loader

Hlavná

Späť

Čo potrebujete vedieť o pooperačnom obväze

Obdobie zotavenia po každom chirurgickom zákroku vyžaduje, aby bol pacient mimoriadne obozretný o svoje zdravie. Čo robiť, ak sa naliehavo potrebujete vrátiť do svojho zvyčajného života a lekári vo väčšine prípadov vám nedovolia tráviť veľa času ľahnutím. Samozrejme, ak nehovoríme o prípadoch, keď vážne zranenia neumožňujú pohyb. Je to spôsobené skutočnosťou, že po operáciách brucha sa môžu začať adhézie, takže lekári odporúčajú, aby pacient začal chodiť čo najskôr. Aby ste znížili syndróm bolesti, opravte toto miesto, zabráňte divergentnému švu - používa sa pooperačná bandáž. V závislosti od oblasti, pre ktorú je určený, môže mať produkt formu bedrového korzetu, topánky na nohe, šál, ortézy na ramene, zápästí a iných kĺboch. Každá z nich má svoje vlastné konštrukčné prvky, s ktorými by sa mala oboznámiť..

Bandáž po operácii brucha

Pooperačná bandáž je široký elastický pás, ktorý sa ovinie okolo pásu a je najčastejšie pripevnený suchým zipsom. Môže mať nadúvanie. Vďaka tomuto viacstupňovému nastaveniu sa obväzy môžu lepšie prispôsobiť vašim parametrom. Vnútorný priľahlý žalúdok má často špeciálny mäkký povlak z prírodného priedušného materiálu. V niektorých modeloch v bedrovej oblasti existujú špeciálne pevné rebrá, ktoré vám umožňujú odstrániť záťaž. U pacientov s ostómiou boli vyvinuté špeciálne obväzy na odstránenie obsahu čreva. Najčastejšie sa brušné pásy predpisujú po cisárskom reze, hysterektómii (odstránenie maternice), resekcii žalúdka, odstránení prietrže, po liposukcii atď. Niektorí nerozumejú, prečo je taký korzet potrebný, ale v skutočnosti plní mnoho funkcií. Hlavné sú:

 • prevencia nezrovnalostí v pooperačných švoch;
 • ochrana pred infekciami, choroboplodnými zárodkami;
 • fixácia vnútorných orgánov v správnej polohe, zabránenie ich premiestneniu;
 • znížené riziko rozvoja pooperačných hernií;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • zrýchlené hojenie švov;
 • zníženie bolesti;
 • odstránenie opuchov, hematómov.

Pred zakúpením by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, pretože nie vo všetkých prípadoch sú potrebné. Najmä po operácii na odstránenie apendicitíd je často postačujúci jednoduchý obliekanie. Existuje množstvo kontraindikácií. Patria sem niektoré chronické choroby sprevádzané opuchmi, ako aj zlý stav stehu (krvácanie, hnisanie atď.). Kontraindikácie môžu byť podráždenie, boláky a iné poškodenie kože v mieste aplikácie obväzu.

Ako nosiť lekársky pooperačný pás závisí od predpisu lekára a od rýchlosti hojenia stehu. Zvyčajne trvanie do 2 týždňov, denne maximálne 8 hodín s prestávkami počas dňa.

Ortéza na nohy

Ak osoba podstúpila operáciu na nohe, potom je najťažšie začať sa pohybovať a šliapať na boľavé končatiny. Na tieto účely nestačí konvenčné elastické obväzy, takže výrobcovia vyvíjajú špeciálne modely. Najmä pneumatická ortopedická topánka, ktorá umožňuje nastavenie tlaku vo vnútri produktu. Princíp fungovania takejto ortézy je založený na vzduchových bunkách. To poskytuje komplexný kontakt s dolnou časťou nohy a v každom kroku sa vyskytuje pulzujúca pneumatická postupná kompresia. Táto technológia pomáha znižovať opuchy. Dochádza tiež k absorpcii a rozptylu nárazov. Topánka zaisťuje potrebnú imobilizáciu a zároveň vám umožňuje chodiť. Tento typ zahŕňa modely AIRSELECT 01EF STANDARD a AIRSELECT 01EP ELITE americkej spoločnosti DonJoy..

Po operáciách sa často používa obojok s termoplastickým členkom s dvoma listami a penovou podložkou s vnútornou pamäťou - model VALTEC EST-085 Orliman. Dizajn pozostáva z dvoch dosiek potiahnutých vnútorne mäkkým polymérnym materiálom. Na upevnenie sa na stabilizáciu členku používajú pásy na spodnej časti nohy a pod pätou. O tom, ako zvoliť správny model, určí lekár v závislosti od typu vykonanej operácie.

Bandáž po operácii na paži

Dizajn bandáží na ramennom kĺbe je rukáv (rukáv) so špeciálnymi remienkami pripevnenými k telu. Vďaka ramennej výstelke je rozsah pohybov obmedzený, zabráni sa posunom, podchladeniu kĺbov a urýchli sa regenerácia tkanív, svalov a kostí po operáciách..

Niekedy je po operácii potrebný model s elastickým a ľahkým vankúšom pre pneumatiky (model RP-6U-45 Reabilitemd). Vďaka dizajnu zoberie ruku na stranu a zafixuje ju v požadovanom uhle - 45 ° alebo 90 °.

V závislosti od operácie môže byť neoprénový model postačujúci, pevne prilieha a vytvára tepelné kompresie v ramennom kĺbe. Má ďalší opasok pripevnený na opačnej strane tela, ktorý zabraňuje chorej končatine vykonávať zbytočné pohyby (model 4801/4802 Orliman)..

Bandáž na zápästie

Naše ruky neustále pracujú a každú minútu robia veľa pohybov, ale po operácii je to spojené s nebezpečnými následkami. Aby sa obmedzila pohyblivosť v zápästnom kĺbe, pomôže obväz s kovovou simulovanou pneumatikou, ktorú je možné individuálne nastaviť tak, aby sa ohýbalo rameno. Najčastejšie je formovacia podpora vyrobená z hliníka a má pologuľovitý tvar. Takéto ortézy sú vyrobené z hustého materiálu, ktorý zaisťuje mierne stlačenie. Najlepšie recenzie dostali modely: MF-50 a MFP-80 (rozšírené) Orliman, ARH9019 a ARH16 ARMOR, ako aj Tutor-6K-V Reabilitimed a 8551Med textil. Ak chcete tiež fixovať prst v pevnej polohe, použije sa obväz s kovovým okrajom, najmä modely ARH15 ARMOR a Tutor-6K-VU Reabilitimed.

Bandáž po operácii kolena

Pri vážnych zraneniach a chorobách v kolennom kĺbe sa bohužiaľ niekedy nemusia operácie obísť. Ak sa chcete rýchlo vrátiť do aktívneho života, musíte kompetentne pristupovať k výberu obväzu. Možno budete musieť kúpiť dlahu prvýkrát. Jedná sa o obväz od dolnej končatiny do stredu stehna, ktorý je vybavený niekoľkými kovovými doskami prebiehajúcimi pozdĺž chodidla po celom jeho obvode. Vďaka tomu je zaistená úplná imobilizácia. Alternatívou k dlahe môže byť kovová ortéza s pántami a zámok. Na začiatku rehabilitácie si môžete nohu upevniť do správnej polohy, potom ju postupne upravovať a rozširovať rozsah pohybov tak, aby sa končatina rozvíjala. Lekár môže niekedy povoliť neoprénový obväz, ktorý má mierny kompresný a mikromasážny účinok, aby zlepšil krvný obeh a urýchlil hojenie..

Bandáž si nemôžete kúpiť podľa vlastného uváženia, pretože, ako vyplýva z opisov, ich vzory sú odlišné. Konzultácia s lekárom je veľmi dôležitá a negramotná samoliečba môže spôsobiť pooperačné komplikácie..

Ako zvoliť správny obväz po operácii brucha

Prečo potrebujem obväz po operácii

Bandáž brucha po operácii v brušnej dutine vykonáva naraz niekoľko funkcií:

 • udržiava orgány v správnej polohe a neumožňuje im pohyb;
 • urýchľuje zjazvenie pooperačných stehov;
 • znižuje riziko hernie;
 • obnovuje pružnosť pokožky;
 • chráni stehy pred infekciami;
 • zmierňuje bolesť:
 • eliminuje hematómy a opuchy.

Na vedomie! Pooperačné obväzy v mnohých prípadoch pomáhajú udržiavať mobilitu. Neobmedzuje nadmerne pohyby, pričom pacientovi neumožňuje zabudnúť na seba a urobiť náhle pohyby.

Najčastejšie sa brušné pásy používajú na hysterektómiu (odstránenie maternice), po odstránení hernií a resekcii žalúdka, ako aj po plastickej chirurgii, napríklad po odčerpaní podkožného tuku..

Nie všetci lekári uprednostňujú použitie pooperačného obväzu. Napríklad po odstránení slepého čreva bez komplikácií môžete použiť pravidelný obväz.

Je potrebné si uvedomiť, že v prípade niektorých chronických chorôb, najmä tých, ktoré sú sprevádzané opuchom, môže lekár zakázať použitie pooperačného obväzu. Taktiež nie je predpísaný pre zlý stav pooperačných švov (ak krvácajú, prechádzajú semiakom atď.).

Výber produktu

Ošetrujúci lekár po operácii vykoná lekárske vyšetrenie a povie, koľko nosiť obväz po operácii brucha. Preto výber správneho zdravotníckeho zariadenia umožní rehabilitačnej dobe prejsť v pohodlí..

Kritériá pre výber správneho produktu:

 • Najprv by ste mali zvoliť správnu veľkosť. Ak je pás malý, silné stlačenie vnútorných orgánov povedie k narušeniu ich práce. V dôsledku nosenia malého pásu je prerušená dodávka krvi do tkanív, ktoré začínajú odumierať. Ak je zakúpený produkt väčší, požadovaný účinok nebude, brušná dutina zostane bez opory. Na výber veľkosti budete potrebovať obvod pásu. Pri meraní sa pokúste pásku utiahnuť;
 • Rovnako dôležitá je výška produktu. Malo by stačiť úplne uzavrieť šev, aby sa zabránilo patogénnym mikroorganizmom dostať sa na čerstvú ranu;
 • Dôležitý je aj výber materiálu, ktorý sa používa na výrobu obväzu po operácii. Zdravotnícke pomôcky sa vyrábajú z hypoalergénnych tkanív, ktoré umožňujú dobrú priepustnosť vzduchu a nezachovávajú vlhkosť. Výsledkom je, že pod obväzom sa vytvára mikroklíma, ktorá nedovolí pokožke silne sa potiť. Pooperačné stehy nie sú pokryté vlhkosťou, ale zostávajú suché a naďalej sa liečia. Pogumované textílie sa berú s dobrou schopnosťou napnúť sa - sú to latex, elastan, lycra;
 • Je nežiaduce kupovať si opasok vopred. Človek môže schudnúť alebo priberať na váhe. Preto je lepšie nakupovať ihneď po operácii;
 • Spony. Aké pohodlné sú uzamykacie časti. Keď sa nosné prvky nosia, nemalo by sa ich trieť. Je žiaduce, aby sa fixácia uskutočnila na niekoľkých úrovniach, potom sa záťaž rozdelí rovnomerne;
 • Pri kúpe napínacieho pásu by ste ho mali vyskúšať na viacerých pozíciách, aby ste pochopili, ako pohodlný je výrobok;
 • Nenechajte sa určovať cenou modelu. Nie vždy vysoká cena znamená kvalitný a pohodlný produkt. Charakteristickým znakom kvality obväzu je jeho hustota, ale nie tuhosť. Počas ponožiek si zachováva svoj tvar, hrany sa neohýbajú. Brucho je podoprené, nie je pociťovaný stláčanie, krv cirkuluje v dostatočnom množstve;
 • Zakúpenie už použitého obväzu môže mať skryté nedostatky. Obväz už nemusí vykonávať svoje funkcie, zatiahnutie nie je také účinné ako nové.

Každý produkt musí byť riadne ošetrený, potom bude slúžiť po dlhú dobu. To isté platí pre obväz. Pri správnom ošetrení si výrobok zachová svoje prospešné vlastnosti po dlhú dobu. Pravidlá starostlivosti o uťahovací obväz:

 • Výrobky vyrobené z pogumovanej tkaniny sa musia dôkladne umyť teplou vodou a mydlom. To stačí na dosiahnutie čistoty povrchu pásu;
 • Bavlnené modely by sa nemali prať v práčke. Na odstránenie nečistôt potrebujete detské mydlo alebo prací prostriedok určený na detské oblečenie. Umývajte sa iba rukami;
 • Predtým bol produkt pripevnený na všetky západky. Preto je omývanie oveľa pohodlnejšie a model nestratí svoj tvar;
 • Pri starostlivosti o obväz nepoužívajte produkty s agresívnymi bielidlami, pretože tieto látky budú mať negatívny vplyv na pokožku a spôsobujú alergie;
 • Produkt nebude trvať dlho, ak sa odstreďovanie vykonáva v bubne práčky. Dôkladne opláchnite rukami všetky zvyšky čistiacich prostriedkov. Otáčajte rukou, jemne, nie príliš. Nemôžete zavesiť pás na sucho. Malo by ležať na rovnom povrchu, aby sa zabránilo rozťahovaniu. Produkt nevyžaduje žehlenie.

