loader

Hlavná

Späť

Latinská kýla

Dolné končatiny dávajú ženám aj mužom stabilitu a sebadôveru. Takýto výraz ako „stojí pevne na nohách“ znamená nielen fyzické, ale aj psychologické zdravie. Je potrebné poznamenať, že anatómia ľudských nôh je úžasná: v nich sú sústredené najväčšie kosti celého tela. Vďaka týmto kostiam človek vydrží najsilnejšie zaťaženie - váhu tela.

Len málokto vie, z čoho pozostáva ľudská noha. Zobraziť detailne sekčné nohy.

Časti nôh

Pri pohľade na výrezy ľudských končatín na internete je možné určiť, že pozostávajú z bedra, členku a chodidla. Za zmienku tiež stojí tri dostupné kĺby: bedro, koleno a členok.

Stehno tvorí stehno a stehno. Holenná a holenná tvoria holennú kosť. Ľudská noha sa však skladá z 26 kostí.

Všetky funkcie kostí tela sú obmedzené, aby sa zabezpečil pohyb osoby. Vďaka svojej pórovitej štruktúre sú dosť silné. Stehno sa považuje za najhrubšiu a najsilnejšiu kosť. Jej zlomenina je dosť zriedkavá, čo by malo prispieť k obrovskej vonkajšej sile.

Horný obsah kostí žien a mužov sú svaly. Funkcie svalov osoby sa zredukujú na formovanie tvaru tela a na zabezpečenie jeho pohybu. Na končatinách je iba 39, čo je 25% z celkovej svalovej hmoty osoby.

Femorálne zloženie

Jeho funkcie sú nasledujúce - podporuje váhu osoby. Posilňuje svaly, ktoré sa podieľajú na chôdzi, behu. Pri chôdzi a behu drží ľudské telo v zvislej polohe.

Vďaka tomu všetkému je pozorovaná jedinečná anatómia, ktorá je zároveň jednoduchá:

 1. Dutá valcová štruktúra femorálneho segmentu, ktorá sa rozširuje na spodnej časti, je miestom uchytenia svalov v zadnej časti..
 2. Hlavou kosti je miesto s kĺbovým povrchom, ktoré je kĺbom kosti a acetabula. V strede hlavy sa nachádza fossa, ktorá sa spája s telom kosti cez krk.
 3. Tam, kde je taký prechod pozorovaný, existujú dva hľuzy, ktoré sa nazývajú väčšie a menšie trochantery.

Členkové zloženie

Členkový kĺb je referenčným bodom kostry dolnej končatiny. Toto je kĺb, ktorý je strediskom zbližovania celej telesnej hmotnosti v prípade behu, chôdze a športu. Zloženie tohto segmentu je zvláštne v tom, že je schopné vydržať zaťaženie nie pohybom, ale hmotnosťou, čo sa nedá povedať o kolene..

Na zaistenie pevnostnej funkcie segmentu je kĺb vybavený kosťami, väzmi, šliach a svalov:

Tri kosti: holenná kosť, holenná kosť, baran. Kĺbové povrchy kostí, ako je holenná kosť a holenná kosť, dokážu pochopiť talus a vytvoriť tak vidličku. V spodnej časti takejto väzby sa kladie dôraz na kosť päty.

Ligamenty tohto segmentu sú spojivové vlákna, ktoré tvoria zväzky. Funkciou väzov je zabezpečiť správnu polohu kostí vo vzťahu k sebe navzájom. Tam je rozdelenie všetkých väzov do troch skupín.

Vonkajšie väzy držia talus od posunutia na stranu (holenná, predná a zadná tália - holenná kosť).

Vnútorné väzy sú zapojené do spojenia členkového a chodidla.

Tibiofibulárna syndesmóza - väzy, s ktorými sú kosti kosti holennej kosti spojené. Ich funkcie sú obmedzené, aby sa zabránilo nadmernému otáčaniu chodidla.

Šľachy segmentu vykonávajú funkciu pripájania svalov na kosť. Anatómia definuje dva typy svalov: flexory a extenzory.

Zloženie nôh

Anatómia chodidla určuje, že v tejto časti ľudského tela je štvrtina všetkých kostí: spolu 26. Štatistiky hovoria, že existujú prípady, keď sa dieťa narodí s 28 kosťami na jednej nohe. Sú to ďalšie kosti segmentu nôh, ktoré ďalej neprinášajú dieťaťu nepríjemnosti a problémy.

Anatómia chodidla má tri časti:

Tarsus. V tejto časti chodidla je 7 kostí, ktoré sú obklopené kĺbmi vzájomne prepojenými.

Priehlavok. Anatómia metatarzu určuje prítomnosť 5 krátkych tubulárnych kostí, ktoré pozostávajú z hlavy, základne a tela..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Prsty. Palec chodidla má dve falangy, zvyšok prstov - tri.

Okrem vyššie uvedených zložiek chodidla anatómia odlišuje prítomnosť kĺbov, šliach a väzov.

Hlavným kĺbom chodidla je členok, ktorý je na jednej strane tvorený holennou a holennou kosťou a ich bočnými výčnelkami a na druhej strane talusom. Druhý najdôležitejší kĺb chodidla plní funkciu zabezpečenia maximálnej pohyblivosti. Funkcie zvyšných kĺbov sa zredukujú na udržanie pružnosti a pružnosti.

Štruktúra nohy rozlišuje také kĺby, ktoré sú v zóne segmentu chodidla:

 1. členok.
 2. Subtalanced.
 3. Ram-calcane-navikulární.
 4. Heel-kváder.
 5. klinová.
 6. Tarsus-metatarzálnou.
 7. Intertarsal.
 8. metatarzofalangeálního.
 9. interfalangeálne.

Z čoho pozostáva bedrový kĺb?

Funkciu chôdze u človeka vykonáva bedrový kĺb, ktorý je najväčší v ľudskom tele. Zvážte štruktúru bedrového kĺbu:

 1. Acetabulum prítomné na panvovej kosti.
 2. Femorálna hlava.

Tvar tohto segmentu je podobný guli, z ktorej 2/3 zapadá do acetabula. Veda anatómie určuje orechový typ takého kĺbu, resp. Môžeme hovoriť o rozmanitosti jeho pohybov.

Štruktúra bedrového kĺbu je navrhnutá tak, že vďaka nemu sa pohybuje bedro, telo osoby a panva. Uvedené pohyby segmentu sa sledujú priebežne, najmä pri chôdzi po osobe.

Z čoho pozostáva kolenný kĺb?

Anatómia určuje prítomnosť veľkých kostí, nervov, svalov, krvných ciev, väzov, menisku.

Koleno je tvorené dvoma kosťami - holennou a stehennou kosťou. Okrem nich sa zaznamenáva aj prítomnosť zaoblenej kosti nazývanej patella. Na spodnej strane stehennej kosti sú dve sférické vyvýšenia - jedná sa o kondyly. Ich horným útvarom je chrupavka, ktorá tvorí povrch kĺbu. Predkolenie má rovný povrch.

Koleno je navrhnuté tak, aby do neho nevstúpila fibula, ktorá sa nachádza iba na dolnej časti nohy. Spojenie tejto kosti s holennou kosťou sa uskutočňuje prostredníctvom malého kĺbu.

Z čoho pozostáva členkový kĺb?

Tvoria ho dve kosti - holenná a holenná. Nasledovať ich je talus. Tieto tri kosti sú základom. Okrem kostí tvoria delenie aj svaly a väzy.

Členkový segment zahŕňa svaly, ktoré vykonávajú funkciu extenzora, a svaly, ktoré vykonávajú funkciu flexora. Celkom 8 svalov v členku, z ktorých každý má svoju vlastnú funkciu.

