loader

Hlavná

Hlava

Bandáž pupenej kýly: pravidlá používania pre novorodencov

Pupočná prietrž je bežné ochorenie detí a dospelých. Patológia robí pacienta nepríjemným, spôsobuje komplikácie. Bandáž pupočnej kýly je moderné zariadenie na fixáciu výčnelku, predchádzanie rastu a odstraňovanie komplikácií. Produkt je určený pre pacientov všetkých vekových skupín a používa sa na liečbu a prevenciu patológie..

Na čo je pás?

Bandáž pupočnej hernie je nevyhnutná pre ľudí s už vzniknutou chorobou a pre pacientov s rizikom vzniku prietrže. V tejto skupine sú atléti, pacienti zaoberajúci sa ťažkou fyzickou prácou, pacienti s ascitom pri ochorení pečene.

Pomocou tohto zariadenia môžete opraviť brušné svaly a zabrániť tak, aby cez pupočníkový krúžok vyčnievali vnútorné orgány. Tento účinok sa dosiahne vďaka miestnemu tlaku pásu na pupok.

Použitie podpory pupočnej kýly sa odporúča na dosiahnutie týchto cieľov:

 • predchádzanie komplikáciám;
 • stimulácia nadmerného rastu pupočného kruhu;
 • vylúčenie relapsu po operácii;
 • prevencia bolesti po odstránení prietrže;
 • profylaxia prietrže.

Bandáž sa používa podľa predpisu lekára. Nesprávne alebo príliš dlhé nosenie zariadenia negatívne ovplyvňuje priebeh choroby.

Čo je to produkt?

Bandáž Orlett T-1442 je špeciálne zariadenie vo forme elastického pásu vyrobeného z ekologických materiálov. Tkanina má vysokú priedušnosť, ľahko absorbuje pot, nespôsobuje alergie.

Suchý zips Suchý zips sa používa na pripevnenie pásu k telu. Prítomnosť špeciálnych výstužných rebier vo vnútri výrobku zabraňuje jeho prehnutiu a neumožňuje prehnutiu pásu. Dĺžka pásu sa pohybuje od 60 do 140 cm, priemerná šírka (výška) je 20 - 30 cm.

Druhy výrobkov

Kýlna pupková bandáž má niekoľko variácií. Produkt je klasifikovaný podľa svojho účelu. Rozlišujte medzi preventívnym, terapeutickým a brušným (ventrálnym) obväzom.

profylaktický

Preventívny obväz je výrobok vo forme hustého pásu, ktorý má hustejšiu štruktúru prednej steny. Takéto zariadenie sa používa na zabránenie rozvoja prietrže. Odporúča sa používať pre osoby zapojené do silových športov a iných aktivít súvisiacich s stresom na bruchu. Pás zvyšuje svalový tonus, zvyšuje krvný obeh.

lekársky

Lekárska bandáž je podobná preventívnej, ale je vybavená pevnými prvkami. Pás nevyhnutne obsahuje pelot - liečivý vankúš (obmedzovač) na pupku. Veľkosť pupočného obmedzenia určuje lekár na základe veľkosti herniového výčnelku tak, aby pelot prekrýval vyčnievajúcu zónu 3 až 4 mm okolo obvodu a 2 až 3 mm u dieťaťa..

brušnej

Zariadenie sa používa po chirurgickom zákroku. Bandáž pomáha predchádzať opätovnému rozvoju prietrže, zmierňuje bolesti a odstraňuje kĺbové rozdiely. Bandáž brucha má jednotný účinok na pupok a celú oblasť brušnej steny, eliminuje zaťaženie svalov, čo prispieva k rýchlemu hojeniu rán a zabraňuje komplikáciám..

Je samostatne povolené používať prvý typ pomôcky - lekársky a brušný obväz sa používa podľa pokynov lekára.

Ako si vybrať

Na dosiahnutie terapeutického alebo preventívneho účinku je dôležité zvoliť správny prístroj. Pozornosť je venovaná typu zariadenia a jeho veľkosti. Typ pomôcky predpisuje lekár v závislosti od charakteristík choroby. Veľkosť sa vyberie podľa tabuľky veľkostí poskytnutej výrobcom..

Kvalitné zariadenie má tieto vlastnosti:

 • spoľahlivé zapínanie;
 • hypoalergénny, priedušný materiál;
 • nedostatok vnútorných švov (takéto výrobky nedráždia pokožku);
 • dostupnosť certifikátov kvality a záruk.

Pred nákupom musíte opasok starostlivo skontrolovať: ubezpečte sa, aký veľký je priemer peloty, skontrolujte spoľahlivosť pások so suchým zipsom, prítomnosť defektov. Určite by ste mali vyskúšať zariadenie a zistiť, ako to bude vyzerať na vašom žalúdku. Pomôže to presnejšie zvoliť veľkosť..

Indikácie a kontraindikácie

Nosenie obväzu je predpísané u dospelých a detí za týchto podmienok:

 • počiatočné štádium tvorby pupočného výčnelku;
 • prítomnosť kýly rôznych veľkostí;
 • pacienti, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok;
 • vrodená kýla u detí;
 • rehabilitačné obdobie po operácii.

Je zakázané používať prístroj u pacientov s komplikáciami patológie, s otvorenými ranami na koži, s alergickými vyrážkami. Liečba pásom sa neodporúča u pacientov s chorobami vnútorných orgánov peritonea, s obličkami, pečeňou, srdcovým zlyhaním.

Pravidlá používania zariadenia

Pravidlá, ktoré pomáhajú dosiahnuť dobrý účinok nosením pupočnej šnúry:

 1. Odporúča sa nosiť zariadenie pri ležaní. V tejto polohe je ľahšie nastaviť výstupok, pás pohodlne prilieha k telu. Detský obväz by sa mal nosiť pred obliekaním dieťaťa, to znamená na nahé telo.
 2. Bandáž brucha sa nosí nepretržite (nie dlhšie ako 2 mesiace) a zariadenie sa odstraňuje 3-4 hodiny denne.
 3. Zariadenie nenasúvajte, ak sa herniálny výstupok neupravuje alebo ak sa vyskytli akékoľvek ďalšie komplikácie.
 4. Ak je u pacienta nadmerná telesná hmotnosť, musí sa pás nosiť nepretržite až do odstránenia prietrže.
 5. Pri vysokých zaťaženiach by sa mala používať preventívna ortéza..
 6. Po nasadení na opasok by mal produkt dokonale sedieť na spodnú časť chrbta a zarážka je jasne umiestnená v pupku. Pacient by sa nemal cítiť nepohodlne.
 7. Ak sa na tele objavia vyrážky, začervenanie a svrbenie, odporúča sa odmietnuť nosiť obväz a konzultovať s odborníkom..

Je nežiaduce používať obväz po dlhú dobu, pretože to môže viesť k atrofii svalov. Jediným spôsobom, ako úplne vyliečiť prietrž, je chirurgický zákrok.

Názory odborníkov na používanie lekárskych obväzov sa líšia. Niektorí sú presvedčení o používaní produktu, iní odporúčajú okamžite odstrániť výčnelok s operáciou. Prax ukázala, že použitie opasku má pozitívny výsledok, zabraňuje komplikáciám, ale úplne sa zbaviť prietrže je možné iba chirurgicky.

Detské obväzy na pupočnú kýlu

Umbilická hernia u novonarodeného dieťaťa je výčnelok v prednej brušnej stene. Bandáž je široký elastický pás, ktorý podporuje oslabené svaly. Použitie obväzu pri liečbe pupočnej kýly u novorodencov je metóda, ktorá nemá preukázanú účinnosť.

Umbilikálny krúžok u dojčiat sa zmenšuje nezávisle od toho, ako sa posilňuje kostra brušných svalov. Na získanie obväzu sa nevyžaduje povolenie lekára. Lekári sa domnievajú, že to viac neubližuje ako plienkam. V konkrétnom prípade je však potrebné konzultovať s miestnym detským lekárom.

Keďže rozhodnutie musí byť urobené pochybnosťami rodičov, poskytneme informácie o výskyte pupočnej kýly, výhodách a nevýhodách obväzu..

Prečo si novorodenci vyvíjajú pri pupku prietrž?

Populárny názor, že dieťa vyvíja prietrž prietrž z ustavičného kriku, sa teraz nehodí ani pre babičky. A pre rodičov je užitočné pamätať si na vývoj pupočného krúžku. Kým plod bol v maternici, prostredníctvom tejto formácie sa uskutočnilo celé spojenie dieťaťa s matkiným telom. Diera v brušnej stene bola podstatne väčšia.

Voľne prešiel tepnami a žilami pupočnej šnúry, akékoľvek stlačenie ohrozuje život dieťaťa. Široká ulička pridala priestor pre črevné slučky, ktoré sú rýchlejšie ako brušná dutina plodu.

Po skončení obdobia vývoja plodu nie je potrebný veľký prsteň. Na jeho mieste sa vytvára hustá jazva a svaly tvoria brušnú stenu podporujúcu vnútorné orgány brucha..


Diagnózu potvrdí kvalifikovaný chirurg

Jazvové tkanivo môže byť slabé u detí narodených predčasne, s dedičným nedostatkom v štruktúre spojivového tkaniva. V týchto prípadoch sa diera nezatvorí úplne, vytvorí sa prietrž.

Aká nebezpečná je prietrž pre kojenca?

Každá kýla môže viesť ku komplikáciám vo forme štípania, zápalu. Môžeme uistiť rodičov, že u novorodencov nie sú pupočné výčnelky náchylné na tieto procesy. Preto detskí chirurgovia netrvajú na včasnej operácii, ale odporúča sa dať detskému telu šancu vyrovnať sa s vlastnými silami..

Matkám sa preto odporúča:

 • pred každým kŕmením položte dieťa na žalúdok na 15 až 20 minút;
 • Položte dlaň pod pätky dieťaťa tak, aby mala odraz plazivých pohybov;
 • vykonávať dennú masáž brušnej steny;
 • Majster a aplikovať súbor cvičení pre novorodencov, je užitočné robiť ich pri plávaní.

Chirurgická liečba je zriedkavá. Zošitie hernálneho prstenca alebo plastu zvyčajne ukončí operáciu vrodenej patológie čreva, močového mechúra, močovodu, ďalších panvových orgánov a brušnej dutiny..

Prečo môže byť potrebný obväz?

Hrudný výčnelok u dieťaťa sa môže zvýšiť, ak má dieťa problém s kŕmením, zvýšenú tvorbu plynov, zápchu. Akákoľvek choroba v ranom veku spôsobuje dieťaťu utrpenie, reaguje s výkrikom. V tomto prípade sa zvýši tlak vo vnútri brušnej dutiny a preruší sa hernálny prstenec..

V takýchto prípadoch pediatri a chirurgovia odporúčajú dočasne používať pupočnú šnúru na zabránenie rastu prietrže a podpory svalov..


Rodičia môžu mať podozrenie na kýlu u dieťaťa podľa vzhľadu pupka

Ako zistiť, kedy nosiť obväz?

Po zahojení rany na pupku sa odporúča vyskúšať detskú bandáž. Zvyčajne v tejto dobe má dieťa 21 až 28 dní. Spoľahlivejšie vlastnosti:

 • záhyby pupka prestávajú navlhčiť, krvné kôry odchádzajú;
 • keď sa spracuje s roztokom peroxidu vodíka, syčanie zmizne.

