Bolesť v počiatočných štádiách vývoja choroby sa nevyskytuje, a ak je prítomná, potom iba ráno. Podľa štatistík trpí artritídou iba 10 až 30% pacientov so psoriázou.

Príznaky: opuchnuté prsty a prsty na nohách. Nechty takýchto pacientov sú často sfarbené..

Juvenilná idiopatická artritída

Juvenilná idiopatická artritída, tiež nazývaná „Stillova choroba“ (známa tiež ako „detská artritída“), je patológia, ktorá postihuje deti mladšie ako 16 rokov. Príčiny nie sú presne známe, povaha choroby je chronická a neustále pokračuje. Niektorí pacienti tiež trpia vnútornými orgánmi, čo vedie k zdravotnému postihnutiu a niekedy aj k smrti dieťaťa.

Dna artritídy

Dna artritída je typ zápalovej artritídy, ktorá môže spôsobiť bolestivé opuchy kĺbov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na palci..

To tiež zahrnuje ochorenie depozície kryštálov vápnika..

Čo sa deje? Dna artritída sa vyvíja v dôsledku usadenín kyseliny močovej, ktorá sa hromadí v kĺbovej dutine. Kyselina močová sa z tela vylučuje, nerozpúšťa sa v krvi, ale kryštalizuje a hromadí sa v blízkosti kĺbov, čo vedie k bolesti a zápalu. Dnavý útok často chytí človeka v noci. Môžete dať impulz tejto chorobe jedením veľkého množstva mäsa, alkoholu.

Príznaky: Často sa prebudíte s veľkým množstvom alkoholu po náhlej, ostrej bolesti na palci. Počas útoku nie je možné dotknúť sa zapáleného miesta, pretože u človeka dochádza k silnej bolesti, ktorá je sprevádzaná opuchom a sčervenaním kože. Telesná teplota zostáva normálna, útok prebehne tak náhle, ako sa začal. Celkové trvanie dnavých záchvatov je od 3 do 10 dní, aj keď ich neliečite. Ak sa dny nebude liečiť príliš dlho, môže to ovplyvniť vaše kĺby a obličky a záchvaty samotné sa stanú častejšími a intenzívnejšími..

etapy

Rozlišujú sa 4 stupne artritídy:

Príznaky choroby prakticky chýbajú. Prvé príznaky zápalu je možné zistiť iba röntgenovým vyšetrením. Z času na čas človek zažije stuhnutosť postihnutých kĺbov a malú bolesť, ktorá sa vyskytuje pri fyzickej námahe.

Zápal pokračuje, tkanivá kĺbov sú tenšie, na hlavách kostí sa objavuje erózia. Vonkajšie príznaky: návaly kože a opuch tkanív obklopujúcich kĺby. Pri pohybe môžete počuť charakteristickú krízu.

Kĺbové tkanivá sa začínajú rozkladať, čo vedie k ich deformácii. Mobilita je výrazne obmedzená, bolesť sa nezastaví. Funkčnosť končatiny je narušená, ale v tomto štádiu je strata kĺbového výkonu stále do istej miery kompenzovaná zvýšeným svalovým tonom..

Kĺb úplne stráca mobilitu, zmeny, ku ktorým došlo, sú nezvratné. Artritída kolena je charakterizovaná tvorbou kontraktúr. Ak choroba postihuje bedrové kĺby, vyvíja sa ankylóza. V tomto prípade je kĺbová kapsula naplnená kosťou alebo vláknitým tkanivom, čo vedie k fúzii hláv kostí.