Vďaka väzom v členkovom segmente dochádza ku kombinácii kostí a bez možnosti ich deformácie do strany. Ligamenty tiež vykonávajú funkciu mobility v tejto časti nohy. 3 väzy prítomné v počte členkov.

Vďaka zdravej nohe sa človek pri chôdzi cíti spoľahlivo. S výskytom patológií v končatinách sa však život človeka výrazne sťažuje. Preto, keď sa u žien a mužov objavia prvé príznaky choroby, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Femorálna prietrž

Výstup z brušných orgánov (slučky čreva, omentum) za jej hranice cez femorálny kanál sa nazýva femorálna prietrž. Patológia je častejšia u žien, v mnohých prípadoch je asymptomatická. S rozvojom komplikácií vznikajú sťažnosti, najbežnejšou z nich je štípanie a prietrže tejto lokalizácie sú náchylné na štípanie. Diagnóza je založená na údajoch z anamnézy, vyšetrenia a ultrazvuku. Terapeutická taktika pri identifikácii choroby - operatívna.

Ako sa formuje

Medzi trieslovinou a panvovými kosťami je priestor nazývaný femorálny trojuholník. To je zasa rozdelené na dve časti - svalovú a cievnu. V prvom je iliopsoasový sval a femorálny nerv, v druhom - femorálna artéria a žila. Vaskulárna časť alebo medzera je hlavným miestom vzniku patológie.

Za normálnych okolností nemá vaskulárna medzera voľné medzery a medzery, ale za určitých podmienok cez ňu - femorálny prsteň, črevná slučka alebo omentum vychádza s pobrušnicou pozdĺž kože predného stehna a tvoria femorálny kanál. Je situovaný takmer vertikálne a má dĺžku tri centimetre. Vonkajší otvor je oválny fossa nachádzajúci sa na širokej fascii stehna.

Dôvody vzniku

Nerovnováha medzi tlakom v brušnej dutine a schopnosťou brušných stien odolávať jej je hlavným dôvodom rozvoja herniálneho výčnelku v femorálnom trojuholníku. Táto rovnováha je narušená v mnohých podmienkach..

Vysoký tlak v bruchu

Ťažká obezita, napätie svalov prednej brušnej steny s ťažkou fyzickou prácou, zdvíhanie značných bremien, ostré klesanie, chronická zápcha, ťažká plynatosť, ascites, veľké nádory a poranenia brucha, ťažký a dlhotrvajúci kašeľ, nezvratné vracanie, tehotenstvo, predĺžená práca..

Oslabenie brucha

Procesy súvisiace s vekom, ktoré znižujú elasticitu štruktúr spojivového tkaniva, rýchlu stratu hmotnosti, vyčerpanie, traumu a zhoršenú inerváciu brušnej steny, zmeny v jazde, početné tehotenstva, dedičné rysy.

Klasifikácia herniálnych výčnelkov v oblasti stehna sa vykonáva podľa rôznych kritérií.

Atribút, ktorý je základom klasifikácie

Typické: vystupuje cez femorálny kanál medzi femorálnou žilou a lakunárnym ligamentom.

Atypické: svalový lakunar, laterálny vaskulárny (ide smerom von z femorálnej artérie), prevaskulárny (ide do vaskulárnej oblasti alebo je umiestnený priamo nad nimi), lacunar (prechádza cez lakunárny ligament).

Počiatočné: nepresahuje vnútorný femorálny prsteň.

Neúplný alebo kanál: umiestnený vo vnútri kanála, v povrchovej fasáde.

Kompletné: zanecháva kanál v podkožnom tkanive predného povrchu stehna, zriedkavo u stydkých pyskov u žien, v šourku u mužov..

Spevnená: obsah herniálneho vaku sa ľahko vracia do brušnej dutiny.

Ireverzibilné: obsah herniálneho vaku sa môže vrátiť do brušnej dutiny iba čiastočne alebo sa nedá opraviť vôbec.

Zúžené: herniálny obsah sa vytlačí v herniálnom portáli, čo vedie k narušeniu zásobovania krvi a nekrózy tkanív.

Klinické prejavy

V počiatočnej fáze je prietrž často asymptomatická. V neúplnom štádiu sa môže prejaviť nepríjemný pocit v slabinách alebo v dolnom bruchu na postihnutej strane. Nepríjemné pocity sa zvyčajne zosilňujú rôznymi fyzickými aktivitami.

Charakteristickým symptómom kompletnej prietrže je patologický nádorovitý výčnelok v mediálnej časti hornej tretiny stehna, bezprostredne pod trieslovým väzom. Vzhľad vo vertikálnej polohe tela a pri namáhaní sa dá formácia ľahko upraviť do brušnej dutiny.

S rozvojom komplikácií závisí klinika od obsahu herniálneho vaku. Ak je porušená slučka čreva a toto je najbežnejšia možnosť, potom sa objaví:

 • napätie a bolestivosť herniového výčnelku;
 • ostrá lokálna alebo difúzna bolesť brucha;
 • nepokojné správanie;
 • bledú pokožku;
 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • opakované vracanie;
 • zadržiavanie stolice a plynu.

komplikácie

Pri absencii liečby sa môže tvoriť hlienový hlien (hnisavá fúzia): opuch, sčervenanie kože, ostrá bolesť, horúčka, zvýšené príznaky intoxikácie. Zapojenie do patologického procesu pobrušnice, perforácia (narušenie integrity) predĺženej časti uškrteného čreva vedie k rozvoju peritonitídy (zápalová lézia pobrušnice). Tento stav ohrozuje život pacienta a vyžaduje urgentný chirurgický zákrok..

diagnostika

V počiatočnom štádiu formácie predstavuje diagnostika prietrže opísanej lokalizácie určité ťažkosti v dôsledku praktickej absencie sťažností. Ak sa zistí patológia, pozornosť sa venuje tvorbe malých veľkostí v oblasti stehennej a trieslovej kosti, ktorá sa objavuje vo zvislej polohe. Prieskum a vyšetrenie pacienta doplňujú ultrazvukom, ak je to potrebné, s vytlačenou fotografiou.

Femorálna prietrž u žien je niekoľkokrát častejšia ako femorálna prietrž u mužov. Je to kvôli anatomickým rysom panvy ženy: je širšia. Dôsledkom toho je väčšia závažnosť medzier, svalov a ciev, a menšia sila inguinálneho väzu..

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri chorobách, ktoré majú podobné príznaky.

Nachádza sa nad inguinálnym väzom, keď pociťujete prstom povrchový prsteň v tvári, zistí sa pozitívny príznak kašľa..

Má lalokovú štruktúru, ktorú je možné určiť pocitom, nie je spojená s vonkajším otvorením femorálneho kanála.

Lymfadenitída - zápalová lézia lymfatickej uzliny

Kombinuje sa so zápalovými procesmi v oblasti trieslovín a genitálií. Keď prsty uchopia lymfatickú uzol a vytiahnu ju, je možné zistiť nedostatočnú komunikáciu s kanálom.

Kŕčový uzol safénovej žily na rozhraní femorálnej žily

Zvyčajne sa kombinuje s kŕčovými žilami safénových žíl stehna a dolnej končatiny. Po stlačení prstom ľahko spadne a po odstránení rýchlo obnoví svoj pôvodný tvar. Charakteristické sú riedenie a modrasté sfarbenie kože nad uzlom, neprítomnosť príznaku kašľa.