Príznaky achalázie pažeráka

Neodporúča sa používať pupočníkovú herniovú bandáž, ak sa na koži dieťaťa objavia vyrážky, vyrážky a oder v podobe začervenania. A tiež ak cítite odpor pri nastavovaní herniálneho výčnelku.

Existuje názor, že bandáž by sa mala používať v prvých mesiacoch na prevenciu kýly u predčasne narodených detí. Najmä ak majú súčasne problémy so stolicami, výživou. V tomto prípade pás pomáha spevniť brušnú stenu..

Požiadavky na bandážový výrobok

Pri kúpe obväzu pre novonarodené dieťa by ste mali dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • výrobok má rozmery v dĺžke a šírke, mali by byť ideálne pre dieťa;
 • tkanina, z ktorej je prúžok ušitý, by sa nemala podobať plastovej fólii, povinná je dostatočná hygroskopickosť a priedušnosť;
 • musíte skontrolovať tvrdšie sekcie („rebrá“), ktoré by mali zabrániť prehýbaniu pri lezení;
 • výrobok by sa mal dať ľahko umývať saponátmi;
 • priemer bandážového tesnenia sa musí zhodovať s veľkosťou herniálneho krúžku.

Sieť lekárne môže ponúknuť úzke a široké pásy. Bandáže s rôznym zapínaním. Rodičia považujú za najpohodlnejšie široké pásy so suchým zipsom, ktoré sa dajú ľahko obliecť.


Vzhľadom na to, že lekári odporúčajú používať obväz pre deti do 5 rokov, ak je to uvedené, môžete si výrobok kúpiť za účelom rastu

Ako nosiť obväz?

Pri kúpe obväzu si vyžiadajte návod na použitie. Musí produkt sprevádzať. Odporúčame vám postupovať podľa nasledujúceho poradia darcovstva:

 1. Skontrolujte a uistite sa, že koža dieťaťa na bruchu a spodnej časti chrbta je čistá a suchá..
 2. Najlepšie je použiť prebaľovaciu tabuľku. Tento detský nábytok umožňuje pohodlne rozprestrieť obväz, vyšetriť pokožku, položiť dieťa na chrbát.
 3. Ľahkým tlakom upravte hernálny výstupok a zatlačte zátku do oblasti herniálneho krúžku.
 4. Utiahnite pás tak, aby pohodlne dosadol na brušnú stenu, ale nesnažte sa ho utiahnuť.
 5. Upevnite sponu.

Ďalšie informácie

Aby obväzy mohli priniesť skutočné výhody popri gymnastike a masáži, musia sa dodržiavať pravidlá. Nemôžete nosiť obväz po celý deň, každé 3-4 hodiny by sa malo odstrániť a dať dieťaťu odpočinok. Platí to aj pre preventívne použitie..

Dávajte pozor na známky podráždenia pokožky. Začervenanie by nemalo zostať na žalúdku a späť. Bandáž sa môže nosiť na tenkej košeli z prírodnej látky, ale pre deti je pohyb ťažký a nepohodlný. U starších detí by mal byť obväz neviditeľný pod oblečením, ale nemal by sa dotiahnuť žalúdok.

Je možné použiť improvizovaný prostriedok namiesto bandáže?

Keď neboli na predaj žiadne bandážové výrobky, matky prilepili pupok adhezívnou omietkou a na radu babičiek sa k tlaku pridala medená minca. Táto ľudová metóda sa dnes v niektorých rodinách dodržiava..


V lekárenskom reťazci si môžete kúpiť špeciálnu umbilikálnu náplasť

Nevýhody bandáže samozrejme zahŕňajú:

 • relatívne vysoká cena;
 • možnosť pošmyknutia kvôli nedostatočnej fixácii;
 • prejavy nepohodlia, potreba závislosti pre niektoré deti;
 • možnosť vyrážky plienok v miestach trenia.

Ale ľudové metódy, napriek lacnosti a dostupnosti, môžu opraviť iba malé herniové otvory, sú sprevádzané podráždením pokožky z lepiacej náplasti, spôsobujú, že dieťa pri odstraňovaní plače z bolestivosti.

Pri rozhodovaní o tom, čo by mali rodičia použiť, berte do úvahy všetky poskytnuté informácie. Niektorí v noci držia pupok pomocou bandáže a popoludní si obvaz. Existujú prípady, keď u novorodenca je silný nárast pupočného kruhu spojený s inými vrodenými malformáciami brušných orgánov..

Možno bude lekár trvať na operácii. Chirurgický zákrok by sa mal považovať za nevyhnutnú metódu liečby. Bandáž pomôže v pooperačnom období urýchliť regeneráciu.

Prvá ortopédia

Pupočná prietrž je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u človeka v akomkoľvek veku. Dospelí ani deti nie sú pred svojím vzhľadom bezpečné. Takáto patológia negatívne ovplyvňuje nielen náladu pacienta, ale odráža sa aj v komplikáciách, ktoré spôsobujú nepohodlie. Lekári okamžite začnú konať a ponúkajú chirurgický zákrok. Bohužiaľ má množstvo nežiaducich následkov a nie je preukázaná všetkým pacientom. Preto sa uchyľujú k liečbe. Pupočníkový obväz - pomocník pri liečbe a prevencii pupočnej kýly. Odporúča sa v pooperačnom období..

Väčšina ľudí si nedokáže uvedomiť, či by sa už mali uchýliť k nákupu obväzu, ktorému sa obväz odporúča, či je potrebné na jeho kúpu minúť peniaze. Objavenie sa pupočnej kýly môže vyvolať veľa faktorov: predĺžený kašeľ, zvýšený stres, zápcha, nadúvanie atď. V dôsledku toho je pupočníkový prstenec stlačený, čo vyvoláva kompresiu vnútorných orgánov a spôsobuje akútnu bolesť. Bandáž sa odporúča v 3 prípadoch:

 • Pacienti v ohrození. V tomto prípade na prevenciu.
 • Pacienti s už vzniknutou chorobou (obväz udržuje výčnelok počas svalového napätia a namáhania).
 • Pacienti s prežitím (bandáž znižuje pravdepodobnosť bolesti, zabraňuje rozvoju komplikácií a poskytuje podporu pre brušné svaly).

Funkcie obväzu na pupočníkovú prietrž

Mnoho ľudí verí, že pupočná šnúra je rovnaká ako korzet. V skutočnosti existuje veľa funkcií a rozdielov v banánoch a korzetoch, ale niektoré typy sú skutočne podobné. Hlavné požiadavky na výrobu obväzu sú: hustota a mäkkosť, ktoré sa nedajú povedať o korzete. Spoľahlivá fixácia pupočnej ortézy, rovnako ako všetky jej ďalšie vlastnosti, by nemala byť pre človeka nepríjemná.

 • Bandáž by nemala byť pod oblečením viditeľná;
 • Nemali by obmedzovať pohyby;
 • Žiadne podráždenie, tkanina by nemala spôsobovať svrab.
 • Pri výbere obväzu dávajte pozor na suchý zips (na ňom je pripevnená väčšina obväzov). Nemalo by zvierať pokožku a narušiť jej pohyb.

Existujú situácie, keď sa pás nedá individuálne vyhnúť. Cena bude drahšia, ale aj produkt bude spĺňať všetky potrebné požiadavky.

Pravidlá používania pupočnej šnúry

Bandáž s pupočnou kýlou sa nosí iba cez deň. Nemalo by sa v ňom ukladať, pretože môže stlačiť tkanivá a blokovať prístup k kyslíku. V dôsledku toho sa stav môže len zhoršiť. Po tom, čo je oblečený, musíte sa uistiť, ako pevne sedí, či obmedzuje pohyby, netlačí na orgány atď..

Obzvlášť opatrné pri obliekaní pásu by sa malo zaobchádzať v pooperačnom období. Poranenie švov môže mať negatívne následky. Malo by sa pamätať na to, že na prevenciu pupočnej kýly sa pás pravidelne nosí. A po operácii, takú dobu, ako je predpísané lekárom.

Klasifikácia pupočníkových bandáží

Dnes je sortiment obväzov obrovský. Všetky typy pupočníkových bandáží sú rozdelené do troch kategórií:

Preventívne obväzy

Má hustú štruktúru prednej steny. Odporúča sa pre ľudí, ktorých činnosť súvisí s zaťažením brucha (napríklad športovci)..

Lekárske obväzy

Podobne ako v prípade preventívnej, charakteristickej črty je prítomnosť tuhých prvkov a lekárskeho vankúša (obmedzovač) na pupku..

Bandáž brucha

Je uvedený v pooperačnom období a je potrebný pre:

 • podpora a fixácia vnútorných orgánov;
 • doplnenie funkcií brušnej steny, ktoré po chirurgickom zákroku nie sú schopné vykonať ich v plnom rozsahu;
 • zlepšenie zjazvenia kĺbov, ako aj zabránenie ich odchýleniu;
 • chrániť brušnú dutinu pred náhodným zranením;
 • na zabránenie vzniku pooperačných prietrží;
 • zníženie bolesti;
 • Znížte zaťaženie pobrušnice.

Na čo sa zamerať pri výbere pupočnej šnúry

Pri výbere pupočného obväzu sa musí pristupovať zvlášť opatrne. Iba správny typ produktu môže dať pozitívny výsledok. Faktory ako:

 • Veľkosť. Musíte sa vopred zmerať v páse alebo sa opýtať konzultantov v obchode. Malo by sa tiež pamätať na to, že v pooperačnom období môžu byť tkanivá opuchnuté a v budúcnosti sa môžu meniť veľkosti..
 • Kvalita. Kvalitný produkt potvrdzuje niekoľko bodov: spoľahlivé zapínanie, nedostatok vnútorných švov, hypoalergénny materiál atď..
 • Opasok. Skontrolujte, či neobsahuje chyby, spoľahlivosť pások so suchým zipsom.
 • Kovania. Aby ste pochopili, aké pohodlné bude pre vás nosenie vybraného modelu, musíte si pred nákupom určite vyskúšať pupočnú kapelu..

A čo je najdôležitejšie, pred nákupom by ste sa mali poradiť s odborníkom, aby bola liečba choroby rýchlejšia a efektívnejšia..

Indikácie nosenia pupočnej šnúry

Ako každé lekárske zariadenie, aj pupočníkový obväz má indikácie a kontraindikácie.

Indikácie zahŕňajú:

 • pacienti, ktorí sú v chirurgii kontraindikovaní;
 • prítomnosť kýly bez ohľadu na ich veľkosť;
 • počiatočné štádium pupočnej kýly;
 • pooperačných pacientov.

kontraindikácie

 • prítomnosť ochorení vnútorných orgánov brušnej dutiny u pacienta;
 • pacient má alergické vyrážky a otvorené rany na koži.

Domáca starostlivosť

Fialový obväz, ako každý iný, sa musí pravidelne prať. V pooperačnom období neustále kontaktuje pokožku, absorbuje pot, nečistoty a iné sekréty. Toto by sa malo robiť ručne pomocou mydla a teplej vody. Aby produkt vydržal čo najdlhšie, musí sa mierne vytlačiť a musí sa nechať samo vypustiť prebytočnú vodu. Bandáž by mala prirodzene sucho v rozvinutej forme (bez použitia takých zariadení, ako je horúca žehlička, batéria, sušič vlasov atď.).

