loader

Hlavná

Pažerák

Stupeň aktivity artritídy: hlavné znaky a znaky

Artritída je pomerne časté ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje starších ľudí, ale môže sa vyvíjať v každom veku a spôsobuje degeneratívne zmeny kĺbov. Toto ochorenie má 4 štádiá, z ktorých každé sa prejavuje vo forme niekoľkých charakteristických symptómov, ktorých znalosť pomôže včas diagnostikovať patológiu nezávisle a včas navštíviť lekára..

Všeobecné charakteristiky choroby

Artritída ovplyvňuje kĺby

Artritída vedie k narušeniu funkcií pohybového aparátu: bolesť, ktorá sa vyskytuje v zapálených tkanivách, bráni končatinám v normálnom ohýbaní a uvoľňovaní, čo obmedzuje pohyblivosť. Ochorenie najčastejšie získava chronickú formu a postupuje pomaly, postupne ovplyvňuje vazy, šľachy, kosti, svaly priliehajúce kĺbom. Ak sa zápal objaví náhle, v krátkom čase a objavia sa živé príznaky, hovoríme o akútnej artritíde.

V závislosti od počtu postihnutých kĺbov je choroba rozdelená na monoartritídu a polyartritídu. Najčastejšie postihuje starších ľudí - viac ako 60% pacientov so zápalom kĺbov sú seniori. V staršom veku sa zvyšuje riziko artritídy, pretože sa znižuje mazanie kĺbov a kĺby sú viac náchylné na mechanické poškodenie spôsobené trením..

Existujú rôzne typy artritídy, z ktorých každá má svoj vlastný súbor charakteristických príznakov:

 • reaktívne;
 • reumatoidná;
 • reumatické;
 • infekčné;
 • osteoartritída;
 • psoriatická;
 • traumatické;
 • osteoartritída.

Niektoré formy choroby, okrem charakteristickej bolesti kĺbov, opuchov a sčervenania, sú sprevádzané horúčkou, celkovou nevoľnosťou, zníženou citlivosťou končatín, nevoľnosťou, zvracaním..

Existujú štyri stupne artritídy. Pacienti spočiatku zvyčajne chodia k lekárovi iba vtedy, keď sa choroba rozvíja prudko, so živými príznakmi a prudkým zhoršením výkonnosti, ako je reumatizmus alebo infekčná artritída. V iných prípadoch sa chorobe často podarí dosiahnuť tretie alebo štvrté štádium, keď sa začínajú degeneratívne procesy v tkanivách kĺbov a už nie je možné úplne obnoviť ich výkonnosť..

Prvý stupeň aktivity artritídy: príznaky a znaky

Ak sa choroba v počiatočnom štádiu prejavuje slabo, potom v neskorších štádiách spôsobuje vážne deformácie kĺbov

V počiatočnom štádiu ochorenia vstupuje do tela infekcia a vytvára sa primárne zápalové zameranie. 1. stupeň rozvoja artritídy je často takmer asymptomatický, a preto je ťažké ho samostatne diagnostikovať. Pacienti môžu venovať pozornosť strnulosti pohybov, najmä ráno alebo po dlhodobej nehybnosti postihnutého kĺbu. Súčasne s určitým napätím začínajú tiecť každodenné činnosti, ako napríklad používanie telefónu alebo kohútika. Toto sa nazýva „rukavicový syndróm“ a je hlavným znakom prvého stupňa aktivity reumatoidnej artritídy, ktorá najčastejšie postihuje ruky..

Ak artritída ovplyvňuje členkový kĺb, môže byť pre človeka ťažké nosiť na svojich nohách ležérne topánky - zdá sa, že sú napuchnuté kvôli opuchom. Tiež sa môže vyskytnúť mierna bolesť, keď sa snažíte ohnúť alebo narovnať kĺb. Artritída členkových, ramenných a kolenných kĺbov sa často prejavuje únavou a nevoľnosťou, ale tieto pocity sa objavujú nepravidelne a pacienti ich často berú ako reakciu na zvýšenú fyzickú aktivitu..

Artritída 1. stupňa sa najjednoduchšie diagnostikuje u detí, najmä ak postihuje veľké kĺby, ako sú bedrá, ramená a členky..

Artritída prvého stupňa môže byť detegovaná rôntgenovým žiarením a úspešne liečená, na rozdiel od neskorých štádií vývoja tohto ochorenia. Preto je nanajvýš dôležité pri prvých podozrivých príznakoch vydržať nepohodlie, ale naliehavo sa poraďte s lekárom a objasnite alebo vylúčte diagnózu..

Druhý stupeň

Začervenanie a opuch sú príznakom druhého stupňa artritídy

Druhý stupeň artritídy je charakterizovaný riedením kĺbového tkaniva a výskytom erózie. Na koži okolo zapáleného kĺbu sú viditeľné opuchy, začervenanie, na dotyk sa prestane horieť. Bolestivé pocity sa častejšie objavujú ráno a sú intenzívnejšie. Pri reumatoidnej artritíde prstov sú 2 stupne pohybu kĺbov často sprevádzané praskajúcou prasklinou.

Artritída členkového kĺbu v druhej fáze aktivity sa často prejavuje vo forme nočnej bolesti. Ak je ramenný kĺb poškodený, je pre človeka ťažké zdvihnúť ruky a získať predmety, ktoré sú vysoké. Je to nápadný znak, ktorý uľahčuje diagnostiku pacienta aj lekára. Je ťažšie správne diagnostikovať artritídu bedrového kĺbu: bolesť v ňom môže kolenám pri chôdzi spôsobiť, že osoba trochu kríva..

Pri psoriatickej artritíde druhého stupňa sa prejavujú charakteristické bolestivé opuchy na palcoch rúk a nôh. Na týchto miestach sa hromadia soli kyseliny močovej. Reumatoidná artritída sa prejavuje aj ako tvorba nádorov okolo chorých kĺbov - telo na choroby reaguje prílivom veľkého množstva kyseliny synoviálnej.

V druhej fáze ochorenia sa väčšina pacientov rozhodne vyhľadať pomoc. Pravdepodobnosť úspešnej liečby je o niečo menšia ako pri artritíde 1. stupňa, ale je stále pomerne veľká.

Tretí stupeň

V tretej etape s flexiou v kĺbe sa bolesť prudko zosilňuje

Pri 3 stupňoch artritídy RTG vyšetrenie odhalí významnú deformáciu chorého kĺbu. Po dobe odpočinku, v ranných hodinách, pacient pociťuje veľmi silnú bolesť, spôsobuje svalové kŕče a neustále napätie, mobilita je veľmi obmedzená. Svaly susediace so zapáleným kĺbom začínajú atrofovať, začína sa intenzívny rast spojivového tkaniva.

Pri ochorení bedrového kĺbu a členku je pohybom postihnutý človek. Artritída veľkých kĺbov stupňa 3 sa vyznačuje takmer úplnou deformáciou. Spolu s kĺbovými kĺbmi sa okolité svaly deformujú, končatiny sa fixujú v nesprávnej polohe, čo sťažuje pohyb a existuje predispozícia na vývoj svalovej kontraktúry. Poškodenie ramenného kĺbu takmer úplne zbavuje pacienta schopnosti pohnúť rukou. Pokus ohnúť alebo narovnať kĺb spôsobuje charakteristické kliknutia a prudké zvýšenie bolesti.