Črevný tuberkulózny absces (oddelené hromadenie hnisu)

Vyskytuje sa s tuberkulóznymi léziami bedrovej chrbtice. S tlakom sa jeho veľkosť zmenšuje, ale nejestvuje žiadny príznak kašľa, kolísanie je stanovené. Odhaľujú sa bolestivé body v oblasti spinálnych procesov postihnutých stavcov.

liečba

Konzervatívna taktika sa nepoužíva. Ak sa zistí patológia, je indikovaný chirurgický zákrok - hernioplastika (odstránenie herniálneho výčnelku s defektom plastu). Operácia predstavuje určité ťažkosti, ktoré sú spôsobené:

 • úzky lumen femorálneho kanálika;
 • blízkosť žíl;
 • atypické, v mnohých prípadoch, umiestnenie upchávacej tepny.

Počas operácie musí chirurg vyrezať hernálny vak tak vysoko, ako je to možné, aby odstránil tzv. Lievik pobrušnice a potom prišil herniálnu bránu. Metódy chirurgického zákroku sú rozdelené do dvoch skupín v závislosti od prístupu k prietržnej bráne.

Prístup k femorálnemu kanálu zo strany vnútorného otvoru

Bassiniho operácia: incízia paralelná alebo nižšia ako inguinálny ligament nad vyčnievaním, izolácia a vysoká excízia herniálneho vaku, zošívanie inguinálneho ligamentu do periosteum ochlpenia, bez stláčania ciev, 2-3 stehy.

Prístup k herniálnemu vaku cez trieslovinový kanál

Operácia Ruggi - Parlavecchio: otvorenie inguinálneho kanála a rozrezanie priečnej fascie, sekrécia herniálneho vaku, vyrezanie, stehy medzi inguinálnymi a hornými stydkovými väzmi, zošívanie šikmých a priečnych brušných svalov spolu s priečnymi fasciami do väzov. Posilnenie prednej steny trieslového kanála v dôsledku aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha.

Frekvencia relapsov po operácii je pomerne vysoká. Preto sa v súčasnosti používa lalomoskopická technika alebo protetika femorálneho kanálika bez napätia prešívaných tkanív s použitím allomateriálu - syntetického materiálu, ktorý je možné implantovať do tkanív tela. Na tento účel sa používajú špeciálne polymérne siete..

Pri porušení herniového výčnelku a vzniku komplikácií je potrebné uchýliť sa k operatívnemu prístupu v rámci brucha. Medián laparotómie (narezanie prednej brušnej steny) sa vykonáva s resekciou neživotaschopnej časti čreva..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Zdravý chrbát je dar osudu, ktorý sa musí veľmi starostlivo uchovávať. Ale ktorý z nás myslí na prevenciu, keď sa nič neobťažuje! Nie sme len.

Latinská kýla

Femorálny kanál sa nachádza medzi povrchovými a hlbokými listami širokej fascie. Femorálny kanál má dva otvory - hlboký a povrchový a tri steny. Hĺbkové otvorenie femorálneho kanála sa premieta do vnútornej tretiny trieslového väzu. Povrchové otvorenie femorálneho kanálika alebo subkutánne trhliny, hiatus saphenus, je vyčnievané 1-2 cm nadol z tejto časti trieslového väzu..

Kýla, ktorá sa vynára z brušnej dutiny, preniká kanálikom hlbokou dierou - stehenným prstencom, anulus femoralis. Nachádza sa v strednej časti cievnej medzery a má štyri okraje.

Vpredu je femorálny krúžok ohraničený väzivovým ligamentom, za ním je liga hrebeňa. pectineale alebo Cooperov ligament, nachádzajúci sa na hrebeni pubickej kosti (pecten ossis pubis), stredne - lacunárny ligament, lig. lacunare [Gimbernat], ktorý sa nachádza v rohu medzi trieslovinou a hrebeňom ochlpenia. Na boku je obmedzená femorálnou žilou.

Stehenný prstenec sa premení na panvovú dutinu a na vnútornom povrchu brušnej steny sa zakrýva priečna fascia, ktorá tu vyzerá ako tenká doska, septická femorale. Vo vnútri kruhu leží hlboká inguinálna lymfatická uzlina Pirogova - Rosenmuller [Rosenmuller].

Povrchovým krúžkom femorálneho kanálika (otvorenie) je subkutánna fisúra, hiatus saphenus, defekt v povrchovej vrstve širokej fascie. Dieru uzavrie etmoidná fascia, fascia cribrosa (obr. 4.8)..

Femorálny kanál a femorálna prietrž.
1 - m. iliacus; 2 - m. psoas major,
3 - spina iliaca predný superior; 4 - n. femoralis;
5 - arcus ilio-pectineus; 6 - lig. inguinale;
7 - margo falciformis et cornu superior, 8 - a, v. femoralis;
9 - os pubis; 10 - saccus herniae (herniálny vak);
11 - v. saphena magna.

Steny femorálneho kanála

Steny femorálneho kanála sú trojstennou pyramídou.

Predná stena femorálneho kanálika je tvorená povrchovým listom širokej fascie medzi ingvinálnym ligamentom a horným rohom podkožnej pukliny - cornu superius.

Bočná stena femorálneho kanálika - stredný polkruh femorálnej žily.

Zadná stena femorálneho kanálu je hlboký list širokej fascie, ktorá sa tiež nazýva fascia iliopectinea.

Neexistuje žiadna stredná stena femorálneho kanála, pretože povrchové a hlboké fasčné listy dlhej svaly aduktora sa spoja dohromady.

Dĺžka femorálneho kanála (vzdialenosť od trieslového väziva k hornému rohu hiatus saphenus) sa pohybuje od 1 do 3 cm.

Femorálna prietrž - príznaky a liečba

Čo je femorálna prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Stehnová kýla je opuch v oblasti stehien nachádzajúci sa priamo pod trieslovým záhybom, ktorý sa vytvára uvoľňovaním niektorých vnútorných orgánov z brušnej dutiny do stehna. [1] Anatomicky v tejto oblasti neexistuje žiadny kanál. Tvorí sa iba s výskytom herniálneho výčnelku. [2]

Slabou stránkou je oblasť umiestnená pod ingvinálnym ligamentom, kde hlavné vaskulárne kmene, ako aj femorálny nerv (n. Femoralis) a sval iliopsoas (musculus iliopsoas) prechádzajú z panvy do stehna. [3]

Anatomická medzera medzi pupartickým (trieslovým) väzivom a panvovými kosťami je ileosekulárnym ligamentom rozdelená na dve oblasti: svalové a vaskulárne medzery. Pretože svalová medzera je obmedzená silným fasciálnym listom, je výčnelok v tejto anatomickej oblasti veľmi zriedkavý. [4]

Väčšina kýly na stehne sa tvorí v zóne vaskulárnej medzery, keď z brucha vychádza časť čreva (tenkého alebo hrubého), ktorá je paralelná s hlavnými vaskulárnymi kmeňmi dolnej končatiny. U žien môže močový mechúr, vaječník a vajcovodová trubica preniknúť do prietrže, u mužov sa niekedy vyskytujú semenníky. [5]

Výskyt prietrže je predisponovaný faktormi, ktoré vedú k oslabeniu muskulo-väzivového rámu prednej brušnej steny:

 • prejav dysplazie spojivového tkaniva v dôsledku vrodeného poklesu sily väzivového aparátu;
 • oslabenie brušnej steny v dôsledku nadváhy, ako aj v dôsledku rýchleho chudnutia, viacnásobných tehotenstiev, predchádzajúcich operácií, zranení brušnej steny, vrátane tých, ktoré porušujú jej inerváciu;
 • atrofické zmeny v brušnej stene s predĺženým poklesom motorickej aktivity a niektoré neurologické choroby;
 • oslabenie väzivového aparátu brušnej steny v dôsledku profesionálneho športu a tvrdej fyzickej práce.

Okamžitý výčnelok je zvyčajne spojený so zvýšením vnútrobrušného tlaku proti chronickej zápche alebo zhoršenému močeniu, pretrvávajúcemu kašľu, systematickému alebo jednorazovému fyzickému úsiliu súvisiacemu so zdvíhaním hmotnosti [6]..