Prečítajte si o ďalších druhoch bandáží v článkoch:

Obvaz pri pupkovej kýle

Účinným liekom na liečenie a prevenciu patológie spojenej s vyčnievaním pupka u dospelých a detí je špeciálny obväz hernie. Na udržanie svalov brušnej steny je potrebný ortopedický pás. Hlavnou úlohou zariadenia je zabezpečiť, aby vnútorné orgány nevyčnievali z pupočnej oblasti.

Účel pupočnej šnúry

Pravidelné používanie pupkového korzetu posilňuje brušné svaly, čo výrazne znižuje riziko vzniku závažných chorôb. Obzvlášť dôležité je nosiť takéto zariadenie v prítomnosti nadváhy. Veľké brucho vedie k atrofii brušných svalov a vytvára potrebné podmienky pre výskyt choroby.

Počas tehotenstva je nevyhnutné používať špeciálne pomôcky pre ženy. Použitie korzetu bráni tvorbe pupočnej kýly v dôsledku zvýšeného stresu na brušných svaloch. Niektoré deti majú predispozíciu na výskyt pupočnej kýly. V tomto prípade je jediným riešením, ako neustále nosiť špeciálny produkt, ktorý zabraňuje herniálnemu výčnelku a zmierňuje nepríjemné príznaky..

Druhy bandáží pupočnej kýly

Zariadenie na upevnenie svalov v oblasti pupka sa líši svojím účelom. V závislosti od stavu pacienta sa používa jeden alebo iný typ obväzu. K dnešnému dňu existujú tri druhy výrobkov na upevnenie pupka:

 • Profylaktické. Toto univerzálne zariadenie vo forme veľkej pásky sa odporúča nosiť, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Tento produkt ovplyvňuje celú brušnú dutinu..
 • Medical. Výrobok vo forme úzkeho pásu upevňuje brušné svaly, udržuje prietrž a obmedzuje jej rast.
 • Pooperačné. Aplikujte po operácii. Zariadenie neumožňuje vznik nového herniálneho výčnelku a odstraňuje rozpory kĺbov. Takáto bandáž tiež urýchľuje rehabilitačný proces..

Pri výbere pásu by ste mali venovať pozornosť veku pacienta. Pre deti do 5 rokov si musíte zvoliť pohodlný a mäkký, nedráždivý pás. V každom prípade je potrebné kúpiť si pupočníkový obväz iba u lekára.

Bandáže proti prietrži pupočnej kýly v Jekaterinburgu

Ortopedická bandáž hernie HP-B (P) Or.

Pupočníkový obväz pupočnej štrbiny B-420 (20 cm)

Bandage Trives T-1401 M s trieslovou kýlou, béžová

Anti-herniová bandáž pre ventrálne kýly T-1442 XS

Bandážová brušná hernial Luomma GP-20

Anti-herniová bandáž s ventrálnou herniou T-1441 Tr.

Bandáž hernie T-1441 Trives ventral, veľkosť L

Bandage Trives T-1401 XL s trieslovými kýlami, čierna

Bandáž pupočnej kýly GP-20 Ecotene pre dospelých.

B 420 Hernia bandáž prietrže na brušnej stene (čierna)

Bandáž na prietrž prietrže na prietrž (šírka 2 mm).

Bandage deti na pupočnej kýly Trives T-1430

Bandáž prietrže Trives T-1441 s ventrálnou prietržou pre.

Bandáž na pupkovú prietrži na držanie pupočnej kýly d.

Použitie obväzu na pupočníkovú prietrhu pre novorodenca

Obvaz hernie pre novorodencov je špeciálny pás. Je založená na elastickom mäkkom tkanive a stredná časť obsahuje hernálnu zarážku - tmel. Tento produkt sa používa, keď má dieťa vrodenú pupočníkovú prietrž. Pri nosení obväzov obmedzovač podporuje oblasť pupka, čím bráni vyčnievaniu cez herniové brány vnútorných orgánov. Tento nástroj poskytuje správnu polohu a spoľahlivú fixáciu vnútorných orgánov. Bandáže sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu u dieťaťa, nezasahujú do pohybu dieťaťa, dobre prechádzajú vzduchom a sú úplne vymazané.

Nie je možné povedať, že bez výnimky musia mať všetky deti, ktoré majú pupočníkovú prietrž, pupočnú šnúru. Kýla u novorodencov sú bežným javom a takmer vždy odchádzajú bez liečby a bez zásahu. O tom, či dieťa musí nosiť tento produkt, rozhoduje ošetrujúci lekár a rodičia. Každý prípad si vyžaduje individuálny prístup. Ale môžete si kúpiť pupočnú bandáž pre dieťa bez lekárskeho predpisu. Pás je úplne neškodný a kompresia brušnej dutiny je takmer rovnaká ako kompresia plienkových manžiet. V niektorých prípadoch však existujú kontraindikácie pre nosenie tohto pásu.

Indikácie nosenia

Herniálne výčnelky majú špecifickosť, ktorá sa má porušiť, pupočná kýla u dojčiat je porušená mimoriadne zriedka, vyskytujú sa však také prípady. Tento jav môže zabrániť pupočníková bandáž. Pri bežnom používaní takýto pás tiež podporuje zjazvenie pupočného prstenca, ale musíte vedieť, že pokiaľ nie je pupok úplne zahojený, nemôžete nosiť obväz..

Odporúča sa nosenie produktu:

 • s pupočníkovou prietržou;
 • s pravdepodobnosťou jej výskytu;
 • ako preventívne opatrenie pre deti narodené pred dátumom splatnosti.

Umbilická prietrž sa najčastejšie tvorí:

 • nepokojné a hlučné deti, pretože ich brušná stena sa príliš napína;
 • predčasne narodené deti, pretože ich svaly a spojivové tkanivá sú o niečo slabšie ako u detí narodených včas;
 • deti, ktoré trpia poruchou trávenia, najmä ak sa porucha prejavuje zápchou a nadúvaním;
 • deti, ktoré majú slabé svaly pobrušnice, ale odporúča sa nosiť bandáž ako profylaxiu počas 12 hodín.

Kontraindikácie nosenia

Nenoste obväz pre deti, ktoré majú často plienkové vyrážky. Okrem toho je kontraindikovaný u detí náchylných na výskyt rôznych vyrážok. Ak sa dieťaťu tento liek nepáčil, aj keď má náznaky nosenia, je lepšie ho odmietnuť, pretože ak bude dieťa v tomto pásme rozmarné a plače, brušné svaly sa sprísnia, čo vyvolá ešte väčší výčnelok. Neaplikujte pupočníkový obväz pre dieťa vo veľmi horúcom počasí: môže dráždiť pokožku dieťaťa.

Ako použiť

Pred nasadením obväzu na dieťa sa musíte presvedčiť, že pokožka dieťaťa v oblasti brucha a dolnej časti chrbta je čistá, suchá a nedráždivá. Najprv na prebaľovacom stole musíte rozložiť pás a položiť naň dieťa. Potom by ste mali opatrne upraviť hernálny výstupok a umiestniť obmedzovač na svoje miesto. Ďalej musíte korzet pripevniť tak, aby pohodlne sedel na bruchu, ale príliš ho nepritiahnite. Je lepšie nechať dieťa po celý deň v bandáži, po troch hodinách nosenia je potrebné prestávku na pol hodiny, a potom si ju môžete znovu obliecť.

Remeslá alebo bandáže?

Keď takéto zariadenia ešte neexistovali, pupočná kýla u detí bola prilepená pomocou band-aid, niekto dal mincu pod band-aid. S príchodom bandáží sa na tieto prostriedky nezabudlo. Faktom je, že vysoká cena pupočnej ortézy núti mnohých rodičov, aby ju odmietli kúpiť a použili prostriedky babičky..

Je potrebné porovnať výhody a nevýhody týchto nástrojov:

 • pás napne žalúdok, v dôsledku čoho sa zníži tlak brucha a výčnelok sa zmenší;
 • hypoalergénne;
 • dobre fixuje herniálny výčnelok do 5 cm;
 • jednoduché použitie, dobre vymazané, používané po dlhú dobu.
 • vysoká cena;
 • lacné modely majú nedostatočnú fixáciu, v dôsledku čoho sa pás posúva a niektoré deti sa v ňom cítia nepohodlne;
 • môže trieť pokožku.

Liečivá babičky - náplasť a mince - sú prístupné každému, je jednoduché a pohodlné ich používať, ale opravujú iba malé herniálne výčnelky, zatiaľ čo pokožka dieťaťa môže byť podráždená lepiacou omietkou, počas ktorej dieťa zažije bolesť..

V oboch prípadoch sú teda klady a zápory a výber je ponechaný rodičom. Môžete kombinovať tieto dve metódy, napríklad položte na dieťa pás počas dňa a v noci prilepte náplasť tak, aby koža spočívala. Ak neexistujú prísne odporúčania lekára, nemali by ste nič používať. Kýla u novorodencov väčšinou prechádzajú sami, bez zásahu.

Pravidlá pre výber a nosenie herniálnej bandáže

Všetko, čo potrebujete vedieť o prietrži prietrže

Kýlová obväz je zariadenie vo forme elastického pásu alebo plátna s popruhmi na fixáciu a vložiek, ktoré podopierajú brušné svaly a ktoré vyvíjajú jednotný tlak na problémovú oblasť. Prístroj neuvoľní prietrž, ale môže spomaliť alebo zastaviť vývoj choroby, pomôcť zotaviť sa v pooperačnom období.

Na čo je obväz?

Hlavnou funkciou bandáže je podpora a oprava vypadávajúcich orgánov, ako aj prevencia progresie choroby..

Lekár spravidla predpisuje obväz na prietrž, aby sa predišlo komplikáciám, ako je štípanie a zväčšenie veľkosti útvaru napätím brušnej steny. Bandáž, ktorá jemne upravuje orgány, zohráva úlohu prirodzenej podpory svalov. V dôsledku toho sa spojivové tkanivo nerozťahuje a herniálne brány sa nezvyšujú.

Oblasti použitia

Noste hernálnu bandáž je nevyhnutná v týchto prípadoch:

 • na prevenciu s existujúcou predispozíciou tela k výskytu patologického stavu.
 • počas tehotenstva a počas ťažkej fyzickej námahy.
 • po chirurgickom odstránení prietrže, aby sa zabránilo recidíve a aby sa tiež zmiernila bolesť.

Použitie korzetu je zakázané, ak má pacient:

 • poškodenie kože v oblasti obväzu;
 • dermatologické choroby;
 • srdcové problémy;
 • onkologické procesy.

Korzetové funkcie

 1. Preventívne. Má úplný účinok na brušnú oblasť. Pás zvyšuje svalový tonus a prísun krvi do orgánov.
 2. Terapeutický. Terapeutický účinok má prítomnosť pelotov - špeciálnych vankúšikov pôsobiacich lokálne na herniálny nádor. Výrobky s výstuhami majú ďalší podporný účinok na chrbticu, zlepšujú tonus svalov, udržujú prietrž a spomaľujú rýchlosť rastu.
 3. Výplňový materiál. Poskytuje úľavu z rehabilitačného obdobia po chirurgických zákrokoch na peritoneálnych orgánoch, vrátane odstránenia pupočnej kýly. Vplyv na problémovú oblasť, prvky bandáže neumožňujú objavenie novej prietrže, chránia pooperačné stehy pred nezrovnalosťami.

