loader

Chirurgická anatómia femorálnej prietrže a anatomické a fyziologické predpoklady ich výskytu

Stehnová kýla alebo prietrž kĺbov panvy je rýchly proces vyčnievania orgánov z ich obvyklých umiestnení cez femorálny kanál. Najčastejšie sa na tomto procese podieľajú panvové orgány, z dôvodu porušenia niektorých štruktúr sa zdá, že vypadávajú a človek rozvíja nádory v oblasti naľavo alebo napravo od krčmy..

Patológia často postihuje ženy, ale rozdiel v pomere pacientov oboch pohlaví nie je veľký. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam ženského panvového aparátu, ktorý je mobilnejší a širší ako u mužov. Príčiny vývoja patológie sa však mnohými spôsobmi prekrývajú.

príčiny

Výčnelok orgánov na anatomicky slabých miestach prispieva k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Vyskytuje sa pri nadmernom namáhaní, ťažkostiach s močením alebo vyprázdňovaním, pretrvávajúcom kašli, ťažkom pôrode, veľkom prírastku hmotnosti počas tehotenstva.

Riziko výbežku sa zvyšuje v podmienkach, keď je brušná stena primárne alebo sekundárne oslabená:

 • zranenia, jazvy, poškodenie nervov brušnej steny;
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • získaná svalová slabosť (obezita, viacnásobné tehotenstvo, častý pôrod a staroba);
 • dislokácia bedra.

Femorálna kýla u mužov

Podľa počtu prejavov je femorálna prietrž častejšia u žien ako u mužov. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam tela: panvové kosti ženy sú širšie, takže podmienky na prolaps črevnej slučky a omentum sú „priaznivejšie“. Muži tiež nie sú imunní proti takejto patológii, preto v článku budeme hovoriť o príznakoch femorálnej prietrže a moderných metódach liečby vzdelávania.

Vedieť, čo môže spôsobiť rozvoj patológie, pomôže človeku zabrániť jeho výskytu. Femorálna kýla sa môže vyskytnúť v týchto prípadoch:

 • patologicky rýchly úbytok hmotnosti v dôsledku stravovania;
 • rôzne poranenia brušnej steny;
 • pretrvávajúci (dlhodobý) kašeľ;
 • zápcha
 • vzpieranie alebo nezvyčajná fyzická aktivita.

Liečba bez chirurgického zákroku femorálnej prietrže u mužov nie je možná. V súčasnosti neexistuje liečba drogami. V počiatočných fázach vývoja prietrže sa dá opraviť, ale bez plastickej chirurgie pobrušnice a odstránenia brušného kanála je toto opatrenie dočasné..

Na ošetrenie sa používa prietržová taktika s plastickou chirurgiou defektu kostí. V lekárskej terminológii sa takáto operácia nazýva hernioplastika..

Operácie sú rozdelené na ingvinálne a femorálne v závislosti od miesta operatívneho prístupu. Ak hovoríme o spôsobe, ako odstrániť herniové brány - jednoduché a plastové. Obavy mužov týkajúce sa rizika vykonávania operácií s femorálnou prietržou sú neopodstatnené. Úroveň rozvoja medicíny umožňuje takéto chirurgické zákroky s minimálnymi negatívnymi dôsledkami pre pacientov.

Čo robí chirurg počas operácie?

Taktika zásahu sa vyberá individuálne na základe umiestnenia a typu femorálnej prietrže, obsahu herniálneho vaku a ďalších znakov. Približná schéma činnosti je nasledovná:

 • chirurg otvorí herniálny vak;
 • skúma obsah, kontroluje stav tela;
 • ak je omentum zdeformované, lekár ho v prípade potreby odstráni;
 • po vyšetrení chirurg upraví obsah vaku späť do brušnej dutiny;
 • excidovaný herniálny vak;
 • vykonáva plastový prietržný kanál.

V poslednej fáze operácie sa môže použiť tkanivo pacienta alebo syntetické pletivo. V závislosti od zložitosti je trvanie operácie od pol hodiny do hodiny, po ktorej je pacient prevedený na všeobecné oddelenie.

Férová kýla u mužov je nebezpečná a pomerne zriedkavá udalosť. Patologický proces je charakterizovaný tým, že ide cez prednú brušnú stenu časti väčšieho omentum a čriev femorálnym kanálom..

Mimochodom, nedávno sa objavil vynikajúci gél na bolesť kĺbov, môžete si prečítať recenzie. Zakúpili sme malú dávku a chceli by sme ju dať našim verným čitateľom, ale zatiaľ nevieme, na akom princípe je vybrať.

Diagnóza s touto patológiou je komplikovaná skutočnosťou, že zmeny sú podobné zápalovému procesu v lymfatickom systéme.

Choroba sa odlišuje pri slabinovej prietrži a kŕčových žilách nachádzajúcich sa v stehne.

U mužov sa často vyskytuje femorálna prietrž v dôsledku predchádzajúcej operácie. Všeobecne je to táto patológia, ktorá má najvyšší percentuálny podiel relapsov.

Operácie sú rozdelené na ingvinálne a femorálne v závislosti od miesta operatívneho prístupu. Ak hovoríme o spôsobe, ako odstrániť herniové brány - jednoduché a plastové. Obavy mužov týkajúce sa rizika vykonávania operácií s femorálnou prietržou sú neopodstatnené. Úroveň rozvoja medicíny umožňuje takéto chirurgické zákroky s minimálnymi negatívnymi dôsledkami pre pacientov.

Príznaky femorálnej prietrže sa u mužov nelíšia od všeobecných príznakov, ale samotná patológia sa vyskytuje u silnejšieho pohlavia menej často ako u žien. Herniálna neoplazma sa vyvíja v procese vytesnenia z záhybu viscerálneho pobrušnice a vyčnievania za brušnú dutinu orgánov a čriev..

Faktory prispievajúce k tvorbe prietrže: zranenia, jazvy po operácii, vrodené malformácie čreva. Okrem toho môžu chronické ochorenia genitourinárneho systému zhoršiť históriu pacienta.

Napriek podobnosti klinického obrazu by sa u mužov nemala zamieňať inguinálna a femorálna prietrž. Na fotografii je znázornená lokalizácia a rôzne miesta na schéme..

Príznaky choroby

Charakteristický je výčnelok v trieslovinno-femorálnom záhybe, ktorý sa zistí v skorých štádiách pri kašľaní v stoji. Menej často je prietrž lokalizovaný prietrž..

Ženy sú obťažované bolesťami od bolesti po streľbu v slabinách, stehnách, panve, počas defekácie alebo sexu.

Keď je žila stehien zovretá, objaví sa opuch nôh a keď sa stlačí tepna, pocit brnenia a znecitlivenie končatiny.

