loader

Ako plávať v bazéne s kýlou chrbtice

Plávanie je skvelý šport. Je to dobré pre zdravie, pre krásu postavy, ale len málo ľudí vie, že plávanie s kýlou bedrovej chrbtice pomáha zmierňovať bolesť a uvoľňovať svaly chrbta..

Prečo sa vyskytujú bolesti chrbta

Väčšinu času počas dňa človek trávi vo zvislej polohe. Chodí, sedí, stojí a v tomto okamihu je chrbtica ovplyvnená atmosférickým tlakom a gravitačnou silou. Situácia sa zhoršuje, ak má osoba nadmernú telesnú hmotnosť, potom sa zaťaženie chrbtice niekoľkokrát zvyšuje.

V dôsledku nadmerného zaťaženia sa priestor medzi diskami zužuje, disky sú komprimované a jadro buničiny je posunuté v ľubovoľnom smere. Proces jeho premiestnenia sa nazýva výstupok. Tento proces je sprevádzaný silnou bolesťou, zvieraním nervových koreňov a prejavuje sa neurologickými príznakmi..

Ak sa fyzická aktivita v tomto okamihu nezastaví, zničí sa želatínové jadro, ktoré inhibuje výčnelok. Tak sa vytvorí medzistavcová prietrž.

liečba

Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa liekovú terapiu, fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáže, akupunktúru. Nepostrádateľným nástrojom na zbavenie sa bolesti bude aj plávanie prietrže lumbálnej chrbtice.

Lekár predpíše hlavné metódy a lieky na liekovú terapiu a dodržiavanie prísnych odporúčaní je hlavnou zárukou úspechu v liečbe. Po celú dobu liečby, ako aj po nej, je potrebné kontrolovať záťaž chrbtice. Ako však možno počas liečby posilniť svaly chrbta, zatiaľ čo fyzická aktivita musí byť obmedzená? Najlepšie možnosti budú terapeutická gymnastika a plávanie. Podrobnejšie by sa malo zvážiť kúpanie prietrže lumbálnej chrbtice..

plávanie

Voda významne znižuje telesnú hmotnosť osoby, a preto sa znižuje dynamické zaťaženie chrbtice. V dôsledku toho je tlak na medzistavcové platničky znížený. Počas tried sa posilňujú všetky svalové skupiny, aktivujú sa svaly chrbta a pohyby tela v bazéne prispievajú k napínaniu chrbtice, čo samo osebe predstavuje terapeutický účinok..

Metódy výcviku vo vode

Pri začatí kurzu v bazéne sa musíte riadiť hlavným pravidlom - každý tréning v bazéne musí začať suchým tréningom. Suché cvičenie je navrhnuté tak, aby svaly mali čas na zahriatie. Takéto zahrievanie pomôže zvýšiť krvný obeh, zahriať svaly, dodá energiu a bude mať zrejmé výhody pri príprave na plávanie. Veľmi opatrne ponorte do vody hladkými pohybmi.

Základné štýly

Terapeutické kúpanie s kýlou chrbtice umožňuje takmer všetky štýly, ale uprednostňovať by sa malo toto:

Štýl motýľov nie je určený pre pacientov, ktorí majú problémy s chrbtom. Tento štýl je pomerne zložitý a je vhodný iba pre tých, ktorí sa venujú profesionálnemu plávaniu. Tento štýl sa navyše vyznačuje veľmi ostrými pohybmi a vyšším zaťažením chrbtice. Pri ostrých pohyboch zametania pri plávaní motýľových škvŕn je možné nadmerné namáhanie dolnej časti chrbta, čo je hlavnou kontraindikáciou v prítomnosti patológie chrbtice, najmä pri medzistavcovej prietrži.

 1. prsia

Štýl prsníka sa odporúča pri skolióze, osteochondróze, lordóze a prietržoch bedrovej chrbtice. Prsia sú pokojnou technikou plávania, pohyb vody nastáva pomerne pomaly, ale pri patológiách chrbtice, najmä pri medzistavcových prietržoch, nie je potrebná rýchlosť plávania. Plávanie v tomto štýle nezaberá veľa energie od človeka a dáva mu príležitosť venovať veľa času výcviku na vode. Na dosiahnutie dobrého účinku tréningu musíte pracovať súčasne s pomocou všetkých svalov tela a chrbát udržiavať v horizontálnej polohe..

Odporúča sa, keď je telo už po liečbe dostatočne silné a je pripravené na veľkú fyzickú námahu. Táto skutočnosť sa vysvetľuje skutočnosťou, že plazenie je v technológii rýchle a energické a vyžaduje si vynaloženie svalovej námahy. Ak má pacient oslabený svalový tonus a problémy s dýchaním, musí byť opatrný pri plávaní plazenia.

Najpohodlnejšia a teda najúčinnejšia forma plávania je štýl na chrbte. Svaly počas cvičenia dostávajú rovnaké zaťaženie vo všetkých oddeleniach a prakticky nemá negatívny vplyv na stavcové platničky. Pri plávaní na chrbte sú zapojené všetky svaly tela. Ak sa vyhnete nadmernému zaťaženiu, plávaním na chrbte, môžete vyvinúť dobrú rýchlosť. Hlavnou vecou nie je zrážka s ostatnými návštevníkmi bazéna, plávanie v tejto polohe. Backstroke je dobrý spôsob, ako relaxovať na vode, ak osoba pred plávaním v inom, energickejšom štýle. Pri relaxácii na vode sa všetky svaly tela uvoľňujú, chrbtica sa rozťahuje, je plávanie na chrbte, ktoré je vhodné pre ľudí s problémami s chrbticou začať trénovať v bazéne.

Ukončenie tréningu je tiež dôležité. Ak sa chcete vyhnúť nadmernému roztiahnutiu chrbtice, musíte sa najprv prevrátiť zozadu a až potom klesnúť na dno bazéna..

Ak máte otázky a problémy počas tréningu v bazéne, skúsený tréner, ktorý je blízko, vám bude vždy schopný pomôcť pacientovi. Nielen plávanie pomáha spevniť rám chrbtice a má pri kýze dobrý terapeutický účinok. Vodná gymnastika je vynikajúcou liečebnou metódou pri patológiách chrbtice. Správne cvičenie zabezpečí relaxáciu chrbtových svalov, eliminuje zovretie koreňov nervov a zmierňuje bolesť.

Ako plávať s kýlou bedrovej chrbtice

Je možné plávať s kýlou chrbtice?

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice sa nedá nazvať módnou inováciou - pred niekoľkými desaťročiami lekárski odborníci jednomyseľne trvali na jej výhodách. Je tiež dôležité pochopiť, že niekedy tento šport zostáva jediný, ktorý si môžu dovoliť pacienti s patológiou pohybového aparátu. Ale bez fyzickej aktivity vôbec, bude človek cítiť oveľa horšie a choroba sama o sebe začne postupovať.

Príčiny kýly a vyčnievania chrbtice

Taký problém ako prietrž prenasleduje tých ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl a nejedia správne. Kýla sa dá samozrejme získať aj v telocvični, ktorá zdvíha nadmerné zaťaženie, ale v zásade je to prozaické - dlhé statické zaťaženie chrbtice..
Plavanie s kýlou bedrovej chrbtice, konkrétne toto oddelenie často trpí našou vzpriamenou polohou, je určené na posilnenie svalového korzetu okolo chrbtice. Sú to slabé netrénované svaly, ktoré vedú najprv k vyčnievaniu a potom k samotnej prietrži.

Ak lekár na MR zistí prietrž, neznamená to, že ste ohrozený zdravotným postihnutím. Malé výčnelky buničitého jadra je možné liečiť pomocou špeciálnych fyzických cvičení. V pravidelnej telocvični aj v bazéne. Skutočnosť, že kúpanie v bazéne s kýlou chrbtice je veľmi účinné, mnohí počuli. Ale ďaleko od každého vie, ako správne vyliečiť prietrž pri plávaní.

Výhody kúpania s kýlou chrbtice

Plávanie s kýlou chrbtice plní niekoľko dôležitých funkcií naraz. V prvom rade sa zameriava na posilnenie kostry pohybového aparátu: svaly budú v dobrej kondícii aktívnejšie odolávať negatívnym zmenám. Plávanie bez cvičenia sa uvoľňuje, pomáha dosahovať nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Ak pacient trpí nadváhou, cvičenia pomôžu stratiť zbytočné libier bez vynaloženia osobitného úsilia. Mimochodom, účinnosť kúpania s bedrovou prietržou je najvýraznejšia pri hodnoteniach pacientov, ktorí už tento druh rehabilitačnej terapie vyskúšali sami..

Výhody plávania

Liečebné kúpanie s kýlou chrbtice, podľa rehabilitačných špecialistov, odstraňuje záťaž zo spodnej časti chrbta, hladko trénuje svaly chrbta. Posledne menované je zvlášť dôležité, aby sa zabránilo recidíve choroby. Na jednej strane svaly dostávajú potrebnú záťaž pre rast, na druhej strane sa táto záťaž šíri po celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta, ktorá je už poškodená prietržou.

S bedrovou prietržou pomáhajú cvičenia v bazéne pomaly, ale správne sa vysporiadajú s bolesťou, ktorá v dôsledku svalových kŕčov mučí..

Krvný obeh v postihnutej oblasti zlepšuje, zápalový proces zmizne. Bunky chrupavky normalizujú svoje metabolické procesy a začínajú sa zotavovať. Účinnejšie lieky. Uskutočňuje sa hladké, ale efektívne napínanie driekovej chrbtice. Vzdialenosť medzi stavcami sa zvyšuje, tlak na poškodené medzistavcové platničky bedrovej oblasti sa znižuje. Metabolické procesy a krvný obeh v postihnutej chrupavke sú zlepšené..

Nezabudnite si prečítať: je možné športovať s kýlou chrbtice.

Ďalším dôležitým účinkom cvičenia vo vode je relaxácia. Pacienti s bedrovou kýlou chrbtice často pociťujú bolesť pri pohybe, nemôžu si normálne užívať život. Plávanie pomôže zvýšiť emočné pozadie a existuje nálada na boj proti tejto chorobe.

Ako plávať?

Iba váš lekár má právo podať konkrétne odporúčania.

,
ortopéd
alebo špecialista v miestnosti na cvičenie. Všeobecné tipy však budú užitočné pre všetkých pacientov, u ktorých je diagnostikovaná hernia medzistavcovej časti. A čo je najdôležitejšie - žiadne náhle pohyby! Bavte sa.

znak

Plavanie na chrbte s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti sa odporúča tým, ktorí sa práve začínajú venovať fyzickej terapii a stále sa bojí zhoršovať situáciu, alebo jednoducho nemôžu vykonávať iné cvičenia v dôsledku bolesti alebo slabého muskuloskeletálneho skeletu..

„Pokročilejší“ typ plávania, ktorý na rozdiel od predchádzajúceho zahŕňa viac svalových skupín naraz. Ruky a nohy pracujú počas úderov, okrem toho musí plavec udržiavať svoju polohu: pomáha predchádzať iným chorobám chrbtice..

Plavanie v plazoch sa odporúča iba tým pacientom, ktorí už majú skúsenosti s vykonávaním vodných cvičení. Pre začiatočníkov sú tieto metódy kontraindikované, je to kvôli nevedomosti o technike a následkom toho je riziko zhoršenia priebehu choroby a nezvládnutia tejto choroby. Pri plávaní počas plazenia by ste mali mať na pamäti, že záťaž, ktorú majú cvičenia na chrbte s prietržou, by sa mala striedať s obdobiami odpočinku, keď jednoducho ležíte v bazénovej vode a relaxujete všetky svaly tela..