Ruky sú zvyčajne postihnuté symetricky, prsty sú charakteristicky ohnuté, strácajú schopnosť vykonávať aj tie najjednoduchšie manipulácie, vďaka ktorým môže byť pacient zbavený možnosti samoobsluhy. Palpácia chorých kĺbov spôsobuje zvýšenú bolesť. Artritída 1. stupňa sa v mnohých prípadoch stáva indikáciou pre priradenie zdravotného postihnutia.

Artritída štvrtého stupňa

Vo štvrtej fáze artritídy dochádza k degenerácii kĺbov.

Artritída stupňa 4 je charakterizovaná vývojom ireverzibilných degeneratívnych zmien v chrupavke a kostiach. V tejto fáze ochorenia je osoba už spravidla úplne bezmocná, pretože pohyblivosť chorých kĺbov je úplne obmedzená v dôsledku tvorby intraartikulárnych adhézií. Syndróm bolesti je veľmi intenzívny a nezastavuje sa, spôsobuje pacientovi vážne utrpenie a núti ho, aby neustále užíval lieky proti bolesti..

S reumatoidnou artritídou 4. stupňa, ktorá ovplyvňuje ruky, sú prsty úplne pevné, čo vedie k úplnej strate schopnosti samoobsluhy. Zápal členkového kĺbu znemožňuje osobe chodiť. Artritída kolena v poslednom štádiu vedie k kontrakcii svalovej hmoty. Poškodenie bedrového kĺbu bez náležitého ošetrenia vedie k tvorbe kosti alebo vláknitej ankylózy, takže je úplne nehybný.

Na rozdiel od artritídy 1-3 stupňa, s pokročilým zápalom kĺbov, a to aj pomocou komplexnej liečby, nie je možné obnoviť poškodené tkanivá alebo remisiu.

Artritída: príznaky a liečba zápalu kĺbov

Neexistuje jednotná klasifikácia zápalových ochorení kĺbov, líšia sa v závislosti od etiológie, lokalizácie alebo povahy procesu.

Lokalizáciou

Rozlišujú sa tieto typy artritídy:

 • Monoartritída - zápal jedného kĺbu.
 • Polyartritída - choroba pokrýva niekoľko kĺbov.

Podľa povahy choroby

Klasifikácia artritídy zahŕňa rozdelenie choroby na akútne a chronické formy.

Akútna forma sa vyznačuje horúčkou, prejavmi intoxikácie, bolesťami kĺbov. Ak je osoba chorá dlhšie ako tri mesiace, patológia sa stáva chronickou. V tomto prípade sú kĺby zdeformované, pohyby v nich sú obmedzené v dôsledku neustálej bolesti.

Z dôvodu pôvodu

Artritída kĺbov môže byť spôsobená vonkajšími alebo vnútornými príčinami..

Interné faktory vyvolávajú rozvoj nasledujúcich druhov artritídy:

 • reumatoidná;
 • psoriatická;
 • postihnutý dnou.

Vonkajšie príčiny môžu viesť k rozvoju týchto typov patológie:

príčiny

Príčiny artritídy sa môžu líšiť.

infekcie

Infekčná artritída je spôsobená stafylokoky, streptokoky, gonokoky, črevná a anaeróbna mikroflóra..

Patológia sa často vyvíja na pozadí nasledujúcich chorôb:

 • brucelóza;
 • tuberkulózna osteomyelitída;
 • plesňové kostné lézie s tvorbou vredov a fistúl.

Reumatická forma je tiež spojená so streptokokovou infekciou..

Autoimunitná patológia

Príčiny reumatoidnej artritídy nie sú úplne preukázané. Toto chronické ochorenie kĺbov je spojené s genetickým defektom v ľudskom imunitnom systéme..

Pod vplyvom provokujúcich faktorov sa vyvíja autoimunitná reakcia, pri ktorej sa vytvárajú protilátky na vlastných tkanivách tela..

Psoriatická artritída pravdepodobne patrí do tejto skupiny, ktorej výskyt je spojený s poruchami imunitnej obrany..

zranenia

Zápalový proces sa vyvíja po traume. To platí aj pre profesionálnych atlétov a ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou..

alergie

Infekčná alergická alebo reaktívna artritída často vyvoláva alergiu. Zápal kĺbov sa vyskytuje ako alergická reakcia na mimokĺbovú infekciu.

Častejšie je to výsledok urogenitálnej, črevnej infekcie, aktívnej fázy reumatizmu. Pri bakteriologickej analýze synoviálnej tekutiny nie je patogén pridelený.

Poruchy metabolizmu

Príčiny artritídy môžu byť metabolické poruchy. Dna je ochorenie spôsobené patológiou metabolizmu purínov a zvýšeným obsahom kyseliny močovej v krvi. Zároveň sa v kĺboch ​​ukladá urát, ktorý ich poškodzuje..

Prispievať k rozvoju obezity, zlých návykov, sedavého životného štýlu, nedostatku vitamínov, podchladenia, genetickej predispozície.

Príznaky artritídy

Zápalové zmeny v kĺboch ​​sa prejavujú rovnako, ale rôzne formy etiológie majú určité znaky.

Základné, spoločné pre všetky formy

Pre všetky odrody tejto patológie sú príznaky artritídy:

 • bolesť pri pohyboch, zhoršená fyzickou námahou a na konci dňa uprostred únavy;
 • zníženie rozsahu pohybu v kĺbe;
 • sčervenanie kože a zvýšenie miestnej teploty v oblasti kĺbu;
 • opuch periartikulárnych tkanív;
 • drviace pohyby;
 • nočná myalgia;
 • porušenie všeobecného stavu (horúčka, slabosť, strata chuti do jedla).

V závislosti od príčiny choroby

Znaky artritídy môžu mať špecifické rozdiely..

Pri infekčnej bakteriálnej artritíde je zvyčajne postihnutý kolenný kĺb, niekedy sa pozoruje patológia bedrových kĺbov. Ochorenie pokračuje násilne, sprevádzané prejavmi všeobecnej intoxikácie. Mimoriadne prejavy: zväčšenie sleziny, lymfatické uzliny, poškodenie iných orgánov.

Pri infekčnej (špecifickej) artritíde z kĺbov sa pozorujú nasledujúce zmeny:

 • migračná polyartritída s hubovými a urogenitálnymi infekciami;
 • koža nad kĺbom je studená, sčervenaná, opuchnutá;
 • osteomyelitída;
 • atrofia periartikulárnych svalov;
 • kontrakcie flexií;
 • deformácia kĺbu.

Pri psoriáze sa asymetrická polyartritída rúk vyvíja bez rannej stuhnutosti a silnej bolesti. Charakteristické sú sprievodné lézie kože, Achillovej šľachy, nechty a oči.

Reaktívna artritída nastáva 10 až 20 dní po urogenitálnej infekcii alebo akútnom črevnom ochorení.

znaky:

 • asymetrické poškodenie kĺbov nôh vrátane metatarsofalangálneho kĺbu prvého prsta;
 • bolesť v rôznych častiach chrbtice;
 • zapojenie sakroiliakálnych oblastí do procesu;
 • sprievodné lézie orgánov zraku, pokožky a slizníc.

Pri reumatoidnej artritíde je zápal kĺbov symetrický, vo väčšine prípadov začína kĺbmi rúk a nôh. Neskôr dochádza k rastu synoviálnej membrány a osteofytov, čo vedie k deformácii kĺbov.

Možné zmeny v kolennom kĺbe a subluxácia krčnej chrbtice, rozvoj chronického opuchu rúk.

Charakteristická je ranná stuhnutosť, ktorá sa v počiatočných štádiách choroby vyrovná s ľahkou masážou a cvičením.

