loader

Ascites pri cirhóze

Pôsobením agresívnych faktorov (alkohol, toxíny, vírus hepatitídy) je tkanivo pečene zničené. Bunky postupne odumierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom. Ukončenie činnosti orgánov má vážne následky, ktoré sú nezávislé od príčin vzniku choroby. Ascites s cirhózou pečene je nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, vážna komplikácia ochorenia, vážne zhoršujúca prognózu života pacienta. Môže byť ovplyvnené srdce a obličky. Nahromadenie tekutín najčastejšie spôsobuje brušný rast.

Čo je ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v bruchu, ku ktorému dochádza v dôsledku cirhózy pečene. To sa deje v dôsledku zvýšeného žilového tlaku, stagnácie krvi. S poklesom počtu zdravých pečeňových buniek sa krv zhoršuje horšie, hromadia sa škodlivé látky, ktoré sú spôsobené nedostatočnou produkciou bielkovín a enzýmov. Cievne steny znižujú priechodnosť. Rovnováha tekutín je narušená, ktorá sa postupne hromadí v pobrušnici.

Patológia je diagnostikovaná u 50 - 60% pacientov s cirhózou do 10 rokov po zistení základného ochorenia. Komplikácia výrazne zhoršuje priebeh choroby. Účinnosť liečby tohto ochorenia závisí od toho, ako skoro sa zistila zmena v štruktúre tkanív, a viac od úsilia pacienta v boji proti tomuto ochoreniu..

Lekárska štatistika poskytuje údaje o očakávanej dĺžke života s ascites:

 • s kompenzovanou formou cirhózy - od 10 rokov, pretože pečeň naďalej funguje;
 • fáza dekompenzácie bez transplantácie - 80% úmrtí za prvých 5 rokov;
 • s tendenciou na relaps, rezistencia na liečbu - do jedného roka.

príčiny

Väčšina prípadov akumulácie tekutín spôsobuje nedostatočnú produkciu proteínov. Cez steny krvných ciev vstupuje tekutina do pobrušnice. Neschopnosť pečene poškodenej cirhózou neutralizovať toxíny spôsobuje zvýšenie hladiny sodíka, ktoré ďalej udržuje v tele vlhkosť..

Iné príčiny ascitu pri cirhóze:

 • nedostatok lymfatického systému;
 • zvýšená priepustnosť pečeňových ciev;
 • zhoršená funkcia obličiek.

Všetky tieto faktory spomaľujú prietok krvi a zvyšujú krvný tlak. Interlobulárna hepatická septa obsahuje veľa žíl a tepien. Rast patogénneho tkaniva ich stláča a narúša celý obehový systém. Porušenie odtoku lymfy vyvoláva hromadenie lymfy v pečeni, odkiaľ preniká do panvovej dutiny..

U zdravého človeka obsahuje žalúdok až 200 ml vody. Pri ascite je objem až niekoľko litrov.

Stupeň komplikácie

Ascites sa určuje už v počiatočných štádiách cirhózy ultrazvukom alebo laparoskopicky. Existujú také fázy hromadenia tekutín:

Ascites pri cirhóze pečene: príznaky a liečba

Ľudské pečene postupne ničia rôzne druhy agresívnych faktorov (alkoholické nápoje, vírus hepatitídy, toxíny). Keď sa tento proces začne, orgánové bunky postupne odumrú a nahradia sa spojivovým tkanivom. Nie je však schopná úplne reprodukovať všetky základné funkcie pečeňových buniek. Cirhóza sa spravidla vyskytuje spravidla v tejto fáze. Je to pomerne závažné ochorenie, často sprevádzané komplikáciami, medzi ktorými je ascites považovaný za najnebezpečnejší. Prognóza rýchleho zotavenia, ak je k dispozícii, sa zhoršuje..

všeobecné informácie

Ascites pri cirhóze je veľmi častou komplikáciou. Toto je špeciálny stav, v ktorom sa tekutina postupne hromadí v brušnej dutine. Podľa dostupných údajov táto komplikácia sprevádza cirhózu v 75% prípadov. Vzhľadom na to, že priamy prietok venóznej krvi do pečene je narušený, tlak stúpa. Postihnuté orgány už nie sú schopné vykonávať svoje primárne funkcie, to znamená odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela. Kvapalina sa postupne hromadí, napriek tomu, že bola pôvodne navrhnutá na uľahčenie pohybu v dutine črevných slučiek..

Druhy ascitu

 • Malé príznaky prakticky neexistujú, množstvo tekutiny nie je väčšie ako 3 litre.
 • Stredná - zvyšujúce sa množstvo tekutiny mení tvar brucha, nie sú pozorované ťažkosti s pohybom bránice.
 • Veľký - hromadenie viac ako 20 litrov tekutiny v dutine, žalúdok narúša obvyklé pohyby, ťažkosti s dýchaním.

Počas liečby prechodný ascites pri cirhóze, charakteristický pre malé formy, vymizne. V stacionárnom ascite, napriek všetkým terapeutickým opatreniam, zostáva tekutina vždy v brušnej dutine a v stresovej forme sa jej množstvo zvyšuje iba s časom.

Hlavné dôvody

Ascites pri cirhóze pečene je spravidla výsledkom vývoja nedostatočnosti
funkcie syntézy proteínov. Nedostatok albumínu postupne znižuje schopnosť krvi zostať vo vaskulárnom lôžku, takže tekutina opäť preniká do brušnej dutiny stenami žíl. Zvýšený obsah sodíka, ktorý je dôsledkom neschopnosti pečene neutralizovať množstvo látok, prispieva k ďalšiemu zadržiavaniu tekutín v tele..

Ďalším dôvodom výskytu takýchto komplikácií je nedostatočnosť lymfatického systému. Faktom je, že v pečeni sa tvoria 2/3 lymfy. Avšak vývoj cirhózy navyše zaťažuje lymfatický drenážny systém. Je dosť ťažké vyrovnať sa so zvýšeným tlakom, ktorý spôsobuje zvýšenie lymfatického tlaku a jeho prienik do brušnej dutiny. Navyše, ak sa proces oslabenia pečene nezastaví, tekutina sa začne hromadiť. V niektorých prípadoch sa veľkosť brucha zvyšuje natoľko, že človek jednoducho nie je schopný viesť známy životný štýl. Spravidla je to práve v tejto fáze, keď sa pacienti pýtajú, ako liečiť ascites pri cirhóze a rýchlo normalizovať svoj stav..

Ako sa prejavuje patológia??

Primárne klinické príznaky sa začínajú objavovať v čase, keď množstvo tekutiny v brušnej dutine presiahne značku 1 liter. V tomto prípade vyzerá žalúdok vo zvislej polohe trochu prehnutý. Pri konštantnom tlaku tekutiny začne pupok vyčnievať. V horizontálnej polohe vyzerajú bočné oblasti opuchnuté a stredná časť je sploštená. Na natiahnutej koži brucha je zreteľne viditeľný obraz žilových ciev. Práve tieto príznaky sa prejavujú ascitom pri cirhóze pečene. Fotografie pacientov si môžete pozrieť v tomto článku..

Hranice tohto patologického procesu sa dajú veľmi ľahko určiť nárazom. Odbočovanie sa vykonáva v rôznych polohách (zboku, zozadu, stojace). Charakteristickým znakom ascitu je v tomto prípade príznak výkyvov..

Mechanizmus rozvoja ascitov

Vývoj tohto patologického stavu závisí od mnohých procesov, ktoré sa vyskytujú v takzvanom parenchymálnom pečeňovom tkanive, ktoré pozostáva hlavne z hepatocytov. Neustále intoxikácia tela vedie k bunkovej smrti, rozvíja sa nekróza. Pečeň zase reaguje na výskyt takýchto nekrotických ložísk so zápalovým procesom, ktorého jedným z výsledkov je zjazvenie poškodených oblastí. Napríklad pri chronickom alkoholizme, ktorý je najčastejšou príčinou cirhózy, sa takýto proces neustále sleduje. Výsledkom je nahradenie parenchymálneho tkaniva spojivom.