Aký štýl si vybrať

Pri herniách musí MTD zahrňovať telo vo vode a musí byť starostlivo. V hodinách sa používajú komplexy všeobecných vývojových cvičení s fragmentami športového plávania. Keďže je plávanie nevyhnutné, aby sa stav nezhoršoval, pri kýloch lumbálnej chrbtice s použitím akéhokoľvek štýlu by mali nohy fungovať „od bedra“. To znamená, že celá noha je uvedená do pohybu a nie od kolena dole.

Štýl plávania sa vyberá osobitne, berúc do úvahy motorické schopnosti. V prípade chorôb chrbta sa odporúča plávať štýlom plazenia po chrbte. Hlava a telo by mali byť na rovnakej úrovni ako voda. Vďaka zdvihovým pohybom horných končatín dochádza v bedrovej oblasti v prednom a zadnom smere k rotačným pohybom, čo zvyšuje pohyblivosť chrbtice..

Prsia zbytočne namáhajú zadné svaly, takže je lepšie ich nepoužívať v počiatočných fázach. Je lepšie zvoliť si prsník s predĺženou formou kĺzania, plávajúci na chrbte s nohami prsníka. Náhle pohyby, zákruty sú vylúčené. Odporúča sa používať ochranné okuliare a trubicu..

Komplexy vodných cvičení na prietrž

Restoratívna terapia sa neobmedzuje iba na kúpanie: rôzne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v bazéne s bedrovou kýlou chrbtice, prinášajú hmatateľné výsledky. Niektoré z nich predpokladajú statický charakter, zatiaľ čo iné vyžadujú pohyb. Vykonávanie cvičení je lepšie pod dohľadom odborníka..

Výcvik krku

Ak chcete tón krčnej chrbtice pomôže veľmi intenzívne sklony do strán, dopredu a dozadu, rotácie v smere hodinových ručičiek a v opačnom smere.

Cvičenie chrbta

Spočiatku sa zdá, že tento typ kýly v bazéne je nebezpečný, ale v skutočnosti sa ukazuje, že všetko nie je také strašidelné. Pre hrudnú, bedrovú a sakrálnu chrbticu je dosť cvičení: aký komplex je pre vás najvhodnejší, najlepšie ho určí skúsený inštruktor alebo lekár, ktorý predpísal cvičebnú terapiu.

Chôdza vo vode

Pohyb vo vodnom stĺpci je oveľa ťažší, pretože tlak je tu vyšší ako vo vzduchu. Pohybom nôh po spodnej časti bazéna zapojíte naraz niekoľko svalových skupín, čo im pomôže udržiavať ich v dobrej kondícii. Pohyby by mali byť pokojné: skúste kráčať pomaly a v žiadnom prípade by ste nemali bežať, aj keď sa vám zdá, že bude rovnako ľahké.

Bočné zatáčky

Posilnite svaly chrbta, prispievajte k postupnému odstraňovaniu tukovej vrstvy po stranách a v páse. Mal by byť predpísaný výlučne lekárom, pretože pri nadmernom nadšení k cvičeniu existuje riziko konečného prasknutia vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

Kontraindikácie pri vodných cvičeniach

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice prináša viditeľné výsledky, ale nie každý pacient je zobrazený. Takáto činnosť je pre niekoho prísne zakázaná. Medzi kontraindikácie vynikajú: prítomnosť infekcií v tele, kožné ochorenia (atopická dermatitída, psoriáza, ekzém, neurodermatitída), srdcové a cievne choroby, prítomnosť otvorených rán na koži, plesňové lézie, vredy. Relatívna kontraindikácia je ARVI a ARI - je lepšie najprv vyliečiť bolesť hlavy, nádchu a kašeľ, aby nedošlo k infikovaniu ostatných a zmierneniu ich vlastného stavu..

Plávanie s kýlou chrbtice je najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby medzistavcových prietrží. Vo vode zaťaženie chrbtice oslabuje a odolnosť vodného prostredia znemožňuje ostré pohyby a traumy poškodeným segmentom chrbtice..

Výhody plávania

Liečebné kúpanie s kýlou chrbtice, podľa rehabilitačných špecialistov, odstraňuje záťaž zo spodnej časti chrbta, hladko trénuje svaly chrbta. Posledne menované je zvlášť dôležité, aby sa zabránilo recidíve choroby. Na jednej strane svaly dostávajú potrebnú záťaž pre rast, na druhej strane sa táto záťaž šíri po celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta, ktorá je už poškodená prietržou.

S bedrovou prietržou pomáhajú cvičenia v bazéne pomaly, ale správne sa vysporiadajú s bolesťou, ktorá v dôsledku svalových kŕčov mučí..

Krvný obeh v postihnutej oblasti zlepšuje, zápalový proces zmizne. Bunky chrupavky normalizujú svoje metabolické procesy a začínajú sa zotavovať. Účinnejšie lieky. Uskutočňuje sa hladké, ale efektívne napínanie driekovej chrbtice. Vzdialenosť medzi stavcami sa zvyšuje, tlak na poškodené medzistavcové platničky bedrovej oblasti sa znižuje. Metabolické procesy a krvný obeh v postihnutej chrupavke sú zlepšené..

Ďalším dôležitým účinkom cvičenia vo vode je relaxácia. Pacienti s bedrovou kýlou chrbtice často pociťujú bolesť pri pohybe, nemôžu si normálne užívať život. Plávanie pomôže zvýšiť emočné pozadie a existuje nálada na boj proti tejto chorobe.

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného (pri výbere bazénu) dávajte pozor, aby teplota vody bola najmenej 24 ° C a aby sa v bazéne nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.

Pozor! Ak dobre nekúpete, nezabudnite, že zakúpením všeobecného predplatného na vykonanie súboru cvikov vo vode s medzistavcovými kýlami budete zasahovať (alebo vás budú rušiť) ľudia plávajúce pozdĺž vášho jazdného pruhu. Je lepšie okamžite vyhľadať plavecký bazén, kde je možnosť dostať sa do špecializovanej skupiny vodných aerobikov, triedy, s ktorými vedie inštruktor cvičebnej terapie..

Ako plávať s kýlou chrbtice

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Bazén po odstránení prietrže chrbtice

Po chirurgickom zákroku na odstránenie vertebrálnej hernie sa terapeutické cvičenia vo vode môžu začať až po mesiaci a pol. Je to také obdobie, ktoré je potrebné na to, aby sa jazva po vykonaných manipuláciách úplne vytvorila. Ak začnete cvičiť v bazéne skôr, existuje riziko infekcie rany, ktorá sa po operácii nelieči.

Po mesiaci sa musíte poradiť s odborníkom a skontrolovať, či môžete začať vyučovať. V pooperačnom období potrebujete:

 • monitorovať proces hojenia rán;
 • podrobiť sa úplnému opätovnému preskúmaniu;
 • viesť kurzy len pod stálym dohľadom inštruktora;
 • alternatívne plávanie a liečebné cvičenia;
 • neprepracujte telo.

Musíte začať cvičiť s minimálnym zaťažením, postupne zvyšovať čas a počet opakovaní. Fyzická aktivita po operácii sa vyberá iba individuálne, v závislosti od stavu pacienta.

ZÁUJEMNÝ FAKT: Je možné opaľovať sa v opaľovacích lôžkach v šošovkách?

Liečime krčné herniované disky plávaním

Kompetentný a pozorný inštruktor cvičebnej terapie bude určite venovať pozornosť skutočnosti, že inštrukcie na ošetrenie kýly nachádzajúcej sa v krčnej chrbtici poskytujú iba dva typy plávania:

 1. Plávanie v štýle Crawl, ale iba s maskou a šnorchlom, keď je hlava neustále pod vodou a tvár sa pozerá dolu..
 2. Potápanie v polohe: ruky natiahnuté dopredu, celá chrbtica natiahnutá v jednej línii. V tejto polohe môžu nohy fungovať v štýle plazenia alebo prsníka..

V tomto článku nezverejňujeme video, venujte pozornosť fotografii.

Zaťaženie je potrebné dávkovať podľa pohody. Počas dýchania rešpektujte polohu tak, aby neprekážala iným plavcom v jazdnom pruhu. V tomto okamihu je žiaduce robiť zákruty, sklony, rôzne výčnelky a kruhové pohyby v krku, zatiaľ čo je v polohe, keď vodná línia sotva dosiahne pery..

Dôležité! Na sieti nájdete odporúčania, že pri medzistavcových kýlach môžete plávať motýľa. Plávanie s delfínmi je kategoricky kontraindikované pre akúkoľvek kýlu chrbtice, okrem toho sa neodporúča vykonávať simultánne vlnové pohyby nôh a tela bez dozadu..

Dôrazne sa neodporúča plávať s kýlami a výčnelkami v oblasti krčka maternice a krčka maternice, ako aj léziami medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta. Cena za nezávislé používanie tohto štýlu plávania je rovnaká pre všetkých - namiesto výhody, zhoršenia syndrómu bolesti a „vrátenia“ liečby o niekoľko stupňov späť..

Plávanie s kýlami v dolnej časti chrbta a na hrudi

A ako plávať s kýlou chrbtice v krčku maternice, hrudníka, bedrovej a bedrovej kosti (pozri. Aké sú príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - liečba a príznaky)? Ponúkame cyklický komplex postupných plávacích úloh, ktorý je vhodný pre tieto typy výčnelkov a kýly.

Každá druhá osoba má spravidla prietrž na spodnej časti chrbta. Vina za nerovnomerné zaťaženie chrbtice. V akútnych štádiách, keď pociťujete silnú bolesť, je nevyhnutná medikácia. Ale keď sa začne fáza remisie, je možné pokračovať s pomocnými metódami liečby a prevencie hernie. To tiež zahŕňa kúpanie. Nie bez dôvodu si mnohí ľudia spomínajú na tento krásny šport, keď začínajú problémy s chrbtom..

Ako plávať s kýlou?

Plávanie s kýlou lumbosakrálnej chrbtice by malo byť relaxačné a produktívne. Existuje však niekoľko pravidiel pre pohyb vo vode pre tých, ktorým bola udelená prietrž.

 1. Vo vode nevykonávajte náhle pohyby.
 2. Ak vám inštruktor dovolil plávať v plazení, nezabudnite, že vaše ruky by mali byť rovné, pri veslovaní ich neohýbajte. Nemôžete udržať hlavu nad vodou, musíte ju spustiť do vody a vynárať sa, len aby ste prehltli vzduch.
 3. Keď sa cítite unavení, musíte sa prevrátiť na chrbát a pokojne si ľahnúť na chrbát na niekoľko minút, pričom hlavu držte na rovnakej osi s chrbticou..

Nemalo by sa povoliť nadmerné zaťaženie svalov. Kúpanie v bazéne s kýlou chrbtice by nemalo trvať dlho. Nejde o kríž, ale o preventívny postup.

Voda a ľudské telo

Vodné procedúry majú úžasný vplyv na celé ľudské telo. Po vykonaní série štúdií lekári dospeli k záveru, že plávanie s kýlami v bedrovej časti tela je jednoducho nevyhnutné.

Pri pravidelnom cvičení:

 • bolesť je znížená,
 • obnovia sa všetky metabolické procesy,
 • svalový korzet posilňuje,
 • obnovuje sa prívod krvi do sakrálnej oblasti chrbtice,
 • chrbtica je natiahnutá,
 • znižuje sa preťaženie chrbtice,
 • metabolické procesy v tele sú normalizované,
 • nervový systém je posilnený.

