loader

Hlavná

Späť

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov?

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne. Patrí k zriedkavým malformáciám, ktoré sa vyskytujú u 5 novorodencov z 1 000. Proces tvorby herniálnych brán začína 3 - 4 týždne po počatí, keď je položená septa medzi hrudnou a brušnou dutinou. Nedostatočné rozvinutie svalového tkaniva bránice prispieva k vzniku defektu..

príčiny

Presné príčiny bránice hernie neboli objasnené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie, pitie alkoholu a drog počas pôrodu dieťaťa;
 • komplikované tehotenstvo;
 • exacerbácia závažných chronických patológií pečene, obličiek, srdca a pľúc počas tehotenstva;
 • závažný priebeh pôrodu;
 • silná fyzická práca na začiatku tehotenstva;
 • užívanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj plodu;
 • Röntgenové vyšetrenie v prvých týždňoch vývoja plodu;
 • prenikanie toxických látok do tela tehotnej ženy;
 • následky poranenia hrudníka a brušnej oblasti u novorodencov;
 • chronické ochorenia dýchacích ciest spôsobujúce dlhodobé záchvaty kašľa.

príznaky

Malé kýly nemajú typické príznaky, čo sťažuje diagnózu. Možný je výskyt sekundárnych patologických stavov spojených s poruchami krvného obehu vo vnútorných orgánoch, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po prerezaní pupočníka začína proces dýchania) a otravou krvou. Pri veľkých veľkostiach herniálneho výčnelku sú príznaky spojené s presunom vnútorných orgánov a narušením výmeny plynov v tele. Klinický obraz diafragmatickej prietrže zahŕňa:

 • Neschopnosť otvoriť pľúca v prvých minútach života. Dieťa má normálny vzhľad, avšak kvôli nedostatočnej schopnosti samostatne dýchať, nevydáva prvý plač.
 • Cyanóza (cyanóza kože). Pri skorom objavení sa tohto príznaku a rýchlom zvýšení jeho intenzity môže dôjsť k úmrtiu dieťaťa v prvých hodinách po narodení. Riziko úmrtia sa znižuje pri neskorom výskyte cyanózy a jej slabej závažnosti.
 • Zápach zadusenia. Vyskytujú sa počas sania prsníka. Koža dieťaťa získava namodralý odtieň, začne kašľať a dusiť. V procese dýchania sú zapojené ďalšie svaly. Znaky asfyxie zmiznú, ak je dieťa držané vo zvislej polohe alebo položené na jeho boku, najbližšie k miestu výčnelku..
 • Kašeľ. Nevzťahuje sa na špecifické príznaky bránice prietrže, je však pozorovaná pomerne často. Má dlhý suchý charakter.
 • Záchvaty zvracania. Vyskytujú sa prietrže spôsobujúce vytesnenie orgánov gastrointestinálneho traktu.
 • Známky srdcového zlyhania. V počiatočných dňoch zostáva srdcová aktivita normálna, avšak na pozadí častých záchvatov asfyxie sa vyvíja tachykardia.
 • Dextrokardie. Toto je názov patologického stavu, pri ktorom sa časť srdca pohybuje doprava. Pravá strana hrudníka vyčnieva, znižuje sa pohyblivosť postihnutej strany. Ľavá strana klesá.
 • Nedostatočné rozvinutie pľúcneho tkaniva. Sprevádzané častým zadržiavaním dýchacích ciest. Príznaky patológie sa vyskytujú po odrezaní pupočnej šnúry, ktorá začína fungovanie pľúc. Patria medzi ne rýchle plytké dýchacie pohyby, nadúvanie, zníženie srdcovej frekvencie, modrá koža nasolabiálneho trojuholníka, oslabenie sania. Keď vdychujete, za hrudnou kosťou a sucho v žalúdku sa vyskytuje suchý pískot.
 • Predĺženie trvania respiračnej prestávky. Podporuje smrteľné hladovanie kyslíkom.
 • Nízka hmotnosť Hmotnosť dieťaťa v prvom mesiaci po narodení sa nielen zvyšuje, ale tiež klesá. Dieťa odmieta prsník, vyvíja sa anémia, črevné krvácanie a vyskytuje sa zápal v pľúcach.

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva v prvých dňoch života. Na tento účel sa používa ultrazvuk a magnetická rezonancia. Postupy pomáhajú odhaliť nepriame príznaky patológie:

 • Odchýlka objemu plodovej vody od normálu. V dôsledku stlačenia pažeráka a hornej časti žalúdka plod nemôže prehltnúť plodovú vodu..
 • Posun častí žalúdka, tenkého čreva alebo žlčníka smerom k hrudníku.
 • Kapalina obsahujúca peristaltické črevá. Nachádza sa na ľavej strane hrudníka.
 • Neprítomnosť žalúdka v mieste jeho anatomického umiestnenia. Vzťahuje sa na ďalšie diagnostické príznaky hiátovej prietrže.
 • Pohyb žlčníka do pleurálnej dutiny. Sprevádzané vytlačením pečene v hornej časti brucha.
 • Zmena polohy srdca a mediastína. Vyskytuje sa v dôsledku tlaku spôsobeného veľkou prietržou.
 • Znaky hromadenia nadbytočnej tekutiny v lebke a semenníkoch. Venózna kongescia prispieva k rozvoju týchto patologických stavov..

klasifikácia

vrodený

Medzi kýly tejto skupiny patria:

 • Skutočné hrče. Vyvíjajú sa na pozadí oslabujúcich a klesajúcich svalov bránice, ktoré sú dôsledkom prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Orgány vypadávajú cez otvory umiestnené v hrudnej kosti a spodnej časti chrbta. V dutine herniálneho vaku sú slučky čreva, omentum a brušného tkaniva.
 • Nepravdivé. Tvorba takého výčnelku je podporovaná aplazie (neprítomnosť) niektorých častí bránice. V tomto prípade existujú správy medzi hrudnou a brušnou oblasťou.
 • Atypické. Takéto kýly sa diagnostikujú zriedka. Od ostatných malformácií vnútorných orgánov sa odlišujú prítomnosťou charakteristického herniálneho otvoru.

traumatický

Takéto výčnelky sa vytvárajú na pozadí následkov uzavretých alebo otvorených zranení hrudnej kosti, sprevádzaných prolapsom vnútorných orgánov v dôsledku objavenej chyby. Kýla sa tvorí v čase zranenia alebo niekoľko mesiacov po ňom. Traumatické kýly majú najčastejšie ľavostranný charakter, cez hranicu medzi svalmi a šľachami prechádza hernálna fisúra.

Hrudný vak v tomto prípade chýba, takže výčnelok sa považuje za nepravdivý. V dutine nádoru sa nachádzajú časti žalúdka a čriev, pečeň a žlčník.

neuropatický

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí relaxácie bráničných svalov. Výskyt patologických zmien prispieva k porušeniu inervácie spôsobenej zápalom nervových zakončení, poškodením mozgu a dýchacích ciest..

Ezofageálny otvor

Ezofágová hernia je najbežnejším typom vrodeného výčnelku..