Druhy pooperačných bandáží brucha

Moderná pooperačná výstelka v brušnej stene je široký elastický pás, ktorý sa ovinie okolo pásu. V závislosti od modelu sa používa na ovplyvnenie určitých vnútorných orgánov. Viacstupňové nastavenie napínacej sily pomáha perfektne pasovať na bandáž podľa obrázku.

Ak sa operácia vykonala v čreve, u stomických pacientov môže byť potrebná bandáž. V takomto páse je umiestnená špeciálna priehradka, cez ktorú sa zobrazujú životne dôležité výrobky tela.

Samostatnú skupinu tvoria pooperačné kýlové obväzy. Používajú sa po odstránení prietrže a ako prostriedok na zníženie rizika novotvarov.

Na vedomie! Po operácii je potrebné nosiť veľa obväzov na dlhú dobu, zatiaľ čo produkt vykonáva nielen fixačné a nápravné funkcie, ale tiež podporuje chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly..

Druhy pooperačných uťahovacích obväzov

Každý typ operácie má svoj vlastný obväz, preto záleží na tom, koľko času je potrebné obvaz nosiť po operácii dutiny určitého typu..

V medicíne sa ponúkajú dva typy zoštíhľujúcich produktov:

 1. Univerzálny typ. Už z názvu je zrejmé, že jeho použitie je možné s akýmkoľvek variantom zásahu do brucha;
 2. Špecializovaný. Tento produkt sa používa prísne po určitom type brušného chirurgického zákroku. Používa sa na splnenie konkrétnych cieľov a cieľov. Špecifikovaný typ obväzu sa delí na poddruhy:
 • Oblečený po operácii. Viditeľne znižuje bolesť, podporuje regeneráciu poškodených tkanív, znižuje riziko komplikácií;
 • Prietrže. Opotrebuje sa, keď kýla klesá alebo vystupuje, čím bráni úplnému výstupu z čreva. Tento vzhľad môžu nosiť aj deti;
 • Nosenie pred dodaním. Pomáha znižovať zaťaženie dolnej časti brucha, zabraňuje vzniku strií. Vďaka hustému operadlu je chrbtica podopretá. Bolesť v bedrovej oblasti sa zmenšuje a odchádza;
 • Panvovej. Používa sa na poranenie bedrových kĺbov. Poskytuje podporu kostí, výrazne znižuje bolesť;
 • Po pôrode. Keď dieťa vyjde von, žalúdok sa postupne začne znižovať, takže pokožka neskĺzne, nenavlečie sa na obväz a potom sa svaly zotavia, koža sa stane elastickou a elastickou.

Pri výbere potrebného modelu sa berie do úvahy štruktúra tela, typ chirurgického zákroku, aké pohodlné je nosiť, z ktorého materiálu je vyrobený. Je dôležité vziať do úvahy všetky kritériá, pretože nie je vopred známe, koľko obvaz sa nosí po operácii brucha, a preto by ponožka nemala spôsobovať nepohodlie.

Výkon rôznych funkcií sa dosahuje určitou formou zdravotníckej pomôcky:

 • Pásový remeň. Použite na pripevnenie spodnej časti chrbtice. Často ho používajú tehotné ženy, pretože ho možno upevniť pod žalúdok a znížiť záťaž nielen v chrbte, ale aj na zníženie tlaku v bruchu. V tomto prípade nemá žiadny vplyv na maternicu v dôsledku laterálnej gumy;
 • Bungee slipy. Používa sa tiež počas tehotenstva. Vyniká fixácia a podpora brucha. Výrobok má mierne vysoký pás so širokým pásom. Má vložky na podporu chrbtovej a brušnej oblasti;
 • Bungee šortky. Štruktúry a funkcie sú úplne opakované nohavičky. V tvare šortiek. Sú vhodné na nosenie v zime, oveľa teplejšie a pohodlnejšie;
 • Kombinovaný výrobok. Model je široký opasok, ktorý môžete nosiť počas normálneho času a počas tehotenstva. Vďaka svojmu tvaru pomáha produkt rovnomerne rozložiť záťaž po celom tele. Na výrobu sa používa pogumovaný materiál, ktorý naznačuje pevnosť a trvanlivosť modelu. Na fixáciu sa používa suchý zips.

Ako si vybrať správny obväz

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere obväzu po operácii na bruchu je veľkosť. Určujúcim parametrom je obvod pásu. Meria sa centimetrovou páskou, pevne zviera telo, ale nie príliš pevne.

Pozor! Výška obväzu by mala byť taká, aby výrobok úplne pokrýval pooperačné stehy.

Chyba s veľkosťou bude mať smutné následky. Príliš veľký obväz nebude vykonávať svoje funkcie (nebude fixovať orgány, nebude podporovať brušnú stenu) a príliš malý spôsobí obrovské poškodenie zdravia, spôsobí narušenie zásobovania krvi a odumretie tkaniva.

Materiály sú ďalším parametrom, ktorému by sa mala venovať veľká pozornosť. Bandáže brucha sú vyrobené z hypoalergénnych a dobre vetraných prírodných tkanín, ktoré poskytujú požadovanú mikroklímu. Pokožka pod nimi sa nepotí, švy zostávajú suché. Tieto materiály zahŕňajú pogumovaný latex, bavlnu s elastanom alebo lycru..

Je lepšie venovať pozornosť modelom s viacstupňovým nastavením. Takéto výrobky sa ľahšie prispôsobia požadovaným rozmerom. Prvé nasadenie pooperačného obväzu by sa malo vykonať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý prispôsobí uloženie modelu. Toto sa často stáva, pretože po operácii je pacient ešte nejaký čas v nemocničnej izbe.

Keď príde čas na kúpu pooperačnej bandáže, má zmysel ísť do najbližšieho ortopedického salónu alebo do špecializovanej lekárne. Takéto odbytiská sa často nachádzajú priamo na klinikách. Výber je síce väčší, ale cena konkrétneho modelu sa môže mierne predražiť. Môžete sledovať bandáž na klinike a potom prikázať príbuzným, aby kúpili podobnú možnosť v meste. Bandáže Unga vyrobené v Rusku sú celkom prijateľné..

Veľkou výhodou z návštevy orthosalónu je prítomnosť lekára, ktorý vám na základe odporúčaní lekára pomôže pri výbere správneho obväzu..

Ideálnou možnosťou je bandáž brucha, ktorá je pripevnená pomocou širokej lepiacej pásky. Použitie háčikov, upevňovacích prvkov, šnurovania je tiež povolené, ale v tomto prípade musíte venovať pozornosť tomu, či tieto prvky spôsobujú nepohodlie..

Pred nákupom si určite vyskúšajte obväz. Ak jeho jednotlivé prvky, napríklad stehy, deformujú pokožku, je lepšie odmietnuť kúpu tohto produktu.

Na vedomie! Ortopedická bandáž vysokej kvality je pevná, ale nie tvrdá. Počas opotrebovania sa nedeformuje, jeho okraje sa neohýbajú ani nevykladajú. Rovnomerne podporuje brušnú dutinu, nekomprimuje vnútorné orgány, nenarúša prísun krvi.

Výber obväzu

Výber modelu a veľkosti produktu je zodpovednou udalosťou, ktorú treba brať vážne. Správny výber obväzu vyžaduje nasledujúce parametre:

 1. Priemer pokrytia. Aby sa tento parameter vzal do úvahy, je potrebné zmerať objem pásu. Akýkoľvek kvalitný produkt je nastaviteľný na dĺžku, ale poskytuje sa iba v určitom rozsahu. To je dôvod, prečo sú obväzy 6-7 veľkostí, a preto je dôležité vybrať si správne. Nadmerná kompresia môže spôsobiť opačný nežiaduci účinok. Praktizujú sa nasledujúce štandardné veľkosti: S - do 85 cm, M - 85 - 95 cm, L - 95 - 105 cm, ХL - 105 - 120 cm, ХХL - 120–135 cm, ХХХL - viac ako 135 cm.
 2. Šírka oblasti pokrytia. Bandáž je vybraná tak, aby úplne pokrývala šev s okrajom 10-15 mm na oboch stranách. Najbežnejšia šírka je 23 cm a obväzy so zväčšenou šírkou môžu dosiahnuť 32 až 35 cm.
 3. Materiál produktu Najlepším materiálom na lekárske účely je bavlna, ktorá nespôsobuje alergie. Zvýšená elasticita sa dosiahne zavedením polyamidových vlákien. Čisté syntetické látky sa neodporúčajú, pretože často spôsobujú podráždenie pokožky.
 4. Blokovacie prvky. Upevňovacie prvky by mali zabezpečovať pevné a spoľahlivé zapínanie s určitým napätím. Na tieto účely sa najčastejšie používajú lepiace pásky (2 až 3 vrstvy). Počas kozmetických operácií sa uprednostňujú háčiky umiestnené v niekoľkých radoch, čo vám umožňuje ďalšie dotiahnutie tela.

Vyskúšanie vybraného produktu sa najlepšie uskutoční v polohe na chrbte. Bandáž by mala priliehať na pokožku, ale nemala by spôsobovať kompresívne zaťaženie, ktoré spôsobuje nepohodlie. Pri pohybe sa zariadenie nesmie pohybovať a meniť jeho pôvodný tvar. Voľba bandáže brušnej dutiny má prísne individuálny prístup. Opakované použitie výrobku sa nevykonáva, pretože sa postupne napína a stráca elasticitu.

Ako a koľko niesť následnú starostlivosť

 • Pooperačný pás sa musí najčastejšie nosiť jeden až dva týždne. Toto obdobie je dostačujúce na to, aby prešlo hrozbou odlišností švov, a postavenie vnútorných orgánov sa stabilizovalo.
 • Je užitočné pripraviť sa na skutočnosť, že po zložitých operáciách, ako aj pri výskyte komplikácií, budete musieť nosiť obväz na mesiac alebo dlhšie. O tom, kedy pacient môže odmietnuť používať príslušenstvo, rozhoduje iba lekár. Po operácii sa obväz obvykle nenosí dlhšie ako 3 mesiace, pretože v budúcnosti sa zvyšuje riziko atrofie svalového tkaniva..
 • Nie vždy sa odporúča nosiť obväz. Priemerný denný čas by nemal prekročiť 6 - 8 hodín, zatiaľ čo polhodinové prestávky by sa mali robiť každé 2 hodiny. Celkový čas a prestávky sa však môžu meniť podľa konkrétnej situácie pacienta..
 • Je lepšie obliecť si bavlnené oblečenie (pokiaľ možno bezšvové). V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť nosiť ho na nahom tele, ale v takom prípade je vhodné zvážiť použitie náhradného modelu na udržanie primeranej úrovne hygieny..
 • Prvýkrát si obliecť pooperačnú bandáž. Najprv musíte relaxovať, aby vnútorné orgány zaujali správne anatomické postavenie. V záverečnej fáze používania príslušenstva ho môžete nosiť v stoji.
 • V noci musí byť obväz odstránený, pokiaľ lekár neurčí inak.

Na vedomie! Náhle neodmietnite nosiť ortézu. Je potrebné postupne znižovať čas, aby sa telo mohlo ľahko prispôsobiť novým „pravidlám hry“..

Operácia je pre telo obrovským stresom. Pooperačná bandáž mu môže pomôcť pri obnove. Bude to však účinné, iba ak je jeho typ a veľkosť správne zvolená.

Tip 10: Kedy nosiť materskú bandáž

Čas, počas ktorého bude pacient musieť na chrbticu používať brušný alebo krčný korzet, sa určuje s prihliadnutím na povahu chirurgického zákroku a tiež závisí od výskytu komplikácií a rizík ich výskytu..

Pri použití korzetu po operácii chrbtice sa rieši celý rad úloh:

 • pokles syndrómu bolesti;
 • zrýchlenie kĺbov sa urýchli;
 • poškodená oblasť je podopretá;
 • zlepšuje sa prísun krvi;
 • obnovuje sa svalový tonus.

Účinnosť použitia obväzu bude postačujúca, len ak je produkt zvolený správne a pacient bude sledovať režim jeho nosenia.

Vertebrálna kýla je častým javom. Dôvody ich výskytu môžu byť rôzne: od sedavého životného štýlu a osteochondrózy po nadmernú fyzickú námahu. Pre pacientov s osteochondrózou existujú špeciálne korzety.

Nie je možné ignorovať vzhľad prietrže - novotvar stláča nervové zakončenie, čo vedie k silnej bolesti.

Ak pri konzervatívnej terapii (masáž, gymnastika, užívanie liekov) kýla nevyhrá, musí pacient „ísť pod nôž“.

Jedným z asistentov lekára je prietrž hernie. Existujú rôzne modely: niektoré sa predpisujú počas obdobia terapeutickej expozície, iné - po operácii.

V tomto prípade sa v prvom prípade môže korzet nosiť iba s nastaviteľnou prietržou, ktorá ho bezpečne drží a nedovolí vypadnutiu..

Odporúčame tiež triedy simulátorov prietrže, správna telesná výchova prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu..

Pacienti sú často podrobení zákroku, aby nahradili miechy za titánovými implantátmi v krčnej chrbtici. Po operácii výmeny stavcov je potrebné nosiť korzet na krku - špeciálny golier, ktorý stabilizuje krčnú chrbticu, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje svaly..