Druhy obväzov

Každý typ prietrže vyžaduje použitie špecifického obväzu. Existuje niekoľko druhov výrobkov, ktoré sa líšia svojím dizajnom.

 • Pupočníkový obväz. Jedná sa o hustý elastický pás vybavený remienkami a zámkami so šírkou 20 cm, ktorý sa používa na profylaxiu tvorby prietrže, jej porušenia a na rehabilitáciu po operácii. Moderné výrobky sú vyrobené z nealergénnych a priedušných materiálov..
 • Inguinálny obväz je úzky elastický pás s popruhmi a vreckami, do ktorých sú vsadené pelety. Tento produkt sa môže používať na terapeutické a profylaktické účely. Univerzálnosť konštrukcie umožňuje použitie obväzu s ľavou a pravou rukou prietrže. Ženský obväz sa líši od výrobkov pre mužov v tvare (je tam odopínateľný klín). Vďaka pásovej kompresii je zabezpečený stehenný a stehenný kanálik, ktorý zabraňuje úniku orgánov.
 • Bandáž brucha je vyrobená z elastickej látky hustejšej v oblasti podpery žalúdka. Tento široký pás je indikovaný po chirurgickom odstránení prietrže, ako aj na preventívne účely..
 • Bandáž prietrže u tehotných žien (prenatálna) podporuje brucho a opravuje vadu bez ovplyvnenia priebehu tehotenstva..
 • Pooperačná bandáž má špeciálny uzáver, ktorý upevňuje štruktúru na hrudi, aby sa zabránilo ďalším účinkom na žalúdok. Pri nosení takého obväzu sa znižuje bolesť a zaťaženie chirurgických švov, predchádza relapsom.
 • Panvová ortéza je úzky pás s trieslovými pásikmi. Produkt má veľký preventívny účinok a zmierňuje bolesť..
 • Detský obväz sa používa na liečbu a prevenciu prietrže u malých pacientov. Korzet je vyrobený z hypoalergénnych tkanív a nespôsobuje dieťaťu nepohodlie. Vyrábajú sa modely pre novorodencov a predškolákov..

Bandážové tipy

Akékoľvek obväzy si musíte kúpiť až po návšteve odborníka. Vzhľadom na charakteristiky priebehu ochorenia lekár predpíše potrebný typ korzetu z prietrže, pretože dôležitými faktormi sú pevnosť v tlaku, šírka pásu a stupeň fixácie. Pri kúpe produktu musí pacient pamätať na niekoľko pravidiel:

 • Všetky zámky, upevňovacie prvky musia byť v dobrom stave. Spontánne rozopínanie nie je povolené..
 • Materiál pásu musí byť priedušný. Antiseptická impregnácia je „plus“.
 • Šírka produktu sa musí zhodovať s postavou. Príliš široký pás nezafixuje výstupok a úzky pás vytlačí žalúdok.
 • Pred nákupom musíte vyskúšať obväz a ubezpečiť sa, že model spočíva pohodlne na tele, švy sa nebudú trieť a pelot je na správnom mieste. Je lepšie vyskúšať niekoľko modelov a zvoliť najvhodnejšie.
 • Dôležitou charakteristikou je neviditeľnosť pod odevom. Tieto vlastnosti majú korzety vo forme plaviek.
 • Veľkosť obväzu sa musí zvoliť správne. Musíte poznať objem pásu a bokov. Podľa týchto ukazovateľov sa určuje rozmerová línia výrobkov. Pri výbere inguinálnej ortézy je obzvlášť dôležité vziať do úvahy rozmery.
 • Obchod by si mal prečítať pravidlá starostlivosti o produkt. Ak je umývanie zakázané, musíte si navyše kúpiť poťah, ktorý bude chrániť pred znečistením. Mal by byť vyrobený aj z textílií vhodných pre telo..
 • Aj v špecializovanom salóne s vynikajúcou povesťou by ste mali požiadať predajcu o dokumenty potvrdzujúce kvalitu produktu (osvedčenia výrobcu atď.).

Ako obliecť a nosiť obväz

Bandáž je nasadená v polohe na chrbte, keď sú svaly najviac uvoľnené a prietrž sa zmenšuje. Najprv musíte urobiť ľahkú hladkú masáž pupočnej oblasti, dať si prietržnú kôru alebo zhutnenú časť obväzu a úhľadným masážnym pohybom nastaviť nádor. Potom sa okolo tela navinie pás, aby sa štruktúra upevnila na prednej strane brucha sponami.

Noste obväz počas dňa, ale niekoľko hodín. Po odstránení pásu musíte vykonať ľahkú masáž pokožky bez toho, aby ste ovplyvnili oblasť vyčnievania.

Priebeh liečby je predpísaný odborníkom. Pred chirurgickým zákrokom je obväz nosený nepretržite a okamžite po odstránení prietrže - nie viac ako dva mesiace, každé 3-4 hodiny pri odstraňovaní štruktúry. V opačnom prípade svaly oslabia a prestanú držať brušné orgány, ktoré budú mať opäť tendenciu vstúpiť do brány prietrže..

Životnosť prietrže prietrže je 12 mesiacov aktívneho používania. Po uplynutí tejto doby tkanina stratí svoju elasticitu, zámky sa posunú a zariadenie prestane mať požadovaný účinok.

Stanovisko odborníkov

Medzi lekármi nie je jasný názor na efektívne využitie obväzu na prietrž. Mnohí odborníci sú presvedčení, že chirurgický zákrok by sa mal uskutočniť čo najskôr, a pokusy spomaliť rýchlosť rastu prietrže iba oneskorujú nevyhnutnosť. Preto je vhodnejšie odstrániť prietrž v počiatočných štádiách a použiť obväz na preventívne účely. V prípade intolerancie k anestézii je potrebné dlhodobé nosenie korzetu.

Ako si vybrať obväz pre pupočnú kýlu

Pupočná prietrž je bežné ochorenie, ktoré sa objavuje nielen u dojčiat, ale aj u dospelých. V určitých štádiách výskytu novotvaru, ako aj pri prevencii, sa často používa hernálna bandáž. Aký je jeho účel? Aké typy podobného príslušenstva existujú? Ako si vybrať a nosiť zakúpený model? A existujú nejaké kontraindikácie pre použitie obväzu?

Prečo potrebujete pupočníkový obväz?

Ohrozených je 5 až 10% dospelej populácie planéty. Môžu mať kýlu. Patológia, v ktorej vnútorné orgány prechádzajú brušnou stenou a vydutie v pupočnej oblasti, sa vyskytuje z rôznych dôvodov:

 • nadváha vrátane obezity;
 • diabetes a dysfunkcia imunitného systému;
 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • tehotenstvo.

Funkcie obväzov na prietrž sa líšia. Niektoré výrobky sa používajú v prítomnosti prietrže na udržanie novotvaru a na zabránenie jeho vyčnievania a zovretia, zatiaľ čo iné po operácii znižujú riziko pooperačných prietrží.

Moderní lekári odporúčajú, aby dospelí neodkladali operáciu odstránenia prietrže. Keď sa objaví novotvar, obväz môže situáciu len trochu zjemniť, ale jej nosenie nepovedie k tomu, že prietrž sa samovoľne ničí. Najčastejšie sa používa ortéza na zabránenie štípania, takže pacient môže bezpečne čakať na operáciu.

Druhy obväzov

V závislosti od stavu pacienta mu môže byť priradený jeden alebo iný typ obväzu. Ich vzory sú podobné, ale ich funkcie sú rôzne.

profylaktický

Odporúča sa nosiť univerzálny obväz vo forme širokého elastického pásu s hustejšou prednou stenou s predispozíciou k vytvoreniu kýly, a to aj pri ťažkej fyzickej námahe. Takáto bandáž má vplyv na celú brušnú dutinu, zlepšuje svalový tonus a prísun krvi.

V predaji nájdete aj preventívny obväz na pupočnú kýlu, samec a samica. Jedná sa o panvový opasok, ktorý je predpísaný na zabránenie tvorby prietrže u mužov s ťažkými bremenami v tlači a pobrušnici a u žien v skorých štádiách tehotenstva..

lekársky

Inou možnosťou je užší pás, ktorý je tiež vyrobený z elastickej látky, ale má samostatné tuhé prvky. Vo svojom dizajne je pelot - špeciálny vankúš, ktorý pôsobí na pupočný prsteň. Súčasne môže výrobok vďaka vystužujúcim rebrám poskytovať podpornú funkciu chrbtice a zlepšovať tonus svalov, čo pomáha udržiavať prietrž a znižovať rýchlosť rastu.

brušnej

Pooperačná kýlna pupočníková bandáž sa používa vo fáze zotavenia po operácii na peritoneálnych orgánoch, a to aj po odstránení prietrže. Nepovoľuje sa objavovať nové v mieste odstránených prietrží a chráni pooperačné švy, bráni ich v rozbiehaní a urýchľuje proces hojenia..

Indikácie a kontraindikácie na použitie

Existuje veľa situácií, v ktorých lekár môže odporučiť obväz hernie:

 • pooperačné obdobie s lokalizáciou pacienta do kýly;
 • počiatočné fázy objavenia sa prietrže;
 • tehotenstvo, keď nie je možné vykonať operáciu;
 • v detstve.

Je zakázané používať obväz v posledných štádiách vývoja choroby, keď kýla nie je korigovaná, ako aj pri jej porušovaní. V takom prípade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc veľmi rýchlo. Medzi ďalšie kontraindikácie patrí srdcové zlyhanie a kožné ochorenia, ako je dermatitída s ložiskami zápalu v miestach, kde obväz priľne na koži, ako aj neznášanlivosť k anestézii..

Ktorý obväz si vybrať

Pred zakúpením akejkoľvek ortopedickej ortézy musíte získať odbornú radu a samozrejme by ste mali mať diagnostiku vo svojich rukách a pochopiť účel, pre ktorý dostávate obväz. Ošetrujúci lekár vám odporúča určitý typ prietrže prietrže a môžete si vybrať sortiment, ktorý je z hľadiska ceny a kvality optimálny v sortimente jedného alebo druhého výrobcu, pretože vo všeobecnosti sa ortézy proti pupočníkovým kýlam výrazne nelíšia.

Nesprávne zvolená obväzová kýla bude nanajvýš zbytočná a v najhoršom prípade spôsobí nenapraviteľné poškodenie zdravia, až do smrti tkanív a rozvoja chronických ochorení vnútorných orgánov..

Najbežnejším spôsobom upevnenia obväzu je suchý zips, ktorý môže byť niekedy nahradený alebo doplnený inými typmi upevňovacích prostriedkov. Pred nákupom produkt dôkladne preštudujte a uistite sa, že všetky zámky fungujú správne a neodpínajú sa spontánne.

Pás by mal byť vyrobený z hypoalergénnej a priedušnej látky, aj keď ju nosíte iba na prevenciu. Ak je textília ošetrená antiseptickými impregnáciami, potom je to ďalšia „plus“.

Nezabudnite vyskúšať zvolený model, aby ste sa uistili, že je skutočne pohodlný, švy sa netierajú a či je produkt s aplikátorom, že je umiestnený na správnom mieste. Neváhajte a overte si u predajcu certifikáty a povolenia, aj keď kupujete obväz v ortopedickom salóne dobrej povesti.