Príčiny a rizikové faktory pre artritídu

V závislosti od odrody a pôvodu možno rozlíšiť tieto príčiny artritídy:

Infekcie pri prenose škodlivých baktérií, húb alebo vírusov do tela. Na tomto pozadí je zahrnutá aj prirodzená obrana nazývaná imunita. Ale v prípade poruchy vo svojej práci látky určené na boj proti patogénnym organizmom začínajú ničiť zdravé bunky a napadať kĺby;

Príčinou vývoja choroby sú často aj rôzne druhy poranení kĺbov;

Profesionálne športy alebo neustále nadmerné zaťaženie kĺbov môže vyvolať artritídu. Napríklad členky trpia basketbalovými hráčmi, zápästiami - tenisovými hráčmi, kĺbmi prstov - masážnymi terapeutmi;

nadváhou;

Vrodená dislokácia bedra;

Ochorenia nervového systému;

Poruchy endokrinného systému. Najmä hormonálne zmeny v tele ženy počas vstupu do menopauzy;

Nedostatok vitamínu a podvýživa;

Uhryznutie hmyzom (keď biologický jed vstupuje do dutiny kĺbu);

Rizikové faktory prispievajúce k artritíde:

Osteoartritída často postihuje ľudí, ktorí nadmerne namáhajú kĺby. Napríklad učitelia, predajcovia, chirurgovia a kaderníci. Bedrové kĺby častejšie ovplyvňujú futbalistov a zápästné kĺby sú častejšie u boxerov. Patria sem tí, ktorí sú fanúšikmi fajčenia, ako aj ľudia s nadváhou;

Dna artritída je viac ohrozená u mužov nad 65 rokov. Zahrnuté sú aj osoby s vysokým krvným tlakom, nadváhou, nadmerným pitím a osoby s dysfunkciou obličiek;

Ženy sú viac ohrozené reumatoidnou artritídou a tí ľudia v rodine, ktorí už mali prípad tohto ochorenia;

Ak hovoríme o ľuďoch, ktorí častejšie trpia infekčnou artritídou ako iní, potom táto skupina zahŕňa tých, ktorým sa diagnostikuje HIV alebo kvapavka. Tento typ patológie často mučí ľudí s rakovinou, cukrovkou a lupus erythematodes;

Traumatická artritída postihuje viac profesionálnych športovcov. Pravidelne tvarované mikrotrhliny v kĺboch ​​spôsobujú ich zapálenie.

diagnostika

Na presnú diagnostiku a určenie typu choroby je potrebný integrovaný prístup, ktorý zahŕňa vyšetrenie, získanie laboratórnych údajov a inštrumentálne diagnostické metódy..

Ak máte príznaky artritídy, musíte navštíviť takých lekárov, ako je traumatológ, reumatológ, špecialista na infekčné choroby, lekár TB a dermatológ. Každý z odborníkov bude viesť rozhovor s pacientom, počas ktorého sa zhromaždí podrobná anamnéza. Po ústnom pohovore lekár vyšetrí postihnutý kĺb, skontroluje jeho citlivosť, stanoví stupeň pohyblivosti a svalový tonus. Až potom bude pacient poslaný do laboratória na potrebné testy..

Pokiaľ ide o konkrétny krvný obraz, lekár bude schopný urobiť predbežnú diagnózu:

Na stanovenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) sa vykonáva všeobecný krvný test. Ak je choroba v akútnom štádiu, potom sa rýchlosť zvýši. Pri bakteriálnej artritíde sa zvyšuje počet leukocytov au alergickej artritídy - eozinofilov;

Biochemický krvný test sa vykonáva na stanovenie hladiny kyseliny močovej a sialovej (zvýšenie charakteristickej artritídy spôsobenej dnou), ako aj fibrogénu (čo naznačuje prítomnosť zápalu);

Imunologické ukazovatele umožnia podozrenie na reumatoidnú artritídu, ak sa zvýši reumatoidný faktor, množstvo antinukleárnych a iných protilátok, ako aj cirkulujúce imunitné komplexy..