Vyznačuje sa pohybom brušných orgánov za hrudnou kosťou..

Má progresívny chronický priebeh. Vyskytuje sa na pozadí patologickej expanzie pažeráka.

liečba

Membránová prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Pri chirurgii sa používa niekoľko metód, ktorých výber závisí od štádia vývoja plodu..

Operácie sa vykonávajú pred aj po narodení. Preprava novorodenca s vrodenou prietržou môže byť ťažká, a preto ak sa počas vnútromaternicového vývoja zistí porucha, pôrod sa vyberie do perinatálneho centra. Operácia sa začína okamžite po narodení dieťaťa.

vnútromaternicové

Takýto zákrok sa uskutočňuje v 2. trimestri tehotenstva. Nástroje sa vkladajú malým vpichom do steny maternice. Do dýchacích ciest plodu sa zavedie zariadenie, ktoré uľahčuje otvorenie pľúc. Po narodení sa balón odstráni.

Fetoskopický zásah je predpísaný v prípade porúch nezlučiteľných so životom.

Avšak ani správne vykonanie operácie nezaručuje 100% šancu na prežitie. Zásah môže spôsobiť predčasný pôrod alebo viesť k zraneniu osôb..

U dojčiat

Pred operáciou je dieťa pripojené k ventilátoru.

Keď membrána praskne alebo stlačí orgány, prípravná fáza je vylúčená. Operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Umelé vytvorenie prietrže prednej brušnej steny endoskopiou. Vyznačuje sa výrazným poklesom objemu brušnej dutiny, ktorý zabraňuje návratu orgánov do normálnej polohy..
 2. Eliminácia umelého výčnelku. Druhá fáza operácie je naplánovaná na 7 365 dní po prvej. Počas zásahu sa hernálny otvor uzavrie, pleurálna dutina sa premyje.

predpoveď

Prežitie závisí od veľkosti bránice prietrže u detí. Prognóza je ovplyvnená prítomnosťou sprievodných malformácií a časom začiatku operácie. Pri odmietnutí vnútromaternicovej korekcie prežije 40 - 75% detí. Pri pokuse o úpravu plodu je pravdepodobnosť úmrtia plodu 60%. V prvých hodinách života zomrie 7% novorodencov.

komplikácie

Pri diafragmatickej prietrži sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • Duodeno-žalúdočný reflux. Vyznačuje sa neustálym požitím žalúdočného a črevného obsahu do pažeráka.
 • Zápal slizníc pažeráka. Tento dôsledok je charakteristický kĺzavými prietržami sprevádzanými požitím žalúdočnej šťavy v hornej časti tráviaceho traktu.
 • Poranenie prietrže. Nebezpečná komplikácia pri absencii liečby má za následok smrť v 100% prípadov. Stlačenie vedie k porušeniu funkcií orgánov brušnej a hrudnej dutiny. Sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju vrodenej kýly, pomáha:

 • prestať fajčiť a piť alkohol počas tehotenstva;
 • vylúčenie prieniku teratogénnych látok do plodu;
 • užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov a vyváženej výživy počas tehotenstva;
 • odstránenie chronických chorôb u tehotných žien;
 • zníženie rizika infekcie plodu včasnou vakcináciou.

Počas tehotenstva musíte pravidelne navštevovať pôrodnícky gynekológ a podrobiť sa ultrazvukovému vyšetreniu.

Membránová prietrž

Membránová prietrž je patologický proces, pri ktorom sa brušné orgány premiestnia do hrudnej dutiny. Tento typ porušenia je takmer vždy chronický a má pomerne časté relapsy..

Je potrebné poznamenať, že vrodená bránica prietrže, ako aj získaná, sa vyskytuje pomerne často, ale vo väčšine prípadov prebieha bez príznakov. Počas vyšetrenia týkajúceho sa iného patologického procesu nie je choroba diagnostikovaná alebo môže byť zistená náhodou..

Podľa pohlavia a veku nemá táto patológia žiadne obmedzenia: diagnostikuje diafragmatickú prietrž u novorodencov, adolescentov a dospelých..

Klinický obraz je charakterizovaný bolesťou žalúdka a hrudníka a ďalšími gastroenterologickými príznakmi. Na stanovenie diagnózy by mal lekár predpísať pacientovi dôkladný diagnostický program..

Liečba bude závisieť od formy patologického procesu. Takže, ak malý segment žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny, nemusí byť potrebný konkrétny liečebný postup. V zložitejších klinických prípadoch je nutný chirurgický zákrok, po ktorom nasleduje zotavenie.

V priebehu liečby bude zahrnutá strava. Zdržanlivá bránica prietrže sa prevádzkuje naliehavo. V každom prípade by sa liečba mala uskutočňovať iba integrovaným prístupom. Strava sa musí dodržiavať bez ohľadu na zvolenú taktiku liečby..

etiológie

Membránová hernia môže byť spôsobená týmito etiologickými faktormi:

 • dyskinéza zažívacieho traktu;
 • prítomnosť nádorov alebo jaziev v samotnom pažeráku;
 • zúženie pažeráka;
 • zvýšená a predĺžená plynatosť;
 • chronické gastroenterologické ochorenia, ktoré sú sprevádzané zvracaním;
 • benígne alebo malígne nádory v brušnej dutine;
 • akumulácia tekutín v brušnej dutine - ascites;
 • častý, predĺžený charakter patologických procesov horných dýchacích ciest;
 • zvýšený tlak v bruchu, ktorý je najčastejšie spôsobený kašľom.

Mali by sa zdôrazniť predispozičné faktory pre vývoj takéhoto patologického procesu:

 • štrukturálne poruchy spojivového tkaniva membrány;
 • história refluxu;
 • chronický kašeľ;
 • čkanie a choroby, ktoré majú taký príznak na klinike;
 • rozrušenie pažeráka;
 • genetická predispozícia k tomuto typu choroby;
 • predchádzajúce poranenia brucha.

Vrodená bránica hernie pažeráka v súčasnosti nemá jasný etiologický obraz. Mnoho lekárov však poznamenáva, že tento typ patológie sa najčastejšie vyskytuje u detí, ktoré majú v anamnéze:

Toto ochorenie je často dôsledkom zmien súvisiacich s vekom - v ohrození sú ľudia starší ako 50 rokov.

klasifikácia

Ochorenie je rozdelené do niekoľkých typov a poddruhov. Klasifikácia diafragmatických hernií sa predpokladá nasledovne: povahou výskytu a klinickými a morfologickými príznakmi.

Podľa charakteru výskytu je patologický proces rozdelený na dva typy:

 • traumatická bránica prietrže;
 • neúrazovou.

Tieto sa zase delia na také poddruhy:

 • neuropatickej;
 • vrodená;
 • kýly prírodných otvorov bránice;
 • falošný vrodený.