Sprievodné príznaky: poškodenie väzivového aparátu, svalov. Systémové prejavy: subkutánne reumatoidné uzliny v oblasti najviac zranených kĺbov, poškodenie srdca, očí, obličiek, pľúc.

Dna - zápal kĺbov sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme. Akútna dnavá artritída je charakterizovaná asymetrickou léziou prvého metatarzofalangálneho kĺbu so silnou bolesťou.

K útoku dochádza náhle v noci, sprevádzané rýchlym nárastom lokálnych zmien - edém, erytém, teplota, ktoré dosahujú maximum počas dňa.

Ak pacient nedostáva liečbu, častejšie sa opakujú záchvaty sprevádzané porušením celkového stavu. Chronická forma ochorenia sa podobá reumatoidnej artritíde.

Pre traumatickú artritídu je charakteristická bolesť, opuch v oblasti kĺbu, drhnutie počas pohybov.

stupňa

Fázy artritídy sú určené stupňom zanedbávania choroby, závažnosťou klinických prejavov a výsledkami rôntgenového vyšetrenia..

Artritída 1. stupňa sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch kĺbov;
 • únava pri chôdzi;
 • nočná bolesť kĺbov (so psoriázou).

Reumatoidná artritída 1. stupňa je charakterizovaná výskytom rannej stuhnutosti, najmä v kĺboch ​​rúk. Na röntgenovom žiarení je artritída prvého stupňa charakterizovaná prítomnosťou zápalových zmien.

Artritída 2. stupňa môže byť podozrením na lokálne zmeny. V kĺboch ​​sa objaví opuch, pokožka sčervená a na dotyk je horúca. V druhej fáze ochorenia pohyb spôsobuje bolesť a je sprevádzaný kŕčom..

Porucha reumatoidnej artritídy druhého stupňa môže byť spôsobená ťažkou rannou stuhnutosťou, bolesťou kĺbov, obmedzeniami pohybu, čo komplikuje starostlivosť o seba a znižuje výkonnosť. Na röntgenových lúčoch je viditeľná deštrukcia chrupavky a erózia kostí.

Artritída stupňa 3 sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou kĺbov. V tretej fáze artritídy je na rôntgenovom snímaní viditeľná deštrukcia kĺbových prvkov a výrazná deformácia kĺbov..

Ktorý lekár lieči artritídu??

Kto lieči artritídu? Ak sa vyskytnú nepríjemné javy zo strany kĺbov, osoba by sa mala spojiť s miestnym terapeutom, ktorý predpíše všetky potrebné vyšetrenia..

Na základe získaných výsledkov bude pacient v závislosti od predbežnej diagnózy odporučený na konzultáciu s reumatológom, špecialistom na TB, imunologom..

Diagnóza artritídy

Diagnóza je zameraná na stanovenie etiológie poškodenia kĺbov, pretože od toho závisí primeranosť a účinnosť liečby. Preto je potrebná dôkladná anamnéza, vyšetrenie pacienta.

Laboratórny výskum

Ak chcete zistiť príčinu choroby, musíte urobiť niekoľko testov:

 • Krvný test - odhaľuje zápalové príznaky, reumatoidný faktor, vysoké hodnoty C-reaktívneho proteínu, kyseliny močovej.
 • Bakteriologické a sérologické testovanie krvi, moču. Reumatická lézia je teda sprevádzaná vysokými titrami protilátok proti hemolytickému streptokokovi typu A.
 • Analýza intraartikulárnej tekutiny.
 • Bakteriologická analýza výkalov.
 • Mantouxov test.

Prístrojové metódy

Rádiografia odhaľuje bežné znaky, ktoré umožňujú diagnostikovať artritídu. Niektoré odrody choroby majú na obrázkoch špecifické vlastnosti..

V počiatočných fázach sú zistené nasledujúce zmeny:

 • erózia chrupavky;
 • zúženie spoločného priestoru;
 • zápalové prejavy.

Neskoré štádium:

 • fenomény osteoporózy;
 • známky poškodenia kĺbových kostí;
 • ankylóza.

Okrem toho sa vykonávajú tieto vyšetrenia: ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, artroskopia, rádioizotopové skenovanie..

Komplexné ošetrenie

Ako liečiť artritídu kĺbov? Liečivá na artritídu patria do rôznych farmakologických skupín. Ich účinné použitie závisí od včasnosti začiatku liečby a správne stanovenej príčiny choroby.

Patológia sa lieči liekmi nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín, meloxikam);
 • glukokortikosteroidné hormóny (triamcinolón, hydrokortizón, prednizolón);
 • analgetiká;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá.

Liečebný režim pre rôzne typy artritídy sa môže líšiť v dávke a trvaní priebehu:

 • Infekčná a reaktívna artritída sa lieči povinným predpisovaním antibiotík. Po ukončení liečebného postupu musíte zložiť opakované testy na identifikáciu patogénu..
 • Je artritída liečená alebo nie, ak má autoimunitnú etiológiu? Základná terapia, vrátane imunosupresív a solí zlata, je hlavná v reumatoidnej forme. Liečba artritídy kĺbov týmito liečivami sa uskutočňuje s prihliadnutím na zdravotný stav pacienta a pod lekárskym dohľadom. Uskutočňuje sa tiež hormonálna terapia. Liečba hormónmi vo vnútri sa vykonáva iba podľa prísnych indikácií.
 • Pri psoriáze by mala existovať aj kombinácia základnej liečby s NSAID a miestnymi pôvodcami. Liečba sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi podávania liečiva..
 • Ako liečiť tuberkulóznu artritídu? Účinná starostlivosť je možná iba na oddeleniach tuberkulózy, ktoré používajú konkrétne lieky.
 • Ako liečiť dnovú artritídu kĺbov? Liečenou artritídou tejto odrody v akútnom štádiu môžu byť špeciálne vybrané dávky kolchicínu, NSAID vo vysokých dávkach, intraartikulárne podávanie hormónov, intramuskulárne použitie analgetík..

Pre všetky typy artritídy sa používa lokálna terapia:

 • zavedenie anestetických roztokov do periartikulárnej oblasti;
 • Aplikácie Dimexidum;
 • masti a gély obsahujúce NSAID a hormóny.

Chirurgická liečba sa používa v pokročilom štádiu ochorenia as neúčinnosťou konzervatívnych metód.

Fyzioterapia lieči aj artritídu. Je znázornená na pozadí miernej a nízkej aktivity procesu. Je predpísaná fonoforéza s hydrokortizónom, blato, terapeutické kúpele. Ak neexistujú kontraindikácie, aplikujte masáž.

diéta

Artritída je choroba, ktorá vo veľkej miere závisí od správnej a vyváženej stravy..

Odborníci na výživu považujú tieto zložky za potrebné:

 • omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (morské mastné ryby);
 • vápnik (mliečne výrobky, tvaroh, tvrdé syry);
 • horčík (obilniny, otruby, zelenina).

Je potrebné obmedziť cukor a ľahko stráviteľné uhľohydráty. Mali by sa vylúčiť alkohol, korenené a slané jedlá. Diéta číslo 6 lieči artritídu spôsobenú dnou. Zároveň sú zakázané mastné odrody mäsa, rýb a vnútorností. Viac o strave pre kĺby →

Fyzické cvičenia

V akútnom štádiu je potrebný mier na zníženie zápalu..

Pri reumatoidnej artritíde by mal byť režim motora šetrný, s výnimkou nadmerného zaťaženia kĺbu.