Ako nosiť pupočníkovú herniovú bandáž

Pooperačné obväzy pre brucho po odstránení pupočnej kýly by sa mali nosiť nepretržite, ale nie dlhšie ako 2 mesiace a pravidelnými prestávkami každé 3-4 hodiny. Prekročenie dvojmesačného obdobia alebo neprítomnosť prestávok počas dňa môže mať nepriaznivý vplyv na svaly - prestanú pracovať samostatne a všetky činnosti na odstránenie prietrže môžu ísť dolu. Slabé svaly nebudú držať vnútorné orgány, ktoré sa znova pokúsia vystúpiť cez kýlu.

Ak má pacient nadváhu, bude musieť obvaz nosiť nepretržite, až kým nebude možné vykonať operáciu.

Pri preventívnej expozícii by sa obvaz pre dospelých mal nosiť iba vo chvíľach veľkej fyzickej námahy, a to aj v prípade, že odborná činnosť pacienta je spojená so vzpieraním (stavitelia, riggers atď.).

Pás sa nasadzuje iba ležaním. Najlepšie je to okamžite po prebudení. Predbežne sa vykonáva predbežná masáž pupočnej oblasti, po ktorej sa kýla doplní. V počiatočnom štádiu sa to dá urobiť nezávisle od školiaceho kurzu, ktorý vedie ošetrujúci lekár. Na novotvar sa aplikuje hustá bandáž alebo pelot, potom sa produkt omotá okolo pásu a upevní sa pred suchým zipsom alebo inými upevňovacími prvkami. Je lepšie obliecť sila na bavlnenú bielizeň.

Odborníci sa nezhodujú na účinnosti pupočnej šnúry prietrže. Niektorí lekári sú presvedčení, že nie je potrebné odďaľovať nevyhnutnosť a odporúčame chirurgicky odstraňovať prietrž, než sa snažiť neustále ju opravovať alebo sa snaží spomaliť rýchlosť rastu. Operácia odstránenia prietrže je pomerne jednoduchá, najmä pokiaľ ide o počiatočné štádiá, a pacienti sa po jej zotavení rýchlo zotavujú a môžu použiť pupočnú šnúru len na preventívne účely..

Ako správne zvoliť a používať herniovú bandáž?

Kýla je choroba, s ktorou sa môže stretnúť každý, bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Spočíva v odchode orgánu prostredníctvom vrodeného alebo získaného otvoru. U mužov sa častejšie pozorujú trieslové kýly au detí a žien pupočné kýly. Nevyhnutným prostriedkom na prevenciu výskytu tohto nepríjemného ochorenia alebo jeho liečby je obväz hernie.

Indikácie a kontraindikácie

Bandáž prietrže môže lekár predpísať po presne stanovenej diagnóze. Liek sa používa pred chirurgickým zákrokom na oneskorenie rastu nádoru av pooperačnom období, aby sa predišlo možným komplikáciám. Je potrebné:

 • zníženie bolesti po odstránení prietrže;
 • skrátiť čas zotavenia po operácii;
 • varovania pred zvýšením rozsahu vzdelávania;
 • vyhnúť sa komplikáciám;
 • terapia a prevencia výskytu ochorenia u dieťaťa;
 • prevencia komplikácií u žien počas tehotenstva.

Ľudia, ktorí neustále čelia ťažkej fyzickej práci alebo pracujú v silových športoch, sú náchylní na hernie, sa môžu vyhnúť vážnym následkom použitia pásu..

Tento produkt však môže používať každý. Bandáž prietrže nie je povolená v nasledujúcich situáciách:

 1. Na ľudskom tele sa nachádzajú popáleniny, rany, podráždenie, kožné ochorenia (ekzém, lišajník, psoriáza), alergické vyrážky..
 2. Pozorujú sa odchýlky v činnosti srdca a krvných ciev.
 3. Patológia vnútorných orgánov, črevná obštrukcia.
 4. Existujú závažné neuralgické choroby.
 5. Renálne zlyhanie pečene odhalené.
 6. Pupočníková rana u dieťaťa sa nelieči.
 7. Prítomnosť akýchkoľvek nádorov (benígnych, malígnych).
 8. Pri prietrži je pozorovaný zápalový proces.

odrody

Bandáž je elastický pás alebo korzet, ktorý je pripevnený v oblasti vývoja prietrže, aby podporoval vnútorné orgány brucha alebo dolnej časti chrbta. Je vyrobená z kovových dosiek, ktoré sú opláštené odolným hygienickým materiálom, aby sa dali ľahko umývať bežným mydlom. Tento produkt sa ťažko nazýva liekom, ale s jeho pomocou je možné toto ochorenie pozastaviť alebo v niektorých prípadoch dokonca zastaviť. Používajte ho v pooperačnom období ako jeden zo spôsobov obnovenia ľudského tela.

Existuje mnoho odrôd:

 • proti hernii;
 • trieslová;
 • ortopedické;
 • pooperačné;
 • brucha;
 • popôrodná;
 • prenatálnej.

Všetky pevne zapadajú do tela, čím chránia svaly chrbta a brucha. Nezasahujú do pohybu, nie sú viditeľné pod oblečením a môžu sa používať doma aj na iných miestach, napríklad v práci.

Bandáž z prietrže sa vyznačuje úrovňou tuhosti:

 1. Stredne tvrdý výrobok sa používa hlavne na prevenciu zranení, podvrtnutí a vykĺbeniu. S ich pomocou sa krvný obeh zlepšuje a sú považované za otepľovanie..
 2. Výrobok s maximálnou tuhosťou je veľmi pevný podklad, ktorého komponenty sú oceľové pánty a silikónový alebo gumový krúžok. Tento typ používajte v pooperačnom období.
 3. Produkt so zvýšenou ochranou sa používa pri liečbe chorôb kĺbov a svalov. Takýto výrobok je obzvlášť odolný vzhľadom na to, že pozostáva z oceľových pletacích ihiel a lemov.

Pooperačné obväzy

Aby sa predišlo komplikáciám po chirurgickom odstránení prietrží a aby sa znížila bolesť, lekári zvyčajne predpisujú použitie pooperačného obväzu. Tento produkt je suchý zips vyrobený z odolného elastického materiálu. Počas dňa sa nosí priamo nad odevom a pred spaním sa vyberie. Tento produkt tiež chráni pred divergenciou sutúr a pred objavením sa prietrže a podporuje včasné hojenie. Môže sa používať s kýlou bielej línie brucha a niekedy počas tehotenstva.

pupočnej

Bandáž pupočnej kýly je široký alebo úzky pás so suchým zipsom alebo remienkami, ktoré pomáhajú upevniť ho v bedrovej oblasti. Produkt má tiež pelot (obmedzovač vankúšov), ktorý zabraňuje úniku z vnútorných orgánov.

Je lepšie zvoliť produkt so širokým pásom, ktorý je vyrobený z alergénneho materiálu. Pre dieťa je lepšie kúpiť výrobok na suchý zips. Preto bude pre rodičov pohodlnejšie obliecť sa a vzlietnuť.

Vďaka použitiu pásu je možné vyhnúť sa divergencii väzov pupočného prstenca a riziko porušenia sa znižuje. Možno jeho vymenovanie za ľudí s nadváhou s cieľom znížiť vnútromaternicový tlak.

Môže sa používať počas dňa nie viac ako 12 hodín, interval medzi použitím by mal byť najmenej 8 hodín. Deti, ktoré si úplne nezhojili pupočnú ranu, by nemali používať pás.

tanínová

Bandáž je široký pás s popruhmi, na ktorých je obmedzený vankúš. Počas používania sa nachádza vo výstupnej zóne prietrže. Pás vykonáva funkciu svalov trieslového prstenca, ktoré sú veľmi slabé, a tým bráni úniku vnútorných orgánov..

Použitie obväzu je možné pri kýloch v slabine, v pooperačnom období, aby sa zabránilo chorobe s konštantnou fyzickou námahou..
Je prísne zakázané používať pás v prípade zvýšeného porušenia predpisov, pretože to môže viesť k komplikáciám.

Pri výbere produktu venujte pozornosť rozmerovej mriežke. Je veľmi dôležité, aby pás dobre priliehal na telo. Nesprávne zvolená veľkosť spôsobí počas používania nepríjemnosti a nezabezpečí správny terapeutický účinok.

Bandáž na hernie bielej línie brucha

Je to pás so širokou základňou, ktorý je k telu pripevnený suchým zipsom. Je vyrobený z elastického materiálu, ktorý neobmedzuje pohyb a nespôsobuje nepohodlie. Detské obväzy môžu používať aj predčasne narodené deti.

Tento typ pásu sa používa na:

 • prevencia chorôb;
 • kýly malých rozmerov;
 • prevencia vystupovania v pooperačnom období;
 • odstránenie možnosti prietrže počas tehotenstva;
 • prevencia neustáleho vzpierania.

Bandáž nepoužívajte bez vymenovania odborníka, pretože to môže viesť k svalovej slabosti a iným komplikáciám..

Ako správne používať?

Aby použitie bandáže dosiahlo maximálny účinok, je potrebné prísne dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Veľkosť obväzu sa musí zvoliť správne. Príliš slabý alebo príliš tesný pás nebude mať pozitívny účinok a môže viesť aj ku komplikáciám.
 2. Dĺžku používania by mal určiť odborník..
 3. Aby sa predišlo alergickým reakciám alebo podráždeniu v mieste nosenia bandáže, uprednostnite modely vyrobené z hypoalergénnych materiálov..
 4. V prípade komplikácií, bolesti, odstráňte obväz a požiadajte o radu odborníka.
 5. Nepretržité používanie produktu môže viesť k úplnej strate svalového tonusu..

Podľa týchto jednoduchých pravidiel, podľa všetkých odporúčaní odborníka na použitie obväzu, môžete dosiahnuť pozitívny terapeutický účinok, vyhnúť sa komplikáciám v pooperačnom období.

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Pravidlá pre výber a nosenie herniálnej bandáže

Lekársky obväz je špeciálne ortopedické zariadenie vyrobené z elastických materiálov a pomáha udržiavať a posilňovať rôzne časti tela. Bandáž sa volí v závislosti od indikácie, cieľov, veľkosti podporovanej oblasti výlučne podľa pokynov lekára.

Obväzové prostriedky a ich typy

Pooperačná bandáž sa používa v období po chirurgických zákrokoch na udržanie svalovej hmoty a na zabránenie prolapsu vnútorných orgánov. Pomáha znižovať bolesť a pomáha obnovovať svalový tonus. Je dôležité, aby materiál, z ktorého je výrobok vyrobený, nespôsoboval miestne alergické reakcie, pretože podráždenie kože v oblasti rany významne komplikuje a predlžuje pooperačnú regeneráciu..

Existujú rôzne typy obväzov: pooperačné, panvové, obväzy pre tehotné ženy, používané pred pôrodom alebo po ňom, kĺbové. Používajú sa na údržbu: chrbtica, svaly, kĺby, brucho, stena hrudníka, panvové kosti.

Bandáž na choroby chrbtice (radikulitída, prietrž, zlomeniny) pomôže zmierniť bolesť, udržať chrbticu v správnej polohe a urýchliť rehabilitáciu. Korzet pre kýlu chrbtice je pohodlný a efektívny spôsob, ako udržať poškodenú oblasť v stabilnom stave.