Chirurgický zákrok na zlomeninu chrbtice je potrebný v zložitých prípadoch, napríklad ak je v dôsledku zranenia kosť veľmi fragmentovaná. Po odstránení fragmentov lekár fixuje chrbticu pomocou kovových dosiek. Po operácii je chrbtica úplne znehybnená špeciálnym korzetom na zlomenie chrbtice.

Všeobecné tipy na použitie korzetu po operácii chrbtice sú nasledujúce.

 • Po operácii kýly bude potrebné nosiť polotuhý korzet po dobu 2 až 3 mesiacov.
 • Po operácii implantovať štepy v korzete, musíte chodiť od 6 mesiacov do roka.
 • Po výmene stavcov by sa mal golier korzetu nosiť od 1,5 do 2 mesiacov.
 • Po zlomenine chrbtice je predpísané nepretržité používanie korzetu až 2 mesiace až do úplného obnovenia funkcií chrbtice..

2-3 mesiace po operácii by sa mal pacient podrobiť povinnému vyšetreniu, aby lekár mohol určiť, ako efektívne bolo nosenie ortopedického príslušenstva, či sa oplatí postupne ho vyraďovať, alebo by sa mal čas predĺžiť.

Chrbtová chirurgia je jednou z najzávažnejších, pretože najmenšia chyba chirurga môže viesť až k úplnej imobilizácii k tragickým následkom. Pravda, moderná technológia zjednodušuje proces a minimalizuje riziká..

Aby sa upevnili dobré výsledky, ktoré lekár dokázal dosiahnuť, pacient bude určite musieť nosiť korzet a vykonávať všetky ostatné lekárske úkony: absolvovať kurz fyzioterapie, masáže, elektroforézy, ultrazvukovej terapie a užívať lieky. Len s integrovaným prístupom sa rehabilitačný proces ukáže ako úspešný.

Prečo potrebujeme korzety po operácii chrbtice a je možné sa vyhnúť bez nich? Túto otázku pýtajú pacienti, pre ktorých je nosenie nepohodlné alebo nechcú minúť peniaze na korzetovacie zariadenie..

Lekári tvrdia, že v miernych prípadoch sa môžete obísť bez korzetu, ale to bude mať negatívny vplyv na pooperačné obdobie a zvyšuje riziko komplikácií..

Pooperačné korzety na chrbte, používané v období zotavenia po operácii, prispievajú k:

 • prevencia premiestnenia stavcov;
 • úľava od bolesti;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • urýchliť hojenie pooperačných jaziev;
 • znížte zaťaženie ovládaných stavcov pri chôdzi;
 • regenerácia svalového tonusu.

Dobre zvolený model okrem toho zohľadní chorobu a anatomické vlastnosti a zníži riziko pooperačných komplikácií a skráti dĺžku rehabilitačného obdobia..

Aký korzet je potrebný po operácii chrbtice? Typ a rigidita štruktúry sa vyberá individuálne s ohľadom na invazívnosť chirurgického zákroku a celkový stav pacienta..

Stupeň emitovanej tuhosti:

 1. . Pevné korzety po operácii chrbtice sú potrebné, ak je potrebné zabezpečiť úplnú nehybnosť stavcov. Vyžadujú sa pri závažných operáciách, keď sa odstráni poškodený stavec alebo sa vloží implantát. Musia sa používať dlhý čas, niekedy aj niekoľko mesiacov.
 2. . Od pevných modelov sa líšia tým, že čiastočne opravujú stavce a vykladajú chrbticu, čo pomáha zmierňovať bolesť. Potrebné v skorých štádiách regenerácie po alebo na prevenciu komplikácií a urýchlenie hojenia tkanív.
 3. . Takéto chrbtové obväzy sú vyrobené z elastického hustého tkaniva a sú odporúčané pre pacientov pri vykonávaní punkcií stavcov alebo pri odstraňovaní kýly šetrnou endoskopiou. Mäkké obväzy by sa mali nosiť aj v neskorom období rehabilitácie po zrušení nosenia polotuhej štruktúry.

Vyrábajú sa aj modely, ktoré zachytávajú napríklad niekoľko častí chrbta alebo krčka maternice. Miesto a vlastnosti fixácie na zabezpečenie terapeutického účinku pre každého pacienta sa vyberajú individuálne.

Kedy odstrániť korzet po operácii chrbtice a aké je trvanie denného nosenia, určí lekár.

V prvých dňoch po operácii musíte pri chôdzi nosiť obväz a pri ležaní v posteli si vziať obväz.

Keď sa tkanivo lieči a bolesť sa znižuje, tuhá štruktúra sa postupne nahrádza polotuhou a potom mäkkou.

 1. Používajte iba pri ležaní na chrbte. Prispieva to k anatomickému umiestneniu stavcov a bráni ich patologickému posunu..
 2. Vždy vzlietnuť a ísť do odpočinku. Odpočívanie v nezatiahnutom fixačnom zariadení nebude úplné a spôsobí narušenie krvného obehu v obsluhovanej oblasti.
 3. Noste oblečenie. Kontakt ortézy s exponovanými časťami tela môže spôsobiť podráždenie drsných okrajov štruktúry a trenie pokožky. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok zranenie alebo vyrážku..
 4. Sledujte svoje vlastné pocity. Obmedzenie pohyblivosti je samozrejme vždy nepríjemné, ale dýchanie by nemalo byť narušené, pokožka by mala zostať ružová. Ak pri používaní výrobku v určitých častiach tela dochádza k narušeniu krvného obehu alebo je ťažké dýchať, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom so žiadosťou o opätovné nastavenie popruhov alebo šnurovania na odporúčanom modeli..

Pacienti by si mali uvedomiť, že kvalita pooperačnej rehabilitácie závisí od toho, ako sa západka správne nosí..

Povahu tuhosti a typ produktu určuje iba lekár, pričom zohľadňuje stav chrbtice. Táto vec sa však bude musieť nosiť na dlhú dobu a niekoľko užitočných odporúčaní pri výbere pomôže minimalizovať nepohodlie spôsobené vynúteným obmedzením mobility:

 1. Vhodná veľkosť. Veľká vec neposkytne potrebnú lekársku fixáciu a príliš malá môže spôsobiť narušenie krvného obehu a spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Na každej výstuži výrobca uvádza tabuľku veľkostí na uľahčenie výberu..
 2. Pásy na nastavenie. Veľký počet pásov umožňuje čo najpresnejšiu montáž výrobku podľa obrázku. Všetky upevňovacie prvky by mali fungovať normálne a pri používaní korzetu by nemali zasahovať.
 3. Material. Je vhodné uprednostniť materiály, ktoré zabezpečujú úplný prístup vzduchu na pokožku. Veci vyrobené z takýchto materiálov sú o niečo drahšie, ale ak sa toto odporúčanie zanedbá, nedostatočné vetranie vyvolá nadmerné potenie a spôsobí ďalšie nepríjemnosti..

Korzety po operácii miechy sú potrebné a neignorujú ich použitie. Fixácia chrbtice poskytne rýchlejšie hojenie pooperačných jaziev a pomôže zabrániť vzniku komplikácií.

Miechová kýla je časté a často chronické ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a tiež obmedzuje pohyb a významne znižuje kvalitu života pacienta. Korzet na chrbte s kýlou na chrbte vám umožňuje znížiť intenzitu prejavu choroby a pomáha ju liečiť.

Ľudská chrbtica sa skladá z troch oddelení: krčka maternice, hrudníka a bedra. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky, ktoré pozostávajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra. Disky zaisťujú pohyblivosť chrbtice a pri pohybe zmierňujú zaťaženie stavcov.

V závislosti od miesta patológie existujú:

 1. Kýla bedrovej kosti. Pacient pociťuje bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá môže rezonovať v zadku alebo v dolných končatinách (často je pozorovaná necitlivosť). Toto je najbežnejší typ patológie (asi 80% z celkového počtu diagnostikovaných hernií).
 2. Kýla krčnej chrbtice. Pacient má bolesti hlavy, pliec a krku. Bolesť je sprevádzaná závratmi, zvýšeným tlakom, hučaním v ušiach, zníženou citlivosťou horných končatín (často prstov). Kýla prietrže sa vyskytuje u menej ako 20% z celkového počtu klinických prípadov.
 3. Kýla na hrudi. Najdôležitejším príznakom je bolesť na hrudníku, ktorú lieky na srdce nemôžu zmierniť. Kýly v tomto segmente chrbtice sú pomerne zriedkavé - asi 1% klinických prípadov.
 • materiál - bavlnené výrobky sú drahé, takže sa môžete pozrieť na vysoko kvalitné syntetické látky, ktoré sú hypoalergénne. Rozpätie v cenách za pooperačné obväzy pomôžu každému nájsť možnosť, ktorá mu úplne vyhovuje. Pamätajte, že produkt lacnej kvality nemôže stáť;
 • zipsy - pacienti s veľkou postavou by sa mali rozhodnúť pre viacúrovňové suchý zips;
 • švy - musia byť čisté a nie trieť pokožku;
 • veľkosť - mala by dobre priliehať k telu, ale nemala by ju zvierať. Malo by byť pohodlné.

Čo je nebezpečné prietrž?

Najzávažnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie - stlačenie orgánu, ktorý vyšiel defektom v prednej brušnej stene, v takzvanej herniovej bráne, to znamená v mieste defektu. K tomu môže dôjsť kedykoľvek v dôsledku vzpierania, kašľa alebo namáhania. A potom sa zastaví prívod krvi do prietrže, ktorá najčastejšie nie je ničím iným, ako slučka čreva a nastane jej nekróza, to znamená nekróza. A potom - črevná obštrukcia, peritonitída a smrť. Znaky porušenia prietrže sú prudká bolesť brucha, ktorá sa objavila v akejkoľvek situácii, sprevádzaná zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Možné zvracanie. A ak už bola prietrž pokojne upravená samostatne alebo ručne, keď osoba ľahla, potom, keď bola porušená, neupravuje sa. V tomto prípade je potrebná neodkladná operácia. Teraz choďte priamo na obväzy.

Ako sa starať o obväz?

 • Ak je obväz pogumovaný, potom sa premyje v horúcom mydlovom roztoku. Teplota vody by mala byť od + 30 ° С.
 • Ak je obväz vyrobený z bavlny, stačí ju umyť ručne.
 • Pred umývaním obväz upevnite, aby si zachoval svoj tvar..
 • Bieliace alebo parfumované pracie prostriedky sa neodporúčajú. Pri nosení môžu spôsobiť nepríjemné pocity alebo svrbenie..
 • Opláchnite obväz najmenej raz týždenne. Nemôžete to vyžehliť. Bandáž sa odporúča skladovať na suchom mieste..
 • Po umytí je lepšie obväz úplne vyschnúť.

Správne vybraná bandáž brucha zníži riziko relapsu a urýchli regeneráciu tela po operácii.

Pooperačné ceny obväzu

Ak chcete vedieť, aké typy existujú, pravidlá používania ortopedického pásu pre lumbosakrálnu chrbticu a vlastnosti takýchto korzetov, môžete si prečítať článok o tomto na našom portáli..

Čo je prietrž brucha?

V latinčine znie slovo „hernia“ úplne obscénne: „HERNIA“. V 19. storočí vojenskí lekári často diagnostikovali deti „bohatého Pinocchia“, aby ich nebrali do armády. Preto výraz "trpieť x...." Je mi ľúto, Pane, ?? chcel mať prietrž. A každý piaty branec v Rusku koncom 19. storočia „trpel“... práve touto chorobou. Ale v ruštine bolo slovo „hernia“ spojené s iným slovom „gnaw“: hovoria, že prietrž „hlodá“ brušnou stenou a obsah brušnej dutiny vyčnieva. Kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov prostredníctvom akýchkoľvek defektov v prednej brušnej stene. Poruchy môžu byť vrodené alebo získané. Obsah herniálneho vaku sú najčastejšie črevné slučky.

Odporúčania na používanie a starostlivosť o výrobok

Keď je osoba vo zvislej polohe, noste obväz. Počas odpočinku alebo nočného spánku sa produkt vyberie, aby pokožka mohla dýchať. Po cisárskom reze je pre ženu ťažké prevrátiť sa pri ležaní, pretože veľké záhyby na bruchu napínajú švy v rôznych smeroch, čo spôsobuje bolesť. Preto v prvom mesiaci bude potrebné nosiť obväz, a to aj v noci. Odporúča sa kúpiť jeden náhradný pás, keď je potrebné prvý korzet umyť a vysušiť..

Ak chcete, aby produkt podával zamýšľaný čas, musíte sa o neho náležite postarať: postupujte podľa pokynov uvedených na štítku - teplota vody, práčka alebo ručné umývanie rúk.

Nepoužívajte použitý obväz. Elastan, ktorý zaisťuje rozťažnosť produktu, sa po niekoľkých praniach postupne stáva nepoužiteľným.

Cena pooperačného bandáže brucha závisí od výrobcu a technológie výroby, ako aj od materiálov, ktoré boli použité pri šití. Výrobky domácich značiek spĺňajú všetky požiadavky a normy, ale sú lacnejšie.