Podľa klinických a morfologických charakteristík sa zvažujú dva typy tohto ochorenia:

 • pravda - existuje herniálny vak, často časť pažeráka alebo slučky čreva vstupuje do brušnej dutiny, práve tieto formy sú náchylné na porušenie;
 • nepravdivé - taška sa netvorí, horné časti pažeráka sú náchylnejšie k vydutiu.

Stanovenie formy a typu patologického procesu je určené diagnostickými opatreniami.

symptomatológie

Špecifickým klinickým príznakom tohto patologického procesu je bolesť. Bolesť sa vyskytuje:

 • s refluxom, ktorý nevyhnutne bude sprevádzať diafragmatickú prietrž;
 • s prienikom časti žalúdka do hrudnej dutiny, keď sú jej nervové konce stlačené;
 • v dôsledku systematicky sa prejavujúceho refluxu sa steny pažeráka napínajú, čo vedie k stlačeniu nervových zakončení;
 • kvôli kŕču pažeráka.

Bolesť je charakterizovaná nasledovne:

 • jednotný, mierny prejav - silná bolesť pri takomto ochorení je mimoriadne zriedkavá;
 • lokalizované v hornej časti oblasti hrudnej kosti;
 • šíri sa pozdĺž pažeráka, niekedy rozdáva v oblasti medzi lopatkami.
 • po jedení;
 • nadúvanie;
 • po kašľaní;
 • po cvičení.

Po bolestivosti, zhlboka sa nadýchnutí alebo po zvislej polohe spravidla bolesť spravidla zmizne.

Znaky diafragmatickej prietrže sú nasledujúce:

 • grganie po jedle;
 • bráničná hernia u detí do jedného roku - regurgitácia počas kŕmenia;
 • bolesť pri požití potravy - pacient často potrebuje piť jedlo;
 • pálenie záhy a grganie;
 • pocit pálenia v jazyku;
 • nepríjemný pocit stlačenia hrudnej kosti;
 • tuhé jedlo prechádza pažerom ľahšie ako tekuté alebo polotekuté.

Belching sa charakterizuje takto:

 • prejavuje sa okamžite po jedle - nezáleží na tom, či išlo o mastné alebo chudé jedlo;
 • počas belgovania je v ústach kyslý, mimoriadne nepríjemný zápach.

Kýlová regurgitácia je charakterizovaná takto:

 • môže narušiť pacienta v noci - tzv. syndróm mokrého vankúša;
 • prejavuje sa po jedle, ak sa osoba okamžite postaví do zvislej polohy;
 • malé množstvo žalúdočného obsahu je prasknuté, ale so zvlášť závažným priebehom patológie je možné zvracanie.

Je potrebné poznamenať, že vo väčšine prípadov sa príznaky bráničnej prietrže prejavujú latentnou formou alebo úplne chýbajú. Aj keď sú niektoré z vyššie uvedených príznakov zaznamenané, často sa pripisujú drobným poruchám v gastrointestinálnom trakte, čo vedie k neskorej diagnóze alebo dokonca k jej neprítomnosti..

diagnostika

Keďže ochorenie často pokračuje takmer bez akýchkoľvek klinických príznakov, diagnostický program diafragmatickej prietrže by sa mal vykonávať zvlášť opatrne..

Diagnóza diafragmatickej prietrže je nasledovná:

 • odber krvi na všeobecnú a biochemickú analýzu;
 • pH meter
 • PCR test;
 • všeobecná analýza moču;
 • všeobecná analýza výkalov;
 • Röntgenové vyšetrenie pažeráka kontrastným činidlom;
 • esophagomanometry;
 • fibroskopie.

Diagnostický program sa zostavuje individuálne na základe údajov, ktoré zhromaždil lekár pri úvodnom vyšetrení pacienta a ktorý zhromažďoval osobnú a rodinnú anamnézu. Posledne menovaná je dôležitá, pretože nie je vylúčená genetická predispozícia k patológii. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia je možné určiť, či má plod diafragmatickú prietrž.

Na základe výsledkov diagnostických opatrení bude lekár schopný presne určiť typ priebehu patologického procesu, povahu možných komplikácií a taktiku liečby.

liečba

Vo väčšine prípadov je liečba rýchla, najmä pokiaľ ide o obmedzenú prietrž. Uskutočňujú sa konzervatívne terapeutické opatrenia, ale iba vtedy, ak je vyčnievanie pažeráka do hrudnej dutiny minimálne a neexistujú predpoklady na vznik komplikácií..

Konzervatívne udalosti naznačujú toto:

 • diéty;
 • Vylúčenie nadmernej fyzickej námahy;
 • denné prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • jóga;
 • manuálna terapia, terapeutická masáž, cvičebná terapia.

Samostatne by sa malo hovoriť o výžive:

 • posledné jedlo by malo byť najneskôr dve hodiny pred spaním;
 • výživa by mala byť vyvážená - mastné a hrubé by sa mali vylúčiť, nemôžete piť jedlo;
 • musíte jesť jedlo v uvoľnenej atmosfére, pomaly, opatrne žuvajte.

Ak konzervatívna liečba neprináša požadovaný výsledok, operácia sa vykoná bezodkladne. Vykoná sa excízia (ak sa začala nekróza) alebo sa opravila časť pažeráka. Povaha operácie bude závisieť od závažnosti patológie a od presnej formy, v ktorej sa anomálie vyskytuje. V pooperačnom období musíte podstúpiť liekovú terapiu a diétu.

Liečba diafragmatickej prietrže je komplexná, bez ohľadu na to, ktorá terapeutická taktika bude predpísaná.

Možné komplikácie

Komplikácia, ktorá sa vyvinula, často vedie k diagnostike kýly. Komplikácie môžu zahŕňať:

 • vred pažeráka;
 • solarium;
 • krvácanie do žalúdka;
 • porušenie;
 • zúženie pažeráka alebo úplná stenóza;
 • premiestnenie žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • perforácia pažeráka;
 • axiálna kýla pažeráka;
 • reflexná angína pectoris;
 • gastroenterologické choroby v chronickej forme;
 • anémia.

Je ťažké vylúčiť také patologické procesy, ale je to možné: stačí sa poradiť s lekárom, ak sa necítite okamžite, skôr ako sa sami liečiť alebo ignorovať príznaky.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia tohto ochorenia. Mali by ste dodržiavať všeobecné odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu, jesť správne a kompetentne. Na včasnú diagnostiku choroby je potrebné systematicky podstúpiť lekárske vyšetrenie na klinike. Samoliečba diafragmatickej prietrže je prísne zakázaná.

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica prietrže

Vrodená bránica hernie je malformácia bránice, ktorá vedie k porušeniu oddelenia brušnej dutiny a hrudníka, ako aj k premiestneniu žalúdka, sleziny, čriev a pečene do hrudnej dutiny..

Vrodená bránica prietrže môže byť izolovaným defektom a môže sa kombinovať s malformáciami iných orgánov a systémov. Väčšina prípadov vrodenej bránice hernie je ojedinelá.

