loader

Hlavná

Žalúdok

Svetová medicína

Čím skôr lekár zistí reumatoidnú artritídu, tým účinnejšia bude liečba. Pacient, ktorý má o to záujem, by sa mal poradiť s reumatológom, aby zistil príznaky artritídy. Liečba reumatoidnej artritídy je založená na 4 bodoch:

 1. Lieky na spomalenie ochorenia alebo zastavenie vývoja.
 2. Fyzioterapia, pracovná terapia a fyzické opatrenia na udržanie pohyblivosti kĺbov a funkčných schopností v každodennom živote.
 3. Diéta na reumatoidnú artritídu.
 4. Chirurgická liečba ako posledná možnosť, ak iná liečba nepomôže.

Tento článok pojednáva o liečbe reumatoidnej artritídy pomocou liekov. Terapia reumatoidnej artritídy pomocou moderných metód pomôže výrazne spomaliť progresiu choroby alebo ju dokonca vyliečiť. Kľúčom k úspechu je včasné odhalenie a liečba. Aby sa udržal poškodený kĺb, odborníci odporúčajú začať liečbu najneskôr 3 mesiace po nástupe choroby.

Existujú 4 skupiny liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (symptomatická liečba) zmierňujú príznaky reumatoidnej artritídy, ako je bolesť, zápal, opuch a začervenanie. Nemajú však vplyv na priebeh choroby.
 2. Kortikosteroidy a glukokortikoidy.
 3. Základné antireumatické lieky môžu spomaliť progresiu ochorenia.
 4. Biologické výrobky - nová generácia liekov, ktoré obnovujú ochranné vlastnosti.

Symptomatická liečba choroby

Nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak, celicoxib, naproxén) sú najbežnejšie používanými liečivami na liečenie reumatoidnej artritídy. Inhibujú tvorbu prozápalových neurotransmiterov, takzvaných prostaglandínov. To vám umožní minimalizovať zápalové procesy v kĺboch. Okrem toho majú analgetický účinok. Pred užitím NSAID, pacientov s vredmi, gastritídou a inými problémami so žalúdkom by lekár mal predpísať ochranné lieky, aby bol pacient chránený pred vedľajšími účinkami. Ako ochrana sa predpisujú inhibítory, ktoré inhibujú produkciu žalúdočnej kyseliny. Aby ste minimalizovali riziko vedľajších účinkov, mali by ste užiť minimálnu dávku liekov. Okrem toho by ste nikdy nemali užívať 2 lieky súčasne..

Inhibítory COX-2 nemôžu byť alternatívou pre pacientov, ktorí nemôžu tolerovať tradičné nesteroidné protizápalové lieky z dôvodu vedľajších účinkov v gastrointestinálnom trakte alebo u ktorých je zvýšené riziko vedľajších účinkov. Platí to najmä pre pacientov vo veku 65 rokov..

Tradičné nesteroidné protizápalové lieky môžu byť škodlivé, ak sa používajú vo veľkých dávkach po mnoho rokov, najmä obličky. Starší pacienti s mnohými sprievodnými chorobami sú veľmi zraniteľní, alternatívou môžu byť lieky proti bolesti, ako je napríklad paracetamol alebo metamizol. Majú mierny protizápalový účinok..

Vedľajšie účinky NSAID

Pri dlhodobom používaní môžu NSAID spôsobovať žalúdočné vredy. V podstate sa prejavuje po jedle, keď žalúdok produkuje viac kyseliny. Niekedy zostanú bez povšimnutia na veľmi dlhú dobu, odhalia sa iba vtedy, keď sa vyskytnú vážne komplikácie, napríklad žalúdočné krvácanie. Väčšina ľudí dobre toleruje NSAID. Žalúdočné vredy (krvácanie) sa pozorujú iba u 1 - 2 zo 100 osôb, ktoré užívajú NSAID dlhšie ako rok. U mladých ľudí je toto číslo výrazne nižšie.

Zvýšené riziko sú ľudia, ktorí:

 • nad 65 rokov;
 • mal žalúdočný vred;
 • užívali lieky na depresiu (antidepresíva);
 • vzal niekoľko NSAID súčasne.

V júli 2013 výrobcovia liekov Diclofenac informovali, že ľudia so slabým srdcom by ho nemali užívať. Platí to aj pre jednotlivcov s poruchami krvného obehu v dolných končatinách a krvných cievach mozgu. Výrobcovia okrem toho odporúčajú, aby ľudia s rizikovými faktormi pre rozvoj kardiovaskulárnych chorôb, vysokým krvným tlakom a cukrovkou, ako aj fajčiari, pred použitím prediskutovali s lekárom všetky výhody a nevýhody lieku. Celekoxib spôsobuje vredy oveľa menej často ako iné NSAID. Zo všetkých NSAID je Naproxen najbezpečnejší. Preto sa tento nástroj odporúča ľuďom s reumatoidnou artritídou, ak existuje kardiovaskulárne ochorenie..

Kortikosteroidy a glukokortikoidy v boji proti reumatoidnej artritíde

Kortikosteroidy sa užívajú perorálne a injekčne. Tieto lieky sú analógmi prírodných hormónov produkovaných organizmom, pomáhajú znižovať zápal. Kortikosteroidy sa používajú na kontrolu zápalu spôsobeného chorobou..

Ako správne používať kortikosteroidy a prečo:

 1. Na liečbu náhlych prepuknutí bolesti kĺbov.
 2. Na zmiernenie zápalu kĺbov.
 3. Používajú sa v malých dávkach po dlhú dobu..

Glukokortikoidy tiež pôsobia protizápalovo. Pomáhajú pri bolesti kĺbov a opuchoch. Akcia je cítiť rýchlejšia a silnejšia ako pri používaní NSAID. Kvôli možným vedľajším účinkom sa glukokortikoidy majú užívať v malých dávkach. Pri vyšších dávkach sa používajú iba krátkodobo, niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Môžu sa tiež použiť na dočasné liečenie reumatoidnej artritídy. Jedným takýmto liekom je kortizón. Základné lieky často pracujú lepšie v kombinácii s kortizónom. Kortizón je hormón kôry nadobličiek, má protizápalové účinky. Viaceré štúdie včasnej reumatoidnej artritídy ukázali, že pri základných liekoch by sa mali užívať malé dávky. Chráni kosti pred poškodením spôsobeným artritídou. Ale súčasne môžu kortikosteroidy spôsobiť, že osoba bude náchylnejšia na rôzne typy infekcií. V prípade relapsu reumatológ predpisuje kortizón vo vyšších dávkach na krátke časové obdobie, aby sa zlepšila funkcia kĺbov. Pri nízkej dávke (od 2 do 5 miligramov) sa prejavujú vedľajšie účinky, ako je krehkosť kostí, infekcie. Pri dlhodobom používaní sa môže zvýšiť hmotnosť. U pacientov, ktorí užívajú kortizón dlhodobo, sa odporúča pravidelné meranie hustoty kostí, aby sa včas zistila strata kosti..

Základné antireumatické lieky

Klasické antireumatické lieky modifikujúce ochorenie sa používajú už desaťročia. Ak lieky nepomáhajú alebo ste precitlivený, odporúča sa náhradná náhrada. Niektoré lieky sa nesmú používať počas tehotenstva. Pretože niektoré látky môžu spôsobiť malformácie plodu. Muži s neplodnosťou musia odmietnuť užívať určité lieky v tejto skupine..

Používajú sa najmä tieto klasické BMARP:

Zo všetkých liekov modifikujúcich ochorenie je metotrexát lepšie tolerovaný pri dlhodobej liečbe. Preto sa považuje za primárne.

Lieky sa používajú v kombinácii s hlavnou liečbou, aby sa dosiahol čo najlepší účinok, v 50% prípadov preruší priebeh choroby. Liečba drogami je často úspešná, pacient nepotrebuje liečbu reumatoidnej artritídy niekoľko mesiacov alebo rok..

Možné vedľajšie účinky:

 1. "Metotrexát": žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, ospalosť, stomatitída.
 2. Sulfasalazín: žalúdočná nevoľnosť, nevoľnosť, vracanie, citlivosť na svetlo, vyrážka, svrbenie, bolesti hlavy.
 3. "Chlorochín": žalúdočná nevoľnosť, nevoľnosť, vracanie, zhoršené videnie.

Biologické výrobky používané pri liečbe reumatoidnej artritídy

Nová skupina liekov sa už niekoľko rokov používa na liečenie reumatoidnej artritídy. Biologické agens sú ochranné látky proti inhibícii neurotransmiterov. Liečivá sa zvyčajne kombinujú s metotrexátom.