Nasledujúce diagnostické techniky sa používajú ako inštrumentálne metódy výskumu artritídy:

X-ray, niekedy v niekoľkých projekciách: v priamom, bočnom a šikmom smere. Táto metóda je hlavným určením stupňa artritídy, ako aj jej odrôd. X-ray pomáha vidieť poškodenie kĺbov, zápalové procesy ovplyvňujúce kostné tkanivo, možné novotvary a degeneratívne zmeny;

Ultrazvuková diagnostika je pomocnou metódou pri určovaní tohto ochorenia. Ultrazvuk sa najčastejšie používa na zváženie stupňa poškodenia veľkých kĺbov: ramena, kolena, lakťa;

Počítačová tomografia umožňuje vidieť spoj v niekoľkých častiach, priečnych aj pozdĺžnych. Pomocou tejto metódy môžete tiež určiť stav mäkkých tkanív;

MRI poskytuje jasný obraz. Použitím tejto metódy je možné podrobnejšie preskúmať stav kostných štruktúr a mäkkých tkanív. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie sa často používa v prípade poškodenia medzistavcových platničiek, nervových štruktúr, väzov atď.;

Artroskopia je invazívna endoskopická diagnostická metóda. Používa sa na štúdium stavu kolenného kĺbu. Niekedy sa v priebehu tejto štúdie vykonáva biopsia postihnutých tkanív, ako aj kĺbovej tekutiny, na ich následné štúdium;

Kontrastná artrografia skúma stav chrupavkového tkaniva, ako aj mäkkých tkanív obklopujúcich kĺb. Kontraindikácie sú akútna artritída a citlivosť na jódové prípravky;

Myelografia vám umožňuje študovať stav chrbtice, ako aj miechu a jej korene. Používa sa v spojení s CT.

Liečba artritídy

Čím skôr začnete s liečením artritídy, tým účinnejšia bude. Je to spôsobené skutočnosťou, že prvá a druhá etapa vývoja choroby nie sú charakterizované výrazným stupňom deformácie kĺbu. Je potrebné zvážiť, že liečba by mala byť komplexná, pričom samotné užívanie liekov nebude viesť k úplnému vyliečeniu choroby. Iba reumatológ dokáže správne formulovať režim liečby artritídy.

lieky

Lieky používané na liečbu artritídy sa líšia v závislosti od typu. Štandardné lieky zahŕňajú:

Analgetiká. Tieto lieky pomáhajú znižovať bolesť, ale neovplyvňujú zápal. Patria sem: Paracetamol, Analgin, Ketanov, Nimesil, Ketorol a ďalšie. Lekár vám môže predpísať presne pre veľmi silné bolesti: Tramal, Promedol, Kodeín.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). NSAID znižujú bolesť a zápal. Medzi OTC NSAID patria: ibuprofén, diklofenak (voltaren), indometacín, naproxén.

Antireumatické lieky (DMARD). Často sa používajú na liečbu reumatoidnej artritídy, spomaľujú alebo bránia vášmu imunitnému systému v napadnutí kĺbov. Napríklad metotrexát a hydroxychlorochin

Modifikátory biologickej odpovede. Ich pôsobením je inaktivovať špeciálny proteín - tumor nekrotický faktor (stručne: TNF), ktorý hrá jednu z hlavných úloh pri vývoji zápalového procesu. Všetky prostriedky v tejto skupine sa používajú ako injekcie. Nemôžu sa navzájom kombinovať. Lieky tejto skupiny: etarnecept (enbrel), anakinra (kineret), humira (adalimubab), actemra (tocilizumab), rituximab (mabThera, rituxan), irence (abatacept).

Masti s kapsaicínom. Trenie takýchto masťov do pokožky cez bolesť kĺbov môže zabrániť prenosu signálov bolesti zo škáry do mozgu. Tieto masti zahŕňajú: Nikoflex, Espol, Rescuer Forte, Efkamon, Camphocine a ďalšie.

Kortikosteroidy. Táto skupina liekov, ktorá obsahuje prednison a kortizón, znižuje zápal a potláča imunitný systém..

Kĺbové injekcie alebo chirurgický zákrok? Evdokimenko:

chirurgia

Tipy na orech:

artroskopia V niektorých prípadoch môžu byť kĺbové povrchy vyhladené alebo vyrovnané, aby sa znížila bolesť a zlepšila funkcia. Tieto typy postupov sa vykonávajú artroskopicky - malými rezmi nad kĺbom.

Protéza. Tento postup odstráni poškodený kĺb a nahradí ho umelým. Najčastejšie nahradenými kĺbmi sú boky a kolená.