Obsah brušnej dutiny vstupuje do herniálneho vaku, ktorý je sprevádzaný nadúvaním, zápchou, bolesťou brucha a dysúriou. Ženy môžu mať prolaps maternice.

etiológie

Lekári identifikujú nasledujúce predispozičné faktory pre vznik femorálnej prietrže, ktoré sú vlastné mužom aj ženám:

 • patologické faktory, ktoré vedú k zvýšeniu vnútromaternicového tlaku;
 • poranenia v brušnej dutine alebo predchádzajúce operácie v tejto oblasti;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • vrodená alebo získaná slabosť brušných svalov;
 • dislokácia stehna;
 • častá zápcha;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • zjazvenie po operácii.

Femorálna kýla u mužov môže byť spôsobená neustálym fyzickým námahou, zdvíhajúcou príliš veľkú váhu. Je pozoruhodné, že v takýchto prípadoch sa symptomatológia neobjaví okamžite - v počiatočných fázach sa človek môže pri vývoji patologického procesu cítiť iba mravenčivý a bolestivý..

Femorálna kýla u žien môže byť výsledkom komplexnej práce. Malo by sa tiež poznamenať, že v dôsledku zvláštností anatomickej štruktúry sú náchylnejšie na rozvoj patológie, a preto aj chronická zápcha sa môže stať príčinou rozvoja takejto choroby..

Presnú príčinu tohto ochorenia môže určiť iba kvalifikovaný lekár. Vykonaním nevyhnutných diagnostických opatrení sa nevyhnutne vykonáva ultrazvuk prietrže.

diagnostika

Pacientka s tumorom podobnou formáciou v trieslovinno-femorálnom záhybe je vyšetrená chirurgom, ktorý hmatne pri ležaní a státí, určuje správnosť formácie, test proti kašľu, náraz prietrže pri počúvaní tympanitídy..

Keď vypadnú slučky čreva, určí sa kolísanie obsahu.

Ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • Ultrazvuk tvorby nádoru, močového mechúra a panvových orgánov.
 • Röntgenové metódy: irrigoskopia a herniografia.

Ďalšou vyšetrovacou metódou je ultrazvuk tvorby nádoru, močového mechúra a panvových orgánov.

pretrvávajúca prietrž u žien. Niekoľko známok prietrže. Pooperačné obväzy v brušnej dutine. Viac informácií >>

Ako sa lieči femorálna prietrž?

S výskytom patologického výčnelku u mužov je možné ho vyliečiť iba pomocou chirurgického zákroku. Konzervatívne metódy na boj proti tejto chorobe zatiaľ neboli vyvinuté. Čo je chirurgická operácia? Jedná sa o postup pri liečbe hernie doplnený hernioplastikou..

V súčasnosti bolo vyvinutých niekoľko spôsobov liečby femorálnej prietrže:

 • Femoral - Bassini, Herzen a Lovcud.
 • Inguinal - prevádzka typu Ruggia a Parlavecchio.

Bez ohľadu na taktiku chirurgické ošetrenie zahŕňa otvorenie herniálneho vaku, jeho vyšetrenie a vykonanie resekcie, ak je to potrebné. Herniový vak sa vyreže a jeho obsah sa vráti do pobrušnice. Nakoniec sa uskutoční hernioplastika - plastové potrubie. Na tieto účely sa používajú vlastné tkanivá pacienta aj syntetický materiál (polymérna sieťovina).

Druhy a štádiá formovania

Pri stehnovej prietrži neexistuje žiadny formovaný kanál, keďže sa formuje, jednotlivé stupne sa rozlišujú:

 • Initial. Sťažnosti sú nedostatočné alebo chýbajú. Navonok sa nezdá, že herniový vak malej veľkosti je umiestnený v oblasti vstupu (vnútorný femorálny krúžok), s typickou prietržou umiestnenou na vnútornom povrchu vaskulárnych medzier. Tento priestor je naplnený vláknami, u žien je 1,5-krát širší ako u mužov.
 • Channel. Hernálny výčnelok tvorí femorálny kanál až 3 cm dlhý, ale nevyčnieva za vonkajší otvor. Navonok nie je vizualizácia formovaná, hlavne lokálna bolesť.
 • Dokončené. Hrudný vak sa stanoví v podkožnom tuku stehna vo forme zaobleného výčnelku.

Priestor pod inguinálnym ligamentom je delený ileosekulárnym oblúkom na medzery. V oblasti vaskulárnej medzery je prítomné anatomicky slabé miesto na výstup prietrže. Svalovo-lacunárne kýly sú menej časté..

Najčastejšie sa diagnostikujú jednostranné herniové útvary, z ktorých 2/3 sú umiestnené vpravo. U starších žien sú splnené bilaterálne výčnelky.

Cielené kýly miznú v náchylnej polohe alebo po manuálnych manipuláciách. Priľnavosť počas traumy na stenách herniálneho vaku spôsobuje prietrž kýly.

Opravené kýly miznú pri ležaní veľmi často.

Kýla cievnych medzier

Vnútorný priestor vaskulárnej medzery od stehennej žily po lakunárny väz je vyplnený vláknom, lymfatickými cievami a uzlom. Toto je slabé miesto pre výstup herniového vaku a formovanie typickej femorálnej prietrže.

Výstupok, ktorý zaberá celú vaskulárnu medzeru, tvorí celkovú prietrž.

Existujú tiež vaginálne a laterálne femorálne prietrže. V prvom prípade femorálny kanál prechádza v oblasti vaskulárnej vagíny (nad alebo za cievy), v druhom mimo femorálnej artérie.

Ďalšie možnosti výstupu herniového výčnelku:

 • Kýla lacunárneho ligamentu. To je častejšie u žien ako u mužov kvôli voľnejšej štruktúre väzu.
 • Sclocco hernia (medzi vláknami skapulárnej aponeurózy), charakteristická pre ženy nad 60 rokov.

Sclocco hernia (medzi vláknami skapulárnej aponeurózy), charakteristická pre ženy nad 60 rokov.

Svalová kýla

Je premietaný na vonkajší 2/3 trieslového väzu a je umiestnený laterálne od femorálnych tepien a žíl. Nemecký chirurg Gasselbach opísal túto prietrž v roku 1829.

klasifikácia

Klasifikácia femorálnej prietrže poskytuje rozdiel v patológii podľa miesta a morfologickej charakteristiky.

Podľa lokalizácie patologického procesu existujú:

 • jednostranný charakter;
 • bilaterálne.

Podľa morfologických charakteristík sa tieto formy rozvoja tohto ochorenia rozlišujú:

Okrem toho existuje niekoľko etáp vývoja tohto patologického procesu:

 • počiatočný - je takmer asymptomatický, navonok takmer neviditeľný;
 • kanál - počiatočné príznaky klinického obrazu sa môžu objaviť vo forme boľavej bolesti, brnenie v oblasti lokalizácie patologického procesu. Z vonkajšej strany sa prietrž stehna javí ako malý tuberkulus v femorálnom trojuholníku, ktorý môže v pokoji takmer úplne zmiznúť;
 • úplné - výraznejšie príznaky, je jasne viditeľný novotvar, ktorý sa môže zväčšiť fyzickou námahou, kýchaním alebo kašľom.