Ak nie sú kontraindikácie, potom so znížením bolesti, najprv pasívnym, potom začnú aktívne pohyby v kĺbe.

Podmienky: nedostatok náhlych pohybov, vysoké tempo, bolesť a únava počas cvičenia. Súbor cvičení sa vyberie v závislosti od formy ochorenia a veku pacienta.

Tradičné zaobchádzanie

Tradičná medicína lieči aj artritídu. Zápal kĺbov sa môže zmierniť vnútorným alebo vonkajším užívaním drog. Ak nedochádza k alergii, požitie odvarov z bobúľ, zemiaková šťava, jablčný mušt, octová cesnak dobre pomáha..

Miestne použitie obkladov s blatouchovými kvetmi, trením tinktúry z kvetov lila a púpavy, nanášaním nočných lopútok alebo listov kapusty. Všetky použité recepty by sa mali oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, pretože môžu byť kontraindikované.

predpoveď

Choroba je chronická a pomaly progreduje. Preto je výsledok niektorých foriem považovaný za podmienečne nepriaznivý a môže spôsobiť zdravotné postihnutie..

Včasná liečba a adekvátna liečba prispievajú k dlhodobej remisii a udržiavaniu. Včasné začatie liečby infekčnej artritídy umožňuje úplné vyliečenie.

Včasné poskytnutie starostlivosti o psoriázu a dnu sa vo väčšine prípadov vyhýba závažným deformáciám a trvalému zdravotnému postihnutiu.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju kĺbových ochorení, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • správna a vyvážená výživa;
 • s výnimkou preťažení, zranení a podchladenia;
 • fyzická aktivita, športové aktivity;
 • nosiť pohodlné topánky.

Artritída - choroba pohybového aparátu, ktorá spôsobuje človeku veľa problémov.

Patológia obmedzuje pohybovú aktivitu, narúša pracovnú schopnosť, v pokročilých prípadoch sú pacienti postihnutí. Preto je také dôležité, aby sa pri objavení príznakov choroby obrátila na odbornú pomoc.

Reumatoidná artritída - štádiá, príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Ahoj drahá! Dnes som išiel vlakom do mesta, cesta je dlhá, takže som sa zhováral s jednou ženou. Prsty v náručí sú úplne skrútené - reumatoidná artritída je mučená.

Sťažovala sa, že keď bola mladá, nezaujímala ju o zdravie, nestarala sa o svoje kĺby, zachránila všetko na testoch a liečbe, ale teraz nemôže robiť nič s rukami - je to hrozná bolesť a prsty sa nechcú hýbať.

Zostávajú len zvyšky. Šetrí iba jedna vec - vydané zdravotné postihnutie, dostane cent. Aké sú tieto haliere v porovnaní so strateným zdravím? Nenahradia ruky...

Čo je reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k zápalu kĺbov a okolitých tkanív. Je ťažké pomenovať presnú príčinu choroby, ale odborníci pomenujú jednu z možných príčin genetickej predispozície k „dieram“ v imunitnom systéme..

Infekčné (bakteriálne, vírusové a plesňové) infekcie, silné stresové a hormonálne zmeny v tele môžu tiež spôsobiť autoimunitnú reakciu. Predpokladá sa, že ženy sú náchylnejšie na reumatoidnú artritídu, ale antikoncepcia, tehotenstvo a dojčenie významne znižujú riziko rozvoja choroby..

V každom prípade je reumatoidná artritída komplikovaná skutočnosťou, že sa vyskytuje náhle, zápalový proces zameraný na ničenie chrupavky kĺbu sa vždy objavuje symetricky (napríklad obidva kĺby prstov pravej a ľavej ruky)..

Pri procese deštrukcie kĺbovej chrupavky nevystupuje kĺbová tekutina - spôsobuje to silné bolesti kĺbov, pripravuje ich o mobilitu a ak nedostanete správne ošetrenie včas, vedie k deformácii kĺbov, poškodeniu tkanív, svalov, niekedy sa na zápalovom procese podieľajú stavce..

Pri artritíde imunitné bunky mylne berú kĺbové bunky na cudzie prvky - vírusy, baktérie a snažia sa ich zničiť. Tento proces trvá už roky. Ochorenie často začína poškodením kolenného kĺbu. Na začiatku ochorenia sa u pacienta prejavuje slabosť, nevoľnosť, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, teplota môže stúpnuť na 37 - 39 stupňov.

Zároveň problémy s kĺbmi ustupujú do pozadia alebo úplne chýbajú. Ako sa ochorenie vyvíja, do procesu je zapojených stále viac kĺbov a po liečbe exacerbácií sa kĺby stávajú menej pohyblivé a deformujú sa..

V priebehu času sa príznaky spojené s poškodením vnútorných orgánov a systémov: pľúca, srdce, krvné cievy, obličky, oči, slinné žľazy spoja. Pri reumatoidnej polyartritíde sa často tvoria husté podkožné uzly.

Okrem toho je nebezpečný, pretože spôsobuje vážne poruchy činnosti vnútorných orgánov (krvné cievy, srdce, pľúca, pečeň, obličky a črevá). V 40% prípadov do 5 rokov je pacient zdravotne postihnutý, takže lekári trvajú na tom, aby sa liečba začala od prvých príznakov a podozrení na chorobu.

Druhy chorôb: klasifikácia

Je obvyklé rozlišovať tieto formy choroby:

 1. Juvenilná - reumatoidná artritída, ktorá sa vyvíja u detí mladších ako 16 rokov. Závažnosť tejto patológie často mizne s vekom, ale choroba úplne nezmizne.
 2. Séropozitívna je forma reumatoidnej artritídy, v ktorej je reumatoidný faktor prítomný, a dá sa zistiť pomocou testov..
 3. Seronegatívnosť - forma reumatoidnej artritídy, pri ktorej sa reumatoidný faktor v kĺbovej tekutine nenachádza..
 4. Reumatoidná artritída starších ľudí - forma reumatoidnej artritídy súvisiaca s vekom, ktorá sa vyvíja v starobe u žien aj u mužov..

Oddelene sa izoluje nediferencovaná artritída. Tento stav nie je úplne objasnený a môže predstavovať počiatočné štádium reumatoidnej artritídy..

Lekári klasifikujú reumatoidnú artritídu a podľa obrázka pozorovaného pri röntgenovom vyšetrení. Podľa tohto parametra sa rozlišujú štyri štádiá, reumatoidná artritída je rozdelená do nasledujúcich kategórií:

 • Prvé štádium. V tomto prípade sú viditeľné prvé známky rednutia kosti. V drvivej väčšine prípadov je to jediná zmena, ktorú možno vidieť na röntgenovom snímaní v počiatočnej fáze reumatoidnej artritídy. Je pozoruhodné, že táto fáza reumatoidnej artritídy sa môže vyvinúť v každom veku a môže trvať veľmi dlho, bez toho, aby sa prejavila..
 • Druhá fáza - erózia kostí sa začína vyvíjať. Najčastejšie sú v tomto štádiu postihnuté kĺby lakťov a zápästia. Ak sa erozívny proces nachádza v oblasti chrupavkového kĺbu, pacient má obmedzenú pohyblivosť. V tomto prípade sa samotné chrupavkové tkanivo nedeformuje, ale svaly obklopujúce chorý kĺb sa začínajú postupne atrofovať. V tomto štádiu je zaznamenaný zápal a opuch synoviálnych vakov. Po zhoršení choroby môžu byť kĺby horúce a pacienti sa sťažujú na bolesti a bolesti. S postupujúcim erozívnym procesom v kĺbe sa blíži tretia fáza, ktorá je jasne viditeľná na röntgenovom snímaní.
 • Tretia etapa - rádiografia ukazuje nielen stenčenie kostí a eróziu, ale aj atrofiu svalov, ktorá nadobúda rozsiahly charakter. V tomto prípade je samotný spoj deformovaný. Ak sa v prvom štádiu začal proces ukladania soli, v treťom stupni sa na röntgenovom žiarení prejaví kalcifikácia..
 • Štvrté štádium - rádiografia zaznamenáva eróziu, cysty a závažné poruchy kostí. Kĺb je úplne zdeformovaný a svaly okolo neho sú atrofované. V tomto štádiu ochorenie postihuje všetky končatiny a pacienti sa sťažujú na závažnú pretrvávajúcu bolesť.