Spoločná fúzia. Nazýva sa tiež artrodéza, postup často používaný pri malých kĺboch, ako sú zápästia, členky a prsty. Počas operácie sa odstránia konce kostí v kĺbe a potom sa spoja, až kým sa nezhojú do jedného tuhého celku. To zmierňuje bolesť, ale kĺby sa už neohýbajú..

cvičenie

Samostatne stojí za zmienku o fyzioterapeutických cvičeniach. Správne vybraný komplex prispeje k tomu, že:

Bolesť sa zníži;

Kostné tkanivo sa obnoví;

Výdrž chorých kĺbov sa zvýši;

Atrofované svaly sa vrátia k tónu.

Pre pacientov sa vyvinuli špecializované komplexy cvičebnej terapie, ktoré sú zamerané na rozvoj flexibility a sily. Sú nevyhnutne doplnené aeróbnymi cvičeniami. Možno niektorí pacienti zistia, že takáto záťaž je príliš veľká pre osobu s bolesťami kĺbov. To však nie je úplne pravda. Po prvé, mali by ste začať cvičiť počas remisie a po druhé, komplex sa vyberá individuálne, berúc do úvahy stupeň poškodenia kĺbov. Pravidelné cvičenia dávajú pozoruhodný efekt..

8 najlepších cvičení na pleciach - Dr. Evdokimenko:

OARSI a ACR odporúča „Tai Chi“ (tai chi chuan) - pomalé a plynulé cvičenia. Podľa prehľadu terapeutických testov z roku 2013 Tai Chi redukuje bolesť, stuhnutosť a zlepšuje pohyblivosť kĺbov až o 36%. (2)

Anil Bhave, fyzioterapeut a riaditeľ Wassermanovho laboratória na Ortopedickom ústave. Rubin v Baltimore predpisuje cvičenia, ktoré zlepšujú pevnosť a pružnosť bedier, hamstringov a štvorkoliek..

„Až 70% ľudí s artritídou kolena má slabé štvorhlavé svalstvo,“ hovorí Bhave a dodáva, že tieto stehenné svaly sú hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi stabilitu a tlmenie kolena..

Slabosť štvorhlavého svalu je hlavným rizikovým faktorom pre bolesť kolena (3)

Koleno zaobchádza iba s jedným jednoduchým cvičením - Dr. Evdokimenko:

Správna výživa

Nemožné kompetentné ošetrenie bez stravy.

Na podporu bolestivých kĺbov by sa do stravy mali zaradiť tieto skupiny výrobkov:

Zelenina a ovocie. Všetky potraviny bohaté na hrubú vlákninu a vitamíny. Tepelné spracovanie by sa malo minimalizovať;

Mlieko a všetky jeho deriváty: kyslá smotana, tvaroh, kefír, fermentované pečené mlieko atď.

Najrozmanitejšie obilniny;

Ryby, hydina a niekedy chudé mäso.

V skutočnosti strava na artritídu nespôsobuje žiadne ťažkosti. Je však nemožné obísť sa bez obmedzení. Na minimalizáciu alebo dokonca odstránenie z vášho stola potrebujete mastné mäso, soľ a cukor, ako aj strukoviny, mäkkýše, droby a alkoholické nápoje. Je zrejmé, že nie je ich toľko obmedzení, ale je potrebné ich dodržiavať. Okrem štandardnej sady liekov lekári často odporúčajú vitamínové komplexy. Lekár by si ich mal zvoliť a vymenovať.

Je dôležité kontrolovať telesnú hmotnosť. Ak existujú ďalšie kíl, musíte sa ich najskôr zbaviť. Pretože akýkoľvek liečebný režim bude neúčinný v prípade, keď sú kĺby vystavené nadmernému stresu.

10 najúčinnejších prírodných liekov na artritídu

Ľanové, sezamové a tekvicové semená. Existuje zaujímavá štúdia, v ktorej subjekty užívali zmes mletých sezamových semien, ľanových semien a tekvicových semien každý deň po dobu 3 mesiacov. Na konci štúdie sa markery zápalu znížili o 51 - 79% (4).