Takýto patologický proces mení veľkosť pečene, jej vzhľad. Po zavedení indukcie sa orgán stáva hrbolatý, drsný. Všetky tieto faktory úplne menia normálnu štruktúru pečene, čo jej bráni vykonávať normálne fyziologické funkcie..

Aká by mala byť liečba ascitu pri cirhóze?

Najskôr je potrebné poznamenať, že hlavným cieľom terapie v tomto prípade je odstránenie príčiny patológie. Toto je liečba cirhózy. V prípade malých ascitov prechodnej formy vedie správne zvolená terapia k stabilizácii stavu pacienta a patológii zmizne. Spravidla sa odporúčajú diuretiká, špeciálne postupy na obnovenie rovnováhy voda-soľ a zníženie portálnej hypertenzie, ako aj antagonisty aldosterónu..

Liečba ascitu pri cirhóze zahŕňa užívanie diuretík, ako je Furosemid, Veroshpiron.

Diuretiká sú hlavnou skupinou liekov, ktoré sa používajú pri liečbe tejto patológie. Najbežnejšie predpísaný je spironolaktón. Tento liek účinne odstraňuje prebytok sodíka z tela. Vyznačuje sa však množstvom vedľajších účinkov (hormonálna nerovnováha, zníženie množstva androgénov), ktoré sú príčinou poklesu libida, impotencie. Ak je spironolaktón neúčinný, dodatočne sa predpisuje furosemid..

Bohužiaľ, ascites v cirhóze pečene nie je zďaleka vždy možné prekonať výlučne pomocou liekov. V prípade neúčinnej liekovej terapie je pacient zvyčajne poslaný do nemocnice na paracentézu (punkcia brucha). Tento postup sa vykonáva pomocou lokálnej anestézie. Lekár najprv urobí vpich brucha do trokaru. Prebytočná tekutina (nie viac ako 5 litrov) sa potom veľmi pomaly uvoľňuje, aby sa zabránilo rozvoju kolapsu. Časté punkcie sú extrémne nežiaduce, pretože vyvolávajú tvorbu adhézií v omente a črevách, čo komplikuje opakované postupy..

Funkcie napájania

Berúc do úvahy skutočnosť, že ascites je komplikáciou cirhózy, pri vývoji stravy je potrebné brať do úvahy príčiny výskytu a hlavný mechanizmus tvorby základnej choroby. Odborníci odporúčajú systematicky zavádzať chýbajúce látky do tela pacienta. Aký je rozdiel v strave s ascitom, cirhózou?

 • Je lepšie obmedziť množstvo uhľohydrátov a zvoliť iba zložité možnosti (napríklad obilniny, zelenina a ovocie). Obsah tuku by sa mal znížiť. Potraviny sa najlepšie pripravujú pomocou rastlinného oleja. Odporúča sa tiež obmedziť príjem tekutín na jeden liter za deň..
 • Zakázané sú tieto výrobky: alkohol, káva, čaj, majonéza, pečivo a pečivo, údené mäso, zmrzlina, korenie a chuťové prísady.
 • Strava by sa mala skladať hlavne z chudého mäsa / rýb, zeleniny a ovocia, obilnín, bylín, varenej ryže. Odporúča sa variť v pare bez soli.

Diéta na ascites, cirhóza pečene je primárne zameraná na prevenciu zadržiavania tekutín v tele, ako aj na zlepšenie fungovania systémov vnútorných orgánov a tkanív..

predpoveď

Počet úmrtí pri tejto patológii sa, bohužiaľ, zvyšuje len z roka na rok. Smrteľný výsledok sa najčastejšie stáva dôsledkom dôslednej intoxikácie tela acetónmi a ketónovými telieskami. Iba asi 10% pacientov po výskyte tejto komplikácie nežije dlhšie ako jeden mesiac. To sa však nevzťahuje na situácie, keď lekári dokážu včas kompenzovať stav diuretikami, prípravkami horčíka a draslíka, to znamená, že bránia rozvoju patologických stavov, ako je cirhóza pečene, ascites..

Koľko pacientov s touto diagnózou žije? V skutočnosti nie je možné dať jednoznačnú odpoveď na túto otázku, pretože každý prípad je individuálny. Pri dobre vykonaných a včasných manipuláciách je však životnosť pacientov aj pri komplikovaných formách ascitu asi 10 rokov..

prevencia

Je dôležité poznamenať, že cirhóza s ascitom nie je diagnostikovaná u všetkých pacientov. Okrem toho, včasné vyhľadanie pomoci od lekára priaznivo ovplyvňuje výsledok liečby. S osobitným dôrazom na ich zdravie je potrebné liečiť tých ľudí, ktorí majú slabé pitie alkoholu a mastných potravín. Akékoľvek príznaky tejto patológie by sa v žiadnom prípade nemali ignorovať..

Ascites pri cirhóze

Čo je ascites pri cirhóze?

Ascites s cirhózou pečene je hromadenie tekutín v brušnej dutine a zvýšenie jej objemu, ku ktorému dochádza v dôsledku stagnácie krvi a zvýšeného tlaku v žilovom systéme. Ascites nie je nezávislé ochorenie, ale komplikácia cirhózy, ktorá výrazne zhoršuje priebeh choroby a zhoršuje prognózu uzdravenia..

Vzhľadom na to, že hlavná choroba spôsobujúca ascites je rozšírená a zaujíma vedúce postavenie medzi príčinami úmrtia na gastrointestinálne choroby, nie je pri cirhóze pečene samotný ascites neobvyklý. Štatistiky naznačujú, že ascites sa vyskytne u 50% pacientov do 10 rokov po diagnostikovaní cirhózy.

Koľko ľudí žije s ascitom v cirhóze?

Malo by byť zrejmé, že samotný ascites spôsobuje extrémne zriedkavo smrť. Ak chcete dať prognózu prežitia, musíte mať informácie o tom, ako základné ochorenie pokračuje..

Existujú však tieto údaje:

Pacienti s kompenzovanou formou cirhózy a ascitu môžu žiť dlhšie ako 10 rokov, pretože funkcie orgánu zostávajú nedotknuté;

Menej ako 20% pacientov bude žiť dlhšie ako päť rokov s ascitom s dekompenzovanou formou cirhózy bez stavu transplantácie orgánov;

Viac ako polovica pacientov zomrie v priebehu jedného roka, ak majú na liečbu odolnú (žiaruvzdornú) formu ascitu so sklonom k ​​recidíve..

Okrem toho životný štýl pacienta ovplyvňuje, či sa mu poskytuje primeraná liečba, či bola brušná stena prepichnutá včas, či diuretiká berie podľa dobre navrhnutej schémy atď. V niektorých prípadoch to pacientom pomáha žiť 10 a viac rokov. Ascites sa však najčastejšie považuje za nepriaznivú komplikáciu cirhózy a je príčinou úmrtnosti u 50% pacientov do dvoch rokov..

Príčiny ascitu pri cirhóze

Cirhóza sama o sebe je hlavnou príčinou ascitu..