Účinnú liečbu poskytujú lieky ako:

 1. abatacept.
 2. Adalimumab (Humira).
 3. anakinra.
 4. „Tsertolizumab pegol“.
 5. etanercept.
 6. Golimubab.
 7. infliximab.
 8. rituximab.
 9. tocilizumab.

Nie všetci ľudia tolerujú drogy rovnako dobre. Biologické látky môžu znižovať bolesť, opuchy a rannú stuhnutosť a tiež pomáhať pri nadmernej práci. Môžu však mať rôzne vedľajšie účinky. Injekcie môžu spôsobiť kožné vyrážky, svrbenie alebo bolesť..

Všetky vyššie uvedené lieky predpisuje iba lekár. Samoliečba reumatoidnej artritídy týmito drogami je zakázaná, pretože neznalosť vedľajších účinkov a dávkovania môže zhoršiť stav kĺbov a tela ako celku..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Moderné klasifikácie antireumatických liekov

Zápalové reumatické choroby, ktorých hlavnými formami sú reumatoidná artritída (RA), difúzne choroby spojivového tkaniva (DBST), systémová vaskulitída, seronegatívne a mikrokryštalické artropatie, patria medzi najzávažnejšie formy chronickej ľudskej patológie. Farmakoterapia týchto chorôb je naďalej jedným z najťažších problémov moderného klinického lekárstva..

Etiológia mnohých chorôb nie je známa, čo znemožňuje vykonávať účinnú etiotropickú terapiu. Pri dešifrovaní ich patogenézy v posledných rokoch sa však dosiahol zrejmý pokrok, ktorý je spôsobený predovšetkým rozšírením poznatkov o štrukturálnych a funkčných vlastnostiach imunitného systému, mechanizmoch rozvoja imunitnej reakcie a zápalu..

V súčasnosti sa na liečenie reumatických ochorení používa veľké množstvo liekov s rôznymi chemickými štruktúrami a farmakologickými mechanizmami pôsobenia, ktorých všeobecnou vlastnosťou je schopnosť potlačiť rozvoj zápalu. Patria sem nesteroidné protizápalové lieky, glukokortikoidy s protizápalovou aktivitou a tzv. Základné antireumatické lieky (soli zlata, antimalariká, cytotoxické lieky atď.), O ktorých sa predpokladá, že majú hlbší vplyv na imunitný systém a základné zápalové procesy. reumatické choroby. Intenzívne rozvíjanie nových prístupov k liečbe založených na použití imunoterapeutických metód.

V našej krajine bolo publikovaných niekoľko monografií o farmakoterapii reumatických ochorení (V. A. Nasonova, Ya. A. Sigidin. Patogenetická liečba reumatických ochorení, 1985; V. A. Nasonova, M. G. Astapenko. Klinická reumatológia, 1989; I A. Sigidin, N. G. Guseva, M. M. Ivanova, Difúzne choroby spojivového tkaniva, 1994). V posledných rokoch sa však objavilo veľké množstvo nových klinických a experimentálnych údajov týkajúcich sa mechanizmov účinku, taktiky použitia a účinnosti predtým známych antireumatických liekov, ako aj nových liekov a liečebných metód..

Kniha systematicky prináša moderné informácie o najdôležitejších protizápalových liekoch, ale hlavnou úlohou bolo oboznámiť sa s novými trendmi vo vývoji farmakoterapie zápalových reumatických ochorení..

Dúfame, že táto kniha bude užitočná pre praktických lekárov pri liečbe pacientov s reumatickými chorobami a povzbudí záujem o farmakologické aspekty reumatológie u odborníkov zaoberajúcich sa vývojom teoretických problémov medicíny, imunologov, biochemikov, farmakológov..

Jedným z najbežnejších a závažných reumatických ochorení je RA, pri liečbe ktorej sa používa celý arzenál antireumatík a liečebných metód (V. A. Nasonova a M. G. Astapenko, 1989). Preto sa vyvíja klasifikácia antireumatických liekov z hľadiska ich miesta v liečbe RA.

Na základe rozdielov vo farmakologických vlastnostiach sa antireumatické lieky delia na protizápalové analgetiká (NSAID); protizápalové glukokortikoidy (HA), imunomodulačné / imunosupresívne látky (soli zlata, antimalariká, cytotoxické lieky atď.). Podľa inej klasifikácie sa NSAID považujú za symptomatické, ktoré neovplyvňujú mechanizmy rozvoja choroby, na rozdiel od modifikácie choroby alebo pomaly pôsobiacich antireumatických liekov, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú etiopatogenézu choroby..

Na klasifikáciu antireumatických liekov sa použil aj prístup, ktorý zohľadňoval predovšetkým ich toxicitu, podľa ktorej sa delia na lieky prvej, druhej a tretej línie. Navrhlo sa klasifikovať antireumatické lieky na základe rýchlosti nástupu terapeutického účinku a jeho trvania po ukončení liečby. NSAID a HA, na rozdiel od antireumatických liekov modifikujúcich ochorenie / pomaly pôsobiacich, vykazujú svoj účinok veľmi rýchlo (v priebehu niekoľkých hodín alebo dní). Okrem toho sa predpokladalo, že ak sa vysadenie NSAID a HA exacerbuje dostatočne rýchlo, účinok pomaly pôsobiacich antireumatických liekov pretrváva dlhšie..

Teraz sa však ukázalo, že tradičné klasifikácie nespĺňajú moderné požiadavky, pokiaľ ide o terminológiu a rozdelenie na farmakologické kategórie. V skutočnosti iba NSAID a HA sú skupiny liekov, ktoré sú relatívne homogénne, pokiaľ ide o farmakologickú a terapeutickú aktivitu.

Od roku 1991 bola pod záštitou WHO a Medzinárodnej ligy pre kontrolu reumatických chorôb vytvorená nová klasifikácia antireumatických liekov (H. E. Paulus a kol., 1992; J. P. Edmonds a kol., 1993), podľa ktorej sa tieto lieky delia do dvoch hlavných kategórií:

I. Antireumatické lieky modifikujúce symptómy, ktoré majú pozitívny vplyv na príznaky a klinické prejavy zápalovej synovitídy:
1) nesteroidné protizápalové lieky
2) glukokortikoidy
3) pomaly pôsobiace lieky: antimalariká, soli zlata, antimetabolity, cytotoxické látky
II. Antireumatické lieky na kontrolu chorôb, ktoré ovplyvňujú priebeh RA, ktoré musia spĺňať tieto požiadavky:
a. zlepšiť a udržiavať funkčnú schopnosť kĺbov v kombinácii so znížením intenzity zápalovej synovitídy;
b. zabrániť alebo výrazne znížiť rýchlosť progresie štrukturálnych zmien v kĺboch.

Okrem toho by sa uvedené účinky mali vyskytnúť najmenej do 1 roka od začiatku liečby; počas klasifikácie lieku by sa malo uvádzať obdobie (najmenej 2 roky), počas ktorého jeho terapeutický účinok spĺňa uvedené kritériá.

Táto klasifikácia sa líši od tých predchádzajúcich v realistickejšom prístupe k hodnoteniu terapeutickej účinnosti liekov pri RA. Teraz je zrejmé, že spoločnou osvedčenou vlastnosťou všetkých existujúcich antireumatických liekov je ich schopnosť spôsobiť klinické zlepšenie, zatiaľ čo ich schopnosť ovplyvniť progresiu a výsledky reumatoidného procesu nemožno považovať za prísne dokázanú. Preto v súčasnosti nemôže byť žiadne antireumatické liečivo klasifikované ako „kontrola choroby“..

To však nevylučuje možnosť prenosu v rámci ďalšieho výskumu určitých liekov z prvej skupiny do druhej. Zdá sa, že táto situácia je zásadná, pretože by mala prispievať k rozširovaniu farmakologických a klinických štúdií v reumatológii, pokiaľ ide o vypracovanie kritérií účinnosti liečby, ako aj o vytváranie nových, účinnejších antireumatických liekov alebo ich racionálnych kombinácií..

Na čo sú základné prípravy??

Farmakológia sa neustále vyvíja a ponúka ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy, stále viac a viac nových riešení, ktoré, ak sa choroby nezbavia, znížia jej negatívny dopad na život. Základné lieky na liečenie reumatoidnej artritídy sú práve také lieky.