Pri vrodenej diafragmatickej hernii po 8 až 10 týždňoch tehotenstva dochádza k defektu bránice v dôsledku porušenia uzáveru pleuroperitoneálneho kanála a brušné orgány môžu byť ventilované cez defekt do pleurálnej dutiny (9 až 10 týždňov tehotenstva). Prítomnosť brušných orgánov v hrudníku obmedzuje rast a vývoj pľúc, čo vedie k pľúcnej hypoplázii so znížením celkového počtu vetiev priedušiek a tepien. Na strane kýly je zaznamenaná významná pľúcna lézia, ale kontralaterálne pľúca majú spravidla tiež abnormálnu štruktúru a nižšiu hmotnosť v porovnaní s normou..

Frekvencia výskytu 1 zo 4 000 živonarodených detí, pomer pohlaví 1: 1

Membránová prietrž sa dá kombinovať s poruchami srdca, ktoré tvoria asi 20%. Kombinácie s poruchami centrálneho nervového systému a močového systému sú vždy 10,7%. Približne 10 - 12% vrodených diafragmatických hernií diagnostikovaných prenatálne je neoddeliteľnou súčasťou rôznych dedičných syndrómov (Cantrell pentad, Frinzeho syndrómy, Lange, Marfan, Ehlers-Danlos atď.) Alebo prejavov chromozomálnych abnormalít a génových porúch. Frekvencia chromozomálnych abnormalít je v priemere 16%. Opäť by sa malo zdôrazniť, že chromozomálne abnormality sa častejšie zisťujú iba v prípadoch, keď je vrodená bráničná kýla kombinovaná s inými malformáciami. Preto je vo všetkých prípadoch prítomnosti kombinovanej patológie indikovaný prenatálny karyotyp, aby sa objasnila genéza defektu..

Pokiaľ ide o strany lézie, všetky vrodené bráničné kýly sa delia na:

 • Vľavo asi 80%
 • Pravá strana asi 20%.
 • Bilaterálne menej ako 1%.

Väčšina novorodencov s vrodenou diafragmatickou prietržou vytvára obraz respiračného zlyhania priamo v pôrodnej miestnosti bezprostredne po narodení. Akútne zlyhanie dýchania postupuje veľmi rýchlo. Pri vyšetrení je pozoruhodná asymetria hrudníka s vydutou stranou lézie (obvykle vľavo) a absencia výkyvu hrudníka na tejto strane. Veľmi charakteristickým príznakom je potopený skalnatý brucho..

Hlavnou metódou prenatálnej detekcie vrodenej diafragmatickej prietrže je ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetrenie má podozrenie na túto chybu abnormálneho obrazu orgánov hrudníka. Jedným z hlavných echografických príznakov je posun srdca, ako aj vzhľad žalúdka a slučiek tenkého čreva v hrudníku. Prenatálny ultrazvuk môže zistiť prítomnosť abdominálneho obsahu v hrudníku v 12. týždni tehotenstva. Diagnóza sa však obyčajne robí v 16. týždni tehotenstva.

Včasná diagnóza EDC umožňuje vykonať karyotypizáciu, aby sa vylúčila kombinovaná chromozomálna abnormalita. Podľa ultrazvuku v trimestri I a II tehotenstva je tiež možné určiť potrebu fetálnych zásahov na stabilizáciu plodu pomocou EDC..

Po narodení je diagnóza EDC potvrdená po komplexnom ultrazvukovom skenovaní a röntgenovej snímke hrudníka a brucha.

Pri narodení dieťaťa s diafragmatickou prietržou by mali byť lekári pripravení na predĺženú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Intubácia priedušnice a mechanické vetranie sú indikované od prvej minúty života. Už v pôrodnici môže dieťa s EDC vyžadovať zavedenie liekov, ktoré stabilizujú prácu srdca. Až po dosiahnutí stabilného stavu je možné prepraviť dieťa z pôrodnej sály, vykonáva sa v podmienkach prepravného vaku na mechanické vetranie s monitorovaním životných funkcií.

V resuscitačnej jednotke oddelenia pokračuje intenzívna terapia zameraná na stabilizáciu stavu a prípravu na operáciu: výber metód a parametrov mechanickej ventilácie, kardiotonická podpora, sedatívna a analgetická, antibakteriálna terapia.

Ako sa stav stabilizuje, otázka možnosti chirurgického ošetrenia.

V prípade nestability v našom oddelení je možné použiť mimotelovú techniku ​​na podporu činnosti srdca a pľúc - ECMO.

Chirurgická liečba detí s EDC sa vykonáva hlavne pomocou minimálne invazívnej endoskopickej metódy. Prostredníctvom minimálnych prepichnutí hrudníka (3 mm) sa obsah opatrne ponorí z hrudnej dutiny do brušnej dutiny. Potom sa vyhodnotí defekt membrány: v prípade dostatočne vyvinutej vnútornej membrány sa defektný plast vykoná pomocou vlastných tkanív a pri výraznom deficite tkaniva sa defekt nahradí implantátom (použije sa syntetický materiál Gor-Tex a biologický materiál Permacol)..

V pooperačnom období pokračuje intenzívna terapia zameraná na odstránenie nedostatkov, ktoré pretrvávajú až do obnovenia hypoplastických pľúc..

V FSBI „Národné centrum lekárskeho výskumu pôrodníctva, gynekológie a perinatológie, pomenované po akademikovi V.I. Kulakova »Ministerstvo zdravotníctva Ruska, máte jedinečnú príležitosť získať chirurgickú ústavnú liečbu ZDARMA o kvótach pre špičkovú lekársku starostlivosť (VMP pre povinné zdravotné poistenie).

Diafragmatická hernia u novorodencov

Detekcia diafragmatickej prietrže u nedávno narodených detí je pomerne častá. Orgány umiestnené v brušnej dutine sa pohybujú do hrudníka kvôli prítomnosti vrodenej chyby. Ochorenie s dôkladným vyšetrením ženy sa zisťuje počas tehotenstva. Ak je forma patológie závažná, je indikovaná vnútromaternicová liečba. Pri miernej alebo slabej závažnosti je chirurgický zákrok odložený a vývoj plodu sa monitoruje dynamicky. Novorodenci sú tiež znázornení operáciou, ktorá sa vykonáva v dvoch etapách. Riziko komplikácií je asi 50%.

známky

Ak je bránica prietrže u plodu malá, môže byť asymptomatická a bude zistená až po narodení. Hlavné príznaky patológie:

 • slabý plač, keď sa narodil kvôli neschopnosti plne rozmiestniť pľúca;
 • cyanóza;
 • kŕmenie asfyxiou.

Podobné prejavy diafragmatickej prietrže u novorodencov niekedy zmiznú, ak je dieťa držané vodorovne alebo položené na strane, kde sa nachádza anomália. Útoky udusenia sú vážnou indikáciou röntgenového žiarenia.

Je dôležité poznamenať, že kašeľ sa nepovažuje za charakteristický symptóm kýly. Patológia sa môže vyskytnúť na základe výskytu:

 • dextrokardie;
 • tachypnea;
 • črevné peristaltické šelesty.