Ako si vybrať pooperačnú bandáž

Článok pripravila lekárka s vysokoškolským vzdelaním Anikina Kristina Olegovna - lekárka,
farmaceutické vzdelávanie. Najmä pre web medprostor.by

obsah:

Na udržanie vnútorných orgánov po operácii je predpísaný pooperačný obväz. Zohráva dôležitú úlohu pri prevencii tvorby prietrže a komplikácií, ktoré sa vyskytujú po operácii. Účinok obväzu je spôsobený kompresiou. Zlepšuje svalový tonus a krvný obeh, znižuje bolesť. Elastická bandáž sa tiež používa na liečbu pupočnej kýly, znižovania obličiek, napínania brušných svalov po liposukcii..

Chirurgická bandáž má niekoľko výhod a funkcií:

prevencia prietrže v mieste stehu;

slúži ako opora pre brušnú stenu po operácii;

zlepšuje prietok krvi vo svaloch a pokožke v dôsledku rovnomerného tlaku na orgány;

opravuje polohu kalopriemniku pri chôdzi;

udržiavanie hrudníka a brucha;

zníženie svalovej záťaže;

prispieva k vymiznutiu príznakov abdominálneho syndrómu;

znížené zaťaženie chrbtice a vnútorných orgánov.

Ako zvoliť pooperačnú bandáž a jej typy

Podľa účelu sa rozlišujú tieto typy:

Páska - predstavuje pás na nosenie v bedrovej oblasti. Pridelené tehotným ženám.

Kompresia - prispieva k správnemu splynutiu švu ak prevencii opuchov na tomto mieste.

Pooperačná - podporuje vnútorné orgány a tiež zabraňuje vzniku prietrže.

Bandáž na hrudník - používa sa na fixáciu rebier a medzirebrových svalov. Pri nosení takejto ortézy existuje obmedzenie pohybu pri dýchaní, takže pacient nepociťuje bolesť.

Po pôrode - používa sa u žien, ktoré mali cisársky rez.

Hernálna pupočná bandáž - podporuje silnú fixáciu vnútorných orgánov.

 • Bandage-Bermuda - pripomenutie šortiek, ktoré sa používajú po cisárskom reze, pomáha obnoviť postavu po pôrode.
 • Pás - používa sa po operácii v brušnej dutine.
 • Obväzy špeciálneho účelu - môžu mať ďalšie otvory pre rôzne vetvy.
 • Spodky s podpornou funkciou. Prítomnosť upevňovacieho pásu umožňuje pohodlné použitie po cisárskom reze, odstránení maternice alebo slepého čreva.
 • Bandage T-shirt - majú nastaviteľné ramenné popruhy, ktoré sa prispôsobujú vlastnostiam postavy.

Ako zvoliť pooperačné obväzy do brušnej dutiny: kontraindikácie

Pacient by mal venovať pozornosť tomu, ako zvoliť správny pooperačný obväz, pretože existuje niekoľko kontraindikácií:

prítomnosť vyrážok na koži;

žalúdočný vred alebo dvanástnikový vred;

alergia na obväzový materiál;

prítomnosť neštandardných švov;

ochorenie obličiek, pri ktorom dochádza k opuchom.

Ako zvoliť správny obväz po operácii

Pri výbere obväzu musíte venovať pozornosť nasledujúcim parametrom:

Comfort. Ortéza by mala byť počas montáže pohodlná.

Typ spojovacieho prvku. Najbežnejšou formou je suchý zips. Tiež existuje zips na háčiky, kravaty, gombíky, šnurovanie. Je potrebné dbať na to, aby sa uzáver nachádzal v oblasti tela, kde nedochádza k podráždeniu..

Tabuľka veľkostí. Bandáž je možné zvoliť podľa veľkosti oblečenia..

Výber materiálu. Môžete si vybrať model z bavlny. Má priedušné vlastnosti a tiež udržuje požadovanú úroveň elasticity pridaním lycry. Ak sa vyžaduje vysoká miera fixácie a podpory, musí sa zvoliť vzpera s pevnými prvkami..

Bandáže sú prietržové a pooperačné. Tajomstvo voľby

Na rýchle zotavenie po operácii lekári často predpisujú obväz pre pacientov. Aké sú funkcie pooperačného bandáže brucha? Aké druhy možno nájsť na predaj? Ako zvoliť správnu voľbu a ako dlho bude trvať, kým ju budete nosiť?

Čo je bandáž brucha?

Brušný obväz je vysoký a široký ortopedický pás podporného typu, ktorého cieľom je upevniť polohu vnútorných orgánov v bedrovej chrbtici. Jeho elasticita a výška sa môžu líšiť. Všetko záleží na tom, čo je model pásu a aký je jeho účel..

Nosenie brušnej ortézy sa odporúča pri fyzickom poranení chrbtice a po operácii.

Slovo „brušné“ pochádza z latinského „brucha“ - „brucho“..


Počas rehabilitačného obdobia je potrebná bandáž brucha, aby chrbtica pacienta mala správnu polohu

Po operácii je zdravie pacienta udržiavané pomocou ortopedických pomôcok, ktoré boli vytvorené na tieto účely:

 • podporovať a opravovať vnútorné orgány;
 • založiť prácu brušnej steny;
 • urýchliť hojenie švov;
 • chráni brušnú dutinu a zabráni jej poraneniu;
 • zmierniť bolesť;
 • znížiť celkové fyzické zaťaženie brušnej oblasti;
 • eliminovať rôzne opuchy a hematómy;
 • aby bola pokožka pružnejšia;
 • znížiť riziko medzistavcovej prietrže.

Odborníci ich radia, aby ho používali aj po pôrode alebo pri cisárskom reze - brušné svaly ženy môžu byť oslabené a potrebujú ďalšiu podporu..

Hlavný terapeutický účinok obväzu sa dosiahne, ak je na svaly brušnej steny vonkajší tlak (ak tam nie je, potom sa vytvára umelo).

Kúpiť pooperačné obväzy

Doteraz bola dôležitosť používania týchto zdravotníckych pomôcok podceňovaná. Bolo im dokonca odporučené, aby si ich vyrobili sami. V súčasnosti je dopyt po ortézach žiadaný. Upozorňujeme, že pred nákupom by ste si mali starostlivo zvoliť veľkosť a kvalitu materiálu. Malý produkt stlačí telo, prinesie nepohodlie, tkanivo zlej kvality neumožňuje pokožke dýchať.

Bandáž brucha

Lekári predpisujú nosenie ortézy všetkým pacientom, ktorí podstúpili operáciu brucha. Je to potrebné na zníženie zaťaženia stehu, aby sa predišlo komplikáciám, výskyt prietrže:

 • názov: PO-25P Ecoten;
 • cena: 1 860 r.;
 • Vlastnosti: dva upevňovacie panely, vlhké a priedušné, majú plastové vložky, ktoré zabraňujú skrúteniu;
 • plusy: dokonale sedí na figúre, bavlnená doska nedráždi poškodenú oblasť.

Brušná ortéza v dôsledku pružnosti a pružnosti materiálu poskytuje podporný účinok. Súbežne s nosením ortézy sú pacienti často predpisovaní na vykonávanie gymnastiky a masáže. Takéto výrobky sú pripevnené k pásu silnou kontaktnou páskou, natiahnutou pomocou napínania:

 • názov: RA-30 Ecoten;
 • cena: 2 620 p.;
 • Vlastnosti: 100% bavlna, je tu vložka „proti zvlneniu“, vidlicový výsuvný panel;
 • Plusy: vhodné na rehabilitačné obdobie po chirurgických zákrokoch v brušnej dutine, cenovo dostupné.

Gynekologické pooperačné

Toto podporné zariadenie sa počas rehabilitačného obdobia odporúča používať všetkými ženami s rôznymi typmi maternicových patológií. Ak si ho objednáte v Petrohrade alebo v Moskve za výhodnú cenu, pomôže internetový obchod doručením pošty. Po hysterektómii (odstránenie maternice), produkty kompresie pomáhajú znižovať bolesť, predchádzať divergenciám kĺbov, zabezpečovať ochranu panvových kostí pred preťažením a znižovať riziko patológií. Venujte pozornosť takémuto modelu:

 • názov: B-637 prepravka:
 • cena: 1 290 r.;
 • Vlastnosti: vhodné pre typ postavy "jablko", ktorá sa skladá z bavlny, elastánu a polyamidu, vrchná časť je vyrobená z gumy;
 • Plusy: spoľahlivo drží panvové orgány v správnej polohe.

Gynekologické modely sú určené pre ženy, ktoré sa podrobili operácii panvových orgánov. Majú svoje vlastné charakteristické črty:

 • keď sa maternica vynechá, použijú sa špeciálne spodky, ktoré obopínajú boky aj perineum a sú pevne pripevnené pomocou upevňovacích prvkov;
 • Dizajn gynekologických modelov zabezpečuje ich pohodlné nosenie pod oblečením, ktoré v živote nespôsobuje nepohodlie.

Pozrite sa bližšie na túto možnosť, ktorá nie je príliš drahá a dokonale sa vyrovná s jej funkciami:

 • názov: OVO-445 Ecoten;
 • cena: 2 610 p.;
 • charakteristika: odnímateľný klin, pelot v slabinách a vo vrecku v dolnej časti;
 • plusy: štruktúra materiálu zaisťuje optimálnu úroveň kompresie, produkt pri nosení nepohodlie spôsobuje hypoalergénnosť, vlhkosť a priepustnosť vzduchu.

Pooperačná hernia pupočná

Používa sa nielen po operácii, ale aj na účely prevencie. Účinne chráni pred výskytom prietrže, zabraňuje prolapsom vnútorných orgánov:

 • meno: Trives T-1442;
 • cena: 1290 p.;
 • charakteristika: má výstužné rebrá v oblasti chrbtice, odnímateľný pelot, 6 pozícií v rozmerovej mriežke.
 • plusy: znižuje zaťaženie brušnej dutiny, obnovuje tonus brušných svalov.

V pooperačnom období pomáha ortéza pacientovi minimalizovať riziko komplikácií a relapsov. Nasaďte elastický korzet v polohe na chrbte a panvu umiestnite na úroveň nad plecami. Koľko nosiť obväz po operácii brucha by malo byť dohodnuté s lekárom:

 • názov: GP-20 Ecoten;
 • cena: 1960 p.;
 • Vlastnosti: vyrobené zo 100% bavlny, má dodatočný poter na úpravu kompresie, je tu pohyblivý pelot na zabezpečenie rovnomerného tlaku;
 • Plusy: pomáha skrátiť dobu rehabilitácie, aby sa predišlo recidíve.

Bandáž po slepom čreve

Produkt umiestnite do brušnej dutiny ihneď po operácii. Zvláštnosťou je, že vysoká hustota potrebná na kvalitné uchovanie vnútorných stien brucha nevyvoláva tlak na orgány:

 • názov: B-320 Crate;
 • cena: 960 rubľov;
 • Vlastnosti: vyrobený z hypoalergénnej penovej gumy;
 • Plusy: zlepšuje svalový tonus brušnej steny, znižuje bolesť v oblasti jazvy, zabraňuje tvorbe prietrží.
 • Lekárska elastická bandáž - použitie pri úrazoch, kŕčových žilách a po operáciách
 • Abdominoplastika brucha
 • Rehabilitácia po výmene bedrového kĺbu: obdobia obnovy

Takáto ortéza pomáha rýchlejšie sa regenerovať svalové tkanivo, zabraňuje tvorbe adhézií, hernií, jaziev. Chráni tiež pred strie, podráždením pokožky a infekciou. Niektorí pacienti upozorňujú, že liek im pomohol zmierniť bolesť počas fyzickej aktivity:

 • názov: B-352 Crate;
 • cena: 1440 rubľov;
 • Vlastnosti: vyrobené z priedušnej elastickej bandáže;
 • Plusy: zlepšuje svalový tonus, znižuje bolesť po operácii.

Pre stomických pacientov s otvorom

U týchto pacientov je potrebná špeciálna bandáž. Stoma - špeciálna diera v orgánoch, ktorá zabezpečuje interakciu tela s prostredím. Takíto pacienti po operácii potrebujú špeciálnu ortózu so štrbinou:

 • meno: Orliman COL-165/167/169;
 • cena: 5244 r.;
 • charakteristika: má 8 výstuží, hustú vložku v oblasti stómie;
 • Plusy: materiál dýcha a nespôsobuje nepohodlie, na objednávku je k dispozícii širokorozmerná mriežka.

Priemer otvoru je štandardný - 9 cm. Produkt spoľahlivo fixuje ovládanú časť tela a zabraňuje nadmernému zaťaženiu svalov pri pohybe:

 • názov: Orlett AB-412 (S);
 • cena: 3 390 r.;
 • Charakteristiky: Je zabezpečený systém proti skrúteniu, ktorý zabraňuje posunu ortézy;
 • plusy: ľahko sa opravuje, má jednotný kompresný efekt, zabraňuje vzniku kýly.

Bandáž po operácii srdca

Výrobok patrí medzi elastické korzety na hrudi. Výhody týchto pooperačných obväzov sú nasledujúce:

 • jemná fixácia hrudníka;
 • zníženie bolesti pri intenzívnom dýchaní;
 • ochrana švu, urýchlenie jeho hojenia;
 • zníženie zaťaženia vnútorných orgánov, chrbtice.

