loader

Hlavná

Späť

Je možné behať s osteochondrózou a ako správne trénovať

Ak sa človek pred diagnostikovaním osteochondrózy aktívne podieľa na behu, je pre neho ťažké vzdať sa obvyklých cvičení. Ale s touto degeneratívno-deštruktívnou patológiou je veľa športov kontraindikovaných kvôli vysokej pravdepodobnosti ďalšieho zničenia medzistavcových platničiek a stavcov. Je možné, aby pacient bežal s osteochondrózou, lekár rozhodne až po preštudovaní výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Je možné bežať s osteochondrózou

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Osteochondróza akejkoľvek lokalizácie je závažnou progresívnou patológiou, ktorá sa zatiaľ nedá vyliečiť. Klinicky sa prejavuje ako neustála alebo epizodická bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom. Po liečbe sa dosiahne stabilná remisia, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou závažných symptómov.

Pacient sa cíti dobre, preto chce viesť zvyčajný aktívny životný štýl, napríklad robiť ranné behy. Ale vo väčšine prípadov ho neurológ alebo stavovec dôrazne odrádza od tohto konania..

Hlavným dôvodom je vysoké riziko relapsu, vážne zhoršenie pohody. Pri takomto tréningu je chrbtica vystavená značnému stresu. Keď je telo odtrhnuté od zeme a potom spustené na svoj povrch, zdeformované stavce silno porušujú medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Tieto štruktúry už stratili svoju pevnosť, elasticitu a pod vplyvom dynamického zaťaženia sú ešte viac sploštené a zničené..

Prínos a ujma

Silné chvenie tela počas behu má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A s komplikáciami osteochondrózy (hernie, výčnelky) môže byť jogging nebezpečný. Akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb spôsobí:

Aj keď po pristátí leží hlavná záťaž na dolnej časti nohy, zostávajúce množstvo je dostatočné na mikrotrauma tkanív.

Za normálnych zdravotných podmienok sú výhody behu zrejmé. Počas tréningu sa zlepšuje krvný obeh, do buniek sa dodáva dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka, posilňujú sa svaly, väzivo a posilňujú sa šľachy. To všetko sa deje pri behu s osteochondrózou. Miera regenerácie poškodených tkanív je však výrazne nižšia ako miera deštrukcie.

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Lekári umožňujú jogging pacientov s osteochondrózou prvého stupňa závažnosti. V tomto štádiu sú rádiografické príznaky patológie pomerne slabo vyjadrené, preto počas liečby je prognóza na zotavenie priaznivá..

Keď osteochondróza 2 (stredná) a vysoká závažnosť nemôže bežať. U medzistavcových platničiek a stavcov sa vyskytli ireverzibilné deštruktívne degeneratívne zmeny. Dokonca aj malá mikrotrauma stavcov bude vyvolávať:

 • progresia choroby;
 • šírenie do zdravého tkaniva.

S cervikálnou osteochondrózou akéhokoľvek stupňa je beh prísne zakázaný. Táto časť chrbtice nie je vybavená silným svalovo-väzivovým aparátom a narušenie stability segmentov môže viesť ku kompresii stavcovej artérie ak rozvoju hladovania kyslíka v mozgu..

Ako bežať

Ak lekár pre záťažovú terapiu povolil krátkodobé pokusy, musia sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížilo riziko exacerbácie osteochondrózy. Jedným z nich je ukončenie výcviku, keď sa objaví aj nepokoj. Na behanie potrebujete tenisky s podrážkou absorbujúcou otrasy a pohodlnou podperou oblúka, ktorá zníži dynamické zaťaženie pri kontakte chodidiel s povrchom..

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Nohy počas joggingu by mali byť rovnobežné, aby sa zabránilo hojeniu tela. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú nohy úplne položiť na povrch. Prispieva to k správnemu a rovnomernému rozloženiu záťaže na všetky časti chrbtice. Dĺžka kroku závisí od techniky zamestnania a pohodlia osoby. Horná časť by však mala vždy zostať nehybná vzhľadom na vertikálnu os.

Základné pravidlá

Pred joggingom by ste mali pripraviť svaly, väzy, šľachy na nadchádzajúce záťaže. Pri osteochondróze si na natiahnutie musíte zvoliť protahovacie cvičenia - nakláňanie tela dozadu a dopredu, do strán. Takéto pohyby predisponujú k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a diskami, stimulujú zlepšenie krvného obehu. Po zahriatí nemôžete okamžite začať bežať - musíte sa najskôr prejsť.

Odporúča sa používať ortopedické pomôcky. Môžu to byť mäkké obväzy alebo korzety s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu. Stabilizujú disky a stavce, zmäkčujú zaťaženie zbytočne ostrými pohybmi.

Základné pravidlá chovania s osteochondrózoucharakteristika
Výber miesta na joggingNajlepším riešením pre bežecké pokrytie je tesná gumová dráha. Je odolný, silný, odolný, pri dotyku s povrchom dobre zmäkčuje nárazy. Na čerstvom vzduchu je vhodné jazdiť na tráve alebo pôde, nie na asfalte
koordináciaPočas joggingu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa po 1 až 2 km nepretržitého chodu objavia ťažkosti v stavbách postihnutých patológiou, táto vzdialenosť by sa mala vždy obmedziť na
rýchlosťOdporúčaná rýchlosť joggingu s osteochondrózou nie je vyššia ako 20 km za hodinu. Ak si telo zvykne na toto tempo, nezrýchľujte sa. Hlavná vec - zlepšenie pohody, nie športové záznamy

Bežecké techniky

Odporúča pacientovi špecifickú techniku ​​behu, lekár cvičebnej terapie berie do úvahy jeho fyzickú zdatnosť, vek a prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze. Lokalizácia osteochondrózy a závažnosť klinických prejavov sú dôležité.

Rýchla chôdza

Je to jeden z najšetrnejších druhov športového tréningu, ktorý sa používa aj na liečbu krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Škandinávska chôdza so špeciálnymi palicami je obzvlášť terapeuticky účinná. Podporuje svalový tonus súčasne s hornou a dolnou časťou tela, preto je užitočný pri všetkých patologických stavoch pohybového aparátu..

jogging

Napriek väčšej intenzite joggingu ako chôdze sa tiež považuje za jednu z metód liečby osteochondrózy, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Protahovacie cvičenia by sa mali robiť pred a po tréningu. Zabráni sa tým svalovým kŕčom a zlepší sa klinický účinok..

Joggingová klasika

Počas tréningu nemôžete zrýchliť, nakloniť telo do strán, dopredu ani dozadu. Klasický beh je indikovaný s minimálnymi deštruktívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré sa neprejavujú žiadnymi príznakmi. Pri joggingu sa musíte najskôr dotknúť povrchu špičkou a až potom dole k päte.

Rýchly beh

Takáto technika behu sa dá vyriešiť pri osteochondróze vo výnimočných prípadoch, zvyčajne pri absencii príznakov progresie osteochondrózy. Aby sa predišlo zraneniu a zhoršilo priebeh choroby, je potrebné behať v suchom a teplom počasí..