Ak dieťaťu neodkladne nepomôžete, cyanóza sa stáva oveľa intenzívnejšou, koža sa zmení na modrú, dýchací proces je výrazne narušený. Tento stav často vedie k smrti pacienta..

Membrána prietrže u novorodencov ovplyvňuje hmotnosť. Deti, ktoré prežili niekoľko týždňov s diagnózou, nepriberú na váhe alebo ju celkom nestratia. Zaznamenávajú sa tieto skutočnosti:

 • nedostatok chuti do jedla;
 • anémia;
 • črevné krvácanie;
 • zápalové ochorenie pľúc.

V približne polovici prípadov sú súbežne s herniou diagnostikované malformácie centrálneho nervového systému, gastrointestinálneho traktu, obličiek a srdcového svalu. Patológia bránice je jednou zo zložiek genetických chromozomálnych chorôb, medzi nimi syndrómy:

 • dole;
 • Patauov;
 • edwards.

Príčiny bránice prietrže u novorodencov

V súčasnosti nie sú presné mechanizmy, ktoré vedú k vnútromaternicovej tvorbe patológií, stanovené. Odborníci tvrdia, že sú vytvorené potrebné podmienky na vývoj anomálií:

 • pravidelná zápcha;
 • ťažké tehotenstvo;
 • chronické choroby dýchacieho systému u matky;
 • fajčenie, užívanie drog a alkoholu;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • brať množstvo liekov.

V dôsledku toho je narušený prirodzený proces vnútromaternicového ukladania fetálnych orgánov, čo vedie k vývojovým nedostatkom. Membránová hernia u novorodencov je často sprevádzaná kvapkami, pretože je narušený venózny odtok krvi. Je dôležité včas vykonať diferenciálnu diagnostiku s mediastinálnymi nádormi, adenomatóznou cystickou transformáciou pľúc.

Ktorého lekára kontaktovať?

Veľká kýla je určená ultrazvukovým lekárom už v druhej polovici tehotenstva. Pomáhajú vyrovnať sa s problémom v období tehotenstva a po narodení:

Na diagnostike a liečbe sa podieľa gynekológ, gastroenterológ, kardiológ. Konzultácia zahŕňa aj názory genetika, pôrodníka, resuscitátora. Perinatálna diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvuku alebo MRI. Po narodení sa vykoná röntgenové vyšetrenie. V perinatálnom období je lekár dôležitý:

 1. identifikovať polyhydramnióny v čase;
 2. detegovať orgány brušnej dutiny plodu v hrudníku;
 3. korelovať veľkosti hlavy a pľúc.

Účinné ošetrenie

Patológia môže prejsť úplne iba integrovaným prístupom. Povinná zložka liečiva. Zahŕňa zmiernenie bolesti, odstránenie svalovo-tonického syndrómu a vitamínových komplexov na stabilizáciu nervového systému. Medzistavcová prietrž prejde rýchlo, ak liečba zahŕňa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky a blokáda novokainu.
 • Fyzioterapeutické metódy. Elektroforéza, fonoforéza, ako aj magnetoterapia vykazujú dobrú účinnosť..
 • Cvičebná terapia a gymnastika. Využitie tejto techniky sa týka takmer každého typu liečby choroby, ako je napríklad medzistavcová prietrž. Každé cvičenie musí byť vykonané správne, držte chrbát, aby sa disk nepohyboval.
 • Metódy jemnej trakcie. Pomáhajú uvoľniť poškodený disk. Tieto postupy sa zvyčajne vykonávajú iba v nemocnici, hoci doma môžete použiť Cordenov prístroj, ktorý je malý valček v tvare trojuholníka.
 • Chirurgické metódy. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, liečba by mala byť predpísaná, pretože medzistavcová prietrž sú veľmi nebezpečné komplikácie. Pacientom sa odporúča chirurgický zákrok. Je to však predpísané v extrémnych prípadoch.

Lekári môžu často odporučiť ďalšie metódy, ktoré sprevádzajú hlavný priebeh liečby. Majú tiež dobrý účinok:

 • masáž rúk;
 • reflexná terapia;
 • akupunktúrny postup;
 • typy masáží prijateľných pre patológiu;
 • plávanie.

Ak je možné zvoliť iba konzervatívnu liečbu, potom je to optimálne, medziobratlová hernia môže v tomto prípade prejsť bez následkov. Chirurgia občas zvyšuje riziko zdravotného postihnutia, takže lekári sú pri navrhovaní takéhoto riešenia opatrní..

Vyžaduje sa operácia?

U novorodencov sa môže diafragmatická prietrž vyliečiť iba chirurgickou metódou. V prvých niekoľkých hodinách po narodení sa uskutoční umelá pľúcna ventilácia. Ak dôjde k asfyxickému porušeniu alebo príznakom prasknutia bránice, potom sa operácia vykoná v prípade núdze..

Prvá fáza intervencie spočíva vo vytvorení ventrálnej prietrže. Je to potrebné, ak je objem brušnej dutiny taký malý, že neobsahuje orgány vrátené z pleurálnej dutiny..

Druhá fáza chirurgického zákroku sa vykonáva v období od 6 týždňov do 1 roka po narodení. Špecialisti odstránia umelú prietrž a vypustia pleurálnu dutinu. Časté komplikácie operácie:

 • horúčka;
 • depresia centra dýchania;
 • porušenie rovnováhy voda-soľ.

Možné sú zápaly pľúc, pleurálnych listov, obštrukcia čreva a významné zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku. Dnes je dokonca aj malá bránica pri nosných plodoch a novorodencoch mimoriadne nebezpečná, vyžaduje si účasť vysokokvalifikovaných lekárov s použitím pokrokových diagnostických a zdravotníckych pomôcok.

hiátová prietrž

nefunguje
skôr je operácia zložitejšou intervenciou ako žiť s takou kýlou.

jedlo: neprejedz sa, strava č. 5, pokiaľ možno pravidelné jedlo.
Životný štýl: znížte náklon a zdvíhanie sa neodporúča.

lieky sú k dispozícii iba u lekára.

45 - 50 stupňov ( __ - v tejto pozícii).
Po roku vyššie uvedených postupov sa diafragmatická hernia u manžela už znížila z 3,5 na 2,5 cm bez chirurgického zákroku (TTT)..

A „Nexium, De-Nol, Kvamatel, Primer, pitie podľa schémy“ je najpravdepodobnejšie proti Helicobacter (taká nechutná vec, ktorá spôsobuje vred)

Rodičia, ktorým bolo povedané, aby nechali svoje dieťa zomrieť, zdieľali príbeh o ich nádhernom rastúcom dieťati.

Dojemný príbeh rodičov a dieťaťa, u ktorého bola diagnostikovaná vrodená bránica prietrže.

V súčasnosti si čoraz viac rodičov uvedomuje chorobu nazývanú EDC (vrodená bránica prietrže). Napriek závažnosti tejto choroby je potrebné vedieť, že nejde o trest smrti pre vaše dieťa.