Telo ponorené do vody stráca váhu. „Beztiažové“ ľudské telo vo vode vám umožňuje odstrániť záťaž z chrbtice, narovnať medzistavcové platničky, a tak odstrániť bolesť.

Bazén s hydromasážou je dvojnásobne užitočný. Telo je počas procedúry úplne uvoľnené. Proces hojenia svalového, nervového, kardiovaskulárneho systému je omnoho rýchlejší. Zlepšuje sa prísun krvi, krvný obeh v žilách, uvoľňovanie svalových kŕčov, aktivácia živín. Hydromasáž výrazne znižuje zaťaženie chrbtice. Žiadny z typov natiahnutia chrbtice nedá taký účinný výsledok pri eliminácii bolesti. Hydromasážny systém má vynikajúci relaxačný účinok na celé telo.

Príčina kýly na chrbtici

U ľudí je chrbtica väčšinu dňa vzpriamená. Vzpieranie nie je správne rozdelené. Sedavá práca spôsobuje bolesť chrbta. Stĺpec chrbtice je väčšinou pod veľkým zaťažením..

Postupom času sa začneme cítiť:

 1. Ťažkosť, bolesť v strede krku.
 2. bolesť hlavy.
 3. Slabosť a bolesť v rukách.
 4. "Číslo" v hrudi.
 5. Kreslenie bolesti v bedrovej oblasti.

Existuje také ochorenie, ako je osteochondróza. Najskôr sa objaví výčnelok a potom kýla.

Funkcie plávania s kýlami na spodnej časti chrbta

Silne nemožné:

 1. Počas akútnej fázy užívajte vodu.
 2. Začať cvičiť bez inštruktora.
 3. Ponorte sa do vody, ktorej teplota je pod 30 stupňov.
 4. Skočiť z podstavca.

Odporúčané:

 1. Výučbu začnite iba v období úplného odpustenia.
 2. Získajte individuálny súbor cvičení vyvinutých odborníkom.
 3. Pred začatím kurzov sa zahrievajte (trup, zákruty, drepy, vlnené ruky a nohy).
 4. Vykonajte triedy vody najmenej trikrát týždenne. Trvanie lekcie štyridsať päť minút.
 5. Jemne znížte teplotu vody z tridsiatich stupňov na dvadsať tri.
 6. Dávajte pozor na správne dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a rýchlo vydýchnite. Zabezpečte vetranie.
 7. Vyvarujte sa prepracovaniu tela. Postupne zvyšujte zaťaženie.
 8. Vyberte si individuálny štýl plávania.
 9. Kurz by sa mal konať najmenej šesť mesiacov. Potom navštívte bazén päťkrát, šesťkrát mesačne.

Všeobecné odporúčania

Aby boli činnosti v bazéne prospešné, musia sa dodržiavať nasledujúce odporúčania bez ohľadu na to, aký druh zaťaženia je uvedený.

Hlavné sú:

 • zapojiť sa iba do obdobia stabilnej odpustenia;
 • výcvik by mal byť pravidelný: trikrát týždenne, každý v trvaní 45 minút;
 • vykonávať iba cvičenia, ktoré schválil lekár a inštruktor;
 • v prvých niekoľkých triedach by teplota vody mala kolísať v rozmedzí 30 stupňov, potom postupne klesať na 23;
 • postupne zvyšujte zaťaženie;
 • nevykonávajte náhle pohyby;
 • Rešpektujte dýchanie: zhlboka sa nadýchnite a rýchlo vydýchnite. Tým sa zvýši pľúcna ventilácia;
 • striedavý stres a relaxácia;
 • práca s rôznymi svalovými skupinami.

Liečebný kurz plávania zvyčajne trvá šesť mesiacov. Potom je lepšie pokračovať v návšteve bazénu, ale môžete znížiť počet tréningov na šesť za mesiac.

Odporúčané typy kúpania

Pri herniách na spodnej časti chrbta sa odporúčajú nasledujúce štýly:

Pri problémoch s bedrovou chrbticou sa štýl motýľovej mŕtvice neodporúča. Je vhodný pre zdravých ľudí so silným telom. Tento štýl používa ostré pohyby. Môžu iba vyvolať a zosilniť bolesť..

 • Kraul. Vhodný na plávanie. Svalový korzet by mal byť dostatočne posilnený. Ľudský dýchací systém by nemal mať problémy.
 • Na zadnej strane. Šetrný výhľad na kúpanie. Telo je pokojné, záťaž takmer chýba, svaly sa uvoľňujú, chrbtica sa rozťahuje. Odporúča sa začať rekreačné vodné aktivity s plávaním na chrbte..
 • Prsia. Tento štýl je určený pre kýly v bedrovej a hrudnej oblasti. Pomerne pokojné kúpanie.

Štýl plávania

Jedným z predpokladov prietrže bedrovej alebo sakrálnej oblasti je osteochondróza. Tento patologický proces je pozorovaný u väčšiny pacientov náchylných na bedrovú prietrž. Na základe znakov osteochondrózy a ďalších patologických procesov si musíte zvoliť štýl plávania:

Ak je záhyb hrebeňa v hrudnej kosti vyrovnaný, musíte neustále plávať na chrbte. V tejto pozícii znovu získava svoje fyziologické ohyby. Ak plávate s takouto patológiou na bruchu, stav sa môže len zhoršiť; Ak je chrbát príliš ohnutý dozadu, plávanie na chrbte je kontraindikované. Koniec koncov, zaťažuje svaly ramenného pletenca a výsledkom je, že chrbát je ešte viac zaoblený. Preto plávame iba na hrudi; Ak sa pozoruje slabá imunita alebo ak je pacient starý a jeho svaly sú oslabené, nemali by sa dovoliť pohyby s veľkou amplitúdou, ako u králika.

Odporúčané čítanie: Jóga pre sakrálnu prietrž

Komplex liečebných cvičení v bazéne

 1. Zdvíhame vysoko kolená, kráčame vo vode. Hladina vody by mala dosiahnuť až k hrudníku. Robíme pohyby rukami, akoby sme lyžovali s lyžiarskymi palicami. Päť minút.
 2. Stojíme. Voda by mala dosiahnuť úroveň prsníkov. Otočte telo desaťkrát v každom smere.
 3. Vyrábame plachty vľavo a vpravo. Voda dosahuje pás. Opakujte šesťkrát v každom smere..
 4. Squat, držadlá držte rukami. Alternatívne vyvíjame tlak na jednu nohu a potom na druhú nohu. Squat desaťkrát na ľavú a pravú nohu. Potom na oboch nohách desať drepov.
 5. Pritiahneme nohy k pásu a držíme ho nabok. Dvanásťkrát.

Tento malý komplex je určený pre ľudí so silnou bolesťou v bedrovej oblasti, s kýlami nad 10 mm, pre niekoho, kto práve začína plávať. Tento súbor tried je uvedený na mesiac. Štyri hodiny týždenne. Za účasti inštruktora.

Po úspešnom absolvovaní prvého mesiaca vodného tréningu môžete triedy skomplikovať. Pridajte plávanie, predĺžte trvanie vodných procedúr. Pri lordóze patologického ohybu chrbtice v oblasti hrudníka musí človek plávať na chrbte. So silným chrbtom ohnutým dozadu plávajte na bruchu. Vyberte si svoje vlastné polohy, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť.

Vodné cvičenia stvrdnú, rozvíjajú, posilňujú telo a ducha človeka. Plávanie je účinná pomocná liečba pre pacientov s bedrovou chrbticou..

S kýlami v lumbosakrálnej chrbtici začnite plávať a nezúfajte, užívajte si príjemné a užitočné chvíle! Prajeme vám plné uzdravenie.!

Kto by nemal robiť terapeutické cvičenia vo vode

Liečebné cvičenia a kúpanie v bazéne s kýlou chrbtice sú nebezpečné iba pre ľudí, ktorí majú akútnu bolesť chrbta, majú tendenciu rozvíjať svalové kŕče a znecitlivenie končatín. Vodné cvičenia sa tiež neodporúčajú ľuďom s otvorenými ranami na tele, najmä čerstvým (aby sa zabránilo infekcii a zápalom)..

Pre všetkých ostatných je bazén s kýlou bedrovej chrbtice úplne bezpečný a prináša skutočné výsledky. Pred začatím liečby je potrebné podstúpiť vyšetrenie a poradiť sa s lekárom o vhodnosti použitia tejto metódy.

Súčasťou fyzioterapeutických cvičení je aj plávanie prietrže lumbosakrálnej chrbtice. Odporúča sa na remisiu, pretože aktívne pohyby počas zhoršovania ochorenia môžu spôsobiť rýchle zhoršenie zdravotného stavu pacienta..

Plávanie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice

Je možné plávať s kýlou chrbtice?

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice sa nedá nazvať módnou inováciou - pred niekoľkými desaťročiami lekárski odborníci jednomyseľne trvali na jej výhodách. Je tiež dôležité pochopiť, že niekedy tento šport zostáva jediný, ktorý si môžu dovoliť pacienti s patológiou pohybového aparátu. Ale bez fyzickej aktivity vôbec, bude človek cítiť oveľa horšie a choroba sama o sebe začne postupovať.

Výhody kúpania s kýlou chrbtice

Plávanie s kýlou chrbtice plní niekoľko dôležitých funkcií naraz. V prvom rade sa zameriava na posilnenie kostry pohybového aparátu: svaly budú v dobrej kondícii aktívnejšie odolávať negatívnym zmenám. Plávanie bez cvičenia sa uvoľňuje, pomáha dosahovať nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Ak pacient trpí nadváhou, cvičenia pomôžu stratiť zbytočné libier bez vynaloženia osobitného úsilia. Mimochodom, účinnosť kúpania s bedrovou prietržou je najvýraznejšia pri hodnoteniach pacientov, ktorí už tento druh rehabilitačnej terapie vyskúšali sami..

Ako plávať?

Iba váš lekár, ortopedický chirurg alebo špecialista v miestnosti na cvičenie má povolenie na konkrétne odporúčania. Všeobecné tipy však budú užitočné pre všetkých pacientov, u ktorých je diagnostikovaná hernia medzistavcovej časti. A čo je najdôležitejšie - žiadne náhle pohyby! Bavte sa.

znak

Plavanie na chrbte s medzistavcovou prietržou bedrovej oblasti sa odporúča tým, ktorí sa práve začínajú venovať fyzickej terapii a stále sa bojí zhoršovať situáciu, alebo jednoducho nemôžu vykonávať iné cvičenia v dôsledku bolesti alebo slabého muskuloskeletálneho skeletu..

„Pokročilejší“ typ plávania, ktorý na rozdiel od predchádzajúceho zahŕňa viac svalových skupín naraz. Ruky a nohy pracujú počas úderov, okrem toho musí plavec udržiavať svoju polohu: pomáha predchádzať iným chorobám chrbtice..

Plavanie v plazoch sa odporúča iba tým pacientom, ktorí už majú skúsenosti s vykonávaním vodných cvičení. Pre začiatočníkov sú tieto metódy kontraindikované, je to kvôli nevedomosti o technike a následkom toho je riziko zhoršenia priebehu choroby a nezvládnutia tejto choroby. Pri plávaní počas plazenia by ste mali mať na pamäti, že záťaž, ktorú majú cvičenia na chrbte s prietržou, by sa mala striedať s obdobiami odpočinku, keď jednoducho ležíte v bazénovej vode a relaxujete všetky svaly tela..