Jeden z populárnych ženských modelov, ktorý je uvedený v 7 veľkostiach a má kladné hodnotenie:

 • názov: Orlett CB-201;
 • cena: 1 590 r.;
 • Vlastnosti: pozostáva z dvoch materiálov, z ktorých jeden neobmedzuje dýchanie pacienta, druhý zaručuje pevné priliehanie produktu k telu;
 • Plusy: neviditeľné pod oblečením, pri nosení nespôsobujú nepríjemnosti.

U mužov je požadovaná táto ortéza - má ľahký stupeň fixácie a je relatívne lacná:

 • názov: Orlett AB-206 (M);
 • cena: 1 930 r.;
 • Vlastnosti: pohodlný zapínanie vďaka praktickému suchému zipsu, vyrobené z odolnej elastickej látky;
 • Plusy: 5 pozícií v rozmerovej mriežke, jemne podopiera a nestlačí hrudník.

Pánske obväzy

Odporúča sa používať po operáciách na hrudníku alebo po zistení slabiny prietrže. Bandáž na hornej časti trupu zaisťuje jej elastickú fixáciu, znižuje bolesť, ktorá sa môže objaviť po operácii alebo poranení, podporuje hojenie švov:

 • názov: Orlett CB-200;
 • cena: 1 590 r.;
 • Vlastnosti: vyrobené z dvoch druhov tkanív: 1 - s nízkou elasticitou v oblasti hrudníka, aby sa neobmedzovalo dýchanie, 2 - vysoko elastická tkanina na pevné upevnenie na tele;
 • plusy: uľahčuje rehabilitačné obdobie po vážnom poranení hrudníka, neviditeľné pod oblečením.

Pri slabinách prietrží je pre mužov dočasne predpísaná ortéza. Znižuje nepríjemné pocity spôsobené chorobou, ale nezachráni z ďalšieho postupu choroby:

 • názov: obojstranný model Orlett HB-484:
 • cena: 4 100 p.;
 • vlastnosti: obojstranný, vybavený odnímateľnými pelotmi;
 • plusy: pomáha pri prevencii inguinálnych hernií a relapsov choroby.

Dámske obväzy

Lekári odporúčajú nosiť korzety tohto typu počas tehotenstva, ak existuje riziko vzniku patologických stavov maternice. Tento termín určuje lekár. Táto možnosť je vhodná:

 • názov: BD-111 ORTO;
 • cena: 1 700 r.;
 • Vlastnosti: vyrobený z elastického elastického materiálu, vystuženého hustou plachtou vzadu, má anatomický profil a elastické bočné remienky;
 • plusy: zmierňuje lumbosakrálnu oblasť chrbtice, odstraňuje bolesti dolnej časti chrbta, pomáha predchádzať striám, vytvára podmienky optimálne pre správny vývoj dieťaťa.

Neodporúča sa používať produkt bez konzultácie s gynekológom, najmä ak existujú plastové vložky. Vyvíjajú tlak na pobrušnice a plod, čo môže mať za následok vývoj patológií u dieťaťa. Požadovaná a spoľahlivá ortéza od tejto skupiny:

 • názov: Nera-Lux 9902 TONUS ELAST;
 • cena: 1 550 p.;
 • vlastnosti: pozostáva z 90% bavlny, 10% polyamidu, predná časť je vyrobená z mikrovlákna, ktorá jemne fixuje rastúce brucho bez toho, aby obmedzovala vývoj plodu;
 • Plusy: zmierňuje stres od chrbtice, dolnej časti chrbta, panvových orgánov.

Bandáž pre veľké brucho

Tieto ortézy sú žiadané u mužov a žien, ktorých postava nie je ani zďaleka ideálna a žalúdok pripomína vrece. Charakteristickým znakom takého obväzu je použitie špeciálnej látky na vyťahovanie vo výrobnom procese, ktorá zabezpečuje voľnú cirkuláciu vzduchu. Napríklad v modeli:

 • názov: Orto BPA-140;
 • cena: 5 390 rubľov;
 • charakteristika: chrbát je vyrobený z neroztiahnuteľného materiálu, brušná a bočná časť sú vyrobené z elastického materiálu;
 • plusy: opravuje postavu, posilňuje slabú prednú brušnú stenu pri obezite.
 • nevýhody: na vedomie, že takáto bandáž nevyrieši problém nadváhy bez úpravy stravy.

Výrobok nespôsobuje nepohodlie pri nosení, umožňuje vám vytvoriť normálnu siluetu. Vďaka predĺženému stlačeniu je možné dosiahnuť postupné znižovanie objemu. Tento výrobok používajte opatrne, aby nedošlo k stresu v tele. Prezrite si tento model:

 • názov: Orto VV 208;
 • cena: 6 340 rubľov;
 • vlastnosti: výrobok je vystužený kovovými výstuhami;
 • plusy: modeluje postavu, zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta.

klasifikácia

Pre bandáže brucha sú rôzne možnosti. Napríklad:

 • univerzálne (všeobecné bandáže);
 • anti-kýla (používa sa po odstránení medzistavcovej prietrže);
 • prenatálne (počas tehotenstva sa nosí na správnu polohu chrbtice);
 • obväzy za cisárskym rezom;
 • popôrodná;
 • kostný (s prolapsom orgánov brušnej dutiny);
 • Bandáže stómie (používajú sa po operácii čriev).


Bandáže majú univerzálny a vysoko špecializovaný obväz

Existujú určité modely bandáže brucha, ktoré používajú nerozširiteľný pelot. Jedná sa o hustú vložku, ktorá tlačí na poškodenú oblasť a pomáha jej rýchlejšie sa zotaviť.

Ako si vybrať správny obväz

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere obväzu po operácii na bruchu je veľkosť. Určujúcim parametrom je obvod pásu. Meria sa centimetrovou páskou, pevne zviera telo, ale nie príliš pevne.

Pozor! Výška obväzu by mala byť taká, aby výrobok úplne pokrýval pooperačné stehy.

Chyba s veľkosťou bude mať smutné následky. Príliš veľký obväz nebude vykonávať svoje funkcie (nebude fixovať orgány, nebude podporovať brušnú stenu) a príliš malý spôsobí obrovské poškodenie zdravia, spôsobí narušenie zásobovania krvi a odumretie tkaniva.

Materiály sú ďalším parametrom, ktorému by sa mala venovať veľká pozornosť. Bandáže brucha sú vyrobené z hypoalergénnych a dobre vetraných prírodných tkanín, ktoré poskytujú požadovanú mikroklímu. Pokožka pod nimi sa nepotí, švy zostávajú suché. Tieto materiály zahŕňajú pogumovaný latex, bavlnu s elastanom alebo lycru..

Je lepšie venovať pozornosť modelom s viacstupňovým nastavením. Takéto výrobky sa ľahšie prispôsobia požadovaným rozmerom. Prvé nasadenie pooperačného obväzu by sa malo vykonať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý prispôsobí uloženie modelu. Toto sa často stáva, pretože po operácii je pacient ešte nejaký čas v nemocničnej izbe.

Keď príde čas na kúpu pooperačnej bandáže, má zmysel ísť do najbližšieho ortopedického salónu alebo do špecializovanej lekárne. Takéto odbytiská sa často nachádzajú priamo na klinikách. Výber je síce väčší, ale cena konkrétneho modelu sa môže mierne predražiť. Môžete sledovať bandáž na klinike a potom prikázať príbuzným, aby kúpili podobnú možnosť v meste. Bandáže Unga vyrobené v Rusku sú celkom prijateľné..

Veľkou výhodou z návštevy orthosalónu je prítomnosť lekára, ktorý vám na základe odporúčaní lekára pomôže pri výbere správneho obväzu..

Ideálnou možnosťou je bandáž brucha, ktorá je pripevnená pomocou širokej lepiacej pásky. Použitie háčikov, upevňovacích prvkov, šnurovania je tiež povolené, ale v tomto prípade musíte venovať pozornosť tomu, či tieto prvky spôsobujú nepohodlie..

Pred nákupom si určite vyskúšajte obväz. Ak jeho jednotlivé prvky, napríklad stehy, deformujú pokožku, je lepšie odmietnuť kúpu tohto produktu.

Na vedomie! Ortopedická bandáž vysokej kvality je pevná, ale nie tvrdá. Počas opotrebovania sa nedeformuje, jeho okraje sa neohýbajú ani nevykladajú. Rovnomerne podporuje brušnú dutinu, nekomprimuje vnútorné orgány, nenarúša prísun krvi.

Druhy brušných bandáží

 • Bedrová ortéza. Je vyrobená z pružného úpletu. V oblasti položenej na spodnej časti chrbta je bandáž vystužená ďalšími rebrami, ktoré môžu byť silikónové, plastové alebo kovové. Sú potrebné na upevnenie spodnej časti chrbta v správnej polohe..
 • Lumbosakrálny obväz. Používa sa na fixáciu a uvoľnenie lumbosakrálnej chrbtice a prevenciu svalových kŕčov. Vďaka elastickým viazaním môže pacient takúto bandáž pripevniť na rôzne časti dolnej časti chrbta. Tento typ je predpísaný na nosenie s radikalulitídou, bolesťami dolných častí chrbta spôsobenými kŕčmi svalov, artrózou, artritídou alebo na udržiavanie obličiek s nefroptózou..

Nefroptóza je choroba, pri ktorej obličky osoby klesnú pod obvyklú anatomickú polohu.

TRIVES T1336 - obväz pre pacientov so stómiou

Pooperačná bandáž TRIVES je určená na posilnenie svalov brušnej steny a na vyloženie bedrovej chrbtice u pacientov so stómiou. Vďaka pohodlnej šírke 26 cm pás nevytvára tlak na hrudník a panvové orgány.

Bandáž má veľký otvor pre stómiu, s priemerom 80 mm, čo umožňuje jej použitie pri akomkoľvek priemere prijímača..

Odporúčania: 7 najlepších obväzov pre tehotné ženy

Ako si vybrať kompresné pančuchy a zvoliť správnu veľkosť

Ako zvoliť správny obväz pre tehotné ženy podľa veľkosti

výhody:

 • predný panel obväzu je odnímateľný, čo umožňuje jeho ľahké čistenie;
 • pás je vyrobený z priedušného materiálu so zlepšenými kompresnými vlastnosťami;
 • vnútorný povrch obväzu je potiahnutý bavlneným materiálom, ktorý nespôsobuje podráždenie kože;
 • tvar otvoru stómie je pripevnený plastovým krúžkom;
 • prítomnosť prídavného vrecka na upevnenie kalopriemniku.

nevýhody:

 • nafúknutá cena 3 000 rubľov;
 • nemožno použiť s herniou umiestnenou v brušnej stene.

kontraindikácie

Nosenie obväzu sa neodporúča, ak má pacient:

 • prítomnosť otvorených rán alebo nehojacich sašív;
 • kožné choroby;
 • zle liečivé vredy, dermatitída a preležaniny.


Napriek obrovskému prospechu, ktorý obväz prinesie počas rehabilitačného obdobia, existuje množstvo kontraindikácií

Je dôležité zvoliť ten správny brušný obväz, berúc do úvahy všetky vlastnosti vášho tela.

Ceny bandáží brucha

Funkcie výberu

Správne zvolené veľkosti pooperačnej bandáže sú hlavnou podmienkou výberu. Pás pacienta by sa mal merať obvodovo. Meranie sa vykonáva pomocou pásky, ktorá by mala pevne sedieť na telo. Na druhej strane nie je možné stlačiť. Získaný výsledok sa musí porovnať s tabuľkou veľkostí pooperačných bandáží výrobcu. Pokiaľ ide o šírku produktu, malo by byť také, aby boli švy úplne uzavreté.

Pooperačná veľkosť bandáže

Správny výber veľkosti pooperačného brušného obväzu vhodného pre konkrétneho pacienta je rozhodujúci pre dosiahnutie priaznivého účinku. Malé rozmery vedú k narušeniu toku krvi v oblasti stehu a môže dôjsť k nekróze tkaniva, čo má za následok veľké poškodenie zdravia. Príliš veľký pás nepodporuje brušnú stenu správne a neposkytuje potrebnú fixáciu. V dôsledku toho sa jeho výhody znížia na nulu..

Pred výberom pooperačného obväzu je potrebné zistiť, z ktorých materiálov je vyrobený. Tkanina by nemala byť alergénna. Na zabezpečenie optimálnej mikroklímy musí zabezpečiť dobrú výmenu vzduchu. Medzi najkvalitnejšie materiály patrí bavlna s lycrou alebo elastanom, ako aj pogumovaný latex. Pod takýmito tkaninami je zabezpečená dobrá ventilácia, pokožka sa nepotí, pooperačné stehy sa udržiavajú suché.

Najlepším riešením by bol obväz s viacstupňovým nastavením. Dá sa ľahko nastaviť na požadovanú veľkosť. Najlepší spôsob, ako to opraviť, je pomocou širokej lepiacej pásky. Na šnurovanie možno použiť aj šnurovanie, zapínanie, háčiky. Tieto prvky však môžu spôsobovať nepohodlie, preto k výberu produktu treba pristupovať opatrnejšie.

Ako si vybrať brušný obväz?