Klasifikácia reumatoidnej artritídy podľa priebehu choroby:

 1. rýchly postup - až 6 mesiacov. Rýchly vývoj choroby; poškodenie kĺbov sa vyskytuje skoro. Pretrvávajúce postihnutie sa vytvorí za 2 roky;
 2. pomaly napredujú - viac ako 2 roky. S týmto typom samozrejme pacienti dobre reagujú na liečbu; dlhé obdobia odpustenia;
 3. bez progresie - deformácia kĺbov je zanedbateľná; laboratórne testy vykazujú slabú aktivitu voči chorobám.

príčiny

Hlavnou príčinou ochorenia je autoimunitný zápal. Pod vplyvom genetických faktorov a infekcie (pravdepodobne vírusovej) sa v tele vytvárajú imunitné komplexy, ktoré sa ukladajú v tkanivách, najmä v tkanive kĺbov chrupavky. Ďalej sa v miestach ukladania rozvíja zápal. Nástup choroby môže vyvolať:

 • infekcia - imunitné bunky môžu reagovať na mikróby a vírusy, ktoré zostávajú v kĺboch ​​po infekcii;
 • podchladenie, akútne infekcie dýchacích ciest, chrípka, angína;
 • zranenia kĺbov;
 • dlhé skúsenosti, stres;
 • dedičná predispozícia.

Príbuzní sú ovplyvnení príbuznými príbuzných pacientov s reumatoidnou artritídou. Je pozoruhodné, že dojčenie počas dvoch rokov znižuje riziko reumatoidnej artritídy u žien na polovicu..

príznaky

Väčšina prípadov ochorenia sa vyvíja v období jesene a jari, ako aj v období fyziologických hormonálnych zmien - počas puberty, po pôrode, v menopauze..

Prvým príznakom je výskyt stuhnutosti kĺbov celého tela, najmä v malých kĺboch ​​ruky, ráno - potom, čo pacient vstal z postele. Do hodiny po aktívnom pohybe si pacienti všimnú normalizáciu stavu - pocit stuhnutosti zmizne.

Aj v prodromálnom období si pacienti všimnú:

 1. periodická neintenzívna bolesť kĺbov, často spojená so zmenou počasia;
 2. potenie
 3. búšenie srdca
 4. znížená chuť do jedla az toho vyplývajúca strata hmotnosti;
 5. zvýšenie telesnej teploty na hodnoty subfebrilu;
 6. únava;
 7. zápal slinných žliaz;
 8. slabosť.

Po určitom čase sa objavujú pretrvávajúce bolesti a postupne sa zväčšujú malé kĺby rúk a nôh, ktoré sa v noci a ráno zvyšujú. Bolesť a ranná stuhnutosť vedú k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov o jeden stupeň.

Najčastejšie sú postihnuté druhý a tretí metakarpofalangálny a proximálny interfalangeálny kĺb, menej často - zápästné a kolenné kĺby, ešte menej často - lakte a členkové kĺby. Poškodenie zvyšných kĺbov na začiatku ochorenia je nepravdepodobné.

Postihnuté kĺby sú opuchnuté, mierne hyperemické, horúce na dotyk, ostro bolestivé pri pohmate, pohyby v nich sú obmedzené a bolestivé.

Obdobia exacerbácie choroby sú nahradené obdobiami remisie a pri každej novej exacerbácii sú do patologického procesu zapojené nové kĺby. Postupne sa deformujú kĺby ruky - vizuálne sa určujú tieto zmeny:

 • Ranná stuhnutosť viac ako 1 hodinu. Kíby môžu byť horúce, bolestivé. Tuhosť sa môže vyskytnúť aj pri miernom odpočinku.
 • Bolesť kĺbov, často symetrická
 • Najčastejšie postihnuté prsty, ruky, lakte, plecia, bedrové kĺby, kolená, členky, prsty na nohách, kĺby dolnej čeľuste a krčná chrbtica
 • Kĺby sú často opuchnuté, teplé a mäkké (špongiové) na dotyk
 • V priebehu času je pohyb kĺbov obmedzený, sú zdeformované:
  1. kefa sa podobá mrožovej plutve;
  2. prsty majú tvar krku labute;
  3. ohnutie niektorých kĺbov prstov a predĺženie ostatných vedie k tomu, že kefa má tvar gombíkovej dierky.

Ovplyvnené a deformované sú nielen malé kĺby ruky, ale aj ďalšie kĺby horných a dolných končatín, čo výrazne obmedzuje motorické schopnosti pacienta a znižuje kvalitu jeho života..

Pri reumatoidnej artritíde je možné určiť tieto extraartikulárne prejavy:

 1. svalová atrofia (spravidla je umiestnená nad postihnutým kĺbom, ale v ťažkých formách je rozptýlená a pokrýva veľké množstvo svalov);
 2. poškodenie svalov - reumatoidná myozitída (charakteristickejšia pre počiatočné štádium choroby);
 3. poškodenie šliach - reumatická zápal šliach;
 4. trofické zmeny v koži (suchosť, bledosť, riedenie, pigmentácia, peeling) a nechty (krehkosť, riedenie, pruhovanie);
 5. subkutánne reumatoidné uzliny (vyskytujú sa u štvrtiny pacientov, sú guľaté, husté, bezbolestné, pohyblivé útvary s veľkosťou od niekoľkých milimetrov do 2 - 3 centimetrov; častejšie lokalizované v blízkosti lakťa, na extenzorovom povrchu predlaktia, na zadnom povrchu kĺbov; sú umiestnené symetricky);
 6. poškodenie lymfatických uzlín - častejšie zistené v závažných prípadoch choroby; submandibulárne, krčné, axilárne, ulnárne a trieslové lymfatické uzliny sú hmatné od veľkosti 4 do 5 mm až 2 až 3 cm, hustej konzistencie, pohyblivé, bezbolestné; počas remisie sa spravidla zmenšuje alebo úplne zmizne; často v kombinácii so zvýšením sleziny, anémiou, znížením hladín leukocytov a krvných doštičiek v krvi.

V prípade vysokej aktivity reumatoidnej artritídy a generalizácie patologického procesu sú postihnuté aj vnútorné orgány - pľúca, srdce, pečeň, obličky a ďalšie. Základom tohto procesu je reumatoidná vaskulitída (poškodenie ciev)..

Poškodenie kĺbov sa môže vyskytnúť 1 až 2 roky po vzniku primárnych príznakov choroby.

komplikácie

Reumatoidná artritída zvyšuje riziko rozvoja a progresie niektorých chorôb:

 • Osteoporóza. Periartikulárna osteoporóza je charakteristická pre reumatoidnú artritídu, avšak chronický zápal v kombinácii s použitím glukokortikoidov a cytostatík pri liečbe vedie k rozvoju systémovej osteoporózy. V tejto súvislosti sa kostné tkanivo stáva krehkým, čo vedie k zlomeninám kosti..
 • Vaskulárna ateroskleróza (ukladanie cholesterolu na stenách krvných ciev) progreduje proti reumatoidnej artritíde s rozvojom koronárnych srdcových chorôb, hypertenziou.
 • Vývoj onkopatológie.