Variabilný chod

Striedanie rýchlych a pomalých fáz pohybu s premenlivým chodom vám umožňuje mierne znížiť riziko mikrotraumy na chrupavku a kostné tkanivo. Počas tohto tréningu sa zlepšuje stav dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, posilňujú sa svaly, väzivo-šľacha.

Beh s prekážkami

Lekári neodporúčajú pacientom s počiatočnou fázou osteochondrózy, aby bežali s prekážkami. Počas tréningu sú nevyhnutné náhlé pohyby, ktoré zhoršujú stav stavcov. Keď sa chodidlo dotkne povrchu, medzistavcové platničky nie sú zaťažené menej ako dolné končatiny.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a nadmerným zaťažením celého muskuloskeletálneho systému. Je to jeden z profesionálnych športov, ktoré často spôsobujú osteochondrózu a choroby kĺbov..

profylaktický

Beh nie je najlepšou prevenciou krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Bude to prospešné iba pri tréningoch 1-3 krát týždenne v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pre prevenciu osteochondrózy sú oveľa užitočnejšie prechádzky na čerstvom vzduchu a nordic walking..

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou pre beh sú myopia, glaukóm, bronchiálna astma, zlyhanie pľúc. Takýto športový tréning sa neodporúča pacientom po 50 rokoch alebo s chorobami kĺbov (artritída, artróza). Fungovanie je zakázané u mnohých kardiovaskulárnych patológií kvôli vážnym stresom vznikajúcim v cievach, artériách, myokarde.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Beh s osteochondrózou

Beh s osteochondrózou spôsobuje kontroverziu: je to užitočné alebo nie? Ak sú prítomné komplikácie, osteochondróza je v pokročilom štádiu, začala sa exacerbácia - beh je jednoznačne škodlivý. Ak je však patologický proces v plienkach, beh bude vynikajúcim integrovaným tréningom. Hlavnou vecou je konzultácia s lekárom vopred, beh so správnou technikou a nie prenasledovanie športových záznamov.

Čo sa stane s diskami s osteochondrózou?

Tkanivá chrupavky medzistavcových platničiek nemajú svoj vlastný obehový systém. Živiny v nich pochádzajú z okolitých mäkkých tkanív. Okrem toho tu krvný obeh predstavuje množstvo malých kapilár. Roky plynú, zaťaženie pomaly deformuje medzistavcové platničky. Musíte si však uvedomiť, že chrupavka v ľudskom tele nemá regeneračný mechanizmus. Tvoria iba desatinu buniek, leví podiel je medzibunková tekutina. Preto všetky záruky, že sa našla jedinečná technika reštaurovania kĺbov, sú lož.

Súčasne sa zhoršuje krvný obeh v okolitých tkanivách. Najčastejšie sa to deje z dvoch dôvodov: príliš veľa fyzickej námahy alebo naopak, je neustále v statickom postoji. Jedna takáto poloha tela sedí..

Veľká časť obyvateľstva v posledných desaťročiach trávi všetok svoj pracovný čas sedením na stoličke pred počítačom. To je však pre chrbát dosť nebezpečná póza. Po prvé, spôsobuje vážne zaťaženie miechových diskov. Po druhé, krvný obeh súčasne stagnuje. Po tretie, svaly sa oslabujú, normálne podporujú stavce a bránia im v poranení diskov. Po štvrté, prebytočné kilogramy sa pomaly získavajú a záťaž sa podľa toho zvyšuje.

Ako vidíte, rizikovými faktormi pre včasný rozvoj osteochondrózy sú predovšetkým nedostatok aktivity, neustále sedenie, kancelárska práca, nadváha. Nie je prekvapujúce, že vyvstáva otázka - je možné spustiť tak, aby sa minimalizovalo riziko vzniku choroby?

Argumenty proti spusteniu

Pacienti, ktorí sa rozhodnú pre liečbu osteochondrózy, riskujú zvýšenie záťaže na svojich medzistavcových platničkách. V skutočnosti je proces behu neustálym skokom a pádom na zem a zasiahne vaše kĺby. A hlavná váha pri aplikácii týchto zranení je na chrupavke dolných končatín a chrbtice.

Medzistavcové platničky zdeformované v dôsledku osteochondrózy získavajú pri behu stále viac mikrotraum. Ak pacient nedodrží správnu techniku, prevádzka s osteochondrózou môže spôsobiť iba silnejšie záchvaty bolesti, celkové zhoršenie.

 • Pozri tiež: Prečo po úteku bolí

Možno konštatovať, že jogging je zlá forma motorickej aktivity pri osteochondróze. Mnoho lekárov tvrdí, že pri degeneratívnych-dystrofických procesoch, najmä pri osteochondróze krčnej chrbtice, je oveľa výhodnejšie plávať v bazéne, najmä vzadu, pretože voda rovnomerne rozdeľuje záťaž. Existujú však argumenty, ktoré hovoria o výhodách behu a zavádzajú ho do zoznamu povolených fyzických aktivít.

Vzťahujú sa však iba na počiatočné štádium vývoja patologického procesu. Ak už existujú komplikácie, nemali by ste bežať. Aj beh s komplikovanou cervikálnou osteochondrózou môže zhoršiť negatívne symptómy..

Prečo je beh stále užitočný??

Počas exacerbácie je beh s osteochondrózou skutočne škodlivý. Tento typ fyzickej aktivity však pomáha poraziť veľké množstvo negatívnych faktorov, ktoré urýchľujú degeneratívne-dystrofické procesy a vedú k novým exacerbáciám. Opäť je dôležitý okamih správnej techniky chodu. A nezabudnite na potrebu konzultovať so svojím lekárom.

Takmer všetci lekári súhlasia s tým, že chod je úplne prijateľný v prípade pacientov, ktorých patológia sa práve začala vyvíjať. Hlavnou vecou nie je to preháňať, behať. Predtým, ako pôjdete priamo na beh, musíte chodiť, pretiahnuť nohy. Vykonajte výkyvy a zákruty tela, otáčanie ramien a členkov. Ak sa rozhodnete skúsiť bežať s osteochondrózou krčnej chrbtice, napnite si naťahovacie svaly..

Musíte bežať na mäkkom povrchu, gumová dráha je ideálna. Mäkká a rovnomerná pôda bude tiež dobrou voľbou, ale tvrdý asfalt je prísne zakázaný v oblasti prípravy osteochondrózy. Tento povlak vedie k ešte vážnejšiemu zraneniu medzistavcových platničiek. Venujte pozornosť tomu, ako bežíte. Nohy by sa mali najprv dotýkať povrchu špičky a až potom oblasti päty. Takže znížite zaťaženie od pádu, zjemnite ho. Chrbát by mal byť pri behu rovný, neprijateľne sa zohnúť.

Obuv by mala byť vankúšová, mala by byť o niečo väčšia ako vaša noha - približne šírka palca. Ak počas cvičenia dôjde k záchvatu bolesti, okamžite ho zastavte, choďte domov, uvoľnite sa a pravidelne užívajte lieky proti bolesti.