Je možné, že ste opakovane počuli o chorobe, ako je reumatoidná artritída, pretože v skutočnosti straší ľudí po celú dobu svojej existencie. Ale už existujú lieky, ktoré vám umožňujú chrániť sa pred touto chorobou, spomaľujú deštruktívny účinok artritídy, všetky patria do kategórie základných liekov, o ktorej sa bude diskutovať.

Ako fungujú základné drogy?

Malo by byť zrejmé, že základné lieky sa nedokážu vyrovnať s artritídou samostatne, najčastejšie sa používajú spolu s inými liekmi, čo zvyšuje celkovú účinnosť a umožňuje vám dosiahnuť aspoň niektoré výsledky. Ak hovoríme o základných drogách, ich účinok je zameraný na zmenu priebehu ochorenia, spomalenie progresie reumatoidnej artritídy..

Dnes, samozrejme, existuje veľa rôznych liekov z tejto kategórie, chcel by som však upozorniť na obzvlášť účinné a často používané:

Lekári tiež tvrdia, že na prijatie takéhoto lieku musí mať človek dobrý krvný obeh, inak budú negatívne následky užívania lieku zreteľnejšie..

Medzi výhody takéhoto prostriedku nápravy patrí aj možnosť jeho použitia na pomerne dlhú dobu, predpisuje sa aj deťom..

Ale najčastejšie sa všetky tieto lieky používajú súbežne s vyššie uvedenými liekmi Revmateks, aby sa dosiahol najviditeľnejší výsledok v boji proti tejto chorobe. Malo by byť zrejmé, že všetky vyššie uvedené lieky majú tiež množstvo vedľajších účinkov, takmer všetky z nich majú negatívny účinok na pečeň..

Je bezpečné bdp užívať?

Napriek tomu existuje zoznam vedľajších účinkov, ktoré sa často pozorujú iba pri používaní BDP:

Takmer všetky BDP môžu spôsobiť určité problémy so žalúdkom, ako je nevoľnosť, vracanie alebo hnačka. Je pravda, že tieto príznaky sa dajú prekonať pomocou iných liekov, nemali by ste zabudnúť, že si naše telo zvykne na to, čo sa do neho v priebehu času dostáva, to platí aj pre lieky, preto po určitom čase môžu príznaky samy zmiznúť.

Pečeň filtruje všetko, čo prechádza cez naše telo, samozrejme, že drogy tiež vstupujú do tohto orgánu, kde vznikajú určité problémy. Na základe toho sú ľudia, ktorí užívajú základné lieky, povinní pravidelne podstúpiť krvný test, aby zistili poškodenie pečene a stupeň jeho zničenia..

Pomerne nepríjemný vedľajší účinok, ktorý sa vyznačuje znížením úrovne imunity, čo zase otvára prístup k rôznym infekčným chorobám. U pacienta sa tiež môže vyskytnúť zvýšená únava z dôvodu nízkej hladiny červených krviniek. Aby ste lepšie kontrolovali zdravie, musíte podstúpiť jednoduchý test..

Prečo sa napriek všetkým nedostatkom aktívne používajú základné prípravky?

Analógy, ak vôbec existujú, určite nie sú na takej úrovni, a budú to stáť omnoho viac, preto je lepšie dôverovať radám odborníkov, ktorí sa orientujú vo farmakológii, než sa snažiť niečo urobiť sami..

Lieky na reumatoidnú artritídu: Výhody a nevýhody

Konvenčná RA terapia zahŕňala kombináciu BMARP (antireumatiká s modifikáciou ochorenia) a urikozurické látky, ako je alopurinol. Vývoj skupiny nesteroidných protizápalových liekov, kortikosteroidov, biologických látok a inhibítorov Janus kinázy rozšíril možnosti medicíny..

Dnes pacienti s touto diagnózou žijú dlhšie a závažné komplikácie sú relatívne zriedkavé..

NSAID

Táto trieda je najrozsiahlejšia. To zahŕňa voľne predajné lieky, ako sú aspirín, ibuprofén, naproxén, ako aj množstvo účinnejších liekov na predpis (diklofenak, aceklofenak, celekoxib)..

Zástupcovia tejto triedy sa môžu líšiť v závažnosti antipyretických, protizápalových a analgetických účinkov, ako aj v profile vedľajších účinkov..

V roku 2016 časopis New England Journal of Medicine publikoval rozsiahlu štúdiu, v ktorej sa porovnávala účinnosť a bezpečnosť troch z nich: ibuprofén, naproxén a celekoxib. 20-mesačné sledovanie zahŕňajúce 24 000 pacientov s artrózou a RA umožnilo lepšie porozumieť rizikám každého lieku..

„NSAID spôsobili podobné kardiovaskulárne, gastrointestinálne a obličkové vedľajšie účinky u pacientov s reumatoidnou artritídou, ale naproxén v skupine RA bol spájaný s vyššou úmrtnosťou ako ibuprofén alebo celekoxib,“ uviedla Dr. Elaine Husni z Cleveland Clinic..

Výhody NSAID pre reumatoidnú artritídu:

 • zmierniť zápal, bolesť a horúčku;
 • na rozdiel od steroidov potláčajú imunitný systém;
 • k dispozícii v rôznych dávkových formách (tablety, masti, injekcie).

Nevýhody NSAID:

 • nezastavujte progresiu choroby;
 • neselektívne NSAID dráždia gastrointestinálny trakt;
 • selektívne zvýšenie rizika infarktu a mozgovej príhody;
 • pri dlhodobom používaní poškodiť obličky.

"U pacientov s anamnézou srdcových chorôb a fajčiarov by sa mala liečba naplánovať s ohľadom na potenciálne kardiovaskulárne riziko nesteroidných protizápalových liekov," uviedla Susan Goodmanová, reumatológka v New York Special Surgery Hospital, ktorá vyzýva svojich kolegov..

BMARP

Podľa pokynov Americkej reumatológie má každý pacient s RA začať liečbu aspoň jedným liekom skupiny BMARP a so závažnou artritídou a zlou prognózou dvoma alebo viacerými liekmi. Ak užiť jeden BMARP po dobu 3 mesiacov nie je dosť efektívny, druhý.

Klasickí predstavitelia tejto skupiny: metotrexát, sulfasalazín, hydroxychlorochin a leflunomid.

Výhody BMARP pri reumatoidnej artritíde:

 • spomaliť vývoj choroby;
 • predchádzať budúcim komplikáciám;
 • minimalizovať poškodenie kĺbov.

Nevýhody BMARP:

 • vyžadovať sledovanie krvného obrazu;
 • účinok sa vyvíja v priebehu týždňov a mesiacov;
 • metotrexát poškodzuje pečeň, obličky, pľúca a potlačuje imunitu;
 • sulfasalazín často spôsobuje alergické reakcie;
 • hydroxychlorochin je nebezpečný pre zrak;
 • teratogénny leflunomid.

„Výhodou je, že sa používajú už mnoho rokov. Reumatológovia sa naučili, ako správne vyhodnotiť reakciu pacienta a majú rozsiahle skúsenosti s monitorovaním vedľajších účinkov, “hovorí profesor Goodman z HSS..

V dôsledku zvýšeného rizika infekcií pri užívaní BMARP ponúkajú americkí reumatológovia pred liečbou očkovanie proti pneumokoku, vírusu chrípky, hepatitíde B, ľudskému papilomavírusu (HPV) a herpesu zoster..

Antireumatické lieky pre zoznam kĺbov

Ponúkame materiál na tému: „antireumatické lieky pre zoznam kĺbov“ s odborným hodnotením. Pokúsili sme sa tému úplne odhaliť a vyvodiť príslušné závery..

Najnovšia generácia liekov na reumatoidnú artritídu

Najnovšia generácia liekov vyvinutá pomocou moderných farmaceutických technológií zmierňuje utrpenie ľudí a znižuje riziko ďalších komplikácií. Čo je reumatoidná artritída, aké sú príčiny, príznaky, aké liečebné metódy sú možné?

Čo je to choroba??

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov. " Čítaj viac.

Toto je systémová neurologická patológia spojená so zápalom chrupavky v kĺbovom kĺbe. Príčinná súvislosť klinického stavu je odlišná. Všetky sú však spôsobené problémami v práci ochrannej imunitnej organizácie človeka. Najpravdepodobnejším spúšťacím faktorom je infekcia.

Reakciou na zápalový proces infekcie je pomalá deštrukcia spojivových tkanív spojená s ich degeneratívno-dystrofickou reorganizáciou..