Femorálna prietrž sa častejšie vyskytuje u žien. Pomer mužov a žien medzi ľuďmi s touto patológiou je 1: 4. Je to kvôli štrukturálnym črtám panvy ženy, ktorá je širšia ako u mužov, a preto sú medzery, ktoré sa nachádzajú pod trieslovým väzom, tiež širšie. Zároveň majú ženy v oblasti panvy značne slabšie väzivo, ktoré sú potrebné pre úspešné pôrody. [7]

Príznaky femorálnej prietrže

Klinické prejavy choroby závisia od:

 • vývojové fázy prietrže;
 • jeho veľkosť;
 • povaha vypadávajúcich orgánov;
 • vyčnievajúci výstupok;
 • prítomnosť komplikácií. [8]

V počiatočnom štádiu, keď sa rozšírenie femorálneho prstenca a tvorba kanála, zvyčajne umiestneného pozdĺž cievneho zväzku, iba začína, je hlavným prejavom choroby bolesť. Môže byť ťahaná, nestabilná, zosilnená rôznymi druhmi fyzickej námahy, kašľa, svalového napätia prednej brušnej steny. Možné ožarovanie (šírenie) bolesti na stehne, perineu, semenníkoch, panve a dolnej časti chrbta. U žien sa takéto bolesti často interpretujú ako gynekologické a spôsobujú dlhé a neúspešné liečenie. [9]

S objavením charakteristického výčnelku na bedre nie je pochybnosť o diagnóze. Samotný pacient zvyčajne venuje pozornosť opuchu..

V prvom štádiu opuch zmizne v horizontálnej polohe alebo sa dá ľahko regulovať v brušnej dutine ľahkým tlakom. Charakteristický je tzv. Príznak „kašľa“, ktorý sa prejavuje prenosom trhavých zmien tlaku na prst zavedený do hernálnej brány počas kašľa. Príznak naznačuje, že dutina herniálneho vaku voľne komunikuje s brušnou dutinou. Zadaný príznak s porušením zmizne.

Obťažovanie je najbežnejšou komplikáciou. Výčnelok sa prudko stáva bolestivým, napätým, prestáva sa usadiť v brušnej dutine, príznak kašeľového tlaku zmizne. Prítomnosť porušenia je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože v prípade porušenia je prísne prerušená dodávka krvi do orgánov, ktoré sú obsahom vaku, s následnou nekrózou. [10]

Patogenéza femorálnej prietrže

Rovnako ako v prípade hernií akejkoľvek inej lokalizácie, femorálne prietrže sa vyskytujú, ak sila prednej brušnej steny nezodpovedá tlaku, ktorý na ňu vyvíjajú vnútorné orgány. Práca VN Egiev sa venuje tejto téme, kde predstavuje základné pojmy teórie „anatomických priestorov“. [Jedenásť]

Doteraz je známe, že hlavným faktorom pri tvorbe hernie je patológia spojivového tkaniva vo forme zmeny pomeru množstva zrelého (typ I) a nezrelého (typ III) kolagénu. Ako viete, je to zrelý kolagén, ktorý je základom sily prvkov kostrových spojivových tkanív (väzov, aponeuróz, šliach)..

Zmeny môžu ovplyvniť proces "dozrievania" kolagénu, jeho spomalenie alebo zlepšenie procesu jeho kolapsu. To vedie k prevalencii tenšieho a menej odolného kolagénu typu III v spojivových tkanivových štruktúrach poskytujúcich rezistenciu (rezistenciu) brušnej steny, ktorá je hlavným predispozičným faktorom pri tvorbe hernií.

Predispozícia k dysplázii spojivového tkaniva môže byť vrodená alebo získaná. Pôsobenie určitých toxínov, alkoholu, fajčenia, ako aj významné zaťaženie zvyšuje rozklad kolagénu a posúva rovnováhu smerom k jeho nezrelé formy..

Klasifikácia a štádiá femorálnej prietrže

Klasifikácia herniálnych výčnelkov v oblasti stehien je založená na rôznych znakoch. [12]

V závislosti od lokalizácie sú tieto:

 • jednostranná (pravostranná alebo ľavostranná femorálna prietrž);
 • bilaterálne.

Anatomicky, vzhľadom na zónu výstupu vaku do stehna a na oblasť, kde sa vytvára kanál, existujú:

 • prietrž v oblasti cievnych medzier
 • prietrž v oblasti svalových medzier, ktorá sa volala „Hesselbachová prietrž“ (zriedkavejšia verzia).

Podľa klinickej klasifikácie sa kýly femorálneho kanálika delia do troch skupín:

 • Vymeniteľné výčnelky - obsah herniálneho vaku sa ľahko plní do brušnej dutiny;
 • Nevratné prietrže - nemožnosť úplného ponorenia obsahu herniálneho vaku do brušnej dutiny pri absencii príznakov zovretia (výstupok zostáva mäkký, takmer bezbolestný);
 • Zranená hernie - obsah herniového vaku je stlačený bránou. K tomu dochádza v prípade prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine, sprevádzaného krátkym rozťahovaním vstupnej brány a súčasným zvýšením veľkosti výčnelku. Následne sa veľkosť prietržnej brány opäť zmenšuje, vytlačuje obsah herniového vaku a narušuje jeho prívod krvi. Popísaná situácia si vyžaduje núdzové opatrenia..

Vo femorálnom kanáli existujú tri fázy kýly [7]:

 1. Počiatočný - herniálny vak sa vytvára na úrovni femorálneho prstenca kvôli napínaniu a divergencii tkanivových štruktúr. Štádium je charakterizované pomerne silným syndrómom bolesti, zatiaľ čo výstupok nie je vizuálne a hmatateľne určený;
 2. Neúplná fáza - tvorba kanálov s uvoľnením významného počtu vnútorných orgánov. V tomto okamihu je opuch už zrejmý už pri vyšetrení a je určený palpáciou, avšak výstupok nepresahuje femorálny kanál;
 3. Celé štádium je posledné štádium tvorby herniálneho výčnelku, keď opúšťa oblasť anatomického femorálneho kanálika a vstupuje do tkaniva vnútornej strany stehna. U mužov sa môže nachádzať v šourku, u žien, v stydkých pyskoch.

Komplikácie femorálnej prietrže

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je kontrakcia femorálnej prietrže, ku ktorej dochádza pri náhlej kompresii vylisovaných vnútorných orgánov v oblasti brány prietrže. To je možné krátkodobým, prudkým zvýšením tlaku v bruchu..

Prvým príznakom porušenia je výskyt intenzívnej bolesti, zatiaľ čo výčnelok nezasahuje do brušnej dutiny, stáva sa hustou, napätou.

Hlavným nebezpečenstvom porušenia je narušenie dodávky krvi do príslušných orgánov s rizikom rozvoja ich nekrózy. Preto je porušenie femorálnej prietrže indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok.

V neprítomnosti pomoci sa hromadí tekutina v herniálnom vaku, ktorý sa nakazí, čo vedie k rozvoju zápalových zmien vo vaku a brušnej stene. Keď infikovaný obsah vstupuje do brušnej dutiny, vyvíja sa peritonitída..

Je potrebné poznamenať, že nekrotické procesy sa môžu vyskytovať v susedných oblastiach s uviaznutými črevami - takzvaným retrográdnym porušením. [13] Nebezpečenstvo tejto komplikácie je v tom, že sa nemusí rozpoznať počas operácie a predstavovať hrozbu pre život pacienta.