Vrodená bránica prietrže

Pri vrodenej diafragmatickej prietrži sa orgány brušnej dutiny (najčastejšie žalúdok a črevá) pohybujú nahor cez medzeru v bránici a začínajú vyvíjať tlak na srdce a pľúca. Takáto anomália sa môže začať rozvíjať v 4. týždni tehotenstva, keď sa medzi miestom srdca a pľúc a kmeňom vytvorí septum. Vývoj tohto ochorenia sa dá zistiť v druhej polovici tehotenstva, keď ultrazvukové vyšetrenie jasne preukáže, že črevá tlačia na pľúca plodu. Aby sa urobila presná diagnóza, dodatočne sa vykonáva röntgen brušných orgánov. Ak má dieťa túto chorobu naozaj - röntgenový lúč ukáže pohyb črevných slučiek.

Membránová hernia často sprevádza také chromozomálne choroby, ako sú:

 • Downov syndróm;
 • Edwardsov syndróm;
 • Patauov syndróm.

Závažnosť príznakov bráničnej prietrže závisí od toho, aký veľký tlak majú vnútorné orgány.

Rodičia, ktorých dieťa malo diagnostikovanú vrodenú diafragmatickú prietrž, zatiaľ čo ešte v lone, nechceli počúvať rady, ako nechať toto dieťa zomrieť, a rozhodli sa bojovať o svoj život až do konca. A nezlyhal.

Otec zdieľal príbeh svojej dcéry na webovej stránke Imgur. Táto hrozná diagnóza bola dieťaťu urobená v 20. týždni.

„Šanca na prežitie s touto chorobou môže byť menšia ako 50% - všetko záleží na niekoľkých faktoroch. Jeden z našich lekárov povedal mojej manželke a mne, že je lepšie nechať „toto dieťa odísť“

- hovorí otec dievčaťa

Toto odporúčanie však rodičom nevyhovovalo.

Konzultácie o závažnosti stavu ich dcéry prinútili ich rodičov, aby si mysleli, že by mali vyhľadať pomoc v mieste, kde si odborníci sú dobre vedomí tejto choroby a už liečili deti s podobným problémom. Noví rodičia teda museli ísť na dlhú cestu z Petrohradu do detskej nemocnice Jacksonville.

„Už päť minút po stretnutí s Dr. Caseom a jeho tímom sme vedeli, že narodenie každého dieťaťa je tou pravou voľbou. Naša dcéra sa narodila v 39 týždňoch. Okamžite bola intubovaná, upokojená všetkými možnými spôsobmi, aby udržala krvný tlak v normálnych medziach, ktorým bola podaná dopamín, dostala aj periférne a centrálne katétre a nejakú dobu bola na parenterálnej výžive. “

Štvrtý deň svojho života podstúpila operáciu na obnovenie bránice. Keď malo dieťa 29 rokov, vďačný otec na jeho účet napísal:

"Nikdy ju nenechám odísť".

„Pri komunikácii s ostatnými rodičmi sme zistili, že ich skúsenosť bola veľmi podobná našej. Vyzývali ich tiež, aby podstúpili potrat a zúfalo hľadali alternatívne riešenie problému. “

- hovorí otec

Mnoho ľudí nepochopilo diagnózu vrodenej diafragmatickej prietrže a verilo, že ide o trest smrti, ale nie je tomu tak. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že s náležitou lekárskou starostlivosťou sa dieťa s touto diagnózou dokáže zbaviť svojho ochorenia. Hrdina tohto príbehu dúfa, že zdieľaním svojich skúseností aspoň mierne zvýši povedomie ostatných o tejto chorobe, ktorá desí mnoho budúcich rodičov, a pomôže im dúfať, že ich dieťa môže napriek diagnóze dospieť zdravo a šťastne..

Kýlová pažerá: príznaky a liečba

Hiátová hernia je patológia, pri ktorej sa spodná časť pažeráka alebo žalúdka presúva z pobrušnice do oblasti hrudníka. Ochorenie sa vyskytuje z rôznych dôvodov, je sprevádzané nepríjemnými symptómami a často si vyžaduje chirurgický zákrok.

Príčiny choroby

Kýla u detí sa najčastejšie vyvíja v dôsledku vrodených porúch. Napríklad dieťa sa už narodilo so zlým umiestnením žalúdka vzhľadom na oblasť hrudníka. V takejto situácii je problém vyriešený iba chirurgicky.

U dospelých sa vývoj axiálnej (hiatálnej) alebo inej HH vyskytuje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • oslabenie tkanív tráviacich orgánov, ku ktorému dochádza s vekom;
 • patológie spojené s vrodenými defektami väzivového aparátu;
 • zápalové procesy v oblasti zažívacieho traktu;
 • ochorenie pažeráka;
 • poškodenie sliznice tráviaceho systému;
 • dlhodobé zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príčinou zvýšeného tlaku môže byť:

 • silná fyzická námaha;
 • zdvíhať závažia;
 • časté zvracanie
 • pretrvávajúca zápcha;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nadváhou;
 • nádory brušnej dutiny.

Kýlová hernia je zriedkavá, pozorovaná hlavne u starších ľudí, ale môže sa vyskytnúť u mladých ľudí a dokonca aj u detí.

Stupne rozvoja

Membránová hernia pažeráka prebieha v niekoľkých stupňoch, ktoré sa navzájom líšia v tom, ako veľký objem žalúdka alebo pažeráka preniká do dutiny hrudníka..

Lekári rozlišujú 4 štádiá hiátovej prietrže:

 1. Pažeráka. Toto je prvý stupeň, v ktorom brušný pažerák, kardia, vstupuje do oblasti hrudníka. Tieto orgány sú umiestnené na bráničnej úrovni a žalúdok susedí so samotnou bránicou.
 2. Srdcové. Toto je druhé štádium, tiež charakterizované prienikom brušnej časti pažeráka do hrudnej dutiny. Jediný rozdiel je v tom, že žalúdok trochu vstupuje do oblasti pažeráka bránice.
 3. Cardiofundal. Toto je tretí stupeň, v ktorom sa brušný pažerák, kardia a časť žalúdka nachádzajú nad bránicou.
 4. Obor. Toto je štvrté, najvýraznejšie štádium, ktoré sa vyznačuje vyvýšením všetkých častí žalúdka nad bránicou..

S vedomím, čo je to HPOD 1,2,3 a 4 stupne, lekár môže určiť, aké závažné je ochorenie, aké liečebné postupy zvoliť, aby sa dosiahol požadovaný účinok.

Patologická klasifikácia

Ochorenie sa líši nielen závažnosťou, ale aj druhom. Vedci ich rozdelili na základe anatomických znakov. Existujú nasledujúce typy patológie:

 • axiálna kýla ezofágového otvoru bránice: vyznačujúca sa tým, že je schopná voľne preniknúť do hrudnej oblasti medzerou v pažeráku a potom sa tiež voľne vracať. Toto sa často stáva u pacientov, keď dramaticky menia polohu tela;
 • ireverzibilná hernia bránice: vyznačujúca sa tým, že časť žalúdka je zaseknutá v bráne prietrže, nemôže sa pohybovať dopredu alebo dozadu;
 • paraezofageálna prietrž: s tým je pažerák a kardia na svojom mieste a časť žalúdka prechádza do hrudného pažeráka.