Bez ohľadu na to, v akej forme a štádiu vývoja tohto patologického procesu dochádza, liečenie sa vykonáva iba operatívnym spôsobom.

komplikácie

Stehnová kýla je komplikovaná zápalom jej obsahu alebo stien. Koža na výstupku sa stáva hyperemickou a horúcou na dotyk, bolesť sa zosilňuje, teplota tela stúpa.

Hnisavý zápal je nebezpečný pre rozvoj peritonitídy.

Strangulované prietrže sa vyvíjajú s ostrým stláčaním padlých orgánov v bráne prietrže, sú husté na dotyk a nenasadzujú sa. Narušenie zásobovania krvi a inervácia tkaniva je sprevádzané silnou bolesťou. Bez rýchleho obnovenia krvného zásobovania sa rozvíja nekróza.

Porušenie črevných slučiek sa prejavuje koprostázou a črevnou obštrukciou, ktoré sú sprevádzané zvracaním.

Porušenie črevných slučiek sa prejavuje koprostázou a črevnou obštrukciou so zodpovedajúcimi príznakmi: škytavka, bolesť brucha, nevoľnosť, nezvratné zvracanie, krv vo výkaloch; je ťažké uvoľňovať plyny a výkaly.

Pred vstupom kýly do tkaniva stehna je možné neúplné porušenie črevných stien (parietálne), zatiaľ čo v oblasti kýlovej brány neexistuje typická klinika črevnej obštrukcie, bolesti a zhutnenia..

Pri zápale a porušovaní poskytujú pomoc v núdzi.

symptomatológie

Priebeh takejto poruchy v počiatočných stupňoch je charakterizovaný asymptomatickým priebehom. Niekedy sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit v slabinách alebo v podbrušku počas rýchlej chôdze, intenzívneho behu alebo počas intenzívnej fyzickej námahy. Ľudia majú často tendenciu pripisovať takéto prejavy úplne odlišným poruchám alebo únave. V takýchto situáciách možno patológiu zistiť iba v stojacej polohe, počas kašľa alebo pri namáhaní. Pri zatlačení na tašku je zreteľne počuť zreteľné dunenie.

Plne vytvorená prietrž sa vyznačuje výrazným kýlovým vakom, ktorý má malé objemy, hladký povrch a pologuľovitý tvar..

Na rozdiel od toho, ktorý orgán je súčasťou formácie v tvare vaku, sa môžu prejaviť nasledujúce príznaky femorálnej prietrže:

 • zvýšená tvorba plynu - naznačuje výčnelok čreva;
 • zväčšenie veľkosti brucha;
 • opuch a znecitlivenie dolných končatín - pri stlačení žíl stehna;
 • porušenie procesu močenia. Túžby môžu byť časté alebo naopak zriedkavé a často prinášajú bolesť a nepohodlie.

Zápalový proces pri stehnovej prietrži je indikovaný týmito príznakmi:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • hyperémia okolitej kože.

Zistite porušenie prietrže pomocou nasledujúcich príznakov:

 • nevoľnosť, ktorá je sprevádzaná častým zvracaním;
 • čkanie;
 • ťažkosti v procese vyprázdňovania a uvoľňovania plynu;
 • výrazné zväčšenie prietrže;
 • cardiopalmus;
 • kŕče.


Femorálna prietrž u žien

Chirurgické ošetrenie

Stena herniového výčnelku sa nemôže vrátiť do pôvodného stavu, preto je pacient s touto diagnózou poslaný do nemocnice na chirurgické ošetrenie. Technické ťažkosti chirurgického zákroku pri stehennej hernii zahŕňajú blízkosť femorálnych ciev, atypické umiestnenie obturatornej artérie („korunka smrti“) a zúženie femorálneho kanála..

Gernioplastika sa vykonáva z femorálneho, ingvinálneho alebo intraperitoneálneho prístupu.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo spinálnej anestézii, menej často v celkovej anestézii..

Operácia odstránenia femorálnej prietrže sa vykonáva v lokálnej alebo spinálnej anestézii, menej často v celkovej anestézii..

Plastičnosť tkanív poškodených herniovým výčnelkom sa uskutočňuje pomocou ich vlastných tkanív (zošívania alebo svalovo-aponeurotických chlopní) alebo polymérnych sietí. Jeho použitie skracuje dobu hospitalizácie na 2 až 3 dni.

Femorálny prístup sa uskutočňuje prostredníctvom vonkajšieho otvorenia femorálneho kanálika, čo pomáha znižovať riziko zranení, urýchľuje hojenie pooperačnej rany. Používajte techniky Bassiniho, Lockwooda, Herzena alebo Abrazanova.

Podľa Bassiniho metódy sa uskutoční kožný rez pozdĺž pupartického väziva. Kýla sa otvorí, obsah sa opraví a potom sa steny hrudného vaku vyrežú na krk.

Brána kýly sa eliminuje zošívaním tříslovných a horných stykov. Vonkajší otvor je zosilnený zošitím širokej a zúbkovanej fascie, potom je rana zošitá.

Pri inguinálnom prístupe je herniálny vak zošitý do pupartického väzu a vytvárajú sa podmienky pre vysokú excíziu. Najbežnejšia operácia bola získaná metódou Ruggiho a Parlavechchia. Stehenný prstenec sa uzavrie zošitím pupartického väziva na hrebeň a ingvinálny kanál sa obnoví priečnou fasciou a svalovou aponeurózou..

Pri laparoskopickej intervencii nie je potrebná veľká pitva kože, čo je dôležité pre ženy.

Pri laparoskopickej intervencii nie je potrebná veľká pitva kože, čo je dôležité pre ženy.

Stehenný prstenec je zošitý výstužou a vystužený sieťovinou.

Pri uškriabaných kýlach sa vykonáva stredná laparotómia, aby sa brušné orgány upravili na ložiská nekrózy..

výcvik

Je lepšie vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Žene sa odporúča, aby sa podrobila predbežnému vyšetreniu terapeutom a gynekológom po prijatí odporúčaní na liečbu a kompenzáciu chronických chorôb..

Najmenej 3 dni pred chirurgickým zákrokom musia ženy obmedziť potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie a zápchu v potrave, ako aj ukončiť užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi (NSAID, perorálne kontraceptíva, protidoštičkové látky). Jedlo a voda sú vylúčené 12 hodín pred operáciou.

12 hodín pred chirurgickým zákrokom by žena nemala používať jedlo a vodu.

Odporúčania po operácii

Po chirurgickom zákroku je možná nekonzistencia stehov, vylúčenie kýly nie je vylúčené. Preto v prvých dňoch vylúčte ťažké zdvíhanie viac ako 5 kg a sklon vpred. Po 2 týždňoch (po hojení rán) je povolená postupná expanzia fyzickej aktivity, odporúča sa restoratívna gymnastika.