Komplexy vodných cvičení na prietrž

Restoratívna terapia sa neobmedzuje iba na kúpanie: rôzne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v bazéne s bedrovou kýlou chrbtice, prinášajú hmatateľné výsledky. Niektoré z nich predpokladajú statický charakter, zatiaľ čo iné vyžadujú pohyb. Vykonávanie cvičení je lepšie pod dohľadom odborníka..

Výcvik krku

Ak chcete tón krčnej chrbtice pomôže veľmi intenzívne sklony do strán, dopredu a dozadu, rotácie v smere hodinových ručičiek a v opačnom smere.

Cvičenie chrbta

Spočiatku sa zdá, že tento typ kýly v bazéne je nebezpečný, ale v skutočnosti sa ukazuje, že všetko nie je také strašidelné. Pre hrudnú, bedrovú a sakrálnu chrbticu je dosť cvičení: aký komplex je pre vás najvhodnejší, najlepšie ho určí skúsený inštruktor alebo lekár, ktorý predpísal cvičebnú terapiu.

Chôdza vo vode

Pohyb vo vodnom stĺpci je oveľa ťažší, pretože tlak je tu vyšší ako vo vzduchu. Pohybom nôh po spodnej časti bazéna zapojíte naraz niekoľko svalových skupín, čo im pomôže udržiavať ich v dobrej kondícii. Pohyby by mali byť pokojné: skúste kráčať pomaly a v žiadnom prípade by ste nemali bežať, aj keď sa vám zdá, že bude rovnako ľahké.

Bočné zatáčky

Posilnite svaly chrbta, prispievajte k postupnému odstraňovaniu tukovej vrstvy po stranách a v páse. Mal by byť predpísaný výlučne lekárom, pretože pri nadmernom nadšení k cvičeniu existuje riziko konečného prasknutia vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

Kontraindikácie pri vodných cvičeniach

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice prináša viditeľné výsledky, ale nie každý pacient je zobrazený. Takáto činnosť je pre niekoho prísne zakázaná. Medzi kontraindikácie vynikajú: prítomnosť infekcií v tele, kožné ochorenia (atopická dermatitída, psoriáza, ekzém, neurodermatitída), srdcové a cievne choroby, prítomnosť otvorených rán na koži, plesňové lézie, vredy. Relatívna kontraindikácia je ARVI a ARI - je lepšie najprv vyliečiť bolesť hlavy, nádchu a kašeľ, aby nedošlo k infikovaniu ostatných a zmierneniu ich vlastného stavu..

Plávanie s kýlou chrbtice je najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby medzistavcových prietrží. Vo vode zaťaženie chrbtice oslabuje a odolnosť vodného prostredia znemožňuje ostré pohyby a traumy poškodeným segmentom chrbtice..

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného (pri výbere bazénu) dávajte pozor, aby teplota vody bola najmenej 24 ° C a aby sa v bazéne nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.

Pozor! Ak dobre nekúpete, nezabudnite, že zakúpením všeobecného predplatného na vykonanie súboru cvikov vo vode s medzistavcovými kýlami budete zasahovať (alebo vás budú rušiť) ľudia plávajúce pozdĺž vášho jazdného pruhu. Je lepšie okamžite vyhľadať plavecký bazén, kde je možnosť dostať sa do špecializovanej skupiny vodných aerobikov, triedy, s ktorými vedie inštruktor cvičebnej terapie..

Ako plávať s kýlou chrbtice

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Liečime krčné herniované disky plávaním

Kompetentný a pozorný inštruktor cvičebnej terapie bude určite venovať pozornosť skutočnosti, že inštrukcie na ošetrenie kýly nachádzajúcej sa v krčnej chrbtici poskytujú iba dva typy plávania:

 1. Plávanie v štýle Crawl, ale iba s maskou a šnorchlom, keď je hlava neustále pod vodou a tvár sa pozerá dolu..
 2. Potápanie v polohe: ruky natiahnuté dopredu, celá chrbtica natiahnutá v jednej línii. V tejto polohe môžu nohy fungovať v štýle plazenia alebo prsníka..

V tomto článku nezverejňujeme video, venujte pozornosť fotografii.

Zaťaženie je potrebné dávkovať podľa pohody. Počas dýchania rešpektujte polohu tak, aby neprekážala iným plavcom v jazdnom pruhu. V tomto okamihu je žiaduce robiť zákruty, sklony, rôzne výčnelky a kruhové pohyby v krku, zatiaľ čo je v polohe, keď vodná línia sotva dosiahne pery..

Dôležité! Na sieti nájdete odporúčania, že pri medzistavcových kýlach môžete plávať motýľa. Plávanie s delfínmi je kategoricky kontraindikované pre akúkoľvek kýlu chrbtice, okrem toho sa neodporúča vykonávať simultánne vlnové pohyby nôh a tela bez dozadu..

Dôrazne sa neodporúča plávať s kýlami a výčnelkami v oblasti krčka maternice a krčka maternice, ako aj léziami medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta. Cena za nezávislé používanie tohto štýlu plávania je rovnaká pre všetkých - namiesto výhody, zhoršenia syndrómu bolesti a „vrátenia“ liečby o niekoľko stupňov späť..

Plávanie s kýlami v dolnej časti chrbta a na hrudi

A ako plávať s kýlou chrbtice v krčku maternice, hrudníka, bedrovej a bedrovej kosti (pozri. Aké sú príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - liečba a príznaky)? Ponúkame cyklický komplex postupných plávacích úloh, ktorý je vhodný pre tieto typy výčnelkov a kýly.

Každá druhá osoba má spravidla prietrž na spodnej časti chrbta. Vina za nerovnomerné zaťaženie chrbtice. V akútnych štádiách, keď pociťujete silnú bolesť, je nevyhnutná medikácia. Ale keď sa začne fáza remisie, je možné pokračovať s pomocnými metódami liečby a prevencie hernie. To tiež zahŕňa kúpanie. Nie bez dôvodu si mnohí ľudia spomínajú na tento krásny šport, keď začínajú problémy s chrbtom..

Voda a ľudské telo

Vodné procedúry majú úžasný vplyv na celé ľudské telo. Po vykonaní série štúdií lekári dospeli k záveru, že plávanie s kýlami v bedrovej časti tela je jednoducho nevyhnutné.

Pri pravidelnom cvičení:

 • bolesť je znížená,
 • obnovia sa všetky metabolické procesy,
 • svalový korzet posilňuje,
 • obnovuje sa prívod krvi do sakrálnej oblasti chrbtice,
 • chrbtica je natiahnutá,
 • znižuje sa preťaženie chrbtice,
 • metabolické procesy v tele sú normalizované,
 • nervový systém je posilnený.

Telo ponorené do vody stráca váhu. „Beztiažové“ ľudské telo vo vode vám umožňuje odstrániť záťaž z chrbtice, narovnať medzistavcové platničky, a tak odstrániť bolesť.

Bazén s hydromasážou je dvojnásobne užitočný. Telo je počas procedúry úplne uvoľnené. Proces hojenia svalového, nervového, kardiovaskulárneho systému je omnoho rýchlejší. Zlepšuje sa prísun krvi, krvný obeh v žilách, uvoľňovanie svalových kŕčov, aktivácia živín. Hydromasáž výrazne znižuje zaťaženie chrbtice. Žiadny z typov natiahnutia chrbtice nedá taký účinný výsledok pri eliminácii bolesti. Hydromasážny systém má vynikajúci relaxačný účinok na celé telo.

Príčina kýly na chrbtici

U ľudí je chrbtica väčšinu dňa vzpriamená. Vzpieranie nie je správne rozdelené. Sedavá práca spôsobuje bolesť chrbta. Stĺpec chrbtice je väčšinou pod veľkým zaťažením..

Postupom času sa začneme cítiť:

 1. Ťažkosť, bolesť v strede krku.
 2. bolesť hlavy.
 3. Slabosť a bolesť v rukách.
 4. "Číslo" v hrudi.
 5. Kreslenie bolesti v bedrovej oblasti.

Existuje také ochorenie, ako je osteochondróza. Najskôr sa objaví výčnelok a potom kýla.

Funkcie plávania s kýlami na spodnej časti chrbta

Silne nemožné:

 1. Počas akútnej fázy užívajte vodu.
 2. Začať cvičiť bez inštruktora.
 3. Ponorte sa do vody, ktorej teplota je pod 30 stupňov.
 4. Skočiť z podstavca.

Odporúčané:

 1. Výučbu začnite iba v období úplného odpustenia.
 2. Získajte individuálny súbor cvičení vyvinutých odborníkom.
 3. Pred začatím kurzov sa zahrievajte (trup, zákruty, drepy, vlnené ruky a nohy).
 4. Vykonajte triedy vody najmenej trikrát týždenne. Trvanie lekcie štyridsať päť minút.
 5. Jemne znížte teplotu vody z tridsiatich stupňov na dvadsať tri.
 6. Dávajte pozor na správne dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a rýchlo vydýchnite. Zabezpečte vetranie.
 7. Vyvarujte sa prepracovaniu tela. Postupne zvyšujte zaťaženie.
 8. Vyberte si individuálny štýl plávania.
 9. Kurz by sa mal konať najmenej šesť mesiacov. Potom navštívte bazén päťkrát, šesťkrát mesačne.

Odporúčané typy kúpania

Pri herniách na spodnej časti chrbta sa odporúčajú nasledujúce štýly:

Pri problémoch s bedrovou chrbticou sa štýl motýľovej mŕtvice neodporúča. Je vhodný pre zdravých ľudí so silným telom. Tento štýl používa ostré pohyby. Môžu iba vyvolať a zosilniť bolesť..

 • Kraul. Vhodný na plávanie. Svalový korzet by mal byť dostatočne posilnený. Ľudský dýchací systém by nemal mať problémy.
 • Na zadnej strane. Šetrný výhľad na kúpanie. Telo je pokojné, záťaž takmer chýba, svaly sa uvoľňujú, chrbtica sa rozťahuje. Odporúča sa začať rekreačné vodné aktivity s plávaním na chrbte..
 • Prsia. Tento štýl je určený pre kýly v bedrovej a hrudnej oblasti. Pomerne pokojné kúpanie.

Komplex liečebných cvičení v bazéne

 1. Zdvíhame vysoko kolená, kráčame vo vode. Hladina vody by mala dosiahnuť až k hrudníku. Robíme pohyby rukami, akoby sme lyžovali s lyžiarskymi palicami. Päť minút.
 2. Stojíme. Voda by mala dosiahnuť úroveň prsníkov. Otočte telo desaťkrát v každom smere.
 3. Vyrábame plachty vľavo a vpravo. Voda dosahuje pás. Opakujte šesťkrát v každom smere..
 4. Squat, držadlá držte rukami. Alternatívne vyvíjame tlak na jednu nohu a potom na druhú nohu. Squat desaťkrát na ľavú a pravú nohu. Potom na oboch nohách desať drepov.
 5. Pritiahneme nohy k pásu a držíme ho nabok. Dvanásťkrát.

Tento malý komplex je určený pre ľudí so silnou bolesťou v bedrovej oblasti, s kýlami nad 10 mm, pre niekoho, kto práve začína plávať. Tento súbor tried je uvedený na mesiac. Štyri hodiny týždenne. Za účasti inštruktora.

Po úspešnom absolvovaní prvého mesiaca vodného tréningu môžete triedy skomplikovať. Pridajte plávanie, predĺžte trvanie vodných procedúr. Pri lordóze patologického ohybu chrbtice v oblasti hrudníka musí človek plávať na chrbte. So silným chrbtom ohnutým dozadu plávajte na bruchu. Vyberte si svoje vlastné polohy, ktoré pomáhajú zmierňovať bolesť.