Reumatoidná artritída postihuje nielen kĺby. Na zápalovom procese môžu byť zapojené aj ďalšie orgány:

 1. Anémia (anémia).
 2. Poškodenie pľúc.
 3. Nestabilita krčnej chrbtice spôsobená reumatoidnou artritídou môže viesť k vážnym zraneniam miechy..
 4. Reumatoidná vaskulitída (zápal krvných ciev) môže viesť k vredom kože, spôsobiť krvácanie v žalúdku, viesť k mozgovej príhode, infarktu a srdcovému zlyhaniu.
 5. Edém a zápal srdcového vaku (perikarditída) a srdcového svalu (myokarditída). Oba tieto javy môžu viesť k vážnemu srdcovému zlyhaniu..
 6. Choroby slinných a slzných žliaz.

diagnostika

Pacienta s reumatoidnou artritídou môže byť podozrivý lekárom akejkoľvek špecializácie, ale častejšie ako iní sa títo pacienti obracajú na terapeuta alebo traumatológa. Po stanovení predbežnej diagnózy títo lekári odošlú pacienta k reumatológovi, ktorý potvrdí alebo vyvráti prítomnosť choroby..

V prípade poškodenia vnútorných orgánov konzultácia s kardiológom, pulmonológom, neurológom, oftalmológom atď..

Ak existuje podozrenie na reumatoidnú artritídu, pacientovi sa môžu predpísať tieto ďalšie výskumné metódy:

 • röntgenová snímka postihnutých kĺbov (zvyčajne kĺbov ruky) je hlavnou diagnostickou metódou na zistenie tohto ochorenia;
 • možno zistiť všeobecný krvný test (anémia (zníženie hladiny červených krviniek a hemoglobínu), leukopénia (zníženie hladiny bielych krviniek) alebo leukocytóza (zvýšenie ich počtu) a zvýšenie ESR);
 • reumatické testy (stanovenie Ruskej federácie, CRP a ďalších ukazovateľov);
 • proteinogram (štúdia proteínového zloženia krvi) - stanoví sa zmenený pomer albumínových, globulínových a proteínových frakcií;
 • stanovenie glykoproteínov (ich počet sa zvýši);
 • výstupný reumatoidný test;
 • stanovenie antinukleárnych protilátok na citrulínový cyklický peptid (ADC);
 • štúdia synoviálnej tekutiny, ktorá bola vykonaná punkciou postihnutého kĺbu (znížená je jeho viskozita a hladina glukózy, výrazne sa zvyšuje počet leukocytov a neutrofilov, ako aj proteín, určujú sa špeciálne bunky - rogocyty);
 • synoviálna biopsia postihnutého kĺbu;
 • iné výskumné metódy na diagnostikovanie mimokĺbových prejavov reumatoidnej artritídy (echokardioskopia, röntgenová snímka hrudníka, ultrazvuk obličiek a iné);
 • konzultácie so špecialistami - kardiológom, pulmonológom, nefrologom, hepatológom a ďalšími.

Na diagnostikovanie a predpovedanie vývoja reumatoidnej artritídy sa vykonáva analýza na anti-CCP. Anti-CCP (protilátky proti cyklickému citrulínovému peptidu, Anti-CCP, anti-citrulinové protilátky) je vysoko špecifickým markerom reumatoidnej artritídy. Anti-CCP sú autoprotilátky, prevažne IgG.

Interagujú so syntetickými peptidmi, ktoré obsahujú citrulín. Citrulín je atypická, vzácna aminokyselina, ktorá je súčasťou filaggrínu (proteín epidermis, ktorý viaže keratínové vlákna k sebe)..

Špecifickosť anti-CCP pri reumatoidnej artritíde (RA) je asi 95%, na rozdiel od testov, ako sú RF, CRP a ESR, čo sú nešpecifické testy na diagnostiku RA. Anti-CCP sa nachádza u pacientov v najskorších štádiách choroby, niekedy mnoho rokov pred prvými príznakmi choroby.

Podľa literatúry má asi 50% pacientov s negatívnym reumatoidným faktorom (RF) protilátky proti SSR. Preto súbežné stanovenie u pacientov s RF a anti-CCP zvyšuje prognostickú hodnotu štúdie.

Umožňuje tiež rozlíšiť medzi eróznymi (pozitívny test anti-CCP) a neerozívnymi (negatívny test anti-CCP) reumatoidnej artritídy. U pacientov s protilátkami proti SSR je väčšia pravdepodobnosť závažného poškodenia kĺbov..

Táto skutočnosť zdôrazňuje význam identifikácie anti-CCP ako prognostického znaku vývoja a progresie choroby..

S cieľom zjednodušiť diagnózu v Ríme a potom v New Yorku boli vyvinuté kritériá, podľa ktorých je stanovená pravdepodobnosť reumatoidnej artritídy. Nemá zmysel tu ich podrobne analyzovať - ​​mali by ich hodnotiť výlučne odborníci. Dôležitou úlohou špecialistu je rozlíšiť reamatoidnú artritídu od osteochondrózy, ankylozujúcej spondylitídy, lymskej boreliózy..

liečba

Pri včasnej diagnóze, včasnej diagnóze a určení vhodnej terapie sa môže spomaliť deštrukcia kĺbovej chrupavky a štruktúry kostí..

Reumatoidná artritída zvyčajne vyžaduje celoživotnú liečbu, ktorá zahŕňa: lieky, fyzioterapiu, fyzioterapiu a prípadne chirurgickú liečbu. Včasná aktívna liečba reumatoidnej artritídy môže oddialiť deštrukciu kĺbov na dlhú dobu.

Osoby trpiace reumatoidnou artritídou by si mali byť vedomé, že ich choroba, bohužiaľ, je nevyliečiteľná a pri neprítomnosti adekvátnej liečby tiež neustále napreduje, čo vedie k invalidite. Preto by sa liečba mala začať ihneď po stanovení diagnózy.

Pretože sa na potlačenie autoimunitného procesu používajú veľmi závažné lieky s mnohými vedľajšími účinkami, ich dávkovanie by sa malo zvoliť v stenách reumatologického oddelenia..

Princípy liečby: zložitosť, trvanie, inscenácia. Ciele liečby: potláčanie aktivity autoimunitného procesu, prevencia / spomalenie progresie ochorenia, obnovenie rozsahu pohybu kĺbov, zabránenie exacerbácie.

Taktika liečby priamo závisí od formy, povahy priebehu a stupňa aktivity patologického procesu.

Drogová terapia

Komplexná liečba reumatoidnej artritídy zahŕňa použitie niekoľkých tried liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky na zníženie bolesti a zápalu kĺbov, lieky sa predpisujú na dlhú dobu, až kým sa nedosiahne klinický účinok;
 • glukokortikoidy (hormóny) sú jednou z účinných liečebných metód na potlačenie výrazného zápalového procesu v kĺboch, ktoré rýchlo a účinne potlačujú zápal. Dávky a trvanie podávania sa líšia od závažnosti zápalového procesu;
 • základná liečba je hlavnou liečbou reumatoidnej artritídy. Tieto lieky potláčajú aktivitu imunitného systému, čo pomáha pri neustálom používaní znižovať zápal kĺbov..