Elastické pooperačné obväzy sa musia nosiť najmenej 3 mesiace.

Bolesť po operácii sa zastaví užívaním analgetík. Liečba stehu po procedúrach s vodou sa vykonáva pomocou miestnych antiseptík. Po celú dobu rehabilitácie je predpísaná strava, aby sa zabránilo zápche a nárastu hmotnosti.

Choroby bedrového kĺbu, charakteristické príznaky a metódy liečby

Hlavné zaťaženie pohybového ústrojenstva pripadá na bedrový kĺb. Spojenie panvy s femurom pôsobí ako „pánt“, pretože hlava kosti je zabudovaná do acetabula panvy. Ochranu pohyblivosti a kostí zabezpečuje elastická chrupavka.

Rôzne črty života človeka, fyzická námaha, trauma, vnútorné choroby, zmeny súvisiace s vekom môžu viesť k narušeniu fungovania, preto často existujú choroby bedrového kĺbu, najmä u starších ľudí. Patológia môže tiež ovplyvniť zložky kĺbu. Problémy sa vyskytujú u mužov aj žien.

Ochorenia sú sprevádzané rôznymi príznakmi, ale hlavným je bolesť. Symptómy a zmeny vo fungovaní kĺbu sú hlavnými kritériami, podľa ktorých bude liečba predpísaná.

Druhy zápalu bedra

Zápalový proces sa vyvíja v spojení s rôznymi formami artritídy. Môžu mať infekčnú a neinfekčnú povahu. Hlavnými príznakmi artritídy sú bolesť v slabinách zvnútra a zvonku stehna, niekedy podobná lumbagovi. Zosilnená fyzickou námahou, ktorá stúpa zo sediacej polohy.

septický

Septické zápalové procesy sú spôsobené rôznymi mikroorganizmami alebo vírusmi (chrípka, streptokok, stafylokok, iné). V tomto prípade sa patológia začína vyvíjať náhle a rýchlo. Objaví sa febrilný stav, oblasť postihnutého kĺbu sa zväčšuje, nedá sa ho dotknúť kvôli bolesti, ktorá sa stáva ostrá a neznesiteľná..

Len v prípade, že artritída je spôsobená formou tuberkulózy, choroba sa prejavuje postupne. Najskôr je tu bolesť pri chôdzi, ktorá vyžaruje do strednej časti stehna, potom je obmedzený pohyb a oblasť kĺbu sa zväčšuje. V priebehu času je bedra bolesti v nohách zdeformovaná. ”Alt =” ”> S hnisavým procesom v dôsledku infekcie v kĺbovej dutine vedie sepsa k bolesti hlavy, celkovej slabosti a vysokej telesnej teplote. Pohyby kĺbov sú nemožné. V tomto prípade sa ošetrenie uskutočňuje niekoľkými antibiotikami súčasne..

Infekčná artritída zahŕňa:

 • reaktívny (po infekciách);
 • tuberkulózne
 • hnisavý.

neinfekčné

Neinfekčná artritída môže byť autoimunitného pôvodu (reumatoid) alebo môže byť spôsobená vnútorným ochorením. Reumatoidná artritída sa teda vyznačuje stuhnutosťou pohybu kĺbov ráno, bolesťou, opuchom. V oblasti kĺbu sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty. V priebehu času spojovacie tkanivá bedrového kĺbu strácajú elasticitu, v oblasti bedier sa objavuje pocit „škrupiny“.

V tretej fáze vývoja dochádza k deformácii kĺbu. Ochorenie sa môže vyskytnúť s obdobím remisie. Kĺby oboch dolných končatín sú zvyčajne postihnuté u mužov a žien. Toto ochorenie môže byť tiež genetickej povahy..

Príčinou reumatoidnej artritídy je choroba v minulosti. Príznaky artritídy: opuch a stuhnutosť pohybov. Dna artritída sa vyskytuje v dôsledku nadmerného množstva kyseliny močovej v ľudskom tele, je sprevádzaná silnou bolesťou, opuchom a vysokou telesnou teplotou. Psoriatická artritída postihuje chrbticu, patológia spôsobuje cyanózu a objavuje sa v dôsledku kožnej psoriázy.

Artróza bedra

Koxartrózou alebo osteoartrózou bedrového kĺbu sa rozumie deformujúca artróza, v dôsledku ktorej kĺb podlieha degeneratívnym-dystrofickým zmenám. Choroby bedrového kĺbu často spôsobujú zdravotné postihnutie mužov a žien, koxartróza v tomto čísle je na prvom mieste.

Zdravotné postihnutie častejšie dostávajú starší ľudia, ale patológia sa môže vyskytnúť po 40 rokoch. Príznaky artrózy sa objavujú postupne, v priebehu rokov sa zhoršujú, takže choroba môže ísť z jedného štádia do druhého.

Na začiatku sa bolesti kĺbov prejavujú až po fyzickej námahe, ktorá sa môže stať bežnou chôdzou na veľké vzdialenosti. Po odpočinku bolesť ustupuje. V budúcnosti bolesť klesne na koleno, dá slabiny a objaví sa po zvyčajnom dennom namáhaní. Paralelne s tým je narušená pohyblivosť kĺbu a svaly stehien a zadku strácajú svoj tón.

V treťom stupni bolesť obťažuje pacienta aj v noci, keď je noha v pokoji, pri chôdzi sa objaví krívanie, pacient je nútený používať palicu kvôli skráteniu končatiny. Vyskytuje sa atrofia stehenných svalov. Liečba koartrózy závisí od stupňa poškodenia bedrového kĺbu, v závažných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Mechanické poškodenie bedrového kĺbu

Mechanická patológia je spojená s traumou dospelých a detí, je rozdelená na:

 1. dislokácie;
 2. zlomeniny
 3. výrony alebo slzy.

dislokácie

Dislokácie sú vrodené a nadobudnú sa v prírode. Vrodený je zistený u novorodencov po prvom vyšetrení v nemocnici, vyskytuje sa v dôsledku abnormálnej tvorby panvových kostí v lone alebo traumy počas pôrodu. Príznaky vrodenej dislokácie - asymetrické záhyby kože, rôzne dĺžky nôh. Keď sa lekár pokúsi roztiahnuť ohnuté nohy od seba, dieťa volá kvôli silnej bolesti.

Viac detí trpí získanou dislokáciou v dôsledku traumy. Spontánna dislokácia sa môže vyskytnúť u osoby s ochrnutím. Dislokácia bedrového kĺbu je zriedkavá.

 • ostrá bolesť, ktorá vám nedovolí sedieť a vstávať;
 • neschopnosť vykonať akékoľvek pohyby nôh;
 • opuch mäkkých tkanív okolo kĺbu;
 • výskyt hematómu.

zlomeniny

Hlavným problémom osoby s mechanickým poškodením bedrového kĺbu je zlomenina krčka stehennej kosti, pretože patológia si najčastejšie vyžaduje chirurgický zákrok. Uzdravenie navyše trvá viac ako mesiac a človek musí byť v imobilizovanom stave po dlhú dobu, čo je spojené s komplikáciami pre akýkoľvek vek, ale najmä pre starších ľudí..