Vodné cvičenia stvrdnú, rozvíjajú, posilňujú telo a ducha človeka. Plávanie je účinná pomocná liečba pre pacientov s bedrovou chrbticou..

S kýlami v lumbosakrálnej chrbtici začnite plávať a nezúfajte, užívajte si príjemné a užitočné chvíle! Prajeme vám plné uzdravenie.!

Liečba bedrovej prietrže plávaním v bazéne

Cvičenie plávania je indikované na bolesti chrbta.

Plávanie s herniou chrbtice je najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby medzistavcových výčnelkov. Vo vode zaťaženie chrbta oslabuje a odolnosť vodného prostredia znemožňuje ostré pohyby a traumy poškodeným segmentom chrbtice..

Všeobecné usmernenia pre činnosti združenia

Pre problematické spoje môže byť potrebné predchádzajúce lepenie.

Zapojte sa do bazéna s diagnostikou medzistavcových prietrží pri dodržaní nasledujúcich pravidiel:

 1. Pri kúpe predplatného si prosím uvedomte, že teplota vody v bazéne nebola nižšia ako 24 ° С a v priestoroch sa nenachádzali žiadne prievary..
 2. Kurzy by sa mali konať 2 a najlepšie 3-krát týždenne.
 3. Optimálne trvanie hodiny je 45 minút..
 4. Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie v prietrži - okamžite zastavte plávanie a vystúpte z vody.
 5. Pri akejkoľvek kýle je prísne zakázané skákať do vody. Môžete vstúpiť a vystúpiť (!) Z bazénovej zábradlia iba po schodových zábradliach.
 6. Pred triedou, osprchovaním, telo príliš neparte a nakoniec ho opláchnite studenou vodou (20-24 ° C). Keď opúšťate sprchu, hodte na svoje plecia alebo pás suchý (!) Uterák a vyberte ho iba pred vstupom do vody..
 7. Používajte špeciálne okuliare. Pomôžu vám nezatvoriť oči, čo znamená, že vám nedovolia zrážať sa s iným plavcom na pruhu alebo s okrajom bazéna, čo je veľmi traumatické, a to aj bez prietrže v chrbtici..
 8. Pri záverečnej sprche ju doplňte kontrastnými procedúrami..
 9. Po hodine vlasy nesušte a neprehrievajte hlavu pod fénom, ale venujte osobitnú pozornosť úplnému suchiu zvukovodu..

kontraindikácie

Uistite sa, že váš tréner aerobiku má diplom inštruktora telesnej výchovy

Napriek všetkým výhodám nie je k dispozícii terapeutické plávanie s medziobratlovými kýlami, ak:

 • vyskytlo sa zhoršenie patológie a vrátil sa syndróm bolesti - musíme počkať na obnovenie pretrvávajúcej remisie bez bolesti;
 • existujú závažné vrodené srdcové chyby;
 • existujú patológie, pri ktorých existuje možnosť kŕčových alebo epileptických záchvatov;
 • vyvolávajú sa choroby kože, vrátane vyrážok alergických na vyrážky.

Pozor! Ak sa dobre nekúpate, nezabudnite, že zakúpením všeobecného predplatného na vykonanie súboru cvičení vo vode s medzistavcovými kýlami budete zasahovať do ľudí plávajúcich po jazdnom pruhu. Je lepšie okamžite vyhľadať plavecký bazén, kde je možnosť dostať sa do špecializovanej skupiny vodných aerobikov, triedy, s ktorými vedie inštruktor cvičebnej terapie..

Ako plávať s kýlou chrbtice

Ak je kýla, vstup do „recesie“ zboku je tiež kontraindikovaný - iba schody

Každý lekár určite odporučí pacientovi s medziobratlovou kýlou navštíviť bazén, ale nie každý špecialista - ortopéd alebo neurológ, bude schopný urobiť praktické odporúčania týkajúce sa obsahu hodiny plávania..

Liečime krčné herniované disky plávaním

Kompetentný tréner cvičebnej terapie bude určite venovať pozornosť skutočnosti, že návod na ošetrenie kýly umiestnenej v krčnej chrbtici poskytuje iba dva typy plávania:

 1. Plávanie v štýle Crawl, ale iba s maskou a šnorchlom, keď je hlava neustále pod vodou a tvár sa pozerá dolu..
 2. Potápanie v polohe: ruky vpred, celá chrbtica natiahnutá v jednej línii. V tejto polohe môžu nohy fungovať v štýle plazenia alebo prsníka..

V tomto článku nezverejňujeme video, venujte pozornosť fotografii.

Lezenie a potápanie s čelenkou a maskou

Zaťaženie je potrebné dávkovať podľa pohody. Počas dýchania rešpektujte polohu tak, aby neprekážala iným plavcom v jazdnom pruhu. V tomto okamihu je žiaduce robiť zákruty, sklony, rôzne výčnelky a kruhové pohyby v krku, zatiaľ čo je v polohe, keď vodná línia sotva dosiahne pery..

Dôležité! Na sieti existujú odporúčania, že pri medzistavcových kýlach môžete plávať motýľa. Plávanie s delfínmi je kategoricky kontraindikované pre akúkoľvek kýlu chrbtice, okrem toho sa neodporúča vykonávať simultánne vlnové pohyby nôh a tela bez dozadu..

Dôrazne sa neodporúča plávať s kýlami a výčnelkami v oblasti krčka maternice a krčka maternice, ako aj léziami medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta. Cena za nezávislé používanie tohto štýlu plávania je rovnaká pre všetkých - namiesto výhody, zhoršenia syndrómu bolesti a „vrátenia“ liečby o niekoľko stupňov späť..

Plávanie s kýlami v dolnej časti chrbta a na hrudi

A ako plávať s kýlou chrbtice v krčku maternice, hrudníka, bedrovej a bedrovej kosti (pozri. Aké sú príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - liečba a príznaky)? Ponúkame cyklický komplex postupných plávacích úloh, ktorý je vhodný pre tieto typy výčnelkov a kýly.

fotografieOpis úlohyDĺžka vzdialenosti
Ležiaci na bruchu, plávajúca doska v rukách, tvár ponorená do vody, chrbtica je rovná, nohy pracujú v štýle Crawl:

 • pre 4 počty - výdych;
 • pri „I“ - dych, hlava sa otočí doprava, ale krk sa neohne;
 • pre 4 počty - výdych;
 • „Ja“ - dych s cieľom otočiť doľava.
1 bazén
Prechádzajte sa dozadu.
Neohýbajte kolená!
2 bazény
Ležiaca na boku, pravá rovná ruka spočíva na doske, ľavá pozdĺž trupu, nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
Pravidelné indexové prehľadávanie.
Nevyťahujte korunku z vody pri otáčaní hlavy kvôli inšpirácii (pozri fotografiu).
1 bazén
V polohe na chrbte ruky držia dosku pritlačenú k žalúdku a nohy fungujú ako „ropucha“ - mosadzný štýl.1 bazén
Ležiace na ľavej strane, ľavá rovná ruka spočíva na doske, vpravo pozdĺž trupu, nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
V polohe na chrbte ruky držia dosku v blízkosti brucha a nohy pracujú v štýle Croll.1 bazén
Obyčajný indexový prehľadávač vzadu.
Snažte sa neohýbať v dolnej časti chrbta.
2 bazény

Plávajúce dievča

Úlohy cyklu opakujte vo vyššie uvedenom poradí toľkokrát, koľkokrát to čas predplatné umožňuje.

Medzi jednotlivými úlohami nezabudnite obnoviť dych. Nezabudnite, že cvičenia nie sú zamerané na rozvoj vytrvalosti, ale na „mäkké“ hlboké posilnenie chrbtových svalov slúžiacich postihnutému segmentu chrbtice..

Počas prestávok na zotavenie v plytkej vode nevystúpajte z vody do plnej výšky a pri odpočinku pri východiskovej strane netiahnite za ruky, nedržte ich za horný okraj ani zo štartovacej konzoly..

Na poznámku. Mnohí autori odporúčajú používať ako hlavný štýl „plávanie v polohe na chrbte a súčasne hádzať obe ruky“. Ich odporúčanie nie je kompetentné a úplne nerozumejú tomu, ktoré svalové skupiny sa podieľajú na práci s takým „Breaststroke alebo Butterfly na chrbte“. S kýlou chrbtice nikdy neplavajte takýmto spôsobom.

Motýľ a prsia na chrbte - ťažké typy koordinácie TFP pre mladých plavcov

A na záver vziať ďalšiu radu. Pred zakúpením predplatného prejdite na koniec hodiny, ktorú ste si vybrali včas. Chatujte s ľuďmi, ktorí opúšťajú váš tréning.

Sú inštruktori vždy nablízku? Je voda čistá a teplá? Aká je teplota v bazéne? Odpovede na tieto otázky pomôžu určiť správny výber a nielen šetria rozpočet, ale aj šetria zdravie.

Ako plávať v bazéne s kýlou chrbtice

Hlavným dôvodom rozvoja prietrže chrbtice je nerovnomerné zaťaženie. Počas exacerbácie sa liečia liekmi, ale počas remisie môžete použiť pomocné prostriedky. Pre bolesti chrbta poskytuje plávanie dobré výsledky. Posledné štúdie ho pripisujú povinným preventívnym a terapeutickým metódam..

Bazén s kýlou bedrovej chrbtice

Je bazén užitočný pre spinálnu prietrž? Plávanie v bazéne posilňuje zadné svaly, ktoré preberajú väčšinu záťaže, a tak uvoľňuje poškodený medzistavcový disk..

Pravidelný tréning v bazéne s kýlou chrbtice vám umožňuje:

 • zmierniť bolesť;
 • normalizovať metabolické procesy;
 • natiahnite chrbticu;
 • obnoviť prirodzený prietok krvi;
 • na posilnenie svalov;
 • zníženie napätia v chrbtici.

Telo vo vode stráca váhu, vytvára „beztiažové“ a odstraňuje záťaž.

Maximálny výsledok je možné dosiahnuť v bazéne s hydromasážou, ktorá urýchľuje obnovu nervového, svalového a kardiovaskulárneho systému. Svalové kŕče sa znížia, v žilách sa nastavuje správny prietok krvi. Hydromasáž zmierňuje stres a uvoľňuje sa. Z hľadiska efektívnosti nie je možné s ňou porovnávať žiadny druh rozťahovania..

Napriek užitočnosti bazéna existujú kontraindikácie:

 • obdobie exacerbácie
 • cvičiť bez inštruktora
 • skočiť z podstavca
 • byť vo vode s teplotou nad 30 stupňov.

článok: Pomáhajú pijavice s kýlovou kýlou.

Mali by ste sa riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Zapojte sa do odpustenia.
 • Vykonajte iba individuálne vybraný komplex.
 • Pred ponorením do vody nezabudnite urobiť trochu zahriatia..
 • Cvičte 3-krát týždenne počas 45 minút.
 • Dýchajte pri správnom vetraní: zhlboka dýchajte a rýchlo vydýchnite.
 • Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať.
 • Vyberte si individuálny štýl plávania.
 • Trvanie kurzu je 6 - 8 mesiacov a potom stačí cvičiť 5-6 krát mesačne.

Suché cvičenie by malo zahŕňať:

 • bočné ohyby;
 • plné a neúplné drepy;
 • telo sa otáča s malou amplitúdou;
 • rotácia v lakte, ramenné kĺby;
 • malé hojdačky s nohami, pažami.