Imunosupresívne lieky. V kombinácii s fyzioterapiou a nesteroidnými protizápalovými liekmi je táto skupina liekov základom pre liečbu reumatoidnej artritídy. Tie obsahujú:

 1. Methotrexate,
 2. azothioprin,
 3. infliximab,
 4. levamisol,
 5. leflunomid,
 6. Merkaptopurín atď..

Pri užívaní týchto liekov sú možné významné vedľajšie účinky, takže ak sa užívajú dlhodobo, pacienti potrebujú systematické testy krvi a moču..

Medzi prípravky na báze syntetických báz patria metotrexát, leflunomid, sulfasalazín, hydroxychlorochín. Je tiež možná ich kombinácia: metotrexát + leflunomid alebo metotrexát + sulfasalazín. Po prijatí pozitívneho výsledku sa ukazuje ich príjem po dobu niekoľkých rokov pri zachovaní účinnosti.

Modernú základnú terapiu predstavujú imunobiologické lieky, ktoré poskytujú cielené blokovanie faktorov imunitného systému, ktoré spúšťajú autoimunitný zápalový proces v kĺboch..

Tie obsahujú:

 • adalimumab,
 • etanercept,
 • golimumab,
 • infliximab,
 • rituximab,
 • tocilizumab,
 • certolizumab.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): diklofenak sodný, ibuprofén, meloxikam atď. Napriek významnému účinku pri dlhodobom používaní NSAID sú možné rôzne komplikácie gastrointestinálneho traktu (gastritída, vredy, krvácanie) a kardiovaskulárny systém..

Antimalariká. Táto skupina liekov zahŕňa hydroxychlorochin (plaquenil) a sulfasalazín a často sa používa v kombinácii s metotrexátom. Účinok tejto kombinácie sa zvyčajne objaví po niekoľkých týždňoch (mesiacoch).

Kortikosteroidy. Tieto lieky veľmi rýchlo znižujú opuchy a zápaly kĺbov. Vzhľadom na veľký počet závažných vedľajších účinkov by sa však kortikosteroidy mali obmedziť na nízke dávky a pokiaľ možno na krátkodobé použitie..

Biologické lieky majú vplyv na tie časti imunitného systému, ktoré sú zapojené do patogenézy reumatoidnej artritídy. Môžu byť predpísané lekárom na začiatku aj pri neúčinnosti predchádzajúcej liečby. Väčšina z nich sa podáva injekčne: intravenózne alebo subkutánne..

Existujú 3 skupiny liekov používaných ako biologická terapia pri reumatoidnej artritíde:

 1. Modulátory bielych krviniek (lymfocytov): abatacept (Orencia) a rituximab (Rituxan).
 2. Medzi inhibítory faktora nekrotizujúceho nádory (TNF) patria: adalimumab (Humira), infliximab (Remicade) atď..
 3. Inhibítory interleukínu-6 (IL-6): Tocilizumab (Actemra).

Biologické lieky sú pri liečbe reumatoidnej artritídy mimoriadne účinné, avšak ľudia, ktorí ich užívajú, sú vystavení riziku nasledujúcich chorôb:

 • Infekcie spôsobené baktériami, vírusmi, hubami
 • leukémie
 • Možné exacerbácie psoriázy

Pomocou týchto liekov môžete rýchlo dosiahnuť remisiu choroby a zabrániť progresii artritídy..

Intraartikulárne podávanie glukokortikoidov je účinný spôsob liečby, ktorý sa používa na pretrvávajúce opuchy jedného alebo viacerých kĺbov. Je to pomocná liečba pri reumatoidnej artritíde. Pred zavedením liekov je potrebné odstrániť prebytočnú synoviálnu tekutinu. Manipulácia sa musí vykonávať pod ultrazvukovou kontrolou.

chirurgia

Pri závažnom poškodení kĺbov je potrebná chirurgická liečba na zníženie bolesti a na nápravu ich deformácií. Primárnym chirurgickým postupom pri reumatoidnej artritíde je zvyčajne synovektómia (odstránenie kĺbovej kapsuly)..

Synovektómia je excízia synoviálnej membrány kĺbu. To bráni jeho ďalšiemu zničeniu a pomáha znižovať závažnosť bolesti. Vďaka odstráneniu zapálených tkanív tento zásah obnovuje stratené funkcie kĺbov..

V poslednom čase, najmä v počiatočných štádiách reumatoidnej artritídy, sa stále viac uprednostňuje artroskopický prístup. V tomto prípade nie je poškodenie tkaniva počas chirurgického zákroku také závažné a je možné skrátiť trvanie liekovej terapie, obmedziť hospitalizáciu a uľahčiť rehabilitačný proces..

O potrebe nahradenia postihnutého kĺbu umelým kĺbom rozhoduje ortopedický chirurg spolu s reumatológom. V tomto prípade je dôležité, aby pacient sám mal túžbu podstúpiť túto pomerne komplikovanú operáciu.

Počas predoperačného obdobia je pacient vyškolený na chodenie o barlách - táto zručnosť mu bude počas rehabilitácie veľmi potrebná. Po operácii sa uskutoční kurz špeciálnych fyzioterapeutických cvičení, ako aj zoznam odporúčaní, ktorých dodržiavanie maximalizuje životnosť implantátu..

V niektorých prípadoch je potrebná celková protetika kíbu (koleno, bedro, lakeť, rameno a iné).

fyzioterapia

Správne vybrané cviky na zvýšenie rozsahu pohybu a fyzioterapie (magnet, elektroforéza, fonoforéza) môžu značne spomaliť stratu funkcie kĺbov. Pri liečbe ortopedických prejavov reumatoidnej artritídy lekári často používajú ortézy - zariadenia na fixáciu kĺbu v správnej polohe..

Pri reumatoidnej artritíde je užitočné robiť nasledujúce cvičenia:

 • Kefy držte pred sebou, vedľa seba. Striedavo otáčajte dlane nahor a nadol. Opakujte 10 krát.
 • Zaťte ruky a potiahnite ich dopredu. Kefy otáčajte 5 krát v smere hodinových ručičiek a 5 krát proti smeru hodinových ručičiek.
 • Robte kruhové pohyby svojimi plecami, 5-krát dopredu a dozadu.
 • Zopnite lakte. Zdvihnite a spustite ich 10-krát.
 • Ľahnite si na chrbát. Ohnite nohu na koleno bez toho, aby ste nohu zdvihli z podlahy. Opakujte 5 krát na každej nohe..
 • Hojdačky robte s rovnou nohou, držiac sa podpery. Zopakujte cvičenie 5-krát na každej nohe..
 • Pred vykonaním terapeutických cvičení sa poraďte so svojím lekárom. Cvičte 30 minút 5 dní v týždni. Ak sa počas gymnastiky objaví silná bolesť, prestaňte cvičiť..

Pomoc doma:

 1. Nemožno sa zahriať bolestivé a opuchnuté kĺby (obklady, horúce kúpele, sauna atď.), Je možné používať masti nesteroidnými protizápalovými liekmi (diklofenak, nimesulid, ketorolak atď.)..
 2. Fixácia postihnutého kĺbu - elastickým obväzom, obväzmi atď..
 3. Prísne dodržiavanie odporúčaní reumatológa.

fyzioterapia

Fyzikálne metódy sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby tohto ochorenia. Niektoré z nich sú predpísané v akútnom štádiu choroby, keď existuje aktívny exsudatívny proces, zatiaľ čo iné sú v období, keď choroba vstúpi do remisnej fázy..