Ak sa adekvátne ošetrenie neuskutoční včas, ďalšou fázou degenerácie bude deformácia kĺbového povrchu. To má za následok významné obmedzenie mobility osteoartikulárnych segmentov ODA dolnej končatiny.

Možné príčiny neurologickej patológie:

 • genetická závislosť;
 • vplyv chronických chorôb na kĺbové segmenty;
 • pôsobenie spúšťacích faktorov: hypotermia, intoxikácia, reakcia osteoartikulárneho systému na mutagénne lieky.

Pri reumatoidnej artritíde môžu príznaky choroby bez liekovej terapie pretrvávať dlho a môžu sa prejaviť v nasledujúcich prejavoch:

 • bolesť kĺbov rôznej intenzity, dokonca aj pri malých záťažiach;
 • prítomnosť opuchov, sčervenanie v mieste lézie;
 • narušenie teplotného režimu v dôsledku zápalovej reakcie v spojivovom tkanive.

Takéto symptomatické príznaky sú možné pri akýchkoľvek zápalových reakciách. Pred liečbou reumatoidnej artritídy je preto potrebné identifikovať diagnostické príznaky choroby.

Osoba musí navštíviť lekára, ktorý na základe zozbieranej lekárskej anamnézy určí závažnosť neurologickej patológie diagnostické laboratórne testy (ultrazvuk, röntgen, MRI, CT) a ďalšie diagnostické postupy. Vytvorí príčinnú súvislosť zápalovej reakcie, predpíše lieky.

Počas liečby sa vyžaduje motorická aktivita kĺbových segmentov. Za týmto účelom konzultačný špecialista predpisuje fyzioterapeutické procedúry, terapeutické masáže, gymnastické cvičenia, manuálne metódy ovplyvňujúce artikulárnu patológiu.

Podrobné video o povahe choroby:

Systémová lieková terapia

Terapeutická terapeutická odpoveď zahŕňa použitie piatich skupín farmakologických liekov.

Č. P / pFarmakologické kombináciePredpis liekov
1Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)Liečba symptómov
2Základné antireumatické skupinyZníženie zápalovej aktivity, zmiernenie osteoartikulárnej deštrukcie
3glukokortikosteroidmiNormalizácia metabolických funkcií, obnovenie aktívneho krvného obehu
4Biologické úpravyEliminácia enzymatickej deštrukcie kĺbov blízkeho tkaniva kĺbového povrchu
5Svalové relaxanciáUvoľniť kostrové svaly s výrazným znížením pohybovej aktivity

Nesteroidné protizápalové lieky

Pri anestézii a eliminácii zápalovej reakcie lekári predpisujú najznámejšie lieky nesteroidnej protizápalovej aktivity - Diclofenac®, Ibuprofen® alebo Paracetamol®.

Existujú však účinnejšie liečby nesteroidnej protizápalovej skupiny s najmenším vedľajším účinkom spojeným s orgánmi genitourinárneho a gastrointestinálneho systému..

Medzi nesteroidnými protizápalovými kombináciami vyniká Dexalgin® 25 nemeckého výrobcu - spoločnosť BERLIN-CHEMIE / MENARINI PHARMA GmbH. Je dostupný vo forme tabliet s účinnou látkou dexketoprofen, ktorá sa dávkuje do siete lekární iba podľa predpisu lekára. Vďaka aktívnej zložke a pomocným látkam (kukuričný škrob, mikrokryštalická celulóza atď.) Má nesteroidná lieková forma analgetický, protizápalový a antipyretický účinok..

Po užití liečiva zmiznú hlavné príznaky reumatoidnej artritídy - bolesť, opuch, sčervenanie - po 30 - 40 minútach. Trvanie anestézie je však 4-5 hodín - a začína sa nové kolo záchvatov bolesti. Dávku a priebeh liečby určuje ošetrujúci lekár s ohľadom na vek, pohlavie, individuálne vlastnosti pacienta.

Liek nie je predpísaný tehotným ženám, deťom mladším ako 12 rokov, chorým ľuďom s chronickými respiračnými patológiami, zlyhaním obličiek a pečene. Tento liek nie je určený na dlhodobé používanie. Priebeh liečby by nemal presiahnuť 5 až 7 dní.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Ďalším nesteroidným protizápalovým liekom novej (poslednej) generácie je Voltaren® Acti ruského výrobcu GlaxoSmithKlein Helsker JSC. Liek je dostupný vo forme bielych tabliet. Hlavnou účinnou látkou je diklofenak sodný..

Voltaren® Acti má všetky vlastnosti farmakologických látok nesteroidnej protizápalovej aktivity - antipyretikum, analgetikum. Terapeutický účinok nastáva po 15 až 20 minútach, vďaka čomu je použitie liečiva účinné na najrýchlejšiu úľavu od ataku bolesti a reguláciu teplotného režimu. Priebeh liečby liekom by nemal presiahnuť 5 dní. Kontraindikácie: žalúdočný vred, deti do 14 rokov, zlyhanie obličiek, pečene alebo srdca. Neodporúča sa užívať ju ľuďom s chronickými respiračnými chorobami.

Jednou z noviniek farmaceutického priemyslu na vonkajšie použitie je protizápalový analgetický krém Aertal® španielskej spoločnosti ALMIRALL S.A..

Vďaka aktívnej látke - aceklofenaku - je použitie liekovej formy vhodné pri zápaloch kĺbov, iných svalov a kostí, kĺbových segmentov pohybového aparátu..

Výnimkou sú choroby kože v mieste navrhovaného terapeutického účinku, individuálna neznášanlivosť na farmakologický produkt.

Základné antireumatické lieky

Medzi zaujímavé modifikujúce antireumatické výrobky farmaceutického trhu patria:

 • Azathioprine® - liek na predpis ruského výrobcu OJSC „MOSHIMFARMPREPARATY im. N.A. Semashko “, vyrábané vo forme tabliet. Imunosupresívum blokuje delenie buniek, proliferáciu (proliferáciu) poškodených tkanív v kĺbovej dutine. Lieková forma nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a kontraindikácie. Jediným obmedzením je individuálna intolerancia pacienta na účinnú látku a tehotenstvo;
 • Sulfasalazin® je liek spoločnosti KRKA d. d. “ (Slovinsko), má vlastnosti základnej antireumatickej liečby. Toto je hlavná liečba reumatoidnej juvenilnej artritídy. Medzi obmedzenia patrí funkčné poškodenie pečene a / alebo obličiek, krvné ochorenia, precitlivenosť na sulfónamid a deriváty kyseliny salicylovej, deti do 7 rokov;
 • Doxycyklín® je semi-syntetické antibiotikum od spoločnosti CJSC BINERGIA (Rusko), ktoré má antibakteriálne účinky. Liek preniká do tela intramuskulárnou injekciou a deštruktívne pôsobí na syntézu proteínov v mikrobiálnej bunke. Kontraindikácie: alergická reakcia na skupinu tetracyklínov, deti do 10 rokov, tehotné, dojčiace ženy.

O tom, ako a ako liečiť chorobu, rozhoduje ošetrujúci lekár. Táto skupina liekov má veľmi pomalý terapeutický účinok. Odporúča sa používať základné liečby spolu s inými farmakologickými skupinami - nesteroidné protizápalové lieky, glukokortikosteroidy.

glukokortikosteroidmi

Tento typ farmakologického prípravku je steroidný hormón syntetizovaný kôrou nadobličiek, ktorý má univerzálny fyziologický účinok:

 • protizápalové;
 • antialergické;
 • immunoregulativní;
 • proti šoku;
 • proti stresu.

Z predpísaných farmakologických látok najnovšej generácie sú najúčinnejšie:

Keďže glukokortikosteroidy sú najúčinnejším kontrahormonálnym hormónom, nie sú prakticky predpísané pre pacientov s cukrovkou..

Biologické úpravy

Pri reumatoidnej artritíde je synoviálna membrána fermentovaná v kĺbovej dutine, čo vedie k deštrukcii disulfidových väzov v blízkych kĺbových tkanivách a chrupavkách. To spôsobuje kaskádovú reakciu, zhoršuje klinické príznaky neurologického ochorenia. Telo reaguje so zápalovou reakciou, sprevádzanou produkciou cytokínov, najnebezpečnejšieho faktora nekrózy nádorov TNF. Tento stav môže poskytnúť pacientovi významné zníženie pohyblivosti kĺbov a telesného postihnutia..