Táto gymnastika stimuluje krvný obeh, osviežuje a pripravuje svaly na ďalšie cvičenie..

Plávanie sa najlepšie strieda s cvičením.

S kýlou môžete plávať v troch štýloch:

1 Na zadnej strane. Naj šetrnejší pohľad, ktorý možno použiť na akúkoľvek fyzickú námahu pacienta na začiatku vodných aktivít. Počas plávania sú svaly takmer uvoľnené, nie je zaťažené, chrbtica je napnutá, jej neprirodzené polohy sú vylúčené. Plávanie na chrbte vám dáva možnosť relaxovať po celodennom pracovnom zaťažení.

2 podprsenky. Pokojný typ plávania, ktorý sa odporúča pre bedrovú a hrudnú kýlu. Muž pláva na bruchu a aktívne pracuje s nohami v rukách, ako žaba. Je potrebné monitorovať synchrónnu prácu rúk a nôh a tiež držať držanie tela.

3Krol. Vhodný pre telesne zdatných ľudí bez problémov s dýchacím systémom.

Technika prehľadávania plávania

Nepoužívajte plávanie s motýľmi s problémami so spodnou časťou chrbta. Ostré pohyby môžu zosilniť bolesť, spôsobiť sekvestráciu (oddelenie) buničitého jadra.
Ako zvoliť správnu techniku ​​plávania.

Niektorí ľudia nedodržiavajú určitý štýl. Hlavnou podmienkou je urobiť všetko správne:

 • vylúčiť náhle pohyby;
 • kvalita by mala byť vyššia ako rýchlosť;
 • mali by fungovať rôzne svalové skupiny;
 • striedavé plávanie s relaxáciou a ležanie na vode;
 • ak sa vyskytne bolesť, prestaňte cvičiť.

Pri akomkoľvek štýle plávania by ste ho mali správne zastaviť. Pri prudkej zmene polohy sa chrbtica prechádza neprirodzeným ohybom. Na konci plávania by ste sa mali prevrátiť na brucho a potom spustiť na nohy.

Odporúčaná postupnosť plávania:

 1. S plávajúcou doskou plávajte v štýle delfína 100 metrov.
 2. Ľahnite si na chrbát a zároveň prstami oboma rukami plávajte 400 metrov.
 3. V rovnakej polohe plávajte 250 metrov, striedajte však ruky rukami.
 4. Krol 150 m.
 5. Pokojný prsník 100 m.

Cvičenie v bazéne s kýlou chrbtice

Pre ľudí so silnou bolesťou a prietržou viac ako 10 mm bol vyvinutý špeciálny komplex. Malo by sa vykonávať 4-krát týždenne po dobu jedného mesiaca. Základné cvičenia:

 • Chôdza s vysokými kolenami, ruky napodobňujú lyžovanie. Voda by mala byť nad hrudníkom. Trvanie - 5 minút.
 • Postavte sa do vody a otočte telom 10-krát v každom smere. Voda na úrovni hrudníka.
 • Horné telo sklopte 6-krát do strán. Voda by mala byť na úrovni pásu.
 • Pri drzaní madla vykonajte drepy. V takom prípade by sa mal tlak na každú nohu meniť. 10 drepov na každú nohu a potom rovnaké množstvo na dve nohy.
 • Pritlačte nohy na žalúdok a držte podporu. Beží 12-krát.
 • Po mesiaci tréningu môžete komplex skomplikovať - ​​vstúpiť do plávania, zvýšiť počet prístupov a trvanie.
 • Triedy so špeciálnymi zariadeniami môžu nahradiť triedy v telocvični.
 • Ak v bazéne nie sú žiadne špeciálne zariadenia a zábradlia pre vodnú gymnastiku, môžete vykonať jednoduché cvičenia pomocou rozdeľovačov koľají:

1 Ľahnite si na chrbát s vodou. Zriedi ruky, zhlboka sa nadýchne. Všetky svaly musia byť uvoľnené..

2 Ľahnite si na lano, zdvihnite ruky a spustite ich späť do vody. Maximálna záťaž ide do hrudníka.

3 Pri okraji ležte na chrbte. Nohy nasadené na nohách ležia vo vode s umývadlom. Rozložte ruky do strán.

4 Ľahnite si cez koľajnicu na chrbát alebo na žalúdok (maskovaný) a svoju polohu fixujte rukami a nohami na oddeľovačoch. Malo by sa snažiť udržiavať rovné držanie tela, s výnimkou vychýlenia.

Aerobik na prietrž pri bazéne

Aqua aerobik - tanečné pohyby vo vode. Túto techniku ​​pôvodne vytvorili lekári zo ZSSR pre atlétov, ale neskôr ju ortopedi začali používať na rehabilitáciu svojich pacientov..

Cvičenie zlepšuje krvný obeh a zlepšuje metabolizmus. Úľava od stresu zväčšuje medzistavcovú vzdialenosť a odstraňuje príznaky kýly. Ďalej sa vaskulárny a dýchací systém stabilizuje.

Triedy vodného aerobiku sú povolené v každom veku..

Aqua aerobik - ideálny spôsob, ako tónovať svaly prietrž chrbtice

Presný komplex je vybraný individuálne a je kompletne riadený školiteľom. Štandardné trvanie tried je 60 minút, frekvencia je 3-krát týždenne.

Ľahký komplex sa predpisuje, ak sa vyskytnú problémy s hypertenziou a ľudia po 60 rokoch. Triedy so špeciálnym vybavením môžu plne kompenzovať silové cvičenia v hale. Aerobik Aqua úplne eliminuje zranenia.

Mali by ste začať s malým zahriatím svalov. Zároveň sa venuje pozornosť dýchacím technikám - inhalácia by mala byť rýchla a mierna. To vám umožní trénovať medzistavcové a medzirebrové svaly.

Medzi kontraindikácie patria:

 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • infekčné choroby;
 • kožné problémy.

Bazén po odstránení prietrže chrbtice

Plávanie vám umožňuje tónovať chrbtové svaly. Zaťaženie vodou je minimálne. Triedy po operácii sú však predpísané o mesiac neskôr, keď sa zvyšuje rehabilitačný potenciál a jazva sa úplne formuje. To všetko minimalizuje riziko infekcie. Je však potrebné zvážiť niekoľko funkcií:

 • vyžaduje sa úplné hojenie pooperačnej rany;
 • Pred začiatkom kurzu by ste sa mali podrobiť záťažovej terapii;
 • vyžaduje sa stála prítomnosť inštruktora;
 • cvičenia by sa mali striedať s plávaním.

Plné triedy v bazéne sú povolené až po 6 mesiacoch od dátumu prevádzkovania.

Triedy vo vode majú priaznivý vplyv na pohodu pacienta prietrž chrbtice. V dôsledku chudnutia zažívajú chrbtica minimálny stres a svaly sa posilňujú. Cvičenia by sa mali vyberať individuálne, berúc do úvahy vlastnosti tela..

(Celkom 11 830, dnes 9)

Plávanie s kýlou chrbtice bedrového kĺbu, cvičenia, video

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice pomôže napnúť chrbát, posilniť svaly, obnoviť metabolické procesy a krvný obeh. Počas tréningu v bazéne je riziko poranenia veľmi nízke - voda zaťažuje časť bremena a nedovoľuje vám vykonávať náhle pohyby..

Výhody plávania

Lekárske plávanie s kýlou chrbtice, podľa rehabilitačných špecialistov, odstraňuje záťaž z dolnej časti chrbta, plynulo trénuje chrbtové svaly.

Posledne menovaný je zvlášť dôležitý na prevenciu recidívy choroby..

Na jednej strane svaly dostávajú potrebnú záťaž pre rast, na druhej strane sa táto záťaž šíri po celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta, ktorá je už poškodená prietržou.

S bedrovou prietržou pomáhajú cvičenia v bazéne pomaly, ale správne sa vysporiadajú s bolesťou, ktorá v dôsledku svalových kŕčov mučí..

Krvný obeh v postihnutej oblasti zlepšuje, zápalový proces zmizne. Bunky chrupavky normalizujú svoje metabolické procesy a začínajú sa zotavovať. Drogy sú silnejšie.

Uskutočňuje sa hladké, ale efektívne napínanie driekovej chrbtice. Vzdialenosť medzi stavcami sa zvyšuje, tlak na poškodené medzistavcové platničky bedrovej oblasti sa znižuje..

Metabolické procesy a krvný obeh v postihnutej chrupavke sú zlepšené..

 • Nezabudnite si prečítať: je možné športovať s kýlou chrbtice.

Ďalším dôležitým účinkom cvičenia vo vode je relaxácia. Pacienti s bedrovou kýlou chrbtice často pociťujú bolesť pri pohybe, nemôžu si normálne užívať život. Plávanie pomôže zvýšiť emočné pozadie a existuje nálada na boj proti tejto chorobe.

Ako plávať s kýlou

Rovnako ako každá cvičebná terapia bedrovej prietrže, plávanie má množstvo obmedzení a odporúčaní:

 • Ak sa bolesť zhoršila, nemôžete plávať. V tejto situácii môžu dokonca také hladké pohyby poškodiť miechy a nervy a poškodiť pacienta. Fyzické cvičenie, vrátane plávania, môžete začať až po dlhej remisii, so súhlasom neurológa a pod dozorom inštruktora;
 • Je potrebné správne zvoliť objem a typ nákladu. Normálne športové plávanie dodáva záťaži viac na chrbticu. Plavecký komplex by mal byť vyvinutý inštruktorom spolu s ošetrujúcim lekárom. Je potrebné vziať do úvahy, aká silná je prietrž, ako rýchlo sa vyvíja, aké ďalšie choroby sa v tele pozorujú;
 • Najúčinnejším zaťažením chrbtice v bazéne s herniou sú štýly prehľadávania a znakovania. Práve tieto štýly trénujú svaly dolnej časti chrbta, ale nevyvíjajú tlak na medzistavcové platničky;
 • Pacient by mal počúvať svoje telo, opustiť pohyby, ktoré spôsobujú nepohodlie. Ak počas plávania dôjde k záchvatu bolesti, musíte reláciu okamžite zastaviť;
 • Mnoho stredísk má špeciálny systém, ktorý simuluje vírivku. Takáto vodná masáž má dobrý vplyv na svaly, uvoľňuje a zároveň ich tónuje;
 • Vodná masáž má blahodárne účinky na pľúca, srdce, nervy a svaly. Prečítajte si recenzie bazéna, ktorý sa chystáte navštíviť, a vyberte si ten, ktorý je vybavený najrôznejšou liečbou.
 • Odporúčame prečítať si: cvičenia na posilnenie svalov dolnej časti chrbta

Pamätajte tiež na nasledujúce body:

 • Musíte to robiť pravidelne, najmenej dvakrát týždenne, najlepšie trikrát. Jedna relácia trvá asi hodinu;
 • Počas prvých tried bude výhodná teplá voda v oblasti tridsiatich stupňov. Ale potom musíte znížiť teplotu na 23. Ak chcete znížiť jej hladinu, musíte pomaly, aby ste nedráždili už vyčerpaný bedrový kýlový organizmus;
 • Ak chcete mať priaznivý vplyv na krvný obeh, musíte počas plávania správne dýchať. Nadýchnite sa hlboko, rýchlo vydýchnite.