Takže v akútnom štádiu choroby platí:

 • ultrafialové svetlo na kĺboch ​​zúčastňujúcich sa na patologickom procese (ovplyvňuje iba 1 až 3 kĺby za deň; liečebný cyklus je až 15 procedúr, počas ktorých sú všetky postihnuté kĺby vystavené 2 až 3-násobnej expozícii);
 • elektroforéza glukokortikoidov (prednison, dexametazón a ďalšie) na zapálené kĺby (procedúra trvá 18 - 20 minút, vykonáva sa každý deň, kurz je 12 zasadnutí).

V subakútnej fáze je predpísané:

 1. Terapia UHF v oblasti zápalových kĺbov a nadobličiek (na liečbu kĺbov pomocou sférického žiariča s radiačným výkonom 30 - 50 W po dobu 7 až 8 minút, potom ju vymeňte za valcovú a pôsobte na nadobličky s rovnakou silou; v jednej relácii vystavené sú iba 1-2 kĺby; frekvencia procedúr je denná, priebeh je 10 relácií);
 2. ožarovanie oblasti kĺbu laserovým héliom (ovplyvniť 1 kĺb 7-8 minút s celkovou dobou expozície až pol hodiny; frekvencia relácií je každý deň, priebeh liečebných postupov je 30 a preventívne postupy až 15x ročne);
 3. pulzná nízkointenzívna magnetoterapia (induktory sú umiestnené na stranách zapáleného kĺbu v kontakte; trvanie 1 relácie je až 10 minút na 1 kĺb, expozícia 2 kĺbom je povolená počas 1 postupu - už nie; priebeh - 10 - 12 postupov);
 4. nízkofrekvenčná magnetoterapia na kĺby (ploché induktory sú inštalované v oblasti zapálených kĺbov končatín; pôsobia pol hodiny; kurz je 15 relácií);
 5. fototerapia (môžete použiť lampu "Bioptron" (trvanie relácie až pol hodiny, frekvencia - dvakrát denne pri exacerbácii choroby) a "Geska" (expozícia až pol hodiny, frekvencia - 3 x denne pri exacerbácii)).

Proliferatívne štádium reumatoidnej artritídy vám umožňuje používať:

 • glukokortikoidová fonoforéza v oblasti zapálených kĺbov (účinok sa vykonáva počas 5 minút na 1 kĺb 1krát denne alebo 2 dni; 1 sedenie môže zahŕňať expozíciu 1 až 3 kĺbom; liečebný priebeh - 12 postupov);
 • pulzná magnetoterapia s vysokou intenzitou (sedenie trvá do 10 minút a zahŕňa terapiu pre 1 - 2 kĺby; priebeh - až 12 procedúr);
 • svetelná terapia (lampy Geska a Bioptron sa používajú podobne ako odporúčania pri liečbe subakútneho štádia choroby);
 • elektroforéza lidázy (počas jedného zákroku sa lieči 1 - 2 kĺby; trvanie relácie - 20 minút; frekvencia - denne alebo 1krát za 2 dni; priebeh - 15 relácií);
 • všeobecná kryoterapia (s použitím zmesi vzduch-dusík s teplotou -160 ° C; trvanie procedúry je 1-3 minúty; sedenia sa uskutočňujú každý deň; kurz zahŕňa až 20 procedúr);
 • lokálna kryoterapia (účinok na 1 postihnutý kĺb; liečebný faktor - studený suchý vzduch s teplotou do -30 ° C; trvanie relácie - až 20 minút denne; priebeh liečby zahŕňa až 15 procedúr);
 • naftalnoterapia (účinok sa vykonáva 15 - 20 minút; kurz zahŕňa až 15 procedúr).

Ďalšou dôležitou súčasťou liečby reumatoidnej artritídy sú terapeutické cvičenia - zlepšuje pohyblivosť kĺbov, zabraňuje tvorbe adhézií spojivového tkaniva a ankylóze v nich. Mal by sa aplikovať denne, počínajúc okamihom diagnózy, ale po znížení aktivity zápalového procesu.

Pacient s reumatoidnou artritídou sa musí každý rok podrobiť kúpeľnej liečbe. V závislosti od aktivity patologického procesu sa môže vykonávať v strediskách Tskaltubo, Pyatigorsk, Soči, Jevpatorija, Odesa, Saky alebo v iných strediskách..

Pobyt v stredisku nevylučuje pacientov, ktorí dostávajú základnú liečbu. Ak sa pri aplikácii faktorov kúpeľnej liečby objaví zhoršenie ochorenia, zvýši sa protizápalová liečba a dočasne sa zastavia účinky kúpeľných faktorov..

Prevencia chorôb

Doteraz neexistujú spôsoby prevencie reumatoidnej artritídy. Zároveň je včasnou liečbou prevencia poškodenia kĺbov..

Nasledujúce opatrenia sa môžu vzťahovať aj na nešpecifické opatrenia na prevenciu reumatoidnej artritídy:

 1. Okamžité odstránenie zápalových ložísk v tele. Majte na pamäti, že chronický zápal je neustálym stresom pre imunitný systém. Včasná liečba tonzitídy, angíny, kazu, sínusitídy a iných zápalových ochorení zabráni vzniku závažných patológií vrátane reumatoidnej artritídy..
 2. Vyhnúť sa podchladeniu. Oblečte sa v teple a vyhnite sa náhlym zmenám teploty, pretože za týchto podmienok obrana tela prudko klesá a rozvíja sa zápal.
 3. Najmä odmietnutie zlých návykov fajčením a nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov.
 4. Liečba vírusových infekčných chorôb pod prísnym dohľadom lekára.
 5. Primeraný prísun vitamínov a minerálov do tela, najmä v období nedostatku vitamínov a minerálov (zima a skoro na jar).
 6. Udržiavanie zdravého životného štýlu (dodržiavanie spánku a bdelosti, racionálna kvalita výživy, odmietanie nadmerného fyzického a psycho-emocionálneho stresu).
 7. Fyzikálna terapia, ktorej cieľom je oddialiť alebo dokonca zabrániť rozvoju kontraktúr, imobilizácie a deformácií kĺbov, svalovej atrofie.

Na záver tohto článku chcem poznamenať, že reumatoidná artritída je ohromné ​​ochorenie. Pri absencii adekvátnej terapie postupuje, zhoršuje kvalitu života pacienta a skôr či neskôr vedie k invalidite.

Komplexná liečba, ktorej súčasťou je fyzioterapia, urýchľuje nástup remisie ochorenia a znižuje riziko relapsu..

Liečba reumatoidnej artritídy sa má vykonávať výlučne pod dohľadom špecialistu. Samoliečba alebo neautorizované stiahnutie liekov predpísané lekárom je neprijateľné a bude mať za následok zhoršenie stavu pacienta a urýchlenie progresie ochorenia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Trvanie a intenzita predoperačnej prípravy pacienta s herniou závisí od mnohých faktorov: tvar, veľkosť a veľkosť hernie, prítomnosť alebo neprítomnosť jej komplikácií a sprievodných chorôb, vek pacienta a plánované zmiernenie bolesti.
Kinezoterapia alebo liečba pohybu pomáha obnoviť funkčné fungovanie pohybového aparátu, predchádzať komplikáciám prietrže, relapsom a urýchliť uzdravenie chorých ľudí.
V modernom svete postihujú choroby pohybového aparátu nielen staršie osoby. Dôvodom je všeobecná nečinnosť a sedavý životný štýl prevažnej časti zrelej a mladej populácie.