Dôvodom sú tieto faktory:

S touto chorobou nastáva smrť hepatocytov (pečeňových buniek), ktorá spúšťa mechanizmus nadmernej obnovy tkanív orgánov, v dôsledku čoho sa tvoria regeneračné uzly pozostávajúce z prerastených hepatocytov. Štruktúra týchto uzlov sa líši od štruktúry normálneho tkaniva pečene, čo vedie k narušeniu krvného obehu a kompresii portálnej žily. To spôsobuje hromadenie tekutiny v brušnej dutine;

Ďalším dôvodom vzniku komplikácií je nahradenie hepatocytov vláknitým tkanivom. Čím väčší je proces, tým nižšia je funkčná schopnosť pečene. To vyvoláva vývoj jeho nedostatočnosti a zníženie množstva krvných bielkovín. Výsledkom je pokles plazmatického onkotického tlaku a jeho výstup do brušnej dutiny z krvných ciev;

V dôsledku straty plazmy sa zníži celkový objem cirkulujúcej krvi. Telo reaguje na túto poruchu začatím mnohých procesov, vrátane zvýšeného uvoľňovania hormónu aldosterónu. Je to on, kto podporuje zadržiavanie tekutín a sodík. Výsledkom je zvýšenie hydrostatického tlaku a zhoršenie ascitu;

Vďaka tomu všetkému srdce prežíva ďalšiu záťaž, ktorá spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania. Dochádza k ďalšiemu zvýšeniu objemu ascitickej tekutiny..

Príznaky ascitu pri cirhóze

Ak sa v brušnej dutine hromadí zanedbateľné množstvo tekutiny, nespôsobuje to obavy pacienta.

S postupujúcou chorobou však človek začína trpieť:

Zväčšenie objemu brucha. Počas niekoľkých dní môže výrazne rásť. Pokožka je hladká, niekedy sa objavia ružové pruhy, sú pozorované rozšírené žily. Keď pacient stojí, žalúdok sa mierne zvažuje a keď leží, bočné steny vyčnievajú a tvoria „žabí žalúdok“;

Pacient si sťažuje na nepohodlie a bolesť v pobrušnici, priberanie na váhe;

Príznak výkyvov alebo výkyvov v brušnej dutine v dôsledku plnenia tekutinou;

Poruchy dýchacieho systému v dôsledku tlaku tekutiny na bránicu a zníženia objemu pľúc. Prejavuje sa to výskytom dýchavičnosti, rýchleho dýchania, nespokojnosti s kyslíkom. Tento príznak je obzvlášť akútny v horizontálnej polohe. Preto sa človek snaží vziať si posedenie alebo stáť s dôrazom na výšku. Medzi ďalšie príznaky zlyhania dýchacích ciest patria modré pery, kašeľ;

Poruchy trávenia. Tlak na žalúdok vedie k rýchlejšiemu nasýteniu počas jedla a pri menšom množstve jedla k pocitu ťažkosti, páleniu záhy, zvíjaniu. Niekedy sa pozoruje zvracanie nestráveného jedla, ktoré sa objavuje, keď je zovretý prechod priechodu potravy do čriev. Z čriev sa môže vyskytnúť obštrukcia čriev, zápcha, hnačka, zvracanie črevného obsahu alebo žlč;

Porušenie močového mechúra, ktoré sa prejavuje častým nutkaním na močenie, cystitídu a pyelonefritídu;

Opuch v oblasti dolných končatín v dôsledku ťažkého odtoku lymfy;

Pupok vyčnieva dopredu, často má pacient pupočníkovú prietrž.

Prvé príznaky sa môžu objaviť, keď množstvo tekutiny presiahne 1 liter. Jeho maximálny obsah v brušnej dutine s ascitom môže dosiahnuť 25 litrov. Okrem toho, predtým ako sa objavia prvé príznaky ascitu, bude pacient narušený príznakmi základného ochorenia, to znamená cirhózou pečene. Medzi nimi bola zvýšená slabosť a únava, bolesť lokalizovaná v pravej hypochondrii.

Ako liečiť ascites pri cirhóze

Po potvrdení diagnózy lekári pokračujú v liečbe ascitu. Ale pretože je to dôsledok ochorenia pečene, terapia je primárne zameraná na odstránenie cirhózy.

Liečba drogami sa obmedzuje na užívanie nasledujúcich skupín liekov:

Syntetické hepatoprotektory, napríklad kyselina ursodeoxycholová, ktorá chráni telo pred škodlivými účinkami žlčových kyselín, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje prietok krvi a zabraňuje smrti hepatocytov;

Hepatoprotektory rastlinného pôvodu, napríklad Carsil a Allohol, ktoré majú choleretický účinok, zvyšujú črevnú motilitu;

Esenciálne fosfolipidy, napríklad Essential a Phosphogliv, ktoré obnovujú poškodené fosfolipidy, normalizujú metabolizmus tukov a uhľohydrátov, zmierňujú intoxikáciu, stimulujú rast hepatocytov;

Hepatoprotektívne aminokyseliny, napríklad ornitín a metionín. Majú ochranný účinok, stimulujú metabolické procesy v tele;

Antivírusové látky, vrátane Pegasis (posilňuje imunitný systém tela, bojuje proti hepatitíde C a B), Ribavirin (pomáha v boji proti vírusu hepatitídy C), Adefovir (ničí B bunky hepatitídy);

Steroidné protizápalové lieky, napríklad prednison. Odporúča sa na použitie pri cirhóze spôsobenej autoimunitnými procesmi;

Albumín patriaci do skupiny proteínových prípravkov, ktorý prispieva k normalizácii koloidného tlaku, dopĺňa nedostatok bielkovín v krvi;

Diuretiká rôznych skupín, napríklad Aldactone, Spirix, Lasix, Diacarb a ďalšie. V prvom rade ide o prevenciu ascitu..

Okrem toho musí pacient dodržiavať diétu. Lekári odporúčajú tabuľku číslo päť. Objem pitnej tekutiny by sa mal znížiť na 1,5 litra za deň.

Pacient musí dodržiavať lôžko, pretože vo vodorovnej polohe zlepšuje filtráciu krvi v dôsledku zvýšenej funkcie obličiek.

Ak konzervatívna terapia nemala požadovaný účinok, pacientovi je predpísané operatívne opatrenie. Pri použití špeciálnej ihly z dutiny pobrušnice sa nazýva „laparocentéza“ a prebytočná tekutina sa odstráni. Lekári spravidla nečistia naraz viac ako 5 litrov, pretože existuje riziko vzniku stavu kolapsov. Takéto manipulácie môžu významne znížiť bolesť a zlepšiť pohodu pacienta, existuje však vysoké riziko komplikácií.

V najzávažnejších prípadoch sa vyžaduje transplantácia orgánov.

Diéta na cirhózu s ascitom

Strava je obmedzená nielen na vodu, ale aj na stolovú soľ. Zakázané sú bohaté výrobky, vyprážané a údené jedlá, sladkosti, konzervované jedlá, huby, mastné mäso, margarín, majonéza, káva a samozrejme alkohol.

Zároveň je pacientovi povolené ovsená kaša, pohánka a ryžová kaša, čerstvá zelenina, kefír a tvaroh, chudé mäso, šípkový vývar, ražný chlieb, vaječný bielok a niektoré ďalšie výrobky.

Vzorové menu

Približná ponuka pacienta s ascitom môže vyzerať takto:

Na raňajky môžete jesť proteínovú omeletu, plátok ražného chleba a piť ju so šípkovým vývarom;

Ako prvé občerstvenie sú povolené sušienky z jedlého cesta a slabý čaj s mliekom;

Na obed si môžete uvariť šalát z uhoriek, kapusty a zeleného hrachu s pridaním olivového oleja, polievku s cestovinami a moriakmi, štikozubca bledého, čerešňovej želé;

Ako druhé občerstvenie je povolené jesť sušienky s medom a čaj s citrónom;

Na večeru si môžete uvariť ryžovú polievku a morčacie kotlety s šťouchanými zemiakmi, ovocný kompot sušený nápojom;

Deň môžete zakončiť malým pohárom kefíru.

Je dôležité vypočítať objem tekutiny tak, aby počas dňa nepresahovala 1,5 litra vrátane polievok a iných tekutých jedál. Strava sa môže mierne líšiť v závislosti od závažnosti základného ochorenia a stupňa ascitu. Viac informácií o tom, čo môžete jesť a čo nemôžete robiť s cirhózou?