Štýl plávania

Jedným z predpokladov prietrže bedrovej alebo sakrálnej oblasti je osteochondróza. Tento patologický proces je pozorovaný u väčšiny pacientov náchylných na bedrovú prietrž. Na základe znakov osteochondrózy a ďalších patologických procesov si musíte zvoliť štýl plávania:

 • Ak je záhyb hrebeňa v hrudnej kosti vyrovnaný, musíte neustále plávať na chrbte. V tejto pozícii znovu získava svoje fyziologické ohyby. Ak plávate s takouto patológiou na bruchu, stav sa môže len zhoršiť;
 • Ak je chrbát príliš ohnutý dozadu, plávanie na chrbte je kontraindikované. Koniec koncov, zaťažuje svaly ramenného pletenca a výsledkom je, že chrbát je ešte viac zaoblený. Preto plávame iba na hrudi;
 • Ak sa pozoruje slabá imunita alebo ak je pacient starý a jeho svaly sú oslabené, nemali by sa dovoliť pohyby s veľkou amplitúdou, ako u králika.
 • Odporúčané čítanie: Jóga pre sakrálnu prietrž

Cvičiaci program

Ak takéto patológie nie sú pozorované, pacientovi s bedrovou prietržou sa pridelí všeobecný plavecký komplex:

 1. Berieme plaveckú dosku, pohodlnú vo vode, s nohami opakujeme delfínový štýl, vzdialenosť 100 m;
 2. Ležíme na chrbte a zároveň pohybujeme rukami vo vzdialenosti 400 m;
 3. Bez zmeny polohy začíname striedať ruky vo vzdialenosti 250 m;
 4. Plavali sme sa po 150 m;
 5. Pred ukončením relácie prejdite na tichý prsník a zaplavajte 100 m.

Odporúčame vám prečítať si: môže hernia chrbtice prejsť sama o sebe alebo sa zmenšiť?

Môžu sa vykonať nasledujúce pohyby cvičebnej terapie:

 1. Puzdro nakláňame striedavo do strán;
 2. Jemne otáčajte telom;
 3. Potom nohy pritiahnite k žalúdku a ohnite ich v kolennom kĺbe.

Vo vode môžete nielen plávať, ale aj vykonávať cvičenia v bazéne. To je výhodné, pretože v bazéne s bedrovou prietržou je ťažké poraniť chrbát - voda drží časť bremena, náhle pohyby sú vylúčené.

Ohodnoťte článok

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Ako plávať s kýlou chrbtice, odporúčania a tipy

Ak je u osoby diagnostikovaná hernia ktorejkoľvek časti chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite. Okrem chirurgických metód existujú v súčasnosti aj fyzioterapeutické a terapeuticko-gymnastické metódy. Jedným z nich je kúpanie v bazéne.

Plávanie s kýlami chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh v problémovej oblasti a po celej oblasti chrbta, ako aj svalový tréning, čo vedie k odstráneniu bolesti v dôsledku relaxácie tejto oblasti. Okrem toho dochádza k relaxácii celého organizmu, čo má priaznivý vplyv aj na celkový stav pacienta.

Všeobecné pravidlá

Plávanie s rôznymi typmi kýly je indikované pre pacientov počas remisie, ale nie počas exacerbácie choroby, aby sa predišlo neznesiteľnej bolesti počas cvičenia. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom a začať vyučovať iba s jeho súhlasom. Ako plávať v bazéne na chrbticu s kýlou?

Plávanie v bazéne sa vykonáva pod dohľadom lekára fyzioterapeutických cvičení s využitím individuálneho programu, ktorý bol pre tohto pacienta vyvinutý vopred. Je to tento prístup, ktorý vám pomôže zvoliť najoptimálnejšie zaťaženie, trvanie tried, ako aj skupinu cvičení.

Okrem iného existujú určité požiadavky na terapeutické opatrenia:

 • Je lepšie viesť triedy v bazéne a nie v prírodných rezervoároch a pokiaľ možno v uzavretých priestoroch - to zaisťuje optimálnu teplotu vody a vzduchu, ako aj ostražité monitorovanie pacienta a včasnú pomoc;
 • Teplota vody v bazéne by mala byť teplá - približne 30 stupňov v prvej lekcii, v budúcnosti sa odporúča postupne znižovať teplotu na 23 stupňov, v každej nasledujúcej lekcii klesať o 1-2 stupne;
 • Neodporúča sa odchýliť sa od daného programu a preháňať ho, aby sa predišlo komplikáciám a zbytočným zraneniam. Jedna hodina netrvá dlhšie ako hodinu, kurz - dvakrát alebo trikrát týždenne počas šiestich mesiacov.

Aké sú výhody kúpania?

Plávanie s kýlami krčnej chrbtice

Pacientovi nie je veľmi nepríjemná hernia krčnej chrbtice. Okrem bolesti a svalového kŕče má človek silné bolesti hlavy, obmedzenú pohyblivosť av ťažkých prípadoch poruchy obehovej sústavy, ktoré sa prejavujú závratmi, mdloby.

Plávanie s prietržom krčnej chrbtice ako doplnková metóda má za cieľ posilniť toto oddelenie a zmierniť nepríjemné príznaky.

Pred vstupom do bazéna by ste mali robiť malé gymnastické cvičenie pod dohľadom lekára - aby sa zlepšil prietok krvi do svalov. Potom musíte opatrne vstúpiť do vody a počkať, kým sa prispôsobí novému prostrediu, jeho teplote. Ďalej začnú vykonávať cvičenia podľa programu pod dohľadom lekára. Tu je niekoľko základných príkladov:

 • Pacient zadržiava dych, horizontálne leží na bruchu na vode, ponorí mu hlavu do vody. Opiera sa nohami o bok a natiahne ruky dopredu. Pritlačte nohy k sebe a natiahnite čo najviac celé telo, akoby to robilo ráno popíjanie. Potom sa uvoľnite a vráťte sa do zvislej polohy. Vykonajte štyri až päť opakovaní.
 • Držiac ruky na boku, pacient musí ležať na bruchu, natiahnuť sa na narovnané ruky a robiť si hojdačky s nohami a vykonávať cvičenie „nožnice“. V takom prípade musíte pri nadýchaní zdvihnúť hlavu nad vodu a otočiť ju rôznymi smermi, pri výdychu ju spustiť pod vodu..
 • Cvičenie pre vyškolených pacientov s rozvinutým svalovým systémom - salto vo vode. Vykonajte spiatočné pohyby dopredu a dozadu, štipnutím nosa rukou alebo špeciálnym špendlíkom na prádlo.

Plávanie s kýlami v bedrovej oblasti

Bedrové kýly sú najbežnejšie. Na zmiernenie príznakov bolesti a posilnenie svalov tohto oddelenia sa odporúča cvičenie a niektoré druhy voľného plávania. Ako plávať s kýlou bedrovej chrbtice?

Plávanie na chrbte je ideálne pre ľudí všetkých vekových skupín, ako aj pre rôzne stupne kýly. Plávanie na chrbte nenesie záťaž, ktorá zabraňuje bolesti a komplikáciám. Tento pohľad uvoľňuje svaly a telo pacienta, pomáha mu prispôsobiť sa vo vodnom prostredí..

Mosadz je ďalší typ plávania, ktorý uvoľní svaly pacienta, ak plávate nízkou rýchlosťou a občas.

Plavanie nie je vhodné pre každého. Okrem rozvinutého svalového systému by človek nemal mať problémy s dýchaním a srdcom, čo znamená, že by sa tento typ mal používať opatrne alebo vôbec u ľudí s chorobami týchto orgánov. „Crawl“ pomáha „zahriať“ svalový komplex chrbta, pretože človek musí prekonať odpor vody na úkor svojich vlastných síl.

Cvičenia v bazéne pre chrbticu s herniou sú rozmanité a závisia od klinického prípadu. Nasledujúce typy s kýlami bedrovej chrbtice sú teda najobľúbenejšie a vhodné pre väčšinu:

 • Chôdza vo vode so zvýšenými kolenami by navyše mala byť na hrudi. Ruky by nemali byť neaktívne, mali by vykonávať pohyby „tam a späť“, ako keď bežia.
 • Pri rovnakej hladine vody urobte desať až pätnásť otočení tela nabok. Cvičenie by sa malo vykonávať opatrne bez toho, aby spôsobovalo bolesť..
 • Vystúpiť z vody do pásu, urobiť päť až desať naklápanie vľavo a vpravo.
 • Cvičenie pomocou bočnej strany alebo zábradlia. Držiac sa tejto podpory, v drepe. Najprv musíte drepnúť iba na jednu nohu a striedať ich. Potom - drep na obe nohy. Opakovania - päť až desaťkrát. Po krátkom odpočinku, znovu držiacom podperu, potiahnite nohy k pásu.

Toto je základná súprava cvičení pre pacientov s herniou dolnej časti chrbta, ktorá sa prispôsobuje triedam, zmierňuje bolesť a zlepšuje prietok krvi. Po absolvovaní tohto zoznamu cvičení prechádzajú na zložitejšie cvičenia a podľa potreby zvyšujú zaťaženie.

Pomáha plávanie s artrózou kolena

Výhody plávania s kýlami

Pomáha plávanie s herniou chrbtice? Určite áno. Voda ako ďalšie médium pre človeka prispieva nielen k realizácii špeciálnych cvičení, ale tiež posilňuje telo ako celok, vzbudzuje chuť do jedla a normalizuje spánok človeka.

Výhody špecializovaných cvičení vo vode sú nepopierateľné - svaly sú lepšie zásobené krvou, a preto kyslík, ktorý im umožňuje lepšie pracovať, zbaviť sa kŕčov a bolesti..

Okrem toho samotná chrbtica dostáva záťaž, všetky jej kĺby fungujú, čo bude tiež prospešné pri komplexnej liečbe kýly rôznych častí chrbtice..

Plávanie s kýlou chrbtice - cesta k uzdraveniu

Plávanie je skvelý šport, ktorý posilňuje imunitný systém a pomáha pri liečbe rôznych chorôb. Vzhľadom na výskyt bolesti v hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtici je plávanie zahrnuté do schémy všeobecnej liečby..

Plávanie s kýlou chrbtice pomáha zmierňovať bolesť a uvoľňovať svaly chrbta.

Cvičenia v bazéne sú vynikajúcou preventívnou a rehabilitačnou metódou, sú súčasťou komplexnej liečby kýly, výčnelkov, artrózy a iných ochorení chrbtice..

Dôležité nuansy

Plavanie s kýlou chrbtice sa odporúča vykonávať iba v bazéne. Prírodné nádrže nie sú vhodné na vykonávanie vodných procedúr, pretože prirodzený tok zabraňuje osobe sústrediť sa na svoje telo, čo pre telo vytvára ďalšiu záťaž..

Teplota vody v bazéne pre terapeutické kúpanie by mala byť pohodlná, nie nižšia ako 25-28 stupňov. Ak je teplota vody pod uvedenými hodnotami, existuje riziko zápalu..

V počiatočnej fáze by dĺžka výcviku nemala presiahnuť 20-40 minút. V závislosti od fyzických schopností pacienta môže táto fáza trvať až 3 mesiace. V budúcnosti, keď si telo zvykne na záťaž, sa doba zahrievania predĺži na 50 - 90 minút.

Zakazuje sa aktívne a náhle pohyby s kýlou chrbtice, skákanie z nočného stolíka alebo veže.

Všeobecný priebeh vykonávania vodných procedúr trvá 6 mesiacov. Je dôležité, aby sa cvičenia vykonávali pod dohľadom kvalifikovaného inštruktora. Ak sa po kúpaní v bazéne zhorší celkový stav pacienta alebo sa zhoršia príznaky choroby, je potrebné ukončiť ďalšie školenie a poradiť sa s lekárom.