Ak sú pozorované všetky tieto faktory, beh bude užitočný ako preventívne alebo terapeutické opatrenie v ranom štádiu vývoja degeneratívnych-dystrofických procesov. Zlepší sa krvný obeh a metabolické procesy v postihnutých tkanivách. Telesná hmotnosť sa zníži as ňou aj zaťaženie kĺbových chrupaviek chrbtice. Stanú sa silnejšími chrbtovými svalmi a opäť začnú dobre podporovať stavce, aby nepoškodili medzistavcové platničky..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Je možné bežať s osteochondrózou?

Beh je šport mnohých. Ráno cvičenia môžu zlepšiť zdravotný stav, rozveseliť sa a byť vždy v dobrej kondícii. Stáva sa však, že môže poškodiť alebo zhoršiť existujúcu chorobu. Ak máte problémy s chrbtom, neponáhľajte sa ísť na rannú jazdu, najprv zistite, či môžete bežať s osteochondrózou..

Je možné bežať s chorobami chrbta?

Beh pomáha posilňovať svaly chrbta, a na tomto základe si mnohí ľudia myslia, že bude prínosom, ak sa vyskytnú problémy s chrbticou. Jazdný mechanizmus je jednoduchý - telo sa zloží zo zeme a potom sa dotkne jeho povrchu. Chrbtica nie je obzvlášť príjemná pre takéto trasenie. Preto je beh s osteochondrózou dôležitým a serióznym problémom..

Lekári dnes ukázali, že tras, ktorý sa vyskytuje počas behu, nepoškodzuje stavce, pretože kĺby nôh blokujú záťaž. To však neznamená, že sa môžete touto chorobou zapnúť. Najprv musíte kontaktovať svojho lekára.

V medicíne sa rozlišuje niekoľko typov tohto ochorenia: cervikálny, krížový a hrudný. Beh s osteochondrózou krčnej chrbtice je kontraindikovaný. Hoci sa lekári zaoberajú týmto problémom, tvrdia, že beh je najúčinnejším spôsobom liečby chorôb chrbta.

Stojí to za jogging s bolesťou krku

Beh je najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do formy. Ale skôr, ako to urobíte, premýšľajte o tom, ale môžete to urobiť. Bežiaci proces je dostatočne jednoduchý na pochopenie - ľudské telo je odtrhnuté z povrchu (chrbtica je natiahnutá), po ktorej sa opäť dostane do kontaktu so zemou. V tomto okamihu je záťaž päťkrát väčšia ako jej vlastná hmotnosť. Myslíte si, že je to užitočné pre ľudí so zjavnou bolesťou chrbta? Je však potrebné pochopiť, že celé zaťaženie pri behu je nerovnomerne rozložené a väčšina ide do kolenných kĺbov..

Beh má pozitívny vplyv na chrbticu, pretože telo je počas tréningu vzpriamené. Krv je tiež obohatená kyslíkom, väzivá sú napnuté a všetky svaly sú napnuté. Lekári tvrdia, že beh s osteochondrózou môže byť užitočný, iba ak existujú pravidlá, ktoré musíte vziať do úvahy pri tréningu.

Odborné poradenstvo a odporúčania

Keď človek ide na beh, je začiatočník alebo profesionál, je potrebné urobiť tréning. Nezáleží na tom, koľko bežíte, hlavnou vecou je urobiť to správne. Tipy pre tých, ktorí majú osteochondrózu:

 • Je dôležité správne nastaviť chodidlá - vnútorné okraje by mali byť navzájom rovnobežné. Ak medzi palcami urobíte malý uhol, bremeno na ne dopadne. Správne nastavenie chodidla zaručuje, že sa telo nehýbe, čím sa minimalizuje zaťaženie stavcov;
 • Pristúpte na celú nohu. Pre pacientov s osteochondrózou je to dôležité, pretože rovnomerne rozdeľuje záťaž;
 • Nie je potrebné robiť veľmi rozsiahle kroky, hlavnou vecou je behať tak, aby chodidlá boli v správnej polohe;
 • Počas joggingu neodkláňajte telo od vertikálnej osi. Je to potrebné, aby sa chrbtica nezničila. Neskláňajte sa dopredu ani dozadu.

Beh a osteochondróza sú kompatibilné koncepty, ak si vyberiete správne topánky, miesto behu a urobíte to správne. Je veľmi dôležité zvoliť kvalitnú, profesionálnu a pohodlnú obuv. Mala by byť silná podrážka pre dobré a dostatočné tlmenie..

Keď už hovoríme o rýchlosti jazdy, je minimálna. Skôr to možno nazvať preteky chôdze, kde môžete ovládať svoj srdcový rytmus. Ak pacient práve začal športovať, musíte najskôr urobiť terapeutickú chôdzu, potom ísť na šport. Po chvíli začnite utekať, robte to dobre, ale pomaly.

Najlepšie je začať bežať na bežiacom páse. Najúčinnejšia liečba osteochondrózy je pod vodou. Voda zmierňuje stres zozadu. Takéto školenie sa však môže uskutočniť iba v lekárskych centrách..

Ak sa rozhodnete, že prevádzka je to, čo skutočne potrebujete, obráťte sa na svojho lekára. Ak je táto technika vykonaná nesprávne, riskujete zhoršenie choroby. A potom bude liečba dlhá a bolestivá.

Prečo je pre chrbticu lepšie chodiť ako bežať

Prečítajte si tiež

Zdravie celého organizmu závisí od stavu chrbtice. Čo je pre neho užitočné a čo škodlivé, aké preventívne opatrenia by sa mali prijať, aby sa zabránilo takzvaným civilizačným chorobám spôsobeným zmenami v tomto životne dôležitom orgáne, hovorí profesorka Evgeny Mazurkevich..

Evgeny Anatolevič Mazurkevich - profesor, MD, lekár najvyššej kategórie s 30-ročnou praxou, špecialista v odbore traumatológia a ortopédia, rehabilitácia, fyzioterapia a športová medicína na klinike DaliMed, vedúci lekárskeho výcviku na Štátnej ortopedickej fakulte Štátnej univerzity v Petrohrade systémy a technológie. ““ Hlavnými oblasťami vedeckej, praktickej a pedagogickej činnosti profesora Mazurkevicha sú rehabilitácie po úrazoch, operáciách a poruchách pohybového aparátu. Evgeny Anatolyevich - autor početných metodík, monografií, metodických a vzdelávacích príručiek.

- Evgeny Anatolyevič, je možné sa chrániť pred osteochondrózou a udržať chrbticu zdravú až do vysokého veku?