Autor článku: Kuzmina Vera Valerevna | Endokrinológ, odborník na výživu

vzdelanie: Diplom Ruskej štátnej lekárskej univerzity pomenovaný po N. I. Pirogov, špecializácia "Všeobecné lekárstvo" (2004). Pobyt na Moskovskej štátnej lekárskej a zubnej univerzite, diplom „Endokrinológia“ (2006).

Nadváha predstavuje ďalšie riziko.!

11 najškodlivejších potravín na cukrovku

Toto ochorenie má inú prognózu. Pri adekvátnej liečbe, ktorá sa začala včas, je možné zastaviť progresiu patologického procesu. Roli hrá aj prítomnosť sprievodných chorôb, komplikácií, životného štýlu človeka a štádia cirhózy. So zachovanou funkčnosťou.

Cirhóza sa dnes nepovažuje za absolútne smrteľné ochorenie. Pri zachovaní správneho životného štýlu a absolvovaní optimálneho liečebného postupu (najčastejšie ide o celoživotné lieky) môže človek žiť do veľmi vysokého veku bez veľkého nepohodlia..

Pri cirhóze pečene sa mení veľkosť, tvar, hustota a vnútorná štruktúra orgánov. Vláknité vlákna prenikajú a komprimujú pečeň a prežívajúce hepatocyty sa intenzívne množia a snažia sa kompenzovať nedostatok. Výsledkom je, že pečeň je malá, tvrdá a hrboľatá, ale to nie je najhoršie.

Existuje niekoľko desiatok moderných typov hepatoprotektorov, ktoré sú predpísané podľa ich vlastností: na udržanie pečene počas liečby liekmi, ktoré sú pre ňu škodlivé, na prevenciu porúch po operáciách alebo chorobe a tiež na obnovu buniek a tkanív.

Pri cirhóze pečene sa najčastejšie predpisuje strava č. Jeho podstatou je vylúčenie potravín škodlivých pre pečeň zo stravy. Sú nahradené užitočnejším, nedráždivým zažívacím traktom a parenchýmom pečene. Telo musí byť obohatené o živiny, zatiaľ čo zaťaženie.

Očakávaná dĺžka života pacienta s biliárnou cirhózou závisí od štádia, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované. Asymptomatickí ľudia často žijú s touto chorobou až 20 a viac rokov a ani netušia, že majú biliárnu cirhózu. Po objavení sa prvých klinických príznakov je predpokladaná dĺžka života asi 60 rokov.

Predpovedanie toho, do akej miery môže človek s podobným ochorením žiť, je dosť problematické, pretože závisí od stavu tela ako celku, od fungovania imunitného systému, od prítomnosti sprievodných chorôb atď. Prognóza sa však týka práve alkoholickej cirhózy..

Reaguje ascites na cirhózu a koľko s ňou žije?

Ascites v cirhóze sa prejavuje v 75% prípadov zo všetkých ochorení pečene. Z toho, ak hlavné ochorenie trvá 10 alebo 15 rokov, potom sa riziko komplikácií vo forme ascitu vyskytuje v 50 - 60% prípadov. Dôvodom je nielen závislosť od alkoholu, ale aj množstvo ďalších chorôb. Je celkom ťažké liečiť tento stav, ale je to možné. Preto sa medzi lekármi nepovažuje ascites za poslednú vetu, a to aj napriek nebezpečenstvu, ktoré sa týka dĺžky života. Aby ste zabránili výskytu takého relapsu, mali by ste poznať niektoré dôležité bezpečnostné opatrenia.

Opis choroby - pojem, typy, príznaky, príčiny

Ascites v dôsledku cirhózy pečene je patologickým hromadením voľnej tekutiny v brušnej dutine. Iným spôsobom je choroba stále diagnostikovaná ako „brušná kvapka“. Prideľujú rôzne typy chorôb, všetky sa líšia množstvom nahromadenej tekutiny.

nadpisobjemový

popis
elementárne1-1,5Brucho rastie pomaly, veľkosť zvýšenia nepresahuje 25% normy podľa veľkosti pásu. Klinické príznaky pobrušnice:
 • nudný pocit bolesti;
 • rozširovanie žíl, vytváranie cievnych „hviezd“, sietí;
 • fluktuácie - jasný pocit pohybu tekutiny v bruchu;
 • namáhavé dýchanie;
 • porušenie tráviaceho traktu;
 • močové poruchy;
 • opuch sa zvyšuje každý deň;
 • vydutý pupok;
 • pupočná kýla.
umiernený2-4,5Rast peritonea je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:
 • opuch nôh;
 • Deformácia hrudníka - deformácia, zakrivenie;
 • poruchy tráviaceho systému;
 • normálny pohyb čriev.
masívnyviac ako 5Typické procesy vo vnútri:
 1. Brucho sa náhle zväčší.
 2. Tlak dosiahne maximálny vrchol.
 3. Začína sa závažný zápal, ktorý predstavuje životnú hrozbu..
Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa môžu prejaviť v rôznych štádiách, patria:
 • vnútorné krvácanie;
 • dysfunkcie sleziny;
 • netesná miecha;
 • zápal pobrušnice.

Ako interné príčiny sa zaznamenávajú nasledujúce procesy charakterizujúce pokles brucha.

 1. Výsledný rozdiel v tlaku medzi vrstvami stien pobrušnice (2 vrstvy).
 2. Tlak v oblasti žíl (golierov) a prítokov. Keď bunky pečene odumierajú, zvyšuje sa regeneračná funkcia nezdravých tkanív (hepatocytóza), ktoré komprimujú žilové kanály.
 3. Orgánová nedostatočnosť - vláknité tkanivá postupne nahradzujú zdravé pečeň, syntéza bielkovín klesá. Telo stráca schopnosť aktívne fungovať.
 4. Zložky krvi v ich plazmatickom pomere sú znížené. Takéto hormóny sa začínajú vyrábať, čo spôsobuje oneskorenie toku tekutín a solí. Zvyšuje sa tlak a plní sa pobrušnica.
 5. Oslabené telo trpí ochorením srdca, teda zlyhaním srdca.

Maximálna úspora je 23 - 25 litrov. Takéto ascites v brušnej dutine s cirhózou pečene sa prejavujú v závislosti od toho, aká veľká je osoba, elastických tkanív (brušných svalov, kože), či má obezitu alebo iné znaky. Sú to rôzne stavy a telesné charakteristiky, ktoré môžu mať predispozíciu k maximálnej akumulácii alebo jej neprítomnosti. Ak telo nie je schopné zväčšiť žalúdok, potom už vo vnútri tkanív dôjde k zlomeninám, čo vedie k okamžitému chirurgickému zákroku a ak operáciu nie je možné vykonať, bude fatálna..

Životnosť pacienta

Ak je potrebné vypočítať, koľko času pacient odišiel na celý život, aby pre neho stanovil prognózu prežitia, lekár bude venovať pozornosť vzniku základného ochorenia, keď sa u pacienta diagnostikuje. Faktom je, že vývoj ascitu môže trvať 10 - 12 rokov po stanovení diagnózy cirhózy pečene. Existujú však faktory, ktoré môžu výrazne vyprovokovať zníženie počtu rokov na jednu žijúcu osobu. Preto nie je ľahké určiť, kto a koľko zostáva. Všetky podrobnosti a odchýlky podmienok posudzujú odborníci v každom jednotlivom prípade individuálne a starostlivo..