Zapojenie do črevného procesu môže viesť k rozvoju akútnej črevnej obštrukcie a pri neizolovanej prietrži je možný rozvoj čiastočnej alebo úplnej črevnej obštrukcie v dôsledku tvorby adhézie. Znakmi zhoršeného priechodu črevami sú zápcha, periodické nadúvanie, ktoré je sprevádzané kŕčovými bolesťami, striedavými zápchami a hnačkami, nevoľnosťou..

Možnou komplikáciou obmedzenej aj nevyťaženej femorálnej prietrže môže byť zápal jej steny alebo obsahu [14]. Tento stav sa prejavuje lokálnou (hyperémia, horúčka, edém, zvýšená bolesť) a systémovou (horúčka, endotoxémia) zápalovou reakciou.

Diagnóza femorálnej prietrže

Diagnóza skorých foriem femorálnej prietrže môže spôsobiť značné ťažkosti. V tomto štádiu je jediným prejavom choroby bolesť. Rôznorodosť charakteristík bolesti nám navyše vždy neumožňuje určiť ich príčinu. V budúcnosti, keď sa objaví charakteristický výčnelok, bude diagnóza zrejmá.

Za účelom stanovenia diagnózy sa zhromažďujú sťažnosti, anamnéza, pacient je vyšetrený a fyzicky vyšetrený.

Medzi inštrumentálnymi diagnostickými metódami má ultrazvuk dnes zásadný význam. [15] Použitie tejto metódy v súčasnom štádiu je povinné pre všetkých pacientov s kýlami a je súčasťou programu predoperačného vyšetrenia..

Ultrazvuková diagnostika umožňuje:

 • diagnostikovať počiatočnú formu prietrže;
 • identifikovať ich obsah (najmä s nezvratnými a obrovskými kýlami);
 • podozrenie na prítomnosť a typ posuvnej prietrže.

Klinická hodnota ultrazvuku:

 • vysoká citlivosť a špecifickosť tejto metódy pri diferenciálnej diagnostike prietrže s inými patologickými formáciami;
 • schopnosť posúdiť anatomickú situáciu u konkrétneho pacienta a zdôvodniť indikácie konkrétnej metódy hernioplastiky.

V závislosti od klinických príznakov sa ako doplnkové vyšetrovacie metódy používajú:

 • kolonoskopia;
 • irrigografie;
 • cystografii;
 • cystoskopia;
 • Počítačová tomografia.

Pri stanovení diagnózy je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

Liečba femorálnej hernie

Je možné liečiť pacienta so vzdelanou prietržou iba chirurgicky:

 • pri nekomplikovanej hernii sa chirurgická liečba vykonáva podľa plánu;
 • pri stlačení a zápale v oblasti vyčnievania je indikovaná núdzová operácia.

Účelom chirurgického zákroku je obnoviť anatomické pomery prednej brušnej steny stratené v dôsledku vývoja choroby. Uskutočňuje sa redukcia alebo resekcia orgánov, ktoré sú obsahom herniálneho vaku, nasledované plastickým uzavretím defektov prednej brušnej steny (femorálny krúžok a femorálny kanál). Takýto zásah sa nazýva hernioplastika. [17]

Tradičná (otvorená) hernioplastika sa vykonáva pomocou femorálnej alebo ingvinálnej metódy. Hlavnou črtou možností femorálnej hernioplastiky je to, že defekt je uzavretý zo strany vonkajšieho otvoru femorálneho kanálika (priestor medzi trieslovinami a stydkovými väzmi je uzavretý)..

Najznámejšia technika femorálnej prietrže podľa Bassiniho, ktorá spočíva v zošití týchto väzov medi k vaskulárnemu zväzku. Je možné vykonávať podobné operácie s použitím endoprotéz ok.

Femorálne metódy sa vyznačujú minimálnou traumou, pacienti sa rýchlo zotavujú, ale pri použití týchto metód je miera recidívy vyššia ako pri druhej možnosti - metódach reparácie prienovej kýly. [Osemnásť]

S nepochopiteľnou verziou hernioplastiky:

 • otvorí sa trieslový kanál;
 • pridelí sa herniálny vak femorálnej prietrže;
 • prepustený do trieslového kanála cez Pupart.

Ďalej je možné použiť akýkoľvek spôsob hernioplastiky, ktorý sa používa pri slabinovej prietrži. [19] Metódy Ruggi-Parlavecchio, Lockwood a Herzen majú historický význam. V súčasnosti sa lichtenštajnská metóda [20] najčastejšie používa s dodatočným uzavretím femorálneho prstenca zošitím Cooperovho ligamentu a ingvinálneho ligamentu, ako aj s jeho následným pripojením k vlasovej lastúre a fixácii periostu a oka..

V poslednej dobe sa endoskopické technológie stále častejšie používajú pri vykonávaní opravy femorálnej prietrže. Laparoskopické operácie sa vykonávajú pomocou malých vpichov, takže sú menej bolestivé, doba rehabilitácie je kratšia a cítite sa lepšie. Zároveň miestne tkanivá prakticky nevykonávajú plastickú chirurgiu. Na odstránenie chýb sa používa špeciálna sieť..

V prípade laparoskopickej chirurgie je endoprotéza oka umiestnená na strane brušnej dutiny. Umožňuje prístup k patologickej výchove bez výrazného poškodenia okolitých tkanív. [21]

Prognóza. prevencia

V prípade správnej a včasnej chirurgickej liečby tohto ochorenia je prognóza priaznivá. Po vykonaní rehabilitačných opatrení sa pacienti rýchlo vrátia do normálneho života bez výrazných obmedzení..

Podľa rôznych autorov sa relaps ochorenia po operácii vyskytuje u 5 až 10% pacientov a závisí od metódy hernioplastiky (pri tradičných femorálnych intervenciách je percento relapsov významne vyššie ako pri Lichtensteinovej plastickej chirurgii a laparoskopickej hernioplastike s endoprotézou oka). [22]

Hlavným faktorom prispievajúcim k relapsu je napätie tkaniva v oblasti hernioplastiky. Tkanivá napnuté počas plastickej operácie podliehajú atrofii (najmä pre svaly) a postupne sa stávajú „slabými miestami“ brušnej steny..

Pri vývoji relapsov hrá dôležitú úlohu neurodystrofický syndróm, ktorý sa vyskytuje v dôsledku poškodenia nervových kmeňov počas predchádzajúcej intervencie. V denervovanej zóne prednej brušnej steny sa vyvíja dystrofický proces a stena slabne.

Zvyšuje sa tiež riziko recidívy infekcie rán, čo vedie k tvorbe nižšej jazvy. Riziko recidívy prietrže po chirurgickom zákroku je možné znížiť použitím „nepriepustných“ moderných možností pre hernioplastiku s endoprotézami zo sít (modifikovaná metóda Lichtenštajnska, laparoskopická hernioplastika) s použitím moderných materiálov na šitie. [Dvanástim]

Prognóza tejto patológie sa výrazne zhoršuje v prípade odmietnutia operácie: pre väčšinu sa výčnelok zvyšuje, prestáva sa prispôsobovať, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku ohrozujúcich komplikácií. [23]

 • opatrenia zamerané na posilnenie svalovej aponeurotickej kostry (pravidelné cvičenie strednej intenzity bez zdvíhania závaží a traumatov na brušnej stene);
 • udržiavanie normálneho tlaku v bruchu (prevencia kašľa, zápchy, nadúvania, liečby dysurických prejavov);
 • ukončenie fajčenia, alkoholu a vystavenie sa určitým toxínom pre domácnosť a profesionálne použitie - zlepšuje proces dozrievania kolagénu, čím sa posilňuje väzbové tkanivo. [24]

Základom prevencie impozantných komplikácií je včasná chirurgická liečba.

Kýly rôznych typov - čo to je?