- Bohužiaľ sa nemôžete úplne ochrániť pred osteochondrózou. Ale na sledovanie zdravia tak dôležitého orgánu, ako je chrbtica, je samozrejme potrebné udržiavať jej stav. Čo je koniec koncov, čo je chrbtica? Obrazne povedané, toto je vešiak, na ktorom sú zavesené všetky naše orgány. Preto, ak je niektorá časť chrbtice poškodená, poškodí sa orgán, za ktorý je zodpovedná. Napríklad, ak bolí ruka alebo noha, nie je skutočnosťou, že sa choroba zameriava na tento orgán. Najčastejšie sa zameriava na chrbticu a orgán, ktorý osoba považuje za chorého, trpí. Výsledkom je, že pacient lieči ruku alebo nohu, trie ich masťou a bolesť nezmizne. Alebo sa stáva, že človek vyvolá ochorenie chrbtice, odloží návštevu lekára „na neskoršiu dobu“, ale pokročilá osteochondróza môže viesť k prietrži medzistavcových platničiek. Toto je už vážnejšie ako osteochondróza, hoci hernie sa dá tiež ľahko zvládnuť. Čo sú v podstate herniované disky? Toto sú rohovce - kôry na chrbtici. Naučili sme sa, ako s nimi efektívne zaobchádzať, ale je potrebné, aby sa s nimi zaobchádzalo včas..

- Aká je prevencia chorôb chrbtice?

- Keďže choroby chrbtice - odplata za vzpriamené držanie tela - musíme v prvom rade sledovať, ako kráčame, v ktorej obuvi - pohodlne alebo nie. Stáva sa, že porucha chodidla spôsobí bolesť krku... Osoba chodí k lekárovi so sťažnosťou na krk a je to krk, ktorý sa začne liečiť a je prekvapený, že liečba nepomáha. Malo by sa ošetriť chodidlo. Musíme tiež sledovať, ako kráčame, ako sa vôbec pohybujeme. Napríklad, ak má osoba zlomenú ruku alebo aspoň prst, nebude schopný túto ruku plne využiť pri chôdzi a neprirodzený obmedzený pohyb ruky vedie k narušeniu chrbtice. Zároveň je inzerované „fínske chôdze“ ťažko užitočné, pretože pri takomto chôdzi sú pohyby rúk neprirodzené.

- Ale celková chôdza je dobrá?

- Užitočné, pretože pri chôdzi trávi telo menej energie ako v statickom stave - sedenie alebo státie. Je to spôsobené skutočnosťou, že človek sa pohybuje ako kyvadlo a prenáša váhu tela z jednej nohy na druhú. Pre telo je to prirodzenejšie a ľahšie v porovnaní s energetickými výdavkami na udržanie tela v stacionárnom vertikálnom stave. Okrem toho je chôdza prospešná, pretože všetky svaly fungujú. Dokonca aj ten najmenší sval, aký bol, hovorí: „Pohybujem sa, takže žijem!“ Koniec koncov, pohyb je život. Žijeme vďaka pohybu svalov: vyzeráme - svaly očí sa sťahujú, pohybujeme sa - všetky svaly tela fungujú... Aj srdce nie je nič iné ako sval. Kým tento hlavný sval funguje, sme nažive.

- Mnoho ľudí má radi jogging a veria, že jogging je pre telo dobrý. Je beh na chrbticu užitočný??

- Bežať len po chrbte nie je užitočné. Pretože ak je pri chôdzi telesná hmotnosť pokojne a rovnomerne prenášaná z jednej nohy na druhú, potom pri striedajúcich sa pristátiach potom na jednej nohe, potom na druhej sa stáva veľmi rýchlo as veľkou silou, ktorá kladie na nohu ostré zaťaženie, a teda na chrbtica.

- Čo iného je dobré pre chrbticu?

- Spolu s chôdzou je prospešné aj mierne cvičenie, ktoré opäť kladie dôraz na všetky svalové skupiny..

- Mnohí z nich majú radi jogu. Jóga je považovaná za prospešnú pre chrbticu. Je to tak?

- Čo je to joga? Rovnaká cvičebná terapia. Preto - áno, je to užitočné.

S profesorom Mazurkevichom sa môžete podrobnejšie rozprávať o tom, ako si udržať zdravie chrbtice na tel. Čísle (812) 777 -91-92..

Klinika DaliMed sa nachádza na adrese: Petrohrad, Liteiny pr., D.52, práce od 9-00 do 21-00.
Od 17. do 23. januára sa na klinike DaliMed koná propagačná akcia: „Každý, kto v týchto dňoch začal liečbu, získa 5% zľavu na priebeh liečby vrátane počiatočného vymenovania.“.

Ako reklama

Licencia č. 78-01-002448 zo dňa 12.12.2011

KONTRAINDIKÁCIE SÚ DOSTUPNÉ, POŽADOVANÉ ODBORNÉ PORADENSTVO

Je možné bežať s kýlou bedrovej chrbtice?

Atletika je kráľovnou športu. Bude však priateľstvo s touto kráľovnou ubližovať pacientom s dystrofickými léziami medzistavcových chrupavkových diskov chrbtice? Atletika pre atletiku a atletiku zahŕňa chôdzu, skákanie, všade okolo, vrátane obľúbených bežeckých športov. Toto je závod sprintu, bariérový beh, štafetový závod, dokonca vytrvalostný závod pre maratón a polmaratón. Koľko sú joggingové cvičenia, ak nie atletické, ale aj rekreačné, ukázané pacientom s výčnelkami a kýlami? Je možné bežať s kýlou chrbtice, napríklad s kýlou bedrovej platničky? Na túto otázku odpovedáme čo najjednoduchšie a najpodrobnejšie..

Výhody behu

Zvážte výhody behu bez toho, aby ste sa dotkli profesionálnych problémov týkajúcich sa technológie a športu. Bude to o joggingu a predovšetkým o jeho odrodách, ako napríklad jogging, napríklad jogging ráno. Beh na špeciálnom bežiacom páse patrí do tej istej kategórie, stále však nemá ďalšie stimuly, ktoré diverzifikujú behový proces a ďalej zlepšujú funkciu vonkajšieho dýchania a kardiovaskulárneho systému. Hovoríme o zmene okolitej krajiny, o vzostupoch, poklesoch ao vplyve čistého vzduchu, ak sa v zalesnenej oblasti konajú kurzy..

Beh pomáha zvyšovať vytrvalosť, trénuje kardiovaskulárny systém, zlepšuje prekrvenie svalov, odtok žíl z nich. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá, a to aj pre svaly chrbtice, ktoré trpia chronickou hypoxiou v podmienkach fyzickej nečinnosti a nízkej fyzickej aktivity..

Beh je jedným z najlepších spôsobov spaľovania nadbytočných kalórií, prispôsobenie telesnej hmotnosti s ideálnou hodnotou pre vašu výšku, pohlavie, vek. Beh má antidepresívnu vlastnosť, pretože umožňuje človeku byť sám so sebou, ale zároveň mu dáva fyzickú aktivitu, odvracajúc sa od príliš pochmúrnych myšlienok. Monotónny, „únavný“ proces vedie dokonca k špecifickej eufórii, pokiaľ ide o veľké vzdialenosti v dôsledku prudkého nárastu výroby endorfínov..

Pravidelným školením sa ľudia začínajú pripájať k zdravým sebavedomým ľuďom, ktorí majú moc vôle, môžu dosiahnuť svoj cieľ. Výsledkom je, že jogging zvyšuje sebavedomie a prevádza bežca na určitú triedu „nadľudských“ nad obyčajnými mešťanmi, ktorí fajčia a pijú pivo.