Život provokujúci agentStredná dĺžka života pacienta
Fáza subkompenzácie / kompenzácie10 a viac rokov
Fáza dekompenzácieNajdlhšie obdobie je 5 rokov.
Opakujúce sa podmienky s vysokou frekvenciou prejavov6-12 mesiacov
Počiatočné ascitesMalý dopad.
Mierne kvapkavéStredný vplyv na výsledky života.
masívnySilný vplyv na smrteľné následky a počet rokov, mesiacov života.
Zástava srdca
Diagnostické oneskorenieAk cirhóza nebola stanovená v pravý čas, potom to značne komplikuje správnosť výpočtu trvania.
Ničivý životný štýlAk odmietnete zanechať zlé návyky v jedle, nápojoch, dopingu a ďalších veciach - pacient skracuje svoje roky života sám.
Negramotná terapiaMôže to skrátiť život človeka 2-3 krát rýchlejšie. Niekedy môže dôjsť k smrteľnému následku okamžite, v závislosti od lekárskej chyby.
Neliečené ochorenie srdca a cievStredné riziko.
Sedavý spôsob života
Nesprávna stravaUrýchlenie redukcie života vedie k zneužívaniu:
 • nezdravé jedlo;
 • alkoholické nápoje;
 • lieky
 • nadmerne mastné potraviny atď..
Prítomnosť komplikáciíSprievodné choroby môžu zhoršiť situáciu a viesť k hraničnému stavu života.
 • infekcie
 • vírusy;
 • diabetes;
 • slabá imunita;
 • pomalý metabolizmus;
 • stagnácia žlče;
 • kamene v žlčníku alebo močovom mechúre, kanály atď..
Vekové prvkyČím je človek starší, tým ťažšie je liečiť a predlžovať jeho existenciu.

Nanešťastie, veľmi často sa dajú diagnostikovať iba stavy pacientov, keď sa už nahromadilo dostatočne veľké množstvo patogénneho tekutého média. Z tohto dôvodu tiež vzniká problém, určiť a urobiť presnú predpoveď toho, koľko ľudí žije s ascitom pri cirhóze. Musíme venovať pozornosť celému počtu faktorov, ktoré priamo a nepriamo súvisia s hepatálnou patológiou.

Možnosti liečby

V zásade je terapia v takýchto prípadoch vždy zameraná viac na zlepšenie kvality života pacienta ako na úplné liečenie. To platí najmä pre prípady, keď akumulácia kvapaliny už prekročila pol litra a liter. Hlavné opatrenia na zlepšenie stavu pacienta:

 1. Spojenie výživy s obmedzeniami na soľ a ďalšie zložky.
 2. Predpis diuretík.
 3. Výňatky z predpisu pre diuretiká. Napríklad Veroshpiron, Furosemida.
 4. Povinná kombinácia s prípravkami draslíka. Napríklad Panangin, Asparkam.
 5. Neoddeliteľnou súčasťou liečebného postupu sú hepatoprotektory.
 6. Chorý organizmus je liečený antibiotikami, ak je vývoj patológie infekčnej vírusovej povahy.
 7. Žiaruvzdorná transplantácia ascitu.

Niekedy môže pacient dostať krvné transfúzie na kontrolu zmeny množstva albumínu v krvi - je zlé, keď sa znižuje. Liečba ascitu pri cirhóze pečene je odborníkmi považovaná za úspešnú, keď pacient stráca hmotnosť až 300 gramov denne a objem diurézy nie je menší ako 1 liter odchádzajúcej tekutiny. Defekt za účelom mechanického čerpania kvapaliny sa uskutoční po 10 dňoch, keď terapia nepomohla. Navyše z tela nie je možné naraz odstrániť viac ako 5 litrov, takže nedochádza k nerovnováhe elektrolytov.

Môžu metódy tradičnej medicíny pomôcť?

Ľudové liečivá sa používajú veľmi opatrne, po konzultácii s lekárom sa viac zameriavajú na odstránenie hlavnej príčiny choroby - cirhózy. Lieky súvisiace s Plus, ktoré pomáhajú správne odstraňovať tekutinu z tela. Strata draslíka predstavuje:

 1. Fazuľové struky. Urobí sa odvar šupiek, ktorý sa vylúhuje po dobu 20 minút. Prvý príjem je skoro - 5 hodín ráno 200 ml vo vnútri; druhý - za 30 minút pred raňajkami; tretí - za 30 minút. pred obedom - objemovo rovnaké; štvrtý - večer, ale najneskôr do 20:00.
 2. Vitamínové čaje, diuretiká. Zmesi: listy brusnice, ríbezle, maliny, šípky (bobule). Pol pohára zmiešaných zložiek sa naleje do 250 ml vriacej vody, varí sa 10 minút, nechá sa stáť 20 minút. Pite ako čaj.
 3. Obličky čaju. Takéto poplatky si môžete kúpiť v lekárni. Urobte to sami: borievky, šípky, bobule bezinky sú zmiešané s listami prasličky, lipovými kvetmi. Každý kradne a pije namiesto čaju.
 4. Dekorácie - marhuľa, petržlen.
 5. Diaforické čaje sa používajú ako ďalšie metódy na odstránenie tekutiny..
diéta

Diéta na cirhózu s ascitom sa nepovažuje iba za prostriedok na zlepšenie stavu pacienta pomocou alternatívnej medicíny, ale je tiež pripájaná ako metóda v ortodoxnej lekárskej praxi. Nezáleží na tom, či je pacient závislý od rýchleho občerstvenia a iných jedál, ktoré ničia organizmus, všetky osoby s ascitom majú nárok na špeciálnu diétu. Prísna strava je nasledovná:

 1. Potraviny a jedlá používajte výhradne v teplom stave.
 2. Soľ, potraviny obsahujúce túto zložku, potraviny - úplne vylúčené.
 3. Úplné odmietnutie alkoholu vrátane akýchkoľvek výrobkov obsahujúcich alkohol (koláče, sladkosti, tinktúry bylín atď.).
 4. Pikantné, mastné, údené a vyprážané, korenené, cibule, korenie sa používajú iba v obmedzenom množstve.
 5. Nejedzte čerstvo upečené pečivo.
 6. Vylúčené - marinády, uhorky, konzervované potraviny.
 • Mliečne výrobky - iba s nízkym obsahom tuku.
 • Obilniny, obilniny.
 • Zelenina - dusená, varená.
 • Ryby, mäso - s nízkym obsahom tuku.
 • Kissels, ovocné nápoje, ovocné nápoje bobule, zelenina, ovocie, kombinované.
 • Džemy, med, džemy.
 • Varené vajce.
 • Iba ražný chlieb.

Všetko, čo bude slúžiť ako gastrointestinálne dráždidlo, je zakázané. Ak použijete soľ spracovanú modernými technológiami s vysokým obsahom NaCl v ponuke, spôsobí to ďalšie zadržiavanie tekutín v tele. Vyvoláva to nielen opuchy končatín, ale aj ich hromadenie v brušnej dutine. Ak nie je možné jesť draselnú soľ bez chloridu sodného, ​​je lepšie ju úplne vylúčiť z jedla.

Ascites je dosť nebezpečný pre ľudský život, pretože jeho tvorba vo forme zvýšenia objemu vo vnútri brušnej dutiny vyvoláva množstvo smrteľných stavov. Napríklad ireverzibilná infekcia krvi, absces alebo tlak vyvolaný kvapkami sa môžu začať, môžu narušiť fungovanie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v susedstve. Okrem problému s pečeňou môže takúto patológiu vyvolať onkológia (v 10% prípadov) alebo zlyhanie srdca (5%)..

Recenzie ľudí o liečbe ascitu pri cirhóze

Všetky recenzie týkajúce sa liečby pečene sú desivé a naznačujú, že ascites nemožno liečiť. Chcem povedať, že ak sa nestaráte o svoje zdravie, aj keď už je príliš neskoro, áno - súhlasím, nie je možné vyliečiť. Môj starý otec mal ascites, teraz trpím. Ale nevzdávaj to. Lekári mi pripisovali 5 rokov života. Uplynuli už 4 roky, počas tejto doby sme čerpali tekutinu trikrát. Neustále pijem drogy, robím cvičenia, aby som sa vzbudil. Okrem toho si dal prísnu diétu, hoci spočiatku sa nebudem schovať, bolo ťažké si zvyknúť. Teraz lekári už nerobia pochmúrne predpovede. Naopak, každý je prekvapený, že sa zotavuje.!