Preto sa do komplexnej liečby zavádzajú špeciálne blokátory (inhibítory TNF) alebo anticytické lieky:

Svalové relaxanciá

Lekársky termín pochádza z latinskej myorelaxancie, kde myo je sval, relaxantis je relaxačný. Účelom ich vymenovania je znížiť svalový tonus v oblasti neurologického poškodenia. Lieková forma je klasifikovaná nasledovne (pozri tabuľku).

Depolarizácia svalových relaxancií
Nedepolarizujúce svalové relaxanciá
Ultra krátka akciaKrátka akciaStredná akciaDlho pôsobiace
Ditilin® - krátkodobo pôsobiaci depolarizujúci svalový relaxantMivacron® - na krátkodobú inhibíciu neuromuskulárneho prenosuTrakrium® je konkurenčná dávková forma periférneho pôsobenia. Hlavná zložka - atricúria besylát znižuje citlivosť cholinergných receptorov, čím zabezpečuje nemožnosť excitácie a kontrakcie svalových vlákien.Pavulon® - nedelarizujúci svalový relaxant s predĺženou aktivitou, poskytujúci relaxáciu kostrových svalov

Správa na tému drogovej liečby:

Predpokladom rýchlej regenerácie nie je iba použitie farmaceutických kombinácií liečiv. Pri komplexnej terapii je potrebné zahrnúť fyzioterapeutické procedúry, špeciálne cvičenia, terapeutické masáže, kúpeľnú liečbu.

V prípade neúčinnosti vyššie uvedených spôsobov liečby alebo s progresiou príznakov bolesti v osteoartikulárnom segmente je chirurgický zákrok zabezpečený pre:

 • artrodéza;
 • synovektómii;
 • arthroplasty.

Lekárski odborníci poznamenávajú, že dĺžka života pacientov s reumatoidnou patológiou znižuje ľudský život v priemere o 5 až 10 rokov.

Podľa laboratórnych štúdií American Mayo Clinic (USA, Minnesota), vykonaných v roku 2005, je riziko kardiovaskulárnych patológií u pacientov s reumatickými a artrologickými chorobami dvakrát vyššie. Táto neuspokojivá štatistika sa do značnej miery vysvetľuje chronickým štádiom reumatoidnej artritídy pohybového ústrojenstva..

Použitie biofarmaceutických liečebných postupov pomôže znížiť riziko chronických patológií a zvýšiť očakávanú dĺžku života. Aktívne ovplyvňujú životne dôležité biologické objekty - krv, bunkovú štruktúru a spojivové tkanivá..

Lieky na reumatizmus

Reumatická horúčka je vážna choroba, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu. Zdravotnícky personál trvá na tom, aby sa proces liečby začal ihneď po zistení nepríjemnej diagnózy. Reumatické ochorenie nezbavuje pacientov nádeju na samoliečenie, ale dobre sa hodí na vplyv moderných zdravotníckych pomôcok. Pacienti majú záujem o inovatívne lieky, ktoré používajú kliniky na liečbu reumatizmu..

Výber antibiotík pre reumatizmus

V lekárskom prostredí je penetrácia streptokokov skupiny A uznávanou príčinou rozvoja reumatických ochorení. Atypická reakcia je produkovaná organizmom ako reakcia na infekčný patogén, čo vedie k zápalovému poškodeniu kĺbov, tkanív, orgánov..

Skúsení odborníci sú povinní predpísať kurz finančných prostriedkov na splatenie streptokokovej infekcie. Antibiotiká penicilínového typu - lekári uznávajú lieky na reumatizmus:

 1. V prvom štádiu liečby reumatických ochorení ponúka zdravotnícky personál antibiotiká s krátkodobou expozíciou pacientovi (napríklad ampicilín, amoxicilín). Pacient je liečený krátkodobo pôsobiacimi antibiotikami, zvyčajne okolo 10 dní.
 2. Druhá fáza liečby antibiotikami nastáva okamžite po užití liekov s krátkodobým účinkom. Pacientom sa ponúkajú antibiotiká s predĺženou expozíciou. Rozšírený bicilín.

Dôležitým kritériom je nedostatok intolerancie penicilínových liekov u pacientov. V prípade prejavov atypických reakcií je liek nahradený makrolidmi (predpisuje sa napríklad azitromycín)..

Spomedzi intramuskulárnych injekcií sa pacientom reumatických oddelení ponúkajú tri skupiny prípravkov Bicillin:

 • Bicilín 1 sa podáva raz mesačne;
 • Bicilín 3 sa používa týždenne;
 • Bicilín 5 sa zvyčajne predpisuje raz mesačne..

Výber konkrétneho typu bicilínu je úlohou zdravotníckeho personálu. Nenahrádzajte predpísané lekárske injekcie sami, skúste kombinovať antibiotiká s inými liekmi. Pri najmenších pochybnostiach sa odporúča konzultovať s lekárom aj iné zdravotnícke zariadenie.

Po liečbe je pacient zaradený do špecializovaného účtu. Už niekoľko rokov lekár sleduje pacientov, pravidelne predpisuje profylaktické kurzy bicilínu a prechladnutie sa starostlivo lieči. Riziká relapsu spôsobujú potrebu sebakontrola, starostlivú pozornosť na udržanie zdravia, vyhýbanie sa negatívnym podmienkam (vlhkosť, neustále chladno)..

Použitie nesteroidných protizápalových liekov u pacientov s reumatickým ochorením

Na potlačenie zápalového procesu sa používa skupina nesteroidných protizápalových liekov. Pri predpisovaní liekov tohto typu lekári dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 1. Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi by mala byť dlhá. Táto požiadavka je spôsobená rozšíreným výskytom zápalového procesu pri reumatizme. Odporúča sa používať lieky s protizápalovým účinkom najmenej 3-4 mesiace. Špecifické trvanie liečby nesteroidnými liekmi sa vyvíja lekárskym odborníkom s prihliadnutím na špecifickú situáciu, štádium reumatickej horúčky, vek pacienta, individuálne reakcie tela na navrhovanú liečbu..
 2. Najväčší účinok v boji proti reumatizmu majú lieky skupiny indolotov (napríklad indometacín). Štúdie potvrdzujú vysokú účinnosť použitia protizápalových liekov s kyselinou arylaktovou (napríklad Voltaren). Známe protizápalové analgetiká sú Diclofenac, Indemetation.
 3. Je dôležité zvážiť multitasking týchto liekov. Nesteroidné protizápalové lieky zmierňujú zápal, nižšiu teplotu, zmierňujú bolesť. Pacienti často popisujú zmiernenie príznakov bolesti takmer okamžite po začatí liečby..

Nesteroidné lieky s reumatizmom môžu vykazovať množstvo vedľajších účinkov. Pri zavádzaní liekov do liečebného procesu je vhodné starostlivo monitorovať reakcie pacienta. Poruchy spánku, zmeny tráviaceho systému, prejav vyrážok sú príležitosťou na mimoriadnu konzultáciu s lekárom. Prudká zmena teploty, silné zvracanie, strata vedomia - podmienky pre okamžité volanie na sanitku.

Vlastnosti použitia cytostatík pri liečení choroby

Charakteristickým znakom cytostatík je vysoká aktivita biologických zložiek. Cytotoxické lieky pomáhajú

pre reumatizmus takto:

 1. Prispieť k odstráneniu atypických reakcií. Reumatická choroba je spôsobená prienikom streptokokov, ktorý spôsobuje atypickú reakciu. Cytostatiká sa aktívne používajú na splatenie tejto autoimunitnej reakcie..
 2. Inhibuje delenie buniek, pomáha odstraňovať patologické lézie kĺbov, periartikulárnych sfér.

Medzi cytostatikami používanými v boji proti reumatickej horúčke je obľúbený metotrexát. Po podaní tohto lieku je potrebné pacientov starostlivo sledovať z dôvodu rizika vedľajších účinkov. Medzi vedľajšie účinky metotrexátu patria:

 • poruchy nervového systému (problémy so zrakom, migrény, strata orientácie, silné závraty, kŕčový syndróm, paralýza);
 • zlyhania v kardiovaskulárnej sfére (pokles hladiny hemoglobínu v krvi, prudký pokles krvných doštičiek, nedostatok lymfocytov);
 • lézie spojivového tkaniva v pľúcach;
 • problémy s aktivitou obličiek, močového mechúra (cystitída, bilaterálne poškodenie obličiek);
 • reprodukčné dysfunkcie (znížená pohyblivosť spermií, prerušenie menštruácie);
 • alergické reakcie (svrbenie, vyrážka, horúčka).