Človek má často zjavné kýly. Čo je to herniálny výčnelok - toto je aktuálny problém v našej dobe. Kýla je choroba našej doby. Kýla, nazývaná hernia v latinčine, sa vyskytuje u 5% populácie.

Z gréckeho slova „kele“, ktoré sa nazýva opuchy na koreňoch, hnilobných výrastkoch, sa vytvorí iný názov pre prietrž - kýl. Latinský slovník obsahuje toto bežné slovo..

V zdravom tele nedochádza k herniálnemu výčnelku.

Etiology of Kila

Pre dospelých je užitočné poznať informácie o kýloch. Každý ľudský orgán neustále vykonáva mnoho funkcií. Akákoľvek osoba bude pravdepodobne mať prietrž. Nebezpečná hernálna abnormalita je prolaps vnútorných orgánov čiastočne alebo úplne. V súčasnosti vedci vedia všetko o kýloch. Je dokázané, že kýl môže byť lokalizovaný v patologických dutinách, vo vnútorných vreckách, v intermuskulárnom priestore, pod kožou. Vyskytla sa hernálna chyba.

Patogenéza choroby

Aká je štruktúra kýly? Bežne v tele chýba hernálny otvor. Expanzia kanálov, tvorba patologických dier s rôznou konfiguráciou, sa vyskytuje počas tvorby hernie rôznych etiológií. Vnútorné orgány osoby s najväčšou pohyblivosťou menia svoje normálne anatomické postavenie a upadajú do abnormálneho herniálneho výčnelku..

Zasiahnuté orgány sem vstupujú bránou prietrže. Sú to patologicky formované alebo prirodzené diery v tkanivách..

Pri tvorbe prietrže sa zachováva integrita pokožky. Rozmery takýchto patologických otvorov môžu mať šírku ruky alebo prsta.

V tele v brušnej stene a ďalších tkanivách sa objaví abnormálna dutina - herniálny vak, ktorý má patologický obsah prietrže.

Niekedy existujú 2 alebo viac vyčnievajúcich z pobrušnice, vrecká iných tkanív. Často existujú dvojité a trojité komory anomálnej dutiny kýlu. Veľmi rôznorodý herniálny obsah.

Vzhľad choroby vysvetľuje základnú teóriu:

 1. U zdravého človeka sú brušné orgány (lat. Cavitas abdominis) podopreté prednou brušnou stenou (lat. Linea alba), ohraničené oblúkmi. Linea alba sa nachádza pod bránicou a nesie veľa fyzickej aktivity.
 2. Pri výraznom zvýšení vnútrobrušného tlaku steny brucha túto funkciu nevykonávajú. V dôsledku vnútorného tlaku dochádza k vyčnievaniu orgánu. Vytvorí sa hernálny vak, membrána kýlu. Rôzne faktory vedú k zmenšeniu hrúbky linea alba alebo k napínaniu stien pobrušnice (peritoneum).

Tieto patológie predisponujú tieto faktory:

 • štrukturálne vlastnosti;
 • nadmerné vyčerpanie;
 • tehotenstvo a pôrod;
 • obezita;
 • dedičnosť;
 • sedavý spôsob života;
 • zranenia
 • vzpieranie, fyzické preťaženie;
 • choroby z minulosti;
 • relapsujúca zápcha;
 • chronický kašeľ;
 • častý plač.

Keelova klasifikácia

Ak má niekto prietrž, čo to je?

Rozlišujú sa tieto odrody kýlu:

 • plná, kanálová, počiatočná prietrž;
 • samoopravné a nezvratné prolapanie orgánov;
 • pooperačná (ventrálna) prietrž a opakujúce sa abnormality;
 • nekomplikovaná a komplikovaná prietrž;
 • malformácie zahŕňajú získanú a vrodenú prietrž;
 • hodnotí sa stupeň ochorenia, pričom sa berie do úvahy stupeň vývoja, regulácia výčnelku, typ vývoja, výskyt komplikácií.

Takmer 75% všetkých prípadov prietrže sú vonkajšie prietrže (lat. Hernia abdominalis externa). Toto je chirurgické ochorenie. V tomto prípade orgány spadajú pod kožu. Progresívne vyčnievanie pobrušnice (hernia abdominalis externa) je mimoriadne nebezpečnou a bežnou herniovou hmotou. Hernálny vak je jasne viditeľný ako výstupok pod kožu.

Takmer 25% všetkých prietrží sú vnútorné prietrže. Jedná sa o vyčnievanie vnútorných orgánov cavitas abdominis do peritoneálnej dutiny (hernia abdominalis interna) rôznymi anatomickými defektmi, patologickými vreckami, abnormálnymi medzerami..

Hernia abdominalis interna sa delí na diafragmatické a intraabdominálne výčnelky.

Lokalizáciou nádorových výbežkov sa rozlišujú tieto formy patológie:

 1. Bežnou anomáliou je hernia inguinalis - trieslová kýla. U mužov je táto patológia 90% prípadov. Fyzické schopnosti pacientov s touto formou ochorenia sú výrazne obmedzené..
 2. Femorálna hernia (h. Femoralis cristata). Takéto patológie sú náchylné na porušovanie, zriedka sú veľké. Sú menej časté ako tie normálne, vo frekvencii zaujímajú 2 miesta zo všetkých prípadov výčnelku. Približne 80% pacientov s femorálnymi kýlami sú ženy vo veku od 30 do 60 rokov. Typicky závažný stav pacienta.

Klinické príznaky

Symptómy sa postupne zvyšujú. Pri vizuálnej kontrole je spravidla zreteľne viditeľná herniová hmota. Počas hmatu je hernia brána ľahko pociťovaná. Výrazný opuch je najcharakteristickejším príznakom herniálnej patológie. Opuch nastáva pri namáhaní alebo v stojacej polohe. Ak pacient leží na chrbte, opuch sa znižuje. Vo vnútornej forme kýly prakticky neexistujú živé príznaky.

Kýly sa klasifikujú podľa miesta výskytu:

 1. Inguinálna kýla. Kila je ďalší názov pre konvenčnú prietrž v oblasti slabín. Vyvíja sa bez ohľadu na pohlavie. V inguinálnom kanáli (lat.canalis inguinalis) sa vyskytuje patologický výčnelok peritoneum, ktorý sa vyskytuje v prírodných otvoroch. Iba 3% žien trpí touto chorobou. U detí je trieslová prietrž zvyčajne vrodená. U mužov vnútorné orgány často zostupujú do mieška. Pri silnom namáhaní, nazálnom kašle v oblasti slabín sa vytvára herniálny vak, hľuza rastie. Často dochádza k posunu penisu na druhú stranu, pretože zasiahnutá strana semenníkov sa významne zväčšuje.
 2. Medzistavcová prietrž. Táto patológia sa často vyskytuje u ľudí vo veku 20 - 50 rokov. V rôznych častiach chrbtice (columna vertebralis) sa vyskytujú herniálne útvary. Takéto degeneratívne dystrofické zmeny sa najčastejšie vyskytujú v lumbosakrálnej oblasti. Medzi celkovým počtom ochorení chrbtice je vodca patológia. V niektorých formách je postihnutá celá miecha. Dočasné postihnutie sa v mnohých prípadoch stáva dôsledkom prietrže tohto typu.
 3. Pupočná prietrž (hernia umbilicalis). Ak majú steny brušnej dutiny defekt, pupočníkový krúžok (lat. Anulus umbilicalis) zostáva otvorený, ktorý sa normálne uzatvára počas mimomaternicového obdobia vývoja plodu. Kýlová brána je slabý pupočný kruh. Spravidla môže do 2 rokov hernia sama o sebe zmiznúť. U dospelých, ktorí prekročili 40-ročnú líniu, je pupočná kýla pomerne častá. U žien sa takýto kýl vyvinie častejšie a dosahuje významnú veľkosť.
 4. Femorálna prietrž. Cez femorálny prstenec za hranicami brušnej dutiny (cavitas abdominis) vyjde najskôr predperitoneálny tuk a potom omentum a slučky čreva. Takéto nádorové útvary sú umiestnené na stehne. Femorálne kanály slúžia ako prietržové brány. Vo zvislej polohe tela sú zreteľne viditeľné nádorovité výčnelky. Vývoj črevnej obštrukcie sa často pozoruje pri porušení prietrže tohto typu.
 5. Kýla bielej línie, ktorá prechádza stredom brucha po hrudník, častejšie postihuje mužov mladších ako 35 rokov. Ochorenie sa vyvíja aj u starších ľudí, detí a žien. Kila sa objavuje postupne. Hrudné abnormality sú lokalizované v bruchu. V stredovej čiare pobrušnice sa medzi svalmi tvoria neobvyklé otvory. Hrilové brány sú trhliny, ktoré sa vytvorili v bielej línii brucha. Vytvára sa predperitoneálny lipóm. Niektoré orgány jasne vyčnievajú cez otvory v brušnej stene (linea alba). Vytvorí sa epigastrická hernia. Nachádzajú sa viaceré hernie, ktoré sa môžu nachádzať v hrúbke svalov a môžu byť skryté. V takýchto prípadoch herniálny výčnelok nepresahuje kožu. Táto forma ochorenia je zriedkavá..