Akýkoľvek beh, dokonca aj na bežiacom páse, pomáha zintenzívniť metabolizmus, zlepšiť funkciu vonkajšieho dýchania, a ak človek beží v prírode, prispieva k lepšej saturácii mozgového tkaniva kyslíkom. Je dokázané, že pravidelný, dokonca aj ranný beh pomáha zlepšovať spánok. V štúdii využívajúcej štatistiku populácie sa zistilo, že pravidelné behanie v každom veku nielen zlepšuje kvalitu života, ale zvyšuje aj jeho trvanie. Aj keď hovoríme o pacientoch so zvýšenými kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi. Ak môžu byť upravené zmenami životného štýlu, potom beh pomôže zlepšiť zdravie..

Indikácie a kontraindikácie pre beh

Rovnako ako akýkoľvek druh telesnej kultúry, jogging je pre mnohé stavy neliečivom. Najprv je ukázané:

 • S nadváhou, nízky stupeň obezity (1 - 2);
 • V prítomnosti hypercholesterolémie alebo vysokej hladiny „zlého cholesterolu“;
 • Na zlepšenie funkcie obličiek. Počas behu sa potenie skutočne zlepšuje, čo uvoľňuje filtračné renálne mechanizmy;
 • S množstvom chronických pľúcnych ochorení, pretože zlepšuje nielen ventiláciu, ale aj krvný obeh v pľúcnom tkanive;
 • S úzkosťou, stresom, chronickou nespavosťou.

Nakoniec jogging zlepšuje celkové fungovanie kardiovaskulárneho systému, môže byť použitý ako prostriedok prevencie infarktu a mozgovej príhody.

Z analýzy údajov o zdravotnom priebehu je možné urobiť jeden záver. Svedectvo nehovorí, že beh zlepšuje stav pacientov s osteochondrózou, výčnelkami a medzistavcovými kýlami. Zostáva určiť, či choroby pohybového ústrojenstva sú pri joggingu kontraindikované, a ak sú, tak prečo a čo potom môže nahradiť beh?

 • vyčerpanie, kachexia;
 • epilepsia s kŕčovými záchvatmi, epizindróm;
 • horúčka, t.j. horúčka, akútne infekcie;
 • vysoký krvný tlak a najmä hypertenzná kríza;
 • závažné narušenie srdcového rytmu sprevádzané mdloby, zlyhanie srdca, najmä pri výskyte periférneho edému;
 • angina pectoris, najmä angina pectoris.

Wellness beh sa neodporúča pri ťažkom poškodení zraku, v neskorých štádiách kŕčových žíl alebo pri chronických poruchách žilového obehu dolných končatín. Beh počas prechodných ischemických záchvatov, trofických vredov dolných končatín, tromboflebitída, diabetická noha atď. Je kontraindikovaný..

Všetky tieto kontraindikácie nesúvisia s muskuloskeletálnym systémom. Je skutočne možné zabehať s chorobami kostí a kĺbov? Ukazuje sa, že nie, artróza kolenných kĺbov sa bude považovať za jednu z vyjadrených kontraindikácií, pretože mnohí začiatočníci, dokonca aj pri racionálnej záťaži, začnú pociťovať, že ich kolená začínajú bolieť..

Aké je zaťaženie chrupavky kolenných kĺbov? Dá sa ľahko vypočítať. Ak človek váži 100 kg, beží pomaly pre svoje potešenie 30 minút rýchlosťou 2,5 krokov za sekundu, potom:

 • v dôsledku toho sa každá chrupavka počas celého obdobia výcviku stretne s 4 500-krát z letovej fázy hmotnosťou celého pristávacieho tela (s výnimkou hmotnosti dolnej časti nohy a chodidla podpornej nohy);
 • dostane celkové zaťaženie vyše 420 ton.

Mimochodom, 420 ton je hmotnosť siedmich železničných vozidiel naložených uhlím. A zároveň, každé jednorazové zaťaženie chrupavky, ktorá sa vyvíja v tomto obrovskom množstve, bude šokované, keď človek beží, čím zníži celé telo na podpornú nohu. Je to nebezpečné? Áno, so zlyhaním kompenzačných mechanizmov.

Existuje dokonca špecifické zranenie. Každý rok je zranených 40 až 55% všetkých ľudí, ktorí sa pravidelne venujú bežeckým športom. Po prvé, trpia kolenné kĺby, existuje dokonca aj zvláštne ochorenie - „bežecké koleno“ alebo syndróm patellofemorálnej bolesti.

Druhou najbežnejšou patológiou sú rôzne poranenia chodidla, zápal plantárnej fascie (plantárna fasciitída), chronický zápal členkového kĺbu, podviazanie jeho väzov. Na treťom mieste - porážka bedrových kĺbov, dolnej časti chrbta, iných šliach, svalov a kĺbových povrchov. Teda aj u zdravých ľudí, ktorí netrpia výčnelkami a prietržami v dôsledku pravidelného chodu, môžu vzniknúť komplikácie spojené s patológiou lumbosakrálnej chrbtice, hlbokých chrbtových svalov. Teraz zvážte, či je možné bežať s kýlami bedrovej chrbtice.

Je možné bežať s medzistavcovou prietržou?

Je známe, že prietrž disku je porušením integrity chrupavky, elastickej výstelky medzi stavcami a prietrže pri vystavení iba jednému rozhodujúcemu faktoru - tlaku, ktorý presahuje určitú kritickú hodnotu..

Mnohé faktory, ktoré sa nazývajú príčinné, môžu viesť k vyčnievaniu a prietrži. to:

 • vek pacienta. Čím starší človek, tým menej vody v tele a čím menej vody, tým menšia elasticita chrupavky;
 • nadváhou. Ak to nemá vplyv na hernie krčnej chrbtice, potom trpí najhoršie dolná časť chrbta u obéznych ľudí, pretože má najväčšiu záťaž;
 • nesprávne držanie tela;
 • skolióza;
 • zápalové lézie stavcov;

Je to však nadmerný tlak, ktorý sa vyvíja na určitú oblasť medzistavcových platničiek a vedie k jeho zničeniu. Ak tento tlak nie je postupný, ale má nárazový mechanizmus (ako pri behu), potom je to buď:

 • urýchliť premenu výčnelku na prietrž;
 • zväčšiť herniálny výčnelok;
 • presunie štádium remisie v prítomnosti kýly do štádia prudkého exacerbácie.

Je možné namietať, že disky majú menšiu váhu ako kolená, pretože v prípade bedrovej chrbtice by sa malo pamätať iba na prekrývajúcu časť tela. Tu však prichádzajú do úvahy nasledujúce anatomické a fyziologické faktory. Ak je osoba, ktorá vedie,:

 • ploché nohy alebo nesprávne zvolená obuv, zvyšuje sa tým riziko nerovnomerného zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • vrodené anatomické skrátenie jednej končatiny najmenej o 5 mm, čo extrémne synchronizuje zaťaženie počas behu a spôsobí výčnelok a prietrž;
 • spondylolistéza, to znamená skĺznutie posledného bedrového stavca relatívne k sakrálnej kosti, potom sa počas behu môže zvýšiť nestabilita a amplitúda skĺznutia, čo povedie k kritickému tlaku a prietrži.