Môj otec má takúto chorobu. Pravidelne chodí na terapeutické oddelenie v nemocnici, asi týždeň alebo dva leží v nemocnici. Potom sa vráti domov. Podľa neho je po vpichoch omnoho ľahšie. Prestal piť už 2 roky potom, čo mu bola diagnostikovaná ascites. Bolo pre neho ťažké prijať realitu, ale on sa vyrovnal. Naozaj mu želám rýchle uzdravenie. Podľa predpovedí lekári tvrdia, že zatiaľ sa nie je čoho báť a že všetko závisí od neho a od podpory blízkych príbuzných.

Ascites pri cirhóze pečene: predpokladaná dĺžka života

Ascites in cirhóza: vývojový mechanizmus

Cirhóza pečene sa vyznačuje nahradením pečeňových buniek bunkami spojivového tkaniva. V tomto prípade dochádza k deštrukcii krvných ciev pečene. Orgán nie je schopný prejsť rovnakým veľkým objemom krvi na čistenie ako v normálnom stave. V tomto prípade dochádza k zvýšeniu tlaku v cievach portálneho systému žíl - dochádza k tzv. Portálnej hypertenzii.

Tekuté krvné zložky sa potia stenami krvných ciev a končia vo vnútri brušnej dutiny. V budúcnosti sa objem tejto tekutiny iba zvyšuje. Okrem toho je cirhóza komplikovaná poškodením lymfatického systému. To vedie k tomu, že lymfa tiež preniká cez steny lymfatických ciev do brušnej dutiny. Vyskytuje sa ascites - hromadenie tekutín vo vnútri brušnej dutiny. Normálne medzi listy pobrušnice obsahuje asi 200 ml tekutiny. Pri ascite sa tento objem môže zvýšiť na niekoľko litrov..

Klasifikácia ascitov

Podľa závažnosti stavu a množstva tekutiny nahromadenej v bruchu sa ascites delí na tieto typy:

 1. Malý, v ktorom objem kvapaliny nepresahuje tri litre. V tomto prípade nie je patológia navonok viditeľná. Prítomnosť ascitu môže byť diagnostikovaná ultrazvukom alebo laparoskopicky.
 2. Stredná - objem kvapaliny je viac ako tri, ale menej ako 10 litrov. Tvar brucha sa mení, ale svaly brušnej steny sa nepreťahujú a úroveň bránice zostáva rovnaká. Progresia zlyhania pečene, nezvratné zmeny v aktivite mozgového spojenia (dochádza k hepatálnej encefalopatii).
 3. Veľký - objem tekutiny dosiahne 10 - 20 litrov. Brucho je upravené, napnuté, bránica stúpa so zväčšenou brušnou dutinou. Vyskytuje sa respiračná porucha (konštantná dýchavičnosť), je narušený kardiovaskulárny systém, v tele je pozorovaný výrazný opuch.


V závislosti od toho, ako možno liečiť ascites, sa choroba delí na 3 odrody:

 1. Prechodné alebo prechodné ascites. Pri adekvátnej liečbe príznakov choroby sa nepozoruje.
 2. Stacionárne ascity. Telo nereaguje na konzervatívnu liečbu, je potrebná hospitalizácia a chirurgický zákrok.
 3. Stresujúci alebo progresívny ascites. Všetky lekárske opatrenia nedávajú výsledok. Ochorenie postupuje, zvyšuje sa objem tekutiny.

Príznaky ascitu

Ascites s cirhózou sa vyznačuje postupným zväčšovaním veľkosti brucha, zmenou jeho tvaru a klesaním. Aj pri malom ascite sa na hornom bruchu môžu objaviť pavúčie žily. Neskôr, s veľkým ascitom, sa okolo pupka objaví charakteristický žilový obrazec (príznak „Medusa Head“).

Svaly pupočného prstenca sú napnuté, pupok je „skrútený“. Neskôr vyčnievajú na brucho na povrch žily. Často existujú prietrže - pupočníkové, ingvinálne. Pri poklepaní na brucho sa zaznamená tupý zvuk, ktorý by sa mal za normálnych okolností vyslovovať. Pri diagnostických „šokoch“ prstami na bruchu sa pozoruje jav fluktuácie - „divergencia vĺn“. Zaznamenáva sa svalové napätie brušnej steny počas búšenia srdca (búšenie srdca).

Liečba ascitu

Všeobecné zásady liečby sú zamerané na zlepšenie kvality života pacienta. Po prvé, na terapiu proti cirhóze. V niektorých prípadoch sa u pacientov s malým a stredným ascitom stav pacienta stabilizuje, keď sa po špecifickej liečbe obnovia funkcie pečene.

Konzervatívna terapia pozostáva z drogových a nrogových metód. Neliečenie je menovanie odpočinku a špeciálnej diéty s obmedzením príjmu soli na minimum. Táto metóda je účinná v raných štádiách ascitu a iba v desiatich percentách prípadov. Liečba drogami sa vykonáva drogami:

 • diuretiká alebo diuretiká (spironolaktón, furosemid);
 • lieky ovplyvňujúce metabolické procesy (Heptral, Carsil, Essentiale);
 • žlčové riedidlá (Ursofalk, Ursosan);
 • vitamínovo-minerálne komplexy (Altivil, Multitabs s beta-karoténom).

Pri predpisovaní diuretík je nevyhnutné sledovať dennú diurézu - počíta sa pitná a vylúčená tekutina. Výsledky sú hlásené ošetrujúcemu lekárovi.

Diéta na cirhózu s ascitom

Do ascitu s kompenzovanou cirhózou sa odporúča zaradiť mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka, teľacie a chudé hovädzie mäso, nízkotučné ryby, jedlá z bielkov, pohánky a proso, sójová múka. Takáto výživa je spôsobená schopnosťou chorého tela spracovať proteíny v dostatočnom množstve.

Dekompenzačná fáza cirhózy sa vyznačuje prudkým poklesom schopnosti tela spracovať bielkoviny. Preto by strava v tomto prípade nemala obsahovať soli, denný príjem bielkovín je obmedzený na 20 - 25 gramov. S rozvojom pečeňovej kómy je proteín úplne vylúčený, po výstupe z kómy je proteín zavádzaný postupne a s mimoriadnou opatrnosťou. Jedlá by mali byť bohaté na vitamíny A, C, skupina B, ako aj stopové prvky - draslík, vápnik, fosfor a zinok.

Najvhodnejšou stravou pre pacientov s ascitom a cirhózou sú tabuľky č. 5 (používané pri ochoreniach pečene) a č. 10 (pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, kde je množstvo soli výrazne znížené)..

Punkcia (laparocentéza)

Ak nedôjde k konzervatívnemu ošetreniu, predná brušná stena sa prepichne špeciálnou ihlou (trokar) a nahromadená tekutina sa odstráni (nie viac ako 6 litrov na reláciu). Táto metóda najčastejšie poskytuje dočasný účinok. Kvapalina sa znova hromadí, musíte urobiť druhú laparocentézu.

Radikálna metóda liečby je odstránenie príčiny choroby. V dekompenzačnej fáze je to možné iba transplantáciou pečene. Veľmi malý počet pacientov má však šancu na transplantáciu orgánov..

Koľko pacientov s cirhózou komplikovanou ascitom žije?

S malým ascitom a zodpovedným prístupom pacienta k liečbe a životnému štýlu môžete žiť od 8 do 10 rokov. Organizovaná každodenná rutina, vzdanie sa zlých návykov, strava, primeraná fyzická aktivita, lekársky dohľad a včasná liečba zvyšujú šance.