Prášky, injekcie na reumatizmus kĺbov predpisuje skúsený zdravotnícky personál. Neodporúča sa samostatne získavať cytostatiká, sústrediť sa na pochybné zdroje údajov a uchýliť sa k radám blízkych. Iba lekár je schopný primerane posúdiť konkrétny prípad, ponúknuť efektívny spôsob liečenia a upozorniť pacienta na možné ťažkosti. So súhlasom lekára môžete liečbu doplniť o masti na reumatizmus.

Možnosti chondroprotektorov pri liečbe reumatickej horúčky

Reumatické ochorenie najčastejšie postihuje kĺby, čo vedie k narušeniu koordinácie. Hlavný rozdiel medzi chondroprotektormi a inými liečivami je priamy účinok na chrupavkovú oblasť. V zložení sú chondroprotektory rozdelené do niekoľkých typov:

 • lieky s chondroitín sulfátom (napr. mukozát);
 • prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú (napríklad Suplazin);
 • rastlinné lieky (napr. piaskledín);
 • lieky s chrupavkami zvierat (napr. Rumalon).

Typicky sa v injekciách používajú chondroprotektory. Niektoré lieky v tejto skupine sú vo forme tabliet, kapsúl. Štandardný dávkovací režim je asi 10 až 12 dní. Lekár prispôsobí lekársku schému podľa konkrétnej situácie..

Hormonálne lieky v boji proti chorobe

V medicíne existuje tendencia vyhnúť sa používaniu hormónov v boji proti chorobe. Použitie kortikosteroidov pri liečbe reumatických ochorení sa používa v týchto prípadoch:

 • predchádzajúci liečebný režim nie je príliš účinný;
 • pacientovi je diagnostikovaná závažná choroba;
 • reumatizmus sa prejavil komplikáciami v srdci. Zdravotnícky personál okamžite predpisuje glukokortikosteroidy v prípadoch karditídy (zápal srdcových membrán v dôsledku reumatickej choroby). Pri reumatických srdcových chorobách lekári predpisujú srdcové glykozidy a diuretiká.

Pacienti by sa nemali báť hormónov. Lekár predpisuje iba rozumné lieky, bez ktorých sa stav pacienta rýchlo zhorší.

Existuje niekoľko foriem injekcie kortikosteroidov do tela pacienta:

 1. Tablety na orálny reumatizmus (napr. Metylprednizolón).
 2. Roztoky sa dostávajú k pacientovi intramuskulárnymi injekciami (napríklad injekciou Dexametazónu) alebo intravenóznym podaním (napríklad kvapkadlom s roztokom Medrol)..

Injekcie sú rýchlejšie ako užívanie tabliet. Lekári predpisujú kapsuly na liečbu miernych foriem reumatickej horúčky. Ťažký priebeh reumatizmu vyžaduje použitie injekcií, kvapkadiel. Kritické situácie vyžadujúce okamžité dodanie liečiva do tela pacienta vyžadujú injekciu do žily.

Negatívnymi dôsledkami hormonálnej intervencie sú zistené porušenia v oblasti rovnováhy voda-soľ pacientov. Táto skutočnosť určuje dôležitosť použitia ďalších nástrojov:

 • aktívne používanie liekov, ktoré vyrovnávajú stratu draslíka (napríklad Panangin);
 • v prípade prejavu edému sa navrhujú diuretiká (napríklad Kanefron).

Pacienti by mali lekárskym odborníkom starostlivo opísať nuansy pohody. Organizmy reagujú na drogy odlišne. Lieky, ktoré sa účinne používajú na liečbu tohto ochorenia u stoviek pacientov, u jedného pacienta ľahko spôsobia atypickú reakciu. Špecialisti nie sú schopní poskytnúť záruky, preto je dôležité kontrolovať individuálnu reakciu na liek.

Zložitosť ochorenia určuje dĺžku liečby. Lekárski špecialisti ponúkajú pacientom komplexné prekonanie choroby. Na liečenie sa predpisujú antibiotiká, predpisujú sa cytostatiká, predpisujú sa protizápalové lieky. Závažné reumatizačné situácie vedú k použitiu kortikosteroidov. Výskyt komplikácií je príležitosťou na rozšírenie predpísaných liekov. Starostlivé dodržiavanie schémy liečenia vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť, prekonať komplikácie a obnoviť obvyklý život..

8 najlepších liekov na bolesti kĺbov

Najčastejšie sa s vekom objavuje bolesť kĺbov (artralgia). Tento nepríjemný príznak môže byť príznakom vážneho ochorenia alebo nezávislého ochorenia, takže liečba by sa mala zamerať predovšetkým na odstránenie príčiny artralgie, ktorá sa dá určiť lekárskym vyšetrením a potom na odstránenie bolesti. Na zníženie nepohodlia a zápalu lekári predpisujú NSAID a chondroprotektory v závislosti od intenzity bolesti, ďalších príznakov a individuálnych charakteristík pacienta. Prípravy týchto skupín môžu zmierniť stav pacienta a zlepšiť jeho kvalitu života. V tomto článku budeme hovoriť o najúčinnejších liekoch..

Liečba bolesti kĺbov, ktorú si spoločnosť vyberie

Pripravili sme hodnotenie farmaceutických spoločností, ktoré vyrábajú vysoko kvalitné a účinné lieky na liečbu bolesti kĺbov:

4. MUSTAFA NEVZAT

8. Berlin-Chemie AG

Najlepšie NSAID pre bolesti kĺbov

Nesteroidné protizápalové lieky sa vyznačujú výraznými analgetickými a antipyretickými účinkami. Táto skupina liekov sa najčastejšie používa na bolesť kĺbov, pretože rýchlo zmierňujú zápal a ďalšie nepríjemné príznaky.

Diclofenac Sodium

Liečivo má trvalý terapeutický účinok po 7 až 14 dňoch použitia. Princíp účinku: inhibícia syntézy prostaglandínov, ktorá vedie k zníženiu príznakov bolesti. Liečivo je diklofenak. Pôsobí v periférnych tkanivách. Indikácie: zápal kĺbov a tkanív, reumatizmus, artritída, radikulitída, artróza atď. Dávková forma: čapíky, gél, tablety, kapsuly, injekcie..

výhody:

 • Má výrazné analgetické, mierne antipyretické účinky;
 • zmierňuje opuchy kĺbov;
 • zmierňuje bolesť a rannú stuhnutosť;
 • dlhá akcia;
 • rýchlo zmierňuje zápal.

nevýhody:

 • starší pacienti by sa mali používať opatrne, pretože u tejto skupiny ľudí sa pravdepodobnejšie vyskytnú tieto nežiaduce reakcie: gastrointestinálne krvácanie, alergia;
 • veľa kontraindikácií: obličky, ochorenie pečene, tehotenstvo, laktácia, precitlivenosť, vek do 6 rokov atď..

indometacín

Tento liek má výrazný protizápalový účinok o týždeň neskôr od začiatku použitia. Liek blokuje pôsobenie enzýmu, ktorý spôsobuje zápalový proces. Liečivo je indometacín. Pôsobí v periférnych tkanivách. Indikácie: artritída, reumatizmus, zápal ORL, zápal maternice, močového mechúra, bolesti zubov atď. Dávková forma: čapíky, tablety, masti.

Video (kliknutím prehrajte).

výhody:

 • eliminuje zápal;
 • uľahčuje spoločnú mobilitu;
 • zmierňuje horúčku;
 • zmierňuje erytém, opuchy;
 • tupá bolesť;
 • zabraňuje objaveniu sa cievnych trombov, pretože pomáha spomaľovať priľnavosť krvných doštičiek.

nevýhody:

 • dlhodobé používanie prispieva k deštrukcii tkaniva chrupavky;
 • môže spôsobiť vedľajšie účinky: narušenie zažívacieho traktu, nervový systém; alergie;
 • počas liečebného obdobia sa neodporúča vykonávať činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, napr liek môže spôsobiť slabosť a závraty.