Kurkuma. Existujú dôkazy, že kurkuma môže zmierniť bolesť a zápal kĺbov..

Ginger. Zázvorový extrakt sa ukázal byť rovnako účinný ako ibuprofén a COX-2 (5). V štúdii z roku 2012 špecializovaný extrakt zázvoru znížil zápalovú odpoveď pri artritíde rovnako účinne ako steroidy (6). Skoršie štúdie ukázali, že užívanie jedného extraktu štyrikrát denne zmierňovalo bolesť v osteoartróze kolena po troch mesiacoch liečby a ďalšie, užívané dvakrát denne, fungovalo rovnako ako ibuprofén užívaný trikrát denne na bolesť s osteoartrózou., Okrem toho, aj pri lokálnom použití zázvoru, bolesť klesla iba za 7 dní na 48% (7).

Šípka. Šípkový prášok redukuje zápal inhibíciou tvorby zápalových proteínov a enzýmov vrátane COX-1 a COX-2. Metaanalýza troch klinických štúdií z roku 2008 ukázala, že prášok z ruží znižoval bolesť v bokoch, kolenách a zápästiach približne o tretinu u takmer 300 pacientov s osteoartrózou (8)..

Bromelain. Bromelain zmierňuje bolesť a opuchy reumatoidnej artritídy a osteoartritídy a tiež zvyšuje mobilitu (9). Jedna štúdia u pacientov s osteoartrózou ukázala, že užívanie doplnku tráviaceho enzýmu obsahujúceho bromelaín pomáha zmierňovať bolesť rovnako účinne ako bežné lieky na artritídu, ako je diklofenak (10). Ananás je držiteľom záznamu pre výrobky z bromelaínu.

Omega 3. Omega-3 blokujú zápalové cytokíny a prostaglandíny a organizmus ich premieňa na silné protizápalové chemikálie nazývané resolviny. EPA a DHA boli starostlivo študované pre desiatky zápalových stavov. Metaanalýza z roku 2010 ukázala, že rybí olej významne znižuje bolesti kĺbov u pacientov s artritídou a znižuje alebo úplne vylučuje použitie NSAID (11)..

Nezmývateľný avokádový a sójový olej (ASU). ASU bráni deštrukcii synoviálnych buniek v kĺboch ​​a obnovuje normálne spojivové tkanivo. Veľká trojročná štúdia uverejnená v roku 2013 ukázala, že ASU v porovnaní s placebom významne znižuje progresiu artritídy bedrového kĺbu (12). Droga Piaskledin 300 je v súčasnosti registrovaná a je tiež k dispozícii vo forme potravinových prísad: avokádo 300 sójových nezmýdelniteľných látok, kozmetika avokáda, chrupavka a iné.

Boswellia Serrat (kadidlo indické). Kyseliny boswellové majú protizápalové a analgetické vlastnosti a tiež zabraňujú strate chrupavky a inhibujú autoimunitný proces pri RA. V štúdii z roku 2008 extrakt, tiež známy ako loxín 5, významne znížil bolesť artritídy po dobu 7 dní (13). Indická štúdia tiež zistila, že spomaľuje poškodenie chrupavky po troch mesiacoch používania..

Mačka pazúr. Mačacia pazúr je protizápalové liečivo, ktoré inhibuje tumor nekrotizujúci faktor (TNF) - cieľ silných RA liekov. Malá štúdia v roku 2002 ukázala, že v porovnaní s placebom zmierňuje bolesť a opuchy kĺbov o viac ako 50% (14)..

SAM-e (S-adenozylmetionín). SAM-e pôsobí ako analgetikum (analgetikum) a má protizápalové vlastnosti. Môže stimulovať rast chrupavky a tiež ovplyvňuje neurotransmitery, ako je serotonín, ktoré znižujú vnímanie bolesti. Dve štúdie preukázali, že zmierňujú príznaky artritídy rovnako účinne ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), s menším počtom vedľajších účinkov a dlhším účinkom (15)..