S priemerným ascitom a dekompenzovanou formou cirhózy žije asi 20% chorých 5 a viac rokov. Pri neošetrenom ascite zomrie viac ako 50% pacientov do 1 roka od začiatku dekompenzácie. Najbežnejšia prognóza ascitu s cirhózou je zlá. Polovica pacientov s touto diagnózou nežije dlhšie ako 2 roky.

Ascites pri cirhóze

Ascites nie je nezávislé ochorenie, ale skôr symptóm. Tento problém sám o sebe najčastejšie vzniká ako komplikácia dlhodobého chronického poškodenia pečene. Iné príčiny ascitu sú oveľa menej časté. Toto je konečný výsledok, keď dekompenzácia (narušenie ochranných mechanizmov) činnosti orgánu vedie k akumulácii tekutín v brušnej dutine..

Koncept cirhózy v Rusku je najčastejšie spájaný s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti sa také problémy očakávajú len pri konštantných toxických účinkoch alkoholu. Asi 50% pacientov, u ktorých sa vyvinú cirhotické lézie, sa dostane do posledného štádia tohto ochorenia, v ktorom sa stáva kritická akumulácia voľnej tekutiny v bruchu.

Čo to je

Výraz „ascites“ v doslovnom preklade z gréčtiny znamená vrecko s vodou. "Brušná kvapka," ako sa hovorí. V skutočnosti ide o exsudáciu tekutej časti krvi z ciev cez vaskulárnu stenu so oneskorením v brušnej dutine..

Cieva v tele sú transportným systémom - a obštrukcia toku krvi cez tieto cievy vedie k situácii, keď tekutá časť vystupuje cez cievnu stenu a hromadí sa v brušnej dutine. Hromadenie ascitickej tekutiny ukazuje terminálne (posledné) štádiá cirhózy.

Cirhóza môže byť spôsobená vírusovou hepatitídou C. Zobraziť v plnej veľkosti

Prečo sa pri cirhóze vyvíja ascites

Cirhóza je degenerácia živého pečeňového tkaniva na jazvu. Jazvy sa vyvíjajú, objem zdravého tkaniva klesá.

Aby sa v orgáne vytvorila jazva, musí byť pečeňovou bunkou niečo zničené. Existujú dva spôsoby bunkovej smrti - nekróza a apoptóza (programovaná samovražda). Pri cirhóze bunky odumierajú v dôsledku nekrózy. V tomto prípade sa „mŕtve“ oblasti začínajú nahrádzať jazvami. A v dôsledku tvorby jaziev v mieste stále žijúceho pečeňového tkaniva sa vyskytujú dystrofické poruchy:

 • podvýživa postihnutých častí tela;
 • poškodenie cievnej zložky;
 • uvoľňovanie zápalových mediátorov a vazodilatátorov do krvi (to znamená látok, ktoré neustále rozširujú krvné cievy).

Výsledkom je intrahepatický blok: stagnácia krvi v cievach. A to je výtok jeho tekutej časti cez cievnu stenu. A potom sú tu atrofické zmeny: zníženie objemu orgánov.

Z tejto podvýživy sú postihnuté susedné, stále živé oblasti pečeňového tkaniva. To zhoršuje priebeh choroby a urýchľuje transformáciu orgánu na súvislú jazvu.

Ale to nie je všetko. Deštruktívne pečeňové bunky vylučujú látky do okolitého priestoru, ktoré zvyšujú krvný obeh, rozširujú krvné cievy a tým zvyšujú krvnú stázu vo vaskulárnom lôžku a tiež vyvolávajú opuchy okolitých tkanív. So zvýšením množstva tekutiny, hromadením hmoty sa hromadí nielen v pečeňovom tkanive, ale aj v brušnej dutine..

Mechanizmy prebytočnej tekutiny sa spúšťajú zvýšením tlaku vo veľkej nádobe, ktorá vstupuje do pečeňovej brány. Toto je žila portálu. Tento stav sa nazýva portálna hypertenzia. Keď dôjde k stagnácii v portálnej žile, trpí celý žilový systém tela a sú vytvorené ideálne podmienky na to, aby tekutá časť krvi unikla z tohto systému cez steny ciev. S ďalším zhoršením situácie vznikajú aj kŕčové žily nad úrovňou poškodenia: v pažeráku a žalúdku.

Aké ochorenia pečene vedú k rozpadu brucha

Cirhóza aj ascites sú výsledkom dlhodobého ochorenia pečene. Dôvody sa môžu líšiť. Poškodenie pečene môžu byť spôsobené rôznymi činiteľmi:

 • vírusy,
 • toxíny,
 • mechanické prekážky,
 • odmerné procesy v samotnom orgáne av jeho bezprostrednom okolí,
 • liečivé látky,
 • vrodené podmienky,
 • autoimunitné procesy,
 • metabolické ochorenie.

Existujú choroby iných orgánov, ktoré tiež spôsobujú výtok tekutín do pobrušnice: napríklad nádorové procesy v brušnej dutine a panve. Veľmi zriedkavo nie je možné zistiť príčiny cirhózy, potom sa to nazýva kryptogénne.

Aké fázy lekári rozlišujú?

Detegujú sa štyri štádiá cirhózy. Iba posledné dve z nich sú zvyčajne sprevádzané hromadením ascitickej tekutiny..

 1. Počiatočná alebo fáza kompenzácie. Pečeňové tkanivo je silne zmenené, s tvorbou jaziev (cirhóza) hlavne na periférii, ale neexistuje portálna hypertenzia a ascites..
 2. Subcompensation. Kompenzačné mechanizmy začínajú plynúť. Fibróza (zjazvenie), pohybujúca sa z periférie do stredu orgánu. Zaznamenáva sa portálna hypertenzia. V tejto fáze sa objavujú menšie, ale už výraznejšie sťažnosti na zdravie. Kvapalina v brušnej dutine sa môže akumulovať v malom množstve a žalúdok ešte nie je príliš zväčšený.
 3. Dekompenzácia. Vyznačuje sa zvýšením množstva jazvového tkaniva, ktoré už zaberá polovicu až 2/3 objemu orgánu. V brušnej dutine sa hromadí veľké množstvo tekutiny, objem brucha sa zvyšuje. Pacient má veľké množstvo rôznych zdravotných ťažkostí.
 4. Terminál. K dekompenzácii sa pridávajú nové nebezpečné príznaky, prognóza zdravia a života je pochybná, stav je vážny, možno je to porušenie vedomia, žalúdok je napätý v dôsledku ascitu..

Stupne ascitu súvisia s objemom nahromadenej tekutiny:

 • Ascites je určený iba ultrazvukom.
 • Mierny nárast objemu brucha v dôsledku ascitu.
 • Silné napäté ascites.

Osobitným problémom pre pacienta a lekára je to, že ascites sa stáva refraktérnym, to znamená, že nereaguje na lieky. Potom je možné použiť chirurgické metódy na liečbu ascitu, ale prognóza ako celok nie je príliš priaznivá.