Tento problém sa často týka žien. Medzi závažné komplikácie zlomeniny krčka stehennej kosti patrí výskyt zápalového procesu v dôsledku infekcie a trombózy..

 1. ostré bolesti vyžarujúce slabiny;
 2. neschopnosť posunúť nohu pri ležaní;
 3. rýchlo sa objavujúce opuchy;
 4. výskyt hematómu;
 5. otočenie nohy;
 6. nedostatok schopnosti chodiť.

Chirurgické ošetrenie spočíva v upevnení hlavy a tela kostí chirurgickou skrutkou alebo špendlíkom, v iných prípadoch je kĺb úplne nahradený protézou..

väzy

V prípade nadmerného namáhania bedrového kĺbu môže dôjsť k rozťahovaniu alebo trhaniu (trhaniu) spojivového tkaniva. V tomto prípade je v oblasti slabín pociťovaná ostrá bolesť, ktorá sa šíri do väzov a šliach. Pohyby chodidiel spôsobujú zvýšenú bolesť. Môže sa vyskytnúť opuch..

Aseptická nekróza hlavy bedrového kĺbu

U mladých mužov sa nekróza alebo smrť kostnej drene femorálnej hlavy stáva problémom kvôli poruchám obehového systému bedrového kĺbu. Symptómy sú podobné iným ochoreniam bedrového kĺbu. to:

 • silná bolesť v slabinách, ktorá vracia spodnú časť chrbta, zadok, stehno;
 • atrofia stehenných svalov;
 • krívanie;
 • skrátenie končatín.

Patológia môže pokročiť, ak v počiatočnej fáze neexistuje diagnostika a liečba. Výsledkom bude, že pacient bude musieť operovať kĺb, aby obnovil svoje krvné zásobovanie a dĺžku nohy, aby sa zabránilo ďalšej atrofii stehenných svalov. Komplikáciám možno predísť pomocou terapeutických cvičení, ktoré sa pripisujú lekárovi v počiatočnej fáze ochorenia..

Zápal femorálneho vaku

Zápalový proces špízového vaku sa nazýva burzitída. Nad výstupkom bedrovej kosti je umiestnený vak alebo vrecko s tekutinou. Burzitída sa prejavuje miernou bolesťou v zadku v polohe na chrbte. Bolesť sa môže zintenzívniť v krátkom čase (počas dňa), pretože v periartikulárnom vaku sa nahromadila tekutina a šľachy sa potierajú o povrch stehennej kosti.

Spolu s výskytom ostrých bolestí sa môže zvýšiť telesná teplota a môže sa zvýšiť obvod stehna. Ak dôjde k hnisavej patológii, bude potrebné chirurgické ošetrenie otvoriť, vyčistiť vak a nainštalovať drenáž. To má zabrániť šíreniu sepsy do bedra..

Dedičné choroby

Ochorenie Legg Calve Perthes sa môže prejaviť ako bolesť bedrového kĺbu v detstve alebo dospievaní. Choroba sa vyskytuje u chlapcov. Príznaky sa zvyčajne objavujú najprv v jednom kĺbe a potom v druhom. Ak sa ochorenie začne, nastane deformácia hlavice stehennej kosti, atrofia sa uskutoční stehná a väzy kĺbu. ”Alt =” ”>

prevencia

Prevenciou tvorby prietrže je posilnenie svalov brušnej steny a odstránenie príčin, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

Kýlová prevencia zahŕňa ukončenie fajčenia.

Strava by mala obsahovať dostatok tekutín a vlákniny, aby sa zabránilo zápche. Kontrola nadváhy je podporená elimináciou ľahko stráviteľných uhľohydrátov a obmedzením tukov. Odporúča sa prestať fajčiť a pacientom s ochoreniami bronchopulmonálneho systému, aby sa zabránilo exacerbácii.

Na posilnenie brušných svalov sú vhodné plávanie, vodný aerobik, liečebné cvičenia.

Ak nie je možné korigovať predispozičné faktory, odporúča sa nosiť obväz.

Funkcie priebehu ochorenia počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (rastúca maternica, zápcha). Lokalizácia femorálnej prietrže je však v porovnaní s inými výstupnými miestami menej bežná. Rastúca maternica tlačí brušné orgány hore a späť, takže riziko tvorby prietrže je nízke.

Počas tehotenstva je predpísaná chirurgická liečba. V iných prípadoch sa odporúča nosiť obväz. Rez cisárskym rezom sa vykonáva pri vysokom riziku komplikácií prietrže.

Hlavné príčiny vzhľadu a vývoja femorálnej prietrže

Medzi bezprostredné príčiny, ktoré vedú k vývoju femorálnej, existujú faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu tlaku v brušnej dutine:

 • problémy s močením;
 • konštantná fyzická aktivita;
 • zápcha
 • pretrvávajúci a pretrvávajúci kašeľ.

Všetky tieto dôvody môžu mať jednorazový účinok (napríklad zdvíhanie príliš veľkej záťaže) a dlhodobý (kašeľ počas chronickej bronchitídy a iných chorôb)..

Prudké alebo trvalé zvýšenie vnútrobrušného tlaku spôsobené nasledujúcimi faktormi môže vyvolať femorálnu prietrž:

 • vzpieranie a ťažká fyzická práca;
 • zhoršená funkcia čriev (zápcha);
 • pokusy počas procesu narodenia;
 • preťaženie adenómom prostaty;
 • dlhodobý kašeľ.

Rozlišovacie príznaky a liečba femorálnej prietrže

Femorálna (bedrová) prietrž - vypuklé brušné orgány do zóny trojuholníka. Tvorba cievneho nádoru je spojená s prechodom častí čreva za hranice diery nachádzajúcej sa v strednom rohu vaskulárnej medzery pod trieslovými väzmi. Femorálna kýla u mužov je štyrikrát menej bežná ako u spravodlivejšieho pohlavia. Je to kvôli rozdielom v štruktúre reprodukčného systému a svalovo-väzivového aparátu.

Femorálna prietrž

V chirurgickej praxi je choroba diagnostikovaná iba u 8% z celkového počtu patologických stavov tohto druhu. Výstup orgánov z pobrušnice cez femorálny kanál vedie k vytvoreniu herniálneho vaku. Pozostáva z niekoľkých častí:

 • predperitoneálne vlákno;
 • vaskulárne medzery;
 • intraabdominálna fascia.