Nebezpečenstvo výbežku podobného nádoru

Čo sa stane, ak sa kýla nelieči? Medzistavcové prietrže prinášajú určité nepohodlie. Táto patológia vedie k mnohým zmenám v tele, ak sa pacient pokúša liečiť nezávisle. Komplikácie herniálnych výčnelkov u Columna vertebralis sú všestranné.

Dôsledkom nebezpečnej medziobratlovej kýly je často zápal nervových vlákien - radikulitída (lat. Radicula)..

Pri takejto výraznej patológii počas normálnej chôdze, prudkého zatáčania, vzpieraní dochádza k silnému syndrómu bolesti. Omentum, črevné slučky a iné orgány môžu vystupovať cez hernálnu bránu - pupočníkový krúžok u dospelých.

Hlavným nebezpečenstvom choroby je uškrtená prietrž (lat. Hernia Incarceratus). Pri nepriaznivých podmienkach v herniálnom vaku (lat. Saccus hernialis) vypadávajú strhávače, ktoré sú stlačené v herniálnom kruhu - najužšom bode. V oblasti herniálneho vaku dochádza ku kompresii vnútorných orgánov.

Príznaky porušenia prietrže:

 • v skorých štádiách choroby sa prejavuje nepohodlie;
 • v polohe na chrbte sa anomália zvyšuje;
 • silné bolesti sú zaznamenané v oblasti semenníkov;
 • bolestivý pocit je lokalizovaný v epigastrickej oblasti;
 • krv je detekovaná v stolici;
 • zvracanie (lat.vomitus). Obsah žalúdka vybuchol ústami;

Hrudné brány sa porušujú, dochádza k náhlemu stlačeniu herniálneho obsahu a následne k ischemickej nekróze. Poruchy obehu sa stanú výsledkom porušenia prietrže.

Táto patológia postihuje najmä starších pacientov a pacientov stredného veku..

Toto je mimoriadne nebezpečná komplikácia. Funguje zovretý orgán. Možná nekróza postihnutého tkaniva.

Ako sa dá zistiť hernia??

Špecialista vykonáva fyzické vyšetrenie. Pomocou palpácie špecialista vyšetrí postihnuté miesto a odhalí herniálne výčnelky na tele. Štandardné diagnostické postupy môžu spoľahlivo identifikovať pupočníkovú prietrž. Ak je podozrenie na patológiu, odborník predpíše ultrazvukové vyšetrenie, herniografiu, rádiografiu, endoskopiu. Kýla na bruchu nikdy sama nezmizne. V posledných rokoch miera rozvoja prietrže rôznych typov rýchlo rástla. Pravdepodobnosť vzniku narušenej alebo nezvratnej formy ochorenia sa zvyšuje, ak pacient odloží návštevu na kliniku.

Pomoc chirurga je potrebná na odstránenie hernálnych brán počas porušovania alebo zhoršovania prietrže akejkoľvek etiológie. Chirurgické zákroky sa môžu vynechať, ak sa u pacienta vyvinie výdychová forma prietrže. Ak máte podozrenie na kýlu, nemali by ste odďaľovať návštevu lekára.

Femorálna prietrž - femorálna prietrž

femorálna prietrž
špecialitaVšeobecná chirurgia

Femorálne kýly sa vyskytujú tesne pod trieslovým väzom, keď obsah brušnej dutiny prechádza prirodzenou slabosťou v brušnej stene nazývanej femorálny kanál. Femorálne kýly sú pomerne zriedkavým typom a predstavujú iba 3% všetkých hernií. Zatiaľ čo femorálne kýly sa môžu vyskytovať u mužov aj u žien, takmer všetky sa u žien vyvíjajú v dôsledku zväčšenia šírky panvy ženy. Femorálne kýly sa vyskytujú častejšie u dospelých ako u detí. U detí, ktoré sa vyskytujú u detí, je väčšia pravdepodobnosť spojená s poruchou spojivového tkaniva alebo so stavmi, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak. Sedemdesiat percent pediatrických prípadov femorálnej prietrže sa vyskytuje u dojčiat mladších ako jedna.

obsah

definícia

Kýla je spôsobená výčnelkom v dutom orgáne (v prípade tříslovnej kýly, intraabdominálnym orgánom) slabosťou v brušnej stene. Táto nevýhoda môže byť inherentná, ako je to v prípade ingvinálnej, femorálnej a pupočnej kýly. Na druhej strane, slabosť môže byť spôsobená predchádzajúcim chirurgickým rezom cez sval a fasciu v oblasti; nazýva sa to pooperačná prietrž.

Stehnová kýla môže byť buď redukovateľná alebo eredukovateľná a každý typ môže byť tiež prítomný ako obštrukcia a / alebo zhoršená.

Znížená prietrž stehna sa vyskytuje, keď sa prietrž femuru môže preniesť do brušnej dutiny, buď spontánne, alebo pomocou manipulácie. Je však pravdepodobnejšie, že k tomu dôjde spontánne. Toto je najbežnejší typ femorálnej prietrže a je zvyčajne bezbolestný..

K neredukovateľnej femorálnej prietrži dochádza, keď sa dá úplne odstrániť kýlová prietrž, zvyčajne v dôsledku adhézie medzi prietržou a herniálnym vakom. Môže spôsobiť bolesť a pocit choroby..

Zanesená femorálna prietrž nastáva, keď sa časť čreva zahrnutá v prietrži skrúti, skrúti alebo zužuje, čo spôsobuje upchatie čreva..

K obmedzenej femorálnej prietrži dochádza, keď zúženie hraníc prietrže alebo úplne bráni toku krvi do časti čreva zapojenej do prietrže. Uškrtenie sa môže vyskytnúť vo všetkých kýlach, ale častejšie sa vyskytuje pri femorálnej a ingvinálnej prietrži kvôli ich úzkej „slabosti“ v brušnej stene. Nauzea, zvracanie, silná bolesť brucha sú charakteristické pre obmedzenú prietrž. Vyžaduje si to okamžitú lekársku starostlivosť, pretože strata krvného zásobenia čriev môže viesť k nekróze (odumretie tkaniva) a potom k gangréne (odbúravanie tkanív). Toto je život ohrozujúci stav vyžadujúci okamžitý chirurgický zákrok..