Materská bandáž pomáha udržiavať panvové orgány, brucho, chrbticu a panvové kosti. To má pozitívny vplyv na tehotenstvo a po pôrode..

Prietržový obväz hernie zabraňuje strate kýly panvy. Výrobky tohto druhu by mali byť čo najpohodlnejšie a neviditeľné pod akýmkoľvek oblečením..

Indikácie použitia a pravidlá používania

Samostatnú skupinu elastických pásov tvoria takzvané hernie alebo kýlové obväzy. Tieto pásy sa dajú použiť na ingvinálne, pupočné kýly a kýly bielej línie brucha..

Herniový bandáž sa používa na profylaxiu, ošetrenie kýly a po operáciách na ich redukciu. Každý typ patológie používa svoj vlastný typ elastických pásov a obväzov. Bandáž určená na ingínové prietrže nie je preto vhodná na udržiavanie brušných orgánov.

Účelom herniovej bandáže je podporovať a zabrániť vnútorným orgánom vyčnievať cez herniovú bránu. Preto by mala byť dostatočne pevne pripevnená k telu a mala by dobre držať dieru, aby zabránila vypadnutiu herniového vaku.

Po chirurgickom zákroku je potrebné prietrž hernie nosiť niekoľko dní (trvanie určí lekár na základe individuálnych charakteristík pacienta). Elastický pás pomôže predchádzať rozvoju pooperačných komplikácií - divergencii švov, opakovanému prolapsu orgánov a tiež posilneniu brušnej steny. S jeho pomocou bude doba zotavenia po operácii oveľa rýchlejšia a ľahšia..

Bandáž prietrže sa môže navyše použiť na prípravu na chirurgický zákrok alebo na prevenciu straty prietrže pred chirurgickým zákrokom.

Kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia

Elastický pás môže predpísať iba lekár, pretože pri jeho používaní existuje niekoľko kontraindikácií:

 1. Znížená regeneračná kapacita tkanív. Nosenie korzetu v takom prípade inhibuje hojenie rán a predlžuje pooperačné obdobie.
 2. Onkologické procesy.
 3. Dermatitída a iné kožné patológie v mieste aplikácie výrobku.
 4. Strangulovaná prietrž (hrozba vytlačenia krvných ciev a upustenia orgánov, čo môže viesť k nekróze).

Dĺžku používania obväzu môže určiť iba lekár. V žiadnom prípade sa však tento produkt nesmie nosiť dlhšie ako jeden rok. Môžete chodiť s elastickým pásom po určitý počet hodín denne, včas ho odobrať, aby ste podporili časť tela a odpočinuli si..

Aby ste nepocítili nepohodlie a nepohodlie, mali by ste si správne zvoliť model a veľkosť, venovať pozornosť materiálom, z ktorých je vyrobený, vybrať výrobok v súlade s obvodom brucha. Na jednej strane by pás nemal silno stlačovať žalúdok, a na druhej strane je jeho účelom pevne držať orgány a svaly..

Univerzálny obväz proti hernii

Jedná sa o elastický pás nastaviteľný na hustotu. Je vyrobený z polyesteru, karafy, polyamidu, zdravotníckej gumy a odnímateľný pelot je pripevnený k pletenému materiálu a je vybavený špeciálnymi zapínadlami. Pás K-600 je regulovaný pomocou špeciálnej odnímateľnej pásky, nespôsobuje podráždenie a je priedušný.

Model K-600 sa používa po chirurgických zákrokoch na prednej brušnej stene, aby sa zabránilo tvorbe hernií. Prispieva k priaznivému uzdraveniu, zníženiu bolesti, hojeniu rán a uzdraveniu po operácii. Produkt je zvlášť účinný pri prevencii tvorby prietrží na prednej brušnej stene..

Bandáž K-600 noste iba pri ležaní na chrbte. Pás môžete pripevniť priamo na telo, na obväz alebo spodnú bielizeň. Trvanie a spôsob nosenia určuje lekár na základe individuálnych charakteristík zdravia pacienta a napraviteľného patologického procesu.

Použitie obväzu samozrejme nie je jediným spôsobom liečby a prevencie prietrže a iných chorôb. Jej nosenie však výrazne uľahčuje priebeh choroby, zotavenie v pooperačnom období a pomáha predchádzať prípadom komplikácií a relapsov..

Existuje mnoho označení na nosenie obväzov. Odporúča sa nosiť po operácii, aby sa zabránilo tvorbe prietrže, a nosia sa, ak je telo náchylné na ich tvorbu, ako aj pri výraznej fyzickej námahe. Predtým, ako si kúpite takéto zariadenie, musíte vedieť, ako si ho vybrať a ako ho umiestniť. Hodnotenie najlepších herniových obväzov vám pomôže pri výbere toho správneho modelu..

S ktorým špecialistom by sa mala liečiť kýla?

Vzhľad pupočnej kýly môže byť podozrivý z mierneho vydutia pupka. Tento symptóm je jasne viditeľný a je charakteristický pre túto chorobu. Vydutie môže mať rôzne veľkosti. V počiatočnom štádiu vývoja choroby je nenápadná a v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľná. Ak je prietrž zahájená a liečba nebola vykonaná, potom je výčnelok veľmi veľký.

Ďalším spôsobom, ako rozpoznať prietrž, je kašeľ tým, že položíte dlaň na vyčnievajúcu oblasť na bruchu. Potom je cítiť charakteristický tlak.

Liečba tohto ochorenia u dospelých sa uskutočňuje výlučne chirurgickým zákrokom. Preto je potrebné poradiť sa s chirurgom. Operácie sa vykonávajú rôznymi spôsobmi v závislosti od umiestnenia a charakteristík výčnelku..

Ak kýla nie je narušená, operácia sa vykonáva podľa plánu, pričom pacient je umiestnený v nemocnici vopred. V takom prípade je potrebné začať s liečbou čo najskôr, aby sa minimalizovali riziká a komplikácie..

Kýla u malých detí je pomerne častým javom. Na rozdiel od dospelých je však liečba detí konzervatívna. Dôvodom je to, že pupočníkový krúžok u malého dieťaťa do piatich rokov môže rásť sám. Preto sa odporúča deťom do 6 rokov nosiť obväz. Zariadenie zabraňuje vyčnievaniu čreva pomocou špeciálneho herniálneho obmedzovača a neumožňuje zovretie herniálneho vaku. V dôsledku toho pupočníkový krúžok vo väčšine prípadov prerastie v detstve.

Účel obväzu

Hlavnou funkčnou úlohou tohto zariadenia je podpora orgánov, ktoré majú sklon vypadávať. Jeho ďalším účelom je pôsobiť proti ďalšiemu vývoju choroby.
Lekár zvyčajne predpisuje obväz, ktorý má nosiť, aby sa predišlo komplikáciám, ako je rast veľkosti novotvaru alebo jeho zovretie, keď sa svaly brušnej steny napnú. Prístroj má jemný nastavovací účinok na problémový orgán a preberá funkciu podopretia svalov. To umožňuje zabrániť napínaniu spojivového tkaniva a rastu veľkosti brány prietrže.

Na použitie prietrže prietrže existujú nasledujúce indikácie:

 • na prevenciu patologického stavu, ak existuje predispozícia k vyčnievaniu;
 • tehotenstva;
 • výrazná fyzická námaha;
 • chirurgické odstránenie výčnelku, aby sa zabránilo recidíve a zmiernil bolesť.

Prekážkou pri použití bandážového korzetu je:

 • porušenie integrity dermy v oblasti nárazu bandáže;
 • kožné choroby;
 • choroby srdca a ciev;
 • zhubné nádory.

Korzet by sa nemal nosiť v konečných štádiách choroby. To iba oslabuje svaly pobrušnice a vyvoláva zväčšenie patológie.

Úlohy, ktoré je potrebné riešiť pomocou obväzového pásu

Nosením špeciálneho korzetu môžete výrazne vylepšiť tón svalov brušnej steny. Pás tiež stimuluje krvný obeh vnútorných orgánov, čím urýchľuje ich regeneráciu.

Na obväzový pás sú všité špeciálne vankúšiky zvané peloty. Vďaka nim sa vykonáva lokálny účinok na prietržový nádor, ktorý poskytuje terapeutický účinok. Ak sú na korzete výstužné rebrá, chrbtica dostáva ďalšiu podporu, svaly zlepšujú svoj tonus, prietrž znižuje jej rast, pretože ju obmedzuje pás..

Nosenie korzetu bandáže po operácii vám umožňuje zrýchliť a uľahčiť rehabilitáciu. Prvky obväzu tlačia na bolesť a nedovoľujú vytvorenie nového výčnelku. Okrem toho toto zariadenie inhibuje nezrovnalosť pooperačného švu.

Druhy obväzov

V medicíne sa rozlišuje niekoľko typov výčnelkov. Z tohto dôvodu sú hernia pásy odlišné.

Umbilikálny obväz je vyrobený vo forme pásu z hustej, ale elastickej látky. Má šírku najmenej 20 cm, má ochranné popruhy a zámky. Tento pás zabraňuje tvorbe a zovretiu prietrže, zvyčajne sa používa po operácii. Na výrobu týchto zariadení sa používajú vysoko kvalitné hypoalergénne tkaniny s priedušnými vlastnosťami..

Inguinálny obväz je vyrobený vo forme úzkej napínacej pásky, ktorá je vybavená popruhmi a vreckami na umiestnenie pelotov. Takéto zariadenia sa používajú tak na liečenie existujúcej prietrže, ako aj na zníženie rizika jej vzniku. Dizajn je jedinečne navrhnutý a používa sa na rôznych miestach vydutia. Podobné vzory sú ženské alebo mužské a líšia sa tvarom. Takýto pás pritláča oblasť trieslového alebo femorálneho kanála a bráni orgánom opúšťať.

Bandáž brucha je vyrobená vo forme pásu veľkej šírky s tesnením na bruchu. Na jeho prispôsobenie sa používa elastická tkanina so špeciálnymi vložkami. Umožňuje korzetu priliehať na telo. Podobné zariadenie je predpísané na nosenie po chirurgickom odstránení výčnelku.

Oddelene sú prenatálne obväzy izolované počas tehotenstva. Prispievajú k podpore brucha a zachovávajú si prietrž bez toho, aby významne ovplyvnili vývoj plodu..

Pooperačné obväzy sú navyše vybavené upevňovacími prvkami, ktoré držia štruktúru na hrudi. Takéto korzety neovplyvňujú brucho, znižujú bolesť a zmierňujú stres na existujúcich stehoch, nedovoľujú opätovný výskyt prietrže.

Panvový obväz je vyrobený vo forme úzkeho pásu a je doplnený trieslovými pásikmi. Toto zariadenie zmierňuje bolesť a zabraňuje ďalšiemu rozvoju choroby..

Detské obväzy sú navrhnuté tak, aby bránili rastu vydutia. Na výrobu tohto korzetu sa zvyčajne používajú iba vysoko kvalitné hypoalergénne tkanivá, ktoré nespôsobujú dieťaťu úzkosť. Detské modely sú určené pre novorodencov a predškolákov.