Nakoniec, ak má pacient vrodenú príchuť (Marfan, Ehlers-Danlos syndrómy) alebo ak má slabosť väzivového aparátu chrbtice a dolnej časti chrbta, môže to tiež viesť k fatálnej deštrukcii tela medzistavcových platničiek počas behu, čo spôsobí charakteristické príznaky exacerbácie prietrže.

Čo robiť pre pacientov s herniou?

Po prvé, aby si pacient udržal zdravie a predchádzal exacerbáciám, musí si zvoliť iné typy fyzickej aktivity. Beh, vzpieranie, silové športy, napríklad bojové umenia, parašutizmus, zjazdové lyžovanie, majú veľmi škodlivý vplyv na priebeh výčnelkov a herniovaných diskov..

Ideálnym športovým zaťažením, ktoré neimplikuje nárazový tlak na chrbticu, sú všetky typy plávania a cyklistiky. Uprednostňuje sa plávanie, pretože umožňuje zahrnúť do práce aj iné časti hlbokých chrbtových svalov, ktoré sa nepoužívajú na aktiváciu v podmienkach gravitácie, pri statickom a dynamickom zaťažení. Koniec koncov, telo neváži nič vo vode a môžete sa pohybovať v akejkoľvek polohe. Preto sú všetky typy freestyle plavania v bazéne veľmi užitočné, zlepšujú troficitu medzistavcových platničiek a dokonca v niektorých prípadoch zväčšujú svoju hrúbku vďaka jednoduchému odstráneniu záťaže. Tento mechanizmus je podobný rozšíreniu chrupavky vo sne. Ak si zmeráte svoju výšku ráno, bude to, najmä u mladých ľudí s elastickou chrupavkou, o 1 až 2 cm vyššie ako vo večerných hodinách, keď tkanivo pre chrupavku medzi stavcami „ustupuje“.

Najlepšie je kúpanie..

Cyklistika je ukázaná v drsnom teréne, pozdĺž chodníkov, pokojným tempom. Je vhodné odpojiť z bicykla každých 15 minút a chodiť pešo po dobu 5 až 10 minút. To vám umožní zmeniť krvný obeh vo svaloch perineum, zmeniť rýchlosť dýchania a činnosť kardiovaskulárneho systému. Nakoniec mení postoj cyklistu a vyhýba sa skĺzavaniu.

Mimochodom, ak si vyberiete bicykel na chôdzu s cieľom zlepšiť svoje zdravie, potom si nekúpte cestné bicykle, ale horské bicykle alebo horské bicykle. Aký je medzi nimi rozdiel? Bez toho, aby sme sa dostali do technických jemností, povieme iba polohu tela. Na cestnom bicykli sedí človek vo zvislej polohe s vertikálnym chrbtom, približne rovnako ako na stoličke v kancelárii. Tento bicykel je vhodný na pokojné výlety napríklad do obchodu s potravinami v krajine.

Horský bicykel predisponuje k nižšiemu pristátiu, telo je naklonené a záťaž je rovnomerne rozdelená medzi ramená a nohy. Štýl jazdy je agresívnejší. To znamená, že bedrová chrbtica a zadok budú menej zaťažené. Cyklista bude mať možnosť preniesť telesnú hmotnosť na svoje ruky alebo nohy, ktoré stoja v pedáloch. Takáto pravidelná zmena postoja bude prospešná iba. Ak je na hrboľoch potrebné odpisovanie, malý stojan na pedále (s nohami ohnutými na kolenách) alebo so zaťažením rúk bude oveľa bezpečnejší pre vyčnievanie a prietrž než pri jazde na cestnom bicykli s priamym chrbtom, keď sú všetky hrče vydávané citlivými údermi do dolnej časti chrbta..

Pre milovníkov cyklistiky je tu ďalšia možnosť - kúpiť tzv. Tukové koleso, teda koleso s veľmi hustými pneumatikami. Jeho tlmiace schopnosti sú mimoriadne vysoké, a dokonca aj ľudia s výčnelkami a kýlami, s primeraným jazdným štýlom, budú mať pohodlie.

Sedieť alebo bežať? Čo je skutočne škodlivé a prospešné pre našu chrbticu

Alena: - Kto a čo spôsobuje stavcové kýly?

S. B.: - Účtovníci a vodiči, tj ľudia, ktorí sedia veľa, sú ohrození. Keď sa človek nepohybuje, atrofia jeho svalov, a preto je narušená funkcia krvných a lymfatických ciev, dochádza k stagnácii. Prijatie potrebných materiálov v medzistavcovej platničke a stavcoch sa zastaví, vápnik nedosahuje správne miesto.

- Ukazuje sa, že najlepšou prevenciou chorôb chrbtice a kĺbov je intenzívna fyzická aktivita?

S. B.: - Nie. Mnoho atlétov prichádza na našu kliniku s vynikajúcou fyzickou aktivitou, ale súčasne so spinálnou herniou a osteochondrózou. Preto hovorím, že prevencia by sa nemala zamieňať s vykorisťovaním. Šport je vykorisťovanie tela so znakom „hyper“ a prevencia u športovcov je často spojená iba s masážou, saunou, fyzioterapiou. Vo svojej knihe o osteochondróze všeobecne delím ľudí so zraneniami chrbtice na športovcov (nazývam ich SUV) a bežných ľudí (sedany). Na jazdu na SUV, a nie na asfalte, je potrebné zosilnené zosilnenie, to znamená, že športovci, ktorí sú vopred orientovaní na preťaženie, potrebujú profylaxiu a rehabilitáciu, ktorá by zmiernila zbytočné svalové napätie..

Yuri: - Je možné použiť masážne stoly kórejských alebo čínskych firiem ako profylaxiu alebo liečbu stavcovej kýly? aké ďalšie preventívne opatrenia existujú?

S. B.: - Postele sú spôsob relaxácie, to znamená zmiernenie únavy po pracovnom dni. Tieto postele som už zažil veľa, majú pozitívny aj negatívny bod. Hlavnou negatívou je, že sa zahrievajú a telo je vždy v imobilizovanom stave

Tí, ktorým sa to páči, ich však môžu použiť, ale určite ich skombinujte so súborom cvičení. Napríklad vykonajte pull-upy v 3 sadách 10-krát, po ktorých musíte urobiť cvičenia na nohách, aby sa krvný obeh nezatvoril. Pamätajte však: postele stále nie sú liekom, je to metóda, ktorá prináša dočasnú úľavu.

Denis: - Mám 27 rokov, neboli žiadne chronické prechladnutia a prechladnutia, práca je sedavá. Po spaní na tvrdej posteli bolí vždy dolná časť chrbta a kĺby končatín sa neustále krčia. Čo robiť?