Existujú tiež prípady, keď sa u človeka vyvinú dva typy choroby naraz, potom urobia diagnózu - zmiešaný typ hiátovej prietrže.

Klinický obraz

Pri hiátovej prietrži sa príznaky nemusia objaviť dlho. Preto lekári pri vyšetrení na inú patológiu ochorenie často identifikujú náhodne.

Je tiež možné prejaviť niektoré základné príznaky, ktoré sú charakteristické nielen prietrži, ale aj pri iných poruchách fungovania tráviaceho systému. Ľudia ich preto veľmi často jednoducho nevenujú pozornosť.

Spomedzi týchto príznakov bráničnej prietrže sa môže pálenie záhy rozlišovať predovšetkým. Toto je častý príznak, je veľmi výrazný, pacienti sa sťažujú na silný pocit pálenia za hrudníkom. Tento jav sa v zásade pozoruje v týchto prípadoch:

 • po jedení;
 • keď leží v tele;
 • pri ohýbaní;
 • počas fyzickej aktivity.

Výskyt pálenia záhy by mal byť vážnym dôvodom pre návštevu lekára a kontrolu stavu gastrointestinálneho traktu, pretože je to skorý príznak poruchy funkcie tráviacich orgánov..

Okrem pálenia je hiátová hernia narušená nasledujúcimi klinickými prejavmi:

 • bolesť na hrudníku a epigastrii, ktorá je výsledkom tlaku vyčnievajúcej časti. V pokročilej forme môže byť bolesť silná, ale môže byť ťažké odlíšiť ju od záchvatov angíny pektoris alebo srdcového infarktu;
 • grganie, pri ktorom je v ústach cítiť horkú alebo kyslú chuť;
 • porušenie procesu prehĺtania, pri ktorom je ťažké prehltnúť jedlo. Často sa vyskytne porucha, keď je osoba v zhone jesť jedlo alebo pitie;
 • čkanie;
 • dávenie.

U pacientov s HPOD sa tiež vyskytujú srdcové príznaky, napríklad:

 • bolesť v srdcovej zóne;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť;
 • záchvaty proti kašľu;
 • cyanóza kože po jedle.

Po identifikácii príznakov hiátovej prietrže sa liečba nemôže vykonávať samostatne. Je dôležité poradiť sa s odborníkom a podrobiť sa skúške. Samoliečba môže zhoršiť priebeh ochorenia a vyvolať komplikácie na jeho pozadí..

Diagnostické metódy

Na identifikáciu hiátovej prietrže sa lekár najskôr podrobí fyzickému vyšetreniu a potom sa podrobí nasledujúcim diagnostickým metódam:

 1. Röntgenové vyšetrenie. Dobrá metóda vyšetrenia, ktorá umožňuje vidieť reliéf povrchov vnútorných zažívacích orgánov. Na jej vykonanie musíte použiť kontrastný prostriedok, vďaka ktorému sa vizualizácia zlepšuje. Röntgenové snímky ukazujú premiestnenie orgánov, stupeň rozvoja patológie.
 2. Fibroesophagogastroscopy. Pomáha pri štúdiu sliznice tráviaceho traktu pri peptických vredoch, erózii, zjazvení a iných zraneniach.
 3. Ultrazvukový postup. Pomocou tejto metódy lekári zisťujú rôzne defekty bránice, posun orgánov.
 4. CT sken. Účinná diagnostická metóda, ktorá vám umožní presne určiť rozsah defektu, obsah prietrže, ako aj vyhodnotiť prietok krvi v postihnutej oblasti, štádium vývoja choroby..

Na základe výsledkov vyšetrenia sú predpísané taktiky liečby hiátovej prietrže.

terapia

Aby sa zbavil HPOD, predpisuje sa konzervatívna alebo chirurgická liečba v závislosti od stupňa vývoja patológie..

Zmena v strave a vzdanie sa zlých návykov

Všetci pacienti s diafragmatickou prietržou by mali dodržiavať pravidlá zdravej výživy:

 • jesť po častiach, to znamená často, ale v malých porciách;
 • nejedzte jedlo 2-3 hodiny pred spaním;
 • po jedle nezdržujte hodinu;
 • zahŕňajú viac čerstvého ovocia, zeleniny, chudých polievok, obilnín, rýb a chudého mäsa v potrave;
 • vylúčiť z menu vyprážané, údené, sladké, korenené;
 • znížte príjem soli na minimum.

Lekári tiež radia pacientom, aby pred jedlom vypili polievkovú lyžicu rastlinného oleja..

Pacientom sa okrem diéty odporúča, aby úplne opustili zlé návyky, konkrétne prestali fajčiť a pili alkohol.

Drogová terapia

Pri hernii pažeráka otvorenej bránice je liečba bez chirurgického zákroku možná iba v skorých štádiách - 1 - 2 stupne patológie. Účelom použitia liekov je eliminácia klinických príznakov choroby.

Na odstránenie príznakov hiátovej hernie sa používajú tieto lieky:

 • antacidá určené na neutralizáciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave;
 • antihistaminiká alebo inhibítory protónovej pumpy, ktoré pomáhajú znižovať množstvo produkovanej kyseliny chlorovodíkovej;
 • prokinetika, ktorá upravuje stav sliznice tráviaceho ústrojenstva, zlepšuje ich pohyblivosť, odstraňuje bolesť a nevoľnosť.

Pacientom s HPOD žalúdka sú okrem toho predpísané vitamíny B, ktoré urýchľujú obnovu gastrointestinálneho tkaniva.

cvičenie

Cvičenie sa odporúča pri axiálnej (hiátovej) hernii pažeráka. U pacientov s týmto typom patológie je gymnastika dôležitá pre dýchací systém a celkové posilnenie svalov..

Lekári radia tento komplex:

 1. Posaďte sa na podlahu, položte ruky do oblasti pod rebrami, ohnite nohy na kolená. Pri výdychu urobte sklon vpred a pri vdýchnutí stlačte hypochondrium. Zakaždým, keď je dôležité tlačiť tvrdšie, hlbšie.
 2. Postavte sa rovno, držte ruky pozdĺž tela, vdychujte a nakloňte sa dopredu, posúvajte ruky na bok, potom vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy..
 3. Ak chcete postaviť rovno, zdvihnite ruky nad hlavu a pri vdychovaní vykonávajte krúživé pohyby s rukami v jednej, potom na druhej strane, pri výdychu zoberte IP..
 4. Nasaďte si kolená, držte chrbát rovno, vdychujte, aby ste sa mohli nakloniť na stranu, na výdychu, zoberte IP. Potom cvičenie zopakujte opačným spôsobom..
 5. Postavte sa na chrbát, položte ruky na brucho, zhlboka nadýchnite, zdvihnite pobrušnicu a na výdych - nižšie.