Ako si vybrať správny obväz

Chodiť do lekárne alebo do špecializovaného obchodu na obväz by sa malo uskutočniť po konzultácii s lekárom. Špecialista musí predpísať požadovaný typ zariadenia s ohľadom na existujúcu diagnózu. Je dôležité brať do úvahy nielen šírku pásu, ale aj silu vyvíjaného tlaku a spoľahlivosť upevnenia..

Pri kúpe obväzu musíte vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • Je potrebné skontrolovať použiteľnosť všetkých upevňovacích prvkov a zámkov. Nemalo by dôjsť k spontánnemu odomknutiu.
 • Bandážová tkanina musí byť priedušná. Ďalšou výhodou bude špeciálna antiseptická impregnácia.
 • Šírka pásu musí byť zvolená na základe konkrétneho tvaru pacienta. Pri širokom páse bude stupeň fixácie výčnelku malý, a ak je úzky, bude na peritoneum silný tlak..
 • Zariadenie by sa malo pred zakúpením merať, aby ste sa uistili, že ste v pohodlí. Švy by sa nemali trieť, peloty by mali byť umiestnené správne. Bude pravda, že zmeriame rôzne modely, aby sme vybrali najpohodlnejšiu možnosť.
 • Jednou z dôležitých charakteristík je nenápadné umiestnenie pásu pod oblečením. Táto vlastnosť má zariadenia vyrobené vo forme plaveckých kmeňov.
 • Je potrebné zvoliť správnu veľkosť pásu. Zohľadnite pri tom merania bokov a pásov, ktoré určujú rozmer. Pri výbere ingvinálneho zariadenia musíte zvážiť ďalšie dimenzie.

Aby produkt mohol slúžiť dlhú dobu, musí sa o neho náležite starať. Preto aj v lekárni je potrebné oboznámiť sa so základnými pravidlami čistenia alebo umývania, ak to nie je zakázané. Modely, ktoré sa neumývajú, by mali byť umiestnené v špeciálnom odnímateľnom kryte, ktorý zabraňuje kontaminácii. Zvyčajne sa vyrába z tkaniny príjemnej pre pokožku..

Pred nákupom musíte bezpodmienečne požiadať o dostupnosť špeciálnych certifikátov a iných dokumentov, ktoré by potvrdili kvalitu produktu.

Ako používať obväz

Pri ležaní noste podporné zariadenie. Táto poloha umožňuje uvoľnenie svalov, čo pomáha zmenšiť prietrž. Pred nasadením bandáže masírujte žalúdok v blízkosti pupka hladkými pohybmi, položte pelot na vyčnievajúcu oblasť a opatrne umiestnite nádor na miesto. Potom musí byť pás omotaný okolo tela a zaistený vpredu pomocou upevňovacieho prvku.

Bandáž je možné nosiť cez deň, ale nie dlhšie ako niekoľko hodín. Po vybratí zariadenia je potrebné ľahko masírovať žalúdok bez ovplyvnenia vyčnievajúcej oblasti.

Dĺžku nosenia korzetu určuje ošetrujúci lekár. Pred operáciou prietrže sa musí prístroj neustále používať. Potom sa použitie podpory odporúča iba počas prvých dvoch mesiacov. Zároveň je potrebné každé 3-4 hodiny nepretržitého nosenia odstrániť a dať telu trochu odpočinku. Inak sa svaly pobrušnice oslabia a nebudú mať orgány, čo prispieva k relapsu choroby..

Počas celého roka je možné aktívne využívať akýkoľvek obväz. Potom sa elasticita tkaniva zníži. To spôsobí posun pracky a pás prestane efektívne pracovať..

Zoznam najlepších obväzov pre deti na liečbu kýly

Dojčatá vo veku do 1 roka by sa mali pediatrovi predkladať každý mesiac. Ak sa pri vyšetrení zistí prietrž alebo ak odborník zistí, že je dieťaťu predisponované, predpíše sa použitie špeciálneho obväzu..

Tento pás je vyrobený z materiálov, ktoré sú príjemné pre pokožku a nevyvolávajú alergie. Dĺžka nosenia herniovej bandáže je individuálne regulovaná s ohľadom na stav dieťaťa.

Tento obväz je vyrobený v Nemecku a je odporúčaný pre deti od narodenia do troch rokov. Pás je vybavený guľatým pelotom, ktorý zohľadňuje anatomické vlastnosti pupka u dieťaťa. Pri nosení bude liečivý účinok zrejmý už od prvých dní. Tento obväz sa môže použiť ako na liečenie existujúcej prietrže, tak na potlačenie jej tvorby.

Nevýhodou je, že chrbát bandáže nie je široký. Keď je dieťa v pohybe, môže sa hnevať a spôsobiť úzkosť. Naviac môže byť obväz posunutý a musí byť neustále opravený. Z dôvodu pohodlia sa odporúča nosiť opasok cez odev..

 • univerzálny model;
 • vhodné pre rôzne vekové kategórie;
 • príjemné pre tkanivo tela;
 • ako súčasť komplexného zaobchádzania vykazuje dobrý výsledok;
 • môžu byť použité na prevenciu.
 • drahé obväzy;
 • úzka časť chrbta sa stáča;
 • môže posunúť.

Priemerná cena modelu je 1040 rubľov.

Mužský obväz na slabinovú prietrž

Mužský obväz na slabinovú prietrž je lekársky pás vyrobený z elastických materiálov a vybavený špeciálnymi zariadeniami, ktoré ho upevňujú na tele pacienta. Stáva sa to jednostranne a obojstranne. Jeho nosenie je indikované na prevenciu tvorby trieslovej prietrže a na prevenciu komplikácií vo fáze predoperačnej prípravy aj počas pooperačnej rehabilitácie. Výber veľkosti obväzu závisí od obvodu bokov pacienta a modelu od odporúčaní odborníka.

Prečo potrebujem kýlu?

Herniálny obväz sa používa u mužov s trieslovými kýlami - patologický výčnelok pobrušnice do dutiny trieslového kanálika, cez ktorý prechádza spermatická šnúra. Kýla tejto lokalizácie môže byť vrodená a získaná. Prvý sa vytvorí, keď kanál, ktorým semenník počas vnútromaternicového vývoja zostupuje do mieška, sa nepremnožuje v čase narodenia plodu. Druhým je výsledok zvýšeného vnútrobrušného tlaku a slabej rezistencie tkaniva vo trieslovom kanáli.

Prítomnosť hernie prolapsu brušných orgánov akéhokoľvek pôvodu vyžaduje chirurgické ošetrenie. Posilnenie svalového korzetu vo trieslovom kanáli pred a po operácii sa vykonáva pomocou bandáže.

Správne zvolený pás je potrebný na:

 • prevencia rastu prietrže pri príprave na chirurgický zákrok;
 • predchádzanie porušovaniu prietrže pri plánovaní chirurgického zákroku;
 • zníženie bolesti a urýchlenie procesu hojenia v pooperačnom období;
 • stabilizácia stavu a udržiavanie obvyklého životného štýlu, keď nie je možná chirurgická korekcia hrudného výčnelku;
 • prevencia tvorby prietrže pri výkonových športoch, výkon ťažkej fyzickej práce.

Dizajn pása prietržovej hernie

Mužský trieslový obväz je ortopedický výrobok vyrobený z elastických hypoalergénnych materiálov. Pozostáva z niekoľkých povinných častí.

Je vyrobená zo špeciálnych elastických materiálov (štruktúrovaný polyester, elastodién atď.), Ktoré umožňujú, aby sa pás pohodlne prilepil na telo a prispôsobil sa individuálnym charakteristikám postavy. Predstavuje základ dizajnu, zapínaný sponami, má vrecká na peloty a stuhy, ktoré regulujú hustotu fixácie pelotov.

Gombíky alebo textilné zipsy (suchý zips, suchý zips), v závislosti od modelu výrobku, predné, zadné, bočné. Umožňuje pevne pripevniť pás na bokoch.

Špeciálne tesnenie (vankúš, vložka, obmedzovač) je umiestnené v oblasti prestaviteľnej kýly, pripevnené suchým zipsom alebo vložené do špeciálneho vrecka. Je vyrobená z polyuretánovej peny, silikónu a ďalších materiálov, umožňuje miestne stlačenie. Je umiestnená vľavo, vpravo alebo v rovnakom čase od dvoch strán.

Reguluje tlak peloty na trieslovinu. V závislosti od modelu môže byť jednostranný alebo obojstranný. Prešiel rozkrokom a pripevnený vpredu alebo zozadu na bandážovom páse.

Existujú modely herniálnej bandáže vyrobené vo forme plaveckých kmeňov. Každý pacient si vyberie najvhodnejšiu možnosť pre seba..

Odrody mužských herniových obväzov

Pánsky pás hernie pre mužov je:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • jednostranný univerzálny;
 • bilaterálne;
 • univerzálny obojstranný.

V prvých dvoch modeloch sú vrecká na pelety a upevňovací popruh k dispozícii iba na jednej, pravej alebo ľavej strane. V jednostrannom univerzálnom obväze môže byť pelot vložený do jednej z dvoch vreciek a z oboch strán je pripevnená odnímateľná páska na upevnenie. Obojstranná mužská kýlová obväz hernie je vybavená dvoma pelotmi, dvoma stuhami a má pár vreciek na vložky. Získava sa jednostrannými a bilaterálnymi kýlami..

Posledným modelom v zozname je obojstranný pás hernie univerzálneho vzoru, ktorý môžu používať muži aj ženy. Inguinálne herniálne výčnelky, jednostranné alebo obojstranné - indikácia použitia takého pásu u mužov, ženských femorálnych hernií - u žien.

Pravidlá výberu

Ortopedické výrobky je potrebné nakupovať v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach. Predpis nie je potrebný, vyžaduje sa však odborná pomoc. Iba lekár môže poskytnúť správne odporúčania týkajúce sa modelu a pravidiel používania zariadenia. U každého pacienta je pevnosť upevnenia pásu, podmienky a čas jeho nosenia rôzne.

Pri nákupe prietrže prietrže by sa malo brať do úvahy niekoľko charakteristík.

V prípade jednostrannej prietrže by sa mal jednostranný model získať bez preplatenia univerzálnej možnosti. Na zabránenie prietrže používajte obojstranné vzory pásov.

Základ obväzu by mal byť vyrobený z materiálov, ktoré sú dobre priedušné, absorbujú vlhkosť a nespôsobujú alergické prejavy. Pás a pásy musia byť elastické, ale zároveň si musia zachovať svoj tvar a pri používaní sa nesmú napnúť.

Univerzálne zapínadlá sú textilné zapínanie alebo suchý zips. Sú spoľahlivé a ľahko ovládateľné. Na tlačidlách sú modely. Mali by sa uprednostniť možnosti, ktoré sú pre pacienta s denným použitím najvhodnejšie..

Výber správnej veľkosti je najdôležitejšou podmienkou efektívnosti obväzu. Malo by sa to robiť na základe merania obvodu stehna muža v centimetroch. Veľkostná stupnica umožňuje získať produkt od pacientov s rôznou postavou a hmotnosťou. Veľkosť je obzvlášť dôležitá pri kúpe produktu vyrobeného vo forme plávajúcich kmeňov.

Zo širokého spektra farebných roztokov sa výber musí zastaviť na modeloch vhodných pre pacienta podľa nasledujúcich kritérií: praktickosť, neviditeľnosť pri nosení. Najbežnejšie farby výrobkov: biela, béžová, šedá, čierna. Niektorí výrobcovia môžu mať dlhšiu škálu farieb..