Droga je predpísaná na intenzívnu bolesť. Tento liek má široký záber, preto sa niekedy používa ako univerzálny liek proti bolesti. Účinná látka, trometamol, inhibuje syntézu prostagladínov. Indikácie: silná a stredne silná bolesť po úrazoch, bolesti zubov, artralgia, onkológia atď. Dávková forma: gél, kvapky, roztok, tablety.

výhody:

 • rýchlo zmierňuje zápaly a bolesti;
 • antipyretický účinok;
 • rôzne formy uvoľňovania;
 • prijateľné náklady;
 • liek je silný univerzálny prostriedok na zmiernenie bolesti.

nevýhody:

 • vysoké riziko krvácania, takže liek nie je vhodný na použitie v pôrodníckej a chirurgickej praxi;
 • môže spôsobiť nežiaduce reakcie: astmatický záchvat, eróziu gastrointestinálneho traktu;
 • potrebujú lekársky predpis;
 • nie je vhodný na liečbu chronickej bolesti a na dlhodobé používanie (viac ako 7 dní sa neodporúča), účinok lieku je symptomatický, neterapeutický;
 • existujú kontraindikácie: žalúdočné a črevné vredy, hemofília, precitlivenosť, ochorenia pečene a obličiek, vek do 16 rokov, laktácia, tehotenstvo.

Tento liek sa používa na silnú a intenzívnu bolesť. Po týždni používania sa objaví výrazný protizápalový účinok. Hlavný rozdiel od iných liekov je kombinovaný mechanizmus účinku: liek má analgetický účinok na centrálny nervový systém a na miestach zápalu, zatiaľ čo indometacín a diklofenak pôsobia v periférnych tkanivách. Indikácie: bolesť kĺbov, zápal mäkkých tkanív spôsobený traumou, myalgiou, neuralgiou atď. Dávková forma: gél, masť, tablety, kapsuly.

výhody:

 • výhodná forma uvoľňovania;
 • rýchlo sa vstrebáva v zažívacom trakte;
 • liek je bezpečný pri dlhodobom používaní;
 • zmierňuje bolesť;
 • zmierňuje zápal;
 • zmierňuje opuchy;
 • zlepšuje pohyblivosť kĺbov.

nevýhody:

 • znižuje prietok krvi v obličkách;
 • po použití sa môžu objaviť gastrointestinálne poruchy;
 • kontraindikované pri obličkách, zlyhaní pečene, gravidite, laktácii, alergiách na zložky lieku.

Tento liek je jedným z krátkodobých silných liekov proti bolesti (trvanie 4 až 6 hodín). Liečivo je dexketoprofén. Indikácie: zápalové ochorenia pohybového aparátu akútnej formy, bolesť zubov, bolesť kĺbov, bolesť pri menštruácii. Dávkovacia forma: tablety, ampulky.

výhody:

 • účinok aplikácie nastane za pol hodiny;
 • zmierňuje bolesť rôzneho pôvodu, preto sa môže používať ako univerzálny liek proti bolesti;
 • znižuje teplotu;
 • zmierňuje zápal.

nevýhody:

 • po podaní sa môžu objaviť nežiaduce reakcie: narušenie zažívacieho traktu, srdce, poruchy nervového systému (strach, úzkosť, poruchy spánku), alergie, narušenie genitourinárneho systému atď.;
 • nie je určený na dlhodobé používanie;
 • veľa kontraindikácií: tehotenstvo, laktácia, precitlivenosť, bronchiálna astma, závažné ochorenia srdca a pečene atď..

Najlepšie chondroprotektory pre bolesť kĺbov

Pri bolesti kĺbov sa používajú aj chondroprotektory, ktoré okrem protizápalových a analgetických účinkov chránia a obnovujú aj chrupavkové tkanivo. Lieky majú pri používaní dlhší a bezpečnejší účinok v porovnaní s NSAID, ale na dosiahnutie výsledku ich musíte často používať najmenej 3 týždne.

Chondroxide

Liečivo podporuje a posilňuje chrupavku. Odporúča sa na použitie v skorých štádiách artralgie. Liečivo je chondroitín sulfát. Je to stavebný materiál pre kĺby. Liek pomáha zadržiavať tekutinu v štruktúre chrupavky, čo zlepšuje jej amortizáciu. Liečivo tiež normalizuje produkciu intraartikulárnej tekutiny, ktorá zlepšuje kĺzanie chrupavky. Dávková forma: gél, tablety, masť.

výhody:

 • Má antimikrobiálny lokálny anestetický účinok;
 • stimuluje tvorbu interartikulárnej tekutiny;
 • znižuje intenzitu bolesti, opuchy;
 • spomaľuje menové procesy v chrupavke;
 • zriedkavo sa vyskytujú nežiaduce reakcie;
 • zlepšuje pohyblivosť kĺbov;
 • urýchľuje regeneráciu chrupavky;
 • spomaľuje ničenie chrupavky, prispieva k jej obnove.

nevýhody:

 • vysoká cena;
 • gél a masť sú vstrebávané po dlhú dobu, nechajte lepkavé;
 • po použití sa môžu alergické reakcie prejaviť začervenaním, vyrážkami, svrbením kože;
 • používať opatrne počas tehotenstva, s laktáciou;
 • na dosiahnutie výrazného účinku z používania je potrebné liečivo pravidelne používať najmenej 3 týždne.

Droga ovplyvňuje metabolické procesy v chrupavke, kompenzuje nedostatok glukozamínu - prírodnej zložky chrupavky. Indikácie: zníženie motorickej aktivity chrupavky, patológie kĺbov, osteoartritídy, atď. Droga spomaľuje deštrukciu chrupavkového tkaniva, obnovuje jeho funkciu, zlepšuje elasticitu. Forma uvoľnenia: ampulky, prášok.

výhody:

 • rýchlo sa vstrebáva;
 • normalizuje ukladanie vápnika v chrupavke;
 • udržuje chrupavku pružnú;
 • dobre tolerovaný, označuje bezpečné lieky na liečenie kĺbov;
 • stimuluje produkciu synoviálnej tekutiny;
 • zmierňuje zápaly, opuchy;
 • zmierňuje bolesť.

nevýhody:

 • preplatok;
 • potrebujete lekársky predpis;
 • na dosiahnutie účinku aplikácie je potrebné podstúpiť liečebnú kúru najmenej 3 týždne, a preto nie je vhodná pre tých, ktorí chcú rýchlo odstrániť akútnu bolesť a zápalové príznaky;
 • kontraindikácie: choroby srdca, obličiek a pečene, tehotenstvo, deti do 12 rokov;
 • zriedka nevoľnosť, plynatosť, alergie, ospalosť, slabosť.

Tento liek je jedným z najpopulárnejších pri liečbe kĺbov. Lieky sú kombinované, pretože obsahuje niekoľko hlavných zložiek: glukozamín, chondroitín sulfát, takže liek má dobrú účinnosť a veľa pozitívnych názorov. Mechanizmus účinku účinných látok je zameraný na regeneráciu chrupavkového tkaniva potlačením enzýmov (kolagenáza, elastáza), ktoré ho ničia. Indikácie: artróza kĺbov, osteochondróza so stredne ťažkou bolesťou. Dávková forma: kapsuly, krém.

 • zabraňuje deštrukcii chrupavkového tkaniva, podporuje jeho regeneráciu;
 • mierny protizápalový analgetický účinok;
 • zlepšuje elasticitu kĺbov;
 • stimuluje syntézu kyseliny hyalurónovej;
 • zmierňuje nepríjemné príznaky osteoartritídy, preto je potreba NSAID znížená.

nevýhody:

 • na to, aby bol účinok žiadosti viditeľný, je potrebné dlhodobé ošetrenie;
 • existujú kontraindikácie: závažné ochorenie obličiek, gravidita, laktácia, precitlivenosť;
 • Zriedkavo sa objavujú nežiaduce reakcie: gastrointestinálne poruchy, strata sily, tachykardia, alergia.

Aký liek na bolesti kĺbov kúpiť

1. Droga, ktorú lekári predpisujú najčastejšie na bolesť kĺbov, je diklofenak sodný, pretože liek má vyvážený analgetický účinok.

2. Ak mučíte silnou bolesťou, potom sa s nimi môže vysporiadať aj Ketorolac. Tento liek sa týka silného.

3. Liek, ktorý sa dokonale vyrovná so zápalom, je indometacín. Liečivo má predovšetkým protizápalový účinok a potom analgetikum.

4. Kombinovaným účinkom žiadosti je Tenoxicam. Okrem toho je liek schválený na dlhodobé používanie..

5. Ak potrebujete liek, ktorý nielen zníži bolesť, ale tiež zvýši pohyblivosť kĺbov, potom je lepšie kúpiť chondroxid. Liek podporuje regeneráciu chrupavky a tiež v nej normalizuje metabolické procesy.

6. Lieky, ktoré zlepšujú elasticitu, vyrovnávajú nedostatok glukozamínu (prírodná súčasť chrupavky) a obnovujú funkciu kĺbov - Don.