Ako efektívne sú iné metódy?

Pneumatiky, spojky a ortézy na upevnenie kĺbov. Takéto ortopedické pneumatiky sa nosia na rukách, kolenách, lakťoch. Podporujú kĺby pri pohybe. Môžu sa nosiť každý deň a uľahčia vašu každodennú prácu, znížia jej bolestivosť. Platí to najmä pre artritídu kolena (najnovšie odporúčania OARSI a ACR ich dali na prvom mieste pre ľudí s artritídou kolena a radili väčšine pacientov.)

Balneoterapia. V roku 2014 OARSI prvýkrát odporučila kúpanie v horúcej minerálnej vode, návštevu bahenného kúpeľa a vodnú masáž ako metódu na zmiernenie bolesti artritídy. „Niekoľko štúdií v súčasnosti podporuje vodnú terapiu na zníženie bolesti pri artritíde,“ hovorí Dr. Macalindon..

Podľa prieskumu účastníkov nadácie Arthritis Foundation je účinnosť rôznych postupov: (Šestnásť)

Teplé alebo studené obklady - 54%

Chudnutie - 42%

Napínanie svalov a kĺbov - 36%

Rôzne voľne predajné masti a náplasti - 35%

Iná fyzická aktivita - 23%

Ortopedická obuv / stilka - 20%

Dlhá vaňa alebo vírivka - 17%

Ktorý lekár lieči artritídu??

Traja lekári liečia artritídu naraz:

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

9 spôsobov, ako liečiť hemoroidy?

5 diét, ktorých účinnosť je potvrdená modernou vedou

Tento článok uvádza iba tie fondy, ktorých účinnosť je potvrdená medzinárodnými štúdiami. Podľa vedeckých štúdií je výťažok zázvoru užívaný perorálne na artritídu porovnateľný s účinnosťou ako ibuprofén a betametazón. A použitie strúhaného koreňa zázvoru.

Osoba trpiaca artritídou vie, aké nebezpečné je toto ochorenie a aké závažné môže zničiť kĺby. Patológia je sprevádzaná intenzívnou bolesťou. Postihnutá oblasť výrazne stúpa, pohyby v kĺbe spôsobujú nepohodlie. Artritída sa môže rozvíjať u akejkoľvek osoby bez ohľadu na pohlavie alebo vek..

Artritída kolenného kĺbu je zápal intra- a periartikulárnych oblastí jedného alebo oboch kolien. Ďalším menom pre patológiu je prenasledovanie alebo gonartróza (z gréčtiny. Gony - „koleno“). Štatistika výskytu artritídy kolena je nasledovná: približne polovica (od 35 do 52%) ľudí.

Artritída rúk je zápalový proces lokalizovaný v zodpovedajúcich kĺboch. Artritída rúk a prstov je časté ochorenie. Podľa posledných údajov postihuje toto ochorenie každého siedmeho obyvateľa planéty.

Artritída nôh - zápalové ochorenia, prejavujúce sa poškodením kĺbov nôh. U niektorých druhov artritídy trpia pacienti nielen kíby, ale aj vnútorné orgány - srdce, obličky a pečeň. Artritída často vedie k zdravotnému postihnutiu..

Artritída sa prejavuje na pozadí rôznych zranení alebo destabilizácie metabolických procesov (povedzme, dna). Artritída môže byť súčasťou niektorých ďalších ochorení (napríklad systémových zápalových ochorení, problémov s väzivovým tkanivom alebo vaskulitídou a oveľa viac).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..
Vashkevich Irina VladimirovnaMaternicové myómy (leiomyóm alebo fibromyóm) - benígna masa v myometrii (svalová vrstva maternice), ktorá je výsledkom hormonálneho zlyhania. Zvyčajne je zastúpená niekoľkými uzlami rôznych veľkostí, ale sú tu aj jednotlivé nádory.
V mladosti sa zdá, že nám bolo navždy dané zdravie, že ľahkosť pohybu nikdy nezaschne, že bolesť chrbta môže byť u niekoho iného, ​​ale nie u nás.