S. B.: - Ak veľa sedíte, musíte vstať najmenej raz za hodinu, zohnúť sa a dostať prsty na zem na výdychu bez ohnutia nôh. S dehydratáciou je spojená kríza. Ak sa človek príliš nepohybuje, jeho kĺby vyschnú - kĺby začnú praskať, potom sa zapália a potom sa rozpadnú. Kríza kĺbu samotná nie je hrozná (s výnimkou prstov), ​​ale je to jeden zo signálov, že je čas ísť k lekárovi.

Sergey: - Mám 26 rokov. Stupeň skoliózy v tvare S. Neustále bolesť v bedrovej oblasti, ale lekári nepredpisujú žiadne ošetrenie, iba plávanie a masáž. Niečo poradiť.

S. B.: - Je potrebné vykonať cvičenia zamerané na pevnosť v ťahu - jedná sa o pull-upy, fitnes vybavenie, možnosti spojené s obnovou pružnosti chrbta a končatín, jogu. Jóga je veľmi dobrá ako profylaxia pre malé deti a dievčatá, aby nevydržala osteochondrózu..

Gulyaeva Elena: - Môj syn má 11 rokov a dva roky bol v sambe. Bolesť chrbta a jeden z ortopédov diagnostikoval „osteochondrózu“ a zakázal mu vykonávať tento šport. Existuje nejaký spôsob, ako mu pomôcť vrátiť sa do svojej obľúbenej zábavy??

S. B.: - Dieťa nemôže mať osteochondrózu, pretože v tomto veku deti stále rastú. Lekári však prišli so slovom „mladistvý“, to znamená, mladistvý. Zároveň z nejakého dôvodu bola bolesť chrbta spojená s bojom. Bolestivosť chrbta nespojujem s bojom, ale s tým, že chlapec nevenuje dostatočnú pozornosť všeobecnému telesnému tréningu - napríklad push-up, drepy, cvičenia pre tlač - pretože pred bojom musia byť svaly dobre pripravené..

Teraz spravidla nemôžete chlapcov odtrhnúť z počítačov. Všeobecná fyzická príprava je extrémne slabá a tréner to nemôže vždy pochopiť, takže športovci sa začínajú „rúcať“. Ukazuje sa, že rodičia privádzajú deti na šport, ale len málo z nich zostáva a všetci ostatní opúšťajú šport, pretože majú bolesti chrbta..

Alsu Nurieva: - Je to škodlivé pre chrbticu?

S. B.: - Závisí to od toho, ako bežíte. Beh je tisíc kĺbov. Od tých, ktorí robia veľa joggingu a nerobia okrem neho nič iné, sa očakáva, že dostanú kĺbovú ortrózu a osteochondrózu chrbtice. Napríklad behanie nespôsobuje také javy. Nemám nič proti tomuto typu behu, ale je to aeróbna terapia, takže po behu je potrebné urobiť cvičenia naťahovania nôh: kliky, šikmé steny, kontrastné sprchy. V takom prípade bude užitočné spustenie.

Je možné bežať s osteochondrózou: odborné poradenstvo

Beh s osteochondrózou

Je možné bežať s osteochondrózou

Osteochondróza akejkoľvek lokalizácie je závažnou progresívnou patológiou, ktorá sa zatiaľ nedá vyliečiť. Klinicky sa prejavuje ako neustála alebo epizodická bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom. Po liečbe sa dosiahne stabilná remisia, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou závažných symptómov.

Pacient sa cíti dobre, preto chce viesť zvyčajný aktívny životný štýl, napríklad robiť ranné behy. Ale vo väčšine prípadov ho neurológ alebo stavovec dôrazne odrádza od tohto konania..

Hlavným dôvodom je vysoké riziko relapsu, vážne zhoršenie pohody. Pri takomto tréningu je chrbtica vystavená značnému stresu. Keď je telo odtrhnuté od zeme a potom spustené na svoj povrch, zdeformované stavce silno porušujú medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Tieto štruktúry už stratili svoju pevnosť, elasticitu a pod vplyvom dynamického zaťaženia sú ešte viac sploštené a zničené..

Prínos a ujma

Silné chvenie tela počas behu má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A s komplikáciami osteochondrózy (hernie, výčnelky) môže byť jogging nebezpečný. Akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb spôsobí:

 • diskové posuny;
 • porušenie koreňa miechy;
 • kompresia stavcov.


Vľavo - porušenie stavcov, vpravo - normálne.
Aj keď po pristátí leží hlavná záťaž na dolnej časti nohy, zostávajúce množstvo je dostatočné na mikrotrauma tkanív.

Za normálnych zdravotných podmienok sú výhody behu zrejmé. Počas tréningu sa zlepšuje krvný obeh, do buniek sa dodáva dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka, posilňujú sa svaly, väzivo a posilňujú sa šľachy. To všetko sa deje pri behu s osteochondrózou. Miera regenerácie poškodených tkanív je však výrazne nižšia ako miera deštrukcie.

Záverečná fáza

Jogging by sa mal skončiť jednoduchými fyzickými cvičeniami, akýmsi „zádrhom“. Zahŕňa krátky úsek. Telo sa v tomto bode zahreje, takže sa oplatí ťahať svaly chrbta, nohy, krk, ruky. Musíte však dávať pozor, aby ste nepoškodili šľachy a svaly. Ľahké kruhové pohyby môžete vykonávať aj pomocou ramien, nôh, hlavy a trupu..

Značky: beh, plechovka, osteochondróza, oddelenie, chrbtica, krčka maternice

O autorovi: admin4ik

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.


Cvičte lekára - je to on, kto s osteochondózou vytvorí váš individuálny komplex pre hodiny a školenia.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..


Plávanie a vodný aerobik - na liečbu a prevenciu osteochondrózy na akomkoľvek mieste.

Príprava na bežecké cvičenia

Predtým, ako začnete bežať, musíte sa zahriať. Zahŕňa jednoduché cvičenia, ktoré pomôžu napnúť a pripraviť všetky svaly a kĺby na nadchádzajúcu fyzickú aktivitu..

Mali by ste zvoliť komplex, ktorý predpokladá minimálne zaťaženie chrbtice. Môžu sa merať zákruty do strany a sklony. Musíte tiež natiahnuť ruky pomocou zákrut a rotačných pohybov. Potom urobte niekoľko otočení hlavy, aby ste zlepšili krvný obeh. Nakoniec si musíte pripraviť nohy. Drevám je najlepšie sa vyhnúť. Môžu byť nahradené potiahnutím nôh k telu a zdvihnutím s ohnutím.

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Lekári umožňujú jogging pacientov s osteochondrózou prvého stupňa závažnosti. V tomto štádiu sú rádiografické príznaky patológie pomerne slabo vyjadrené, preto počas liečby je prognóza na zotavenie priaznivá..

Keď osteochondróza 2 (stredná) a vysoká závažnosť nemôže bežať. U medzistavcových platničiek a stavcov sa vyskytli ireverzibilné deštruktívne degeneratívne zmeny. Dokonca aj malá mikrotrauma stavcov bude vyvolávať:

 • progresia choroby;
 • šírenie do zdravého tkaniva.