7. Teraflex má kombinované zloženie 2 hlavných zložiek: glukozamín a chondroitín sulfát, z tohto dôvodu je účinnosť užívania omnoho vyššia.

8. Ak potrebujete silný liek, ktorý zmierni bolesť kĺbov a zmierni zápal za pol hodiny, potom je lepšie kúpiť Dexalgin.

Bude to tiež zaujímať priateľov

Chceli by ste dostávať aktuálne hodnotenia a tipy na výber? Prihláste sa na odber nášho telegramu.

Spoločné protireumatické lieky - liečba kĺbov

Používanie antireumatických liekov modifikujúcich ochorenie (BMARP)

Polyartritídu má liečiť iba lekár, neliečte ju sami!

Porušenie normálnych funkcií kĺbov v rôznych štádiách ochorenia môže byť vyvolané bolesťou a zmenami v tkanivách. Pri miernych poruchách zostáva pacient schopný, s ťažkými úplne stráca funkčnosť postihnutej končatiny. Akútny zápal (vrátane napríklad reaktívnej polyartritídy) je liečiteľný, chronické choroby (ako je reumatoidná polyartritída) sú nezvratné.

Tieto lieky sa účinne používajú pri liečbe rakoviny a nedávno sa začali aktívne používať pri liečbe reumatoidnej polyartritídy.

Reumatoidná polyartritída, rovnako ako akýkoľvek druh artritídy, je sprevádzaná bolesťou a nepohodlím. V priebehu času sa bolesť kĺbov stáva silnejšou.

Lieky na liečenie reumatoidnej polyartritídy

- PROSTRIEDKY PRE NÍZKU HMOTNOSŤ

Neužívajte prípravky obsahujúce horčík alebo hliník (antacidá) s mykofenolátmofetilom. Ženy by mali byť chránené najmenej dvoma spôsobmi (napríklad perorálnymi kontraceptívami a kondómami) už 4 týždne pred začiatkom liečby.

Toto je fáza, kedy je potrebné začať s liečbou. V ďalšom štádiu už bude sprevádzaná silná bolesť, zvýšené potenie, znížená citlivosť a opuchy končatín, niekedy aj záchvaty horúčky, svalová atrofia.

Pozorovania ukazujú, že ženy sú náchylnejšie k artritíde ako muži. Vývoj artritídy je tiež spojený s ukazovateľom veku: ľudské telo môže byť postihnuté po 30 rokoch.

5. Nádorová nekróza je schopná vyvolať vznik zápalu pri rôznych typoch artritídy a polyartritídy, v takých prípadoch sa pripisujú lieky proti TNF, ktoré zase blokujú faktor nekrózy nádorov. Medzi najbežnejšie používané lieky proti TNF je možné rozlišovať: adalimumab, etanercept a infliximab, ktoré sa podávajú intravenózne alebo ako subkutánne injekcie.

Prítomnosť alergických a autoimunitných procesov v tele (imunitná reakcia na tkanivá vášho tela);

Najbežnejšie a najbežnejšie na použitie pri všetkých typoch artritídy, vrátane reumatoidnej artritídy, sú nesteroidné protizápalové lieky (medzi ktoré patria: Celebrex, Ibuprofen, Movalis, Motrin a ďalšie). Princíp ich činnosti spočíva v blokovaní zamerania zápalu a znížení opuchov v tejto oblasti, čo vedie k odstráneniu bolesti v postihnutom kĺbe..

Takéto lieky sú však navrhnuté tak, aby mali analgetický účinok, takže nemôžu vyliečiť samotnú chorobu (napríklad eróziu v kĺbe) a zastaviť agresívny priebeh choroby. Všetky tieto lieky sú často sprevádzané vedľajšími účinkami vo forme nevoľnosti, bolesti brucha, bolesti hlavy a závratov, rôznych vyrážok na tele, zvýšeného tlaku - to všetko závisí od vlastností každého lieku a individuálnej tolerancie pacienta.

Najdôležitejším a najhroznejším symptómom je však závažná deformácia kĺbu, ktorú už nie je možné opraviť.

Vo všeobecnosti asi 2% svetovej populácie trpí artritídou, ale každý rok sa choroba rýchlo rozvíja.

- ZARIADENIE A KOREKCIA PROBLÉMOV

Strepsils intenzívne s medom a citrónom

500 - 3 000 mg denne, v 2 až 4 dávkach. Pre deti sa dávka volí individuálne podľa hmotnosti, veku a aktivity procesu.

7,5 až 20 mg raz týždenne. Pre deti sa dávka volí individuálne podľa hmotnosti, veku a aktivity procesu.

200-600 mg denne, v jednej alebo dvoch dávkach. Pre deti sa dávka volí individuálne podľa hmotnosti, veku a aktivity procesu.

50 - 150 mg denne, raz. Pri intravenóznom predpísaní tohto lieku sa dávka vyberá individuálne.

Alternatívna liečba polyartritídy je dôležitá pri koordinácii s lekárom

Preto sa použitie akéhokoľvek lieku môže predpísať iba ošetrujúcemu lekárovi a ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, vymeňte ho za vhodnejší.

Tieto prostriedky sú súčasťou liečby liekmi (s diagnózou „artrózy kolenného kĺbu“). Drogy majú rôzne princípy expozície. Účinok je však vždy rovnaký - progresívne ochorenie sa spomaľuje alebo zastavuje.

Tieto lieky sú predpísané pacientom, u ktorých existuje vysoké riziko trvalého poškodenia kĺbov. Sú žiadané v boji proti psoriatickej, reumatoidnej, idiopatickej a mladej artritíde. Takéto lieky, aj keď dlhodobo užívajú, nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky na organizmus, nevyvolávajú závislosť od nich..

Veľkou nevýhodou tejto skupiny je extrémne pomalý efekt. Dosiahnutie výsledkov trvá týždne, niekedy aj mesiace, pravidelnej liečby. Preto ich predpisuje lekár v kombinácii s liekmi, ktoré sa líšia rýchlym účinkom - kortikosteroidy, NSAID.

Tieto kĺbové prípravky nemôžu používať pacienti s patológiou obličiek, pečene, s diagnózou „hypertenzie“, po očkovaní..

Liečba polyartritídy: aké lieky sa predpisujú na toto ochorenie

Osoba, ktorá čelí určitému ochoreniu kĺbov, sa zaujíma predovšetkým o to, aké protizápalové lieky by mala použiť na rýchle odstránenie príznakov. Aj keď lekárne ponúkajú veľa liekov, nie všetky sú rovnako bezpečné, čo treba pred liečbou zvážiť.

 • Nesteroidné protizápalové lieky
 • Zoznam NSAID pre choroby kĺbov
  • Inhibítory COX-1
  • Inhibítory COX-2: NSAID novej generácie
 • záver

Lekári najčastejšie predpisujú tieto lieky na liečbu artritídy a osteoartritídy. Liečivé vlastnosti týchto liekov súvisia s ich schopnosťou znižovať zápal kĺbov, ako aj s bolesťou.

Neexistujú žiadne hormóny v zložení NSAID, ako sa líšia od hormonálnych protizápalových liekov. Okrem toho majú oveľa menej kontraindikácií, čo ich robí bezpečnejšími pri liečbe kĺbov..

Čo je dôležité pre pacienta vedieť pred použitím NSAID na spoločnú liečbu?

Video (kliknutím prehrajte).

Drogy, ktoré patria do tejto kategórie, sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

 • inhibítory cyklooxygenázy 1 (COX-1);
 • inhibítory cyklooxygenázy typu 2 (COX-2).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Laserová rekonštrukcia medzistavcových platničiek je neabrazívny laser (t.j. nevedie k deštrukcii tkaniva) ožiarenie disku prepichnutím ihlou, čo vedie k stimulácii rastu buniek chrupavky, k obnove tkaniva medzistavcových platničiek ak eliminácii syndrómu diskogénnej bolesti..

Osteochondróza

Pažerák
Osteochondróza je choroba svetovej úrovne, pretože ju postihujú ľudia na celom svete (40 - 90%). Táto patológia sa vo väčšine prípadov vyskytuje u ľudí v dospelom veku po 30 rokoch. Bolesť chrbta v každodennom živote je často pripisovaná tejto chorobe.
Osteochondróza ovplyvňuje nervové zakončenie chrbtice osoby, spôsobuje kŕče a silnú bolesť. Každý pacient chce vedieť, ktorý liek je najúčinnejší pri liečbe tohto ochorenia.