Bandáž by mala byť pre pacienta vhodná podľa nasledujúcich kritérií:

 • Veľkosť. Je potrebné, aby bandáž mierneho tlaku na brušnú stenu, bez toho, aby ju zvierala. Preto musíte určiť pás a výšku pacienta.
 • Materiály, z ktorých je pás vyrobený - je žiaduce, aby boli prírodné, husté a savé. V takom prípade to nespôsobí alergie, nespôsobí problémy s pooperačnými stehmi, nespôsobí nepohodlie. Je lepšie zvoliť gumové obväzy z latexu, lycry, zmesi bavlny a elastánu.
 • Spony. Je lepšie zvoliť obväzy na suchý zips s rôznymi stupňami nastavenia a fixácie. To vám umožní regulovať hustotu zaťahovania.

Je dôležité zvážiť umiestnenie švov na tele. Bandáž by ich nemala poškodzovať ani vyvolávať bolesť.


Je dôležité zvoliť správny ortéza

Bandáž brucha je rozdelená do dvoch typov podľa ich funkčnosti:

 • Univerzálny obväz. Sú vhodné na regeneráciu tela po celú dobu rehabilitácie po všeobecných operáciách v brušnej dutine.
 • Vysoko špecializovaný obväz. Používa sa po cisárskom reze, odstránení medzistavcovej prietrže, operácii čriev, pri ktorej bola zistená stómia.

Stómia je diera v brušnom páse, kde je pripevnená kolostomická taška.

Druhy pooperačných bandáží brucha

Moderná pooperačná výstelka v brušnej stene je široký elastický pás, ktorý sa ovinie okolo pásu. V závislosti od modelu sa používa na ovplyvnenie určitých vnútorných orgánov. Viacstupňové nastavenie napínacej sily pomáha perfektne pasovať na bandáž podľa obrázku.

Ak sa operácia vykonala v čreve, u stomických pacientov môže byť potrebná bandáž. V takomto páse je umiestnená špeciálna priehradka, cez ktorú sa zobrazujú životne dôležité výrobky tela.

Samostatnú skupinu tvoria pooperačné kýlové obväzy. Používajú sa po odstránení prietrže a ako prostriedok na zníženie rizika novotvarov.

Na vedomie! Po operácii je potrebné nosiť veľa obväzov na dlhú dobu, zatiaľ čo produkt vykonáva nielen fixačné a nápravné funkcie, ale tiež podporuje chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly..

Ako nosiť obväz?

Bandáž nemôžete nosiť príliš dlho - zvyčajne je predpísaná 6-8 hodín denne. Odporúča sa to robiť vo dne a v noci, aby sa dal „odpočinok“ do chrbtice a vnútorných orgánov. Lekár však môže skrátiť a predĺžiť dobu nosenia pre komplikácie alebo silnú bolesť.


Správne nosenie brušného obväzu je kľúčom k rýchlemu uzdraveniu tela po operácii

Nezačínajte nosiť ortézy sami, bez konzultácie s lekárom. Môže to zhoršiť vaše zdravie..

EVOLUTION BPO - pooperačná bandáž pre slabosť brucha

Bandáž EVOLUTION je ľahká verzia určená na zabránenie vzniku komplikácií po operácii a divergencii švov so slabosťou svalov brušnej steny..

Pás má husté vložky iba spredu a bočná a zadná časť sú vyrobené z elastického materiálu zo sieťoviny so štruktúrou mriežky. To vám umožní zaistiť potrebné obväzné napätie bez zbytočného stresu na tele.

výhody:

 • textílie pásu sú vyrobené zo 65% bavlny, čo zaručuje vysokú priedušnosť a dobrú absorpciu vlhkosti;
 • prítomnosť výstužných výstuží vyrobených z pružného plastu;
 • Suchý zips typu dvoch okvetných lístkov vám umožňuje samostatne nastaviť napnutie remeňa v oblasti chirurgického švu;
 • v dôsledku absencie skleníkového efektu je možné obväz nosiť asi 12 hodín denne.

nevýhody:

 • cena sa začína od 2 000 rubľov.
 • nie je možné použiť pri ležaní.

Ako sa starať o obväz?

 • Ak je obväz pogumovaný, potom sa premyje v horúcom mydlovom roztoku. Teplota vody by mala byť od + 30 ° С.
 • Ak je obväz vyrobený z bavlny, stačí ju umyť ručne.
 • Pred umývaním obväz upevnite, aby si zachoval svoj tvar..
 • Bieliace alebo parfumované pracie prostriedky sa neodporúčajú. Pri nosení môžu spôsobiť nepríjemné pocity alebo svrbenie..
 • Opláchnite obväz najmenej raz týždenne. Nemôžete to vyžehliť. Bandáž sa odporúča skladovať na suchom mieste..
 • Po umytí je lepšie obväz úplne vyschnúť.

Správne vybraná bandáž brucha zníži riziko relapsu a urýchli regeneráciu tela po operácii.

Pooperačné ceny obväzu

Ak chcete vedieť, aké typy existujú, pravidlá používania ortopedického pásu pre lumbosakrálnu chrbticu a vlastnosti takýchto korzetov, môžete si prečítať článok o tomto na našom portáli..

ORLIMAN BE-305 - univerzálny bandáž so štyrmi pásky so zvýšenou výškou

Pooperačný korzetový obväz s výškou 32 cm je indikovaný po menšom chirurgickom zákroku, ako aj po operáciách s veľkým poškodením brušnej steny..

Štvorpásmový dizajn umožňuje nastaviť optimálny tlak na každú časť brušnej dutiny a suchý zips zaisťuje spoľahlivú fixáciu aj počas pohybu..

výhody:

 • korzet je úplne vyrobený z priedušného elastického materiálu, ktorý zaisťuje rovnomerné rozdelenie tlaku z brucha aj zozadu;
 • dodatočný účinok vykladania a podpory driekovej časti;
 • tkanina neobsahuje latex, v dôsledku čoho obväz aj pri dlhodobom opotrebovaní nahého tela zriedka spôsobuje podráždenie a alergie.

nevýhody:

 • drahé. Cena tohto modelu je od 2800 rubľov.;
 • v dôsledku neprítomnosti výstuží je pri dlhšom opotrebení spodná hrana zvinutá do zvitku.

Teória - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Centrum čínskej medicíny "TAO"

Moskva, ul. Ostozhenka, d. 8, s. 3, 1. poschodie
Kropotkinskaja

 • Konzultácie od 1 000
 • Masáže od 1500
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika „Vaše zdravie plus“

Moskva, Orekhovy pr., 11, vchod z dvora (z detského ihriska)
Šipilovskaja

 • Konzultácie z roku 1850
 • Reflexoterapia od roku 2000
 • Neurológia od 500

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Druhy pooperačných uťahovacích obväzov

Každý typ operácie má svoj vlastný obväz, preto záleží na tom, koľko času je potrebné obvaz nosiť po operácii dutiny určitého typu..

V medicíne sa ponúkajú dva typy zoštíhľujúcich produktov:

 1. Univerzálny typ. Už z názvu je zrejmé, že jeho použitie je možné s akýmkoľvek variantom zásahu do brucha;
 2. Špecializovaný. Tento produkt sa používa prísne po určitom type brušného chirurgického zákroku. Používa sa na splnenie konkrétnych cieľov a cieľov. Špecifikovaný typ obväzu sa delí na poddruhy:
 • Oblečený po operácii. Viditeľne znižuje bolesť, podporuje regeneráciu poškodených tkanív, znižuje riziko komplikácií;
 • Prietrže. Opotrebuje sa, keď kýla klesá alebo vystupuje, čím bráni úplnému výstupu z čreva. Tento vzhľad môžu nosiť aj deti;
 • Nosenie pred dodaním. Pomáha znižovať zaťaženie dolnej časti brucha, zabraňuje vzniku strií. Vďaka hustému operadlu je chrbtica podopretá. Bolesť v bedrovej oblasti sa zmenšuje a odchádza;
 • Panvovej. Používa sa na poranenie bedrových kĺbov. Poskytuje podporu kostí, výrazne znižuje bolesť;
 • Po pôrode. Keď dieťa vyjde von, žalúdok sa postupne začne znižovať, takže pokožka neskĺzne, nenavlečie sa na obväz a potom sa svaly zotavia, koža sa stane elastickou a elastickou.

Pri výbere potrebného modelu sa berie do úvahy štruktúra tela, typ chirurgického zákroku, aké pohodlné je nosiť, z ktorého materiálu je vyrobený. Je dôležité vziať do úvahy všetky kritériá, pretože nie je vopred známe, koľko obvaz sa nosí po operácii brucha, a preto by ponožka nemala spôsobovať nepohodlie.

Výkon rôznych funkcií sa dosahuje určitou formou zdravotníckej pomôcky:

 • Pásový remeň. Použite na pripevnenie spodnej časti chrbtice. Často ho používajú tehotné ženy, pretože ho možno upevniť pod žalúdok a znížiť záťaž nielen v chrbte, ale aj na zníženie tlaku v bruchu. V tomto prípade nemá žiadny vplyv na maternicu v dôsledku laterálnej gumy;
 • Bungee slipy. Používa sa tiež počas tehotenstva. Vyniká fixácia a podpora brucha. Výrobok má mierne vysoký pás so širokým pásom. Má vložky na podporu chrbtovej a brušnej oblasti;
 • Bungee šortky. Štruktúry a funkcie sú úplne opakované nohavičky. V tvare šortiek. Sú vhodné na nosenie v zime, oveľa teplejšie a pohodlnejšie;
 • Kombinovaný výrobok. Model je široký opasok, ktorý môžete nosiť počas normálneho času a počas tehotenstva. Vďaka svojmu tvaru pomáha produkt rovnomerne rozložiť záťaž po celom tele. Na výrobu sa používa pogumovaný materiál, ktorý naznačuje pevnosť a trvanlivosť modelu. Na fixáciu sa používa suchý zips.

Teória - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
terapeut

Batomunkuev Alexander Sergeevich

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1 (Klinika orientálnej medicíny „Sagan Dalí“)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Výber produktu

Ošetrujúci lekár po operácii vykoná lekárske vyšetrenie a povie, koľko nosiť obväz po operácii brucha. Preto výber správneho zdravotníckeho zariadenia umožní rehabilitačnej dobe prejsť v pohodlí..

Kritériá pre výber správneho produktu:

 • Najprv by ste mali zvoliť správnu veľkosť. Ak je pás malý, silné stlačenie vnútorných orgánov povedie k narušeniu ich práce. V dôsledku nosenia malého pásu je prerušená dodávka krvi do tkanív, ktoré začínajú odumierať. Ak je zakúpený produkt väčší, požadovaný účinok nebude, brušná dutina zostane bez opory. Na výber veľkosti budete potrebovať obvod pásu. Pri meraní sa pokúste pásku utiahnuť;
 • Rovnako dôležitá je výška produktu. Malo by stačiť úplne uzavrieť šev, aby sa zabránilo patogénnym mikroorganizmom dostať sa na čerstvú ranu;
 • Dôležitý je aj výber materiálu, ktorý sa používa na výrobu obväzu po operácii. Zdravotnícke pomôcky sa vyrábajú z hypoalergénnych tkanív, ktoré umožňujú dobrú priepustnosť vzduchu a nezachovávajú vlhkosť. Výsledkom je, že pod obväzom sa vytvára mikroklíma, ktorá nedovolí pokožke silne sa potiť. Pooperačné stehy nie sú pokryté vlhkosťou, ale zostávajú suché a naďalej sa liečia. Pogumované textílie sa berú s dobrou schopnosťou napnúť sa - sú to latex, elastan, lycra;
 • Je nežiaduce kupovať si opasok vopred. Človek môže schudnúť alebo priberať na váhe. Preto je lepšie nakupovať ihneď po operácii;
 • Spony. Aké pohodlné sú uzamykacie časti. Keď sa nosné prvky nosia, nemalo by sa ich trieť. Je žiaduce, aby sa fixácia uskutočnila na niekoľkých úrovniach, potom sa záťaž rozdelí rovnomerne;
 • Pri kúpe napínacieho pásu by ste ho mali vyskúšať na viacerých pozíciách, aby ste pochopili, ako pohodlný je výrobok;
 • Nenechajte sa určovať cenou modelu. Nie vždy vysoká cena znamená kvalitný a pohodlný produkt. Charakteristickým znakom kvality obväzu je jeho hustota, ale nie tuhosť. Počas ponožiek si zachováva svoj tvar, hrany sa neohýbajú. Brucho je podoprené, nie je pociťovaný stláčanie, krv cirkuluje v dostatočnom množstve;
 • Zakúpenie už použitého obväzu môže mať skryté nedostatky. Obväz už nemusí vykonávať svoje funkcie, zatiahnutie nie je také účinné ako nové.