Štýly chrbtovej prietrže

Mnoho pacientov si kladie otázku, či je možné precvičiť plávanie s kýlou chrbtice. Lekári sú si istí, že hlavným cieľom kúpania v bazéne je maximálne zotavenie pri absencii významného zaťaženia. Preto sa musíte zapájať do bazéna, ale nie každý štýl plávania sa dá aplikovať s kýlou. Zvážte možnosti:

 • Prsia. Z hľadiska vonkajších charakteristík je prsník podobný pohybu žaby - človek pláva na bruchu a vytvára rytmické pohyby s rukami a nohami. Štýl prsníka je ideálny na ošetrenie kýly na hrudi, pomáha posilňovať chrbtové svaly.
 • Na zadnej strane. Najtichší štýl, ktorý prispieva k rovnomernému zaťaženiu svalov, neumožňuje ohýbanie chrbtice. V horizontálnej polohe tela je chrbtica uvoľnená, preto sa tento štýl plávania odporúča na liečbu kýly lumbosakrálnej.
 • Kraul. Štýl indexového prehľadávania sa vykonáva rytmicky a rýchlo, vyžaduje si určitú fyzickú prípravu. Nemali by ste začať liečiť plávanie v štýle plazenia pre začiatočníkov, pacientov s chorobami dýchacieho systému, ako aj fyzicky slabých ľudí. Odporúča sa, aby crawl „pristupoval“ k štýlu už v poslednej etape terapeutických vodných procedúr, keď bude ľudské telo dostatočne pripravené na fyzickú aktivitu..

Spôsoby liečby hernie krčnej chrbtice

Niektorí ľudia si pre vodné procedúry volia štýl plávania (na boku), v tomto prípade je dôležité dodržiavať tieto zásady:

Bolesť a kríza v chrbte a kĺboch ​​v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov v kĺboch ​​a chrbtici až po postihnutie. Ľudia, ktorých učia trpké skúsenosti, používajú na liečenie kĺbov prírodný liek odporúčaný ortopedom Bubnovským... Prečítajte si viac »

 • Hladko plávajte, nevykonávajte náhle pohyby.
 • Nezaťažujte konkrétnu svalovú skupinu, rovnomerne rozdeľujte záťaž na telo.
 • Striedavé aktívne pohyby s odpočinkom.

Neodporúča sa vykonávať motýľový motýlik, najmä pri hernii krčnej chrbtice, pretože tento štýl je dosť komplikovaný a vyžaduje ostré pohyby, čo je v prípade kýly neprijateľné..

Liečebné cvičenia v bazéne

Výhody plávania s vertebrálnou herniou sú nepopierateľné a spočívajú nielen v posilnení svalového korzetu, relaxácii a napínaní chrbtice, ale aj v celkovom liečebnom účinku..

Pred liečebným tréningom vo vode je potrebné vykonať mierny rozcvičok na súši. Takýto tréning pripraví svaly na blížiace sa zaťaženie, zvýši krvný obeh a dodá telu vitalitu. Komplex cvičení na zahriatie môže zahŕňať:

 • Ľahké sklápače tela.
 • Plytké drepy.
 • Bočný trup.
 • Mahi ruky.
 • Rotácia ramien v lakťoch a ramenách.

Inštruktori vyvinuli špeciálny komplex vodných cvičení, ktorý sa odporúča vykonávať pri prietrži chrbtice.

Trochu o tajomstvách

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta a kĺbov? Súdiac podľa toho, že čítate tento článok - s osteochondrózou, artrózou a artritídou už osobne poznáte.

Určite ste vyskúšali veľa liekov, krémov, mastí, injekcií, lekárov a zjavne - nič z toho vám nepomohlo...

Vysvetlivky k tomu sú: pre farmaceutov jednoducho nie je výhodné predávať funkčný produkt, pretože prídu o zákazníkov! Čínska medicína však už tisíce rokov pozná recept na zbavenie sa týchto chorôb a je jednoduchá a zrozumiteľná. Prečítajte si viac »

 1. Chôdza vo vode. Pre väčšie pohodlie a pohodlie sa toto cvičenie musí vykonávať v plytkej časti bazéna (ideálne, ak voda v bazéne nie je vyššia ako hrudník). Vykonajte krokové pohyby pozdĺž dna bazéna, kroky sú široké, zatiaľ čo kolená stúpajú vysoko. Ruky napodobňujú pohyb lyžiara a dolná a horná končatina by sa mali pohybovať v čase. Trvanie - 5 minút.
 2. drepy Cvičenie sa vykonáva vo vode, ruky sa musia pevne držať zábradlia bazéna. Dřepy s tlakom na jednu alebo druhú nohu sa robia pomalým tempom a pretrvávajú vo vode po dobu 3 až 5 sekúnd. Odporúčané množstvo - 12-krát na končatinu.
 3. Zvislé zákruty. Dostať sa do časti bazéna, kde voda siaha iba k hrudníku a nie vyššie. Nechajte telo otočiť sa o 360 stupňov. Vykonajte striedavo pohyby - najprv doprava a potom doľava - 8-krát na každej strane.
 4. Glide. Vezmite vodorovnú polohu vo vode, nohami mierne odtlačte zo strany bazénu, roztiahnite celú dĺžku ramena, hlavu ponorenú do vody, oči pripevnené k podlahe. Relax, zaujmite východiskovú pozíciu a opakujte 4 krát.
 5. Horizontálne zatáčky. Ľahnite si na chrbát do vody a otočte celé telo o 360 stupňov. Na každej strane urobte 4 zákruty.

Účinná liečba lumbálnej miechy

Vyššie uvedený súbor cvičení je určený pre začiatočníkov, ako aj pre pacientov, ktorých prietrž prietrže presahuje 7 mm. Kúpanie v bazéne zmierňuje bolesť a znižuje aktivitu sprievodných symptómov.

Na dosiahnutie pozitívneho účinku vodohospodárskych postupov je vhodné cvičiť trikrát týždenne, celková dĺžka kurzu je 1 mesiac.

Na odporúčanie lekára, v dňoch bez bazénu, môžete robiť záťažovú terapiu (fyzioterapeutické cvičenia).

Ak má pacient pozitívne zmeny, potom od 2. mesiaca môžete zvýšiť záťaž. K vyššie uvedenému školiacemu komplexu sa pridávajú:

 • Krk s dvoma rukami na dĺžku 400 m.
 • Plazte sa na chrbte - plávajte na chrbte striedavo s pohybom pravej a ľavej ruky - do dĺžky 200 m.
 • Plazte sa na hrudi - dĺžka 200 m.
 • Prsia - 100 m.
 • Plávanie so špeciálnou doskou.

Druhy plávania vyberá inštruktor vždy individuálne. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, jeho vek a schopnosť adaptácie vo vode..

Pomáha plávanie liečiť prietrž? Samozrejme áno! Účinok sa však dosiahne iba vtedy, ak sa cvičenia vykonávajú pravidelne.

Ako zabudnúť na bolesti chrbta a kĺbov?

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale nemusíte sa toho báť - musíte konať!
Aké prostriedky by sa mali použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky... Prečítajte si viac >>>

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kýla sa lieči mnohými spôsobmi a jedným z nich je plávanie. Plavecké cvičenia napínajú chrbticu, posilňujú chrbtové svaly a obnovujú krvný obeh. Počas plávania je šanca na zranenie len minimálna, všetko kvôli odporu vody bude veľmi ťažké vykonávať náhle pohyby vo vode..

HERNIA ZARIADENIA NA SPINU

Kúpanie s kýlou chrbtice, väčšina odborníkov hovorí, že je veľmi užitočné. Pri plávaní je minimálna záťaž na spodnej časti chrbta a späť, ale trénuje svaly.

Vývin svalov je veľmi dôležitý, ak nedochádza k vývinu svalov, môžu nastať komplikácie s týmto ochorením. Rast svalov prebieha v celom tele a nepoškodzuje dolnú časť chrbta a chrbticu..

Zlepšením krvného obehu v tele odstránite zápalový proces a bunky sa začnú zotavovať.

Existuje tiež veľké plus pre drogy, ktoré začnú konať oveľa rýchlejšie.

Plavanie s kýlou sa natiahne, pás sa nasadí na chrbticu a vzdialenosť medzi stavcami bude oveľa väčšia, čo zníži tlak na medzistavcové platničky v páse..

Veľkým plusom je, že počas hodín plávania nebudete mať žiadne bolesti, čo je častý problém s pohybmi.

AKO PLAVIŤ S bedrovou kýlou

Plávanie s bedrovou prietržou má svoje vlastné vlastnosti, ktoré je potrebné dodržiavať, aby nedošlo k ďalšiemu poraneniu.

Ak sa bolesť zintenzívni, plávanie nie je v žiadnom prípade nemožné, pretože miechy sa môžu poškodiť ešte viac..

Po dlhej remisii musíte začať s lekciami plávania a predtým sa poradiť s neurológom. Musíte plávať, aby vás tréner pozoroval, alebo inštruktora, ktorý vás zastaví, ak sa niečo pokazí.

AKO PLAVIŤ S bedrovou kýlou

Musíte si zvoliť školiaci program, aby nedošlo k zbytočnému zaťaženiu. V športe je zvyčajne zaťaženie chrbtice oveľa viac ako len plávanie. Tréningový program vyberie najlepšie tréner po konzultácii s lekárom s neurológom.

Tréningový program bude brať do úvahy všetko, ako je hernia veľká a ako rýchlo rastie. Najlepšie je lekárske vyšetrenie, môžete mať iné choroby.

S bedrovou kýlou chrbtice plávajte najlepšie v krabom štýle, na chrbte alebo na bruchu.

Tento štýl plávania má najpriaznivejší vplyv na medzistavcové platničky, zatiaľ čo trénuje správne svaly bez akéhokoľvek ďalšieho stresu..

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Pacient by mal cítiť svoje telo a ak má počas cvičenia nejaké nepohodlie, je najlepšie to nerobiť. Ak máte silnú bolesť, potom je najlepšie ukončiť tréning. Ak pracujete v sanatóriu, existujú špeciálne bazény s vírivkou, ktoré majú dobrý vplyv na stavovú prietrž.

Ak ste už začali liečiť na kúpacie účely, musíte navštíviť bazén asi trikrát týždenne a zároveň trénovať od hodiny do dvoch. Budete musieť začať s tréningom od +30 stupňov a postupne znižovať teplotu vody na +24. Nemôžete drasticky zmeniť teplotu, aby nedošlo k podráždeniu tela ešte viac. Pri plávaní nezabudnite správne dýchať.

HERNIČNÝ ŠTÝLOVÝ ŠTÝL

Veľmi častým ochorením je osteochondróza. Veľmi dobre pomáha plávanie s krčnou prietržou. Štýly plávania sa menia, všetko záleží na tom, aký druh kýly máte. Ak máte problémy s hrebeňom v oblasti hrudníka, odporúčame vám plávať na chrbte, vďaka tomu znova získate správne držanie tela a problém zmizne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh).
Kyfóza krčnej chrbtice je zriedkavé patologické zakrivenie krčných stavcov. Kyphosis znamená vychýlenie krku zadne. Tento stav nemožno ignorovať, pretože spôsobuje poruchu mnohých orgánov vrátane mozgu, ktoré zažívajú hladovanie kyslíkom..
Sekvestrovaná kýla chrbtice je jednou z najzávažnejších možností porážky vláknitého prstenca, pri ktorej dochádza nielen k mechanickému stlačeniu miechy, ale aj k autoimunitnej reakcii na proteíny, ktoré vstupujú do miechy.