Akým príznakom by ste mali venovať pozornosť

 1. V prvom štádiu choroby prakticky nie sú sťažnosti. V ústach môže byť horkosť alebo nepríjemná pachuť, strata chuti do jedla. Pečeň môže byť zväčšená kvôli degenerácii tukov, ale môže byť znížená alebo normálna (lekár to môže určiť pri vyšetrení podľa ultrazvuku)..
 2. Druhé štádium sa vyznačuje zvýšenými príznakmi. To je nadúvanie, zvýšená črevná motilita alebo dunenie, niekedy sú pozorované voľné stolice. Často sa stáva výrazom „pečeňový“ jazyk: lakovaný, bez povlaku. Rovnako ako „pečeňové“ dlane červeno-vínovej farby.
 3. S dekompenzáciou choroby, žltnutím pokožky, sfarbením stolice a stmavnutím moču sa objaví „modrina“. V celom tele sa vaskulárne prvky objavujú vo forme hviezd alebo malých hrotov. U mužov dochádza k impotencii, pri gynekomastii (zväčšenie mliečnych žliaz) je možné, pri narušení cyklu žien. Ak sa infekcia spojí, je možné zvýšenie telesnej teploty.
 4. Štvrté štádium choroby, pri ktorom sa vytvára klinický obraz vážneho stavu. To sú všetky vyššie uvedené príznaky plus porucha krvácania, ktorá sa prejavuje zvýšeným krvácaním. Krvácanie môže byť dosť masívne: napríklad žalúdočné alebo krvácanie z kŕčových žíl pažeráka. Pacient stráca váhu, má poruchy trávenia. Objaví sa výrazná slabosť. Významné zvýšenie brucha je možné o niekoľko dní. Na povrchu brucha je obrázok kŕčových žíl, ktorý sa nazýva „hlava medúzy“..

Ak je pacient vložený, zmení sa tvar jeho brucha. V stojacej polohe - žalúdok je guľatý, visí dole a keď pacient leží na chrbte - jeho žalúdok sa „šíri“ do strán, stáva sa ako „žaba“ (plochá).

Pozitívny príznak fluktuácií. Ak ostro zatlačíte brucho zo strany, na druhej strane dôjde k úderu „vlny“.

Je charakteristické, že pacient, vizuálne veľmi tenší, si napriek tomu zachováva svoju pôvodnú váhu alebo dokonca získava ešte viac. Dôvodom je skutočnosť, že niekoľko litrov nahromadenej tekutiny zvyšuje hmotnosť pacienta.

V štvrtom štádiu degenerácie cirhóznych orgánov vznikajú problémy s pľúcami v dôsledku žilovej stázy, ktorá pokračuje. Dýchavičnosť, kašeľ. Zintenzívňujú sa v ležiacej polohe, keď tekutina, ktorá sa rozlieva v žalúdku, začne vyvíjať tlak na bránicu..

Pri akumulácii veľkého objemu výtoku môžu vzniknúť tieto problémy:

 • Pri silnom tlaku na brušnú stenu je možné vytvoriť rôzne prietrže: pupočnú, ingvinálnu, bielu líniu brucha..
 • Krvácanie z rozšírených žíl pažeráka, krvácanie z rozšírených žíl žalúdka.
 • Výstup tekutiny do pleurálnej dutiny (hydrotorax).

Ako identifikovať problém

Hlavné diagnostické metódy, ktoré umožňujú rozlíšiť hlavný problém tohto článku:

 • všeobecná analýza krvi;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru (pečeň, slezina, žlčník, atď.);
 • testy a štúdie na objasnenie príčiny ochorenia pečene (predpísané lekárom, v závislosti od situácie).

Toto je klinické minimum potrebné na stanovenie diagnózy. Pri minimálnom ascite a miernom zvýšení pečeňových enzýmov sa na hodnotenie stupňa fibrózy môže použiť aj fibroelastometria (Fibroscan), ale len zriedka..

Ak sú pochybnosti o pôvode výpotku v brušnej dutine, potom je možná laparocentéza s analýzou výtoku (pacient je prepichnutý špeciálnou tenkou ihlou a obsah je odobratý na analýzu).

Je možné sa zotaviť

Liečba ascitu pri ochoreniach pečene je predovšetkým kompenzáciou cirhózy. A to znamená liečenie základnej choroby, ktorá ju spôsobila. Napríklad v prípade toxickej hepatitídy je potrebné vylúčiť účinok látky, ktorá viedla k problémom s pečeňovými bunkami:

 • ak je to alkohol, potom musíte prestať piť;
 • ak lieky - mali by byť tiež zrušené;

Ak je príčinou vírusová hepatitída, potom je jej liečba možná a nevyhnutná aj pri cirhóze. Na tento účel existujú moderné lieky s dobrým účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami..

S cieľom aspoň mierne stabilizovať svoj stav a zastaviť rýchly progres choroby musia pacienti dodržiavať celoživotnú stravu vo forme maximálneho obmedzenia soli..

V závislosti od situácie lekár vyberie liečbu. Medzi drogami si zvyčajne všimnete:

 • diuretiká na zníženie hromadenia tekutín v pobrušnici (furosemid, hypotiazid, triampur);
 • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, norfloxacín) s infekciou;
 • beta-blokátory na normalizáciu fungovania pečeňových ciev;
 • albumín je proteín, ktorého strata vedie k ascitu.

Hepatoprotektory, prípravky kyseliny ursodeoxycholovej nezohrávajú úlohu pri cirhóze pečene a ascite - a nezlepšujú prognózu.

V ktorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok:

 1. Ak diuretiká nezvládajú svoju úlohu, použije sa odtok tekutiny pomocou drenáže (laparocentéza).
 2. Riešením môže byť aj operácia bypassu. Bypassová operácia znižuje tlak v žilách portálu. Dôvod hromadenia výtoku tak zmizol. Pôvodný dôvod sa tým však neodstráni, a preto nemôže dôjsť k trvalému zlepšeniu, v priebehu času môže dôjsť k relapsom.
 3. Jedinou metódou, ktorá ovplyvňuje základné príčiny vzniku závažného stavu pacienta, je transplantácia pečene. Toto je náročná operácia, preto jej lekár odporúča iba ako poslednú možnosť, keď je prognóza života nízka.

Viac informácií o tom, ktoré lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky cirhózy a ktoré môžu ovplyvniť príčinu ochorenia, nájdete v článku o liečbe cirhózy pečene..

Čo čaká pacienta

Prognóza prítomnosti ascitu v dôsledku cirhózy pečene závisí od „zanedbania“ cirhózy, to znamená, do akej miery je pečeň schopná obnoviť svoje funkcie. S kompenzovanou cirhózou a odstránením príčiny ochorenia pečene (napríklad pacient sa navždy vzdal alkoholu) môže byť život dlhý. Ak nepriaznivé faktory naďalej ovplyvňujú pečeň a cirhóza sa zhoršuje, výskyt ascitu naznačuje, že bez liečby môže pacient po určitom čase zomrieť..

Smrteľné následky môžu nastať pri komplikáciách:

 • bakteriálna peritonitída;
 • masívne krvácanie zo žíl pažeráka;
 • zlyhanie obličiek;
 • zástava srdca;
 • zlyhanie viacerých orgánov;
 • pľúcny edém.

Životné obdobia s cirhózou pečene s ascitom sa nedajú presne určiť mimo špecifickej situácie, silne závisia od príčiny choroby, štádia a od individuálnych charakteristík tela (schopnosť kompenzácie). Ak je možné odstrániť hlavnú príčinu, prognóza sa trochu zlepší. Preto, ak máte nejaké zdravotné problémy, neodkladajte riešenie tohto problému, ale vyhľadajte lekársku pomoc.

V komentároch môžete položiť otázku hepatológovi. Opýtajte sa, nehanbite sa!

Článok bol naposledy aktualizovaný: 09/05/2019

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Skúste použiť vyhľadávanie

Bezplatný sprievodca znalosťami

Prihláste sa na odber noviniek. Povieme vám, ako piť a jesť, aby ste nepoškodili vaše zdravie. Najlepšie rady odborníkov z tejto stránky, ktorú číta každý mesiac viac ako 200 000 ľudí. Prestaňte kaziť svoje zdravie a pripojte sa!

Túto stránku tvoria odborníci: toxikológovia, narkológovia, hepatológovia. Prísne vedecké. Experimentálne overené.

Mysli, že môžeš piť?
Vykonajte test a skontrolujte sa!
Prieskum dokončilo 251 285 ľudí, ale iba 2% odpovedalo na všetky otázky správne. Aká známka budeš mať?

Prečítajte Si O Druhy Kýl

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je?