Každý produkt musí byť riadne ošetrený, potom bude slúžiť po dlhú dobu. To isté platí pre obväz. Pri správnom ošetrení si výrobok zachová svoje prospešné vlastnosti po dlhú dobu. Pravidlá starostlivosti o uťahovací obväz:

 • Výrobky vyrobené z pogumovanej tkaniny sa musia dôkladne umyť teplou vodou a mydlom. To stačí na dosiahnutie čistoty povrchu pásu;
 • Bavlnené modely by sa nemali prať v práčke. Na odstránenie nečistôt potrebujete detské mydlo alebo prací prostriedok určený na detské oblečenie. Umývajte sa iba rukami;
 • Predtým bol produkt pripevnený na všetky západky. Preto je omývanie oveľa pohodlnejšie a model nestratí svoj tvar;
 • Pri starostlivosti o obväz nepoužívajte produkty s agresívnymi bielidlami, pretože tieto látky budú mať negatívny vplyv na pokožku a spôsobujú alergie;
 • Produkt nebude trvať dlho, ak sa odstreďovanie vykonáva v bubne práčky. Dôkladne opláchnite rukami všetky zvyšky čistiacich prostriedkov. Otáčajte rukou, jemne, nie príliš. Nemôžete zavesiť pás na sucho. Malo by ležať na rovnom povrchu, aby sa zabránilo rozťahovaniu. Produkt nevyžaduje žehlenie.

Chirurgia je pre telo stresujúca. Obdobie rehabilitácie sa môže predĺžiť na dlhé obdobie. Bandáž sa používa na pomoc telu rýchlejšie sa vyrovnať s regeneráciou a regeneráciou. Pomáha znižovať záťaž vnútorných orgánov, odstraňuje bolesti chrbta a umožňuje pooperačné šitie rýchlejšie sa hojiť. Výber správneho zatiahnuteľného obväzu nebude zložitý, ale pomôže skrátiť dobu rehabilitácie..

Ako a koľko nosiť obväz po odstránení maternice

Rehabilitácia po hysterektómii môže trvať niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia je potrebné nosiť gynekologické pooperačné obväzy po odstránení maternice.

Pri nosení tohto nástroja však stojí za to nasledovať niekoľko dôležitých odporúčaní:

 • Obdobie nosenia zvyčajne určuje lekár v závislosti od stavu pacienta;
 • Gynekologický pás by sa mal nosiť najviac 12 hodín, inak môže dôjsť k narušeniu krvného obehu;
 • Po vybratí tohto nástroja je vhodné určitý čas ležať vo vodorovnej polohe. Nohy by mali byť umiestnené na úrovni srdca;
 • Ak narazíte na nejaké ťažkosti pri nosení opasku alebo korzetu, skôr, ako odmietnete tieto prostriedky nosiť, mali by ste sa poradiť s lekárom..

Aké sú obväzy?

Voľba obväzu závisí od miesta, kde sa nachádza chirurgická niť a ktoré orgány sa musia po operácii udržiavať. Preto na trhu so zdravotníckym príslušenstvom existuje veľa rôznych typov obväzov - od štandardného opasku po podpornú košeľu.

 • Bandáž v tvare pásu s hustou širokou tkaninou. Najčastejšie sa používa po operácii na orgánoch nachádzajúcich sa v bruchu. Je dokonale upevnená a nespôsobuje nepohodlie.
 • Podporné nohavičky sú najpohodlnejším obväzom pre ženy po cisárskom reze, odstránení slepého čreva alebo maternice. S pomocou upevňovacieho pásu sedí dobre a vykonáva všetky potrebné funkcie. Sú vhodné na použitie s aktívnymi pohybmi a malými fyzickými námahami..
 • Bandáž Bermudy je podobná ako kraťasy a je to typ priliehavých nohavičiek. Je užitočné nosiť ho po cisárskom reze, pretože to navyše pomáha ženám obnoviť svoju postavu po pôrode - zabraňuje striekom a celulitíde, dobre upravuje svaly a pomáha im obnoviť ich predchádzajúci tón..
 • Tričko. Doplnok vo forme trička sa odporúča používať po operácii na hrudných orgánoch, napríklad na srdci. Takéto modely sa predávajú s nastaviteľnými remienkami, ktoré sa dajú pohodlne prispôsobiť vašej postave..
 • Špeciálne obväzy. Majú ďalšie otvory pre pooperačné trubice a ohyby napríklad pre zberač prachu. Po operácii na hrudi si ženy môžu kúpiť aj obväzovú košeľu s otvormi pre prsné žľazy.

Pozor! Nezamieňajte si bežné spodné prádlo ako milosť s pooperačným obväzom. Tento lekársky doplnok je zameraný na podporu vnútorných orgánov a celého brucha, a nie na sprísnenie tela.

Tip 10: Kedy nosiť materskú bandáž

Čas, počas ktorého bude pacient musieť na chrbticu používať brušný alebo krčný korzet, sa určuje s prihliadnutím na povahu chirurgického zákroku a tiež závisí od výskytu komplikácií a rizík ich výskytu..

Pri použití korzetu po operácii chrbtice sa rieši celý rad úloh:

 • pokles syndrómu bolesti;
 • zrýchlenie kĺbov sa urýchli;
 • poškodená oblasť je podopretá;
 • zlepšuje sa prísun krvi;
 • obnovuje sa svalový tonus.

Účinnosť použitia obväzu bude postačujúca, len ak je produkt zvolený správne a pacient bude sledovať režim jeho nosenia.

Vertebrálna kýla je častým javom. Dôvody ich výskytu môžu byť rôzne: od sedavého životného štýlu a osteochondrózy po nadmernú fyzickú námahu. Pre pacientov s osteochondrózou existujú špeciálne korzety.

Nie je možné ignorovať vzhľad prietrže - novotvar stláča nervové zakončenie, čo vedie k silnej bolesti.

Ak pri konzervatívnej terapii (masáž, gymnastika, užívanie liekov) kýla nevyhrá, musí pacient „ísť pod nôž“.

Jedným z asistentov lekára je prietrž hernie. Existujú rôzne modely: niektoré sa predpisujú počas obdobia terapeutickej expozície, iné - po operácii.

V tomto prípade sa v prvom prípade môže korzet nosiť iba s nastaviteľnou prietržou, ktorá ho bezpečne drží a nedovolí vypadnutiu..

Odporúčame tiež triedy simulátorov prietrže, správna telesná výchova prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu..

Pacienti sú často podrobení zákroku, aby nahradili miechy za titánovými implantátmi v krčnej chrbtici. Po operácii výmeny stavcov je potrebné nosiť korzet na krku - špeciálny golier, ktorý stabilizuje krčnú chrbticu, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje svaly..

Chirurgický zákrok na zlomeninu chrbtice je potrebný v zložitých prípadoch, napríklad ak je v dôsledku zranenia kosť veľmi fragmentovaná. Po odstránení fragmentov lekár fixuje chrbticu pomocou kovových dosiek. Po operácii je chrbtica úplne znehybnená špeciálnym korzetom na zlomenie chrbtice.

Všeobecné tipy na použitie korzetu po operácii chrbtice sú nasledujúce.

 • Po operácii kýly bude potrebné nosiť polotuhý korzet po dobu 2 až 3 mesiacov.
 • Po operácii implantovať štepy v korzete, musíte chodiť od 6 mesiacov do roka.
 • Po výmene stavcov by sa mal golier korzetu nosiť od 1,5 do 2 mesiacov.
 • Po zlomenine chrbtice je predpísané nepretržité používanie korzetu až 2 mesiace až do úplného obnovenia funkcií chrbtice..

2-3 mesiace po operácii by sa mal pacient podrobiť povinnému vyšetreniu, aby lekár mohol určiť, ako efektívne bolo nosenie ortopedického príslušenstva, či sa oplatí postupne ho vyraďovať, alebo by sa mal čas predĺžiť.

Chrbtová chirurgia je jednou z najzávažnejších, pretože najmenšia chyba chirurga môže viesť až k úplnej imobilizácii k tragickým následkom. Pravda, moderná technológia zjednodušuje proces a minimalizuje riziká..

Aby sa upevnili dobré výsledky, ktoré lekár dokázal dosiahnuť, pacient bude určite musieť nosiť korzet a vykonávať všetky ostatné lekárske úkony: absolvovať kurz fyzioterapie, masáže, elektroforézy, ultrazvukovej terapie a užívať lieky. Len s integrovaným prístupom sa rehabilitačný proces ukáže ako úspešný.

Prečo potrebujeme korzety po operácii chrbtice a je možné sa vyhnúť bez nich? Túto otázku pýtajú pacienti, pre ktorých je nosenie nepohodlné alebo nechcú minúť peniaze na korzetovacie zariadenie..

Lekári tvrdia, že v miernych prípadoch sa môžete obísť bez korzetu, ale to bude mať negatívny vplyv na pooperačné obdobie a zvyšuje riziko komplikácií..

Pooperačné korzety na chrbte, používané v období zotavenia po operácii, prispievajú k:

 • prevencia premiestnenia stavcov;
 • úľava od bolesti;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • urýchliť hojenie pooperačných jaziev;
 • znížte zaťaženie ovládaných stavcov pri chôdzi;
 • regenerácia svalového tonusu.

Dobre zvolený model okrem toho zohľadní chorobu a anatomické vlastnosti a zníži riziko pooperačných komplikácií a skráti dĺžku rehabilitačného obdobia..

Aký korzet je potrebný po operácii chrbtice? Typ a rigidita štruktúry sa vyberá individuálne s ohľadom na invazívnosť chirurgického zákroku a celkový stav pacienta..

Stupeň emitovanej tuhosti:

 1. . Pevné korzety po operácii chrbtice sú potrebné, ak je potrebné zabezpečiť úplnú nehybnosť stavcov. Vyžadujú sa pri závažných operáciách, keď sa odstráni poškodený stavec alebo sa vloží implantát. Musia sa používať dlhý čas, niekedy aj niekoľko mesiacov.
 2. . Od pevných modelov sa líšia tým, že čiastočne opravujú stavce a vykladajú chrbticu, čo pomáha zmierňovať bolesť. Potrebné v skorých štádiách regenerácie po alebo na prevenciu komplikácií a urýchlenie hojenia tkanív.
 3. . Takéto chrbtové obväzy sú vyrobené z elastického hustého tkaniva a sú odporúčané pre pacientov pri vykonávaní punkcií stavcov alebo pri odstraňovaní kýly šetrnou endoskopiou. Mäkké obväzy by sa mali nosiť aj v neskorom období rehabilitácie po zrušení nosenia polotuhej štruktúry.

Vyrábajú sa aj modely, ktoré zachytávajú napríklad niekoľko častí chrbta alebo krčka maternice. Miesto a vlastnosti fixácie na zabezpečenie terapeutického účinku pre každého pacienta sa vyberajú individuálne.

Kedy odstrániť korzet po operácii chrbtice a aké je trvanie denného nosenia, určí lekár.

V prvých dňoch po operácii musíte pri chôdzi nosiť obväz a pri ležaní v posteli si vziať obväz.

Keď sa tkanivo lieči a bolesť sa znižuje, tuhá štruktúra sa postupne nahrádza polotuhou a potom mäkkou.

 1. Používajte iba pri ležaní na chrbte. Prispieva to k anatomickému umiestneniu stavcov a bráni ich patologickému posunu..
 2. Vždy vzlietnuť a ísť do odpočinku. Odpočívanie v nezatiahnutom fixačnom zariadení nebude úplné a spôsobí narušenie krvného obehu v obsluhovanej oblasti.
 3. Noste oblečenie. Kontakt ortézy s exponovanými časťami tela môže spôsobiť podráždenie drsných okrajov štruktúry a trenie pokožky. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok zranenie alebo vyrážku..
 4. Sledujte svoje vlastné pocity. Obmedzenie pohyblivosti je samozrejme vždy nepríjemné, ale dýchanie by nemalo byť narušené, pokožka by mala zostať ružová. Ak pri používaní výrobku v určitých častiach tela dochádza k narušeniu krvného obehu alebo je ťažké dýchať, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom so žiadosťou o opätovné nastavenie popruhov alebo šnurovania na odporúčanom modeli..

Pacienti by si mali uvedomiť, že kvalita pooperačnej rehabilitácie závisí od toho, ako sa západka správne nosí..

Povahu tuhosti a typ produktu určuje iba lekár, pričom zohľadňuje stav chrbtice. Táto vec sa však bude musieť nosiť na dlhú dobu a niekoľko užitočných odporúčaní pri výbere pomôže minimalizovať nepohodlie spôsobené vynúteným obmedzením mobility:

 1. Vhodná veľkosť. Veľká vec neposkytne potrebnú lekársku fixáciu a príliš malá môže spôsobiť narušenie krvného obehu a spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Na každej výstuži výrobca uvádza tabuľku veľkostí na uľahčenie výberu..
 2. Pásy na nastavenie. Veľký počet pásov umožňuje čo najpresnejšiu montáž výrobku podľa obrázku. Všetky upevňovacie prvky by mali fungovať normálne a pri používaní korzetu by nemali zasahovať.
 3. Material. Je vhodné uprednostniť materiály, ktoré zabezpečujú úplný prístup vzduchu na pokožku. Veci vyrobené z takýchto materiálov sú o niečo drahšie, ale ak sa toto odporúčanie zanedbá, nedostatočné vetranie vyvolá nadmerné potenie a spôsobí ďalšie nepríjemnosti..

Korzety po operácii miechy sú potrebné a neignorujú ich použitie. Fixácia chrbtice poskytne rýchlejšie hojenie pooperačných jaziev a pomôže zabrániť vzniku komplikácií.

Miechová kýla je časté a často chronické ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a tiež obmedzuje pohyb a významne znižuje kvalitu života pacienta. Korzet na chrbte s kýlou na chrbte vám umožňuje znížiť intenzitu prejavu choroby a pomáha ju liečiť.