Zakúpením samčieho pása pre trieslovinu prietrže nebude zbytočné oboznámiť sa s osvedčením o kvalite tovaru. Súlad deklarovaných charakteristík výrobku so skutočnými parametrami môže zaručiť iba spoľahlivý výrobca..

Pravidlá nosenia prietrže prietrže

Ak chcete použiť lekársky ortopedický pásový kýl, mali by ste ho nosiť:

 • po úplnom znížení herniálneho výčnelku;
 • na tele alebo na spodnom prádle;
 • v ležiacej polohe;
 • na rovnom tvrdom alebo polotuhom povrchu.

Zvyčajne je pri úplnom výdychu pás napnutý tak, aby pohodlne priliehal k telu, a potom sa fixuje v tejto polohe pomocou upevňovacích prvkov. Popruhy alebo pásky, regulujúce tlak pelotov v trieslovej oblasti, prechádzajú rozkrokom a fixujú sa v nastavovačoch pásov. Tlak by mal byť minimálny, ale dostatočný na spoľahlivú fixáciu prietrže v nastavenom stave.

Je nevyhnutné, aby sa pelot nachádzal presne v oblasti vyčnievania, prispôsobil sa mu tvar a úplne ho zakryl. Ak pri malých herniách nie je potrebné výrazné stlačenie, môže byť pelot nahradený vatovým tampónom požadovanej veľkosti..

Pri nosení herniového pásu by pocit tesnosti v bokoch nemal byť sprevádzaný narušením prísunu krvi do mäkkých tkanív, nepohodlím v oblasti slabín alebo podráždením alebo traumatom na koži v miešku. Pás sa nenosí dlhšie ako 12 - 16 hodín denne. Najčastejšie to znamená denné použitie a odstránenie pred spaním. Konkrétne odporúčania poskytne odborník.

Podmienky používania

Presné odporúčania pre starostlivosť o obväz sú uvedené výrobcom produktu. Štandardné podmienky používania zahŕňajú:

 • umývanie rúk v teplej vode;
 • použitie kvalitných detergentov;
 • s výnimkou bielenia, žehlenia;
 • zabránenie krúteniu, točeniu v bubne;
 • narovnal vyschnutie zo zdrojov tepla.

Moderné modely nezasahujú do žiadnej odbornej činnosti ani do hygienických postupov, dajú sa použiť pri plávaní v bazéne a pri mori. Po morskej vode je potrebné opláchnuť čistú tečúcu vodu..

Kontraindikácie hernie inguinal ortéza

Nosenie mužského ortopedického pásu má obmedzenia. Kontraindikácie sú:

 • hernia prietrže;
 • zvýšená citlivosť na materiály výrobku;
 • kožné choroby;
 • porušenie integrity kože v stehnách, slabine.

Pri odevoch nie je viditeľná hernálna obväzová tkanina, pohodlná, výrazne urýchľuje rehabilitáciu po chirurgickom zákroku, zabraňuje rozvoju komplikácií a bráni tvorbe hernie u ľudí, ktorí sú náchylní na jej formovanie. To všetko sa však stáva, ak je správne vybraný a opotrebovaný, čo je možné iba po konzultácii s odborníkom.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia „Všeobecné lekárstvo“.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

Zubný kaz je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať..

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Zdravý chrbát je dar osudu, ktorý sa musí veľmi starostlivo uchovávať. Ale ktorý z nás myslí na prevenciu, keď sa nič neobťažuje! Nie sme len.

Ako správne zvoliť a používať herniovú bandáž?

Kýla je choroba, s ktorou sa môže stretnúť každý, bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Spočíva v odchode orgánu prostredníctvom vrodeného alebo získaného otvoru. U mužov sa častejšie pozorujú trieslové kýly au detí a žien pupočné kýly. Nevyhnutným prostriedkom na prevenciu výskytu tohto nepríjemného ochorenia alebo jeho liečby je obväz hernie.

Indikácie a kontraindikácie

Bandáž prietrže môže lekár predpísať po presne stanovenej diagnóze. Liek sa používa pred chirurgickým zákrokom na oneskorenie rastu nádoru av pooperačnom období, aby sa predišlo možným komplikáciám. Je potrebné:

 • zníženie bolesti po odstránení prietrže;
 • skrátiť čas zotavenia po operácii;
 • varovania pred zvýšením rozsahu vzdelávania;
 • vyhnúť sa komplikáciám;
 • terapia a prevencia výskytu ochorenia u dieťaťa;
 • prevencia komplikácií u žien počas tehotenstva.

Ľudia, ktorí neustále čelia ťažkej fyzickej práci alebo pracujú v silových športoch, sú náchylní na hernie, sa môžu vyhnúť vážnym následkom použitia pásu..

Tento produkt však môže používať každý. Bandáž prietrže nie je povolená v nasledujúcich situáciách:

 1. Na ľudskom tele sa nachádzajú popáleniny, rany, podráždenie, kožné ochorenia (ekzém, lišajník, psoriáza), alergické vyrážky..
 2. Pozorujú sa odchýlky v činnosti srdca a krvných ciev.
 3. Patológia vnútorných orgánov, črevná obštrukcia.
 4. Existujú závažné neuralgické choroby.
 5. Renálne zlyhanie pečene odhalené.
 6. Pupočníková rana u dieťaťa sa nelieči.
 7. Prítomnosť akýchkoľvek nádorov (benígnych, malígnych).
 8. Pri prietrži je pozorovaný zápalový proces.

odrody

Bandáž je elastický pás alebo korzet, ktorý je pripevnený v oblasti vývoja prietrže, aby podporoval vnútorné orgány brucha alebo dolnej časti chrbta. Je vyrobená z kovových dosiek, ktoré sú opláštené odolným hygienickým materiálom, aby sa dali ľahko umývať bežným mydlom. Tento produkt sa ťažko nazýva liekom, ale s jeho pomocou je možné toto ochorenie pozastaviť alebo v niektorých prípadoch dokonca zastaviť. Používajte ho v pooperačnom období ako jeden zo spôsobov obnovenia ľudského tela.

Existuje mnoho odrôd:

 • proti hernii;
 • trieslová;
 • ortopedické;
 • pooperačné;
 • brucha;
 • popôrodná;
 • prenatálnej.

Všetky pevne zapadajú do tela, čím chránia svaly chrbta a brucha. Nezasahujú do pohybu, nie sú viditeľné pod oblečením a môžu sa používať doma aj na iných miestach, napríklad v práci.

Bandáž z prietrže sa vyznačuje úrovňou tuhosti:

 1. Stredne tvrdý výrobok sa používa hlavne na prevenciu zranení, podvrtnutí a vykĺbeniu. S ich pomocou sa krvný obeh zlepšuje a sú považované za otepľovanie..
 2. Výrobok s maximálnou tuhosťou je veľmi pevný podklad, ktorého komponenty sú oceľové pánty a silikónový alebo gumový krúžok. Tento typ používajte v pooperačnom období.
 3. Produkt so zvýšenou ochranou sa používa pri liečbe chorôb kĺbov a svalov. Takýto výrobok je obzvlášť odolný vzhľadom na to, že pozostáva z oceľových pletacích ihiel a lemov.

Pooperačné obväzy

Aby sa predišlo komplikáciám po chirurgickom odstránení prietrží a aby sa znížila bolesť, lekári zvyčajne predpisujú použitie pooperačného obväzu. Tento produkt je suchý zips vyrobený z odolného elastického materiálu. Počas dňa sa nosí priamo nad odevom a pred spaním sa vyberie. Tento produkt tiež chráni pred divergenciou sutúr a pred objavením sa prietrže a podporuje včasné hojenie. Môže sa používať s kýlou bielej línie brucha a niekedy počas tehotenstva.

pupočnej

Bandáž pupočnej kýly je široký alebo úzky pás so suchým zipsom alebo remienkami, ktoré pomáhajú upevniť ho v bedrovej oblasti. Produkt má tiež pelot (obmedzovač vankúšov), ktorý zabraňuje úniku z vnútorných orgánov.

Je lepšie zvoliť produkt so širokým pásom, ktorý je vyrobený z alergénneho materiálu. Pre dieťa je lepšie kúpiť výrobok na suchý zips. Preto bude pre rodičov pohodlnejšie obliecť sa a vzlietnuť.

Vďaka použitiu pásu je možné vyhnúť sa divergencii väzov pupočného prstenca a riziko porušenia sa znižuje. Možno jeho vymenovanie za ľudí s nadváhou s cieľom znížiť vnútromaternicový tlak.

Môže sa používať počas dňa nie viac ako 12 hodín, interval medzi použitím by mal byť najmenej 8 hodín. Deti, ktoré si úplne nezhojili pupočnú ranu, by nemali používať pás.

tanínová

Bandáž je široký pás s popruhmi, na ktorých je obmedzený vankúš. Počas používania sa nachádza vo výstupnej zóne prietrže. Pás vykonáva funkciu svalov trieslového prstenca, ktoré sú veľmi slabé, a tým bráni úniku vnútorných orgánov..

Použitie obväzu je možné pri kýloch v slabine, v pooperačnom období, aby sa zabránilo chorobe s konštantnou fyzickou námahou..
Je prísne zakázané používať pás v prípade zvýšeného porušenia predpisov, pretože to môže viesť k komplikáciám.

Pri výbere produktu venujte pozornosť rozmerovej mriežke. Je veľmi dôležité, aby pás dobre priliehal na telo. Nesprávne zvolená veľkosť spôsobí počas používania nepríjemnosti a nezabezpečí správny terapeutický účinok.

Bandáž na hernie bielej línie brucha

Je to pás so širokou základňou, ktorý je k telu pripevnený suchým zipsom. Je vyrobený z elastického materiálu, ktorý neobmedzuje pohyb a nespôsobuje nepohodlie. Detské obväzy môžu používať aj predčasne narodené deti.

Tento typ pásu sa používa na:

 • prevencia chorôb;
 • kýly malých rozmerov;
 • prevencia vystupovania v pooperačnom období;
 • odstránenie možnosti prietrže počas tehotenstva;
 • prevencia neustáleho vzpierania.

Bandáž nepoužívajte bez vymenovania odborníka, pretože to môže viesť k svalovej slabosti a iným komplikáciám..

Ako správne používať?

Aby použitie bandáže dosiahlo maximálny účinok, je potrebné prísne dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Veľkosť obväzu sa musí zvoliť správne. Príliš slabý alebo príliš tesný pás nebude mať pozitívny účinok a môže viesť aj ku komplikáciám.
 2. Dĺžku používania by mal určiť odborník..
 3. Aby sa predišlo alergickým reakciám alebo podráždeniu v mieste nosenia bandáže, uprednostnite modely vyrobené z hypoalergénnych materiálov..
 4. V prípade komplikácií, bolesti, odstráňte obväz a požiadajte o radu odborníka.
 5. Nepretržité používanie produktu môže viesť k úplnej strate svalového tonusu..

Podľa týchto jednoduchých pravidiel, podľa všetkých odporúčaní odborníka na použitie obväzu, môžete dosiahnuť pozitívny terapeutický účinok, vyhnúť sa komplikáciám v pooperačnom období.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dátum uverejnenia článku: 29/01/2015Dátum aktualizácie článku: 02/01/2020Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?