Vak môže vyplniť rôzne časti hrubého a tenkého čreva, ako aj omentum a mechúr. Hip hernia u žien môže zahŕňať vajcovody a vaječníky a u mužov semenníky. Kýlová brána, ktorá je predstavovaná patologickým otvorom vo svalovo-fasciálnej oblasti trieslového trojuholníka, sa tiež označuje ako hlavné zložky nádoru..

príčiny

Oslabenie svalov brušnej steny je jedným z kľúčových faktorov, ktoré vedú k vydutiu vnútorných orgánov do trieslovej femorálnej drážky. Provokatórmi svalovej atónie a tvorby kýly sú:

 • početné narodenia;
 • rýchle chudnutie;
 • dislokácia bedra;
 • dedičné patológie;
 • zhoršená inervácia tkaniva;
 • poranenia panvových orgánov;
 • pooperačné komplikácie.

Medzi hlavné dôvody vydutia omentum a častí čreva za femorálny prsteň patria: častá zápcha, vzpieranie, bolestivé močenie atď. U pacientov mladších ako 2 roky je hernia vyvolaná kašľom, ktorý sa vyskytuje pri nazofaryngitíde, laryngitíde, čiernom kašle a iných ochoreniach dýchacích ciest..

klasifikácia

V závislosti od umiestnenia femorálneho kanála sa rozlišujú dva typy kýly:

V mieste lokalizácie sa rozlišujú jednostranné a dvojstranné hernie. V súlade s klinickými prejavmi môžu byť:

 • poškodené - vnútorné orgány sú stlačené stenami otvoru vo svalovej aponeurotickej vrstve, čoho dôsledkom sú vážne komplikácie;
 • korigovateľné - nádory oka sú ľahko eliminovateľné a ich obsah sa vracia do vnútra panvového priestoru;
 • ireducibilná - stlačená časť čreva sa nedá premiestniť alebo sa dá iba čiastočne opraviť.

Obmedzená hernia bedra je najnebezpečnejšou formou choroby, ktorá môže byť komplikovaná peritonitídou, obštrukciou a črevnou gangrénou..

etapy

V dolnej časti brucha sú zraniteľné oblasti obklopené šľachami, svalmi a väzmi. Chránia brušné orgány pred vydutím do šikmého trojuholníka. V procese tvorby prietrže tieto fázy prechádzajú:

 1. Počiatočné - črevo čiastočne presahuje hranice trieslovinových väzov. Diagnóza patológie v tomto štádiu nie je ľahká, v prípade porušenia Richterovej choroby (blízko steny) sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v dolnej časti brucha..
 2. Neúplné - obsah nádoru je lokalizovaný v prednej fascii na úrovni femorálneho kanálu.
 3. Celý herniálny obsah úplne presahuje hranice trieslovínových väzov a prispôsobí sval do podkožného tuku..

U mužov časť čreva niekedy vyčnieva do šourku a u žien do vonkajších stydkých pyskov. V 83% prípadov je prietrž bedrového kĺbu zistený v plnom štádiu kvôli výskytu bolesti v trojuholníku slabín..

Príznaky femorálnej prietrže

Charakteristickým znakom patológie u pacientov oboch pohlaví je nepohodlie na úrovni panvy a dolného brucha, ktoré sa zhoršuje v stoji, ako aj pri fyzickej námahe alebo chôdzi. V skorom štádiu ochorenie často pokračuje nepostrehnuteľne a prejavuje sa Richterovým stláčaním črevných slučiek..

Hip hernia sa vyznačuje chvením kašľa, ktoré sa prejavuje vyčnievaním časti parietálneho pobrušnice počas kašľa. Ak sú v čreve lokalizované časti čreva, počas nárazu sa objaví charakteristický zvuk časovej perkusie. Keď močový mechúr preniká do prietrže, pacienti si sťažujú na vývoj dysurických porúch.

U mužov

Bolesť brucha a tvorba guľatého výčnelku v zóne inguinálneho záhybu sú hlavnými príznakmi femorálnej prietrže u mužov. Nepríjemné pocity vznikajú v štádiu, keď obsah nádoru presahuje brušnú stenu. Medzi hlavné prejavy choroby patrí:

 • častá zápcha;
 • nadúvanie;
 • opuch nôh;
 • dunenie v žalúdku;
 • poruchy močenia;
 • porušenie sily;
 • kreslenie bolesti;

Predčasná diagnostika a terapia bedrovej kýly je spojená s rozvojom impotencie a koprostázy.

V prípade zovretia vnútorných orgánov väzmi alebo svalmi sa objavujú akútne bolesti spôsobené črevnou obštrukciou. Pri neprítomnosti liečby je narušený krvný obeh a tkanivový trofizmus, čo vytvára podmienky na rozvoj peritonitídy a nekrózy..

Medzi ženami

Pri tvorbe femorálnej prietrže u čestného pohlavia sú príznaky prakticky rovnaké ako u mužov.

Pacienti sa sťažujú na kreslenie bolesti brucha, narušenie stolice a ďasien, ktoré sa vyskytujú pri pohybe alebo ohýbaní tela. Medzi špecifické príznaky femorálnej prietrže u žien patrí:

 • nepohodlie pri pohybe čriev;
 • kŕče v pošve;
 • bolesť pri sexe;
 • bolesť vo vajcovodoch;
 • nadúvanie.

Charakteristickým znakom choroby je vyčnievanie časti pobrušnice, ktorá je lokalizovaná v oblasti zjazveného trojuholníka. V skorých štádiách je nádor ťažko viditeľný, takže u žien sa často diagnostikuje nesprávna diagnóza - endometrióza, nádory maternice, cysty atď..

diagnostika

Hip hernia sa vyvíja takmer asymptomaticky, čo komplikuje včasnú diagnostiku patológie. Pri vyšetrení sa berú do úvahy auskultačné údaje, sťažnosti pacientov a stanovenie nárazu tympanitídy. Počas hmatu chirurg určuje veľkosť výčnelku, jeho obsah a pravdepodobnosť redukcie.

V procese diagnostiky hardvéru sa choroba odlišuje od kŕčových žíl, lipómov, metastáz novotvarov nízkej kvality, bolestivých abscesov, flebitíd, zápalu lymfatických uzlín a trieslovej kýly. Na presnejšie určenie obsahu cievneho nádoru sa vykonáva irigoskopia, ultrazvuk močového mechúra a ďalšie panvové orgány..

Liečba femorálnej hernie

Spôsoby liečby sú určené stupňom vývoja ochorenia, veľkosťou nádoru a prítomnosťou komplikácií. Non-strangulated panvová hernia podlieha manuálnej redukcii, ale pred vykonaním postupu sa musí lekár ubezpečiť, že neexistujú žiadne zjavné príznaky uškrtenia.

Konzervatívne metódy

Liečba tohto ochorenia liečivom je indikovaná iba na zníženie závažnosti bolesti brucha. Na tieto účely sa používajú lieky analgetického a antiexudatívneho účinku. Na peritonitídu je možné použiť antibakteriálne lieky, aby sa zabránilo všeobecnému zápalu..