Ľudská chrbtica sa skladá z troch oddelení: krčka maternice, hrudníka a bedra. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky, ktoré pozostávajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra. Disky zaisťujú pohyblivosť chrbtice a pri pohybe zmierňujú zaťaženie stavcov.

V závislosti od miesta patológie existujú:

 1. Kýla bedrovej kosti. Pacient pociťuje bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá môže rezonovať v zadku alebo v dolných končatinách (často je pozorovaná necitlivosť). Toto je najbežnejší typ patológie (asi 80% z celkového počtu diagnostikovaných hernií).
 2. Kýla krčnej chrbtice. Pacient má bolesti hlavy, pliec a krku. Bolesť je sprevádzaná závratmi, zvýšeným tlakom, hučaním v ušiach, zníženou citlivosťou horných končatín (často prstov). Kýla prietrže sa vyskytuje u menej ako 20% z celkového počtu klinických prípadov.
 3. Kýla na hrudi. Najdôležitejším príznakom je bolesť na hrudníku, ktorú lieky na srdce nemôžu zmierniť. Kýly v tomto segmente chrbtice sú pomerne zriedkavé - asi 1% klinických prípadov.
 • materiál - bavlnené výrobky sú drahé, takže sa môžete pozrieť na vysoko kvalitné syntetické látky, ktoré sú hypoalergénne. Rozpätie v cenách za pooperačné obväzy pomôžu každému nájsť možnosť, ktorá mu úplne vyhovuje. Pamätajte, že produkt lacnej kvality nemôže stáť;
 • zipsy - pacienti s veľkou postavou by sa mali rozhodnúť pre viacúrovňové suchý zips;
 • švy - musia byť čisté a nie trieť pokožku;
 • veľkosť - mala by dobre priliehať k telu, ale nemala by ju zvierať. Malo by byť pohodlné.

indikácia

Pooperačný (brušný, kompresný) obväz do brušnej dutiny je široký elastický pás, ktorý podporuje vnútorné orgány bez kompresie a zhoršuje prísun krvi..

Účelom tohto produktu je zabrániť vzniku komplikácií (tvorba hernií, adhézií) a skrátiť dobu zotavenia pacientov po abdominálnych a laparoskopických operáciách na orgánoch tráviaceho a genitourinárneho systému..

Indikácie pre použitie pooperačného korzetu:

 • chirurgické zákroky na brušných orgánoch: odstránenie maternice, vaječníkov, slepého čreva, žlčníka, resekcie žalúdka atď.;
 • hernioraphia - excízia a plastická prietrž brušnej steny;
 • cisársky rez;
 • abdominoplastika - odstránenie podkožného tuku a prebytočnej kože na bruchu;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • slabosť brušnej steny a divergencia brušných svalov (diastáza) v popôrodnom období;
 • poranenia brucha;
 • prolaps vnútorných orgánov brušnej dutiny, obličiek;
 • choroby lumbosakrálnej chrbtice: osteochondróza, spondylóza, výčnelok, prietrž.

Nosenie pooperačného ortopedického pásu pomáha znižovať svalové napätie počas pohybu, zabraňuje štiepeniu švov a prenikaniu do rany infekcie a zmierňuje bolesť.

Ktoré si vybrať?

Správne zvolená zdravotnícka pomôcka by mala:

 • je dobré držať sa miesta, kde je šev;
 • pevne zafixujte celú oblasť okolo chirurgického zákroku;
 • zmierniť bolesť.


Pred nákupom si určite vyskúšajte obväz

Preto starostlivo pristupujte k výberu obväzu. Ak je operácia naplánovaná, je možné ju zakúpiť deň vopred. Pre urgentné chirurgické zákroky bude potrebné kúpiť opasok.

Odporúča sa kúpiť novú bandáž na individuálne použitie. Často sa však stáva, že nosia už použitý opasok. Takéto akcie majú niekoľko nevýhod: po prvé, je nehygienické (škvrny hnisu a krvi na ňom môžu zostať, čo povedie k zápalu), a po druhé, môže sa natiahnuť a nehodí sa na vašu postavu..

Prvým základným pravidlom je vyskúšať pred nákupom. Iba v tomto prípade si určite vyberiete kvalitný produkt v súlade s konfiguráciou.

Venujte pozornosť nasledujúcim charakteristikám:

 • Veľkosť. Postupujte podľa svojej štandardnej veľkosti oblečenia.
 • Typ. Z typu chirurgického zákroku a umiestnenia švu sa vyberie určitý typ produktu s primeranou šírkou a obvodom..
 • Spony. Odporúča sa kúpiť príslušenstvo so suchými zipsami. Ako upevňovacie prvky je niekedy možné používať háčiky, gombíky, kravaty, gombíky alebo šnurovanie. Uistite sa, že sú umiestnené na vhodnom mieste a pri nosení nevedú k odreniu a podráždeniu pokožky.
 • Material. Pre dobrú fixáciu a pohodlie je lepšie kúpiť bavlnený sťahovací pás s pridaním lycry alebo polyesteru - priedušného prírodného materiálu s požadovanou úrovňou pružnosti. Existujú aj modely pogumovaných textílií, absorpčných vlákien. Je dobré, ak sú do bandáže zabudované tuhé prvky - žalúdok alebo hrudník sú vďaka svojej pomoci lepšie podopreté a upevnené.
 • Pohodlie. Pri výbere nemusíte počúvať rady priateľov a známych, pretože telo každej osoby je individuálne. Nezabudnite vyskúšať príslušenstvo a zistite, či je to pre vás výhodné.
 • Cena. Bandáže vyrobené z prírodných bavlnených tkanín často stoja drahšie ako syntetické tkaniny. V zásade sa však cena vysokokvalitných modelov pohybuje od 700 do 1 000 rubľov.
 • Firma. Fóra odporúčajú lekárske výrobky, ako sú Orlett, Medtekhnika. Bandáže týchto výrobcov sú najvyššej kvality, pri nosení sa nenapínajú a majú dokonalý tvar.

Podľa našich odporúčaní je ľahké zvoliť si správny obväz. Hlavnou vecou je vyskúšať si produkt v čase nákupu a zvoliť si svoju veľkosť. Posledné slovo je predsa len na vašom lekárovi.

Starostlivosť o výrobky

Napriek tomu, že bandáž po chirurgickom zákroku v brušnej dutine sa vo väčšine prípadov nepoužíva dlho, je potrebné produkt náležite ošetrovať..

Bandáž umyte ručne jemnými čistiacimi prostriedkami pri teplote neprevyšujúcej + 40 ° C.

 • obväz umývajte ručne jemnými čistiacimi prostriedkami pri teplote nepresahujúcej + 40 ° C;
 • výrobok dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou;
 • suché narovnanie pri izbovej teplote;
 • výrobok skladujte na mieste chránenom pred vlhkosťou a priamym slnečným žiarením.
 • pranie, žmýkanie a sušenie pásu v práčke;
 • používať bieliace činidlá;
 • obväz suchým čistením;
 • železný pás.

Umývanie, žmýkanie a sušenie pásu v práčke je zakázané.

Každý produkt je vybraný individuálne, preto sa neodporúča prevádzať pooperačný ortopedický výrobok na príbuzných a priateľov. Po použití musí byť pás zlikvidovaný..

Indikácie a kontraindikácie na použitie

Existuje veľa situácií, v ktorých lekár môže odporučiť obväz hernie:

 • pooperačné obdobie s lokalizáciou pacienta do kýly;
 • počiatočné fázy objavenia sa prietrže;
 • tehotenstvo, keď nie je možné vykonať operáciu;
 • v detstve.

Je zakázané používať obväz v posledných štádiách vývoja choroby, keď kýla nie je korigovaná, ako aj pri jej porušovaní. V takom prípade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc veľmi rýchlo. Medzi ďalšie kontraindikácie patrí srdcové zlyhanie a kožné ochorenia, ako je dermatitída s ložiskami zápalu v miestach, kde obväz priľne na koži, ako aj neznášanlivosť k anestézii..

Výber obväzu

Výber modelu a veľkosti produktu je zodpovednou udalosťou, ktorú treba brať vážne. Správny výber obväzu vyžaduje nasledujúce parametre:

 1. Priemer pokrytia. Aby sa tento parameter vzal do úvahy, je potrebné zmerať objem pásu. Akýkoľvek kvalitný produkt je nastaviteľný na dĺžku, ale poskytuje sa iba v určitom rozsahu. To je dôvod, prečo sú obväzy 6-7 veľkostí, a preto je dôležité vybrať si správne. Nadmerná kompresia môže spôsobiť opačný nežiaduci účinok. Praktizujú sa nasledujúce štandardné veľkosti: S - do 85 cm, M - 85 - 95 cm, L - 95 - 105 cm, ХL - 105 - 120 cm, ХХL - 120–135 cm, ХХХL - viac ako 135 cm.
 2. Šírka oblasti pokrytia. Bandáž je vybraná tak, aby úplne pokrývala šev s okrajom 10-15 mm na oboch stranách. Najbežnejšia šírka je 23 cm a obväzy so zväčšenou šírkou môžu dosiahnuť 32 až 35 cm.
 3. Materiál produktu Najlepším materiálom na lekárske účely je bavlna, ktorá nespôsobuje alergie. Zvýšená elasticita sa dosiahne zavedením polyamidových vlákien. Čisté syntetické látky sa neodporúčajú, pretože často spôsobujú podráždenie pokožky.
 4. Blokovacie prvky. Upevňovacie prvky by mali zabezpečovať pevné a spoľahlivé zapínanie s určitým napätím. Na tieto účely sa najčastejšie používajú lepiace pásky (2 až 3 vrstvy). Počas kozmetických operácií sa uprednostňujú háčiky umiestnené v niekoľkých radoch, čo vám umožňuje ďalšie dotiahnutie tela.

Vyskúšanie vybraného produktu sa najlepšie uskutoční v polohe na chrbte. Bandáž by mala priliehať na pokožku, ale nemala by spôsobovať kompresívne zaťaženie, ktoré spôsobuje nepohodlie. Pri pohybe sa zariadenie nesmie pohybovať a meniť jeho pôvodný tvar. Voľba bandáže brušnej dutiny má prísne individuálny prístup. Opakované použitie výrobku sa nevykonáva, pretože sa postupne napína a stráca elasticitu.

Funkčný účel obväzu


Foto - obväz po odstránení maternice.
Bandáž je pás alebo korzet na lekárske účely, ktorý má zapínadlá alebo sťahovacie prvky (prvky na upevnenie tohto produktu závisia od modelu). Tento nástroj sa odporúča používať v pooperačnom období, pred alebo počas nosenia dieťaťa, po pôrode, na udržanie orgánov v panve..

Pooperačná bandáž je indikovaná na zlepšenie aktivity ženských orgánov po operácii. Tento účinok sa však pozoruje iba pri dlhodobom používaní tohto nástroja.

Korzet na fixáciu navyše poskytuje množstvo pozitívnych vlastností:

 • zmierňuje bolesť, ktorá je obzvlášť výrazná počas prvých hodín po operácii, aby sa odstránila maternica, vaječníky, prívaly;
 • chráni chirurgické stehy pred nezrovnalosťami;
 • zaisťuje fixáciu vnútorných orgánov;
 • posilňuje svaly vagíny;
 • určené na fixáciu panvových kostí. Táto funkcia chráni panvu pred možným preťažením;
 • znižuje vývoj patologických procesov tráviaceho systému, ktoré sa môžu vyskytnúť počas operácie;
 • zabraňuje výskytu pooperačných hernií.

Tieto funkcie uľahčujú ženám odloženie pooperačného obdobia a tiež znižujú ťažkú ​​bolesť a nepohodlie.

Za zmienku stojí, že obväzy majú niekoľko odrôd. Napríklad po laparotómii a vaginálnom odstránení maternice je ukázané, že nosí bandážové nohavice, táto voľba upevňovacieho zariadenia bude najvýhodnejšia, ale s laparoskopickým popôrodným pásom,.

Mnoho lekárov nazýva obväz gynekologickým pásom, je to kvôli jeho účelu. Gynekologický obväz má však v porovnaní s prostriedkami tohto typu určité charakteristické črty.

Prečo je predpísaný obväz??

Faktom je, že pooperačná prietrž sa často odstraňuje po odstránení starej kýly. Prispieť k takej odchýlke a nedodržaniu režimu zo strany pacienta. To znamená, že človek začal vykonávať fyzické cvičenie príliš skoro, nejedol dobre, odmietol nosiť obväz alebo nesprávne pripevnil pooperačný pás. V skutočnosti môže existovať veľa faktorov.

Na ochranu švu v mieste poškodenia a na zníženie zaťaženia lekári odporúčajú nosiť obväz. Je to užitočné najmä po operácii ventrálnej hernie. Ochrana pooperačného stehu pred nadmerným zaťažením pomáha ľuďom rýchlejšie a správne sa zotaviť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hyperémia tela (horúčka) je zvyčajne spojená so zápalovými procesmi, ktoré sa vyskytujú v tele. Keď už hovoríme o zápale, mnoho ľudí sa tento proces identifikuje s infekciou. Ale niekedy sa telesná teplota môže zvýšiť bez prenikania patogénov.
Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..
Čo je medziobratlová kýla? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Krichevtsov V. L., neurológ so skúsenosťami 30 rokov.Definícia choroby.