S cervikálnou osteochondrózou akéhokoľvek stupňa je beh prísne zakázaný. Táto časť chrbtice nie je vybavená silným svalovo-väzivovým aparátom a narušenie stability segmentov môže viesť ku kompresii stavcovej artérie ak rozvoju hladovania kyslíka v mozgu..

Ako bežať

Ak lekár pre záťažovú terapiu povolil krátkodobé pokusy, musia sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížilo riziko exacerbácie osteochondrózy. Jedným z nich je ukončenie výcviku, keď sa objaví aj nepokoj. Na behanie potrebujete tenisky s podrážkou absorbujúcou otrasy a pohodlnou podperou oblúka, ktorá zníži dynamické zaťaženie pri kontakte chodidiel s povrchom..

Nohy počas joggingu by mali byť rovnobežné, aby sa zabránilo hojeniu tela. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú nohy úplne položiť na povrch. Prispieva to k správnemu a rovnomernému rozloženiu záťaže na všetky časti chrbtice. Dĺžka kroku závisí od techniky zamestnania a pohodlia osoby. Horná časť by však mala vždy zostať nehybná vzhľadom na vertikálnu os.

Základné pravidlá

Pred joggingom by ste mali pripraviť svaly, väzy, šľachy na nadchádzajúce záťaže. Pri osteochondróze si na natiahnutie musíte zvoliť protahovacie cvičenia - nakláňanie tela dozadu a dopredu, do strán. Takéto pohyby predisponujú k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a diskami, stimulujú zlepšenie krvného obehu. Po zahriatí nemôžete okamžite začať bežať - musíte sa najskôr prejsť.

Odporúča sa používať ortopedické pomôcky. Môžu to byť mäkké obväzy alebo korzety s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu. Stabilizujú disky a stavce, zmäkčujú zaťaženie zbytočne ostrými pohybmi.

Základné pravidlá chovania s osteochondrózoucharakteristika
Výber miesta na joggingNajlepším riešením pre bežecké pokrytie je tesná gumová dráha. Je odolný, silný, odolný, pri dotyku s povrchom dobre zmäkčuje nárazy. Na čerstvom vzduchu je vhodné jazdiť na tráve alebo pôde, nie na asfalte
koordináciaPočas joggingu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa po 1 až 2 km nepretržitého chodu objavia ťažkosti v stavbách postihnutých patológiou, táto vzdialenosť by sa mala vždy obmedziť na
rýchlosťOdporúčaná rýchlosť joggingu s osteochondrózou nie je vyššia ako 20 km za hodinu. Ak si telo zvykne na toto tempo, nezrýchľujte sa. Hlavná vec - zlepšenie pohody, nie športové záznamy

Bežecké techniky

Odporúča pacientovi špecifickú techniku ​​behu, lekár cvičebnej terapie berie do úvahy jeho fyzickú zdatnosť, vek a prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze. Lokalizácia osteochondrózy a závažnosť klinických prejavov sú dôležité.

Rýchla chôdza

Je to jeden z najšetrnejších druhov športového tréningu, ktorý sa používa aj na liečbu krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Škandinávska chôdza so špeciálnymi palicami je obzvlášť terapeuticky účinná. Podporuje svalový tonus súčasne s hornou a dolnou časťou tela, preto je užitočný pri všetkých patologických stavoch pohybového aparátu..

jogging

Napriek väčšej intenzite joggingu ako chôdze sa tiež považuje za jednu z metód liečby osteochondrózy, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Protahovacie cvičenia by sa mali robiť pred a po tréningu. Zabráni sa tým svalovým kŕčom a zlepší sa klinický účinok..


Jogging s osteochondrózou.

Joggingová klasika

Počas tréningu nemôžete zrýchliť, nakloniť telo do strán, dopredu ani dozadu. Klasický beh je indikovaný s minimálnymi deštruktívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré sa neprejavujú žiadnymi príznakmi. Pri joggingu sa musíte najskôr dotknúť povrchu špičkou a až potom dole k päte.

Rýchly beh

Takáto technika behu sa dá vyriešiť pri osteochondróze vo výnimočných prípadoch, zvyčajne pri absencii príznakov progresie osteochondrózy. Aby sa predišlo zraneniu a zhoršilo priebeh choroby, je potrebné behať v suchom a teplom počasí..


Je bezpečnejšie bežať v suchom počasí.

Variabilný chod

Striedanie rýchlych a pomalých fáz pohybu s premenlivým chodom vám umožňuje mierne znížiť riziko mikrotraumy na chrupavku a kostné tkanivo. Počas tohto tréningu sa zlepšuje stav dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, posilňujú sa svaly, väzivo-šľacha.

Beh s prekážkami

Lekári neodporúčajú pacientom s počiatočnou fázou osteochondrózy, aby bežali s prekážkami. Počas tréningu sú nevyhnutné náhlé pohyby, ktoré zhoršujú stav stavcov. Keď sa chodidlo dotkne povrchu, medzistavcové platničky nie sú zaťažené menej ako dolné končatiny.


Prekážka behu je nežiaduca pre pacientov s patológiou pohybového aparátu.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a nadmerným zaťažením celého muskuloskeletálneho systému. Je to jeden z profesionálnych športov, ktoré často spôsobujú osteochondrózu a choroby kĺbov..

profylaktický

Beh nie je najlepšou prevenciou krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Bude to prospešné iba pri tréningoch 1-3 krát týždenne v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pre prevenciu osteochondrózy sú oveľa užitočnejšie prechádzky na čerstvom vzduchu a nordic walking..

Je beh na chrbticu dobrý??

Počas obdobia zotavenia po chorobe mierne cvičenie pomáha normalizovať metabolické procesy, čo vedie k posilneniu svalového korzetu. V dôsledku zvýšeného krvného obehu dochádza k zahrievaniu svalov a poškodené oblasti stavcov dostávajú prísun živín.

Lekári odporúčajú, aby si ľudia, ktorí sa pred chorobou nezúčastňovali na aktívnom športovom procese, vybrali chôdzu. Beh, ktorý patrí k cyklickým športom, pozostáva z niekoľkých fáz pohybu, z ktorých najnebezpečnejšou je pristávacia fáza. V tomto bode je jazdná plocha vystavená tlaku päťnásobku hmotnosti bežiacej osoby.

Napriek kontroverznému problému je väčšina odborníkov presvedčená, že beh alebo chôdza nie sú zakázané, ak sa dodrží určité pravidlá správania.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum).
Ponúkame najlepšiu možnosť liečby z toho, čo nájdete na internete:
  V žiadnom prípade neodradíme lekárov od liečby. Rozhodnite sa sami.
Vyberieme pre vás tie tradičné lieky, ktoré sú vhodné pre vášho pacienta presne podľa jeho diagnózy, pohody a stavu tela.
Hrudná spondylóza je jednou z odrôd dorzopatií chrbtice, vyznačujúcich sa degeneratívno-dystrofickými zmenami v tkanivách vláknitých krúžkov medzistavcových platničiek, uzatváracích platní a väzov, ktoré spôsobujú takú kompenzačnú reakciu tela, ako je tvorba osteofytov pozdĺž okrajov susediacich stavcov.