Pravidlá vykonávania cvičení pre hiátovú herniu:

 • cvičenie na gymnastike je dôležité výlučne nalačno;
 • je potrebné kontrolovať dýchanie;
 • Neskláňajte sa príliš ostro;
 • vyberte voľné oblečenie pre triedy;
 • nerobte cvičenia v prípade pálenia záhy, bolestivých a iných nepríjemných pocitov.

Ťažká fyzická aktivita pri herniovej chorobe je prísne zakázaná.

Ľudové metódy

Pri potláčaní prietrže pri otváraní bránice v potrave sa povoľuje použitie alternatívnej medicíny, ale iba ako doplnok k hlavnému liečebnému režimu..

S patológiou sa urobí odvar na základe topánky. Na prípravu čajovej lyžičky bylín nalejte pohár vriacej vody a nechajte ho niekoľko hodín variť. Výsledný nápoj sa trikrát denne filtruje a konzumuje v štvrťštičke..

Aby sa odstránili príznaky hiátovej prietrže, pijú tiež infúziu egrešov. Pripravuje sa takto: lyžica sušenej rastliny sa naleje do pol litra horúcej vody a nechá sa vylúhovať 2 hodiny. Užívajte domáci liek 4-krát denne, 120 ml.

Pred použitím tradičnej medicíny sa poraďte s odborníkom.

Chirurgický zákrok

V etapách 3 až 4 prietrže sa liečba uskutočňuje chirurgickým zákrokom. V týchto štádiách vývoja patológie lieky už neprinášajú pozitívny výsledok, defekt v pažeráku je príliš veľký. Chirurgia je tiež indikovaná na komplikácie HPOD v žalúdku..

V súčasnosti sa fundoplikácia častejšie vykonáva podľa Nissenovej metódy. Týmto sa otvorenie bránice zníži pomocou nodálnych stehov, čím sa pacientovi ušetrí kyselina z žalúdka do pažeráka, ako aj z vydutých orgánov v hrudníku..

Uskutočňuje sa operácia na odstránenie hiátovej alebo inej prietrže pažeráka otvorenou alebo endoskopickou metódou. Druhá možnosť je najvýhodnejšia, pretože je menej traumatická, nevyžaduje dlhú rehabilitáciu a minimalizuje riziko komplikácií a relapsu choroby..

Rehabilitácia po operácii

Po chirurgickom zákroku HPOD sa telo potrebuje na zotavenie. Ihneď po operácii je pacient poslaný na oddelenie, do žalúdka je vložená sonda, pomocou ktorej je odstránený jeho obsah.

Pacientom, ktorých hiátová prietrž bola odstránená, je prísne zakázané prvý deň jesť a piť.

Na druhý deň sa fyziologický roztok alebo glukóza naďalej podávajú prostredníctvom zavedenej sondy. Tieto fondy pomáhajú aktivovať fungovanie tráviaceho traktu..

Pacientovi je tiež zakázané jesť a piť, ale už je mu dovolené sedieť, vstávať, trochu sa pohybovať po miestnosti.

Tretí deň po operácii, aby sa odstránila axiálna alebo iná kýla ezofageálneho otvoru bránice, môže pacient piť vodu, ale v malom množstve a výlučne v sede. Sonda sa odstráni zo žalúdka.

Od štvrtého dňa pacienti začínajú postupne jesť jedlo. Výhodné sú tekuté a mäkké jedlá, napríklad polievky, mleté ​​výrobky, strúhaná zelenina a ovocie.

Po prepustení z nemocnice lekári odporúčajú dodržiavať zásady stravovania, nepiť alkoholické nápoje, nevykonávať ťažkú ​​fyzickú námahu.

komplikácie

Ak sa s diafragmatickou prietržou nezaoberáte včas, môžu sa vyskytnúť negatívne následky..

 • porušenie orgánov. Vo väčšine prípadov je žalúdok vystavený tomuto javu, v dôsledku čoho existuje riziko rozvoja hnisavého zápalového procesu a dokonca aj smrti. Pacienti pociťujú bolesť brucha, vracanie, čkanie, pálenie záhy. Liečí sa porušenie naliehavým chirurgickým zákrokom;
 • erózia, boláky na povrchu zažívacích orgánov. Pri dlhom pobyte v žalúdku a pažeráku v herniálnom vaku je práca týchto vnútorných orgánov prerušená, zvierač slabý, kyslý obsah vstupuje do pažeráka, čo vedie k defektom črevnej sliznice;
 • krvácanie v zažívacom trakte. Táto komplikácia sa často stáva skrytou, vyvíja sa v dôsledku vredov a erózie. V prípade krvácania môže pacient trpieť zvracaním s nečistotami krvi.

Podobné účinky choroby si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc..

predpoveď

Pri diafragmatickej prietrži pažeráka je prognóza pozitívna, ak sa liečba začína včas. Čím skôr je liečba uskutočnená, tým ľahšie je vyliečiť patológiu, riziko komplikácií je menšie.

Vo fázach 3-4 je situácia horšia, ale chirurgický zákrok môže úspešne liečiť formáciu. Úplný nedostatok liečby nevyhnutne povedie ku komplikáciám, ktoré môžu spôsobiť smrť pacienta.

prevencia

Hernia pažeráka je závažné ochorenie, ktorému je najlepšie predchádzať. Nie je možné úplne sa chrániť pred patológiou, ale existuje možnosť znížiť pravdepodobnosť jej rozvoja.

 • dodržiavajte pravidlá zdravej výživy, odmietajte nezdravé jedlo a do stravy pridajte zdravšie jedlo, ktoré nedráždi tráviace orgány, a tiež jete frakčne;
 • Nezdvíhajte závažia nad 5 kg;
 • Nenoste príliš tesné oblečenie, ktoré napína žalúdok, čo negatívne ovplyvňuje stav vnútorných orgánov, môže viesť k zvýšenému tlaku v brušnej dutine;
 • viesť aktívny životný štýl, pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie svalov hrudnej a brušnej oblasti;
 • monitorovať tráviaci trakt, predchádzať zápche a hnačke, pretože vyvolávajú zvýšenie tlaku vo vnútri peritoneálnej dutiny;
 • urobiť z pravidla vypiť čajovú lyžičku rastlinného oleja každý deň pred a po jedle;
 • prestať piť alkohol a fajčiť.

Tvorba patológie ezofágového otvorenia bránice je teda vážnym stavom, ktorý vyžaduje okamžitú liečbu. Nedostatočná liečba môže mať až do smrti nepriaznivé následky.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Schmorlova kýla je výčnelok medzistavcovej platničky, ale v obvyklom horizontálnom smere, ale vo vertikálnej rovine. Patológiu objavil a podrobne opísal nemecký stavovec Christian Schmorl.
Axiálna kýla ezofágového otvoru bránice je jednou z odrôd herniových útvarov. Patológia má významné zastúpenie v populácii a sleduje frekvenciu žalúdočných vredov a cholecystitídy.
Mnohí sú oboznámení s bolesťou chrbta, ktorá prináša veľa nepríjemných minút. Preto otázka: ako posilniť chrbtové svaly tak, aby sa nepoškodili.