Chirurgická metóda

Zmiernená femorálna prietrž sa lieči iba rýchlo, čo je spojené s vysokou pravdepodobnosťou poškodenia vnútorných orgánov počas redukcie. Metódy chirurgického zákroku sú určené lokalizáciou cievneho nádoru a jeho veľkosťou. Postup sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 1. Ruggi-Parlavecchioova metóda - kýlová oprava s plastickou chirurgiou defektu, ktorá sa vykonáva z ingvinálneho prístupu;
 2. Bassiniho metóda - odstránenie herniálneho vaku pomocou femorálneho prístupu jednoduchým alebo plastickým uzáverom patologického femorálneho otvoru.

Ak sú črevá zovreté, je takmer nemožné ich bez chirurgického zákroku opraviť. V závažných prípadoch ochorenia sa uskutoční pitevné miesto s následnou resekciou deformovanej časti omentum a čriev. V prípade nekrotizácie tkaniva sa uskutoční operácia na odstránenie neživotaschopných častí orgánu.

Komplikácie a prognózy

Femorálna kýla je jednou z nebezpečných chorôb, ktorá spôsobuje vznik vedľajších patológií. Pri tlaku na črevo a omentum stien kýlovej brány sa môžu vyskytnúť tieto porušenia:

 • coprostasis - upchatie zovretej časti čreva stolicami;
 • flegmon - hnisavá lézia stien pobrušnice;
 • peritonitída - zápalové procesy vo viscerálnych a parietálnych vrstvách brušnej steny;
 • absces - nahromadenie purulentného exsudátu v podkožnom tkanive;
 • nekróza - nekróza vylisovanej časti čreva.

Hip hernia sa nachádza na vnútornej strane stehna v oblasti trojuholníka Hesselbach, takže nie je ľahké nájsť.

Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa obrátiť na lekárske zariadenie, ak pociťujete bolesť brucha, sčervenenie a napnutie kože v mieste údajného vzniku herniálneho vaku. K vývoju ochorenia môže tiež dochádzať celková nevoľnosť, zhoršená stolica, hypertermia a opuchy nôh..

prevencia

Posilnenie svalového korzetu nezaručuje neprítomnosť ochorenia, ale minimalizuje pravdepodobnosť jeho rozvoja. Dodržiavanie nasledujúcich pravidiel pomôže zabrániť vniknutiu vnútorných orgánov do femorálneho kanála:

 1. obmedzenie fyzickej aktivity;
 2. pravidelné cvičenie;
 3. použitie obväzu počas tehotenstva;
 4. vyvážená strava;
 5. včasné zmiernenie nazálneho kašľa.

Pacientom s diagnózou "hip hernia" sa odporúča výlučne chirurgická liečba. Ignorovanie problému je spojené nielen so zvýšenou bolesťou, ale aj s rozvojom život ohrozujúcich komplikácií.

Femorálna hernia je choroba, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok, bez ohľadu na povahu bolesti a súvisiace príznaky. Úspešná operácia vám umožňuje zabrániť rozvoju peritonitídy, nekrózy čriev a iných patológií.

Femorálna prietrž

Femorálna kýla je nádorový výčnelok, ktorý sa vytvára, keď slučky čreva a omentum opúšťajú brušnú dutinu femorálnym krúžkom. Prejavuje sa to prítomnosťou cirkulárneho výčnelku v femorálnom trojuholníku vo zvislej polohe tela, bolesťou. Pri porušení prietrže sa môže vyvinúť črevná obštrukcia. Pri chirurgickom vyšetrení a dodatočnej diagnostike sa zistí femorálna kýla - ultrazvuk herniálneho výčnelku, irrigoskopia, herniografia, ultrazvuk panvy a močového mechúra. Ak sa zistí defekt, vykoná sa kýlová operácia (hernioplastika).

ICD-10

Všeobecné informácie

V modernej herniológii sa femorálne kýly vyskytujú v 5 až 8% prípadov z celkového počtu brušných hernií. Femorálna prietrž sa vyvinie častejšie u žien (pomer k mužom 4: l) kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry panvy a deťom prvého roku života v dôsledku fyziologickej slabosti spojivového tkaniva brušnej steny. V dôsledku abdominálnych orgánov (omentum, slučky čreva), ktoré opúšťajú brušnú stenu patologickým femorálnym kanálom, sa vytvára femorálna prietrž. Femorálne kýly majú zákerný priebeh a sú často porušované.

príčiny

Anatomické a fyziologické predpoklady vzniku femorálnej prietrže sú faktory, ktoré vedú k oslabeniu brušnej steny: rýchly úbytok hmotnosti, zranenia brušnej steny, početné tehotenstva, dedičná slabosť brušnej steny u detí do jedného roka, pooperačné jazvy, narušenie inervácie brušnej steny, dislokácia stehien (stehno). vrátane vrodených).

Priame produkčné faktory zahŕňajú situácie spojené so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: fyzická námaha, ťažkosti s močením, pretrvávajúci kašeľ, zápcha, predĺžená práca, atď. Tieto faktory môžu ovplyvniť jedenkrát (napríklad zdvíhanie ťažkosti) a dlhodobo (predĺžený kašeľ). s čiernym kašľom, chronickou bronchitídou).

Pathanatomy

Zložky femorálnej prietrže predstavujú herniálne brány, herniálny vak a herniálny obsah. Femorálny kanál slúži ako brány femorálnej prietrže - patologický priebeh svalovo-fasciálneho priestoru femorálneho trojuholníka. Femorálny kanál má vnútorný otvor (femorálny krúžok), vonkajší otvor (oválny fossa) a steny tvorené ingvinálnym ligamentom, širokú fasciu stehennej kosti a stenu femorálnej žily. Femorálny kanál je 2 - 3 cm dlhý vo vertikálnom smere.

Hernálny vak femorálnej prietrže je tvorený preperitoneálnymi vláknami, priečnymi fasciami, vláknami vaskulárnych medzier, etmoidnými fasciami. Hrudný obsah vaku s femorálnou prietržou je zvyčajne veľké omentum a slučky tenkého čreva, menej často hrubé črevo (slepý steh a slepé črevo - vpravo, sigmoid - vľavo), močový mechúr, vaječník so vejcovou trubicou - u žien, semenník - u mužov..

klasifikácia

Podľa lokalizácie môžu byť femorálne prietrže bilaterálne a jednostranné. V súlade s klinikou sa femorálna kýla delí na pravú, neredukovateľnú a obmedzenú. S opraviteľnými chybami sa obsah herniálneho vaku ľahko vracia do brušnej dutiny. Neurčiteľné femorálne prietrže môžu byť opravené iba čiastočne alebo úplne neprístupné k premiestneniu v brušnej dutine. Zranené femorálne prietrže sa vyznačujú náhlou kompresiou prvkov hernálneho obsahu herniovým portálom. Pri porušení femorálnej prietrže sa môžu vyvinúť nebezpečné podmienky: akútna obštrukcia čreva, nekróza alebo gangréna čreva, peritonitída..