Termín uväznená femorálna prietrž sa niekedy používa, ale môže mať pre rôznych autorov a lekárov rôzne významy. Napríklad: „Niekedy sa prietrž môže zaseknúť v kanáli a nazýva sa nezredukovateľná alebo je uväznená femorálna prietrž.“ „Termín vo väzbe sa niekedy používa na označenie [komplikovanej] prietrže, ktorá je nezmeniteľná, ale nie je dotknutá. Takto je možné volať len vo väzbe. „Prietrž je ostrá, čo sa nedá zmenšiť. „Môže to viesť k obštrukcii čriev, ale nie je to spojené s vaskulárnym kompromisom.“

Kýla môže byť opísaná ako redukovateľná, ak sa obsah vo vrecku môže zlikvidovať cez defekt do brušnej dutiny, zatiaľ čo pri zovretej prietrži je obsah uviaznutý v herniovom vaku. Na záver sa však zdá, že tento termín vždy znamená, že femorálna prietrž je prinajmenšom neredukovateľná.

Príznaky a symptómy

Femorálne kýly sú zvyčajne prítomné vo forme trieslového hrče alebo hrče, ktoré sa môže meniť v priebehu dňa na základe vnútorných zmien tlaku čriev. Vypukliny alebo hrče, zvyčajne menšie alebo môžu úplne zmiznúť v polohe na chrbte.

Môžu alebo nemusia byť spojené s bolesťou. Často sa vyskytujú s rôznou mierou zložitosti, od ireduciibility cez upchatie čreva až po otvorenú gangrénu čriev. Frekvencia uškrtenia stehennej kýly je vysoká. Zistilo sa, že femorálna prietrž je často príčinou nevysvetliteľnej obštrukcie čreva.

Impulz proti kašľu často chýba a nespoliehal sa iba na diagnózu femorálnej prietrže. Blok je guľovitejší ako hruškovitý kúsok trieslovej prietrže. Hlavná časť femorálnej prietrže leží pod pomyselnou čiarou nakreslenou medzi prednou nadradenou bedrovou chrbticou a ochlpením na obrube (čo je v podstate ingvinálny väz), zatiaľ čo nad touto čiarou sa začína ingvinálna kýla. Často je však nemožné rozlišovať medzi dvoma predoperačnými operáciami.

anatómia

Femorálny kanál je umiestnený pod ligvinovým ligamentom na bočnom povrchu ochlpenia. Je obmedzená na predný ingvinálny väz, zadný pektinálny väz, lacunárny väz je stredný a femorálna žila v priečnom smere. Typicky obsahuje niekoľko lymfatických, voľných, uvoľnených spojivových tkanív a niekedy sa lymfatická uzlina nazýva Cloquetova uzlina. Zdá sa, že funkcia tohto kanála umožňuje expanziu femorálnej žily, ak je to potrebné, na prispôsobenie zvýšeného venózneho návratu z nohy počas obdobia činnosti..

diagnostika

Diagnóza je hlavne klinická, zvyčajne sa robí fyzikálnym vyšetrením slabín. U obéznych pacientov však pri diagnostike môže pomôcť zobrazenie vo forme ultrazvuku, CT alebo MRI. Napríklad, röntgenové lúče brucha vykazujú malú črevnú obštrukciu u pacienta s bolestivou guľatou hrudkou, nie je potrebný ďalší výskum.

Niektoré ďalšie stavy majú podobný názor a pri stanovovaní diagnózy by sa mali brať do úvahy: trieslová prietrž, zväčšená femorálna lymfatická uzlina, aneuryzma femorálnej artérie, expanzia safénových žíl, Gilmore hernie a bedrový absces..

klasifikácia

Bolo opísaných niekoľko podtypov femorálnej prietrže..

"Retrovaskulárna prietrž (Naratova prietrž)"Hernálny vak opúšťa brušnú dutinu v femorálnej membráne, ale leží pozadu do femorálnej žily a tepny, viditeľný iba vtedy, ak je bedrová sústava vrodene dislokovaná..
"Serafini v kýle"Hernálny vak presahuje femorálne cievy (E).
"Vela hernia"Herniový vak sa nachádza pred femorálnou krvnou cievou v trieslovine (B)..
„Vonkajšia stehenná kýla Hesselbach a Cloquet“Krk vaku leží laterálne k femorálnym cievam ((A) a (F)).
"Ložisko na transplantovanú femorálnu prietrž"Hériový vak vedie cez lakunárny väz alebo Cooperov pektinálny väz (D).
"Callisen's alebo Cloquet's hernia"Herniový vak klesá do hlbokých stehenných ciev cez pektinálnu fasciu (F).
"Béclardova kýla"Hernálny vak vystupuje subkutánnym otvorom, ktorý má na sebe etmoidnú fasciu.
"De Garengeot v hernii"Toto je vermiform dodatok uväznený vo vnútri hernial vaku.

ovládanie

Femorálne prietrže, rovnako ako väčšina iných prietrží, zvyčajne vyžadujú chirurgický zákrok. V ideálnom prípade by sa to malo robiť ako voliteľné (nie naliehavé) postupy. Avšak kvôli vysokému výskytu komplikácií si femorálne prietrže často vyžadujú okamžitú operáciu..

chirurgia

Niektorí chirurgovia radšej vykonávajú „dierkové“ alebo laparoskopické operácie (nazývané aj minimálne invazívne operácie) ako konvenčné „otvorené“ operácie. S minimálne invazívnym chirurgickým zákrokom jeden alebo viac malých rezov, ktoré umožňujú chirurgovi používať chirurgickú komoru a malé nástroje na opravu kýly.

Podľa všeobecnej alebo lokálnej anestézie sa môže vykonať otvorený alebo minimálne invazívny chirurgický zákrok v závislosti od potrebného stupňa zákroku. Pri otvorenej chirurgii boli opísané tri prístupy:

 • Lockwoodov infinguinálny prístup
 • Lotheissenin transinguinálny prístup
 • McEvedyho vysoký prístup

Uprednostňovanou metódou elektívnej opravy je infinguinálny prístup. Transinguinálny prístup zahŕňa pitvu cez trieslový kanál a predstavuje riziko oslabenia trieslového kanála. Prístup McEvedyho sa uprednostňuje v naliehavých prípadoch, keď existuje podozrenie z porušenia. To umožňuje lepší prístup a vizualizáciu čriev pre možnú resekciu. Pri akomkoľvek prístupe je potrebné dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu močového mechúra, ktoré je často súčasťou mediálnej časti herniálneho vaku..

Oprava sa vykonáva buď prišitím inguinálneho ligamentu k pektineálnemu ligamentu pomocou silných neabsorbovateľných stehov alebo umiestnením sieťky do femorálneho prstenca. Pri akejkoľvek starostlivosti by sa mali používať techniky, aby sa zabránilo akémukoľvek tlaku na femorálnu žilu.

Pooperačný výsledok

Pacienti sa podrobujú elektívnemu chirurgickému zákroku a ten deň môžu byť schopní vrátiť sa domov. Núdzové opravy však nesú veľkú mieru morbidity a mortality a ich rýchlosť je priamo úmerná stupni intestinálneho kompromisu..

epidemiológia

Femorálne kýly sa vyskytujú častejšie u viacpočetných žien, čo vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, k expanzii do femorálnej žily a následne k rozšíreniu femorálneho prstenca. Takýto konštantný tlak spôsobuje, že sa preperitoneálny tuk inkorporuje do femorálneho prstenca, čo vedie k vývoju femorálneho peritoneálneho vaku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami.
V modernom svete existuje veľké množstvo chorôb, proti ktorým je potrebné bojovať v najskorších fázach. Napriek tomu, že svetová medicína nestojí, nie všetky lieky majú drogy.
Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.