V závislosti od miesta vzniku femorálneho kanála sa rozlišuje prietrž cievnej medzery (laterálna, intravaginálna, celková) a prietrž svalovej lacuny (Hasselbachova prietrž). V procese formovania femorálnej prietrže sa rozlišujú tri štádiá: počiatočné, neúplné a úplné.

V počiatočnej fáze je herniový vak umiestnený mimo vnútorného femorálneho prstenca. V tomto štádiu je klinická ťažkosť femorálnej kýly ťažké rozlíšiť, ale môže ju sprevádzať parietálne (Richterovo) porušenie. V neúplnom (kanálovom) štádiu je herniálny výčnelok umiestnený vo femorálnom kanáli, v povrchovej fascii. Celé štádium je charakterizované výstupom prietrže z femorálneho kanálu do podkožného tkaniva stehna, niekedy do stydkých pyskov u žien alebo šourku u mužov. Zvyčajne je femorálna prietrž už diagnostikovaná ako celok..

Príznaky femorálnej prietrže

V počiatočných a neúplných štádiách sa patológia prejavuje nepohodlím v oblasti trieslovín alebo v spodnom bruchu, ktoré sa zosilňuje pri chôdzi, behu a inej fyzickej aktivite. Niekedy je v týchto fázach femorálna prietrž asymptomatická a najskôr sa objavuje iba v súvislosti s porušením parietálnych orgánov..

Úplná femorálna prietrž sa vyznačuje objavením viditeľného herniálneho výčnelku v zástere femorálneho femuru. Herniový výstupok má spravidla malé rozmery, hladký povrch, pologuľovitý tvar; umiestnené pod inguinálnym záhybom. Hrudný výčnelok sa objaví v stojacej polohe alebo pri namáhaní; po redukcii zmizne, čo je sprevádzané charakteristickým zakrivením.

Ak sa počas perkusie vyskytujú slučky čreva v herniálnom vaku, určí sa tympanitída. Dôležitým diferenciálnym diagnostickým kritériom pre nápravu femorálnej prietrže je pozitívny príznak kašľa. V zriedkavých prípadoch sa pri femorálnej prietrži môže vyskytnúť edém dolnej končatiny na príslušnej strane v dôsledku kompresie femorálnej žily, pocitu „plazivého plazenia sa“ a zníženej citlivosti. Keď močový mechúr vstúpi do herniálneho vaku, objavia sa dysurické poruchy.

komplikácie

Medzi komplikácie femorálnej prietrže patrí jej zápal a porušenie, koprostáza. Zápal femorálnej prietrže sa môže vyskytnúť u serózneho a hnisavého typu. Zvyčajne sa najprv zapáli herniálny obsah (slepý, črevný, maternicový systém atď.), Menej často zápal prechádza do pokožky hernia z kože. Zapálená femorálna prietrž sa stáva edematóznou, vyskytuje sa kožná hyperémia, intenzita bolesti a zvýšenie telesnej teploty. V niektorých prípadoch sa vyvíja peritonitída..

S obmedzenou femorálnou prietržou sa vyvíja akútne narušenie krvného zásobovania a inervácia orgánov, ktoré tvoria herniálny obsah. V tomto prípade sa prietrž zväčšuje, stáva sa nekontrolovateľnou, hustou a silne bolestivou pri pohmate. V oblasti priestupku alebo v celom bruchu sú silné bolesti a zvyšuje sa tvorba stolice a plynu. Dlhodobé porušovanie femorálnej prietrže môže viesť k nekróze orgánov a rozvoju črevnej obštrukcie. V tomto prípade sa objavia škytavky, nevoľnosť, opakované vracanie, kŕče.

diagnostika

Absencia živých prejavov v počiatočných štádiách femorálnej prietrže komplikuje včasnú diagnózu femorálnej prietrže. Pri rozpoznávaní choroby brušný chirurg berie do úvahy typické príznaky (prítomnosť sférického vyčnievania v femorálnom trojuholníku vo zvislej polohe a opierku nôh v polohe na chrbte, príznak kašľa, atď.), Auskultačné údaje (počúvanie peristaltických zvukov), búšenie srdca počas búšenia srdca. hernial sac, môžete určiť povahu jeho obsahu, určiť veľkosť hernialu a reguláciu femorálnej prietrže.

V procese diagnózy sa femorálna hernia odlišuje od brušnej prietrže, lipómu, lymfadenitídy, boľavých abscesov, kŕčových žíl, tromboflebitíd, aneuryzmy femorálnej artérie, metastáz malígnych novotvarov. Na stanovenie obsahu herniálneho vaku sa vykonáva ultrazvuková snímka herniového výčnelku, irigoskopie, ultrazvuku močového mechúra a panvy..

Liečba femorálnej hernie

K liečbe patológie neexistujú žiadne konzervatívne prístupy; ak sa zistí choroba, je indikovaný chirurgický zákrok - oprava prietrže s plastickou chirurgiou defektu (hernioplastika). V chirurgii bolo vyvinutých mnoho metód a modifikácií chirurgických zákrokov, ktoré sa v závislosti od použitého prístupu delia na trieslovinu (Ruggiho, Parlavecchiova metóda) a femorálnu (Bassini, Lockwood, Herzen, atď.) A metódou uzatvárania herniálnych brán môžu byť jednoduché a plastické..

Hernioplastika femorálnej prietrže spočíva v otvorení herniálneho vaku, preskúmaní jeho obsahu, ak je to potrebné, resekcii zmeneného omentum, nasmerovaní herniálneho obsahu do brušnej dutiny, ligácii a excízii herniálneho vaku a plastu herniálneho kanála. Operáciu je možné vykonať pomocou vlastných tkanív alebo syntetických materiálov pacienta (polymérne siete). Pri obmedzenej femorálnej prietrži môže byť potrebná stredná laparotómia s resekciou neživotaschopnej časti čreva..

Prognóza a prevencia

Vo väčšine prípadov s nepružnou femorálnou prietržou je prognóza dobrá. Najväčší počet relapsov sa pozoruje pri metódach na opravu femorálnej prietrže. Pri absencii liečby sa môže vytvoriť nevratná femorálna prietrž, v 82 - 88% prípadov dôjde k porušeniu. Prevencia rozvoja femorálnej prietrže spočíva v posilňovaní svalov prednej brušnej steny, obmedzení fyzickej námahy, nosení obväzov počas tehotenstva, správnej výžive a odstránení kašľa. Život ohrozujúcim komplikáciám je možné predchádzať čo najskôr radikálnou liečbou femorálnej prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.
Najčastejším ochorením pohybového aparátu je osteochondróza krčnej chrbtice 2. stupňa (SHOP). Patológia sa vyznačuje degeneratívnymi léziami stavcov a diskov medzi nimi a má niekoľko vývojových štádií.
Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..